Loading

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi: Etkili ilaçların listesi

Farinksin arka duvarında lokalizasyon ile akut bir inflamatuar süreç, farenjit denir. Hastalık sıklıkla akut solunum yolu viral enfeksiyonları arka meydana gelir, fakat aynı zamanda diğer faktörler, örneğin, bir diğer hastadan soğuk hava veya buhar kimyasal kirlilik sürekli soluma, diğer inflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların yakın aralıklı gövdeler neden olabilir.

Hastalığın sınıflandırılması

Farklı türlerde farenjit farklı semptomlara eşlik eder, ancak boğaz ağrısı her türden ortak bir semptomdur.

Tıpta, her biri belirli belirtilerle karakterize edilen birkaç hastalık türü vardır:

 • bakteri - Patojenik bakterilerin çoğalması / yayılması zeminine karşı gelişir;
 • viral - Sadece vücutta virüsler olduğunda başlar, örneğin, ARVI'nin arka planına karşı;
 • mantar - Bu tür farenjitin ortaya çıkışının sebebi, çeşitli fungal kolonilerin vücutta bulunmasıdır (çoğu kez Candida cinsinin mantarları tespit edilir);
 • alerjik - Sadece her türden alerjisi olan kişilerde oluşur, bu durumda farenjit, kurulu alerjeni teneffüs ederken ortaya çıkar;
 • travmatik - Enflamatuar süreç, farinkse travmaya neden olmanın bir sonucu olarak başlar (örneğin, bir balık kemiği dokuların kalınlığına düştüğünde).

semptomlar

Boğaz ateşi ile boğaz fotoğrafı

Boğazın arka duvarındaki enflamatuar sürecin işaretleri oldukça belirgindir - özel bir alet / ekipman kullanmadan doğru teşhis için kullanılabilirler. Farenjit belirtileri şunlardır:

 • boğaz ağrısı - farklı yoğunluk ve farklı karakter olabilir: keskin, sabit, keskin, künt, yanma / sıkışmış / kuru ile birlikte;
 • "boş farinks" sendromu - keskin, güçlü, hava veya kendi tükürüğünün yutulmasıyla ortaya çıkar, bu nedenle farenjitli hastalar genellikle herhangi bir sıvıyı içirirler ve böylece bir acıdan kurtulurlar;
 • balçık - boğazda birikir, bu şekilde denenemez, bu tür girişimler ile kusma meydana gelebilir;
 • genel zehirlenme - bu belirti inflamatuar süreçlere kaslarda, hipertermi (yüksek vücut sıcaklığı), halsizlik / hipersomnia, ağırlık ( "acı") her türlü yaygın olduğu;
 • adenopati - Bir palpasyonda iyi takdir edilebilir servikal lenfodlar, kolay bir morbidite olabilir.

Sıklıkla farenjit, tıkalı kulaklar ve burun ile karakterizedir.

Tedavinin prensipleri

Erişkinlerde evde farenjit tedavisi tamamen haklıdır, çünkü hastalığın ilk aşamasında arzu edilen etki elde edilir. Ancak inflamatuar süreç aktif olarak gelişirse hastanın durumu kötüleşir, daha sonra antibiyotik (antibakteriyel ilaçlar) önlenemez.

Antibiyotikler farklı farmakolojik formlardaki doktorlar tarafından farklı dozlarda reçete edilebilir ve tedavi sürecinin süresi de bireysel olarak belirlenir. Özellikle ilaçlar çocuklarda farenjit için reçete edilirse.

En çok kullanılan alerjiler için ne tür bir burun spreyi, makalede belirtilmiştir.

3. trimesterin hamileliğinde soğuk algınlığı tedavisi nedir, bu makalede belirtilmiştir.

Antibiyotik çeşitleri

Farenjit veya larenjit tedavisi için, çeşitli antibakteriyel ilaçlar kullanılabilir - bunlar temel ve / veya kompleks bir terapi olarak kullanılabilir. En popüler isimler şunlardır:

 1. Aerosoller / Spreyler. Bu ilaçların lokal etkisi vardır ve farenjit belirtileri için en etkili tedavi olarak kabul edilir. Bazı spreyler ve aerosoller sadece antibakteriyel özelliklere değil, aynı zamanda anti-enflamatuar, anti ödemlere de sahiptir.
 2. Tabletler. kompleksi tedavisinin tek bileşenleri, bunlar geniş bir hareket / genel spektrumuna sahiptir ve sadece Farenjit semptomlarının ortadan kaldırmak, hem de virüs / patojenlerin tüm vücut açık değildir gibi tablet biçiminde antibiyotikler sıklıkla belirlenmiş. Özellikle viral ve bakteriyel farenjitli tabletlerde antibiyotikler etkilidir.

Farenjit alerjinin arka planına karşı gelişirse, o zaman antibiyotiklere ek olarak, hastaya her zaman antihistaminik bir yol reçete edilir. Birçok durumda, tablet formunda antibakteriyel preparatlar hiç reçete edilmez - spreyler / aerosoller ile tedavi yöntemini uygulamak, halk ilaçlarıyla etkilerini arttırmak için yeterlidir.

Popüler antibiyotiklerin listesi

Antibiyotikler hem tablet şeklinde hem de yerel ilaçlar şeklinde - aerosoller, spreyler şeklinde reçete edilebilir.

Posterior farryngeal duvarın inflamatuar sürecinin tedavisinde en sık kullanılan antibakteriyel ilaçlar:

 • Bioparox / Camethon / Miramistine - aerosol formunda üretilen preparatlar, hem antibiyotik hem de antiseptik olarak kullanılabilir;
 • Geksaliz - emilim için tabletler, birleşik bir etkiye sahiptir;
 • amoksisilin - penisilin grubuna ait kapsüller;
 • azitromisin - Makrolidlerin oluşturduğu bir antibiyotik, penisilinlerin açığa çıkmış hoşgörüsüzlüğü ile tayin edilir;
 • sefadroksü - Son nesil antibakteriyel ilaç, karmaşık bir etkiye sahiptir.

Halk ilaçlarının catarrhal tedavisi makalede hızlı ve etkili bir şekilde nasıl belirtilir.

Bu yazıda alerjik rinit halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir.

Endikasyon / kontrendikasyonlar

boğaz ağrısı için antibiyotikler çok şiddetli hastalık reçete - hastanın şiddetli zehirlenme, viral ve / veya bakteriyel enflamatuar sürecin etyolojisi işaretleri ile işaretlenecektir. alerjik ve travmatik farenjit antibiyotikler ise istenen etkiye sahip olmayabilir - inflamatuar süreci kışkırtır nedeni kurtulmak için.

Aşağıdaki hasta gruplarında farenjit tedavisi için kategorik kontrendike antibiyotikler:

 • 6 yaşın altındaki çocuklar;
 • hamile ve emziren kadınlar;
 • teşhis edilen böbrek ve / veya karaciğer yetmezliği ile;
 • ülser hastalığı ile.

Dikkatli olun: Doktor, atamaları değişken bir şekilde yapma olanağına sahiptir. Hasta daha önce ülser / oniki parmak bağırsağı ülseri, teşhis edilememiş olan, örneğin, hapları ortadan kaldırmak mümkündür, fakat, aerosolün / sprey tedavisi için kullanılabilir.

Uygulama kuralları

Farenjitin tüm belirtileri ortadan kalkmış olsa bile antibakteriyel ilaçlar almayı bırakmayın.

Antibiyotik tedavisinin gerçekten etkili ve güvenli olmasını sağlamak için, kullanımları için aşağıdaki kuralları kesinlikle uygulamanız gerekir:

 • Doz ve kabul süresi sadece ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Bu an çok bireyseldir - hastanın yaşını, genel sağlık durumunu, bireysel hoşgörüsüzlüğün / aşırı duyarlılığın yokluğunu / varlığını dikkate alır;
 • reçete edilen tedavi süreci tamamen yapılmalıdır - farenjitin tüm semptomları ortadan kalkmış olsa bile antibakteriyel ilaçlar almayı bırakmayın. ; Yine bakteriler büyümeye başlar, çoğaltılması ve dağıtılması - Aksi boğazın arkasındaki inflamatuar sürecin bir nüks vakaların% 97'sinde ortaya çıkar
 • her durumda antibiyotik alkol ve diğer bazı ilaçlarla kullanılamaz - Soru doktor ile veya kılavuzu incelemek için belirtmekte yarar vardır.

