Loading

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Ilk doktor

Uygulanan kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler

KBB organlarıyla ilişkili sık görülen sorunlardan biri kronik tonsillittir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan farklı yaşlardaki insanlarda görülür. Genellikle bademcik iltihabı başka bir hastalık ile karışır - farenjit. Ancak farenjit, bademcik değil, karıştırılmaması gereken mukus boğazının iltihaplanmasıdır.

Hastalık bademciklerdeki enfeksiyöz bakteri kolonizasyonu nedeniyle kronik bir form alır, bunlar genellikle altın streptokoklar, stafilokoklardır. Hastalığın seyri, alevlenme ve remisyon dönemleriyle ortaya çıkabilir. Özel yapısından dolayı mekanda sürekli ikamet ettikleri bademcikleri sağlarlar. Hijyen prosedürleri için, sadece mevcut değildir, bu yüzden yüzeyde bulunan bir enfeksiyonu yıkamak çok zordur.

Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, işaretler değişir. İnflamasyon süreci çeşitli şiddette sevinir. Lezyonların akut formları için, yani, anjina, sıklıkla, karakterler aşağıdaki gibi belirtilerdir:

 • sık baş ağrısı;
 • bedenin zehirlenmesi;
 • artan vücut ısısı;
 • burun tıkanıklığı;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • halsizlik ve halsizlik;
 • lokal bölgede bulunan lenf düğümlerinde artış.

Kronik tonsillit belirtileri biraz farklıdır:

 • göğüste ağrı;
 • boğazda sebat edebilir;
 • çok sık boğaz ağrısı;
 • gıda yuturken hoş olmayan duygular;
 • submandibular lenf düğümlerinde ağrı;
 • öksürük ile pus çıkışı;
 • Sıcaklık.

Tedaviyi kronik bir şekilde zamanında başlatmazsanız, bademcikler içinde cikarcikler ve pürülan akıntı ortaya çıkar. Bu merkezler, inflamasyon sürecini uzatan ve yoğunlaştıracak patojenlerin refahı için mükemmel bir yuva olacaktır.

Poliklinik ortamında uygun bademcik iltihabı tedavisi görülür. Hemen hastaneye yatma sadece şiddetli bir boğazda boğaz varsa mümkündür. Kronik tonsillitin nasıl tedavi edileceğini düşünün:

 • doğru beslenme;
 • sık sık su kullanımı;
 • inhalasyon;
 • tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi;
 • immünomodülatörler;
 • antibakteriyel antiviral ilaçlar;
 • antiseptik solüsyonlarla ağız durulama;
 • fizyoterapi.

Cerrahi müdahalenin gerekli olduğu vakaların yüzdesi vardır. Bademciklerin çıkarılmasının ana göstergesi ateş, piyelonefrit, kalp ve eklem hastalıkları ile birlikte sık anjinadır (yılda 4-5 kez).

En çok hangi ilaçlar kullanılır?

Bademcik iltihabı için antibiyotikler, sıklıkla ve geniş bir etki spektrumunun diğer çeşitli preparatlarının yanı sıra yerel olarak kullanılır. Onları birkaç gruba ayırırız:

 • Yerel eylem antibiyotikler. Belirli bir alanı etkilerler ve bademciklerin mukoza zarında yaşayan bakteriler üzerinde bir etkiye sahiptirler.
 • Geniş spektrumlu antibiyotikler. Genellikle, deneyimli doktorlar vücut üzerinde toksik etkisi olmayan ve aynı zamanda enfeksiyöz mikroorganizmalarla, yani bademcik iltihabının etkenleriyle savaşmada çok etkili olan özel gruplar oluştururlar.
 • Ağrı kesici. Hastalığın sık görülen semptomu, yutulduğunda boğaz ağrısı olduğu için, ağrı kesici ilaç kullanımı çok yararlı olacaktır.
 • Antiviral ilaçların alımı.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar inflamasyonu azaltır ve doku iyileşmesini artırmaya yardımcı olur.
 • İmmünomodülatörler - bağışıklığı güçlendirir ve bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirir.
 • Ilaçların kombinasyonu. Çoğunlukla, bu ilaçlar birkaç özel maddeyi içerir, çeşitli yönlerden iltihap üzerinde çalışmanıza izin verir.

Kronik tonsillit için antibiyotikler hastalığın şiddetine bağlı olarak belirlenir. Doktor hap veya enjeksiyon ile tedaviyi reçete eder. İltihaplı mikrofloranın duyarlılık düzeyini doğru bir şekilde belirlemek için analizin yapılması gereklidir. Bunu yapmak için, palatine bademciklerden bir çubukla alın ve BAK tohumlamaya gönderin.

Ne yazık ki çoğu doktor, herhangi bir muayene olmaksızın antibiyotik kullanmaktadır. Bu durumda ilaç kullanımının sonucu basitçe yok olabilir. Eğer ilaç kullanımından sonra hastalık belirtileri ortadan kalkmazsa ve momentum kazanırsa, tabletleri başkalarına değiştirmelisiniz.

Bakteriler ilaçlara direnç oluşturabilir, bu durumda da bir yedek gereklidir.

Bademcik iltihabı gibi bir hastalık ile antibiyotikler akut formu ile baş etmede çok etkilidir. Aynı ilaçlar esas olarak uzun süreli bir formun alevlenmesi ile alınır. Ayrıca, bu ilaçlar hastalığın arka planına karşı relapslara karşı mükemmel koruyucu ilaçlardır. Günümüzde penisilin, etkinliğini artıran bazı katkı maddelerinin kullanılmasıyla yapılmaktadır. Genellikle kronik bademcik iltihabı reçete edildiğinde:

Bununla birlikte, tüm bu alevlenme vakaları penisilinde kolaylıkla tedavi edilemez, çünkü vücutta bu özel antibiyotik grubuna dirençli yeni bir bakteri türü ortaya çıkar. Sadece ilacı yok eden maddeleri izole etmek için "eğitiyorlar", bu yüzden tedavi mantıklı değil. Bazı hastalık türleri klamidya ve mikoplazma enfeksiyonları tarafından kışkırtır, penisiline duyarlı değildirler.

Peki bu hastalık için ne seçilir? Artık daha fazla uzman, daha az yan etkiye neden olan ve alerjik durumlar yaratmayan bir başka tür antibiyotik olan tonsillit tedavisini önermektedir. Bunlar aminoglikozitleri ve makrolidleri içerir.

