Loading

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

Kronik tonsillit, KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biridir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuklar ve yetişkinler arasında yaygındır. Kronik tonsillit sırasında remisyon ve alevlenme periyodları vardır. Ve bademcikler içinde ve diğerlerinde enfeksiyöz ajanlar vardır. Çoğu zaman bunlar streptokok veya Staphylococcus aureus'dur. Uzun süreli sağkalımları, bademciklerin, kriptlerinin ve lakunların özel bir yapısı ile, yüzeyde bulunan enfeksiyonu yıkayan aynı hijyenik durulamalara ulaşması zorlaşır.

Semptomlar ve belirtiler hakkında kısaca

Remisyon döneminde hemen hemen hiç hastalığın parlak belirtileri yoktur. Bakterileri kendi içinde yakalamaya çalışan ve diğer organlara ve dokulara nüfuz etmelerini önleyen limofitik dokunun hiperplazisine (proliferasyon) bağlı olarak bademciklerin büyük boyutuna dikkat çekilmektedir.

Bir alevlenme sırasında, mikroplar gölgeden çıkar, çoğalır, çoğalır, yeni boşluklar yakalar ve tüm iltihap belirtilerine neden olur: şişlik, kızarıklık, ağrı ve ateş.

Bu zamandaki klinik tablo, akut pürülan boğaz ağrısına çok benzemektedir. Bademcikler sadece artmış, ancak şişmiş ve genellikle boşluklar bulunan irinli plak ile kaplı değil. Kızarıklık bademcikler, yumuşak damak ve kemer alanını kaplar.

Zehirlenme vardır (kaslarda, eklemlerde, baş ağrısında). Vücut ısısı yükselir. Artış ve olmak ağrılı lenf düğümleri çene ve boyun altında, enfeksiyon, bademcik bariyer halkası içinden kırılma, bir sonraki bariyer bölgesel lenf düğümlerine yolunda karşılaşır.

Bu bariyer kırılırsa, lenf mikroplarının akımı diğer dokulara ve organlara düşer: böbrekler, eklemler, kalp. Ayrıca, bağışıklık sistemi zayıflamış veya azalmışsa (AIDS, kanser, protein açlığı, önceki kronik veya sık akut enfeksiyonlar) kan enfeksiyonu (sepsis) gelişebilir.

İlaç seçim kriterleri

Enfeksiyonu baskılamak için ajan kolayca yumuşak dokulara nüfuz etmeli, imha için gerekli mikroplarda birikmeli veya konsantrasyonda büyümeyi durdurmalı ve ilacın günde makul sayıda kez alınabilmesi için yeterli bir süre boyunca bu konsantrasyonu muhafaza etmelidir. Bugün, bilinen şartlardan, bu şartlara uygun olarak, sadece antibiyotiklerden söz etmek mümkündür.

Uygunluk sorusu

Çoğu durumda kronik bademcik iltihabı randevu gerektirmez antibakteriyel ajanlar. Ayrıca, alevlenmeler yokluğunda antibiyotik, ilaca bağımlılığı teşvik ederek vücuda zarar verir!

Bununla birlikte, bu konu, belirli bir vakada ilacın yararını veya zararını belirlemesi gereken doktor ile bireysel olarak çözülmelidir.

Antibiyotik tedavisine ne zaman başlanır?

İdeal olarak, enfeksiyon sadece iltihaba neden olduğu ve vücudun bununla baş edemediği bir zamanda tedavi edilmelidir. Yani kronik tonsillitin alevlenme döneminde tedavi yapılması uygun olacaktır. Remisyon sırasındaki antibiyotik tedavisi haklı değildir, çünkü amaç ve hedeflerine ulaşmaz (enfeksiyon halinin başlangıcında bile enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılması).

Enfeksiyonu neden bir kez yok edemiyorsunuz?

 • Mikroplar her yerde yaşıyor. Onlar sürekli dışarıdan vücuda girerler. Kronik bademcik iltihabının nedeni, kişinin bağışıklık yanıtının yokluğunda olduğu gibi enfeksiyonla temas halinde değildir. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun bakterileri tek başına savaşmasına yol açacak bir gerileme daha yararlıdır.
 • yıllardır antibiyotiklerle çarpışan Mikroplar, ilaçları yıkan enzimleri üreten, onlara karşı savunma yeteneğini kazanmıştır. Bu nedenle, bir antibiyotik, her yeni bir kontak bakteri bu grup hayatta kalma ve ilaca sadece duyarsız değil elde değil, ilaçlar, benzer kimyasal yapıya sonradan çapraz reaksiyona girmesi gerçeğine yol açabilir.
 • Bakterisidal (mikrop öldürücü) olarak konumlandırılan antibiyotikler de vardır, fakat uygulamada sadece mikroorganizmaların büyümesini bastırır, popülasyonlarını azaltır, ancak bu hastada tamamen ortadan kaldırmaz.
 • Staphylococcus aureus, boşluklarda parietal çok katmanlı filmler oluşturan kolonilerde yaşamaktadır. Üst tabaka ilacın etkisi altında öldüğünde, koloninin altta kalan tabakaları mükemmel bir şekilde yaşamaya devam eder.
 • Tedavi genellikle, mikropun ilaca karşı hassasiyeti üzerinde önceden durmadan, geniş spektrumlu bir antibiyotik ile başlatılır. Çoğu durumda sonuç başarısızlık ve ikinci bir tedavi şeklidir.
 • Genellikle, mikropların antibiyotiklere duyarlılığı üzerine laboratuar testleri (çıkarılabilir bademciklerin ekilmesi), bakterinin bir grup ilaç tarafından öldürüldüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, uygulamada, bu antibiyotiğin atanması, adapte olan mikropun tamamen tahrip olmasına yol açmaz.

Hangi ilacı seçmek

 • İlk serilerin ilaçları penisilindir. Sadece kronik tonsillitin alevlenme tedavi değil, romatizmal ateş ve hemolitik streptokokların neden olduğu glomerulonefrit gibi profilaktiruet hastalıklar. doğal penisilinler, çünkü uygunsuz bir dozaj rejiminin, yarı tablet ilaçlar (amoksisilin, flemoksin, oksasilin, ampisilin, tikarsilin, karbenisilin) ​​kaybolması durumunda, konumlarını korurlar. Bununla birlikte, günümüzde tanınan lideri klavulanik asit eklenmesi ile mikrobiyal enzimlerle karşı dirençli penisilin ingibitorozaschischennye olarak (amoksisilin klavulonat: flemoklav, panklav, amoksiklav, augmentin, ampisilin sulbaktam: ampiksid, sultamisilin, unazin) ve bir araya getirilen preparatlar (ampioks).
 • İkinci Sıra İlaçlar bugün (jozamisin klaritromisin,) makrolidler, hangi azitromisinin en popüler (azitral, sumamed, Hemomitsin) bulunmaktadır. Bu sefalosporinler ikinci (tsefurokvsim), üçüncü (seftriakson, seftazidim, seftibuten, sefiksim, tsefazidim) ve dördüncü (sefepim) üretimi içerir.
 • Staphylococcus aureus gelir durumlarda, kimlik aminoglikozid, böbrek (amikasin) ya da florokinolon daha az yan etkileri olan, tercihen üçüncü nesil kullanılır; ofloksasin (zanotsin, glaufos, kiroll), norfloksasin (kvinoloks, lokson, negafloks), lomefloksasin (ksenakvin, lomatsin) lefloksatsin, siprofloksasin (ifitsipro, kvintor), moksifloksasin, sparfloksasin (Sparflo), levofloksasin, gatifloksasin.

