Loading

Çocuklarda anjina için antibiyotikler: ilaçların gözden geçirilmesi, öneriler

Birçok ebeveyn, annesinin doktor tarafından reçete edildiği durumlarda bile, çocuğun vücuduna zarar verme korkusu nedeniyle, çocuğu antibiyotiklerle tedavi etmemeyi tercih etmektedir. Sadece bir doktor (çocuk doktoru veya KBB), antibiyotiklerin gerekli olup olmadığına karar verebilir, çünkü bunlar her tip anjin için kullanılmaz. Tabii ki, çocuğu kendiniz tedavi etmek kesinlikle yasaktır!

Hangi anjina antibiyotikler gerekli?

Anjin veya akut bademcik iltihabı - palatin kemerlerin arasında yer alan damak bademcikler yutak halkasının iltihaplanması (- "bez ateşi" kaba hastalığı adı) 'dir. Boğazdaki lokal değişiklikler bu tip anjinaları ayırt eder:

 • palatine bademcik ve kemerin artışı, kızarması, ödemi ile karakterize olan catarrhal;
 • foliküler: ödemli kırmızı tonlu bademcikler üzerinde küçük sarımsı renkte püstüller işaretlenir;
 • lacunar: pus, bademciklerin lakunalarında (oyuklar) birikir;
 • ülseratif-film: Amigdala yüzeyinde, çıkarıldıktan sonra ülserli bir yüzey olan yumuşak, kolayca çıkarılabilir bir film bulunur.

Ile karakterize herhangi bir anjin tipi ile:

 • yüksek ateş;
 • bademcik ve kemerin kızarıklık ve şişmesi;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • yutulduğunda ağrı;
 • zehirlenme belirtileri.

Bademcik iltihabı farklı patojenlere neden olabilir: bakteriler, virüsler, mantarlar, spiroketler. Bu olgularda anjina bulguları benzer olacaktır: çocuğun boğaz ağrısı, ateş, kızarıklık ve bademcik ve şişliklerin şişmesi, bademcikler üzerindeki irin şikayetleri. Tabi ki, patojene bağlı olarak ayırt edici özellikler vardır, ancak doktor bunları tanımlamak için her zaman kolay değildir.

Sıklıkla angina viral enfeksiyonlar - adenovirüs, enterovirüs veya herpetik neden olur. Bu durumlarda antibiyotikler etkisizdir, antiviral ilaçlarla tedavi yapılmalıdır. Virüs hastalıklarında küçük çocuklara sekonder enfeksiyona karşı mücadele için antibiyotikler atanabilir. Mantarların neden olduğu anjinada bir etki (ve hatta lezyonu daha da şiddetlendirebilir) antibiyotikleri yoktur.

Ve sadece bakteriyel anjina ile antibiyotik kullanımı etkili ve zorunludur. Bakteriyel anjinin tipik bir etken maddesi streptokoktur. Fakat palatine bademcik iltihabı da stafilokoklara ve daha az nadir durumlarda pnömokoklara neden olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi genellikle evde gerçekleştirilir. Bu durumda, hasta çocuğun diğer aile bireylerinin enfeksiyonunu dışlamak için bireysel ev eşyası (bulaşık, havlu vb.) Sağlaması gerekir.

Hastanede yatan çocuklar genellikle:

 • hayatın ilk yılı;
 • ciddi hastalıklarda veya komplikasyonların varlığında;
 • Şiddetli eşlik eden patoloji ile (diyabet, böbrek yetmezliği, vb).

Anjina için hangi antibiyotik grupları kullanılır?

Anjina ile çocuklara en sık penisilinler, makrolitler, sefalosporinler reçete edilir.

 • penisilinler: Amoclavine, Amoxiclav, Augmentin, Ticarcillin, Ranklave, Flemoclav Solutab, Medoklav, Amoksisilin ve diğerleri.
Penisilin serisi Amoksiklav antibiyotik

Penisilin serisinin antibiyotikleri bakteriyel anjinada bir avantaj sağlar. Çocuklar tarafından iyi tolere edilirler, ayrıca gıda alımından bağımsız olarak da alınabilirler. Bakterilerin sıradan penisililere karşı direnci ile Amoksiklav (antibiyotiğin etkinliğini arttıran Amoksisilin ve klavulanik asit kombinasyonu) kullanılır.

Bu grubun preparatları, streptokok, stafilokok, pnömokokya ile ilgili olarak esas olarak bakterisit etkisine (mikroorganizmaları tahrip eder) sahiptir. Ancak streptokoklar özellikle palatin bademciklerinin iltihaplanmasına neden olan penisiline karşı duyarlıdır.

 • makrolidler, hangi eritromisin, Sumamed, spiramisin, Zitrotsid, azitromisin, Macropen, Hemomitsin, midekamisin ve diğerleri dahildir. Makrolidler patojen ona karşı penisilin antibiyotik veya duyarsızlığı aşırı duyarlı bir çocuk için reçete edilir. Sumamed yaygın olarak kullanılır, günde bir kez alınır ve dokularda birikebilir, bu da tedavi süresini 5 güne kısaltır (çocuk pratiği için önemli bir avantajdır).
 • sefalosporinler (Cefotaxime, Tsefaleksim, Aksetin, Pansef, Seftriakson, vb.) Anjinin tedavisi için alternatif bir gruptur. İlaçlar birçok patojene karşı oldukça aktiftir.

Bir antibiyotik seçmek

Antibiyotiklerin kullanımı için ideal seçenek, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak bunların kullanımıdır. Bunun için, ilk muayenede, doktor, bakteriyolojik inceleme için materyal alımı (farinksden yayma) alır. Patojenin izole edilmesine ek olarak, soruşturma bir çocukta difteri hariç tutulmasına izin verir - tehlikeli bir hastalık olan ve bunlardan biri palatine bademciklerin yok edilmesidir.

Ancak genellikle doktor, mikropların duyarlılığının bir sonucu alıncaya kadar 2-3 gün beklemeden anjina ile çocuk için antibiyotik reçete eder. 48-72 saat sonra, doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini (sıcaklık, çocuğun genel durumu, bademciklerin durumu) değerlendirir. 2-3 gün içinde çocuğun durumu düzelmediyse ateşe devam ederse, antibiyotik bakterilerin duyarlılığı göz önüne alınarak değiştirilmelidir.

Çocuk Amoksisilin tedavisi için yararlı: Hızla dokuları, (çocuklar için önemlidir) düşük bir toksisite, farklı dozaj formlarında (tabletler, kapsüller, süspansiyonlar), kolay bir yaşta çocukların yemek yapımında kullanılabilir nüfuz eder. Şiddetli anjina olgularında veya iç tıbbın mümkün olmadığı durumlarda, bir antibiyotik enjeksiyonu reçete edilir.

Bitsillin 3 (haftada 1 enjeksiyon) veya Bitsillin-5 (ayda 1 enjeksiyon) intramüsküler atanabilir uzun vadeli komplikasyonları önlemek için boğaz ağrısı için antibiyotik ana yemek sonrasında, çocuğu gözlemleyerek hekimin takdirine, At.

Kullanım için öneriler

Anjinada antibiyotiklerle tedavi, bir doktor tarafından belirlenen, ancak en az 5 günden daha az olan bir kursla yapılmalıdır. Sumamed dersi daha kısa: 3-5 gün (doktor kararı ile). Tedaviyi, çocuğun durumu iyileştirildikten sonra kendiniz kesemezsiniz, çünkü bu, kardiyovasküler sistem ve böbreklerden kaynaklanan komplikasyonlara ve kronik tonsillitin (enfeksiyonun kronik odakları) oluşmasına neden olabilir.

Tedavinin sona ermesinden sonra komplikasyonların tamamen ortadan kaldırılması, çocuğun kan ve idrar, EKG kontrol testlerine tabi tutulmasıdır.

Doktor tarafından gösterilen dozajı ve alım sıklığını mutlaka dikkate almalısınız - doktor çocuğun yaşını, vücut ağırlığını, hastalığın şiddetini, eşlik eden patolojinin varlığını göz önünde bulundurarak onları atar. Ilacı aynı zamanda almak istenir. İlacı sadece suyla (büyük miktarlarda) ve süt veya meyve suyuyla içmeyin.

İlacın bir yemekle birlikte kullanılması tavsiye edilmezse, öğünden 1 saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır. Ayrıca, vitamin preparatlarının alımı ile ilgili olarak hareket etmek gereklidir: birincisi, bir alerjik reaksiyon gelişimini teşvik edebilir ve ikinci olarak, askorbik asit, antibiyotiğin emilimini azaltabilir. Bir çocuğun tam teşekküllü vitamin bakımından zengin bir diyet ve bol miktarda içecek sağlaması yeterlidir.

anjina antibiyotik tedavisi alerjik reaksiyonların ihtimali göz önüne alındığında, antialerjik tavsiye alımı (antihistamin) preparatları: Tavegil®, Peritol, Diazolin, Fenistil, Tsetrin (2 yıl sonra) Zodak ve diğ.

patojenik bitki örtüsü üzerinde değil, aynı zamanda bağırsak mikroflorası üzerine sadece antibiyotik, özellikle geniş spektrumlu sefalosporinler, zararlı etkisi olduğundan, çocuk (bağırsak mikroflorası dengesizlik) dysbiosis gelişebilir; Profilaktik amaçlarla probiyotiklerin paralel kullanımı önerilmektedir.