İkincisi bademcikler içinde birikir, bu yüzden ilacın küçük bir dozu bile enflamatuar süreci çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırır. Bu fonlar klamidyal ve mikoplazma bademcik iltihabı ile iyi çalışır, etkilerinin bağışıklığı zayıflamaz. Bu tip antibiyotik, diğer ilaçlarla çok iyi kombine edilmiş ve çok kısa bir tedavi süresi olan 3-5 gün süren kontrendikasyonlara sahiptir. Bu grubun uyuşturucu listesi:

 • macrofoams;
 • klaritromisin;
 • roksitromisin;
 • sumamed;
 • Eritromisin.

Hastalık Staphylococcus aureus'u kışkırtırsa, uzmanlar aminoglikozit grubundan ilaçlar atfeder. Eğer bademcik iltihabı streptokokların, pnömokokların bölünmesinin bir sonucu ise, çok güçlü bir etkiye sahiptirler, ancak çok etkili değildirler. Sıklıkla, tedavi süreci sabit bir ortamda gerçekleşirse, bu tip antibiyotik önerilir. Bu ilaç türü şunları içerir:

 • Ksenakvin;
 • levofloksasin;
 • Kiroll;
 • Zakotsin;
 • Amiktsin.

Genellikle, hastalığın uzun süreli formunun alevlenmesinin belirgin semptomları yoksa, doktorlar lokal tedaviyi reçete eder.

Anjinada lokal aksiyon antibiyotikleri

Bademcik iltihabı için antibiyotikler etkilidir, fakat onları kötüye kullanmamak daha iyidir, bademciklerin özel yıkamasıyla hastalığa yakalanabilir, antibakteriyel maddelerle inhalasyonlar yapabilirsiniz. Kronik tonsilliti etkileyebilecek en yaygın yöntemler:

 • Penisilin antibiyotik veya sülfonamidlerin özel solüsyonları ile yıkanır. Bu tür bir tedaviyi gerçekleştirmek için her gün, genel olarak bir şırınga veya cihaz "Tonzilor" yardımıyla yaklaşık 10-15 prosedür gereklidir.
 • Apseler çok derinse, ilacı paratonazal olarak almalısın. Çok sayıda vakada, penisilin bademcik dokusuna uygulanması için penisilin kullanılır. Tedavi sırasında, bezlerin üst ve alt kutuplarına enjeksiyon yapılır.
 • Antibiyotiklerle inhalasyonlar. Bunu yapmak için evde bazı ilaçlar ve aerosoller (ambazon, baoparoks) kullanın.

Çok sık antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilmesi tavsiye edilmez. Hasta fizyoterapi ve lazer tedavisi yapmak zorunda kalacak, ancak yardım etmiyorsa bademciklerin çıkarılması için bir operasyon gerçekleştiriyorlar.

Dikkat edin! İlaç alımını kontrol etmek önemlidir, bağırsaklar ve bağışıklık sistemi üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olabilirler. Kendine iyi bak ve iyi ol!

Bademcik iltihabındaki antibiyotikler, bir doktor tarafından reçete edilir, mikroorganizmaların belirli bir ilaca karşı duyarlılığı göz önünde bulundurulur ve çoğu zaman pratik yaptığımız gibi reçete edilmez. Önemli: bademcik iltihabı etkeni viral bir enfeksiyon ise, antibiyotikler etkisizdir!

Çoğu zaman, bademcik iltihabı tedavisinde, Amoksisilin reçete edilir.

Amoksisilin bir bakterisit penisilin antibiyotiktir. Amoksisilin, bağırsakta hızla ve tamamen emilir. Doz, bademcik iltihabının seyrini dikkate alarak seçilir, öncelikle patojen tipini belirlemek için bir yayma alınır. Yetişkinler ve 10 yaşın üzerindeki çocuklar genellikle günde üç kez 0,5 g'lık bir dozda reçete edilir.

Hamilelik sırasında ihtiyatlı reçete.

Bir doktora danışmadan, antibiyotikli bademcik iltihabına karşı kendi kendine ilaç kullanmadan, mantıksızlığa karşı sizi uyarıyoruz. Bu ilaçlar için vücudun ciddi reaksiyonları ile sonuçlanabilir. Bademcik iltihabı için antibiyotikler sadece bir doktor atamalısınız!

Akut tonsillitli hastada ilaç Cefadroxil'in etkisini düşünün.

Sefadroksil tablet şeklinde bir sefalosporin antibiyotiktir. Kandaki maksimum konsantrasyona uygulamadan bir buçuk saat sonra ulaşılır. Sefadroksil yavaşça dışarı atılır, günde bir kez almak yeterlidir. Günlük Cefadroxil dozu 1-2 g'dır.Tedavi süresi 10-12 gündür. Döküntüler, baş dönmesi, uykusuzluk, vajinal kandidiyaz gibi olası hoş olmayan yan etkiler.

Kronik bir formda bademcik iltihabı için antibiyotikler hastalığa neden olan mikroflora bağlıdır. Antibiyotikler bir alevlenme sırasında reçete.

Örneğin, antibiyotik Sefaleksin düşünün.

Yetişkin Sefaleksin haftada bir 6 saatte bir 1-4 gram dozda reçete edilir. Yan etki, dispepsi, kolit, tremor, konvülziyon, alerji fenomenlerinde kendini gösterir. Olası alerjik şok. Hamilelik sırasında, doktor ilacı reçete etmeden önce riskleri dikkatlice değerlendirir. İlaç anne sütüne nüfuz eder, tedavi süresi boyunca GW'yi durdurmaya değer.

Tonsillit bademcik iltihabıdır. Orofarenks içinde bulunurlar ve küçük gözeneklere - lacunae nüfuz ederler. Virüsler ve bakteriler lakunada birikir ve iltihaplı ve iltihaplaşmaya başlarlar. Çocuk sinirlenir ve ağrılı olur, uyuyamaz, halsizdir. Hastalık keskin bir şekilde başlıyor - sabahları çocuk çok dinçti, çalındı ​​ve akşamları çok yüksek ateş yükseldi, bölgesel lenf düğümleri iltihaplandı. Kronik bademcik iltihabı sıklıkla maksiller sinüslere komplikasyonlar verir, çocuklar sinüzit, uzamış zayıflatıcı rinit ve otitis muzdariptir. Daha sıklıkla, çocuklarda anjinin nedensel ajanı beta-hemolitik streptokoktur.

Genellikle bademcik iltihabı olan çocuklar için hangi antibiyotikler reçete edilir? Penisilin, makrolit ve sefalosporin.