Popüler florokinolon - levofloksasin

Alternatif var mı?

Düzenli antibiyotik kullanımını engelleyecek ve kronik bademcik iltihabının alevlenmesinde eşit derecede etkili olacak bir yol var mı? bu tür bir tedaviye bir varyasyonu bademcikler hassas kullandırıcılardır antiseptik çözeltiler veya bakteriyofajların çözüm, yıkama edilir. Böyle tonzilgon gibi ilaçlar, bioparoks - En yardımcıları dramatik akut enfeksiyon sorunu çözmez. Alevlenmelerin sık atakları durumunda, bir seçenek olarak bademciklerin lazer eksizyonu düşünülebilir.

Dr. Komarovsky'den gelen antibiyotikler hakkında popüler (video):

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, doktor bir doktor reçete yazmalı ve antibiyotiklerle tedavi yapmalıdır. İlaçların kontrolsüz alımı veya alternatif tedavi yöntemleriyle keyfi olarak yer değiştirmesi, ağır sonuçlardan kaçınmak için kabul edilemez: sakatlık dahil olmak üzere yaşam kalitesi ve engellilik.

Tonsillit için antibiyotikler: uygun tedavi temeli

Tonsillit, palatine bademciklerin etkilendiği bir hastalıktır. Hastalık genellikle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde teşhis edilir. Hastalığın başlangıcı zayıf bağışıklığa katkıda bulunur. Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azaltılması, genellikle hipotermi, bademcik iltihabı, kızıl ateş veya kızamıktan sonra oluşur.

Bademcik iltihabının antibiyotiklerle zamanında tedavisi, hastalığın akut formunun kronik olana dönüşmesine izin vermez (bunu tedavi etmek çok daha zordur). Bademcik iltihabı için antibiyotik kullanılmalı ve antibiyotik tedavisi önlenmeli mi?

Makalenin içeriği

Akut ve kronik bademcik iltihabı

Hastalığın kronik formunda, antibiyotikler, sadece patojen tipi tespit edildikten ve direnci (antibakteriyel ilaçların bileşenlerine duyarlılık) analiz edildikten sonra doktor tarafından reçete edilir. Bunun için, bademciklerden mukus ekimi patojen mikroflora ve antibiyotik üzerinde gerçekleştirilir. Bakteriyel bademcik iltihabı her zaman sadece antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu durumda, onlar olmadan yapamayız.

Hastalığın akut formu çok zor değilse, genellikle hastanın bedeni kendi kendine hastalığın üstesinden gelebilir. Yani, antibiyotik alamazsınız. Ayrıca, antibakteriyel ilaçların kontrolsüz kullanımı vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalmaya yol açar, kandidiyaz ve dysbiosisin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Her türlü bademcik iltihabı ile kendi kendine ilaçlama kabul edilemez.

Sadece bir uzman bademcik iltihabının temel nedenini doğru bir şekilde belirleyebilir, güvenli ve etkili bir rehabilitasyon kursu hazırlayabilir.

Doğru seçilmiş tedavi olası komplikasyonlara karşı koruyacaktır:

 • artrit;
 • piyelonefrit;
 • romatizma;
 • perikardit;
 • miyokardit ve diğer bazı hastalıklar.

Antibiyotiklerle tedavi

Hemen, ilacın aktif maddelerinin, yumuşak dokulara kolayca ve kolayca nüfuz etmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Onların kademeli birikimi, patojenik odağı yok etmese bile, mikropları büyük ölçüde zayıflatır ve büyümelerini durdurur. Bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, yukarıdaki gereklilikleri karşılayan bir ilaç olan antibiyotik, kurtarmaya gelir.

Peki, hangi antibakteriyel ajanlar etkili bademcik iltihabı tedavi edebilir?

 1. "Amoksisilin", penisilinler grubuna ait bir ilaçtır ve stafilokok ve streptokokların neden olduğu bademcik iltihabının iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu antibiyotik üç tip - kapsül (200 ve 500 mg), tabletler (her biri 500 mg) ve süspansiyonlar için toz halinde mevcuttur. Ayrıca, bademcik iltihabı kurtulmak için kullanılabilir ve penisilin grubu diğer ilaçlar kullanılabilir - "Oksasilin" ve "Benzilpenisilin." Geniş bir etki ile ayırt edilirler ve hızla salmonella, cocci ve chopsticks ile baş ederler. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bakteriler penisiline karşı bağışık olabilir, daha sonra bir sonraki antibiyotik türü reçete edilir.
 2. "Sefadroksil", sefalosporinler grubuna aittir ve her biri 500 mg'lık kapsüller halinde mevcuttur. Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterileri de yok eder. Ancak "Cefadroxil" enterococci'yi ortadan kaldırmak için uygun değildir. Böyle bir ilaç, on iki yaşından başlayarak ve ayrıca yetişkinler için ergenler için kullanılabilir.
 3. Aktif olarak bir linkokamid grubu olan bademcik iltihabı "Lincomycin" (250 mg'lık kapsüller formunda mevcuttur) için bir öncelik terapisi olarak kullanılmıştır. Bu ilaç streptokok ve stafilokoklara karşı savaşta kendini kanıtlamıştır. Sadece altı yaşından itibaren tüketilebilir. Enterovirüslere karşı "Lincomycin" güçsüzdür.
 4. Tonsillit tedavisi için son antibiyotik grubu makrolidlerdir. Bunlardan, aşağıdaki ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır: "Eritromisin", "Azitromisin", "Klaritromisin". Bu ilaçlar hızla hemofilik rod, mikoplazmalar, klamidya, stafilokok ve streptokokları yok eder.

Bu veya bu tip antibiyotiklerin vücut üzerinde herhangi bir olumlu etkisi yoksa (şişmeyi gidermez veya irin yayılmasını önler), başka bir antibakteriyel ilaç ile değiştirilir.

Ne zaman antibiyotik kullanmalıyım?

Antibakteriyel ilaçları almanın ana göstergesi, belirli bir mikrop suşunun neden olduğu enfeksiyöz inflamatuar bir süreçtir. Vücut bakteriyel odağı bağımsız olarak tahrip edebilirse, antibiyotik olmadan yapabilirsiniz. Uzmanlara göre aşağıdaki durumlarda antibiyotik tedavisi talep edilir:

 • yüksek vücut ısısı üç gün veya daha fazla kalkmaz;
 • hastanın durumu sürekli olarak kötüleşir;
 • Diğer hastalıkların belirtileri bulunur.

Tüm bu vakalarda tehlikeli komplikasyonların ortaya çıkma olasılığı hızla artmaktadır, bu da hastanın iç organlarını ve sistemlerini etkileyebilir. Bu nedenle, antibakteriyel ajanların kullanımı haklı çıkar, çünkü faydalar tekrar tekrar tüm riskleri aşar.

Hasta bademcikler tek taraflı hasar varsa ve öksürük ve burun akıntısı yok ise, bademcik iltihabı nedeni streptococcus. Bununla birlikte, atipik klinik tablolarda, belirli bir patojenik mikroorganizmanın türünü (ve sadece tedaviyi reçetelemek için) belirlemek için, bakteri kültürünün yapılması önerilmektedir.

