Loading

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

Kronik tonsillit, KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biridir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuklar ve yetişkinler arasında yaygındır. Kronik tonsillit sırasında remisyon ve alevlenme periyodları vardır. Ve bademcikler içinde ve diğerlerinde enfeksiyöz ajanlar vardır. Çoğu zaman bunlar streptokok veya Staphylococcus aureus'dur. Uzun süreli sağkalımları, bademciklerin, kriptlerinin ve lakunların özel bir yapısı ile, yüzeyde bulunan enfeksiyonu yıkayan aynı hijyenik durulamalara ulaşması zorlaşır.

Semptomlar ve belirtiler hakkında kısaca

Remisyon döneminde hemen hemen hiç hastalığın parlak belirtileri yoktur. Bakterileri kendi içinde yakalamaya çalışan ve diğer organlara ve dokulara nüfuz etmelerini önleyen limofitik dokunun hiperplazisine (proliferasyon) bağlı olarak bademciklerin büyük boyutuna dikkat çekilmektedir.

Bir alevlenme sırasında, mikroplar gölgeden çıkar, çoğalır, çoğalır, yeni boşluklar yakalar ve tüm iltihap belirtilerine neden olur: şişlik, kızarıklık, ağrı ve ateş.

Bu zamandaki klinik tablo, akut pürülan boğaz ağrısına çok benzemektedir. Bademcikler sadece artmış, ancak şişmiş ve genellikle boşluklar bulunan irinli plak ile kaplı değil. Kızarıklık bademcikler, yumuşak damak ve kemer alanını kaplar.

Zehirlenme vardır (kaslarda, eklemlerde, baş ağrısında). Vücut ısısı yükselir. Artış ve olmak ağrılı lenf düğümleri çene ve boyun altında, enfeksiyon, bademcik bariyer halkası içinden kırılma, bir sonraki bariyer bölgesel lenf düğümlerine yolunda karşılaşır.

Bu bariyer kırılırsa, lenf mikroplarının akımı diğer dokulara ve organlara düşer: böbrekler, eklemler, kalp. Ayrıca, bağışıklık sistemi zayıflamış veya azalmışsa (AIDS, kanser, protein açlığı, önceki kronik veya sık akut enfeksiyonlar) kan enfeksiyonu (sepsis) gelişebilir.

İlaç seçim kriterleri

Enfeksiyonu baskılamak için ajan kolayca yumuşak dokulara nüfuz etmeli, imha için gerekli mikroplarda birikmeli veya konsantrasyonda büyümeyi durdurmalı ve ilacın günde makul sayıda kez alınabilmesi için yeterli bir süre boyunca bu konsantrasyonu muhafaza etmelidir. Bugün, bilinen şartlardan, bu şartlara uygun olarak, sadece antibiyotiklerden söz etmek mümkündür.

Uygunluk sorusu

Çoğu durumda kronik bademcik iltihabı randevu gerektirmez antibakteriyel ajanlar. Ayrıca, alevlenmeler yokluğunda antibiyotik, ilaca bağımlılığı teşvik ederek vücuda zarar verir!

Bununla birlikte, bu konu, belirli bir vakada ilacın yararını veya zararını belirlemesi gereken doktor ile bireysel olarak çözülmelidir.

Antibiyotik tedavisine ne zaman başlanır?

İdeal olarak, enfeksiyon sadece iltihaba neden olduğu ve vücudun bununla baş edemediği bir zamanda tedavi edilmelidir. Yani kronik tonsillitin alevlenme döneminde tedavi yapılması uygun olacaktır. Remisyon sırasındaki antibiyotik tedavisi haklı değildir, çünkü amaç ve hedeflerine ulaşmaz (enfeksiyon halinin başlangıcında bile enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılması).

Enfeksiyonu neden bir kez yok edemiyorsunuz?

 • Mikroplar her yerde yaşıyor. Onlar sürekli dışarıdan vücuda girerler. Kronik bademcik iltihabının nedeni, kişinin bağışıklık yanıtının yokluğunda olduğu gibi enfeksiyonla temas halinde değildir. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun bakterileri tek başına savaşmasına yol açacak bir gerileme daha yararlıdır.
 • yıllardır antibiyotiklerle çarpışan Mikroplar, ilaçları yıkan enzimleri üreten, onlara karşı savunma yeteneğini kazanmıştır. Bu nedenle, bir antibiyotik, her yeni bir kontak bakteri bu grup hayatta kalma ve ilaca sadece duyarsız değil elde değil, ilaçlar, benzer kimyasal yapıya sonradan çapraz reaksiyona girmesi gerçeğine yol açabilir.
 • Bakterisidal (mikrop öldürücü) olarak konumlandırılan antibiyotikler de vardır, fakat uygulamada sadece mikroorganizmaların büyümesini bastırır, popülasyonlarını azaltır, ancak bu hastada tamamen ortadan kaldırmaz.
 • Staphylococcus aureus, boşluklarda parietal çok katmanlı filmler oluşturan kolonilerde yaşamaktadır. Üst tabaka ilacın etkisi altında öldüğünde, koloninin altta kalan tabakaları mükemmel bir şekilde yaşamaya devam eder.
 • Tedavi genellikle, mikropun ilaca karşı hassasiyeti üzerinde önceden durmadan, geniş spektrumlu bir antibiyotik ile başlatılır. Çoğu durumda sonuç başarısızlık ve ikinci bir tedavi şeklidir.
 • Genellikle, mikropların antibiyotiklere duyarlılığı üzerine laboratuar testleri (çıkarılabilir bademciklerin ekilmesi), bakterinin bir grup ilaç tarafından öldürüldüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, uygulamada, bu antibiyotiğin atanması, adapte olan mikropun tamamen tahrip olmasına yol açmaz.

Hangi ilacı seçmek

 • İlk serilerin ilaçları penisilindir. Sadece kronik tonsillitin alevlenme tedavi değil, romatizmal ateş ve hemolitik streptokokların neden olduğu glomerulonefrit gibi profilaktiruet hastalıklar. doğal penisilinler, çünkü uygunsuz bir dozaj rejiminin, yarı tablet ilaçlar (amoksisilin, flemoksin, oksasilin, ampisilin, tikarsilin, karbenisilin) ​​kaybolması durumunda, konumlarını korurlar. Bununla birlikte, günümüzde tanınan lideri klavulanik asit eklenmesi ile mikrobiyal enzimlerle karşı dirençli penisilin ingibitorozaschischennye olarak (amoksisilin klavulonat: flemoklav, panklav, amoksiklav, augmentin, ampisilin sulbaktam: ampiksid, sultamisilin, unazin) ve bir araya getirilen preparatlar (ampioks).
 • İkinci Sıra İlaçlar bugün (jozamisin klaritromisin,) makrolidler, hangi azitromisinin en popüler (azitral, sumamed, Hemomitsin) bulunmaktadır. Bu sefalosporinler ikinci (tsefurokvsim), üçüncü (seftriakson, seftazidim, seftibuten, sefiksim, tsefazidim) ve dördüncü (sefepim) üretimi içerir.
 • Staphylococcus aureus gelir durumlarda, kimlik aminoglikozid, böbrek (amikasin) ya da florokinolon daha az yan etkileri olan, tercihen üçüncü nesil kullanılır; ofloksasin (zanotsin, glaufos, kiroll), norfloksasin (kvinoloks, lokson, negafloks), lomefloksasin (ksenakvin, lomatsin) lefloksatsin, siprofloksasin (ifitsipro, kvintor), moksifloksasin, sparfloksasin (Sparflo), levofloksasin, gatifloksasin.

Popüler florokinolon - levofloksasin

Alternatif var mı?

Düzenli antibiyotik kullanımını engelleyecek ve kronik bademcik iltihabının alevlenmesinde eşit derecede etkili olacak bir yol var mı? bu tür bir tedaviye bir varyasyonu bademcikler hassas kullandırıcılardır antiseptik çözeltiler veya bakteriyofajların çözüm, yıkama edilir. Böyle tonzilgon gibi ilaçlar, bioparoks - En yardımcıları dramatik akut enfeksiyon sorunu çözmez. Alevlenmelerin sık atakları durumunda, bir seçenek olarak bademciklerin lazer eksizyonu düşünülebilir.

