Loading

Çocuklarda anjina için antibiyotikler: ilaçların gözden geçirilmesi, öneriler

Birçok ebeveyn, annesinin doktor tarafından reçete edildiği durumlarda bile, çocuğun vücuduna zarar verme korkusu nedeniyle, çocuğu antibiyotiklerle tedavi etmemeyi tercih etmektedir. Sadece bir doktor (çocuk doktoru veya KBB), antibiyotiklerin gerekli olup olmadığına karar verebilir, çünkü bunlar her tip anjin için kullanılmaz. Tabii ki, çocuğu kendiniz tedavi etmek kesinlikle yasaktır!

Hangi anjina antibiyotikler gerekli?

Anjin veya akut bademcik iltihabı - palatin kemerlerin arasında yer alan damak bademcikler yutak halkasının iltihaplanması (- "bez ateşi" kaba hastalığı adı) 'dir. Boğazdaki lokal değişiklikler bu tip anjinaları ayırt eder:

 • palatine bademcik ve kemerin artışı, kızarması, ödemi ile karakterize olan catarrhal;
 • foliküler: ödemli kırmızı tonlu bademcikler üzerinde küçük sarımsı renkte püstüller işaretlenir;
 • lacunar: pus, bademciklerin lakunalarında (oyuklar) birikir;
 • ülseratif-film: Amigdala yüzeyinde, çıkarıldıktan sonra ülserli bir yüzey olan yumuşak, kolayca çıkarılabilir bir film bulunur.

Ile karakterize herhangi bir anjin tipi ile:

 • yüksek ateş;
 • bademcik ve kemerin kızarıklık ve şişmesi;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • yutulduğunda ağrı;
 • zehirlenme belirtileri.

Bademcik iltihabı farklı patojenlere neden olabilir: bakteriler, virüsler, mantarlar, spiroketler. Bu olgularda anjina bulguları benzer olacaktır: çocuğun boğaz ağrısı, ateş, kızarıklık ve bademcik ve şişliklerin şişmesi, bademcikler üzerindeki irin şikayetleri. Tabi ki, patojene bağlı olarak ayırt edici özellikler vardır, ancak doktor bunları tanımlamak için her zaman kolay değildir.

Sıklıkla angina viral enfeksiyonlar - adenovirüs, enterovirüs veya herpetik neden olur. Bu durumlarda antibiyotikler etkisizdir, antiviral ilaçlarla tedavi yapılmalıdır. Virüs hastalıklarında küçük çocuklara sekonder enfeksiyona karşı mücadele için antibiyotikler atanabilir. Mantarların neden olduğu anjinada bir etki (ve hatta lezyonu daha da şiddetlendirebilir) antibiyotikleri yoktur.

Ve sadece bakteriyel anjina ile antibiyotik kullanımı etkili ve zorunludur. Bakteriyel anjinin tipik bir etken maddesi streptokoktur. Fakat palatine bademcik iltihabı da stafilokoklara ve daha az nadir durumlarda pnömokoklara neden olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi genellikle evde gerçekleştirilir. Bu durumda, hasta çocuğun diğer aile bireylerinin enfeksiyonunu dışlamak için bireysel ev eşyası (bulaşık, havlu vb.) Sağlaması gerekir.

Hastanede yatan çocuklar genellikle:

 • hayatın ilk yılı;
 • ciddi hastalıklarda veya komplikasyonların varlığında;
 • Şiddetli eşlik eden patoloji ile (diyabet, böbrek yetmezliği, vb).

Anjina için hangi antibiyotik grupları kullanılır?

Anjina ile çocuklara en sık penisilinler, makrolitler, sefalosporinler reçete edilir.

 • penisilinler: Amoclavine, Amoxiclav, Augmentin, Ticarcillin, Ranklave, Flemoclav Solutab, Medoklav, Amoksisilin ve diğerleri.
Penisilin serisi Amoksiklav antibiyotik

Penisilin serisinin antibiyotikleri bakteriyel anjinada bir avantaj sağlar. Çocuklar tarafından iyi tolere edilirler, ayrıca gıda alımından bağımsız olarak da alınabilirler. Bakterilerin sıradan penisililere karşı direnci ile Amoksiklav (antibiyotiğin etkinliğini arttıran Amoksisilin ve klavulanik asit kombinasyonu) kullanılır.

Bu grubun preparatları, streptokok, stafilokok, pnömokokya ile ilgili olarak esas olarak bakterisit etkisine (mikroorganizmaları tahrip eder) sahiptir. Ancak streptokoklar özellikle palatin bademciklerinin iltihaplanmasına neden olan penisiline karşı duyarlıdır.

 • makrolidler, hangi eritromisin, Sumamed, spiramisin, Zitrotsid, azitromisin, Macropen, Hemomitsin, midekamisin ve diğerleri dahildir. Makrolidler patojen ona karşı penisilin antibiyotik veya duyarsızlığı aşırı duyarlı bir çocuk için reçete edilir. Sumamed yaygın olarak kullanılır, günde bir kez alınır ve dokularda birikebilir, bu da tedavi süresini 5 güne kısaltır (çocuk pratiği için önemli bir avantajdır).
 • sefalosporinler (Cefotaxime, Tsefaleksim, Aksetin, Pansef, Seftriakson, vb.) Anjinin tedavisi için alternatif bir gruptur. İlaçlar birçok patojene karşı oldukça aktiftir.

Bir antibiyotik seçmek

Antibiyotiklerin kullanımı için ideal seçenek, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak bunların kullanımıdır. Bunun için, ilk muayenede, doktor, bakteriyolojik inceleme için materyal alımı (farinksden yayma) alır. Patojenin izole edilmesine ek olarak, soruşturma bir çocukta difteri hariç tutulmasına izin verir - tehlikeli bir hastalık olan ve bunlardan biri palatine bademciklerin yok edilmesidir.

Ancak genellikle doktor, mikropların duyarlılığının bir sonucu alıncaya kadar 2-3 gün beklemeden anjina ile çocuk için antibiyotik reçete eder. 48-72 saat sonra, doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini (sıcaklık, çocuğun genel durumu, bademciklerin durumu) değerlendirir. 2-3 gün içinde çocuğun durumu düzelmediyse ateşe devam ederse, antibiyotik bakterilerin duyarlılığı göz önüne alınarak değiştirilmelidir.

Çocuk Amoksisilin tedavisi için yararlı: Hızla dokuları, (çocuklar için önemlidir) düşük bir toksisite, farklı dozaj formlarında (tabletler, kapsüller, süspansiyonlar), kolay bir yaşta çocukların yemek yapımında kullanılabilir nüfuz eder. Şiddetli anjina olgularında veya iç tıbbın mümkün olmadığı durumlarda, bir antibiyotik enjeksiyonu reçete edilir.

Bitsillin 3 (haftada 1 enjeksiyon) veya Bitsillin-5 (ayda 1 enjeksiyon) intramüsküler atanabilir uzun vadeli komplikasyonları önlemek için boğaz ağrısı için antibiyotik ana yemek sonrasında, çocuğu gözlemleyerek hekimin takdirine, At.

Kullanım için öneriler

Anjinada antibiyotiklerle tedavi, bir doktor tarafından belirlenen, ancak en az 5 günden daha az olan bir kursla yapılmalıdır. Sumamed dersi daha kısa: 3-5 gün (doktor kararı ile). Tedaviyi, çocuğun durumu iyileştirildikten sonra kendiniz kesemezsiniz, çünkü bu, kardiyovasküler sistem ve böbreklerden kaynaklanan komplikasyonlara ve kronik tonsillitin (enfeksiyonun kronik odakları) oluşmasına neden olabilir.

Tedavinin sona ermesinden sonra komplikasyonların tamamen ortadan kaldırılması, çocuğun kan ve idrar, EKG kontrol testlerine tabi tutulmasıdır.

Doktor tarafından gösterilen dozajı ve alım sıklığını mutlaka dikkate almalısınız - doktor çocuğun yaşını, vücut ağırlığını, hastalığın şiddetini, eşlik eden patolojinin varlığını göz önünde bulundurarak onları atar. Ilacı aynı zamanda almak istenir. İlacı sadece suyla (büyük miktarlarda) ve süt veya meyve suyuyla içmeyin.

İlacın bir yemekle birlikte kullanılması tavsiye edilmezse, öğünden 1 saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır. Ayrıca, vitamin preparatlarının alımı ile ilgili olarak hareket etmek gereklidir: birincisi, bir alerjik reaksiyon gelişimini teşvik edebilir ve ikinci olarak, askorbik asit, antibiyotiğin emilimini azaltabilir. Bir çocuğun tam teşekküllü vitamin bakımından zengin bir diyet ve bol miktarda içecek sağlaması yeterlidir.

anjina antibiyotik tedavisi alerjik reaksiyonların ihtimali göz önüne alındığında, antialerjik tavsiye alımı (antihistamin) preparatları: Tavegil®, Peritol, Diazolin, Fenistil, Tsetrin (2 yıl sonra) Zodak ve diğ.

patojenik bitki örtüsü üzerinde değil, aynı zamanda bağırsak mikroflorası üzerine sadece antibiyotik, özellikle geniş spektrumlu sefalosporinler, zararlı etkisi olduğundan, çocuk (bağırsak mikroflorası dengesizlik) dysbiosis gelişebilir; Profilaktik amaçlarla probiyotiklerin paralel kullanımı önerilmektedir.

Bu gibi preparatlar Bifiform-çocuk atsilakt Atsipol, Biobakton, Biovestin, Laktobakterin, Bifiliz, bifidobakterin, Lineks ve diğ., Bu işleme düzeneğinin, ihmal geçilmemelidir.

Hekim ayrıca ek olarak bir yerel eylem antibiyotiği de yazabilir (inhalasyonlar şeklinde). Bakteriler üzerinde geniş bir yelpazede antimikrobiyal etkiye sahip olan bioparoks (dozlu aerosol) de mantarlara karşı etkilidir. İlaveten, ilacın belirgin bir anti-enflamatuar etkisi vardır. Bioparox 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Ancak Bioparox, diğer antibiyotiklerin yerini almaz. Şu anda, üretici Bioparox üretmeyi reddetti.

Bazı ebeveynler yanlışlıkla antibiyotiklerin antipiretik etkiye sahip olduklarına inanmaktadır. Ama bu etkiye sahip değiller. Bu nedenle, yüksek ateşle, çocuklara ateş düşürücü ilaçlar verilmelidir (Parasetamol, Nurofen, vs.).

Çocuklara sulfanilamid preparatlar (Biseptol, Sulfadimezin, Bactrim, vb.) Vermek için kendi kendine tedavi sırasına göre kesinlikle kabul edilemez: şu anda çocukların tedavisi için kullanılmamaktadırlar.

Pürülan anjin ısınma kompresleri, buhar inhalasyonu için kesinlikle yasaktır.

