Loading

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler

Foliküler boğaz ağrısının tedavisi aynı zamanda, hastalığın diğer formlarına karşı mücadelede kullanılan aynı antibiyotikler tarafından gerçekleştirilir. Her şeyden önce, penisiline dayalı ilaçlardan bir seçim yapılır, eğer herhangi bir nedenle uymazlarsa - diğer grupların antibiyotikleri seçilir:

 • Sefalosporinler - güvenlik ve etkinlik için neredeyse penisilinler ile aynıdır. Bu ilaçlar arasında - Cefadroxil, Duratsef, Supraks, Azaran, Apo-Tsefalex ve diğerleri;
 • Anjina - eritromisin en sık kullanılan antibiyotiklerden biri olan makrolidler. Aynı grup azotromisin, josamisin, spiromisin ve diğerleri, uyuşturucudan - Sumamed, Azitro-Sandoz, Hemomisin içerir.

Hemomisin - azitromisin bazlı ilaçlardan biri

Linkoamidler - klindamisin ve lincomycin - nadiren reçete edilir. Foliküler anjina için bu antibiyotikler ciddi yan etkilere neden olabilir ve bu nedenle kullanımları sadece ilaçların geri kalanının bir sebepten ötürü reçetelenemediği durumlarda haklıdır.

Neden tüm anjina türleri aynı antibiyotiklerle tedavi edilir?

Çünkü tüm anjinlere aynı antibiyotiklere duyarlı patojenler neden olur. Sistemik antibiyotik tedavisi ile, bademcik dokularında patojenin lokalizasyonu önemli değildir. Herhangi bir madde, midede emildikten sonra (ya da enjeksiyon yerinde) ve kan giren iltihaplı doku içine girer ve ölümüne neden olan veya üremelerini inhibe bakteriyel hücrelere bağlanan başlar. Kataral anjina bakterisi sadece mukozada ise, antibiyotik onları buraya getirir. Enfeksiyon madde içlerinde bademcik folikülleri, lokalize olmuştur ve bakterileri etkileyecektir. Antibiyotik alma dozu ve sıklığı bile farklı anjina formları için aynıdır. Hastalığın türü sadece semptomatik tedavi araçlarının bir dizi bağlıdır: foliküler tonsillit, örneğin, genellikle mavi dil ile daha ateş düşürücü ve lokal anestezik kullanımını gerektirir.

Foliküler anjinada gerçekten etkili bir antibiyotik reçete etmek için doktor şunları bilmelidir:

 1. Hangi bakteriler anginaya neden oldu?
 2. Hastanın daha önce aldığı antibiyotikler, alerjik reaksiyonları olup olmadığı;
 3. Hastanın geçmişte anjina olup olmadığı.

Kural olarak, doktor patojen türü genellikle bilmez - o anjina geniş spektrumlu antibiyotik bastırmak için zaten mümkün olduğu için en az 3-4 gün, belirlenmesini gerektirir. Bu nedenle, belirli bir durumda tonsillitli atamak gereken antibiyotik seçimi, doktor genellikle dikkate alerji olasılığını alır ve streptokok, stafilokok karşı ve karşı aktiftir en etkili ilacı reçete. Açıkçası, bir doktor olmadan ve kendi aşırı duyarlılığınızı hesaba katarak, tek başına bir antibiyotiği reçete etmek tehlikelidir.

Staphylococcus, streptococcus'tan daha az anginaya neden olur, ancak genellikle antibiyotiklere daha dirençlidir

"Bir keresinde iki çocuk için boğaz ağrımız vardı. Masha'da dört yıl içinde foliküler. Doktor Sumamed, bir kaşık ve bir ölçüm şırınga ile bir toz reçete. Her şey uygun, uygulanması kolay, ama sonuçta en çok şaşırdım. Düşünün: bebek bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, bademcikler ülser, ağlıyor, sıcaklık. Gerçekten çok korktum. Günde üç kez bir toz çözeltisi içer, sabah için sıcaklık yok, yemek yemek istiyor, her şey geçti. Doğrudan şaşırdım. Aptallar yaklaşık bir hafta boyunca hala orada olsa da, küçük olan iyi hissettirdi. ”

Foliküler anjinada penisilinler

Penisilinler, foliküler boğaz ağrısı için ilk tercih edilen ilaçlardır. Bunlar nadiren sindirim sistemi yan etkilere neden, (çoğu penisilinler gebelik ve emzirme sırasında tıbbi gözetim altında kullanılabilir) yeterince güvenlidir mükemmel farmakokinetik parametreleri (hızla kötü sindirilmiş, midede absorbe) var. onlar hamile bir kadın ya da emziren anne uygularsanız, bu antibiyotiklerin fetüs veya bebek üzerindeki etkileri riski minimumdur.

Çoğu zaman foliküler boğaz ağrısı tedavisi için amoksisilin temel alınarak reçete edilir. Tüm endikasyonlarla, bu antibiyotik, tüm analogları aşar, buna dayanan ilaçlar ise oldukça ucuz ve kullanılabilirdir.

Amoksisilin bazlı müstahzarlar, Flemoxin Solutab, Amosin, Amoksikar, Amoksisar, Apo-Amoxi, Ospamox'tur.

Penisilin grubunun diğer antibiyotikler:

 • Ampisilin - farmakokinetik özelliklerle amoksisilin düzeyinden anlamlı derecede düşüktür. Genellikle midede önemli bir bölümün ayrılmasını önlemek için enjeksiyonlar için kullanılır. Buna dayalı hazırlıklar - Ampic, Apo-Ampi, Uppsampi;
 • Fenoksimetilpenisilin preparatları Vepicombin, Cleacil, Ospen.

Tüm penisilinler zayıf noktası - anjina patojenlerin büyük miktarda bir olayda penisilinaz enzimi üreterek bunlara karşı dirençlidir suşları. Bu yüzden, çoğu durumda, anjin stafilokokal patojen penisiline karşı dirençli ve hatta bağlı bademcik dokusu ajan penisilinaz üretir bakteriler mevcut ile birlikte, aslında giderek etkisiz penisilin streptokok enfeksiyonu ile.

Bu nedenle, inhibitör korumalı penisilinler komplekslerine dayanan antibiyotikler, foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu gibi kompleksler şunları içerir:

 • Augmentin, Amoxiclav, Flemoclav-Solutab ajanlarının bir parçası olan amoksisilin ve klavulanik asidin bir karışımı;
 • Ampisilin ve sulbaktam (sultamycillin) - Ammiside, Sultasin karışımı.

Bu antibiyotikler genellikle daha etkilidir, çünkü klavulanik asit ve sulbaktam, dirençli bakterilerin penisiline karşı korunmasını nötralize eder. Bugün, foliküler anjinada Augmentin ve Amoksiklav, evde hastalığın tedavisi için tercih edilen ana ilaçlardır. Hemen hemen tüm dozaj formlarında üretilirler ve her yaştan yetişkin ve çocuklarda kullanılabilirler.

Klavulanik asit molekülünün 3D modeli

Bütün bu antibiyotikler, yüksek oranda etki gösteren ajanlardır. Onlar saatlerce anjina bakteri-patojenlerin ana miktarını yok etmenizi sağlar. Araştırmaya göre, bu ilaçlarla tedavinin başlamasından 12-24 saat sonra bademcik dokusundan streptokok mikroflorasının bırakılması durmaktadır. Temel olarak, bu ilaçlar, yetişkinler için tabletler ve kapsüller içinde olduğu kadar, çocuklar için bir süspansiyonun hazırlanması için toz ve granül formunda oral uygulama için formda reçete edilir. Bu antibiyotiklerin enjeksiyonları, çoğu durumda önlenebilen eski bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Bazı durumlarda, anjina ile, benzilpenisilin tuzlarına dayanarak, bibillinler reçete edilir. Ana özellikleri vücuda uygulanan uygulama sonrası uzun süreli bir etkidir. Çoğu hastada ilaçlar, enjeksiyondan 2-3 hafta sonra kanda kalır. Bu, ilacın sadece tek bir uygulamasının mümkün olduğu durumlarda bile boğaz ağrısı ile etkili bir şekilde savaşılmasını mümkün kılar.

Biscillinin eksi, kullanımlarını ciddi ölçüde sınırlandırarak, yutulmamasıdır: midede bu preparatlar tamamen parçalanır. Sadece kas içinden uygulanabilirler ve bu nedenle, bu antibiyotiklerin foliküler anjinada kullanımı, yutmak için araçlarla metodik tedavinin organize edilmesinin imkansız olduğu durumlar ile sınırlıdır. Buna ek olarak, boğaz ağrısı komplikasyonlarını önlemek için genellikle diğer antibiyotiklerle yapılan ana tedaviden sonra bikillinler kullanılır - bunlar, vücudun streptokok mikroflorasının kalıntılarının ürünlerini etkilemesini kalıcı olarak önler.

Bu grubun preparatları - Bicillin-1, Bicillin-3, Bicillin-5, Retarpen, Extensillin.

Retarpen - uzun bir eylemi olan bicillins grubundan bir ilaç

Sefalosporinler: Bu antibiyotikler ne zaman kullanılır?

Bu tür durumlarda foliküler boğaz ağrısı tedavisinde sefalosporin grubunun antibiyotikleri kullanılır:

 1. Etken madde penisiline karşı dirençlidir, ancak genel olarak p-laktamlara direnç göstermez;
 2. Hasta penisiline karşı alerjisi vardır.

Foliküler anjinada sıklıkla kullanılan bu grubun antibiyotik sefadroksildir. Supraks tabanlı cefixime Ekotsefron tabanlı sefaleksin mefoxim bazlı tsefoksitina - Ancak, son zamanlarda diğer sefalosporinler temelinde piyasada ilaçların bir çok göründü. Özellikle, foliküler boğaz ağrısının tedavisinde Suprax'ın yüksek etkinliği, birçok etkili tedavi olgusu tarafından kanıtlanmıştır. Ve çoğu durumda, Supraks penisiline dirençli patojenlerin kontrolü vakalarında etkilidir. Bununla birlikte, ilaç bir stafilokokal enfeksiyonun neden olduğu anjinaya karşı etkili değildir.

Suprax, sefixime dayalı bir preparattır.

Foliküler anjinada makrolidler

Foliküler anjinada makrolidlerin en sık iki antibiyotiği reçete edilir:

 1. Adimisin, Eric, Grunamycin ilacı dahil olmak üzere eritromisin;
 2. Azitromisin. Eritromisine dirençli, bakterilere karşı etkilidir.

Bu ilaçların dezavantajları sıklıkla sindirim kanalından penisilinler ve sefalosporinlerden daha sık yan etkilere neden olmalarıdır. Ve bazı durumlarda, bu yan etkiler foliküler anjinanın kendisinden daha şiddetli olabilir. Sumamed ve Azitro Sandoz da 1 yaşından itibaren çocuklara reçete edilir ve pediatride yaygın kullanımlarına neden olan bir süspansiyonun hazırlanması için toz formunda mevcuttur.

