Loading

Larenjit ve etkili antibiyotik tedavisi belirtileri

Larenjit, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilen üst solunum yollarının yaygın bir hastalığıdır. Larenjit ile boğaz mukozası iltihaplanma sürecine girer. Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Larenjit tedavi edilmezse, komplikasyonlar meydana gelebilir.

Larenjit: Hastalığın tanımı

Larenjit ve nedenleri nedir?

Larenjit genellikle, enfeksiyöz mukoza iltihabının yanı sıra vokal kordların oluştuğu inflamatuar bir süreç olarak anlaşılır.

Grip, parainfluenza vb. Neden olan çeşitli enfeksiyonların vücuduna girdiğinizde larenjit vardır.

Boğazdaki enflamatuar sürecin ana nedenleri, hipotermi ve viral hastalıkların arka planına karşı bağışıklığın zayıflamasıdır.

Genellikle larenjitin kronik formu tedavi edilmemiş akut solunum yolu viral enfeksiyonu ile ortaya çıkar.

Larenjit görüntüsüne predispoze olan diğer faktörler:

 • Kimyasal buharların solunması
 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Uzamış vokal kord gerginliği
 • Larinks veya ses telleri travması
 • Sigara ve aşırı alkollü içecek tüketimi
 • Üst solunum yolu hastalığında burun solunum bozukluğu

Larenjit iki şekilde ortaya çıkabilir: akut ve kronik. Bu son form uzun bir seyir ile karakterize edilir ve kokulara, polenlere ve diğer alerjenlere karşı alerjik bir reaksiyon olarak kendini gösterebilir.

Larenjit meydana geldiğinde, boğaz ve bağlar iltihaplanır. Larinksin lümeninde, organın duvarlarına sızan bir inflamatuar sıvı birikmektedir.

semptomlar

Larenjitin ana belirtileri

Larenjit aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • Ses değişikliği
 • Kuruluk ve boğaz ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Yutulduğunda ağrı

Enflamatuar süreç geliştiğinde ses sertleşir ve boğulur. Larenjit ile kuru öksürük yavaş yavaş mukus balgam salınımı ile birlikte nemli bir öksürüğe dönüşür. Palpasyonla, lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış bulabilir ve onların acılarını hissedebilirsiniz.

Daha sonra, eğer boğaz iltihaplanırsa, hastanın sağlık durumu daha da kötüleşebilir: vücut ısısı yükselir, solunum zorlaşır ve boğazda şişkinlik veya yabancı cisim vb.

Larenjit akut formu ise, o zaman arka planda ve kas zayıflığı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı şeklinde ARI belirtileri oluşabilir.

Larenjit çocuklarda yanlış krup gelişimini provoke edebilir. Bu, solunum yolunun anatomik olarak küçük çaplarına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, larenjit uyku sırasında gürültülü hale gelen bir soluma ihlali olarak kendini gösterir. Çocuk whiny ve huzursuz olur. Öksürük havlıyor, hızlı nefes alıyor. Oksijen eksikliği nedeniyle cilt maviye dönüşebilir. Bu durumda, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Çocuklarda larenjit komplikasyonları arasında ses kaybı, yalancı krup, tracheitis, epiglotit vb.

Akut larenjit tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotiklerin çeşitleri ve tanımları

Doğru tedaviyi seçmek için, mukusun gırtlaktan incelenmesi gereklidir. Bunun için bir smear alınır. Smear sonuçlarına göre, bazı antibiyotiklere olan duyarlılığının yanı sıra patojen tipini de belirlemek mümkündür.

Antibiyotik 2-3 gün içinde kullanılıyorsa, herhangi bir gelişme yoktur, o zaman doktor ilacın yerini almalıdır. Genellikle 1-2 günde bir antibiyotik alınır.

Antibungal tedaviden sonra, antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilen zemin üzerinde mantar hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemek için antifungal ilaçlar reçete edilir.

Bir doktorun randevusu olmadan, larenjit ile antibiyotikler alınmamalıdır. Doktor, semptomların ortaya çıkış derecesini dikkate alarak her hasta için antibakteriyel bir preparat seçer. Antibiyotiklere ek olarak, inhalasyonlar ve fizyoterapi prosedürleri yapılmalıdır.

Larenjit ile mücadelede antibiyotikler enfeksiyonu öldürür ve komplikasyonların gelişmesini önler.

Bağımsız antibiyotik kullanımı ile sağlığa zarar verebilir ve hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Hastalığın bakterilerden kaynaklanması durumunda larenjit için antibiyotik kullanımı tavsiye edilir:

 • Larenjit tedavisinde en etkili ve popüler antibiyotik, bakteriyostatik etkiye sahip olan Bioparox'dur. Gün içinde birkaç inhalasyon hakkında yapmalısınız. İlaç ile tedavi yaklaşık 7 gün sürer.
 • . Ampisilin, Augmentin, vb gırtlak Zinatsef, Sefotaksim, sefiksim ve ark tedavisi için kullanılan Amoksiklav sefalosporin seride - Laryngitis de antibiyotik penisilin reçete edebilir.

Larenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Alerjik reaksiyonlar meydana geldiğinde, doktor başka antibiyotikler reçete edecektir. Antibiyotik almanın temel amacı larenjitin ana nedenini ortadan kaldırmaktır.

Larenjit viral bir doğaya sahipse, antibiyotiklerin bir bakteri enfeksiyonu olmasa bile tedavi edilemeyeceği unutulmamalıdır.

Larenjitin ek tedavisi:

 • Balgamı seyreltmek için ilaçlar reçete edilir: ATSTS, Ambroksol, Lazolvan ve diğerleri.
 • Terleme ve boğaz ağrısı ortadan kaldırmak için, anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlar reçete edilir: Teraflu, Ingalipt, Decatilen, Strepsils, vb.
 • Hastalık alerjik bir reaksiyondan kaynaklanıyorsa, larenjit için antialerjik ilaçlar kullanılır. Ana uyaranın etkisini ortadan kaldırmak ve mukoza şişmesini azaltmak için Citrine, Lorano, Zodak ve diğerlerini atar.
 • Hastanın durumunu tıbbi tedavi ile eşzamanlı olarak iyileştirmek için fizyoterapi yapılır: UHF, inhalasyon, elektroforez, vb.

Kronik larenjit için antibiyotikler

Kronik larenjit - tedavi seçenekleri

Çoğu durumda, larenjitin eksik akut formu kronik hale gelir. Kronik bir formun larenjit, steroid bazlı aerosollerle kombinasyon halinde antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir.

Larenksden ayrılmış olması, başka bir enfeksiyon olabileceğinden, analiz için mutlaka teslim edilmelidir. Bu durumda, makrolidler, sefalosporinler veya aminoglikozitler reçete edilir.

Yetişkinlerde tekrarlayan bir form için antibiyotikler, bir ay boyunca mumlarda interferon kullanımı ile tamamlanmaktadır. Ayrıca 1-2 ay boyunca antihistaminikler reçete.

Kronik larenjit tedavisi aşamalar halinde gerçekleştirilir: önce iltihaplanma süreçlerini ortadan kaldırın ve daha sonra larinksin tüm fonksiyonlarını geri yükleyin.

Kronik bir formun hipertrofik larenjitleri, anti-enflamatuar ilaçların yardımı ile tedavi edilir:

 • prednisolon
 • kimotripsin
 • hidrokortizon

Chinozole, Hydrocortisone ve Kalanchoe Juice'ı birleştirirken pozitif bir sonuç gözlemlenecektir.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Bir çocukta Larenjit - tedavi için en iyi yollar

Antibakteriyel ve viral ajanlara duyarlılık olmaması nedeniyle, larenjit tedavisi için antibiyotik kullanımı önerilmemektedir.

Larenks iltihaplandığında, antiviral ilaçlar reçete edilir. Bununla birlikte, çok sayıda yan etkisi vardır. Bu nedenle, doktor bu ilaç grubu için fon yazmışsa, çocuğu ve tepkilerini belirli bir ilaca karşı sürekli olarak izlemelisiniz.

Çocuğun bakterilerin neden olduğu larinkste bir enflamatuar süreci varsa, antiseptik bir sprey reçete edilir. Antibiyotik doktoru çok nadiren tayin eder ve sonra analiz sonuçlarından sonra.

Bakteri enfeksiyonu tedavisinde bir çocuk için bir dizi penisilin antibiyotik reçete edilir.