Bu gibi preparatlar Bifiform-çocuk atsilakt Atsipol, Biobakton, Biovestin, Laktobakterin, Bifiliz, bifidobakterin, Lineks ve diğ., Bu işleme düzeneğinin, ihmal geçilmemelidir.

Hekim ayrıca ek olarak bir yerel eylem antibiyotiği de yazabilir (inhalasyonlar şeklinde). Bakteriler üzerinde geniş bir yelpazede antimikrobiyal etkiye sahip olan bioparoks (dozlu aerosol) de mantarlara karşı etkilidir. İlaveten, ilacın belirgin bir anti-enflamatuar etkisi vardır. Bioparox 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Ancak Bioparox, diğer antibiyotiklerin yerini almaz. Şu anda, üretici Bioparox üretmeyi reddetti.

Bazı ebeveynler yanlışlıkla antibiyotiklerin antipiretik etkiye sahip olduklarına inanmaktadır. Ama bu etkiye sahip değiller. Bu nedenle, yüksek ateşle, çocuklara ateş düşürücü ilaçlar verilmelidir (Parasetamol, Nurofen, vs.).

Çocuklara sulfanilamid preparatlar (Biseptol, Sulfadimezin, Bactrim, vb.) Vermek için kendi kendine tedavi sırasına göre kesinlikle kabul edilemez: şu anda çocukların tedavisi için kullanılmamaktadırlar.

Pürülan anjin ısınma kompresleri, buhar inhalasyonu için kesinlikle yasaktır.

Ebeveynler için özgeçmiş

Çocuğa "anjina" teşhisi konulursa, antibiyotiklerle tedavi edilip edilmeyeceği sorusu ebeveynlere dayanmamalıdır. Cevap kesin olabilir: sadece ne tür bir boğaz ağrısının olduğuna bir doktor karar verebilir ve doğru tedaviyi reçete edebilir.

Doktora, bilgi ve deneyimlerine güvenmelisin. Antibiyotik olmadan, bakteriyel boğaz ağrısı tedavi edilemez. Aksi halde, çocuğun engelli olmasına bile yol açabilecek ciddi bir komplikasyon gelişebilir. Bakteriyel anjina ile bir antibiyotik yarar sağlar, zarar vermez.

Ebeveynler, dozu, antibiyotiği alma ve tedavi süresinin süresi ile ilgili olarak doktorun tüm reçetelerini kesinlikle uymalıdır. Bu, anjinin ciddi sonuçlarından kaçınmak için tek yoldur, bunlardan biri romatizma ve sonraki kalp defektleridir.

Hangi doktora başvurulur?

Angina ile çocuk bir çocuk doktorunun evine çağırılmalıdır. Şiddetli vakalarda, çocuğun hastalığı bulaşıcı bölümde yatmaktadır. Kronik bademcik iltihabı da bir KBB doktoruna danışmalıdır.

Çocuklarda anjina için hangi antibiyotikler daha iyidir?

Angina (ya da akut bademcik iltihabı) esas olarak virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu palatine bademcikler üzerinde bulunan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjinanın çoğu, bakteriyel streptococcus'un etkisi altında gelişir, ki bu antibakteriyel ajanların kullanımı olmadan tedavi edilemez. Birçok ebeveyn bu ilaç grubuna karşı düşmancadır, ancak onların kullanımı olmadan ciddi komplikasyonlar mümkündür.

Anjina olan çocuklar için antibiyotik reçete etmeden önce, doktor aşağıdaki belirtilere dikkat çeker:

 • bademcikler üzerinde pürülan çökeltiler;
 • vücut sıcaklığı 38 santigrat derece üzerinde;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • genel halsizlik ve uyuşukluk.

Anjin nedenini bulmak için, doktor çocuğu bakıra gönderir. Bademcikler bademciklerden alınırlar, bu nedenle etken madde (bakteri, virüs veya mantar) tespit edilir ve mikroorganizmaların belirli tipte ilaçlara duyarlılığı belirlenir. Ek olarak, bu analiz, palatine bademciklerin yenilmesiyle de karakterize edilen difteri içermemektedir. Çoğu zaman, doktor bakposseva'nın sonuçları hazır olana kadar 2-3 gün beklemeden bir antibiyotik reçete eder. Kural olarak, geniş spektrumlu bir antibiyotik olan Amoksisilin'dir. 2 gün sonra, tedavinin etkinliği belirlenir - genel durumun iyileşip iyileşmediği, vücut sıcaklığının düşüp düşmediği belirlenir. Bu parametrelere ve analiz sonuçlarına dayanarak, bu durumda hangi tip antibiyotiğin daha çok tercih edileceğine karar verilecektir. Belki de bakteri duyarlılığını dikkate alarak değiştirilmesi gerekecektir.

Etkili oldukları bakterilerin türüne bağlı olarak, birkaç antibakteriyel madde grubu farklıdır. En etkili olanı penisilin serilerinin, makrolidlerin antibiyotikleridir.

İlk önce bir doktora danışmadan, bebek antibiyotiklerini kendiniz vermeyin. İlacın alınması bağırsak mikroflorasını bozabilir ve çocuğun durumunu kötüleştirebilir.

Bu çocuklarda anjin tedavisinde en çok kullanılan antibiyotik grubudur. Staphylococci, meningococci ve streptococci üzerinde etkili davranırlar. Penisilin en güvenli olarak kabul edilir. Doğru kullanıldığında, vakaların% 90'ında yardımcı olurlar, onları hastalığın erken bir aşamasında uygulamak daha iyidir. Penisilin ilaçları bakterileri yok ederek bakterileri yok eder. Son zamanlarda, bu ilaç grubundaki alerjiler çocuklarda ortaya çıkmaya başlamış ve doktorlar başka yollara başvurmak zorunda kalmıştır.

Pediyatride kullanılan penisilin serisinin antibiyotikler:

Bu antibiyotik grubu daha güçlü bir etkiye sahiptir ve neredeyse tüm patojenleri yok eder. Bu ilaçlar doktorlar sadece son çare olarak atarlar, tedavi sırasında bakterilerin penisilinler ve makrolidlere karşı stabilitesi ortaya çıkar. Bu grubun avantajları şunlardır:

 • Düşük alerji olasılığı;
 • kanın hızlı girişi;
 • Aktif madde, anjinada önemli olan üst solunum yollarında daha yoğunlaşır.

En sık kullanılan Cefazolin, Flexin, Cefalexin. Supraks, hiçbir ilacın yardımcı olmadığı durumlarda aşırı durumlarda reçete edilen bir yedek ilaçtır. Genellikle şiddetli boğaz ağrısının tedavisinde bir hastanede kullanılır. Suprax 6 aylıktan küçük çocuklar için kullanılamaz ve tüm sefalosporinler böbrek, karaciğer, dolaşım sistemi hastalıkları vakalarında kontrendikedir. Hazırlık isimleri ve serbest bırakma formları:

Makrolitlerin penisilin sonrası etkinliklerde ikinci sırada yer almaları ve penisilin serilerinin herhangi bir antibiyotiğine alerjik reaksiyon göstermeleri durumunda reçete edilir. Makrolidlerin en ünlüleri şu isimlerdir: Makropen, Zinatsev, Klacid. Çoğunlukla, çocuk boğaz ağrısı ile, Sumamed reçete - geniş spektrumlu bir ilaçtır. Kullanımı uygundur, çünkü günde sadece bir kez ve daha kısa bir rotada kullanılır:

Bu ilaçlar laboratuarlarda üretilmekte ve doğada hiç analog bulunmamaktadır. Diğer gruplardan ilaçlar işe yaramazsa, onlar atanır. Bu ilaçların sentetik kökenli olduğu göz önüne alındığında, 12 yaşından küçük çocukların tedavisinde kullanılmaları önerilmez. Bu grup Ofloxacin, Ciprolet, Ciprofloxacin gibi ilaçları içerir.

En iyi antibiyotik grubunun seçilmesi imkansızdır, çünkü hepsinin kendi değerleri ve dezavantajları vardır. İlacın seçimi tamamen bakteriyel inokülasyon sonuçlarına göre teşhis ve teyit çocuk doktoru üzerindedir.