Oxacillin, penisilin serisinin antibakteriyel bir preparatı olup, bu da bakteriyel hücrelerin parçalanmasına neden olur. Enjeksiyondan yarım saat sonra kandaki ilacın maksimum konsantrasyonu gözlenir. Yarım yaşam süresi de yarım saattir. İlaç 4-6 saat sonra eşit dozlarda alınır. Olası cilt kaşıntı ve anafilaktik şok, bulantı, ishal, oral kandidiyazis, sklera ve cilt sararması, nötropeni. Oksilinsin yemeklerden önce saatte 0.25 g-0.5 g için reçete edilir. Orta düzeyde enfeksiyonlar günlük dozu, - 3a, ağır olan - 6 g Yenidoğan - 90-150 mg / kg / gün dozunda, yaşları 3 ay - 200 mg / kg / gün, yaşlı 2-1 g / kg / gün 2 ila 6 yıl - 2 g / kg / gün; Günlük doz 4-6 resepsiyona ayrılmıştır. Ilaç ile tedavi süresi 7-10 gündür.

Makrolidler ilacı Eritromisin - stafilokok ve streptokokal anjinaya karşı etkili bir antibiyotiktir. Bu virüsleri ve mantarları etkilemez, bu nedenle patojeni açıklığa kavuşturmak önemlidir. Eritromisin penisilinlere alerjisi olan bir çocuk için uygundur. İlaç sülfonamidlerle birleştirildiğinde, etki arttırılır. Bir çocuk için tek doz - 0.25 g Resepsiyon - 4 saat, yemekten bir saat önce. 7 yaşın altındaki çocuklar için, doz 20 mg / kg formülüne göre hesaplanır. Muhtemel yan etki bulantı, ishal, sarılık ile kendini gösterir.

Tantum Verde bir non-steroid anti-inflamatuar ilaçtır. Belirgin bir anestezi etkisi vardır. Tantum Verde tabletler şeklinde oral kavitede tek parça günde üç kez çözünmektedir. Tantum Verde sprey her 2 saatte 4 kez (4 vuruş) enjekte edilir.

Akut tonsillitin düzgün bir şekilde tedavi edilmesi çok önemlidir - eğer doktor “zararlı” bir antibiyotik reçete ederse, o zaman haklıdır! Vitaminler ve sertleştirme önleme konusunda büyük bir rol oynar - çocuğu soğuk suyla silin, yazın açık havada uyuyalım.

Tonsillit tedavisi için penisilin grubunun antibiyotik en sık kullanılır: Benzilpenisilin, Fenoksimetilpenisilin.

Benzilpenisilin - çoğalan mikroorganizmalar üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. İlaç kas içi veya intravenöz olarak uygulanır. Üst solunum yolu enfeksiyonu 4 enjeksiyon için günde 4-6 milyon üniteye uygulandığında. Mukus zarları, anjiyoödem, bronkospazm, aritmi, hiperkalemi, kusma, konvülsiyonlar üzerinde ürtiker ve döküntüler şeklinde olası reaksiyon.

Fenoksimetilpenisilin, penisilin grubunun akut ve kronik tonsillitinin tedavisi için antibakteriyel bir ilaçtır. Orta şiddette bir durumda, 10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler 3 milyon ünite dozda reçete edilir. Doz üç kez bozuldu. 10 yaşın altındaki çocuklara üç bölünmüş dozda 0,5 - 1,5 milyon ünite reçete edilir. Olası stomatit, farenjit.

Bademcik iltihabı için antibiyotikler, öncelikle hangi patojenin meydana geldiğini tespit ederek dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Kronik tonsillit, KBB organlarının ortak bir patolojisidir. Bu rahatsızlık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuk ve yetişkinlerde ortaya çıkar. Hastalık seyri sırasında, remisyon ve alevlenme dönemleri vardır. Bademciklerdeki kronik bademcik iltihabında sürekli enfeksiyöz ajanlar bulunur. Bir kural olarak, bunlar streptococci veya Staphylococcus aureus. Onlar, kript ve lacunae ile kaplı bademciklerin özel yapısı nedeniyle hayatta kalmaktadırlar. Bu anatomik özellik, normal anjina yüzeyinde bulunan enfeksiyonu yıkamanıza izin vermez. Kronik tonsillit nasıl baş edilir?

Göğüs iltihabı doktorları, bademciklerin akut veya kronik iltihaplanmasıyla ilişkili bir grup hastalığı çağırır. Tonsil bademciklerin akut inflamasyonu boğaz ağrısıdır. Kronik bademcik iltihabı, bademcik bademciklerinde uzun bir iltihaplanma sürecidir. Angina çoğu durumda kronik bademcik iltihabıdır. Bu hastalıktaki palatine bademcikler (bademcikler) iç pasajlarla boyanır - lakuna ile farengeal yüzey üzerinde açılan kriptler.

Palatine bademcikler - karmaşık bir bağışıklık sisteminin ayrılmaz ve önemli bir parçası. Sindirim ve solunum sistemlerinin kesişme noktasında bulunurlar, enflamatuar sürece en duyarlı olanlarıdır ve sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır ve endotoksikasyonun sebebidir.

Kronik tonsillit belirtileri

Sadece iki tür kronik bademcik iltihabı vardır: telafi ve dekompanse. İlk form, komplikasyonları olmayan, nadir bir boğaz ağrısı olan bir kurstur. Bu durumda, tek sorun bademciklerin çalışması nedeniyle hissedilen boğazda trafik sıkışıklığı olabilir. Bu koruyucu organlar, zararlı bakterileri korurlar ve hastalıkların özel bir tezahürü olmadığından, diğer sistemlere nüfuz etmelerini önlerler.

Kronik tonsillitin dekompanse şekli için, yerel ve glomerulonefrit gibi diğer organ ve vücut sistemleri, romatizmal ateş, hem çeşitli komplikasyonların, var olan karşı sık sık anjina ile karakterize edilir.

Farklı formlarda bademcik iltihabı (görüntü tıklanabilir) nedenleri

Kronik bademcik iltihabının gelişmesinin ana nedeni, bademcik bademciklerinin iltihaplanması ve bulaşıcı faktöre uzun süre maruz kalmanın yol açabileceği bademcik reaksiyonlarıdır. Kronik tonsillitin gelişiminde genel immünite düzeyi önemli rol oynamaktadır.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik bademcik iltihabı da KBB doktoru kontrolü olmayan kötü tedavi edilen tonsillitin bir sonucu olarak gelişir.

Angina tedavisi sırasında, belirli bir diyet izlemeniz ve sigara ve içki içmek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmanız gerekir.

