Loading

Çocuklarda larenjit için etkili antibiyotikler

Larenjit, küçük çocuklarda SARS'ın en sık görülen komplikasyonudur. Bu hastalığa larinks mukozası ve ses tellerinin enflamatuar bir süreci eşlik eder. Larenjit hızlı bir şekilde kronik bir form haline dönüşür, bir çocuk yılda birkaç kez hastalanabilir. Larinjitin akut formlarının doğru ve zamanında tedavisi ile kronik seyreden ve komplikasyonlardan kaçınılabilir.

Çocukta Larenjit: Sebeplerin nedenleri ve özellikleri

Larenjit yaygın bir hastalıktır, bunun işareti larinks iltihabıdır.

Çocukluk çağındaki larenjit genellikle şekilsiz bağışıklık nedeniyle ortaya çıkar, bu nedenle çoğu zaman 4-5 yaş arası çocuklarda görülür. Larenjit diğer hastalıkların arka planında ortaya çıkabilir: angina, tracheitis, akut solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler dikkatle reçete edilir, çünkü vakaların% 90'ından fazlasında larenjit nedeni viral bir enfeksiyondur ve antibiyotikler güçsüzdür.

Bebeğin larenksi çeşitli enfeksiyonlara daha duyarlıdır. Çok sayıda damarla nüfuz eder ve spazmodik ve enflamasyona eğilimlidir. Bir çocukta larenjit, güçlü bir ödemle birlikte daha tehlikelidir.

Çocukta hastalığın gelişimi aşağıdaki faktörler tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • Bulaşıcı hastalıklar. Larinksin enflamasyonu ARVI, kızamık, grip ve diğer viral ve bazen de bakteriyel hastalıklara neden olabilir. Ayrıca, enflamatuar sürecin nedeni hipotermi, soğuk havanın solunması, buzlu içecekler.
 • Solunum alerjisi. Larenjit, polene mevsimlik alerjiler, kimyasallara (boyalar, vernikler, plastik) reaksiyonlar, toz ve hayvan kılı ile ortaya çıkabilir. Bu sebep oldukça yaygındır. Çoğunlukla çocuklar bir apartman dairesinde tamir edildikten sonra larenjitleri keşfederler veya bir çocuk odasında yeni mobilya satın alırlar.
 • Anatomik özellikler. Çocuklar bazen larenks lümeninin daralması şeklinde konjenital özelliklere sahiptir. Boğazdaki herhangi bir iltihaplanma süreci ile dokular şişer ve daha da daralma ve solunum yetmezliğine neden olur.
 • Temiz hava eksikliği. Çoğu zaman, larenjit, sıcak veya kuru havanın olduğu bir odada, zaman geçirmeyen bir odada, dumanlı (ebeveynler evde sigara içiyorsa) çok fazla zaman harcayan çocuklarda görülür.
 • Bağların aşırı yorulması. Ses telleri uzun bir ağlama, konuşma, uzamış şarkı söyleme sonucu iltihaplı hale gelebilir.

Ek olarak, larenjit, gırtlaktaki yabancı nesneler, gıda parçalarına zarar veren stomatitlerden kaynaklanabilir. Çoğunlukla gırtlak iltihabı, kronik nazofaringeal hastalıkları olan, örneğin sinüzit olan çocuklarda ortaya çıkar. Çocuklar ağızdan nefes almak zorunda kalırlar, bu da farenksin iltihaplanma olasılığını artırır.

Semptomlar ve olası komplikasyonlar

Çocukta larenjit görmezden gelemezsiniz, çünkü ciddi ve tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir

Larenjit genellikle hızlı ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Hastalığın standart özellikleri, ses kısıklığı, terleme ve boğaz ağrısı, yutulmaması, iştahsızlık, halsizliktir. Genellikle, larenjit viral bir enfeksiyonun diğer belirtileri ile eşlik eder: burun akıntısı, ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, vb. Bir çocuk kuru bir paroksismal öksürük ve nefes almakta zorluk çekebilir.

Larenjit belirtileri ortaya çıktığında, çocuk acilen bir ambulans çağırmalıdır:

 • Bozulmuş solunum. Çocuğun nefes alması karışırsa, aralıklı hale gelirse, hava için nefes alırsa, acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç vardır.
 • Çocukta diğer hastalıkların varlığı. Bir çocuğun kalp problemleri, solunum sistemi, alerjik reaksiyonu varsa, bu durumlar larenjit seyrini ve şiddetli ödemi kötüleştirebilir.
 • Mukus boğazında apse veya pürülan birikimin varlığı. Larenjitin pürülan formları özellikle tehlikelidir, çünkü enfeksiyon çok hızlı bir şekilde yayılabilir, diğer dokuların iltihaplanmasına neden olabilir ve akciğerin apsesine yol açabilir.
 • Yüksek sıcaklık. Çocukta 24 saatten fazla süren ateş varsa, bir çocuk doktoruna başvurmak gerekir.
 • Üst dudağın üstünde cildin siyanozu. Ağızdaki deri maviye dönmeye başlarsa, bu 2 derecelik bir stenoz gösterir. Oksijen açlığından, beyni de içeren vücudun tüm dokuları acı çeker. Larenjitin başka komplikasyonu ile, cildin diğer bölgeleri maviye döner, çocuk durgunlaşır, gürültülü nefes alır ve daha derin nefes almaya çalışır.

Bir çocukta larenjit, kronik formda daha tehlikeli ve daha şiddetlidir. Larinkste, ses kaybında ve ses tellerinin parezisinde tümöral oluşumlara yol açabilir. Larenjitin bazı formları bir hastanede tedavi gerektirir, bu nedenle bir doktora bir ziyareti ertelemek tavsiye edilmez.

Küçük, özellikle torasik bir çocukta larenjit, stenoz ve yanlış rumpa yol açabilir.

Bu durumda, şişme çok güçlüdür ve asfiksi yol açabilir. Bu komplikasyonlardan kaçınmak için, çocuğun durumunu yakından izlemeniz gerekir. Çocuğun anjina ve hava eksikliğinden bilinç kaybı olduğunda en tehlikeli 4 derecedir.

Larenjitin en tehlikeli komplikasyonu asfiksidir. Dispne meydana gelirse, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora başvurunuz.

Çocuklar için antibiyotikler: tipleri ve kullanımları

Çocuğa, hastalığın bakteriyel doğasını onaylamadan bir antibiyotik vermesi önerilmemektedir.

Larenjit için antibiyotikler, yalnızca oluşumunun bakteri doğası olduğu durumda reçete edilir. İlk başta çocuk boğazından bir çubukla alır. Bakteriler bulunursa antibakteriyel tedavi önerilmektedir. Tedaviye başlamadan önce bir kan testi yapılması da önerilir.

Viral larenjit ile birlikte, komplikasyonların önlenmesi gibi çok nadiren antibiyotikler reçete edilir. Viral enfeksiyon antibiyotiklere tepki vermez, ancak vücut ilaca karşı bağışıklık geliştirir.

Larenjit tedavisinde çocuk çeşitli antibiyotik gruplarını kullanabilir: penisilinler, makrolitler, sefalosporinler. Hazırlıklar, çocuğun organizmasının bireysel özellikleri, yaşı ve hastalığın seyri dikkate alınarak doktor tarafından seçilir.

