Loading

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Lacunar Angina

IBC 10'un uluslararası sınıflandırmasında, lacunar anjin, zehirlenme semptomları ile işaretlenmiş yüksek sıcaklığa sahip şiddetli bir seyir ile karakterize edilen akut bademcik iltihabından biri olarak kabul edilir.

Lacunar anjinası genellikle bakterilerden kaynaklanır, hastalık viral orijinli olan catarrhal anginadan daha az bulaşıcıdır. Bakteri enfeksiyonu ile enfekte olmak için kişisel temas, yemek, çatal bıçak takımı, diş fırçası ile doğrudan temas halinde olabilirsiniz.

nedenleri

Nedensel ajanlar beta-hemolitik streptokoklardır:

 1. Beta-hemolitik Grup A - kendi normal florasının sabit bakteriler, cilt, burun boşluğu, antibiyotik penisilin duyarlı toksinler üreten yaşayan, karbapenemler, sefalosporinler;
 2. B grubu - kendi florasına aittirler, nazofarenksin üzerindedirler, sıklıkla hamilelik sırasında vajinada bulunurlar;
 3. D grubu - bu mikroorganizma için başka bir isim - enterococcus, gıda zehirlenmesi, safra kanallarının enflamasyonu sık görülen bir nedeni olarak hizmet eder.

Beta-hemolitik streptokokların genel özelliği, eritrositleri tamamen yok etme, vücudun zehirlenmesine neden olan toksinleri serbest bırakma yeteneğidir.

Lacunar anjinasının nedeni, pnömokok, stafilokok, Friedlander's sopası, Pfeiffer sopasıyla enfeksiyona dönüşebilir.

Lacunar anjin akışının şiddeti, patojen tipi, hastanın bağışıklık durumu ile belirlenir. Yani, Friedlander çubuğunun neden olduğu lacunar anjinası, genellikle belirgin semptomlar olmadan ilerler, sıcaklıkta bir artış, antibiyotikler tarafından iyi tedavi edilebilir.

Pfeiffer'ın asası tarafından tetiklenen lacunar anjinası ile birlikte, laringeal ödem eşlik eden ciddi komplikasyonlara sıklıkla rastlanır. Larinksin şiddetli şişmesi olan bu hastalarda solunumun normalleşmesi için, bir trakeotomi - cerrahi operasyona başvurmak zorundadır.

Kuluçka dönemi - enfeksiyondan hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkmasına kadar geçen süre, lacunar anjin ile birkaç saat olabilir ve 5 güne kadar sürebilir. İnkübasyon süresinin süresi, enfekte eden maddenin aktivitesine ve kendi bağışıklığına bağlıdır. Semptomlar çok hızlı bir şekilde büyür, üşüme, halsizlik, sıcaklığın artmasıyla kendini gösterir.

Palatine bademciklerindeki değişiklikler

Ağız boşluğuna yerleşmiş ve lenfoid faringeal halkanın bir parçasını oluşturan palatine bademcikler, lakunar anjinada, catarrhal anjinaya göre daha ciddidir.

Sadece bademciklerin (bezler) yüzeysel epitelyal membranları patolojik sürece dahil olmakla kalmaz, aynı zamanda derin yerleşimli dokular da bulunur.

Dil amigdala, yan silindirler, nazofaringeal tonsil (lenf bezleri) - Streptokoklar, sadece damak tonsiller, ancak yutak halkasının başka bölümlerini etkilememesi en yaygın nedeni, laküner anjin vardır.

En derin süreçler palatine bademcikler içinde belirtilmiştir. Lenfoid faringeal halkanın diğer kısımları gibi palatine bademcikler çoğunlukla lenfoid doku, lakunadan oluşur. İçeride, lacuna mukoza epiteli ile kaplıdır.

Lacunar anjina ile mukus lakuna iltihaplanır, tıkanır, dolaşım bozulur ve pürülan tıkanıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bademcikler sinir uçlarıyla cömertçe sağlanır, şişkin duyarlı hücreler güçlü bir şekilde tahriş eder, bu da anjinada ağrıya neden olur.

Pürülan çökeltiler ve tıkaçlar lacunar anjina ve foliküler olarak oluşur, bu iki tip akut tonsillite sıklıkla pürülan tonsillit olarak adlandırılır. İsim, teşhis açısından önemli değildir, doktorlar tarafından kullanılmaz.

Bu günlük yaşamda yaygın ve iyi laküner anjin ana özelliği yansıtır - sarı irinli plak bademcikler üzerinde şeritler, tüpler şeklinde. Pus ölü bakteriyel, epitelyal, kan hücrelerini içerir.

Pus lakunayı derinden doldurur, bu yüzden lokal tedavi sonuç vermez. Durulama yok, sulama iltihaplı içerikleri lakenin derinliklerinden çıkaramaz. Laksuyu yıkayarak doktorun ofisindeki irin çıkarın.

Mukus lakunada uzun süreli şişme, doku beslenmesinin ve nekrozun bozulmasına neden olur. Bademciklerin yüzeyinde ve lacunların derinliklerinde epitel, nekroz ve fibröz doku atakları vardır.

Plak bir spatula ile kolayca ayrılır, neredeyse tüm bademcikleri kapsayabilir. Lacunar anjin ile iltihap iki taraflıdır, hastalığın süresi bir haftadır.

semptomlar

Lacunar angina yutulduğunda yüksek ateş, boğaz ağrısı ile oluşur. Hasta güçte keskin bir düşüş hissediyor, sıcaklık 39 ° C'ye yükseliyor... 40 ° C

Bezlerdeki derin iltihaplanma, boğazda şiddetli ağrıya neden olur. Hasta tükürüğü yutması zor, konuş, yemek. Hem yetişkinler hem de çocuklar lacunar anjinası için iştahlarını yitirir ve zayıflık yaşarlar.

Rahatsızlık, eklemlerde ağrı, alt sırt, terleme, baş ağrısı var. Ağır lacunar anjinada, karakteristik semptomlardan biri göz hareketinde ağrı, bulantıdır.

Kalbin kasılma sıklığı artar, solunum sıklaşır, tükürük ağız köşelerinden dışarı çıkar, boğazda akut ağrı nedeniyle yutulması imkansızdır.

tanılama

Muayenede kızarıklık, şişlik ve palatine bademciklerin büyüklüğünde bir artış kaydedilmiştir. Kızarıklık yumuşak damağa, kollara uzanır. Submandibular lenf düğümleri iyi incelenir, ağrılıdır.

Bademcikler, lakunanın ağzına yakın konsantre edilmiş sarımsı bir kaplama ile kaplanır. Kan formülü değişir. Lökosit sayısında artış, ESR'de 40-50 mm / saate kadar bir artış vardır.

Son tanı, farenjektomi, bakteriyel inokülasyon, genel kan analizinden elde edilen veriler, idrar ile belirlenir.

tedavi

Lacunar anjin tedavisinin temeli antibiyotik tedavisi, aynı zamanda ağrı kesiciler, antipiretik ilaçlar, antihistaminikler, immünomodülatörler, anti-inflamatuar ilaçlar, vitaminler reçete edilir.

Lacunar anjina için antibiyotikler

Streptokok enfeksiyonları için antibakteriyel tedavinin süresi 10 gündür. Lacunar anjin tedavisinde, penisilin serisinin antibiyotikler, karbapenemler, sefalosporinler reçete edilir.

Lacunar anjinası çoğunlukla augmentin, ampisilin, sumamed, klaritromisin, sefuroksim, sefotiam, ampioks, azisin gibi antibiyotiklerle tedavi edilir.

Tetrakoklinler, fluorokinolonlar, sulfonamidler, co-trimoksazol, lacunar anjina tedavisinde kullanılmaz. Florokinolonlar ve tetrasiklinler dirençli hale beta hemolitik streptokok ve sülfonamid ve ko-trimoksazol bakterilere karşı yeterli bir etkinliğe sahip değildir.

Hastaya, günde 6 kez furicilin, gramicidin, papatya, pembe bir manganez asit çözeltisi ile gargara yapması önerilir.

Durulama lacunae

İşlem lacunar anjinada topikal tedavi için kullanılır. Kızarma boşluklarına hamilelikte, herhangi bir yaştaki çocuklar ve yetişkinler için izin verilir.

Prosedür, görsel kontrol altında özel bir şırınga ile bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Yetişkinler anestezi olmadan yıkanır, çocuklara lidokain ile anestezi uygulanır.

Bu yıkama yöntemi bademcik dokuları için oldukça tehlikelidir, şimdi, lausların yıkama yönteminin vakum yönteminin daha sık kullanıldığı görülmektedir. Aparat, pürülan fişleri çıkarmaya yardımcı olan bir vakum oluşturur ve ultrasonun ek etkisi, tapa kırılır ve irin dışarı akışını kolaylaştırır.

Çocuklarda lacunar anjin tedavisinin özellikleri

Sıcaklık, anti-inflamatuar tedavi dışında, 40 ° C'yi, çok olabilir çocuklarda ilk gününden itibaren, alt antipiretikler, analjezikler reçete. Yüksek ateş, kramp, karışıklık, deliryum eşlik edebilir.

Çocuğun dehidrasyonuna izin vermemek, bakteriyel zehirlenme semptomlarını şiddetlendirmemek önemlidir.

Küçük çocuklar domates, süt, meyve içecekleri, et suyu hariç sıcak çay, meyve suları sunmalıdır. Bir çocuğun içilmesi, boğazı yumuşatmanın yanı sıra yüksek sıcaklıktan dolayı vücuttaki sıvı kaybını telafi etmek ve ter ile deşarj etmek için gereklidir.

antipiretik tercih şuruplar, rektal fitiller şeklinde, parasetamol, ibuprofen ihtiva eden preparasyonlar tercih edilmektedir. Yerel olarak boğazı heksoral, givalex, spreyler içinde yoglar ile sulayın.

Lokal bir tedavi olarak antibiyotiklerle tedaviye ek olarak, çocuklara lipofilize etmek için reseptör farenggocept, septothete'ye lolipop verin. Bir çocuk için tatlı şeklinde ilaçların gargaradan daha kolay anjina ile alınmasıdır.

komplikasyonlar

Laküner anjina doğrudan, otit, larinjit, lenfadenit olarak bademcikler, inflamasyon ile ilişkili komplikasyonlara neden olabilir.

Daha da zorlaşan geç komplikasyonlardır. Lacunar angina'nın uzun dönem sonuçları şunlar olabilir:

 1. kalbin patolojisi;
 2. romatizmal ateş;
 3. glomerülonefrit.

görünüm

Lacunar anjin tedavisinin prognozu olumludur. Sık anjina ile, olası komplikasyonlar nedeniyle tahmin daha az elverişlidir.

Lacunar angina: gerekli tedavi, semptomlar, + 3 fotoğraf

Laküner anjina hangi bademcikler kızarıklığa telaffuz, bulaşıcı nitelikteki üst solunum yollarında akut bir hastalık olarak adlandırılır, damak kemer sıklıkla bademcik boşlukları içinde şişirilir (aslında, laküner tonsillit ne ve onun adı var itibaren) irinli plaket görülebilir. Çoğu durumda, uygun tedaviyle, hastalık 10 günden fazla sürmez. Ek maddeler anjina en sık streptokoklar ve stafilokoklar ve pnömokok ve diğerlerini laküner.