Genellikle tedavi süresi 10 gündür, ancak bazı ilaçlar üst üste en fazla 3-5 gün kullanılabilir - bu gösterge bireyseldir ve sadece bir uzman tarafından belirlenir. Reçeteli ilaç kullanıldığında etkinin yokluğunda doktor tedavi rejimini düzeltmelidir.

Kapsüller yemeklerden bir saat önce ya da iki saat sonra bol su ile (süt değil, meyve suyu değil) alınmalıdır. Spreyler, aerosoller ve emilebilir tabletler sadece yemeklerden sonra kullanılmalıdır ve işlemden 2 saat sonra yiyecek ve sıvı yememeniz gerekir.

Lütfen dikkat: aerosol / sprey enjekte ederken hasta derin bir nefes almalıdır - böylece ilaç boğazda daha düzgün bir şekilde yayılacaktır.

komplikasyonlar

Tedavi edilmemiş farenjit, kronik formda geçişler de dahil olmak üzere komplikasyonlar için tehlikelidir

Akut farenjit diğer KBB organlarına yayılabilir ve daha sonra komplikasyonlarla ilgili olabilir:

Tedavi edilmeyen farenjit, akut formda yer almakta, her zaman bir kronik haline dönüşmektedir.

video

Bu videoda diğer farenjit tedavisi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi:

Farenjit, insan sağlığı ve hayatı için oldukça güvenli bir hastalıktır. Ancak bu iltihaplanma sürecini boğazın arka tarafına uygulamak kesinlikle gereklidir! Ve hastalık yüksek ateş, genel zehirlenme eşlik ediyorsa, o zaman antibiyotik almayı reddetmemelisiniz - sadece hızlı ve tamamen patojenik / patojenik mikroorganizmaların vücut kurtulmak olabilir.

Yetişkinler ve çocuklar için farenjit antibiyotikler

Farenjit, farinksin mukoza zarında oluşan inflamatuar bir süreçtir. Hastalığa hem viral hem de bakteriyel bir enfeksiyon neden olabilir. Hastalık boğaz ve persenyada bir banal ağrı ile başlar. Ayrıca, diğer hoş olmayan semptomlar burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve sıcaklık şeklinde de birleşebilir. Ancak farenjit ile antibiyotik almaya değer mi? Ve ne kadar etkili olacaklar?

Farenjit ile antibiyotik almak için endikasyonlar

Sadece farenjit ile antibiyotikler alınmamalıdır. Sonuçta, tedavi süreci doğrudan hangi enfeksiyonun hastalığa yol açtığına bağlıdır. Virüslerin farenks içine nüfuz etmesi nedeniyle hastalık ortaya çıkmışsa, antibiyotik almak anlamsız olacaktır. Genellikle böyle bir hastalık üçüncü veya beşinci gün geçmeye başlar. Ancak ikincil bir enfeksiyon viral bir hastalığa katılırsa, antibakteriyel ilaçlar olmadan yapılması imkansızdır. Komplikasyonların ortaya çıkması, sıcaklığın artması, kuru veya ıslak öksürüğün ortaya çıkması, larinkste püstüllerin ortaya çıkması, bademcikler ve lenf düğümlerinde artış anlamına gelecektir.

Ana endikasyonlar:

 • bakteri tipi angina görünümü;
 • tracheitis veya bronşitin bir komplikasyon olarak bağlılığı;
 • pnömoni belirtilerinin ortaya çıkışı;
 • obstrüktif bronşit görünümü;
 • otit veya sinüzit tezahürü;
 • Hastalığın kronik seyrinin gelişimi;
 • sıcaklık altı günden daha 37-37.5 derece;
 • iki veya daha fazla gün boyunca tutulan 38.5 dereceye kadar sıcaklık artışı;
 • Hastalığın süresi iki veya üç haftadan fazladır.

Farenjit ile antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar

Antibakteriyel ilaçların her zaman atandığını belirtmek gerekir. Resepsiyona başlamak için, hastalığın nedensel ajanı belirleyecek bir doktor ile bir sağlık kontrolünden geçmelisiniz. Farenjit virüs doğası için antibiyotik kullanıyorsanız, bu süreç vücutta ciddi bir ihlale yol açabilir. Uzmanlar, en güçlü antibakteriyel ilaçların ve düzenli olarak tekrarlanan kursların kullanılmasının, bağışıklık fonksiyonunda bir azalmaya yol açtığını ve bunun sonucunda vücudun kendi başına enfeksiyonla mücadele edemeyeceğini kanıtlamıştır. Bir hastada kronik hastalıklar varsa, bir antibiyotik tedavisinden sonra alevlenme meydana gelir.

Ayrıca, makul olmayan antibiyotik tedavisi dirence yol açar. Yani, bakteriler vücuda ciddi hasar veren ilaçlara karşı hassasiyeti kaybeder.
Antibiyotik almak için başka kontrendikasyonlar vardır:

 • penisilin grubu preparatları üzerinde alerjik belirtilerin varlığı;
 • ilaç bileşenlerine artan duyarlılık;
 • emzirme;
 • böbrek ya da karaciğer yetmezliğinin varlığı.

Çocukluk çağında farenjit antibiyotik tedavisi yapılırsa, ilacın katı dozunu hesaba katmanız gerekir. Aşağıdaki gibi antibiyotik alırken ortaya çıkabilecek yan etkileri unutmayın:

 • diyare fenomenleri;
 • dermatit oluşumu;
 • Eklem dokularında ağrılı duyular;
 • baş ağrısı;
 • anemi;
 • ciltte iğne ucu kanaması oluşumu;
 • ağız, vajina ve bağırsaklarda mantar hastalıklarının belirtileri;
 • Quincke'nin larinks ve ödem spazmı.

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisinin özellikleri


Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi, çeşitli amaçların yerine getirilmesi anlamına gelir:

 • patojenlerin tamamen ortadan kaldırılmasını ima eden etiyopropik tedavi;
 • semptomları azaltma;
 • Erken ve geç komplikasyonların önlenmesi.

Antibakteriyel ilaçları doğru şekilde kullanırsanız ve doktor tavsiyelerini uygularsanız, şunları yapabilirsiniz:

 • kandidiyazis farenjit;
 • akut rinofarenjit tipi;
 • gonokokal grubun farenjitleri;
 • kronik tipte farenjit;
 • granüler bir türün bir farenjitidir;
 • atrofik formun farenjitleri.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotik, bakteriyel inokülasyonun sonuçlarını hemen içmeye başlamalıdır. Eğer analiz uzun bir süre için yapıldıysa, ancak beklenecek süre yok ise, doktor hemen antibakteriyel ilaçlar reçete edebilir. İlaç tedavisi için çeşitli kurallar olduğunu belirtmek gerekir.

 1. Daha hızlı iyileşmek için en kısa zamanda ilaç almaya başlamalısınız. Özellikle bu önlem çocuklar için geçerlidir.
 2. Çok çeşitli ilaçları seçmeye değer. Yeni kuşağın araçları, vücudu çok fazla etkilemez ve önemli bir zarara neden olmaz. Sindirim sistemine zararsızdırlar.
 3. Antibiyotiklerin süresi ortalama sekiz ila on gün arasındadır. Hasta azitromisin reçete edilirse, tedavi kursu beş gün sürer.
 4. Kursta bir azalma, ilacın keskin bir şekilde geri çekilmesi ile veya zamansız tedaviye başlandığında, hasta komplikasyonları kazanma riskini taşır.
 5. Farenjit kronik bir tip olduğunda, sıklıkla yerel antibakteriyel ajanlar reçete edilir. Böyle bir tedavi yardımcı olmazsa ve iki ila üç gün içinde iyileşme olmazsa, sistemik tedavi uygulanır.
 6. Dört yaşın altındaki çocuklarda aerosol kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu bronkospazm ve boğulmaya yol açabilir. Rezorpsiyon için tabletler üç yıla kadar olan çocuklar için ezilmelidir.