Sefalosporin grubu güçlü bir etkiye sahiptir, ancak vücuda zarar verir. Makrolidlerin çocuğun vücudunda daha hafif bir etkisi vardır, ancak her zaman angina ile baş edemezler. Penisilinler sıklıkla alerjik reaksiyona neden olurlar. Florokinoller tamamen sentetik bir ilaçtır.

Bakteriyoloji sonuçlarından önce antibakteriyel ilaçlar seçerken, çocuk doktoru aşağıdaki parametrelere dikkat çeker:

 • çocuğun yaşı;
 • sağlık durumu;
 • kronik hastalıkların varlığı;
 • komplikasyon riski;
 • Farklı antibakteriyel ajan gruplarının tolere edilebilirliği.

Ayrıca, bir ilacı seçerken başka nüanslar da vardır:

 • Zamansız tedavi veya ciddi bir hastalık seyri sırasında, çocuk doktoru bölgedeki epidemiyolojik duruma bağlı olarak ampirik olarak (deneyimlerine dayanarak) bir antibiyotiği reçete eder.
 • Streptokok anjina ile yüksek bir komplikasyon riski varlığında, bikillin enjeksiyonları reçete edilir. Bu 1-2 haftada bir kez kullanılan oldukça ciddi bir ilaçtır. Bicillin 5'in enjeksiyonu, bir ay boyunca etkisini sürdürür ve geçişli bir boğaz ağrısı sonrası yüksek bir komplikasyon riski ile romatizmal ateşin iyi bir şekilde önlenmesidir.

İlacın seçiminde önemli bir rol anjin tipi ve şiddetinin derecesini oynar:

 • catarrhal tonsillitte (orta derecede belirgin tonsillit) penisilinler ve makrolidler reçete edilir;
 • foliküler anjina ile (semptomlar daha belirgin olacaktır, idrar ve kandaki değişiklikler ile) daha çok makrolid grubundan ilaçlar kullanılır;
 • vücut sıcaklığının 40 dereceye kadar çıktığı lacunar anjina ve kan kalitesindeki değişiklikler sefalosporinlerle tedavi edilir.

Anjinada lokal etkilerin antibiyotikleri, temel tedavi için ek bir yol olarak reçete edilir. Ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olurlar. Boğaz ağrısını bağımsız olarak tedavi edemezler. Lokal antibiyotikler sadece bir doktor tarafından reçete edilir, ancak çoğu zaman akut anjin için uygun değildir, ancak kronik tonsillit için.

Yerel ilaçları kullanırken nelere dikkat etmeliyim:

 1. 1. Yaş tavsiyelerine göre fon kullanın.
 2. 2. Çocuğun olası alerjik reaksiyonunu yakından izleyin.
 3. 3. Tüm pastiller ve emilim için tabletler sadece yemekten sonra ve içilmedikten ve bir buçuk saat daha yemedikten sonra kullanılmalıdır, böylece aktif maddenin harekete geçme zamanı vardır.
 4. 4. Yerel terapi için, genellikle çocuk vücudunu aşırı yüklemeyecek şekilde farklı etkilere sahip 1-2 ilaç seçin.

Bu ilaçların vücuda maksimum fayda ve daha az zarar vermesi için, belirli kurallara uyulmalıdır:

 1. 1. Tedavinin seyri doğrudan hastalığın ve seçilen ilacın şiddetine bağlıdır - genellikle 5 ila 10 gündür. Sağlığın durumu düzelmiş olsa bile, tedavi süresini bağımsız olarak değiştiremezsiniz. Bu dirençli mikroorganizmaların ve çeşitli komplikasyonların gelişmesine neden olur.
 2. 2. Bol su ile yıkayın. Süt ve meyve suları bu amaç için uygun değildir.
 3. 3. 2-3 gün sonra çocuğun sağlık durumu iyileşmezse (sıcaklık devam ederse, uyuşukluk gitmez), antibiyotiği değiştirmek için doktora başvurmalısınız.
 4. 4. İlacın dozu, çocuğun yaşına, vücut ağırlığına ve aynı zamanda patojen tipine ve kronik hastalıkların varlığına bağlı olarak sadece doktor tarafından hesaplanır.
 5. 5. Antibiyotiklerin vücuda düzenli aralıklarla girmesini sağlamak gereklidir, böylece aktif maddenin konsantrasyonu kanda azalmaz.
 6. 6. Talimatlara göre bir antibiyotik alın - yemekten bir saat önce veya sonra.
 7. 7. Tedavi sırasında çocuğa keskin, yağlı ve konserve edilmiş bir yiyecek vermeyin. İçme rejimini arttırmaya çalış.
 8. 8. Tedavi süresince ek ilaçlar gerekli olacaktır:
 • disbiyozu önlemek için bifido- ve lactobacilli içeren - Bifiform, Linex, Biovestin;
 • alerjik reaksiyon gelişmesinde antihistaminikler;
 • yüksek sıcaklıkta - Parasetamol, Ibuprofen;
 • bağışıklığı güçlendirmek için anlamına gelir - Bağışıklık, ekinezya tentürü.

Antibiyotiklerin anjina ile bile kontrendike olduğu bazı durumlar vardır:

 1. 1. Viral veya herpetik anjina.
 2. 2. Ciddi karaciğer ve böbrek patolojileri.
 3. 3. Belirli bir gruptan antibiyotiklere alerjik reaksiyon.
 4. 4. 12 yaşın altındaki çocukların tetrasiklin grubu (Tetrasiklin, Monosiklin, Doxycycline), fluoroquinols ve Levomycetin'den antibiyotik kullanmaları yasaktır.

Bakteriyel inokülasyon sonuçlarına dayanarak sadece ilgili hekim antibiyotiklerin atanmasına karar vermelidir. Bir çocuğun antibiyotiklerle kendi kendine tedavisi onun durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir ve hastaneye yatış gerektirebilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Çocuk ve yetişkinler için boğaz ağrısına karşı antibiyotikler

Boğazlara karşı antibiyotikler genellikle bakteriyel bir enfeksiyon olan anjina hastalarına reçete edilir. Hastalığın nedeni anjina viral enfeksiyonu ise, bu durumda, antibiyotikler yardımcı olmayacaktır, antiviral ilaçlar reçete edilir. Böylece, antibiyotik reçete etmeden önce, hastalığa neyin neden olduğunu belirlemelisiniz.

Enfeksiyon tipini belirlemek için, bir smear alınır ve streptococcus testleri yapılır. Test sonuçlarına göre patojen streptokoktu ise antibiyotik reçete edilebilir.

Angina tanımı - viral veya bakteriyel

Bakteriyel angina beş kriterle tanımlanır:

 • bademcikler üzerinde açık sarı bir kaplama vardır;
 • lenf düğümleri ağrılı ve büyümüştür;
 • vücut ısısı 38 ° C'nin üzerine çıktı;
 • öksürük yok;
 • Hastanın yaşı 15 yıla kadardır.

Hasta 4-5 işareti ile teyit edilirse, streptokok enfeksiyonu olasılığı% 45-60 ve 2-3 işaretin çakışması durumunda streptokokal anjina% 80'dir. Ancak, doğru sonuçlar için laboratuvar testlerine tabi tutulmalıdır. Reasürans için antibiyotikler reçete edilebilir.

Çocuklara ve yetişkine karşı anjinada hangi antibiyotik reçete edilir?

Angina'nın streptokok kaynaklı olduğu olgularda, boğazın erken ve geç dönemlerinde ortaya çıkması muhtemel komplikasyonları önlemek için antibiyotikler alınmalıdır.

Antibiyotikler, anjina ile hastalık süresini azaltmaz ve şiddetini etkilemez. Ancak, onların yardımıyla, üçüncü gün kullanımında ağrıyı azaltabilirsiniz.

Antibiyotik almayı reddederseniz orta kulaktaki orta kulak iltihabı, bademcik apsesi gibi komplikasyonlar söz konusudur.

Büyük miktarlarda bademcikler içinde irin biriktirirken, inhalasyon ile akciğerlere girebilir. Bu da pnömoniye, akciğer apsesine yol açabilir.

Genellikle penisilin grubunun antibiyotik tedavisi için kullanılır.

Angina için Flemoxin yemekten bağımsız olarak almak için reçete edilir. Yetişkinler için bu antibiyotik, farklı formlarda alınabilir - suda seyreltilir, yutulur veya parçalara bölünür. Bu ilaç hafif veya orta enfeksiyon ile 5-7 gün sürer.

Benzilpenisilin geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Farklı dozlarda yetişkinler, adolesanlar ve çocuklar için dozajlarda kas içinden uygulayın.

Çocuklar için boğaz ağrısına karşı antibiyotikler kullanılmalıdır çünkü bunlar komplikasyonlardan da muzdarip olabilirler. Doğru seçilmişlerse, vücut için zararsız olurlar.

Çocuklar yaşlarına ve kilosuna göre ilaç reçete ederler. Yaşına bağlı olarak, reçete formu seçilir. Yeni doğanlar ve 3-6 yaşına kadar olan çocuklar şurup şeklinde ilaç reçete edilirken, daha büyük çocuklara 12-14 yaşlarına ulaştıktan sonra tabletler reçete edilir, kapsüller reçete edilebilir.