Çocuklarda kronik larenjit olduğunda, fizyoterapi yöntemleri kullanılır. Yaygın bir yöntem inhalasyon terapisidir. Çok balgam tükürürken, boğazınızı temizlemeli, sonra soluma uygulamalısınız. Bunu yapmak için, bekleyenler kullanılır. İnhalasyonlar kuşburnu, deniz topalak yağı, retinol ile yapılabilir.

Tüm ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilmelidir, aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açan patolojik komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, ameliyat gerekli olabilir.

önleme

Önleyici amaçlarla, larenjitin yeniden ortaya çıkmasını önlemek için, vücudun temperlenmesi ve solunum yollarının sterilize edilmesi gereklidir.

Aşağıdaki kurallara uyulması önerilir:

 1. Enfeksiyon hastalıklarını zamanında tedavi etmek
 2. Odadaki havayı düzenli olarak nemlendirin
 3. Aşırı ısınma ve aşırı soğumadan kaçının
 4. Hijyen kurallarına uyun
 5. Kötü alışkanlıkları reddet
 6. Mukoza zarını inhaler ile tozdan temizleyin
 7. Vitamin-mineral komplekslerini kullanmak

Sağlıklı bir yaşam tarzı gözlemleyerek, bağışıklık tüm virüs ve bakterilerle başa çıkacak ve larenjit ve diğer hastalıkların gelişmesine izin vermeyecektir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Çocuk larenjitinin, form ve formdan bağımsız olarak ciddi tedaviye ihtiyacı vardır. Kural olarak, karmaşıktır ve balgam söktürücü, antihistamin veya anti-enflamatuar etki için ek ilaçlar almanın yanı sıra inhalasyon ve fizyoterapiyi içerir. Ama çocuklarda larenjit tedavisinde antibiyotiklere mi ihtiyacımız var? Birçok kuşak doktor bu konuda tartışıyor. Buna ayrıntılı olarak bakalım.

Tedaviyi belirlemek ve antibiyotik reçete etmek için gerekirse doktor, hangi mikroorganizmaların hastalığın etken maddeleri olduğunu bilmelidir. Bunun için, larinksin bir sürüntüsü alınır.

Larenjit, sonuç olarak larenjit (larenks) veya laringotrakit (lezyon ve larinks ve trakea) için reçete edici antibiyotiklerin uygunluğunu belirleyen çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu hastalıkların farklı kökenleri olabilir:

 • bakteriler
 • mantar
 • virüsler
 • Larinks ve ses telleri üzerinde mekanik etkiler.

Çoğu zaman, larenjit virüslerden kaynaklanır (adenovirüs, rinovirüs, vb.). Bu durumda, hastalığın semptomları diğer larenjit formlarından farklı olacaktır. Hastalığın genel resmine hızlıca yükselen yüksek bir sıcaklık ve kas ağrıları eklenir. Tedavi için antibiyotikli böyle bir larenjit, herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Sonuçta, antibiyotikler bakterileri ve bazı mantarları etkili bir şekilde yok eder, ancak virüslerle baş edemezler.

Bununla birlikte, hastalık bakteriyel kökenli ise, antibiyotikler tedavisinin temeli olacaktır.

Çocuklarda larenjit seyrinin özellikleri

Çocuklarda larenjit, erişkinlerdeki rahatsızlıktan önemli ölçüde farklıdır, bu da bebeklerde tedavinin farklı olacağı anlamına gelir. Gerçek şu ki 10 yaşın altındaki çocuklarda, vücuttaki tüm mukoza zarları çok gevşek ve larinkste bir istisna değildir. Bu nedenle, genç laparozum en tehlikeli ve tatsız olan "yanlış tahıl" olan larenjit komplikasyonları alma riski vardır.

Ayrıca lomber astar olarak da adlandırılır ve maalesef tıp pratiğinde bu tür bir komplikasyon ortaya çıkar. Vokal akorların bölgesinde mukoza larenksı sürekli şişmeye dönüşür. Çocuğun son derece zor bir nefes alması, hipoksi, cilt ilk soluk ve daha sonra tamamen maviye dönüşmeye başlar. Bu durumda, sadece ambulans yardımcı olabilir.

Larenjitin antibiyotiklerle tedavisi

Larenjit veya laringotrakitli çocuklar en aşırı vakada antibiyotik reçete etmeye çalışırlar. Hastalığın kökeni çoğunlukla kurulmaz. Mesele, polikliniklerin çoğunda bakteriyolojik laboratuvarların bulunmaması ve eğer varsa, analizin sonucunun yaklaşık 10-14 gün kadar beklenmesidir. Larengit tedavisinde alışılmış uygulama - fizyoterapiyi bypass ederek, antiviral ilaçlar alırken. Bazen doktor yerel antiseptikleri boğazın sulanması için bir sprey şeklinde onaylar, mesela Miramistin.

Eğer ikincil bir bakteriyel enfeksiyon birincil viral enfeksiyona katılırsa, doktor mutlaka reçete edici antibiyotik sorununu gündeme getirecektir.

Larenjit için antibiyotik reçete edildiğinde

Larenjitin formları ve aşamaları vardır, burada antibiyotik tedavisinin fizibilitesi söz konusu değildir.

Bu durumlarda, antibiyotikler daima reçete edilir:

 • Larenjit bakteriyel kökeni analiz ile doğrulanırsa,
 • Larenjitli çocuk pürülan veya pürülan mukus balgam görülürse,
 • Larinkste larenjit ile pürülan bir film görülürse,
 • Viral larenjit komplikasyonlarla sonuçlanırsa,
 • Eğer bir çocuğun larenjitleri uzarsa,
 • Oldukça sık alevlenen kronik larenjitli.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Genellikle larenjit ve laringotrakit ile birlikte çocuklarda penisilin grubunda antibiyotikler, makrolidler ve azalidler oldukça etkilidir. Hastalık şiddetli ise, sefalosporin ailesinin antibiyotikleri yardımcı olacaktır.

Antibakteriyel ilaç adı

Kullanım endikasyonları

Antibiyotik Dozu

Antibiyotik salınım formu

Kontrendikasyonlar

"Amoxiclav"

Larenjit akut, larenjit kronik, larenjit uzamış

Bebekler 3 aydan 1 yıla kadar bir buçuk saat slozhki süspansiyonları günde üç kez.

7 yaşından küçük çocuklar - günde 3 kez 1 çay kaşığı süspansiyon.

14 yaşın altındaki ergenlere - günde üç kez 2 çay kaşığı ilaç.

Süspansiyon tozu, enjeksiyon için toz.

Mononükleoz, lenfositik lösemi, kolestatik sarılık ve hepatit, hepatik yetmezlik.

"Augmentin"

Larenjit ve larinotrakit

3 aya kadar olan çocuklar için, süspansiyonun dozu bireysel olarak hesaplanır. 12 ila 12 yaş arası çocuklara 1 kg vücut ağırlığı başına 20-40 mg'lık bir süspansiyon verilir.

Tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için tozlar

Fenilketonüri. 12 yaşın altındaki çocukların tablet formunu antibiyotik vermesi yasaktır.

«Flemoklav Solutab»

3 aydan 2 yıla kadar olan çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg (2 bölünmüş dozda).

2 ila 7 yaş arası çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg. (3 kabul).

7 ila 12 yaş arası çocuklar - günde 62.5 mg (her 8 saatte 3 bölünmüş dozda).

Böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozukluğu, lenfositik lösemi, enfeksiyöz mononükleoz.

"Aksetin"

Akut ve uzun süreli formda larenjit

Çocuğun ağırlığının kilogramı başına 3 ila 30 yaşından büyük çocuklar günde 3-4 kez. En uygun günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının kilogramı başına 60 mg'dır. Yenidoğan ve 3 yaşın altındaki çocuklar - 2-3 saatte günde kilogram başına 30 mg.

Enjeksiyonların hazırlanması için tozlar

Vücudun toplam tükenmesi,

Kronik böbrek yetmezliği, yenidoğanlarda prematürite,

Mide ve bağırsak hastalıkları.

"Seftriakson"

Larenjit ve larenjesit

12 yaşından büyük çocuklar için ilacın dozu - 0.5 gr. her 12 saatte bir.

12 yaşın altındaki çocuklar için dozaj, her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanır.