Dr. Komarovsky'den gelen antibiyotikler hakkında popüler (video):

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, doktor bir doktor reçete yazmalı ve antibiyotiklerle tedavi yapmalıdır. İlaçların kontrolsüz alımı veya alternatif tedavi yöntemleriyle keyfi olarak yer değiştirmesi, ağır sonuçlardan kaçınmak için kabul edilemez: sakatlık dahil olmak üzere yaşam kalitesi ve engellilik.

Tonsillit için en iyi antibiyotikler ve kullanımları için kurallar

Üst solunum yolu enflamatuar ve bulaşıcı hastalıklar en sık görülen mevsimsel rahatsızlıklar arasındadır. İltihaplanma farinksin bademcikler ve diğer lenfatik yapılarını etkiliyorsa, bademcik iltihabı oluşur. Bu patolojinin tedavi yöntemleri patojen enfeksiyonunun tipine bağlıdır. Bademcik iltihabı için antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldırmak için kullanılır.

Bademcik iltihabı nedir?

Tonsillit, palatine bademciklerin enfeksiyöz bir iltihabıdır

Tonsillit, palatin bademcikler ve diğer lenfatik yapıların enfeksiyöz inflamatuar bir lezyondur. Patojenin tipine bağlı olarak, hastalık doğada bakteriyel, viral veya fungal olabilir. Bademcik iltihabının ilk belirtileri ve belirtileri bademcikler, boğaz ağrısı ve nefes darlığı şişmesidir. Ek olarak, hastalık akut veya kronik bir formda olabilir.

yutak yapıları eşleştirilmiş bademcik ve diğer tarafların da dahil faringeal lenfatik halka oluşturur Lenf. Bu dokular lokal bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirir ve üst solunum yollarını patojenik mikroorganizmaların istilasından korurlar. Böylelikle, bademcik oluşturan bağışıklık hücreleri, çevreden boğaza giren virüsleri ve bakterileri yok eder. Bununla birlikte, bazı mikroorganizmalar bu korumayı atlatabilir ve bademciklere zarar verebilir.

Tonsillit sıklıkla virüsün ve viral doğanın diğer akıntılı hastalıklarının arka planında görülür. Bakteriyel bademcik iltihabı genellikle daha belirgin klinik belirtilere sahiptir ve streptococcus'un istilasından kaynaklanır. Diğer patojenler şunlardır:

 • Adenovirüsler.
 • Epstein-Barr virüsü.
 • Parainfluenza virüsleri.
 • Enteroviruslar.
 • Herpes simpleks virüsü.

Bademcik iltihabının etkili tedavisi doğrudan patojen tipine bağlı olduğundan birincil laboratuvar tanısı çok önemlidir. Uygun tedavi almayan hastalarda ciddi komplikasyonlar meydana gelir.

Tanı Yöntemleri

Doktor muayeneden sonra tanıyı doğrulayabilir

Tonsillit tanı ve tedavisi kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılır. istişare sırasında, doktor, şikayetler hakkında hastayı sormak geçmişini incelemek ve inflamasyon belirtileri için boğazını inceleyeceğiz olacaktır.

Bir bademcik iltihabı şüphesi varsa, doktor ayrıca laboratuar teşhisleri de dahil olmak üzere diğer çalışmaları da yazacaktır. Nedensel ajanın daha erken kurulduğu, daha hızlı ve daha etkili bir şekilde patolojinin ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

Birincil teşhis yöntemleri:

 • Değiştirilmiş lenf düğümlerini tanımlamak için boyunun palpasyonu.
 • Bir akciğerendoskop ile akciğerlerin ve solunum yollarının araştırılması.

Laboratuvar tanı yöntemleri:

 1. Steril bir aletle boğazdan bir swab. Ortaya çıkan materyal, patojeni tanımlamak için laboratuvara gönderilir.
 2. Kan testi. Doktor öncelikle kan hücrelerinin sayısı ve oranı ile ilgilenir. Bazı anomaliler vücutta enfeksiyöz bir sürecin varlığını gösterebilir. Ek olarak, kan hücrelerinin oranındaki bazı değişiklikler, yayma sonuçlarından önce patojen tipini gösterebilir.

Çoğu testin pozitif sonucu streptokok enfeksiyonu varlığını gösterir. Bakteriler tespit edilmezse, hastalığın viral bir etyolojisi varsayılır.

Bademcik iltihabı ve kabul için kurallar için antibiyotikler

Bir iyileşme hissedilse bile antibiyotik alma süreci durdurulamaz.

Antibiyotikler, bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinin ana yoludur. Bu ilaçlar, Streptococcus cinsinin patojenlerini ve bakterilerini yok eder. Uygun antibiyotik randevusu, birkaç gün boyunca enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmanızı sağlar. Bu durumda, antimikrobiyal tedavi bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır, çünkü ilaçların uygunsuz uygulanması bademcik iltihabının kronik bir forma geçişine neden olabilir.

Antibiyotikler çeşitli bakteri tiplerini seçici olarak etkiler. Bu tür ilaçların terapötik etkisi, bakteri üreme döngüsünün bastırılması ve hücre duvarlarının tahrip edilmesi ile ilişkilidir. Antibiyotikler, farklı kimyasal bileşime ve etki mekanizmasına sahip olabilir. Doğru antibiyotik, test sonuçlarını aldıktan sonra sadece ilgili hekim tarafından reçete edilebilir. Bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinde, penisilin grubunun antimikrobiyal maddeleri genellikle reçete edilir.

Antibiyotik tedavisi, çok sayıda önemli nüansı içeren karmaşık bir tedavidir.

Bu nedenle bu ilaçları kesinlikle doktor gözetiminde almak gereklidir. Hasta, antimikrobiyal ajanların uygunsuz alımının, sonuçta bademcik iltihabının kronik bir forma geçişine neden olan bakterilerde direnç oluşumuna yol açtığını dikkate almalıdır.

Çoğu antibiyotik oral uygulama (oral) için tasarlanmıştır. Bazen bu ilaçlar da intravenöz enjeksiyon ile uygulanır. Bademcik iltihabında, penisilin grubunun antibiyotikleri genellikle 10 günlük bir başvuru için reçete edilir. Belirtilen süre boyunca ilaçları kesintisiz olarak almak son derece önemlidir. Aynı zamanda hapı da almanız gerekir.

Bademcillit (tonsillit) tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

 • Bir antimikrobiyal ajan, yüzün kızarıklığı ve alerjinin diğer belirtileri aldıktan sonra döküntü ortaya çıkarsa, doktora başvurmalısınız. Bir uzman başka bir antibiyotik reçete edebilir.
 • Antibiyotikler 10 gün boyunca reçete edilirse, ancak birkaç günlük uygulamadan sonra, hastalığın tüm semptomları ortadan kalktı, tedavi sürecine devam etmek gerekir. Pozitif bir etki genellikle bakteri sayısındaki azalmayla ilişkilidir, fakat az sayıda mikroorganizmanın bile retansiyonu relapsa yol açabilir.
 • Antibiyotiklerin dozu hastanın yaşına, vücut ağırlığına ve hastalığın tipine göre hesaplanır.
 • Antibiyotik alırken, bir diyet izlemeniz gerekir. Alkol içmek önerilmez, çünkü alkol sadece ilaçların terapötik etkisini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda komplikasyonlara da neden olur. Ayrıca, ilacın türüne bağlı olarak antibiyotik almadan önce veya sonra yenmelidir.

Çocuklar ve yetişkinler için güvenli antibiyotikler

Penisilin üzerine en sık reçete edilen ilaçlar

Antibiyotikler kesinlikle güvenli ilaçlar değildir. Bu gruptaki ilaçların çoğu, ilaçların sinir ve sindirim sistemi üzerindeki etkileriyle ilişkili istenmeyen yan etkilere neden olmaktadır. Ayrıca, bazı ilaçlar çocuklara zararlı olabilir.

 • Antimikrobiyal grubun penisilin grubu, akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ana gruptur. Bu ilaçların çoğu akut ve kronik bademcik iltihabının tedavisinde pediyatride aktif olarak kullanılmaktadır. Amoksisilin ve diğer ilaçlar 2 yaşından büyük çocuklar için reçete edilebilir.
 • Sefalosporin grubu diğer ajanlara veya bakterilerin direncine karşı alerjiler için reçete edilebilir. Bu ilaçların çoğu, iki yıl ve hatta daha erken yaşlarda reçete edilir.
 • Makrolidler solunum yolu enfeksiyonları için oldukça etkilidir. Bu gruptaki birçok ilaç hem çocuklar hem de yetişkinler için reçete edilebilir.