Kural olarak, hastayı inceledikten sonra, hangi tip mikropların bademcik iltihabının başlamasına neden olduğunu söylemek imkansızdır (bunun için laboratuvar testleri gereklidir). Bu nedenle, doktorlar sıklıkla çeşitli patojenlere aynı anda direnebilecek geniş etki gösteren ilaçları reçete ederler.

Eğer hasta daha önce romatizma geçirmişse, güvenli olmak ve hemen bir antibiyotik reçetelemek daha iyidir (romatizmanın nüksetme ihtimali olmadan). Angina yılda 5 defadan fazla tekrarlayabilir. Bu bademcik kaldırmak için ağır bir argüman.

Ancak her zaman antibiyotik tedavisi uygun olmayacaktır. Aşağıdaki durumlarda antibiyotik kullanmayın:

 • çocuk üç yaşından küçüktür;
 • bademcik iltihabı - mononükleozda virüslerin / mantarların aktivitesinin sonucu;
 • bir kadın hamile veya emzirmek;
 • Hasta belirli bir ilaç bileşenine alerjidir.

Antibiyotik olmadan yapabilir miyim?

Bu ilaçların büyük çoğunluğunun bir takım yan etkileri vardır. Antibiyotikler bağırsak ve ağız boşluğunun mikroflorasının ihlaline yol açar, bağışıklığı azaltır. Bu nedenle, antibiyotikler güvenlik için "tam durumda" alınamaz.

Antibiyotik tedavisi bademcik iltihabı tedavisinde gerekli bir durum değildir. Antibiyotikler sadece semptomlar belirginleştiğinde ve daha sonra pürülan odakların ortaya çıkmasıyla birlikte bademcik iltihabı boğaz boğazına dönüşme tehlikesi olduğunda gereklidir.

Doktorlara göre, antibiyotiklerle kronik formda bademcik iltihabı tedavisi çok etkili değildir. Bu durumda, tüm çabalar yerel etkilere yönlendirilmeli ve vitaminleri alarak vücudun direncini artırmalıdır.

Farenjit ve bademcik iltihabı için antibakteriyel ajanların anjina eliminasyonundan daha az sıklıkla kullanıldığını belirtmek gerekir. Antibiyotik olmayan ikinci vaka yapamazsa, tonsillit antiseptik ve vitamin terapisi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Yararlı ipuçları

Sık sık bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı olur mu? Belirli bir düzenlilikle soğuk savaşmak zorunda mısın? Ardından, hastalığın hızla üstesinden gelmeye yardımcı olacak aşağıdaki önerilere dikkat edin:

 1. Bir grup antibiyotik seçmek ve tedavi için en uygun ilaç sadece ilgili hekim olmalıdır. Kendi kendine ilaç, hiçbir şeyin iyi olmayacağına işaret eder.
 2. Şeker, antipiretik ilaçlar ve benzeri - yerel antiseptikler hakkında unutma. Bu tür ilaçlar, belirgin semptomlarla hızlıca başa çıkmanızı sağlar. Antipiretik ajanların kullanımı sadece 38 derece ve üstü bir sıcaklık ortaya çıktığında doğrulanır.
 3. Yatak dinlenmesini gözlemleyin. Hastaya barışı sağlamak çok önemlidir, bademcik iltihabında olduğu gibi, vücudun savunmaları da önemli ölçüde zayıflar.
 4. Temperleme, düzenli olarak kontrast yapan duşlar almak, diyete daha fazla sebze ve meyve ekleyerek, bağışıklığı arttırmak için gıda takviyeleri yapmayı unutmayınız. Ve bu tavsiye önleyici tedbirlerle daha ilgili olsa bile, gereksiz olmayacaktır.

Tonsillit, genellikle boğaz ağrısına dönüşen ve diğer hastalıklarla komplike olabilen sinsi bir hastalıktır. Ayrıca yanlış tedavi ile, hızlı bir şekilde kronik formuna geçer.

Kronik bademcik iltihabını tedavi etmek çok daha zordur, bu nedenle hastalığın ilk belirtilerinde profesyonel yardım isteyin. En iyi rehabilitasyon kursu sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Sağlıklı olun, sonsuza dek mutlu yaşayın!

Tonsillit için en iyi antibiyotikler ve kullanımları için kurallar

Üst solunum yolu enflamatuar ve bulaşıcı hastalıklar en sık görülen mevsimsel rahatsızlıklar arasındadır. İltihaplanma farinksin bademcikler ve diğer lenfatik yapılarını etkiliyorsa, bademcik iltihabı oluşur. Bu patolojinin tedavi yöntemleri patojen enfeksiyonunun tipine bağlıdır. Bademcik iltihabı için antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldırmak için kullanılır.

Bademcik iltihabı nedir?

Tonsillit, palatine bademciklerin enfeksiyöz bir iltihabıdır

Tonsillit, palatin bademcikler ve diğer lenfatik yapıların enfeksiyöz inflamatuar bir lezyondur. Patojenin tipine bağlı olarak, hastalık doğada bakteriyel, viral veya fungal olabilir. Bademcik iltihabının ilk belirtileri ve belirtileri bademcikler, boğaz ağrısı ve nefes darlığı şişmesidir. Ek olarak, hastalık akut veya kronik bir formda olabilir.

yutak yapıları eşleştirilmiş bademcik ve diğer tarafların da dahil faringeal lenfatik halka oluşturur Lenf. Bu dokular lokal bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirir ve üst solunum yollarını patojenik mikroorganizmaların istilasından korurlar. Böylelikle, bademcik oluşturan bağışıklık hücreleri, çevreden boğaza giren virüsleri ve bakterileri yok eder. Bununla birlikte, bazı mikroorganizmalar bu korumayı atlatabilir ve bademciklere zarar verebilir.

Tonsillit sıklıkla virüsün ve viral doğanın diğer akıntılı hastalıklarının arka planında görülür. Bakteriyel bademcik iltihabı genellikle daha belirgin klinik belirtilere sahiptir ve streptococcus'un istilasından kaynaklanır. Diğer patojenler şunlardır:

 • Adenovirüsler.
 • Epstein-Barr virüsü.
 • Parainfluenza virüsleri.
 • Enteroviruslar.
 • Herpes simpleks virüsü.

Bademcik iltihabının etkili tedavisi doğrudan patojen tipine bağlı olduğundan birincil laboratuvar tanısı çok önemlidir. Uygun tedavi almayan hastalarda ciddi komplikasyonlar meydana gelir.

Tanı Yöntemleri

Doktor muayeneden sonra tanıyı doğrulayabilir

Tonsillit tanı ve tedavisi kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılır. istişare sırasında, doktor, şikayetler hakkında hastayı sormak geçmişini incelemek ve inflamasyon belirtileri için boğazını inceleyeceğiz olacaktır.

Bir bademcik iltihabı şüphesi varsa, doktor ayrıca laboratuar teşhisleri de dahil olmak üzere diğer çalışmaları da yazacaktır. Nedensel ajanın daha erken kurulduğu, daha hızlı ve daha etkili bir şekilde patolojinin ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

Birincil teşhis yöntemleri:

 • Değiştirilmiş lenf düğümlerini tanımlamak için boyunun palpasyonu.
 • Bir akciğerendoskop ile akciğerlerin ve solunum yollarının araştırılması.