 • Seftriakson. Bu sefalosporinler grubundan geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Çocuklar için, bir çözelti hazırlanması için toz halinde mevcuttur. İlaç yenidoğan çocuklara bile verilebilir. Dozaj, ağırlık ve yaş ile belirlenir: vücut ağırlığının kilogramı başına 20 ila 80 mg. Çocuklarda görülen yan etkiler arasında sıklıkla dysbiosis, ishal, şişkinlik, karın ağrısı, nadiren - alerji, ürtiker, deride kaşıntı görülür.
 • Sumamed. Azitromisin bazlı makrolid grubundan bir ilaçtır. En az yan etkilere sahiptir ve genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için çocuklara önerilir. Sumamed, bir süspansiyonun hazırlanması için bir toz olarak mevcuttur. Bitmiş süspansiyon 5 günden fazla olmamak üzere saklanır. Yan etkiler arasında sindirim bozuklukları, bulantı, kusma, ishal bulunur, ancak bunlar nadirdir (vakaların yaklaşık% 1'i).
 • Amoxiclav. Amoksisilin ve klavulanik asit içeren penisilin grubunun antibiyotik. Klavulanik asit ana maddenin etkisini arttırır ve bakterilerin direncini azaltır. Kontrendikasyonlar arasında alerjik reaksiyonlar ve astım vardır, bu yüzden kullanmadan önce larenjitin bir alerjiden kaynaklanmadığından emin olmalısınız.
 • Supraks. İlaç cefixin dayanmaktadır, geniş bir etki yelpazesine sahiptir, çocuğun antibiyotik vücut için en etkili ve güvenli biri olarak kabul edilir. Bu ilaç "rezervuara" işaret eder ve daha az güçlü ilaçların yardım etmemesi durumunda reçete edilir.

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklara antibiyotik nasıl verilir

Eşzamanlı olarak antibiyotik ile çocuklara probiyotik verilmelidir.

Antibiyotik almak ciddiye alınmalıdır. Bu ilaçların vücut üzerinde bir etkisi vardır ve yanlış kullanıldığında çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Çocuğun antibakteriyel tedavisinin doktorla anlaşılması gerektiğini hatırlamaya değer. Antibiyotiklerin makul olmayan bir alımı olarak tehlikeli ve gerektiğinde onları reddetme. Doktor çocuğa gerekirse ya da yüksek komplikasyon olasılığı olan bir antibiyotik atar. Antibiyotik almayı reddetmek birçok sorunun ve çocuğun durumunun kötüleşmesine neden olabilir.

Antibakteriyel tedavi sırasında, ebeveynlerin bazı kuralları hatırlaması gerekir:

 1. Antibiyotiklerin seyri tamamlanmalıdır. Çocuğunuzda iyileştirmeler olduğunda dersi kesemezsiniz. Ebeveynler, komplikasyon korkusu nedeniyle antibiyotiklerin seyrini azaltma eğilimindedirler, ancak bitmemiş seyri daha da büyük komplikasyonlara yol açar. Enfeksiyon bir süre sonra geri döner, ancak bu ilacın üzerinde bulunan bakteriler reaksiyona girmeyecektir.
 2. Süspansiyon çekerken, çocuğa bir içecek verilmelidir. Çocuk süspansiyonu içer ve sonra suyla iç. Bu, boğazdan süspansiyon kalıntılarını yıkamak için gereklidir. Mukus yararları üzerinde antibiyotik bulunması, bunun için yerel ilaçlar vardır.
 3. Doktorun izni olmadan bir antibiyotiği değiştiremezsiniz. Etkili olmadığı görülüyorsa, ilacı kendiniz değiştirmeyin. Sık antibiyotik replasmanı zararlıdır. Katılan doktora bir başka ilaç seçin.
 4. Bebeğin bağırsaklarının çalışmasını izlemek gerekir. Çocuk disbiyoz belirtileri gösterirse, çocuğa bağırsak mikroflorasını korumak için bir antibiyotik ile birlikte bir probiyotik verilmelidir.
 5. İlacın dozları arasındaki aralığı gözlemlemek önemlidir. Kandaki ilacın belirli bir konsantrasyonunu korumak gerekir, bu nedenle antibiyotik belirli bir süre sonra alır. Günde 1 kabul yeterli ise, o zaman aynı zamanda gerçekleştirilir.

Bir çocukta larenjitin nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

İlaca karşı tüm reaksiyonlar doktora bildirilmelidir. Bir çocuğun kötüleşen bir durumu veya alerjik reaksiyonu varsa, bir sonraki antibiyotikten önce bir doktor görmeniz gerekir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Çocuk larenjitinin, form ve formdan bağımsız olarak ciddi tedaviye ihtiyacı vardır. Kural olarak, karmaşıktır ve balgam söktürücü, antihistamin veya anti-enflamatuar etki için ek ilaçlar almanın yanı sıra inhalasyon ve fizyoterapiyi içerir. Ama çocuklarda larenjit tedavisinde antibiyotiklere mi ihtiyacımız var? Birçok kuşak doktor bu konuda tartışıyor. Buna ayrıntılı olarak bakalım.

Tedaviyi belirlemek ve antibiyotik reçete etmek için gerekirse doktor, hangi mikroorganizmaların hastalığın etken maddeleri olduğunu bilmelidir. Bunun için, larinksin bir sürüntüsü alınır.

Larenjit, sonuç olarak larenjit (larenks) veya laringotrakit (lezyon ve larinks ve trakea) için reçete edici antibiyotiklerin uygunluğunu belirleyen çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu hastalıkların farklı kökenleri olabilir:

 • bakteriler
 • mantar
 • virüsler
 • Larinks ve ses telleri üzerinde mekanik etkiler.

Çoğu zaman, larenjit virüslerden kaynaklanır (adenovirüs, rinovirüs, vb.). Bu durumda, hastalığın semptomları diğer larenjit formlarından farklı olacaktır. Hastalığın genel resmine hızlıca yükselen yüksek bir sıcaklık ve kas ağrıları eklenir. Tedavi için antibiyotikli böyle bir larenjit, herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Sonuçta, antibiyotikler bakterileri ve bazı mantarları etkili bir şekilde yok eder, ancak virüslerle baş edemezler.

Bununla birlikte, hastalık bakteriyel kökenli ise, antibiyotikler tedavisinin temeli olacaktır.

Çocuklarda larenjit seyrinin özellikleri

Çocuklarda larenjit, erişkinlerdeki rahatsızlıktan önemli ölçüde farklıdır, bu da bebeklerde tedavinin farklı olacağı anlamına gelir. Gerçek şu ki 10 yaşın altındaki çocuklarda, vücuttaki tüm mukoza zarları çok gevşek ve larinkste bir istisna değildir. Bu nedenle, genç laparozum en tehlikeli ve tatsız olan "yanlış tahıl" olan larenjit komplikasyonları alma riski vardır.

Ayrıca lomber astar olarak da adlandırılır ve maalesef tıp pratiğinde bu tür bir komplikasyon ortaya çıkar. Vokal akorların bölgesinde mukoza larenksı sürekli şişmeye dönüşür. Çocuğun son derece zor bir nefes alması, hipoksi, cilt ilk soluk ve daha sonra tamamen maviye dönüşmeye başlar. Bu durumda, sadece ambulans yardımcı olabilir.