Lacunar angina'nın nedenleri: enfekte olabilir miyim?

Laküner anjina havayı yakalamak - damla, ve çoğu durumda laküner tonsillit ana nedeni kötü kullandığı kişi, ev eşyası, yatak, ev eşyaları, vs. Dolayısıyla eğer ev biriyle enfekte temastır,. diğer aile bireyleri üzerindeki etkisini sınırlamak için gerekli, hastanın kendi yemekleri ve ayrı yatak çarşafları olmalıdır.

Peki, aşağıdaki nedenler vücut lacunar angina hastalığına yatkınlık sağlayabilir:

 • İlkbahar ve sonbahar-kış hipovitaminozu ile birlikte, catarrhal hastalıklar acı sonra bağışıklığı zayıfladı;
 • hipotermi veya uzun süreli çekime maruz kalma;
 • Diğer enfeksiyon türlerine karşı anjina (örneğin, kataral) lacunar formuna geçiş: kronik tonsillit, çürük dişler, dış enfeksiyon.

Lacunar angina belirtileri

Ancak lacunar anjin için, diğer formlarda olduğu gibi, aşağıdaki semptomlar karakteristiktir:

 • vücut ısısı 39-40 ° C'ye ulaşabilir;
 • Yutulduğunda boğaz ağrısı, tükürük;
 • lomber ve gastrokinemius kaslarında ağrı;
 • zayıf, kırık, halsizlik, baş ağrısı, titreme hissi;
 • vücudun yüksek sıcaklıkta dehidrasyonu;
 • Lokal lenf düğümleri ağrılı ve büyüklükte büyümüştür.

Ama, laküner bademcik süpürasyon merkezlerinin birleşmesiyle, bazı durumlarda bademcikler üzerinde ve boşluklar ağızlarında sarı-beyaz yamalar (irin) olan arasında başka biçimlerde, ayırt belirli bir yerel belirtiler vardır. Benzer semptomlar foliküler tonsillitte görülebilir ve bir de ve doktorlar genellikle foliküler, laküner tonsillit tanısı yüzden aynı kişinin hem bir ve başka bir biçimde olabilir. Yerel belirtiler aşağıda lacunar anjinasının fotoğrafında açıkça görülebilir.

Lacunar boğaz ağrısı tedavisi: yöntemler ve araçlar

Lacunar anjina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Lacunar anjinası için bir antibiyotik reçete etmeden önce, doktor hastanın boğazını muayene etmeli ve belirli bir patojen tipini tanımlamak için ve ancak bu durumda uygun bir antibiyotik reçete etmek için tank ekiminde bir leke yapmalıdır.

Dikkat lütfen! Kendini ilaca almayın ve antibakteriyel ilaçları kendiniz yazmayın, çünkü bir antibiyotik bir anjina ile yardımcı olabilirken diğeri etkili değildir. Uygun bir antibiyotik sadece doktorunuz tarafından reçete edilebilir!

Ayrıca tam bir antibiyotik içme içmek için de gereklidir. Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanır. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve iyileştiğinize karar verirseniz, her durumda antibiyotiği ortadan kaldırmayın. çünkü vücutta hala patojen mikroplar vardır ve ilacın iptali ile birlikte yeni bir kuvvetle hareket etmeye başlayacaklar ve dahası, daha önceki antibiyotiğe karşı direnç geliştirecekler ve gelecekte buna yardımcı olmayacaktır.

Lacunar angina ile hangi antibiyotikler almalıyım?

Lacunar anjin tedavisi için, patojen türüne ve hastalığın seyrine bağlı olarak, aşağıdaki antibiyotikler reçete edilebilir:

 1. penisilin grubu: amoksisilin, oksasilin, amoksiklav, flucloxacillin, augmentin ve diğerleri;
 2. sefalosporinler: seftriakson, sefotaksim, sefaleksin;
 3. makrolidler: zitrolil, toplanmış, antibiyotik azitromisin.

Tedavi ile paralel olmalı ve 1-2 hafta tedaviden sonra probiyotik almak (kendini gösterebilir Eğer buna sahip ne kadar süre ile bağlı olarak) olmalıdır (boğaz ağrısı için antibiyotik aldıktan sonra olacağından emin) bağırsak dysbiosis gelişimini önlemek için, bunu bilmek önemlidir preparatlar: bifidumbacterin, lactobacterin, linex, vb. Bu ilaçları ihmal etmeyin, çünkü antibiyotik almanın bu hoş olmayan sonucuyla (kendi deneyiminizde test edildi) çok yıpranmışsınız.

Alerjik reaksiyonların oluşmasını engellemek, vücudun genel durumunu iyileştirmek ve bademciklerin şişmesini önlemek için antihistaminikler almalısınız: suprastin, loratadin vb.

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde zorunlu yatak istirahati, vücudunuzu yüklemek değil, dehidratasyon ve vücuttan toksinlerin çıkarılmasını önlemek için bol miktarda sıvı (sıcak çay, kompostosu, meyve suları, su).

Bir yardımcı olarak, boğaz ağrısının durulanmasını furakilin çözeltisinin yanı sıra çeşitli otlar ile kullanabilirsiniz: papatya, adaçayı, nergiz. Bademcik tortuları, bademciklerin lakunalarında ve yüzeylerinde oluşan yıkamayı önlemek için durulamalara ihtiyaç vardır.

Sıcaklık uzun süre (1-2 gün) 38 ° C'nin üzerinde tutulursa, antipiretik bir madde alınmalıdır.

Çocuklarda lacunar anjinin semptomları ve tedavisi

Çocuklarda Lacunar angina bazı özellikler ile ortaya çıkabilir. Zamansız veya yanlış tedavi durumunda, çocuğun karın ağrısı, bulantı, konvülsiyon, baş ağrısı, boğulma saldırıları (genişlemiş bademcikler nedeniyle) olabilir. Bu gibi durumlarda, bir pediyatristten acil yardım istenir.

Çocuklarda lacunar anjinası tedavisi de antibiyotiklerle gerçekleştirilir. Hastalığı antibiyotiklerle tedavi ederken, çocuğun yaşı ve aynı zamanda alerjik reaksiyonların bir veya daha fazla antimikrobiyal ajanlar grubuna olası etkileri de göz önünde bulundurulur.

Çok küçük çocuklara antibiyotikler, süspansiyonlar (amoksisilin, sefaleksin, vb.) Şeklinde verilmelidir. Diğerlerinde, yetişkinlerde olduğu gibi, sadece daha küçük dozlarda.

Çocuğun vücudunu tekrar zehirlememek ve uygunsuz tedavinin olumsuz sonuçlarından kaçınmak için, antibiyotikler ancak doğru tanı konulduktan ve spesifik bir patojen tipi tanımlandıktan sonra verilmelidir.

En uygun antibiyotiği seçmek için, hekim, bir laboratuar çalışması ile patojenin farklı antibiyotik gruplarına olan duyarlılığını belirlemelidir. Çocuklarda angina'nın yanlış tedavisi çok, çok ciddi sonuçlara yol açabileceğinden dolayı, bu aşama son derece önemlidir, bununla birlikte, lagranjinal anjinanın fıtığa dönüşmesi olabilir ve bu da ciddi beyin hasarına neden olabilir. Başka komplikasyonlar da olabilir - orta kulak iltihabı (otitis), zatürre, çeşitli kalp hastalıkları, larenjit.

Bilmek önemlidir, lacunar anjininin yetersiz tedavisinin sakatlığa yol açabileceği ve ölüm vakalarının da bilindiği, bu nedenle bu hastalığın tedavisi ile gecikme ve yetkili doktorlara başvurma.

bifiform-çocuk bifidumbakterin ve antihistaminikler - - çocuklara antibiyotiklerle bozukluğu ve alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını önlemek için, bifidobakteri içeren formülasyonlar elde etmek için gereklidir zodak vs.

Hangi komplikasyonlar olabilir

Lacunar anjinin en sık görülen komplikasyonları kronik tonsillit, servikal lenfadenit, akut otitis media, larenjit, laringeal ödem, boyun flegmonudur. Ayrıca, lacunar angina'nın daha ağır bir forma geçişiyle (flegmonus anjina) beyin hasarı mümkündür. Enfeksiyonun solunum yolu boyunca ilerlemesiyle birlikte, akciğerlerin enflamasyonu olabilir. Lacunar anjinanın sık görülen komplikasyonları arasında miyokardit, romatizma, sepsis, piyelonefrit vb.

Bu olumsuz etkilerin ortaya çıkmasıyla bağlantılı olarak, lacunar anjin tedavisinden sonra en az 2 kez kan ve idrar testi yapılması ve herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için EKG yapılması gerekmektedir.

Hastalığın önlenmesi

Bu hastalığın önleyici bir önlemi olarak, sadece bağışıklığının güçlendirilmesi önerilebilir. Bunu yapmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı yönlendirmek gerekir: düzenli yürüyüşler, ılımlı egzersiz, spor (koşu, yüzme, vb), sertleştirme prosedürleri - tüm bu sadece lacunar anjin yakalamak değil, hiç zarar vermemize yardımcı olacak!

Ayrıca, vücudun enfeksiyöz hastalıklara karşı direncini arttırmak için, immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak mümkündür ve hipovitaminozis dönemlerinde daha çok meyve vardır ve vitaminler içmektedir. Ve daha çok boğazda ilk ağrı oluşumunda bir profilaksi olarak, furatsilinom ile durulamaya başlamalısınız - hiçbir zarar olmayacak ve bakteriler öldürecek!

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Lacunar Angina

Lacunar Angina Bıldırcınların tutulumu ile ortaya çıkan ve doğrudan boyunda bulunan lenf düğümlerinin patolojik sürecine karışan enfeksiyöz hastalıklara değinen bir bakteriyel etiyoloji hastalığıdır.

Akut lacunar anjin oldukça tehlikeli bakteriyel enfeksiyonlara aittir, çünkü eğer zamanında tanı konulmazsa ve özel ilaçlar kullanılmazsa, bu hastalık ciddi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastalık, oldukça tipik bir semptomatolojiye işaret eden herhangi bir yaş aralığındaki bir kişiyi etkiler.

Lacunar anjinası için antibiyotikler, patolojik patojeni hemen etkileyebilecek başlıca ilaçlar olarak kabul edilir. Kişi tarafından lacunar anjinanın önlenmesi organizasyonunda çok önemli bir aşama, vücutta yer alan kronik bir enfeksiyonun ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif bir şekilde güçlendirilmesinin herhangi bir zamanının akıl sağaltımıdır.