Çocuklarda anjinaya en sık rastlanan antibiyotik, Amoksiklav'dır. Aşağıdaki şemalara göre atanır:

Anjina ile bir çocuğa vermek için hangi antibiyotik daha iyidir

Angina - muhtemelen hemen hemen her çocuğu tanımak için zaman geçiren enflamatuar bir hastalıktır. Çoğu durumda, onun bakteriyel enfeksiyonuna neden olur. Bu nedenle, anjin için çocuk antibiyotik kullanımı basitçe gereklidir. Vücuda zarar veren patojenik mikroorganizmalar ile etkili bir şekilde savaşır ve ayrıca komplikasyonların daha da gelişmesini engeller.

Bazı ebeveynler kategorik olarak antibakteriyel ilaç kullanımını kabul etmemektedir. Ana argüman, bağışıklığı azaltmaları ve bağırsakları olumsuz etkilemeleridir. Aynı zamanda anjinalı çocuklar için antibiyotikler hızla ve tamamen iyileşebilir. Hangi çocuk için anjin için hangi antibiyotiğin daha iyi olduğunu anlamaya çalışalım.

Makalenin içeriği

Boğaz ağrısı karşı antibiyotik kategorileri

Antibiyotik ilaçlar birkaç gruba ayrılır. Her biri "onların" bakterileri ile mücadele eder. Çocuklar için en etkili anjina, bu tür antibiyotik kategorileridir:

 1. Penisilinler. En yüksek popülariteye sahipler. Genellikle angina olan çocuklara reçete edilir. Streptokok, stafilokok ve meningokoklarla baş etmede çok etkilidirler. Foliküler bademcik iltihabında iyi çalışır. Bu gruptaki ilaçlar reçete edilir ve doğru şekilde alınırsa, tüm vakaların% 90'ında iyileşme olur. İsimleri - "amoxiclav", "Amoxil" "Amoksisilin", "Ampioks", "Augmentin", "Penisilin", "Bitsillin", "Gramoks", "Flemoklav", "Flemoksin Soljutab", "Hikontsil". Boğazın lokal tedavisi, üreticinin aerosol şeklinde ürettiği "Bioparox" yardımı ile gerçekleştirilir (3 yaşından büyük çocuklar için önerilir).
 2. Sefalosporinler. Bu kategori penisilinden 10 kat daha güçlü olan antibiyotikler içerir. Hemen hemen her patojeni yok edebilirler. Deneyimli bir doktor, çocuk onlara alerjiler nedeniyle penisilin ve makrolit alamıyorsa bunları yazar. Ayrıca, pürülan anjina için ve en küçük vakadaki küçük çocuklarda antibiyotik reçete. İsimleri "Cephalexin", "Cefotaxime" ve "Ceftriaxone".
 3. Makrolidler. Bu gruptan hazırlıklar da kendini kanıtladı. Karakteristik özelliği rahat bir etkidir. Penisilinlerin tahammülsüz olduğu bir çocukta bu tür ilaçlar anjina için reçete edilir. İsimleri - "Azitromisin", "Klaritromisin" "Lincomycin", "midekamisin" "Roksitromisin", "Spiraniycin" "Sumamed", "Hemotsin", "Eritromisin".
 4. Fluoroquinol. Bu kategorideki ilaçların antibakteriyel etkiye sahip olmasına rağmen, bunlar şartlı olarak antibiyotiklere yönlendirilmektedir. Bu ilaçların doğal analogları yoktur. Bu% 100 farmasötik bir gelişmedir. Bu tür ilaçlar, ancak çeşitli nedenlerden ötürü, diğer tüm antibiyotikler atıldığı zaman reçete edilir. Tamamen sentetik olduklarından, 12 yaşından itibaren alınabilirler. İşte bu ilaçların bazı örnekler, "lomefloksasin", "Moksivloksatsin", "ofloksasiline", "Tsiprolet" "Siprofloksasin".

Yukarıdaki ilaçlardan hangisini belirleyin - anjin için en iyi antibiyotik, mümkün değildir. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.

 • Sefalosporinler en güçlüsüdür, ancak birçok yan etkisi vardır.
 • Makrolidler çocuk vücudunda hafif bir etki ile karakterize edilir, ancak gerektiği gibi her zaman yardımcı olmazlar.
 • Penisilin ilaçlar, alerjik reaksiyonların sayısında liderdir.
 • Florokinoller yüzde yüz "kimyasal" ajanlardır.

Bu nedenle, bu veya bu ilacın amacı kesinlikle bireysel olmalıdır - tespit edilen patojenin türüne ve çocuğun organizmasının özelliklerine karşılık.

En sık hangi ilaçlar reçete edilir

Gözle bakmanın, diğer çocuklara göre daha iyi bir antibiyotik daha iyi bir çocukta anjina ile başa çıkması mümkün değildir. İlaçların tüm isimlerini öğrenebilir, her birinin olumlu ve olumsuz yanlarını karşılaştırabilirsiniz. Ancak, çocuklarda anjina tedavisi belirli bir çare ile ancak bademciklerden alınan bir smearın bakteriyolojik muayenesi sonucunda başlayabilir.

İstatistiklere gelince, çoğu zaman doktorlar "Amoksisilin", "Flemoxin" ve "Sumamed" çocuklarına reçete ederler. Onlar hakkında daha ayrıntılı olarak konuşalım.

 1. "Amoksisilin". Bu çocuk antibiyotik, tüm patojenik mikroorganizmaların başarılı bir şekilde ortadan kaldırılması nedeniyle kendini kanıtlamıştır. Avantajlı olarak diğer ilaçlardan farklı olarak düşük bir toksisiteye sahiptir. "Amoksisilin", penisilin grubunun çeşitli ilaçlarının aktif bir maddesidir. Çoğu zaman doktorlar klavulanik asit ile güçlendirildiği için çocuklara "Amoksiklav" reçete ederler. Bir süspansiyonun hazırlanması için granüler formda üretilir. Bebekler için, doğumdan sonraki ilk aylardan itibaren ve 6 yıla kadar kullanım için çok uygundur. Ve ilkokul çağındaki çocuklar zaten daha yüksek güce sahip hapları alabilirler.
 2. "Flemoxin" - aynı zamanda aktif madde amoksisilin içerdiğinden, ilacın "Amoksiklav" bir analogudur. Ancak, bu daha mükemmel bir hazırlık. Resepsiyonunda alerjik reaksiyonlar ve pobochki çok daha az sık görülür. "Flemoksin" tonsilit ve bu ajanla alt solunum puti.Kurs tedavisini etkileyen bakteriyel enfeksiyonlar 5 ila 7 gün sürer tedavi etmek idealdir. Çocuğun sağlık durumu iyileşmezse, doktora bunu bildirmelisiniz.
 3. "Sumamed". Makrolidlerle ilgili iyi bir antibiyotiktir. Kullanımı, iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırmayı mümkün kılar. Diğer ilaçlarla olduğu gibi 7-10 gün boyunca tedavi edilmeyecektir, ancak sadece 3 veya hatta 2 gün. Tedavi sırasında böyle bir azalma çocuğun bedeni için son derece önemlidir. Sonuçta, antibiyotiklerin sadece zararlı bakterileri öldürmediğini, aynı zamanda da yararlı olduğunu ve bağırsakların acı çektiğini biliyoruz. Sumamed'in avantajlarından biri, vücutta birikme kabiliyetidir.

Bir doktor boğaz ağrısından antibiyotik reçete ettiğinde, mutlaka hangi formda satın alınması gerektiğini belirtir. Ayrıca, doktor küçük hastanın yaşına ve vücut ağırlığına göre gerekli dozu gösterir.

6 aylık, 1 yıl, 3 yıl ve 9 yaşındaki bir çocuk için bir bebek için, uyuşturucu ve dozaj formu elbette farklı olacaktır.

Çocuk için ilacın hangi formu en uygunudur

Anjina olan bir çocuk için en rahat antibiyotik formu bir süspansiyondur. İlk olarak, hazırlanması çok kolaydır. İkinci olarak, dozajı seçmek daha uygundur. Üçüncü olarak, bebeği almak çok daha kolay (özellikle bademcikler çok iltihaplı ve yutkunma bir şey çok sorunlu ise).

Anjina ile 5 yaşına kadar, antibiyotik sadece bir süspansiyon şeklinde verilmelidir. Böyle bir ilaç bulamazsanız, o zaman toz tabletleri kullanmak için izin verilir.

Altı yaşında olan bir çocuk zaten tablet şeklinde antibakteriyel ilaçlar almak için yeterince yaşlı kabul edilir. Dahası, bu formdaki ilaçların çeşitleri çok daha geniş. Ama bu onları yutmayı öğrendi. Henüz bilmiyorsa, sorun değil - bir askıya alabilirsiniz.