Ebeveynler için özgeçmiş

Çocuğa "anjina" teşhisi konulursa, antibiyotiklerle tedavi edilip edilmeyeceği sorusu ebeveynlere dayanmamalıdır. Cevap kesin olabilir: sadece ne tür bir boğaz ağrısının olduğuna bir doktor karar verebilir ve doğru tedaviyi reçete edebilir.

Doktora, bilgi ve deneyimlerine güvenmelisin. Antibiyotik olmadan, bakteriyel boğaz ağrısı tedavi edilemez. Aksi halde, çocuğun engelli olmasına bile yol açabilecek ciddi bir komplikasyon gelişebilir. Bakteriyel anjina ile bir antibiyotik yarar sağlar, zarar vermez.

Ebeveynler, dozu, antibiyotiği alma ve tedavi süresinin süresi ile ilgili olarak doktorun tüm reçetelerini kesinlikle uymalıdır. Bu, anjinin ciddi sonuçlarından kaçınmak için tek yoldur, bunlardan biri romatizma ve sonraki kalp defektleridir.

Hangi doktora başvurulur?

Angina ile çocuk bir çocuk doktorunun evine çağırılmalıdır. Şiddetli vakalarda, çocuğun hastalığı bulaşıcı bölümde yatmaktadır. Kronik bademcik iltihabı da bir KBB doktoruna danışmalıdır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler


Pürülan anginan piyojenik mikroorganizmalar (stafilokoklar, streptokoklar) neden olduğu bakteriyel tonsilit (laküner, folliküler, yetmezlik), yaygın bir şekilde adı farklı olan. Bademcik enfeksiyonu bademcikler yüzeyi üzerinde iltihabı, vücut koruma oluşturulmasında büyük miktarlarda ortaya çıktığında kalıp bağışıklık sistemi hücrelerinin çok sayıda içerir. bu nedenle pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler tercih edilen ilaçlar.

seçim yetişkinlerde pürülan anjina için antibiyotikler Bu hastaya, (yaş, bir hastada alerji varlığı, boğaz ağrısı için büyük tabletlerin alımı karmaşıklığı) yanı sıra, hastalığın özellikleri (ya da patojenin duyarlılığı tankı. Tohumlama göre ilk kez yeniden ortaya).

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan antibakteriyel ilaçlar:

1. Penisilinler, anjin tedavisinin ilk ilaçlarıydı, ama onlara olan duyarlılık yüksek ve bu güne kadar.

 • fenoksimetilpenisilin (Fenoksimetilpenisilin, Ospen) 500 mg * 3 r / gün. İlk kez seçim ilacı, anjina vardı;
 • amoksisilin (Flemoxin Solutab, Amosin) 1 * c 2 r / gün ya da patojen enfeksiyon ciddiyeti ile 7-10 gün süreyle 0.5 ° C 3R / gün;
 • ampisilin + oxacillin (Ampiox, Oxamp) - daha yüksek verim için penisilin kombinasyonları kullanılır. 4 bölünmüş dozda 2-4 g / gün dozunda kullanın.

Bir beta-laktamaz inhibitörü ile birlikte penisilin (patojenin basit penisiline dirençli olması):

 • amoksisilin klavülonat (Flemoclav Solutab, Augmentin). Doz: 825 + 125 mg 2 r / gün 7-10 gün;
 • amoksisilin + sulbaktam (250/250 ve 500/500 mg'lık tabletlerde trifamox). Günde 2-3 kez 0.5 / 0.5 gram kullanın.

2. Sefalosporinler alternatif ilaçlar olarak kullanılır. Halen II ve III kuşaklarının sefalosporinleri daha sık kullanılmaktadır.

 • Sefaleksin (Keflex, Solexin, Cefalexin-AKOS) Her 6 saatte 0.5 g;
 • Cefixime (Suprax, Panzef) 10-14 gün boyunca günde 400 mg için 1 resepsiyon.

(Son 6 ay için), beta-laktamlar son kullanımda, β-laktam antibiyotikler (penisilinler, sefalosporinler), anjin tekrarlanan bölümlerin patojenlere karşı bağışıklık kullanılan 3. makrolidler, hastada mevcut β-laktam antibiyotikler alerjik reaksiyon.

 • Azitromisin (Sumamed, Azitral, Azitroks, Zitrolid, Hemomitsin), günün her seferde 500 mg / gün. Resepsiyon süresi, ilk kadar 6 gün tekrarlanan enfeksiyonlar (son tablet kullanımı ile dört gün boyunca tutulur ilacın kanda gerekli konsantrasyon) boyunca zabolevanii- 3 gün, mooted ne
 • Klaritromisin (Clacid, Klabax, Clarithromycin, Fromilide) 7 gün ila 2 hafta arasında 250-500 mg arasında hastalığın şiddetini dikkate alarak;
 • Eritromisin (Eritromisin, Hermitsed) 0.25-0.5 g 4 r / gün;
 • Roxitromisin (Rulid, Vero-Roxithromycin, Elroks) 1-2 doz için günde 0.3 gr; 2-3 bölünmüş dozlarda Jozamisin (Vilprafen) 1-2 g / gün; Midekamisin (Macropen) 400 mg * 3 r / gün daha az sıklıkla kullanılır (ikinci satırın preparatları olarak).

4. Lincosamides-tekrarlayan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır:

 • Lincomycin (Lincomycin-AKOS, Neloren) 500 mg * 3-4 r / gün;
 • Klindamisin (Dalacin, Klimitsin, Clindovit) 6 saatte bir 150 mg.

İlaçların tankın sonuçları ile seçilmesi en uygunudur. Belirli bir antibiyotiğe hastalığa neden olan mikrop duyarlılık tanımına orofarenksten tohumlama. Böylece tedavi en etkili olacak.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı antibakteriyel tedavisi.

Seçiminde ana zorluklar Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler küçük hastalar tarafından küçük kapsüller ve büyük tabletlerin alınmasının imkansızlığının yanı sıra, çocuğun ağırlığına bağlı olarak antibiyotik dozunun kesin bir seçimine duyulan ihtiyaçtır.

Çocuklar için aşağıdaki ilaç gruplarına izin verilir

penisilinler:

 • Amoksisilin (Bir meyve aromalı bir süspansiyon hazırlamak mümkün olan Flemoxin Soltabl çözülebilir tabletler), günde 2-3 kez 30-60 mg / kg. Yaşamın ilk günlerinden izin verilir;
 • Amoksisilin + klavulonik asit (Flemoclav Solutab). Günlük 20-30 mg amoksisilin ve günde 2-3 kez kg başına 5-7.5 mg klavülonik asit. 3 aydan itibaren izin verilir;
 • Amoksilin + sulbaktam 40-60 mg 2 yaşından küçük (125 ± 125 mg / 5 ml, 250/250 mg 5 ml başına bir süspansiyonunu üretmek için IBL Trifamoks toz) 6 ay izin / 2 ile birlikte, günde 2-3 kez kg 0.25 gram günde 3 kez, 6-12, 0.5 3 katı günde 6;
 • Ampisilin + oksasilin (Ampioks 0.25 gr kapsüller içinde) 3-7 yıl 4 2-4 g / gün, 14 yıl boyunca 50 mg günlük / kg, en 7 ila 14 yaşındaki günlük / kg, 100 mg -6 kere.

sefalosporinler:

 • Günde 8 mg / kg vücutta Sefixim (5 ml'de 100 mg, Ceforal Solutab süspansiyonunun üretimi için Suprax granülleri). 6 aydan itibaren izin verildi

makrolidler:

 • Azitromisin (bir süspansiyon yapmak için Sumamed tozu, 100 mg / 5 ml şurubu) 3-5 gün boyunca günde 1 kez 10 mg / kg. 6 aydan itibaren uygulanır.
 • Jozamisin (Wilprafen solutab 500 mg) günde 30-50 mg / kg vücut ağırlığı. Vücut ağırlığı 10 kg'dan fazla olan çocuklarda kullanılabilir.

Pürülan anjina için lokal antibiyotikler

Çok önemli bir rol topikal düşük toplam absorbe de ocak yüksek konsantrasyonu, oral uygulama için antibiyotiklerle birleştirme yeteneği, tedavinin etkinliğini geliştirmek için (çünkü sprey veya pastiller gibi) antibakteriyel ilaçların kullanımı ile oynanır:

 • Fusafungin (Bioparox), her 4 saatte bir etkilenen bademcik başına 4 enjeksiyon ve 10 güne kadar olan çocuklar için 6 saat sonra fusafungin (Bioparox). 2.5 yaşından itibaren izin verilir (genç yaşta refleks laringospazm gelişimi tehlikesi).
 • Gramisidin C (Grammidin, Grammidin NEO). Yetişkin 1 tam rezorpsiyona kadar 3-4 r / gün pastil, çocuklar 4-12 yaş, bir pastil 1-2 r / gün. Kurs 7 günden fazla değildir. Boğulma tehlikesi nedeniyle 4 yıla kadar yasaktır.

alma pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler, Belirtmek gerekir ki, yaştan bağımsız olarak, ilaç kesinlikle belirtilmelidir ve belirtiler ortadan kalktığında bile doktor tarafından reçete edilen tam bir ders olmalıdır. İlacın etkinliği, toplam zehirlenmeyi (sıcaklığın normalleşmesi) ve lokal belirtileri (boğaz ağrısı, bademciklerin şişmesi) azaltmak için 72 saat sonra tahmin edilmektedir.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler

Çocuklarda pürülan anjina, hızlı ve karmaşık tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalıktır. Sık sık, diğer boğaz ağrısının devam etmesidir, bu nedenle boğaz ağrısı şikayet ederseniz, hemen bir çocuk doktoru veya KBB ile irtibata geçmelisiniz. Hastalık nasıl tanımlanır ve nasıl tedavi edilir daha fazla düşünülecektir.

Pürülan anjina nedir

Pürülan anjin, bademcik iltihabının iltihaplanmaya eşlik ettiği bademcik iltihabından biridir. Kümeleri, folikül bölgesindeki küçük sarı lekeler şeklinde veya lakunada bant şeklinde olabilir. Hastalığın diğer tiplerinde olduğu gibi, pürülan anjine, vücudun genel zehirlenmesi, boğaz ağrısı ve bölgesel lenf düğümlerinde artış eşlik eder.

Hastalığın nedenleri

Hastalığın gelişim nedeni bakterilerdir (hemolitik streptokok ve stafilokok). Enfeksiyon açısından temel tehlike hasta çocuktur. Bu durumda, patojenler çeşitli yollarla iletilebilir:

 • aerosol - konuşurken, öksürme, hapşırma, öpüşme ve kucaklama;
 • iletişim-ev - ortak oyuncaklar ile oynarken, hasta araçlarını kullanarak.

Streptococcus, vücuttaki diğer enfeksiyon odaklarından bademcikler alabilir:

 • çürük boşluklar;
 • iltihaplı diş etleri;
 • diğer organların pürülan enflamasyonu (piyelonefrit, deri patolojisi).