Kronik tonsillitin ana belirtisi bademcik iltiğidir. Bu hastalıktan muzdarip tüm hastalar, bir kez boğaz ağrısı vardı. Bu, tüm vücut sistemlerini etkileyen oldukça ciddi bir hastalıktır. Angina, bir takım komplikasyonların tehlikesini taşır, bu nedenle kronik tonsilliti tedavi etmek için bir yöntem seçimi, anjin sıklığına bağlıdır.

Hastalığın diğer belirtileri:

 • Ağızdan koku. Bu semptom bademciklerin kriptlerindeki iltihabın, küfler formunda patolojik bir sır oluşturması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Laklar boyunca faringeal boşluğa boşaltılan bu kitleler, kötü nefesin sebebidir.
 • Boğazda ağrı, kulak. Çoğu zaman, boğazda bir koma hissi hissi vardır. Boğazdaki ağrılı duyular, kulaktaki sinir liflerinin sinir ucunun tahriş olması ve kulakta sinir lifleri boyunca ağrı oluşmasından kaynaklanır.
 • Büyümüş lenf düğümleri. Lenf nodlarının palpasyonu sırasında hafif bir ağrı olur.

Kronik tonsillit belirtileri

Çok sayıda hasta, çoğu zaman hastalığın dekompansasyonuna ve gelecekte daha uzun tedaviye yol açan KBB doktoruna yapılan bir başvuru ile ertelenir.

Kronik tonsillit komplikasyonları iç organların en tehlikeli hastalıklarına yol açabilir. Bu gibi sonuçlar şunları içerebilir:

 • Bağ dokusu hastalıkları (romatizma, dermatomiyozit, hemorajik vaskülit, skleroderma);
 • Kalbin hastalıkları (edinsel kalp kusurları, aritmi, endokardit, miyokardit, vb.).
 • Akciğerler (bronşiyal astım, kronik bronşit) hastalıkları;
 • Sindirim sistemi çeşitli bozuklukları (kolit, duodenit, gastrit, vb.);
 • Myotropia, blefarit, tekrarlayan konjonktivit ve göz bölgesinin diğer lezyonları.
 • Böbreklerden komplikasyonlar (glomerülonefrit, piyelonefrit);
 • Deri altı yağ, yağ tabakası, cilt komplikasyonları (sedef hastalığı, atopik dermatit, nörodermatit);
 • Cinsel istek azalması (erkekler için), döngü bozuklukları (kadınlar için), hormon bozuklukları, obezite, diabetes mellitus yol açan endokrin sistemi bozuklukları.
 • Safra kanallarının patolojisi, karaciğer.

Kronik tonsillit Antibakteriyel tedavinin komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabında enfeksiyonun baskılanması için bir madde, yumuşak dokulara serbestçe nüfuz etmeli, mikropları öldürmek, büyümelerini durdurabilmek için gerekli miktarda birikmelidir. Bugün sadece antibakteriyel ilaçlar bunu yapabilir.

Kronik bademcik iltihabı antibiyotiklerin sürekli kullanımını gerektirmez. Ayrıca, alevlenmelerin yokluğunda, bir antibakteriyel madde ilaca bağımlılığa katkıda bulunduğu için vücuda zarar verebilir.

Antibiyotiklerin kullanımı sorusu, hastanın durumunu değerlendirecek, her bir vakada ilacın yararını veya zararını belirleyecek olan doktor ile bireysel olarak kararlaştırılmalıdır.

Kronik tonsillitin cerrahi tedavisi

Enfeksiyon sadece iltihaba neden olduğu ve vücudun bununla baş edemediği bir zamanda tedavi edilmelidir. Bu, kronik tonsillitin alevlenme periyodu sırasında antibakteriyel tedaviyi gerçekleştirmek için uygun olduğu anlamına gelir. Remisyon sırasında antibiyotik kullanımı, uyuşturucunun yokluğunda, enfeksiyonun tamamen yok edilmemesi nedeniyle haklı değildir.

Kronik tonsillit için hangi antibiyotikler seçilir?

Bu nedenle, kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi hastalığın alevlenmesi aşamasında gereklidir. Bu amaç için hangi hazırlıklar yaklaşacak veya uygun olacak?

Bu ilaçlar bademcik iltihabı tedavisinde birinci basamak ilaçlar olarak kabul edilir. Sadece hastalığın alevlenmesini tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda hemolitik streptokokların neden olduğu romatizma ve glomerülonefrit gibi komplikasyonları önlemek için de kullanılırlar.

Daha önce doğal penisilinler kullanılmış, ancak uygun olmayan dozaj rejimine bağlı olarak geçmişte kalmıştır. Bugün, yarı sentetik tablet preparatları daha uygun, örneğin:

 • amoksisilin;
 • Lemoksin;
 • oksasilin;
 • ampisilin;
 • tikarsilin;
 • Carbenicillin).

Ancak bugün tanınmış liderler klavulanik asit ilavesi nedeniyle mikropların enzimlerine dirençli, inhibitör korumalı penisilindir:

 • Flemoklav;
 • Panklav;
 • amoksiklav;
 • augmentin;
 • Ampiksid;
 • sultamisiln;
 • unazin;
 • Ampioks.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolid grubunun hazırlıkları ikinci sırada yer almaktadır. Bunlar şunları içerir:

 • klaritromisin;
 • josamisin;
 • Azitral;
 • sumamed;
 • Hemomitsin.

Bu sefalosporinler ikinci (Sefuroksim), üçüncü (ceftriaxone, sefoperazone, seftibüten, sefiksim, Tsefazidim) ve dördüncü (sefepim) nesiller içerir.

Makrolidler ve sefalosporinlerAminoglikozitler ve florokinolonlar

Bu grupların preparatları, etken maddesi Staphylococcus aureus olan tonsillit için kullanılır. Bu durumda, örneğin Amikasin gibi böbreklerde en az yan etkilere sahip üçüncü jenerasyon anthybiotics-aminoglycosides reçete edilir. Florokinolonlar, örneğin:

 • Ofloksasin (Zanotsin, Glaufos, Kirol);
 • Norfloksasin (Quinolox, Loxon, Negaflox,);
 • Lomefloksasin (Xenacwin, Lomacin);
 • Lefloksatsin;
 • Siprofloksasin (Isipro, Quintor);
 • moksifloksasin;
 • Sparfloxacin (Sparflot);
 • levofloksasin;
 • Gatifloksasin.