Enjeksiyonların hazırlanması için kuru madde

Karaciğer ve böbrek patolojisi, sefalosporinlere karşı tahammülsüzlük.

"Cefixime"

Larenjit akut, kronik, uzun süreli

12 yaşından sonra çocuklar 400 mg reçete edilir. ilacın günde bir kez, 6 aydan 12 yaşına kadar olan çocuklar, dozaj ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanmalıdır.

Kendinden süspansiyonlu tabletler ve pudralar

Porfiri durumu, ağacın yaşı 6 aya kadar.

"Azitromisin"

Çocuklara günde bir kez vücut ağırlığının her bir kilogramı için 5-10 mg ilaç reçete edilir.

Artan makrolid intoleransı, karaciğer yetmezliği.

"Klaritomitsin"

Günlük doz, hastanın kilosunun 1 kilogramı başına 7.5 mg'dır. Maksimum günlük doz 500 mg'dır.

Şiddetli karaciğer yetmezliği, hepatit, porfiri.

Ek olarak, larenjitli bir çocuk olan antibiyotikler, inhalasyonlar sırasında ve alınabilir. Bu şekilde, antibakteriyel ilacı doğrudan etkilenen bölgeye "dağıtabilirsiniz". Bu tedaviyi hızlandırır, dysbiosis riskini azaltır.

İnhalasyonlar için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • "Bioparox » - Bitki antibiyotik fusafungin dayalı bir preparat. Eczanelerde değiştirilebilir nozulları ile aerosol şeklinde satılmaktadır. Ağızdan veya burun içinden enjekte edilebilir. Larenjit tedavisinde ilk yöntemin seçilmesi tercih edilir. "Bioparox" ile yapılan inhalasyonlar 7 günden uzun süredir uygulanmamalıdır.
 • "Fluimucil" - Toz formunda veya inhalasyon için bir çözelti şeklinde alınabilen mukolitik bir ilaçtır. İlacın dozu, hastanın durumunun karmaşıklığına bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Larenjit ile inhalasyonun seyri genellikle 5 ila 10 gün sürer, doktorun izni ile kronik larenjit ile, altı aya kadar sürebilir.
 • "Gentamisin" (bir nebülizatör için ampullerde). 12 yaşın üzerindeki çocuklar için bir inhalasyon için, 20 mg ilaç gereklidir, prosedür günde 1-2 kez tekrarlanır. 2 ila 12 yaş arası çocuklar, bir inhalasyon için en fazla 10 mg ilacı alabilir. Bir antibiyotik yetiştirmek için 1 ila 6 oranında salin takip eder.

Ana durum - evde bir inhaler varsa, antibiyotiklerle inhalasyon yapılmalıdır. İnsanların kaynar suya, haşlanmış patateslere - solunum yolu ile solumak yolları - larenjitin tedavisinde bir sorun olabilir ve iltihaplanma süreci daha da kötüleşecektir.

Larenjit ile antibiyotik almak için genel kurallar

 • Antibiyotik aldıktan 3 gün sonra herhangi bir iyileşme olmazsa, doktor ilacı değiştirmelidir.
 • İyileşme başlangıcı imkansız olduğunda antibiyotik almayı bırakın. Öngörülen tüm dersi bitirmek gereklidir.
 • Larenjit ile antibiyotik almak için bir çocuk 5 günden az olmamalı, ancak 14'ten fazla olmamalıdır. Çünkü 2 hafta içinde bakteriler ilaca karşı kendi bağışıklıklarını geliştirecektir. Kurs süresi sadece doktor tarafından belirlenir.
 • Yüksek ateşli larenjit ile antipiretiklerin antibiyotiklerle birlikte alınmasına izin verilir. Ne - doktor söyleyecektir.
 • Larenjitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi sırasında, çocuk vücudundaki toksinlerin giderilmesi için disbakteriyozun önlenmesi ve bolca içilmesi hakkında hatırlamak önemlidir. Çay, yabani gül, papatya ile kaynatın.
 • antibiyotikler Oral kullanım için tabletler ya da süspansiyonlar şeklinde larenjitin tedavi düzeni bulunan ve soluma için çözeltiler, paralel olarak ise, iki farklı ilaç uyumluluk ve etkileşim hakkında doktora sorun.

Antibiyotikler hakkında, ne zaman ve nasıl kullanıldığına dair daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın. Yorum popüler çocuk doktoru Komarovsky tarafından verilir.

Larenjitli çocuklara hangi antibiyotik vermeliyim?

Larenjit genellikle çocuklarda soğuk algınlığının sonucudur. Hastalık larinksin iltihabı ile karakterizedir. Bebek, yutulduğunda ağrılı hislerin yanı sıra boğazda ter ve kuru hissetmeye başlar. Larenjit gelişimi sırasında, seste ses kısıklığı, hatta tam kaybı görülebilir. Patojenik virüslerin veya mikropların larenksine girmenin bir sonucu olarak hastalığın ciddi bir formu gelişebilir. Bu gibi durumlarda, tek tedavi, çocuklarda larenjit için antibiyotiktir. En etkili antibakteriyel ajanlar daha ayrıntılı olarak düşünülmelidir.

Kabul fizibilitesi

Larenjitli çocuklar için antibiyotiğe ihtiyacım var mı? Bu hastalık, genellikle vücut ısısında, kuru öksürükte, burun tıkanıklığında bir artışla birlikte olduğu için soğuk algınlığında tipik bir tezahürdür. Tedavi genellikle hoş olmayan semptomların giderilmesi için anti-soğuk reçete edilir. Bu bol bir sıcak içecek, yatak istirahati, vitamin kullanımıdır. Bu tıbbi önlemlerin kompleksi kolayca larenjitleri ortadan kaldırır.

gırtlak iltihabı, antimikrobiyal ilaçların kullanımına ilişkin olarak, gırtlak gırtlak zararlı bakteri ve mikropların neden olduğu sadece antibiyotikler ile tedavi edilir. Larenjit çocuklarda ne kadar sürer? Bebeğin doğru tedavi bir hafta içinde tam bir iyileşme hissettiğinde.

Hatırlamak önemlidir! Özellikle çocuklarla ilgiliyse, kendi kendine ilaç verme! Larinksin iltihaplanması için antibiyotik kullanmanın yararı sadece bir uzman tarafından belirlenebilir.

Ateşli larenjit ile

Yüksek sıcaklıkta antibakteriyel ajanların alınması gereklidir. Sonuçta, ısı vücutta aktif bir inflamatuar süreci gösterir. Doktor, böyle durumlarda bir antibiyotik reçete:

 • zararlı virüsler ve bakterilerin neden olduğu larenjit;
 • bebekte kronik otitis;
 • düzenli ARI;
 • sıcaklık 3 günden fazla düşmez;
 • pürülan bir doğanın komplikasyonları;
 • sinüzit görünümü;
 • bronşit veya zatürre.

Çoğu zaman, sıcaklık olmayan larenjitli antibiyotikler reçete edilmez. Anti-soğuk ilaçları almak ve çok fazla sıcak çay veya şifalı bitkilerin tadına bakmanız yeterlidir. Bu tür eylemlerle, hastalık soğuk algınlığı ile gider.

Hatırlamak önemlidir! Antibiyotiklerle tedavi sadece bir uzman tarafından reçete edilebilir! Antibakteriyel ajanların birçok yan etkisi vardır, bu nedenle çocuklarda larenjit ile hangi antibiyotiğin verilmesi gerektiğini bir uzmana emanet edin.