Aşağıdaki faktörler, patojenin aktif yayılmasına ve hastalığın klinik tablosunun tezahürüne katkıda bulunur:

 • hipotermi;
 • azalmış bağışıklık;
 • bademcik yaralanmaları;
 • ergenlerin kötü alışkanlıkları;
 • hava kirliliği.

Hastalık türleri

Hastalık iki şekilde olabilir:

 1. Purulent lacunar bademcik iltihabı. Temel Özellikler:
 • lakuna'nın yenilgisi;
 • bademcikler içinde kesinlikle iltihap;
 • bademcikler kızarıklık ve şişlik;
 • bademcikler üzerinde, iz bırakmadan kolayca çıkarılabilen bir irin parçası.
 1. Purulent foliküler boğaz ağrısı. Temel Özellikler:
 • folikülün derin lezyonu;
 • belirgin tıkanıklık ve mukozal ödem;
 • pürülan kaplama çıkarılmaz;
 • pürülan odakların bir abseye füzyon olasılığı yüksektir.

Çocuklarda pürülan anjina gelişimi belirtileri ve belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri enfeksiyondan 5-7. Gün sonra ortaya çıkar. Kuluçka dönemi, bebeğin bağışıklığının gücüyle orantılı olarak azalır. Hastalığın ilk belirtileri şunlardır:

 • genel halsizlik, halsizlik, ağrıyan kaslar;
 • sonraki ateşi 39 - 40 ° C'ye kadar üşüyor;
 • boğazda ilk önce yutulduğunda ağrı, sonra da dinlenir.

Hastalığın bademcikler üzerindeki ilerleyiş süreci, irin birikimine neden olur. Mukoza şişer ve parlak kırmızı olur. Çocuğun yemek yemesi, tükürüğü yutması ve konuşması zordur. Ses kısıklaşır. Ağızdan hoş olmayan bir koku var. Boğaz ağrısı genellikle lezyonun kenarındaki kulağa yayılır. Ana belirtiler başkaları tarafından birleştirilir:

 • laringeal ödem;
 • ciltte döküntü;
 • lenfadenopati;
 • boyun şişmesi;
 • karın ağrısı.

Hastalığın komplikasyonları

Zamansız bir şekilde teşhis edilmiş ya da tamamıyla tedavi edilmeyen bir hastalık, birçok komplikasyonla doludur:

 • kalp hasarı (miyokardit, romatizma);
 • orta kulak iltihabı;
 • lenf düğümlerinin inflamasyonu;
 • böbreklerin enflamasyonu (piyelonefrit);
 • sepsis;
 • paratonzillit;
 • farengeal apsesi;
 • stenoza larenjit.

Patolojinin teşhisi

Pürülan anjina, evde yapmak neredeyse imkansız olan influenza, difteri, kızamık, kızıl ateş, farenjit, mononükleozdan ayırt edilmelidir. Bu nedenle, bir uzmana (LOR) itiraz zorunludur.

Resepsiyonda doktor orofarenksi inceler ve ek muayeneleri atar:

 • idrar ve kanın klinik analizi;
 • bademcikler bakteriyolojik yönteminden plağın incelenmesi;
 • bademcikler bir delik.

Çocuklarda pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Bebeklerin tedavisi evde yapılabilir. Ciddi bir durum veya karmaşık bir akış hastaneye yatmayı gerektirdiğinde.

Çocuk yatak ve içme rejimine uymalıdır.

Çocuklarda tedavi edilen pürülan anjina nedir?

Tedavinin temeli antibiyotiktir. Sadece patojeni nötralize edebilirler, bu nedenle yaşlarına bakılmaksızın tüm hastalara reçete edilirler. İlaçlar arasında, Augmentin, Amoksiklav, Sefartim, Seftriakson, Azitromisin tercih edilir. Ayrıca boğaz ağrısı ile gösterilir:

 1. İmmünomodülatörler - Immunal, Imudon.
 2. Antihistaminikler - Claritin, Fenistil, Suprastin.
 3. Antipiretik ilaçlar - Nurofen, Mefenamik asit, Parasetamol.
 4. Detoksifikasyon tedavisi - ciddi zehirlenme ile gösterilir. Glikoz solüsyonu, reosorbilak veya sodyum klorürün intravenöz damla infüzyonu ile gerçekleştirilir.
 5. Glukokortikoidler endikasyonlara göre - Hidrokortizon, Deksametazon.
 6. Yerel etkiler:
 • Myramistin, Furacilin, Klorheksidin, soda ile hidrojen peroksit ile gargara;
 • mukoza boğaz antiseptiklerine sprey - Ingalipt, Chlorophyllipt, Oracept, Jox, Givalex;
 • pastillerin emilmesi - Trachis, Throat, Septepril.

Pürülan boğaz ağrısıyla başka ne gargara edebilirim?

Durulama için ilaç ilaçları bir alerjiye yol açabilir ve bazıları belirli bir yaşa kadar olan çocuklar için tamamen kontrendikedir. Durulama çözeltileri evde doğal malzemelerden hazırlanabilir. En etkili araç:

 1. Deniz suyu: 1 tsp için soda ve tuz + 200 ml su başına 5 damla iyot.
 2. Pancar suyu 200 ml ve sirke 20 ml.
 3. Limon suyu 1: 3 oranında su ile.
 4. Calendula, papatya ve okaliptüs çiçeklerinin infüzyonu - 1 çorba kaşığı. kaynar su bardağı toplamak.

Boğaz problemlerinin önlenmesi

Bazı önerileri takiben, hastalık riskini önemli ölçüde azaltmak:

 • Bebeği hastalarla temastan korur;
 • hipotermi önlemek;
 • soğuk içecekleri kötüye kullanmayın;
 • enfeksiyon odaklarını sterilize etmek için zamanında (çürük, bademcik iltihabı);
 • kırıntıların bağışıklıklarını arttırmak için.
 1. Yakın zamanda, örneğin, ARI veya grip gibi başka hastalıklardan bir bebeğe başvurduysanız, boğaz ağrısını gidermek için başka yöntemler kullanmanız gerekir. Örneğin, ORZ sırasında çocuk Ingalipt verilmişse, bir dahaki sefere Pharyngosept vermek gerekir. İlaçların değiştirilmesi patojenin aktif maddeye karşı direncini engelleyebilir.
 2. Pürülan boğaz ağrısı sırasında ısınma prosedürleri yapılamaz!

Hafif bir boğaz ağrısına hafifçe giremezsiniz ve kendiniz tedavi etmeye çalışın. Halk ilaçları ile hastalığın nedenini ortadan kaldırmak imkansızdır. Antibiyotikler ve diğer ilaçlar deneyimli bir doktor tarafından seçilmeli, patojene duyarlılık, yaş, çocukta olası alerji riski. Zamanında ve kapsamlı tedavi, bebeğin tamamen iyileşmesinin garantisidir.

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Bu tür bir hastalık, pürülan anjin gibi, piyojenik bakterilerden kaynaklanır - stafilokok ve streptokoklar. Bıldırcınlarda bulunan büyük miktarlardaki bağışıklık hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumak için ölür. Sonuç olarak, irin oluşur. Aşağıdaki talimatlardan anjina ile hangi antibiyotikleri alacağınızı öğreneceksiniz, çünkü bunlar bu hastalığın ana ilaçlarıdır.

Pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

Diğer herhangi bir hastalık gibi, pürülan anjina aşağıdaki noktalarla tedavi edilir;

 • hastanın yaşı;
 • Bazı ilaçlara olası bir alerji;
 • hastalığın şiddeti;
 • büyük hapları alma yeteneği;
 • Hastalığın doğası - birincil veya kronik.

Bu faktörlere bağlı olarak ve bir yetişkin veya çocukta pürülan anjinin tedavi edilmesine göre seçilir. Bu enfeksiyonun ana tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir. Patojenin bu veya diğer ilaçlara olan duyarlılığını dikkate alır ve aşağıdaki grupları kullanır:

Penisilin antibiyotikler

Pürülan anjina için standart antibiyotikler penisilinler olarak kabul edilir. Daha güvenli ve daha erişilebilir olarak kabul edilirler. Sadece pürülan boğaz ağrısı patojenlerinin basit penisilin ile stabilitesi, beta-laktamaz inhibitörü ile birlikte kullanılır:

 1. Augmentin. Kullanım endikasyonları üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Tedavi, gün boyunca 3 tabletin 250 mg alınmasıyla en az 5 günlük bir süre boyunca gerçekleştirilir. Bu dozaj yetişkinlere ve ayrıca yaşı 12 yıldan fazla olan çocuklara da gösterilmektedir. Kurs 2 haftadan fazla olmamalıdır. Fiyat 150 r. bir toz için ve 290 r'den. tabletler için.
 2. Flemoclav Solutab. Bu antibiyotikler bademcik iltihabı, pürülan anjina, sinüzit ve üst solunum yolu, eklemler, kemikler veya deri ile ilişkili diğer enfeksiyonlar için kullanılır. Yetişkinler için her 12 saatte 875 mg alın. Aynı şey 12 yaşın üzerindeki çocuklar için veya 40 kg ağırlığa ulaşmış olanlar için önerilir. Devam tedavi, hastalığın şiddetine dayanmalıdır, ancak 14 günlük süreyi aşmadan. 340 rub.

amoksisilin

Korunmasız penisilinler arasında, Amoksisilin özellikle etkili ve aynı zamanda uygun maliyetlidir. Onun maliyeti sadece 30-50 ruble. Sadece pürülan anjina için değil, aynı zamanda solunum yolu, örneğin, bronşit veya zatürre diğer enfeksiyonları için de kullanılır. Doktor, dozu bireysel olarak reçete edebilir. Çoğu durumda bir kerelik bir yetişkin veya 12 yaşındaki bir çocuk için 250-500 mg'dır. Hastalık şiddetli ise, doz 1 g'ye çıkarılır, minimum tedavi süresi 5 gündür.