Toz halinde Azitro Sandoz, 1-2 yaş arası çocuklar için uygun

"Tanı son kez - muhtemelen streptokokal, foliküler tonsillit. Doktor Sumamed'i atadı. Penisilinlerden bir şey istedim, ama şehirdeki penisiline çok fazla anjina direnci vakası olduğunu ve bu nedenle makrolidler içmek akıllıca olduğunu söyledi. Korkuyla gördüm, karnını koymaktan korkuyorum. Ama hiçbir şey geçmedi. Aksine, taşımadı) Genel olarak, bu Sumamed'in hissetmediği gibi, iştahın bozulması bile değildi. Ve böylece tedavi şu anki gibi - ikinci günde kendimi iyi hissettim, haftanın geri kalanı içiyordu, çünkü doktor dedi. Yani, genel olarak, içebilirsiniz, yeterince güvenli. "

Tanya, yorumlardan

Çocuklarda foliküler anjina hangi antibiyotiklerle tedavi edilir?

Foliküler anjinası olan çocuklara yetişkinlerde olduğu gibi aynı antibiyotikler reçete edilir. Hemen hemen tüm popüler ilaçların hayatın ilk altı ayından alınmasına izin verilir. Daha önceki anjinin neredeyse hiç oluşmadığı göz önüne alındığında (bademcikler sadece üç ay içinde gelişmeye başlarlar ve yaşamın ilk yılında nadir bir anjinaya sahiptirler) uygun formda üretilen herhangi bir aracı kullanabilirler. Bu ilaçlar arasında:

 • sumamed;
 • Zetamax Geciktirici;
 • Azitro Sandoz;
 • amoksiklav;
 • Augmentin...

... ve diğerleri. Çocuklar için antibiyotikler süspansiyonların hazırlanması için toz ve granül formunda uygundur.

Çocuklara genellikle kalp kasının zarar görmesini ve diğer komplikasyonların gelişmesini önlemek için bibillin enjeksiyonları reçete edilir.

Video: Bir doktor anjin için antibiyotikleri nasıl seçer?

Foliküler anjina için hala antibiyotik reçete ne zaman?

Foliküler anjinada antibiyotik enjeksiyonu bu gibi durumlarda gerekli olabilir:

 1. Hastaya doktorun talimatı verilir - bu durum düzeltici kurumlarda, psikiyatri hastanelerinde oluşabilir;
 2. Hasta bilinçsizdir;
 3. Anjina'nın belirtileri o kadar güçlü ki, hasta bir hap veya solüsyonu yutmaz;
 4. Diğer formlarda eldeki fonların yokluğunda.

Kural olarak, hemen hemen tüm diğer durumlarda foliküler anjinalı antibiyotikler içeri alınabilir. Doktor enjeksiyonları reçete ederse, bunun sebebinin ne olduğunu sormak mantıklıdır - bugün oral uygulamadan önce enjeksiyon için hiçbir avantaj yoktur, ancak bu çocuklarda tedaviye kalıcı bir korku neden olabilir.

Sadece nadir durumlarda, intramüsküler olarak antibiyotik verilmelidir

Foliküler boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi sırası

Kural olarak, foliküler boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi evde yapılır. Sadece çok ciddi durumlarda hastaneye yatış gerekli. Doktor belirli bir ilacı reçete eder ve kullanım sıklığını ve her bir alım miktarını gösterir ve hasta veya yakınları tedaviyi evde düzenler.

Foliküler anjinaya sahip herhangi bir antibiyotik en az 7 ardışık gün boyunca alınmalıdır, aksi takdirde ciddi komplikasyon olasılığı dramatik şekilde artar. Genellikle, hastalık 10-12 gün için tedavi kursu, çok şiddetli bir kurs ile - 21 güne kadar. Hastanın durumu normale döndüğünde bu süreyi kısaltmak kesinlikle yasaktır - hastanın zaten sağlıklı olduğunu hissettiği durumlarda, antibiyotik artık sarhoş olamayacağı ve daha önce programı almayı bıraktığı ve kalp ve böbreklerin etkilendiği durumlarda söz konusudur.

Her antibiyotik, talimatlarına uygun olarak belirli bir formda, gıda alımı ile veya bağlanmadan belirli bir zamanda alınır.

Hastalığın akut fazı sırasında, hasta odaya zorunlu sabit hava ile yatak istirahati sağlanır. Aynı zamanda keskin, tuzlu ve kızarmış yiyecekler olmadan koruyucu bir diyet verilir. İltihaplı bademciklere zarar vermemek için tüm ürünler püre haline getirilmeli ve püre halinde verilmelidir.

Patates püresi boğaz ağrısı akut döneminde ana yemektir

Anjina kullanan hastalarda antibiyotik kullanımı çok içmeli. Gerekirse (özellikle çocuklarda), basit temiz suyu yönetmek daha iyidir, sadece hasta maksimum sıvı alırsa, herhangi bir şey, kompostolar, kvartarlar, çaylar ile değiştirilebilir.

Semptomatik tedavi aracı olarak kullanılır:

 1. Antipiretikler - Nurofen, Parasetamol, Panadol - sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında;
 2. Bir boğaz gargarası - otların, tuzlu su çözeltisinin, soda çözeltisinin, çeşitli özel karışımların kaynaşması anlamına gelir. Bademcikler yüzeyinin temizlenmesini ve ağrı sendromunun hafifletilmesini sağlarlar, fakat hiçbir terapötik etkiye sahip değildirler;
 3. Analjeziklerle resorpsiyon için çeşitli pastiller ve tabletler. Ağrıyı azaltmak için çoğunlukla kullanılırlar.

Ayrıca foliküler tonsillit tedavisinde çeşitli multivitamin komplekslerinin kullanılmasıdır. İnterferon bazlı ajanlar dahil olmak üzere immünomodülatörler, anjinda açıkça belirtilmemiştir. Hastaneye yatış kararları, hastanın durumunun analizi temelinde doktor tarafından yapılır.

Hastanın durumu iyileştiğinde yatak istirahati iptal edilebilir. Bir çocuk veya anjinalı bir yetişkinin yürüyüşe yeterli gücü ve isteği varsa, onunla birlikte dışarı çıkmak yararlıdır.

Foliküler anjina ile boğazınızı saramaz ve ıslatamazsınız. Bu sadece artan enfeksiyona ve semptomların kötüleşmesine yol açacaktır. Ayrıca durulama sırasında iltihaplı dokularla çok fazla durulanması tavsiye edilmez, böylece onları yaralamamak ve ağrıyı arttırmamak için.

Hangi antibiyotik foliküler boğaz ağrısı tedavi edilemez?

Foliküler boğaz ağrısı gibi antibiyotik tedavisi için eşsiz kontrendikedir:

 • Aminolikozidy - uyguladıkları toksik etki anjinaların belirtileri ve etkilerinden daha güçlü olabilir;
 • Levomisetinler - aynı sebeplerden dolayı;
 • Tetrasiklinler ve sülfonamidler - anjinaya neden olan ajanlarda yüksek oranda direnç göstermesi ve bunun sonucu olarak ilaçların düşük etkinliği;
 • Şekerler veya spreylerin bileşiminde lokal etkinin antibiyotikleri. Bu antibiyotiklerin ilaçları arasında Gramisidin C, Grammidin Neo, Bioparox ve diğerleri bulunur. Bunlar anjinin nedensel etkisine karşı etkisizdir ve enfeksiyonla etkili bir şekilde savaşmaya izin vermez.

Gramidin - tyrotricine grubunun antibiyotikli lolipopları

Ayrıca, her bir özel durumda, her bir hasta için, kontrendikasyonlar, çoğu durumda kullanılan olağan araçlara da sahip olabilir. Bu nedenle, sadece foliküler anjina için sadece antibiyotik seçin, sadece bir doktor ve zaten hastalığın tedavisi evde her zaman yapılabilir.

 1. Foliküler boğaz ağrısı tedavisi için, hastalığın diğer formlarında kullanılan basit, uygun fiyatlı ve güvenli antibiyotikler kullanılabilir - penisilinler, eritromisin, sefalosporinler;
 2. Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, catarrhal veya lacunar anjinin tedavisinden çok farklıdır;
 3. Antibiyotiklerin amacı, patojenin farklı ilaçlara karşı muhtemel direncine ve hastanın aşırı duyarlılığına dayanmalıdır. İlacı sadece doktor reçete etmelidir!

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler

Foliküler anjin bademciklerden etkilenir. Çıplak gözle, büyük ölçüde artmış ve şişmiş olduklarını görebilirsiniz. Pürülan foliküller genellikle beyaz veya kirli sarı renge sahiptir. Püstüller küçük bir boyuta sahiptir - sadece 1-2 mm. Kırdıklarında, bademcikler üzerinde beyazımsı bir kaplama oluşur - foliküler boğaz ağrısının ana belirtilerinden biri.

Foliküler boğaz ağrısı için antibiyotikler bademciklerde bir plak bulunduğunda belirlenir, servikal lenf nodları ağrılıdır, yüksek sıcaklık devam eder. Tüm bu 3 semptom aynı zamanda mevcutsa, antibakteriyel ilaçlar muayene olmaksızın taburcu edilir. Sadece 1 veya 2 işaret olduğunda, foliküler boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi sadece bakteriyolojik analiz pozitifse reçete edilir.

Makalenin içeriği

Ilaç nasıl seçilir

Foliküler anjin, diğer formlardaki bademcik iltihabında yaygın olarak kullanılan aynı antibakteriyel ajanlarla tedavi edilir. Her şeyden önce, doktor penisilin grubundan bir ilaç seçer. Ve sadece penisilinlere yaklaşılmazsa, aşağıdaki kategorilerden antibiyotik seçimine devam edebilirsiniz:

 1. Sefalosporinler. Güvenlik ve etkinlik derecesi bakımından penisilinlerin neredeyse tam analoglarıdır. Angina, "Cefadroxil", "Apo-Cephalex", "Azaran", "Suprax", "Durasef" ve benzerleri ile tedavi edilebilir.
 2. Makrolidler. Foliküler anjina ile baş etmenin en iyi yolu, eritromisin, spiromisin, josamisin, azitromisin ve diğerleri gibi antibakteriyel maddeler ile baş etmektir. Bu kategori "Hemomisin", "Azitro-Sandoz" ve "Sumamed" ile temsil edilir.
 3. Linkoamidler (aktif maddeler linkomisin ve klindamisin ile preparatlar) çok nadiren reçete edilir. Bu dikkatin nedeni, ciddi pobochki'ye neden olmasıdır. Bu nedenle, sadece başka bir ilaç kullanılmadığında kullanılması önerilir.

Doktor antibiyotik tedavisini reçete etmeden ve en etkili olanı seçmeden önce şunları öğrenmelidir:

 • ne tür bakteriler anjini uyardı;
 • Hastanın almış olduğu antibakteriyel ajanlar ve onlara alerjisi olup olmadığı;
 • Bir hastanın öyküsünde kaç tane anjina var.

Gözdeki bademcik iltihabı nedeninin türü, elbette belirlenememektedir. Bu bilgiyi almak için en az 3-4 gün sürecek. Analiz sonuçlarını hazırlamak için ihtiyacınız olan şey budur. Fakat bu süre zarfında tonsillit, çok çeşitli etkilere sahip antibiyotiklerin yardımıyla başarılı bir şekilde aşılabilir.

