Loading

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır. Zamanında tedavi olmayışı, akut patolojinin kronik olana geçişine ve ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Farenjit için antibiyotikler, enflamatuar süreci durdurmaya ve hastanın durumunu hafifletmeye kısa sürede yardımcı olur. Aslında, bu tür etkili ilaçların kullanımı sadece bir enfeksiyöz komplikasyon tehdidine başvurulur, çünkü bunlar viral bir hastalıkta etkisizdir.

Patolojinin özellikleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Farenjit, farinkste patolojik bir sürecin mukoza zarını ve lenfoid dokusunu etkilediği bir hastalıktır. Bu patoloji çeşitli faktörlerin etkisi altında gelişebilir ve çoğu kez enfeksiyöz farenjit teşhis edilir.

Akut bir hastalığın en sık nedenleri şunlardır:

 • virüsler
 • mantar
 • patojenik mikroorganizmalar

Gübrenin gonokok ve klamidyadan etkilenmesi durumunda spesifik farenjit formlarının gelişimi mümkündür. Akut formda hastalığın gelişim nedenleri arasında alerjik doğanın farenjit ve tahriş edici fiziksel veya kimyasal faktörlerin etkisi altında ortaya çıkan patolojiler tanımlanabilir.

Farinksin uzun süreli patolojik süreci, farenjitin akışın kronik formuna geçmesine yol açar. Kronik farenjit gelişmesine neden olan faktörler şunlardır:

 1. uzun süreli alerjik reaksiyonlar
 2. endokrin sisteminin bozulması
 3. Sjogren sendromu eşlik eden patolojiler
 4. kimyasal uyaranların boğazına uzun süreli veya sürekli maruz kalma
 5. nazofarenksin sık görülen bakteriyel hastalıkları

Akut farenjitin ana semptomu, boğazda rahatsızlık hissinin ortaya çıkmasıdır. Patolojinin daha da geliştirilmesi ile aşağıdaki klinik tablo gelişebilir:

 • boğazda ağrıyı artıran kuru öksürük
 • lenfoid tanelerin inflamasyonu ve mukopürulent birikintilerinin oluşumu
 • hastanın genel esenliğinin bozulması
 • lenf nodu genişlemesi ve palpasyon hassasiyeti
 • Kulakta ve işitsel kanallarda ağrının yayılması
 • posterior faringeal duvarın şişmesi ve hiperemi
 • yutulduğunda rahatsızlık
 • kalıcı terleme ve boğaz ağrısı

Farenjitin ilerlemesi ile birlikte otitis, sinüzit, pürülan tonsillit ve farinkste pürülan apseler gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Kronik farenjit seyrinde, klinik tablo çok belirgin değildir ve sağlığın bozulmasının belirgin belirtileri yoktur. Patolojinin ana tezahürü boğazda rahatsızlıktır, yani hasta, persistan terleme ve kuruluk hissi ve aynı zamanda tükürük takılmadan bir öksürük hissinden şikayetçidir.

Antibiyotikler ne zaman reçete edilir?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon varlığında endikedir

Aslında, farenjitin antibakteriyel ilaçların kullanımı ile tedavisi her zaman uygulanmamaktadır. Patoloji, bakteriler, mantarlar veya virüslerin aktivitesi tarafından tetiklenirse, bu tür bir ilacın sadece olumlu bir etkisi olacaktır. Diğer durumlarda, antibiyotik tedavisi uygulamak sadece etkisiz değil, zararlı olacaktır.

Ne yazık ki, bir uzman aynı zamanda oldukça sorunludur ve farenjitin doğasını doğru olarak öğrenir ve yakın gelecek için bir tahmin yapar. Çoğunlukla farinksin bakteriyel ve viral hasar belirtileri hemen hemen aynıdır. Ancak, buna rağmen, doktorlar, farenjit için antibakteriyel ilaçlar reçete etmek için acele etmiyorlar, çünkü irrasyonel kullanımı bağırsaklardaki ve hava yollarındaki mikrofloranın bileşimini değiştirebilir. Bu nedenle, bu tür güçlü maddelerin sadece bir doktor tarafından ve belirli endikasyonların varlığında reçete edilmesi gerekir.

Antibiyotik almak ne kadar doğru?

Antibiyotiklerin olumlu etki göstermesi ve güvende olabilmeleri için aşağıdaki kurallara sıkı sıkıya uyulmalıdır:

 1. İlaç süresi ve dozu sadece ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Hastanın yaşını, genel sağlığını ve bedenin bireysel özelliklerini dikkate aldığınızdan emin olun.
 2. Önceden belirtilen antibakteriyel tedavinin tamamen geçmesi gereklidir ve farenjitin hoş olmayan semptomatolojisi ortadan kalkmış olsa bile ilacı almayı bırakmaz. Gerçek şu ki, farenksin arka duvarında iltihaplanma sürecinin yüksek bir nüksetme riski vardır, yani, bakteriler yine aktif olarak büyüyüp çoğalmaya başlar.
 3. Alkollü içecekler ve diğer bazı tıbbi ürünler ile aynı zamanda antibiyotik almak kesinlikle yasaktır. İlacı kullanmadan önce, ekli talimatları incelemek ve doktor ile ortaya çıkan tüm soruları çözmek gerekir.
 4. Farenjit ile antibakteriyel tedavi süresi 10 gündür, ancak bazı güçlü ilaçlar sadece 3-5 gün sürebilir. Antibiyotik almak, 2-3 günlük bir başvurudan sonra olumlu bir etki yaratmazsa, tedavi rejimini düzelten bir doktora danışmak gerekir.
 5. Kapsül şeklindeki antibiyotikler yemeklerden 1 saat önce veya öğünlerden 2 saat sonra ağızdan alınmalı ve bol miktarda su ile içilmelidir. Yalnızca yemek yedikten sonra izin verilen resorptif tabletleri, spreyleri ve aerosolleri kullanın ve işlemin herhangi bir şey yemesine veya içmesine izin verilmedikten sonra 2 saat içinde kullanın.

Bir kişinin alerjik reaksiyon geliştirme eğilimi varsa, antibiyotik almakla paralel olarak, Zodak, Suprastin ve Tavegil gibi antihistaminiklerin alınması gerekir.

Çocuklar ve yetişkinler için antibiyotik

Antibiyotik tedavisinin etkili olması için, kullanımları için kurallara uymanız gerekir.

Farenjit tedavisinde güçlü bir ilaç seçerken, daha önce alınan antibiyotik ilaçları ve hastalığın etiyolojisi patoloji patolojisinin özellikleri dikkate alınmaktadır.

Çoğu zaman, lokal olarak hareket eden ve maruziyet alanındaki patojenik mikroorganizmaları yok eden farenjitin tedavisi için lokal ilaçlar seçilir. Bu tür ilaçların ana üretim şekli aerosoller veya spreylerdir ve bunlar arasında en etkili olanları şunlardır:

 • Miramistin bir antibiyotik değil, bir antiseptiktir. Böyle bir ilacın yardımıyla farinkste bakterileri öldürmek ve daha fazla üreme sürecini yavaşlatmak mümkündür. Farinks boşluğu ile günde birkaç kez tedavi edilmesi gereken bir sprey formunda üretilir. Sulama sonrası yiyecek ve sıvı tüketmek için bir süre tavsiye edilmez ve Miramistin'i kapsamlı bir tedavinin parçası olarak uygulamak en iyisidir.
 • Cameton geleneksel olarak antibiyotik grubundan bahsedilir ve bileşimde anti-enflamatuar, antibakteriyel ve anestezik etki gösteren birkaç aktif madde vardır. İlaç, birkaç vuruşla farenks içine püskürtülen bir aerosol formunda üretilir. Böyle bir ilaç, nazofarenks ve üst solunum yollarında meydana gelen farenjit ve diğer enflamatuar patolojileri tedavi etmek için kullanılabilir. İlaç kullanımının kontrendikasyonları yoktur, ancak hastalığı çocuklukta tedavi etmek önerilmez.
 • Hexalysis, anti-inflamatuar, analjezik ve antibakteriyel etkiye sahip lokal kombine bir ilaç olarak kabul edilir. Bu tür bir ilacın aktif maddesi, streptokoklara, stafilokoklara ve diğer patojenik mikroorganizmalara karşı artan aktivite ile karakterize edilir.

Videodan, farenjitin hangi belirtilerle ortaya çıktığını öğrenebilirsiniz:

Genellikle komplike olmayan farenjit formları, antibiyotik sisteminin oral uygulamasını gerektirmez ve sadece komplikasyon riski varsa reçete edilir. Bakteriyel farenjit semptomları çocuklarda veya yetişkinlerde ortaya çıktığında, penisilin grubunun antibiyotikleri genellikle reçete edilir. Hastalığı ortadan kaldırırken iyi bir etki aşağıdaki ilaçlar tarafından verilir:

Ampisilin etkisiz ise, etkisi klavulanik asit ile güçlendirilir, Amoxiclav ve Flemoclav reçete edilebilir. Ampisilin tedavisine alerjisi bir grup makrolid veya linkoamidden alınan ilaçlar kullanılarak gerçekleştirildiğinde. Farenjit ortadan kaldırmak için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir:

Şiddetli patolojide, farenjit ile mücadele sefalosporinler yardımıyla yapılabilir ve semptomların semptomlarını Ceftriaxone, Cephazoline veya Cefadroxil ile zayıflatır.

Farenjit sonrası komplikasyonlar

Akut farenjitin tedavisi kronik formda olabilir!

Diğer herhangi bir patoloji gibi, farenjit de etkili tedavinin yokluğunda ortaya çıkan çeşitli komplikasyonların gelişmesine eşlik edebilir. Kronik farenjit sıklıkla hastalığın akut formunun bir komplikasyonu haline gelir ve etkili tedavinin yokluğunda ilerlemeye başlar.