Larenjitin antibiyotiklerle tedavisi

Larenjit veya laringotrakitli çocuklar en aşırı vakada antibiyotik reçete etmeye çalışırlar. Hastalığın kökeni çoğunlukla kurulmaz. Mesele, polikliniklerin çoğunda bakteriyolojik laboratuvarların bulunmaması ve eğer varsa, analizin sonucunun yaklaşık 10-14 gün kadar beklenmesidir. Larengit tedavisinde alışılmış uygulama - fizyoterapiyi bypass ederek, antiviral ilaçlar alırken. Bazen doktor yerel antiseptikleri boğazın sulanması için bir sprey şeklinde onaylar, mesela Miramistin.

Eğer ikincil bir bakteriyel enfeksiyon birincil viral enfeksiyona katılırsa, doktor mutlaka reçete edici antibiyotik sorununu gündeme getirecektir.

Larenjit için antibiyotik reçete edildiğinde

Larenjitin formları ve aşamaları vardır, burada antibiyotik tedavisinin fizibilitesi söz konusu değildir.

Bu durumlarda, antibiyotikler daima reçete edilir:

 • Larenjit bakteriyel kökeni analiz ile doğrulanırsa,
 • Larenjitli çocuk pürülan veya pürülan mukus balgam görülürse,
 • Larinkste larenjit ile pürülan bir film görülürse,
 • Viral larenjit komplikasyonlarla sonuçlanırsa,
 • Eğer bir çocuğun larenjitleri uzarsa,
 • Oldukça sık alevlenen kronik larenjitli.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Genellikle larenjit ve laringotrakit ile birlikte çocuklarda penisilin grubunda antibiyotikler, makrolidler ve azalidler oldukça etkilidir. Hastalık şiddetli ise, sefalosporin ailesinin antibiyotikleri yardımcı olacaktır.

Antibakteriyel ilaç adı

Kullanım endikasyonları

Antibiyotik Dozu

Antibiyotik salınım formu

Kontrendikasyonlar

"Amoxiclav"

Larenjit akut, larenjit kronik, larenjit uzamış

Bebekler 3 aydan 1 yıla kadar bir buçuk saat slozhki süspansiyonları günde üç kez.

7 yaşından küçük çocuklar - günde 3 kez 1 çay kaşığı süspansiyon.

14 yaşın altındaki ergenlere - günde üç kez 2 çay kaşığı ilaç.

Süspansiyon tozu, enjeksiyon için toz.

Mononükleoz, lenfositik lösemi, kolestatik sarılık ve hepatit, hepatik yetmezlik.

"Augmentin"

Larenjit ve larinotrakit

3 aya kadar olan çocuklar için, süspansiyonun dozu bireysel olarak hesaplanır. 12 ila 12 yaş arası çocuklara 1 kg vücut ağırlığı başına 20-40 mg'lık bir süspansiyon verilir.

Tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için tozlar

Fenilketonüri. 12 yaşın altındaki çocukların tablet formunu antibiyotik vermesi yasaktır.

«Flemoklav Solutab»

3 aydan 2 yıla kadar olan çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg (2 bölünmüş dozda).

2 ila 7 yaş arası çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg. (3 kabul).

7 ila 12 yaş arası çocuklar - günde 62.5 mg (her 8 saatte 3 bölünmüş dozda).

Böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozukluğu, lenfositik lösemi, enfeksiyöz mononükleoz.

"Aksetin"

Akut ve uzun süreli formda larenjit

Çocuğun ağırlığının kilogramı başına 3 ila 30 yaşından büyük çocuklar günde 3-4 kez. En uygun günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının kilogramı başına 60 mg'dır. Yenidoğan ve 3 yaşın altındaki çocuklar - 2-3 saatte günde kilogram başına 30 mg.

Enjeksiyonların hazırlanması için tozlar

Vücudun toplam tükenmesi,

Kronik böbrek yetmezliği, yenidoğanlarda prematürite,

Mide ve bağırsak hastalıkları.

"Seftriakson"

Larenjit ve larenjesit

12 yaşından büyük çocuklar için ilacın dozu - 0.5 gr. her 12 saatte bir.

12 yaşın altındaki çocuklar için dozaj, her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanır.

Enjeksiyonların hazırlanması için kuru madde

Karaciğer ve böbrek patolojisi, sefalosporinlere karşı tahammülsüzlük.

"Cefixime"

Larenjit akut, kronik, uzun süreli

12 yaşından sonra çocuklar 400 mg reçete edilir. ilacın günde bir kez, 6 aydan 12 yaşına kadar olan çocuklar, dozaj ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanmalıdır.

Kendinden süspansiyonlu tabletler ve pudralar

Porfiri durumu, ağacın yaşı 6 aya kadar.

"Azitromisin"

Çocuklara günde bir kez vücut ağırlığının her bir kilogramı için 5-10 mg ilaç reçete edilir.

Artan makrolid intoleransı, karaciğer yetmezliği.

"Klaritomitsin"

Günlük doz, hastanın kilosunun 1 kilogramı başına 7.5 mg'dır. Maksimum günlük doz 500 mg'dır.

Şiddetli karaciğer yetmezliği, hepatit, porfiri.

Ek olarak, larenjitli bir çocuk olan antibiyotikler, inhalasyonlar sırasında ve alınabilir. Bu şekilde, antibakteriyel ilacı doğrudan etkilenen bölgeye "dağıtabilirsiniz". Bu tedaviyi hızlandırır, dysbiosis riskini azaltır.

İnhalasyonlar için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • "Bioparox » - Bitki antibiyotik fusafungin dayalı bir preparat. Eczanelerde değiştirilebilir nozulları ile aerosol şeklinde satılmaktadır. Ağızdan veya burun içinden enjekte edilebilir. Larenjit tedavisinde ilk yöntemin seçilmesi tercih edilir. "Bioparox" ile yapılan inhalasyonlar 7 günden uzun süredir uygulanmamalıdır.
 • "Fluimucil" - Toz formunda veya inhalasyon için bir çözelti şeklinde alınabilen mukolitik bir ilaçtır. İlacın dozu, hastanın durumunun karmaşıklığına bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Larenjit ile inhalasyonun seyri genellikle 5 ila 10 gün sürer, doktorun izni ile kronik larenjit ile, altı aya kadar sürebilir.
 • "Gentamisin" (bir nebülizatör için ampullerde). 12 yaşın üzerindeki çocuklar için bir inhalasyon için, 20 mg ilaç gereklidir, prosedür günde 1-2 kez tekrarlanır. 2 ila 12 yaş arası çocuklar, bir inhalasyon için en fazla 10 mg ilacı alabilir. Bir antibiyotik yetiştirmek için 1 ila 6 oranında salin takip eder.

Ana durum - evde bir inhaler varsa, antibiyotiklerle inhalasyon yapılmalıdır. İnsanların kaynar suya, haşlanmış patateslere - solunum yolu ile solumak yolları - larenjitin tedavisinde bir sorun olabilir ve iltihaplanma süreci daha da kötüleşecektir.