Lacunar anjina nedenleri

Purulent lacunar anjina, bakteriyel kaynaklı infeksiyöz patolojiler grubuna aittir. en sık neden olan madde Bu nadir yeterli A grubuna ait, hemolitik streptokok çıkıntı, ancak, bununla birlikte, neden enfeksiyon stafilokoklar veya sözde karışık bitki enfeksiyon, diğer bir deyişle bazı türler etmez ve dışarı streptokoklar, stafilokoklar ve aşağıdakilerden oluşmaktadır. Gönüksü neden olan gonokokus gibi bir patojenin önceden teşhis edilmiş foliküler lacunar anjina ile bademciklerden atılım vakaları vardır. Bununla birlikte, söz konusu olgular, söz konusu patolojiye büyük benzerlikleri nedeniyle nadiren kaydedilmekte ve çoğunlukla düzensiz cinsel aktivitenin erken başlangıcı ile ilişkilendirilmektedir.

Hemolitik streptococcus A tipi enfeksiyon, genel olarak oldukça yaygın olan hava kaynaklı bir hastalıktır. Bu özellikle çocuk gruplarında ve aynı zamanda hastayla aynı anda havalandırmasız iç mekanda uzun süreli kalışlarda geçerlidir. Patojen ile kontamine olmuş gıdaların yanı sıra, kötü yıkanmış tabaklardan yemek yerken veya enfeksiyon taşıyıcısı olan çatal-bıçak kullanılarak yutulan besinler yoluyla gerçekleştirilen enfeksiyonu sindirim yolu dışında bırakılmaz. Enfekte havlular, oyuncaklar, hijyen ürünleri ile ortak kullanım sürecinde enfeksiyonun yaygın bulaşma yolu da vardır.

Foliküler laküner anjin aktif bir çok bulaşıcı ve bulaşıcı hastalıklara ilişkindir, bu hipotermi çocuk ya da yetişkin, soğuk gıda yana ya da içecek ve patojen etkileri ile ilgili olarak, özellikle daha düşük bir bağışıklık tepkisi. Bir hasta enfeksiyon olarak ve vücut içinde hastalığın varlığı hemolitik streptokok veya stafilokok periyodunun tamamı bir kaynağı olarak işlev görür, ve akut laküner anjin olup durumunda kronik hale gelir, ve her defasında madde aktivasyonu ve ortama aktif boşaltım şiddetlenmesine meydana gelmektedir.

Hemen, hemolitik streptokok, A grubu ait, genellikle uzun zincirli bulunan, sabit yuvarlak sporları, oluşturmayan bir gram-pozitif bir mikroorganizmadır. İnsan vücudunun hem cildini hem de mukoza zarlarını kapladığından, her yerde görülmesiyle karakterizedir. Hemolitik Streptokok kan agar, hemolitik aktivitesi aktif büyüme kapasitesine sahip olan, örneğin streptolizin, hemolisin, streptokinaz A ve Hiyaluronidaz gibi toksinleri üretir.

Semptomlar ve lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinası için kuluçka süresi genellikle kısadır ve sadece birkaç saat sürer, ancak bazen 2-3 günlük bir süreye ulaşabilir. Onun için herhangi bir özel klinik, genellikle hasta kişidir, hastalığın herhangi bir semptomu yaşamaz.

Purulent lacunar angina her zaman çok hızlı gelişir ve aşağıdaki tipik semptomlarla karakterizedir:

- Vücut ısısı maksimum 39 ° C'ye kadar keskin bir artış, zayıflık, titreme, kas ağrıları şeklinde eşzamanlı semptomların gelişmesi.

- Neredeyse aynı anda, hastalar özellikle tükürük, su veya yiyecek yutulduğunda boğazda şiddetli ağrı hakkında endişelenmeye başlar. Genellikle ağrı kliniğe hayali bir otit vererek kulağa yayılabilir.

- Submaksiller bölgede, boyunda, palpasyon, ağrılı ve hatta gözle görülebilen gözle görülebilen, lenf düğümlerinde artış olur.

- Bazen eşzamanlı bir semptomatoloji olarak, özellikle çocuklarda, bulantı, karın ağrısı, kusma, sık ve seyrek dışkı bir klinik var.

- Hastanın ağız boşluğunu incelerken, lacunar anjinasının tipik ve en önemli işareti hemen ortaya çıkar - bu bademcikler üzerinde bir saçmalıktır. Lacunar anjinası ile apselerin, her iki bademcik bölgesinde de kirli beyaz lekeli lekeler, biçimsiz odaklar olduğu unutulmamalıdır. Palatine ait kavisler, damak, boğazın arka duvarı purulent lacunar anjinası tanısıyla karakterizedir. Bademciklerin kendileri hacimce önemli ölçüde artar, parlak hiperemik görünürler. Ayrıca, bu tür hiperemi, palatine kemerler ile damağa yayılır, ancak farenksın arka duvarı, kural olarak, patolojik sürece dahil değildir. Dilin yüzeyinde, kirli gri bir kaplama açıkça görülebilir.

Hastalıktan sonra iyileşme veya iyileşme aşaması, boğazda ağrıda önemli bir azalma, sıcaklık tepkisinde bir azalma ve belki de halsizlik gibi zayıflık hissi ile karakterizedir. Bademciklerdeki muayenede yapılan saldırıların tespit edilmediği, hafif hiperemi sağlanabileceği düşünülmektedir. Hastalığın toplam süresi genellikle 1 haftadan 12 güne kadardır.

Foliküler laküner bademcik iltihabı gibi havasız bol mukus akıntı burun, damakta ülserler, ülser veya baskından papül oluşumu gibi semptomlarla kendini gösteren ve vücut döküntü yayılan hiç.

Komplikasyonlar laküner anjin, kardiyovasküler sistem, idrar ve eklem söz konusu olabilir, patolojik süreç olarak paratonzilyarnyh apse ve retrofarengeal perifaringeal veya orta kulak iltihabı, hem de genel olarak temsil yerel karakter, olabilir. enfeksiyonu, insan organ ve dokuların her türlü etki, vücuda yayılan, kan akışı içine alır Nadiren, ancak streptokok şok laküner bademcik iltihabı yanlış kullanılması gibi korkunç sonucu vardır.

lacunar angina: bir çocuğun fotoğrafı

Çocuklarda Lacunar angina

Çocuklarda lacunar anjina tedavisi her zaman çok akut, zor ve sıklıkla olası istenmeyen komplikasyonlar olduğu için antibakteriyel ilaçların kullanımı ile her zaman zamanında, doğru ve gerekli olmalıdır.

Çocuklarda lacunar anjina inkübasyon süresi kısadır ve sadece birkaç saat, muhtemelen bir gün. Hastalık, ilaç kullanımında bile azalması oldukça zor olan, bazen 40 ° C'ye kadar olan sıcaklıktaki hızlı yükselme ile keskin bir şekilde gelişir. Çocuk zayıflıktan şikayet eder, halsiz, kaprisli, yiyecekleri reddeder ve hatta içiyor. Pratik olarak eşzamanlı olarak sıcaklıkta boğazda güçlü bir dayanılmaz ağrı söz konusudur, bu da yiyecekler yendiğinde bile çocuklarda kendini gösterir. ağız bakıldığında bademcikler keskin hiperemi palatin kemerler ortaya ve çoğu kez boyutu büyür ve düzensiz odakları bir araya birleştirilmesi, kirli-sarı, bazen beyaz kaplı. Farinksin arka duvarı sürece dahil değildir, plak elemanları sadece bademcikler üzerinde lokalize edilir. Boyunda ve alt çenenin altında yer alan boyutta ve oldukça ağrılı lenf düğümlerinde iyi tanımlandığında palpasyon iyi tanımlanmıştır. Çocuk kural olarak bir şey yemek istemiyor, iyi uyumuyor.

Hastalık yaklaşık 8-10 gün sürer ve tedavi yeterince doğru olduğunda iyileşme ile biter.

Çocuklarda akut lacunar anjina, yetişkinlerde tezahür için biraz atipik olan semptomların gelişimi ile karakterizedir. Bunun nedeni enfeksiyonun önemli derecede şiddetidir. Çocuklar, kusma ve ishal, karın ağrısı, bazı kas gruplarında ve nadiren de olsa, bu tür klinik semptomlardan rahatsız olabilirler, ancak hareketlerin koordinasyonunu, bilinç kaybını bozabilecek olası semptomatik meninksizm. Ayrıca, erişkin popülasyondan farklı olarak, hastalığın seyrinin karakteristik bir özelliği, çocukların her iki tarafta bademcikler üzerinde büyük bir miktar irin, doku şişmesi sonucunda büyüklüğünde bir artışa sahip olmalarıdır. Bazen her bademciği farklı tiplerde anjinle yenmek mümkündür, örneğin, bir tarafta lacunar anjin gelişir ve diğerinde foliküler olur.

1 yıllık hayattan önce lacunar anjinin gelişimi nadiren görülür, çünkü bademciklerin sadece 6 aylık ömrüne daha yakın oluşması nedeniyle. Çoğunlukla, çocuklar bir okul ve bir anaokulu da dahil olmak üzere sürekli kalabalık gruplar halinde olan hastalardır.

Çocuklarda lacunar angina komplikasyonları gelecekteki sağlıkları için oldukça tehlikelidir. Çoğu zaman, daha sonra glomerulonefrit gelişmesi, kalp kasına hasar, eklemler ile böbrek lezyonları ile temsil edilir. Gelişimini önlemek için, çocuklarda lacunar boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır.

lacunar tonsillit: bir yetişkinin fotoğrafı

Yetişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı

Erişkinlerde Lacunar angina, bir çocukta hastalığın seyrine göre nispeten daha kolaydır.

Bilindiği gibi, etken maddeye yatkınlık, patolojik sürecin gelişiminin şiddeti, zehirlenme sendromunun süresi ve açılımı büyük ölçüde bir kişinin bağışıklık durumuna bağlıdır. Genellikle bir yetişkinin daha kararlı bir bağışıklığı vardır, bu nedenle, hastalığın gelişmesinden önce kuluçka süresinin süresi, genel semptomlar ve antibiyotiklerin atanmasına verilen cevap yeterince hızlıdır ve patolojik süreç hala biraz daha ilerler, ancak daha kolay olur.

Bir yetişkinin kuluçka dönemi, öncelikle bağışıklık durumuna bağlı olan 4 güne kadar uzatılabilir. Sıcaklık reaksiyonu çok keskin olmayabilir, 39-40 ° C'ye kadar, nadiren yükselir, genellikle subfebril koşullarında dengelenir. Bazen bir yetişkinin vücudu, patojen tarafından sıcaklığa göre enfeksiyona tepki vermediği zaman, teşhis vakaları vardır. Çoğu zaman böyle bir klinik tehlikelidir çünkü hasta her zamanki yaşam tarzına öncülük etmeye, çalışmaya gitmeye, tanışmaya ve diğer insanlarla iletişim kurmaya ve böylece onları aktif olarak enfekte etmeye devam edecektir.

Olası bir hastalık olan lacunar anjini düşündüren başlıca faktörler arasında hipotermi, gıdada vitamin eksikliği, bağışıklık sisteminin bozulması yer alır. Ayrıca, hastalığın işleminin, tedavi edilmemiş dişlerin ağız boşluğundaki varlığı, paranazal sinüslerde süpüratif süreçlerin gelişimi ile aktif olarak desteklendiği bulunmuştur.