Farenjit ile antibakteriyel ilaçlar

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit tedavisi için antibakteriyel ilaçlar iki tipe ayrılır:

 • Yerel fonlar.
 • İç kullanım için ilaçlar.


Yerel antibiyotiklere aşağıdakileri eklemek gelenekseldir:

 1. Bioparoks. Lokal kullanım antibiyotik. Birçok bakteriye karşı faaliyeti olan fusanfugin içerir. Bu ilaç şişlikleri çıkarmanıza ve iyileşme sürecini askıya almanıza izin verir. Yetişkinler ve yedi yaşın üzerindeki çocuklar için reçete edilir. Prosedür günlük olarak günde iki defaya kadar tekrarlanmalıdır. Kaviteyi bir seansta iki veya üç kez sulayın;
 2. Geksaliz. Analjezik, antibakteriyel ve anti-inflamatuar etki sağlayan lokal kombine doğadan oluşan bir ilaç. Stafilokok ve streptokoklara karşı aktiviteye sahiptir. Her gün, üç gün boyunca altı ila sekiz tablet alın. Gelecekte, miktar üç kez azalır;
 3. Grammidin. Tabletler şeklinde mevcut olan antibakteriyel madde. Boğazdaki ağrı, terleme ve bakterilerin çoğalması ile kronik farenjit, bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı ile baş etmede yardımcı olur. Tabletlerin beş gün boyunca günde dört kez çözünmesi gerekiyor.

İç kullanım için ilaçları taşımak:

 1. Azitromisin. Makrolid gruba ait olan antibiyotiklerden biri. Hastanın penisilin grubu ilaçlara karşı tolerans göstermediği veya uygun bir etkinin olmadığı durumlarda reçete edilir. Farenjitle antibiyotik günde bir tablet içmelidir. Tedavi kursu süresi beş gündür. Yetişkinler ve üç yaşın üzerindeki çocuklar için reçete edilir. Bulantı, ishal, baş dönmesi şeklinde bir takım yan etkilere neden olur.
 2. Amoxiclav. Penisilin grubuna ait antibiyotiklerden biri. En etkili araçlardan biri olarak kabul edilir. İlacın bileşimi vücut üzerinde bir çift etkisi olduğu nedeniyle amoksisilin ve klavulanik asit içerir. Yetişkinlere kapsül verilir, çocuklara bir ilaç şeklinde bir süspansiyon şeklinde reçete edilir. Farenjit için antibiyotikler yedi ila on gün boyunca günde iki veya üç kez sarhoş olmalıdır. İlacın dozu hastanın ağırlığına ve yaşına göre hesaplanır. Nadir durumlarda, ishal, bulantı, cildin ağartılması şeklinde yan etkilere neden olur.
 3. Cefadroxil. Vücut üzerinde karmaşık bir etkiye sahip olan antibakteriyel ajan. Son nesil preparatları ifade eder ve bu nedenle pratik olarak kontrendikasyon yoktur ve yan etkilere neden olmaz. Günde iki kez antibiyotik içmeniz gerekiyor. Tedavi kursunun süresi yedi ila on dört gün arasındadır. Nadir durumlarda, bulantı, ishal, kandidiyaz ve baş ağrılı duyular şeklinde yan etkilere neden olur. Penisilin grubunun ilaçlarından herhangi bir etkisinin olmaması durumunda bu durumlarda reçete edilir.
 4. Lincomycin. Lincosamide grubuna ait antibiyotik. Kapsüllerde bulunur ve yedi yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için reçete edilir. İlacın eşit bir zaman aralığında günde iki kez kadar alınır.
 5. Amoksisilin. İlaç penisilin grubuna aittir. İlk jenerasyon ajandır, ancak birçok bakteriye karşı oldukça etkilidir. Kapsül şeklinde üretilmiştir. Ancak Amoksisilin ishale ve bulantıya neden olduğu için, sindirim sistemini iyileştirmek için ek olarak probiyotikler reçete edilir. Emzirme ve enfeksiyöz tip mononükleoz şeklinde bir dizi kısıtlamalar vardır. İçki antibiyotikler on gün boyunca günde iki ila üç kez olmalıdır.

Hasta iki ila üç gün sonra antibiyotik aldıktan sonra herhangi bir iyileşme görmezse, ilaç diğerine değiştirilmelidir. Antibiyotiklerin kendi kendine uygulanması, olumsuz etkilere yol açabilir. Özellikle çocuklarla ilgilidir. Tedavi sürecinden sonra, vitamin komplekslerinin alımını içeren, sağlıklı yiyecekleri sertleştiren ve yiyen bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmek için önlemler almanız gerekir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Bir farenjit çocuklarda ve erişkinlerde oldukça yaygın bir boğaz hastalığı olup, bunun başlıca nedeni enfeksiyondur. Hastalık hastaya çok fazla rahatsızlık ve bu rahatsızlığa uzun süre dayanacak kuvvetler verir.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır: ateş, halsizlik, genel halsizlik ve boğazda keskin bir ağrı, normalde yemek yemeye ve konuşmaya izin vermez. Çoğu durumda, hastalıktan kurtulmak yeterince hızlı yapılabilir, ancak bazen vücudun enfeksiyonu mücadele etmesine yardımcı olan antibiyotik almak zorundasınız. Hastalığından en kısa zamanda kurtulmak için, farenjit ile birlikte ne tür antibiyotikler?

Pürülan farenjit ile hangi antibiyotikler alınır?

Kural olarak, farenjitin cerrahi tedavisi hızla hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olur. Pek çok durumda, lokal tedavi, inflamasyonu düşürmek için ağrı ve sulama boğaz spreyler tedavisi için boğaz ot dekoksiyonlar, rezorpsiyon yassı haplar ve pastiller bir durulama maddesi olarak tayin edilir.

Farenjit için antibiyotikler nadiren kullanılır, çünkü boğazda inflamasyonun en yaygın nedeni, yukarıdaki ilaçların etkisinin olmadığı virüslerdir. Yani boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler analizler sonucu hastalık olduğunu bakteriler neden olduğunu ortaya çıkardı ve sadece reçete edilir zatürre gibi komplikasyonlara bulaşıcı bir doğa, bir tehdit olduğunda.

Enflamatuar bir süreç bir enfeksiyonla birleştiğinde, pürülan farenjitte yer değiştirilemeyen antibiyotikler. Ek olarak, farenjit almak için hangi antibiyotiklerin daha iyi olduğunu düşünün, hastalığın pürülan otitis gelişmesiyle birlikte görülmesi veya burun sinüslerine yayılmaya başlanması gerekir.

Ayrıca, çocuklarda farenjit ile antibiyotik almak, 3-5 gün boyunca yüksek bir sıcaklık devam ettiğinde, herhangi bir şekilde takılmayan bir zorlu önlemdir.

Uzun süreli halsiz farenjit ile birlikte uygun şekilde seçilmiş antimikrobiyal ilaçlar, hastalığın kronik bir forma geçişini önlemeye yardımcı olacaktır. Reçete tedavisi ve ilaç türü, en az 7-10 gün olan standart tedavi yöntemi, yukarıdaki durumlardan herhangi birinde sadece bir doktor olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit ile hangi antibiyotiklerin içilmesi daha iyidir?

Yetişkin hastalar ve küçük çocuklar tarafından farenjit ile hangi antibiyotikler alınır? Bu hastalıkla mücadele için kullanılan en etkili ilaçlar penisilin grubunun temsilcileridir: Ampisilin, Fenoksimetil penisiellin, Dikloxacillin ve Carbenicillin.