Larenjit ile antibiyotik almak için genel kurallar

 • Antibiyotik aldıktan 3 gün sonra herhangi bir iyileşme olmazsa, doktor ilacı değiştirmelidir.
 • İyileşme başlangıcı imkansız olduğunda antibiyotik almayı bırakın. Öngörülen tüm dersi bitirmek gereklidir.
 • Larenjit ile antibiyotik almak için bir çocuk 5 günden az olmamalı, ancak 14'ten fazla olmamalıdır. Çünkü 2 hafta içinde bakteriler ilaca karşı kendi bağışıklıklarını geliştirecektir. Kurs süresi sadece doktor tarafından belirlenir.
 • Yüksek ateşli larenjit ile antipiretiklerin antibiyotiklerle birlikte alınmasına izin verilir. Ne - doktor söyleyecektir.
 • Larenjitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi sırasında, çocuk vücudundaki toksinlerin giderilmesi için disbakteriyozun önlenmesi ve bolca içilmesi hakkında hatırlamak önemlidir. Çay, yabani gül, papatya ile kaynatın.
 • antibiyotikler Oral kullanım için tabletler ya da süspansiyonlar şeklinde larenjitin tedavi düzeni bulunan ve soluma için çözeltiler, paralel olarak ise, iki farklı ilaç uyumluluk ve etkileşim hakkında doktora sorun.

Antibiyotikler hakkında, ne zaman ve nasıl kullanıldığına dair daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın. Yorum popüler çocuk doktoru Komarovsky tarafından verilir.

Larenjitli çocuklar için en etkili antibiyotikler: detaylı açıklama ve kullanım

Çocuk larenjitleri genellikle bağımsız bir hastalık olarak değil, diğer soğuk algınlığı sonucu.

Hastalığın ana belirtisi, sıklıkla antibiyotik tedavisi gerektiren larinksin iltihaplanmasıdır.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Başlangıç bir bebekte larenjit her zaman burun mukozası ile karakterize, Diğer belirtiler daha sonra ortaya çıkmaya başlar:

 • ses oturmaya ve bazen tamamen ortadan kaybolmaya başlar;
 • boğulma olası tezahürü, mavi dudaklar eşliğinde;
 • sıcaklık vücut limite kadar yükselebilir 39 derece;
 • nefes alırken, ıslık çalma ve hırıltı duyulabilir;
 • belirir havlayan öksürük;
 • yutma ağrıları;
 • Solunum yüzeysel ve ağır olur;
 • içinde alanı gırtlak hissedilir yanma hissi.

Tipik olarak, bu belirtiler iyi olsa bile, geceleri veya şafak vakti ortaya çıkar.

Bu durumda, çocukların uykuya dalması zor ve Bu, en az iki gün sürerse - bir uzmana başvurmanız gerekir, Antibiyotiklerin kullanımı ile uygun tedavi yöntemini kim yazacak?

Antibiyotik tedavisi ne kadar etkilidir?

Genellikle larenjit ile ilk günlerde, basit anti-soğuk ilaçlar reçete edilebilir ve soğuk algınlığı hastaları için standart önlemler reçete edilir.

Hangi durumlarda antibiyotik reçete edilir?

Larenjitli çocuklar için antibiyotik ilaçlar, yalnızca hastalığın neden olan etkeninin enfeksiyon olduğunu doğru bir şekilde belirleyebildiği durumlarda reçete edilir.

Bunu yapmak için bir dizi analiz yapmak gereklidir. aralarında larinksin yüzeyinden bir leke.

Malzemenin araştırılması sırasında, tedavinin seyrini belirlemeyi ve bazı ilaçları reçete etmeyi mümkün kılan patojenin kendisini tanımlamak da mümkündür.

Bu yöntemin olumsuz tarafı 10-14 gün içinde sonucun beklenmesi gerekliliğidir, bu nedenle çocuk doktoru aşağıdakileri içeren sadece semptomlara dayanarak antibiyotik reçete edebilir:

 • sabit titreme;
 • mukus yüzeyinde irin atılımı;
 • vücut sıcaklığında artış.

Çıktı, tabletlerde veya şuruplarda bulunan zayıf antibiyotik ilaçların belirtilen semptomlarının uygulanmasıdır.

Enjekte edilebilir ilaçlar sadece ciddi vakalarda ve çocuğun altı yaşından büyük olması şartıyla reçete edilir.

Ateşli çocuklar için larenjit için hangi antibiyotikler reçete edilir?

Birkaç antibiyotik grubu vardır. ve her birinde, çoğu çocuklara uygun olmayan düzinelerce ilaç vardır.

Bu, ilaçların varlığının çok sayıda yan etki ve enfeksıyon böbrekleri üzerindeki etkinin tahmin edilememesinden kaynaklanmaktadır.

Ancak klinik çalışmalar ve istatistiklerin toplanması sırasında, hangisinin antibiyotikler hem zararlıdır hem de aynı zamanda larenjitin ateşle tedavi edilmesinde etkilidir.

 1. Sumamed. İlaç tabletlerde üretilir ve asgari yan etkilere rağmen, ilacın genç yaş grubu için kullanılması, ilacın düzgün bir şekilde nasıl yutulacağını anlayamayacağı için kabul edilemez.
  Daha büyük çocuklar için kullanıldığında Sumamed, üst solunum yollarındaki enfeksiyonları etkili bir şekilde ortadan kaldırır, ve farenksin durumu tekrarlama riski olmadan normale döner.
 2. Amoxiclav. İhraç edilen en yaygın "çocuk" fonlarından biri bir süspansiyon şeklinde (beş yaşından küçük çocuklar için), ve tabletlerde.
  İlaç sadece enfeksiyonu ortadan kaldırmaz, aynı zamanda mukoza zarının şişmesini de giderir ve aynı zamanda pürülan oluşumları ve plakları gidermeye yardımcı olur.
 3. Miramistin. Çocuklar için böyle bir ilacı almak için kontrendikasyon yoktur (bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğünün gözlemlendiği nadir durumlar hariç).
  Aynı zamanda, larinksin yüzeyindeki ödemlerin giderilmesine yardımcı olan antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve antibakteriyel bir ilaçtır.
 4. Flomax. İlaç, farenksin sulanması için tasarlanmış bir sprey formunda üretilir.
  Üç yaşından itibaren kullanılabilir, Sadece bu hastalığı tedavi etmek için değil, aynı zamanda en şiddetli solunum yolu hastalıklarının semptomlarını ortadan kaldırmak için kullanılır.
 5. Pulmicort. Süspansiyon olarak üretilen bu ürünle birlikte, inhalasyon için ek bir nebülizör satın almak gerekir.
  Bir pulmicort kullanılması tavsiye edilir Altı aylıktan itibaren bebeklerin tedavisi için larenjit alevlenmeleri ile.
 6. Ambrobene. İçinde çeşitli biçimlerde üretilmektedir. Çocuklar için sadece çözümler veya şuruplar uygundur. zayıf bir antibiyotik konsantrasyonu içerir.
  İlaç sadece larinkste değil, aynı zamanda akciğerlerin içine nüfuz ederek hastalığın köklü patojenlerini ortadan kaldırır.
 7. Deksametazon. Ilaç tavsiye altı yaşından büyük, Bu tablet şeklinde mevcuttur ve esas olarak kronik larenjit için kullanılır.
 8. Sinekod. Popüler çocuk antibiyotik şurup, hangi verilebilir, başlangıç üç yaşından itibaren. için iki aylık bebekler tavsiye edilir bırakın.
  Antibiyotik maruziyetine ek olarak, sinecode da öksürük ve boğaz yardımcı olur.
 9. prednisolon. Tek antibiyotik bu 12 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılamaz, Çünkü yüksek etkinliği nedeniyle ilaç, larengit semptomlarının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan aktif bileşenler içerir - bunlar arasında güçlü bir şişlik vardır.
 10. Ascoril. Ilacın uygulanması doktorunuzla zorunlu danışma gerektirir (özellikle altı yaşın altındaki çocuklara geldiğinde, ancak bu tür hastalara nadiren bu antibiyotik reçete edilir ve sadece şiddetli vakalarda).
  Üst solunum yollarında biriken enfeksiyonları etkili bir şekilde etkiler.
 11. Erespal. tavsiye yaşlılık grubu için Şu anda erespal, bebekleri tedavi etmek için uygun olan bir şurup şeklinde temin edilebilir.
  İlaç ARI, bronşit ve larenjit de dahil olmak üzere birçok solunum yolu hastalığının tedavisi için tasarlanmıştır.