Antibakteriyel ilaçların isimleri

Farmakoloji piyasası çocuklarda larenjit tedavisine yönelik çeşitli ilaçlar sunmaktadır. En etkili ilaçların listesi aşağıdadır:

 1. Amoxiclav. Bu ilaç tabletler ve süspansiyonlar halinde temin edilebilir. Tabletler 6 yaşından büyük çocuklara alınmalıdır. Askıya alındığında, bu formda çocuk bir yıla kadar sürebilir. Amoksiklav boğazdaki şişlikleri giderir ve ayrıca larinkste pürülan oluşumlarla baş eder.
 2. Sumamed, Tablet şeklinde üretildiğinden, sadece büyük çocuklar tarafından kullanılabilir. Üst solunum yollarının enfeksiyöz hastalıkları ile kolayca başa çıkabilir, larinksin mukoza zarını normalleştirir.
 3. Pulmicort. Bir inhalasyon nebülizörü olarak kullanılması gereken bir süspansiyon şeklinde üretilmiştir. İlaç 6 aylıktan küçük çocuklara bile gösterilir. Bronşiyal astımın yanı sıra alevlenme sırasında solunum yollarının kronik hastalıkları için kullanılır.
 4. Flomax. Bu ilaç bir aerosol sprey şeklinde satılmaktadır. Çocuklara davranma Berodualom 3 yaşından itibaren olmalıdır. Bronşit ve solunum sisteminin diğer ciddi hastalıklarının çeşitli formları için etkili araçlar.
 5. Sinekod. Bu şurup 3 yaşından büyük çocuklara alınmalıdır. Ayrıca Sinekod, 2 aylık bebekler için kullanılabilen damla şeklinde mevcuttur. Bu etkili bir antitussif. Kuru öksürüğü ortadan kaldırır, boğazda kuruluğu ve terlemeyi rahatlatır.
 6. Miramistin. Larenjit tedavisi için, çocuklar için kontrendikasyonları olmayan bir çözelti kullanılır. Antibakteriyel, antienflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Larinksin şişkinliğini hızla çıkarır.
 7. Erespal. İlaç, bebeklerde bile, ancak sadece bir şurup şeklinde kullanılabilir. Erespal da 14 yaşından büyük çocuklar için kullanılan tabletler şeklinde satılmaktadır. İlaç bronşit, akut solunum yolu hastalığı, orta kulak iltihabı tedavisinde kullanılır. Semptomları larenjit ve KBB organlarının diğer hastalıkları ile temizler.
 8. Deksametazon. Solunum hastalıklarının tedavisi için bu ilacı tabletlerde almak gerekir. Deksametazon 6 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir. Belirli bir uyaranın güçlü bir alerjisinden kaynaklanan larenjit için kullanılır.
 9. Ambrobene. Çocuklar sadece bir şurup veya çözelti şeklinde alınabilir. Akciğerlerdeki enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır, böylece etkilenen larinksi faydalı bir şekilde etkiler.
 10. Prednizolon. Daha büyük çocukların tedavisinde kullanılır - 12 yıldan fazla. İlaç bir süspansiyon şeklinde. İltihap ve laringeal ödemi etkili bir şekilde temizler.
 11. Ascoril. Bu şurup 6 yaşından büyük çocukların tedavisinde kullanılır. Bebeklerin daha küçük bir çocuk doktoru ile Ascoril kullanımını koordine etmeleri gerekiyor. Üst solunum yollarının akut ve kronik hastalıklarında vücut üzerinde faydalı etki.

Hastalığın nedenine bağlı olarak, doktor çocuklarda larenjit ile hangi antibiyotiğin kullanılacağını seçmelidir. Sadece bir uzmanın yetkinliğindedir. Ebeveynler çocuğa hangi antibiyotiği vereceğini seçemez.

Kabul kuralları

Antibakteriyel ajanlar birçok yan etkiye sahip olduklarından, alındıklarında bu kurallara uyulmalıdır:

 • Ilacın dozu sadece doktor tarafından reçete edilir;
 • 3 günlük girişten sonra, bebeğin durumu ve sağlığı için daha fazla antibiyotik tedavisinin tavsiyesini değerlendiren doktora görünmek gerekir;
 • durum kötüleştiğinde ilacı almayı durdurmak gerekir;
 • Ilacı belirtilen doz ve zamanda kesinlikle tüketin;
 • Doğru beslenmeye bağlı kalın.

Hatırlamak önemlidir! Bağırsak ile ilgili sorunları önlemek için, mikroflora geri yüklemek için antibiyotik ve probiyotikler ile alınmalıdır!

Antibiyotiksiz larenjit

Larenjitli çocuklar için antibiyotiğe ihtiyacım var mı? Eugene Komarovsky, SARS veya ARI'nin neden olduğu larenjitin antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan kolaylıkla tedavi edildiğine inanmaktadır. Aşağıdaki terapötik önlemler sayesinde bebeğin bedeni geri alınacaktır:

 • yatak istirahatine bağlılık;
 • bol sıcak içecek;
 • Hasta çocuğun bulunduğu odada havanın nemlendirilmesi;
 • düzenli temizlik ve tesislerin havalandırması.

Ayrıca, larenjit artmış vücut ısısına eşlik etmiyorsa, bebeği her gün yürüyüş yapmak için sürmek gerekir. Temiz hava, vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve daha dinamik bir iyileşmeye katkıda bulunur.

Larenjitli çocuklar için hangi antibiyotikler kullanılır?

Çocuğun içindeki larenjit, virüs aktivitesi nedeniyle ortaya çıkmışsa, neredeyse hiç fark edilmeyebilir. Hastalığın viral formu en kolay olduğu için, tedavisi için yeterli halk ilaçları vardır. Bununla birlikte, olumsuz koşullar altında, viral larinjit bir bakteriyel enfeksiyon ile komplike olabilir ve daha sonra tracheitis veya bronşit haline gelebilir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler doğrulanmış bakteriyel enfeksiyon ile kullanılabilir. Hastalığın kökenini anlamak için tabiki bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. Aynı zamanda ebeveynlerin, bakteriyel larenjit ile ilgili belirtilerin neler olduğunu ve çocuklarda en çok hangi antibiyotiklerin etkili olacağını bilmeleri gerekir.

Makalenin içeriği

Antibiyotik gerektiğinde

Çocuklarda larenjit ile antibiyotik tedavisi ne kadar uygun? Bu sorunun cevabı bu hastalığın kökeninde gizlidir. Daha önce de belirtildiği gibi, 2 tip larenjit - viral ve bakteriyel vardır. Birincisi soğuk algınlığı. Karakteristik belirtiler arasında ateş, tıkalı burun ve kuru öksürük olarak adlandırılabilir. Bu durumda, rahatsız edici semptomları ortadan kaldırmak için tedavi anti-catarrhal olmalıdır. Çocuğun sadece yatak istirahatini gözlemlemesi ve daha fazla sıcak içecek alması gerekir. Ayrıca bir vitamin içme içmek için tavsiye edilir.

Bu tür aktiviteler viral larenjit ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Antibiyotikler burada ve hatta daha fazla gerekli değildir - tamamen işe yaramaz. Larinksin iltihaplanması bir bakteriyel enfeksiyonun gelişmesinden kaynaklanıyorsa, o zaman antibakteriyel ilaçların kullanımı sadece gerekçelendirilmekle kalmaz, aynı zamanda gerekli de olur.

Bakteriyel larenjit genellikle streptokoklara veya stafilokoklara neden olur. Bu tür bir hastalığı tanımak, 38 ° C'ye kadar yükselebilen ve hatta 39 ° C'yi aşabilen, sıcaklıkta karakteristik bir artışla olabilir. Çocuğun 39 ° C'nin üzerinde bir sıcaklığı varsa, hemen bir "ambulans" çağırın ya da hemen doktorunuza gönderin.

Hastalığın bakteriyel kökeninin başka bir belirteci bir ürpertidir. Bazen bir çocuk pus eklenmesiyle balgam çıkarılabilir. Eğer titreme ve bu balgamda ateş eşlik ediyorsa, antibiyotik tedavisi en etkili olacaktır.

Ancak bakteriyel larenjitle karşılaştığınıza kesin olarak inanıyor olsanız bile, bir antibiyotik için eczaneye girmeyin. İlk önce doktorunuza danışın. Sonuçta, hataların maliyeti bebeğinizin sağlığı olabilir.

Doktor genellikle aşağıdaki çocuklara antibakteriyel ilaçlar reçete eder:

 • bakteri larenjitinin sonuçları ile teyit edildi;
 • kronik otitis media;
 • düzenli olarak gelişmekte olan ARI;
 • ateşin 3 gün boyunca korunması;
 • pürülan doğanın komplikasyonları;
 • sinüzit görünümü;
 • bronşit veya zatürree şeklinde komplikasyonlar.

Larenjit ateşin eşlik etmemesi durumunda, kural olarak, antibiyotikler reçete edilmez. Sıradan bir soğuk ile aynı şekilde muamele edilmelidir. Doğru ve zamanında teşhis ve uygun şekilde reçete edilen tedavi ile çocuk 7-10 gün içinde tamamen iyileşir.