Bu nedenle, foliküler bademcik iltihabı tedavisinde antibakteriyel bir ilaç seçerken, doktor hem stafilokok hem de streptokokları eşit olarak baskılayacak en etkili ilaçlardan birini reçete eder.

Bir uzmana danışmadan ve bireysel duyarlılığı hesaba katmadan bir antibiyotiğin seçilmesi ve alınması sağlık açısından tehlikeli olabilir.

Penisilin kullanımı

Foliküler anjinada, bilinen tüm antibiyotikler arasında, penisilinler öncelikle seçilmektedir. En yüksek güvenlik tarafından ayırt edilirler (çoğu hamile ve emziren kadınlar için izin verilir - ancak sadece tıbbi gözetim altındadır). Ayrıca, mükemmel farmakokinetikler (mide hızlı emilimi ve enzimler tarafından zayıf sindirim) ile karakterize edilirler. Nadiren sindirim sistemi tarafında yan etkileri kışkırtırlar. Hamilelik ve emzirme sırasında penisilinler kullanımı, fetüse veya yenidoğana maruz kalma riskiyle birlikte azdır.

Genellikle foliküler tonsillit amoksisilin ile tedavi edilir. Bugüne kadar, her bakımdan en iyi antibiyotiktir. Bu aktif maddeye dayanarak yapılan ilaçların maliyeti nispeten düşüktür. Bunları listeleyelim: Flemoxin Solutab, Ospamox, Apo-Amoxi, Amoksisar, Amoksikar, Amosin.

Penisilin grubunun diğer araçları arasında,

 • Ampisilin - farmakokinetik ile amoksisilin arkasında belirgin bir şekilde kalmaktadır. Genellikle ağız yoluyla alındığı gibi, enjeksiyon şeklinde kullanılır, aktif maddenin çoğu midede bölünür. Ampisilin preparasyonları arasında "Uppsampi", "Apo-Ampi" ve "Ampic" yer alır.
 • Fenoksimetilpenisilin - Ospen, Kleacil ve Vepicombin gibi ilaçlarda bulunur.

Penisilin antibiyotiklerinin dezavantajı, çoğu patojen tonsillitde bunlara karşı direnç artışıdır. Birçok stafilokok ve streptokok bir enzim penisilinaz geliştirdi ve devam eden antibiyotik tedavisine cevap vermedi. Bu gibi durumlarda penisillerin etkisiz olduğu söylenebilir.

Penisilinler, bazı foliküler anjina patojenleri ile başa çıkamaması, yeni antibiyotiklerin oluşturulmasını başlatmıştır - inhibitör korumalı penisilinler kompleksleri. Bugün çok aktifler.

Bu tür kompleksler şunlardır:

 • ampisilin ve sulbaktam (sultamitsillin) - "Ammisid", "Sultasina" nın temeli;
 • amoksisilin ve klavulanik asit ("Augmentin", "Amoxiclave", "Flemoclav-Solutaba").

Yeni ilaçlar daha etkilidir. Tüm sulbaktam ve klavulanik asitler penisilinlerden korunmalarına karşı dirençli bakterileri yok ettikten sonra.

Bugüne kadar, "Amoksiklav" ve "Augmentin" - evde boğazda boğaz ağrısı olan hastaları tedavi edebilen ana ilaçlar. Bunlar, serbest bırakma biçimlerinin (tabletler, enjeksiyon için toz ve süspansiyon tozu) çeşitliliği açısından avantajlıdır. Her iki ilaç da yetişkinlere ve çocuklara hayatın ilk günlerinden tam anlamıyla izin verilir.

Sefalosporinler ile tedavi

Sefalosporin antibiyotikler eğer foliküler anjina için kullanılmalıdır:

 • Zararlı bakteriler penisilin preparatlarına dirençli olduklarını, ancak β-laktamlara direnç göstermediklerini;
 • Hasta penisilin alerjisi vardır.

"Seftriakson", enjekte edilebilir bir formda üretilen bir antibiyotiktir. Bu ilaç üçüncü nesil antibakteriyel ilaçlara aittir. En etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Ancak, nadiren atar - sadece hastalığın ihmal edilmesi durumunda. Doktorlar ilk önce haplarla tedavi edilmesini öneriyor. Eğer yardımcı olmadılarsa, Ceftriaxone'u son çare olarak bağlayabilirsiniz.

"Cefodox" - Bu ürün hem yetişkinleri hem de çocukları almaya izinli. Ancak, çocuk henüz 12 yaşına ulaşmamışsa, tablet formundaki ilaç ona verilmemelidir. Bu tür çocuklar için bir süspansiyon formu sağlanır - tozun su içinde basitçe çözülmesi gerekir.

Cefodox'un çeşitli yan etkileri vardır - bulantı, baş ağrısı ve kaşıntılı cilt. Eğer ikincisi meydana gelmişse, bu ilacı almayı kesmelisiniz. Sonuçta, bu bir alerji olabilir.

"Sefuroksim", ikinci jenerasyona ait bir antibiyotiktir. Başlıca dezavantajı, aktif maddelerin midede% 60 oranında emilmesidir. Bu, hızlı bir etki beklemek zorunda olmadığınız anlamına gelir. Bu nedenle, doktorlar nadiren bu hastalara yetişkin hastalara reçete ederler. Bu ilacın tedavisi 10 gündür.

Son birkaç yılda, yeni sefalosporinler ve buna bağlı olarak, onlara dayalı müstahzarlar ilaç piyasasında ortaya çıkmıştır:

 • sefiksim ("Supraks");
 • sefaleksin ("Ecocephron");
 • sefoksilan (Mefoksin).

Ayrı ayrı hazırlık "Supraks" hakkında söylemek gerekir. Anjin tedavisindeki yüksek etkinliği, başarılı iyileşme vakaları tarafından kanıtlanmıştır. Bu arada, sıklıkla bu ilaç, penisilin grubunun antibakteriyel ajanlarına dirençli hale gelen patojenlerle etkili bir şekilde mücadele eder.

Ancak foliküler angina stafilokok enfeksiyonu provoke ederse, "Suprax" yardımcı olmaz. Bu dikkate alınmalıdır.

Makrolidlerle Terapi

Hastanın antibakteriyel ilaçlara penisilin kategorisine karşı alerjik bir reaksiyonu varsa ve bazı nedenlerle sefalosporin ilaçları işe yaramazsa, doktor makrolidleri atar. Bu ilaçlar sadece 3 gün içinde foliküler anjin ile başa çıkmaya yardımcı olur - maksimum 5 gün. Yüksek oranda iyileşme, makrolid antibiyotiklerin avantajlarından biridir. Ancak, nitelikli doktorlar hızlandırılmış tedavi rejimlerini onaylamamaktadır.

 1. "Klaritromisin" foliküler anjinalı yetişkinlerde en popüler olanıdır. Genellikle tedavi en az bir hafta sürer. Bu antibiyotik de çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Çocuğun ağırlığı dikkate alınarak sadece dozajın hesaplanması gerekecektir.
 2. "Azitromisin" etkili bir antibakteriyel ajandır. Bir pakette sadece 3 tablet var. Birçok durumda, daha fazla ihtiyaç olmayacaktır. Sonuçta, bu ilaç ile tedavi süresi 3 gündür. Doz doğrudan kişinin vücut ağırlığına bağlıdır. Bazen bir paketin yeterli olmadığı görülür. Ardından doktor tedaviyi 6 güne kadar uzatır.
 3. İlaçlar "Azitro Sandoz" ve "Sumamed" bir yaşından itibaren çocuklara bile izin verilir. Süspansiyon tozu şeklinde üretilirler. Uygun bir form, bu antibiyotiklerin çocukları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmasını mümkün kılar.

Makrolidlerin bir dezavantajı olduğuna dikkat edilmelidir. Genellikle sindirim sistemi üzerindeki yan etkilerin ortaya çıkmasını diğer antibakteriyel ilaçlara göre daha sık kışkırtırlar. Bazı durumlarda, pobochka, foliküler boğaz ağrısından daha ağır olabilir.

Foliküler tonsillitin Flemoxin ile nasıl tedavi edilir

Antibakteriyel ilaç "Flemoksin" etkili bir bakteriyel enfeksiyonu olan bademcik iltihabı gelişen inflamasyonun ve fırsatları ortadan kaldırır. Genellikle bu ilaç, bir uzmana danışmadan keyfi olarak kullanılır. Bir keresinde, güvenli olmasına rağmen, bunun yapılamayacağını unutmayın. Herhangi bir antibiyotik doktor kontrolünde alınmalıdır.

"Flemoxin", sadece yetişkinler için değil, yaşlarına bakılmaksızın - çocuklar için bademcik iltihabı tedavisinde kullanılmasına izin verilir. Ek olarak, bu ilaç hamile kadınlar için bile kullanılabilir.

"Flemoxin", geniş bir etki yelpazesine sahip antibakteriyel bir ilaçtır. Zararlı mikroorganizmalara karşı başarılı bir şekilde mücadele eder, gram-negatif ve gram-pozitif bakterileri de eşit derecede iyi bir şekilde ortadan kaldırır. İlacın aktif maddeleri, yemekten birkaç saat sonra kandaki maksimum konsantrasyona ulaşır. Ürün mide asidine karşı yüksek bir dirence sahiptir. Böbrekler, yuttuktan yaklaşık 8-10 saat sonra vücuttan çıkarırlar. Ve bir yaşına ulaşmamış küçük çocuklar için, bu süreç 2 kat daha hızlıdır.

"Flemoxin", tabletler ve süspansiyon tozu şeklinde üretilir. Bu ilacı kesinlikle üreticinin kurallarına göre yapılmalıdır - bir saat önce veya yemekten birkaç saat sonra. Foliküler anjin çok kolay ilerlediğinde veya çok sert olmadığında, tedavi süresi yaklaşık 7 gündür. Hastalık çok zor aktarılırsa, ilacı 10 veya hatta 14 gün boyunca almanız gerekir. Hiçbir durumda tedavi seyrini bozamaz.

3-4 gün sonra durumun belirgin bir iyileşmesi olsaydı, tabletler hala sonuna kadar sarhoş olmalıdır. Sonuçta, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırmak çok zordur, bu yüzden bunun için yeterli zaman ayırmanız gerekir.

“Flemoxin” in bir kişinin içeriğine yüksek bir duyarlılığı varsa uygulanması yasaktır. Ayrıca, hasta karaciğer, böbrekler ve lenf düğümlerinin iltihaplanması ile birlikte enfeksiyonların işlev bozukluğu muzdarip ise, bu ilaç kontrendikedir.

Hamile ve emziren kadınlar için ne yapabilirim?