Streptococci tarafından kışkırtılan enflamatuar süreç, diğer KBB organlarına yayılarak, larenjit, trakeit ve solunum sisteminin diğer patolojilerinin gelişmesine neden olabilir.

Tedavi edilmeyen bir hastalık, aşağıdaki komplikasyonların gelişmesine neden olabilir:

 1. peratonsiller apse
 2. kronik bronşit
 3. farengeal apsesi
 4. akut artiküler romatizma
 5. işitme tüpü ve iç kulak iltihabı
 6. tükrük bezi iltihabı
 7. servikal lenfadenit

Larenjit, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin ortadan kaldırılması, antibakteriyel ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilebilir, ancak sadece belirli belirtiler varsa. Tedavinin olumlu bir etkisi ve hızlı bir iyileşme elde etmek için, antibiyotik almak ve kendi kendine ilaç vermek için kurallara uymanız tavsiye edilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotikler hakkında basit bir dil

Farenjit, mukus zarını ve farinksin lenfoid dokusunu etkileyen akut veya kronik bir enflamasyondur. Akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Etiyolojik faktöre göre, viral, bakteriyel, fungal, alerjik ve travmatik hastalıklar arasında bir ayrım vardır.

Farenjit ile antibiyotik içmem gerekiyor mu?

Bu durumda, antimikrobiyal tedavi rehabilitasyon ve bakteriyel odak süpüratif komplikasyonlar (peritonsiller ve retrofarengeal abse, servikal lenfadenit) ve inen enfeksiyonlar (soluk borusu) önlenmesi amacıyla reçete edilir.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler: isimler

Tabletlerde sistemik uygulama için tercih edilen ilaçlar

penisilinler:

 • Fenoksimetilpenisilin (Ospen);
 • Amoksisilin (Amosin, Flemoxin Solutab);
 • Ampisilin (Ampisilin);
 • Amoksisilin + Klavulanik asit (Flemoclav Solutab, Arlet, Panclav, Augmentin).

sefalosporinler:

 • Sefaleksin (Cefalexin, Ospexin);
 • Sefuroksim aksetil (Zinnat);
 • Ceftibuten (Tzedek);
 • Sefixim (Panzef, Sorcef, Suprax).

makrolidler:

 • Azitromisin (Sumamed, AziRus, Azitral, Azitrox);
 • Klaritromisin (Clacid, Fromilide)
 • Midekamisin (Makropen);
 • Josamisin (Wilprafen).

Streptokokal etiyolojinin tonsillofarenjit de kullanıldığı zaman:

 • Linkoamidler (Klindamisin, Lincomycin).
 • Enjekte edilebilir sefalosporin (seftriakson), ciddi süpüratif komplikasyonlar (apseler genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde meydana) Cefoperazone'u veya seftazidim kullanılır.

Farenjit ile, sadece sistemik değil, aynı zamanda yerel antimikrobiyal tedavi kullanılması önerilir. Antiseptikler veya antibiyotikler ile spreyler ve durulama solüsyonlarının yanı sıra anti-enflamatuar, analjezik ve antimikrobiyal etkileri birleştiren kombine ajanlar reçete etmekte etkilidir. Lokal terapi, ağrı sendromunu azaltabilir ve mukozada iltihaplanma sürecini hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir, ancak, orta ve şiddetli (karmaşık) akışla sistemik antibakteriyel tedavinin yerini alamaz.

Yerel kullanım için etkilidir:

Kültür yöntemlerinin hastalığın streptokokal doğasını belirlemesi durumunda, hastaya bicillin profilaktik romatizmal komplikasyonlar verildiğini hatırlamak önemlidir. Yetişkinler bir kez, kas içi Bicillin-5, çocuklar - Bicillin-3 (haftada bir, üç kez) reçete edilir. Penisiline karşı alerjiyle, tedavi için başka bir ilacın kullanılması şartıyla üç günlük bir Azitromisin tedavisi önerilir.

Bir farenjit yetişkin için hangi antibiyotik daha iyidir? Kullanılan araçlara kısa bir bakış

ampisilin

Geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumu olan bir penisilin sınıfına atıfta bulunur. Patojenler üzerindeki bakterisit etkisinin mekanizması, mikrobik duvarın sentezinin bastırılmasından kaynaklanır. Antibiyotik, penisilinaz üretmeyen gram ve gram + bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda etkilidir.

Madde, oral uygulama ile hızlı bir emmeye sahiptir, ancak biyoyararlanımı yaklaşık% 40'tır. Maksimum konsantrasyon, kullanımdan sonra iki saat içinde elde edilir. Esas olarak böbrekler tarafından atılır. Büyük miktarlarda anne sütünün içine nüfuz eder.

İlacın dezavantajları, hastalarda yüksek bir alerjik reaksiyon insidansını içerir.

Ampisilin çocuklar bir ay kadar böbrek ve karaciğer, mide-bağırsak hastalıkları, astım, lösemi, ihlal laktasyon sırasında, penisilin, enfeksiyöz mononükleoz için uygun hiperduyarlı değildir. Hamile kadınlara ve saman nezlesi olan hastalara dikkat edilebilir.

Yetişkinler için, yemekten önce bir saat boyunca günde dört kez ilacın 250 miligram alması önerilir. Gerekirse, doz günde 3 grama arttırılabilir.

Flemoclav Solutab

İnhibitör korumalı penisilleri ifade eder. Amoksisilin eylem spektrumu, ilacı penisilinaz üreten bakterilerin suşlarına karşı etkili kılan klavulanik asit nedeniyle genleştirilir.

İlaç karaciğer hastalıkları, sarılık, mononükleoz, ilaç bileşenlerinin intoleransı, lenfositik lösemi, gastrointestinal hastalıklar, bozulmuş böbrek fonksiyonu, laktasyon için reçete değildir. Hamile kadınlar için dikkatli reçete edilir.

Doz, amoksisilin'e göre hesaplanır. Yetişkinler günde üç kez 0.5 gram veya günde iki kez 0.825 gram atar. Şiddetli hastalık durumunda, doz ikiye katlanabilir.

Çare yemeklerden hemen önce kullanılır. Tablet, bir bardak soğutulmuş kaynamış su ile yıkanmalı veya 50 ml su içinde çözülmelidir.

sumamed

İlaç geniş spektrumlu bakteriyostatik aktiviteye sahip azitromisin. Yüksek dozlarda bakterisidal etki gösterir. Gram, gram + içeri ve ekstraselüler patojenlere karşı etkilidir.

Makrolid intoleransı, şiddetli böbrek ve karaciğer hastalıkları olan hastaları tedavi etmek için kullanılmaz. 12 yaşın altındaki çocuklar ve kırk beş kilogramdan az olan çocuklar, 0,5 gramlık hap almazlar. Üç yıla kadar, tabletlerin kullanımı kontrendikedir. 125 miligram için. Süspansiyon altı aylık yaşa geldikten sonra kullanılır.

Ergotamin ve dihidroergotamin ilaçları ile ilaç verilmesi yasaktır.

Hamile kadınlara antibiyotik reçete etmek mümkündür. Emzirme döneminde kullanıldığında emzirme durdurulur.

Yetişkinler günde 0.5 gramlık üç günlük bir rota atar. İlk günde 500 miligram ve dört gün daha günde 250 mg.

klatsid

Klaritromisin ticari adı.

Atanmamış olanlar:

 • porfiri olan hastalar;
 • makrolidlere alerjiler durumunda;
 • hamile, emzirme;
 • Şiddetli böbrek ve karaciğer patolojileri ile;
 • astemizol, sisaprid, pimozid, terfenadin ile eşzamanlı olarak;

On iki yaşın altındaki çocuklara bir süspansiyon verilir.

Yetişkin, orta şiddette farenjit tedavisi için, Clacid günde iki kez 0.25 gram reçete edilir. Hastalığın karmaşık bir seyrinde, doz her 12 saatte 0.5 gram'a çıkarılır.

Uzun süreli etki gösteren tabletler (Clacid SR) bir kez tüketilir (500 mg). Alt solunum yolu enfeksiyonu ile komplike bir ciddi hastalık durumunda, günde bir kez 1000 mg.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Zinnat

İkinci nesil sefalosporin antibiyotik olan sefuroksim preparattır.

Ajan mikrobik duvarın mukavemetini kırma yeteneğinden dolayı geniş bir bakterisit aktivitesi spektrumuna sahiptir., Meningokok, gonokok, Klebsiella, Salmonella, Moraxella, vb streptokok ve stafilokok (dahil penitsillinoustoychivye), hemolitik coli karşı etkili Zinnat (ampisiline dirençli türleri görür) Bakteriyel beta-laktamazlara karşı dayanıklıdır.

Sefuroksim stafilokoklar metitsillinoustoychivyh legionella'ya, tsitrobakter, Serratia, Proteus, Campylobacter, atsinetobaktera, Pseudomonas aeruginosa, enterobakterilere karşı etkin değildir.

Antibiyotik, gastrointestinal sistemden yüksek bir biyoyararlanım ve hızlı emilime sahiptir, bu da gıda ile eşzamanlı kullanımla artar. Kan plazmasındaki Cmax, başvurudan sonraki ikinci saat için hesaplandı. İdrarda değişmeden atılır.

Emzirmek ve hamile kadınlar ilacın plasenta bariyerinin üstesinden gelebildiği gibi anne sütünün içine girebildiğini de hesaba katmalıdır.

fonların avantajları Zinnat etkili olduğu gerçeğini isnat edilebilir değil sadece farenjit için değil, aynı zamanda faringotonzillite streptokok bademcik iltihabı, bakteriyel bronşit, orta kulak iltihabı, sinüzit içinde.