Bazen akut ve diğer farenjit türleri için antibiyotik kullanımı alerjik reaksiyonların nedeni haline gelir, bu durumda alternatif ilaçlar kurtarmaya gelir. Penisilinler, linkoamidler, makrolidler veya seflazporinler ile değiştirilebilir. Sefuroksim, Cephalexin, sefadroksil, lincomycin, klindamisin, spiramisin, Roksitromisin, Klaritromitatsin, Azitromisin ve diğerleri: Bu grupta, en etkili antibiyotikler boğaz ağrısı için böyle isimlerdir.

Farinksin iltihaplı hastalıkları, genellikle soğuk algınlığı veya rinitten kaynaklanır ve ayrıca bu hastalıklarla iyi bir şekilde birleşir. Bu nedenle, yetişkinlerde farenjitli bir antibiyotik, çeşitli dozaj formlarında (lokal veya sistemik etki) reçete edilebilir. Bunlar gargara, inhalasyon, sulama veya enjeksiyon için hazırlıklar olabilir.

Farenjitli yetişkinler için hangi antibiyotikler evde kullanabilirim? Çoğu zaman, bunlar oral uygulama ve lokal tedavi için araçlardır. Sistemik bir tedavi olarak, tabletler, kapsüller veya süspansiyonların yutulması yerine kastaki enjeksiyonlar kullanılabilir.

Farinksin sulanması için kombine ajanlar aerosol formunda kullanılır. Bu, ilacın farinkse uygulanması sürecini kolaylaştırır ve tüketimini önemli ölçüde azaltır.

Aynı zamanda, çeşitli formülasyonlar, nazofarenksin mukoza zarını yağlamak ve hoş olmayan plağı ondan çıkarmak için kullanılır. Çok nadiren, isimleri doktor tarafından belirlenen erişkinlerde farenjit için antibiyotikler, mukozanın etkilenen bölgeleri için toz halinde toz halinde kullanılır.

Akut ve kronik farenjit için antibiyotikler

İlaçları alırken, farmakin ile en iyi antibiyotiklerin bile, hastanın tedaviyi bağımsız olarak düzeltmeye başlaması, ilacın dozunu veya kursun süresini değiştirmesi durumunda enfeksiyondan önce güçsüz olacağını anlamak önemlidir.

Farinkste akut inflamatuar süreçleri tedavi ederken, aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Patojenik bakterileri tamamen yok etmek için, sürekli on günlük bir tedavi sürecine girmek gerekir. İstisna sadece 5 gün süren Azitromisin'dir;
 • Daha önceki antibakteriyel ilaçlar reçete edilecek ve alımları başlayacak, daha hızlı ve daha kolay iyileşme süreci olacaktır;
 • Bazı durumlarda, antibiyotiklerle tedaviden sonra, yeniden bakteriyolojik bir analiz gereklidir.

Hastalığın kronik bir formunu tedavi ederken, alevlenme döneminde antibiyotik verilmelidir. Her yeni nüksetme ile doktor, çok çeşitli etkilere sahip yeni ve güçlü ilaçları reçete etmek zorunda kalıyor.

Bazen kronik farenjitli bir antibiyotik etkili değildir ve bunun birkaç nedeni olabilir:

 • Numuneleri almadan ve analizleri yürütmeden yanlış seçilmiş ilaç;
 • Hasta doktorun reçetesini ihlal etti - günlük dozu bilinçli olarak düşürdü, ilaç erken iptal edildi veya ilaç kaçırıldı;
 • Eşzamanlı hastalıklar ve enfeksiyon odakları vardır.

Bu tür durumlardan kaçınmak için, tıbbi önerileri açıkça takip etmek gerekir.

laktobasiller ve bifidobakteri ile kapsüllere veya tek dozluk alınması öngörülen antibakteriyel ilaçların alımı ve aynı zamanda taze süt ürünlerinin tüketimi ile paralel olarak, mide ve bağırsak mikroflorasına ilaçların-antibiyotiklerin olumsuz etkilerini azaltmak için.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotikler hakkında basit bir dil

Farenjit, mukus zarını ve farinksin lenfoid dokusunu etkileyen akut veya kronik bir enflamasyondur. Akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Etiyolojik faktöre göre, viral, bakteriyel, fungal, alerjik ve travmatik hastalıklar arasında bir ayrım vardır.

Farenjit ile antibiyotik içmem gerekiyor mu?

Bu durumda, antimikrobiyal tedavi rehabilitasyon ve bakteriyel odak süpüratif komplikasyonlar (peritonsiller ve retrofarengeal abse, servikal lenfadenit) ve inen enfeksiyonlar (soluk borusu) önlenmesi amacıyla reçete edilir.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler: isimler

Tabletlerde sistemik uygulama için tercih edilen ilaçlar

penisilinler:

 • Fenoksimetilpenisilin (Ospen);
 • Amoksisilin (Amosin, Flemoxin Solutab);
 • Ampisilin (Ampisilin);
 • Amoksisilin + Klavulanik asit (Flemoclav Solutab, Arlet, Panclav, Augmentin).

sefalosporinler:

 • Sefaleksin (Cefalexin, Ospexin);
 • Sefuroksim aksetil (Zinnat);
 • Ceftibuten (Tzedek);
 • Sefixim (Panzef, Sorcef, Suprax).

makrolidler:

 • Azitromisin (Sumamed, AziRus, Azitral, Azitrox);
 • Klaritromisin (Clacid, Fromilide)
 • Midekamisin (Makropen);
 • Josamisin (Wilprafen).

Streptokokal etiyolojinin tonsillofarenjit de kullanıldığı zaman:

 • Linkoamidler (Klindamisin, Lincomycin).
 • Enjekte edilebilir sefalosporin (seftriakson), ciddi süpüratif komplikasyonlar (apseler genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde meydana) Cefoperazone'u veya seftazidim kullanılır.

Farenjit ile, sadece sistemik değil, aynı zamanda yerel antimikrobiyal tedavi kullanılması önerilir. Antiseptikler veya antibiyotikler ile spreyler ve durulama solüsyonlarının yanı sıra anti-enflamatuar, analjezik ve antimikrobiyal etkileri birleştiren kombine ajanlar reçete etmekte etkilidir. Lokal terapi, ağrı sendromunu azaltabilir ve mukozada iltihaplanma sürecini hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir, ancak, orta ve şiddetli (karmaşık) akışla sistemik antibakteriyel tedavinin yerini alamaz.

Yerel kullanım için etkilidir:

Kültür yöntemlerinin hastalığın streptokokal doğasını belirlemesi durumunda, hastaya bicillin profilaktik romatizmal komplikasyonlar verildiğini hatırlamak önemlidir. Yetişkinler bir kez, kas içi Bicillin-5, çocuklar - Bicillin-3 (haftada bir, üç kez) reçete edilir. Penisiline karşı alerjiyle, tedavi için başka bir ilacın kullanılması şartıyla üç günlük bir Azitromisin tedavisi önerilir.

Bir farenjit yetişkin için hangi antibiyotik daha iyidir? Kullanılan araçlara kısa bir bakış

ampisilin

Geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumu olan bir penisilin sınıfına atıfta bulunur. Patojenler üzerindeki bakterisit etkisinin mekanizması, mikrobik duvarın sentezinin bastırılmasından kaynaklanır. Antibiyotik, penisilinaz üretmeyen gram ve gram + bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda etkilidir.

Madde, oral uygulama ile hızlı bir emmeye sahiptir, ancak biyoyararlanımı yaklaşık% 40'tır. Maksimum konsantrasyon, kullanımdan sonra iki saat içinde elde edilir. Esas olarak böbrekler tarafından atılır. Büyük miktarlarda anne sütünün içine nüfuz eder.

İlacın dezavantajları, hastalarda yüksek bir alerjik reaksiyon insidansını içerir.

Ampisilin çocuklar bir ay kadar böbrek ve karaciğer, mide-bağırsak hastalıkları, astım, lösemi, ihlal laktasyon sırasında, penisilin, enfeksiyöz mononükleoz için uygun hiperduyarlı değildir. Hamile kadınlara ve saman nezlesi olan hastalara dikkat edilebilir.