Foliküler boğaz ağrısı, bir bebek bekleyen bir kadın için büyük bir tehlike arz eder. Hamilelik sırasında sadece bir doktorun antibakteriyel ilaç yazabileceğini vurguluyoruz. Bağımsız olarak bunları kategorik olarak yasakla ve kabul et. Sonuçta, birçok antibiyotik fetus üzerinde toksik bir etkiye sahiptir ve hamile bir kadın bunu tahmin bile edemez. Ve yine de, bir kadına foliküler boğaz ağrısı teşhisi konulursa, bu tür ilaçlar olmadan yapamayacaktır. Bugüne kadar, hamile kadınlar için nispeten güvenli sayılan ilaçlar vardır. Aktif maddeleri plasentaya nüfuz etmez ve bu nedenle fetüse zarar vermez. Bu tür ilaçlarla tedavi süresi genellikle izin verilen kadar kısadır.

Foliküler anjina ile hamile, böyle ilaçlar alabilirsiniz:

 • penisilinlerden: "Amoksiklav" ve "Amoksisilin";
 • sefalosporinler: "Tsefelim" ve "Tsefazolin".

Kesinlikle nedeniyle fetusun antibiyotiklere karşı yüksek risk yasaktır, makrolidler - "Roksitromisin", "Klaritromisin" ve "midekamisin".

Bir bebeği emziren, teşhisi konan bir foliküler boğaz ağrısı olan bir kadına antibakteriyel ilaçlar almak gerekir. Ne yazık ki, annenin sütünün içine girmeyecek hiçbir antibiyotik yok. Bununla birlikte, anne sütü içine mikroskopik miktarlarda emilen ilaçlar vardır. Bazı penisilinler, sefalosporinler ve makrolidler içerir.

"Benzilpenisilin", "ampisilin", "Sefaleksin" "Sumamed", "azitromisin": emzirme dönemi da (gebeliğin dönem yetkili olanlar hariç) bu yollarla tedavi edilecek bırakılır sırasında.

Antibiyotik almak için kurallar

Foliküler boğaz ağrılı antibiyotiklerle tedavi, ancak onların alımı doğruysa başarılı olacaktır. Sadece tedavi edilebilecek en iyi antibakteriyel ilaçların isimlerini bilmekle kalmaz, aynı zamanda dozu nasıl hesaplayacağımızı ve bunları hangi aralıklarla alacağınızı anlamanız da çok önemlidir. Antibiyotik tedavisinin etkisini arttırmanın mümkün olabileceği çeşitli öneriler vardır.

 1. Eczanede bir antibiyotik satın aldıktan sonra yapılacak ilk şey, ekteki talimatları dikkatle okumaktır. Doz ve kontrendikasyonlara özellikle dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda, dozaj ayrı ayrı doktor tarafından belirlenir. Tedavinin başarılı olması için doktor önerilerine uyulmalıdır. Yetkisiz deneyler dozlarla kategorik olarak yasaklanmıştır.
 2. Antibakteriyel ajan alındıktan 2 gün sonra herhangi bir gelişme görülmezse, bu ilacın zararlı bakterilerle savaşmaması anlamına gelir. Daha sonra bakteriyolojik bir analiz yapmak için gereklidir. Bunun için, doktor etkilenen bademcikler ile rutin bir smear alacaktır. Sonuçlar göz önüne alındığında, doktor ilacı daha etkili bir şekilde değiştirmelidir.
 3. İçme tabletleri, kapsülleri veya süspansiyonları eşit zaman aralıklarında yapılmalıdır. Unutmayacağından korkuyorsanız, hatırlatmalar bırakmak tavsiye edilir. Bir antibakteriyel ajanın zamanında alınması hızlı bir iyileşme vaadidir.
 4. Antibiyotik tedavisinin seyri ortalama 3-10 gün sürebilir. Danışmanlık sırasında, doktor size önerilen tedavi süresini bildirecektir.
 5. Antibiyotikler sindirim sisteminin işleyişini olumsuz etkiler. Midenin bir bozukluğunun ortaya çıkmasını ve dışkı ile ilgili problemlerin ortaya çıkmasını önlemek için, bifidobakterileri içmek için bir antibakteriyel maddeye paralel olarak gereklidir.
 6. Bazı durumlarda, doktor bir antifungal reçete edebilir. Mesele şu ki, antibiyotikler sadece zararlı değil, aynı zamanda mukoza zarlarında yaşayan yararlı bakteriler-simbiyontları da yok ederler. Faydalı bakteriler yok olduğunda, mantarlar yerlerine yerleşebilirler. Bunlar, tehlikeli olmayan, ama çok tatsız bir hastalık olan provokerlerdir - kandidiyaz (insanlarda - "pamukçuk").
 7. Antibiyotik tedavisi döneminde herhangi bir miktarda yağlı yiyecek ve alkol tüketilmesi yasaktır. İlaçların etkisini azaltırlar.

Yukarıda listelenen tüm kurallara uyuyorsanız, foliküler tonsillit hızlı ve sonuçsuz olarak ortadan kaldırılabilir.

Ve sonunda

Antibakteriyel ilaçlar, foliküler boğaz ağrısı tedavisinde ana yöntemdir. Bugüne kadar, bakterilerle etkili bir şekilde mücadele eden oldukça geniş bir ilaç çeşidi var. Bu nedenle, kural olarak, uygun bir ilacın seçimi ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaz.

penisilinler, sefalosporinler, makrolidler farklı nesillerin - Foliküler bademcik başarıyla basit, hesaplı ve güvenli yollarla tedavi. Onların yardımıyla lacunar veya catarrhal angina'yı da tedavi edebilirsiniz.

antibakteriyel ilaç reçete gerektiğini tek doktor dikkate bakteriler, alerjik reaksiyonlar, bireysel duyarlılık ve kişisel tarihin varlığı ya da yokluğu direncini alarak.

Foliküler anjina için antibiyotikler - kullanım özellikleri, endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Foliküler anjin boğazın yumuşak dokularının enfeksiyöz bir lezyondur. Hastalığın nedensel ajanı iki tip bakteridir: streptococcus ve staphylococcus aureus. Hastalık vücut ısısında belirgin bir artış ve pürülan içerikli çoklu foliküllerin oluşmasıyla kendini gösterir.

Bu durumda hasta yutma ve ağrı güçlüğünden şikayetçidir. Foliküler boğaz ağrısı için antibiyotikler zorunlu bir tedavi yöntemi olarak düşünülür, çünkü sadece inflamasyonun nedenini doğrudan etkilerler.

Durulama, sprey ve pastiller formunda kalan tedavi yöntemleri, ek tedavi yöntemleri olarak kabul edilir. İlaçların mukoza üzerindeki lokal etkileri, hastalığın bireysel semptomlarını (ağrı, yutma zorluğu, şişme) ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Çoğu doktora göre, hastanın sıcaklığının ve genel sağlığının stabilizasyonu, antibakteriyel ajanın alınmasının ikinci gününde gerçekleşir.

Antibiyotik tedavisi endikasyonları

Foliküler boğaz ağrısı ve antibiyotik kesinlikle uyumlu kavramlar olarak kabul edilir. Bu gibi durumlarda, doktorlar geniş bir etki spektrumu olan antibakteriyel ilaçlar reçete etme eğilimindedir. Aynı zamanda, eğer hasta 3 gün sonra sağlıkta iyileşmezse ve vücut ısısını düşürürse, uzmanlar ilacı değiştirmenizi tavsiye eder.

Antibiyotik tedavisine kontrendikasyonlar

Foliküler boğaz ağrısı için antibiyotikler bu gibi durumlarda reçete edilmez:

 1. Hastada alerjik reaksiyon varlığı. Bu gibi kişiler, alerjik numunelere dayalı olarak bir antibiyotiği bireysel olarak seçmelidir.
 2. Viral bademcik iltihabı. Bu tanı, bir hastanın muayene sonuçlarına göre bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirlenir. Bir foliküler boğaz ağrısı olduğunu bilen bir uzman, hastalığın nedenini doğru bir şekilde belirleyebilir.

Göreceli kontrendikasyonlar kronik böbrek ve kardiyovasküler yetmezlik olarak kabul edilir.

Antibiyotik tedavisi için genel kurallar

Bir antibiyotiğin randevusu sadece hastayı muayene eden ve son teşhisi koyan bir doktor tarafından gerçekleştirilir. Tedavi antibakteriyel ajanın bireysel tolere edilebilirliğini belirledikten sonra başlar. Hastalığın klinik görüntüsüne ve hastanın yaşına bağlı olarak, bir uzman, bir farmasötik ajanı enjeksiyon, tablet veya şurup biçiminde reçete edebilir.

Çocuklarda antibiyotik ve foliküler anjinin kendi özellikleri vardır. Doktorlar şurup veya süspansiyonda ilaç yazmayı tercih ederler. Bu durumda, ilacın dozajı çocuğun ağırlığına veya çok uçucu olan iltihaplı-pürülan işlemin ciddiyetine bağlı olarak belirlenir.

Birçok kulak burun boğaz uzmanına göre, en etkili antibiyotik tedavisi formu bir antibiyotik enjeksiyonu. Bu gibi durumlarda, kan dolaşımındaki ilacın maksimum konsantrasyonu, enjeksiyondan 20-40 dakika sonra gözlemlenir. Bir enjeksiyondan sonra ortalama terapötik etki süresi 4-6 saattir.

Antibakteriyel ilaçların alımı en az yedi gün sürer. Aksi takdirde, ilaç erken durdurulursa, kişi foliküler tonsillit geliştirir ve antibiyotikler enfeksiyona toleranslıdır. Bu tür hastalarda, patolojik mikroflora, belirli bir tür antibakteriyel ilacın etkilerine karşı tamamen duyarsız hale gelir.

Foliküler anjinada hangi antibakteriyel ajanlar kullanılır?

Olguların% 90-95'inde, boğaza bakteriyel hasar, stafilokok ve streptokoklardan kaynaklanır. Bu bağlamda, foliküler anjina uzmanı tarafından atanan antibiyotik, bu tip bakterileri kesin olarak tahrip etmelidir.

Ana antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Penisilinler (amoksisilin, ampisilin, augmentin, ampioks). Bu ilaç grubu, antibiyotikler arasında ilk keşfedilen ve 1940'lardan beri kullanılmaktadır. Şimdiye kadar, penisilinler insan vücudu için en güvenli antibakteriyel madde olarak kabul edilir. Dahili alım veya enjeksiyondan sonra, solunum sisteminde patolojik mikroorganizmaların büyümesini ve çoğalmasını bloke ederler.
 2. Sefalosporinler (sefasporin, tsifran, seftriakson). Sefalosporin antibiyotiklerin etki mekanizması penisilinler ile aynıdır. Aslında, bu ilaçlar arasındaki tek fark, nazofarenksin patolojik mikroflorası üzerinde daha geniş bir etki alanıdır.
 3. Makrolidler (azitromisin, toplanmış ve rulid). Preparatların özelliği, enflamatuar-iltihaplı işlem alanında hücre içi birikme kabiliyetlerinde yatmaktadır. Böylece, antibiyotiğin terapötik etkisi büyük ölçüde arttırılmış ve genişletilmiştir. Foliküler anjina için bu antibiyotikler ayrıca patojenik bakterilerin yok edilmesi ile ilişkili olmayan bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.
 4. Tetrasiklinler (makropen, tetrasiklin, doksisiklin). Bu farmasötikler çok çeşitli aktivitelere sahiptir, ancak son zamanlarda kullanımı sınırlıdır. İstatistiklere göre, birçok koksik mikroorganizma tetrasikline dirençlidir.
 5. Florokinolonlar (pefloxacin, ofloxacin, sparfloxacin). Bu tür ilaçlarla tedavi öncelikle bakteriyel enfeksiyonun pulmoner komplikasyonlarıyla mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Bunun nedeni, florokinolonların akciğer dokusuna aktif olarak emilmesidir, bu ilaçların fiyatı genellikle en yüksektir.