Çocuklar için ilaçların listesi

Antibiyotikler çok dikkatli reçete edilmelidir. Bu ilaçlarda bol olan yan etki olasılığını dışlamak gerekir. Sonuçta, ana görev larenjit tedavisi ve buna ek problemler eklemektir.

Bir çocuk doktoru, sadece genel bir analiz için kanı teslim ettikten sonra bir çocuk için antibakteriyel ilaç reçete edebilir. Sonuçları, hastalığın kökenini açıklığa kavuşturmak için bir fırsat sağlayacaktır. Bu analize ek olarak, doktor larinks mukozasından bir leke alır ve bunu bakteriyel bir çalışmaya gönderir. Smearın sonucu yaklaşık 3-4 gün içinde hazırdır. Lekeli temizlemenin larenjit şüphesiyle her tedavide yapılmadığını unutmayın.

Bazen tanı için yeterlidir ve klinik semptomlar (özellikle de telaffuz edilirse). Çoğu durumda, hastalık hali hazırda kronik bir form aldığında, bakteriyel muayene reçete edilir. Bu analizin temel amacı bakterilerin antibakteriyel ilaçlara direncini belirlemektir.

 • Çocuk 3 yaşına gelmişse ve larenjit oldukça kolay ilerlerse, kendinizi yerel bir antibiyotikle sınırlandırabilirsiniz. Bu durumda konuşma, antibakteriyel ve anti-inflamatuar eylemlerin karakteristik olduğu "Bioparox" preparasyonu ile ilgilidir. Streptokok, stafilokok, pnömokok ve mikoplazmanın yıkımı amaçlanmıştır. İlaç bir aerosol formunda mevcuttur. Doğrudan ağız içine püskürtülmelidir, böylece aktif madde larinkse etki eder. Lokal antibiyotiğin etkinliğini arttırmak için inhalasyon ve durulama yapılmalıdır. Ayrıca, tedaviyi yardımcılar ile tamamlayabilirsiniz. Tabii ki, bu kullanılan sıvının miktarını arttırmayı gerektirir.
 • larenjit sert çalışır ve komplikasyonlar olsaydı, doktor veya makrolidler ( "Azitromisin", "Eritromisin", "Klaritromisin") (örneğin, "Ekoklav", "amoxiclav" için) kategorisinden sistemik antibiyotikler penisilin alma emreder. Dozaj sadece bir doktor tarafından seçilebilir. Her durumda, kendinden haklı olmak imkansızdır.
 • darlığı larenjit (hastalığın en tehlikeli biçimlerinden biri), çocuk genellikle sefalosporinler ( "sefotaksim" "Seftriakson'a" "Sefepim") ile ilgili ilaçlar reçete edildiğinde.
 • Hastalık çok zor ise, çocuk tedavi için bir hastaneye sevk edilir. Hastanede antibiyotikler-karbapenemler (enjekte edilebilir) kullanılır.

Çocuklarda bakteriyel larenjitin bir antibakteriyel ilaç solüsyonuyla da tedavi edilebilir. Kulak burun boğaz uzmanı, özel bir şırınga kullanarak, çocuğun larenksine döküyor. Bu prosedür damlatma (dökme) hidrokortizon ile birleştirilmelidir.

Eğer larenjit sıklıkla tekrarlanırsa, o zaman doktor antibiyotik reçete eder, ancak larinksden alınan smearın bakteriyolojik muayenesi sonucu hazırdır. Çoğunlukla klamidya gösterir. Bu durumda, antibakteriyel tedavi, rekombinant interferon (mum formu) ile desteklenir. Alternatif bir seçenek, bir ay antihistaminiktir.

Çocuğunuzun bir antibiyotik (son kez hasta olunca, doktoru yazdım) ihtiyacı tam olarak ne olduğunu bile, hala bir çocuk doktoru veya otolaringolojist danışın. Sonuçta, bu tür ilaçların kontrolsüz kullanımı yan etkilerin ortaya çıkışını tetikleyebilir.

Doktor tüm faktörleri (semptomatoloji, zehirlenme derecesi, test sonuçları, nüks sayısı) dikkate alacak ve bebeğiniz için en uygun ve en etkili ilacı seçecektir.

Kabul kuralları

Herhangi bir yan etki oluşmasını önlemek için, herhangi bir antibakteriyel ilaç alırken, belirli kurallara uymalısınız. Bunları listeliyoruz:

 1. Ilaç seçimi doktora emanet edilmelidir.
 2. 3 gün antibiyotik kullanımından sonra doktora gösterilmelidir. Doktor bebeğin durumunu değerlendirecek ve kursu tamamlamanızı veya tedaviye devam etmenizi tavsiye edecektir.
 3. Çocuğun alerjik reaksiyonu varsa (kaşıntı, kızarıklık, ürtiker veya başka bir şey), doktoru hemen bilgilendirmek gerekir. İlacın değiştirilmesi gerekecek.
 4. Reçeteli ilaçları aldıktan sonra bebeğin durumu kötüleştiyse, bu ilaçları vermek artık mümkün değildir. İptal et ve bir doktora görün.
 5. Dozaj ve zamanlama kesinlikle dikkate alınmalıdır. Keyfiliğe kesinlikle uyulması yasaktır. 2 haftadan uzun bir süredir antibiyotik kullanımı, bakteri patojeninden aktif maddeye karşı direncinde artış ile doludur. Bu daha sonra daha güçlü bir ilaç almanız gerektiği anlamına gelir.
 6. Antibakteriyel ilaçların alınması sırasında koruyucu bir diyetin sürdürülmesi tavsiye edilir.
 7. işlem tamamlandıktan sonra, arzu edilir bir vitamin kompleksi alarak bir ay içinde bir alt (seçimi için - "zirve", "Vitrum Kidz", "Vitrum" "Supradin"). Buna ek olarak, bağırsak florasını getirmek için ( "Hilak forte", "Linex") öncesi ve probiyotikler almak gerekecektir.
 8. Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra bebeğin sindirimi bozulursa, durum 2 haftalık bir Mezima veya Pankreatin alımı ile düzeltilecektir.

Bu basit kuralların uygulanması, larenjitin şiddetlenmesine ve akut formda ilerlerse kronikleşmesine izin vermeyecektir.

Ancak, bir antibiyotiğin mevcut tüm bakteri türlerini yok edemeyeceğini anlamak çok önemlidir. Bu nedenle, tedavinin başlamasından 2 gün sonra herhangi bir gelişme olmazsa tedaviye uyum sağlanmalıdır.

Birçok antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar şunlardır:

 • ilacın veya alerjinin bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü hakkında bilgi anamnezinde (örneğin, penisilinler üzerinde) mevcudiyet;
 • erken çocukluk - 3 yıla kadar.

Ve sonunda

Reçete antibakteriyel ilaçlar sadece deneyimli bir uzman olabilir. Bunlar ilk "hapşırma" ile bir çocuğu teneke edemeyeceğiniz ciddi ilaçlardır. Bu tür ilaçların kontrolsüz kullanımı, zararlı bakterilerin kendilerine karşı direncinin yanı sıra hoş olmayan ve tehlikeli yan etkilerin gelişimini de tehdit etmektedir.

Larenjitin antibiyotik olmadan tedavi edilmesi mümkün mü? Test sonuçlarını ve bebeğinizin muayenesini yönlendirerek sadece doktor bu soruya cevap verebilir. Ve eğer antibakteriyel ilaçlar olmadan yapamayacağını iddia ederse, onları almak zorunda kalacaklar. Sonuçta yanlış tedavi edilen bir larenjit ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Larenjit için en çok hangi antibiyotikler reçete edilir?

Hastaya verilen tanı "Laryngitis", solunum yolu, larenks, yani mukoza zarının üst kısmında bir hasta odak iltihabın varlığını ima eder. Böyle bir patolojik durum genellikle insan vücudunda bir bakteriyel veya viral enfeksiyonun gelişimi ile ilişkilidir. Tıbbi istatistiklere göre, hastalık çocukları yetişkinlerden daha fazla etkiler.

Larenjit için antibiyotik içeren terapi, bakteriyel orijinli bir hastalığı hızlıca tutmayı mümkün kılar. Ancak, bu tür ilaçların kullanımının kendine özgü özellikleri vardır, bu nedenle sadece doktorla görüştükten sonra kullanılabilirler.