Flemoxin çözün

Anjinadan elde edilen bu antibiyotikler ayrıca amoksisilin trihidrata da dayanır. Önceki hazırlıktan aşağıdaki gibi farklılık gösterir:

 1. Daha uygun bir formda mevcut. Soluteba, tabletin yutulması, çiğnenmesi ve suda çözünmesi anlamına gelir. İkincisi özellikle çocuklar için uygundur.
 2. Hoş bir mandalina-limon aromasına sahiptir.
 3. Yetişkinler ve çocuklar için 10 yıldan fazla, günde iki kez 500-700 mg için farklı bir dozda alınır.
 4. Daha yüksek bir maliyeti var - yaklaşık 250-300 ruble.

sefalosporinler

Aşağıdaki antibiyotikler sefalosporinler grubuna aittir. Avantajları daha az yan etkidir. Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı patojenleri sefalosporinlere daha az dirençlidir. Tıpta, daha sıklıkla bu tür antibiyotikler 2 ve 3 kuşak kullanılır. Bu ilaçlara Ceftriaxone ve onun analoglarını - Rocefin, Cephson'u taşımak mümkündür. Sefalosporinler grubundan Suprax etkilidir. Yaklaşık 700 r'lik bir maliyetle granüller veya kapsüller formunda üretilir. Doz, bir hafta boyunca her gün 400 mg'dır.

makrolidler

Anjina'nın etken maddesi, penisilinler ve sefalosporin gruplarından beta-laktaz ile antibiyotiklere dayanabiliyorsa, tedavi makrolidlerle gerçekleştirilir. Böyle bir hastalığa karşı daha yüksek etkinliğe sahiptirler. Antibiyotik-makrolidlerin dezavantajı, sindirim bozuklukları ile tedavinin sıklıkla eşlik etmesidir. Bu nedenle, hastanın penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjisi varsa kullanılır. Makrolidlerin, daha fazla bütçe seçeneği Azitromisin ve Eritromisin'dir. Bu ilaçların analogları da vardır.

sumamed

Pürülan boğaz ağrısı için bu antibiyotikler çeşitli şekillerde kullanılabilir:

İlacın ikinci formu, bir toz temelinde hazırlanan ve infüzyonlar için kullanılan bir çözelti için gereklidir. Bu antibiyotiğin ana bileşeni dihidrat azitromisin'dir. Madde protein üretimini baskılayarak patojen ile savaşır. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar veya 45 kg ağırlığında bir kerelik 500 mg'lık bir kullanım gösterilir. Angina'yı tedavi etmek için üç günlük bir tedavi süreci geçirmeniz gerekir. Fiyatı 500 r.

klatsid

Makrolid grubunun bir başka antibiyotiği, klaritromisin gibi bakterisidal bir maddeye dayanmaktadır. Salım biçimleri arasında haplar, liyofilizat ve toz bulunur. Rejeksiyon günde iki kez 250 mg alım miktarına dayanmaktadır. Daha ciddi vakalarda, doz 2 kat arttırılır ve ilaca 2 hafta kadar devam edilir. Maliyeti yaklaşık 600 ruble.

Anjinalı çocuklar için antibiyotikler

Çocuklar için antibiyotik tedavisinin reçetelenmesindeki zorluk, bebeklerin kapsül veya büyük tablet kullanamamasıdır. Ek olarak, doz doğru bir şekilde eşleştirilmelidir. İlaçların çoğu 6 aylıktan itibaren çocuklar için kullanım izni ile düzenlenir, ancak yeni doğan bebekler için bile uygun olanlar da vardır. Çocuklarda anjina için antibiyotikler kullanılır ve yerel:

 1. Fusafungin veya Bioparox, ona dayalı - boğaz için bir antibiyotik ile bir sprey. Çocukları 2,5 yaşından itibaren enjekte etmek için önerilir. 6 saat aralıkları gözlemleyerek, günde 4 kez tekrarlayın. 10 gün boyunca tedaviye devam edin.
 2. Gramisidin, 20-30 dakika içinde birbiri ardına 2 parça halinde rassevat olması gereken, tablet şeklinde boğaz için lokal bir antibiyotiktir. Tekrarlama prosedürü günde 4 kez gereklidir.

Pürülan anjina için antibiyotikler, lokal tedavi ve antiseptik ilaçların yardımıyla eşlik edebilir:

 1. Hexoral - 3 yaşından itibaren aerosol. 1-2 saniye boyunca doğrudan ağız veya boğaz içine enjekte edilir.
 2. Lugol - iyot bazlı bir sprey. Solunum yollarının kronik enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur. İlaç tüm gün boyunca 4-6 kez oral veya farengeal mukoza ile sulanır.
 3. Lizobakt - resorpsiyon için tablet şeklinde mevcut bir yerel antiseptik. 3 yıl izin - günde 3 adet. Daha büyük çocuklar için, yani 7 ila 12 yıl arasında - 4 tablet.
 4. Furacilin - boğazın durulanması için bir çözelti hazırlanmasında kullanılan tabletler.

süspansiyonlar

Çocuklarda pürülan anjina nasıl tedavi edilir? Çocuğun yutulması daha kolay olan süspansiyonun kıvamında antibiyotik kullanmak gereklidir. Bu fonksiyonla, süspansiyonu hazırlamak için toz formundaki preparasyonlar gereklidir. Yeni doğmuş bebekler için Amoksiklav, Klamosar, Amoksiklav + Klavulanik asit gibi antibiyotiklere izin verilir. Bu ilaçlar, bir beta-laktamaz inhibitörü olan penisillere işaret eder. 3 aylıktan itibaren bebekler, yarım yıl - Sumamed ve 3 yıl - Amosin ile Augmentin verilebilir. Sadece bu ilaçlar toz halinde alınırsa.

tabletler

Bugün, bu tabletler sadece yutulmasıyla alınmayan üretilmektedir. Bazıları bir şurup yapmak için 20 ml'de çiğnenebilir veya çözülebilir. Bu gibi antibiyotikler şunları içerir:

 1. Josamycin ve onun analog Wilprafen Solutab. Makrolidlerdir ve ağırlığı 10 kg'ın üzerinde olan çocuklar için izin verilir.
 2. Flemoxin Solutab - penisilin, doğumdan izin verilir. Daha büyük çocuklar için önerilen bir analoğu var - 3 ay. İlacın adı Flemoclav Solutab'dır.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı çok tehlikeli bir hastalıktır ve çoğu zaman bakterilerden kaynaklanır. Genellikle zararlılar stafilokok, streptokok, pnömokok, mikoplazmalar, klamidya, patojenik mantarlardır. Bütün bu patojenler ile antibiyotikler oldukça başarılıdır. Bu yaklaşım doktorlar yetişkinlerde ve çocuklarda anjin tedavisinde kullanılır.

Anjina ileri ARVI veya influenza komplikasyonudur. Bu durumda patolojik bakteriler zayıflatılmış bağışıklığın arka planına karşı aktif olarak çoğalmaya başlar ve böyle bir boğaz ağrısı da antibiyotik tedavisi gerektirir.

Anjin - İki kötülükler onu daha az seçmek gerektiğinde bu böyledir: Çocuğun vücudunda antibakteriyel ilaçların oldukça agresif etkisi rağmen, boğaz ağrısı tedavi olmadan antibiyotik olası yan etkileri neredeyse imkansızdır. Ve sonuçları bir çocuğu öldürebilir veya onu engelleyebilir.

Eğer anjin bir virüsün nedeniyse, herpetik boğaz ağrısı olarak adlandırılacaktır. Bu antibiyotikler virüsler üzerinde hiçbir etkide bulunmadığı için antibiyotiklerle tedavi edilemeyen tek anjinadır: Amaçları bakteridir.

Böyle bir anjina ile bir antibiyotik hatalı randevu sadece durumu daha da kötüleştirecektir. Boğazdaki ağrı ve çocukta genel kötü sağlık, disbiyoz, diyare, kusma veya alerjik reaksiyonlar ekleyecektir. Herpetik boğaz ağrısı ile, boğazda "kötü" bakterilerin gelişmesini önlemek için antiseptikler ile yetkin kompleks antiviral tedavi gereklidir.

Anjina teşhisi

Ünlü çocuk doktoru Eugene Komarovsky olarak, anneyi doktor ve anjin anlayışında anne ve babanın anlayışında - iki tamamen farklı şeyler. Ebeveynler için, herhangi bir "kırmızı boğaz" zaten boğaz ağrısıdır. Aslında çoğu durumda boğazın kızarması nedeni virüs değil, bakteridir.

Ünlü doktorun videosu burada bulunabilir:

Bir çocuğun anjina için antibiyotik ihtiyacı olup olmadığı sorusuna cevap vermek için, doktor bakteri kültürü için bir analiz yapmalıdır. Bademciklerden ve gırtlaktan bulaşma, bakteriyolojik laboratuvara gönderilecektir.

Ayrıca, araştırma, doktorun hangi patojenin hastalığa neden olduğunu tam olarak bildiğini ve yönlendirilen eylem için etkili bir antibiyotik seçebileceğini bilmesidir. Dezavantajı, bakposseva'nın sonucunu beklemek için uzun zaman almasıdır - yaklaşık iki hafta. Bu nedenle, doktor, büyük olasılıkla, çocuk için geniş spektrumlu bir antibiyotik reçete edecektir.

Hasta bir çocuğun kan ve idrar testi yapması gerekecek.

Viral (herpetik) angina deneyimli KBB veya bir çocuk doktoru kolayca "göz" ile ve özel testler olmadan tanımlayabilir. Papüllerin karakteristik yerlerinde farklılık gösterir ve görsel olarak bakteri anjinadan farklıdır.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler pürülan

Yetişkinler ve çocukların tedavisi için pürülan anjina için antibiyotikler

Bu tür bir hastalık, pürülan anjin gibi, piyojenik bakterilerden kaynaklanır - stafilokok ve streptokoklar. Bıldırcınlarda bulunan büyük miktarlardaki bağışıklık hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumak için ölür. Sonuç olarak, irin oluşur. Aşağıdaki talimatlardan anjina ile hangi antibiyotikleri alacağınızı öğreneceksiniz, çünkü bunlar bu hastalığın ana ilaçlarıdır.

Pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

Diğer herhangi bir hastalık gibi, pürülan anjina aşağıdaki noktalarla tedavi edilir;

 • hastanın yaşı;
 • Bazı ilaçlara olası bir alerji;
 • hastalığın şiddeti;
 • büyük hapları alma yeteneği;
 • Hastalığın doğası - birincil veya kronik.

Bu faktörlere bağlı olarak ve bir yetişkin veya çocukta pürülan anjinin tedavi edilmesine göre seçilir. Bu enfeksiyonun ana tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir. Patojenin bu veya diğer ilaçlara olan duyarlılığını dikkate alır ve aşağıdaki grupları kullanır:

Pürülan anjina için standart antibiyotikler penisilinler olarak kabul edilir. Daha güvenli ve daha erişilebilir olarak kabul edilirler. Sadece pürülan boğaz ağrısı patojenlerinin basit penisilin ile stabilitesi, beta-laktamaz inhibitörü ile birlikte kullanılır:

 1. Augmentin. Kullanım endikasyonları üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Tedavi, gün boyunca 3 tabletin 250 mg alınmasıyla en az 5 günlük bir süre boyunca gerçekleştirilir. Bu dozaj yetişkinlere ve ayrıca yaşı 12 yıldan fazla olan çocuklara da gösterilmektedir. Kurs 2 haftadan fazla olmamalıdır. Fiyat 150 r. bir toz için ve 290 r'den. tabletler için.
 2. Flemoclav Solutab. Bu antibiyotikler bademcik iltihabı, pürülan anjina, sinüzit ve üst solunum yolu, eklemler, kemikler veya deri ile ilişkili diğer enfeksiyonlar için kullanılır. Yetişkinler için her 12 saatte 875 mg alın. Aynı şey 12 yaşın üzerindeki çocuklar için veya 40 kg ağırlığa ulaşmış olanlar için önerilir. Devam tedavi, hastalığın şiddetine dayanmalıdır, ancak 14 günlük süreyi aşmadan. 340 rub.

Korunmasız penisilinler arasında, Amoksisilin özellikle etkili ve aynı zamanda uygun maliyetlidir. Onun maliyeti sadece 30-50 ruble. Sadece pürülan anjina için değil, aynı zamanda solunum yolu, örneğin, bronşit veya zatürre diğer enfeksiyonları için de kullanılır. Doktor, dozu bireysel olarak reçete edebilir. Çoğu durumda bir kerelik bir yetişkin veya 12 yaşındaki bir çocuk için 250-500 mg'dır. Hastalık şiddetli ise, doz 1 g'ye çıkarılır, minimum tedavi süresi 5 gündür.

Flemoxin çözün

Anjinadan elde edilen bu antibiyotikler ayrıca amoksisilin trihidrata da dayanır. Önceki hazırlıktan aşağıdaki gibi farklılık gösterir:

 1. Daha uygun bir formda mevcut. Soluteba, tabletin yutulması, çiğnenmesi ve suda çözünmesi anlamına gelir. İkincisi özellikle çocuklar için uygundur.
 2. Hoş bir mandalina-limon aromasına sahiptir.
 3. Yetişkinler ve çocuklar için 10 yıldan fazla, günde iki kez 500-700 mg için farklı bir dozda alınır.
 4. Daha yüksek bir maliyeti var - yaklaşık 250-300 ruble.

Anjina ile sefalosporinler

Pürülan anjina için kullanılan aşağıdaki antibiyotikler sefalosporin grubuna aittir. Avantajları daha az yan etkidir. Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı patojenleri sefalosporinlere daha az dirençlidir. Tıpta, daha sıklıkla bu tür antibiyotikler 2 ve 3 kuşak kullanılır. Bu ilaçlara Ceftriaxone ve onun analoglarını - Rocefin, Cephson'u taşımak mümkündür. Sefalosporinler grubundan Suprax etkilidir. Yaklaşık 700 r'lik bir maliyetle granüller veya kapsüller formunda üretilir. Doz, bir hafta boyunca her gün 400 mg'dır.

makrolidler

Anjina'nın etken maddesi, penisilinler ve sefalosporin gruplarından beta-laktaz ile antibiyotiklere dayanabiliyorsa, tedavi makrolidlerle gerçekleştirilir. Böyle bir hastalığa karşı daha yüksek etkinliğe sahiptirler. Antibiyotik-makrolidlerin dezavantajı, sindirim bozuklukları ile tedavinin sıklıkla eşlik etmesidir. Bu nedenle, hastanın penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjisi varsa kullanılır. Makrolidlerin, daha fazla bütçe seçeneği Azitromisin ve Eritromisin'dir. Bu ilaçların analogları da vardır.

Angina ile Sumamed

Pürülan boğaz ağrısı için bu antibiyotikler çeşitli şekillerde kullanılabilir:

İlacın ikinci formu, bir toz temelinde hazırlanan ve infüzyonlar için kullanılan bir çözelti için gereklidir. Bu antibiyotiğin ana bileşeni dihidrat azitromisin'dir. Madde protein üretimini baskılayarak patojen ile savaşır. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar veya 45 kg ağırlığında bir kerelik 500 mg'lık bir kullanım gösterilir. Angina'yı tedavi etmek için üç günlük bir tedavi süreci geçirmeniz gerekir. Fiyatı 500 r.

klatsid

Makrolid grubunun bir başka antibiyotiği, klaritromisin gibi bakterisidal bir maddeye dayanmaktadır. Salım biçimleri arasında haplar, liyofilizat ve toz bulunur. Rejeksiyon günde iki kez 250 mg alım miktarına dayanmaktadır. Daha ciddi vakalarda, doz 2 kat arttırılır ve ilaca 2 hafta kadar devam edilir. Maliyeti yaklaşık 600 ruble.

Çocuklar için antibiyotik tedavisinin reçetelenmesindeki zorluk, bebeklerin kapsül veya büyük tablet kullanamamasıdır. Ek olarak, doz doğru bir şekilde eşleştirilmelidir. İlaçların çoğu 6 aylıktan itibaren çocuklar için kullanım izni ile düzenlenir, ancak yeni doğan bebekler için bile uygun olanlar da vardır. Çocuklarda anjina için antibiyotikler kullanılır ve yerel:

 1. Fusafungin veya Bioparox, ona dayalı - boğaz için bir antibiyotik ile bir sprey. Çocukları 2,5 yaşından itibaren enjekte etmek için önerilir. 6 saat aralıkları gözlemleyerek, günde 4 kez tekrarlayın. 10 gün boyunca tedaviye devam edin.
 2. Gramisidin, 20-30 dakika içinde birbiri ardına 2 parça halinde rassevat olması gereken, tablet şeklinde boğaz için lokal bir antibiyotiktir. Tekrarlama prosedürü günde 4 kez gereklidir.

Pürülan anjina için antibiyotikler, lokal tedavi ve antiseptik ilaçların yardımıyla eşlik edebilir:

 1. Hexoral - 3 yaşından itibaren aerosol. 1-2 saniye boyunca doğrudan ağız veya boğaz içine enjekte edilir.
 2. Lugol - iyot bazlı bir sprey. Solunum yollarının kronik enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur. İlaç tüm gün boyunca 4-6 kez oral veya farengeal mukoza ile sulanır.
 3. Lizobakt - resorpsiyon için tablet şeklinde mevcut bir yerel antiseptik. 3 yıl izin - günde 3 adet. Daha büyük çocuklar için, yani 7 ila 12 yıl arasında - 4 tablet.
 4. Furacilin - boğazın durulanması için bir çözelti hazırlanmasında kullanılan tabletler.

süspansiyonlar

Çocuklarda pürülan anjina nasıl tedavi edilir? Çocuğun yutulması daha kolay olan süspansiyonun kıvamında antibiyotik kullanmak gereklidir. Bu fonksiyonla, süspansiyonu hazırlamak için toz formundaki preparasyonlar gereklidir. Yeni doğmuş bebekler için Amoksiklav, Klamosar, Amoksiklav + Klavulanik asit gibi antibiyotiklere izin verilir. Bu ilaçlar, bir beta-laktamaz inhibitörü olan penisillere işaret eder. 3 aylıktan itibaren bebekler, yarım yıl - Sumamed ve 3 yıl - Amosin ile Augmentin verilebilir. Sadece bu ilaçlar toz halinde alınırsa.

tabletler

Bugün, bu tabletler sadece yutulmasıyla alınmayan üretilmektedir. Bazıları bir şurup yapmak için 20 ml'de çiğnenebilir veya çözülebilir. Bu gibi antibiyotikler şunları içerir:

 1. Josamycin ve onun analog Wilprafen Solutab. Makrolidlerdir ve ağırlığı 10 kg'ın üzerinde olan çocuklar için izin verilir.
 2. Flemoxin Solutab - penisilin, doğumdan izin verilir. Daha büyük çocuklar için önerilen bir analoğu var - 3 ay. İlacın adı Flemoclav Solutab'dır.

Video: Anjina için antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

yorumlar

Natalia, 29 yaşındayım: Oğlum 2.5 yaşında. ODS sonrası pürülan anjina tanısı kondu. Kayıtlı antibiyotik tedavisi var. Doktor Sumamed ve Klacid arasında seçim yapmayı söyledi. İkincisi, içtiğim içti, ondan sonra mideye çok üzüldüm. Sumamed'i aldım ve pişman olmadım - tedavi boyunca hiçbir yan etkisi yoktu.

Valeria, 35 yaşında: Doktorla yarışmaya devam ettim, boğazımı furatsilin ile yıkadım, heksoral serpildi - Geçeceğini düşündüm. Sadece her geçen gün bir gelişme olmadı. Doktora gitmem gerekti, acilen Augmentin reçete yazdı ve ayrıca bir domuz yağı için boğazdan bir ekmeğe gönderdim. Daha sonra uzun bir hastalık nedeniyle eklemlerle ilgili problemlerim vardı. Benim tavsiyem, kendinize muamele edilmemeniz.

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Ana tedavi olarak pürülan anjina için antibiyotikler. Antibakteriyel ilaçlar, tablet formunda veya enjeksiyon formunda (şiddetli koşullarda) verilebilir.

Çoğu zaman, anjinin nedensel ajanı, penisiline duyarlı olan streptokoktur. Genellikle pürülan boğaz ağrısı olan doktorlar ampisilin veya amoksisilin atar.

Amoksisilin çoğu durumda iyi tolere edilir, vücuttan atılım yavaş yavaş gerçekleşir, bu nedenle ilacı günde 2-3 kez alınır, bu da onu diğer penisililerden önemli ölçüde ayırır.

Ayrıca ampioks, oxacillin, fenoksimetilisin vb.

Doz, ağırlığa, hastanın yaşına, durumun ciddiyetine ve olası komplikasyonlara bağlı olarak hesaplanır.

Penisilin alerjisi olduğunda, doktor makrolid veya sefalosporin grubundan antibakteriyel ilaçlar reçete edebilir.

Makrolidler arasında spiramisin, sumamed, midecamycin, roksitromisin en sık reçete edilir.

Sefalosporinlerden pürülan boğaz ağrısı ile sefuroksim, sefaleksin iyi bir etkinlik gösterir. Komplikasyonlar geliştirirken, çoğu patojen mikroorganizmalar için zararlı olan meropenem veya imipenem kullanın.

Pürülan boğaz ağrısı ile, topikal tedavi için bir hazırlık - fizafungin içeren biyoparoks da reçete edilebilir. İlaç, boğaz ağrısını tedavi eden bir sprey formunda mevcuttur. Bioparcos ayrıca anti-inflamatuar bir etkiye de sahiptir.

Bioparox, sistemik antibiyotiklerle kompleks tedavinin bir parçası olarak reçete edilir.

İlaç, hamile ve emziren kadınlar tarafından kullanıldığı için, kan dolaşımına emilmez.

Pürülan boğaz ağrısı olan çocuklar için antibiyotik

Yüksek Sıcaklık (380'den fazla C), birkaç gün boyunca aşağı düşmemesi olan atanmış pürülan anjin çocuklarda antibiyotikler, bademcik üzerinde plak veya püstüller saptanması, boyun lenf düğümleri.

Sadece yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklara antibakteriyel ilaçlar penisilin, sefalosporin veya makrolit grubu reçete edilebilir.

ekoklav, amoxiclav, amoksisilin, flemoksin, Augmentin - uzmanlar genellikle antibiyotik penisilin serisi reçete böylece Streptokok, irinli tonsillit en sık patojendir., Hemomitsin macrofoams, Azitroks sumamed - penisiline alerjik reaksiyonlara mevcut ile, makrolidler kullandı.

Sefalosporin antibiyotikler sadece penisilin ve makrolit grubundan gelen ilaçlar uygun etki göstermediğinde kullanılır.

Genellikle çocuklara sefaleksin, sefuroksim, sefurus, okset, supraks, pancef verilir.

Antibiyotik tedavisi 7 ila 10 gün sürer (en fazla 5 gün boyunca alınan toplamlar hariç).

Doz ve Yönetim

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler herhangi bir şekilde bir doktor tarafından reçete edilebilir: haplar, intravenöz veya kas içi enjeksiyonlar. Penisilin serisinin antibiyotik dozu, doktor tarafından çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir: hastanın durumu, genellikle ilacı 4-6 saatte bir alır.

En etkili kas içi enjeksiyondur.

Makrolidlerin alınması ve dozajı, ilaca ve hastanın durumuna bağlıdır. Tabletler yemeklerden önce reçete edilir veya günde 1-2 defa yemeklerden bağımsız olarak günde bir kez antibiyotik enjeksiyonları reçete edilir. Tedavi süresi 3-7 gündür.

Tablet şeklinde sefalosporin ilaçları her 6-12 saatte bir reçete edilir.

Enjeksiyonlar günde 2-4 kez reçete edilir. Tedavinin seyri 7-10 gündür.

Yetişkinlerde pürülan anjina ile hangi antibiyotik almalıyım?

Bademcikler üzerinde pürülan formasyonlarla anjinada antibiyotiklerin alınması zorunludur. İlaç kullanımı ile tedavi sayesinde hastalık daha da kötüye gitmeyecek. Yetişkinlerde pürülan anjina için antibiyotikler, sadece daha önce hastayı muayene eden ve ilaca karşı duyarlılık testi yapan terapist tarafından reçete edilmelidir.

Pürülan boğazdan kurtulmak için hangi antibiyotik yardım eder? Bu soru birçok hasta için ilgi çekicidir. Hastanın yaş kategorisine, olası bir alerjinin varlığına, boğazdaki ağrı nedeniyle ilacın tablet şeklini alma zorluğuna bağlı olarak bir antibiyotik seçilir. Hastalığın ilk defa mı gerçekleştiğini veya daha önce tedavi edilmek zorunda olduğunu bilmek, enfeksiyonun analize duyarlılığını belirlemek için önemlidir.

Hastalığın özeti

Pürülan boğaz ağrısı, streptococcus, pneumococcus olan etken maddeleri olan en ciddi hastalık formlarından birini ifade eder.

Hastalığın nedenleri:

 • rinit;
 • sinüzit;
 • çürük;
 • stomatit;
 • kronik patolojiler;
 • uzun süreli hastalıklar;
 • hijyen kurallarına uyulmaması.
 • sıcaklıkta ani artış;
 • bademcikler daha büyük olur;
 • bezlerde irin oluşumu;
 • Kötü nefes;
 • yutulduğunda ağrı;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • ishal;
 • kusma;
 • vücuttaki zayıflık;
 • otitis olabilir.

Pürülan anjina teşhisi için, hastayı, bezlerin yüzeyinden alınan analizi yaparken de gözle muayene edebilirsiniz. Patogenezi belirledikten sonra optimal bir tedavi rejimi reçete edilir.

İlaç almayı durdurabilir miyim?

Hızlı bir iyileşme için pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi zorunludur. Anjin, bakteriyel bir hastalık olduğundan, bu nedenle ortadan kaldırmak için antibiyotikler gereklidir. Kabul etmeyi reddederek, yaşam için ciddi ve tehlikeli bir komplikasyon tehdidi olabilir.

Bademcikler üzerinde irin oluşumu bakteriyel tonsillit nedeniyle meydana geldiğini bilmek önemlidir. irinli bademcik sevimsiz plaket şekillerde olsa da viral ve mantar anjina, irin olmadan gelişir. Doktor irinli anjin (bakteriyel hastalığın mantar hastalığı ayırt edebilmektedir) teşhis Bu durumda, bu antibiyotik ile bir çare gerektirir ve sadece bu tür enfeksiyon hareket edebiliyor.

Bir antibiyotik almak ne kadar doğru?

Tedavi edilecek pürülan anjina, doktorun reçetelerine sıkı sıkıya uyulmalıdır. Kursun süresi, kullanılan dozlar, entegre kullanım için hazırlıklar kümesi bireysel olmalıdır. Sağlık durumu ve anjinası olan hastalarda hastalığın seyri farklı olabileceğinden. Bir hasta için bir antibiyotiğin alınması pozitif sonuç verirse, diğerine hiç uymaz. Ayrıca, bir yetişkin için ilacın dozu olumsuz etkileyemezken, çocuklar ve hamile kadınlar için zararlı olabilir.

Antibiyotikli quinsy tedavisinin, gerekli ilaçları tek tek alıp reçete edecek uzman bir doktor tarafından yapılması önemlidir.

Antibiyotik alırken aşağıdaki kurallara uymak önemlidir:

 • ilacın seyri sonuna kadar uygulanmalıdır. Bu nokta, aynı zamanda, hastanın iyileştirmelerinin 3. günde zaten fark edilebildiği durumlar için de geçerlidir. Kesinti, komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, eğer reçete, alım haftasının süresini gösterirse, bir hafta boyunca onu daha az içmemelisiniz;
 • Cihazın minimum uygulaması 7 gün, ortalama 10 gün sürer;
 • Bir antibiyotiği diğerinde değiştirmek veya alımını iptal etmek için, genelde sadece doktor yapabilir. Eğer tedavi doğru etkiyi sağlamazsa veya analiz patojenik bakteriler tespit edilmediyse ve mantarlar varsa doktor ilacı iptal edebilir. O zaman mantar hastalığını tedavi etmelisin.

Yan etkiler varsa, doktor ilacı değiştirebilir veya yardımcı ilaçları reçete edebilir. Bu gibi olumsuz belirtilerin semptomatik tedavisinde gereklidirler.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

pürülan anjina grubundaki antibiyotik penisilin, daha önce kullanılan penisilin alerjik reaksiyonlar, bronşiyal astım, saman nezlesi, ürtiker hastalarda kontrendikedir.

Bu türe alerjilerin varlığında makrolid grubu ilaçlar ve sefalosporinler kullanmayın.

Bir kadın hamile olduğunda, almayı önermeyiniz:

Emzirme sırasında, kadınlar reçete edilmez:

 • josamisin;
 • klaritromisin;
 • midekamisin ve niddamisinin;
 • roksitromisin;
 • spiramisin.

Penisilin grubu antibiyotikler, pürülan boğaz ağrısının tedavisinde daha az toksisiteye sahiptir. Onları kullanırken, mümkündür:

 • alerji oluşumu;
 • ciltte bir döküntü;
 • anafilaktik şok gelişimi;
 • bulantı durumu;
 • oral mukoza iltihabı;
 • ishal;
 • dildeki enflamatuar süreç;
 • Cilde, mukoza zarına, mantarlı iç organlara zarar verir.

Doz aşıldığında hasta sanrısal olabilir, kramplar olabilir.

Makrolid dizileri en güvenli olarak kabul edilir, nadiren yan etkiler görülür. Aynı zamanda, bu gibi istenmeyen reaksiyonlar kaydedildi:

 • kusma;
 • bulantı;
 • ishal;
 • baş ağrısı;
 • baş dönmesi;
 • değişmiş kalp hızı;
 • damarların iltihabı.

Alerjik reaksiyonlar meydana gelse de sefalosporin antibiyotikleri nadiren uygulanır. Bu olabilir:

Anafilaktik şok da gözlenir, kan kompozisyonu değişir, kusma, kanlı ishal, mide ağrısı, kandidiyaz.

Bir hastada böbrek yetmezliği varsa, yüksek doz konvulsif duruma yol açabilir.

Anjina için hangi ilaçlar reçete edilir?

Hastalık ile antibiyotikler tedavide temeldir. Hastanın ciddi bir hastalığı varsa, hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda reçete edilir.

Bademcik iltihabı ile bademcik iltihabı oluşumu penisilin grubunun antibiyotikleri olmadan devam etmez. Genellikle terapist, pürülan anjina gibi ilaçlarla içmeyi önerir:

 • amoksisilin;
 • diş;
 • ampisilin;
 • oksasilin;
 • benzatin penisilin.

Bu ilaçlar sağlık için güvenli, iyi sindirilebilirliğe sahip, bakteriyel enfeksiyon üzerinde etkili bir etkiye sahiptir.

Amoksisilin toleransı genellikle iyidir. Çare, vücuttan yavaşça çekilir, bu nedenle günde 3 kez alınmalıdır. Dozaj doktor tarafından hastanın ağırlığı, yaşı, durumuna göre hesaplanır, olası komplikasyonlar hesaba katılır.

Penisilin grubunun antibiyotik tedavisinin uzun süreli kullanımına neden olmadığı durumlar vardır. Bu, bu süre boyunca, onlara direnç geliştiren bakteri suşlarının (streptococcus, staphylococcus) olduğunu gösterir. Bu nedenle, genellikle korunan penisilinler reçete.

Amoksisilin ve klavulanik asit:

Ampisilin ve sulbaktam:

Klavulanik asit veya sulbaktam sayesinde bakterilerin korunması nötralize edilir ve antibiyotik bakteri duvarını tahrip eder.

boğazından Bir bezi almak değilse ilaç Penisilin grubu, yetişkinlere reçete ve doktor güvenle belirli ilaçlara anjina yatkınlık konusunda diyemeyiz. Bu nedenle, irinli tonsilliti ilaç seçimi doktor analizini yapmıyor, amoksisilin daha bakterilere karşı mücadelede en iyi eylemi sağlayacaktır amoksiklav dikkate almak.

Bir yetişkin penisilin grubu ilaçlarına karşı toleranssızsa, doktor sefalosporin reçete edebilir.

Sıklıkla, bir pürülan anjina olduğunda, tedavi sefadroksiloma randevusu ile geçer. Bu ilaç penisiline kıyasla güvenlidir. Sefadroksiloma dayalı preparatlar vardır.

Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, meropenem, imipenem uygulayın. Çoğu patojen için zararlıdırlar.

Sefalosporinler de enjeksiyon şeklinde kullanılır. Bu tür ilaçların çok az yan etkisi vardır.

Hastanın pürülan anjina antibiyotik grubu makrolidleri varsa Yardım.

 1. Eritromisin.
 2. Azitromisin.
 3. Spiramycin.
 4. Sumamed.
 5. Midekamisin.
 6. Klaritromisin.
 7. Roksitromisin.
 8. Jozamisin.

Bu ilaçlar, pürülan boğaz ağrısına neden olan enfeksiyona karşı oldukça etkilidir. Hastada sindirim bozukluğuna yol açsa da, ilk 2 antibiyotik grubuna alerjisi varsa atanırlar.

Rekürren anjina için münhasıran linkozamid kullanımı.

Hasta için pürülan anjina için hangi antibiyotikler gerekli olacak, doktor bireysel olarak karar verecektir.

Lokal antibiyotik kullanımı

Angina tedavisinde önemli bir rol, yerel karakter antibakteriyel ajanlar tarafından oynanır. Bunlar spreyler, pastiller. Genel olarak düşük emilim ile odakta yüksek bir doygunluk olduğundan, bunlar gereklidir, bunlar bir antibiyotik ile kombine edilerek oral yoldan alınabilir ve böylece tedavinin etkinliğini arttırılabilir.

 1. Fusafungin (bioparox) - sprey boğaz ağrısı tedavisi, iltihabı giderir.
 2. Gramisidin C (grammidin) - pastiller.

Angina nasıl tedavi edilir?

Antibiyotik salınımının formu, tabletler ya kapsüller, terapistin tavsiyelerini izleyerek günde 4 kez tüketilmelidir. Bu hastalıktan kurtulmak nasıl daha iyidir? Son zamanlarda, farmakolojik pazar, günde 2 defaya kadar tüketimi azaltmanızı sağlayan aktif bir madde ile ilaç satmaya başladı. Hasta için oldukça uygundur ve tedavinin etkisini azaltmaz.

Hastalığın şiddetli olduğu durumlar vardır. Bu, senkop, faringeal halkanın tam örtüşmesi, yutulememesi, daha sonra enjeksiyonların reçete edilmesidir. Bir antibiyotik bir solüsyonda reçete edildiğinde, ilacın düzenli olarak kas veya damar içindeki hastaya uygulanması gerekir.

Bu yöntem daha sonra hastanın mide, bağırsak, böbrek, karaciğer gibi kronik hastalıkları varsa veya bunlara bir eğilim varsa kullanılır. Bir hastaya enjeksiyon yapmak ne sıklıkla gereklidir, ilacın bileşimine bağlıdır. Frekans günde 2-4 kez. Eğer bademcik iltihabı şiddetli ise, o zaman enjeksiyon sayısı 6 katına çıkmaktadır.

Bazen anjina sivilce ile 1 kez enjekte edilen ilaçlar. Dokularda daha uzun süre dayanırlar ve hastalığı iyileştirmek için gerekli olan kadar etkilerler. Bu ilaçların bir kısmı bir aya kadar sürüyor. Bu fonlar, benzilpenisilin tuzları olan penisilin serisinden (becillinler). Bu tür antibiyotiklerin özelliği, midede tam bir yarılma ve sindirimsizliktir, bu yüzden sadece kasın iç kısmına enjekte edilirler.

Bu ilaçları aşağıdaki noktalara uygulayın:

 • Anjina tedavisinden sonra komplikasyon belirtileri vardır. Bu durumda bicillinlerin kullanılması komplikasyonların oluşumunu önlemek ve tamamen bastırmak için gereklidir;
 • Hastaya reçete edilen fonları almayacak ciddi bir korku ile. Bunlar kural olarak, psikiyatri hastaneleri, ıslah kurumları, çocuklar;
 • Enjeksiyonlar dışındaki diğer ilaçlar elinizde değilse.

Spreylerin kullanımı, iltihaplı odakların lokal tedavisi, çocuklar, hamile, emziren anneler için endikedir, çünkü vücutta bu tür bir saldırganlığı solüsyon ve tablet olarak taşımamaktadır.

Hasta anjina tedavisi ile antibiyotik tedavisine girdiğinde, antibiyotiklerin neden olduğu mantar hasarını önlemek için antifungal ilaçlara paralel olarak reçete edilir.

randevu belirli bir süre ve tam sahasında sürekli yapılmalıdır olduğunu bademcikler üzerinde irinli oluşumlarla bademcik iltihabı için antibiyotik kullanırken, belirtiler geçti bile unutulmamalıdır. Gerekli antibiyotiğin seçilmesinin birçok nedeni göz önüne alındığında dozun, kullanım süresi, sadece doğru teşhis konmuş olan doktor tarafından belirlenir.

Pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

Pürülan anjina için antibiyotikler mutlaka alınmalıdır. Sadece böyle bir tedavi, hastalığın çok ciddi sonuçlarla komplike olmayacağının bir garantisidir.

Aynı zamanda, pürülan boğaz ağrısından antibiyotik seçiminde spesifik bir özgüllük yoktur. Bıldırcınlarda foliküllerin veya lakunanın ağızlarının takviyesiyle birlikte eşlik eden hastalığa, catarrhal anjin ile aynı patojen neden olduğu için, aynı araçları ve hatta aynı miktarları gerektirir. Sadece nadir durumlarda, irinli bademcik antibiyotik tedavisi standart 12-14 gün biraz daha uzun harcamak zorunda, ancak bu tür tedavi için her durumda hastalığın irinli formlarının tedavisi için aynı antibiyotik seçilir.

Büyük bir kümede Streptokok hücreleri

Pürülan boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler alınır?

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde altın standart penisilin serisinin antibiyotik kullanımıdır:

 1. amoksisilin;
 2. diş;
 3. ampisilin;
 4. Benzatin penisilin (daha sık olarak bikillinler şeklinde).

Kas içi enjeksiyon için ampisilin biraz eskimiş olsa da hala etkili antibiyotiktir.

Bu ilaçlar olabildiğince güvenlidir, iyi emilir (amoksisilin genel olarak bademcik iltihabına karşı en fazla biyoyararlı antibiyotik olarak kabul edilir), anjinaya neden olan bakteriyel enfeksiyonlarda etkilidir.

Aynı zamanda, irinli anjin standart penisilin antibiyotik nedeniyle bu grubun ilaçların uzun süreli kullanımı sırasında kendilerine karşı direnç geliştirmek, streptokok ve stafilokok suşları görünür olduğu gerçeğine etkisiz olabilir. Bu nedenle, bugün korunan penisilinler, günümüzde giderek daha fazla kullanılmaktadır:

 1. Amoksisilin ve klavulanik asit (Amoksiklav, Augmentin, Flemoclav Solutab preparatları);
 2. Ampisilin ve sulbaktam (Sultamycillin, Unazin, Sultasin, Ammiside).

Bu ilaçlarda klavulanik asit veya sulbaktam bakterilerin korunmasını nötralize eder ve antibiyotik bakteri duvarının tahribatına yol açar. Bu gruptaki antibiyotik genellikle erişkinlerde pürülan boğaz ağrısı için kullanılır, farenksden bir bakteriyel swab yapılmadığında ve doktor, hastalığın nedensel maddesinin spesifik bir ilaca duyarlı olup olmadığını kesin olarak söyleyemez. Korunan penisilin bu gibi durumlarda daha güvenilir davranır. Bu nedenle, farinksden kapsoseva olmadan bir antibiyotik seçerken, doktor, örneğin, anjin içinde amoksiklav amoksisilin daha iyi olduğunu dikkate alır.

Korunmuş penisillerin dezavantajı nispeten yüksek bir fiyattır: basit amoksisilin, Augmentin'den birkaç kat daha ucuzdur.

Penisiline antibiyotiklere hasta intoleransı durumunda, o reçete edilebilir:

 • Sefalosporinler. Bu kişilerin çoğu durumda (penisilinler ile bu kaliteyi karşılaştırın) tatminkar farmakokinetik sahip güvenlidir ve dozaj formları çeşitli gelir çünkü irinli anjina hekimler tsefadroksilom tercih tedavi etmek. Ona dayalı ilaçların isimleri - Biodroksil, Duratsef, Zedroks ve diğerleri. Ayrıca angina sefuroksim tedavisi için popüler. Diğer sefalosporinler genellikle enjeksiyon şeklinde verilir. Bu ilaçların ana avantajı, bakterilerdeki bakterilere karşı, penisilinler için daha az yan etkilerin yanı sıra az sayıda yan etkilerdir. Ana dezavantaj yüksek fiyatlardır.

Duracef, sefadroksil bazlı bir preparattır.

 • Makrolidler - eritromisin, azitromisin, josamisin ve diğerleri. Son derece irinli tonsillit patojenlere karşı etkili, ama çoğu zaman sindirim bozuklukları ve diğer yan etkilere neden ve bu nedenle hasta tüm β-laktam antibiyotikler (penisilin ve sefalosporinler) alerjisi vardır durumlarda kullanılır. Eritromisin ve azitromisin ucuzdur ve tedavi sırasında tuvalete sık ziyaretleri tolere etmeye istekli olanlar için düşük maliyetli bir seçenektir.
 • Eritromisin anjinin tedavisi için en uygun antibiyotiklerden biridir.

  Her bir hasta için, pürülan boğaz boğazından antibiyotik bireysel olarak seçilmelidir. Bu, vücudun farklı ilaçlara verdiği reaksiyonun özelliklerini, anamnezde alerjilerin (ilaçların kendisi de dahil olmak üzere) varlığını, geçmişte hastanın anjina tedavisinin etkinliğini dikkate alır. Açıkçası, sadece bir doktor ve sadece dikkatli bir incelemeden sonra ve bakteriyosunun sonuçlarının elde edilmesi, belirli bir hastada pürülan anjina ile hangi antibiyotiğin daha iyi olacağını söyleyebilir.

  Çok şiddetli pürülan boğaz ağrısının tedavisinde bile, yetişkinler hiçbir zaman toksisite açısından levomisetin, aminoglikozid ve benzeri grupların ağır antibiyotiklerini kullanmazlar. Linkoamidler bile nadiren reçete edilir ve sadece hastanın penisilinler veya makrolitleri tolere etmediği durumlarda.

  Çocuklar için ilaç seçimi

  Pürülan anjini olan çocuklar için, aynı antibiyotikler yetişkinler için seçilir (çoğu 6 aylıktan itibaren izin verilir), ancak yaş göz önüne alındığında, farklı şekillerde ilaçlar reçete edebilirler.

  Bu nedenle, 4-5 yaşına kadar olan çocuklara genellikle bir toz formunda bir antibiyotik reçete edilir, bunun için bir süspansiyonun yutulması için hazırlanır. Daha yaşlı bir yaşta, çocuklara hem süspansiyonlar hem de tabletler ile eşit başarı verilir. Burada ebeveynler için, pürülan anjinaya sahip çocuklarda kullanılan antibiyotiklerin, süspansiyonlar biçiminde olduğundan daha pahalı (bazen önemli ölçüde), ancak tabletler halinde olması önemlidir.

  Çocuklar için, penisilin hattının en güvenli antibiyotik kullanımı, yetişkinlere göre daha uygundur. Bunun nedeni, çocuklarda pürülan anjinada herhangi bir penisilinin alerjiye neden olma ihtimalinin düşük olması ve bunun sonucunda doktorun bunları başka yollarla değiştirmek için daha az nedene sahip olmasıdır. Bu arada, daha küçük olan çocuk ve daha az sıklıkla antibiyotik reçete edildiğinde, alerjiye sahip olma olasılığı o kadar düşüktür.

  Augmentin çocuklar için reçete edilebilir, ancak hasta çocuğun durumunu izlemek için gereklidir.