Antibiyotik tedavisini geçtikten sonra anjina rekürrensi nedenleri

Hasta tarafından antibiyotiklerin seyrini aldıktan sonra pozitif bir sonuç olmaması aşağıdaki faktörlerle ilişkilidir:

 1. Yanlışlıkla bakteriyel boğaz ağrısı teşhisi konuldu. Anjina foliküler ve hastalık belirtileri doktor-kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirlenmelidir.
 2. İnsan vücudunun direnci. Nazofarenksin patolojik mikroflorası, belirli bir antibiyotik tipine karşı kesinlikle duyarsızdır.
 3. Farinks ve bademciklerin dokularına akut viral hasar.

Antibakteriyel tedavinin başlıca komplikasyonları

Antibiyotik için standart talimatlar ilacın tüm olası yan etkilerini açıklar.

Antibakteriyel ilaçların alınmasının olumsuz sonuçları aşağıdaki şekillerde gözlenir:

 1. Şimşek veya gecikmiş bir kursa sahip alerjik reaksiyonlar. En tehlikeli alerji türü, genellikle ölümcül bir sonuçla sonuçlanan anafilaktik şoktur.
 2. Hastanın vücudunda toksik etki. Bir kişinin antibiyotik tedavisi sürecinde zehirlenmesine izin verilen dozun aşılması veya ilacın yok edilmesi ile engellenmesi neden olur. Bu tür hastalar genellikle sinir sisteminin işlevindeki patolojik değişikliklerden muzdariptir.
 3. Böbreklerin yenilgisi. Bu komplikasyon esas olarak eşlik eden böbrek yetmezliği olan kişilerde oluşur. Bu gibi durumlarda, hasta idrarda protein ve kan gösterir.
 4. Hepatotoksik etki. Çoğu zaman, tetrasiklin ve klorotetrasiklin antibiyotikler, klinik olarak sarılık ile ortaya çıkan karaciğer hücrelerine zarar verebilir. Hastalarda spesifik tedavinin yokluğunda, ölümcül bir sonuçla sonuçlanan karaciğer yetmezliği gelişir.
 5. Teratojenik etki. Birçok antibakteriyel ilaç hamile kadınlar tarafından kullanılmak üzere kontrendikedir. Bu durumda en büyük tehlike, plasentaya fetüse nüfuz eden ve çocuğun gelişiminde ciddi engellere yol açabilen tetrasikline sahiptir.
 6. Gastrointestinal sistem bozuklukları. Çoğu antibiyotik, gastrointestinal mukozanın inflamasyonunu tetikler. Bu hastalar mide bulantısı, karın ağrısı, ishal veya kabızlıktan şikayetçidir.

Foliküler boğaz ağrısı için antibiyotikler zorunlu bir tedavi yöntemidir, ancak dozaj ve uygulama süresine sıkı sıkıya bağlılık gerektirirler. Ayrıca kullanımlarının sadece ilgili hekim tarafından düzenlendiği unutulmamalıdır.

Anjina için Antibiyotikler: bademcik iltihabı tedavisinde kullanılan tabletler, isimler

Anjina için antibiyotikler, hastalığın semptomlarını azaltmak, komplikasyonları önlemek (paratonzillit, romatizmal ateş), hızlı bir iyileşme için kullanılır.

Angina esas olarak palatine bademciklerini etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın nedensel ajanı genellikle streptokoktur. Özellikle sık sık, çocuklarda, gençlerde, gençlerde anjina oluşur. Anjina gelişiminin nedeni, ağır hipotermi yanı sıra bademcikler (bademcik iltihabı) kronik iltihaplanmasıdır. Anjina ile hasta ayrı bir yemeğe sahip olmalı, diğer insanlarla (çocuklar) yakın temastan kaçının.

Angina sadece bağımsız bir hastalık değil, aynı zamanda yaygın bulaşıcı hastalıkların belirtilerinden biri de olabilir - difteri, kırmızı ateş veya bir kan hastalığının (lösemi) tezahürü. Bu nedenle, hastalığın ilk belirtileri ile daha ciddi hastalıkların gelişimini dışlamak için tıbbi tavsiye almanız gerekir.

Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanımı, antipiretikler, vitaminler, immunostimulanlar önemli rol oynar.

Antibiyotikler bademcikler üzerindeki mevcut plak, servikal lenf nodlarının hassasiyeti, yüksek sıcaklık, öksürük yokluğu ile birlikte reçete edilir. En az üç tane daha önceki belirtiler varsa, antibiyotikler mikrobiyolojik incelemeler olmaksızın reçete edilir, eğer bir veya iki işaret varsa, antibiyotikler sadece anketin sonuçları olumlu ise reçete edilir.

ATC kodu

Anjina için antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Angina bakteriyel bir hastalıktır, bu nedenle bu tür şiddetli formda yer alır. Bu hastalık ile, temel zamanında tedavi, her şeyden önce, hastanın durumunun hafifletilmesine yardımcı olur, ikinci olarak, olası ciddi komplikasyonları önler, üçüncü olarak, iyileşme sürecini hızlandırır.

Hem genel hem de yerel antibiyotikler kullanabilirsiniz. Anjina sadece lokal olarak tedavi, hastalığın seyrini arttırabilir, ilaveten, ilacın küçük bir konsantrasyonu, daha hızlı tedaviyi daha zor hale getirecek olan, bakterilerin hızlı bağımlılığına neden olur.

Anjin için antibiyotiklerin gerekli olup olmadığı hakkında konuşursak tedavide alternatif olamaz. Antibiyotiklerle tedavi edilmeyen streptokok enfeksiyonları, kalpte, romatizmada, aşırı yüksek sıcaklıkta ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, özellikle anjin gibi ciddi bir hastalık ile antibiyotik kullanımı zorunludur.

Hamilelik sırasında kullanın

Hamilelik sırasında Angina bebeğin geleceği sağlığına ciddi zarar verebilir. Bu nedenle, boğazın enfeksiyöz enflamasyonunun doğru bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Yanlış tanı konmuş herhangi bir ilaç (bir antibiyotik dahil) bebeğin rahmindeki gelişimini bozabilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında çeşitli ilaçların kullanılması önerilmemektedir, çünkü bu süre hayati organların oluşmasıdır ve herhangi bir madde uygun gelişmeyi bozabilir.

Katılan hekim, kadının pozisyonunu hesaba katmalı ve hamilelik süresini ve hastalığın şiddetini göz önünde bulundurarak ilaçları reçete etmelidir. Düzgün seçilmiş ilaç, hem anne hem de çocuk için olası komplikasyon riskini azaltır, ancak uygun tedaviden yoksunluk, hastalığı şiddetlendirebilir ve ilacı almaktan ziyade çocuğa daha fazla zarar verebilir.

Gebelik sırasında penisilin serilerinin (amoksiklav, amoksisilin, oksi, vb.) Antibiyotiklerine izin verilir. Bu grubun hazırlıkları, bebeğin gelişimi üzerinde zararlı bir etkiye sahip değildir ve gelişim sürecini aksatmaz. Penisilinler, preparasyona duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklarda kullanılır. Hem tabletlerde hem de enjeksiyon olarak kullanılabilir.

Sefalosporin grubunun (seftriakson, sefazolin vb.) Antibiyotikleri, çocuğun gelişimine zarar vermemekle birlikte plasenta yoluyla penetrasyon yeteneğine sahiptir. Bu tür ilaçlar, patojenik bakterilerin penisiline karşı direnci ile reçete edilir.

Bir grup tablete aitler, rovamisin, eritromisin ve vilprafen'dir. Bu ilaçlar, hamilelik sırasında kullanım için izin verilen şekilde sınıflandırılırlar, çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemezler.

Zitrolil, sumi, zi faktör - aynı aktif madde temelde, bu ilaçlar sadece acil durumlarda, diğer ilaçlar güçsüz olduğunda kullanılmalıdır.

emzirme

Genellikle anjina ile ortaya çıkan annenin yüksek sıcaklığı emzirmeyi durdurmak için bir bahane değildir. Süt üretimi, şu anda annenin sağlığı ile ilgili bir takım sorunlara rağmen, inanılmaz bir şekilde gerçekleşir. Soğuk algınlığı ile, enfeksiyonun yayılmasını azaltmak için, şu anda özel bir bandaj giyebileceğin tek şey, beslemeye güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz.

Eğer boğaz hastalığı viral bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman bir antibiyotik almaya gerek yoktur, çünkü bu durumda vücut kendi başına başa çıkacaktır. Emziren annelerin tedavisi için sadece emzirilen çocuğun sağlığına en az zarar veren ilaçlar kullanılır. Modern ilaç pazarında çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Genellikle bu gibi durumlarda penisilin antibiyotikler, makrolitler, sefalosporinler (hastalığın seyrinin şiddetine ve vücudun duyarlılığına bağlı olarak) reçete edilir.

Hemşirelik anne, papatya çorbası, soda, tuz ve iyot, adaçayı bir damla ile gargara gibi geleneksel tıp kullanabilirsiniz. Limonlu boğaz çayı, ballı süt, çeşitli bitkisel çaylar ile yardımcı olur.

Anjina ile ne antibiyotik içmeliyim?

Anjinaya neden olan streptokok bakteriler penisiline daha duyarlıdır, bu yüzden doktor bu ilaçları sıklıkla tavsiye eder.

Amoksisilin, penisilin grubunun bir preparatıdır. İlacın avantajı çeşitli şekillerde mevcut olmasıdır: tabletler, şuruplar, kapsüller. Özellikle küçük çocukların tedavisine elverişlidir, bazen de bir hap almak için enjekte etmek veya ikna etmek oldukça zordur.

Amoksiklav, ilacın etkisini artıran bir klavulanik asit içeriği olan amoksisilin bir formudur.

Penisilin (alerji) veya bakterilere karşı intoleransın olduğu durumlarda penisiline karşı duyarsız olmakla birlikte, makrolid grubunun antibiyotikleri genellikle reçete edilir. Bu grubun antibiyotikleri yüksek verime, düşük toksisiteye ve daha fazla sayıda mikroorganizmaya zarar vermektedir. Bu grubun ilk ilacı eritromisin olmakla birlikte, şimdi daha çok bilinenler, eritromisin analogları olan sumit, zitrolid, kemomisin'dir.

isimler

Penisilin alerjisi yoksa, bu gruptaki ilaçları kullanmak en iyisidir, çünkü vücuda daha az zararlıdır. Amoksiklav, Amoksisilin iyi sonuçlar verir.

Yeni nesil bir antibiyotik olduğu için amoksiklav en etkili ilaçtır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu penisilin (bir madde, penisilin, bir alerji, vb dirençli bademcik iltihabı hastalığına neden olan ajan) kullanılamaz olabilir, bu yüzden diğer geniş spektrumlu antibiyotikler kullanabilir: klatsid, lendatsin, sumamed, sefaleksin, sifloks, eritromisin, sefazolin.

