Loading

Ilk doktor

Farinksin arka duvarında lokalizasyon ile akut bir inflamatuar süreç, farenjit denir. Hastalık sıklıkla akut solunum yolu viral enfeksiyonları arka meydana gelir, fakat aynı zamanda diğer faktörler, örneğin, bir diğer hastadan soğuk hava veya buhar kimyasal kirlilik sürekli soluma, diğer inflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların yakın aralıklı gövdeler neden olabilir.

Hastalığın sınıflandırılması

Farklı türlerde farenjit farklı semptomlara eşlik eder, ancak boğaz ağrısı her türden ortak bir semptomdur.

Tıpta, her biri belirli belirtilerle karakterize edilen birkaç hastalık türü vardır:

 • bakteri - Patojenik bakterilerin çoğalması / yayılması zeminine karşı gelişir;
 • viral - Sadece vücutta virüsler olduğunda başlar, örneğin, ARVI'nin arka planına karşı;
 • mantar - Bu tür farenjitin ortaya çıkışının sebebi, çeşitli fungal kolonilerin vücutta bulunmasıdır (çoğu kez Candida cinsinin mantarları tespit edilir);
 • alerjik - Sadece her türden alerjisi olan kişilerde oluşur, bu durumda farenjit, kurulu alerjeni teneffüs ederken ortaya çıkar;
 • travmatik - Enflamatuar süreç, farinkse travmaya neden olmanın bir sonucu olarak başlar (örneğin, bir balık kemiği dokuların kalınlığına düştüğünde).

semptomlar

Boğaz ateşi ile boğaz fotoğrafı

Boğazın arka duvarındaki enflamatuar sürecin işaretleri oldukça belirgindir - özel bir alet / ekipman kullanmadan doğru teşhis için kullanılabilirler. Farenjit belirtileri şunlardır:

 • boğaz ağrısı - farklı yoğunluk ve farklı karakter olabilir: keskin, sabit, keskin, künt, yanma / sıkışmış / kuru ile birlikte;
 • "boş farinks" sendromu - keskin, güçlü, hava veya kendi tükürüğünün yutulmasıyla ortaya çıkar, bu nedenle farenjitli hastalar genellikle herhangi bir sıvıyı içirirler ve böylece bir acıdan kurtulurlar;
 • balçık - boğazda birikir, bu şekilde denenemez, bu tür girişimler ile kusma meydana gelebilir;
 • genel zehirlenme - bu belirti inflamatuar süreçlere kaslarda, hipertermi (yüksek vücut sıcaklığı), halsizlik / hipersomnia, ağırlık ( "acı") her türlü yaygın olduğu;
 • adenopati - Bir palpasyonda iyi takdir edilebilir servikal lenfodlar, kolay bir morbidite olabilir.

Sıklıkla farenjit, tıkalı kulaklar ve burun ile karakterizedir.

Tedavinin prensipleri

Erişkinlerde evde farenjit tedavisi tamamen haklıdır, çünkü hastalığın ilk aşamasında arzu edilen etki elde edilir. Ancak inflamatuar süreç aktif olarak gelişirse hastanın durumu kötüleşir, daha sonra antibiyotik (antibakteriyel ilaçlar) önlenemez.

Antibiyotikler farklı farmakolojik formlardaki doktorlar tarafından farklı dozlarda reçete edilebilir ve tedavi sürecinin süresi de bireysel olarak belirlenir. Özellikle ilaçlar çocuklarda farenjit için reçete edilirse.

En çok kullanılan alerjiler için ne tür bir burun spreyi, makalede belirtilmiştir.

3. trimesterin hamileliğinde soğuk algınlığı tedavisi nedir, bu makalede belirtilmiştir.

Antibiyotik çeşitleri

Farenjit veya larenjit tedavisi için, çeşitli antibakteriyel ilaçlar kullanılabilir - bunlar temel ve / veya kompleks bir terapi olarak kullanılabilir. En popüler isimler şunlardır:

 1. Aerosoller / Spreyler. Bu ilaçların lokal etkisi vardır ve farenjit belirtileri için en etkili tedavi olarak kabul edilir. Bazı spreyler ve aerosoller sadece antibakteriyel özelliklere değil, aynı zamanda anti-enflamatuar, anti ödemlere de sahiptir.
 2. Tabletler. kompleksi tedavisinin tek bileşenleri, bunlar geniş bir hareket / genel spektrumuna sahiptir ve sadece Farenjit semptomlarının ortadan kaldırmak, hem de virüs / patojenlerin tüm vücut açık değildir gibi tablet biçiminde antibiyotikler sıklıkla belirlenmiş. Özellikle viral ve bakteriyel farenjitli tabletlerde antibiyotikler etkilidir.

Farenjit alerjinin arka planına karşı gelişirse, o zaman antibiyotiklere ek olarak, hastaya her zaman antihistaminik bir yol reçete edilir. Birçok durumda, tablet formunda antibakteriyel preparatlar hiç reçete edilmez - spreyler / aerosoller ile tedavi yöntemini uygulamak, halk ilaçlarıyla etkilerini arttırmak için yeterlidir.

Popüler antibiyotiklerin listesi

Antibiyotikler hem tablet şeklinde hem de yerel ilaçlar şeklinde - aerosoller, spreyler şeklinde reçete edilebilir.

Posterior farryngeal duvarın inflamatuar sürecinin tedavisinde en sık kullanılan antibakteriyel ilaçlar:

 • Bioparox / Camethon / Miramistine - aerosol formunda üretilen preparatlar, hem antibiyotik hem de antiseptik olarak kullanılabilir;
 • Geksaliz - emilim için tabletler, birleşik bir etkiye sahiptir;
 • amoksisilin - penisilin grubuna ait kapsüller;
 • azitromisin - Makrolidlerin oluşturduğu bir antibiyotik, penisilinlerin açığa çıkmış hoşgörüsüzlüğü ile tayin edilir;
 • sefadroksü - Son nesil antibakteriyel ilaç, karmaşık bir etkiye sahiptir.

Halk ilaçlarının catarrhal tedavisi makalede hızlı ve etkili bir şekilde nasıl belirtilir.

Bu yazıda alerjik rinit halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir.

Endikasyon / kontrendikasyonlar

boğaz ağrısı için antibiyotikler çok şiddetli hastalık reçete - hastanın şiddetli zehirlenme, viral ve / veya bakteriyel enflamatuar sürecin etyolojisi işaretleri ile işaretlenecektir. alerjik ve travmatik farenjit antibiyotikler ise istenen etkiye sahip olmayabilir - inflamatuar süreci kışkırtır nedeni kurtulmak için.