Bu nedenle, herhangi bir yaştaki hastalar için antibiyotikler reçete edilebilir. Hayatın ilk aylarında birçok ilaç reçete edilebilir. Bu durumda, doktor ilaçların yan etkileri ile ilişkili olası riskleri dikkate almalıdır.

Gebelikte Antibiyotikler

Tedavide hamile kadınlar sadece ilaçların kendi sağlıkları üzerindeki etkisini değil, aynı zamanda çocuk üzerindeki olası etkileri de dikkate almalıdır. İlaçların aktif bileşenleri sıklıkla plasental bariyeri aşar ve fetal hücreleri etkiler. Bu nedenle, hamile kadınlara antibiyotik reçete ederken, doktorlar tedavinin fizibilitesini ve olası riskleri düşünür.

Hamile kadınlara, ciddi komplikasyon riski olan aşırı durumlarda antibakteriyel ajanlar reçete edilir.

Şiddetli bakteriyel bademcik iltihabı genellikle bu tür endikasyonlar listesinde yer alır, ancak son karar doktor ile kalır. Gelecekteki bir anne için aşağıdakiler atanabilir:

Bu durumda, antibiyotik almanın uygunluğu da hamilelik dönemine bağlıdır. İlk trimesterde antimikrobiyal tedavi çok istenmeyen ise, geç tedavi daha güvenli olabilir.

Tehlikeli semptomlar ve rahatsızlık komplikasyonları

Başlamış tonsillit bronş ve akciğer hastalıklarına neden olabilir

Tonsillit ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına işaret eder. Komplikasyon riski hastanın yaşına, bağışıklığına, hastalığın etkenine ve diğer faktörlere bağlıdır. Bu hastalık, bağışıklığın yeterince gelişmediği çocukluk döneminde özellikle tehlikelidir.

Aşağıdaki belirtilerden ve belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuza danışın:

 1. Şiddetli yutma veya nefes darlığı.
 2. Boynun ödemi ve lenf düğümlerinin güçlü bir şekilde genişlemesi.
 3. Şiddetli yorgunluk ve baş dönmesi belirtileri 48 saat içinde kaybolmaz.
 4. Yüksek vücut ısısı birkaç gün devam eder.

Bu belirtiler ciddi bir enfeksiyon seyrini ve komplikasyon riskini gösterebilir. Bademcik iltihabının yaygın komplikasyonları şunlardır:

 • Enfeksiyon sürecinin diğer dokulara yayılması.
 • Orta kulak enfeksiyonu.
 • İğnenin serbest bırakılması ile boğaz dokuları apse.
 • Obstrüktif uyku apnesi - uyku sırasında boğaz duvarlarını gevşeterek nefes almayı durdurur.
 • Scarlet ateşi.
 • Vücut boyunca iltihaplara neden olan romatizmal ateş.
 • Glomerülonefrit.
 • Bademcik iltihabının ciddi komplikasyonları hastanın ölümüne yol açabilir.

Önleyici tedbirler, yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabı ve diğer akut solunum yolu hastalıklarının gelişimini önlemeye yardımcı olur. Aşağıdaki önlemler en etkilidir:

 1. Yemekten önce ve tuvalete gittikten sonra ellerinizi iyice yıkayın.
 2. Bir aile üyesinde bademcik iltihabı tanısı durumunda izolasyon ölçümlerine uyum. Ayrı beslenme ve hijyen prosedürleri gereklidir.
 3. Bademcik iltihabı tedavisi sonrası diş fırçası, havlu ve diğer hijyen ürünlerinin değişimi.
 4. Diğer bulaşıcı hastalıklardan kurtulmuş çocuklarda bağışıklık restorasyonu.
 5. Soğuk algınlığı için özel araçlar ile boğaz tedavisi.

Soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu hastalıklarıyla birlikte bademcik iltihabının önlenmesi için uygun önlemler komplikasyonları önleyebilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Kronik tonsillit hangi antibiyotiklerle tedavi edilir?

Kronik tonsillit tedavisi zor bir iştir. Bazıları, çok sayıda farklı ilaç alıp, farklı yöntemlere başvurarak hastalıktan kurtulmayı dener - hem geleneksel hem de geleneksel tıp. Ancak, bu hastalığı gerçekten uzun süre unutmak için antibakteriyel ilaçlar gereklidir.

Kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler, sadece başka yol ve yöntemler iltihabın gelişimini durduramadığında kullanılmalıdır. Sıcaklık yükselir ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkarsa, antibiyotik kullanımı kesinlikle haklıdır. Sonuçta, onlardan yararları, yan etki riskinden çok daha büyük olacaktır. Kronik tonsillit ile hangi ilaçları alabilirim ve nasıl yapmalıyım?

Makalenin içeriği

Genel tıp nasıl seçilir

Doktor kronik bademcik iltihabı teşhis ederse ve antibiyotiklerle tedaviden kaçamazsa, en etkili ilacı bulmanız gerekir. Seçilen ilaç, vücudun yumuşak dokularına kolayca sızabilir. Her şeyden önce, aktif maddelerin bademciklere ve nazofarenks içine, örneğin stafilokoklar tarafından ele geçirilmesi sağlanmalıdır. İlaveten, ilacın, özellikle yardıma muhtaç olan yerlerde, uzun süreli konsantrasyona sahip olması gerekir. Alınan tablet sayısını (kapsül, süspansiyon) azaltmak için bu gereklidir. Bildiğiniz gibi kesinlikle zararsız ilaçlar olmaz. Bu nedenle, iyileşmek için daha az hap gerekiyordu - daha iyi.

Bugün, sadece modern antibakteriyel ilaçlar tüm bu gereksinimlere karşılık gelmektedir. Çoğunlukla hızlı ve etkili bir şekilde kronik bademcik iltihabı ile başa çıkmak ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırır.

 • Penisilinler. Bu kategorideki antibiyotikler çoğunlukla kronik tonsillit ile tedavi edilir. "Amoxicillin", "Flemoxin", "Ticarcillin" ve benzerlerinin yardımıyla hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ağırlaştırılmış anjinaları tedavi edebilirsiniz. Fark sadece dozajda olacaktır. Bu ilaçlar nispeten ucuz ve çok yüksek kalitededir. Örneğin, "Amoksisilin" in karakteristik özelliği bağırsakta hızlı emilimdir. Bu mükemmel sindirilebilirliğini gösterir. İlacın bireysel bir dozajının seçimi sadece tüm nüansları dikkate alarak bir doktor tarafından ele alınır. Kural olarak, 10 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar bu ilacı günde üç kez 0,5 g almalıdır.
 • Kalıcı penisilinler. Kronik bademcik iltihabı semptomlarını en kısa sürede ve nüks karşıtı garantiyle ortadan kaldırmak istiyorsanız, sözüm ona kalıcı penisiline dikkat etmelisiniz. Bu, mikroorganizma enzimlerinin zararlı etkileriyle mükemmel şekilde savaşan geliştirilmiş bir çeşittir. Bu tür ilaçlar arasında, en popüler "Amoksiklav", "Flemoklav", "Sultamycillin" ve benzerleridir.
 • Makrolidler ( "klaritromisin" "Sumamed" ve "Azitral") ve sefalosporinler ( "seftibuten" "Sefepim", "Ceftazidime" ve "sefadroksil") verimlilik penisilinler daha düşük düzeydedir. Yeterince hızlı hareket ediyorlar. Tam anlamıyla, ilk hapı aldıktan bir buçuk saat sonra durum önemli ölçüde iyileşir. Bu ilaçların vücuttan çok yavaş çekilmesinden dolayı, günde sadece bir kez alınabilirler.
 • Aminoglikozitler. Kronik tonsillitin başlamasından altın stafilokok sorumlu ise, aminoglikozit kategorisindeki ilaçlar buna karşı kullanılmalıdır. İyi kanıtlanmış "Amikatsin". Böbreklerin muzdarip olduğu hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca Zanoacin, Loxon, Lomacin ve benzeri ilaçları da kullanabilirsiniz.