Aminoglikozitler ve Florokinolonlar

Genellikle bademcik iltihabı olan çocuklar için hangi antibiyotikler reçete edilir? Temel olarak, bunlar penisilin, makrolit ve sefalosporin serilerinden preparatlardır. Çocuklar için en popüler ilaçları düşünün:

 • oksasilin - antibiyotik penisilin serileri, bakteriyel hücrelerin parçalanmasına neden olur. Kandaki ilacın maksimum konsantrasyonu, enjeksiyondan 30 dakika sonra gözlemlenir. İlaç 4-6 saat sonra eşit dozlarda alınır. Ve olası alerjik reaksiyonlar ve diğer yan etkiler: kaşıntı, anafilaktik şok, mide bulantısı, ishal, oral kandidiyazis, sklera ve cilt sararması, nötropeni. İlaç yemeklerden önce 1 saat boyunca 0.25 g-0.5 g reçete edilir. Yenidoğan - 200 mg / gün, yaşlı - 2 - 1 gr / gün, 2 ila 6 yıl - 2 g / gün 90-150 mg / gün, yaş 3. ayda. Günlük doz 4-6 resepsiyona ayrılmıştır. Ilaç ile tedavi süresi 7-10 gündür.
 • diş hekimleri - penisilin grubunun antibakteriyel preparatı. 10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler 3 milyon ünite dozda reçete edilir. Doz 3 kez ayrılmıştır. 10 yaşın altındaki çocuklar 0,5 - 1,5 milyon adet olarak atanmaktadır. 3 resepsiyonda.
 • eritromisin - Staphylococcal ve streptococcal angina'ya karşı etkili bir makrolid grubu antibiyotiği. Önemli: Eritromisin virüsler ve mantarlar üzerinde etkili değildir, bu nedenle patojeni açıklığa kavuşturmak önemlidir. İlaç penisilin alerjisi olan bir çocuk için uygundur. Çocuğa tek doz 0,25 gr, günde 4 kez yemeklerden 1 saat önce alınır. 7 yaşın altındaki çocuklar için, doz 20 mg / kg formülüne dayanarak hesaplanır. Olası yan etkiler: mide bulantısı, ishal, sarılık.
 • Tantum Verde Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Analjezik bir etkiye sahiptir. Oral kavite içinde günde üç kez çözünen tabletler ve her 2 saatte 4 kez (4 vuruş) enjekte edilen bir sprey şeklinde üretilir.
 • penisilin mikroorganizmalar üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. İlaç, 4-6 milyon ünite için üst solunum yollarının bir enfeksiyonu ile kas içine veya intravenöz olarak uygulanır. 4 enjeksiyon için günde. Mukoza zarları, bronkospazm, aritmi, hiperkalemi, kusma, konvülsiyonlar üzerinde kovan ve döküntüler şeklinde olası reaksiyon.

Akut tonsillit doğru tedavi edilmelidir. Doktor özellikle zararlı olduğu düşünülen bir antibiyotik reçete ederse, o zaman gereklidir.

Akut ve kronik bademcik iltihabının önlenmesinde vitaminler ve sertleştirme önemli bir rol oynamaktadır.

Geleneksel tıp

Geleneksel tıp kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin birçok yolunu sunar. Öncelik alanları:

 • Yaşamın sağlıklı yolu;
 • Bağışıklık güçlendirilmesi;
 • Durulama ile iltihaplı bölgeler üzerindeki etkisi.

Bağışıklık geliştirmek için Tibet tarifi iyi yardımcı olur: Ölümsüzlük, papatya, St. John's wort ve huş tomurcukları 100 g alın, kaynar su (0,5 litre) ile kaynatın ve bir termos içinde 3-4 saat ısrar edin. Bu ilacı akşam yemeğinden yarım saat önce al ve biraz bal ekle.

Aşağıdaki tarifi de etkilidir: 2 yemek kaşığı. Pancar suyu 0.25 l ile kaşar. kefir, 1 kaşığı kuşburnu şurubu ve yarım limon suyu ilave edin.

Isırgan otu, papatya, civanperçemi içeren günlük iyileştirici çay kullanılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için 1 çorba kaşığı alın. otlar kaşığı ve herhangi bir çay 2 çay kaşığı ekleyin. Bir çay yaprakları ve içecek olarak suyu kullanın, kaynar su ile seyreltin.

Soğuk algınlığı laktasyon ile tedavi

Asetilsalisilik asit - kullanım talimatları, ilaç tedavisi ve dozaj özellikleri burada açıklanmıştır.

çabuk soğuk algınlığı //drlor.online/zabolevaniya/gortani-glotki-bronxov/laringit/kak-vosstanovit-golos-pri-prostude-osnovnye-priyomy.html sesini geri yükleme

Boğaz durulama için aşağıdaki çözümler kullanılabilir:

 • Limon suyu ılık suda seyreltilir;
 • Boşanmış taze yaban turbu suyu;
 • Dulavratotu köklerinin kaynatılması;
 • 500 ml zayıf bir manganez + 7-8 damla iyot çözeltisi;
 • Altın bıyık infüzyonu;
 • 3 diş sarımsak ve 1 çay kaşığı yeşil çay infüzyonu.

Kronik tonsillit için halk ilaçları boğaz ağrısı güçlendirmek için yardımcı olur. Bir doktor reçetesi ile birlikte kullanılırlarsa, o zaman bu hastalığı sonsuza dek ayırabilirsiniz.

Sonuç olarak, zararsız hastalıkların gerçekleşmediğini söylemeliyim. Kronik bademcik iltihabı, bir hastalığa başlamadan ve tüm doktor tavsiyelerine uymuyorsanız tedavi edilebilen bir hastalıktır. Aksi halde, hasta, belki de geri dönüşümsüz hale gelecek olan kronik bademcik iltihabının ciddi sonuçlarıyla tehdit altındadır.

Tonsillit -, Stafilokok aureus, Candida mantar streptokokların yol açtığı bademcik iltihabı kışkırtır bakteriyel boğaz lezyon var olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Bademcikler, nazofarenks ve ağız boşluğunda bulunan lenfatik sistemin organıdır. Bademciklerin lenfoid dokusu mikropların geçişi için bir bariyer görevi görür. onlar cahil veya geç tedavi nedeniyle uzamış iltihabı varsa, amigdala vücutta enfeksiyon yayılmasını neden olabilir.

Bademcik iltihabı sinüzit, diş çürükleri, etmoidit gibi kronik iltihaplar, gıda ile ya da, eğer, hava damlacıkları tarafından iletilir. Patolojinin görünümü aşağıdaki belirtilerle belirtilir:

 • artan vücut ısısı;
 • Kötü sağlık;
 • boğaz ve bezlerde ağrı;
 • Boğazdaki Persler;
 • uyku bozukluğu;
 • nazofarenksin şişmesi;
 • bademcikler kızarıklık;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

Tonsillit, hipotermi, zayıf bağışıklık, ağız boşluğu ve burunda iltihaplanma nedeniyle gelişebilir. Bir tonsillit tanısı doktor tarafından konur. Muayene sırasında bademciklerdeki kızarıklık ve şişlik, çoğunlukla palatin ve lenf düğümlerinde artış gözlenir. Klinik kan analizinde lökosit ve ESR sayısındaki artış izole edilir.

