Loading

Boğazda korkan Staphylococcus aureus nedir

Boğazdaki Staphylococcus, hemen hemen tüm insanlarda mevcuttur, çünkü bakteri, fırsatçı mikrofloranın bir parçasıdır. Elverişli faktörlerin varlığında, mikroplar aktif olarak çoğalmaya başlar, vücutta enfeksiyöz ve enflamatuar süreçler meydana gelir.

Staphylococcus ile enfeksiyon nedenleri

burun mukozası ve yutak her beş kişiden birçok antibiyotiğe dirençli bir mikrop, antiseptik olarak en tehlikeli bakteri biri olarak kabul edilir Staphylococcus aureus (aureus), yaşar. Fotoğrafta bulaşıcı patolojilerin patojenleri nasıl görülebilir.

Uzun zaman aureus kendini gösterebilir, ancak sık sık stres ve hipotermi, stafilokok çürük arka planı bağışıklığın zayıflaması ile grip, SARS, sırasında aktif olarak büyümeye ve çoğalmaya başlar gelmez, bir tetik hizmet, antibiyotiklere uzun süreli kullanımı olabilir.

Staphylococcus nasıl bulaşır?

 1. Genel nesnelerle temas halinde olduğunda - iletişim yolu Anaokullarında ve okullarda enfeksiyon oldukça yaygındır. Ellerin derisinden gelen stafilokoklar, hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle burun veya ağzın mukoza zarına nüfuz ederler.
 2. hava indirme yol - bir kişinin stafilokoklar var olan hava, toz, nefes bakteriler hapşırma, konuşma, öksürük sırasında çevreye nüfuz 6 aya kadar canlı kalır.
 3. beslenme yol - staphylococcus, vücuda kirli veya yanlış ısıl işlem görmüş gıdalardan girer.
 4. Anneden çocuğa Rahim içinde, doğum kanalından geçerken, anne sütüyle - küçük çocuklar için staphylococcus çok tehlikelidir.
 5. İntrafospital enfeksiyon staphylococcus - kirli tıbbi gereçlerle.

Ancak çoğu zaman stafilokok enfeksiyonları, asemptomatik bakteri taşıyıcısı hastalığın evresine geçtiğinde ortaya çıkar.

Enfeksiyonun ana belirtileri

Stafilokok aureus bademcik iltihabı, farenjit nedenleri, orta yaş hastalığı erişkinlerde larenjit nadiren çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar insanları etkileyen bakteriler tarafından sıklıkla teşhis edilir.

Ani sıcaklık artışı 39.5 ve daha fazla derece; şişlik, bademcikler ve farinksin kızarıklığı; Bezlerde, kolayca çıkarılabilen açık sarı renklerin pürülan oluşumları vardır.

Şiddetli zehirlenme belirtileri - zayıflığı, artan sulanma, kas ve eklem ağrısı, baş dönmeleri, titreme vücudun pozisyonunu değiştirirken.

boğazında ifade rahatsızlık, insanlarda yutma nedeniyle rahatsızlık için, zamansal alanı, boyun, kulak vererek ağrı iştah azalması;

genişlemiş servikal lenf düğümleri.

Boğazda şiddetli terleme nedeniyle kuru öksürük;

yutulduğunda ağrı, kısık ses; ateş, halsizlik.

Enflamasyonun odak noktası larinks, trakea mukozasındadır. Hastalığın gelişiminin ilk aşamasında, yavaş yavaş ıslanabilen kuru öksürük görülür, balgamda irin ekleri vardır.

Boğaz ağrısı, konuşurken kötü olan yutma; Boğazda kuruluk, çizilme, boğulma.

Sesin sesini azaltmak bazen aponia geliştirir.

Sıcaklıkta subfebrile işaretlerine yükselme.

Tanı Yöntemleri

Enfeksiyöz patolojinin nedensel ajanlarını saptamak için boğazda yayma, burun tıkanıklığı, boğazdaki pürülan ülserlerden alınabilir.

Tedavi antibiyotik yardımı ile yapıldığından, bakterilerin bu ilaçların farklı gruplarına duyarlılığı üzerinde ek bir test yapılır. Bir bebekte stafilokok bulunursa, anne süt analizini yapmalıdır.

Staphylococcus aureus için yayma testinin yöntemleri:

 1. mikroskobik - Elde edilen biyomateryal Gram tarafından lekelenir, farklı stafilokoklar sonradan mavi bir renk alır.
 2. kültür - smearın içeriği özel bir besin maddesine yerleştirilir, bakteriler çimlendirilir. Testlerin sonuçlarını almak birkaç gün sürer, ancak yöntem spesifik bir stafilokok tipinin belirlenmesine izin verir.

Analizlerde Staphylococcus aureus normu

İdeal olarak, testler vücutta Staphylococcus aureus eksikliğini göstermelidir. Ancak bu durum nadir olduğu için doktorlar izin verilen maksimum limiti belirlemişlerdir.

Staphylococcus aureus'un indeks değeri:

 • 0-10'da 10 derece 3 derece - norm;
 • 4-10 içinde 10 derece 5 derece - nispi norm, bağışıklık düzenleyici ilaçlar ile tedavi yürütmek için gereklidir;
 • 10 ila 5 derece ve üzeri - aktif bakteri büyümesi, antibiyotiklerle tedavi gereklidir.

Tanı için, incelenen biyomateryaldeki patojenik mikroorganizmaların miktarından daha önemlidir, stafilokokların büyüme oranı ne kadardır. Bu nedenle, birkaç kez testler yapılması, bakteri sayısında gözle görülür bir artış ile, hemen antibiyotik reçete edilir.

