Loading

Boğaz ağrısı tedavisi: Sumamed

Yeni kuşağın makrolid antibiyotikleri - Sumamed - tedavinin ikinci gününde hastanın durumunda iyileşmeye neden olur. Sumamed ile boğaz ağrısı tedavi ederken neyin nüansları nelerdir?

Sumamed: giriş

Sumamed - aktif madde olan antibiyotik azitromisin olan ilacın ticari adı.

Makrolid antibakteriyel ilaç Sumamed, 1988 yılında Rusya'nın tıbbi uygulamasına geldi. İlaç anjin dahil olmak üzere bir dizi solunum yolu hastalığının tedavisinde yeterince uzun ve olumlu bir kullanım süresine sahiptir.

Vücutta biriken ve dolayısıyla uzun süreli bir etkiye sahip olan çok çeşitli etkilerin bir antibiyotiktir. İlacın 3 gün içinde minimum bir tedavisi ile, hastanın durumu ikinci günde düzelir. İlacın son alınan dozu, bakterisidal etki sağlayan oranlarda bir hafta daha iltihap odağında kalır.

Antibiyotik salınım formları:

 • 0.125 ve 0.5 g'lik tabletler;
 • kapsüller 0.25 g;
 • 5 ml başına 100 ve 200 ml'lik dozlarda bir süspansiyon yapmak için toz;
 • intravenöz damlama tozu, 500 mg - anjina ile uygulanamaz. Ayrıca, Sumamed'i 16 yaşın altındaki çocuklarda ve 25 kg'dan az olan çocukların tedavisinde intravenöz enjeksiyonlar için kullanmayın.

Sumamed: anjinada uygulama

gırtlak mukozayı infiltre eden anjin bakteri, organizmanın genel toksisiteye neden toksinler üreten zaman, 39 ° C vücut sıcaklığı ve şiddetli zayıflık artar.

Anjin içinde Sumamed hızlı ve etkili bademcikler üzerinde pürülan inflamasyon neden patojenik bakterileri yok eder.

Sumamed genellikle penisilin antibiyotikleri alerjisi varsa, anjina tedavisinde reçete edilir.

Sumamed, tedavinin tüm gidişatının sadece 3 gün olması ve ilacı günde bir kez yeteri kadar alması açısından elverişlidir.

Sumamed tonsillit (bademcik iltihabı) tedavisinde oldukça etkilidir. anjinin tedavisinde önemli bir bileşeni, gırtlak irin ve maruz kalma bakterisidal antibiyotik sonra patojenik bakterilerin ayrışma ürünlerinin çıkarıldı sık durulama (kelimenin tam anlamıyla her saat) vardır.

Hedef antibiyotik, bu özel durumda, patojenlerin türünü belirlemek için analiz kantitatif patojenik ajanların verileri ve anti-bakteriyel preparatlara hassasiyetleri için kadar doğru olacaktır. Bunun için hasta farenksden bakteriyel kültüre doğru bir yayma geçirir.

Bu durumda, analizin sonucu 3 gün içinde bilinecektir - bu süre için tedavi olmaksızın anjina hastasının bırakılması imkansızdır. Ve anjina için ana tedavi antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır.

Streptokok enfeksiyonları ile Sumamed kullanımı pratik değildir, çünkü dozajda önemli bir artış gerekli olacaktır.

Sumamed: Dozaj ve Yönetim

Angina Sumamed ile günde bir kez alınır. Bu nedenle mide serbest olmalıdır: öğün öncesi bir hazırlığı kabul etmek - 1 saat ya da en azından birkaç saat yemekten sonra.

Doz, hastalığın yaşına ve şiddetine bağlıdır.

Yetişkinler: 1 tablet 500 mg günde bir kez. 3 günlük alım için hesaplanan anjin tedavisi için uygulanan doz 1, 5 gramdır.

İlaç aynı zamanda alınmalıdır. Çiğnemek ve eziyet tabletleri olamaz. Tabletler ve kapsüller tamamen yutulur.

Hasta ilaçları kaçırdıysa, hemen günlük Sumamed dozunu al ve 24 saat sonra ilacı al.

Sumamed: bir çocukta anjin tedavisi

Tüm yaş grupları için anjina tedavisinde Sumemeda yatış süresi 3 gündür.

 • Altı aya kadar olan çocuklar için Sumamed kontrendikedir.
 • 3 yaşına kadar olan bebekler ilacın 5 ml'lik bir dozunda 100 veya 200 mg'lık bir dozda (Sumamed forte) bir süspansiyon olarak verilir.

Doz, vücut ağırlığına bağlıdır, ortalama olarak, her bir kilogramın kilogramı için, günde 10 mg süspansiyon almanız gerekir.

Streptococcus pyogenes'in neden olduğu angina tedavisinde günlük doz 2 kat artar. Bu durumda, 3 günlük tedavi ile günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 20 mg olacaktır (tüm dozlar 2 kez arttırılır). Doktor 5 günlük resepsiyon Sumamed atarsa, o zaman çocuğun vücut ağırlığının 1 kg için bir gün 12 mg antibiyotik alır.

Sumamed tozu için talimatlar bebeğin ağırlığına bağlı olarak ilacın dozajını gösterir, ki bu da çok uygundur.

Süspansiyonun hazırlanması

Bir şişe flakonda, soğutulmuş kaynamış su ilave etmek için bir şırınga kullanın - 12 ml.

Hazırlanan çözümü sadece 5 gün boyunca kullanın. Ilacı oda sıcaklığında saklayın.

Şişeyi süspansiyonla almadan önce iyice çalkalayın.

Bebeği aldıktan sonra, süspansiyonun kalan kısmını ağızdan yıkamak için birkaç kaşık sıvı vermeniz gerekir.

Ayrıca Summere tabletler 3-12 yaş çocukların 125 mg dozajda tedavisi için uygundur. Bu durumda, çocuk için çiğneme veya öğütme tabletlerinin kullanılamayacağını dikkate almalısınız - bunlar bütünüyle yutulmalıdır. Bu nedenle, küçük çocukların bir süspansiyon vermesi daha rasyoneldir.

Sumamed tabletlerin 0.125 mg'lık dozajı da bebeğin ağırlığına bağlıdır. Aşağıda çocuklar için Sumamed 125 mg günlük dozajlar vardır.

 • 0.125 g (250 mg) 2 tablet - ağırlıkça 18-30 kg;
 • 0.125 g (375 mg) - 3 tablet 31-44 kg ağırlığında;
 • 0.125 g (500 mg) 'dan 4 tablet - 45 ve üzeri kg.

Sumamed: dysbiosis

Herhangi bir antibakteriyel ilaç gibi, Sumamed bağırsak mikroflorasını olumsuz etkiler. sağlıklı bir bağırsak mikroflorası yenilenmesi için (Bifiform, Lineks, Bifidumbacterin m. N.) ilaç almak için antibiyotiğin verilmesiyle aynı anda dysbiosis uygun önlemek için

Sumamed: kontrendikasyonlar

 • Azatromisin ve diğer makrolid preparatlarına ve Sumamed'in ek bileşenlerine ağrılı duyarlılık.
 • Böbrek ve karaciğerde ciddi rahatsızlık.
 • Emzirme.

Çocuklar için kontrendikasyonlar:

 • Tabletler ve kapsüller 500 mg - 12 yaşın altındaki çocuklar için ve 45 kg'ın altında bir ağırlıkla kontrendikedir.
 • 3 yıldan küçük çocuklarda 125 mg'lık tabletler kontrendikedir.
 • Süspansiyon altı aya kadar olan çocuklarda kontrendikedir.