Kabul kuralları

Antibiyotikli çocuklarda larenjit tedavisi sırasında, komplikasyonları önlemek için belirli kurallara sıkı sıkıya bağlı kalınmalıdır:

 • dozajın kullanım talimatlarına dayanmadığını, ancak sorumlu doktorun önerilerine göre belirlemesini;
 • tedavi süresince, reçete edilen kursun daha fazla uygunluğunu belirleyebilecek bir çocuk doktorundan antibiyotik almanın üçüncü gününden sonra ek bir muayeneye tabi tutulmalıdır;
 • Bazen sağlık durumu hem antibiyotik maruziyeti hem de ilaç çalışmadığı için kötüleşebilir ve bu gibi durumlarda tedavi kursu ayarlanabilir.

Antibiyotikler - çocuklarda larenjitin tedavisinde etkilidir, ancak sonuç vermeden geçmez.

Yararlı video

Bu videoda, antibiyotiklerin ardından çocukların rehabilitasyonunu öğreneceksiniz:

Başlatılan ve larenjitin şiddetli formları, bu tür pasif yöntemler ile tedavi edilemez, bu yüzden 1-2 gün içinde iyileşme olmazsa - Halkın tedavi yöntemlerinden kaçınmak için bir uzmana danışmak ve aynı zamanda Çocuğun sadece daha kötüsü olabilir.

Larenjitli çocuklar için hangi antibiyotikler kullanılır?

Çocuğun içindeki larenjit, virüs aktivitesi nedeniyle ortaya çıkmışsa, neredeyse hiç fark edilmeyebilir. Hastalığın viral formu en kolay olduğu için, tedavisi için yeterli halk ilaçları vardır. Bununla birlikte, olumsuz koşullar altında, viral larinjit bir bakteriyel enfeksiyon ile komplike olabilir ve daha sonra tracheitis veya bronşit haline gelebilir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler doğrulanmış bakteriyel enfeksiyon ile kullanılabilir. Hastalığın kökenini anlamak için tabiki bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. Aynı zamanda ebeveynlerin, bakteriyel larenjit ile ilgili belirtilerin neler olduğunu ve çocuklarda en çok hangi antibiyotiklerin etkili olacağını bilmeleri gerekir.

Makalenin içeriği

Antibiyotik gerektiğinde

Çocuklarda larenjit ile antibiyotik tedavisi ne kadar uygun? Bu sorunun cevabı bu hastalığın kökeninde gizlidir. Daha önce de belirtildiği gibi, 2 tip larenjit - viral ve bakteriyel vardır. Birincisi soğuk algınlığı. Karakteristik belirtiler arasında ateş, tıkalı burun ve kuru öksürük olarak adlandırılabilir. Bu durumda, rahatsız edici semptomları ortadan kaldırmak için tedavi anti-catarrhal olmalıdır. Çocuğun sadece yatak istirahatini gözlemlemesi ve daha fazla sıcak içecek alması gerekir. Ayrıca bir vitamin içme içmek için tavsiye edilir.

Bu tür aktiviteler viral larenjit ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Antibiyotikler burada ve hatta daha fazla gerekli değildir - tamamen işe yaramaz. Larinksin iltihaplanması bir bakteriyel enfeksiyonun gelişmesinden kaynaklanıyorsa, o zaman antibakteriyel ilaçların kullanımı sadece gerekçelendirilmekle kalmaz, aynı zamanda gerekli de olur.

Bakteriyel larenjit genellikle streptokoklara veya stafilokoklara neden olur. Bu tür bir hastalığı tanımak, 38 ° C'ye kadar yükselebilen ve hatta 39 ° C'yi aşabilen, sıcaklıkta karakteristik bir artışla olabilir. Çocuğun 39 ° C'nin üzerinde bir sıcaklığı varsa, hemen bir "ambulans" çağırın ya da hemen doktorunuza gönderin.

Hastalığın bakteriyel kökeninin başka bir belirteci bir ürpertidir. Bazen bir çocuk pus eklenmesiyle balgam çıkarılabilir. Eğer titreme ve bu balgamda ateş eşlik ediyorsa, antibiyotik tedavisi en etkili olacaktır.

Ancak bakteriyel larenjitle karşılaştığınıza kesin olarak inanıyor olsanız bile, bir antibiyotik için eczaneye girmeyin. İlk önce doktorunuza danışın. Sonuçta, hataların maliyeti bebeğinizin sağlığı olabilir.

Doktor genellikle aşağıdaki çocuklara antibakteriyel ilaçlar reçete eder:

 • bakteri larenjitinin sonuçları ile teyit edildi;
 • kronik otitis media;
 • düzenli olarak gelişmekte olan ARI;
 • ateşin 3 gün boyunca korunması;
 • pürülan doğanın komplikasyonları;
 • sinüzit görünümü;
 • bronşit veya zatürree şeklinde komplikasyonlar.

Larenjit ateşin eşlik etmemesi durumunda, kural olarak, antibiyotikler reçete edilmez. Sıradan bir soğuk ile aynı şekilde muamele edilmelidir. Doğru ve zamanında teşhis ve uygun şekilde reçete edilen tedavi ile çocuk 7-10 gün içinde tamamen iyileşir.

Çocuklar için ilaçların listesi

Antibiyotikler çok dikkatli reçete edilmelidir. Bu ilaçlarda bol olan yan etki olasılığını dışlamak gerekir. Sonuçta, ana görev larenjit tedavisi ve buna ek problemler eklemektir.

Bir çocuk doktoru, sadece genel bir analiz için kanı teslim ettikten sonra bir çocuk için antibakteriyel ilaç reçete edebilir. Sonuçları, hastalığın kökenini açıklığa kavuşturmak için bir fırsat sağlayacaktır. Bu analize ek olarak, doktor larinks mukozasından bir leke alır ve bunu bakteriyel bir çalışmaya gönderir. Smearın sonucu yaklaşık 3-4 gün içinde hazırdır. Lekeli temizlemenin larenjit şüphesiyle her tedavide yapılmadığını unutmayın.