Aşağıdaki hasta gruplarında farenjit tedavisi için kategorik kontrendike antibiyotikler:

 • 6 yaşın altındaki çocuklar;
 • hamile ve emziren kadınlar;
 • teşhis edilen böbrek ve / veya karaciğer yetmezliği ile;
 • ülser hastalığı ile.

Dikkatli olun: Doktor, atamaları değişken bir şekilde yapma olanağına sahiptir. Hasta daha önce ülser / oniki parmak bağırsağı ülseri, teşhis edilememiş olan, örneğin, hapları ortadan kaldırmak mümkündür, fakat, aerosolün / sprey tedavisi için kullanılabilir.

Uygulama kuralları

Farenjitin tüm belirtileri ortadan kalkmış olsa bile antibakteriyel ilaçlar almayı bırakmayın.

Antibiyotik tedavisinin gerçekten etkili ve güvenli olmasını sağlamak için, kullanımları için aşağıdaki kuralları kesinlikle uygulamanız gerekir:

 • Doz ve kabul süresi sadece ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Bu an çok bireyseldir - hastanın yaşını, genel sağlık durumunu, bireysel hoşgörüsüzlüğün / aşırı duyarlılığın yokluğunu / varlığını dikkate alır;
 • reçete edilen tedavi süreci tamamen yapılmalıdır - farenjitin tüm semptomları ortadan kalkmış olsa bile antibakteriyel ilaçlar almayı bırakmayın. ; Yine bakteriler büyümeye başlar, çoğaltılması ve dağıtılması - Aksi boğazın arkasındaki inflamatuar sürecin bir nüks vakaların% 97'sinde ortaya çıkar
 • her durumda antibiyotik alkol ve diğer bazı ilaçlarla kullanılamaz - Soru doktor ile veya kılavuzu incelemek için belirtmekte yarar vardır.

Genellikle tedavi süresi 10 gündür, ancak bazı ilaçlar üst üste en fazla 3-5 gün kullanılabilir - bu gösterge bireyseldir ve sadece bir uzman tarafından belirlenir. Reçeteli ilaç kullanıldığında etkinin yokluğunda doktor tedavi rejimini düzeltmelidir.

Kapsüller yemeklerden bir saat önce ya da iki saat sonra bol su ile (süt değil, meyve suyu değil) alınmalıdır. Spreyler, aerosoller ve emilebilir tabletler sadece yemeklerden sonra kullanılmalıdır ve işlemden 2 saat sonra yiyecek ve sıvı yememeniz gerekir.

Lütfen dikkat: aerosol / sprey enjekte ederken hasta derin bir nefes almalıdır - böylece ilaç boğazda daha düzgün bir şekilde yayılacaktır.

komplikasyonlar

Tedavi edilmemiş farenjit, kronik formda geçişler de dahil olmak üzere komplikasyonlar için tehlikelidir

Akut farenjit diğer KBB organlarına yayılabilir ve daha sonra komplikasyonlarla ilgili olabilir:

Tedavi edilmeyen farenjit, akut formda yer almakta, her zaman bir kronik haline dönüşmektedir.

video

Bu videoda diğer farenjit tedavisi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi:

Farenjit, insan sağlığı ve hayatı için oldukça güvenli bir hastalıktır. Ancak bu iltihaplanma sürecini boğazın arka tarafına uygulamak kesinlikle gereklidir! Ve hastalık yüksek ateş, genel zehirlenme eşlik ediyorsa, o zaman antibiyotik almayı reddetmemelisiniz - sadece hızlı ve tamamen patojenik / patojenik mikroorganizmaların vücut kurtulmak olabilir.

Yetişkinler ve farenjitli çocuklar ve ilacı nasıl kullanacakları için hangi antibiyotikler reçete edilir?

Farenjit için antibiyotikler ilaç tedavisinin ana ilaçları değildir. Bazı durumlarda, kullanımı kesinlikle kontrendikedir. Hastaların bu özelliği, farenjitin sadece bakteriyel mikroflora ile değil, aynı zamanda virüsler veya şartlı patojenik kandidozlar tarafından da tetiklenebilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda, antimikrobiyallerin kullanımı sadece altta yatan patolojik sürecin seyrini karmaşıklaştıracaktır.

Ek olarak, bu tür enflamatuar bir işlemde sıklıkla bulunan sekonder bakteriyel mikrofloranın ortaya çıkmasıyla birlikte, bu grup antimikrobiyal ajanlara karşı direnç patojenlerinde büyük bir gelişme riski vardır. Bu nedenle, üst solunum yolu hastalıklarının antibakteriyel tedavisi kesinlikle endikasyonlara göre yapılır.

Antimikrobiyal tedavi endikasyonları

Üst solunum yolu patolojisi olan hastaların tedavisinde antibiyotik kullanımının ana göstergesi, laboratuvar yöntemleriyle doğrulanan bakteriyel mikrofloranın varlığıdır. Bu nedenle, ön teşhis yapıldıktan hemen sonra, doktor hastadan farenks ve burun mukozasından bir çubuk alır. Göstergelere göre ve kanın virolojik çalışmalarını yürüttü. Smearlarda bakteriyolojik ekim sonucu 5 gün içinde hazır olacaktır. Bakteriyel bir patojenin varlığında, en hassas olan ilaç bir antibiyotik ile seçilir.

Ek olarak, farenjit veya larenjit ile profilaktik amaçlar için antimikrobiyal tedavi önerilebilir. İnflamasyon alanının, sadece virüsler tarafından değil, aynı zamanda bakteriler tarafından da sekonder kontaminasyon gelişmesi tehdidi varsa gerekli olacaktır. Hastaya antibiyotik reçete edildiğinde?

 1. Bir yetişkin veya çocuk kronik bademcik iltihabı kötüleşmişse.
 2. Bakteriyel genesisin anjina varlığında.
 3. Semptomlar pnömoni ile primer inflamatuar sürecin komplikasyonu için tipik olduğu ortaya çıktı.
 4. Akut veya kronik obstrüktif bronşit varlığı.
 5. Orta kulak bölgesinde iltihaplanma süreci pürülan.
 6. Farenjit ile, inflamatuar süreç sadece farinks bölgesini değil, aynı zamanda maksiller boşlukları kapladığında antibiyotikler endikedir.
 7. Ateşin kalıcı semptomlarının ortaya çıkışı.
 8. Subfebril sıcaklığı bir hafta boyunca hastaya kaydedildiğinde antibiyotikler reçete edilir.
 9. Antimikrobiyal tedavi daha önce kullanılan ilaçlar hastalığın pozitif dinamiklerini vermediyse ve akut dönemdeki farenjit kronik hale gelirse reçete edilmelidir.