Aşağıdaki koşullarda angina tedavisi için Sumamed kullanılması tavsiye edilmez:

 • myastenia gravis;
 • gebelik;
 • aritmi;
 • Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuk.

Sumamed: uyumsuz ilaçlar

Sumamed ilaçları aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçının:

 • dihidroergotamin;
 • ergotamin;
 • digoksin;
 • terfenadin;
 • Warfarin.

Sumamed: yan etkiler

Sumamed, en az yan etkileri olan en az toksik antibakteriyel ilaçlardan biri olarak kabul edilir.

 • Gastrointestinal sistemde: iştah kaybı, bulantı, kusma, şişkinlik, ishal veya kabızlık belirtileri.
 • Alerjik belirtiler: Ürtiker görünümü, kızarıklık, Quincke'nin şişmesi.
 • Sinir sisteminin uyarılması: baş ağrısı, uykusuzluk ve artan anksiyete.

Hastada ilacın aşırı dozda, kusma ve ishal eşlik güçlü bir mide bulantısı vardır.
Duruşma geçici olarak kaybedilebilir - Sumamed'in kabulünün sona ermesinden sonra duruşma restore edilir.

Sumamed, çok çeşitli etkilere sahip güçlü bir antibiyotiktir, bu nedenle sadece bir doktorun reçetesi için kullanılmalıdır.

Angina ile Sumamed

Bir antibiyotik tedavisi olarak, kulak burun boğaz uzmanları genellikle anjin içinde Sumamed'i atarlar. Bu ilaç, küçük çocukların tedavisini büyük ölçüde basitleştiren bir tablet veya bir toz halinde salınır. Sumamed, bademcik iltihabına neden olan çok çeşitli patojen mikroorganizmaları etkiler. İlacın istenen etkisine sahip olmak için, doktorun katı reçetelerini takip etmek ve izin verilen dozdan fazlasını almak gerekmez. Kullanmadan önce hastaya ilaca talimatlarını okumalısınız.

Kompozisyon ve Sumamed özellikleri

Anjin içinde sumamed hem çocuklar hem de yetişkinler için reçete edilir, çünkü 3-5 gün boyunca ilaç hastalığı tamamen iyileştirebilir. Kısa sürede vücut üzerinde güçlü bir etki, özellikle 3 yaşından küçük çocukların tedavisi durumunda haklı. İlacın bileşimi azitromisin, makrolid antibiyotik dayanmaktadır.

Anjinada sumamed, gram-negatif, gram-pozitif ve bazı anaerobik patojen gruplarını etkiler. Ayrıca, bu ilaç eritromisine direnç geliştirmiş olan bakterilere karşı mücadelede reçete edilir.

Antibiyotik uzamış etkiye sahiptir, bu nedenle maksimum giriş süresi 5 gündür. Ortalama olarak, boğaz ağrısıyla savaşmak 3 gün sürer. Kompozisyon hızla dokulara emilir ve vücut boyunca dağıtılır.

Sumamed'in anjinadan farklı şekilde salınması nedeniyle, yetişkin bir hastaya tabletler veya kapsüller biçiminde reçete edilir. Bir ilacı alan bir yetişkin için zor değilse, o zaman ilacı çocuğa almak zor olacaktır.

Özellikle bileşimin uygun şekilde kabul görmesi için, üretici Sumamed'i toz halinde geliştirdi. Bir bademcik iltihabında, boğazdaki ağrı keskin bir şekilde artar ve bu nedenle bir tabletin yutulması güçlü bir rahatsızlığa neden olabilir. Toz bu problemi çözer, çünkü su ile seyreltilir, bu da ilacın uygulanmasını büyük ölçüde kolaylaştırır. Ayrıca, bitmiş süspansiyonun hoş bir tadı ve çilek kokusu vardır.

Sumamed, anjina ile yardımcı olmadıysa, tedavi taktiklerini değiştirmeye değer. Vücut kompozisyona bağımlılık geliştirebilir, çoğu zaman bu durum ilacın uygunsuz alımı ile olur. Yetişkinlerde ve çocuklarda anjin içinde Sumamed, antibiyotik bir dizi kontrendikasyonlar ve yan etkileri vardır, çünkü sıkı doz kontrolü gerektirir.

Antibiyotik almak ne zaman gereklidir?

Katılan hekim, bir hastada bakteriyel boğaz ağrısı tanıdığında, o zaman bir antibiyotik ile birlikte dağıtılamaz. Bu ilaç sadece hastalığın negatif semptomlarını azaltmaz, aynı zamanda patojeniyle de baş eder. Staphylococci ve streptococci akut bademcik iltihabına neden olabilir, ancak patojenik mikroorganizmanın türünü doğru bir şekilde saptamak için plak muayenesi gereklidir. Boğaz ağrısı sırasında, bir film ve bir sıcak bakteri olan püstüller ile kaplıdır. Enflamasyon daha güçlü, mukozada daha fazla ülser. Tüm semptomlara göre yüksek vücut ısısı bağlanır, bu nedenle bu durumda antibiyotik kullanmak zorunludur.

Anjina Sumamed ile lokal tedavi 3 gün boyunca beklenen sonucu vermediğinde atanır. Kullanım talimatları, bu antibiyotik için reçete olduğunu gösterir:

 • Bakteriyel bademcik iltihabı;
 • Bakteriyel farenjit;
 • sinüzit;
 • Orta kulak iltihabı;
 • Bakteriyel ve kronik bronşit;
 • Alveolar pnömoni.

Çocuklar için anginadan sumamed sadece bir süspansiyon şeklinde reçete edilir. Bu ilacın alımı, sabit yüksek vücut sıcaklığında topikaldir. Ayrıca, çocukların ibuprofen ve parasetamol dereceleri azaltmalıdır. Sumamed'in alımı sırasında, dysbiosis olasılığını en aza indirmek için probiyotikler alınmalıdır.

Sumamed resepsiyon ve dozaj

Yetişkinlerde pürülan anjina ile Sumamed gıda alımı ne olursa olsun, günde 1 kapsül 1 kez almak için tavsiye edilir. Bir dozda 500 mg azitromisin kullanılır. 3 günlük tedavi için ilacın toplam miktarı 1.5 g'ı geçmemelidir, eğer Sumina anjinalı çocuklarda reçete edilirse, dozaj çocuğun vücudunun ağırlığına bağlı olarak hesaplanır. 10 kg aktif madde 10 mg'dır.

6 ay boyunca bebekler için Sumamed ile boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılır. Yan etki olasılığının yüksek olması nedeniyle, anjina ile dozajı sıkı bir şekilde gözlemlenmelidir.

İlaç, hem yetişkinler hem de çocuklar için günde sadece bir kez alınır. Bir sonraki dozu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede ilacın yeni bir miktarını kullanın. Resepsiyonlar arasındaki süre 24 saattir.

Süspansiyonun hazırlanması

Süspansiyonu hazırlamak için 17 g toz ve 12 mg su karıştırılır. Su kaynatılmalı veya damıtılmalıdır. Su buzdolabında saklandıysa, o zaman oda sıcaklığına ısınması arzu edilir. Sıvı toplam hacmi 23 ml olmalıdır. Bitmiş süspansiyonun saklanması 5 günden fazla olmamalıdır. Kullanmadan önce, viyalin içeriği tortulaşmayı önlemek için dikkatlice çalkalanmalıdır. Bebeği aldıktan sonra bileşimi tamamen yutmak ve ilacın kalıntılarını boğazdan temizlemek için az miktarda su veya çay verin.