Sefuroksim reçete edilmez:

 • üç aya kadar olan çocuklara;
 • Beta-laktam ilaçlara aşırı duyarlılığı olan kişiler;
 • Kronik böbrek yetmezliği, nonspesifik ülseratif kolit, anamnezde gastrointestinal hemorajisi olan hastalar.

Hamile kadınları tedavi etmek için dikkatli kullanın.

Yan etki ortaya çıkabilir:

 • döküntü, kaşıntı, ürtiker, bronkospazm ve diğer alerjik reaksiyonlar;
 • vajinit ve pamukçuk;
 • normal bağırsak mikroflorasının ihlali;
 • dispeptik bozukluklar;
 • titreme ve kramplar;
 • baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik;
 • ishal ve kolit;
 • Periferik kan ve biyokimyanın parametrelerinde değişiklikler.

Önerilen dozlar ve tedavi süresi

Zinnat, 125, 250 ve 500 miligram'lık tabletler şeklinde salım formuna sahiptir. Çocuklar için 5 ml'de 125 mg'lık bir süspansiyon kullanılması tercih edilir.

Komplike olmayan bir kursta, 12 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar her 12 saatte bir 0.25 gram reçete edilir. Üç altı aylık bebeklerin 40 ila 60 mg arasında alınması önerilir. Altı aydan iki yıla kadar - 60 ila 120 miligram. İki yıldan on ikiye kadar 125 mg reçete edilir. Zinnat günde iki kez sarhoş.

Alt solunum yolu enfeksiyonu veya otitine katıldığında, yetişkinlere günde iki kez 0,5 gram reçete edilir. 3 ila 6 ay arasında, 60 ila 90 mg, iki yıla kadar - 90 ila 180 mg, on iki yıl için 0.18-0.25 gram olarak reçete edilir. İlaç da günde iki kez kullanılır.

Yetişkinlerde farenjit: semptomlar ve tedavi

Hastalık boğazda ağrı, terleme, yanma, kuruluk ile başlar. Boğaz ve mide bulantısı, viskoz mukusun çıkması nedeniyle bir şişlik hissi ile ilgili şikayetler vardır. Ayrıca gözlendi: iştah, halsizlik, uyuşukluk azaldı. Viral (adenoviral enfeksiyon) burun geçitlerinin gelen burun tıkanıklığı ve bol mukus akıntı katıldığında, konjunktivit, artan submandibuler, oksipital, servikal lenf bezi.

Yetişkinlerde, hafif ve orta şiddetteki farenjit ateşsiz veya küçük bir subfebril rahatsızlığıyla ortaya çıkabilir. Çocukların burun sesleri olabilir.

Akut dönemde kronik farenjit ile klinik tablo hastalığın biçimine bağlı olacaktır.

Catarrhal farenjit parlak hiperemik, ödematöz, farinksin arka duvarında bol miktarda mukus sekresyonu ile kaplıdır. Hipertrofik farenjit için lenfadenoid folikül şeklinde yuvarlak elevasyonların varlığı ile karakterizedir. Subatrofik ve atrofik formlarda ince, soluk, donuk bir mukoza vardır.

Kronik veya sık akut farenjit ile gastroözofageal reflüyi dışlamak için gastroenterolog danışılır.

Genel tedavi şunları içerir:

 • koruyucu ses modu ve diyet;
 • alkol ve sigara kullanımının giderilmesi;
 • lokal antiseptik ve analjezik tedavi (spreyler, lolipoplar);
 • iltihabın bakteriyel yapısı durumunda, farenjit için antibiyotikler kullanılır, viral bir hastalık durumunda, antiviral tedavi endikedir.
 • Ağır bir akımda veya kronik formda immünomodülatörlerin kullanılması mümkündür;
 • alerjik bir bileşen durumunda, antihistaminik kullanımı belirtilir;
 • hipertrofik formların tedavisi için, hipertonik çözeltiler ile durulayın;
 • hipotrofik formlar ile, izotonik tuzlu su çözeltisi durulama, posterior duvarın retinol, tokoferol asetat, deniz topalak yağı çözeltisi ile yağlanması.

Tedavinin sona ermesinden sonra, vücudun enfeksiyonlara karşı doğal direncini arttırmak için multivitamin preparatları önerilmektedir.

Makale hazırlandı
doktor-enfeksiyoncu Chernenko A. L.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Yetişkinler ve çocuklar için farenjit antibiyotikler

Farenjit, farinksin mukoza zarında oluşan inflamatuar bir süreçtir. Hastalığa hem viral hem de bakteriyel bir enfeksiyon neden olabilir. Hastalık boğaz ve persenyada bir banal ağrı ile başlar. Ayrıca, diğer hoş olmayan semptomlar burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve sıcaklık şeklinde de birleşebilir. Ancak farenjit ile antibiyotik almaya değer mi? Ve ne kadar etkili olacaklar?

Farenjit ile antibiyotik almak için endikasyonlar

Sadece farenjit ile antibiyotikler alınmamalıdır. Sonuçta, tedavi süreci doğrudan hangi enfeksiyonun hastalığa yol açtığına bağlıdır. Virüslerin farenks içine nüfuz etmesi nedeniyle hastalık ortaya çıkmışsa, antibiyotik almak anlamsız olacaktır. Genellikle böyle bir hastalık üçüncü veya beşinci gün geçmeye başlar. Ancak ikincil bir enfeksiyon viral bir hastalığa katılırsa, antibakteriyel ilaçlar olmadan yapılması imkansızdır. Komplikasyonların ortaya çıkması, sıcaklığın artması, kuru veya ıslak öksürüğün ortaya çıkması, larinkste püstüllerin ortaya çıkması, bademcikler ve lenf düğümlerinde artış anlamına gelecektir.

Ana endikasyonlar:

 • bakteri tipi angina görünümü;
 • tracheitis veya bronşitin bir komplikasyon olarak bağlılığı;
 • pnömoni belirtilerinin ortaya çıkışı;
 • obstrüktif bronşit görünümü;
 • otit veya sinüzit tezahürü;
 • Hastalığın kronik seyrinin gelişimi;
 • sıcaklık altı günden daha 37-37.5 derece;
 • iki veya daha fazla gün boyunca tutulan 38.5 dereceye kadar sıcaklık artışı;
 • Hastalığın süresi iki veya üç haftadan fazladır.

Farenjit ile antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar

Antibakteriyel ilaçların her zaman atandığını belirtmek gerekir. Resepsiyona başlamak için, hastalığın nedensel ajanı belirleyecek bir doktor ile bir sağlık kontrolünden geçmelisiniz. Farenjit virüs doğası için antibiyotik kullanıyorsanız, bu süreç vücutta ciddi bir ihlale yol açabilir. Uzmanlar, en güçlü antibakteriyel ilaçların ve düzenli olarak tekrarlanan kursların kullanılmasının, bağışıklık fonksiyonunda bir azalmaya yol açtığını ve bunun sonucunda vücudun kendi başına enfeksiyonla mücadele edemeyeceğini kanıtlamıştır. Bir hastada kronik hastalıklar varsa, bir antibiyotik tedavisinden sonra alevlenme meydana gelir.

Ayrıca, makul olmayan antibiyotik tedavisi dirence yol açar. Yani, bakteriler vücuda ciddi hasar veren ilaçlara karşı hassasiyeti kaybeder.
Antibiyotik almak için başka kontrendikasyonlar vardır:

 • penisilin grubu preparatları üzerinde alerjik belirtilerin varlığı;
 • ilaç bileşenlerine artan duyarlılık;
 • emzirme;
 • böbrek ya da karaciğer yetmezliğinin varlığı.

Çocukluk çağında farenjit antibiyotik tedavisi yapılırsa, ilacın katı dozunu hesaba katmanız gerekir. Aşağıdaki gibi antibiyotik alırken ortaya çıkabilecek yan etkileri unutmayın:

 • diyare fenomenleri;
 • dermatit oluşumu;
 • Eklem dokularında ağrılı duyular;
 • baş ağrısı;
 • anemi;
 • ciltte iğne ucu kanaması oluşumu;
 • ağız, vajina ve bağırsaklarda mantar hastalıklarının belirtileri;
 • Quincke'nin larinks ve ödem spazmı.

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisinin özellikleri


Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi, çeşitli amaçların yerine getirilmesi anlamına gelir:

 • patojenlerin tamamen ortadan kaldırılmasını ima eden etiyopropik tedavi;
 • semptomları azaltma;
 • Erken ve geç komplikasyonların önlenmesi.

Antibakteriyel ilaçları doğru şekilde kullanırsanız ve doktor tavsiyelerini uygularsanız, şunları yapabilirsiniz:

 • kandidiyazis farenjit;
 • akut rinofarenjit tipi;
 • gonokokal grubun farenjitleri;
 • kronik tipte farenjit;
 • granüler bir türün bir farenjitidir;
 • atrofik formun farenjitleri.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotik, bakteriyel inokülasyonun sonuçlarını hemen içmeye başlamalıdır. Eğer analiz uzun bir süre için yapıldıysa, ancak beklenecek süre yok ise, doktor hemen antibakteriyel ilaçlar reçete edebilir. İlaç tedavisi için çeşitli kurallar olduğunu belirtmek gerekir.