9 yaşından beri, anjina ile, antibiyotikler herhangi bir şekilde kullanılabilir - tablet, kapsül veya aynı süspansiyon olabilir. Güvenlik ve verimlilik açısından, bu formlar tamamen aynıdır. Seçim genellikle ebeveynlerin mali yeteneklerinden kaynaklanır (süspansiyonlar genellikle tabletlerden veya kapsüllerden daha büyük bir payandadır) ve istenen formun eczanesindeki kullanılabilirliktir.

Kas içine antibakteriyel ilaç enjeksiyonları gelince, yaşlarına bakılmaksızın çocuklar tarafından yapılabilir. Ancak, bu en kötü seçenek çünkü bir antibiyotiğin enjeksiyonu:

 • çok acı verici;
 • çoğu durumda, bir çocuğun herhangi bir enjeksiyondan korkmasını geliştirmekten suçludur;
 • ilacın uygulandığı yere ağır bir infiltrasyon bırakır;
 • Sabit şartlar gerektirir - hastanede kalın.

Neyse ki, tabletler ve süspansiyonlar halinde üretilen modern ilaçlar, eylem ve etkinlik hızındaki enjeksiyon ilaçlarından daha düşük değildir. Böylece, anjina antibiyotikler enjeksiyon şeklinde çocuklara çok nadiren reçete edilir.

Ne zaman ve nasıl alınır

Bir çocuğa antibiyotik vermeden önce, doktor bunun haklı olduğundan emin olmalıdır. Boğazın antibakteriyel ilaçlarla tedavisi şu durumlarda gereklidir:

 • beyaz renkli bir pürülan çökeltinin bademcikler üzerinde oluşumu ();
 • yüksek sıcaklık, 40 ° C'ye ulaşan;
 • genişlemiş ve ağrılı bölgesel lenf düğümleri;
 • boğazda ağrı, çocuğun halsiz durumu ile birlikte.

Çocukları antibiyotiklerle tedavi etmeye başlamadan önce, test sonuçlarını dikkate almanız gerekir (kan bağışı, idrar ve leke atmanız gerekir - ağızdan alınır). Bakteriyel çalışma, spesifik patojen türünü belirlemenizi sağlar. Bakterinin hastalığa neden olduğunu bilerek, hangi antibakteriyel ilaç grubunun onu ortadan kaldırabileceğini anlayabilirsiniz. Böylece hangi antibiyotiklerin kullanılması gerektiği netleşir.

Bazı durumlarda, anjina Candida türünün bakterileri neden olur. Antifungal ilaçlar yardımıyla tonsillit ile tedavi edilir. Ek olarak, anjin viral olabilir (örneğin, herpetik uçuk). Bir antibiyotik ile tedavi edilemez - tamamen işe yaramaz olacaktır.

Çocuk vücudunun gereksiz ilaçlarla, özellikle de ciddi olanlarla aşırı yüklenmemesi için spesifik bir patojenin tanımlanması çok önemlidir.

Çoğunlukla, çocukta bademcik iltihabı streptokoklardan sorumludur. Bu bakterilerle penisilin grubu ajanları başarıyla başa çıkmaktadır. İlaçların etkinliğini artırmak için sadece içe değil, aynı zamanda lokal olarak da (Bioparox) reçete edilir. Hemen solunum sistemine nüfuz ederler ve yüzeylerinde bulunan bakterileri yok ederler.

Yiyecek sırasında, antibiyotiği almamak daha iyidir, çünkü etkinliği azalır. Yemekten önce ya da 2 ya da daha iyiden sonra ilacı içmek en iyisidir - yemekten 3 saat sonra. Rejime uygunluk, uygun tedavi için çok önemlidir.

Antibakteriyel ilaçlarla tedavi süresi, kural olarak, 5-10 gündür. Çocuk daha iyi ise, örneğin, ikinci günde, ilaç almayı bırakmamalısınız. Aksi halde, bir komplikasyon riski vardır.

Yan etkileri ve kontrendikasyonları

Herhangi bir pobachek ortaya çıkması genellikle ilacın yanlış bir dozajı veya belirli bir çocuğun organizmasının bireysel özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkar. Sık görülen yan etkiler arasında şunlar olabilir:

 • sindirim sisteminin işleyiş problemleri;
 • bulantı;
 • ishal;
 • sarılık;
 • oral kavite kandidiyazı yen;
 • dermatit.

Bir çocuğun listelenen en az bir yan etkisi varsa, tedavi sürecini derhal bir antibiyotikle durdurmalısınız. Ona aktif kömürden bir içki ver ve mideyi yıka. Sağlık durumu kötüleşmeye devam ederse, zaman kaybetmeyin ve hemen doktora gidin.

Çocuklarda anjinada antibakteriyel ilaç kullanımına yönelik ana kontrendikasyon, bireysel bir hoşgörüsüzlüktir. Ayrıca, bir çocuk karaciğer veya böbrek problemleri varsa, çok sayıda antibiyotik yasaklanacaktır. Ve hala reçete edilen ilaçlar sadece tıbbi gözetim altında alınmalıdır. Kontrolsüz alım, alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya hastalığı şiddetlendirebilir.

Erken yaş için birçok antibiyotik reçete edilmez. Bu nedenle, 3 yaşın altındaki çocukların tedavisine başlamadan önce, her zaman deneyimli bir uzmana danışmalısınız.

Ebeveynler, kendi takdirine bağlı olarak ilacı seçmek ve keyfi olarak tedavi sürecinin şartlarını ayarlamak için kategorik olarak yasaklanmıştır. Bu tür eylemler henüz güç kazanmamış bağışıklığı yıkabilir.

Özetlemek gerekirse

Bademcik iltihabında, sadece doğru bir teşhis yapıldıktan sonra çocuklar için antibiyotik reçete edilir. Bunu sadece bir doktor yapabilir.

Anne, kırmızı boğaz, anjina viral farenjit ve larenjit, yanı sıra bir mantar tarafından bir pharynx lezyon olarak adlandırılır. Bu gibi durumlarda, antibakteriyel ilaçların kullanımı sadece kullanılmayacak, aynı zamanda zarar da vermeyecektir.

Antibiyotik reçete etme kararı, küçük hastanın muayenesinden sonra doktor tarafından alınmalıdır. Hastalık nispeten kolay ise, semptomlar geleneksel anti-soğuk ilaçlar ile yavaş yavaş kaldırılır, doktor genel kan testinin sonuçları hazır olana kadar beklemek için zaman vardır. Ancak bir çocuk hastalanırsa ve klinik tablo açık bir şekilde streptokokal bademcik iltihabına işaret ediyorsa, antibiyotik hemen başlatılmalıdır.

Boğaz ağrısı karşı antibiyotik almak daha iyidir

Boğazlara karşı antibiyotikler, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için kullanılır. Tonsillit bademciklerin enflamatuar bir prosesidir. Çoğu zaman, bir patojen bir streptokok ajanı olur. Özellikle ergenlik döneminde çocukluk çağı enfeksiyonları ve foliküler anjina yaygındır. Bademcillit nedenleri ciddi hipotermi veya diğer bulaşıcı süreçlerdir. Boğaz ağrısı olan hasta, doktora verdiği ilaçları kullanmalı, kendini sağlıklı kişilerle yakın temastan korumalı ve bireysel yemekleri kullanmalıdır.

Anjin tedavisinin antibiyotiklerle ihtiyacı

Hemen hemen her hasta ilgilenir: anjin için antibiyotiklerin gerekli olup olmadığı, yoksa onlar olmadan da yapabilirsiniz. Anjin, sadece bağımsız bir patoloji değil, aynı zamanda difteri, kırmızı ateş, lösemi gibi diğer enfeksiyöz süreçlerin de bir işareti olabilir. Bu nedenle, ilk hastalık belirtilerini bulursanız, daha tehlikeli hastalıkların gelişimini dışlamak için bir doktora gitmelisiniz. Birkaç tanı yönteminden sonra iyi bir doktor, hastalığın nedenini doğru bir şekilde belirleyebilir ve uygun bir etkili tedavi atayabilir. Anjina ile antibiyotikler en uygun ilaçlar olarak kabul edilir. Buna ek olarak, tedavi süreci antipiretik ilaçların yanı sıra immünostimülanlar ve vitamin komplekslerinin kullanımını içerir.

Anjina ve antibiyotikler genellikle hastanın tonsil baskınları, servikal lenf nodu ağrıları ve yüksek ateşleri varsa kombine edilir. Eğer hasta yukarıdaki semptomlara sahipse, boğazdaki antibiyotik mikrobiyolojik inceleme olmadan atanacaktır. Diğer durumlarda, teşhisi doğrulamak için olumlu bir sonuç gereklidir.