Anjina için antibiyotik tedavisine başlamazsanız, ciddi komplikasyonlarla (otitis, glomerulonefrit, sinüzit) tehdit edebilir.

Antibiyotikler anjin önemli ölçüde uygulamadan sonra ilk saatlerde hastanın durumunu iyileştirmek. Çok yüksek sıcaklıklarda da benzeri baş ağrısı, halsizlik ve hafifletmeye yardımcı olacak bir antipiretik, analjezik, almak gerekir. O zaman organizma şiddetle hastalıkla mücadele için antikorlar üretir, çünkü sıcaklık, uyuşturucu vurmaya tavsiye edilmez 38 derece altındadır.

Penisilin serisi

Penisilinler, insanların kullanmaya başladığı en erken antibiyotiklerden biridir. Modern zamanlarda, bazı penisilin ilaçlar nedeniyle bitkin onları bakteri direnci etkinliğini kaybetmiş, ama önemli avantajı, uzmanlar penisilin dayalı yeni ilaç icat etmek çağırıyorum başka hangi antibiyotikler onları ayıran olduğunu.

Bu antibiyotiklerin yararları arasında vücuda küçük zararlar, geniş bir etki spektrumu, yüksek antibakteriyel aktivite bulunur. Penisilin kaynaklı advers reaksiyonlar, diğer antibiyotik ilaçlarla tedavi edildiğinde olduğundan daha az sıklıkla ortaya çıkar. Genellikle, istenmeyen reaksiyonlar alerji, bağırsak mikroflorası bozuklukları şeklinde ortaya çıkar ve bazen uygulama yerinde iltihaplanma meydana gelir. Penisilin, bronşiyal astım ile çeşitli alerjik reaksiyonlara eğilimi olan kişiler tarafından kullanılamaz.

Midenin asidik ortamında, çünkü bir enjeksiyon olarak, sadece kullanılan ilaçların çoğu, penisilin grubu önemli ölçüde yok eder, ve özellikle de (bir biyosentetik bir yolla üretilen) biyosentetik ilaçlar için, etkinliklerini yitirirler. Bunun tek istisnası, bir asit ortamına karşı dayanıklıdır ve ağız yoluyla alınabilecek olan fenoksipenitsillin olup.

Penisilin preparatları dikkatli bir şekilde diğer ilaçlarla birleştirilmeli, bazı antibiyotiklerle aynı anda alınması kontrendikedir. Temel olarak, penisilinler gram-pozitif bakterilerin (stafilokok, streptokoklar, pnömokoklar) neden olduğu hastalıkların tedavisi için reçete edilir.

amoksisilin

Bakterilerin neden olduğu boğaz hastalıkları, tek başına viral enfeksiyonların arka planında ortaya çıkabilir ve bu da anjinin ciddi bulgularına neden olabilir.

Genellikle amoksisilin, boğaz ve anjin bakteriyel enfeksiyonları için kullanılır, bu ilaç yaygın olarak kullanılan bir antibiyotiktir.

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. İlaçlar ilk adım ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü oldukça etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amoksisilin alırken ortaya çıkabilecek istenmeyen reaksiyonlar arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur.

sumamed

Sumamed, geniş bir etki spektrumuna sahip oldukça güçlü bir antibiyotiktir ve dahası, bu ilaç, antibiyotiklerin daha eski "eski" sürümleriyle karşılaştırıldığında, bakterilere karşı daha etkili yeni gelişmelere sahiptir.

Tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyonlar şeklinde üretilmiştir. Angina ile sumamed almak için günde sadece bir kez gereklidir, bu oldukça uygundur.

Ancak sumamed bir dizi kontrendikasyon vardır. İlacın bazı bileşenleri oldukça ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlaç, mide bulantısı, kusma, karın krampları alındığında, ishal oluşabilir, ancak bu tür reaksiyonlar oldukça nadirdir.

Sumamed ile tedavi süreci genellikle 5 gün geçmez, çocuklar için ilacın dozu 1 kg ağırlık başına 10 ml şurup hesaplanır. Bu doz üç gün boyunca hesaplanır, bundan sonra doz ikiye katlanır. Bir yemekten bir saat önce bir antibiyotik alın ya da bir yemekten 2 ila 3 saat sonra. 16 yaşın altındaki çocuklara, enjeksiyon şeklinde bir ilaç reçete edilmez.

Çocukları tedavi ederken, bağırsak mikroflorasını korumaya yardımcı olacak toplanan pribiotiki ile birlikte ele almak önemlidir.

İlaç sadece boğaz enfeksiyonu ile değil, aynı zamanda pnömoni, bronşit, deri hastalıkları, genitoüriner sistem hastalıkları, peritonit ile de etkilidir.

Ilacı reçete etmeden önce, doktor mikroflora ve ilaca bakteri duyarlılığına bir yayma yapmalıdır.

amoxiclav

Amoksiklav, antimikrobiyal etkisinde eşsiz bir ilaçtır. Özellikle çocukluk döneminde, üç aydan başlayarak bulaşıcı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı herhangi bir alerjik reaksiyon yoksa, bir ilaç reçete edilir, tedavi süreci doktor tarafından her seferinde ayrı ayrı reçete edilir. Antibiyotik dozu çocuğun yaşına ve kilosuna bağlıdır. Amoksiklava alırken rahatlama gelir: boğaz acıyor, genel durum gelişir.

Etkili özellikleri, bileşimde (klavulanik asit ve amoksisilin) ​​iki aktif maddeden kaynaklanmaktadır, bu nedenle amoksik asit diğer ilaçlara göre daha iyi başa çıkmaktadır.

flemoksin

Flemoxin, enflamatuar süreçle etkin bir şekilde mücadele eder ve enfeksiyonu yok eder. Çoğu zaman, Flemoxin bir doktorun randevusu olmaksızın tek başına kullanılır.

Flemoxin, yetişkinlerin yanı sıra her yaştan çocuğa alınabilen antibakteriyel ilaçlardır. Ayrıca, ilaç hamilelik sırasında uygulanabilir.

Flemoxin, geniş bir etki spektrumunun antibiyotiklerini ifade eder, patojenik mikroflorayı etkili bir şekilde tahrip eder, hem gram-pozitif hem de gram-negatif bakterilere karşı hareket eder. İki saat sonra ilacı aldıktan sonra, kandaki maksimum konsantrasyon gözlenir. Flemoksin mide asidik ortama duyarlı değildir, yaklaşık 8 ila 10 saat sonra böbrekler tarafından vücuttan atılır, çocuklara kadar yılın iki katı kadar hızlı geri çekilme gerçekleşir.

Tabletler, süspansiyonlar şeklinde üretilmiştir. Flemoxin'i kullanırken, kesinlikle resepsiyon saatlerini gözlemlemelisiniz - ilaç yemeklerden bir saat önce ya da yemekten birkaç saat sonra alınmalıdır. Hastalık hafif veya orta şiddette ortaya çıkarsa, tedavi yaklaşık bir hafta sürer, daha ağır koşullar ilacın 10-14 gün sürmesini gerektirir. Tedavinin 3.-4. gününde belirgin bir rahatlama hissettiyseniz bile tedavinin seyri kesintiye uğramaz. Tamamen vücuttaki enfeksiyonu yok etmek zordur, zaman alır.

İlaç, böbrek hastalığı, karaciğer, yanı sıra lenf düğümlerinin iltihabı eşlik eden enfeksiyonlar ile bileşenlere yüksek hassasiyette kullanılmaz.

Flemoxin çözün

Düzgün seçilmiş ilaç, hastanın durumunu hızlı bir şekilde hafifletmenize ve vücuttaki enfeksiyonu tamamen yok etmenize olanak tanır.

Anjina tedavisi için, penisilin serisinin semisyentetik bir antibiyotiği yaygın olarak kullanılmaktadır, ki bu da bakterisidal bir etkiye sahiptir. Flemoksin salyutab etkili bir anjin gelişmesine yol stafilokoklar, karşı savaşır. İlacın aktif maddesi amoksisilindir. Anjina gibi flemoksin salutab kullanılan ve ilaç mikroorganizmalara duyarlı tarafından neden olduğu solunum sistemi, genitoüriner sistem, deri diğer enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklar ile.

Flemoxin saluteb iyi bir asit direncine sahiptir, ilacın dozu, hastalığın şiddetine bağlı olarak doktor tarafından ayrı ayrı reçete edilir. Genellikle, hafif ve orta ağırlık hastalıkları için, tedavi süreci 5-10 gün sürer, daha ciddi durumlarda 10-14 gün. İlaç hastalığın şiddetli tezahürlerinin ortadan kalkmasından sonra bile alınmalıdır (sıcaklık, boğazda ağrı), aksi takdirde mikroorganizmalar hızla ilaca karşı direnç geliştirecek, bu da gelecekte tedaviyi zorlaştıracaktır. İlk 3 ila 4 gün içinde Flemoxin uygulamasında herhangi bir gelişme olmazsa, bunun başka bir antibiyotikle değiştirilmesi gerekir.

Flemoxin saluteb, enfeksiyöz mononükleoz, lösemi, ilacın bazı bileşenlerinin hoşgörüsüzlüğünde kontrendikedir.

İlacın kullanımı son derece nadiren yan etkilere neden olur (bulantı, kusma, ishal, alerjiler).

augmentin

Augmentin (amoksisilin-klavulanat) etkili bir antibakteriyeldir. İlaç genellikle çocuklukta angina tedavisinde kullanılır. Preparasyonda sadece iki aktif madde vardır - amoksisilin ve klavulanik asit, diğerleri arasında olumlu bir şekilde ayırt eder.

Amoksisilin, çok sayıda gram-pozitif ve gram-negatif bakteriye karşı geniş bir etki spektrumu olan penisilin grubunun yarı sentetik bir antibiyotiğidir. Klavulanik asit benzer bir penisilin yapısına sahiptir, antibiyotiklere direnç geliştirmek için patojenik bakteriler tarafından üretilen beta-laktamaz enzimlerini etkin bir şekilde ortadan kaldırır. Amoksisilin, amoksisilin ve diğer penisilin grubu ilaçlara dirençli daha fazla sayıda bakteri üzerindeki etkisini artıran enzimlerin etkisi altında bozunmayacağı bu aside bağlıdır.

Augmentin, birçok mikroorganizma üzerinde bakterisidal bir etkiye sahip olan ve aynı zamanda beta-laktamazların etkisini ortadan kaldıran tüm antibiyotik özelliklerine sahiptir.

İlaç tabletler, enjeksiyonlar, süspansiyonlar şeklinde temin edilebilir. Çocukların tedavisinde dozaj, çocuğun yaşına ve kilosuna göre belirlenir.

sefaleksin

Bu grubun sefaleksin gibi preparatları, gıda alımından bağımsız olarak alınabilmeleri için uygundur. Yetişkin bir hastanın günde 2 g'dan fazla ilacı almaması önerilir. Doz, birkaç doza bölünmelidir (genellikle 3 ila 4). Şiddetli hastalıkta, dozaj günde 4 gr'a çıkarılır. Çocuklukta, dozaj vücut ağırlığına bağlıdır ve kilogram başına 25-50 mg'dır, ilacın da birkaçına bölünmesi gerekir. Hastalık şiddetli formda ortaya çıkarsa, dozaj 100 mg'a çıkarılır.