Laboratuvar tanı yöntemleri:

 1. Steril bir aletle boğazdan bir swab. Ortaya çıkan materyal, patojeni tanımlamak için laboratuvara gönderilir.
 2. Kan testi. Doktor öncelikle kan hücrelerinin sayısı ve oranı ile ilgilenir. Bazı anomaliler vücutta enfeksiyöz bir sürecin varlığını gösterebilir. Ek olarak, kan hücrelerinin oranındaki bazı değişiklikler, yayma sonuçlarından önce patojen tipini gösterebilir.

Çoğu testin pozitif sonucu streptokok enfeksiyonu varlığını gösterir. Bakteriler tespit edilmezse, hastalığın viral bir etyolojisi varsayılır.

Bademcik iltihabı ve kabul için kurallar için antibiyotikler

Bir iyileşme hissedilse bile antibiyotik alma süreci durdurulamaz.

Antibiyotikler, bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinin ana yoludur. Bu ilaçlar, Streptococcus cinsinin patojenlerini ve bakterilerini yok eder. Uygun antibiyotik randevusu, birkaç gün boyunca enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmanızı sağlar. Bu durumda, antimikrobiyal tedavi bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır, çünkü ilaçların uygunsuz uygulanması bademcik iltihabının kronik bir forma geçişine neden olabilir.

Antibiyotikler çeşitli bakteri tiplerini seçici olarak etkiler. Bu tür ilaçların terapötik etkisi, bakteri üreme döngüsünün bastırılması ve hücre duvarlarının tahrip edilmesi ile ilişkilidir. Antibiyotikler, farklı kimyasal bileşime ve etki mekanizmasına sahip olabilir. Doğru antibiyotik, test sonuçlarını aldıktan sonra sadece ilgili hekim tarafından reçete edilebilir. Bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinde, penisilin grubunun antimikrobiyal maddeleri genellikle reçete edilir.

Antibiyotik tedavisi, çok sayıda önemli nüansı içeren karmaşık bir tedavidir.

Bu nedenle bu ilaçları kesinlikle doktor gözetiminde almak gereklidir. Hasta, antimikrobiyal ajanların uygunsuz alımının, sonuçta bademcik iltihabının kronik bir forma geçişine neden olan bakterilerde direnç oluşumuna yol açtığını dikkate almalıdır.

Çoğu antibiyotik oral uygulama (oral) için tasarlanmıştır. Bazen bu ilaçlar da intravenöz enjeksiyon ile uygulanır. Bademcik iltihabında, penisilin grubunun antibiyotikleri genellikle 10 günlük bir başvuru için reçete edilir. Belirtilen süre boyunca ilaçları kesintisiz olarak almak son derece önemlidir. Aynı zamanda hapı da almanız gerekir.

Bademcillit (tonsillit) tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

 • Bir antimikrobiyal ajan, yüzün kızarıklığı ve alerjinin diğer belirtileri aldıktan sonra döküntü ortaya çıkarsa, doktora başvurmalısınız. Bir uzman başka bir antibiyotik reçete edebilir.
 • Antibiyotikler 10 gün boyunca reçete edilirse, ancak birkaç günlük uygulamadan sonra, hastalığın tüm semptomları ortadan kalktı, tedavi sürecine devam etmek gerekir. Pozitif bir etki genellikle bakteri sayısındaki azalmayla ilişkilidir, fakat az sayıda mikroorganizmanın bile retansiyonu relapsa yol açabilir.
 • Antibiyotiklerin dozu hastanın yaşına, vücut ağırlığına ve hastalığın tipine göre hesaplanır.
 • Antibiyotik alırken, bir diyet izlemeniz gerekir. Alkol içmek önerilmez, çünkü alkol sadece ilaçların terapötik etkisini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda komplikasyonlara da neden olur. Ayrıca, ilacın türüne bağlı olarak antibiyotik almadan önce veya sonra yenmelidir.

Çocuklar ve yetişkinler için güvenli antibiyotikler

Penisilin üzerine en sık reçete edilen ilaçlar

Antibiyotikler kesinlikle güvenli ilaçlar değildir. Bu gruptaki ilaçların çoğu, ilaçların sinir ve sindirim sistemi üzerindeki etkileriyle ilişkili istenmeyen yan etkilere neden olmaktadır. Ayrıca, bazı ilaçlar çocuklara zararlı olabilir.

 • Antimikrobiyal grubun penisilin grubu, akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ana gruptur. Bu ilaçların çoğu akut ve kronik bademcik iltihabının tedavisinde pediyatride aktif olarak kullanılmaktadır. Amoksisilin ve diğer ilaçlar 2 yaşından büyük çocuklar için reçete edilebilir.
 • Sefalosporin grubu diğer ajanlara veya bakterilerin direncine karşı alerjiler için reçete edilebilir. Bu ilaçların çoğu, iki yıl ve hatta daha erken yaşlarda reçete edilir.
 • Makrolidler solunum yolu enfeksiyonları için oldukça etkilidir. Bu gruptaki birçok ilaç hem çocuklar hem de yetişkinler için reçete edilebilir.

Bu nedenle, herhangi bir yaştaki hastalar için antibiyotikler reçete edilebilir. Hayatın ilk aylarında birçok ilaç reçete edilebilir. Bu durumda, doktor ilaçların yan etkileri ile ilişkili olası riskleri dikkate almalıdır.

Gebelikte Antibiyotikler

Tedavide hamile kadınlar sadece ilaçların kendi sağlıkları üzerindeki etkisini değil, aynı zamanda çocuk üzerindeki olası etkileri de dikkate almalıdır. İlaçların aktif bileşenleri sıklıkla plasental bariyeri aşar ve fetal hücreleri etkiler. Bu nedenle, hamile kadınlara antibiyotik reçete ederken, doktorlar tedavinin fizibilitesini ve olası riskleri düşünür.

Hamile kadınlara, ciddi komplikasyon riski olan aşırı durumlarda antibakteriyel ajanlar reçete edilir.

Şiddetli bakteriyel bademcik iltihabı genellikle bu tür endikasyonlar listesinde yer alır, ancak son karar doktor ile kalır. Gelecekteki bir anne için aşağıdakiler atanabilir:

Bu durumda, antibiyotik almanın uygunluğu da hamilelik dönemine bağlıdır. İlk trimesterde antimikrobiyal tedavi çok istenmeyen ise, geç tedavi daha güvenli olabilir.

Tehlikeli semptomlar ve rahatsızlık komplikasyonları

Başlamış tonsillit bronş ve akciğer hastalıklarına neden olabilir

Tonsillit ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına işaret eder. Komplikasyon riski hastanın yaşına, bağışıklığına, hastalığın etkenine ve diğer faktörlere bağlıdır. Bu hastalık, bağışıklığın yeterince gelişmediği çocukluk döneminde özellikle tehlikelidir.

Aşağıdaki belirtilerden ve belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuza danışın:

 1. Şiddetli yutma veya nefes darlığı.
 2. Boynun ödemi ve lenf düğümlerinin güçlü bir şekilde genişlemesi.
 3. Şiddetli yorgunluk ve baş dönmesi belirtileri 48 saat içinde kaybolmaz.
 4. Yüksek vücut ısısı birkaç gün devam eder.