Kural olarak, bir kişi antibiyotiklerle bademcik iltihabı tedavisine başladıktan sonra, durumu 2 ya da 3. günde hafifletilir. 3 gün geçtiyse ancak somut bir etki söz konusu değilse, doktora bunu bildirmek gerekir. Görünüşe göre, aldığınız ilaç uygun değildir, yani başka bir kategoriden bir ilaç seçmeniz gerekir.

Yerel Terapi

İyileşme sürecini hızlandırmak için genel eylem antibiyotikleri yeterli olmayacaktır. Yerel antibakteriyel ilaçların ek alımına ihtiyaç vardır. Bu tür tedavi yöntemleri, boğazın tıbbi solüsyonlarla durulanması, bademciklerin özel bileşimlerle solunması ve yağlanması ile temsil edilir.

 1. Lokal antibiyotik tedavisinin en etkili yöntemlerinden biri, bazı sülfanilamid veya penisilin solüsyonunun yardımıyla iltihaplanmış lacunaların yıkanmasıdır. Bu prosedürlerin seyrinin süresi 7 ila 10 gündür. Ve lacuna her gün yıkanmalı. Yüksek kaliteli bir yıkama için, bir şırınga gereklidir.
 2. Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçların alevlenmesi intratonsiller veya paratonziller yöntemi (bir ilacın doğrudan palatine bademciklere sokulması) şeklinde uygulanabilir. Bu apse çok derin ve ulaşılması zor ise, yıkamaya mükemmel bir alternatiftir. Sıklıkla, yukarıdaki prosedürler için penisilin kategorisinden antibiyotikler kullanılır.
 3. Kronik tonsilit içinde bademcik durumu yetişkinlerde antibakteriyel preparatov.Angina kullanarak pozitif bir etki inhalasyon ve boğaz sulama tedavi "bioparoks" ambazone " Stopangin 've' Grammidinom" sahiptir.

Hamile kadınlarda kronik tonsillit tedavisi daha

Hamilelik sırasında artmış kronik tonsillitin antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilmesi önerilmemektedir. Ve ilk üç aylık dönemde ve kategorik olarak yasaklanmış. Bununla birlikte, bu durumda herhangi bir tedavinin tamamen yokluğu hem kadın hem de fetus için daha az tehlikeli değildir. Çocuğun hayati organları döşendiği bir dönemde hamile bir kadının yaşadığı herhangi bir enfeksiyon gelişimini bozarak çeşitli patolojilere yol açabilir.

Neyse ki, bugün hamilelik sırasında alınabilen şiddetli kronik bademcik iltihabına karşı etkili mücadele için ilaçlar vardır. En güvenli antibakteriyel ilaç Flemoxin'dir. Başlıca avantajı, midenin duvarları tarafından hızla emilmesi ve vücudu mümkün olduğunca çabuk terk etmesidir. Ancak, aracın etkinliği bu durumdan düşmez. Bu ilacın vücuttan yüksek oranda atılımı nedeniyle, fetüse zarar vermez.

Bebeğin doğum için bekleyen kadınlar da kronik bademcik iltihabı "Amoksikarom" tedavi edebilir, "Amoksonom", "Danemoksom", "klavulanat" veya "Medoklavom". Listelenen ilaçlar en az 14 gün boyunca alınmalıdır. Aksi halde tedavi etkisiz olacaktır.

Hamile kadının terapötik seyrini tamamladıktan sonra bakteriyolojik bir analiz geçirdiğinizden emin olmalısınız. Bu iyileşmeyi teyit etmek için gereklidir.

Antibiyotik almak nasıl

Kronik tonsillit için antibakteriyel ilaçlar almanın beklenen etkisini elde etmek için, çeşitli kurallara uymanız gerekir. Kendinden merkezli olmak son derece arzu edilmez. Talimattan asgari bir sapma bile, sivilcelerin gelişimine veya sonuçların olmamasına yol açabilir. Ana önerileri sıralıyoruz:

 1. Ekteki talimatlarda açıkça belirtilen ilacın dozaj ve aralıklarını takip etmek gerekir. Doktor talimatlarda yazılanlardan farklı olan randevular yaptıysa, tavsiyelerine uymalısınız. Sonuçta, doktor vücudunuzu daha iyi tanır. Her ilacın, dikkate alınması gereken kendi giriş programı vardır. Bazı ilaçlar yemeklerden önce sarhoş olmalı ve diğerleri - tam tersine, sonra.
 2. Bir hap veya kapsül içmek için son derece saf sade su kullanmalısınız. Süt, herhangi bir fermente süt ürünü veya kahve veya çay ile antibiyotik içmek kesinlikle yasaktır.
 3. Dozajı düzeltmek veya ilacı kendi başınıza almayı bırakmak kesinlikle yasaktır. Bu genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.
 4. Antibiyotik ile paralel olarak probiyotik almak gerekir. Sonuçta, bademcik iltihabında kullanılan en iyi antibakteriyel ilaç bile bağırsağın bağırsak mikroflorasını olumsuz yönde etkilemektedir. Probiyotiklerin kullanımı, mikrofloranın bozulmuş dengesini geri kazanmaya yardımcı olacaktır.
 5. Hiçbir durumda bağımsız olarak antibiyotikleri reçete edemezsiniz ve bir diğeri uymuyorsa bunları tek tek deneyebilirsiniz. Bu tür fonlar, doktor tarafından ancak muayene ve anamnez toplandıktan sonra reçete edilmelidir.

Neden antibakteriyel ajanlar bir pankreas değildir?

Mikroplar vücuda neredeyse her dakika girer. Kronik bademcik iltihabı doğrudan enfeksiyon nedeniyle değil, bağışıklık sisteminin yetersiz bir şekilde yanıt vermesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, bir kez remisyon oluşturulduktan sonra, vücudun bakterilerle etkili bir şekilde savaşabilmesi için her olası yolla bağışıklığın güçlendirilmesi tavsiye edilir.

Kötü amaçlı mikroorganizmalar birkaç on yıldır antibakteriyel ilaçlarla karşı karşıya kalmıştır. Sonuç olarak, onlara karşı direnç ve ilaçların aktif maddelerini yok eden gelişmiş enzimler buldular. Böylece, her yeni tedavi yöntemi mikropların sadece belirli bir ilaca değil aynı zamanda tüm benzer ilaçlara karşı da direnç geliştirmesine yardımcı olur.

Bakterisidal ilaçlar var. Zararlı bakterileri de ortadan kaldırdıkları için antibiyotiklerle eşdeğerdirler. Ancak, aslında, sadece büyümelerini bastırıyorlar ve sayılarını azaltıyorlar. Bu ilaçlar tamamen mikroorganizmaları ortadan kaldıramaz.

Genellikle bakteriyolojik analiz yapılmaz ve hemen geniş bir etki yelpazesi ile antibiyotiklerden birini reçete eder. Bazı durumlarda, bu tür tedavi başarısızdır. Yeniden tedavi edici bir kursa ihtiyaç vardır.

olaydan sonra

Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçlarla tedavi etmek için stabil bir remisyon sırasında gerekli değildir. Bu durumda ciddi ilaçların alınması kesinlikle uygun değildir. "Dinlenme" dönemlerinde antibiyotik almaya devam ederseniz, bu nedenle, önleme için, vücudun ciddi zarar görmesine neden olabilirsiniz. Sonuçta, yapay olarak zayıflatılacak. Belli bir ilacın düzenli olarak alınmasına alışması halinde, tüm kuvvetlerin koruma için seferber edilmesi gereken bir zamanda beklenildiği gibi tepki vermeyecektir.

Alevlenme için antibiyotikler, hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için etkili ve güvenilir bir yoldur. Onları reçete yazan hekimin randevularına uygun olarak seçilmeli ve kesinlikle kabul kurallarına uyulmalıdır. Daha sonra anjin belirtileri hızla ortadan kalkacaktır.

Kronik tonsillit tedavisi için antibiyotik seçimi

Bademcillit için hangi antibiyotiklerin gerekli olduğunu anlamak için, hastalığın doğasını tanımlamanız gerekir. Hastalık kroniktir ve boğazın bademcik iltihabı ile kendini gösterir. Hastalığın tamamen iyileşmesi imkansızdır - bu bir “uyku modunda” olabilir ve alevlenmeler şeklinde periyodik olarak kendinizi hatırlatır..