Böbrek boşaltım fonksiyonu bozulmuş ise önerilen doz azaltılmalıdır. Sefaleksin tedavisi 7 ila 14 gün arasındadır, ortalama olarak streptokok enfeksiyonları 10 gün tedavi edilir.

Tonsillit için lokal antibiyotikler

Angina, farinkste güçlü bir lokal inflamasyonun olduğu yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Genel hastalığın tedavisinde topikal tedavinin kullanımı etkisiz olacaktır. Anjin tedavisi genel düzeyde yapılmalıdır: dinlenme, bol içki, antibiyotikler. Tedavide maksimum sonucu elde etmek için lokal tedavi (boğazın aerosollerle sulanması, özel emilebilir tabletler, durulama maddeleri, vb.) Genel tedaviye eklenmelidir.

Bioparox uygulayabilir miyim?

Boğaz ağrısı tedavisinde Bioparox sadece genel tedavi ile birlikte kullanılabilir. Antibakteriyel ilaçlar hastalığın ilk aşamasında (irin oluşmadan önce) tedavide ilk ve temel yönlerdir. Genel tedaviye karşı ek tedaviye ihtiyaç duyulmadığından, genellikle angina tedavisinde nadiren biyoparoks kullanılır.

Bioparox, kronik bademcik iltihabının (bademcik iltihabı) kompleks tedavisi için kullanılır. İlaç 10 günden fazla kullanılmamaktadır. diğer antibiyotiklere atanmasına gelince, o hastalık onu patojenler yatkınlığı tespit etmek gereklidir. Bu tür bir analiz olmadan, enflamatuar enfeksiyonların tedavisi ciddi sonuçlara yol açabilir: zararlı bakterilerin üremesini inhibe eden boğaz yararlı mikroflora, tamamen yok, daha sonra bakteriler şiddetli inflamasyona yol açar, büyük bir güçle çoğalmaya başlar.

Kronik tonsillit tedavisinde bioparoks nasıl kullanılır?

Bioparox kontrolsüz olarak kullanılamaz. Uzman bir tedavi için bir öneride bulunmak için sadece yapabilir. Bioparox kuyu, kronik bademcik iltihabının (bademcik iltihabı) kompleks tedavisine yardımcı olur.

Genellikle her altı saatte bir yetişkin tarafından bir çocuk için her altı saatte bir çocukluk çağında reçete edilir. Prosedür altında, flakon üzerine konulan özel bir nozüle ihtiyaç duyulan oral inhalasyon kastedilmektedir, oral kavitede iltihaplı bademciklere daha yakın yer almaktadır. Bundan sonra, bir amigdalayı sulamak için iki vuruş yapın, ardından diğeri için iki pres yapın. Kullanımdan sonra nozul akan su içinde yıkanmalıdır.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Çocuklarda anjin için antibiyotikler, hastalığın nedenine bağlı olarak reçete edilmelidir: bir virüs veya bir bakteri streptococcus. Kural olarak, görsel bir incelemede, hiçbir fark yoktur, streptococcus bakterileri sadece özel bir testle (bakteriyolojik kültür) tespit edilebilir.

Bazı durumlarda, küçük hastalarda antibiyotik tedavisi kullanılabilir, ancak bu tür tedaviyle her zaman olumlu bir etki oluşturmaz. Her şeyden önce, virüsü yok eden antibiyotikler, bebeğin formlanmamış bağışıklık sistemi üzerinde feci bir etkiye sahiptir. Viral bir enfeksiyonun neden olduğu anjina ile vücut kendi başına baş edebilmekte, sadece çocuğa tam barışı, bol miktarda içeceği, tam bir vitamin beslemesi sağlamak için gereklidir. Streptokok anjina ile, muhtemelen daha ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için gerekli olan bir antibiyotik kürü içmeniz gerekecektir.

Çocuklarda antibiyotik kullanımı hakkında daha fazla bilgi burada okuyun.

Yetişkinlerde tonsillit tedavisi

Pek çok insan, antibiyotiklere karşı kuşkuludur ve vücuttan onlara verilen zararın faydaları çok aştığına inanmaktadır. Bunun bir anlamı vardır, çünkü antibiyotikler sadece patojen mikroorganizmaları yok etmezler, aynı zamanda vücudumuz için yararlı olan mikroflorayı da yok ederler - sonuç olarak dysbacteriosis gelişir. Ayrıca, antibiyotik kullanımı ciddi alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Ancak, maalesef, bazı hastalıklar antibiyotik ilaçları kullanmadan tedavi edilemez. Özellikle bademcikler üzerinde püstüller varsa, anjin için antibiyotikler, aşırı yüksek sıcaklıkta yükseldi, genel zayıflık vücudun zehirlenme zeminine karşı başladı, sadece kaçınılmaz. Ancak olası yan etkiyi azaltmak için antibiyotik almak doğru bir şekilde gereklidir. Antibiyotik tedavisinin olağan seyri yaklaşık 7 gündür. Ancak birçok kişi, ilacın antibiyotik almasından kaynaklanan olumsuz etkiyi azaltmak için ciddi semptomların ortadan kalkmasından hemen sonra ilacı kullanmayı bırakmaktadır. Böyle bir karar temelde yanlıştır ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastalık belirtileri ortadan kalktıktan sonra bile (boğaz ağrısı, halsizlik, sıcaklık), enfeksiyon vücutta "oturmaya" devam eder. Antibiyotik alınması kesilirse, mikroorganizmaların belirli bir antibiyotik tipine direnç geliştirdiğinden daha ciddi tedavi gerektirecek hastalığın yeniden geliştirilmesi olabilir. Angina genellikle kalp hastalığı ve romatizma tarafından karmaşıktır, çünkü bakteriler sadece ana inflamasyon kaynağı olan boğazda değil, vücudun her tarafına yayılır ve tüm organlara nüfuz eder.

Antibiyotik kullanırken belirli bir programa uymanız gerekir, aksi takdirde güçlü bir inflamatuar sürecin gelişimini tehdit eder. Bu durumda, uyuşturucu kullanımı gerekli olacaktır, bunun bedeni üzerindeki olumsuz etki çok daha güçlü olacaktır.

Antibiyotik almanın olumsuz etkilerini azaltmak için, tedavinin ilk günlerinden, bağırsak mikroflorasını ve ayrıca karaciğeri restore etmek için özel preparatlar almanız gerekir.

Çeşitli bademcik iltihabı formlarının süresi ve tedavisi

Antibiyotik ilaçlarla tedavinin seyri, ilaca, hastalığın evresine, işlemin ciddiyetine, insan bağışıklığının durumuna ve benzerlerine bağlıdır. Ortalama giriş süresi 10 gündür.

Hafif ve ılımlı anjin formu ile antibiyotiklerin 5-7 gün sürmesi önerilir. Daha ciddi vakalarda, 10-14 güne kadar tedaviye devam edilmesi önerilmektedir.

Antibiyotiklerle tedavi, durum düzeldikten sonra durdurulamaz, sıcaklık azalır, boğazda ağrı kaybolur. Vücuttaki enfeksiyonun tamamen yok edilmesi için tam bir antibiyotik tedavisine tabi tutulmak son derece önemlidir.

Bu, öncelikle hastalığın nüksetmesini önlemek için gereklidir. kür anjina vücutta tekrarlayan iltihap riskini görünür bitmiş, ancak bu durumda bakterilerin antibiyotiklere belirli bir grubu ve ilaç ve tedavi ikinci gidişatını değiştirmek gerek karşı direnç geliştirmiş olan zaman. Ayrıca, angina oldukça şiddetli kalp hastalıkları, romatizma ile komplike olabilir.

Her halükarda, ilacı reçete ettiği kadar ilacı alınız. Dozu bağımsız olarak ve tedavi süresini değiştiremezsiniz.

Purulent boğaz ağrısı

Angina her yaşta ortaya çıkabilir, genellikle bir amigdala diğerinden daha fazla etkilenir. Boğaz ağrısı tedavi edilmezse, pürülan bir şekle girebilir ve kalpte ciddi komplikasyonlar ile ağırlaşabilir.

Pürülan boğaz ağrısı ile boğazda şiddetli ağrılar olur, bu da nihayet artar, yutma zorlaşır, sıcaklık artar (bazen çok yüksek işaretler). Bademcikler beyazımsı purulent odakları ile, parlak kırmızı olur. Şişmiş lenf düğümleri de şişer.

Kompleks tedavi, pürülan bir form almış olan anjina için antibiyotiklerin uygulanmasını içerir. Penisilinler, sefalosporinler grubundan ilaçlar atandı.

Anjina'nın (A grubu streptokoklar) etken maddeleri için en etkili olanı 10 gün süren penisilin preparatlarıdır. Pürülan anjina ile, augmentin, azitromisin, ampisilin gibi başka penisilin preparatları kullanılabilir.

Penisilin sentetik türevleri, amoksisilin ilaçtır. Bakteri yok etmez, ancak hücre duvarlarını tahrip ederek büyümelerini durdurur.

Sefalosporin grubunun antibiyotik kimyasal kompozisyonunda penisilin preparatlarına benzerdir. Antibiyotik sefaleksin, sonuçta ölümüne yol açan bakterilerin hayatta kalması için gerekli olan hücre duvarının oluşumunu önler.

Penisilin ve türevlerine karşı alerjik reaksiyonlar durumunda eritromisin ve tetrasiklin kullanılır. Eritromisin çeşitli bakterilere karşı etkili geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Antibakteriyel aktivitesi ile penisiline benzer, bu nedenle penisilin intoleransı olan kişiler için iyi bir alternatiftir.

Tetrasiklin, bakterilerin çoğalmasını önleyen protein sentezini yok eder. Bu ilaç, çoğu bakteriyel enfeksiyonun tedavisi için penisilin intoleransı ile kullanılır.

Purulent boğaz ağrısı için antibiyotik kullanmanın isimleri ve yöntemleri hakkında tam bir makale burada bulunmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler bademcik iltihabı badem foliküllerini etkiler, dışa doğru güçlü artışlarını ve şişliklerini görebilir. Pürülan foliküller, beyaz veya kirli-sarı renge sahip olabilir (hastalığın süresine bağlıdır). Püstüllerin boyutu küçüktür - yaklaşık 1 - 2 mm. Püstüllerin delinmesinden sonra bademcikler beyazımsı plak görünür.

Hastalığın nedensel ajanı çoğunlukla streptokok veya pnömokok enfeksiyonudur. Hastalık vücudun savunma, hipotermi, ağız boşluğunda enfeksiyonda bir azalma durumunda gelişir. Foliküler boğaz ağrısı hem yetişkinler hem de çocuklar için hasta olabilir, ancak çocukluk döneminde en sık ortaya çıkar ve bazı özellikleri vardır. Genel olarak, hastalık soğuklar mevsiminde gelişir - sonbahar-kış.