Tonsillit (anjin) akut ve kronik olabilir. Bademcikler hızlı iltihabı ile akut tonsillit unutmayın. Hastalığın belirtileri: özellikle boğulduğunda boğaz ağrısı, vücut ısısını 39 ° C'ye yükselterek Lenf düğümlerinde artış, yutma güçlüğü, ağız kokusu olabilir.

Incelendiğinde, doktor bir tanı yapar. Ek olarak, patojeni bulmak için testler yazabilir. Tonsillit, bakteriyel ve viral enfeksiyona bağlı olarak gelişebilir. Çoğu zaman, neden herpes virüsü, kızamık, adenovirüs olabilir. Olguların% 30'unda hastalık kaynağı bakteridir.

Çoğu zaman, 5 ila 15 yaşındaki çocuklar anjina ile hastalanırlar. İki yaşından önce, izole morbidite vakaları bilinmektedir. Semptomlar 3-5 gün sürer, ancak tedavi doğru yapılmış olsa bile 2 haftaya kadar uzayabilir.

Akut bademcik iltihabını tedavi ederken çok miktarda sıvı kullanmak çok önemlidir, semptomları çıkarmanız, ağrı kesiciler almanız, gargara yapmanız gerekir. Bir bakteriyel enfeksiyon ile, doktor antibiyotik tedavisi reçete. Nedeni bir virüs ise, sadece semptomatik tedavi kullanılır. Tedavi sırasında, boğazda tahriş etmeyen yiyecekleri yemek gereklidir, yatak istirahati olması önerilir.

Kronik tonsillit bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıyla oluşur, akut formlardan sonra gelişir ve hipotermiden sonra kötüleşir. Basit formu genellikle boğaz ağrısı şeklinde sadece lokal semptomlara sahip akar. Vücut ısısında bir artış varsa, kalpteki bir değişiklik, eklemlerin bir komplikasyonu, daha sonra bu tonsillite toksikoaljik olarak adlandırılır.

Bağışıklık sistemi zayıfladığı için hastalık uzamış bir sıcaklık artışı nedeniyle gelişebilir. Palatine bademcikler koruyucu işlevle baş edemezler ve kendileri de enfeksiyon kaynağı olurlar. Kronik bademcik iltihabı anneden çocuğa bulaşır. Aşağıdaki belirtiler görünür:

 • sürekli ağrı ve boğaz ağrısı;
 • nazofarenksin şişmesi;
 • vücut ısısı daha uzun sürer;
 • zayıflığı;
 • Kötü nefes;
 • ağrıyan eklemler.

Hastalık kötüleştiğinde mikroplar çoğalmaya başlar, yeni alanlara yayılır, şişlik, ağrı ve boğazda kızarma olur. Anjina bulaşıcı olduğundan, hastayla teması sınırlamak gerekir.

Bu hastalığı etkili bir şekilde tedavi etmek için, dokulara kolaylıkla nüfuz edebilen ve enfeksiyonun üstesinden gelmek için orada birikebilen bir ilacın seçilmesi gerekmektedir. Bu ilaçlar antibiyotik içerir. Enflamasyon yeni başladığı ve bedenin kendisinin baş edemediği durumlarda tedavi yapılmalıdır. Kronik tonsillit için antibiyotikler sadece alevlenme ile yardımcı olur. Remisyon döneminde bu tür bir tedaviye gerek yoktur, çünkü enfeksiyon aktif değildir.

Göğüs iltihabı tedavisi hastalığın semptomlarının giderilmesini, bademciklerin dezenfektan solüsyonları ile yıkanmasını, gerekirse ağrı kesiciler ve antipiretik ilaçları reçete etmeyi içerir. İnhalasyonlar iyileşmenin hızlanmasını sağlar. Hastada, duyarlılığı olan ilaçları reçete etmeden, tek tek doktor tarafından seçilir. İnhalasyonlar için antiseptik etkiye sahip bitkilerin kulla- nımını kullanın.

Hastalığın kaynağının bakteriler olduğu durumda bademcik iltihabı için antibiyotikler atar. Hangi antibiyotikler anginayı tedavi eder? Antibakteriyel ilaçlar mikroplar üzerinde geniş bir etkiye sahip olmalı ve hipoalerjenik olmalıdır. İlk etapta penisilindir. Bademcik iltihabını tedavi ederler ve romatizmanın önlenmesinde etkilidirler. İkinci sırada makrolidler vardır. Kronik tonsillitin kaynağı Staphylococcus aureus ise, aminoglikozidler veya florokinolonlar reçete edilir. Tedaviyi düzeltmek için doktor vücudun iyileşmesine yardımcı olan immün sistemi uyarıcı ilaçlar reçete eder.

Antibiyotik aldıktan sonra, angina gitmedi

Angina ya da bademcik iltihabı, akut formda ortaya çıkan, bademcik dokularındaki ateş, iltihaplanma, vücudun genel zehirlenmesinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu zaman hastalık, antibakteriyel tedavi gerektiren streptokokal etiyolojiye sahiptir, çünkü uygun tedavinin olmaması, kalbin ve böbreklerin bozulması dahil birçok komplikasyon geliştirebilir.

Teşhisi konduğunda, streptokok ve stafilokokların% 90'ı saptanır, daha az sıklıkla anjinin bir mantar veya viral karaktere sahiptir. Anjin, havadaki damlacıklar ve günlük nesneler yoluyla bulaşır, enfeksiyonun ana kaynağı, akut anjin tipi ve patojenik bakterilerin doğrudan taşıyıcıları olan bir kişidir.

Hastalığa yakalanma riski, azalmış bağışıklığın arka planına karşı bir dizi olumsuz faktörle artar: sık görülen hipotermi, bademcik iltihabı, yakın zamanda bulaşan bulaşıcı hastalıklar, aşırı çalışma.

Patojenik mikroorganizmaların yeniden üretilmesinin ana yeri, farinksin arka duvarında yer alan daha az sıklıkla yanal sırtlar olan palatine bademciklerdir. Bademciklerin yerel korunmasının üstesinden geldikten sonra, patojenik mikroorganizmalar inflamasyonu tetikleyen maddeleri salgılayarak aktif olarak çoğalmaya başlar. Çoğu zaman, patojen ve bunların yaşamsal aktiviteleri, yakın dokulara, örneğin, iltihaplı hale gelen lenf düğümlerine yayılır. Uygun tedaviyle, enflamatuar süreç sınırlıdır, ancak etken madde bademciklerin (sepsis, apse) ve iç organların (karaciğer, böbrekler, kalp, damarlar, merkezi sinir sistemi) çevresindeki dokulara zarar verebilir.