Ilaç formları

Farenjit veya larenjit ile iltihaplanma süreci mukus pharynx ve larinkste gelişir. Bu, hem sistemik hem de lokal etkilerin antibiyotik kullanımını mümkün kılar. İkincisi, inhalasyon karışımları, mukus boğazının durulanması veya sulanması için çözeltiler şeklinde reçete edilir.

Daha önce, üst solunum yolu hastalıklarının lokal antibakteriyel tedavisi için, toz antibiyotikler kullanıldı. Şimdi nadiren kullanılıyorlar. Mukoza boğazı ve farenks ilaçlarının tedavisi için yerleri daha uygun hale getirilmiştir. Örneğin, farenjit için sıvı antibiyotikler kullanılır. Mukoza zarlarını rahatça yağlarlar. En son kullanılan özel aerosoller. Kompozisyonlarında sadece bir antibiyotiği değil, aynı zamanda büzücü veya analjezik ilaçları da içerebilirler.

Üst solunum yollarındaki bakteriyel kökenli inflamatuar sürecin sistemik tedavisinden bahsedersek, ilaçların salınım biçimleri klasik kalır. Farenjit hem oral tabletler hem de enjekte edilebilir antimikrobiyallerle tedavi edilebilir.

Farmakodinamik için gereksinimler

Topikal preparatların farmakodinamiği basittir. Antibiyotiğin aktif maddesi, inflamasyonun odaklandığı alandaki patojenik mikroorganizmayı doğrudan etkiler. Hastanın vücudunun lenfatik ve kan dolaşımına ilaçlara nüfuz etmesi için özel şartlar sunulmamaktadır.

Vücut üzerindeki antibiyotik sistemik etkileri üzerinde büyük talepler vardır. Etkinlikleri, emilim bölgesinden doğrudan farenjit veya larenjitle inflamasyonun odağına girme olasılığı ile belirlenir. Ayrıca atamaları sırasında eşlik eden patolojik süreçlerin varlığı düşünülmektedir. Bu gereklidir, çünkü karaciğer veya böbreklerin başarısızlığı, bu tür tedavinin etkinliği keskin bir şekilde azalır.

Enjeksiyonlar için kullanılan ilaçlar kullanılırsa maksimum sonuç beklenebilir. Kas içine veya damar içine uygulama ile, aktif madde doğrudan kan dolaşımına girer ve burada kanın protein bileşenlerine bağlanır. Aynı zamanda, inflamasyon alanına giren antibiyotik kaybı minimaldir ve terapötik etki oldukça hızlı bir şekilde sağlanır.

Farenjit için oral antibiyotikler gastrointestinal sistemde yüksek bir emme oranına sahip olmalıdır. Sonuçta, aktif maddenin belirli bir konsantrasyonu kan dolaşımına girmelidir. Sadece bu durumda gerekli terapötik etki sağlanır.

Bu süreç bağırsak enzimleri tarafından etkilenebilir. Sadece antibakteriyel bileşeni yok etmekle kalmaz, aynı zamanda hastanın vücuduyla birlikte toksik bileşikler oluşturabilirler. Sonuç olarak, beklenen iyileşme yerine, ilacı aldıktan sonra bir komplikasyon gelişir. Ayrıca oral antibiyotikler midede başka ilaçlar veya gıdalarla etkileşime girebilir. Bu, ilacın emilimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, sırasıyla, tedavi etkisiz olabilir.

En popüler araçlar

Üst solunum yollarının enfeksiyöz enflamasyonunun antibakteriyel tedavisi için kullanılan olası ilaç listesini göz önünde bulundurun. Daha önce olduğu gibi, bu liste penisilin serisinin ilaçlarıyla başlayabilir. Bu tür ilaçların bir örneği Ampisilin ve aynı grubun bir ilacı olabilir - Carbenicillin.

Antibiyotik, bu ilaç grubuna mikroorganizmaların direncini gösterirse, bunlar örneğin sefalosporinler veya makrolidler ile değiştirilebilir. Doktor, aşağıdaki antibiyotik listesini tavsiye edebilir: Sefazolin, Lincomycin, Azithromycin veya bunların benzerleri. Bazı durumlarda, farklı farmakolojik grupların iki antimikrobiyalinin bir kombinasyonuna izin verilir. Bu tedavi süreci, antimikrobiyal etkinin daha yüksek bir sonucunu sağlar. Ek olarak, bir kerelik hem lokal tedaviyi hem de bir antibiyotiği oral veya enjekte ederek birleştirebilir.

Hastayı evde tedavi etmekten bahsedersek, o zaman kural olarak, antibiyotik enjeksiyonu nadiren reçete edilir. Avantaj, topikal preparatlar ve oral tabletler veya kapsüller sistemik bir tedavi olarak elde edilir. Hangi ilacın en iyi seçim yapılması gerektiği, tabiki evde hastayı tedavi eden bölge terapisti karar vermelidir.

Enflamasyonun lokal tedavisi özel antibakteriyel solüsyonlarla gerçekleştirilebilir. Hem iltihaplı mukoza zarlarını yağlamak hem de boğazı yıkamak için kullanılırlar. Böyle bir ilacın bir örneği Octenisept olabilir. Bununla birlikte, iltihaplı boğazı antibakteriyel aerosollerle (Oracept) sulamak daha uygundur. Sadece ilacın uygulanmasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ilacın tüketimini de azaltırlar.

Hastalığın akut ve kronik formlarının tedavisi

Antimikrobiyal tedavi için temel gereklilik sadece üst solunum yolu değildir, aynı zamanda başka bir organ tedavisi de bir doktor tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir.

Yani, sadece ilacı reçete etmemeli, dozajını ayarlamamalı ve kabul süresini belirlemeli, aynı zamanda hastayı izlemek için terapi sürecinin tamamını da kapsamalıdır. Hasta tedaviyi bağımsız olarak kesmemeli, reçete edilen antimikrobiyal ilacı veya dozajını değiştirmemelidir. Bu, tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyebilir ve akut farenjit kronik bir forma geçecektir.