Sumamed ve kontrendikasyonların yan etkileri

Vücudun Sumamed'e olan istenmeyen reaksiyonları nadirdir, ancak ilacın etkisine dikkat etmek hala önemlidir. Doz sağlanamadığı zaman, küçük çocuklarda sağlık durumundaki aktif değişiklikler parlak bir şekilde akar. Olası yan etkiler:

 • Gastrointestinal sistem - mide bulantısı, kusma, iştah azalması, gastrit alevlenmesi, gaz, sarılık;
 • Genitoüriner küre - kandidiyaz, nefrit;
 • Kardiyovasküler sistem - kalpte ağrı, taşikardi, aritmi;
 • Sinir sistemi - baş ağrısı, baş dönmesi; uyuşukluk, yorgunluk;
 • Alerjik belirtiler - cildin kızarması, kurdeşen, vücuttaki kaşıntı, Quincke'nin şişmesi.

Vücutta böyle değişiklikler olursa, derhal tıbbi yardım almalısınız. Bu tür belirtilerin sıklığını azaltmak ilacın çekilmesi hesaba katıldığında 1-2 hafta içinde olabilir.

Aşağıdaki hastalıklara sahipseniz Sumamed'i kullanamazsınız:

 1. Karaciğer yetmezliği;
 2. Böbrek yetmezliği;
 3. Vücutta karbonhidrat metabolizmasının patolojileri;
 4. Kompozisyona bireysel hoşgörüsüzlük;
 5. Makrolidlere karşı aşırı duyarlılık.

Üretici, bu antibiyotiği hamile ve emziren kadınlara aşırı dikkatle reçete etmenin gerekli olduğuna dikkat çekiyor. İlacın yararı olası riskten daha büyük ise, prosedür izin verilir, ancak doktorun sıkı gözetiminde. Antibiyotik ilaçlar anne karnındaki fetüsün gelişimini etkiler ve ayrıca anne sütüne geçer. Aritmi, karaciğer ve böbrek patolojisi durumunda Sumamed'in randevusu bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Tedavi sırasında hastanın kendi takdirine bağlı olarak dozu arttığı takdirde, yüksek bir olasılık olasılığı vardır:

 • bulantı;
 • baş dönmesi;
 • ishal;
 • Geçici işitme kaybı.

Aşırı dozdan sonra vücudun restorasyonu hızlı bir şekilde gerçekleşirse, böyle bir durumda tedavi semptomatiktir.

Sumamed veya Amoxiclav nasıl ilaç seçmeli?

Sumamed veya Amoxiclav - boğaz ağrısı tedavisi sırasında ne seçilir? Bu ilaçların belirgin bir antibiyotik etkisi vardır, bu nedenle çoğu zaman bakteriyolojik enfeksiyonun neden olduğu KBB hastalıklarının tedavisi için reçete edilir.

Sumamed, uzun süreli bir etkiye sahip olduğu için modern ve güçlü bir ilaç olarak kabul edilir. Dozu aldıktan sonra 72 saat daha dokularda birikmektedir. Amoksiklav aynı zamanda geniş bir patojenik mikroorganizmaları da etkiler, ancak böbrekler yoluyla hızla atılır, bu yüzden ilacı almak en az bir hafta tekrarlanmalıdır.

Amoxiclav alarak ortalama süre 10 gündür, Sumamed hakkında söylenemez. Sumamed'in ortalama süresi 3 gündür. Enfeksiyon akut ise, tedavi 5 güne uzatılır.

Ayrıca, bahsedilen ilaçlar aktif bir aktif bileşen ile karakterize edilir. Amoksiklav, amoksisilin (penisilin serisinden bir antibiyotik) ve klavulanik asit ve Sumamed - azitromisin (antibiyotik makrolid) bazlıdır. Amoksisilin sıklıkla, bağımlılığın ortaya çıkması nedeniyle bakteriler üzerinde olumsuz etkilerin olmaması açısından kendini gösterir. Azitromisin bu açıdan daha kararlıdır.

Daha iyi Supraks veya Sumamed nedir?

Her iki ilaç da antibiyotiktir, ancak bileşim farklıdır. Sumamed daha uygun fiyatlı kabul edilir, değerdeki fark neredeyse iki katlıdır. Aktif bileşen Sumamed azitromisin ve Supraxa sefixim trihidrattır. İkinci ilacın daha güçlü bir etkisi vardır, bu nedenle küçük çocukların tedavisi için reçete edilmesi tavsiye edilmez. Sefixim, sefalosporin serisinin üçüncü jenerasyon antibiyotiğin temsilcisi olarak kabul edilir.

Angina Supraks veya Sumamed ile neyin daha iyi olduğunu belirlemek için, hala bir doktor otolaryngologist için tavsiye gelmek gerekir. Smearın bakteriyolojik laboratuvar analizi, patojenin tam tipini belirlemeye yardımcı olacaktır. Sumamed, Supraks'tan daha uzun geri çekildi. İkinci ilaç daha hızlı işlenir, böylece verim 3-4 saat sonra ortaya çıkar. Birçok hasta için, rahatlık ve alım sıklığı önemli bir rol oynar, bu nedenle bu plana göre Sumamed kazanır.

Patojenik flora üzerindeki etki ile ilgili olarak, her iki ilaç hem Gram-pozitif hem de Gram-negatif mikroorganizmaların çoğalmasını bastırır. Gıda alımından bağımsız olarak kapsül veya tablet alın.

Sumamed ile tedavinin ortalama süresi 5 gündür ve Suprax - 7 gündür. İkinci ilaç, vücut ağırlığına bağlı olarak çocuklar için hesaplanır. 1 kg ağırlığındaki ilaç 8 mg'dır. Sumamed için 10 mg azitromisin 10 kg çocuk göz kapağı için reçete edilir. Bu ilaçları alarak, sükrozun varlığı için kompozisyon dikkate alınır. Bu bileşen her iki preparatta da mevcuttur, bu nedenle bu durum diyabetik tedaviye reçete edilirken dikkate alınır.

Biseptol veya Sumamed - hangisi daha iyi?

Biseptol sülfanilamid ilaç olarak adlandırılır ve Sumamed bir antibiyotiktir. İlk ilaç, eski patojenik mikroorganizma suşlarının çoğalmasını etkilemediği için eski olarak kabul edilir. Biseptolumun ana aktif maddeleri sülfametoksazol ve trimetoprimdir. Kompozisyonu analiz eden doktorlar, bu ilacın antibiyotik olmadığını açıkça iddia ediyorlar. Antibakteriyel etkiye sahip sülfonamid gibi davranır.

Bu durumda Sumamed, hem bileşenlerin güvenliğini hem de yan etki olasılığını büyük ölçüde arttırır. Biseptol, hastanın sağlık durumunda çok sayıda negatif değişikliğe neden olabilen güçlü bir bileşime sahiptir. Bu sülfonamid ile muamele süresi ortalama olarak 7-14 gündür. Sumamed tedavisinin seyri ile karşılaştırıldığında, bu ilacı kullanmanın maksimum süresi 5 gündür. Ayrıca, Biseptol dozları arasındaki sürenin 12 saat ve Sumamed - 24 saat arasında olduğunu unutmayınız.