Bazen tanı için yeterlidir ve klinik semptomlar (özellikle de telaffuz edilirse). Çoğu durumda, hastalık hali hazırda kronik bir form aldığında, bakteriyel muayene reçete edilir. Bu analizin temel amacı bakterilerin antibakteriyel ilaçlara direncini belirlemektir.

 • Çocuk 3 yaşına gelmişse ve larenjit oldukça kolay ilerlerse, kendinizi yerel bir antibiyotikle sınırlandırabilirsiniz. Bu durumda konuşma, antibakteriyel ve anti-inflamatuar eylemlerin karakteristik olduğu "Bioparox" preparasyonu ile ilgilidir. Streptokok, stafilokok, pnömokok ve mikoplazmanın yıkımı amaçlanmıştır. İlaç bir aerosol formunda mevcuttur. Doğrudan ağız içine püskürtülmelidir, böylece aktif madde larinkse etki eder. Lokal antibiyotiğin etkinliğini arttırmak için inhalasyon ve durulama yapılmalıdır. Ayrıca, tedaviyi yardımcılar ile tamamlayabilirsiniz. Tabii ki, bu kullanılan sıvının miktarını arttırmayı gerektirir.
 • larenjit sert çalışır ve komplikasyonlar olsaydı, doktor veya makrolidler ( "Azitromisin", "Eritromisin", "Klaritromisin") (örneğin, "Ekoklav", "amoxiclav" için) kategorisinden sistemik antibiyotikler penisilin alma emreder. Dozaj sadece bir doktor tarafından seçilebilir. Her durumda, kendinden haklı olmak imkansızdır.
 • darlığı larenjit (hastalığın en tehlikeli biçimlerinden biri), çocuk genellikle sefalosporinler ( "sefotaksim" "Seftriakson'a" "Sefepim") ile ilgili ilaçlar reçete edildiğinde.
 • Hastalık çok zor ise, çocuk tedavi için bir hastaneye sevk edilir. Hastanede antibiyotikler-karbapenemler (enjekte edilebilir) kullanılır.

Çocuklarda bakteriyel larenjitin bir antibakteriyel ilaç solüsyonuyla da tedavi edilebilir. Kulak burun boğaz uzmanı, özel bir şırınga kullanarak, çocuğun larenksine döküyor. Bu prosedür damlatma (dökme) hidrokortizon ile birleştirilmelidir.

Eğer larenjit sıklıkla tekrarlanırsa, o zaman doktor antibiyotik reçete eder, ancak larinksden alınan smearın bakteriyolojik muayenesi sonucu hazırdır. Çoğunlukla klamidya gösterir. Bu durumda, antibakteriyel tedavi, rekombinant interferon (mum formu) ile desteklenir. Alternatif bir seçenek, bir ay antihistaminiktir.

Çocuğunuzun bir antibiyotik (son kez hasta olunca, doktoru yazdım) ihtiyacı tam olarak ne olduğunu bile, hala bir çocuk doktoru veya otolaringolojist danışın. Sonuçta, bu tür ilaçların kontrolsüz kullanımı yan etkilerin ortaya çıkışını tetikleyebilir.

Doktor tüm faktörleri (semptomatoloji, zehirlenme derecesi, test sonuçları, nüks sayısı) dikkate alacak ve bebeğiniz için en uygun ve en etkili ilacı seçecektir.

Kabul kuralları

Herhangi bir yan etki oluşmasını önlemek için, herhangi bir antibakteriyel ilaç alırken, belirli kurallara uymalısınız. Bunları listeliyoruz:

 1. Ilaç seçimi doktora emanet edilmelidir.
 2. 3 gün antibiyotik kullanımından sonra doktora gösterilmelidir. Doktor bebeğin durumunu değerlendirecek ve kursu tamamlamanızı veya tedaviye devam etmenizi tavsiye edecektir.
 3. Çocuğun alerjik reaksiyonu varsa (kaşıntı, kızarıklık, ürtiker veya başka bir şey), doktoru hemen bilgilendirmek gerekir. İlacın değiştirilmesi gerekecek.
 4. Reçeteli ilaçları aldıktan sonra bebeğin durumu kötüleştiyse, bu ilaçları vermek artık mümkün değildir. İptal et ve bir doktora görün.
 5. Dozaj ve zamanlama kesinlikle dikkate alınmalıdır. Keyfiliğe kesinlikle uyulması yasaktır. 2 haftadan uzun bir süredir antibiyotik kullanımı, bakteri patojeninden aktif maddeye karşı direncinde artış ile doludur. Bu daha sonra daha güçlü bir ilaç almanız gerektiği anlamına gelir.
 6. Antibakteriyel ilaçların alınması sırasında koruyucu bir diyetin sürdürülmesi tavsiye edilir.
 7. işlem tamamlandıktan sonra, arzu edilir bir vitamin kompleksi alarak bir ay içinde bir alt (seçimi için - "zirve", "Vitrum Kidz", "Vitrum" "Supradin"). Buna ek olarak, bağırsak florasını getirmek için ( "Hilak forte", "Linex") öncesi ve probiyotikler almak gerekecektir.
 8. Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra bebeğin sindirimi bozulursa, durum 2 haftalık bir Mezima veya Pankreatin alımı ile düzeltilecektir.

Bu basit kuralların uygulanması, larenjitin şiddetlenmesine ve akut formda ilerlerse kronikleşmesine izin vermeyecektir.

Ancak, bir antibiyotiğin mevcut tüm bakteri türlerini yok edemeyeceğini anlamak çok önemlidir. Bu nedenle, tedavinin başlamasından 2 gün sonra herhangi bir gelişme olmazsa tedaviye uyum sağlanmalıdır.

Birçok antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar şunlardır:

 • ilacın veya alerjinin bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü hakkında bilgi anamnezinde (örneğin, penisilinler üzerinde) mevcudiyet;
 • erken çocukluk - 3 yıla kadar.

Ve sonunda

Reçete antibakteriyel ilaçlar sadece deneyimli bir uzman olabilir. Bunlar ilk "hapşırma" ile bir çocuğu teneke edemeyeceğiniz ciddi ilaçlardır. Bu tür ilaçların kontrolsüz kullanımı, zararlı bakterilerin kendilerine karşı direncinin yanı sıra hoş olmayan ve tehlikeli yan etkilerin gelişimini de tehdit etmektedir.

Larenjitin antibiyotik olmadan tedavi edilmesi mümkün mü? Test sonuçlarını ve bebeğinizin muayenesini yönlendirerek sadece doktor bu soruya cevap verebilir. Ve eğer antibakteriyel ilaçlar olmadan yapamayacağını iddia ederse, onları almak zorunda kalacaklar. Sonuçta yanlış tedavi edilen bir larenjit ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Çocuklarda larenjit, mukus larenksin yenilgisine dayanan, enflamatuar kökenli yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Bu patoloji, yaş indekslerinden bağımsız olarak ortaya çıkar. Bunu göz önünde bulundurarak, kendi sağlığınızı yakından izlemek ve altta yatan nedeni ortaya çıkardıktan sonra tedaviyi zamanında yapmak gerekmektedir.

Hastalığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan en popüler araç, çocuklarda larenjitli antibiyotiklerdir. İlacın ana avantajı hemen etkisi olacaktır. Antibakteriyel ilaçlarla yapılan inhalasyonlar, nebülizörün solunum yolundaki patolojik süreçleri ortadan kaldırmasını sağlar.

Bir larenjitte antibiyotiklerin gerekli olup olmadığı

Larenjit çocukları için antibiyotikler sadece bir uzman tarafından atanır. Hastalığın evresinden başlayarak, provoke edici faktör, hastanın vücudunun kişisel özelliklerinden başlayarak uygun tedaviyi yapmaya karar verir. Sıklıkla bu patoloji akut solunum yolu enfeksiyonlarında kendini göstermektedir. Benzer bir durumda, altta yatan hastalığın tedavisi ile birlikte, larenjitin antibiyotiklerle semptomatik tedavisi önerilmektedir. Belli şartların uygulanmasını sağlar: Ağzın durulanması, antiseptik ilaçlar ile sulama boğazı, lokal etkiler, diyet gıdaları, inhalasyon.

Hastanın sağlık durumu birkaç gün iyileşmediğinde, larenjit tedavisi antibakteriyel ajanlarla reçete edilir. Bu durumun nedenleri arasında:

 • Ana hastalık viral enfeksiyonların patojenleri tarafından kışkırtır. Bu durumda, antiviral ilaçların kullanımı ile semptomlarda azalma olmaz. Larenjit için antibiyotik, çocuk sadece patolojinin kök nedeninin ve klinik teşhisin uygulanmasının ardından atanır. Birçok durumda, bir kan testinin sonuçlarından sonra doktor hastalığın tedavisinde antibiyotik alıp almayacağına karar verir. Şiddetli larenjit durumunda, uzman, semptomatolojiden başlayarak antibakteriyel bir ajan reçete eder.
 • Viral bir enfeksiyonda, mukoza zarında komplikasyonlar gelişir. Bu varsayımı sadece boğazdan bakteriyel ekim yapabileceğini doğrulayın. Burun boşluğu ve bademciklerden bir yayma yapılır. Tedavi ertelenemeyecek olduğunda, doktorlar sadece semptomatolojiye dayanarak bir çocukta larenjit için hangi ilaçların gerekli olduğunu seçmelidirler.

Çocuklarda larenjitin antibiyotiklerle tedavisi de kronik patoloji formunda kabul edilebilir, ancak alınmadan önce aşağıdakileri içeren diğer olası nedenleri dışlamak gerekir:

 • reflü gastropati;
 • mantarlar;
 • bağlarda yüksek yük;
 • alerjik reaksiyon.

Larenjit tedavisi için antibakteriyel ajanların kullanımı sadece doktora danışıldıktan sonra yapılır.

Antibakteriyel ajan tipleri

Çocuklar için laringotrakeit için bir antibiyotik tayin etmek, sadece patolojinin viral orijinini doğrulayan kapsamlı bir teşhis yapıldıktan sonra bir uzman olabilir.

Hastalık genellikle tekrarlandığında, doktor antibiyotikleri ancak ağız boşluğundan alınan yayma bakteriyolojik teşhisi sonuçlarını aldıktan sonra reçete eder. Klamidya sıklıkla bulunur. Bu durumda, antimikrobiyal tedavi, rekombinant interferon ile desteklenebilir.

Güven olduğunda bile, hasta için hangi antibiyotik gereklidir, uzman bir uzmanın önerilerini hala bilmeniz gerekir. Bu tür ilaçların kaotik kullanımı, yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Uzman tüm faktörleri (semptomları, vücudun zehirlenmesini, testleri, nüksetmeleri) dikkate alır ve çocuk için en etkili çareyi seçer.

Çocuklarda larenjit tedavisi, antibakteriyel ajanların farklı alt gruplarının kullanımı ile eşlik eder: fluorokinolinler, penisilinler, makrolitler, sefalosporinler. İlaç, hastanın vücudunun kişisel özelliklerine, yaş indekslerine ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak bir uzman tarafından seçilir.

penisilinler

Penisilinler bir grup beta-laktam antibakteriyel ajanlardır. Etkili nispeten çok sayıda gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar. Kas içine uygulandığında, antibiyotikler tüm dokulara ve vücut sıvılarına girer. Bu, penisilinlerin, etkili oldukları patojenik mikroflora tarafından kışkırtılan çeşitli iltihapların terapötik amaçları için kullanıldığını göstermektedir:

 • Doğal penisilinler. Gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmaları karşı.
 • Izoksazolilpenitsilliny. Staphylococcus'un neden olduğu patolojilerin tedavisi için kullanılırlar.
 • Geniş darbeli penisilinler. İlaçlar, genellikle solunum yolu enfeksiyonlarının terapötik amaçları için kullanılır.

sefalosporinler

En popüler antibiyotikler sefalosporindir. Hücre duvarı sentezinin inhibitörleri olarak sınıflandırılırlar. Güçlü bir bakterisit etkisi ile karakterizedir. Penisilinler ile birlikte, karbapenemler ve monobaktamlar bir beta-laktam antibakteriyel madde alt grubu oluşturur. Çok çeşitli etkiler, artan aktivite, düşük toksisite ve hastalara iyi duyarlılık nedeniyle bu ilaçlar çeşitli patolojilerin tedavisinde kullanım sıklığında liderdir.

makrolidler

Karmaşık bir yapıya sahip ve bakteriyostatik etkiye sahip doğal kaynaklı preparatlardır. Patojenik mikrofloranın büyümesinin önlenmesi ribozomlarda protein sentezinin inhibisyonuna bağlıdır. Dozun arttırılması bakterisid etkisinin elde edilmesine yardımcı olur. Solunum yolu, difteri, pnömoni, vb. Enfeksiyonları için kullanılır. Düşük toksisite ile karakterize edilir, çünkü bu tür antibakteriyel ajanlar sıklıkla kullanılır.

fluorokinolonlardır

Organizma için en az sonuçları olan birçok tehlikeli hastalığı etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için bir fırsat verir. Bazı modern antibakteriyel ajanlar hayati listede yer almaktadır. Florokinollerin geniş bir etki alanı vardır. Diğer ilaçlara dirençli olan gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar ile mücadele ederler. Çoğunlukla kronik larenjit tedavisinde atandı.

Yetişkinler için antibiyotiklere genel bakış

Sadece bir uzman, patolojinin viral orijinini doğrulayan uygun bir tanı koyduktan sonra larenjit veya laringotrakit için antibakteriyel ajanlar reçete edebilir. Ön tanıyı doğrularken, şunları kullanırlar: Arbidol, Amizon, Anaferon. Muayene, doktorun patojen mikroflorayı ortadan kaldırmak için hangi ilaç grubunun mümkün olduğunu belirlemesine yardımcı olacaktır.

amoksisilin

Böyle bir preparasyon tablet formunda ve bir süspansiyon halinde salınır. 6 yaşından sonra çocuklar için kabul edilebilir. Amoksisilin boğazda şişmeyi ortadan kaldırır, ağızdaki pürülan lezyonları ortadan kaldırır. Uygulamada, ilaç nadiren kullanılır, çünkü bir takım kontrendikasyonlar ve yan etkileri vardır.

augmentin

Augmentin 3 ilaç formunda mevcuttur:

Tüm hastalar için uygun ve aynı zamanda emzirme döneminde kullanılmak üzere onaylanmış geniş bir etken penisilindir. Düşük toksisite ile karakterizedir. Ana kontrendikasyonlar penisiline ve böbrek yetmezliğine karşı alerjik bir reaksiyon oluşturur.

cefixime

Akut ve kronik larenjit için reçete edilir. Çocuklar için kullanmak kabul edilebilir. Dozaj, bir uzman tarafından bireysel olarak hesaplanır. Tablet formunda ve toz formda mevcuttur. İlaç, diğer ilaçların beklenen sonucu getirmediği veya hastalığın ihmal edildiği durumlarda reçete edilir.