Nedenleri, Belirtileri ve Hastalık Formları

Larenjitin en sık görülen belirtileri ses kısıklığı veya tam yokluğu, öksürük (çoğu uzman "havlama" olarak nitelendirir), boğazda terleme, ağrı ve kuruluk hissidir. Hastalık geliştikçe, ana belirtiler aşağıdakilerle birleştirilir:

 • larinkste plak;
 • burun akıntısı;
 • üst solunum yollarının mukozasının hiperemi;
 • artan lenf düğümleri;
 • 38 derece sıcaklığa yükseltilmiştir;
 • genel halsizlik, uyuşukluk.

Hastalığın bile 2-3 belirtisinin görmezden gelmesi imkânsızdır - yeterli tedavi olmaması asfiksi (ciddi vakalarda) olana kadar zor nefes almayı tetikleyebilir - derhal tıbbi bir tesise gitmek gerekir.

Erişkinlerde larenjit tedavisi, bir KBB doktoru veya bir terapist tarafından gerçekleştirilir; genç hastalarda - bir çocuk doktoru veya bir çocuk otolaryngologist.

İncelendiğinde uzmanlar akut veya kronik, tip (hipertrofik, atrofik, profesyonel, kataral, vb.) Hastalığın şeklini teşhis eder ve hastalığın nedenini belirler.

Ses telleri, gırtlak ve boğazın primer inflamasyonunun ortaya çıkması aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir:

 • düşük bağışıklık seviyesi;
 • şiddetli hipotermi;
 • kızıl ötesi ateş, kızamık veya kızamıkçık;
 • KBB hastalıkları (bademcik iltihabı, tracheitis);
 • eşlik eden hastalıklar (ARVI, influenza);
 • vokal kordların aşırı uzun süreli gerginliği;
 • bir dizi ağır metalin buharının solunması;
 • alerjik reaksiyonlar.

Akut bir larenjit formunun gelişimi zamanında önlenmezse, hastalık kronik bir duruma dönüşebilir. Bu geçiş, daha çok sigara, içme ve sıcak yiyecekler (özellikle - bol baharat ile baharatlanmış) tarafından kolaylaştırılmaktadır.

Antibiyotik tedavisinin akılcılığı

Larenjit sıklıkla çeşitli tipte enfeksiyöz ajanların (virüsler, mantarlar, bakteriler) vücuduna girmesi nedeniyle oluşur. Patolojinin gelişim nedenini göz önünde bulundurarak tedavi şemaları ve tercih edilen ilaçlar belirlenir.

Kural olarak, hastalığın nedensel ajanı belirlenirken, nihai teşhis için ek laboratuar testleri (özellikle, farenksinden bir yayma) gereklidir.

Testler hastalığın kökenli bakteriyel doğasını teyit ederse, doktor antibiyotik reçete (eğer tek hücreli organizmaların yol açtığı tespit hastalıkların toplam sayısının sadece% 18 bilmeli).

Ne yazık ki, kliniklerde çoğunda bakteriyolojik testlerin sonuçları kıymetli zaman kaybetmek o kadar 5-10 gün beklemek zorunda, uzmanlar belirli ilaçların katılımını haklı, hastalar aşağıdaki belirtileri:

 • genel zehirlenme;
 • yüksek sıcaklık (uzun bir süre);
 • öksürme sırasında ayrılan mukopürülan balgamın varlığı;
 • fibröz-pürülan filmlerin gırtlak görünümü.

(Birlikte, hastalığın genel uzun süren ders) Yukarıdaki nedenlerden her dolaylı yoldan hastalık bakteriyel formun varlığını doğrulamak ve larenjitin kullanılan hasta antibiyotik atamak için ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Diğer hastalık türleri için, antibakteriyel ilaçların kullanımı haksızdır, çünkü bu ilaçlar virüsler ve mantarlar için çalışmazlar. Sadece doktor antibiyotik kullanımını önerir.

Larenjitli antibakteriyel ilaçlar

Larenjit semptomlarının hızlı bir şekilde rahatlatılması ile karakterize edilen üç grup antibiyotik vardır:

 1. Penisilinler (hem doğal hem de yarı sentetik). En etkili olanları genellikle Augmentin, Ampisilin, Amoksiklav, Extensillin olarak kabul edilir.
 2. Yukarıdaki ilaçların etkisizliği için kullanılan makrolidler. Bunlar Sumamed ve Clarithromycin içerir.
 3. Sefalosporinler parenteral (enjeksiyon yoluyla) veya oral yoldan uygulanır. Bunlar arasında - Cefixim, Zinacef ve Ceftriaxone.

linkomisin, klindamisin - Bazı doktorlar tedavi rejimleri de fluoroquinol (ofloksasin, moksifloksasin, Siprofloksasin) ya da linkozamidler (makrolidler hipersensitif hasta) içerir.

Bu ilaçlar, mikroorganizmaların ölümüne neden olan bakterilerin hücresel sentezine müdahale eder.

standart bir tedavi planına göre, antibiyotiklerin çoğu dikkate ağırlığı ve hastanın yaşı, aynı zamanda, bireysel özelliklere ve ilaç bir grubunun kullanımı alerjik reaksiyon geçmişi alarak, 5-7 gün süre ile aktive edilir.

Eğer sağlıkta 2-3 günlük iyileşme gözlenmezse, ilaç başka bir aktif maddeyi de içeren benzer bir ilaçla değiştirilir.

Temel İlaçların Özellikleri

Hastalığın komplike olmayan akut formu genellikle antibakteriyel maddeler içeren aerosolleri, özellikle Bioparox'u içerir. Aktif madde olan, sprey, bir polipeptit antibiyotik fusafungin olup, pnömokoklar, streptokok ve stafilokok mücadelede çok etkili bir araç olarak kendini kabul (bu mikroorganizmaların en sık görülür ve hastalığın nedensel maddeleridir) vardır. Bioparox ile tedavi 7 güne kadardır; Sadece ağız boşluğunu değil aynı zamanda burun geçişlerini de bir aerosol ile püskürtmeye bırakılır.

Azitromisin ağızdan, yemeklerden önce ve sonra bir buçuk saat verilir. İlk gün, yetişkin bir hasta genellikle önümüzdeki birkaç gün içinde 500 mg ilaç almalıdır - 250 miligram. Makrolidlere aşırı duyarlılık varlığında ilacın kullanılmadığını bilmek önemlidir.

Tabletlerin ve lincomycin kapsüllerinin çok miktarda sıvı ile yıkanması tavsiye edilir. İlaç çocukluk döneminde (6 yıla kadar) yanı sıra böbrek ve karaciğer çalışmalarında şiddetli ihlalleri olan bir hasta durumunda kontrendikedir.

Erişkinlerde larinjit tedavisinde eritromisin, her bir alımda 250 mg'lık bir dozda reçete edilir (hastalığın karmaşık formları için ilacın miktarı arttırılabilir). İlaç ilkesi - yemeklerden önce 60 dakika boyunca her 4-6 saatte bir.

Extensillin sadece intramüsküler olarak uygulanır (ilaçların infüzyonu yasaktır). Enjeksiyonlar, hastalığın şiddetine bağlıdır ve hem günlük enjeksiyonları hem de 72 saat boyunca antibiyotiğin tek bir kullanımını içerebilir.

Klindamisinin tedavi edici etkisi yeme zamanına bağlı değildir: ilaç, mukus GIT tarafından hızla emilir. Tek bir doz günde dört kez 150 mg'dır.

Maksimum terapötik etkiyi elde etmek için, larenjitli yetişkinler için antibiyotikler, mukolitikler, inhalasyonlar ve antiseptik ilaçlarla durulamalarla birleştirilir (ayrıntılı tedavi, bir doktor tarafından reçete edilir).

Küçük hastalarda laringeal inflamasyon tedavisi

Bir çocukta ortaya çıkan larenjit, çok tehlikeli bir hastalıktır: anatomik özelliklerden dolayı (solunum yolunun küçük çapı), rahatsızlık yanlış krup oluşmasına yol açabilir. Larinksin spazmodik daralması ile karakterize olan komplikasyonların ilk belirtileri şunlardır:

 • gürültülü, hızlı solunum;
 • uyku sırasında huzursuzluk;
 • uzun süreli öksürük nöbetleri.

Bu işaretlerin varlığında, hemen çocuk doktoruna başvurmalı veya bir ambulans çağırmalısınız.