Sülfanilamid preparatının, sadece mide mukozasını aktif olarak etkilediğinden yemekten sonra alınmasına izin verilir. Biseptol tabletlerini aç karnına yerseniz, gastrit ve mide ülserlerinin alevlenme olasılığı dramatik şekilde artar. Yiyecek alımına bağlı kalmadan şurup, içecek kapsülleri veya Sumamed tabletleri istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak

Lokal tedavi genellikle beklenen sonucu vermezse, anjin için antibiyotikler tedavinin temeli olarak kabul edilir. Antibiyotik almak için temel kural, doza sıkı bir şekilde uyulmasıdır. Hiçbir durumda, izin verilen ilaç miktarını kendiliğinden artıramaz veya birkaç gün boyunca reçete edilen kursa devam edemezsiniz. Tedaviyi sadece bir doktora danıştıktan sonra uzatın, çünkü çok uzun süre antibiyotik alınması disbiyoza neden olabilir.

Sumamed'e gelince, bu ilaç sadece reçete ile satılmaktadır, çünkü bileşim bir dizi yan etkiye neden olabilir.

Sumamed, patojenik mikroorganizmalar üzerinde geniş bir etki spektrumuna sahiptir, ancak kullanımdan önce, bir kulak burun boğaz uzmanı ile teşhis edilmeye hala gerek duyulmaktadır. Antibiyotik ilaçlarla kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Çocuklarda anjinada Sumamed kullanımı

Angina sadece ciddi bir hastalık değildir, sonuçları için de tehlikelidir. Hızlı bir şekilde tedavi etmelisin, ama "Sumamed" antibiyotiği buna yardımcı olacak. Bu ilaç pürülan dahil olmak üzere çocuklarda her türlü anjinaya etkili bir şekilde davranır.

Sorunun şekli

"Sumamed", tabletler, kapsüller ve süspansiyon için toz şeklinde yapılır ( "Sumamed forte").

Ambalaj "Sumamed forte" toz içeren bir cam şişe, bir ölçüm kaşığı ve bir şırınga içerir. Muz, çilek ve ahududu lezzetleriyle üretilmiştir. Tabletler 125 mg ve 500 mg olarak bulunurlar, sırasıyla 6 ve 3 parça için blisterler halinde paketlenirler. 250 mg'lık kapsüller de 6 parçadan oluşan kabarcıklar halinde paketlenmiştir.

yapı

"Sumamed" in herhangi bir formdaki yapısı sadece bir aktif bileşeni içerir - bir yarı sentetik antibiyotik dihidrat azitromisin. Geçen yüzyılın 80'li yıllarında sentezlenen, tüm kıtalarda popülerlik kazandı ve ABD ve Batı ve Doğu Avrupa'da satıldı. Ülkemizde "Sumamed" markasıyla ünlendi.

Tabletler "Sumamed", ilacın etkinliğini koruyan yardımcı bileşenler - gıda katkı maddeleri ve stabilizatörler de içerir. Tozun bileşimi ayrıca doğal tatlandırıcılar, boyalar ve tatlandırıcılar içerir.

Çalışma prensibi

Azitromisin geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, çeşitli bakteriyel enfeksiyonları ve virüsleri ortadan kaldırır. Hastalığın etken maddesi ile etkileşime girdiğinde "Sumamed" hasta vücudunda enfeksiyon yayılmasını engeller zararlı mikroorganizma protein sentezini inhibe eder.

Azitromisin farklı aureus, Chlamydia, Mycoplasma eşit olarak etkili bir hareket, Streptococcus, antibiyotikler penisilin ve hücre içi patojenlere karşı dirençli mikroorganizmalar.

tanıklık

Azitromisinin özellikleri, hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmasına izin verir. Bir çocuk soğuğa maruz kaldıktan sonra hasta aldığında alt dokunulmazlık nedeniyle geliştirmek bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte, soğuk sözde. Bu tür enfeksiyonların korkunç tezahürlerinden biri, pürülan dahil, anjinadır.

Angina bademciklerin bir yenilgi ile boğaz mukozasının bir iltihabıdır. Bademcikli çocuklarda, genellikle pus ortaya çıkar. Doktorlar çeşitli tiplerde boğaz ağrısı - foliküler, laküner, film ve diğerleri ayırt ederler. Bademlerin bademciklerin toplandığı yere göre farklılık gösterir.

Haemophilus influenza - boğaz ağrısı bazı durumlarda, stafilokoklar veya streptokokların neden olduğu en sık olduğu gibi "Sumamed" başarıyla herhangi bir biçimde hastalıkla baş edebilmektedir. Bütün bu patojenler azitromisin ile iyi inhibe edilir.

Hangi yaşta reçete ediyorlar?

"Sumamed forte", 6 aylıktan itibaren bebeklerin tedavisi için kullanılmasına izin verilir. Tabletler "Sumamed" 3 yaşından küçük çocuklara verilebilir, ancak sadece çocuğun ağırlığı 18 kg'dan fazla ise.

Bazen bir doktor 3 yaşın altındaki çocuklar için haplar veya vücut ağırlığı 18 kg'dan azsa, ancak sadece bireysel endikasyonlar için - ilacı kullanmanın yararı ondan gelen potansiyel zararı aşarsa - reçete edebilir.

Kontrendikasyonlar

Sumamed tabletleri 3 yaşın altındaki çocuklarda ve 18 kg'den küçük çocuklarda, 6 aylıktan küçük çocuklarda süspansiyon halinde kullanamazsınız. Ayrıca ilacın ana veya yardımcı maddelerine karşı aşırı duyarlılık veya hoşgörüsüzlüğü varsa, çocuğun bu ilacını tedavi etmek imkansızdır.

Dikkatle kalp hastalığı olan çocuklarda herhangi bir formda "Sumamed" uygulayın, aritmi eğilimi var. Sumamed'i reçete etmek istiyorsa, doktorun hastalığın varlığı konusunda uyarın.

Yan etkileri

Sumamed'li çocukları tedavi ederken, ilacın formu ne olursa olsun, yan etkiler olabilir. Kullanım talimatları baş ağrısı, baş dönmesi, yetersiz uyku, iştah kaybı gibi olası yan etkileri listeler. Çocuğun küçük olması durumunda, ebeveynlerin geceleri ağlama, huzursuz uyku veya sürekli uyanmaya dikkat etmeleri gerekir. Kurdeşen de olabilir, döküntüler.

"Sumamed" uygulama pratiği, istenmeyen semptomların son derece nadir olduğunu göstermektedir. Yan etkilerden biri ortaya çıkarsa, ilacı almayı bırakıp bir doktora görünmelisiniz.

Kullanım talimatları

İlacın kullanımıyla ilgili talimatlar açıkça takip edilirse yan etki ve aşırı doz olasılığı azalır.

6 yaşından küçüklere bir süspansiyon verilir. İlacın dozu çocuğun ağırlığına göre hesaplanır.

Vücut ağırlığı, kg

1 doz başına süspansiyon hacmi, ml

Süspansiyon 3 gün boyunca günde bir kez alınmalıdır. İlacı aldıktan sonra, çocuğa ağızda kalan ilacı yıkamak için su veya başka bir içecek verilmelidir. "Sumamed", yemekten bir saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

Çocuğun yutması halinde 3 yaşından küçük çocuklara 125 mg Sumamed tabletler verilebilir.