 1. Daha hızlı iyileşmek için en kısa zamanda ilaç almaya başlamalısınız. Özellikle bu önlem çocuklar için geçerlidir.
 2. Çok çeşitli ilaçları seçmeye değer. Yeni kuşağın araçları, vücudu çok fazla etkilemez ve önemli bir zarara neden olmaz. Sindirim sistemine zararsızdırlar.
 3. Antibiyotiklerin süresi ortalama sekiz ila on gün arasındadır. Hasta azitromisin reçete edilirse, tedavi kursu beş gün sürer.
 4. Kursta bir azalma, ilacın keskin bir şekilde geri çekilmesi ile veya zamansız tedaviye başlandığında, hasta komplikasyonları kazanma riskini taşır.
 5. Farenjit kronik bir tip olduğunda, sıklıkla yerel antibakteriyel ajanlar reçete edilir. Böyle bir tedavi yardımcı olmazsa ve iki ila üç gün içinde iyileşme olmazsa, sistemik tedavi uygulanır.
 6. Dört yaşın altındaki çocuklarda aerosol kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu bronkospazm ve boğulmaya yol açabilir. Rezorpsiyon için tabletler üç yıla kadar olan çocuklar için ezilmelidir.

Farenjit ile antibakteriyel ilaçlar

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit tedavisi için antibakteriyel ilaçlar iki tipe ayrılır:

 • Yerel fonlar.
 • İç kullanım için ilaçlar.


Yerel antibiyotiklere aşağıdakileri eklemek gelenekseldir:

 1. Bioparoks. Lokal kullanım antibiyotik. Birçok bakteriye karşı faaliyeti olan fusanfugin içerir. Bu ilaç şişlikleri çıkarmanıza ve iyileşme sürecini askıya almanıza izin verir. Yetişkinler ve yedi yaşın üzerindeki çocuklar için reçete edilir. Prosedür günlük olarak günde iki defaya kadar tekrarlanmalıdır. Kaviteyi bir seansta iki veya üç kez sulayın;
 2. Geksaliz. Analjezik, antibakteriyel ve anti-inflamatuar etki sağlayan lokal kombine doğadan oluşan bir ilaç. Stafilokok ve streptokoklara karşı aktiviteye sahiptir. Her gün, üç gün boyunca altı ila sekiz tablet alın. Gelecekte, miktar üç kez azalır;
 3. Grammidin. Tabletler şeklinde mevcut olan antibakteriyel madde. Boğazdaki ağrı, terleme ve bakterilerin çoğalması ile kronik farenjit, bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı ile baş etmede yardımcı olur. Tabletlerin beş gün boyunca günde dört kez çözünmesi gerekiyor.

İç kullanım için ilaçları taşımak:

 1. Azitromisin. Makrolid gruba ait olan antibiyotiklerden biri. Hastanın penisilin grubu ilaçlara karşı tolerans göstermediği veya uygun bir etkinin olmadığı durumlarda reçete edilir. Farenjitle antibiyotik günde bir tablet içmelidir. Tedavi kursu süresi beş gündür. Yetişkinler ve üç yaşın üzerindeki çocuklar için reçete edilir. Bulantı, ishal, baş dönmesi şeklinde bir takım yan etkilere neden olur.
 2. Amoxiclav. Penisilin grubuna ait antibiyotiklerden biri. En etkili araçlardan biri olarak kabul edilir. İlacın bileşimi vücut üzerinde bir çift etkisi olduğu nedeniyle amoksisilin ve klavulanik asit içerir. Yetişkinlere kapsül verilir, çocuklara bir ilaç şeklinde bir süspansiyon şeklinde reçete edilir. Farenjit için antibiyotikler yedi ila on gün boyunca günde iki veya üç kez sarhoş olmalıdır. İlacın dozu hastanın ağırlığına ve yaşına göre hesaplanır. Nadir durumlarda, ishal, bulantı, cildin ağartılması şeklinde yan etkilere neden olur.
 3. Cefadroxil. Vücut üzerinde karmaşık bir etkiye sahip olan antibakteriyel ajan. Son nesil preparatları ifade eder ve bu nedenle pratik olarak kontrendikasyon yoktur ve yan etkilere neden olmaz. Günde iki kez antibiyotik içmeniz gerekiyor. Tedavi kursunun süresi yedi ila on dört gün arasındadır. Nadir durumlarda, bulantı, ishal, kandidiyaz ve baş ağrılı duyular şeklinde yan etkilere neden olur. Penisilin grubunun ilaçlarından herhangi bir etkisinin olmaması durumunda bu durumlarda reçete edilir.
 4. Lincomycin. Lincosamide grubuna ait antibiyotik. Kapsüllerde bulunur ve yedi yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için reçete edilir. İlacın eşit bir zaman aralığında günde iki kez kadar alınır.
 5. Amoksisilin. İlaç penisilin grubuna aittir. İlk jenerasyon ajandır, ancak birçok bakteriye karşı oldukça etkilidir. Kapsül şeklinde üretilmiştir. Ancak Amoksisilin ishale ve bulantıya neden olduğu için, sindirim sistemini iyileştirmek için ek olarak probiyotikler reçete edilir. Emzirme ve enfeksiyöz tip mononükleoz şeklinde bir dizi kısıtlamalar vardır. İçki antibiyotikler on gün boyunca günde iki ila üç kez olmalıdır.

Hasta iki ila üç gün sonra antibiyotik aldıktan sonra herhangi bir iyileşme görmezse, ilaç diğerine değiştirilmelidir. Antibiyotiklerin kendi kendine uygulanması, olumsuz etkilere yol açabilir. Özellikle çocuklarla ilgilidir. Tedavi sürecinden sonra, vitamin komplekslerinin alımını içeren, sağlıklı yiyecekleri sertleştiren ve yiyen bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmek için önlemler almanız gerekir.

Farenjit için antibiyotikler

Üst solunum yollarının en sık görülen hastalıkları arasında lenfoid doku ve mukus posterior faringeal duvarda lokalize olan inflamatuvar bir süreç olan farenjit yer alır. Olguların ezici çoğunluğundaki bu patolojik durumlar yaşlı hastaları etkiler ve çocuklarda çok daha az görülür. Hastalığı mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için tedavi eden hekimler tedavi rejimlerinde en sık farenjit için antibiyotik kullanmaktadır.

Hastalığın belirtileri, hastalık tipleri

iltihabın ana nedenleri aşırı sıcak yiyeceklerin (gıdalar ya da akut), hipotermi, alerjik reaksiyonlar, boğaz hasarı, kimyasal maddelere uzun süre maruz kalma kullanılmasıdır.

Farenjit belirtileri şunlardır:

 • çeşitli yoğunluktaki yutaklarda (akut, sabit, keskin, vb.) bir zulüm hissi ile birlikte ağrı;
 • genel zehirlenme (uyuşukluk, ateş);
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • boğazda mukus tıkanıklığı.

Semptomların ortaya çıkışının doğası gereği, belirtilerin bütünlüğü hastalığın tipini belirlediğinden, hekimin katılacağı tanıya bağlıdır.

Birkaç çeşit farenjit vardır:

 • alerjik;
 • travmatik;
 • bakteriyel, patojenik tek hücreli mikroorganizmaların kolonilerinin büyümesinin arkaplanına karşı gelişen;
 • Mantar (çoğu zaman oluşumu Candida türüne ait mantarlar tarafından kışkırtır);
 • viral - insan vücuduna nüfuz eden hücresel olmayan enfeksiyöz ajanların aktif vital aktivitesinin bir sonucu.

İstatistiğe göre, tespit edilen farenjitin toplam sayısının sadece% 25'i bakterilerden ve yaklaşık% 70'i virüslerden kaynaklanmaktadır.

Hastalığın seyrinin özelliklerine bağlı olarak, akut ve kronik hastalık türleri tahsis edilir; Hastalığın özel formlarına granüler inflamatuar bir süreçtir.

Antibiyotik tedavisinin basitleştirilmesi

farenjit semptomlarının hafifletilmesi için antimikrobik ve antibakteryel ilaçların Atama hasta ve yayma laboratuar testlerinin sonuçlarını gözden geçirmek için doktor (bakteriyolojik analizi patojen belirlemek amacıyla gerçekleştirilir) incelenmesinden sonra ortaya çıkar.

Antibiyotiklerle tedavi endikasyonları şunlardır:

 • 5 gün boyunca düşük dereceli ateş;
 • Bakteriyel bir bademcik iltihabı veya obstrüktif bronşit olan bir hastanın saptanması;
 • pürülan otitis media veya pnömoni riski;
 • Hastalığın kapsamı 30 günden fazladır.

Farenjit için antibiyotikler aşırı bir ölçü olarak kullanılır ve sadece bakteriyel hastalık tipini tedavi etmek için kullanılır. Enfeksiyöz ajanların kolonilerini hızla ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar, hastalığa bağlı ek enfeksiyonlara izin vermezler, hastalığın pürülan formunda doldurulamazlar.

Farenjit viral formlarının antibiyotik tedavisinin kullanımı ile tedavi edilmediğine dikkat edilmelidir (ilaçlar sadece hücresel olmayan patojenlerin büyümesini ve gelişimini etkilemez). Bu nedenle, doktorun muayenesi ve muayenesi olmaksızın hastalığın ilk semptomları için tek başına antimikrobiyal ilaçların kullanılması yasaktır.

Lokal veya ağızdan mı?

Farenjit için reçete edilen antibiyotikler hem topikal olarak (aerosol formunda) hem de oral olarak (yani ilaçları yutmak suretiyle) kullanılabilir.

Çoğu zaman hap şeklinde antibiyotik ilaçlar kullanılmamaktadır: terapinin spreylerle (veya tabletlerin emilmesi) etkisi yeterlidir.

Antibiyotik içeren aerosollerle tedavinin seyri bir takım olumlu yönlere sahiptir:

 • organizmanın mikrobiyosisiğinde dengesizliğe neden olmaz;
 • Kronik böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları öyküsü olan hastalar için tedavi rejimlerinde izin verilir;
 • Bir çocuğu bekleyen kadınlarda üst solunum yollarının hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Farenjit, bronşit, otit, hastalığın şiddetli formları ile arka plana karşı meydana geldiği durumlarda oral tabletler önerilir.