Bu nedenle, farinkste akut inflamatuar süreçlerin tedavisinde, aşağıdaki şartlara uyulmalıdır:

 1. Patojenik mikrofloranın tamamen yok edilmesi için, ilacın dozu ve kullanım süresi, iltihabın yaşı ve doğası için yeterli olmalıdır. Yetişkinlerde farenjit ile antibiyotik almak ortalama 7 gündür.
 2. Hastalığın doğrulanmış bakteriyel yapısıyla, antibiyotik tedavisinin seyri mümkün olduğunca erken başlamalıdır. Böylece, hastalığın akut formunun kronik olana geçişini önlemek mümkündür.
 3. Antibakteriyel tedavinin sona ermesinden bir süre sonra, bakteriyel taşıyıcılığın gelişimini dışlamak için, bakteriyolojik inceleme için farinksden ikinci bir yayma yapılmalıdır.

Eğer farenjitin kronik seyrinden bahsedersek, o zaman antimikrobiyal ilaçların adları sadece patolojik sürecin alevlenmesi sırasında seçilir. Bu durumda antibakteriyel ilaç seçiminin tüm karmaşıklığı, sonraki alevlenmeler için aynı ilacın reçete edilmesinin anlamlı olmaması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Sonuçta, mikroorganizmalar etkilerine karşı direnç geliştirir. Bu nedenle, bir sonraki alevlenme sırasında daha karmaşık antimikrobiyallerin kullanılması gereklidir. Bu, birincil inflamatuar sürecin geliştirilmesinde doktorun tüm önerilerinin takip edilmesi durumunda önlenebilir.

Larenjit: Hangi antibiyotikler tedavi edilir?

Larenjit, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda oldukça yaygın bir hastalıktır. Çoğunlukla gırtlak iltihabına farenjit (farinkste bir enfeksiyon) eşlik edebilir. Hastalık, bir bakteriyel enfeksiyon tarafından provoke edilirse, o zaman karmaşık tedavi antibiyotik tedavisini içerir.

Farinks mukozasının ve larinksin inflamatuar sürecinin semptomları bir doktora başvurmalıdır. Büyük bir antibiyotik listesinden sadece bir uzman, larenjit ve farenjit için etkili bir ilacı doğru şekilde seçebilir.

Larenjit, larinksin mukoza zarında lokalize olan enfeksiyöz ve inflamatuar bir süreçtir. Ek olarak, hastalık orofarenks'i etkileyebilir. Tedavi edilmezse, iltihap solunum sisteminin alt kısmına iner, bir trakea veya bronşite dönüşür. Patolojik sürecin akut ve kronik formunu ayırt eder.

Larenjit, bakteriyel veya viral bir etyolojiyle enfeksiyon sonucu oluşur. Hastalığı etkileyen faktörler, farklı olabilir:

 • hipotermi;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi;
 • boğaza mekanik hasar;
 • geniş ve uzun süreli boğaz sıkılığı;
 • zehirli dumanların solunması;
 • sigara;
 • solunum sistemi rahatsızlığı;
 • mantar ve diğer enfeksiyonlar.

Yetişkinlerde larenjit belirtileri şunlardır:

 • ses kısıklığı ve ses kısıklığı;
 • Boğazda Zulüm;
 • öksürük (önce kuru, daha sonra balgam görünümü ile);
 • yutma sırasında ağrı;
 • ses kaybı;
 • yüksek sıcaklık;
 • mukozanın şişmesi;
 • halsizlik ve halsizlik;
 • kaslarda ağrı hissi, eklemler.

Çocuklar, hastalığın genel belirtilerine ek olarak, nefes darlığı, aşırı terleme, mizaç, nefes darlığı nedeniyle uyku bozukluğuna sahiptir.

Komplikasyonları önlemek için, hastalığın nedenleri, semptomları göz önünde bulundurularak bir uzman tarafından reçete edilen kapsamlı tedaviye girmek gerekir.

Etkili antibakteriyel ajanların listesi

İlaç pazarında antibakteriyel ve anti-enflamatuar etkileri olan çok çeşitli ilaçlar vardır. Ancak, bu tür araçları bağımsız olarak seçemeyeceğinizden hatırlamak önemlidir.

Larenjit için antibiyotikler, hastalığın etyolojisini belirledikten sonra sadece bir doktora atfedilebilir.

Bu terapi, bakteriyel enfeksiyon durumunda etkilidir. Larenjit ve farenjit ile yetişkinler aşağıdaki grupların antibiyotik reçete edilir:

 • makrolidler;
 • Penisilin grubu;
 • sefalosporinler;
 • Florokinolon grubu.
İçindekiler ↑

makrolidler

Bu grubun preparatlarının aktif maddeleri, birçok patojen bakteriye karşı yıkıcıdır. Enflamatuar odağa hızlı penetrasyon ile karakterizedirler. Popüler makrolid antibiyotikler:

 • eritromisin;
 • sumamed;
 • klaritromisin;
 • spiramisin;
 • azitromisin;
 • roksitromisin;
 • Hemomitsin;
 • Rovamycinum.
İçindekiler ↑

Penisilin grubu

Stafilokok ve streptokokların etkilenmesinde özellikle etkilidir. Bu ilaçların eksikliği - penisilin alerjisi ile yan etkileri provoke edebilir. Bu fonlar farenjit için reçete edilir.

Bu gibi antibiyotikler şunları içerir:

sefalosporinler

Mukoza üzerinde pürülan oluşumları ile tedavi sefalosporin grubu ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir:

Florokinolon grubu

Yetişkinlerde farenjit ve larenjit tedavisi, bu antibiyotiklerle gerçekleştirilebilir:

 • moksifloksasin;
 • ofloksasin;
 • Levoflaksitsin;
 • Siprofloksasin.

Bu ilaçlar, yetişkinlerde otolaringolojik hastalıkların tedavisi için endikedir.

Antibiyotik ilaçların amacı hastalığın etiyolojisine bağlıdır, bu yüzden listelenen listeden bir çare seçmemelisiniz. Yanlış tedavi komplikasyonlara yol açabilir.

Larenjit tedavisinin her hastaya bireysel yaklaşımla yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Ek olarak, larenjit ve farenjit ile kompleks tedavi gereklidir.

Hangi antibiyotikler çocuk alabilir?

Çocuklarda bakteriyel doğanın otolaringolojik hastalıklarını tedavi etmek için, bu yaş kategorisindeki hastalar için hangi preparatların tasarlandığını bilmek gerekir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler:

 • Flemoxin Solutab
 • Flemoklav
 • Ekobol
 • amoksisilin
 • Trifamoks
 • Panklav
 • amoxiclav
 • Zitrolid
 • vilprafen
 • sumamed
 • eritromisin
 • azitromisin
 • spiramycin
 • Zinnat
 • cefixime
 • Supraks
 • Tsefriakson
 • Tsefabol

Bu antibiyotikler ayrıca farenjitli çocuklar için reçete edilir.