Hastalığın formları

Hastalığın iki ana formu vardır:

Kompanse - daha kolay bir formdur ve sıklıkla ciddi komplikasyonlar olmadan ortaya çıkar, nadiren bademcik iltihabı vakaları ile birlikte hastadaki ana rahatsızlık boğazdaki tıkaçlara verilir. Bu oluşumlar, hastalığın insan vücudunun koruyucu bir mekanizması olarak işlev gördükleri ve zararlı bakterilerin vücuda girmesini engelledikleri için hastalığın kolay bir şekilde elde edilmesinden kaynaklanmaktadır.

İkinci form daha tehlikelidir ve kural olarak, çeşitli komplikasyonlara sahip sık tonsillit eşlik eder.

Antibiyotik olmadan yapabilir miyim?

Herhangi bir hastalığı tedavi etmek için antibiyotik kullanmanın her zaman bir takım tehlikeli anlar eşlik eder. Bunun nedeni, antibakteriyel maddelerin sadece virüs-patojenleri değil, aynı zamanda vücudu bir bütün olarak zararlı bir şekilde etkilemesidir: bağışıklığın güçlü bir şekilde önlenmesi ve floranın ihlali söz konusudur. Bu nedenle, pek çoğunun bir sorumluğu olabilir: "Antibiyotik olmadan yapabilir miyim?"

Patojen bakteriyel bir enfeksiyon değilse, ancak bir mantar enfeksiyonu varsa, antibakteriyel ilaçlar ile dağıtabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, hastalar harici kullanım için antiseptik ve antifungal ajanlar reçete edilir.

Hastalığın erken aşamalarında, patojen popülasyonunun önemsiz bir miktarı ile, antibiyotik kullanımı önerilmez.

Tedavi, bir antiseptik çözelti ile durulama ve durulama ile bademciklerin yüzey tabakası üzerinde harici etki ile gerçekleştirilir. Katılan doktor bireysel olarak ilacın şeklini seçer, ancak en yaygın olarak kullanılanlar şunlardır: Furacilin, Rotokan, Miramistin. Bu ilaçlar, düzenli kullanımla yüksek verim ve iç organlarda toksik etkilerin olmaması nedeniyle bezlerin (hastalığın erken evresinde) hastalıklarıyla mücadelede kanıtlanmıştır.

Eğer bir uzmana yardım etmek için zamansız bir uygulama, güçlü antibakteriyel ilaçlar kullanma ihtiyacını artırır. Bu durumda, sadece entegre bir yaklaşım bademcik iltihabı ile başa çıkmak için yardımcı olacaktır.

Kronik tonsillit tedavisi için temel prosedürler

Söz konusu hastalık için karmaşık tedavi kursu aşağıdaki önlemlerin uygulanmasını içerir:

 • boğaz boşluğunun durulanması için bir antiseptik solüsyonun uygulanması;
 • fizyoterapi (elektroforez, ısıtma, inhalasyon);
 • antibiyotik kullanımı.

Listedeki son madde, hastalık aşaması ilerledikçe en önemlisidir. Kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler, enjeksiyonlar şeklinde veya ağız yoluyla verilir.. Antibiyotik kullanmadan hastalığın geç evresinden kurtulmanın imkansız olduğu kesin olarak bilinir.

Hazırlık seçiminin özellikleri

Belirli bir ilacı seçmekte olan doktor, belirli bir hastada bademcik iltihabının ne tür bir bakteri olduğuna dair bilgi ile yönlendirilmelidir. Bunun için, mikroorganizmaların varlığı için bir kan testi yapmak gereklidir.

Dikkate alındığında, hastanın çeşitli alerjik ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlarını almak gerekir, çünkü şu anda bu oldukça sık görülen bir durumdur.

Yetişkinlerde tonsillit için antibiyotikler

Ana antibiyotik gruplarını düşünün:

 • Pennitsiliny. Bu grup ilaçlar bademcik iltihabının tedavisinde en yaygın olanıdır. Bu, aşağıdaki ilaçları içerir: Amoksisilin, Flemoxin, Piperacillin, vb. Bu ilaçların dozlarını değiştirerek, yetişkinlerin ve çocukların ağırlaştırılmış anjinalarını tedavi edebilirsiniz. Ana özelliklerden, fiyat ve ilaç kalitesinin avantajlı bir oranı tahsis edilmiştir.
 • Kalıcı penisilinler. Mikroorganizmalara karşı daha kısa mücadele süreleri ve nüksetme garantisi ile karakterize edilen modernize edilmiş penisilinler. En çok kullanılan ilaçlar: Amoksiklav, Flemoklav ve diğerleri.
 • Makrolidler (Roxitromisin, Azitromisin, Spiramisin) ve Sefalosporinler (Cefaleksin, Cefoxytin, Cefazolin). Bunlar genellikle kronik bademcik iltihabı için reçete edilen doğal kaynaklı antibiyotiklerdir. Sağlığın iyileştirilmesi ilacın ilk dozundan iki saat sonra zaten görülür. Aktif madde vücudu çok sert bırakır, bu nedenle izin verilen maksimum doz ek açıklamada belirtilen değeri aşmamalıdır.
 • Aminoglikozitler. Bunlar, alerjik reaksiyonların tezahürleri olmadan organizmalar tarafından çok iyi tolere edilen yarı sentetik veya doğal kaynaklı antibiyotiklerdir. Bu içerir: Streptomycin, Amikacin, Neomisin, Gentamisin ve diğerleri.

Oral ve kas içi kullanım için genel olarak önerilen genel antibiyotiklerin bazılarını düşünün.

eritromisin

Belki de, vücudu Staphylococcus aureus enfeksiyonlarından koruyabilen ilk oral antibiyotik. İlaç, benzer bir etki mekanizmasına sahip olduğundan, penisilin uyuşturucu grubuna alerjik reaksiyon gösteren hastalar için uygundur.

Eritromisin gastrointestinal sistem tarafından iyi emilir, ancak yemek bu süreci yavaşlatabilir. Bu nedenle ilacı öğünlerden bir saat önce veya 2 saat sonra almanız önerilir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak, ilacın dozu 5 faktöre göre farklılık gösterebilir. Ortalama tedavi süresi 1 ila 2 haftadır. Son belirtilerin ortaya çıkmasından 2 gün önce ilacı almayı iptal etmeniz önerilmez.

amoksisilin

Penisilin serisinin en popüler antibiyotiklerinden biri. İlacın aktif maddelerinin etki mekanizması, ikincisinin bakteriyel dokuların protein sentezini bloke etmesidir, bu yüzden mikroorganizmalar bölünememektedir. Zamanla, bademciklerin yüzeyindeki zararlı mikroorganizmaların miktarı azalır ve daha sonra inflamatuar süreç azalır.

Eğer bademcik iltihabi ajanları streptokok enfeksiyonu ise, bu ilaç hastalığın tedavisi için en iyi seçenek olacaktır. Talimatlara göre, ilacın dozajı büyük ölçüde değişir ve ilgilenen hekim tarafından kurulmalıdır.

augmentin

Güçlü antiseptik etkisi olan bir ilaç. Aşırı derecede ihmal edilen kronik bademcik iltihabı aşamalarında bile alınır. İlaç staphylococcus aureus ile mücadelede etkilidir. İlacın aktif maddesi bağırsak tarafından çok iyi emilir ve ilk alımdan sadece 6 saat sonra vücuttan atılır. Augmentin kullanmak için minimum süre 5 gündür. Hekimden uygun talimatlar olmadan, tedavi kursu 14 günü geçmemelidir.

vilprafen

Oldukça pahalı Hollandalı antibiyotik grubu makrolidleri. Vilprafen, yukarıdaki antibiyotiklere göre çeşitli avantajlara sahiptir. Her şeyden önce, bu, birçok mikroorganizmaya karşı mücadelede ilacın etkinliğidir. İkinci olarak, zararlı bakterilerin çoğunun yoğunlaşabileceği insan dokularının hücre zarından geçebilme özelliği. Bu, hücre içi mikroorganizmaların neden olduğu bademcik iltihabının ciddi formlarında son derece gereklidir. İlaç ile tedavi seyri sadece doktor tarafından planlanmaktadır.

bitsillin

Kas içi uygulama için bir çözeltinin hazırlanması için bir toz formunda mevcut olan enjekte edilebilir bir preparat. İlaç, aktif madde miktarında farklılık gösteren üç şekli vardır (Bicillin 1, Bicillin 3, Bicillin 5).