Anjina bakteriyel bir hastalık olduğundan, oldukça şiddetli bir formda ilerler. Böyle bir hastalık ile zamanında tedavi çok önemlidir, bu da hastanın iyiliğini normalleştirmeye yardımcı olur ve olası komplikasyonlardan kurtarır. Anjina için antibiyotik kullanımı hem lokal hem de genel olarak kabul edilebilir.

Eğer anjinadan sadece lokal formülasyonlar uygulanırsa, bu patolojinin seyrini büyük ölçüde kötüleştirebilir, ilaveten ilacın zayıf bir konsantrasyonu patojenlerin hızlı bir şekilde bağlanmasına neden olur ve bu da terapiyi daha da zorlaştıracaktır.

Anjina ile antibiyotik almanın gerekli olup olmadığı hakkında konuşursak, şu ana kadar alternatif bir tedavi yapılmadığına dikkat edilmelidir. Streptokok enfeksiyonu, bu ilaçlarla tedavi edilmezse, ciddi kalp sapmalarına veya romatizmaya neden olabilir. Bu nedenle çocuklarda veya yetişkinlikte anjina için antibiyotikler en etkili araçlardır.

Hamilelik sırasında anjin için antibiyotikler

Hamilelik sırasında bu hastalık, doğmamış çocuğun sağlığına ciddi zarar verebilir. Anne karnındaki çocuk rahimde iken viral ajanların olumsuz etkilerine maruz kalmaktadır. Bu durumda boğaz iltihabı, deneyimli bir doktorun önerileri doğrultusunda doğru bir şekilde tedavi edilmelidir. Bir yetişkin için anjina için yanlış reçete herhangi bir ilaç fetusun tam gelişimini bozabilir. Bu nedenle, doktor anne ve çocuğa zarar verebilecek anjina veya diğer ilaçlar için güçlü bir antibiyotik önermemelidir. İlk trimesterde, ilaç kullanımının önerilmediğine dikkat edilmelidir, çünkü şu anda bebeğin tüm organları oluşturulmaktadır. Herhangi bir madde tam gelişme sürecini bozabilir.

Bu tür vakalarda doktora yapan doktor, kadının pozisyonuna dikkat etmek ve hamilelik şartlarına göre hangi antibiyotiklerin kabul edilebilir olduğunu ve bunların patolojinin ciddiyetine bağlı olarak uygulanmasının gerekçelendirilip belirlenmediğini belirlemekle yükümlüdür. Bu gibi durumlarda en iyi tedavi yöntemi, sadece kadın için değil, aynı zamanda doğmamış çocuk için de olası komplikasyonları geliştirme riskini en aza indirmelidir. Uygun tedavi eksikliği çocuklar için antibiyotiklere göre daha fazla zarar verebilir.

Hamile kadınlar için anjin ve antibiyotikler aynı derecede tehlikelidir. Ancak terapötik bir ajan olarak, kadınlara Oxamp, Amoxiclav gibi penisilin preparatlarına izin verilir. Çocukların gelişimi üzerinde zararlı bir etkisi olmadığından korkmadan bu grubun ilaçlarını içebilirsiniz. Foliküler anjin, hem tabletler hem de enjeksiyonlarla tedavi edilir.

Sefalosporin serisinin antibiyotik formülasyonları çok güvenli değildir. Çocuğun gelişimine zarar vermese de penetrasyon kabiliyeti vardır. Hastada penisilin için patojenik ajanlara direnç varsa böyle bir ilaç alabilirsiniz.

Sadece hangi antibiyotiğin alınacağını doktor belirler, kısa bir süre sonra boğaz ağrısının giderilmesi gerekir. "Rovamycin", "Eritromisin" içmesine izin verilir, çünkü bu ilaçlar gebelik sırasında fetus üzerindeki nötr etkisi nedeniyle kabul edilebilir kabul edilir.

Foliküler anjina, "Zitrolil" gibi ilaçların içilebildiği bir patolojidir, diğer ilaçlar istenen etkiyi vermediğinde, sadece aşırı zorunluluk durumunda izin verilir.

Angina'da hangi antibiyotik seçilir

Hastalığa neden olan streptokok ajanları penisilin ajanlarına çok duyarlıdır, bu yüzden doktorlar genellikle anjina için en uygun antibiyotiği seçerler, bu gruptaki ilaçlar reçete edilir. Tabletler, kapsüller veya şuruplar tarafından üretilen Amoksisilin içmek en iyisidir. Özellikle tabletlerin yutulmasıyla engellenen bir yaşındaki çocuğun şurubunun tedavi edilmesi uygundur.

"Amoksiklav" - ilacın etkisini artırabilir klavulanik asit içeren bir önceki ilacın bir analogu. Hastalık sırasında çocuklar için antibiyotikler oldukça etkilidir, ancak çocuk doktorunun sıkı denetimi altında aşırı dikkatle kullanılmalıdır. Çocuklarda antibiyotikler öngörülemeyen reaksiyonu kışkırtabilir.

Doktor hastanın bireysel hoşgörüsüzlüğünü veya bakteriyel ajanları penisiline karşı duyarlı bulmazsa, macralid grubundan fonlar yazılabilir. Uzmanın kendisi hangi antibiyotiğin anjina için çocuğa daha iyi olduğunu belirleyecektir, çünkü ilaçların toksisitesi bebeğin vücudunda ciddi hasara neden olabilir. Çoğunlukla çok etkili oldukları, düşük toksik oldukları ve çok sayıda viral patojeni ortadan kaldırabildikleri için makrolidlerin içilmesi tavsiye edilir. Eritromisin ve Sumamed bu grubun ilaçları arasındadır.

İlaç tedavisi bir uzman tarafından seçilmelidir. Penisilin grubu ajanların daha etkili olduğu ve hastanın iç organlarına daha az zarar verdiği düşünülmektedir. Eğer antibiyotik tedavisine zamanında başlamazsanız, sinüzit veya otit gibi tehlikeli komplikasyonların gelişmesi tehlikesi vardır. Antibiyotik ilaçlar, yuttuktan sonraki ilk saatlerde hastanın sağlığını önemli ölçüde iyileştirir. Sıcaklık yüksek ise, baş ağrısı ve halsizlik ortadan kaldırarak antipiretik ilaçlar ağrı kesici içmeniz gerekir. 38 dereceye kadar olan sıcaklıklar ilaçla yıkılmaz, çünkü bu dönemde patolojik süreçle mücadele edebilen antikorlar insanlarda yoğun olarak üretilir.

Bu ilaçlar çok toksik olduğundan, anjin için çocuk antibiyotik, bir çocuğun doktorunun sıkı gözetimi altında kullanılmalıdır.

Angina tedavisinde en iyi ilaçlar

Bir doktorun bir hastaya önerdiği ilk antibiyotik ilaçları penisilin hattıdır. Modern dünyada bu ilaçların bir kısmının viral ajanların gelişmiş direnci nedeniyle etkilerini zaten kaybetmiş olmasına rağmen, eczacıları en yeni ilaçları icat etmeye teşvik eden penisilin tedavisinin avantajları vardır.

Bu antibiyotiklerin avantajları arasında, sağlığa en az zararı, yüksek antibakteriyel aktivite ile geniş bir etki alanı ayırmak gelenekseldir. Penisilin tedavisi ile yan etkiler, diğer antibiyotik ilaçlarla tedavi sırasında daha az sıklıkta görülür. Bazen, yan etkiler, mikrofloranın bağırsağında bir ihlal ile, alerjik bir reaksiyon şeklinde ortaya çıkar. Ek olarak, bazen, enjeksiyon bir enjeksiyon şeklinde verilirse, hastanın enjeksiyon bölgesinde iltihaplanması söz konusudur. Alerjiye veya bronşiyal astıma eğilimi olan hastalarda penisilin kullanımına izin verilmez.

Penisilinlerin çoğu sadece enjekte edilebilir formda kullanılır. Bu asidik mide ortamının onları çok fazla tahrip etmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda ilaç, özellikle biyosentez ile elde edildiğinde, etkinliğini kaybeder. Bir istisna asidik küreye dayanıklı olan "Fenokspenisilin" dir. Oral olarak kullanılmasına izin verilir.

Penisilin ilaçlar diğer ilaçlarla dikkatli bir şekilde birleştirilmelidir. Kullanılmak üzere kontrendike oldukları bir dizi ilaç olduğu için. Temel olarak, penisilinler gram-pozitif bakteriyel ajanların neden olduğu hastalıkları ortadan kaldırmak için reçete edilir.

Birçok hasta anjinin semptomlarını ortadan kaldırmak için Bioparox uygulamak mümkün olup olmadığını merak ediyor. Bu araç bazen genel tedaviye ek olarak kullanılır. Ana tedavi olarak anjinin başlangıç ​​evresindeki antibiyotik ajanları püy oluşumundan önce kullanılır. Boğazın giderilmesi için "Bioparox", nadiren kullanılır, çünkü genel terapötik kursun arka planına karşı ek yöntemlere gerek yoktur.