Hamilelerin tedavisinde kullanılan sistemik antibiyotikler, sadece bir doktor tarafından, hasta bir kadının tam muayenesinden sonra ve ilacın fetus üzerindeki olası olumsuz etkilerinin değerlendirilmesinden sonra kullanılır.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler: gözden geçirme, ilaç isimleri

Yıllar süren deneyime sahip doktorlara göre, mukus boğaz iltihabı tedavisinde en etkili olanı penisilin grubundan gelen ilaçlar:

 • amoksisilin;
 • Modern bir Penisilin - Fenoksimetilpenisilin analoğu;
 • Penisilin.

kullanımları beklenen sonuçları getirmez durumlarda, ilaçlar, oral sefalosporinler (örneğin seftriakson), veya makrolidler (azitromisin, eritromisin, klaritromisin, spiramisin) ile ilgili antibiyotikler ile değiştirilir. Bir hastaya penisilinlere ciddi alerjiler tanısı konulursa, Klindamisin ve Lincomycin reçete edilir, ilaçlar linkoamidler grubunda birleştirilir.

Çeşitli farenjit formlarını tedavi etme planları birbirinden biraz farklıdır. Örneğin, akut enflamasyon tipinin tedavisinde, penisilin serisinden bir antibiyotik reçete edilir; Kronik bir hastalıkta, büyük olasılıkla, doktor mikroorganizmalar üzerinde geniş bir etki spektrumuna sahip bir ilaç önerir.

Farenjitin ilk aşamalarında uzman bir antibiyotik (Hexalysis) veya aerosol (Miramistin, Bioparox) içeren bir topikal tablet kullanmayı önerir.

Hastalığın tedavisi için en iyi ilaç

Üst solunum yolu hastalıklarının her türü için her derde deva olarak adlandırılabilecek evrensel bir ilaçtır. Erişkinlerde farenjit için antibiyotik, hastalığın şekli ve seyrinin ağırlığı dikkate alınarak seçilir.

Kural olarak, anaerobların veya pnömokokların neden olduğu inflamasyon, doğal penisilinler ile tedavi edilir. Streptokok enfeksiyonu durumunda mikroorganizmalar üzerinde geniş bir etki spektrumu olan bu grubun yarı sentetik preparatları kullanılır.

Tetrasiklin grubunun ilaçları yavaş yavaş arkaya doğru çekilmektedir: günümüzde çoğunlukla penisilinlere karşı aşırı duyarlılık için reçete edilmektedir.

Çoğu zaman, çoğu bakteri patojenini etkileyen sefalosporinler kullanılır.

Tabletli ilaç formlarıyla tedavinin seyri etkisiz ise, o zaman farenjit tedavisi rejimi antibiyotik enjeksiyonları içerir.

En sık kullanılan tabletler şeklinde bazı antimikrobiyal ajanların dozajları ekli tabloda belirtilmiştir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Bir farenjit çocuklarda ve erişkinlerde oldukça yaygın bir boğaz hastalığı olup, bunun başlıca nedeni enfeksiyondur. Hastalık hastaya çok fazla rahatsızlık ve bu rahatsızlığa uzun süre dayanacak kuvvetler verir.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır: ateş, halsizlik, genel halsizlik ve boğazda keskin bir ağrı, normalde yemek yemeye ve konuşmaya izin vermez. Çoğu durumda, hastalıktan kurtulmak yeterince hızlı yapılabilir, ancak bazen vücudun enfeksiyonu mücadele etmesine yardımcı olan antibiyotik almak zorundasınız. Hastalığından en kısa zamanda kurtulmak için, farenjit ile birlikte ne tür antibiyotikler?

Pürülan farenjit ile hangi antibiyotikler alınır?

Kural olarak, farenjitin cerrahi tedavisi hızla hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olur. Pek çok durumda, lokal tedavi, inflamasyonu düşürmek için ağrı ve sulama boğaz spreyler tedavisi için boğaz ot dekoksiyonlar, rezorpsiyon yassı haplar ve pastiller bir durulama maddesi olarak tayin edilir.

Farenjit için antibiyotikler nadiren kullanılır, çünkü boğazda inflamasyonun en yaygın nedeni, yukarıdaki ilaçların etkisinin olmadığı virüslerdir. Yani boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler analizler sonucu hastalık olduğunu bakteriler neden olduğunu ortaya çıkardı ve sadece reçete edilir zatürre gibi komplikasyonlara bulaşıcı bir doğa, bir tehdit olduğunda.

Enflamatuar bir süreç bir enfeksiyonla birleştiğinde, pürülan farenjitte yer değiştirilemeyen antibiyotikler. Ek olarak, farenjit almak için hangi antibiyotiklerin daha iyi olduğunu düşünün, hastalığın pürülan otitis gelişmesiyle birlikte görülmesi veya burun sinüslerine yayılmaya başlanması gerekir.

Ayrıca, çocuklarda farenjit ile antibiyotik almak, 3-5 gün boyunca yüksek bir sıcaklık devam ettiğinde, herhangi bir şekilde takılmayan bir zorlu önlemdir.

Uzun süreli halsiz farenjit ile birlikte uygun şekilde seçilmiş antimikrobiyal ilaçlar, hastalığın kronik bir forma geçişini önlemeye yardımcı olacaktır. Reçete tedavisi ve ilaç türü, en az 7-10 gün olan standart tedavi yöntemi, yukarıdaki durumlardan herhangi birinde sadece bir doktor olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit ile hangi antibiyotiklerin içilmesi daha iyidir?

Yetişkin hastalar ve küçük çocuklar tarafından farenjit ile hangi antibiyotikler alınır? Bu hastalıkla mücadele için kullanılan en etkili ilaçlar penisilin grubunun temsilcileridir: Ampisilin, Fenoksimetil penisiellin, Dikloxacillin ve Carbenicillin.

Bazen akut ve diğer farenjit türleri için antibiyotik kullanımı alerjik reaksiyonların nedeni haline gelir, bu durumda alternatif ilaçlar kurtarmaya gelir. Penisilinler, linkoamidler, makrolidler veya seflazporinler ile değiştirilebilir. Sefuroksim, Cephalexin, sefadroksil, lincomycin, klindamisin, spiramisin, Roksitromisin, Klaritromitatsin, Azitromisin ve diğerleri: Bu grupta, en etkili antibiyotikler boğaz ağrısı için böyle isimlerdir.

Farinksin iltihaplı hastalıkları, genellikle soğuk algınlığı veya rinitten kaynaklanır ve ayrıca bu hastalıklarla iyi bir şekilde birleşir. Bu nedenle, yetişkinlerde farenjitli bir antibiyotik, çeşitli dozaj formlarında (lokal veya sistemik etki) reçete edilebilir. Bunlar gargara, inhalasyon, sulama veya enjeksiyon için hazırlıklar olabilir.

Farenjitli yetişkinler için hangi antibiyotikler evde kullanabilirim? Çoğu zaman, bunlar oral uygulama ve lokal tedavi için araçlardır. Sistemik bir tedavi olarak, tabletler, kapsüller veya süspansiyonların yutulması yerine kastaki enjeksiyonlar kullanılabilir.

Farinksin sulanması için kombine ajanlar aerosol formunda kullanılır. Bu, ilacın farinkse uygulanması sürecini kolaylaştırır ve tüketimini önemli ölçüde azaltır.

Aynı zamanda, çeşitli formülasyonlar, nazofarenksin mukoza zarını yağlamak ve hoş olmayan plağı ondan çıkarmak için kullanılır. Çok nadiren, isimleri doktor tarafından belirlenen erişkinlerde farenjit için antibiyotikler, mukozanın etkilenen bölgeleri için toz halinde toz halinde kullanılır.

Akut ve kronik farenjit için antibiyotikler

İlaçları alırken, farmakin ile en iyi antibiyotiklerin bile, hastanın tedaviyi bağımsız olarak düzeltmeye başlaması, ilacın dozunu veya kursun süresini değiştirmesi durumunda enfeksiyondan önce güçsüz olacağını anlamak önemlidir.

Farinkste akut inflamatuar süreçleri tedavi ederken, aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Patojenik bakterileri tamamen yok etmek için, sürekli on günlük bir tedavi sürecine girmek gerekir. İstisna sadece 5 gün süren Azitromisin'dir;
 • Daha önceki antibakteriyel ilaçlar reçete edilecek ve alımları başlayacak, daha hızlı ve daha kolay iyileşme süreci olacaktır;
 • Bazı durumlarda, antibiyotiklerle tedaviden sonra, yeniden bakteriyolojik bir analiz gereklidir.

Hastalığın kronik bir formunu tedavi ederken, alevlenme döneminde antibiyotik verilmelidir. Her yeni nüksetme ile doktor, çok çeşitli etkilere sahip yeni ve güçlü ilaçları reçete etmek zorunda kalıyor.

Bazen kronik farenjitli bir antibiyotik etkili değildir ve bunun birkaç nedeni olabilir:

 • Numuneleri almadan ve analizleri yürütmeden yanlış seçilmiş ilaç;
 • Hasta doktorun reçetesini ihlal etti - günlük dozu bilinçli olarak düşürdü, ilaç erken iptal edildi veya ilaç kaçırıldı;
 • Eşzamanlı hastalıklar ve enfeksiyon odakları vardır.