Vücut ağırlığı

"Sumamed" tabletlerin sayısı 125 mg

Tedavinin gidişatı üç günü geçmemelidir.

aşırı doz

İlaç anjina tedavisinde yanlış kullanılmışsa, bir doz aşımı mümkündür. Kendisini yan etki semptomlarının yoğunlaşması olarak gösterir ve ilacın derhal geri çekilmesini gerektirir. Doz aşımı durumunda hemen tıbbi yardım alın ve çocuk küçükse, ambulans çağırın. Doz aşımı belirtilerinin tedavisi, reçete ve bir doktor gözetiminde yapılır. Kendi kendine ilaç almak için gerekli değildir, sadece çocuğun durumunu daha da kötüleştirecektir.

Diğer ilaçlarla etkileşim

Azitromisin çok sayıda ilaçla etkileşime girebilen aktif bir maddedir. Doktor Sumamed ile tedaviyi düzenlerse, ebeveynlerin bebeğin yakın geçmişte aldığı veya aldıkları tüm ilaçları anlatması gerekir. Bu bilgiye dayanarak, doktor Sumamed'in uygulanıp uygulanmayacağına karar verecektir.

Ayrıca, ebeveynlerin bunu bilmesi gerekiyor Örneğin, Almagel, Rennie, Gastal ve hatta basit soda gibi antasit ilaçlar, azitromisin emilimini yavaşlatır ve ilacın etkinliğini azaltabilir. Çocuğun bu ilaçları alması gerekiyorsa, aralıklar arasında en az bir saat aralıklarla ve daha iyi - 2 saat aralıklarla yapılmalıdır.

Ayrıca antibiyotikler, vücuttan hızla emilebilen, emilim ile karışan emici maddelerle birleştirilmez.

Satış Koşulları ve Depolama

Diğer antibiyotikler gibi, "Sumamed" ve "Sumamed forte" sadece reçete ile satılmaktadır. Evde, çocuğun yanlışlıkla girmesini önlemek için ilacı çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamanız gerekir. Tabletlerin raf ömrü 3 yıldır ve şişenin sızdırmaz hale getirilmesi durumunda süspansiyonun hazırlanması için toz 2 yıldır. Bitmiş süspansiyonu saklamak sadece 5 gün sürebilir.

yorumlar

"Sumamed" ve "Sumamed forte" hızlı bir şekilde anjin, hatta pürülan ile yardımcı olacaktır. Bu, bebeklere antibiyotik tedavisi yapan ebeveynlerin geri bildirimleriyle kanıtlanmıştır. Yani, çocuk 1 yıl 11 ay "Sumamed" ihmal edilmiş formda pürülan boğaz ağrısı kazandı. Doktor derhal doğru tanı koymadı ve birkaç gün için çocuk yetersiz tedavi gördü ve bebeğin durumu sürekli kötüleşti.

İlacın ilk alımından 12 saat sonra, annem iyileşmenin belirgin belirtilerini fark etti: vücut ısısı normale döndü, çocuk kaprisli olmayı bıraktı, sürekli ağladı, iyi uyudu, iyi yediler. Pürülan boğaz ağrısı ile tedaviden 3 gün sonra hiçbir iz kalmamıştır.

analogları

Azitromisin popüler bir antibiyotiktir, bu nedenle Sumamed'in çeşitli analogları vardır: "Zintromax", "Zintrolid", "Azitral", "Azirox" ve diğerleri. Terapötik etkiye göre Sumamed analogları diğer antibiyotiklerdir.

Sumamed ile boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçları içerir. Bunlardan biri Sumamed. Bir doktor randevusu alınmadan alınmaması gereken güçlü ajanları ifade eder.

Preparatın ve aktif bileşenin tarifi. Serbest bırakma formları

Sumamed, pürülan form da dahil olmak üzere bademcik iltihabı için kullanılan bir sistemik etki antibiyotiktir. Kullanımı, hastalığın süresini kısaltmayı ve komplikasyonları önlemeyi mümkün kılar.

İçindeki ana aktif madde azitromisin'dir. Madde makrolid gruplarına aittir. Ayırt edici özelliği, inflamatuar sürecin yerinde birikme kabiliyetidir.

Bu özellik nedeniyle ilacın etkinliği artar ve diğer antibakteriyel ilaçlara kıyasla daha düşük bir dozajda kullanılabilir. İlaç yavaş yavaş vücuttan atılır - 24 ila 36 saat arasında.

Tonsillit ile Sumamed güçlü bir bakterisid etkiye sahiptir. Penisilinli antibiyotiklere alerjisi olan çocuklarda yüksek verimle kullanılabilir.

İlaç, kapsüller, tabletler halinde ve bir süspansiyon şeklinde temin edilebilir.

Tabletler ve kapsüller.

Tabletlerin ambalajlanması, her biri 125 mg azitromisin içeren 6 tabletin ambalajlanmasını ve 3 tabletin 500 mg aktif bileşen paketlemesini sağlar. Ayrıca Sumamed, her biri 250 mg madde içeren kapsüllerde üretilir.

Çocukların tedavisi için, tozun suda çözündürülmesi için bir süspansiyon kullanılır, bu da bir çilek aromasına sahip bir ilaç ile sonuçlanır. 1 gram toz içinde yaklaşık 23, 9 mg aktif madde bulunur.

Niçin, resepsiyondan önce boğazdan mikrofloraya bir çubuk almak daha iyidir?

Bir antibakteriyel ilaç reçete etmeden önce, boğazdan mikroflora bir yayma geçirmeniz gerekir. Bakteriye bulaşma, hastalığın neden olduğu bakterileri tanımlamanıza ve sayılarını belirlemenize olanak tanır.

Bir başka önemli nokta, analizin hangisinin en etkili olacağını bulmak için bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını belirlemenize izin vermesidir.

İlaç nasıl alınır?

Çocuklar ve yetişkinler için Sumamed in angina kabul planları farklıdır.

Yetişkinler günde 1 kez 500 mg maddeyi alırlar. Tedavi seyrinin süresi ortalama 3 ila 5 gündür - bu kısa süre, kural olarak yeterlidir, çünkü Aktif madde vücutta birikir ve alımı durdurduktan sonra çalışmaya devam eder.

Bu durumda, görünür iyileşme olsa bile, ilacı zamanından önce almayı bırakmayın.

Patojenik mikroorganizmalar yaşam aktivitelerine devam edebilir ve azitromisine direnç geliştirebilir, bunun bir sonucu olarak ilacın daha fazla kullanılması bu kadar etkili olmayacaktır. Terapi sürecinin sonunda hasta testleri geçer ve sonuçlarına göre doktor tedaviyi uzatabilir.

Yetişkinlerde anjinda sumina ve çocuklar yemeklerden önce veya yemekten birkaç saat sonra alınırlar, böylece aktif madde hızla iltihap kaynaklarına nüfuz eder ve çalışmaya başlar.

Çocuklarda kullanım

Çocuklarda anginada sumamed daha düşük dozda kullanılır. Dozaj çocuğun ağırlığına göre bireysel olarak hesaplanır. İlacın alınması, 1 kg vücut ağırlığı başına 10 mg madde hızında gereklidir.

Doktorlar aşağıdaki şemayı kullanmanızı önerir: ilk gün - sonraki 4 gün içinde kilogram başına 10 mg - 2 kat daha az bir doz.

İlacın dozunu kendiniz ayarlamayın. Daha büyük bir hacimde alındığında, yan etkiler gelişebilir ve dozda bir azalma ile ilacın etkinliği iyileşmek için yeterli olmayabilir ve rotayı uzatmak gerekli olacaktır.