Boğaz hastalıklarının tedavisi

Staphylococcus antibakteriyel ilaçları elimine etmek için immünmodülatör ajanlar, vitamin kompleksleri tayin etmek gerekir. Geleneksel tıp tarifleri, ilaç tedavisinin etkisini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Staphylococcus aureus kaynaklı antibiyotikler

Stafilokok enfeksiyonlarının ilaç tedavisinin temeli antibakteriyel tedavidir, ilaçlar tablet formunda kullanılır, durulama için solüsyon olarak, hastalığın şiddetli formlarında, ilaçlar enjekte edilir.

Antibiyotikler kullanılamıyorsa veya bakteriler ilaçlara karşı stabil bir bağışıklığa sahipse, özel stafilokok bakteriyofajları.

Ağız boşluğunda döküntüler varsa, tedaviyi açmadan önce antiseptik bir çözelti ile açılır ve tedavi edilir.

Bir staphilococcus tedavi etmek için:

 • penisilinler amoksisilin, amoxiclav, çocuklar atandı Flemoklav soljutab;
 • son nesil sefalosporinler Zinnat, seftriakson;
 • makrolidler azitromisin;
 • aminoglikozitler - neomisin, kanamisin.

Staphylococcus için minimum antibakteriyel tedavi süresi beş gündür, ortalama 10-14 gündür, hatta sağlık durumunda önemli bir iyileşme olsa da, kursa müdahale etmek imkansızdır.

Staphylococcus içeren tabletlerin yanı sıra, staphylococcus solüsyonları ve spreyleri ile günde en az dört kez işlenmesi ve gargaralanması gerekir - Chlorophyllipt, Miramistin, hidrojen peroksit, manganez.

Yağ preparatları ile iltihaplı bademciklerin dokularında rejenerasyon sürecini hızlandırın - Aekol, Vinylinum. Enflamatuar süreçle mücadele etmek için, tabletleri resorpsiyon için kullanabilirsiniz - Septolete, Sebidin.

Halk ilaçları ile tedavinin etkinliği

Staphylococcus'un geleneksel olmayan tedavi yöntemleri bağışıklığı güçlendirmeyi, inflamatuar süreci ortadan kaldırmayı amaçlar, ancak sadece ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır.

Staphylococcus'un alternatif tıp yardımıyla nasıl kurtulacağı:

 1. Ekinezya ve dulavratotu köklerini öğütün, eşit oranlarda kaydırın. 800 ml kaynar su 2 tsp demleyin. Ham, kaynamaya kadar düşük ısıda karışımı karıştırın. Günde 3 kez 200 ml ilaç alın.
 2. 1 çorba kaşığı karıştırın. l. huş tomurcukları, çim civanperçemi, kekik, dize ve ledum. 450 ml kaynar su toplayın, 2 saat boyunca kapalı bir kapta bırakın. Günde 120 kez 4 kez içilir.
 3. Her 3-4 saatte bir propolis çözeltisiyle gargara yapmalısınız - 220 ml ılık suda 5 ml eczane tentürü çözün.
 4. 5 gram balın çözünmesi için günde birkaç kez yarım saat.

Staphylococcus tedavisi uzun ve zaman alıcı bir işlemdir.

Boğazda stafilokok ile iyileşme sürecini hızlandırmak için her gün 100 gr siyah frenk üzümü ve 0,5 kg kayısı yemelisiniz.

Enfeksiyonun önlenmesi

Staphylococcus aureus ile enfeksiyonu önlemek için, vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirmek için mümkün olan her şekilde basit önleme kurallarına uymak gerekir.

Staphylococcus ile enfeksiyon nasıl önlenir:

 • bağımlılıklardan, özellikle sigaradan vazgeçmek;
 • Temiz havada geçirmek için daha fazla zaman, düzenli egzersiz yapın, sertleştirme prosedürlerini, kontrol ağırlığını unutmayın;
 • düzgün ve dengeli yemek yapmak;
 • odayı optimum sıcaklık ve nemde muhafaza edin, günde birkaç kez bir odayı havalandırın;
 • dikkatli bir şekilde tüm sebze ve meyveleri, etleri ve balıkları iyice ıslatınız, kirli su içmeyiniz;
 • Hijyenik standartlara dikkat edin, sık sık ellerinizi yıkayın, tekrar yüzünüze dokunmamaya çalışın.

Enfeksiyonu önlemek için, hastalığın tüm belirtileri olan kişilerle temastan kaçınmak gerekir - öksürük, burun akıntısı, boğuk ses, gözyaşı.

Staphylococcus enfeksiyonu her zaman bir problem anlamına gelmez. Daha fazlası hakkında Dr. Komarovsky'ye:

Boğazda Staphylococcus aureus anjina, larenjit, farenjit gelişmesine neden olur. Tedaviye zamanında başlamazsanız, vücudun her tarafına kan akışı ile bulaşır ve bu da tehlikeli ve hatta ölümcül hastalıkların ortaya çıkmasıyla doludur.

Enfeksiyon hala devam ederse, mümkün olduğunca erken tanımak daha iyidir:

Zamanında tanı, doğru antibiyotik seçimi komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır ve basit önleyici tedbirler alınırsa enfeksiyon riski en aza indirgenebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Pürülan boğaz ağrısı mıdır?

Pürülan boğaz ağrısı bulaşıcı hastalıklara işaret eder. Patojenik mikroorganizmaların yüksek aktivitesinden kaynaklanmaktadır, daha sıklıkla - streptokoklar, daha az sıklıkla - stafilokoklar.

Boğazdaki bademcikler: iltihaplanma fotoğrafa nasıl bakıyor, neler tedavi edilebilir

Boğazdaki bademcik iltihabının önlenmesi için, uzun bir süre cerrahlar bunları çıkardılar. Bu etkili bir yöntem olarak kabul edildi.