Yetişkinler için, yemekten önce bir saat boyunca günde dört kez ilacın 250 miligram alması önerilir. Gerekirse, doz günde 3 grama arttırılabilir.

Flemoclav Solutab

İnhibitör korumalı penisilleri ifade eder. Amoksisilin eylem spektrumu, ilacı penisilinaz üreten bakterilerin suşlarına karşı etkili kılan klavulanik asit nedeniyle genleştirilir.

İlaç karaciğer hastalıkları, sarılık, mononükleoz, ilaç bileşenlerinin intoleransı, lenfositik lösemi, gastrointestinal hastalıklar, bozulmuş böbrek fonksiyonu, laktasyon için reçete değildir. Hamile kadınlar için dikkatli reçete edilir.

Doz, amoksisilin'e göre hesaplanır. Yetişkinler günde üç kez 0.5 gram veya günde iki kez 0.825 gram atar. Şiddetli hastalık durumunda, doz ikiye katlanabilir.

Çare yemeklerden hemen önce kullanılır. Tablet, bir bardak soğutulmuş kaynamış su ile yıkanmalı veya 50 ml su içinde çözülmelidir.

sumamed

İlaç geniş spektrumlu bakteriyostatik aktiviteye sahip azitromisin. Yüksek dozlarda bakterisidal etki gösterir. Gram, gram + içeri ve ekstraselüler patojenlere karşı etkilidir.

Makrolid intoleransı, şiddetli böbrek ve karaciğer hastalıkları olan hastaları tedavi etmek için kullanılmaz. 12 yaşın altındaki çocuklar ve kırk beş kilogramdan az olan çocuklar, 0,5 gramlık hap almazlar. Üç yıla kadar, tabletlerin kullanımı kontrendikedir. 125 miligram için. Süspansiyon altı aylık yaşa geldikten sonra kullanılır.

Ergotamin ve dihidroergotamin ilaçları ile ilaç verilmesi yasaktır.

Hamile kadınlara antibiyotik reçete etmek mümkündür. Emzirme döneminde kullanıldığında emzirme durdurulur.

Yetişkinler günde 0.5 gramlık üç günlük bir rota atar. İlk günde 500 miligram ve dört gün daha günde 250 mg.

klatsid

Klaritromisin ticari adı.

Atanmamış olanlar:

 • porfiri olan hastalar;
 • makrolidlere alerjiler durumunda;
 • hamile, emzirme;
 • Şiddetli böbrek ve karaciğer patolojileri ile;
 • astemizol, sisaprid, pimozid, terfenadin ile eşzamanlı olarak;

On iki yaşın altındaki çocuklara bir süspansiyon verilir.

Yetişkin, orta şiddette farenjit tedavisi için, Clacid günde iki kez 0.25 gram reçete edilir. Hastalığın karmaşık bir seyrinde, doz her 12 saatte 0.5 gram'a çıkarılır.

Uzun süreli etki gösteren tabletler (Clacid SR) bir kez tüketilir (500 mg). Alt solunum yolu enfeksiyonu ile komplike bir ciddi hastalık durumunda, günde bir kez 1000 mg.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Zinnat

İkinci nesil sefalosporin antibiyotik olan sefuroksim preparattır.

Ajan mikrobik duvarın mukavemetini kırma yeteneğinden dolayı geniş bir bakterisit aktivitesi spektrumuna sahiptir., Meningokok, gonokok, Klebsiella, Salmonella, Moraxella, vb streptokok ve stafilokok (dahil penitsillinoustoychivye), hemolitik coli karşı etkili Zinnat (ampisiline dirençli türleri görür) Bakteriyel beta-laktamazlara karşı dayanıklıdır.

Sefuroksim stafilokoklar metitsillinoustoychivyh legionella'ya, tsitrobakter, Serratia, Proteus, Campylobacter, atsinetobaktera, Pseudomonas aeruginosa, enterobakterilere karşı etkin değildir.

Antibiyotik, gastrointestinal sistemden yüksek bir biyoyararlanım ve hızlı emilime sahiptir, bu da gıda ile eşzamanlı kullanımla artar. Kan plazmasındaki Cmax, başvurudan sonraki ikinci saat için hesaplandı. İdrarda değişmeden atılır.

Emzirmek ve hamile kadınlar ilacın plasenta bariyerinin üstesinden gelebildiği gibi anne sütünün içine girebildiğini de hesaba katmalıdır.

fonların avantajları Zinnat etkili olduğu gerçeğini isnat edilebilir değil sadece farenjit için değil, aynı zamanda faringotonzillite streptokok bademcik iltihabı, bakteriyel bronşit, orta kulak iltihabı, sinüzit içinde.

Sefuroksim reçete edilmez:

 • üç aya kadar olan çocuklara;
 • Beta-laktam ilaçlara aşırı duyarlılığı olan kişiler;
 • Kronik böbrek yetmezliği, nonspesifik ülseratif kolit, anamnezde gastrointestinal hemorajisi olan hastalar.

Hamile kadınları tedavi etmek için dikkatli kullanın.

Yan etki ortaya çıkabilir:

 • döküntü, kaşıntı, ürtiker, bronkospazm ve diğer alerjik reaksiyonlar;
 • vajinit ve pamukçuk;
 • normal bağırsak mikroflorasının ihlali;
 • dispeptik bozukluklar;
 • titreme ve kramplar;
 • baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik;
 • ishal ve kolit;
 • Periferik kan ve biyokimyanın parametrelerinde değişiklikler.

Önerilen dozlar ve tedavi süresi

Zinnat, 125, 250 ve 500 miligram'lık tabletler şeklinde salım formuna sahiptir. Çocuklar için 5 ml'de 125 mg'lık bir süspansiyon kullanılması tercih edilir.

Komplike olmayan bir kursta, 12 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar her 12 saatte bir 0.25 gram reçete edilir. Üç altı aylık bebeklerin 40 ila 60 mg arasında alınması önerilir. Altı aydan iki yıla kadar - 60 ila 120 miligram. İki yıldan on ikiye kadar 125 mg reçete edilir. Zinnat günde iki kez sarhoş.

Alt solunum yolu enfeksiyonu veya otitine katıldığında, yetişkinlere günde iki kez 0,5 gram reçete edilir. 3 ila 6 ay arasında, 60 ila 90 mg, iki yıla kadar - 90 ila 180 mg, on iki yıl için 0.18-0.25 gram olarak reçete edilir. İlaç da günde iki kez kullanılır.

Yetişkinlerde farenjit: semptomlar ve tedavi

Hastalık boğazda ağrı, terleme, yanma, kuruluk ile başlar. Boğaz ve mide bulantısı, viskoz mukusun çıkması nedeniyle bir şişlik hissi ile ilgili şikayetler vardır. Ayrıca gözlendi: iştah, halsizlik, uyuşukluk azaldı. Viral (adenoviral enfeksiyon) burun geçitlerinin gelen burun tıkanıklığı ve bol mukus akıntı katıldığında, konjunktivit, artan submandibuler, oksipital, servikal lenf bezi.

Yetişkinlerde, hafif ve orta şiddetteki farenjit ateşsiz veya küçük bir subfebril rahatsızlığıyla ortaya çıkabilir. Çocukların burun sesleri olabilir.

Akut dönemde kronik farenjit ile klinik tablo hastalığın biçimine bağlı olacaktır.

Catarrhal farenjit parlak hiperemik, ödematöz, farinksin arka duvarında bol miktarda mukus sekresyonu ile kaplıdır. Hipertrofik farenjit için lenfadenoid folikül şeklinde yuvarlak elevasyonların varlığı ile karakterizedir. Subatrofik ve atrofik formlarda ince, soluk, donuk bir mukoza vardır.

Kronik veya sık akut farenjit ile gastroözofageal reflüyi dışlamak için gastroenterolog danışılır.