Sumamed altı ay çocuklara reçete edilebilir. Bebeklerin tedavisi için ilacı bir süspansiyon şeklinde kullanmak daha uygundur. Çocuk 3 yaşına ulaşmadan önce, ilaç 1 ml'ye uygulanır. günde bir kez askıya alın.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Talimatlara göre aşağıdaki kontrendikasyonlar vardır:

 • Makrolidlere karşı alerji;
 • Böbrek ve karaciğer bozuklukları;
 • Ergotamine dayalı ilaçların alımı.
Tabletler ve kapsüller 3 yaşın altındaki çocuklara uygulanamaz. 3 yaşından küçük çocuklar sadece bir askıya alabilir. 12 yaşın altındaki çocuklara 500 mg'lık madde verilmemelidir.

Dikkatle, ilaç aşağıdaki durumlarda kullanılmalıdır:

 • Myastenia gravis;
 • Kalbin disfonksiyonları;
 • Antiaritmik ilaçların alımı.

Hamilelik sırasında ilacın kullanımı mümkündür, ancak riskleri ve almanın etkisini değerlendirdikten sonra atanmalıdır. Emzirme ve emzirme sırasında ilacı alma ihtiyacı olduğu durumlarda, tedavi sırasında emzirmeye ara vermek gerekir.

Olası yan etkileri

Tonsillit içinde Sumamed alma En yaygın olan yan etkileri bir dizi kışkırtabilir:

 • Baş ağrısı;
 • bulantı;
 • kusma;
 • Şişkinlik;
 • ishal;
 • Duygudurumun ruhsallığı;
 • Uyku bozuklukları (uyuşukluk veya uykusuzluk);
 • Deri alerjik reaksiyonları.

İlaç kan bileşenlerini etkileyebilir. Sumamed'in tedavisi ile yapılan bir kan testi eozinofili, basbopeni, lenfopeni ortaya koymaktadır. Eşzamanlı olarak, bilirubin ve glukoz seviyeleri artar.

Nadir durumlarda, ilaç mukoza zarlarında veya ağız boşluğunda Candida mantarlarının büyümesini provoke edebilir. İlacın yan etkileri çocuklarda daha yaygındır.

Yan etkiler durumunda ilacın olası bir değişimi için hemen bir doktora başvurmalısınız.

Tedavi süresi için öneriler

Bir doktor reçete olmadan ilacı almayın veya dozaj veya tedavi süresini keyfi olarak keyfi ayarlamalar yapın.

Sumamed güçlü ilaçları ifade eder. Sadece patojenik bakterileri ve virüsleri değil, aynı zamanda normal bağırsak mikroflorasını da yok eder ve bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkileyebilir. Bağırsak mikroflora bozukluklarını önlemek için, bifidobakteri ile ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Olabilir Linex veya Biome 3.

Diğer ilaçlarla birlikte ilacın herhangi bir kombinasyonu doktor ile anlaşılmalıdır. Sumamed kullanırken bir doktorun atanmasından sapmalar ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Angina ile Sumamed

İlaç çok çeşitli etkilere sahiptir. Azalide - makrolid kategorisinden bir antibiyotiktir. Doktorlar, bu hastalığın herhangi bir türüyle etkili bir şekilde savaşabileceğinden, Sumina'yı anjinaya almayı önerir. Antibiyotik, yüksek konsantrasyonlu inflamasyon üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir.

ATC kodu

Aktif maddeler

Anjina sumamed kullanımı için endikasyonlar

İlaç kullanımı endikasyonları arasında: Sumamed'e duyarlı bakteriyel suşların neden olduğu bulaşıcı bir doğaya sahip iltihaplar. Bunlar üst solunum yolu hastalıklarıdır - örneğin anjin, vb.

Sumamed ne zaman boğaz ağrısı ile yardım etmeye başlar?

Sumamed'in boğaz ağrısının tedavisindeki etkisi oldukça hızlı başlar - semptom rahatlaması 1-2 ilaçtan sonra oluşur, yani. zaten 1. / 2. günlerde.

Sorunun şekli

İlaç kapsüller veya tabletler (yetişkinler) ve şurup (çocuklar için) için süspansiyonlar halinde verilir. Bir paket 3 veya 6 tablet içerir ve kapsüller şeklinde - 6 adet. Şurup 100 ml'lik bir şişede satılır.

farmakodinami

Sumamed'in aktif bileşeni azitromisin'dir. Aşağıda, bu madde duyarlı gram pozitif koklar, için: Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes ve Streptococcus agalactiae, Streptococcus ek olarak, grup CF ve G, S. aureus ve Streptococcus viridans üyeleri. Duyarlı gram-negatif mikroorganizmalar ve şunlardır: influenza coli Moraxella catarrhalis, boğmaca ve Haemophilus ducrei ile Bordetella parapertussis çubuğu, Legionella pneumophila, Campylobacter eyuni, gonokok ve G. vaginalis. Anaeroblara arasında duyarlıdır: Clostridium perfringens ve peptostreptokokki spp ile Bacteroides bivius. Azitromisin, bir Chlamydia, Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma urealitikum, soluk treponemu ve Borrelia burgdorferinin üzerinde çalışmaktadır. Böylece azitromisin, eritromisin maddeye karşı, Gram-pozitif mikroorganizmalar, üzerinde herhangi bir etki.

Farmakokinetik

Azitromisinin emilmesi gastrointestinal sistemden gerçekleştirilir ve oldukça hızlıdır. Bunun nedeni, maddenin lipofilik ve asidik ortama dirençli olmasıdır. 500 mg azitromisin kullanıldığı zaman, kan plazmasındaki zirve 2.5-2.96 saate ulaşır (oran 0.4 mg / l'dir). Biyoyararlanım endeksi% 37'dir.

Azitromisin, solunum sistemini ve ürogenital sistemi (prostat dahil), yumuşak doku ve cildi etkili bir şekilde etkiler. Maddenin dokularda artan konsantrasyonunun (kan plazmasındakilerden 10-50 kat daha yüksek) indeksleri ve bunun uzun yarı ömrü, azitromisinin plazma proteinlerine iyi bağlanmadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, düşük asitli bir ortamla çevreleyen lizozomda biriken nükleer hücrelere geçebilmesinden etkilenir. Sonuç olarak, dağılım hacmi 31.1 l / kg'a ulaşır ve plazmadaki boşluk yükselir.

İntraitüler uyaranları yok ederken azitromisinin büyük ölçüde lizozomlarda birikmesi çok önemlidir. Fagositler aracılığıyla, azitromisin, bakteriyel enfeksiyonun bulunduğu yere girer ve orada fagositoz ile serbest kalır. Madde, enflamasyon odaklarında (lezyon bölgesinde şişkinlik derecesi ile ilişkili olarak ortalama olarak% 24-34 oranında konsantrasyonları aşar) toplanır. Her ne kadar azitromisin fagositlerde yüksek bir birikim oranına sahip olsa da, işlevlerini önemli ölçüde etkilemez.

İltihaplı bölgedeki maddenin bakteri öldürücü birikimi 5-7 gün boyunca sürdürülür. Son dozun kullanılmasından sonra, kısa süreli (3-5 gün) tıbbi kurslar geliştirmek mümkün hale geldi.

Azitromisin, adım 2'de, kan plazma elde edilir: yarılanma ömrü p, 1 / d kullanmak mümkün Sumamed bunun üzerine, ilacın alımından ve 24-72 saatlik bir aralık ile 41 saat sonra 8-24 saatlik bir aralık ile, 14-20 saat..

Hamilelik sırasında anginada sumamed kullanımı

Hamilelik sırasında veya emzirme sırasında ilaçların kullanımı, sadece ilacın yararının bebek için var olan riski aşması halinde istisnai durumlarda izin verilir.