Yetişkin bir hastada lacunar anjininin tipik semptomatolojisi şöyledir:

- vücut sıcaklığındaki artış ve zayıflık, baş ağrısı, iştah azalması şeklinde zehirlenme semptomlarının oluşumu ile hastalığın semptomlarının keskin bir gelişmesi;

- boğazda yutulduğunda koma hissi, yemek yerken acı;

- pürülan baskını varlığı patolojik proses arka yutak duvarı kapsayan olmadan canlı hiperemi, kızarıklık ve damak kemerli bademcik alanında tek döküldü;

- çıplak gözle, süpernümeröz lenf düğümlerinde ve submaksillerde, palpasyonda ağrılı olarak görülen bir artış;

Kural olarak, hastalık da oldukça parlak bir şekilde akar, ama yine de, çocukların yaşından farklı olarak, kliniğin şiddeti biraz zayıflar, sıcaklık artış süresi yaklaşık 2-3 gündür, iyileşme süresi de biraz daha erken gelir.

Çoğu zaman, orofarenks incelendiğinde, sadece bademciklerin lacunar tutulumunun değil, aynı zamanda foliküler olanın da varlığı olabilir.

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi de mutlaka karmaşık ve sadece enfeksiyonun patojenini yok etmek için değil aynı zamanda eşlik eden semptomların tezahürünü azaltmak için de yönlendirilmelidir. Ancak, bir yetişkinde hangi tür anjina tanısı konulsa da, hastalığın ne kadar kolay ilerlediklerine bakılmaksızın lacunar anjinası için antibiyotiklerin zorunlu bir tıbbi ürün olduğunu daima hatırlamak gerekir.

Lacunar angina için erişkin popülasyonda en sık teşhis edilen komplikasyonlar şunlardır:

- Paratonsillit gelişmesi, iltihabın paratonilil liflere geçişi sırasında ortaya çıkabilir ve bu da paratonil apsesi oluşumuna neden olabilir.

- Paratonziller apse genellikle zorunlu cerrahi müdahale gerektirir, ancak çok nadiren bağımsız olarak açılabilir, vasal ve abdominal apseler de yaygındır.

- İltihaplanma süreci işitme organlarının alanına yayılırsa, otit gelişimi.

- Kalp dokusunda hasara neden olan ve sıklıkla kalp defektlerinin nedeni haline gelen romatizmal ateşin gelişimi.

- Glomerülonefrit oluşumu ile böbrek hasarı.

Eklem-motor aparatının diğer lezyonlarının yanı sıra, eklem boşluklarındaki inflamatuar süreçler.

Tam zamanında tedaviye başlanmadığı, antibiyotik almayı reddettiği ve yukarıda belirtilen komplikasyonların oluşumunun nedenlerinden biri olduğu unutulmamalıdır.

Lacunar anjina teşhisi

Çoğu durumda lacunar anjin tanısı zor değildir, çünkü hastanın muayenesi aşağıdaki tipik enfeksiyon belirtilerini gösterir:

- Her iki bademciğin parlak hiperemi, boyutlarında bir artış ve kirli sarı veya kirli beyaz rengin pürülan birikimlerinin yüzeyinde ortaya çıkar.

- Genellikle ateşli rakamların üzerinde artan sıcaklık.

- Boğazda eşzamanlı şiddetli ağrı, sadece yutulduğunda değil, tam dinlenme halinde ortaya çıkar.

- Güçlü zayıflık, iştah kaybı, vücudun her yerinde ağrıların gelişmesi.

- Ayrıca, oldukça karakteristik eşzamanlı bir özellik, boyunda bulunan lenf düğümlerinin boyutunda bir artıştır.

Hastalık sıklıkla sıcaklıkta keskin bir artış ve boğazda ani ağrı oluşumu ile yeterince hızlı ve keskin bir şekilde gelişir. Bademcikler üzerinde Scurf da semptomların başlangıcında ilk gün görülür.

Aşağıdaki laboratuvar testleri yardımcı tanı teknikleri olarak kullanılmaktadır:

- Genel kan testinin atanması, beyaz kan hücrelerinde artış, ESR'deki artış 30'a ve hatta bazen 50'lik bir değere, lökosit formülü solunda bir değişiklik gibi değişiklikleri tanımlamanıza olanak tanır.

- Biyokimyasal kan testi incelendiğinde, C-reaktif proteinte bir artış tespit edilir.

- Streptococcus'un beklenen büyümesinin teyit edildiği bir kültürel tanı yönteminin gerçekleştirilmesi, oldukça önemli bir tanısal çalışma ile doğrulanmaktadır, ancak bu teknik acil değildir, bu nedenle sadece hastalığın varlığının doğrulanması olarak hizmet edebilir.

- uygulama çalışmanın sonucu elde edilebilir çünkü hızlı bir teşhis için yöntemler, bununla birlikte, yöntem, pahalı 20 dakika yalnızca maksimum yaklaşım, ideal olarak görünüyor düşük duyarlılığa etmekte ve sonuç olarak ortaya çıkan, örnekleme analizi doğruluğuna bağlıdır Ayrıca, sadece bir onay seçeneği olarak, ana yöntem yerine, ek bir yöntem olarak kullanılabilir.

- Polimeraz Zincir Reaksiyonu prosedürü, güvenilir laboratuvar testlerini, aynı zamanda bakteriyolojik ekimi ifade eder, sonuç sadece birkaç gün sonra elde edilebilir.

Lacunar anjina tanısında önemli adımlar, yeterince büyük sayıda farklı infeksiyöz patolojiler ile ayırıcı tanıdır. Her şeyden önce, catarrhal ve foliküler gibi anjina türlerinin varlığını hatırlamalıyız. Ve tüm bu patolojiler için tedavi tekniğinin aynı olmasına rağmen, bunları ayırt edebilmeniz gerekir. Bademcikli bademcik iltihabına sahip olamaz ve foliküler ile bademcikler üzerinde toplanır, ancak temiz stoperler ile birbirinden ayrılır. Bir bademcikteki bir foliküler kargaşada meydana gelme varyantı mümkündür ve başka bir labirentte ise, nadiren yeterli miktarda karşılaşır.

Oral kavite ve bademciklerin mantar enfeksiyonu durumunda, özellikle kirli-beyaz plak, sadece ikincisinde değil, aynı zamanda dil üzerinde de, genellikle farinksin arka duvarında palatin kemerlerindedir.

ARVI ile farklılaşma durumunda, püyün bademcik bölgesinde görünmediği ve bu patolojide sıklıkla burun akıntısının ve öksürüğün meydana geldiği ve lakünjanda anjina için solunum yolunun yenilmesinin tipik olmadığı hatırlanmalıdır.

Akılda irin varlığı ile karakterizedir anjina Simanovskiy-Vincent gibi laküner anjin benzer böyle bir hastalığın olası gelişimini ayı için önemlidir, ancak tüm anda yalnızca bir bademcik, hiçbir ateş etkilenen veya subfebril ulaşır.

Kırmızı ateşte de, ağız boşluğunda hiperemi vardır, ancak sadece bademcikler ve palatine kemerle değil, aynı zamanda vücuttaki küçük nokta döküntüleri de tüm farenks'i etkiler.

difteri plak de Laküner anjina tek amigdala üzerinde lokalize edilebilir aksine, plak ve damak yok etmek mümkün, çok kötü bir spatula kaldırılır ve dahası, kanayan yüzeye geride bırakır.

Boğazda gözlenen klinik tablodaki infeksiyöz mononükleoz, lacunar anjinaya çok benzemekle birlikte, aynı zamanda, hastanın vücudundaki bölgesel lenf nodlarında bir artış ve dalak ve karaciğerde bir artış olduğunu da ortaya koymaktadır. Enfeksiyöz mononükleoz tanısında son nokta, plazma hücrelerinin yanı sıra içindeki mononüklelerin tespiti ile genel bir kan testidir.

Lacunar anjina tedavisi

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde, alınan ilaçlara ek olarak, rejim ile uyum, gıda doğru alımı dayalı genel önerileri unutmayın. Şunları içerir:

- Hastalığın yüksekliği sırasında, yani yüksek sıcaklıkta ve zayıflıkta, yatakta kalmanız ve herhangi bir fiziksel aktiviteyi dışarıda tutmanız gerekir.

- Lacunar bademcik iltihabının bulaşıcı olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, aile üyeleriyle ve diğer insanlarla temas olasılığını mümkün olduğunca sınırlandırmaya çalışın.

- Bu havalandırın için gerekli olan, hasta periyodik% 70 optimum değildir, 22 ° C'yi aşan sıcaklıklara ve nem korumak deneyin ve gün boyunca nemli bir temizlik en az 2 kere yaparlar.

- Hastanın gücüne ilişkin olarak, orada da mevcut sık bölünmüş yemeklere geçiş dayanan tavsiyeler, sınır ısı, püre kıvamında şeklinde, gıda tüketimi, tuzlu baharatlı, kızartılmış ve tütsülenmiş.

Çocuklarda lacunar anjinin tedavisi, yetişkinlerde tedaviden farklı değildir. Lacunar anjinası için antibiyotikler en önemli ilaçlardır ve sadece öngörülen dozla farklı yaştaki kişilerde farklılık gösterir. Hasta yakında daha iyi olsun ve gereksiz komplikasyonlar böyle penisilinler, makrolid ve sefalosporinler gibi, mevcut önlemek için önemli olduğunu yardımcı etkili antimikrobiyal ilaçların grupları arasında. İlacın formu önemli değil, çocukların bir süspansiyon olarak vermesi tercih edilir. Kural olarak, bir antibakteriyel ilaç alma ortalama tam ders 1 haftadır. Ancak bir zaman bile önemli bir antibiyotik alımından sonra 2-3 gün iyileşme, onun alımı durumunda patojenin komple yok edilmesi için tam doz devam ve komplikasyon riskini azaltmak için gerekli olduğunu hatırlamalıyız.

Lacunar anjinasının semptomatik tedavisi özellikle çocuklarda tedavide çok önemlidir, çünkü çocuklarda hastalığın her zaman klinikte daha ağır ve parlak aktığı bilinmektedir. Antipiretiklerden parasetamol bazlı ilaçlara öncelik verilmelidir. Garnitür şeklinde önerilen, özel emilebilir pastiller ve pastiller alarak, Geksoral, Ingalipt gibi aerosollerle tedavi edilen lacunar anjininin yerel tedavisini yapmak çok önemlidir. Keskin büyütülmüş bademcikler tespit ederken, Suprastin, Fenistil, Erius gibi antihistaminikler reçete tavsiye edilir.

Boğazın durulanması, hastalığın başlangıcında, günde 2-3 kez, günde 4-5 kez olmak üzere, daha sık gerçekleştirilebilir. Bu prosedür sıcak olmayan sıcak çözeltilerin kullanılmasıyla yapılmalıdır. Çoğu zaman böyle durumlarda Furatsilin, Miramistin, Klorheksidin, meşe kabuğu, papatya veya sadece kaynamış su kaynatma kullanır. Bademciklerin yüzeyinde pusayı temizlemeye çalışamazsınız, bu amaçla boğazın yıkanması için bir prosedür vardır. Bademcikler ile her türlü manipülasyon, hastaya sadece acı getirir, epitel dokusunun iyileşme sürecini yavaşlatır ve hiçbir şekilde iyileşmeyi hızlandırmaz.