Genel tedavi şunları içerir:

 • koruyucu ses modu ve diyet;
 • alkol ve sigara kullanımının giderilmesi;
 • lokal antiseptik ve analjezik tedavi (spreyler, lolipoplar);
 • iltihabın bakteriyel yapısı durumunda, farenjit için antibiyotikler kullanılır, viral bir hastalık durumunda, antiviral tedavi endikedir.
 • Ağır bir akımda veya kronik formda immünomodülatörlerin kullanılması mümkündür;
 • alerjik bir bileşen durumunda, antihistaminik kullanımı belirtilir;
 • hipertrofik formların tedavisi için, hipertonik çözeltiler ile durulayın;
 • hipotrofik formlar ile, izotonik tuzlu su çözeltisi durulama, posterior duvarın retinol, tokoferol asetat, deniz topalak yağı çözeltisi ile yağlanması.

Tedavinin sona ermesinden sonra, vücudun enfeksiyonlara karşı doğal direncini arttırmak için multivitamin preparatları önerilmektedir.

Makale hazırlandı
doktor-enfeksiyoncu Chernenko A. L.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Farenjit için antibiyotikler

Farenjit, hem bakteriyel hem de viral enfeksiyondan kaynaklanabilen farinks mukozasının inflamatuar bir prosesidir. Farenjit ile antibiyotik almam gerekir mi? Sonuçta, farenjitin 15-20 gün boyunca ve tedavi görmeden geçebileceği düşüncesi vardır.

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi aslında her zaman uygulanmamaktadır. Sıklıkla, hastalık, bilindiği gibi, antibiyotiklerin çalışmadığı virüslere maruz kaldığında ortaya çıkar. Bu nedenle, antibakteriyel ajanlar doktor tarafından sadece bir görünüm tehdidi varsa veya enfeksiyöz komplikasyon gelişmesi durumunda reçete edilir.

Ne yazık ki, farenjitin doğasını bir kerede ve doğru bir şekilde belirlemek çok daha zordur ve daha da yakın bir gelecekte patolojiyi tahmin etmek çok daha zordur: farinksin enflamatuar lezyonlarında bakteriyel ve viral enfeksiyon bulguları hemen hemen aynıdır. Bununla birlikte, uzmanlar, farenjit için antibiyotik reçete etmek için yavaştır, çünkü bu tür ilaçların irrasyonel kullanımı, hem bağırsak hem de solunum yolu mikroflorasının kompozisyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, antibakteriyel ilaçların atanması mutlaka açık endikasyonlarla belirlenmelidir.

Farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları

Önleyici amaçlar için, bakteriyel etiyolojinin komplikasyonlarının gelişmesini önlemek için, farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları şunlardır:

 • bakteri anjina gelişimi veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesi;
 • pnömoni gelişme riskini gösteren gerçekler;
 • bronşların inflamatuar hastalığı (özellikle obstrüktif form);
 • pürülan otitis media;
 • burun sinüslerinde enfeksiyonun yayılması;
 • doktorun takdirine bağlı olarak, 2 günden daha uzun süren ateşli koşullar;
 • 5-6 gün boyunca devam eden subfebril sıcaklığı;
 • uzun süreli farenjit (bir aydan fazla).

Sorunun şekli

Enflamatuar faringeal hastalık sıklıkla soğuk algınlığı veya akut rinit nedeniyle oluşur ve ayrıca onlarla birleştirilir. Bu nedenle, farenjit ile, sistemik ve lokal aksiyon antibiyotikler reçete, inhalasyon ve sulama şeklinde reçete edilebilir.

Farinksin sulanması için, aerosol ambalajlarda kombine ajanlar kullanılır.

Bazı antibakteriyel solüsyonlar, faringeal mukozayı yağlamak veya farinks ve lateral faringeal sırtların posterior duvarındaki bireysel granülleri tedavi etmek için kullanılır.

Sistemik tedavi için, antibiyotikler, oral uygulama için tabletler ve kapsüller formunda olduğu kadar, intramüsküler enjeksiyonlar şeklinde de kullanılabilir.

Nadir durumlarda, bir antibiyotik, mukozadan etkilenen bölgelerin bir insüflatör ile serpildiği, toz formda kullanılır.

Farenjitli antibiyotiklerin farmakodinamiği

Antibiyotiklerin farenjit ile klinik etkisi esas olarak vücudun yayılımı, patolojik lezyon alanına girme yeteneği ile belirlenir. Karaciğer ve böbreklerin ihlali durumunda etki daha da kötüleşebilir.

Vücuda girdiğinde ilaca ne olur? Genellikle bu, metabolizma özelliklerinin yanı sıra serum proteinlerine bağlanma yeteneklerinden kaynaklanır.

İlacın optimal emilim derecesi de başarılı bir terapötik etki garantisi olarak kabul edilir. Ayrıca, antibakteriyel ilaçlar vücudun içinde bulunan enzimlere maruz kalmaktadır, bu da gereksiz ve hatta toksik maddelerin oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

İlk aşamada, antibiyotiğin aktif bileşeni çözülür ve salınır: emilime erişim kazanır. Antibakteriyel ilacın diğer ilaçlar ile, gıda kalıntıları ve mide suyu enzimleri ile etkileşimi, değişikliklere ve bazı antibiyotik aktivitesi kaybına yol açar. Gıda maddelerinin ilaçlarla bağlantısı, kural olarak, sindirim sisteminde, zayıf bir adsorpsiyon derecesine sahip, çözünmeyen veya az çözünür bileşimlerin oluşumu ile gerçekleştirilir.

Tetrasiklin ilaçlar genellikle kalsiyumla (süt ürünlerinin bir bileşeni) bir bağ oluştururlar. Gıda elementlerinin etkisi altında, tetrasiklin, penisilin antibiyotikleri, yanı sıra eritromisin, rifampisin ve diğer bazı ilaçların emilimi biraz bozulur.

Farenjit ile antibiyotiklerin farmakokinetiği

Antibiyotik aldıktan sonra, ilacın emilim, dağılım, metabolizma ve eliminasyon süreçleri vücutta yer alır. Tüm bu aşamalarda aktif madde, kandaki antibiyotiğin saptanmasıyla ve ilaç tamamen serbest bırakılıncaya kadar, çeşitli derecelerde patojen üzerinde etki eder.

Bir antibakteriyel maddenin kas içi enjeksiyonu ile, patojenik mikroorganizmalarla daha hızlı bir temasın yanı sıra ilacın enfeksiyöz odak içine erken bir girişi gözlenir. İlacın kan dolaşımına girme hızı doğrudan ve sulu ve yağlı ortamlarda preparatın çözünürlük özelliklerine bağlıdır.

Bazen en büyük etki, spreyler ve aerosol enjeksiyonları kullanılarak doğrudan farinks içine antibiyotik enjekte edilerek elde edilebilir.

Bir antibiyotiğin bakteriler üzerindeki etkisi, belirli bir ilacın uzun süreli etkisine bağlı olarak birkaç saat ve birkaç gün sürebilir.

Hamilelik sırasında kullanın

Akut ve kronik farenjitde, seyri, gebe bir hastanın sağlığında kritik değişikliklerin eşlik etmediği durumlarda, genellikle semptomatik tedaviyi gerçekleştirmek için yeterlidir: bal ile ılık süt, buhar inhalasyon prosedürleri, durulama ve kompresler. Komplike olmayan bir farenjit seyrinin sistemik antibiyotiklerin atanmasına ihtiyaç duymadığını hatırlayın. Bazen, doktorun takdirine bağlı olarak, genel olarak fetus ve hamileliğe çok az miktarda yan etki ve zarar veren yerel antibiyotik tedavisi kullanılabilir.

Hamilelik sırasında farenjit için antibiyotiklerin atanması sadece bir kadının muayenesini yaptıktan ve gelecekteki anne ve bebeğe yönelik potansiyel riski değerlendirdikten sonra bir tıp uzmanı tarafından yapılabilir.