3. jenerasyonun oral sefalosporin olarak kabul edilir, çok sayıda gram-negatif ve gram-pozitif mikroflora karşı bakterisidal aktivite gösterir. Ajan sindirim sisteminde hızla emilir. İlacın ana kısmı, kısmen safra ile idrarla (çoğunlukla değişmeden) birlikte atılır. Terapatik kursun süresi, patolojinin karmaşıklığı dikkate alınarak bir uzman tarafından belirlenir.

bioparoks

Fusafungin bazlı antibakteriyel ajan. Memeler ile aerosol olarak eczanelerde satın alınabilir. Ağız veya burun yoluyla enjekte edilebilir. Patoloji tedavisi sürecinde, ilk yöntemin kullanılması en uygunudur. Bioparox ile inhalasyonlar bir haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Çocuklar için hazırlıklar

Doktor, genel bir kan testi yapıldığında çocuklarda laringotrakit için antibiyotik reçete eder. Onun sonuçları patolojinin oluşumunu sağlar. Ek olarak, uzman, ağız boşluğundan bir çubukla alır ve bakteriyel teşhislere yönlendirir. Sonuç yaklaşık 3-4 gün sonra bilinecektir.

Bazı olgularda tanıyı gidermek yeterli klinik belirtilerdir (özellikle de telaffuz edildiğinde). Birçok durumda, hastalığın kronik seyri varsa bakteriyel tanı yapılır. Analizin temel amacı mikrofloranın antibiyotiklere direncini oluşturmak olacaktır.

Sadece kapsamlı bir incelemeden sonra doktor larenjit için çocuklarla hangi antibiyotikleri alacağınızı söyleyecektir.

macrofoams

Bir antibakteriyel ajanın atanması endikasyonları, solunum sisteminin viral hastalıkları olacaktır. İlacın kullanımına kontrendikasyonlar, ilacın aktif bileşenlerine yüksek bir duyarlılık durumunda varlığında olacaktır. Makropen, gram-pozitif bakterilere karşı son derece etkilidir. Terapatik kursun süresi, patolojik sürecin karmaşıklığı dikkate alınarak bir uzman tarafından belirlenir.

Ospamoks

Belirgin bir bakterisid etkisi ile karakterize edilmiştir. Antibakteriyel ajanın etken maddesi amoksisindir. Antibiyotik, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerle etkili bir şekilde mücadele eder. Ospamox, akut ve kronik formda solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Supraks

Sefixime dayalı bir ilaç, geniş bir etki yelpazesine sahiptir, bebeğin vücudu için en etkili ve zararsız antibiyotik biridir. Supraks yardımcı madde olarak kullanılır ve daha az güçlü ilaçlar güçsüz olduğunda reçete edilebilir.

Antibiyotik seçmek ve almak için ipuçları

Antibakteriyel tedavi sürecinde ebeveynlerin aşağıdaki şartlara uymaları gerekmektedir:

 • Antibiyotiklerin seyri tamamlanmalıdır. Çocuklarda iyileşmeler varsa tedaviye müdahale etmek yasaktır. Ebeveynler, yan etki korkularından dolayı antibakteriyel ilaçların seyrini azaltmaya çalışıyorlar, ancak bitmemiş tedavi komplikasyonları daha büyük bir düzeye kadar provoke ediyor. Enfeksiyon belli bir süre sonra geri dönecek, ancak mikroorganizmalar artık bu ilaçlara tepki göstermeyecek.
 • Süspansiyon kullanıldığında, çocukların içmesine izin verilmelidir. Aldılar ve su ile içtiler. Bu, çarenin kalıntılarını boğazdan çıkarmak için gereklidir. Mukus üzerinde antibakteriyel ajanların varlığı sonuç vermeyecektir.
 • Bir uzmana danışmadan ilacı değiştirmek yasaktır. Etkinliği konusunda şüpheleriniz varsa, antibiyotiğin değiştirilmesi hakkında bir karar vermeyin. İlaçların düzenli olarak değiştirilmesi zararlıdır. Bir uzman yeni bir araç seçmelidir.

Çocuğun sindirim sisteminin işleyişini gözlemlemek gerekir. Disbiyoz belirtileri olduğunda, bağırsak mikroflorasını korumak için antibiyotik ile birlikte bir probiyotik vermelisiniz.

Antibiyotikler arasındaki aralığı korumak için gereklidir. Belirli bir süre sonra antibiyotik tüketildiği için, kan dolaşımında ilacın belirli bir içeriğini korumak için gereklidir. Günde yeterli 1 resepsiyon olduğunda, aynı zamanda tutulur.

Önleyici tedbirler

Bütün antibakteriyel ajanlar uygun tedavi gerektiren güçlü ilaçlardır. Bu nedenle, bunları kullanma sürecinde, talimatları ve aşağıdaki kuralları izlemelisiniz:

 • Antibiyotik uygulama zamanını gözlemleyin. Aralıklar aynı zamanda.
 • İlaçların gıda ile birlikte kullanılmasına müdahale etmeyin: talimatlar, başvuru saatini gösterir.
 • Bolca bir içme rejimi kur. Bu, ilaç ve toksin kalıntılarını ortadan kaldırmak ve ortadan kaldırmak için mümkün olan en kısa zamanda yardımcı olur.
 • Tamamen alkol almaktan vazgeçmek.
 • Karaciğer ve böbrekleri koruyarak, diyetsel beslenmeye bağlı kalın: Kızartılmış, yağlı, baharatlı ve tuzlu yiyecekleri yok et.
 • Sadece saf suya ihtiyaç duyulan antibakteriyel maddeler kullanın.
 • Geriye kalan mikroorganizmalar ona karşı direnç geliştirdiği ve ilacın bir dahaki sefere işleyemeyeceği için tam bir tedavi sürecine girer.

Antibiyotiklerin atanması doktor tarafından yapılır. Bu tür ilaçların kaotik kullanımı, hoş olmayan ve yaşamı tehdit eden yan etkilerin yanı sıra patojenik mikrofloranın onlara karşı direnciyle doludur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksiklav

Angina, farinks ve bademciklerin bölgelerini etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla hastalık, antibiyotik kullanımını gerektiren bir bakteriyel karaktere sahiptir.

Okaliptüs tentür ile boğaz durulayın

Okaliptüs, çoğu hastalığın tedavisi için sıklıkla kullanılan herdem yeşil bir bitkidir. Taze yapraklardan, decoctions, losyonlar ve tentürler yapabilirsiniz. Sıvının rengi yeşil, sarı ve şeffaftır.