Bu belirtiler ciddi bir enfeksiyon seyrini ve komplikasyon riskini gösterebilir. Bademcik iltihabının yaygın komplikasyonları şunlardır:

 • Enfeksiyon sürecinin diğer dokulara yayılması.
 • Orta kulak enfeksiyonu.
 • İğnenin serbest bırakılması ile boğaz dokuları apse.
 • Obstrüktif uyku apnesi - uyku sırasında boğaz duvarlarını gevşeterek nefes almayı durdurur.
 • Scarlet ateşi.
 • Vücut boyunca iltihaplara neden olan romatizmal ateş.
 • Glomerülonefrit.
 • Bademcik iltihabının ciddi komplikasyonları hastanın ölümüne yol açabilir.

Önleyici tedbirler, yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabı ve diğer akut solunum yolu hastalıklarının gelişimini önlemeye yardımcı olur. Aşağıdaki önlemler en etkilidir:

 1. Yemekten önce ve tuvalete gittikten sonra ellerinizi iyice yıkayın.
 2. Bir aile üyesinde bademcik iltihabı tanısı durumunda izolasyon ölçümlerine uyum. Ayrı beslenme ve hijyen prosedürleri gereklidir.
 3. Bademcik iltihabı tedavisi sonrası diş fırçası, havlu ve diğer hijyen ürünlerinin değişimi.
 4. Diğer bulaşıcı hastalıklardan kurtulmuş çocuklarda bağışıklık restorasyonu.
 5. Soğuk algınlığı için özel araçlar ile boğaz tedavisi.

Soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu hastalıklarıyla birlikte bademcik iltihabının önlenmesi için uygun önlemler komplikasyonları önleyebilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Akut tonsillit için antibiyotik

Tonsillit için antibiyotikler: uygun tedavi temeli

Tonsillit, palatine bademciklerin etkilendiği bir hastalıktır. Hastalık genellikle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde teşhis edilir. Hastalığın başlangıcı zayıf bağışıklığa katkıda bulunur. Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azaltılması, genellikle hipotermi, bademcik iltihabı, kızıl ateş veya kızamıktan sonra oluşur.

Bademcik iltihabının antibiyotiklerle zamanında tedavisi, hastalığın akut formunun kronik olana dönüşmesine izin vermez (bunu tedavi etmek çok daha zordur). Bademcik iltihabı için antibiyotik kullanılmalı ve antibiyotik tedavisi önlenmeli mi?

Akut ve kronik bademcik iltihabı

Hastalığın kronik formunda, antibiyotikler, sadece patojen tipi tespit edildikten ve direnci (antibakteriyel ilaçların bileşenlerine duyarlılık) analiz edildikten sonra doktor tarafından reçete edilir. Bunun için, bademciklerden mukus ekimi patojen mikroflora ve antibiyotik üzerinde gerçekleştirilir. Bakteriyel bademcik iltihabı her zaman sadece antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu durumda, onlar olmadan yapamayız.

Hastalığın akut formu çok zor değilse, genellikle hastanın bedeni kendi kendine hastalığın üstesinden gelebilir. Yani, antibiyotik alamazsınız. Ayrıca, antibakteriyel ilaçların kontrolsüz kullanımı vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalmaya yol açar, kandidiyaz ve dysbiosisin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Her türlü bademcik iltihabı ile kendi kendine ilaçlama kabul edilemez.

Sadece bir uzman bademcik iltihabının temel nedenini doğru bir şekilde belirleyebilir, güvenli ve etkili bir rehabilitasyon kursu hazırlayabilir.

Doğru seçilmiş tedavi olası komplikasyonlara karşı koruyacaktır:

 • artrit;
 • piyelonefrit;
 • romatizma;
 • perikardit;
 • miyokardit ve diğer bazı hastalıklar.

Antibiyotiklerle tedavi

Hemen, ilacın aktif maddelerinin, yumuşak dokulara kolayca ve kolayca nüfuz etmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Onların kademeli birikimi, patojenik odağı yok etmese bile, mikropları büyük ölçüde zayıflatır ve büyümelerini durdurur. Bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, yukarıdaki gereklilikleri karşılayan bir ilaç olan antibiyotik, kurtarmaya gelir.

Peki, hangi antibakteriyel ajanlar etkili bademcik iltihabı tedavi edebilir?

 1. "Amoksisilin", penisilinler grubuna ait bir ilaçtır ve stafilokok ve streptokokların neden olduğu bademcik iltihabının iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu antibiyotik üç tip - kapsül (200 ve 500 mg), tabletler (her biri 500 mg) ve süspansiyonlar için toz halinde mevcuttur. Ayrıca, bademcik iltihabı kurtulmak için kullanılabilir ve penisilin grubu diğer ilaçlar kullanılabilir - "Oksasilin" ve "Benzilpenisilin." Geniş bir etki ile ayırt edilirler ve hızla salmonella, cocci ve chopsticks ile baş ederler. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bakteriler penisiline karşı bağışık olabilir, daha sonra bir sonraki antibiyotik türü reçete edilir.
 2. "Sefadroksil", sefalosporinler grubuna aittir ve her biri 500 mg'lık kapsüller halinde mevcuttur. Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterileri de yok eder. Ancak "Cefadroxil" enterococci'yi ortadan kaldırmak için uygun değildir. Böyle bir ilaç, on iki yaşından başlayarak ve ayrıca yetişkinler için ergenler için kullanılabilir.
 3. Aktif olarak bir linkokamid grubu olan bademcik iltihabı "Lincomycin" (250 mg'lık kapsüller formunda mevcuttur) için bir öncelik terapisi olarak kullanılmıştır. Bu ilaç streptokok ve stafilokoklara karşı savaşta kendini kanıtlamıştır. Sadece altı yaşından itibaren tüketilebilir. Enterovirüslere karşı "Lincomycin" güçsüzdür.
 4. Tonsillit tedavisi için son antibiyotik grubu makrolidlerdir. Bunlardan, aşağıdaki ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır: "Eritromisin", "Azitromisin", "Klaritromisin". Bu ilaçlar hızla hemofilik rod, mikoplazmalar, klamidya, stafilokok ve streptokokları yok eder.

Bu veya bu tip antibiyotiklerin vücut üzerinde herhangi bir olumlu etkisi yoksa (şişmeyi gidermez veya irin yayılmasını önler), başka bir antibakteriyel ilaç ile değiştirilir.

Ne zaman antibiyotik kullanmalıyım?

Antibakteriyel ilaçları almanın ana göstergesi, belirli bir mikrop suşunun neden olduğu enfeksiyöz inflamatuar bir süreçtir. Vücut bakteriyel odağı bağımsız olarak tahrip edebilirse, antibiyotik olmadan yapabilirsiniz. Uzmanlara göre aşağıdaki durumlarda antibiyotik tedavisi talep edilir:

 • yüksek vücut ısısı üç gün veya daha fazla kalkmaz;
 • hastanın durumu sürekli olarak kötüleşir;
 • Diğer hastalıkların belirtileri bulunur.

Tüm bu vakalarda tehlikeli komplikasyonların ortaya çıkma olasılığı hızla artmaktadır, bu da hastanın iç organlarını ve sistemlerini etkileyebilir. Bu nedenle, antibakteriyel ajanların kullanımı haklı çıkar, çünkü faydalar tekrar tekrar tüm riskleri aşar.