Farenjit ile antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar

Antibiyotik kullanmadan önce, kullanım için bazı kontrendikasyonları okuyun:

 • antibiyotiklere veya spesifik bir antibakteriyel ajanlar grubuna aşırı duyarlılık;
 • hamilelik dönemi (özellikle ilk üç aylık dönem);
 • emzirme dönemi (zorla antibiyotik alımı sırasında emzirmeyi durdurabilirsiniz);
 • böbrek-karaciğer yetmezliği olgusu.

Her ilacın kendi ek kontrendikasyon listesi olabilir, bu yüzden kullanımdan önce talimatları dikkatlice okuyun.

Farenjit ile antibiyotiklerin yan etkileri

Antibiyotiklerin kullanımı genellikle istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması ile birlikte görülür. Her ilacın bu tür belirtileri önemli ölçüde farklılık gösterebilir, ancak daha sıklıkla aşağıdaki etkiler gözlenebilir:

 • alerjik reaksiyonun gelişimi: alerjik dermatit, burun akıntısı, konjonktival göz iltihabı, anjiyoödem, anafilaksi;
 • hazımsızlık: mide, bulantı ve kusma, dysbiosis geliştirme, mide gazı, hazımsızlık, ince ve kalın bağırsak ağrısı;
 • anemi, kandaki trombosit ve lökosit sayısında bir düşüş;
 • eklemlerde ağrı, pinpoint hemorajilerin görünümü;
 • ateşli koşullar;
 • mantar hastalıkları, pamukçuk, mikozların gelişimi;
 • intramüsküler olarak uygulandığında - enjeksiyon yerinde infiltrasyon ve ağrı görünümü;
 • topikal uygulama ile - mukoza zarlarının kızarması, larinks refleks spazmı, boğulma.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotik reçeteleme amacı sadece enfeksiyon belirtilerini ortadan kaldırmak ve hastanın durumunu iyileştirmek için değil, aynı zamanda erken ve sonraki komplikasyonların gelişmesini önlemek için de.

Antibiyotiklerin uygulanması sadece farenjit açıkça veya muhtemelen bakteriyelse haklı olabilir. Asılsız antibiyotik tedavisi ilaca karşı direnç (bağımlılık) oluşumuna katkıda bulunacaktır, buna ek olarak istenmeyen yan etkiler de olabilir.

Antibiyotik tedavisi, hastalığın bakteriyel kökenini gösteren klinik tablo ve epidemiyolojiye dayanarak, bakteriyolojik analiz sonuçlarının elde edilmesinden önce başlatılabilir.

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir. P-laktamlara alerjik reaksiyon gösteren hastalarda makrolid (eritromisin, azitromisin) ve linkoamid antibiyotikler (lincomycin, klindamisin) kullanılmalıdır. Aşağıda önerilen hazırlıklar, dozajlar ve uygulama rejimleri hakkında konuşacağız.

Farinkste akut inflamatuar sürecin tedavisinde antibiyotik kullanıldığında, bu faktörleri dikkate almak gerekir:

 • patojen bakterilerin yok edilmesi için on günlük bir antibiyotik tedavisine tabi tutulması gereklidir (istisna azitromisin, beş gün boyunca kullanılır);
 • Daha önceki antibakteriyel ilaçlar reçete edilir, organizmanın hastalık ile daha kolay ve daha hızlı baş edeceği;
 • Bazen antibiyotik tedavisinden sonra tekrarlanan bir bakteriyolojik analiz gerekebilir.

Kronik farenjit için antibiyotikler hastalığın alevlenme döneminde tayin edilir. Farmakin tedavisi için antibiyotikler çoktan kullanılmışsa, doktor çok çeşitli etkilere sahip daha güçlü ilaçlar reçete etmelidir.

Hastalığın akut formunun kronik olana geçişi birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • akut farenjit tedavisi için yanlış seçilmiş ilaç;
 • doktor reçetesi hastanın ihlali (ilacın erken iptal, günlük dozda kasıtlı azalma, ilacın atlama);
 • Eşzamanlı enfeksiyon odaklarının varlığı.

Hastalığın kronik bir formunun gelişmesini önlemek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Bakteriyolojik analizi ihmal etmeyin;
 • Lokal tedavi etkisiz ise, sistemik ilaçların reçetesi ile geciktirmeyin;
 • İlacın hastanın durumunda bir iyileşme ile zamanı kısaltmayın veya ortadan kaldırmayın.

Çocuklarda farenjit için antibiyotikler

Farenjitli çocuklarda farenks ve boğazın sulanmasında, miramistin, orasept, heksoral tedavide kullanılmak üzere, antibakteriyel ajanlar içeren topikal uygulama solüsyonları veya aerosoller kullanılabilir.

Farinksin enflamatuar sürecinin tedavisinde sıklıkla lokal aksiyonun antibiyotikleri kullanılır. İlaçlar, alerjiler ve yan etkiler olasılığını da dikkate alarak, yaş ve eylem spektrumuna bağlı olarak seçilir.

Sistemik maruziyetin antibiyotikleri (oral uygulama için), komplikasyon riski taşıyorsa da, farenjitin olağan seyrinde, bunları kullanmamak daha iyidir.

Boğaz ağrısı arka plana karşı farenjit olduğu durumlarda, reçete antibiyotikler için kontrendikasyon yoktur. 3 yaşından büyük çocuklar antibakteriyel şekerler reçete edilir: falimint veya sarkıt.

Farenjit bakteri doğası (streptococcus, staphylococcus, hemofilik çubuk) kanıtlanmış ise, o zaman doktor mikroorganizmaların duyarlılığı göz önüne alındığında, bir antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotik tedavisinin sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve sadece hastalığın karmaşık seyrinde olduğunu unutmayın.

2 yaşına kadar olan bebeklerde antibakteriyel sprey kullanmak için çok dikkatli olunmalıdır. Çocuk için beklenmedik bir şekilde, ilacın enjeksiyonu larinksin spazmodik bir refleksini provoke edebilir ve boğulmaya neden olabilir. Bu nedenle, yanakların yan yüzeylerine solüsyon enjekte edilmeli, ancak doğrudan boyun içine alınmamalıdır. Aerosolü kullandıktan sonra, çocuğun 1-2 saat boyunca içmesine ve yemesine izin verilmemelidir.

Farenjit ve larenjit için antibiyotikler

Farenjit genellikle larenjit ile birlikte ortaya çıkar: Bu iltihaplanma süreci sadece farinksin değil, aynı zamanda larenksin de etkilendiği zaman olur.

Böyle bir durumda antibiyotik reçete etmenin uygunluğu sorusu doktor tarafından kararlaştırılmalıdır. İlk olarak, hastalığın etiyolojisi ve seyrine bağlıdır. İkinci olarak, hastalığın erken aşamalarında geleneksel yöntemler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu, her şeyden önce, ses tellerinin huzuru, gargara, sıcak ayak havzaları almak, inhalasyon yapmak, boyun bölgesine kompres uygulamak, fizyoterapi prosedürlerini uygulamaktır.

Eğer böyle bir tedavi etkisiz kalıyorsa ve süreç devam ederse, ancak o zaman antibiyotik tedavisini kullanma olasılığından bahsedebiliriz. Penisilin grubunun antibiyotiklerinin kullanılması önerilir ve eğer etkisiz ise, yarı sentetik penisilin preparatları (oksasilin, ospen, ampisilin, augmentin).

Eşzamanlı olarak antibiyotiklerle, antitüsifler enfeksiyonun alt kısımlara, örneğin bronşlara batmadığından emin olmak için reçete edilebilir.

Antibiyotiklerin bağırsak mikroflorası üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, antibiyotik tedavisi ile ek olarak bifidobakteri ve laktobasili içeren kapsüller veya poşetler almalı, taze ekşi sütlü ürünler kullanmalısınız.

Farenjit için antibiyotik isimleri

Karmaşık bir farenjit tedavisinin en sık yardımcıları aşağıdaki antibiyotiklerdir:

 • penisilinler (amoksisilin, benzilpenisilin, fenoksimetilpenisilin);
 • sefalosporin preparatları (sefadroksil, seftriakson);
 • makrolit antibiyotikler (eritromisin, spiramisin, azitromisin, roksitromisin, klaritromisin, midecamisin);
 • Linkoamidler (lincomycin, clindamycin).