Foliküler tonsilliti tedavi ederken, sadece vücuttaki enfeksiyonu yok etmekle kalmaz, aynı zamanda zehirlenmeyi de ortadan kaldırmanız gerekir. Hastalığın ilk belirtilerinde yatak istirahatini tutup daha fazla sıvı içmelisiniz. Boğaz ağrısını tahriş etmemek için, küçük bölümlerde esas olarak sıvı gıda tüketmek gerekir.

Modern ilaç endüstrisi, hem yetişkinlerde hem de küçük çocuklarda bulaşıcı hastalıkların tedavisi için geniş bir ilaç yelpazesi sunmaktadır.

anjin için en yaygın tedavi Eritromisin, Flemoksin, Sumamed, Ampisilin ve diğerleri vardır. Antibiyotik tedavisinin seyri yaklaşık 10 gündür. Ayrıca boğaz ağrısının tedavisinde lokal ilaçlar kullanabilirsiniz :. vb Orasept, boğaz ağrısı spreyi, Biz (allerjik) deri döküntüsü vardı yediler, sen antihistaminikler alabilir (suprastin, diazolin, loratidin vb..). Ayrıca, bağırsaklarınızı antibiyotiklerin zararlı etkilerinden korumayı unutmayın. Kural olarak, mikroflorayı normalleştirmek için Lineks'i almanız önerilir.

Lacunar Angina

Lacunar tonsillit günümüzde yaygın bir hastalıktır. Çoğunlukla hastalık üst solunum yolunu etkiler, ancak bademcikler etkilenmezse, iltihaplanma süreci doğrudan boğazdadır. Eğer bademcikler (cerrahi olarak çıkarılmamış) veya hasarlı ise, kısa bir süre için lacunar tonsillit ciddi bir komplikasyon - zatürre verir.

Çok çeşitli etkilere sahip ilaçların alınması, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla başlamalıdır. Antibiyotiklere patojenik mikroflora duyarlılık verirseniz, tedavi süreci çok daha etkili olacaktır. İnsan vücudu Hastalığın ana belirtileri de ortadan kaldırırlar haftada yeteneğine sahiptir, ancak enfeksiyon içinde kalır ve her zaman elverişli dış faktörler (düşük bağışıklık, hipotermi, vb..) anjin sebep olur. Sonuç olarak, sık görülen hastalıklar ciddi komplikasyonlara yol açacaktır - romatizma, sakatlık. Bu nedenle gelecekte olası sağlık sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak etkili bir tedavi yöntemi seçmek son derece önemlidir.

Hastalığın başlangıcında, çok çeşitli sefalosporinler, sülfonamidler ile antibiyotik alınması tavsiye edilir. Örneğin, hastalığın ilk belirtilerinde, günde iki kez bir sumam tablet veya bir siprolet tabletini almak iyidir. Ayrıca bademciklerin şişmesini hafifletmek ve yutmayı kolaylaştırmak için antihistaminikler (suprastin, diazolin, pipolfen) almak gereklidir.

Bağışıklığı güçlendirmek için, C vitamini günde 1 gr'a kadar reçete edilir. Anjina için iyi bir çözüm rutin ve askorbik asit içeren ascorutin olduğunu. Bu ilaç, sadece vücudun enfeksiyonlarına karşı direnci arttırmakla kalmaz, aynı zamanda DIC sendromunu engelleyecek vasküler duvarları da güçlendirir.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik anjin, enterovirüs ailesinin, Coxsackie'nin mikroorganizmalarına neden olan aşırı bulaşıcı bir akut viral hastalıktır. Hastalığın başlangıcında, yüksek ateş (40 dereceye kadar) yükselir, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, baş ağrıları. Bazen kusma ve ishal vardır. Yumuşak damak üzerinde, farinksin arkası bademcikler, birkaç gün sonra açılan ve iyileşme başlayan küçük baloncuklar görünür.

Bu formun anjina için antibiyotikler etkisizdir. Tedavi esas olarak hastalığın semptomlarının giderilmesini amaçlamaktadır. Genellikle boğazın durması, ateş düşürücü ilaçlar, dinlenmeler ve bol içki içilmesi reçete edilir.

Catarrhal anjina

Katarreli anjin genellikle vücudun savunma mekanizmalarının zayıflamasıyla oluşur (vitamin eksikliği, hipotermi vb.). Çoğu zaman hastalık kışın sonunda, ilkbaharda gelişir. Ayrıca, catarrhal anjin, faringeal mukoza ve üst solunum yolu üzerinde yaşayan mikroorganizmalar tarafından kışkırtır. Tanı doğru ve etkili tedaviye başlanırsa, hastalığın şiddetli belirtileri genellikle birkaç gün sonra kaybolur. Tedavi genellikle evde reçete edilir (sadece çok ağır şartlarda hastaneye yatırılır).

Anjin için antibiyotikler, geniş bir etki spektrumu - bactrim, augmentin, eritromisin, streptocid reçete edilir. Etkili tedavi için, bu ilaçlar en az 7 gün boyunca alınmalıdır, aksi takdirde enfeksiyon "uyku" durumunda vücutta kalır ve ciddi komplikasyonlar verebilir. akıntılı anjin normale kendi dönüş vücut lenf düğümlerinde enfeksiyon imha edildiğinden beri, genellikle tedavi gerekli değildir, iltihaplı lenf düğümleri olabilir zaman gargara, sulama özel aerosoller dağılabilir tabletler vb - Sen boğaz ağrısı tedavisi için boğazında ağrı gidermek için topikal tedaviye kullanabilirsiniz..

Viral bademcik iltihabı

Virüslerin neden olduğu anjinalı antibiyotikler etkisizdir. Virüs bulaşımı havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir - hapşırma, öksürme, kişisel eşyalarla - telefon, atkı, bulaşıklar, oyuncaklar vb. Bu durumda anjin tedavisi, hastalığın semptomlarını azaltmaktır - sıcaklık, boğaz ağrısı, halsizlik. Genellikle antipiretik ilaçlar takviye reçete. boğazdaki şişlik ve ağrı azaltmak için de otlar (papatya, adaçayı, okaliptüs), özel emilebilir tableti (Faringosept, neoangin vs.) kaynatma durulayın yardımcı olur.

Ateşsiz boğaz ağrısı

Anjina yaygın belirtileri boğaz ağrısı ve yüksek ateş (40 dereceye kadar) olarak kabul edilir. Ancak, boğaz ağrısının vücut sıcaklığını arttırmadığı durumlar vardır. Genellikle bu, bademciklerin yüzeyinin etkilendiği zaman, catarrhal sinüs ile olur, pürülan bir kaplama yoktur.

Ancak, sıcaklığın olmaması, hastalıkla savaşmak için alınmaması gereken önlemler anlamına gelmez. Diğer anjin formlarının yatak istirahatine uyması gerektiği gibi, yutmayı kolaylaştırmak için gargara (tuz ve kabartma tozu, otların özleri). Vücudun dehidrasyonunu önlemek ve bakterilerin yaşamının bozunumunu gidermek için bol miktarda içecek önerilir.

Anjina için antibiyotikler, sıcaklık olmasa bile, çoğunlukla penisilin grubu (amoksisilin, ampisilin) ​​olmak üzere geniş bir etki spektrumu reçete edilir.

Streptokok anjina

Streptokok anjina esas olarak çocukluk çağında görülür. Streptokok enfeksiyonu palatine bademcikler etkilemez, ancak hastalık yüksek ateş, halsizlik, lenf düğümlerinde bir artış göründüğünde. Adından da anlaşılacağı gibi, hastalığın etken maddesi streptokok bakterilerdir. Hastalık, enfeksiyonun taşıyıcısından (şüphelenilemeyebilir) veya hasta insandan havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir. Enfeksiyon anından semptomların tezahürüne kadar genellikle birkaç gün sürer, hastalık hafif bir şekilde ilerler ve ARD'yi andırır.

streptokoklar antibakteriyeller karşı aktif Atanan: sefaleksin, amoksisilin, sefuroksim, sefprozıl vb Alerjik reaksiyonlar eritromisin reçete edildiğinde. Tedavi süresine sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekir, tüm semptomlar ortadan kalktığında bile tedaviyi kendiniz kesemezsiniz.

Antibiyotiklerin amacı anjinin olası komplikasyonlarını azaltmaktır.

Anjina için en iyi antibiyotik

Her antibiyotik preparatı, kendi etki spektrumuna sahiptir, yani. yok edebilecek mikroorganizmaların sayısı. Bir kural olarak, angina A grubu streptokok tarafından kışkırtır, bu bağlamda, bir antibiyotik seçerken, stafilokok ve streptokokları yok edenler tarafından yönlendirilmelidir.

Çağdaş ilacın başarıyla streptokok enfeksiyonu ile baş çeşitli preparatlar ayırt (amoksiklav, augmentin, sumamed, amoksisilin, spiramisin, seftriakson ve diğ.).

anjina ilaçların birinci basamak tedavi olarak penisilin grubu (amoksisilin, augmentin, vs.), yüzden stafilokok streptokok enfeksiyonu karşı en etkili antibiyotik ilaç sayısı bulunmaktadır. Penisilin ilaçlar alerjik bir reaksiyon varsa, antibiyotikler makrolidler bir dizi atanır (eritromisin, azitromisin ve benzeri, ve.).

anjin tedavisi, josamisin, azitromisin gibi makrolidler, kabul edilir Modern doktor en etkili ilaçlardır. pürülan angina ciddi koşulların tedavisinde iyi bir sefalosporin antibiyotiklerin etkinliğini (seftriakson, tsefabol vs.) ve fluoroquinol (ofloksasin, Tsiprolet vs.) gösterir. Ancak bu ilaçlar sadece penisilinler ve makrolidler etkisiz ise kullanılır. Boğaz Tedavi böyle bir güçlü antibiyotik şiddetli anjin gelecekteki tedavisinde, onlara bir tolerans geliştirmek olmamalıdır florokinolonlarla veya sefalosporinler ile hemen zor olduğunu başladı.

Anjina tedavisinde olumlu sonuçlar için, öncelikle hastalığın etken maddesini tanımlamak gerekir. Stafilokokal veya streptokok enfeksiyonu durumunda penisilinler ve makrolidler en etkili şekilde etkilidir, ancak diğer mikroorganizmaların etkisi ile bu ilaçlar güçsüzdür. Hastalığın nedensel etkeni belirlemek için, bakteriyolojik bir kültürün yapılması gerekmektedir. Çalışma ayrıca mikroorganizmanın antibiyotiğe duyarlılığını da belirlemektedir. Anjin için en uygun antibiyotik hastalığın etken maddesinin maksimum duyarlılık olacağı bir sonuç olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.

Gebelikte Angina

Gebelikte Angina sadece anne değil, aynı zamanda gelecekteki bebeğe de zarar verebilir. Hamileliğin ilk trimesterinde, fetusun yeni oluşmaya başlaması özellikle tehlikeli bir durumdur. Hamileliğin sonraki dönemlerinde, anjin, fetusun gelişimini neredeyse hiç etkilemez, ancak çok tehlikeli bir hastalıktır.