Hasta bademcikler tek taraflı hasar varsa ve öksürük ve burun akıntısı yok ise, bademcik iltihabı nedeni streptococcus. Bununla birlikte, atipik klinik tablolarda, belirli bir patojenik mikroorganizmanın türünü (ve sadece tedaviyi reçetelemek için) belirlemek için, bakteri kültürünün yapılması önerilmektedir.

Kural olarak, hastayı inceledikten sonra, hangi tip mikropların bademcik iltihabının başlamasına neden olduğunu söylemek imkansızdır (bunun için laboratuvar testleri gereklidir). Bu nedenle, doktorlar sıklıkla çeşitli patojenlere aynı anda direnebilecek geniş etki gösteren ilaçları reçete ederler.

Eğer hasta daha önce romatizma geçirmişse, güvenli olmak ve hemen bir antibiyotik reçetelemek daha iyidir (romatizmanın nüksetme ihtimali olmadan). Angina yılda 5 defadan fazla tekrarlayabilir. Bu bademcik kaldırmak için ağır bir argüman.

Ancak her zaman antibiyotik tedavisi uygun olmayacaktır. Aşağıdaki durumlarda antibiyotik kullanmayın:

 • çocuk üç yaşından küçüktür;
 • bademcik iltihabı - mononükleozda virüslerin / mantarların aktivitesinin sonucu;
 • bir kadın hamile veya emzirmek;
 • Hasta belirli bir ilaç bileşenine alerjidir.

Antibiyotik olmadan yapabilir miyim?

Bu ilaçların büyük çoğunluğunun bir takım yan etkileri vardır. Antibiyotikler bağırsak ve ağız boşluğunun mikroflorasının ihlaline yol açar, bağışıklığı azaltır. Bu nedenle, antibiyotikler güvenlik için "tam durumda" alınamaz.

Antibiyotik tedavisi bademcik iltihabı tedavisinde gerekli bir durum değildir. Antibiyotikler sadece semptomlar belirginleştiğinde ve daha sonra pürülan odakların ortaya çıkmasıyla birlikte bademcik iltihabı boğaz boğazına dönüşme tehlikesi olduğunda gereklidir.

Doktorlara göre, antibiyotiklerle kronik formda bademcik iltihabı tedavisi çok etkili değildir. Bu durumda, tüm çabalar yerel etkilere yönlendirilmeli ve vitaminleri alarak vücudun direncini artırmalıdır.

Farenjit ve bademcik iltihabı için antibakteriyel ajanların anjina eliminasyonundan daha az sıklıkla kullanıldığını belirtmek gerekir. Antibiyotik olmayan ikinci vaka yapamazsa, tonsillit antiseptik ve vitamin terapisi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Yararlı ipuçları

Sık sık bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı olur mu? Belirli bir düzenlilikle soğuk savaşmak zorunda mısın? Ardından, hastalığın hızla üstesinden gelmeye yardımcı olacak aşağıdaki önerilere dikkat edin:

 1. Bir grup antibiyotik seçmek ve tedavi için en uygun ilaç sadece ilgili hekim olmalıdır. Kendi kendine ilaç, hiçbir şeyin iyi olmayacağına işaret eder.
 2. Şeker, antipiretik ilaçlar ve benzeri - yerel antiseptikler hakkında unutma. Bu tür ilaçlar, belirgin semptomlarla hızlıca başa çıkmanızı sağlar. Antipiretik ajanların kullanımı sadece 38 derece ve üstü bir sıcaklık ortaya çıktığında doğrulanır.
 3. Yatak dinlenmesini gözlemleyin. Hastaya barışı sağlamak çok önemlidir, bademcik iltihabında olduğu gibi, vücudun savunmaları da önemli ölçüde zayıflar.
 4. Temperleme, düzenli olarak kontrast yapan duşlar almak, diyete daha fazla sebze ve meyve ekleyerek, bağışıklığı arttırmak için gıda takviyeleri yapmayı unutmayınız. Ve bu tavsiye önleyici tedbirlerle daha ilgili olsa bile, gereksiz olmayacaktır.

Tonsillit, genellikle boğaz ağrısına dönüşen ve diğer hastalıklarla komplike olabilen sinsi bir hastalıktır. Ayrıca yanlış tedavi ile, hızlı bir şekilde kronik formuna geçer.

Kronik bademcik iltihabını tedavi etmek çok daha zordur, bu nedenle hastalığın ilk belirtilerinde profesyonel yardım isteyin. En iyi rehabilitasyon kursu sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Sağlıklı olun, sonsuza dek mutlu yaşayın!

Yazar: Max Galinkovsky

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Yetişkinlerde tonsillit için antibiyotikler: kronik tonsillit tedavisi

Bademcik iltihabı için antibiyotikler, ancak, diğer, daha koruyucu ilaçlarla tedavi, larinkste iltihaplanmanın giderilmesi durumunda, etkisiz kaldığında uygulanmaya başlar.

Antibiyotiklerle tedavi, yüksek vücut sıcaklığında ve vücudun ciddi zehirlenmesinin genel belirtilerinde belirtilir.

Bu formda bademcik iltihabı, komplikasyon riski ve diğer iç organlara yayılma riski birkaç kat artar, bu nedenle yetişkinlerin bu tedavi yöntemleri tamamen doğrulanır ve gereklidir.

Tonsillit sırasında antibiyotikler romatizma gibi bir komplikasyonu önleyebilir. Bunlardan hangisinin tedavi edileceği hastalığın etkenine bağlıdır.

Hangi bakterinin bademcik iltihabına yol açtığını belirlemek için, hastanın durumunu, hastalığın belirtilerini dikkatlice değerlendirmeli ve larinksin balgamın bakteriyolojik analizini yapmalısınız. Amigdala bir taraftan etkilenirse, burun akıntısı ve öksürük hasta rahatsız edilmezse, büyük olasılıkla hastalığa streptococci neden olur.

Semptomlar atipik ise, en yaygın mikroorganizmaların gelişimini baskılayan geniş spektrumlu bir antibiyotik reçete edilir. Yetişkinler zaten anamnezde romatizmal ateş vakaları varsa, bademcik iltihabından antibiyotik alırlar.

Tedavi sadece kısa süreli bir etki veriyorsa ve yetişkinlerde anjina yılda üç kereden fazla tekrarlanırsa veya büyük çaplı bademcikler varsa, cerrahi olarak çıkarılır.

Tonsillitten ne antibiyotik kullanılmalıdır?

Herhangi bir antibiyotiği bademcik iltihabına alamazsınız, sadece hastalık patojene duyarlı olanlar etkili olacaktır. Hastalığın nedeni viral bir enfeksiyon ise antibiyotik tedavisinin etkili olmayacağı anlaşılmalıdır. Çoğu zaman, amoksisilin penisilin grubundan reçete edilir.

Bu ilaç kalıntılar olmadan bağırsak emilir ve hızlı bir şekilde kan girer. Kan plazmasındaki maksimum Amoksisilin konsantrasyonu, ilacı oral yoldan aldıktan bir buçuk saat sonra kaydedilir. Doz, hastalığın ciddiyeti ve seyri ile belirlenir. Genellikle eşit zaman aralıklarında günde üç kez 0,5 g alınız.