Bu tür durumlardan kaçınmak için, tıbbi önerileri açıkça takip etmek gerekir.

laktobasiller ve bifidobakteri ile kapsüllere veya tek dozluk alınması öngörülen antibakteriyel ilaçların alımı ve aynı zamanda taze süt ürünlerinin tüketimi ile paralel olarak, mide ve bağırsak mikroflorasına ilaçların-antibiyotiklerin olumsuz etkilerini azaltmak için.

Çocuklar için farenjit için antibiyotik

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotik reçeteleme amacı sadece enfeksiyon belirtilerini ortadan kaldırmak ve hastanın durumunu iyileştirmek için değil, aynı zamanda erken ve sonraki komplikasyonların gelişmesini önlemek için de.

Antibiyotiklerin uygulanması sadece farenjit açıkça veya muhtemelen bakteriyelse haklı olabilir. Asılsız antibiyotik tedavisi ilaca karşı direnç (bağımlılık) oluşumuna katkıda bulunacaktır, buna ek olarak istenmeyen yan etkiler de olabilir.

Antibiyotik tedavisi, hastalığın bakteriyel kökenini gösteren klinik tablo ve epidemiyolojiye dayanarak, bakteriyolojik analiz sonuçlarının elde edilmesinden önce başlatılabilir.

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir. P-laktamlara alerjik reaksiyon gösteren hastalarda makrolid (eritromisin, azitromisin) ve linkoamid antibiyotikler (lincomycin, klindamisin) kullanılmalıdır. Aşağıda önerilen hazırlıklar, dozajlar ve uygulama rejimleri hakkında konuşacağız.

Farinkste akut inflamatuar sürecin tedavisinde antibiyotik kullanıldığında, bu faktörleri dikkate almak gerekir:

 • patojen bakterilerin yok edilmesi için on günlük bir antibiyotik tedavisine tabi tutulması gereklidir (istisna azitromisin, beş gün boyunca kullanılır);
 • Daha önceki antibakteriyel ilaçlar reçete edilir, organizmanın hastalık ile daha kolay ve daha hızlı baş edeceği;
 • Bazen antibiyotik tedavisinden sonra tekrarlanan bir bakteriyolojik analiz gerekebilir.

Kronik farenjit için antibiyotikler hastalığın alevlenme döneminde tayin edilir. Farmakin tedavisi için antibiyotikler çoktan kullanılmışsa, doktor çok çeşitli etkilere sahip daha güçlü ilaçlar reçete etmelidir.

Hastalığın akut formunun kronik olana geçişi birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • akut farenjit tedavisi için yanlış seçilmiş ilaç;
 • doktor reçetesi hastanın ihlali (ilacın erken iptal, günlük dozda kasıtlı azalma, ilacın atlama);
 • Eşzamanlı enfeksiyon odaklarının varlığı.

Hastalığın kronik bir formunun gelişmesini önlemek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Bakteriyolojik analizi ihmal etmeyin;
 • Lokal tedavi etkisiz ise, sistemik ilaçların reçetesi ile geciktirmeyin;
 • İlacın hastanın durumunda bir iyileşme ile zamanı kısaltmayın veya ortadan kaldırmayın.

Çocuklarda farenjit için antibiyotikler

Farenjitli çocuklarda farenks ve boğazın sulanmasında, miramistin, orasept, heksoral tedavide kullanılmak üzere, antibakteriyel ajanlar içeren topikal uygulama solüsyonları veya aerosoller kullanılabilir.

Farinksin enflamatuar sürecinin tedavisinde sıklıkla lokal aksiyonun antibiyotikleri kullanılır. İlaçlar, alerjiler ve yan etkiler olasılığını da dikkate alarak, yaş ve eylem spektrumuna bağlı olarak seçilir.

Sistemik maruziyetin antibiyotikleri (oral uygulama için), komplikasyon riski taşıyorsa da, farenjitin olağan seyrinde, bunları kullanmamak daha iyidir.

Boğaz ağrısı arka plana karşı farenjit olduğu durumlarda, reçete antibiyotikler için kontrendikasyon yoktur. 3 yaşından büyük çocuklar antibakteriyel şekerler reçete edilir: falimint veya sarkıt.

Farenjit bakteri doğası (streptococcus, staphylococcus, hemofilik çubuk) kanıtlanmış ise, o zaman doktor mikroorganizmaların duyarlılığı göz önüne alındığında, bir antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotik tedavisinin sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve sadece hastalığın karmaşık seyrinde olduğunu unutmayın.

2 yaşına kadar olan bebeklerde antibakteriyel sprey kullanmak için çok dikkatli olunmalıdır. Çocuk için beklenmedik bir şekilde, ilacın enjeksiyonu larinksin spazmodik bir refleksini provoke edebilir ve boğulmaya neden olabilir. Bu nedenle, yanakların yan yüzeylerine solüsyon enjekte edilmeli, ancak doğrudan boyun içine alınmamalıdır. Aerosolü kullandıktan sonra, çocuğun 1-2 saat boyunca içmesine ve yemesine izin verilmemelidir.

Farenjit ve larenjit için antibiyotikler

Farenjit genellikle larenjit ile birlikte ortaya çıkar: Bu iltihaplanma süreci sadece farinksin değil, aynı zamanda larenksin de etkilendiği zaman olur.

Böyle bir durumda antibiyotik reçete etmenin uygunluğu sorusu doktor tarafından kararlaştırılmalıdır. İlk olarak, hastalığın etiyolojisi ve seyrine bağlıdır. İkinci olarak, hastalığın erken aşamalarında geleneksel yöntemler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu, her şeyden önce, ses tellerinin huzuru, gargara, sıcak ayak havzaları almak, inhalasyon yapmak, boyun bölgesine kompres uygulamak, fizyoterapi prosedürlerini uygulamaktır.

Eğer böyle bir tedavi etkisiz kalıyorsa ve süreç devam ederse, ancak o zaman antibiyotik tedavisini kullanma olasılığından bahsedebiliriz. Penisilin grubunun antibiyotiklerinin kullanılması önerilir ve eğer etkisiz ise, yarı sentetik penisilin preparatları (oksasilin, ospen, ampisilin, augmentin).

Eşzamanlı olarak antibiyotiklerle, antitüsifler enfeksiyonun alt kısımlara, örneğin bronşlara batmadığından emin olmak için reçete edilebilir.

Antibiyotiklerin bağırsak mikroflorası üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, antibiyotik tedavisi ile ek olarak bifidobakteri ve laktobasili içeren kapsüller veya poşetler almalı, taze ekşi sütlü ürünler kullanmalısınız.

Farenjit için antibiyotik isimleri

Karmaşık bir farenjit tedavisinin en sık yardımcıları aşağıdaki antibiyotiklerdir:

 • penisilinler (amoksisilin, benzilpenisilin, fenoksimetilpenisilin);
 • sefalosporin preparatları (sefadroksil, seftriakson);
 • makrolit antibiyotikler (eritromisin, spiramisin, azitromisin, roksitromisin, klaritromisin, midecamisin);
 • Linkoamidler (lincomycin, clindamycin).

Farenjit karşı uygulama yöntemi ve antibiyotik dozu

Farenjit lokal tedavisi ile farinksin mukoza zarında yaşayan mikroorganizmaları etkileyen ilaçlar kullanılır. Örneğin, fyuzafyunzhin-aerosol kullanmak rasyoneldir: antimikrobiyal ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir, alt solunum organlarında enfeksiyonun yayılmasını bloke eder ve ayrıca tahriş olmuş doku yüzeylerinin hızlı iyileşmesini destekler.

Sistemik antibiyotik kullanımı, farklı şemalara ve ilaç kombinasyonlarına göre gerçekleştirilebilir. Kural olarak, aşağıdaki antibiyotikler uygun dozajlarda reçete edilebilir:

 • Benzatin penisilin - 2.4 milyon ünite. bir kere / in. Bu ilaç, hastanın önerilen antibiyotik tedavisi rejimine, ayrıca olumsuz iç ve sosyal koşullara veya streptokok salgınlarına bağlı olduğundan şüphe duyulduğunda reçete edilebilir;
 • amoksisilin - günde üç kez 5 mg;
 • sefadroksil - günde iki kez 5 mg;
 • fenoksimetilpenisilin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 5 mg (yaşına göre dozu ayarladıktan sonra çocuk pratiğinde kullanılması önerilir);
 • azitromisin - tedavinin ilk gününde bir kez 5 mg, daha sonra yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde bir kez 0.25 g. Tedavi süresi 4 gündür;
 • klaritromisin - günde iki kez 0.25 g;
 • midekamisin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 4 mg;
 • roksitromisin - 10 gün boyunca günde iki kez 0.15 g;
 • eritromisin - günde üç kez 5 mg (eritromisin maksimum yan etki miktarına sahip olabilir);
 • Klindamisin - 10 gün boyunca günde dört kez 0.15 g;
 • Sefuroksim günde iki kez, günde 2 kez, 10 gün boyunca yutulduğunda, 0.25 g.

Farenjitin klinik belirtilerinin ortadan kalkmasından birkaç gün sonra seçilmiş antibiyotiğin kullanılması önerilir: sıcaklık stabilizasyonu, boğazda ağrı hissi, lenf nodlarının normal durumunun düzeltilmesi.

Farenjit, mukus zarını ve farinksin lenfoid dokusunu etkileyen akut veya kronik bir enflamasyondur. Akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Etiyolojik faktöre göre, viral, bakteriyel, fungal, alerjik ve travmatik hastalıklar arasında bir ayrım vardır.

Farenjit ile antibiyotik içmem gerekiyor mu?

Antibiyotik tedavisi hastalığı, bakteriyel florası tarafından neden olmuş ve bademcik iltihabı (faringotonzillit) ile birlikte yüksek sıcaklıkta, lenf düğümleri, konjunktivit ile indirgenmesi durumunda belirtilen veya şeklini alır

ve farinksin arka duvarından aşağı doğru pürülan mukus akışı eşlik eder.