Hepsi yavaş yavaş kan içine emilir, ancak yetişkinlerde 6-8 gün boyunca vücutta kalabilirler, bu da yetişkinlerde hafif yumuşak küllit formunu tedavi etmek için yeterli olabilir. İlaç, herhangi bir antibiyotik gibi, bir dizi kullanım özelliğine sahiptir - form, dozaj ve tedavi sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Topikal uygulama araçları

Yukarıda bahsedildiği gibi, kronik bademcik iltihabı tedavisi için, entegre bir yaklaşıma bağlı kalınması gerekmektedir. Bu nedenle, genel etkinin antibiyotikleriyle birlikte, sıklıkla topikal antibakteriyel ilaçları uyguluyorum. Tedbir, hastalık ile daha kısa sürede ve vücut için daha az komplikasyonla başa çıkmaya yardımcı olacaktır.. Bazı temsilciler düşünelim.

furatsilin

Geniş bir etki spektrumu olan bir ilaç. Boğazın durulanması için antiseptik bir çözüm olarak kullanılır. Aktif madde, patojenik bakterilerin aktivitesini azaltır, çünkü bunun sebebi, hastanın bağışıklığına artık yeterli direnç sağlayamaz. İlaç, vücutta neredeyse hiç zararlı etki yapmaz, günde 5 kez, 2-3 dakika boyunca boğazda durulama ile kullanılabilir.

Furatsilina'nın etkisini aşağıdaki şekillerde arttırın:

 • taze hazırlanmış sıcak bir çözüm kullanın;
 • Kullanmadan önce, mukus kaldırmak için kabartma tozu solüsyonu ile boğaz yıkayın;
 • çözeltiye birkaç damla calendula tentür ekleyin.

Imudon

Resorpsiyon için tabletler şeklinde immün sistemi uyarıcı madde. Mukoza ile temas halinde, ilaç daha fazla antikor üretmek için bağışıklık sistemini uyarır. Tedavi süresi 10 gündür ve kronik bademcik iltihabının önlenmesi yılda 3 defaya kadar 3 haftadan fazla değildir.

Geksoral

Topikal uygulama için aerosol formunda antiseptik. Hexoral güçlü bir bakterisid etkiye sahiptir (bilinen bakterileri yok eder). Mukozaya girerken, ilaç birkaç saat boyunca özelliklerini koruyabilen ince bir film oluşturur. Sprey, vücut tarafından iyi tolere edilir, ancak ilacı günde 2 defadan fazla kullanmayın. Tedavinin süresi 5-7 gündür.

IRS 19

Bakteriyel orijinli immünomodülatör ilaç. Oral ve faringeal mukozada yutulduğunda, lokal bağışıklık sisteminin fonksiyonel aktivitesini uyaran 20'den fazla tahrip olmuş bakteri hücresi içerir. Özel reçetesiz ilaçlar ilacı 2 haftadan fazla sürmez.

Özel talimatlar

Bademcik iltihabının tedavisinde antibakteriyel ajanların maksimum etkisinin elde edilmesi için, bazı basit önerilere uyulmalıdır:

 • Tedaviye keyfi olarak müdahale etmeyin, reçete edilen ilaç dozunu artırın veya azaltın;
 • Antibiyotik alımı sırasında alkol, yağlı ve baharatlı yiyecekler, yanı sıra sigara bırakılmalıdır;
 • sağlık durumundaki bir bozulma veya alerjik reaksiyonun ortaya çıkması durumunda, derhal doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir;
 • kronik bademcik iltihabı sırasında yatak istirahatine uymak gereklidir;
 • dysbacteriosis semptomlarını azaltmak için bir diyet izlemelidir;
 • bağışıklık sisteminin bir önceki seviyeye döndürülmesi için tedavi seyrinden sonra, diyet pribiotiki ve ekşi sütlü ürünlere dahil edilmesi gerekir.

Antibakteriyel ilaçların herhangi biri, vücutta önemli hasara yol açabileceğinden, yetişkinlerde bademcik iltihabı tedavisi için antibiyotik kullanımına yönelik bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • ilacın aktif maddesine alerjik reaksiyonların varlığı;
 • çeşitli hastalıklarla ilişkili karaciğer ve böbrek yetmezliği;
 • ülser hastalıkları, bağırsak veya mide mukoza zarının iltihaplı süreçleri;
 • hamilelik ve emzirme.

Antibiyotiklerin yan etkileri

Reçeteli ilacı almak için spesifik klinik vakada kontrendikasyonlar olmasa bile, ilgilenen hekim insan vücudunun tüm özelliklerini dikkate alamaz ve bu da bazı yan etkilere yol açabilir:

 • alerjik reaksiyonlar (kurdeşen, lokal döküntüler);
 • sindirim sistemi çalışmalarında bozukluklar (dysbacteriosis, bulantı, kusma, tat alma tomurcukları ihlali);
 • sinir sistemi (uykusuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı, depresyon) hasarı;
 • kardiyovasküler sistemin çalışmasında bozukluklar (taşikardi, kardiyak aritmi);
 • karaciğerde hepatotoksisite şeklinde yapısal ve fonksiyonel bozukluk.

Eğer doğası gereği, bademcik iltihabının antibiyotiklerle tedavisinin etkileri ile ilişkili olabilecek yukarıdaki belirtilerden herhangi birini bulursanız, ilaç almayı reddetmeli ve alternatif tedavi yöntemi oluşturmak için derhal doktora başvurmalısınız.

Sonuç olarak, kronik bademcik iltihabı için terapötik kursun karmaşıklığının önemini tekrar vurgulamalıyız. Antibakteriyel ilaçlar, geniş etki spektrumları altında bile, hastalığın tüm yönlerini etkileyemez.

Tonsillit için antibiyotikler

Antibiyotikler, cerrahiye alternatif olarak bademcik iltihabında kullanılmaktadır. Bu makale, bezlerin iltihaplanmasında hangi antibakteriyel ajanların etkili olduğunu ve bunların nasıl uygulanacağını göstermektedir.

Antibiyotikler ne için kullanılır?

Bir kural olarak, anjin, bakteriyel bir hastalıktır, bu nedenle, şiddetli formda ilerler. Ana şey zamanla patolojiyle meşgul olmaktır. Bademcik iltihabından antibiyotikler güçlü bakterisit ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle etkili bir şekilde tedavi edilir. Bu tür ilaçların yardımıyla hastalık sonrası komplikasyon riski önlenir, iyileşme süreci hızlanır.

Hem lokal hem de genel olarak bademcik iltihabı için antibiyotikler kullanılır. Patolojiyi sadece yerel ilaçlar ile tedavi etmek hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Patolojinin etken maddesi ilacın aktif bileşenlerine karşı direnç geliştirdiğinden, bu tür ilaçların uzun süreli kullanımı, etkililiklerini azaltarak tehlikelidir. Ne bademcik iltihabı için en uygun antibiyotik - doktorunuza söyleyecektir. Bundan önce, doktor hastanın muayenesini yapar, açık bir şekilde tanıyı kurar, hastanın şikayetlerini dikkate alır.

Kendiniz için bağımsız olarak antibakteriyel ilaçlar reçete edin, çünkü yan etki riski vardır, ya da ilacın herhangi bir etkisi olmaz. Örneğin, viral bademcik iltihabı bu ilaçlar ile tedavi edilmez, antiviral ilaçlar gereklidir. Sonlandırılmamış streptokok enfeksiyonları, kalpte komplikasyonlara neden olabilir. Bakteriyel iltihabı ortadan kaldırmak için, bu tür ilaçlar zorunludur. Hem çocuklara hem de yetişkinlere atanırlar. Bu fonları anestetik ve antipiretik ilaçlarla birleştirmeniz önerilir. Bademcik iltihabının tedavisi için, yetişkinlerin antibiyotikleri hastanın ilk sağlık durumunu dikkate alarak reçete edilir.