Küçük hastalarda teşhis edilen hastalığın bakteriyel tipi, yetişkin terapisine benzer yöntemlerle tedavi edilir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler daha çok aerosol, hap ve süspansiyon şeklinde kullanılır.

Gerekirse, doktor damar içi ilaçların verilmesini önerir (antibakteriyel ilaçlar sefalosporinler - Cefotaxime, Ceftriaxone grubundan atanır). Yeterli tedavi ile rahatlama 24 saat sonra gelir.

Tüm ilaçların dozu çocuğun ağırlığı, yaşı ve hastalığın şiddeti dikkate alınarak belirlenir.

Bir ilacın kabulünü veya planını doğru olarak hesaplamak için bir tıp kliniğinin uzmanı sadece olabilir. Bebeğin kendi başlarına tedavi edilmesine rağmen, ebeveynler çocuğa zarar verebilir.

Ek talimatlar

Larinjitin bakteriyel formunun tedavisi, tüm tıbbi önerilerin dikkatli bir şekilde uygulanmasını gerektirir. Bir uzmana danışmadan reçete edilen dozu azaltın (artırın).

Antibiyotiklerin başlangıçlı dönemi için hızlı bir iyileşme için alkol ve sigara, diyet vazgeçmek gerekir ve yatak istirahati sopa birkaç gün en az (bu çocuklarda özellikle doğrudur).

Antibiyotik tedavisinin seyrini tamamladıktan sonra, günlük diyet ekşi süt ürünleri, probiyotikler, bitkisel çaylar dahil olmak üzere - bağırsak mikrobiyozosunun restorasyonuna özel dikkat gösterilmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemini yükseltmek için temiz havada daha fazla yürümeniz, öfke ve vitamin komplekslerini kullanmanız gerekir.

Yukarıdaki ipuçlarını görmezden gelmeye değmez. Bu basit önerilerin uygulanması sadece vücudu düzeltmeye yardımcı olmayacak, aynı zamanda larenjit nüksünü önlemeye de yardımcı olacaktır.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit için hafif antibiyotikler seçin

Larenjit, laringeal mukozada inflamatuar bir süreçtir.. Tezahürleri farenks, kuruluk, boğaz ağrısı, nefes alma zorluğu, kuru, "havlayan" öksürük, ses kısıklığı veya ses kaybı olabilir.

Bu hastalığın aşağıdaki türlerini ayırt edin:

 • Akut larenjit: erken dönemlerinde, antibiyotikler olmadan tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalık eşliğinde 7-10 gün sürer veya soğuk, aşırı yorgunluk ses telleri maruz kalma sonucu.
 • Kronik formu, zararlı faktörlere sürekli maruz kalma nedeniyle gelişebilir: sigara, alkol, kontamine hava.
 • Yanlış kasıklar (laringospazm) - gırtlakın daralması, eşlik eden "havlayan öksürük", nefes almada zorluk. Bu durum ortaya çıktığında 3 yaşın altındaki çocuklar için son derece tehlikelidir, bir ambulans çağırmak gereklidir.

Larenjit için antibiyotikler ne zaman uygundur?

Antibiyotikler sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir. Hastalığın evresine, görünümünün nedenlerine, hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak antibiyotik tedavisine olan ihtiyaca karar verir. Sıklıkla, bu hastalık ARI ve ARVI'nin arka planında ortaya çıkar. Durulama, antiseptik sulama yutak, topikal preparatlar, (sıcak ve soğuk, keskin, asidik, katı gıda hariç) hafif bir diyet, sıcak alkali içecek, inhalasyon: Bu durumda, primer hastalığın tedavisinde paralel olarak semptomatik tedavi önerilir.

Hastanın durumu 3-5 gün içinde iyileşmezse, genellikle larenjitin antibiyotiklerle tedavisi belirtilir. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır:

 • Ana hastalık bakteriyel enfeksiyonların patojenleri neden olur. Böyle bir durumda, antiviral ajanların kullanımı sırasında semptomların giderilmesi söz konusu değildir. Hastalığın nedenini belirlemek ve antimikrobiyal ajanların atanmasına karar vermek laboratuvar araştırmalarına yardımcı olacaktır. Çoğu durumda, terapist, genel bir kan testinin sonuçları ile, larenjitin tedavisinde antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığını belirler. Hastanın ciddi bir durumunda ve analiz için biyomalzemelerin verilmesi için polikliniğe ulaşamaması durumunda, doktor klinik tabloyu çizerek bir antibiyotik reçete edebilir.
 • Viral bir enfeksiyonun arka planı karşısında, mukoza zarında bakteriyel komplikasyonlar gelişir. Bu varsayımın yüzde birini doğrulamak ve belirli ilaç sınıflarına olan duyarlılık hakkında rapor vermek sadece farinksden gelen kovaların protokolünü yapabilir. Prosedürün kendisi zor değildir: burun ve bademciklerden bir leke çıkarmanız gerekir, ancak analiz sonuçları ortalama 2 hafta beklemek zorundadır. Eğer tedavi ertelenemezse, terapistler, orta ve şiddetli hastalığı olan yetişkin hastalarda larenjit ile hangi antibiyotiklerin alınması gerektiğini seçmeli ve sadece semptomlara odaklanmalıdır.

Hastalığın kronik seyrinde, antibiyotik tedavisi de mümkündür, ancak bunları kullanmadan önce, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diğer sağlıksız sağlık nedenlerini dışlamak gerekir:

 • reflü gastropati;
 • mantar enfeksiyonu;
 • bağlarda artan yük;
 • alerji;
 • sigara.

Larenjit tedavisinde kullanılan antibiyotik tipleri

Larenjit tedavisi için antibakteriyel tedavide, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

penisilinler

Penisilinler, Penicillium cinsinin kalıpları tarafından üretilen beta-laktam antibiyotik gruplarından biridir. Birçok gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. Kas içi enjeksiyonla, penisilin serisi ilaçlar tüm dokulara ve vücut sıvılarına nüfuz eder, hızlı bir şekilde bunların içindeki terapötik konsantrasyonlara ulaşır.

Bu, penisilinlerin, etkili oldukları bakterilerin neden olduğu çeşitli enflamatuar süreçleri tedavi etmek için kullanılabileceği anlamına gelir:

 1. Doğal penisilinler (benzilpenisilin, vb.) esas olarak Gram-pozitif bakteriler ve koklar (streptokoklar, enterokoklar) ve bazı Gram-negatifler ile savaşmada etkilidir. Beta-laktamazlardaki kararsızlıklarından dolayı stafilokok, tüberküloz ve influenza üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 2. Izoksazolilpenitsilliny stafilokok enfeksiyonlarının neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu alt grubun en popüler ilacı oksasilin'dir.
 3. Geniş eylem penisilinler - ENT enfeksiyonlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan yarı sentetik uyuşturucular, bunların kullanımının rahatlığından ve çeşitli enfeksiyon patojenleri gruplarına etki etme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle, augmentin ve amoksiklav, antibiyotiğin yok edilmesini önleyen ve böylece etki alanını genişleten amoksisilin ve klavulanik asidi içerir; Ampiyoller ampisilin ve oksasilini birleştirir. Amoksisilin ve ampisilin benzer bir etkiye sahiptir.

diğer

II) Makrolidler ve azalidler: Gruplar azitromisin ve klaritromisin de dahil olmak üzere yaklaşık on farklı antibiyotiği içerir. Hepsi doğal eritromisin ile belirli bir yapısal benzerliğe sahiptir. Bu ilaçların önemli bir özelliği Gram-pozitif koklara ve hücre içi patojenlere karşı aktiviteleridir: Campylobacter, Mycoplasma, Chlamydia, Legionella. Pnömoni önlenmesi için üst solunum yolu, difteri, kızıl ateş enfeksiyonları için kullanılırlar. Küçük bir toksisite var, bu yüzden larenjit ile bu antibiyotikler sıklıkla atanır.

III) Sefalosporinler - Beta-laktamazlara karşı daha büyük bir dirence sahip oldukları, penisilinler ile ilgili bir sınıf antibiyotikler. Yüksek antibakteriyel aktiviteye ve geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptirler.

IV) Florokinoller ayrıca geniş bir etki spektrumuna sahiptir, gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere, diğer antibiyotiklere dirençli birçok mikroorganizmaya (örneğin klebsiella) karşı etkilidir. Bu sınıftaki ilaçların kullanımı için endikasyonlar listesinde kronik larenjit vardır.