Çoğu durumda, yetişkinlerde anjina streptococci tarafından kışkırttığı için, tedavi, hastalıkla baş etmede başarılı bir şekilde yardımcı olan antibakteriyel ilaçların atanmasını içerir. Ancak bazen antibiyotiklerle tedavi edildikten sonra anjinin gitmediği ve hastanın sadece geçici iyileşme hissettiği bir durum söz konusudur. Nedeni ve hastaya ne yapması gerekir?

Neden antibiyotik aldıktan sonra gitmiyor?

Antibiyotiklerin tedavisinde bademcik iltihabı aşağıdaki durumlarda tekrar tekrar ilerlemeyebilir ve gelişemez:

 1. Patojenik mikroorganizmaların reçete edilen antibiyotiğe dirençli olduğu kanıtlanmıştır. Genellikle bu durum penisilin serisinin antibiyotiklerinin uygulanması sırasında ortaya çıkar, daha az sıklıkla reaksiyon makrolidler ve sefalosporinler ile gerçekleşir. Bu gibi durumlarda antibiyotikli tonsillit çalışmaz, hasta rahatlama hissetmez.
 2. Yanlış teşhis edildi. Çoğu zaman kronik bademcik iltihabının alevlendiği zaman, doktor teşhis yapar - anjina veya semptomlar, yanlış ilaçların atanmasına yol açan başka bir hastalık gibi yanılır.
 3. Teşhis ve yokluğunda bir hata. Çoğu zaman, hasta ya da doktor, gerekli testleri yapmadan, tanılamayan viral ya da mantar anjinası için antibiyotik reçete etmeksizin, yanlışlıkla bir tanı kurar. Bu tedavi ile, anjin tümüyle kendini gösterir ve bazen bozulma meydana gelebilir.
 4. Antibiyotiklerin yanlış alımı. Birçok hasta, hastalığın sonu olarak yanlış algılanan genel durumu normalleştirir, bu nedenle 3-4 gün boyunca antibakteriyel ilaçlar almayı kesin ve kesinlikle yasaktır. İlaç alma kurallarında böyle bir ihlal kronik bademcik iltihabı ve diğer ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.
 5. İyileşmeden sonra anjina ile yeniden enfeksiyon. Böyle bir durum oldukça nadir görülür, ancak bu tezahürü dışlamaz.

Antibiyotiklerle tedavi edilirken durumunuzu izlemek çok önemlidir, eğer birkaç gün içinde herhangi bir iyileşme olmazsa, zehirlenme, yüksek sıcaklık ve boğaz belirtileri görülür, bu yanlış tedaviyi gösterir. Endişelenmeyin, 2-3 gün içinde genel durum normale döndü, ancak sıcaklık yüksek tutuldu. Bu tezahür, patojenin aktivitesiyle değil, kan ve dokulardaki yüksek toksik madde ve bakteri içeriği ile karakterize edilir. Norm, bir hafta boyunca antibiyotik alan arka plandaki ateşin varlığıdır, ancak hastanın durumu normale dönerken 37-37.5 dereceden fazla değildir.

Mikroorganizmaların antibiyotik stabilitesi

Patojenik mikroorganizmaların stabilitesi ile, aşağıdaki durumlar öngörülen preparattan kaynaklanabilir:

 • antibakteriyel tedavinin tamamen tamamlanması ile hastalık kendini göstermeye devam eder;
 • Anjina geçer, ama bir süre sonra tekrar akut formda gelişir.

Birkaç gün antibiyotik aldıktan sonra ilacın etkili olmadığı gerçeğini fark etmek için, bu durumda hasta herhangi bir iyileşme hissetmez, sıcaklık 38-39 derece içinde tutulur.

sefalosporinler (sefaleksin, sefadroksil) üzerinde,% 5 - - makrolidler (azitromisin, eritromisin) için istatistiksel olarak patojen direnci (amfisilin, amoksisilin), penisilin, vakaların% 25 8,% oluşur.

Direnişin ortaya çıkmasının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Daha önce kullanılan bir antibakteriyel ilacın kullanımı, tedavi ile olumlu bir sonuç vermedi;
 • yerel antibakteriyel tedavinin yanlış kullanımı (boğazın yıkanması ve burun içindeki burunun antibakteriyel ajanlarla damlatılması);
 • Bakterilerin başlangıçtaki ilaca karşı başlangıç ​​direnci.

Çoğu zaman doktor ilaç reçete kurallarını ihlal ettiğinde, bu tür ilaçların erken başarısızlığına dikkat etmeyen durumlar vardır.

Hastada bakteri direnciyle düzelme olmaz veya bozulma kaydedilir. Pratik, 48 saat boyunca pozitif dinamiğin yokluğunda ilacın anjinin tedavisi için etkisiz olarak görülmesi gerektiğini göstermektedir. Bu durumda, ilacı bir başkasıyla değiştirmek için bir doktora görünmeniz gerekir.

Tekrar tekrar tedavi edilirse doktora değiştirmeye değer, bu ilacın tedavisini uzatır veya yeni testler atamadan yenisini atar. Tıbbı değiştirdikten sonra, hasta tavsiyelere sıkı sıkıya uymalı ve sonuna kadar tekrarlı bir ders almalıdır.

Tedavi tanısında ve reçetesinde hata

Hastalığın yanlış teşhisi ve antibiyotiklerle tedavi ile boğaz ağrısının tekrar tekrar alevlenmesi söz konusu olabilir. Semptomlar klinik olarak bademcik iltihabına benzer olabilir ve sadece bir doktor bazı endikasyonlarla tekrarlanan gelişim arasında ayrım yapabilir. Tonsillit alevlenmesi ile, semptomatoloji genellikle daha hızlı ve daha kolay gelişir, bu yüzden bile antibiyotik tedavisi yokluğunda, hastanın durumu rahatlatır.

Kronik bademcik iltihabı anjina olarak algılandığında, antibiyotik kullanımı hastalığın semptomlarını ve bademciklerin dış etkilerini etkilemez.

Ama hastalığın kronik formu da antibiyotik tedavisini gerektirir dikkate almak gerekir, ancak bağışıklık savunma ek yerel tedavisini (sulama boğaz spreyleri, durular, kullanım pastilleri rezorpsiyona) ve güçlendirilmesini gerektirmektedir.