Bu durumda, antimikrobiyal tedavi rehabilitasyon ve bakteriyel odak süpüratif komplikasyonlar (peritonsiller ve retrofarengeal abse, servikal lenfadenit) ve inen enfeksiyonlar (soluk borusu) önlenmesi amacıyla reçete edilir.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler: isimler

Tabletlerde sistemik uygulama için tercih edilen ilaçlar

penisilinler:

 • Fenoksimetilpenisilin (Ospen);
 • Amoksisilin (Amosin, Flemoxin Solutab);
 • Ampisilin (Ampisilin);
 • Amoksisilin + Klavulanik asit (Flemoclav Solutab, Arlet, Panclav, Augmentin).

sefalosporinler:

 • Sefaleksin (Cefalexin, Ospexin);
 • Sefuroksim aksetil (Zinnat);
 • Ceftibuten (Tzedek);
 • Sefixim (Panzef, Sorcef, Suprax).

makrolidler:

 • Azitromisin (Sumamed, AziRus, Azitral, Azitrox);
 • Klaritromisin (Clacid, Fromilide)
 • Midekamisin (Makropen);
 • Josamisin (Wilprafen).

Streptokokal etiyolojinin tonsillofarenjit de kullanıldığı zaman:

 • Linkoamidler (Klindamisin, Lincomycin).

Hastalığın karmaşık bir seyrinde (bakteri bronşiti, otitis, lenfadenit, vb.), Uygulayın:

 • Enjekte edilebilir sefalosporin (seftriakson), ciddi süpüratif komplikasyonlar (apseler genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde meydana) Cefoperazone'u veya seftazidim kullanılır.

Farenjit ile, sadece sistemik değil, aynı zamanda yerel antimikrobiyal tedavi kullanılması önerilir. Antiseptikler veya antibiyotikler ile spreyler ve durulama solüsyonlarının yanı sıra anti-enflamatuar, analjezik ve antimikrobiyal etkileri birleştiren kombine ajanlar reçete etmekte etkilidir. Lokal terapi, ağrı sendromunu azaltabilir ve mukozada iltihaplanma sürecini hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir, ancak, orta ve şiddetli (karmaşık) akışla sistemik antibakteriyel tedavinin yerini alamaz.

Yerel kullanım için etkilidir:

Kültür yöntemlerinin hastalığın streptokokal doğasını belirlemesi durumunda, hastaya bicillin profilaktik romatizmal komplikasyonlar verildiğini hatırlamak önemlidir. Yetişkinler bir kez, kas içi Bicillin-5, çocuklar - Bicillin-3 (haftada bir, üç kez) reçete edilir. Penisiline karşı alerjiyle, tedavi için başka bir ilacın kullanılması şartıyla üç günlük bir Azitromisin tedavisi önerilir.

Okumaya devam edin: Alkol ve antibiyotik almanın uyumluluğunu ve sonuçlarını öğrenin

Bir farenjit yetişkin için hangi antibiyotik daha iyidir? Kullanılan araçlara kısa bir bakış

ampisilin

Geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumu olan bir penisilin sınıfına atıfta bulunur. Patojenler üzerindeki bakterisit etkisinin mekanizması, mikrobik duvarın sentezinin bastırılmasından kaynaklanır. Antibiyotik, penisilinaz üretmeyen gram ve gram + bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda etkilidir.

Madde, oral uygulama ile hızlı bir emmeye sahiptir, ancak biyoyararlanımı yaklaşık% 40'tır. Maksimum konsantrasyon, kullanımdan sonra iki saat içinde elde edilir. Esas olarak böbrekler tarafından atılır. Büyük miktarlarda anne sütünün içine nüfuz eder.

İlacın dezavantajları, hastalarda yüksek bir alerjik reaksiyon insidansını içerir.

Ampisilin çocuklar bir ay kadar böbrek ve karaciğer, mide-bağırsak hastalıkları, astım, lösemi, ihlal laktasyon sırasında, penisilin, enfeksiyöz mononükleoz için uygun hiperduyarlı değildir. Hamile kadınlara ve saman nezlesi olan hastalara dikkat edilebilir.

Yetişkinler için, yemekten önce bir saat boyunca günde dört kez ilacın 250 miligram alması önerilir. Gerekirse, doz günde 3 grama arttırılabilir.

Flemoclav Solutab

İnhibitör korumalı penisilleri ifade eder. Amoksisilin eylem spektrumu, ilacı penisilinaz üreten bakterilerin suşlarına karşı etkili kılan klavulanik asit nedeniyle genleştirilir.

İlaç karaciğer hastalıkları, sarılık, mononükleoz, ilaç bileşenlerinin intoleransı, lenfositik lösemi, gastrointestinal hastalıklar, bozulmuş böbrek fonksiyonu, laktasyon için reçete değildir. Hamile kadınlar için dikkatli reçete edilir.

Doz, amoksisilin'e göre hesaplanır. Yetişkinler günde üç kez 0.5 gram veya günde iki kez 0.825 gram atar. Şiddetli hastalık durumunda, doz ikiye katlanabilir.

Çare yemeklerden hemen önce kullanılır. Tablet, bir bardak soğutulmuş kaynamış su ile yıkanmalı veya 50 ml su içinde çözülmelidir.

sumamed

İlaç geniş spektrumlu bakteriyostatik aktiviteye sahip azitromisin. Yüksek dozlarda bakterisidal etki gösterir. Gram, gram + içeri ve ekstraselüler patojenlere karşı etkilidir.

Makrolid intoleransı, şiddetli böbrek ve karaciğer hastalıkları olan hastaları tedavi etmek için kullanılmaz. 12 yaşın altındaki çocuklar ve kırk beş kilogramdan az olan çocuklar, 0,5 gramlık hap almazlar. Üç yıla kadar, tabletlerin kullanımı kontrendikedir. 125 miligram için. Süspansiyon altı aylık yaşa geldikten sonra kullanılır.

Ergotamin ve dihidroergotamin ilaçları ile ilaç verilmesi yasaktır.

Hamile kadınlara antibiyotik reçete etmek mümkündür. Emzirme döneminde kullanıldığında emzirme durdurulur.

Yetişkinler günde 0.5 gramlık üç günlük bir rota atar. İlk günde 500 miligram ve dört gün daha günde 250 mg.

klatsid

Klaritromisin ticari adı.

Patojenlerde geniş bir antimikrobiyal aktivite ve bakteriyostatik etki spektrumuna sahiptir. Beta-laktamazlara karşı dayanıklıdır.

Atanmamış olanlar:

 • porfiri olan hastalar;
 • makrolidlere alerjiler durumunda;
 • hamile, emzirme;
 • Şiddetli böbrek ve karaciğer patolojileri ile;
 • astemizol, sisaprid, pimozid, terfenadin ile eşzamanlı olarak;

On iki yaşın altındaki çocuklara bir süspansiyon verilir.

Yetişkin, orta şiddette farenjit tedavisi için, Clacid günde iki kez 0.25 gram reçete edilir. Hastalığın karmaşık bir seyrinde, doz her 12 saatte 0.5 gram'a çıkarılır.

Uzun süreli etki gösteren tabletler (Clacid SR) bir kez tüketilir (500 mg). Alt solunum yolu enfeksiyonu ile komplike bir ciddi hastalık durumunda, günde bir kez 1000 mg.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Zinnat

İkinci nesil sefalosporin antibiyotik olan sefuroksim preparattır.

Ajan mikrobik duvarın mukavemetini kırma yeteneğinden dolayı geniş bir bakterisit aktivitesi spektrumuna sahiptir., Meningokok, gonokok, Klebsiella, Salmonella, Moraxella, vb streptokok ve stafilokok (dahil penitsillinoustoychivye), hemolitik coli karşı etkili Zinnat (ampisiline dirençli türleri görür) Bakteriyel beta-laktamazlara karşı dayanıklıdır.

Sefuroksim stafilokoklar metitsillinoustoychivyh legionella'ya, tsitrobakter, Serratia, Proteus, Campylobacter, atsinetobaktera, Pseudomonas aeruginosa, enterobakterilere karşı etkin değildir.

Antibiyotik, gastrointestinal sistemden yüksek bir biyoyararlanım ve hızlı emilime sahiptir, bu da gıda ile eşzamanlı kullanımla artar. Kan plazmasındaki Cmax, başvurudan sonraki ikinci saat için hesaplandı. İdrarda değişmeden atılır.

Emzirmek ve hamile kadınlar ilacın plasenta bariyerinin üstesinden gelebildiği gibi anne sütünün içine girebildiğini de hesaba katmalıdır.

fonların avantajları Zinnat etkili olduğu gerçeğini isnat edilebilir değil sadece farenjit için değil, aynı zamanda faringotonzillite streptokok bademcik iltihabı, bakteriyel bronşit, orta kulak iltihabı, sinüzit içinde.

Sefuroksim reçete edilmez:

 • üç aya kadar olan çocuklara;
 • Beta-laktam ilaçlara aşırı duyarlılığı olan kişiler;
 • Kronik böbrek yetmezliği, nonspesifik ülseratif kolit, anamnezde gastrointestinal hemorajisi olan hastalar.

Hamile kadınları tedavi etmek için dikkatli kullanın.

Yan etki ortaya çıkabilir:

 • döküntü, kaşıntı, ürtiker, bronkospazm ve diğer alerjik reaksiyonlar;
 • vajinit ve pamukçuk;
 • normal bağırsak mikroflorasının ihlali;
 • dispeptik bozukluklar;
 • titreme ve kramplar;
 • baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik;
 • ishal ve kolit;
 • Periferik kan ve biyokimyanın parametrelerinde değişiklikler.