Altı yaşın altındaki çocukların tedavisinin, süspansiyonlar ve şuruplar şeklinde antibakteriyel ilaçlar ile yapıldığına dikkat edilmelidir. Yedi yıldan beri hapları ve kapsülleri kullanabilirsiniz. Komplikasyonlar veya ciddi hastalık durumunda, antibiyotik enjeksiyonlar halinde verilir.

Hangi durumlarda antibiyotik kullanılır?

Larenjit için antibiyotikler, hastalığın tipine ve şekline bağlı olarak reçete edilir. Enfeksiyonun ilk aşamalarında, topikal bir preparat kullanılabilir. Bu tür etkili araçlar arasında Bioparox bulunur. Enflamatuar süreci mükemmel bir şekilde azaltır ve hastalığın semptomlarıyla savaşır.

Erişkinlerde ve çocuklarda hastalığın daha da geliştirilmesi ile, geniş bir etki yelpazesi için zorunlu reçeteli ilaçlar.

Antibiyotikler aşağıdaki durumlarda alınır:

 1. Larenjit patojenlerden kaynaklandığında (bir yayma ve kan testi ile teşhis edilir).
 2. Stenosing larynjit.
 3. Pürülan kanlı katışıklarla balgam ile.
 4. Larenksin astarı püstül veya lifli-pürülan film oluşturduysa.
 5. Viral kökenli bir hastalıktan sonra bakteriyel doğanın komplikasyonları.
 6. Isı beş günden fazla geçmediğinde.
 7. Larenjitin kronik formunun tekrarlanan alevlenmeleri.

Yetişkinlerde ve çocuklarda viral ve fungal enfeksiyonlarda, tozlu havanın neden olduğu larenjit, mesleki aktivite (örneğin, şarkıcılarda), mekanik hasar, antibakteriyel ajanlarla tedavi yapılmamaktadır.

Farenjit ve larenjit için antibiyotikler

Farenjit, faringeal mukozada inflamatuar bir süreç olduğundan, hastalık larinks (larenjit ile) iltihabında olduğu gibi benzer ilaçlarla tedavi edilir. Sonuçta, hastalıkların çoğu birlikte meydana gelir. Antibakteriyel ajanlar, enfeksiyon bakteriyel bir doğaya sahip olduğunda reçete edilir.

Penisilinler grubundan şunu kullanın:

Penisiline karşı bireysel intoleransın varlığında etkili antibiyotikler:

 • Tsefritriakson;
 • sefadroksil;
 • sefazolin;
 • klaritromisin;
 • oleandomisin;
 • eritromisin;
 • azitromisin;
 • spiramisin;
 • Midekamisin.

Optimal tıbbı seçen bir uzman, hastalık kursunun tüm özelliklerini dikkate almalıdır.

Tedavinin etkinliği için, ilacın tam dozajı gözlenmelidir. Çoğu antibiyotik uygulamasının asgari uygulamasının en az beş gün olduğunu hatırlamak önemlidir. Ayrıca, istenmeyen sonuçları önlemek için, probiyotik kullanmanız gerekir.

Bir ön koşul, antibakteriyel ajanların alınması için tüm tıbbi tavsiyelere uyulmasıdır.

Farenjit için antibiyotikler

Farenjit, hem bakteriyel hem de viral enfeksiyondan kaynaklanabilen farinks mukozasının inflamatuar bir prosesidir. Farenjit ile antibiyotik almam gerekir mi? Sonuçta, farenjitin 15-20 gün boyunca ve tedavi görmeden geçebileceği düşüncesi vardır.

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi aslında her zaman uygulanmamaktadır. Sıklıkla, hastalık, bilindiği gibi, antibiyotiklerin çalışmadığı virüslere maruz kaldığında ortaya çıkar. Bu nedenle, antibakteriyel ajanlar doktor tarafından sadece bir görünüm tehdidi varsa veya enfeksiyöz komplikasyon gelişmesi durumunda reçete edilir.

Ne yazık ki, farenjitin doğasını bir kerede ve doğru bir şekilde belirlemek çok daha zordur ve daha da yakın bir gelecekte patolojiyi tahmin etmek çok daha zordur: farinksin enflamatuar lezyonlarında bakteriyel ve viral enfeksiyon bulguları hemen hemen aynıdır. Bununla birlikte, uzmanlar, farenjit için antibiyotik reçete etmek için yavaştır, çünkü bu tür ilaçların irrasyonel kullanımı, hem bağırsak hem de solunum yolu mikroflorasının kompozisyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, antibakteriyel ilaçların atanması mutlaka açık endikasyonlarla belirlenmelidir.

Farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları

Önleyici amaçlar için, bakteriyel etiyolojinin komplikasyonlarının gelişmesini önlemek için, farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları şunlardır:

 • bakteri anjina gelişimi veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesi;
 • pnömoni gelişme riskini gösteren gerçekler;
 • bronşların inflamatuar hastalığı (özellikle obstrüktif form);
 • pürülan otitis media;
 • burun sinüslerinde enfeksiyonun yayılması;
 • doktorun takdirine bağlı olarak, 2 günden daha uzun süren ateşli koşullar;
 • 5-6 gün boyunca devam eden subfebril sıcaklığı;
 • uzun süreli farenjit (bir aydan fazla).

Sorunun şekli

Enflamatuar faringeal hastalık sıklıkla soğuk algınlığı veya akut rinit nedeniyle oluşur ve ayrıca onlarla birleştirilir. Bu nedenle, farenjit ile, sistemik ve lokal aksiyon antibiyotikler reçete, inhalasyon ve sulama şeklinde reçete edilebilir.

Farinksin sulanması için, aerosol ambalajlarda kombine ajanlar kullanılır.

Bazı antibakteriyel solüsyonlar, faringeal mukozayı yağlamak veya farinks ve lateral faringeal sırtların posterior duvarındaki bireysel granülleri tedavi etmek için kullanılır.

Sistemik tedavi için, antibiyotikler, oral uygulama için tabletler ve kapsüller formunda olduğu kadar, intramüsküler enjeksiyonlar şeklinde de kullanılabilir.

Nadir durumlarda, bir antibiyotik, mukozadan etkilenen bölgelerin bir insüflatör ile serpildiği, toz formda kullanılır.

Farenjitli antibiyotiklerin farmakodinamiği

Antibiyotiklerin farenjit ile klinik etkisi esas olarak vücudun yayılımı, patolojik lezyon alanına girme yeteneği ile belirlenir. Karaciğer ve böbreklerin ihlali durumunda etki daha da kötüleşebilir.