Bu hükmün uygulanması vücuttan streptokok toksinler tarafından üretilen tüm ortadan kaldırmak, insanın hızlı iyileşmeye katkıda beri laküner tonsillit tedavisinde çok önemli bir nokta, maksimum içme rejimi sağlamaktır.

Lacunar boğaz ağrısı yetişkinlerde tedavi hastanın oldukça zor veya evde hissediyorsanız, bir hastanede yapılabilir. Hasta hastası küçük bir çocuksa, tedavi ve yeterli takip için hastanenin bulaşıcı hastalık departmanına yatırılması tavsiye edilir.

Lacunar angina - hangi doktor yardımcı olacak? Bu hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, bu tür doktorlardan bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı, bir kulak burun boğaz uzmanı olarak tavsiyede bulunmalısınız.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Lacunar anjinanın antibiyotiklerle tedavisi

Lacunar anjinanın antibiyotiklerle tedavisi

Lacunar anjin tedavisinin temeli, antibiyotiklerin sistemik kullanımıdır. Bu, hastalığın etken maddesini yok etmenin ve komplikasyonların gelişmesini önlemenin tek yoludur. Nadir durumlarda, neredeyse tamamen yetişkinlerde, antibiyotik almanın yanı sıra başka bir önlem gerekli değildir.

Antibiyotik tedavisine ek olarak lacunar anjinin semptomatik tedavisi de yapılmaktadır. Hastalığın semptomları ve bunların ciddiyeti, hangi miktarlarda, hangi miktarlarda ve hangi sıklıkta alınacağını belirler. Bu tedavi anginanın nedenini etkilemesine izin vermez, ancak hastanın durumunun geçici olarak normalleşmesine katkıda bulunur.

Çok hasta veya lacunar anjinası tedavi eden biri, doğru bir şekilde önceliklendirilmesi önemlidir:

Bu durumda, lacunar anjina evde tedavi edilebilir: çoğu durumda, bu hastalık hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirmez. Kural olarak, onu muayene ettikten, anjin tanısı koyduğundan ve ilaç reçete ettikten sonra doktor, doğru tedavi rejimini nasıl organize edeceğini ve bir sonraki ziyaretin tarihini nasıl belirlediğini gösterir. Diğer her şey evde yapılabilir ve yapılmalıdır.

Bir lacunar anjinası olan bir doktora görünmek gerekir. asgari olarak, hasta ya da ailesi yanlış Meslekten olmayan biri tanısı olabileceğinden mantar anjin, enfeksiyöz mononükleoz veya difteri ile bu hastalığın kafasını karıştırabilir. Yanlış teşhis sonucu, komplikasyon olasılığı olarak, etkisiz veya tehlikeli tedavileri gerektirir takip (ve bazen ikisi birlikte) ve. Dahası, bu patojenin karşı etkili olacak laküner anjin tedavisi için doğru antibiyotik seçebilir doktor olduğunu ve hasta için güvenlidir. Görülme (bu iyi, ama hepsi değil!) Laura veya laküner tonsillitli enfeksiyon hastalıkları başarılı bir tedavi anahtarıdır iyi.

Takviyeli amoksisilin genellikle lacunar anjinası için reçete edilir

Lacunar anjinası ile hastalığın catarrhal veya foliküler formlarını tedavi etmek için kullanılan aynı antibiyotiklerle tedavi edin. Hastalığın nedensel ajanı her durumda aynı olduğundan, etiyolojik tedavi için araç seçimi bu antibiyotikler arasında gerçekleştirilir:

 1. Penisilinler - amoksisilin (preparatlar Amosin, Amokson, Flemoxin Solutab ve diğerleri), sulbaktam klavulanik asit (Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav Soljutab), ampisilin (Ampik, Apo-APECS, Upsampi ve diğerleri), ampisilin (sultamisilin, Sultasin, AMPİSİD ile amoksilin ), fenoksimetilpenisilin (çiçek, V penisilin), penisilin enjekte bitsillin (bitsillin-1, -2 ve -3, retarpen, Ekstentsillin) nedeniyle) yüksek fiyatlar (nadir - tikarsilin ve azlosilin;
 2. Makrolidler - eritromisin, azitromisin (Azitro Sandoz, Sumamed, Zimaks), josamisin ve diğerleri;
 3. Sefalosporinler - sefadroksil, sefaleksin, sefazolin, seftriakson ve diğerleri.

İstisnai durumlarda, tedavi laküner anjina linkozamidler gerçekleştirilir, ancak yalnızca, ya da direnç patojenin mevcudiyetinde yukarıda belirtilen intoleransı ilaçlar grupları olması halinde kabul edilebilir.

Ayrı bir makalede, anjina tedavisi için antibiyotik seçiminden bahsetmiştik. İçinde hangi araçların daha çok tercih edildiğini ve hangisinin ikinci sırada olduğunu anladık.

Antibiyotiklerin alınması ve dozajı, spesifik ilaç ve hastanın yaşına bağlıdır. Örneğin, farklı grupların iki yolu:

 1. Sumamed, azitromisin bazlı bir ilaçtır. Yetişkinlerde lacunar anjinası ile tedavi şeması, ilacın 1.5 mg'lık 1 tabakasının uygulanmasını ima eder. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler, arka arkaya 3 gün boyunca günde bir kez 500 mg (1 tablet) reçete edilir. Üç gün boyunca 3 ila 12 yaş arası çocuklar için, günde 20 mg / kg vücut ağırlığı reçete edilir. Toplamda, 60 mg ders için alınır. 6 aydan 3 yıla kadar olan çocuklar için, 3 ardışık gün boyunca günde 10 mg / kg vücut ağırlığı oranında bir süspansiyon hazırlanması için toz reçete edilir. İlaç yemekten en az bir saat önce veya yemekten sonra iki saatten daha erken olmamalıdır.
 2. Lacunar anjinalı seftriakson sadece intramüsküler veya intravenöz uygulama için kullanılır. Bebekler ve 12 yaşın altındaki çocuklar için günlük doz 20-80 mg / kg vücut ağırlığıdır. günde bir kez - 50 kg ağırlığında 12 yıl ya da daha üzerindeki erişkinler ve çocuklar, günlük doz genellikle bunlar 0.5-1 g antibiyotik günde 2 kez, ya da 1-2 g tatbik edilir ve 4 g aşmamalıdır. Vücut ağırlığının kilogramı başına 50 mg'dan fazla bir doz, bir saat boyunca intravenöz infüzyon olarak uygulanır. Kas içi enjeksiyon için, ilaç% 1'lik bir lidokain çözeltisi içinde çözülür. İntravenöz uygulama için, 1 g, 0.25, ya da seftriakson 0.5 g enjeksiyon için 1, 5 ml su içinde eritildi - 2 mi lidokain uygulanan doza bağlı olarak seftriakson, 0.25 ya da 0.5 g, 3.5 mi alır 10 ml'de g. seftriakson 2 g intravenöz infüzyon için% 10 dektrozy çözeltisi,% 0.9 sodyum klorür ya da% 5 levüloz çözeltisi (çözelti kalsiyum içermemelidir), 40 ml içinde çözülür. Her bir kalçada kas içine girişin, ilacın 1 gramından daha fazlasına girmesi önerilmez.

Anjina için intravenöz antibiyotik uygulaması

Çoğu durumda, evde lacunar anjin tedavisi için, antibiyotikler tabletler, bir süspansiyonun hazırlanması için tozlar veya oral uygulama için başka formlarda reçete edilir. Enjeksiyonlar, tedavinin hastanede yapıldığı durumlarda reçete edilir.

Doktor, hastanın durumunu ve hastalığın seyrinin şiddetini değerlendirerek tedavi süresini ve süresini belirler. Hiçbir durumda onun tarafından belirtilen tarihler, antibiyotiğin alınmasından sonra hasta benzersiz bir şekilde kolaylaşsa bile azaltılamaz.

Hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz:

 • Anjina ile antibiyotik tedavisi için kurallar
 • Antibiyotik almak için şartlar

Semptomatik tedavi görevi, hastanın durumunu hafifletmek ve hastalığın seyrini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek en akut semptomları durdurmaktır. Bu nedenle, lacunar bademcik iltihabının yardımcı araçlarla tedavi edilmesi sadece gerekli olduğunda gereklidir. Örneğin:

39 derecenin üzerine çıkmazsa, lacunar anjin ile sıcaklığı düşürmeye çalışmayın.

 1. Çok yüksek bir hastanın sıcaklığı 39 ° 'nin üzerindedir. Bu durumda standart antipiretik ajanlar atanır - Eferangan, Nurofen, Paracetamol ve diğerleri. Vücut çok zayıfsa ve zaten 38 ° 'de ise hasta çok kötü hissediyorsa, bu sıcaklığı düşürmek mümkündür. Genel olarak, enfeksiyonun en etkili kontrolünün gerçekleştiği yüksek bir sıcaklıktadır, bu yüzden onu yaklaşık 38 ° C'de tutmak hızlı bir iyileşmeyi destekler;
 2. Boğazda şiddetli ağrı. Bu en tipik semptomdur, çünkü her türlü durulama, aptal ve şekerler kazandıkları oyunlar çoğunlukla başlamıştır. Kural olarak, bir antipiretik madde alınırsa, ek bir etki olarak, ağrıda kabul edilebilir bir düzeye indirgenme sağlar. Eğer değilse, sistemik analjezikler almak yararlıdır (aspirin, Tempalgin, Panadol), baskın ve mukoza nemlendirme yıkama işlemi sırasında sigarayı bırakmak için herhangi bir sıcak sıvı gargara normal tutun. Aynı amaçla, özel şekerlemeler ve yerel anestezi ile tabletleri emme - Stopangin, Geksoral ve diğerleri;
 3. Bademciklerin çok fazla iltihabı varsa, büyüklüklerinden ötürü boğazdaki tüm geçişi kapladıklarında, anti-enflamatuar ilaçları almak mantıklıdır. Genellikle antihistaminikler bunun için kullanılır - Desloratadine, Suprastin, Erius ve diğerleri.

Bu semptomatik tedavi ile semptomları etkili bir şekilde azaltmak için anlamanız gereken pek çok nüans vardır. Ana olanlar:

 1. Angina ile gargara yapmanın önemi yok. otlar kaynatma, çözeltiler antiseptikler (FRC, klorheksidin miramistina), bu durumda iş basit tuzlu su bakımından eşit bir boğaz kısmının durulanmış plak nemlendirmek ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Daha da önemlisi, durulama kalitesi ve sıklığı - çözüm gerçekten farenks'i yıkamalı (bunun için kafanızı eğmeniz gerekir), ancak tahriş etmeyin. Durulama, iltihaplı bademciklerin çoğunu "çekemez", çünkü bu nedenle dokuların yenilenmesi engellenir. 1-2 dakika boyunca günde 2-3 kez oldukça yeterli olacaktır. Çözelti, 40-45 ° C'lik bir sıcaklığa sahip olmalıdır;
 2. Tedavi süresince sigarayı bırakmalısınız;
 3. , Içecek besleme veya su ahududu reçeli Ahududu suyu çok şey vermek - kısacası, onu fiziksel zorlama olmadan ter yapmak mümkün olan her şeyi yapmak - Hasta ateş düşürücü atarken o (sıcak bir battaniye içinde daha da iyi) giysiler içinde tamamlamayı yararlıdır. Bu sıcaklık düşüşünü hızlandıracak ve normalleştirecektir.

Boğazın durulandığı zaman başın doğru pozisyonu

Hiçbir yardımın lacunar anjina tedavisinin antibiyotiklerle değiştirilebileceğini anlamak önemlidir. Semptomatik tedavi sayesinde, enfeksiyonun kendisini etkilemek ve hastalığın komplikasyonlarını önlemek mümkün değildir, sadece sistemik antibiyotik bunu yapar.

Üstelik, bazen bakım, ancak cahil hastalar (veya ebeveynleri), kesinlikle işe yaramaz ve hatta tehlikeli olan araçlarla lacunar bademcik iltihabı tedavi etmeye çalışırlar. Ve bu araçların çoğu insanlar arasında popüler ve neredeyse zorunlu olarak kabul edilir. Örneğin...

Her şeyden önce, lacunar angina tedavi ederken, halk ilaçları hakkında unutmamalı. Hiçbiri ya hastanın durumunu normalleştirebilir ya da enfeksiyona müdahale edemez. Propolis, pancar ve limon dahil, herhangi bir inhalasyon kesinlikle etkisizdir.

Ayrıca, Lugol çözümünü lacunar anjinada kullanmak anlamsızdır. Antiseptik olarak bademciklerin derin dokularına nüfuz edemez ve bakterilerin çoğalmasını engelleyemez. Bademciklerdeki ülserlerin iyileşmesini desteklemeyecek. Bu durumda, Lugol çözeltisinin lacunar anjinli bademciklere uygulanması çok acı verici bir işlemdir. Bir hastayı neden bu kadar çok acı çektiği kesinlikle net değildir.

Benzer şekilde, zelenok, metilen mavisi, Miramistin ve furacilin gibi antiseptiklerin yanı sıra Bioparox spreyi de faydasızdır.

Yararsız anlamına da antiseptik çözeltileriyle aynı nedenlerle antibiyotikli şekerleri de içerir. Bıldırcınların dokularında aktif maddenin herhangi bir anlamlı konsantrasyonunu oluşturamazlar ve bu nedenle enfeksiyon etkilenmez.

Ayrı ayrı, anjinada antioksi ile şeker hakkında çoktan konuştuk.

Pusu çıkarmak için herhangi bir yöntem ve yöntem kullanmak gerekli değildir. Lacunar anjinası ile çok fazla olduğu açıktır, ancak vücut için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Aynı zamanda, bir parmağın etrafına sarılmış bir bandajla pusu koparmak için sadist yöntemler, bademciklerin kendilerine zarar vermesi ve boğazda acıyı arttırmasıyla doludur.

Anginada bademcikler ile herhangi bir operasyon sadece bir otorinolaryngolog tarafından gerçekleştirilir

Ve sadece yararsız değil, aynı zamanda lacunar angina tedavisinde de tehlikeli araçlar:

 • Gazyağı - bugün insanların hala boğazlarını tedavi etme ihtimaline inanmaları şaşırtıcı. Orta Çağ'da dövüşten sonra şövalyelerin dezenfeksiyon için kaynar yağ ile açık yaralarla doldurulduğunu biliyor muydunuz? Anjin içinde kerosen aynı kategoriden bir çare;
 • Sirke - benzer şekilde;
 • İdrar. Bazı şifacılar pamuk yünü ile nemlendirmeyi ve bademciklerini temizlemeyi tavsiye eder. Mantıklı bir insan, bu tür bir tavsiye gibi bir deliryum gibi tedavi edilemez, özellikle bu şekilde boğaz içine tamamen yeni enfeksiyonlar girilebilir;
 • Bal ilk bakışta güvenli bir çözümdür. Ama aslında, çok miktarda şeker nedeniyle, bakteriler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Bademcikler içinde en streptococcus, beslenmesi olası değildir, ancak zayıf bağışıklık bağışıklığı ile diğer patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını teşvik edebilir.

Genel olarak, lacunar bademcik iltihabı neyin tedavi edilmesi gerektiğini seçerek, her zaman belirli bir etkiyi ve bu ya da bunun ne anlama geldiğinden dolayı mümkün olduğu kadar açık bir şekilde anlamanız gerekir. Bu size açık değilse, doktora danışın. Sadece birisinin tavsiye ettiği bir şeyi uygulamak çok şüpheli bir uygulamadır.

Evde, lacunar anjina tedavisi, hastalığın akut döneminde yatak istirahatı ile ve daha sonra - sadece diyetin uygulanması ve fiziksel eforun kısıtlanması ile gerçekleştirilir.

Hasta belirgin olarak daha iyi hale gelene kadar, başkalarıyla olan iletişimleri mümkün olduğunca sınırlı tutulmalıdır. Lacunar angina çok bulaşıcı bir hastalıktır ve onu almak kolaydır, sadece hasta bir kişi ile sıkışık bir odada olmak.

Hastanın bulunduğu oda, olabildiğince sık havalandırılmalı, normal hava nemi (yaklaşık% 60-70) ve orta sıcaklıkta (20-22 ° C) tutulmalıdır. En az iki kez ıslak temizlemenin yapılması tavsiye edilir.

Evde anjina hastası varsa, mekanın havalandırması gerekli

Evde lacunar anjin tedavisi belirli bir diyetle gerçekleştirilir. Bu durumda doktorlar Pevzner sistemine göre sözde tablo numarası 13 reçete. Anlamı:

 • Günde 6 kez yemek;
 • Sadece "yumuşak" tabak ve ürünlerin kullanımı - tahıllar, patates püresi ve kremalı çorbalar, yumuşak taze ekmek;
 • Yemekler sadece haşlanmış ürünler, sebzeler - ayrıca pişmiş formda. Kızarmış, tütsülenmiş, tuzlanmış;
 • Minimum baharat miktarı;
 • Taze sert meyve ve sebzelerin (lacunar anjinası olan bir hasta küçük bir elma parçasını bile yutması mümkün değildir), yağlı yiyecekleri, bol miktarda lif içeren bulaşıkları ortadan kaldırır.

Bir anjinası olan bir hastanın yiyecek rasyonunun, minimum baharat ile pişirilmiş yumuşak yiyeceklerden oluşması gerekir.

Böylece hasta sadece istekte yemelidir. Onu yiyemezsin. Aynı zamanda, evde lacunar angina tedavisinde içme en fazla bol olmalıdır. Çocuğun mümkün olduğu her yerde içki çaylarını, sularını, kompostolarını ve limonatalarını teşvik etmek için her hakikatte ve dolandırıcılıkta yararlıdır - bir karpuz var. Bu, bakteriyel toksinlerin vücuttan hızlı bir şekilde çıkarılmasını, sıcaklığın zamanında düşürülmesini ve hastanın durumunun normalleşmesini sağlar.

 1. Lacunar anjina ana ve zorunlu tedavisi antibiyotik kullanımıdır;
 2. Lacunar tonsilliti evde tedavi edilebilir, ancak tedavi ve ilaçların sırası bir doktor tarafından yazılmalıdır.
 3. Lacunar angina'nın herhangi bir yardımcı tedavisi sadece gerektiğinde uygulanır;
 4. Lacunar angina'nın başarılı tedavisi için, özel bir rejim ve odada konforlu bir mikro iklim sağlamak gereklidir.

Video: Boğaz ağrısı doğru tedavi hakkında

"Ev ilaçları" terimi ile ne anlama geldiğini anlamak önemlidir. Seçenekler iki olabilir: Evde hazırlanan araçlar...

Yetişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı, çocuklarda aynı hastalık ile karşılaştırıldığında çok spesifik değildir. Bundan dolayı, birçok yönden, le yöntemleri ve...

Foliküler boğaz ağrısı çok bulaşıcıdır. Bulaşıcılık ile, hastalığın diğer formlarından farklı değildir - catarrhal ve lacunary: birçok durumda...

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Laküner anjina hangi bademcikler kızarıklığa telaffuz, bulaşıcı nitelikteki üst solunum yollarında akut bir hastalık olarak adlandırılır, damak kemer sıklıkla bademcik boşlukları içinde şişirilir (aslında, laküner tonsillit ne ve onun adı var itibaren) irinli plaket görülebilir. Çoğu durumda, uygun tedaviyle, hastalık 10 günden fazla sürmez. Ek maddeler anjina en sık streptokoklar ve stafilokoklar ve pnömokok ve diğerlerini laküner.

Laküner anjina havayı yakalamak - damla, ve çoğu durumda laküner tonsillit ana nedeni kötü kullandığı kişi, ev eşyası, yatak, ev eşyaları, vs. Dolayısıyla eğer ev biriyle enfekte temastır,. diğer aile bireyleri üzerindeki etkisini sınırlamak için gerekli, hastanın kendi yemekleri ve ayrı yatak çarşafları olmalıdır.

Peki, aşağıdaki nedenler vücut lacunar angina hastalığına yatkınlık sağlayabilir:

 • İlkbahar ve sonbahar-kış hipovitaminozu ile birlikte, catarrhal hastalıklar acı sonra bağışıklığı zayıfladı;
 • hipotermi veya uzun süreli çekime maruz kalma;
 • Diğer enfeksiyon türlerine karşı anjina (örneğin, kataral) lacunar formuna geçiş: kronik tonsillit, çürük dişler, dış enfeksiyon.

Ancak lacunar anjin için, diğer formlarda olduğu gibi, aşağıdaki semptomlar karakteristiktir:

 • vücut ısısı 39-40 ° C'ye ulaşabilir;
 • Yutulduğunda boğaz ağrısı, tükürük;
 • lomber ve gastrokinemius kaslarında ağrı;
 • zayıf, kırık, halsizlik, baş ağrısı, titreme hissi;
 • vücudun yüksek sıcaklıkta dehidrasyonu;
 • Lokal lenf düğümleri ağrılı ve büyüklükte büyümüştür.

Ama, laküner bademcik süpürasyon merkezlerinin birleşmesiyle, bazı durumlarda bademcikler üzerinde ve boşluklar ağızlarında sarı-beyaz yamalar (irin) olan arasında başka biçimlerde, ayırt belirli bir yerel belirtiler vardır. Benzer semptomlar foliküler tonsillitte görülebilir ve bir de ve doktorlar genellikle foliküler, laküner tonsillit tanısı yüzden aynı kişinin hem bir ve başka bir biçimde olabilir. Yerel belirtiler aşağıda lacunar anjinasının fotoğrafında açıkça görülebilir.

Lacunar anjina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Lacunar anjinası için bir antibiyotik reçete etmeden önce, doktor hastanın boğazını muayene etmeli ve belirli bir patojen tipini tanımlamak için ve ancak bu durumda uygun bir antibiyotik reçete etmek için tank ekiminde bir leke yapmalıdır.

Dikkat lütfen! Kendini ilaca almayın ve antibakteriyel ilaçları kendiniz yazmayın, çünkü bir antibiyotik bir anjina ile yardımcı olabilirken diğeri etkili değildir. Uygun bir antibiyotik sadece doktorunuz tarafından reçete edilebilir!

Ayrıca tam bir antibiyotik içme içmek için de gereklidir. Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanır. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve iyileştiğinize karar verirseniz, her durumda antibiyotiği ortadan kaldırmayın. çünkü vücutta hala patojen mikroplar vardır ve ilacın iptali ile birlikte yeni bir kuvvetle hareket etmeye başlayacaklar ve dahası, daha önceki antibiyotiğe karşı direnç geliştirecekler ve gelecekte buna yardımcı olmayacaktır.

Lacunar anjin tedavisi için, patojen türüne ve hastalığın seyrine bağlı olarak, aşağıdaki antibiyotikler reçete edilebilir:

 1. penisilin grubu: amoksisilin, oksasilin, amoksiklav, flucloxacillin, augmentin ve diğerleri;
 2. sefalosporinler: seftriakson, sefotaksim, sefaleksin;
 3. makrolidler: zitrolil, toplanmış, antibiyotik azitromisin.

Tedavi ile paralel olmalı ve 1-2 hafta tedaviden sonra probiyotik almak (kendini gösterebilir Eğer buna sahip ne kadar süre ile bağlı olarak) olmalıdır (boğaz ağrısı için antibiyotik aldıktan sonra olacağından emin) bağırsak dysbiosis gelişimini önlemek için, bunu bilmek önemlidir preparatlar: bifidumbacterin, lactobacterin, linex, vb. Bu ilaçları ihmal etmeyin, çünkü antibiyotik almanın bu hoş olmayan sonucuyla (kendi deneyiminizde test edildi) çok yıpranmışsınız.

Alerjik reaksiyonların oluşmasını engellemek, vücudun genel durumunu iyileştirmek ve bademciklerin şişmesini önlemek için antihistaminikler almalısınız: suprastin, loratadin vb.

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde zorunlu yatak istirahati, vücudunuzu yüklemek değil, dehidratasyon ve vücuttan toksinlerin çıkarılmasını önlemek için bol miktarda sıvı (sıcak çay, kompostosu, meyve suları, su).

Bir yardımcı olarak, boğaz ağrısının durulanmasını furakilin çözeltisinin yanı sıra çeşitli otlar ile kullanabilirsiniz: papatya, adaçayı, nergiz. Bademcik tortuları, bademciklerin lakunalarında ve yüzeylerinde oluşan yıkamayı önlemek için durulamalara ihtiyaç vardır.

Sıcaklık uzun süre (1-2 gün) 38 ° C'nin üzerinde tutulursa, antipiretik bir madde alınmalıdır.

Çocuklarda Lacunar angina bazı özellikler ile ortaya çıkabilir. Zamansız veya yanlış tedavi durumunda, çocuğun karın ağrısı, bulantı, konvülsiyon, baş ağrısı, boğulma saldırıları (genişlemiş bademcikler nedeniyle) olabilir. Bu gibi durumlarda, bir pediyatristten acil yardım istenir.

Çocuklarda lacunar anjinası tedavisi de antibiyotiklerle gerçekleştirilir. Hastalığı antibiyotiklerle tedavi ederken, çocuğun yaşı ve aynı zamanda alerjik reaksiyonların bir veya daha fazla antimikrobiyal ajanlar grubuna olası etkileri de göz önünde bulundurulur.

Çok küçük çocuklara antibiyotikler, süspansiyonlar (amoksisilin, sefaleksin, vb.) Şeklinde verilmelidir. Diğerlerinde, yetişkinlerde olduğu gibi, sadece daha küçük dozlarda.

Çocuğun vücudunu tekrar zehirlememek ve uygunsuz tedavinin olumsuz sonuçlarından kaçınmak için, antibiyotikler ancak doğru tanı konulduktan ve spesifik bir patojen tipi tanımlandıktan sonra verilmelidir.

En uygun antibiyotiği seçmek için, hekim, bir laboratuar çalışması ile patojenin farklı antibiyotik gruplarına olan duyarlılığını belirlemelidir. Çocuklarda angina'nın yanlış tedavisi çok, çok ciddi sonuçlara yol açabileceğinden dolayı, bu aşama son derece önemlidir, bununla birlikte, lagranjinal anjinanın fıtığa dönüşmesi olabilir ve bu da ciddi beyin hasarına neden olabilir. Başka komplikasyonlar da olabilir - orta kulak iltihabı (otitis), zatürre, çeşitli kalp hastalıkları, larenjit.

Bilmek önemlidir, lacunar anjininin yetersiz tedavisinin sakatlığa yol açabileceği ve ölüm vakalarının da bilindiği, bu nedenle bu hastalığın tedavisi ile gecikme ve yetkili doktorlara başvurma.

bifiform-çocuk bifidumbakterin ve antihistaminikler - - çocuklara antibiyotiklerle bozukluğu ve alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını önlemek için, bifidobakteri içeren formülasyonlar elde etmek için gereklidir zodak vs.

Lacunar anjinin en sık görülen komplikasyonları kronik tonsillit, servikal lenfadenit, akut otitis media, larenjit, laringeal ödem, boyun flegmonudur. Ayrıca, lacunar angina'nın daha ağır bir forma geçişiyle (flegmonus anjina) beyin hasarı mümkündür. Enfeksiyonun solunum yolu boyunca ilerlemesiyle birlikte, akciğerlerin enflamasyonu olabilir. Lacunar anjinanın sık görülen komplikasyonları arasında miyokardit, romatizma, sepsis, piyelonefrit vb.

Bu olumsuz etkilerin ortaya çıkmasıyla bağlantılı olarak, lacunar anjin tedavisinden sonra en az 2 kez kan ve idrar testi yapılması ve herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için EKG yapılması gerekmektedir.

Bu hastalığın önleyici bir önlemi olarak, sadece bağışıklığının güçlendirilmesi önerilebilir. Bunu yapmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı yönlendirmek gerekir: düzenli yürüyüşler, ılımlı egzersiz, spor (koşu, yüzme, vb), sertleştirme prosedürleri - tüm bu sadece lacunar anjin yakalamak değil, hiç zarar vermemize yardımcı olacak!

Ayrıca, vücudun enfeksiyöz hastalıklara karşı direncini arttırmak için, immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak mümkündür ve hipovitaminozis dönemlerinde daha çok meyve vardır ve vitaminler içmektedir. Ve daha çok boğazda ilk ağrı oluşumunda bir profilaksi olarak, furatsilinom ile durulamaya başlamalısınız - hiçbir zarar olmayacak ve bakteriler öldürecek!

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Anjin için hangi antibiyotikler tablette alınır?

Bakteriyel enfeksiyon nadiren çeşitli antimikrobiyal ajanlar almadan bağımsız olarak geçer. Enfeksiyonların bakteriyofajların yardımı ile tedavi yöntemleri aktif olarak kullanılsa da, özellikle yeni kuşaktan sülfonamidler ve antibakteriyel ajanlar çoğu zaman doktorun elinde bulunan ana cephaneliktir. Anjin için antibiyotikler öncelikle patojen mikrofloranın yayılmasını ve kalp kasının valfleri bölgesinde bağ dokusunun proliferasyonunun provokasyonunu önlemek için gereklidir. Benzer hastalıklar romatoid grup patolojilere aittir. Yetişkinlerde ve çocuklarda anestezi ile tabletlerin alması gereken antibiyotikler, bademciklerin lakunalarında hangi patojenin bulunduğuna bağlıdır. Bu makalede, antibiyotiklerin adlarını ve uygulamada bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etmede oldukça etkili olan yaklaşık dozajları bulabilirsiniz. Ancak dikkatli ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Angina üç formu vardır: pürülan bakteriyel, catarrhal viral (herpetik form dahil), Candida (mantar). Bu nedenle, antibiyotik kullanımı sadece bakteriyel kontaminasyon durumunda etkili olacaktır. Bir virüs patolojisinde bu preparatlar kesinlikle işe yaramaz ve bir kandidiyazda sağlığa önemli zararlar verebilir.

Bu nedenle, her şeyden önce - teşhis. Bunu yapmak için, bakteriyel enfeksiyonu viral ve fungal enfeksiyonlardan görsel olarak ayırabilen bir doktora görünmelisiniz. Hastalığın formunun kendiliğinden belirlenmesi oldukça zordur. Ama bademcikler üzerindeki baskınların doğasına dikkat edilmeye değer. Süzme peynir topakları mantar etiyolojisini gösterir ve beyaz lekelerin yokluğu viral bir süreci gösterir.

Herhangi bir patoloji için temel temel terapi prensipleri vardır. Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi, ayaktan tedavide terapi yapılırken dikkate alınması gereken birtakım yan etkiler içerir. Her şeyden önce - farenks alınan malzemenin ekim ile laboratuvar teşhis. Bakposev, mikrofloranın bileşimini ve belirli antibakteriyel ajan gruplarına olan duyarlılığını belirlemenizi sağlar. Böyle bir çalışma istisnasız tüm hastalar için gereklidir. Çocuklarda pürülan anjina gelişimi vakalarına özellikle dikkat edilmelidir. Bu yaş grubunda, difteri vakaları (hayatı tehdit edici bir bulaşıcı hastalık) nadir değildir.

Gelecekte, tedavi rejimi şunları içermelidir:

 • steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçların (asetilsalisilik asit) kullanımı;
 • antiseptiklerin yerel kullanımı (Miramistin, Klorheksidin, Lizobakt ve diğerleri);
 • antihistaminiklerin uygulanması (Suprastin, Diazolin, Tavegil, Ketotifen, Pipolfen, Kestin ve dl);
 • Etkilenen dokuların ("Ascorutin", "Kalsiyum glukonat") vasküler duvarının güçlendirilmesine katkıda bulunan vitamin kompleksleri.

Romatizma gelişme riskini ortadan kaldırmak için steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Standart kabul şeması - yetişkinler için vücut sıcaklığına bakılmaksızın günde 3 kez 500 mg asetilsalisilik asit, çocuklar için tek doz 250 mg. Kabul süresi 7 gündür.

Lokal antiseptikler zehirlenmenin etkilerini azaltabilir. Alerjik reaksiyonları önlemek için antihistaminikler kullanılır. Anjina ile antibiyotik tedavisi sırasında ve sonraki 2 hafta boyunca, bağırsak mikroflorasının durumunu iyileştirmek için ilaç almak gereklidir. "Hilak-forte", "Lineks", "Acipol" olabilir. Ayrıca antibiyotik kullanımını ilaç "Wobenzym" ile birleştirmek için tavsiye edilir. Antibakteriyel ilacın etkisini artırır ve vücut hücrelerini olumsuz yan etkilerden korur. İlk 5 günde, katı bir yatak istirahati ve cömert bir alkalin içecek reçete edilir. Öğrencinin hasta listesi veya sertifikası 12 güne kadar verilir. Okul çocukları ve öğrenciler için beden eğitiminden muafiyet, taburcu olduktan 14 gün sonra verilir.

Ek olarak bu zor hastalıklarla hangi ilaçları alacağınızı anladım. Artık patojen ve duyarlılığı ile ilgili laboratuvar verilerinin yokluğunda anjina ile hangi antibiyotiklerin içilebildiğine doğrudan gidebilirsiniz. Geniş bir etki spektrumu olan ilaçların seçilmesi önerilir - komplikasyonlar ciddi olmaktan daha fazla olabileceğinden, alımları hemen başlatılmalıdır.

Önerilen liste ve ilaçların isimleri giriş malzemesi olarak kullanılabilir. Randevular her zaman anamnez ve hastanın görsel muayene verilerine dayanarak deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Boğaz ve bademciklerin mukus zarlarının pürülan formları için preparatların listesi ve isimleri şunlardır:

 • "Amoksisilin", "Ampioks", "Augumentin" "Siprofloksasin", "Flemoksin", "Hinotsil" seçilerek birinci grup;
 • ikinci seçenek olan "Eritromisin", "Azitromisin", "Sumamed", "Azitrox" grubu.

Yetişkinler için, bu ilaçların hiçbir kontrendikasyon olmaması koşuluyla, herhangi bir kısıtlama olmaksızın alınabilir. Çocuklar en güvenli tedavi biçimini seçmelidirler, bazı durumlarda doktorlar kendilerini yerel antiseptik "Bioparox" ile sınırlandırmayı önermektedirler.

Önemli soru - anjina ile kaç gün tedavi kalıcı bir etki elde etmek ve nüks riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik içmek. Genel öneri - ilacı almak vücut ısısının normale dönmesini ve genel refahını sürdürmelidir. Bu andan sonra, resepsiyon 2 gün daha devam eder.

Bu "Biseptol 480", "Metronidazol", "Trykhopol" ve diğer sülfonamidler antibiyotik grubuna ait olmadığını bilerek fayda var. Evet, etkili antimikrobiyal ilaçlar olmakla anjin içindeki kullanımları patojenik mikrofloranın tam bastırılması için yeterli değildir. Eşzamanlı bir tedavi olarak dirençli suşlarla uygulanabilirler.

Tekrarlanan bademcik iltihabı hastalığı, hem de onun kronik teşhisinde önlenmesi romatizma etkili bir metot oluştururlar ve relaps frekansı intramüsküler uygulama "Bitsillin 5" yılda 2 kez (ilkbahar ve sonbahar) azaltmak. Uzun etkili bir penisilin hattının antibakteriyel bir preparatıdır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar boğaz ağrısı tedavisi

Angina yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Lacunar angina, normal anginadan farklıdır, çünkü lakuna bölgesinde lenf nodlarını etkiler. Hastalık çocukları daha sık etkiler, çünkü bağışıklık sistemi oluşmaz ve bakteri bolluğu ile baş edemez. Ana patojen, çeşitli patojenik mikroorganizmalar olarak hareket edebilir. Çoğu durumda, çeşitli adenovirüsler, streptokoklar veya stafilokoklar tarafından temsil edilir. Erişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın farklı yöntemlerle tedavisi.

Laküner tonsillit tedavisinde ayrılmaz bir parçası aile ve çocukların geri kalanından yatak istirahati ve izolasyon uymaktır. İlaçlar arasında, antimikrobiyal ajanlar ana madde, tercihen geniş bir etki spektrumudur. Hastanın yaşına ve inflamatuar sürecin şiddetine göre sadece doktor ve dozajda doktor tarafından reçete edilir. Lacunar anjinası için antibiyotik tedavisi gereklidir. Flemoklav soljutab, flemoksin soljutab, Augmentin, amoxiclav - en aktif antibiyotik penisilin son nesil kabul edilir. Sumamed, Zitrolid ve midekamisin ve niddamisinin - - son anjina laküner makrolidlerin grubuna ait yaygın olarak kullanılan antibiyotik tedavisi için azitromisin olan bir bulamaç olarak üretilir Macropen. Tedavi süresi genellikle uzun bir etkisi olan Sumamadeh tedavisi dışında 7 günden az değildir. 5 gün boyunca kullanımına izin verilir. Geniş bir etki spektrumunun antimikrobiyal ajanlarla tedaviyi kendi kendine durdurma, t. Karmaşık hastalığın prognozu daha güçsüz hale gelir antibiyotik dirençli bakteriler tarafından üretilen iltihabı re. büyük etkisi, antibiyotik ilaçlar, mikroorganizmalar hassasiyetine bakteriyel tohumlama sonucuna dayalı olarak, seçildiği takdirde anjin laküner tedavisi elde edilir. 3 gün içinde, bu tür antibiyotikler, şüpheli anjina patojenlerinin duyarlı olduğu en iyi ilaç ile belirlenir.

Eğer lacunar anjine yüksek ateş eşlik ediyorsa, ateş antipiretiklerle (Nurofen, Paracetamol) süspansiyon halinde veya süppozituvar şeklinde yıkılabilir. Boğazda ağrı, genel zehirlenme, yüksek sıcaklık nedeniyle çocuklar çoğu zaman yemeyi reddeder. Hastalık döneminde sindirim organları, böbrekler ve karaciğer üzerindeki yük çok yüksektir ve bu nedenle yemek yemeyi reddetmek fizyolojik durum tarafından belirlenir. Ana şey çocuğu daha fazla sıvı vermeye çalışmak, biraz sıvı tahıl ve çorba-patates püresi yemektir. Diyetten taze sütleri dışarıda bırakmak istenir, tk. Süt bakterileri, mukoza zarının üzerinde durur ve ağız boşluğunda patojenik mikroorganizmaların büyümesini teşvik eder.

onlar yumuşatmak ve ağrı yutma esnasında nefes geliştirmek, ödem bademcikler azaltılmasına katkıda olarak Suprastinum, Tsetrina vb -. Ayrıca her şeyden dolayı, evlat edinme antihistaminikler önerilmektedir. Özellikle hastalığın ilk 2 gün içinde çok önemli antiseptik solüsyonlarla her saat gargara - furatsilina, klorofilin, Miramistin, potasyum permanganat zayıf çözelti, spreyler çeşitli yararlanmalıdır çocukların tedavisi için papatya veya meşe kabuğu kaynama suyuyla - Ingalipt, Geksoralom, Tantum Verde. Eğer irinli baskınlar kaldırıp ağzından bunları yıkamak için mümkün olduğunca sık gerektiğinden çocuk ve yetişkinlerde laküner tonsillit tedavisinde, gargara, antibiyotiklere ek olarak, en önemli adımdır.

Daha büyük çocuklar ve yetişkinler dezenfektan özellikleri olan boğaz için lolipop ve emici hapları kullanabilirler. Odadaki havanın nemli, temiz ve sıcak olması arzu edilir. Her gün hastanın odasında ıslak temizlik gereklidir. Temizleyici ve hava nemlendiricinin kullanılması gereksiz olmayacak, böylece hasta kişi için mümkün olan en kısa zamanda iyileşme için en iyi şartlar yaratılacaktır.

Hastalığın akut döneminin bitiminden sonra, vitamin terapisi ve probiyotik ilaçların seyrini, tk geçmek önemlidir. pürülan süreçler, uzun süreli zehirlenme bağışıklık sistemini zayıflatır ve tedavi bağırsak mikroflorasını bozar. Genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjin tedavisi 10 gün sürer. Semptomlar ciddi ise ve komplikasyonlar gelişirse. 2 hafta veya daha uzun sürecek. Hastalığın dış belirtilerinin yokluğu için, hastalığın bir uzman tarafından geri çekildiği veya belirlenmediği ile ilgili tam bir iyileşme olduğu sonucuna varılamayacağı akılda tutulmalıdır.

Uzatılmış yeşil snot nasıl tedavi edilir

Eustachyte tedavisi (tubootitis)

Çocukta yeşil sümbül nasıl tedavi edilir?

Lacunar angina, ciddi intoksikasyon ve yüksek komplikasyon riski ile birlikte anjinin en şiddetli klinik formlarından biridir. Enfeksiyöz enflamatuar sürecin nazofarenks dokularında yayılmasını önlemek ve streptokokun (bu hastalığa neden olan etken maddenin) olumsuz etkisini ortadan kaldırmak için hasta mutlaka ciddi antibakteriyel tedaviye maruz kalır.

Lacunar angina, palatine bademciklerin etkilendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır (anjinin klinik formlarından biridir). Bu patolojinin etken maddesi çoğunlukla beta-hemolitik streptococcus A grubudur. Ayrıca, anjinin gelişiminde büyük bir önem, insan vücudunda nazofarenksin lokal immünitesini azaltmaya katkıda bulunan bir dizi etkiye sahiptir. Bu faktörler şunlardır: hipotermi, sigara ve sigara dumanı teneffüs edilmesi, KBB organlarının kronik hastalıkları, çürük, hipovitaminoz. Lacunar angina, çocuklarda ve yetişkinlerde (çoğunlukla 30-35 yaşlarında) oluşur.

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde. Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

ayrılan patojenik streptokok toksinler ve özel enzimler (streptolizin ve streptokinaz) daha çok sayıda kan içine nüfuz eder ve tüm beden ve en kötü üzerinde toksik bir etkiye sahip olması ile laküner anjina sonuçları ile bu tür geniş yaralar bademcik - özellikle insanlarda, otoimmün süreçler gelişimini kışkırtır zayıflamış bağışıklık ve genetik yatkınlık.

Hastalık genellikle enfeksiyondan bir ila iki gün sonra başlar. Bu arada, çeşitli şekillerde olabilir - hava yoluyla (hastanın solunum yollarından gelen mukus damlacıklarını soluyarak), hastanın tükürüğüne temas eden bulaşıklar aracılığıyla.

Lacunar anjinin ilk semptomları hemen hemen her zaman çok yüksek vücut ısısı (bazen 40 dereceye kadar) ve boğazda şiddetli ağrıdır. Küçük çocuklar, ikinci belirti olarak şiddetli olmayabilir ama yetişkinler hep normal gıda alımını engelleyen ve hatta laküner tonsillitli zehirlenme çok belirgin belirtileri slyuny.Takzhe yutma, şiddetli anjina ağrısı neden olur, sık sık şiddetli zayıflık baş ağrısı, titreme, bulantı damgasını vücutta bir ağrı.

bademcikler Enflamasyon ve aktif çevredeki lenf düğümlerine (submandibuler, servikal) yanıt - boyutları büyümeye ve oldukça ağrılı eriyecek. Kolayca spatula veya kaşık ile çıkarılır plağın beyazımsı-sarı bir porsiyon - boğaz bakıldığında iki yanında ve lenf oluşumları yüzeyi üzerinde hiperemi güçlü bademcik ve damak kemerler işaretlenir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hidrojen peroksit ile gargara yapabilir miyim ve bunu nasıl yaparım?

Enflamatuar süreçlerin ve patojenlerin neden olduğu boğaz ağrısı, semptom gelişiminin ilk saatlerinden itibaren tam anlamıyla tedavi edilmelidir.

Boğazda kuruluk ve tedavisi

Boğazın mukoza zarının aşırı kuruluk hissi sadece soğuk algınlığı sırasında meydana gelmez. Nedenleri odadaki aşırı ve tozlu hava gibi basit ve önemsiz şeylerde saklanabilir.