Kontrendikasyonlar

 • Azitromisin, makrolidler ve diğer ilaç bileşenlerine karşı toleranssızlık;
 • Şiddetli formda böbreklerin veya karaciğer yetmezliğinin işlevinde ciddi bozukluk;
 • Kapsüller ve tabletler 500 mg'lık bir dozajda - 12 yaşın altındaki çocuklar için (45 kg'dan az ağırlığında), 3 yaşından küçük çocuklar için 125 mg'lık bir dozajda tabletler, 6 aylıktan küçük bir çocuk için süspansiyon;
 • Laktasyon dönemi;
 • Ergotamin veya dihidroergotamin ile kombinasyon halinde resepsiyon.

Dikkatle, aritmiler, böbrek ve karaciğer çalışmalarında anormalliklerin varlığı ve ayrıca myastenia gravis durumunda atama gereklidir.

Anjinada toplanan yan etkiler

İlaca karşı istenmeyen reaksiyonlar çok nadir gelişir. Temel olarak, bu formda görünürler: bulantı ve ishal ile kusma, aynı zamanda şişkinlik veya kabızlık. İştah da kötüye gidebilir, alerjiler oluşabilir (deride kızarıklıklar, kurdeşeneler, anjioödem, ödem), uyku problemleri, anksiyete hissi, baş ağrısı vb.

Doz ve Yönetim

Angina ile Sumamed Yetişkinler 5 veya 3 gün içinde kursları reçete edilir. İlk varyantta, ilk günde 500 mg ilacın kullanılması, daha sonra 250 mg'lık bir dozajın azaltılması ve bu miktarın 4 gün boyunca kabul edilmesi gerekmektedir. İkinci varyantta, 3 günde 3 günde 500 mg içilmelidir (bu nedenle, bir ders için genel veya genel doz 1,5 g olacak).

Herpes, foliküler ve pürülan anjina ile Sumamed

İlaç başarıyla bu angina formları ile başa çıkmak, hem yetişkinler hem de çocuklar için reçete edilebilir.

Çocuklarda anjina ile Sumamed

6 aya kadar olan bebekler. Bir ilaç süspansiyonu verilmelidir. Bir şurup çıkarmak için, 12 g su içinde 17 g tozu çözmeniz gerekir - sıvının hacmi 23 ml olmalıdır. Kullanmadan önce şişe iyice çalkalanmalıdır.

3 yaşından büyük çocukların sekmesine izin verilir. 125 mg için. İlacın tablet dozu, bebeğin ağırlığının 10 mg / 1 kg'ı oranında hesaplanır.

Streptococcus pyogenes virüsünün neden olduğu anjin durumunda, Sumamed - 3 günlük tedavi kursu ile 20 mg / kg veya 5 günlük tedavi kursu ile 12 mg / kg dozunun arttırılması gerekir. Genelde, çocuk kurs başına 60 mg / kg ilaç tüketmelidir.

aşırı doz

Doz aşımı durumunda, hasta kusma, ishal, karın ağrısı, karaciğer problemleri ve geçici işitme kaybı ile mide bulantısı yaşayabilir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Antasitler (magnezyum ve alüminyum içeren de dahil olmak üzere), ve ilaç, bu maddelerden ayrı olarak kullanılmalıdır sayede ek olarak, gıda ve alkollü içecekler önemli emme Sumamed bozulmuş ve en az 1 saat önce Sumamed içme (yemek yemek ya da 2 saat sonra).

Ek olarak, ilaçları antiagregan ve antikoagülanlarla dikkatlice birleştirmelisiniz. Varfarin kullanırsanız, protrombin zamanını izlemelisiniz. Sumamed'i heparin ile birlikte içmek yasaktır.

Depolama koşulları

Çocuklara erişilemeyen bir yerde ilacı korumak için, ışıktan ve kurutan korunmalıdır. Sıcaklık koşulları 15-25 ° C arasındadır.

Son kullanma tarihi

Kapsül ile tabletler, oral şurup hazırlanması için toz - 2 yıl boyunca 3 yıl boyunca kullanımına izin verilir. Hazır süspansiyon 5 günden fazla olmamak üzere saklanabilir.

yorumlar

Anjin içinde Sumamed sık sık bu hastalığın tedavisi için reçete oldukça popüler ve etkili bir ilaçtır. Onunla ilgili yorumlar hem hastaları hem de doktorları bırakır.

Tatyana: “Tıbbi çalışan olarak, çoğu durumda çok etkili olmasına rağmen Sumamed dahil olmak üzere antibiyotiklerin kötüye kullanılmamasını tavsiye etmek istiyorum. Sadece diğer ilaçlar işe yaramazsa kullanmanı öneririm. Tüm antibiyotiklerde olduğu gibi, Sumamed'in kullanımı yan etkilerle doludur, bu yüzden başarısız bir doktora danışmalısınız. Bu ilacın avantajları, fiyatı ve maruz kalma hızıdır. Pozitif bir faktör çağrılabilir ve ilacın günde yalnızca bir kez içilmesi gerekir, bu yüzden unutmak ya da resepsiyonların sayısı hakkında kafa karıştırmak zordur. "

Masha: "İlaç gerçekten çok iyi, kendi deneyimlerinde kontrol ediliyor. Angina ile hasta oldum, 2 hafta boyunca sonuçsuz kaldım, doktorum bana yazdı Sumamed. İhmal edilmiş bir hastalıkta geçirdiğim hastalıktan beri günde iki kez bir doz reçete edilir, ancak bu talimat sadece bir kez alınmadan ve yemeklerden önce (1 saat sonra) ya da sonrasında (2 saat sonra) alınmalıdır. Diyet normal değildi, bu yüzden yemekten 2 saat sonra ilacı içtim. Doktor yan etkiler ortaya çıkarsa, standart prosedüre gitmeniz gerektiği konusunda uyardı. Ama hiç problem yaşamadım, bu yüzden ilacı günde iki kez içtim. Çok çabuk iyileştim. "

Nastya: “Bir zamanlar Sumamed'in anjina vakalarında çok etkili olduğuna ikna olmamıştı. Bu hastalıktan sık sık hastalandığım için birçok ilaç denedim. Pus ortaya çıktığında, en etkili olan Sumamed oldu. Bu ilaç ile tedavi süresinin sadece 3 gün olduğu göz önüne alındığında, anjinin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için en uygun olduğu düşünülebilir. "

Anjin içinde Sumamed: kullanım endikasyonları

Doktorlar çoğu kez anjina ile antibiyotiklerin önlenemeyeceğini kabul eder. Bu hastalık ile bağışıklığın enfeksiyonla başa çıkması zordur ve antibakteriyel ajanlar buna yardım etmek için çağrılır.

Boğazda Sumamed içebilir miyim? Nasıl doğru kullanılır? Bu ilaç çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için izinli midir? Bu makalelerin ve diğer soruların cevapları, bu makaledeki ayrıntılı incelememiz ve videolarımızda bulunabilir.

Angina daha tehlikeli

Tıpta Angina yaygın bademcikler enfeksiyonu olarak adlandırılır. Hastalık genellikle orofarinkste bulunan lenfoid dokuların iltihaplanması ile karakterize edilen ve yüksek sıcaklıkta, zehirlenme belirtileriyle şiddetli şekilde akan bakterilerden kaynaklanır.