Hamilelik sırasında, bademcik iltihabı gibi antibiyotikler, hastanın yararı fetüsün olası zararından daha büyük ise, bir doktorun sıkı gözetiminde kullanılabilir. Tedaviye başlamadan önce, bakteriyolojik bir analiz yapmalısınız.

Akut pürülan tonsillitte, Cefadroxil de sıklıkla reçete edilir. Sefalosporin antibiyotikleri grubuna aittir, kandaki maksimum konsantrasyona bir buçuk saat içinde ulaşılır. Ama bu ilaç yavaşça çekilir, bu yüzden günde sadece bir kez alınır. Yetişkinler için günlük alım miktarı 2 g'ı geçmemelidir.

Cephalohydroxil ile tedavi süreci en az 10 gün boyunca aşağıdaki olası yan etkilerle devam eder:

 • Alerjik döküntü;
 • baş dönmesi;
 • uykusuzluk;
 • Vajinal kandidiyazis.

Bu fenomen genellikle ilacı durdurduktan sonra ortaya çıkar, anti-histaminler ve antifungal ajanlar onlara yardımcı olur.

Kronik tonsillit için antibiyotikler

Kronik tonsillit için antibiyotikler, sadece hastalığın alevlenmesi dönemlerinde alınır. Hangi grubun kullanılacağı ilaçlar boğazdan gelen yayma analizinin sonuçlarına bağlıdır. En yaygın olanlardan biri Sefaleksin.

Anjina için antibiyotikler yedi gün boyunca her 6 saatte bir alır. Tek doz - 1 ila 4 g.

Olası yan etkiler:

 • Ürtiker tipine göre alerjik belirtiler;
 • titremesi;
 • konvülsiyonlar;
 • dispepsi;
 • Mide ve bağırsakta Rezi.

Anafilaktik şok gelişebilir. Emzirme döneminde bu ilaç anne sütünün içine girdiği için reçete edilmez. Bir analog seçmelisiniz veya emzirmeyi durdurmalısınız. Hamilelik sırasında sadece kapsamlı bir risk değerlendirmesinden sonra aşırı durumlarda reçete edilir.

Akut pürülan tonsillit ile kas içi veya intravenöz uygulama için, antibiyotik Benzilpenisilin kullanılır. Bu, üremelerini bastıran, bademcik iltihabının tipik patojenlerinin çoğunu etkiler. Günlük doz 4-6 milyon birimdir, dört enjeksiyona bölünür. Yan etkileri şunlardır:

 1. Deri ve mukoza zarında alerjik döküntü;
 2. bronkospazm;
 3. aritmi;
 4. Giperkalimiya;
 5. anjioödem;
 6. Kusma.

Ayrıca, akut ve kronik bademcik iltihabının tedavisi için uygun bir antibakteriyel ilaç olan Fenolksimetilpenisilin de kullanılır.

Günlük doz 3 milyon birimdir, üç enjeksiyona bölünmelidir. Tedavi sırasında stomatit veya farenjit gelişebilir.

Antibiyotik olmadan bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Angina, başka bir enfeksiyöz hastalıktan sonra gelişmiş birincil veya ikincil olabilir. Difteri, kızamık, uçuk olabilir. Provoke edici faktörler:

 • Solunum sisteminin diğer organlarının hastalıklarına bağlı burun tıkanıklığı;
 • Zararlı üretim üzerinde çalışmak;
 • Olumsuz bir ekolojik duruma sahip bir metropolde veya bir bölgede konaklama;
 • Hipotermi.

Hastalık sırasında bakteriler aktif olarak çoğalır, yaşamsal aktivitelerinin ürünleri kalp kasının işlevini ve vücudun termoregülasyonunu etkiler. Bu nedenle, akut tonsillit ile, sıcaklık genellikle çok yükselir ve kalp komplikasyonları gelişir.

En hafif form catarrhal anjinadır. Bu durumda, sadece mukoza yüzeysel dokular etkilenir, sıcaklık normal kalabilir veya biraz artabilir. Yutulduğunda hasta titreme ve boğaz ağrısından şikayetçidir. Bu durumda, antibiyotik olmadan yapabilirsiniz.

Larinks ve bademciklerin sıkıştırılması, durulanması ve irrigasyonu, bol miktarda ekşi içecek gösterilmektedir.

Lacunar anjina ile, yukarıdaki belirtilere kalbin bölgesinde, hastanın genel halsizlik acı verici duyumları eşlik eder. Bademciklerdeki tüyler ince beyaz bir filmle kaplıdır - ağrısız ve kolayca çıkarılır, film altındaki mukoza zarını örtmez.

Foliküler anjin, hastalığın en ciddi formlarından biridir. Mukoza yüzeyinin üzerinde görünür foliküller - beyaz veya sarımsı renk adacıkları anımsatan pürülan tıkanıklık vardır. Elbette zor ve mutlaka foliküler boğaz ağrısı tedavisi gerektirir. Tedavinin yokluğunda, hastalık gidebilir:

Antibiyotik olmadan bademcik iltihabını iyileştirmek için, boğazı sıcak tutmak, bir yün atkı ile sarmak ya da bir pamuk-gazlı bandaj koymak gerekir. Diyette, C vitamini açısından zengin, mümkün olduğunca çok yiyecek içermeli, bol sıvı kullanmalısınız. Yatak istirahatine uymak gereklidir.

Sıcaklık normale döndüğünde, fizyolojik prosedürler yapabilirsiniz - UHF ve diğer boğaz ısınması.

Bademcikler insan vücudunda birkaç önemli işlevi yerine getirir. Bağışıklık ve hematopoetik sistemlerin çalışmalarına katılırlar, çünkü eğer angina gelişirse, tonsillocardial refleks her zaman bozulur.

Olguların% 70'inde patojenler, antibiyotiklerle yok edilemeyen çeşitli virüslerdir. Fakat patolojiye Streptococci, staphylococci veya Candida cinsinin mantarları neden olursa, antibakteriyel ve antifungal ajanlara ihtiyaç vardır. Daha önce hastayı larinksin smearinin bakteriyolojik analizine göndermiş olan en uygun tedaviyi doğru olarak seçebilen doktordur.

Nasıl tedavi edilir bademcik iltihabı, bu yazıda videodan öğrenebilirsiniz.

Tonsillit gelen Antibiyotikler: nasıl seçilir?

Tonsillit için Antibiyotik: Türler

Kardi- yon deneyimi olan pek çok hasta tedavi sırasında antibiyotik kullanmadan yapmaya çalışmakta, böylece hastalığın kronik bir formunu veya kardiyovasküler sistemdeki ciddi komplikasyonları riske atmaktadır. eklemler. Hastalık virüsleri, fırsatçı mikropları veya mantarları kışkırttıysa, o zaman vücut bu ilaç grubunun yardımı olmadan başa çıkacaktır.

Bakteriyel anjin, bir streptokok testi (boğazın arka duvarından bulaşma) gerçekleştirerek belirlenir. Sadece ön tanıyı doğruladıktan sonra, bir uzman patojen mikroorganizmanın vücudunu tamamen saflaştırabilen bir antibakteriyel madde reçete edecektir.

İlaç smear analizine göre seçilir

Patojenin tipinin belirtileceği, smear sonuçlarını aldıktan sonra en uygun ilacı seçebilirsiniz. Eğer bu A grubu streptokoksa, penisilin grubundan ilaç almanız gerekir.