Vücuda girdiğinde ilaca ne olur? Genellikle bu, metabolizma özelliklerinin yanı sıra serum proteinlerine bağlanma yeteneklerinden kaynaklanır.

İlacın optimal emilim derecesi de başarılı bir terapötik etki garantisi olarak kabul edilir. Ayrıca, antibakteriyel ilaçlar vücudun içinde bulunan enzimlere maruz kalmaktadır, bu da gereksiz ve hatta toksik maddelerin oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

İlk aşamada, antibiyotiğin aktif bileşeni çözülür ve salınır: emilime erişim kazanır. Antibakteriyel ilacın diğer ilaçlar ile, gıda kalıntıları ve mide suyu enzimleri ile etkileşimi, değişikliklere ve bazı antibiyotik aktivitesi kaybına yol açar. Gıda maddelerinin ilaçlarla bağlantısı, kural olarak, sindirim sisteminde, zayıf bir adsorpsiyon derecesine sahip, çözünmeyen veya az çözünür bileşimlerin oluşumu ile gerçekleştirilir.

Tetrasiklin ilaçlar genellikle kalsiyumla (süt ürünlerinin bir bileşeni) bir bağ oluştururlar. Gıda elementlerinin etkisi altında, tetrasiklin, penisilin antibiyotikleri, yanı sıra eritromisin, rifampisin ve diğer bazı ilaçların emilimi biraz bozulur.

Farenjit ile antibiyotiklerin farmakokinetiği

Antibiyotik aldıktan sonra, ilacın emilim, dağılım, metabolizma ve eliminasyon süreçleri vücutta yer alır. Tüm bu aşamalarda aktif madde, kandaki antibiyotiğin saptanmasıyla ve ilaç tamamen serbest bırakılıncaya kadar, çeşitli derecelerde patojen üzerinde etki eder.

Bir antibakteriyel maddenin kas içi enjeksiyonu ile, patojenik mikroorganizmalarla daha hızlı bir temasın yanı sıra ilacın enfeksiyöz odak içine erken bir girişi gözlenir. İlacın kan dolaşımına girme hızı doğrudan ve sulu ve yağlı ortamlarda preparatın çözünürlük özelliklerine bağlıdır.

Bazen en büyük etki, spreyler ve aerosol enjeksiyonları kullanılarak doğrudan farinks içine antibiyotik enjekte edilerek elde edilebilir.

Bir antibiyotiğin bakteriler üzerindeki etkisi, belirli bir ilacın uzun süreli etkisine bağlı olarak birkaç saat ve birkaç gün sürebilir.

Hamilelik sırasında kullanın

Akut ve kronik farenjitde, seyri, gebe bir hastanın sağlığında kritik değişikliklerin eşlik etmediği durumlarda, genellikle semptomatik tedaviyi gerçekleştirmek için yeterlidir: bal ile ılık süt, buhar inhalasyon prosedürleri, durulama ve kompresler. Komplike olmayan bir farenjit seyrinin sistemik antibiyotiklerin atanmasına ihtiyaç duymadığını hatırlayın. Bazen, doktorun takdirine bağlı olarak, genel olarak fetus ve hamileliğe çok az miktarda yan etki ve zarar veren yerel antibiyotik tedavisi kullanılabilir.

Hamilelik sırasında farenjit için antibiyotiklerin atanması sadece bir kadının muayenesini yaptıktan ve gelecekteki anne ve bebeğe yönelik potansiyel riski değerlendirdikten sonra bir tıp uzmanı tarafından yapılabilir.

Farenjit ile antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar

Antibiyotik kullanmadan önce, kullanım için bazı kontrendikasyonları okuyun:

 • antibiyotiklere veya spesifik bir antibakteriyel ajanlar grubuna aşırı duyarlılık;
 • hamilelik dönemi (özellikle ilk üç aylık dönem);
 • emzirme dönemi (zorla antibiyotik alımı sırasında emzirmeyi durdurabilirsiniz);
 • böbrek-karaciğer yetmezliği olgusu.

Her ilacın kendi ek kontrendikasyon listesi olabilir, bu yüzden kullanımdan önce talimatları dikkatlice okuyun.

Farenjit ile antibiyotiklerin yan etkileri

Antibiyotiklerin kullanımı genellikle istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması ile birlikte görülür. Her ilacın bu tür belirtileri önemli ölçüde farklılık gösterebilir, ancak daha sıklıkla aşağıdaki etkiler gözlenebilir:

 • alerjik reaksiyonun gelişimi: alerjik dermatit, burun akıntısı, konjonktival göz iltihabı, anjiyoödem, anafilaksi;
 • hazımsızlık: mide, bulantı ve kusma, dysbiosis geliştirme, mide gazı, hazımsızlık, ince ve kalın bağırsak ağrısı;
 • anemi, kandaki trombosit ve lökosit sayısında bir düşüş;
 • eklemlerde ağrı, pinpoint hemorajilerin görünümü;
 • ateşli koşullar;
 • mantar hastalıkları, pamukçuk, mikozların gelişimi;
 • intramüsküler olarak uygulandığında - enjeksiyon yerinde infiltrasyon ve ağrı görünümü;
 • topikal uygulama ile - mukoza zarlarının kızarması, larinks refleks spazmı, boğulma.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotik reçeteleme amacı sadece enfeksiyon belirtilerini ortadan kaldırmak ve hastanın durumunu iyileştirmek için değil, aynı zamanda erken ve sonraki komplikasyonların gelişmesini önlemek için de.

Antibiyotiklerin uygulanması sadece farenjit açıkça veya muhtemelen bakteriyelse haklı olabilir. Asılsız antibiyotik tedavisi ilaca karşı direnç (bağımlılık) oluşumuna katkıda bulunacaktır, buna ek olarak istenmeyen yan etkiler de olabilir.

Antibiyotik tedavisi, hastalığın bakteriyel kökenini gösteren klinik tablo ve epidemiyolojiye dayanarak, bakteriyolojik analiz sonuçlarının elde edilmesinden önce başlatılabilir.

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir. P-laktamlara alerjik reaksiyon gösteren hastalarda makrolid (eritromisin, azitromisin) ve linkoamid antibiyotikler (lincomycin, klindamisin) kullanılmalıdır. Aşağıda önerilen hazırlıklar, dozajlar ve uygulama rejimleri hakkında konuşacağız.

Farinkste akut inflamatuar sürecin tedavisinde antibiyotik kullanıldığında, bu faktörleri dikkate almak gerekir:

 • patojen bakterilerin yok edilmesi için on günlük bir antibiyotik tedavisine tabi tutulması gereklidir (istisna azitromisin, beş gün boyunca kullanılır);
 • Daha önceki antibakteriyel ilaçlar reçete edilir, organizmanın hastalık ile daha kolay ve daha hızlı baş edeceği;
 • Bazen antibiyotik tedavisinden sonra tekrarlanan bir bakteriyolojik analiz gerekebilir.