Önerilen dozlar ve tedavi süresi

Zinnat, 125, 250 ve 500 miligram'lık tabletler şeklinde salım formuna sahiptir. Çocuklar için 5 ml'de 125 mg'lık bir süspansiyon kullanılması tercih edilir.

Komplike olmayan bir kursta, 12 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar her 12 saatte bir 0.25 gram reçete edilir. Üç altı aylık bebeklerin 40 ila 60 mg arasında alınması önerilir. Altı aydan iki yıla kadar - 60 ila 120 miligram. İki yıldan on ikiye kadar 125 mg reçete edilir. Zinnat günde iki kez sarhoş.

Alt solunum yolu enfeksiyonu veya otitine katıldığında, yetişkinlere günde iki kez 0,5 gram reçete edilir. 3 ila 6 ay arasında, 60 ila 90 mg, iki yıla kadar - 90 ila 180 mg, on iki yıl için 0.18-0.25 gram olarak reçete edilir. İlaç da günde iki kez kullanılır.

Yetişkinlerde farenjit: semptomlar ve tedavi

Hastalık boğazda ağrı, terleme, yanma, kuruluk ile başlar. Boğaz ve mide bulantısı, viskoz mukusun çıkması nedeniyle bir şişlik hissi ile ilgili şikayetler vardır. Ayrıca gözlendi: iştah, halsizlik, uyuşukluk azaldı. Viral (adenoviral enfeksiyon) burun geçitlerinin gelen burun tıkanıklığı ve bol mukus akıntı katıldığında, konjunktivit, artan submandibuler, oksipital, servikal lenf bezi.

Yetişkinlerde, hafif ve orta şiddetteki farenjit ateşsiz veya küçük bir subfebril rahatsızlığıyla ortaya çıkabilir. Çocukların burun sesleri olabilir.

Akut dönemde kronik farenjit ile klinik tablo hastalığın biçimine bağlı olacaktır.

Catarrhal farenjit parlak hiperemik, ödematöz, farinksin arka duvarında bol miktarda mukus sekresyonu ile kaplıdır. Hipertrofik farenjit için lenfadenoid folikül şeklinde yuvarlak elevasyonların varlığı ile karakterizedir. Subatrofik ve atrofik formlarda ince, soluk, donuk bir mukoza vardır.

Kronik veya sık akut farenjit ile gastroözofageal reflüyi dışlamak için gastroenterolog danışılır.

Genel tedavi şunları içerir:

 • koruyucu ses modu ve diyet;
 • alkol ve sigara kullanımının giderilmesi;
 • lokal antiseptik ve analjezik tedavi (spreyler, lolipoplar);
 • iltihabın bakteriyel yapısı durumunda, farenjit için antibiyotikler kullanılır, viral bir hastalık durumunda, antiviral tedavi endikedir.
 • Ağır bir akımda veya kronik formda immünomodülatörlerin kullanılması mümkündür;
 • alerjik bir bileşen durumunda, antihistaminik kullanımı belirtilir;
 • hipertrofik formların tedavisi için, hipertonik çözeltiler ile durulayın;
 • hipotrofik formlar ile, izotonik tuzlu su çözeltisi durulama, posterior duvarın retinol, tokoferol asetat, deniz topalak yağı çözeltisi ile yağlanması.

Tedavinin sona ermesinden sonra, vücudun enfeksiyonlara karşı doğal direncini arttırmak için multivitamin preparatları önerilmektedir.

Makale hazırlandı
doktor-enfeksiyoncu Chernenko A. L.

Daha fazla bilgi için: antibiyotik ile boğazdan pastil ve emici haplar.

Hala sorularınız mı var? Hemen ücretsiz bir doktor danışma alın!

Düğmeye tıklamak, ilgilendiğiniz profilin uzmanlarından bir geri bildirim formu ile web sitemizin özel bir sayfasına yönlendirecektir.

Ücretsiz tıbbi konsültasyon

Antibiyotikler - yirminci yüzyılın ilk yarısında ilacın en büyük keşfi

Farenjit - yutma sırasında terleme ile ortaya çıkan faringeal duvarın iltihaplanması, terleme ve boğazdaki diğer hoş olmayan hisler ile herkes karşı karşıya geldi. Her ne zaman soğuk algınlığımız varsa, onunla birlikte "pakette" çoğu zaman bu hastalık gider.

Ne sıcak içecek ve gargara bulaşma ile baş edemezse? Ne zaman farenjit ile antibiyotik kullanmak ve en etkili nasıl seçilir? Bu soruların cevapları ayrıntılı kılavuzumuzda ve video materyallerimizde bulunabilir.

ARVI'de her zaman antibiyotik almanız gerekiyor mu?

Neyse ki hayır. Farenjit vakalarının yarısından fazlası virüslerden kaynaklanır ve onlarla mücadele semptomatik tedaviye indirgenir.

Antibiyotik olmadan farenjit tedavisi içerir:

 • detoksifikasyon tedavisi - Bol sıcak içecek;
 • ateş düşürücü ateş Artan sıcaklık ile (Parasetamol, Ibuprofen);
 • antiseptik, anti-inflamatuar çözeltilerle boğazın tıkanması;
 • pastiller, palamutlar, spreyler ve gargara için çözümler.

İstisnai durumlarda, vücut enfeksiyonla baş edemediğinde, doktor özel antiviral ajanlar (Remantadine, Tamiflu, Relenza) reçete edebilir. Bu durumda farenjitin antibiyotiklerle tedavisi sadece yararsız değildir (bu ilaçlar virüs üzerinde etkili değildir), aynı zamanda bağırsak disbiyozu ve diğer komplikasyonların gelişmesiyle de ilgilidir.

Farenjit ile antibiyotik kullanımı sadece hastalığın bakteriyel yapısı durumunda haklıdır

Farenjit ve antibiyotikler sadece birincisi bakteriyel floranın neden olduğu durumlarda birleştirilir. Bir doktor bunu güvenilir bir şekilde belirleyebilir, ancak hastalığın nedeninin mikropların aktivitesi olduğunu varsayabilirsin, kendiniz de olabilirsiniz.

Bakteriyel farenjit belirtileri:

 • hafif tansiyon, güçsüzlük, ateş ile hastalığın tedrici başlangıcı; sonra terleme ve boğaz ağrısı eklenir;
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • vücut ısısı uzun bir süre 38-38.5 derecede tutulur;
 • incelendiğinde, farinksin mukozası parlak kırmızı, ödemli, beyaz ve sarı pürülan örtülerdir ve mukoza renginin geri kalanından farklı soldurma odakları mümkündür.

Dikkat edin! Boğaz ağrısı sadece farenjit değil, birçok hastalığın bir belirtisidir. Bu nedenle, sıklıkla görülürse, ciddi patolojiden kaçınmak için bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Ayrıca, doktorun takdirine bağlı olarak, aşağıdaki durumlarda bakteriyel faringeal enfeksiyonların önlenmesi için antibiyotikler reçete edilebilir:

 • kronik tonsillitin anjina veya alevlenmesi;
 • pnömoni geliştirme riski yüksektir;
 • akut basit veya obstrüktif bronşit;
 • pürülan otitis;
 • sinüslerde enfeksiyon yayılması, sinüzit gelişimi, önitis;
 • vücut sıcaklığında 39.5 ° C'nin üzerinde artış, art arda ikiden fazla gün süren;
 • 5-6 gün veya daha fazla için subfebril sıcaklığı (37.0-38.0 derece);
 • Soğuk algınlığı (bir aydan fazla) bir ders.

Farenjit ile, bir antibiyotik sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir

Farenjit ile antibiyotik almak için genel kurallar

Farenjit antibiyotikleri ile tedavi, hastadan ve doktorların tüm önerilerine uygun özel dikkat gerektirir.

Tedavinin etkili olabilmesi için aşağıdaki basit kurallara uyun:

 1. Toplam tedavi süresi doktor tarafından belirlenir ve 5 ila 14 gün arasında olabilir.
 2. Sıcaklık uykuda olsa bile, tedaviyi zamanında kesmeyin ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu sadece inflamasyonun yeniden gelişimini tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda onları yok etmek için zamanları olmayan antibiyotik direnci geliştiren bakterilerin sayısını da arttırır.
 3. İlaç programına göre aynı zamanda alın.
 4. Tableti, çay, meyve suyu, süt vb. Ile değil, temiz kaynatılmış suyla alın.
 5. Farenjit ve tracheitin yanı sıra diğer enfeksiyonların tedavisinde kullanılan alkol ve antibiyotikler uyumlu değildir.
 6. Hastalık şiddetli ise, ilk günlerde, intramüsküler veya intravenöz enjeksiyonlar şeklinde antibiyotiklerin uygulanması tercih edilir. Biraz sonra tabletlere gidebilirsin.
 7. Bu durum tedaviyle iyileşmezse veya daha da kötüye giderse, bir doktora görünün. Başka bir antibiyotik almanız gerekebilir.

Antibiyotik tedavisi boyunca ve 10 gün içinde alkol tüketimi yasaktır.

Erişkinlerde farenjit tedavisi için en etkili antibiyotikler

Yetişkinlerde farenjit ile alınacak antibiyotikler enfeksiyonların şiddetine, hastadaki eşlik eden hastalıkların varlığına ve ilaçların genel olarak tolere edilebilirliğine bağlıdır. En yaygın ilaçlar aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda balgam için en etkili ilaç nedir?

Farinkste çok miktarda balgamın periyodik olarak biriktiğini fark ederseniz, böyle bir durumu dikkat çekmeden bırakamazsınız. Bu, birçok tehlikeli hastalığın karakteristik belirtilerinden biridir.

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.