Genellikle bir enfeksiyon ciddi komplikasyonlara yol açabilir:

 • paratosillar apsesi - yutulurken şiddetli ağrıya neden olan ve önemli boyutta - solunum ve yeme ile ilgili sorunlara neden olan sınırlı bir irin birikmesi;
 • akut romatizmal ateş (romatizmal ateş) - kas-iskelet sistemi, iç organlar, sinir sistemi yenilgi ile oluşan ciddi bir sistemik hastalık;
 • glomerülonefrit - Fonksiyonlarının ve böbrek yetmezliğinin ihlali ile kendini gösteren böbreklerin iç yapısının iltihaplanması.

Bu nedenle, enfeksiyonun tedavisine mümkün olduğunca erken başlamak çok önemlidir. Ana tedavi yöntemi antibiyotik olarak kalmaktadır: anjinayla Sumamed, 3 gün boyunca, enfeksiyonla başa çıkmak ve hastalığı yenmek için hızlı bir şekilde yardımcı olur.

Hazırlığın açıklaması

Sumamed, makrolid grubundan bir antibiyotiktir. Geniş bir etki spektrumunun aktif maddesi azitromisin'dir. Ürün, Hırvat ilaç firması Pliva Harvatska tarafından üretilmektedir. Angina Sumamed çeşitli şekillerde vardır.

Gerçek hazırlamaya ek olarak, bir karton kutu kullanım talimatları ve bir dozaj kaşığı (süspansiyon için) içerir.

Anjinada etki mekanizması

Diğer makrolid preparatları gibi, Sumina anjinalı antibiyotik de bakteriyostatik etkiye sahiptir. Bu, belirli bir proteinin üretimini mikrobiyal hücrelerle engellediği ve bunların çoğalmasını engellediği anlamına gelir. Bakterilerin yaşam döngüsü çok kısa olduğu için hızla ölür ve iltihap azalır.

Ana bademcik etkeni karşı aktif Sumamed - Streptococcus (boğaz ağrısı, bkz :. ana hastalığın semptomlarını) yanı sıra, Staphylococcus, Haemophilus influenzae ve patojenik bakterilerin çoğu.

Doktorlar Sumamed'i atadığında

Sumamed, sadece bir uzman tarafından yönlendirildiği gibi alınabilen güçlü bir antibiyotiktir. Bugüne kadar, anjin dahil olmak üzere KBB organlarının enfeksiyonlarının tedavisi için ilk satır ilaçlar penisilinler (Ampisilin, Amoksisilin, Amoksiklav).

Ancak aşağıdaki durumlarda kullanımı doğrulanır (ve hatta gerekli):

 • anjin, penisilin dirençli bakteri suşlarından kaynaklanır;
 • Hasta penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı toleranssız veya alerjiktir;
 • İlk satırın ilaçlarla tedavisi sonuç vermez: sıcaklık normale dönmez, orofarenksin iltihaplanması azalmaz.

Bu durumda, Sumamed tarafından bademcik iltihabı tedavisi hızla sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın nedenini de korur. Bakterilerde makrolid antibiyotiklere karşı direnç nadirdir.

Uygulama şekli ve önerilen dozlar

Sumamed Yetişkinler tabletlerde reçete edilir. İlaç günde bir kez alınır: bir yemekten 1 saat önce birer antibiyotik 1 tablet alın. Ertesi gün, aynı zamanda çare içmeye çalışın. Tedavinin seyri sadece 3 gündür.

Dikkat edin! Yaşlılarda Sumamed ve boğaz ağrısı - dikkatli olmak için bir bahane. Genellikle ilaç, kalp problemleri olan hastalarda ani aritmilere neden olur.

Sumamed'in hamile ve emziren kadınlara mümkün olması

Beklenen annelere anjina durumunda ilacın kullanımı mümkündür, ancak bunun faydası bebeğin potansiyel riskini aşarsa. Tedavi süresi için Laktasyonda Sumamed emzirmeyi reddetmeniz tavsiye edilir.

Çocukluk çağında anjin tedavisi

Anjina olan çocuklar için Sumamed onaylanmış ikinci bir ilaçtır. Eğer bir sebepten ötürü, çocuk penisiline uymuyorsa, çocuk doktorları sıklıkla bu ilacı reçeteler.

Sumamed'i bir süspansiyon şeklinde vermek için altı aydan üç yıla kadar bir çocuk için uygundur. Kendi ellerinizle pişirmek çok kolay: talimatları takip ederek, flakondaki tozu suyla seyreltin ve iyice çalkalayın.

Dikkat edin! Her kullanımdan önce süspansiyonu sallayın.

Yetişkinlerde olduğu gibi, bu antibiyotik çocuklarda günde bir kez alınır. Tedavi süresi 3 gündür. Dozaj çocuğun ağırlığına göre hesaplanır (10 mg / kg). Kolaylık için tabloyu kullanın.

Kontrendikasyonlar ve istenmeyen etkiler

Sumamed'i kullanmak yasaktır:

 • ilaca bireysel hoşgörüsüzlük;
 • karaciğer yetmezliği;
 • konjenital karbonhidrat metabolizması bozuklukları;
 • Ergotamine dayalı fonların eş zamanlı yönetimi.

Dikkat edin! İlaç altı aya kadar çocuklar için kontrendikedir.

Alım sırasında yan etkiler çeşitlidir, ancak nadirdir.

En yaygın olanları şunlardır:

 • bağırsak bozuklukları (ishal, belirsiz karın ağrısı ve disbiyozun diğer semptomları);
 • alerjik reaksiyonlar (cilt kaşıntı, döküntü, dokuların şişmesi);
 • baş ağrısı ve baş dönmesi.

İstenmeyen etkilerden herhangi biri gelişirse, ilacı almayı bırakın ve bir doktora danışın.

analogları

Aynı etken madde ile preparatlar için, ancak diğer ilaç şirketleri tarafından izin verilir, endişe:

 • Azitral (kapsül 250 ve 500 mg);
 • Azitroks (kapsül 250 ve 500 mg, pediyatrik form 100 mg / 5 mi);
 • azitromisin;
 • Ecomed.

Diğer grupların antibiyotikler arasında, analogların alınması daha zordur, bu yüzden doktor sıklıkla "Sumamed veya Suprax: angina ile daha iyi olan" sorusunu cevaplayamaz.

Her şey hastalığın seyrinin doğasına, yardımcı sağlık sorunlarına ve ilaçların tolere edilebilirliğine bağlıdır. Bu nedenle, bazı durumlarda Sumamed daha etkilidir ve bazı durumlarda, sefalosporinler grubundan bir antibiyotik olan Supraks.

Sumamed'i atama kararının kapsamlı bir incelemeden sonra bir doktor tarafından alınması son derece önemlidir. Yüksek verime rağmen, ilacın hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilecek bazı yan etkileri vardır. Ancak çoğu zaman hastanın anjina ve Sumamed'i teşhis ettiği durumlar vardır - etkili tedavi için tek gerçek çözüm.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın ödemi

İçindekiler:Ödemin lokalizasyonunun yeri çoğunlukla larinksin submukozal gevşek lifidir. Şunları içerir:
• vestibüler veya skapular katlanmış kıvrımlar;
• kıvrımların altındaki alan;
• dilin tarafında epiglotisin yüzeyi.

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik, sadece geleceğin annesinin değil, aynı zamanda gelecekteki babanın da hayatında harika ve çok önemli bir dönemdir. Her kadın, istisnasız, hazır olmalı, dokuz ay boyunca sağlık durumu çoğu zaman çok iyi olmayacaktır.