Kronik farenjit için antibiyotikler hastalığın alevlenme döneminde tayin edilir. Farmakin tedavisi için antibiyotikler çoktan kullanılmışsa, doktor çok çeşitli etkilere sahip daha güçlü ilaçlar reçete etmelidir.

Hastalığın akut formunun kronik olana geçişi birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • akut farenjit tedavisi için yanlış seçilmiş ilaç;
 • doktor reçetesi hastanın ihlali (ilacın erken iptal, günlük dozda kasıtlı azalma, ilacın atlama);
 • Eşzamanlı enfeksiyon odaklarının varlığı.

Hastalığın kronik bir formunun gelişmesini önlemek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Bakteriyolojik analizi ihmal etmeyin;
 • Lokal tedavi etkisiz ise, sistemik ilaçların reçetesi ile geciktirmeyin;
 • İlacın hastanın durumunda bir iyileşme ile zamanı kısaltmayın veya ortadan kaldırmayın.

Çocuklarda farenjit için antibiyotikler

Farenjitli çocuklarda farenks ve boğazın sulanmasında, miramistin, orasept, heksoral tedavide kullanılmak üzere, antibakteriyel ajanlar içeren topikal uygulama solüsyonları veya aerosoller kullanılabilir.

Farinksin enflamatuar sürecinin tedavisinde sıklıkla lokal aksiyonun antibiyotikleri kullanılır. İlaçlar, alerjiler ve yan etkiler olasılığını da dikkate alarak, yaş ve eylem spektrumuna bağlı olarak seçilir.

Sistemik maruziyetin antibiyotikleri (oral uygulama için), komplikasyon riski taşıyorsa da, farenjitin olağan seyrinde, bunları kullanmamak daha iyidir.

Boğaz ağrısı arka plana karşı farenjit olduğu durumlarda, reçete antibiyotikler için kontrendikasyon yoktur. 3 yaşından büyük çocuklar antibakteriyel şekerler reçete edilir: falimint veya sarkıt.

Farenjit bakteri doğası (streptococcus, staphylococcus, hemofilik çubuk) kanıtlanmış ise, o zaman doktor mikroorganizmaların duyarlılığı göz önüne alındığında, bir antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotik tedavisinin sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve sadece hastalığın karmaşık seyrinde olduğunu unutmayın.

2 yaşına kadar olan bebeklerde antibakteriyel sprey kullanmak için çok dikkatli olunmalıdır. Çocuk için beklenmedik bir şekilde, ilacın enjeksiyonu larinksin spazmodik bir refleksini provoke edebilir ve boğulmaya neden olabilir. Bu nedenle, yanakların yan yüzeylerine solüsyon enjekte edilmeli, ancak doğrudan boyun içine alınmamalıdır. Aerosolü kullandıktan sonra, çocuğun 1-2 saat boyunca içmesine ve yemesine izin verilmemelidir.

Farenjit ve larenjit için antibiyotikler

Farenjit genellikle larenjit ile birlikte ortaya çıkar: Bu iltihaplanma süreci sadece farinksin değil, aynı zamanda larenksin de etkilendiği zaman olur.

Böyle bir durumda antibiyotik reçete etmenin uygunluğu sorusu doktor tarafından kararlaştırılmalıdır. İlk olarak, hastalığın etiyolojisi ve seyrine bağlıdır. İkinci olarak, hastalığın erken aşamalarında geleneksel yöntemler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu, her şeyden önce, ses tellerinin huzuru, gargara, sıcak ayak havzaları almak, inhalasyon yapmak, boyun bölgesine kompres uygulamak, fizyoterapi prosedürlerini uygulamaktır.

Eğer böyle bir tedavi etkisiz kalıyorsa ve süreç devam ederse, ancak o zaman antibiyotik tedavisini kullanma olasılığından bahsedebiliriz. Penisilin grubunun antibiyotiklerinin kullanılması önerilir ve eğer etkisiz ise, yarı sentetik penisilin preparatları (oksasilin, ospen, ampisilin, augmentin).

Eşzamanlı olarak antibiyotiklerle, antitüsifler enfeksiyonun alt kısımlara, örneğin bronşlara batmadığından emin olmak için reçete edilebilir.

Antibiyotiklerin bağırsak mikroflorası üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, antibiyotik tedavisi ile ek olarak bifidobakteri ve laktobasili içeren kapsüller veya poşetler almalı, taze ekşi sütlü ürünler kullanmalısınız.

Farenjit için antibiyotik isimleri

Karmaşık bir farenjit tedavisinin en sık yardımcıları aşağıdaki antibiyotiklerdir:

 • penisilinler (amoksisilin, benzilpenisilin, fenoksimetilpenisilin);
 • sefalosporin preparatları (sefadroksil, seftriakson);
 • makrolit antibiyotikler (eritromisin, spiramisin, azitromisin, roksitromisin, klaritromisin, midecamisin);
 • Linkoamidler (lincomycin, clindamycin).

Farenjit karşı uygulama yöntemi ve antibiyotik dozu

Farenjit lokal tedavisi ile farinksin mukoza zarında yaşayan mikroorganizmaları etkileyen ilaçlar kullanılır. Örneğin, fyuzafyunzhin-aerosol kullanmak rasyoneldir: antimikrobiyal ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir, alt solunum organlarında enfeksiyonun yayılmasını bloke eder ve ayrıca tahriş olmuş doku yüzeylerinin hızlı iyileşmesini destekler.

Sistemik antibiyotik kullanımı, farklı şemalara ve ilaç kombinasyonlarına göre gerçekleştirilebilir. Kural olarak, aşağıdaki antibiyotikler uygun dozajlarda reçete edilebilir:

 • Benzatin penisilin - 2.4 milyon ünite. bir kere / in. Bu ilaç, hastanın önerilen antibiyotik tedavisi rejimine, ayrıca olumsuz iç ve sosyal koşullara veya streptokok salgınlarına bağlı olduğundan şüphe duyulduğunda reçete edilebilir;
 • amoksisilin - günde üç kez 5 mg;
 • sefadroksil - günde iki kez 5 mg;
 • fenoksimetilpenisilin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 5 mg (yaşına göre dozu ayarladıktan sonra çocuk pratiğinde kullanılması önerilir);
 • azitromisin - tedavinin ilk gününde bir kez 5 mg, daha sonra yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde bir kez 0.25 g. Tedavi süresi 4 gündür;
 • klaritromisin - günde iki kez 0.25 g;
 • midekamisin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 4 mg;
 • roksitromisin - 10 gün boyunca günde iki kez 0.15 g;
 • eritromisin - günde üç kez 5 mg (eritromisin maksimum yan etki miktarına sahip olabilir);
 • Klindamisin - 10 gün boyunca günde dört kez 0.15 g;
 • Sefuroksim günde iki kez, günde 2 kez, 10 gün boyunca yutulduğunda, 0.25 g.