Larenjit tedavisinde kullanılan en popüler ilaçlar

1. Augmentin (amoksisilin + klavulanik asit) üç dozaj formunda satılmaktadır:

 • film kaplı tabletler 250 + 125 mg, 500 + 125 mg, 875 + 125 mg;
 • süspansiyon 125, 200 ve 400 mg hazırlanması için toz;
 • enjeksiyon formu 500, 1000, 2000 mg.

Bu, yetişkinler ve 3 aylıktan itibaren çocuklar için uygun geniş eylem penisilin bir kombinasyon ilaç, doğal besleme sırasında izin verilir. Düşük toksisite ile karakterize edilmiştir. Ana kontrendikasyonlar penisilinler ve böbrek yetmezliği alerjisidir.

2. Amoksiklav - Augmentin analogu. şekiller:

 • tabletler, film kaplı (250, 500 ve 875 mg);
 • süspansiyonun hazırlanması için toz (125, 250 ve 400 mg);
 • intravenöz enjeksiyonlara ihtiyacınız varsa - solüsyonun hazırlanması için toz (500 ve 1000 mg);
 • Tabletler dağılabilir (625, 1000 mg).

Son form 12 yaşın altındaki çocuklara gösterilmez. Gastrointestinal sistem hastalıklarının varlığında ve hamilelik dikkatle kullanılır.


3. Sumamed (azitromisin) - Makrolidlerin antibiyotik grubu, bakteriyostatik etkiye sahiptir. Staphylococci, streptococci, mikoplazmalar, klamidya ve diğer bakterilerin ve hücre içi mikroorganizmaların bazı suşlarına karşı savaşır. Mikropların ilaca karşı kazanılmış direnci.
Farklı dozaj formlarında üretilmiştir:

 • 100 mg süspansiyon seyreltmek için çilek aromalı toz;
 • iki dozajda tabletler: 125 ve 500 mg;
 • 250 mg kapsül;
 • Enjeksiyonlar için - 500 mg'lık bir çözeltinin hazırlanması için liyofilizat.

Toz 6 ay, 125 mg tabletler - 3 yıl, kapsüller - 12 den kullanımına izin verilir. Laktasyon için önerilmez. Ergotamin ve dihidroergatomin ile bir kerede alınmamalıdır.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Antibiyotiklerin birtakım kontrendikasyonları ve yan etkileri olan oldukça toksik maddeler olduğunu hatırlamak önemlidir. Klinik tabloyu, anamnezi ve hastanın bireysel özelliklerini değerlendiren çocuk doktoru, çocuğunuzda antibiyotik olmadan larenjit tedavisinin mümkün olup olmadığına karar vermelidir.

3 yaşına gelmemiş bir hastanın ses kısıklığı veya zarar ile akut larenjit - Genellikle BPO sadece hasta bir çocuğa, bir istisna atama hiç acelesi vardır. Nefes alırken bir vızıltı var, nefes zordur, glottis daraltır olduğu koşulu - Bu önlem daha solunum çocuklar yavru kuş sistemiyle ilişkili ve onların sahte krup tehlike olabilir.

laringeal spazm hala oluştuysa, bir nebülizatör varlığında, inhalasyon veya ventalinom berodualom ile yapılabilir, odada bir serin, nemli havayı temin etmek, bir ambulans çağırmak çocuk sakin gereklidir.

Diğer durumlarda (ihmal edilen - daha sonra doktorun takdirine bağlı olarak verilen antibiyotik), doğru tedaviyi atamak için, laboratuar testlerinin yapılması gerekir: boğazdan kan ve bakteri kültürünün genel bir klinik analizi. İkincisi, çeşitli ilaçlara duyarlılık tanımını içerir. Bulgulara dayanarak, çocuk doktoru bu durumda çocuklarda larenjit için hangi antibiyotiğin en iyi olduğunu belirler.

Bir çocukta larenjit için antibiyotikler bir çocuk doktoru atarsa:

 • testlerin sonuçları, bakteriyel bir enfeksiyonun varlığını rapor eder;
  3 yaşından küçük bir çocuğun kuru öksürük ve ses kısıklığı vardır (laringospazm tehlikesi nedeniyle);
 • Uzun süreli terapi pozitif dinamizm vermez.
 • İstisnai durumlarda (vb rejimi tutumlu ve uyma yetersizlik öyküsü olan sık şiddetli larenjit varlığı.) doktor, hastalığın erken döneminde erişkinlerde larenjit hızla tedavisi için bir antibiyotik tavsiye etme hakkına sahiptir.

Tüm antibiyotikler çocuklara verilemez. En yaygın olanları arasında sumamed (6 aydan itibaren kullanımına izin verilir); bir şurup şeklinde klarit - klaritromisin, 3 yaşından büyük çocuklar için, augmentin süspansiyon - 3 yaşından büyük çocuklar için gösterilir. Antibiyotikler-sefalosporinler genellikle intramüsküler veya intravenöz olarak çocuklara uygulanır.

Gebe kadınların ve emziren annelerin larenjitini antibiyotiklerle tedavi etmek zararlı mıdır?

Antibiyotikler tüm gebelik boyunca tavsiye edilmez, ancak hastalığın ciddi bir aşamasında reçete edilebilir. Bundan önce, doktor iddia edilen zararı fetüs için ilaçla ve ilacı reddetmesi durumunda hasta için riskle ilişkilendirmelidir.

Emziren anneler, ilacı alma ve tedavi etme dönemi (emzirmeden vücuttan tamamen alınana kadar) emzirmeyi bırakmalıdır. Bazı antibakteriyel ajanların beslenme sırasında kullanılması için izin verilir (Augmentin). Bebek geçici olarak karışıma aktarılmazsa, bebeğin pamukçuk olmadığından emin olmanız, hem anne hem de bebeğe probiyotik vermeniz gerekir.

Antibiyotik almak için kurallar

 1. Doktor tarafından reçete edilen ilaç sıklığını ve sıklığını tam olarak gözlemleyin. Bu, kandaki ilacın gerekli konsantrasyonunu koruyacaktır.
 2. Antibiyotik tedavisinin seyrini rasgele kesmeyin.
 3. Talimatları dikkatlice inceleyin, kontraendikasyonlara, olası yan etkilere dikkat edin.
 4. Larenjit ile antibiyotik almayla ilgili talimatlardaki tavsiyelere dikkat edin: yemek öncesi, sırasında veya sonrasında, içmekten daha iyi.
 5. Koruyucu bir diyete uymak: yağ, ağır gıda ve gaz oluşturan ürünleri dışarıda bırakmak. Probiyotik bir ders içmek için harcamak. Bu, disbiyoz ve sindirim problemlerinin gelişmesini engeller.
 6. Kandidiyazın profilaksisini bunun için reçete edilen ilaçlarla, örneğin flukonazol ile gerçekleştirin.

Larenjit antibiyotik olmadan nasıl tedavi edilir?

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalığı tedavi etmenin başlıca yolları:

 • Soda ile durulayın, otlar suyu (papatya, calendula). Alkol, müköz kuruduktan sonra uygulanacak tentürler tavsiye edilmez.
 • Sodyum klorür ile inhalasyon. Sadece bir nebulizer yardımıyla. Buharın üzerinden nefes almayın!
 • Lokal antiseptiklerle boğaz tedavisi.
 • Diyet. Kolay bölünmüş güç. Bol sıcak (sıcak değil!) İçecek. Boğaz ılık sütü, 1 tatlı kaşığı bal, yumurtanın ucunda aynı miktarda tereyağı ve kabartma tozu ile yumuşatın.
 • Ses bittiyse, keten tohumu infüzyonu ile gargara yapın (1 bardak kaynar su için 1 çay kaşığı demleyin).

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farklı türdeki anjinler için diyet beslenme

İlaçlar ile tedaviye ek olarak, akut anjinada, daha fazla sıvı içmeli ve düzgün yemek gerekir. Bu zayıflamış bir organizmanın gücünü daha hızlı geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısı tedavisinde Amoksiklav

Amoksiklav - penisiline bağışıklık geliştirmek, daha mücadele mikroorganizmaların halinde etkili bir araç sağlar penisilin, amoksisilin ve klavulanik asit dayanmaktadır bademcik iltihabı her türlü tedavisinde öncü ilaçların biri.