Bu ilacın, kronik bademcik iltihabı, yani badem alanlarının iltihabı tedavisi sırasında kullanılması önerilir. İlaç on günden fazla kullanılmamalıdır. Diğer antibiyotiklerin kullanımında olduğu gibi, başlangıçta etken-patojenler ile buna yatkınlığı tanımlamak gerekir. Böyle bir analiz olmadan, enflamatuar bir süreçle bir enfeksiyonu ortadan kaldırmak, örneğin, larinkste yararlı floranın tahribatı gibi ciddi sonuçlara neden olabilir.

Çocuklarda anjina tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotik bileşikler hastalığa neden olan sebeplere bağlı olarak seçilmelidir. Yani, inflamasyon viral ajanlar veya streptokokal bakterilerden kaynaklanabilir. Kural olarak, görsel denetim sırasında, fark oluşturulmayacaktır. Streptococcus sadece bakteriyolojik inokülasyon sırasında tespit edilebilir.

Bazı durumlarda, küçük hastalara antibiyotik ilaçlar reçete edilir, ancak her zaman böyle bir tedavide olumlu bir sonuç yoktur. Virüsün yok edilmesi için alınan antibiyotiklerin, genellikle bebeğin şekillendirilmemiş koruyucu fonksiyonu üzerinde feci bir etkiye sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Viral bir enfeksiyon ile çocuğun bedeni kendi başına savaşabilir. Çocuğa tam bir dinlenme durumu, bir vitamin kompleksi ile yeterli beslenme ve bol miktarda içme sağlanmalıdır. Patolojinin streptococcus tarafından provoke edilmesi durumunda, çocuğun ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek terapötik bir antibiyotik tedavisine ihtiyacı olacaktır.

Çocuk organizması yetişkin hastalarda olduğu gibi çalışmadığı için, ilaç hekim tarafından kontrol edilmelidir. Böylece, tüm önerilerle, çocuk birkaç gün içinde tedavi edilecektir. Kendi kendine ilaçlama ciddi geri dönüşü olmayan etkilere neden olabilir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi

Bazı hastalar antibiyotik tedavisi konusunda kuşkuludur ve onlardan gelen zararın yararı aştığını gösterir. Bunun bir anlamı vardır, çünkü ilaçların yararlı mikroflora üzerindeki olumsuz etkisi kanıtlanmıştır. Bu gibi süreçler disbakteriyozu tetikleyebilir. Ek olarak, antibiyotik maddeler alerjik reaksiyona yol açabilir.

Ne yazık ki, bazı patolojik süreçler antibiyotik kullanılmadan ortadan kaldırılamaz. Kaçınılmaz olarak, bir hastada anjinin kullanılması durumunda, sıcaklıkta güçlü bir artış, bademcikler üzerindeki pürülan oluşumlar ve zehirlenmeye karşı zayıflık vardır.

Ancak olası yan etkileri azaltmak için antibiyotik ilaçları almak bazı kurallar tarafından gereklidir. Genellikle bu tür ilaçlarla tedavi süreci bir haftadır. Ancak, ilaçların olumsuz etkilerini azaltmak için ciddi semptomların ortadan kalktığını hissettikleri anda ilacı almayı bağımsız olarak bırakan hastalar vardır. Bu davranış komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Boğaz ve sıcaklık ortadan kalktıktan sonra bile, enfeksiyon vücutta gelişmeye devam eder. Kurs erken sonlandırılırsa, yeniden enfeksiyon riski vardır. Bitmemiş tedaviye bağlı olarak, viral ajanlar ilaca karşı direnç geliştirir. Bundan sonra daha ciddi ilaçlara ihtiyaç vardır.

Anjina genellikle kalbin ya da romatizmanın patolojisiyle karmaşıklaşır, çünkü bakteriler sadece boğazda değil, aynı zamanda diğer organları da etkileyerek tüm vücuda yayılabilirler. Bu tür ilaçları aldıktan sonra, karmaşık inflamasyonun gelişmesini önlemek için sıkı bir programa uymalısınız. Bu durumda, ilaçların kullanılması gerekli olacaktır, bunun bedeni üzerindeki olumsuz etki çok daha güçlü olabilir.

Antibiyotik formülasyonlarının uygulanması sırasında olumsuz etkiyi azaltmak için, karaciğer ve bağırsakların mikroflorasını restore eden özel ilaçların kullanılması gerekmektedir. Her hasta için en uygun tedaviyi seçen bir doktor tarafından reçete edilir.
Hamilelik sırasında, emzirme döneminde ve bir yaşından küçük çocuklarda anginadan muzdarip olmak özellikle tehlikelidir. Bu, bu hasta kategorisinin çeşitli komplikasyonlara en duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, teşhis prosedürlerini yürütecek ve en uygun tedaviyi önerecek bir uzmana zamanında erişim gereklidir.

Günümüzde, antibiyotikler, inflamatuar sürecin belirgin belirtileriyle anjinada daha etkili kabul edilmektedir. Tedavi doğru ve zamanında yenirse, hastalık kronik bir form haline gelmeyecektir.

Angina olan çocuklar için antibiyotik: ne seçmek için

Çocuklarda anjin için antibiyotik - bir zorunluluktur. Hastalığın patojenleri olan bakteri diğer ilaç tiplerine karşı dirençlidir. Sadece antibakteriyel ajanlar, patojenik mikrofloranın gelişimini hızlı ve etkili bir şekilde durdurmaya yardımcı olacaktır. Bu ilaçlar, bademciklerde iltihaplanmaya neden olan stafil ve streptokoklara karşı aktiftir.

Bir çocukta anjinada antibiyotik kullanımı genellikle vücudun atipik reaksiyonları ile eşlik eder. Bu nedenle, ilacı kendiniz seçemezsiniz. Sadece bir kulak burun boğaz uzmanı veya çocuk doktoru organizmanın özelliklerini dikkate alabilecek, alerjik reaksiyonların varlığına dikkat etmeli, gerekirse bir dizi test yapmalıdır. Doktor gerekli dozu yazacak, ilacı nasıl doğru bir şekilde alacağınızı söyleyecektir. Televizyon reklamlarına körü körüne güvenemezsiniz: her çocuk özeldir ve özel bir programdan özel bir doktorun genel önerileri uygun olmayabilir.

Antibiyotikler vazgeçilmez olduğunda

Catarrhalic tonsillitin ilk evreleri, eğer bir çocuğun bağışıklığı aktif olarak enfeksiyonla mücadele ediyorsa, doktorlar semptomatik ilaçları kullanmayı bırakmaya çalışırlar. Hastalık ilerlediğinde antibiyotik kullanımı haklı çıkar, koruyucu fonksiyonlar azalır, aşağıdaki semptomlar çocuklarda görülür:

 • Subfebril sıcaklığını 38-40 o C'ye arttırın.
 • Bezlerde açık beyazımsı bir kaplamanın varlığı.
 • Şiddetli ağrı sadece yutulduğunda değil, aynı zamanda solunum sırasında da olur.
 • Vücudun genel zehirlenmesi: zayıflık, azalmış ton.
 • Epitelden çıkan fıtık tıkaçlarının varlığı veya bademciklerin etrafındaki lacunada apselerin oluşumu.
 • Palpasyon sırasında lenf düğümlerinin sertliğini arttırır ve arttırır.

Bebek mide bulantısı şikayet ederse, o zaman idrardaki aseton seviyesini belirlemek için bir teste değer. Sonuç olumlu mu? Bir dizi önlemi atayacak doktora hitap etmek acil olarak gereklidir: örneğin, çok yüksek miktarda keton cisimcikleri bir hastanede intravenöz ilaç (damlalık) uygulaması ile detoksikasyon gerektirecektir.

Bir çocukta anjinada antibiyotik, enfeksiyon gelişimini durduracak komplikasyonları önlemek için zamanla yardımcı olacaktır. Bakteri türü hakkında herhangi bir şüphe varsa, o zaman klinik analizler ile birlikte farenks gelen bir smear reçete edilir. Dolayısıyla patojen tipi, modern ilaçların aktif maddelerine olan duyarlılığı belirtilmiştir. Bakteriler, test edilmiş ilaçlara dönüşmekte ve adapte olmaktadır. Bu, kesintiye uğramış tedavi veya diğer standart dışı durumlar öyküsü ise mümkündür.

Doktorlara soğuk algınlığının ilk belirtisinde çocuklara antibiyotik vermemeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu ilaçlar virüslere karşı güçsüzdür, dolayısıyla ARVI için gerekli değildir. Yumuşak bir formda basit bir ORZ semptomatik ilaçlar, halk ilaçları kullanılarak antibiyotik olmadan tedavi edilebilir.