Farenjitin klinik belirtilerinin ortadan kalkmasından birkaç gün sonra seçilmiş antibiyotiğin kullanılması önerilir: sıcaklık stabilizasyonu, boğazda ağrı hissi, lenf nodlarının normal durumunun düzeltilmesi.

aşırı doz

Yüksek dozlarda antibiyotik tedavisinin uzun süreli kullanımı, kan resim (lökopeni, nötropeni, trombositopeni, hemolitik anemi belirtilerine) değişiklikleri meydana gelebilir.

Bu durumun tedavisi semptomatiktir, hemodiyaliz ve periton diyalizi aşırı dozda antibiyotik ile genellikle herhangi bir etki yaratmaz.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer ilaçlarla birlikte farenjitle antibiyotiklerin etkileşim derecesi, etki mekanizmasına ve ilacın bileşimine bağlıdır.

Penisilin preparatlarına karşı alerjik reaksiyonlara eğilimi olan hastalarda sefalosporin antibiyotiklere çapraz alerjik bir duyarlılık olabilir.

Semisyentetik penisilinler, fibrinolitik ajanlar ve antiplatelet ajanların yanı sıra direkt ve indirekt eylemin antikoagülanlarının etkinliğini artırabilir.

Antibiyotik ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçların eşzamanlı uygulanması ile, yan etkiler geliştirme olasılığı artar.

Tetrasiklin serisi ve makrolid antibiyotiklerin preparatları penisilinlerin bakterisid etkisini azaltır.

Depolama koşulları

Tabletli ve toz haline getirilmiş antibakteriyel ilaç formları, çocukların erişim bölgesinin dışında, 25 ° C'ye kadar bir sıcaklıkta, doğrudan güneş ışığından korunan bir yerde saklanır. Raf ömrü - 2 yıla kadar.

Aerosoller ve antibakteriyel ilaçların çözeltileri, kuru ve karanlık yerlerde +8 ila +15 ° C arasındaki sıcaklıklarda saklanmalıdır. Raf ömrü - 1 ila 2 yıl arası.

Farenjit için antibiyotik kullanmadan önce, bu makale sadece konu hakkında genel bilgi için sunulduğundan, doktora danışmak gereklidir. Daha fazla bilgi almak için doktorunuza başvurun ve spesifik antibiyotik talimatlarına dikkatle okuyun.

Farenjit için en iyi antibiyotik

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotik seçimi, hastalığın özellikleri ve ciddiyeti ile belirlenmelidir.

Streptokok, pnömokok ve anaerobik enfeksiyon, bir kural olarak, doğal penisilinler (benzilpenisilin, vb.) Kullanımını gerektirir.

Grup A ve pnömokokların streptokok enfeksiyonu baskılanması için, geniş bir etki yelpazesinde yarı sentetik penisilinler etkisi kullanılır. Genellikle bu bir ampisilin veya karbenisilin.

Ampisilin, gram negatif bakterilere, bazı proteaz türlerine ve E. coli'ye karşı aktiftir. Bu ilaç, bademcik iltihabı, solunum sistemi enfeksiyöz patolojileri, kulak iltihaplanma süreci, vb çocuk ve yetişkin uygulamada kullanılır

Karbenisilin, ampisilin benzeri bakteriyel bir flora üzerinde etkilidir. Pseudomonas aeruginosa ve her türlü proteaz ile ilgili olarak aktiftir.

Staphylococcus'un neden olduğu enfeksiyonda, yarı sentetik penisilin dirençli antibiyotikler - oxacillin, dikloxacillin ile tedavi edilmesi tercih edilir.

Dikloxacillin, oksasilin'den birkaç kez daha aktiftir, bu nedenle hastalığın eşdeğer bir seyri için daha küçük dozlarda reçete edilir.

Daha karmaşık vakalar, yukarıdaki ilaçların hiçbir etkisi olmadığı zaman, karmaşık antibiyotiklerin atanmasını gerektirir.

Diğerlerinden daha sık olarak, bir sefalosporin grubu antibiyotik reçete edilmektedir. Bunlar sefazolinum, seftriakson içerir. Enlem ve bakterileri etkileme şekilleri, yarı sentetik penisiline yakındırlar.

Antibiyotiklerin atanmasını gerektiren orta dereceli patolojilerde, makrolidler (eritromisin, oleandomisin) kullanılabilir.

Daha önce çok yaygın olan tetrasiklin ilaçları artık pozisyonlarını kaybetmiş ve artık ana seçenek olarak kabul edilmemektedir. Dirençli bir mikroflorada diğer antibiyotiklerin etkilerine veya penisilin grubuna aşırı duyarlılık durumunda reçete edilebilirler. Ayrıca, tetrasiklin antibiyotikler, 8 yaşına kadar, hamilelik ve beslenme sırasında reçete edilmez.

Semisyntetik tetrasiklinler (morfosiklin, metasiklin), geleneksel tetrasiklinlere göre bazı avantajlara sahiptir: daha küçük dozlarda uygulanabilirler, bu nedenle yan etkiler, kullanıldığında daha az belirgindir.

Uzun süreli antibiyotik kullanımı, mantar hastalıklarının gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, antibiyotik tedavisinin (özellikle tetrasiklinler) arka planına karşı, antifungal ilaçların reçete edilmesi gereklidir.

Tıp uzmanı editörü

Portnov Alexey Alexandrovich

Eğitim: Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi. AA Bogomolets, uzmanlık - "Tıbbi iş"

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Furacilin angina tedavisinde bir tedavi olarak

Angina (bademcik iltihabı) bakterilerin neden olduğu bademciklerin akut bulaşıcı bir hastalığıdır. Anjin için mukozanın inflamatuar bir süreci ile karakterizedir.

Boğaz ağrısı ile boğazını evde yıkayın.

Angina veya akut bademcik iltihabı, doktora başvurmak için gerekli olan ilk belirtilerde, tehlikeli ve ciddi bir patolojidir. Özellikle - küçük bir çocuk boğaz ağrısı şikayet ederse.