  Antibiyotikleri bıçakla, hap mı içer, yoksa lolipopları mı emersin?

  Pürülan anjina olan olguların büyük çoğunluğunda, antibiyotikler tablet şeklinde reçete edilir. Bu ilaçların kullanımı en basit olanıdır ve ayakta tedavi için kullanılabilir.

  Dahası, bugün tabletlerdeki antibiyotiklerle ilgili fikirler, enjeksiyonlardan daha az etkili olan preparatlar olarak hızla modaya dönüşüyor. Yutulabilir tabletlerden elde edilen modern antibakteriyel maddeler, populasyonda 15-20 yıl önce kullanılan ilaçlardan daha hızlı bir şekilde sahneye düşer. Bu durumda, bunların kullanımı ağrı, kalıntılar üzerinde sızıntı ve ödem görünümü, çocukların doktor korkusu ve tedavisi ile ilişkili değildir. Bu nedenle, pürülan anjina ile, antibiyotik içmek tercih edilir. Yetişkinler - tabletler ve kapsüller içinde, çocuklar - süspansiyon şeklinde.

  Sefoperazone güçlü bir geniş spektrumlu antibiyotiktir. Bununla birlikte, sadece enjeksiyon olarak da kullanılabilir.

  Pürülan boğaz ağrısı için kullanılan tüm grupların tabletleri ve süspansiyonları şeklinde antibiyotikler üretilir:

  1. Penisilinler - amoksisilin, ampisilin, sultamycillin, klavulanik asit ile amoksisilin, fenoksimetilpenisilin;
  2. Makrolidler - eritromisin, azitromisin, josamisin;
  3. Sefalosporinler - sefadroksil, sefuroksim, sefaleksin ve diğerleri.

  Hastalık senkop, tam örtüşme boğaz halkasına ve yutamamanın, enjektabl formu irinli anjina atanan antibiyotiklerle hastalarla, çok zor çok nadir durumlarda. Bu durumda, aynı ilaçlar intramüsküler veya intravenöz olarak uygulanır, bunlar oral uygulama için başka durumlarda kullanılır, bazen tabletler veya süspansiyonlar halinde bulunmayan özel ajanlar uygulanır.

  Antibiyotiklerle yapılan enjeksiyonlar en acı verici olanlardan biridir.

  Birçok durumda, sadece doktorlar daha alışık ve daha rahat olduğu için antibiyotik enjekte edilir.

  Ayrıca, irinli anjina kez vücuda (veya en fazla 2-3 kez) içine böyle antibiyotikleri dikmek için gerekli olmakla birlikte, uzun süre dokularda depolanır ve hastalıkla mücadele için gerekli süre boyunca yürürlükte kalmaktadır (bazıları - bir ay kadar). Bu ilaçlar penisilinlere aittir ve benzilpenisilin tuzlarıdır, bunlar bibillinler olarak adlandırılır. Ana özelliği, kas içine enjekte edilerek vücuda alınabilecekleri için midede tam bölünme ve asimilasyon eksikliğidir.

  Pürülan boğazdan alınan bu antibiyotikler bu gibi durumlarda reçete edilir:

  • Hastalığın tedavisinden sonra komplikasyon belirtileri varsa. Bicillins, komplikasyonların gelişmesini ve tam baskılanmasını önlemek için bir araç olarak kullanılır. Bu kullanım bikillin profilaksisi olarak adlandırılır;
  • Hastanın pürülan boğaz ağrısı için doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler içmeyeceği konusunda ciddi endişeler varsa. Yetişkinlerde, bu durum, çocuklara yönelik bir rehabilitasyon merkezi olan ya da şiddetli nörolojik bozuklukların reddedilmesi ile birlikte, psikiyatri hastanelerindeki çocuklara yönelik tedaviyle ilgilidir;
  • Elde başka antibiyotik yokken. Bu, deniz yolculuklarında bir hastayı tedavi ederken, seferi ve yürüyen koşullarla ilgilidir.

  Bazen enjeksiyonlar reçete edilir, eğer durum kritikse, hasta hapı yutmaz veya tabletin kendisi el altında değildir.

  Ancak, pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavi edilmesi için emziren hap ve spreylerin bileşimi anlamsızdır. Bu ilaçlar, midede emilmeyen veya tamamen ayrılmamış ve sistemik bir etkiye sahip olmayan antibakteriyel maddeler içerir. Bu tür bademcik ilaçları ile lokal olarak tedavi edildiğinde, düşük konsantrasyonlardan dolayı bakteriyel enfeksiyonu etkilemezler. Buna göre, bu durumda tedavi gerçekleşmeyecektir.

  Pürülan boğaz ağrısı gibi antibiyotiklerin ve preparatların alınmasında bir nokta yoktur:

  1. Fusafungin (Bioparox sprey);
  2. Gramisidin C (Gramikidin C ve Grammidin Neo lozenges);
  3. Titrotrikin (Stopangin 2A'nın emilmesi için tabletler).

  Angina dan gramicidin dayalı fonlar yardım etmiyor!

  Ağzınızı antibiyotik çözeltileriyle yıkamak da işe yaramaz, ancak daha sonra yutmayın. Yani bazen penisilinin bir çözümünü kullanmaya çalışın. Diğer antibiyotikler gibi, lokal olarak işe yaramıyor ve pürülan boğaz ağrısı yardımcı olmayacak.

  Antibiyotik olmadan pürülan boğaz ağrısı olmadan yapmak mümkün mü?

  Genel olarak pürülan bir anjini tedavi etmek için antibiyotiksiz olmak imkansızdır. Angina her zaman bakteriyel bir hastalıktır ve antibiyotikleri sistematik olarak mücadele etmek için kullanmak gerekir. Onlar olmadan yapmaya çalışırsanız, ciddi ve yaşamı tehdit eden komplikasyonlar geliştirme riski büyük olacaktır.

  Besin ortamı üzerinde Staphylococcus aureus koloni.

  - streptokok, stafilokok ve gonokokal bakteriyel tonsillit içinde irin vardır: Hatta dikkate basitçe anjina kişilerde arayıp, antibiyotik tedavisi gerektiren açık olmayın hastalıklar olabilir gerçeğini alarak. Olarak, "Viral" ya da "mantar" "anjina" bazen yanlış viral bademcik iltihabı, farenjit, ve faringomikozy, bir iltihap olarak adlandırılır, fakat son bahsedilen durumda, bir beyaz peynir plak vardır gibi. Bir doktor teşhis nedenle, irinli tonsillit antibiyotikle tedavi (bakteriyel gelen mantar hastalığı ayırt edebilecektir doktor) ve sadece onun ortaya atana hareket edecek olanlar olduğunu.

  Neden nezle boğazını antibiyotik kullanmadan tedavi edemeyeceğiniz ve bu tedavinin nasıl bitebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Pürülan anjina için antibiyotik kullanımı için kurallar

  Pürülan anjinayı antibiyotiklerle tedavi etmek, doktorun talimatlarına uymalıdır. Gerçek şu ki tedavi süresi, kullanılan dozajlar, yardımcı tedavi araçlarının takımı çok bireyseldir ve hastanın durumunu ve hastalığın seyrini dikkatli bir şekilde analiz etmeyi gerektirir. Bir hastaya yardımcı olan bir antibiyotik başka biri için yararlı olmayabilir. Sıradan bir yetişkin için güvenli olan dozlar bir çocuk veya hamile bir kadın için zararlı olabilir.

  Bu nedenle, pürülan tonsillitin antibiyotiklerle (özellikle çocuklarda) tedavisinde ana kural iyi bir okur-yazar hekim tarafından böyle bir tedavinin atanmasıdır. Ülkemizde böyle bir doktoru bulmak için antibiyotik tedavisini anlamaktan bazen daha zor olduğu, ancak bu şekilde daha güvenli ve daha etkili olduğu açıktır.

  Ayrıca, pürülan boğaz ağrısına karşı antibiyotikler aşağıdaki kurallara göre alınır:

  1. Antibiyotik en az bir kez alındığında, uygulama süreci sona erdirilmelidir. Bu aynı zamanda normal vakalarda ilacın ikinci veya üçüncü gününde hastanın iyi hissettiği durumlarda da geçerlidir. Eğer bu zamanda rahatlamak ve ilacı almayı bırakmak için komplikasyonlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, doktor 7 gün boyunca antibiyotik reçete ettiyse - üç hafta boyunca atanırsa 7 gün içmeniz gerekir - üç hafta içmeniz gerekir;
  2. Pürülan boğaz ağrısı antibiyotik ile minimum tedavi süresi 7 gündür, normal - 10-15 gündür. Bu kuralın istisnası, anjinin azitromisin ile tedavisidir. Anjin tedavisinin süresi ile antibiyotikler hakkında daha fazla bilgi edinin;
  3. Sadece bir doktor antibiyotiği iptal edebilir veya değiştirebilir. İlacın uygulanması bir etki yaratmazsa, iptal yapılır ve bakteriyolojik sonuçlara göre yaymada patojenik bakteriler saptanmaz, ancak mantarlar ekilir. Bu durumda, bir mantar hastalığı tedavi edilir. Antibiyotik, ya ciddi yan etkilerin gelişmesiyle ya da etkisizliğiyle değişir. Yine, sadece ilacı almayı bırakamazsın.

  Bakteriyoziden sonra, Petri kabında bir mikroorganizma kolonisi gelişir, bu türün tanımı ve türü, antibiyotiklerin teknoloji meselesidir.

  Yan etkilerin ortaya çıkmasıyla, doktor ya ilacı değiştirebilir ya da bu yan etkilerin semptomatik tedavisi için ek fonlar reçete edebilir.

  Herhangi bir uygun tedavi rejimini gözlemleyerek evde pürülan anjina ile herhangi bir antibiyotik içebilirsiniz. Böyle bir tedavi ile, özel bir diyet gereklidir ve sıklıkla (hemen hemen her zaman pürülan anjina ile), semptomatik tedavi - analjezik, antipiretik, anti-enflamatuar aracı - almakta kullanılır.

  Anjin tedavisinin antibiyotiklerle ilgili daha fazla bilgi edinin...

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Kırmızı boğaz: ne kadar çabuk iyileşir?

  Boğazda iltihaplanma, pek hoş olmayan semptomlar, kötü sağlık, halsizlik, normal yeme yetersizliği ile birlikte taşır. Hasta bir kişi, hastalıktan olabildiğince çabuk kurtulmak ister, bu yüzden çeşitli ilaçları kullanmaya çalışır, genellikle antibiyotiklere evrensel bir çözüm olarak başvurur.

  Soda, tuz ve iyot ile gargara

  Soda, tuz ve iyot kullanılarak hazırlanan bir bileşik ile durulanması herkese aşinadır. Bunlar etkilidir ve hızlı bir şekilde hastanın durumunda aşağıdaki hastalıklarla iyileşmeye yol açar:
  larenjitin; soluk borusu iltihabı; boğaz ağrısı; farenjit.