Boğaz ağrısı için antibiyotik

Tonsillit gelişimini tetikleyen streptokok bakteriler penisiline duyarlıdır. Çoğu zaman doktorlar aşağıdaki antibakteriyel ajan gruplarını reçete eder.

Hastada penisiline karşı tolerans yoksa, makrolid grubunun antibakteriyel ajanları reçete edilir. Güçlü bir etkiye, düşük toksisiteye sahiptirler. Bu grubun en popüler ilacı Eritromisin'dir. Ayrıca sık sık Sumamed, Zitrolid, Hemomycin atandı.

İhmal edilen formun orofarenksindeki inflamatuar süreç, hastalığın periyodik alevlenmesinden kaynaklanır. Her iki bademcik bulaşıcı maddeler içerir. Enfeksiyonun ödenmesi için kullanılan ilaç, salgı bezlerinin dokularına serbestçe nüfuz etmek, içinde birikmek, patojenik mikroorganizmaların çoğalması için yıkıcı bir flora yaratmak zorundadır.

Kronik tonsillit için antibiyotikler hastalığın nüksleri için reçete edilir. Enflamasyonun odağını kısa bir süre içinde söndürürler - beş ila yedi gün arası. Bazı durumlarda, tedavi süreci uzar. Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi her zaman gösterilmez. Hastalığın nüks olmaması durumunda, antibakteriyel ajanlar sadece insan vücuduna zarar verebilir.

Ayrıca, ilaca alışma riski vardır. Bu tür ilaçları almanın yararı sorusu doktor tarafından belirlenir. Bu hastalığın antibakteriyel ajanları ile herhangi bir aşamada ve formda tedavi, doktor tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir.
Akut tonsillit tanısı konduğunda antibiyotik tedavisi zorunludur. Bu fonlar klinik belirtileri zayıflatmaya yardımcı olur, hastalığın temel nedenini ortadan kaldırır. Bu ilaçların vücut için oldukça agresif olduklarına ve bir takım komplikasyonlara neden olabileceğine dikkat edilmelidir.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Genç çocuklara ve ergenlere, vücuda zarar vermemek için dikkatli bir şekilde antibakteriyel maddeler reçete edilir. Çocukların bağışıklığı oldukça zayıftır, bu nedenle enfeksiyonlar genellikle ona nüfuz eder, hızla gelişir. Göğüs iltihabı antibiyotik kısa bir süre için tedavi eder, en önemlisi, doğru ilacı açıkça seçer.

Çocuklara antibakteriyel tedavi ne zaman verilir?

 • hastalık virüsten kaynaklanmazsa;
 • Vücut ısısı 40 dereceye çıktığında;
 • eğer bebeğin görsel muayenesi sırasında doktor pusla kaplanmış güçlü şekilde kızarmış bezleri keşfeder;
 • Bir bebek yutulduğunda ağrıdan şikayet ettiğinde, boğazdaki ağrı;
 • eklemlerde "ağrı" şikayetleri ile.

Ne bademcik iltihabı ile antibiyotik almalıyım? Kural olarak, doktorlar, bebeğin sağlığının durumuna, kontrendikasyonların varlığına / yokluğuna bağlı olarak penisilinler, sefalosporinler ve makrolidler reçete eder. Florokinol, çocuklarda genellikle diğer grupların antibakteriyel ajanlarına karşı alerjisi varsa veya etkinliklerinin olmaması durumunda, nadiren bebekler için reçete edilir. Bu ilaçlara laboratuarda üretilen "yapay" antibakteriyel ajanlar denir. 12 yaşın altındaki çocuklara verilemez.

Çocuklarda kronik tonsillit ve antibiyotikler sıklıkla eşanlamlıdır. Bu tür fonlar hastalığın nüksleri için endikedir. Penisilinler hafif bir terapötik etkiye sahiptir, makrolidler - biraz daha güçlüdür, fakat vücuttan daha uzun süre tahliye edilirler. Sefalosporinler daha toksik, ancak daha etkilidir. Anjina için antibiyotik fiyatları ilaç üreticisine bağlı olarak değişir.

Antibiyotik tedavisi

Rasyonel antibiyotik tedavisi bademcik iltihabının tedavisinde zorunlu aşamalardan biridir. İlaç, patojenin ajanın aktif maddesine olan duyarlılığına göre kesin olarak reçete edilir. İlacın iltihaptan etkilenen organlara nüfuz etme yeteneği de dikkate alınmalıdır. Hastanın yaşını, arka plan patolojisini, epidemiyolojik durumu dikkate aldığınızdan emin olun. Yetkin olarak seçilmiş bir ajan, yan etki riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Tonsillit tedavisi için antibiyotikler genel kan testi, farenks gelen bir smear sonra seçilir.

amoksisilin

Bu ilaç hastalara sıklıkla reçete edilir. Amoksisilin geniş bir antimikrobiyal etki spektrumuna sahiptir, hastalar tarafından iyi tolere edilir, yenidoğanlar tarafından kullanılmasına izin verilir. İlacın ortalama maliyeti 60 ruble. Bu antibakteriyel madde, penisilinler grubuna aittir, güçlü bir bakterisidal etkiye sahiptir, patojenik mikroorganizmaları inhibe eder. İlaç, düşük dozlarda alınan yarı sentetiktir. İlaç hızla mideden alınan ve bakterileri yok eden kanın içine çekilir. Amoksisilin, etkili bir enflamatuar sürece neden olan streptokokları, stafilokokları ve diğer mikroorganizmaları etkili bir şekilde öldürür. Zaten hastanın üçüncü gününde, rahatlama hissedecek, vücut ısısı düşecek, boğazdaki ağrı rahatlayacak ve nefes alması kolaylaşacaktır.

azitromisin

Antibakteriyel ilaç Azitromisin, bademcik bakteriyel etyolojisiyle yaygın olarak popülerdir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için reçete edilir.

 1. Bu antibakteriyel madde, bir aktif bileşen olarak azitromisin, laktoz monohidrat ve bir dizi başka yardımcı bileşen içerir.
 2. Kapsül formunda bulunur, makrolid grubunun antimikrobiyal ilaçlarını ifade eder.
 3. İlaç KBB organlarının enfeksiyonları için gösterilmiştir.
 4. İlaç, ağırlığı 45 kilogramdan fazla olan çocuklar ve yetişkinler için reçete edilir.
 5. İlk günde, ilaçtan 500 mg, ikinci ila beşinci ila 250 mg alınır.
 6. Yan etkiler arasında mide bulantısı, kusma, sandalyenin üzülmesi, karın ağrısı yer alır. Bazen deri döküntüleri şeklinde alerjik reaksiyonlar vardır.
 7. Hamilelik ve emzirme döneminde sadece bir doktora danıştıktan sonra ilacı alabilirsiniz.
 8. Karaciğer, mide hastalıklarında, nadiren bu ilaç reçete, sadece akut gereklilik durumunda.

İlaç Azitromisin 25 yıldan daha yüksek olmayan bir sıcaklıkta 2 yıl süreyle saklanmalıdır. Reçeteye göre eczanelerde serbest bırakılır.

siprofloksasin

Antibakteriyel ilaç, 250 veya 500 mg aktif ve yardımcı madde içeren tabletler şeklinde mevcuttur. Aktif bileşen siprofloksasindir. Bir grup florokinol, yapay olarak üretilmiş antibiyotik anlamına gelir.

İlaç siprofloksasinin genel tanımı.

 1. İlaç siprofloksasine duyarlı patojenler tarafından provoke edilen solunum yolu enfeksiyonları için endikedir.
 2. İlaç 1 yaşından itibaren çocuklara verilebilir.
 3. Dozaj katılan doktor tarafından belirlenir.
 4. Hasta karaciğer, böbrekler ile ilgili sorunlar varsa - ilaç aşırı dikkatle alınır. Bu tür sorunları olan çocuklar için, ilaç kontrendikedir.
 5. Hamile ve emziren kadınlar, ilacın tüketilmesine izin verilmez.

İlacı 3 yıl boyunca 25 derecelik bir sıcaklıkta saklayabilirsiniz. Her paket 25 tablet içerir.

sefaleksin

Antibakteriyel ajan oral süspansiyon için granüller formunda mevcuttur. Sefalosporinlerin antibiyotik grubuna karşılık gelir. Aktif madde sakarin sodyum, sitrik asit vb. Şeklinde sefaleksin ve yardımcı maddelerdir.