Antibakteriyel ilaçlar bakterileri öldürecek veya üreme veya gelişimini durduracaktır - bakteriyostatik bir etkiye sahip olacaktır. Vücudun doğal fagositleri enfeksiyonla başa çıkabilir, iltihap odağı ortadan kalkar.

Anjina çocuğu için hangi antibiyotik daha iyidir? Terapi Nüansları

Bir ilacın seçilmesi için kriterler çeşitlidir:

 • Doz, yaş ve kilo için uygun olmalıdır.
 • İlacın bir dizi kokuya karşı aktivitesi dikkate alınır.
 • Talimatlara göre aktif madde yaş kategorisine karşılık gelir: Alışıldığı yıl başına alınan ilaçlar vardır, diğer ilaçlar 6 yaşından veya 12'den alınabilir.
 • İlaç çekici, lezzetli olmalı - bu faktör en genç için önemlidir.
 • Raf ömrü şartlara uygun.

Pürülan belirtiler de dahil olmak üzere bademcik iltihabı için antibiyotik tedavisi aşağıdaki kurallara uyulmasını gerektirir:

 • İlaç patojen dikkate alınarak seçilir.
 • Kursa geleneksel basit yöntemlerle başlayın, ilacı sadece etkisiz ise değiştirin.
 • 2 gün sonra herhangi bir iyileşme gözlenmezse, doktor diğer ilaçları reçete eder. Farklı bir dizi antibakteriyel ilaçlar, daha güçlü etkiler olabilir.
 • Durum önemli ölçüde iyileşmiş olsa bile, kursun süresi kesintiye uğramaz. Antibiyotik, enfeksiyonu tamamen temizlemeli ve aynı zamanda bakterilerin mutasyonunu da ortadan kaldırmalıdır.
 • Eğer atipik reaksiyonlar, alerjik belirtiler varsa, bebeği muayene etmek için bir ilacı, bir ilaç görmeniz gerekir.

Sadece bir çocuğun antibiyotiğine güvenmeyin. Eyleminin desteklenmesi gerekiyor:

 • Anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik (örneğin, Panadol şurubu).
 • Spreyler, çözeltiler ve yerel eylemlerin pastilleri. Farklı formlarda Miramistin, Inhalipt, Chlorophyllipt uygun olacaktır.
 • Probiyotikler. Lineks, sağlıklı bir bağırsak mikroflorasının korunmasına yardımcı olacaktır.

Tedavinin ardından immün sistemi uyarıcı ilaçlar reçete edilir, sertleştirme prosedürleri. Ancak antibiyotik olmadan tedavi ertelenebilir veya bebeğin durumu tehdit edici olabilir.

Hangi antibiyotikler çocuk alabilir?

Kontrendikasyon yoksa, alerjik reaksiyonlar, daha sonra penisilin serilerinin antibiyotikler geleneksel olarak reçete edilir. Farklı isimler aynı aktif madde ile birleştirilir.

amoksisilin

Semisyentetik ilaç, enfeksiyon hücrelerinin zarlarının sentezini inhibe ederek, patojenik mikroorganizmaları yok eder. 6 yaşından küçük çocuklar için tatlı bir meyve tadıyla özel bir süspansiyon. Amoksisilin, granüller ile doldurulmuş bir şişede satılmaktadır. Süspansiyon, kapta bir işarete kadar soğutulur, soğutulmuş kaynamış su elde edilir.

Bir ölçüm kaşığı bir şişe ile sağlanır. İlaç, tedavi eden doktorun başka bir belirtisi yoksa, günde üç kez alınır. Doz çocuğun ağırlığına göre hesaplanır: 1 kg 20 mg ilaç gerektirir.

amoxiclav

Bu ilaç Amoxicillin'in yükseltilmiş bir versiyonudur. Aktif maddeler amoksisilin artı klavulanik asittir (bir enzim inhibitörü). Asit, antibakteriyel bileşenin erken tahribatını önler, ilacın etkisini artırır. İlaç amoksisilin dirençli suşlara karşı etkilidir.

Tedavinin süresi 7 gündür. Okul öncesilere bir süspansiyon verilir. Altı yaşında olan ve daha yaşlı olan çocuklar hesaplanan bir dozda tablet veya kapsül alabilirler. Genç öğrenciler günde kg başına 0.4 mg gerekir. İlacın miktarı, talimatlar, bebeğin fizyolojik özellikleri ve durumun ciddiyeti tarafından yönlendirilen doktor tarafından reçete edilir.

Flemoxin ve Flemoclav

Flemoxin, jenerik bir Amoksisilin'dir. Flemoxin Solutab serisinden orijinal dispersiyon haline getirilebilir tabletler biçimiyle ayrılır. İlaç, çocuk için çekici bir narenciye tadı vardır. Renk normal beyazdan sarımsıya değişir.

Anjina çocuklarında 125 mg veya 250 mg'lık düşük dozda Flemoxin soluteba reçete edilir. Yetişkinler için tablet almak ve onları bölmek tavsiye edilmez, çünkü tabletin yarısı doğru miktarda madde anlamına gelmez - Amoksisilin eşit olmayan şekilde dağılır.

Dispersible tabletlerin yutulması daha kolaydır - ağız boşluğunda çözünmeye başlarlar. Su olmadan sarhoş olabilirler. Bunları az miktarda sıvı içinde çözmek de mümkündür.

Flemoslav aynı miktarda amoksisilin artı orantılı olarak dağıtılmış klavulanik asit içerir: 125 mg + 31.25 mg; 250 mg + 62.5 mg. Bu varyant, terapötik konsantrasyonun hızlı bir şekilde başarılması ile karakterize edilen daha fazla biyoyararlanıma sahiptir.

makrolidler

Bu, antibakteriyel ajanların ikinci en popüler grubudur. Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotik alımı artık çok uzun olamaz. Makrolidler uzun süreli etki için bilinir. Son doz 3-5 gün içinde alındıktan sonra, aktif madde patojenik mikroflora üzerinde bakteriyostatik bir etkiye sahip "çalışır". Bu nedenle, bu tür antibiyotiklerin alımı azalır - paket 3 tablet sunar. Gerekirse doktor tedaviye devam edecektir.

sumamed

Penisilinlerden sonra çocuklarda anjinaya karşı iyi ve etkili bir antibiyotik. Durumun iyileştirilmesi 2. günde gerçekleşir. Tabletler, 3 parça bir çubuk halinde, gençler içindir. Okul öncesi çocuklar için 100 ml'lik bir şişede bir süspansiyon üretilir.

Aktif bileşen azitromisin'dir. Gram-pozitif cocci buna duyarlıdır. Sumamed, anjina için diğer çocuk antibiyotikler gibi, yemeklerden önce alınır. Böylece ilaç hızla kana karışır ve aktif olarak hareket etmeye başlar.

Bebekler kuralına göre hesaplanmıştır Doz: ilk gününde yükleme dozu - 10 mg / kg vücut ağırlığı, daha sonraki günlerde koruyucu konsantrasyonu - 5 mg / kg. Kurs süresi çocuk doktoru tarafından belirtilecektir. Süspansiyon tadı güzeldir, bu nedenle çocuklar tedaviyi reddetmez.

Sumamed analoglarının isimleri: Azitsin, Macroben, Azimed. Ancak, ilaçların herhangi birinin kendi özellikleri ve ek nüans alma özellikleri vardır. Bu nedenle, doktor görüşünü dinlemek ve sadece bir uzman tarafından seçilen bir aracı uygulamak için değer.

sefalosporinler

Çocuklarda komplike anjina seyrinde antibiyotikler özellikle deneyimli penisilinler gibi zayıf hareket edebilir. Ağır vakalarda, bademcik iltihabı, sıradan ilaçlar ile tedaviye uygun değilse, sefalosporinlerin bir kısmından ilaçlar reçete edilir.

Anjina olan çocuklar için bu tür antibiyotikler güçlü kabul edilir, mikroflora üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, sadece ciddi vakalarda veya başka maddelere karşı alerjik reaksiyonların varlığına başvururlar. Anjinalı çocuklara kabul edilen sefalosporinlerin isimleri Sefaleksin, Sefotaksim veya Seftriakson'dur.

Bir bebek için antibakteriyel ilaç kullanmanın özellikleri, ilgili hekimle tartışılmaktadır. Bu durumda, aşağıdakiler önemlidir: hesaplanan doz, probiyotiklerle optimal kombinasyon. İyileştikten sonra rasyonel beslenmeye ve bağışıklığın güçlendirilmesine özel önem verilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavisinde Amoksiklav

Amoksiklav - penisiline bağışıklık geliştirmek, daha mücadele mikroorganizmaların halinde etkili bir araç sağlar penisilin, amoksisilin ve klavulanik asit dayanmaktadır bademcik iltihabı her türlü tedavisinde öncü ilaçların biri.

Larenjit nasıl tedavi edilir: geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olmak


larenjit Larinksin iltihaplanması. Bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde ve bağımsız bir hastalık olduğunda, bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.