Farenjit karşı uygulama yöntemi ve antibiyotik dozu

Farenjit lokal tedavisi ile farinksin mukoza zarında yaşayan mikroorganizmaları etkileyen ilaçlar kullanılır. Örneğin, fyuzafyunzhin-aerosol kullanmak rasyoneldir: antimikrobiyal ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir, alt solunum organlarında enfeksiyonun yayılmasını bloke eder ve ayrıca tahriş olmuş doku yüzeylerinin hızlı iyileşmesini destekler.

Sistemik antibiyotik kullanımı, farklı şemalara ve ilaç kombinasyonlarına göre gerçekleştirilebilir. Kural olarak, aşağıdaki antibiyotikler uygun dozajlarda reçete edilebilir:

 • Benzatin penisilin - 2.4 milyon ünite. bir kere / in. Bu ilaç, hastanın önerilen antibiyotik tedavisi rejimine, ayrıca olumsuz iç ve sosyal koşullara veya streptokok salgınlarına bağlı olduğundan şüphe duyulduğunda reçete edilebilir;
 • amoksisilin - günde üç kez 5 mg;
 • sefadroksil - günde iki kez 5 mg;
 • fenoksimetilpenisilin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 5 mg (yaşına göre dozu ayarladıktan sonra çocuk pratiğinde kullanılması önerilir);
 • azitromisin - tedavinin ilk gününde bir kez 5 mg, daha sonra yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde bir kez 0.25 g. Tedavi süresi 4 gündür;
 • klaritromisin - günde iki kez 0.25 g;
 • midekamisin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 4 mg;
 • roksitromisin - 10 gün boyunca günde iki kez 0.15 g;
 • eritromisin - günde üç kez 5 mg (eritromisin maksimum yan etki miktarına sahip olabilir);
 • Klindamisin - 10 gün boyunca günde dört kez 0.15 g;
 • Sefuroksim günde iki kez, günde 2 kez, 10 gün boyunca yutulduğunda, 0.25 g.

Farenjitin klinik belirtilerinin ortadan kalkmasından birkaç gün sonra seçilmiş antibiyotiğin kullanılması önerilir: sıcaklık stabilizasyonu, boğazda ağrı hissi, lenf nodlarının normal durumunun düzeltilmesi.

aşırı doz

Yüksek dozlarda antibiyotik tedavisinin uzun süreli kullanımı, kan resim (lökopeni, nötropeni, trombositopeni, hemolitik anemi belirtilerine) değişiklikleri meydana gelebilir.

Bu durumun tedavisi semptomatiktir, hemodiyaliz ve periton diyalizi aşırı dozda antibiyotik ile genellikle herhangi bir etki yaratmaz.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer ilaçlarla birlikte farenjitle antibiyotiklerin etkileşim derecesi, etki mekanizmasına ve ilacın bileşimine bağlıdır.

Penisilin preparatlarına karşı alerjik reaksiyonlara eğilimi olan hastalarda sefalosporin antibiyotiklere çapraz alerjik bir duyarlılık olabilir.

Semisyentetik penisilinler, fibrinolitik ajanlar ve antiplatelet ajanların yanı sıra direkt ve indirekt eylemin antikoagülanlarının etkinliğini artırabilir.

Antibiyotik ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçların eşzamanlı uygulanması ile, yan etkiler geliştirme olasılığı artar.

Tetrasiklin serisi ve makrolid antibiyotiklerin preparatları penisilinlerin bakterisid etkisini azaltır.

Depolama koşulları

Tabletli ve toz haline getirilmiş antibakteriyel ilaç formları, çocukların erişim bölgesinin dışında, 25 ° C'ye kadar bir sıcaklıkta, doğrudan güneş ışığından korunan bir yerde saklanır. Raf ömrü - 2 yıla kadar.

Aerosoller ve antibakteriyel ilaçların çözeltileri, kuru ve karanlık yerlerde +8 ila +15 ° C arasındaki sıcaklıklarda saklanmalıdır. Raf ömrü - 1 ila 2 yıl arası.

Farenjit için antibiyotik kullanmadan önce, bu makale sadece konu hakkında genel bilgi için sunulduğundan, doktora danışmak gereklidir. Daha fazla bilgi almak için doktorunuza başvurun ve spesifik antibiyotik talimatlarına dikkatle okuyun.

Farenjit için en iyi antibiyotik

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotik seçimi, hastalığın özellikleri ve ciddiyeti ile belirlenmelidir.

Streptokok, pnömokok ve anaerobik enfeksiyon, bir kural olarak, doğal penisilinler (benzilpenisilin, vb.) Kullanımını gerektirir.

Grup A ve pnömokokların streptokok enfeksiyonu baskılanması için, geniş bir etki yelpazesinde yarı sentetik penisilinler etkisi kullanılır. Genellikle bu bir ampisilin veya karbenisilin.

Ampisilin, gram negatif bakterilere, bazı proteaz türlerine ve E. coli'ye karşı aktiftir. Bu ilaç, bademcik iltihabı, solunum sistemi enfeksiyöz patolojileri, kulak iltihaplanma süreci, vb çocuk ve yetişkin uygulamada kullanılır

Karbenisilin, ampisilin benzeri bakteriyel bir flora üzerinde etkilidir. Pseudomonas aeruginosa ve her türlü proteaz ile ilgili olarak aktiftir.

Staphylococcus'un neden olduğu enfeksiyonda, yarı sentetik penisilin dirençli antibiyotikler - oxacillin, dikloxacillin ile tedavi edilmesi tercih edilir.

Dikloxacillin, oksasilin'den birkaç kez daha aktiftir, bu nedenle hastalığın eşdeğer bir seyri için daha küçük dozlarda reçete edilir.

Daha karmaşık vakalar, yukarıdaki ilaçların hiçbir etkisi olmadığı zaman, karmaşık antibiyotiklerin atanmasını gerektirir.

Diğerlerinden daha sık olarak, bir sefalosporin grubu antibiyotik reçete edilmektedir. Bunlar sefazolinum, seftriakson içerir. Enlem ve bakterileri etkileme şekilleri, yarı sentetik penisiline yakındırlar.

Antibiyotiklerin atanmasını gerektiren orta dereceli patolojilerde, makrolidler (eritromisin, oleandomisin) kullanılabilir.

Daha önce çok yaygın olan tetrasiklin ilaçları artık pozisyonlarını kaybetmiş ve artık ana seçenek olarak kabul edilmemektedir. Dirençli bir mikroflorada diğer antibiyotiklerin etkilerine veya penisilin grubuna aşırı duyarlılık durumunda reçete edilebilirler. Ayrıca, tetrasiklin antibiyotikler, 8 yaşına kadar, hamilelik ve beslenme sırasında reçete edilmez.

Semisyntetik tetrasiklinler (morfosiklin, metasiklin), geleneksel tetrasiklinlere göre bazı avantajlara sahiptir: daha küçük dozlarda uygulanabilirler, bu nedenle yan etkiler, kullanıldığında daha az belirgindir.

Uzun süreli antibiyotik kullanımı, mantar hastalıklarının gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, antibiyotik tedavisinin (özellikle tetrasiklinler) arka planına karşı, antifungal ilaçların reçete edilmesi gereklidir.

Tıp uzmanı editörü

Portnov Alexey Alexandrovich

Eğitim: Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi. AA Bogomolets, uzmanlık - "Tıbbi iş"

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bioparox tarafından angina tedavisi

Angina en yaygın ve hoş olmayan hastalıklardan biridir. Sıcaklık, şişmiş, ağrılı boğaz, genel halsizlik hasta bir kişiye güçlü bir rahatsızlık verir. Bugün piyasada hastalık ile başa çıkmaya yardımcı olan birçok etkili ilaç var.

Boğaz için calendula Tentürü: çözüm ve gargara nasıl hazırlanır

Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, phytopreparations sıklıkla kullanılır. Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için bu etkili ilaçlardan biri, kalendula tentürüdür.