 1. İlacı oral olarak uygulayın, dozaj doktor tarafından belirlenir.
 2. 20 kilogramdan fazla olan çocuklara reçete edilir.
 3. Tedavinin seyri 7-10 gündür.

Talimatları izleyerek, yan etkiler önlenebilir. Alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde kendini gösterirler. Gebelikte, antibiyotik sadece daha fazla koruyucu ilaç etkili değilse reçete edilir. Aynı durum hemşirelik kadınları için de geçerlidir, ilaç sadece bir doktorun atanmasından sonra, bir dizi testin yapılmasında kullanılabilir.

sumamed

İlaç makrolid grubunun antibakteriyel maddelerini ifade eder. Aktif madde azitromisin'dir. Kapsüller halinde mevcut olan bir granül 250 mg aktif bileşen içerir. Sistemik kullanım için antibakteriyel bir maddedir.

 1. Sumamed yemeklerden 1 saat önce veya yemekten 2 saat sonra alınmalıdır. Kapsüllerin tümü yutulur. Günde 1 kez al.
 2. 45 kilogramdan fazla olan çocuklar tarafından kullanılmak üzere izin verilir.

Ortalama olarak, tedavi süreci 5 gün sürer. Antibiyotik hızlı bir şekilde vücutta uzun süre kanda tutulur. İhmal edilmiş anjina formları ile kullanım süresi daha uzun sürebilir.

eritromisin

Bu antibakteriyel ilaç, kaplanmış tabletler formunda mevcuttur. Aktif madde eritromisin'dir. İlaç makrolidlerin grubuna aittir.

 1. Kontrendikasyonlar, ilacın bileşenlerine alerji, karaciğer yetmezliği içerir.
 2. Yemeklerden 1 saat önce ağızdan alın, yetişkinler günde dört kez 200-500 mg olacak ve dozaj doktor tarafından reçete edilir. İleri yaştaki insanlar (60 yaşın üzerinde) yetişkinlerle aynı normlara sahiptir.
 3. Tedavinin seyri 1-2 hafta için tasarlanmıştır. Tedavinin bitiminden sonra 2 gün daha al.
 4. 3 yaşından büyük çocuklar için yemeye izin verilir.

Her paket 25 tablet içerir. Raf ömrü 3 yıldır.

seftriakson

Bu ilaç enjeksiyon kullanımı için tasarlanmıştır. Çözümler yapmak için bir toz formunda mevcuttur. Aktif madde seftriakson ve yardımcı bileşenlerdir. Hemşirenin enjekte etmesi tavsiye edilir. Bu antibiyotik kullanılarak bademcik iltihabı enjeksiyonu 14 gün bebeklere izin verilir.

 1. Kontrendikasyonlar arasında hepatik yetmezlik, ilacın bileşenlerine karşı bireysel hoşgörüsüzlük vardır.
 2. Kullanmadan önce, cilt antibiyotiğin lidokaine duyarlılığı açısından analiz edilir.
 3. Gebelikte, Ceftriaxone ile tedavi edilmesi tavsiye edilmez.
 4. Reçeteyle eczanelerde üretilmektedir.

Antibakteriyel ajan Ceftriaxone, bir kural olarak, bir tıbbi kurumda tedavi gören hastalar için reçete edilir. Her gün 5-7 gün boyunca bu maddeyi kas içinden enjekte etmek gerekir.

amoxiclav

Kombine eylemin antibakteriyel bir ilaçtır. Aktif madde amoksisilin - geniş etki yaratan penisilin grubunun bir antibiyotiktir. Aynı zamanda bakterisid etkisini artırır klavulanik asit içerir.

 1. İlaç süspansiyonlar için tablet ve toz formunda mevcuttur. Kullanmadan önce, tablet suda çözülür (100 ml'den az olmamalıdır). Sonra iyice karıştırın. Hapları da çiğneyebilirsiniz.
 2. İlaç hayatın ilk günlerinden çocuklar için kullanılmasına izin verilir. Dozaj doktor tarafından belirlenir.
 3. Amoksiklav, sefalosporinlere alerjisi olan hastalara reçete edilmez.
 4. Tedavi döneminde böyle bir ilaç, bol su içmeniz gerekir.

Kronik bademcik iltihabında amoksiklav, bazen hastalığın sık relapsları olmak üzere terapötik önlemler olarak bazen reçete edilir. Doz ve kabul süreci, patoloji biçimine bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

Antibiyotik olmadan yapabilir miyim?

Birçok doktor, tonsillitin antibakteriyel ajan kullanmadan kazanılamayacağını iddia ediyor. Böyle bir yargı doğru değildir, çünkü bunların hepsi hastalığın karmaşıklığına bağlıdır. Patoloji komplikasyon olmadan ilerlerse, sıcaklık fazla yükselmez, bezlerde plak yoktur - antibakteriyel ilaçlar olmadan yapılması oldukça gerçekçidir.

Hangi tür anjinalar antibiyotiksiz tedavi edilir?

 1. Ülseratif nekrotik tonsillit, antibakteriyel ilaçlar olmaksızın yok edilir. Hastalık genellikle kolayca ilerler, ateş yoktur, titreme olmaz, gökyüzünün bademciklerinde sadece ülseratif nekrotik plak görülür. Bu patoloji formu, lokal yollarla - durulama, anti-enflamatuar ilaçlar ile tedavi edilir. Boğazda ağrı varsa, antispazmodikler almalısınız.
 2. Angina mantar etiyolojisi de antibakteriyel madde kullanılmadan tedavi edilir. Çoğu zaman doktor, antifungal ve antiseptik ilaçları yerel etkiyi reçete eder.
 3. Viral bademcik iltihabı ile antibiyotik tedavisine gerek yoktur. Palatine bademciklerin bu tip patolojisi, lokal aksiyon ilacı - anti-enflamatuar, analjezik, spazmolitik ilaçlar yardımıyla ortadan kaldırılır. Ek olarak, farinksin durulanması yararlıdır.

Bakteriler tarafından kışkırtılan tonsillit, antibiyotik olmadan tedavi edilemez. Bu tür biçimler arasında foliküler, lacunar, fibröz, kataral, sifilitik anjina bulunur.

Antibiyotiklerin seçimi ve uygulanması için özel talimatlar

Antibakteriyel preparatları kendi başına seçmek kesinlikle yasaktır. Birçok kişi bu kuralı ihmal ediyor, tanıdıkların tavsiyelerine dayanarak ilaç satın alıyor, reklamdan etkileniyor. Bu durumda, hangi komplikasyonların geliştiğine göre hastalığın ihmal edilmiş bir hal alması riski vardır.

 1. Antibakteriyel ilaçlarla tedavi süreci 1 haftadan 10 güne kadar sürmelidir.
 2. Makrolidleri kullanan tedavi, 5 günden fazla bir ortalama almaz.
 3. Antibiyotiklere başladıktan sonra, sağlık durumu 2-3 gün sonra iyileşir.
 4. Bu ilaçların gastrointestinal sistemin çalışması üzerinde zararlı bir etkisi vardır. GASTROINTESTINAL TRACT ile herhangi bir problem olmadı, aynı zamanda antibakteriyel tedavi ile eş zamanlı olarak reçete yazdı.
 5. Antibiyotik tedavisinin seyrini keyfi olarak azaltmak imkansızdır.

Doktor antibakteriyel ilaçlar reçete ettiyse ancak hasta herhangi bir iyileşme yaşamamışsa - tekrar tekrar doktora başvurmak gerekir. Uzman başka bir yol seçecektir. Antibiyotiklerle paralel olarak, bifidobakteri ile ilaç almak için tavsiye edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdaki balgam nereden gelir ve nasıl kurtulur?

Kararsız havalarda, en önemli sorun soğuk algınlığı problemidir. Herkes en az bir kez sahip olacak...Kararsız havalarda, en önemli sorun soğuk algınlığı problemidir.

Enfeksiyöz anjina soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir

Angina, çeşitli mikropların ağız boşluğunun mukoza zarına nüfuz etmesi sonucu ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalık anlamına gelir. Bu işlem sonucunda, farinks ve bademcikler alanı etkilenir.