Hastalığın uygunsuz tanısının nedenleri şunlardır:

 • Hastanın tarihle ilgili eksik bilgileri;
 • doktorun hastalığın şekli ve tipini araştırmak konusundaki isteksizliği, streptokokal anjina için standart tedavi randevusu;
 • angina ve bademcik iltihabı alevlenme benzer gelişme.

Kısa süreli antibakteriyel tedaviden sonra anjinin tekrarlanan gelişimi kronik formda bademcik iltihabının varlığını gösterir. Ayrıca, bu tanı bademcikler üzerindeki sarı tıkaçların devamlılığı ve artması ile de doğrulanmaktadır. Normalde hastalık yılda bir kereden fazla olamaz.

yanlışlıkla kronik tonsillit ataklarında antibiyotik atanan doktor yanlış tedavi birkaç yıldır hastalığın kötüleşmesi kalıcı yol açacaktır çünkü doktorlar değiştirmek gerekiyorsa, eninde sonunda hasta bademcikleri kaldırmak için ameliyat gerekebilir.

Fungal ve viral bademcik iltihabının antibakteriyel tedavisi

İyileşmedeki en yaygın nedenlerden biri, viral veya fungal bademcik iltihabının gelişiminde bir antibiyotiğin atanmasıdır. Bu, hastalığın kendini teşhis etmesi ve tedaviyi reçete etmesi, yüksek ateş ve boğaz ağrısının doğrudan ve anjinin ana bulguları olduğuna inanıldığında ortaya çıkar. Ancak bu belirtiler, antibiyotik tedavisine yanıt yok, viral ve mantar bademcik iltihabı dahil olmak üzere diğer hastalıkların (farenjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon), tespit etmektedir.

Hatalı olarak, bademcikler üzerinde fulülan çökeller olduğunda, anjina, fungal farenjit varlığını gösterebilir. Bu durumda, antibiyotikler sadece olumlu bir etkiye sahip olmayacak, aynı zamanda hastalığın seyrini daha da kötüleştirecektir. Bu nedenle, ilk belirtiler görüldüğünde, mevcut bulgulara ve testlerin sonuçlarına dayanarak, doğru tanı koyabilecek ve tedavi önerecek bir uzmana danışmak gerekir.

Boğaz ağrısı tipini belirlemek veya bademcik iltihabı ile başka bir hastalığı ayırt etmek için sadece bir doktor, bazen bir uzmanın yalnızca bir semptomatolojiye göre hastalıklar arasında ayrım yapması zor olabilir. Viral (erişkinlerde viral boğaz ağrısı) veya lacunar bademcik iltihabından olan kataral anjinin ayırt edici özellikleri şunlardır:

 • Burun akıntısının varlığı viral bir hastalığın gelişimini gösterir, bu semptomun olmaması anjinayla birlikte (bazı durumlar hariç);
 • anjina irinli plak mantar hastalığı olduğunu belirten hastalıklar veya irin diğer formların geliştirilmesi Bademciklerin ötesine uzanabilir, sadece bademcikler üzerinde bulunan ve dil, damak kemer ve gökyüzü üzerine yayılır;
 • angina kızarıklık sadece bademciklerde görülür, larinksin kızarıklığı hastalığın viral seyrini gösterir.

Pozitif dinamiklerin eksikliği yanlış tedaviyi gösterir, bu durumda yeniden teşhis için bir doktora gitmeniz gerekir. Bir virüs veya fungal anjina tespit edildiğinde, doktor antiviral veya antifungal ilaçları reçete eder.

Antibakteriyel ilaçlar bozukluğu

Çoğu durumda, eğer antibiyotik almak için kurallar ihlal edilirse, hastalığın tekrarlanan alevlenmeleri veya ilk iyileşme eksikliği olabilir.

Bu koşullar aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

 1. Kullanım kurallarının ihlali veya ilacın düzensiz kullanımı. Örneğin, bazı ilaçlar, ilaç bileşenlerinin kan içerisine emilimini bozduğundan, yiyeceklerden ayrı bir alım gerektirir. Bicillins sadece intramüsküler olarak uygulanmalıdır, ürünün kullanımında bir bozulma ilacın etkinliğini azaltabilir.
 2. Sistemik olanlar yerine yerel ilaçların kullanımı. Bazıları, hastalıktan kurtulmak için boğazın yeterince sulanabilmesi ve emilebilir yatakların kullanılması gerektiğine inanmaktadır, ancak bu tür önlemler, patojeni sadece etkileyiciyi yok etmeden derin bir etki göstermeden yüzeysel olarak yok etmeye yardımcı olur.
 3. İyileşme başlangıcından hemen sonra ilacın kesilmesi. Antibiyotik tedavisinin dozajına ve süresine sıkı sıkıya bağlı kalmak gereklidir. Ortalama olarak, öngörülen ilaca bağlı olarak, yaklaşık 10 gün sürer, tedavi 5 gün boyunca yapılabilir.

Bu durum çoğunlukla, ilacı yalnızca hatırladıklarında alan, zaman aralığını gözlemlemeyen erişkin hastalarda görülür. Hasta sürekli ilacı almayı unutursa, aynı zamanda antibiyotiği almak çok önemli olduğu için bir hatırlatma veya alarm saati koymak gerekir.

Hastalığın yeniden gelişimi

Yeniden enfeksiyon nadiren görülür, ancak bu gibi durumlar düzeltilir. Uygun tedavi ve hastalığın başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra, patojenik bakteriler vücuda yeniden girebilir ve çoğalmaya başlayabilir. Kanda uzun süre tedavi gördükten sonra antikorlar kalır ve bademciklerde - bağışıklık hücreleri, yeniden gelişime direnç sağlar. Bir istisna vücudun bağışıklık savunma kuvvetlerinde azalma ve ayrıca antibiyotik gerektiren hastalığın tekrarını neden olabilir hasta insanlar (stajyerler, doktorlar) ile sık sık temas olarak hizmet edebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Öksürük olmadan boğazda balgam

Her bir kişinin normal olarak bronşlarda ve nazofarenksde az miktarda mukus bulunur, bu da bazı işlevleri yerine getirir ve organların kendilerine gelen toz, patojen mikroorganizmalar ve yabancı parçacıkları temizlemesine yardımcı olur.

Anjinada klorheksidin kullanımı

Angina lokal tedavisi sürecinde, çeşitli antiseptikler boğazın durulanması ve tedavisi için kullanılır. Bu maddenin etkili özelliklere sahip olması önemlidir, ancak nazikçe hareket eder ve farinksin mukoza zarını tahriş etmemiştir.