Çok çeşitli etkiler, nadir yan etkiler ve yüksek verimlilik ile karakterizedir. Ayrıca penisilinler vücutta en az hasara neden olur.

Bakteriyel bademcik iltihabı durumunda, aşağıdaki ilaçlar penisilin serisinden reçete edilir:

Hastanın penisilin antibakteriyel ilaçlar kullanamadığı durumlar vardır. Alternatif olarak, bir uzman sefalosporinler: Cefazolin reçete edebilir. Sefadroksil, Cechimine, Seftriakson, Sefipim. Terapötik etkide, penisiline benzerler, ancak alerjik reaksiyona neden olabilirler. Oral sefalosporinler düşük biyoyararlanım gösterirler ve bağırsak duvarlarına sadece yarısı emilirler.

Bakteriyel boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan son ilaç grubu makrolidlerdir.

Bunlar geniş bir etki spektrumu ve düşük toksisiteli antibiyotiklerdir. Aktiviteleri gram-negatif ve gram-pozitif bakterilere uzanır.

Eylem, streptococci, stafilokok, mikoplazma, klamidya gibi parazit mikroorganizmaların yok edilmesini hedeflemektedir. Sumamed bu gruba ait. Klaritromisin, Azitromisin, Clacid, Zitrolid.

Oku: Öksürükten Herbion Şurubu

Bademcik iltihabı için antibakteriyel tedavi randevusu sadece patojen tipinin belirlenmesinden sonra belirtilir.

Tonsillit gelen antibiyotikler: yorumlar

Hastaların çoğu, hafif ilaçlarla hastalık ile başa çıkmaya çalışan antibiyotik kullanımını hoş karşılamazlar. Bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) gibi bir hastalıkla, deney yapamazsınız ve hatta daha da fazla kendi kendine tedavi edemezsiniz. Bu yaklaşım sadece önemli bir bozulmaya, iç organların komplikasyonlarına ve hastalığın kronik evreye geçişine yol açabilir.

Zamanında tayin edilen ve uygun şekilde seçilmiş antibakteriyel ilaçlar, vücuttaki patojenin tamamen yok olmasına ve hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

Tedavinin başarısı doğru tanıya bağlıdır

Tedavinin olumlu bir sonucu, yalnızca balgam incelemesi gerçekleştirildiğinde mümkündür; bu, bademcik iltihabının gelişmesine neden olan bakteri türünün belirlenmesini sağlar.

Anjina tedavisi için antibiyotik alan hastalardan çeşitli önerileri ve değerlendirmeleri duyabilirsiniz. Ne yazık ki, çoğu durumda, doktorlar bir hastaya balgam analizi (smear) geçirme başvurusu yapma ve körü körüne antibiyotik reçete etmekten rahatsız olmazlar. Benzer uygulama, bademcik iltihabına benzer belirtilerle bile olsa da, bakteriyel bir etyolojiye sahip olmamakla birlikte gözlemlenmektedir.

Kontrolsüz antibiyotik kullanımı sadece vücuda zarar verir. Bu nedenle, dersin dozu ve süresi bir uzman tarafından belirlenmelidir. Doktor ve hastalardan alınan olumlu tavsiyeler penisilin ve makrolid grubundan uyuşturucu almayı hak etmiştir.

Avantajları iyi tolere edilebilirlik ve nadir yan etkiler içerir. Özellikle ilaç pediatride kullanılıyorsa, düşük toksisite önemsiz değildir.

Antibiyotiklerle bademcik iltihabı tedavisinde alerjik reaksiyonu önlemek için, antihistaminiklerin eşzamanlı uygulanması şiddetle tavsiye edilir: Claritin, Suprastin. Diazolin. Ağrı sendromunu hafifletmek için yerel tıbbı yardımcı olacaktır. Kompleks terapi, anjinin hızlı bir şekilde tedavi edilmesini destekler.

Reçete yazma ve antibakteriyel ilaçlar kullanma kurallarına uyulması, pürülan boğaz ağrısı tedavisinin sonucu olumlu olacaktır.

Tonsillit gelen çocuklar için antibiyotik

Çocukların anjina durumunda tedavisi de çocuk doktoruna ziyaretle başlamalı (ya da evde bir uzmanı çağırmalıdır) ve balgam incelemesine başvurmalıdır. Antibiyotik, sadece bademcikler üzerinde bakteriyel enfeksiyonun saptanmasından sonra reçete edilmelidir. İlacın seçimi küçük hastanın ağırlığına ve yaşına bağlıdır. Bu nedenle, bir ilacı kendiniz seçmeyin veya eczacıların tavsiyelerini takip etmeyin.

Ebeveynler çocuklara antibiyotik vermek için acele etmiyor

Pek çok ebeveyn, uygun bir tedavi olmadığında ne gibi ciddi sonuçların ortaya çıktığını unutarak, bakteriyel patojen türünü doğruladıktan sonra bile antibiyotik almayı geciktirir.

Oku: Kısa bir Cycloferon talimatı

Çocuklarda işitme bozukluğu hızla gelişir, kardiyovasküler sistem de muazzam bir gerginlik altındadır. Pediatride antibiyotik kullanımı tamamen pürülan anjina ile doğrulanır ve patojenik patojenlerle küçük bir organizmaya daha çabuk başa çıkmaya yardımcı olur.

Bir uzman, çocuğu inceledikten sonra, bakteriyel tonsillitin belirgin bir klinik tablosunun bulunduğu bir antibiyotik reçete edebilir. Her şeyden önce, penisilin grubu fonları kullanılır: Augmentin, Amoksisilin, Amoksiklav. Günlük doz, bebeğin ağırlığına göre hesaplanır. Kullanım kolaylığı için, preparatları sıvı halde satın almak daha iyidir.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek gerektiğinde, bir takım makrolidlerin sumamed uzmanları arasında popülerdir. Çoğu durumda, çocuklar iyi tolere edebilir. Yan etkiler, sadece aktif içeriğe karşı bireysel duyarlılık veya ilacın dozu ile ilgili doktor tavsiyelerine uyulmadığında gözlemlenir.

Antibiyotik kullanım süresi, çocuğun doktoru tarafından belirlenir. Bazı durumlarda 3 günlük tedavi yeterli olurken, diğer çocukların bakteriyel patojenden kurtulmak için 7-10 güne ihtiyacı vardır. Tedaviyi erken bitirmek için izin verilmez.

Bağımsız olarak bademcik iltihabı ile baş etmek kolay değildir. Enfeksiyon ciddi komplikasyonlar ve kronik bir forma geçiş ile tehlikelidir. Antibiyotiklerle tedavi, yalnızca hastalığın doğrulanmış bakteriyel etiyolojisi durumunda haklıdır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter. bizi bilgilendirmek için.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Soda ve tuz ile gargara yapmak için etkili yemek tariflerinin gözden geçirilmesi

Boğazdaki ağrı herkese aşinadır, çünkü solunum yolu enfeksiyonlarının vücuda girmesi şeklindeki nazofarenksidir. Boğaz ağrısı, pek hoş olmayan duyumlar verir: terleme, terleme, ağrılı boğaz sesi.

Boğazdaki kompreslerin basit tarifleri

Merhaba sevgili okuyucular. Birçok insan, çocukluktan bir aksiyom olarak hatırlar: anjina ve boğaz ağrısı ile sıkıştırmak, bu rahatsızlığın tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır.