Loading

Anjina tedavisi için ilaçların gözden geçirilmesi

Ne yazık ki, birçok kişi hastalığın belirtilerini hafifletmeye ilaçları dağıtmak için tercih yeterince ciddiye akut tonsillit, halk sık sık denilen anjin, gibi hastalıklara karşılık gelir. Aslında, boğaz ağrısı - İyi tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara (kalp hastalığı, eklemler) daha sonra yol açtığına bir hastalık, bu nedenle herhangi bir genel semptomlar (ateş, halsizlik eşlik olmasa bile boğazında belirgin ağrı görünümü, baş ağrısı vb.), bir doktora gitmek daha iyidir.

Angina tedavisi için ilaçların sınıflandırılması ve gözden geçirilmesine dikkatinizi sunuyoruz.

Anjina için antibiyotikler

Antibiyotikler, bakteri kaynaklı ise antibiyotikler etkili olacaktır, çünkü antibiyotikler virüsler üzerinde herhangi bir etki göstermemektedir. Viral bir boğaz ağrısını bakterilerden görsel olarak ayırt etmek zor olabilir, bu nedenle doktor, klinik tabloya dayanarak, test sonuçlarını beklemeden, geniş bir etki spektrumu antibiyotikleri reçete edebilir.

Doktor akut tonsillit ve reçete edilen antibiyotikler teşhis ederse, o zaman alınmalıdır. Ayrıca, durumdaki düzelmeye rağmen, ağrı sendromunun azalması ve vücut ısısının normale döndürülmesine rağmen, tedavinin seyrini kesmek imkansızdır. Bu, bademcik iltihabının sebebi olan bakteri florasının, sadece yok edilmekle kalmayacak, aynı zamanda bu tip antibiyotiğe de direnç gösterecek olmasına yol açacaktır. Bu durumda, boğazdaki akut formdan enflamatuar süreç kronikleşebilir. Daha sonra, zaten kronik hale gelen bademcik iltihabı ile, hasta daha "güçlü" antibiyotik almak zorunda kalacak. Ayrıca, antibiyotik tedavisinin reddi, enfeksiyonun yayılmasına ve komplikasyonların gelişmesine (miyokardit, glomerülonefrit, artrit ve hatta menenjit) yol açabilir.

Çoğu durumda, antibiyotik penisilin grubundan atanır, sıklıkla tercih edilen ilaç, antibiyotik ve klavulanik asit birleştirerek, amoksisilin ve bunun analogları veya anjin ile kombine hazırlanmasıdır. aşırı duyarlı penisilinler veya makrolidler (azitromisin, eritromisin, vs.) grubundan ilaç yazabilir kullanımları doktor için diğer kontrendikasyonlar zaman.

Yerel olarak kullanılan antibakteriyel ilaçlar da vardır. Bunlardan biri, inhalasyonlar için bir aerosol formunda üretilen, iyi bilinen bir preparasyon Bioparox'dur. Rusya'da nispeten yakın zamanda kullanılmaktadır, bu yüzden akut tonsillitli hastalarda kullanımının tavsiye edilebilirliği konusunda hala tartışmalar vardır. Bioparox etkili değildir pürülan sürecinin gelişimi ile, sadece hastalığın ilk (catarrhal) aşamasında kullanım için tavsiye edilir. Ancak, bir doktor ve sistemik antibiyotikler ile birlikte pürülan anjina ile atanabilir. Bu ilacın, başka bir antibakteriyel ilaç kadar ciddiye alınması gerektiği, yani tedaviye başladıktan sonra, bir sona getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ayrıca bir antibiyotik gramicidin içeren lokal aksiyon Grammidin neo bir antibakteriyel madde vardır. Rezorpsiyon için tablet formunda mevcuttur. Ayrıca bir antibiyotik ek olarak, aynı zamanda bir çocuk formu (Gramdin çocuk) yanı sıra analjezik bir etkiye sahip bir anestezi ile Grammidin neo vardır.

Anjina ile antiviral ilaçlar

bir viral hastalık doktorun zemin üzerine boğaz ağrısı gelişmesiyle birlikte antiviral ilaçlar alımını reçete edebilir. Antiviral tedavi semptomların başlamasından sonraki ilk 24-48 saat içinde, tedavinin başlangıcında etkili olduğu hatırlanmalıdır. yeterince geniş Bugün spektrum antiviraller: Ingavirin, Arbidol, Kagocel, Tamiflu, Relenza, vb bu ilaçlarla tedavi bile Anaferon zamanında başlatma antibiyotik gerekebilir bakteriyel florası orada meydana gelecektir garanti etmez..

Anjinada lokal antiseptikler

Antibiyotik tedavisine ek olarak, eğer reçete edilirse, herhangi bir etiyolojinin anjina ile, hastalığın semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan lokal tedaviye ihtiyaç vardır.

Anjin tedavisi için kullanılan ilaçlar, antimikrobiyal etkiye sahiptir ve ayrıca anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Bunlar tabletler, pastiller, rezorpsiyon için pastiller, spreyler, yağlama ve boğazın durulanması için yağlayıcılar şeklinde temin edilebilir. Yerel ilaçların kullanımı için minimum kontrendikasyonları vardır, bu nedenle bir doktorla görüştükten sonra, hamile ve emziren kadınların yanı sıra çocukları tedavi etmek için de kullanılabilir.

Boğazın durulanması ve yağlanması için araçlar

Angina ile gargara yapmak için kullanılabilecek en zararsız yol, elbette, bitkisel infüzyonlar ve soda-tuz solüsyonları, kontrendikasyonların yokluğunda, iyot ilavesiyle olur. En sık kullanılan otlar, bireysel hoşgörüsüzlük haricinde, kullanım kısıtlaması olmayan papatya, adaçayı ve kadife çiçeği suyudır.

Eski, kanıtlanmış, düşük maliyetli, ama yine de tablet veya nihai çözüm şeklinde bir eczanede satın alınabilir oldukça etkili furatsilin olduğunu. Ayrıca antiseptik etkisi sahip olan, örneğin klorheksidin, Miramistin, Givalex, Furasol, Geksoral, Chlorophillipt ve diğ., Olarak gargara maddeler için kullanılabilir.

Bazen boğazın durulanması için kullanılabilen çözeltiler de bademciklerin yağlanması için kullanılır. Çoğu zaman, Lugol çözeltisi ve Chlorophyllipt yağ çözeltisi bu amaçla kullanılır.

spreyler

Boğazı durulama yeteneği her zaman değildir, bu nedenle boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan ilaçların çoğu çeşitli şekillerde mevcuttur. Spreyler, nasıl gargara yapılacağını bilmeyen küçük çocukları tedavi etmek için uygundur. Boğaz ağrısını tıbbi çözümlerle günde 3-4 kez sulayın. Bugüne kadar, sprey şeklinde çok sayıda ilaç bulunmaktadır: Hexoral, Miramistin, Strepsils plus, Tantum Verde, Jox ve diğerleri.

Rezorpsiyon için tabletler, pastiller ve pastiller

Bu, anjinin tedavisinde kullanılan belki de en popüler ilaç türüdür. Anti-anjina, Strepsils, Faringosept, Septolete, Geksoral Sekmeler, Tantum Verde, Lizobakt - bu akut tonsillit tedavisinde rezorbe tabletlerin tam listesi değildir.

Doğrudan anjina ile iltihaplı bademcik iltihabı uygulanan ilaçların çoğu kullanım için kontraendikasyonları yoktur. Çoğu zaman, kullanımları ilacın bir parçası olan herhangi bir bileşene bireysel hoşgörüsüzlükle sınırlıdır. Özellikle anjin tedavisine yönelik ilaçların kompozisyonunun dikkatli bir şekilde incelenmesi, anestetik ve esansiyel yağlara karşı alerjisi olan kişileri takip eder. Ayrıca dikkatli bir şekilde iyot preparatları almanız gerekir. Gebe ve emziren kadınların yanı sıra tiroid bezi hastalığından muzdarip insanlar, sadece doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanabilirler.

Boğaz ağrısı semptomatik tedavi

ateş düşürücü

boğazda şiddetli ağrı ek olarak, bademcik iltihabı, genellikle zehirlenme sendromu eşlik (ateş, baş ağrısı, titreme, güçsüzlük, ve diğerleri.). Gerekirse angina sıcaklık steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçları kapsayan gruptan antipiretikler uygulanan azaltmak için (Parasetamol, ibuprofen, Nurofen, Panadol, aspirin, Koldreks, Fervex ve diğ.). Antipiretik ek olarak, bu ilaçlar da analjezik ve anti-inflamatuar etkileri vardır. Bu ilaçlar anjina ile durumu rahatlatır, ancak hastalığın nedenini etkilemez.

Angina ile diğer ilaçlar

Homeopatik ilaçlar

Diğer tedavilerle birlikte karmaşık terapinin bir parçası olarak önerilmektedir. Böyle bir ilaca bir örnek: 2 yaşından itibaren hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılan Anginitis-GF. Analjezik, anti-inflamatuar ve anti-ödematöz etkisi vardır.

vitaminler

anjin önerilen emme multivitamin kompleksleri (Multitabs, Pikovit, alfabe, Biomax, Vitrum, Complivit ve diğ.) maruz kaldıktan sonra vücudun bağışıklık ve kurtarma korumak için, doğal bağışıklık sistemi uyarıcıları (Sibirya ginsengi, ginseng, Echinacea purpurea göre belirli diyet takviyeleri alımı olarak yararlı mi ve diğerleri).

probiyotikler

bağırsak bozukluğu önlemek amacıyla anti bakteriyel terapi, Bifidobacteria ve Lactobacilli'nin içeren ilaçların uygulanmasını tavsiye ise (Lineks, Atsipol, atsilakt, Bifiform, Bifidumbacterin, Probifor, Normoflorin ve diğ.) anjin tedavisi için tahsis edildi. bakteri öldürücü terapinin arka da vajinal mikroflora normal bileşimi ve pamukçuk gelişme bozulması ortaya çıkabilir olduğu gibi probiyotik alan kadınlar için, özellikle uygundur.

İlgilenilen tıbbi ürünlerin listesinin aşina olduğu için dikkatinizi çekiyoruz. Kendinize veya sevdiklerinize ilaç tedavisi için kendiliğinden atama kabul edilemez, bir doktora görünmelisiniz.

Hangi doktora başvurulur?

Boğaz ağrısı belirtileri olduğunda, mümkün olan en kısa sürede çocuk doktoru veya terapistle görüşmeniz gerekir. Şiddetli vakalarda KBB doktorunun konsültasyonu gösterilir. Tekrarlayan tonsillit, bir enfeksiyöz hastalık uzmanı, bir immünolog tarafından yapılan muayenenin bir göstergesidir. Kardiyolog, romatolog, nefrolog ve diğer uzmanların dahil olduğu hastanın tedavisinde komplikasyon gelişmesi ile.

Boğaz ağrısı ile boğaz tedavisi

Bıldırcınların, filmlerin, plakların yardımı ile bademcikler temizlenirken, irin birikintileri mekanik olarak yıkanır, nemlendirici müköz bademcikler, bakteriler, mantarlar nötralize edilir.

Durulama prosedürü

Sistematik durulama bağışıklığı, soğuk algınlığına, boğaz ağrısına direnci artırır.

Prosedürü gerçekleştirmek için baş, "s" olarak telaffuz edilir, böylece dil, ağızdaki sıvının serbest dolaşımına müdahale etmez. Durulama çözeltisi, 30 saniyeden uzun bir süre boyunca boğazın durulanmasıyla ısıtılır.

Kataral anjina ile durulama

Eğer rejim gözlemlenirse, doktorun talimatları takip edilir, boğaz 3-5 gün sonra sistematik olarak durulanır, hasta önemli bir iyileşme hisseder.

Bir kataral yara ile gargara, bitkiler, deniz tuzu, hazır preparatların et suyu için yararlıdır.

En yaygın halk ilaçları, çoğu kez, karnıstık, kalendula, adaçayı içeren et suyunda kataral anjinada sık sık durulanır.

Diğer halk ilaçları, taze sıkılmış pancar suyu, sarımsak suyu, elma sirkesi, potasyum permanganat çözeltisi, iyot eklenmesi ile tuz anjin için iyidir.

Çocukta angina tedavisinde boğaz yıkamak için hazır ilaçlar - malavit, klorofililt, furatsilin seçin. Enflamasyonu azaltır, ağız boşluğunu dezenfekte eder, normal asitliği geri kazanırlar.

Pürülan anjinle gargara yapabilirsin

Durulamalar bademciklerden, filmlerden, mukus tıkanıklığından temizler. Lacunar pürülan boğaz ağrısı iki aşamalı bir şekilde tedavi edilir.

Bu yöntem iki çözümle dönüşümlü olarak durulamadan oluşur. İlk bademcik bir pürülan çöpten temizler, ikincisi - iltihap, ağrıyı giderir.

İlk çözelti bir bardak su üzerinde% 3'lük bir hidrojen peroksittir. İkincisi, uygun seyreltide klorofililpt, rotokain, furacilin, dioksidin alabilir.

Pürülan anjina için hazır ilaçlar, halk ilaçlarına göre gargara için daha etkilidir. Probiyotikler, antiseptikler, antibiyotikler lokal olarak kullanıldığında yan etki göstermez.

Tıbbi çözümler

Rivanol, heksoral, klorheksidin, rotokuan, iyodinol, dioksidin, okten-antiseptik ilaçlar, Akut tonsillit, kronik, boğaz diğer hastalıkları ile yardımcı olur.

İlaçlar anjinada kullanılır, tedavinin yerine geçmez, ancak bunu tamamlar, ana ilaçların terapötik etkisini güçlendirir. Ağır anjinada, boğaz günde 6 kez durulanır.

Antiseptikler, antimikrobiyaller

Furatsilina çözeltisi - en yaygın yollardan biri, yetişkinlerde ve çocuklarda angina ile boğaz durulayın.

Miramistin - Antibakteriyel, antifungal, antiviral etki ile antiseptik. Mukoza yerel bağışıklık uyarır, doku yenilenmesini teşvik eder.

Boğazın durulanması için topikal kullanımda, miramistin toplam kan akışına nüfuz etmez, yan etkilere neden olmaz. Bu, hamilelik sırasında, çocuklarda, 3 yıl arasında bir boğaz durulama kullanmanıza izin verir.

Doğal ilaç Malavit bir boğazda bir kaşıntı, bir kaşıntı, першения rahatlatır. Kompleks terapide kullanımı diğer ilaçların etkisini arttırır.

Antimikrobiyal ajan klorofililpt, hamilelik sırasında bir çocukta anjin ile durulama için güvenli kabul edilir. Klorofiltol kullanmadan önce, hastanın ilaca olan duyarlılığı incelenir.

Bunu yapmak için, ilacın 25 damlası su içinde çözülür, içilir, reaksiyon gözlemlenir. Alerji belirtilerinin yokluğunda, boğazı durulamak için klorofililpt kullanılır.

Boğaz anjinası ile durulamak için asetilsalisilik asit - aspirin uygulanır. Çözelti, ezilmiş aspirin tabletlerini (4-5 parça) bir bardak su içinde seyrelterek hazırlanır.

Probiyotikler, antibakteriyel ajanlar

Ekşi süt bakterileri içeren preparatlarla durulama, ağız mukozasının doğal bağışıklığını geri yükler, mikrofloranın dengesini normalleştirir. Uyuşturucu normoflorin, narin, trilact kullanın.

Antibiyotik piobacteriophage, bakteriyel patojen mikroflora karşı yüksek aktiviteye sahiptir. İlaç hamilelik sırasında çocuklarda angina ile boğaz durulama izin verilir.

İlk yardım çantasından gelir

İyot, bir bardak su içinde 5 damla% 5 tentür çözeltisi çözerek, anjina ile boğazı durulamak için kullanılır.

İyot, hamilelik sırasında kullanılmaz. İlaç teratojenik etkiye sahiptir ve fetus için tehlikelidir.

Magnezyum permanganat (manganez) de mukus bademciklerini temizler ve dezenfekte eder. Bir boğaz gargarası için pembe bir renk al. Etkinliği arttırmak için 5 damla alkol solüsyonu (5%) bir bardak pembe manganez ekleyebilirsin.

Potasyum permanganat ile boğaz yıkandıktan 20 dakika sonra bademcik, gül kalça yağı ve deniz cehri ile amigdala uygulanır.

Anginada borik asit, boğazı soda ile birlikte durulamak için kullanılır. Bir bardak ısıtılmış kaynamış su, bir çay kaşığı borik asit ve bir tutam soda gerektirir.

Boğaz ağrısından hidrojen peroksit ile durulanır. Durulama hazırlamak için, eczane hidrojen peroksidin% 3'lük bir çay kaşığı yeterlidir.

deniz suyu

Boğaz durulamaları anjina tedavisi ve önlenmesi için yararlıdır. Boğazın durulanması için bir çözelti, bir bardak su içinde bir tatlı kaşığı kimyager tozunun çözülmesiyle hazırlanır.

Deniz tuzu yokluğunda bunu başka bir tarifle değiştirebilirsiniz: bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz ve soda ekleyin, 4 damla iyot damlatın.

Boğaz ağrısı ile soda çözeltisi ile durulayın. Hazırlanması için bir bardak suya bir çay kaşığı kabartma tozu eklenir. Gerginizi günde 5 defaya kadar durulayın.

Bir bardağın soda çözeltisi ile etkisini arttırmak için bir tutam tuz ve 5 damla% 3 iyot tentürü ekleyebilirsiniz.

Boğazdaki acıdan hızlı bir şekilde kurtulmanın kanıtlanmış bir yolu - genellikle günde en az 5 kez, soda ve iyotla tuz çözeltisi ile durulayın. Bir bardak suya 5 damla iyot ve bir çay kaşığı soda ekleyin.

Boğaz ağrısı ile, su ve tuz ile durulayın. Anjin tedavisinin kanıtlanmış bir yöntemi, sofra tuzu eklenerek güçlü çay ile durulanır. Çay demlenmemiş, hem siyah hem yeşil olarak kullanılır.

Halk ilaçları

Bitkiler ve geleneksel tıpta kronik ve akut bademcik iltihabı (angina) ile boğulmak için şifalı bitkiler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hem bireysel bitkiler hem de tıbbi ücretler, anti-enflamatuar ve anti-ödematöz özellikleri kullanılır, uygulayın:

 • okaliptüs;
 • calendula, muz;
 • papatya;
 • fesleğen;
 • althea kökü;
 • mürver çiçekleri;
 • bir meşe kabuğu, elecampane, ayr;
 • bir meşe kabuğu.

Doğal bal ılık su ile seyreltilir, bir barda 2-3 çay kaşığı eklenir. Giriş suyunun bir çorba kaşığı meyve suyu ve elma sirkesi bir çay kaşığı bal su içine durulama etkisini güçlendirir.

Angina ile propolis ile gargara yapmak yararlıdır. Durulama çözeltisi, propolisin% 10'luk alkol tentürünün 4 kaşıkını 0.2 litre su ile karıştırmak suretiyle hazırlanır.

Suları, et suyu

Yaban mersini kaynatma tanen içerir, iltihap giderir. Et suyu 30 dakika boyunca iki bardak su içinde yarım bardak kuru yaban mersini kaynatılarak hazırlanır.

Pancar Suyu - şişlik, iltihaplanma, ağrıyı azaltma, tahriş etme, boğulmak için tanınan bir halk ilacı. Taze sıkılmış meyve suyu ve meyve suyunu% 9 asetik asit ilavesiyle kullanın.

İkinci durumda, asitler çok az eklenir, rendelenmiş taze pancarın hafifçe asitlendirilmesi. Karışım durmaya bırakılır, daha sonra sıkılır, süzülür ve su ile seyreltilir.

Pancarın kullanımı ile anjin için başka bir reçete, gargara yararlıdır, sebze kaynatmadır. Hazırlanmak için, pancar iyice yıkanır, temizlenir, yumuşak olana kadar kaynatılır. Sonra soğutun, suyu süzün ve gargara için kullanın.

sulandırılmış havuç suyu pancar suyunun yararlı etkisinden daha düşük değildir. Taze sıkılmış havuç suyu yarım sıcak su ile seyreltilir ve günde birkaç kez boğazda durulanır. Meyve suyunda bal ekleyebilir, pancar suyuyla karıştırın.

Boğaz yardımından rizom tekerlemeler. Yıkanır, ince bir rende üzerine sürülür, sonra sıkılır. Elde edilen suya durulama için kullanılan ılık su eklenir.

Limon suyu su 2 ila 3 ile seyreltilirken hızla iltihabı ortadan kaldırır.

Limon - doğal bir antiseptik, bir tutam sofra tuzu solüsyonun camına ekleyerek, enflamasyonu azaltabilir, şişlik.

Kantin% 9 elma sirkesi cam başına 1 çay kaşığı oranında su ile seyreltilir. Bir saat içinde durulayın. Sirke, süzülmüş çay mantarı çözeltisi ile değiştirilebilir.

Durulama solüsyonları, düzenli kullanım, uygun prosedür ile stabil bir tedavi sonucu elde edilir.

Anjin ve kronik bademcik iltihabı ile durulayın: ilaçlar ve ev ilaçları

Bademcik iltihabı veya kronik bademcik iltihabı ile durulama, ek bir terapötik önlemdir. Amaçları ve amaçları nelerdir?

 • Süpüratif yatak örtülerini yıkayarak inflamasyona neden olan farenks bakteriyel, viral veya fungal ajanlardan tahliye edin.
 • Pürülan tıkaçların çıkarılmasına yardımcı olmak için, yani çoğalan bakteriler için besin ortamını yok etmek.
 • Fiziksel ve kimyasal parametrelerle bulaşıcı ajanların yaşamı için kabul edilemez bir ortam yaratın.
 • Farinks mukozasını yumuşatmak ve nemlendirmek için, enflamatuar değişikliklerden kaynaklanan ağrı ve rahatsızlığı azaltır.
 • Mukoza erozyonunun iyileşme sürecini hızlandırın, epitelyumun onarımında yardımcı olun.

Durulama çözeltilerinin temel özellikleri

Durulama solüsyonları antiseptik özelliklere sahip olmalıdır.

 • Çözeltinin sıcaklığı otuz altı dereceye yaklaşmalıdır. Bu vücut için en rahat işarettir. Daha sıcak çözümler mukozal hasarı artırabilir ve hatta nekrozu nedeniyle epitel kapağından yoksun olan bölgelerde yanıklara neden olabilir. Soğuk solüsyonları en az az miktarda ve reseptörleri bloke ederek ağrıyı azaltır, ancak enfeksiyonun daha aktif yeniden üretilmesine ve daha uzun tedaviye neden olacak şekilde lokal immün savunmasını azaltabilir.
 • Durulama başına çözeltinin hacmi yaklaşık olarak bir cama eşittir, yani, iki yüz gramdır. Mekanik ve kapsamlı bir arıtma gerçekleştirecek ve solüsyonun tıbbi özelliklerinin ortaya çıkacağı kadar uzun süre hareket etmesini sağlayacak bu hacimdir.
 • Solüsyonun kimyasal özellikleri, pH'ta asidik veya alkali tarafa doğru bir kaymaya yol açmalı, böylece iltihap patojenleri "evde" hissedilmemelidir.
 • Çözeltinin bileşimi, yardımı ile çözülmesi gereken görevlere karşılık gelmelidir: antiseptik özelliklere sahip olmak, mukozaya yardımcı olmak, bir anti-enflamatuar etkiye sahip olmak.

Durulama süresi

Video, durulamanın etkili olduğu hakkında

akut pürülan, laküner bademcik iltihabı, ve kızıl, Epstein-Bar, mantar enfeksiyonları (kandidiyaz bademcik) ya da hastalık, kronik bademcik gargara uygun tüm akut süre akut şiddetlenmesi tamamlamak için neden mononükleoz, AİDS, lösemi, viral angina semptomatik anjin olarak arıtma bademcikler, ses telleri ve saldırılardan gökyüzü, kabarma veya mantar bindirmeleri. Ortalama olarak bu süre hastalığın şiddetine göre üç ila on gün eşittir.

Buna ek olarak, bir ya da iki kez bir hafta ve bağlı bağışıklık bozuklukları, kronik süreçlerin bakteriyel alevlenme güçlendirdiği bilinmektedir akut solunum yolu viral enfeksiyonları olan hastalarda temas bütün süresini önlemek amacıyla gerçekleştirmek için yararlıdır, kronik bademcik iltihabı ile durulayın.

Angina'yı sadece duruyarak tedavi edebilir miyim?

angina ile gargara - ziyade semptomatik tedavi, hastalığın belirli belirtilerini ortadan kaldırır bir olay. Tamamen kan olduğu inflamasyon bölgesine gelen kan ve Yüksek terapötik konsantrasyonlarda nüfuz antibiyotiklerle antibakteriyel sistemik tedavisi için yerine geçemez.

Ne yazık ki, anjina ve kronik bademcik iltihabı ile enfeksiyon her zaman bademciklerin yüzeyinde bulunmaz. Bademcikler olan lenfoid formasyonlar, kript ve lakuna sahip olacak şekilde düzenlenir. Bu oluşumlarda enfeksiyon uzun süre yuva yapabilir. Bu kronik bademcik iltihabının sebebidir.

(Hatta soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar ya da sıcak havalarda soğuk soda cam), genel veya lokal bir bağışıklık tepkisinin bir zayıflatma bakteriler ve virüsler sıcaklık ve zehirlenme (baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı bir artış ile hastalığın akut fazında başlangıcını neden başlarını yetiştirilmesi ve bademcik tüm yeni alanlar kapmak edilir ). Duruluk bademcikler dokuya derin nüfuz mümkün değildir, bu nedenle bakterilerin tam muhafazanın izin vermeyin. Ancak badem stafilokoklar ve streptokoklar kronik romatizmal hastalıkları ve kalp kusurlara neden eklem ve merkezinde, böbrek yetmezliği olan glomerulonefrit neden böbrekler içine nüfuz etmesi.

Bu nedenle, sadece kronik bademcik iltihabı ile durulama sorunu çözmeyecektir. Hatta antibiyotiklere çoklu alerji vardır durumlarda, durulama için bir çözüm topikal uygulaması ile birleştirerek, tedavi seçeneklerini seçmek için sistemik ilaçların gerekli olmasıdır.

Eczane için durulama çözümleri

I.Inichtozhayut enfeksiyonu, yutakların mukoza zarına nüfuz ettiği yerde.

 1. furatsilin. Evrensel nitrofuran, daha fazla sayıda mikroplara karşı aktiftir. Bir bardak sıcak kaynamış su için hazır solüsyonlar veya bir veya iki tablet şeklinde.
 2. Klorofil yağı veya alkol. Altın stafilokok dahil olmak üzere stafilokoklara karşı aktivitesi vardır.
 3. Miramistin. Klor içeren antiseptik tat ve koku olmadan berrak bir çözelti şeklinde. Geniş bir etki yelpazesine sahip madde. Bakteri, virüs, mantarları yok eder.

Lugol'un çözümü harika bir antiseptik!

II. Farinks ve bademciklerin iyileşmesini destekler.

 1. Rotokan. İlaç kimyacının papatyası parçası olarak.

Halk ilaçları

 1. Kabartma tozu bir çözüm - Angina ile en iyi durulama. Bakteriler, virüsler ve mantarlar için elverişsiz bir alkali ortam oluşturur. Bir çay kaşığı bir bardak suya yapılır. Yerel uygulama ile hemen hemen hiç yan etkisi olmayan, alerjik olmayan, zaman açısından test edilmiş, ucuz olan yüksek verimliliğe sahiptir.
 2. Sofra sirkesi. Yaşam açısından tehlikeli olduğu için, öz olarak kategorik olarak yasaklanmıştır. Su ile seyreltilmiş sofra sirkesi de yanık mukusuna neden olabilir. Her durumda, anjinada sirke ile boğazın durulanması, soda çözeltisinden daha düşüktür. Yanlış yetiştirilirse, ciddi bir sakatlığa ve hatta ölüme yol açabilir. Evde ilaç dolabında değil mutfakta olmalı.

Papatya çözeltisi - durulama için bir araç olarak!

Antiseptiklere alternatif

Staphylococcus bacteriophage bazen boğazını durulamak için de kullanılabilir.

Eczanelerde ve geleneksel tıpta satılan resmi araçlara büyük ilgi gösterilmesi, bakteriyel bademcik lezyonlarının tedavi edilmesinin alternatif yolu genellikle göz ardı edilmektedir. Bunlar bakteriyofajlar, bakterileri yiyen özel organizmalardır. Bu ilaçlar, antibiyotiklere alerjisi olanlar için çok ümit vericidir. Ayrıca, bu ilaçlar disbakteriyoza neden olmaz ve mantar iltihabı için bir toprak oluşturmaz.

Her bakteri türü için, örneğin bir faj vardır. Stafilokoksik. Ayrıca faj karışımları da vardır. Örneğin, piobacteriophage. Faj çözeltileri, nadir bulunan bir koruyucu içerir, ancak alerjik bir reaksiyon olabilir. Ancak, böyle bir reaksiyon yoksa, bu ilaçlar antiseptikler ve antibiyotikler için mükemmel bir alternatiftir.

Tedavinin seyri yedi ila on dört gün arasındadır. Gerekirse, kurs on gün sonra tekrarlanabilir. Kronik bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ile durulama ve bademciklerin hedefli yıkanması için kullanılan ilaçlar.

Boğaz boğazını veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesini bağımsız olarak tedavi etmek uygun değildir. Bir terapiste ya da bir kulak burun boğaz uzmanına danışmanız tavsiye edilir. Her angina difteri ile ayrılmalıdır. Bu hastalığın toksik formu yaşamı tehdit ediyor. Tedaviden ilk gün önce burun ve boğazdan difteri lekeleri alınmalıdır.

Video örneği, nasıl gargara!

Anjina ya da bademcik iltihabı tedavisinde ana ilaç antibiyotiktir. Hastalığın ilk belirtisinde (bademcik, sıcaklığa baskınlar) yalnız sadece vücut demektir az zararlı olarak soda çözeltisi durulama başlatın ve acil tıbbi yardım talep edebilirsiniz.

Anjina tedavisinde en etkili araçlara genel bakış

Anjina tedavisi için ilaçlara genel bakış

Akut bademcik iltihabının tedavisi için, çeşitli ilaçlar kullanılır, aşağıdaki gibi yöntemler kullanılarak terapi ile en büyük etki sağlanır:

 • Angin topuk;
 • Lugol;
 • bioparoks;
 • amoksisilin;
 • Miramistin;
 • Neo anjina;
 • flemoksin;
 • amoksiklav;
 • Chlorophyllipt;
 • sumamed;
 • Antiangin;
 • azitromisin;
 • Hlorgeskidin.

Akut tonsillitin etkili tedavisi kombine edilir ve genel ve topikal tedaviyi birleştirir.

Anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiseptik ve analjezik etkileri olan ilaçların zamanında kullanımı, sadece hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya değil, aynı zamanda hastanın iyileşmesini hızlandırmaya da izin verir.

Angın-Topuk

Etkili homeopatik ilaç Anin-Hel, Alman farmakologların gelişmesidir. İlacın ayırt edici özelliği bademciklerden irin atılımını hızlandıran drenaj etkisidir. İlaç, akut tonsillitin tüm formlarını tedavi etmek için kullanılır, anti-enflamatuar, detoksifiye edici, antibakteriyel, immünmodüle edici, drenaj ve analjezik etkilere sahiptir.

Homeopatik ilaç Angin-Hel bitki, mineral ve hayvansal bileşenlerden oluşur

Angin-Hel, aşağıdaki gibi akut bademcik iltihabının bu tür komplikasyonlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur:

 • kronik bademcik iltihabı;
 • pürülan apse;
 • sekonder kardiyomiyopati;
 • bademciklerin hipertrofisi;
 • burun difteri;
 • böbrek komplikasyonları (piyelonefrit, glomerülonefrit).

Ürün, hastanın vücudunun koruyucu özelliklerini uyandıran ve sağlıklı bir duruma döndüren 7 farklı bitkisel, mineral ve hayvansal bileşeni bir araya getirir.

Yetişkinlerin günde 3 kez 1 tablet almaları önerilmektedir, çocuklar için doz, hastanın yaşına ve kilosuna (1/2, 1/3, ¼ tablet) bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir. Yemekten 15 dakika önce çare alın. Akut anjinada maksimum etki, ilaç her 15 dakikada bir 2 saat sürerse elde edilebilir. Angin-Hel'in eylemi, tedavinin başlamasından sonraki ilk gün içinde zaten ortaya çıkıyor.

Kontrendikasyonlar: Hamilelik ve emzirme, ilacın bileşenlerinden birinin tahammülsüzlüğü, homeopatik preparatın son kullanma tarihinden sonra kullanın.

lugol

Lugol sprey antiseptiktir, aktif bileşeni moleküler iyodindir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda orofarenksin mukoza zarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için ilacı uygulayın. Ilacın ana eylemleri:

 • antiseptik;
 • yerel olarak rahatsız edici;
 • yumuşatıcı;
 • bakterisit.

İlaç aktif gram-pozitif ve gram-negatif patojenik mikroflora, patojenik mantarlarla savaşır. Lugol, streptokok ve stafilokok gibi mikroorganizmaların neden olduğu anjinin tedavisinde etkilidir.

İlaç, akut bademcik iltihabının karmaşık tedavisi için, hastalığın semptomlarının başlangıcından sonraki ilk günlerden başlayarak kullanılmalıdır. Ürün antiseptik bir çözelti ve sprey olarak mevcuttur.

Hem solüsyon hem de sprey topikal olarak uygulanır, iltihaplı bademciklerin günde 2-6 kez sulanması. Bir çözüm kullanırken, pamuklu çubuklara uygulanır ve ağız boşluğu ile bademcikler yağlanır.

Kontrendikasyonlar: adenoma, tüberküloz, iyot, ürtiker, 5 yaşından küçük yaş, furunküloz, nefroz, gebelik ve emzirme.

bioparoks

Bioparox, anti-enflamatuar ve analjezik etkileri olan geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. İlaç ağız mukoz membranı üzerinde yerel bir etkiye sahiptir, kan tarafından emilmez, çünkü intravenöz yoldan nüfuz etmez. Reçete yazma ve etkili dozlar sadece uygun mikrobiyolojik çalışmaları yürüten sorumlu doktor tarafından verilebilir, çünkü minimum etkili dozları aşmak bağışıklık sisteminin tahribatı ile doludur. İlaç anjina ve 2.5 yaşından küçük çocuklar için ağız boşluğu ve nazofarenks enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkların tedavisi için reçete değildir.

Bioparox, akut tonsillitin genel tedavisi ile birlikte topikal olarak kullanılır. İlaç, mukozal inflamasyonu, boğaz ağrısını giderir ve ilk uygulamadan sonra yutmayı kolaylaştırır ve son olarak angina semptomları tedaviden 3-4 gün sonra yok olur.

Kontrendikasyonlar: alerjik reaksiyonlar ve hastanın ilaç, gebelik ve emzirme bileşenlerine duyarlılığı için, 2.5 yaşın altındaki çocuklar (laringospazm oluşabilir).

amoksisilin

Bakteriyel anjinin tedavisi için Amoksisilin ve bunun neden olduğu komplikasyonları atayın. İlaç penisilin grubuna ait bir yarı sentetik antibiyotiktir. Maddenin 2 serbest bırakma formu vardır: bir süspansiyonun hazırlanması için tabletler ve toz. Yemekten sonra Amoksisilin kabul edilir ve etkisi yemekten 15-20 dakika sonra ortaya çıkar. İlacın süresi 7-8 saattir. Amoksisilin avantajları şunlardır:

 • gastrointestinal sistemin iyi emilimi;
 • yüksek güvenlik;
 • Patojenik mikroflora üzerine etkili etkisi;
 • Uygun fiyat.

İlaç mide bulantısı, kusma, ishal, lökopeni, anafilaktik reaksiyonlar gibi yan etkilere neden olabilir.

Kontrendikasyonlar: alerjik hastalıkların varlığı, lenfositik lösemi, pollinozis, bronşiyal astım, GI hastalığı, karaciğer yetmezliği, laktasyon.

Miramistin

Miramistin lenf düğümleri ve bademcikler üzerinde bir iyileştirici etkiye sahiptir, antibakteriyel etkiye sahiptir, hastanın bağışıklığının koruyucu reaksiyonunu güçlendirir.

Miramistin, güvenlik ve antiseptik özellikleri nedeniyle KBB tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaç toksik değildir, bu nedenle, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda angina tedavisinde kullanılabilir.

özel bakım madde kötüye kullanımı nedeniyle tavsiye edilen dozlarda yüksek darbe dezenfitsiruyuschego arasında çöp miramistinom çocuk burun boşluğuna alınmalıdır ile burun mukozasında patolojik değişikliklere neden olabilir.

Miramistin, inhalasyon için bir çözüm olan boğazın yıkanması için bir çözüm olarak kullanılır. İnhalasyonları yaparken, özel inhalasyon cihazları kullanılması tavsiye edilir, çünkü sadece ürünün doğru püskürtülmesini sağlayabilirler. Gargara çocuklara günde 4-5 kez, yetişkin - 6-8 kez tavsiye edilir.

Kontrendikasyonlar: ilaca bireysel hoşgörüsüzlük.

Neo-angin

ENT tıp ve diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan antiseptik etkiye sahip ilaç. Neo anginum analjezik, antimikrobiyal, koku giderici ve antiinflamatuar etkiye sahiptir.

İlaç gram-pozitif ve gram-patojenik mikroflora karşı aktif, bir antifungal etkiye sahiptir. Neo angina, mukoza zarının tahrişini giderir, burun tıkanıklığını azaltır, boğazda ağrıyı hafifletir ve yutmayı kolaylaştırır, lokal tedavi için kullanılır.

Ilacın belirgin yan etkileri yoktur. Dozlarda olduğu gibi, her 2-3 saatte bir tablet kullanılması tavsiye edilir. Neo angina reçete olmadan serbest bırakılır.

Kontrendikasyonlar: 6 yaşından küçük yaş, ilaç bileşenlerine aşırı duyarlılık. Aşırı glukoz-galaktoz olan hastalara ilacı reçete etmeyin.

flemoksin

Flemoxin, geniş bir etki spektrumu olan yarı sentetik kökenli bir antibiyotiktir. İlacın aktif maddesi Amoksisilin, Flemoxin penisilinaz üreten patojenik mikroflora hiçbir etkisi yoktur.

Bu ilacın aktif madde aktif üst solunum yolu, sindirim organları, idrar yolu, böbrekler, yumuşak dokular, jinekolojik hastalıklar enfeksiyöz ve inflamatuar hastalıklara karşı savaşır

Asit direnci Flemoxin, gıda alımından bağımsız olarak ilacı almanıza izin verir. Vücudun Flemoxin böbrekler glomerüler filtrasyon ile atılır.

Ilacı alırken, aşağıdaki yan etkiler mümkündür:

 • iştahın ve gıdaların tadın ihlali;
 • stomatit;
 • hepatik kolestaz;
 • kandaki lökosit, eritrosit ve trombosit sayısında azalma;
 • alerjik vaskülit;
 • nefes alma zorluğu;
 • alerjik dermatit;
 • baş ağrısı;
 • baş dönmesi;
 • sinirlilik.

Bir ilaç bileşenleri, virüs hastalığı, ülseratif kolit, ciddi böbrek hastalığı ve üriner sistem, sindirim sistemi hastalıkları tolere edemeyen kontrendikasyonlar gebelik ve emzirme.

amoxiclav

Hazırlama, yarı-sentetik penisilinler ilişkindir anjin tedavisi için en etkili ve güvenli ilaçlar biri, bir gram-pozitif ve gram-negatif patojenlere patojenik mantarlar üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir.

Ilacı standart şemaya göre tayin - öğünlerden bir saat önce 5-7 gün günde 2 kez (catarrhal anjin) veya günde 3-4 kez (lacunar ve foliküler anjin). Yetersiz dozla, enfeksiyonun genelleştirilmesi riski vardır ki bu da piyelonefrit ve glomerulonefrit gelişimi ile doludur.

Patojenik mikroflora yıkıldığı zaman Amoksiklav vücuttaki toksik etkiyi şiddetlendirmez.

Kontrendikasyonlar: alerjik reaksiyonlar, yaş 3 yıldan az, laktasyon, gebelik, böbrek hastalığı.

Chlorophyllipt

Boğaz irrigasyonu için durulama ve sprey çözeltisi, üst solunum yollarının enfeksiyöz hastalıklarına karşı mücadelede kompleks terapinin bileşenlerinden biri olarak kullanılır. Chlorfillipt bitkisel bir kökene sahiptir, aktif madde bir top okaliptüsdür.

İlacın kullanımı hızlı bir şekilde hastanın genel durumunu hafifletir. Teneffüslerin teneffüs edilmesi, gargaralanması ve yerel sulanması için bir araç kullanın.

Hamilelik, Klorofililpt kullanımı için bir kontrendikasyon değildir, ancak sadece doktorun yanı sıra jinekolog ile böyle bir randevunun alınmasını kabul ettikten sonra kullanılması önerilir.

Kontrendikasyonlar: alerjik reaksiyonlar, bileşenlerin bireysel intoleransı.

sumamed

Antibiyotik, makrolidlerin grubuna aittir ve geniş bir etki spektrumuna sahiptir. İlacın kendi kendine kullanımı kesinlikle yasaktır çünkü güçlü bir etkiye sahiptir ve sadece ciddi akut tonsillitte reçete edilmelidir. Boğaz ağrısı hafif formları, suumedomas ile tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Sumamed, azitromisine duyarlı bakterilerin neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Anjina pozitif dinamiğin tedavisinde, tedavinin 2. gününde gözlenmiştir.

azitromisin, makrolidler, renal yetmezlik, (12, 500 mg tabletler), laktasyon (125 mg tabletler için) 6 ay (çamur), 3 yıl daha genç yaşta kontrendikasyonlar duyarlılığı, örneğin ergotamin gibi ilaçlarla birlikte kullanımı dihidroergotamin.

Antiangin

orofarenks bulaşıcı hastalıkların tedavisi için kullanılan antiseptik preparasyonlar Antiangin tabletler ve sprey formunda çıkarılır, diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde, akut bademcik lokal tedavisi için kullanılır.

1-2 dakika içinde fark ilacın D ffekt Antiangin stafilokoklar, pnömokok, streptokok, Haemophilus influenzae, Klebsiella, ve aynı zamanda Candida patojenik mantarlar gibi patojenik bakteriler üzerinde etkileri.

Kontrendikasyonlar: 5 yaşın altında, gebelik (1 trimester), ilacın bileşenlerine duyarlılık, diyabet, böbrek taşı hastalığı, laktasyon.

azitromisin

Azitromisin, antibakteriyel bir maddedir, oldukça geniş bir etki spektrumudur. Günde bir kez kullanılır, ama kesinlikle bir saat yemekten önce. Azitromisin, solunum yollarına, deriye ve yumuşak dokulara iyi nüfuz eder.

Aşağıdakiler, ilacın kullanımı için bulaşıcı hastalıklardır:

 • pnömoni;
 • boğaz ağrısı;
 • sinüzit;
 • bronşit;
 • bademcik.

patojeni öldüren bir antibakteriyel madde, ilaç, boğaz ağrısı, ateş, halsizlik olarak hastanın nefes sonraki öldürme anjin semptomları iyileştirir, böylece enflamasyonu azaltır ve aynı Azitromisin hareket eder. Ayrıca, eğer anjina pürülansa, o zaman bu ilaç bademcikler ve irin üzerindeki plağı da yok eder.

Kontrendikasyonlar: gebelik, kalp ritim bozukluğu, çare bileşenlerinden birine duyarlılık, böbreklerde çalışma zorluğu.

klorheksidin

Klorheksidin solüsyonu, gingivitis, periodontitis, bademcik iltihabı, stomatit, farenjit ve diğerleri gibi hastalıklarla savaşmak için KBB tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ürünü, boğazın durulanması için, orofarenksin bulaşıcı hastalıklarının karmaşık tedavisinin bileşenlerinden biri olarak uygulayın.

Çözelti aşağıdaki gibi uygulayın: boğazınızı ılık kaynamış suyla, daha sonra 1 çorba kaşığı ile durulayın. kaşık çözeltisi 30 saniye boyunca boğazını durulayın. İşlemden sonra, 2-3 saat, durulama sıklığı - günde 2-3 kez yemek yasaktır.

Yan etkiler: Çok nadir durumlarda, bir tat bozukluğu gözlenir.

Kontrendikasyonlar: çare, laktasyon dönemi, gebelik bileşenlerine aşırı duyarlılık.

Ve sonunda: Akut tonsillit (anjina) tedavisinde kullanılması tarif ilaçlar, hamile ve emziren kadınlar, bebekler, okul öncesi ve okul çağındaki küçük çocuklar tedavisinde son derece dikkatli olması gerektiğini unutmayın.

Anjin. Tedavi, komplikasyonlar ve önleme

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinin tıbbi tedavisi

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinanın antibiyotiklerle tedavisi

Anjina için reçete edilen ilk ilaçtır. Etki mekanizması, hasar ve ölüme yol açan bakterilerin hücre duvarlarının bileşenlerinin sentezinin inhibisyonuna bağlıdır.

 • 500 mg içeride - günde 3 defa, yemeklerden en az 60 dakika önce. Tedavi süresi 10 - 14 gündür.
 • yemeklerden önce 0,5 ila 1 saat arasında;
 • 1 yıldan 6 yıla kadar - 0.015-0.03 g / kg;
 • 6 ila 12 yıl - 0,01 - 0,02 g / kg;
 • 12 yıldan fazla - 0.5 - 1g;
 • günlük doz 4 ila 6 resepsiyona ayrılmıştır;
 • tedavi süresi 10-14 gündür.

İlaç da penisilin grubuna aittir, ancak ek bir bileşen içerir (klavulanik asit). Bu asit, antibiyotiği penisilinazların etkisinden korur (penisilin yok eden enzimlerBazı bakteri türleri tarafından üretilmiştir.

 • 250 - 500 mg arasında günde 3 kez.
 • 3 aydan 12 yıla kadar - 40 mg / kg / gün 2 ila 3 kabul;
 • 12 yıldan fazla - günde 3 kez 250 - 500 mg.

Bakteriye nüfuz eden bu ilaç, hücre bölünmesi ve yaşam sürecini bozan belirli hücre içi bileşenleri engeller.

 • 10-14 gün boyunca her 12 saatte 250-500 mg.
 • Bir yetişkin olarak 12 yıl sonra atandı.
 • İçe, günde 500 mg, 3 ila 5 gün.
 • yemeklerden bir saat önce;
 • 3 ila 5 gün boyunca günde 5 ila 10 mg / kg / gün 1 kez.

Bakteri hücre duvarlarının bileşenlerinin sentezini inhibe eder.

 • 8 saatte bir 750-1000 mg intravenöz veya intramüsküler olarak.
 • intravenöz veya intramüsküler olarak;
 • Yenidoğan ve 3 aylıktan küçük çocuklar - 30 g / kg / gün;
 • 3 aydan 12 yıla kadar - 30 - 100 mg / kg / gün;
 • Günlük dozu 2 ila 3 enjeksiyona böl.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Bademcik iltihabı için antiseptik

Bademcik iltihabı için antiseptik

Bademcik iltihabı veya kronik bademcik iltihabı ile durulama, ek bir terapötik önlemdir. Amaçları ve amaçları nelerdir?

 • Süpüratif yatak örtülerini yıkayarak inflamasyona neden olan farenks bakteriyel, viral veya fungal ajanlardan tahliye edin.
 • Pürülan tıkaçların çıkarılmasına yardımcı olmak için, yani çoğalan bakteriler için besin ortamını yok etmek.
 • Fiziksel ve kimyasal parametrelerle bulaşıcı ajanların yaşamı için kabul edilemez bir ortam yaratın.
 • Farinks mukozasını yumuşatmak ve nemlendirmek için, enflamatuar değişikliklerden kaynaklanan ağrı ve rahatsızlığı azaltır.
 • Mukoza erozyonunun iyileşme sürecini hızlandırın, epitelyumun onarımında yardımcı olun.

Durulama solüsyonları antiseptik özelliklere sahip olmalıdır.

 • Çözeltinin sıcaklığı otuz altı dereceye yaklaşmalıdır. Bu vücut için en rahat işarettir. Daha sıcak çözümler mukozal hasarı artırabilir ve hatta nekrozu nedeniyle epitel kapağından yoksun olan bölgelerde yanıklara neden olabilir. Soğuk solüsyonları en az az miktarda ve reseptörleri bloke ederek ağrıyı azaltır, ancak enfeksiyonun daha aktif yeniden üretilmesine ve daha uzun tedaviye neden olacak şekilde lokal immün savunmasını azaltabilir.
 • Durulama başına çözeltinin hacmi yaklaşık olarak bir cama eşittir, yani, iki yüz gramdır. Mekanik ve kapsamlı bir arıtma gerçekleştirecek ve solüsyonun tıbbi özelliklerinin ortaya çıkacağı kadar uzun süre hareket etmesini sağlayacak bu hacimdir.
 • Solüsyonun kimyasal özellikleri, pH'ta asidik veya alkali tarafa doğru bir kaymaya yol açmalı, böylece iltihap patojenleri "evde" hissedilmemelidir.
 • Çözeltinin bileşimi, yardımı ile çözülmesi gereken görevlere karşılık gelmelidir: antiseptik özelliklere sahip olmak, mukozaya yardımcı olmak, bir anti-enflamatuar etkiye sahip olmak.

Video, durulamanın etkili olduğu hakkında

akut pürülan, laküner bademcik iltihabı, ve kızıl, Epstein-Bar, mantar enfeksiyonları (kandidiyaz bademcik) ya da hastalık, kronik bademcik gargara uygun tüm akut süre akut şiddetlenmesi tamamlamak için neden mononükleoz, AİDS, lösemi, viral angina semptomatik anjin olarak arıtma bademcikler, ses telleri ve saldırılardan gökyüzü, kabarma veya mantar bindirmeleri. Ortalama olarak bu süre hastalığın şiddetine göre üç ila on gün eşittir.

Buna ek olarak, bir ya da iki kez bir hafta ve bağlı bağışıklık bozuklukları, kronik süreçlerin bakteriyel alevlenme güçlendirdiği bilinmektedir akut solunum yolu viral enfeksiyonları olan hastalarda temas bütün süresini önlemek amacıyla gerçekleştirmek için yararlıdır, kronik bademcik iltihabı ile durulayın.

angina ile gargara - ziyade semptomatik tedavi, hastalığın belirli belirtilerini ortadan kaldırır bir olay. Tamamen kan olduğu inflamasyon bölgesine gelen kan ve Yüksek terapötik konsantrasyonlarda nüfuz antibiyotiklerle antibakteriyel sistemik tedavisi için yerine geçemez.

Ne yazık ki, anjina ve kronik bademcik iltihabı ile enfeksiyon her zaman bademciklerin yüzeyinde bulunmaz. Bademcikler olan lenfoid formasyonlar, kript ve lakuna sahip olacak şekilde düzenlenir. Bu oluşumlarda enfeksiyon uzun süre yuva yapabilir. Bu kronik bademcik iltihabının sebebidir.

(Hatta soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar ya da sıcak havalarda soğuk soda cam), genel veya lokal bir bağışıklık tepkisinin bir zayıflatma bakteriler ve virüsler sıcaklık ve zehirlenme (baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı bir artış ile hastalığın akut fazında başlangıcını neden başlarını yetiştirilmesi ve bademcik tüm yeni alanlar kapmak edilir ). Duruluk bademcikler dokuya derin nüfuz mümkün değildir, bu nedenle bakterilerin tam muhafazanın izin vermeyin. Ancak badem stafilokoklar ve streptokoklar kronik romatizmal hastalıkları ve kalp kusurlara neden eklem ve merkezinde, böbrek yetmezliği olan glomerulonefrit neden böbrekler içine nüfuz etmesi.

Bu nedenle, sadece kronik bademcik iltihabı ile durulama sorunu çözmeyecektir. Hatta antibiyotiklere çoklu alerji vardır durumlarda, durulama için bir çözüm topikal uygulaması ile birleştirerek, tedavi seçeneklerini seçmek için sistemik ilaçların gerekli olmasıdır.

I.Inichtozhayut enfeksiyonu, yutakların mukoza zarına nüfuz ettiği yerde.

 1. furatsilin. Evrensel nitrofuran, daha fazla sayıda mikroplara karşı aktiftir. Bir bardak sıcak kaynamış su için hazır solüsyonlar veya bir veya iki tablet şeklinde.
 2. Klorofil yağı veya alkol. Altın stafilokok dahil olmak üzere stafilokoklara karşı aktivitesi vardır.
 3. Miramistin. Klor içeren antiseptik tat ve koku olmadan berrak bir çözelti şeklinde. Geniş bir etki yelpazesine sahip madde. Bakteri, virüs, mantarları yok eder.

Lugol'un çözümü harika bir antiseptik!

Lugol'un çözümü (gliserin içinde iyodin) bazen, her bir bardak su için kırk damla bir çözelti halinde seyreltilen sıradan iyodin ile değiştirilir. Antiseptik özelliklerle eşzamanlı olarak pirojenik etkiye sahiptir, yani damarları genişletir. Mikropları öldüren yerel sıcaklığı arttırır.

 • Ayrıca güçlü bir oksitleyici olan iyodine dayanır - iodinol.
 • Doğa sporları hayranları için - hidrojen peroksit. Aşırı derecede kuvvetli sinterlenmiş dokularda anjinada peroksit ile boğaz yıkayın, ancak su ile seyreltildiğinde bir iki kişi tarafından kullanılır.
 • Geksoral Hastalığın etken maddelerinin hücre duvarlarını tahrip olan heksitidin temelinde.
 • klorheksidin. Güçlü bir antiseptik olan klor içerir. Anjinada klorheksidin ile durulama haklı.
 • rivanola ethacridine ve borik asit temelinde - aynı zamanda anjin ile durulama için bir çözüm.
 • II. Farinks ve bademciklerin iyileşmesini destekler.

  1. Rotokan. İlaç kimyacının papatyası parçası olarak.

  Papatya çözeltisi - durulama için bir araç olarak!

  Broth papatya. Papatyada satılan papatya, su banyosunda kaynatılır. Filtrelenmiş, emaye veya fayans eşyalarında otuz-kırk dakika bekletilmekte, soğutulmakta ve günde birkaç kez durulama şeklinde uygulanmaktadır. Mukozada iyileşmeyi ve iltihaplanmanın bastırılmasını destekler. Sofra tuzu çözeltisi. Basınç gradyanı boyunca lakunanın pürülan içeriğini temizleyen hücre zarlarını kıran hipertonik bir çözelti. Genellikle bir soda çözeltisiyle birlikte kullanılır. Adaçayı. Papatya gibi, hastalıktan sonra boğazın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Sarımsak infüzyonu. İki karanfil doğra, bir bardak kaynar su dökün. Bir saat sürün. Günde üç veya dört kez gargara. Calendula infüzyonu. Hammadde bir çorba kaşığı bir bardak kaynar suya dökülür, ısrar edilir. Durulama için kullanılır.

  Staphylococcus bacteriophage bazen boğazını durulamak için de kullanılabilir.

  Eczanelerde ve geleneksel tıpta satılan resmi araçlara büyük ilgi gösterilmesi, bakteriyel bademcik lezyonlarının tedavi edilmesinin alternatif yolu genellikle göz ardı edilmektedir. Bunlar bakteriyofajlar, bakterileri yiyen özel organizmalardır. Bu ilaçlar, antibiyotiklere alerjisi olanlar için çok ümit vericidir. Ayrıca, bu ilaçlar disbakteriyoza neden olmaz ve mantar iltihabı için bir toprak oluşturmaz.

  Her bakteri türü için, örneğin bir faj vardır. Stafilokoksik. Ayrıca faj karışımları da vardır. Örneğin, piobacteriophage. Faj çözeltileri, nadir bulunan bir koruyucu içerir, ancak alerjik bir reaksiyon olabilir. Ancak, böyle bir reaksiyon yoksa, bu ilaçlar antiseptikler ve antibiyotikler için mükemmel bir alternatiftir.

  Tedavinin seyri yedi ila on dört gün arasındadır. Gerekirse, kurs on gün sonra tekrarlanabilir. Kronik bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ile durulama ve bademciklerin hedefli yıkanması için kullanılan ilaçlar.

  Boğaz boğazını veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesini bağımsız olarak tedavi etmek uygun değildir. Bir terapiste ya da bir kulak burun boğaz uzmanına danışmanız tavsiye edilir. Her angina difteri ile ayrılmalıdır. Bu hastalığın toksik formu yaşamı tehdit ediyor. Tedaviden ilk gün önce burun ve boğazdan difteri lekeleri alınmalıdır.

  Video örneği, nasıl gargara!

  Anjina ya da bademcik iltihabı tedavisinde ana ilaç antibiyotiktir. Hastalığın ilk belirtisinde (bademcik, sıcaklığa baskınlar) yalnız sadece vücut demektir az zararlı olarak soda çözeltisi durulama başlatın ve acil tıbbi yardım talep edebilirsiniz.

  Boğaz için antiseptikler genellikle larinksin yüzeyine püskürtülen spreyler şeklinde verilir. Ağrıdan hızlı kurtulmaya ve ses işlevini geri kazandırmaya yardımcı olan belirgin bir yumuşatma ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Çeşitli boğaz rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılırlar: larenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, stomatit, vs. En popüler ilaçlar şu şekildedir:

  1. 1Kameton. Bu sprey bileşimi kafur, okaliptüs yağı, klorobutanol ve levomenthol içerir. İltihabı giderir ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Maliyeti oldukça düşüktür ve böyle bir ilaç piyasada uzun zamandır bilinmektedir. Bu antiseptikler çok etkilidir, ancak şiddetli ağrı sendromuyla, semptomları her zaman ortadan kaldırmazlar.
  2. 2Ingalipt. Bu antiseptikler, bileşim içerisine dahil edilen aktif bileşenler nedeniyle birleşik bir etkiye sahiptir. Sülfanilamidlerin yönlendirilmiş bir antimikrobiyal etkisi vardır. Nane ve okaliptüsün yağları, Candida cinsinin mantarlarıyla savaşır ve ayrıca boğazı yumuşatır ve hafifçe ağrıyı hafifletir. Bu serinin diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında fiyatı oldukça düşük.
  3. 3 Geoksoral. Boğazda şiddetli ağrı için mükemmel yerel eylem, aerosol. Geniş bir odağı var. Gram-pozitif mikroorganizmaların çoğunu yok eder ve mantarlara karşı etkilidir. Heksetidin boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bu aracın avantajı, çoğu durumda olduğu gibi, mikroorganizmaların aktif maddeye uyum sağlayamamalarıdır.
  4. 4Tantum Verde, lokal aksiyonun steroid olmayan bir anti-inflamatuar ajanıdır. Yukarıdaki spreylerden ana farkı budur. Etkilenen dokularda hızlı bir şekilde absorbe edilebilir, ağrıyı hafifletebilir ve anti-inflamatuar bir etkiye sahip olabilir.

  Boğazdan gelen sprey, larinks ve ağız boşluğunda enflamatuar süreçleri tedavi etmede çok etkili bir yöntemdir. Düzenli uygulama ile, içinde para kullanımı olmadan olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Boğaz ağrısı spreyleri geziler için uygundur. Bu tür yerel araçlar, belirli kuralları gözlemlemede çok etkilidir. Onları kullandıktan sonra yaklaşık 1 saat boyunca yemekten ve içmekten kaçınmalısınız.

  Antiseptik olarak tabletlerin birçok kullanışlı özelliği vardır. Sadece ağız boşluğundaki mikropları öldürmekle kalmaz, aynı zamanda rezorpsiyon sırasında artan tükürük nedeniyle de boğaz bölgesini patojenlerden temizler. En popüler tabletler şöyledir:

  1. 1Grammidin, larinkste inflamatuar süreçlere neden olan çeşitli bakterileri mükemmel şekilde karşılayan lokal bir antibiyotiktir. Tabletler 2 çeşittir. Güçlü ağrıları ile anestezi ile bir antibiyotik alır, bu da tüm rahatsızlığı çok hızlı bir şekilde giderir. 7 gün boyunca, boğaz ağrısından kurtularak sesinizi geri kazanabilirsiniz.
  2. 2 Pharyngosept, larenksin çeşitli hastalıkları için endike olan mükemmel bir antiseptiktir. Ancak, şiddetli ağrı ile, hızlı bir sonuç vermeyecektir.
  3. 3Strepsiller - hem gram-negatif hem de gram-pozitif bakterilerin geniş bir spektrumuna etki eden tabletler. Bu ilaçlar boğazda bile şiddetli ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Geniş bir ürün yelpazesine ve keyifli tat özelliklerine sahiptir.
  4. 4Lisobakt - geniş eylem bir ilaç. Aktif madde lizozim sadece önemli miktarda bakteri türüyle değil, aynı zamanda virüs ve mantarlarla da baş edebilir. Bu ilaçların bağışıklık üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Piridoksin mukoza zarlarını mikroorganizmaların patojenik etkilerinden korur.
  5. 5 Hexalysis. Lizozom içerdiği için, önceki ilaca etkisinde benzerdir. Ek bileşen biklotimol - lokal bir antiseptik, ağız boşluğu ve farinkste inflamasyona neden olan çeşitli türde bakterilerle etkili bir şekilde savaşır.

  Bu tür ilaçları seçerken, anjina, bademcik iltihabı ve diğer iltihaplanma süreçlerinin akut belirtileri için bir antiseptikten her zaman bir antibiyotik daha etkili olduğu not edilmelidir. Ancak, bu ilaçlar 10 günden fazla alınmamalıdır. Antibiyotik veya başka bir ajanla tedavi sırasında pozitif dinamizm yoksa, doktora başvurmanız önerilir.

  ENT-uygulamasında bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve diğer hastalıkları tedavi etmek için özel gargara sıvıları sıklıkla kullanılır. Günde en az 3 kez düzenli kullanımda, larinksin enflamatuar süreçlerinin tedavisinde başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz. Yerel hazırlık, ağızdan alındığında daha kötü değildir.

  Boğazın yıkanması için akışkanlar aşağıdaki gibidir:

  1. 1 Klorofillipt. Bitki bazında anlamına gelir. Bu ilacın bir parçası olan okaliptüs yaprakları, bir dizi özelliğe sahiptir: antiviral, anti-enflamatuar, antiprotozoal ve antifungal. Boğaz ağrısı rahatlatır, hasarlı dokuların rejenerasyonunu aktive eder. Bu ilaç, bir antibiyotikle birlikte, bir takım patojenleri yok eder.
  2. 2 Calendula'nın tedavisi. Genellikle boğazda ağrıyı gidermek için kullanılır. Alkolik formdaki kalendula enflame dokuların rejeneratif süreçlerini güçlendirerek bakterilerle mükemmel bir şekilde baş eder. Tentürün fiyatı azdır ve çoğu durumda sonuç sadece olumludur. Bununla birlikte, hastalık kronik bir faza geçtiyse, o zaman çare etkisiz olabilir.
  3. 3 Propolis tentürü. Boğazın seyreltilmiş bir formülasyonla tedavisi, dokuları anestezi etmeye ve şişliklerini azaltmaya yardımcı olur. Propolis bir büzücü ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Düzenli uygulama ile kronik tonsillit bile tedavi edilir.
  4. 4Yodinol. İyot türevleri ile durulama, çoğu durumda, bademcik iltihabı, farenjit ve diğer hastalıkların gelişmesini engelleyen bir dizi problemle başa çıkmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bu antiseptik de kontrendikasyonları vardır: iyot ve tiroid hastalığına karşı bireysel hoşgörüsüzlük. Özellikle aşırı dozdan kaçınmak için, iyotlu boğazı sürekli olarak durulamak önerilmez.

  Açıkça, topikal ajanlar çeşitli iltihaplı boğaz hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Geniş bir yelpazeye ve fiyatlara sahiptirler.

  Bazen patolojik sürecin şiddetine bağlı olarak birkaç ilacın kombinasyonu uygulanır.

  Bu ya da bu durumda tam olarak ne seçmek demek, sadece doktora söyleyebilir. Antiseptiklerle kendi kendine ilaç tedavisi, hastalığı kronik bir forma çevirebilir. Uygulamanın tam dozu ve süresini sadece bir uzman belirleyebilir.

  Anjina'nın etkin tedavisi açık klinik teşhis ve yeterli farmakoterapi ile sağlanır. Anjina, spreyler ve gargara için antibiyotikler, tedavi süresini önemli ölçüde kısaltır, hastalığın şiddetini azaltır ve insan bağışıklık sisteminde önemli bir bağlantı olarak vücudun koruyucu faktörlerini korur.

  Angina, faringeal lenfoid halkanın yapılarının akut inflamasyonu fenomeniyle ortaya çıkan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Grip ve ARI sonrası en sık görülen hastalıklardan biridir.

  Anjin tedavisi karmaşıktır ve şunları içerir:

  • Antimikrobiyallerle yerel etiketleme.
  • Ağrı kesici.
  • Sistemik antibiyotiklerin amacı.

  Anjina için antibiyotikler

  Bademcik iltihabı vakalarının% 70 kadarı virüslerden kaynaklanmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları korona ve rinovirüslerdir. Geriye kalan% 30, bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar tarafından muhasebeleştirilir. Bakteriyel gine kaynaklı anjina vakalarının% 80 kadarı beta-hemolitik grup A streptokoklardır (Streptococcus pyogenes, BHSA).

  Anjin içinde bir antibiyotiğin zamanında atanması için, "Streptatest" sistemini kullanarak antijenleri BGSA'ya tanımlamak gerekir.

  Streptapt, boğazda ağrı nedenini 5 dakikaya kadar sağlayan evrensel bir araçtır. Oral kavitedeki beta-hemolitik streptococcus A grubunun varlığını hızlı bir şekilde kuracaktır ve böylece yeterli antimikrobiyal tedavinin zamanında tahsisinde yardımcı olacaktır. Bir patojenin yokluğunda, streptaptist, boğaz ağrısının antibiyotiklerle mantıksız tedavi edilmesini önleyecektir. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

  Şek. 1. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

  Şek. 2. Streptapt, boğazda ağrı nedenini hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlayan evrensel bir araçtır.

  Şek. 3. Streptate ile çalışma şeması.

  Streptokoklar penisilin grubu ilaçlara yüksek hassasiyet gösterir. İlaç intoleransı veya patojenin direnç göstermesi durumunda (direnç), birinci veya ikinci kuşak makrolidler ve sefalosporinler reçete edilir.

  Boğaz ağrısı tedavisi, aşağıdaki grupların antibiyotiklerle yapılır.:

  Penisilin grubunun preparatları:

  • diş hekimleri
  • Augmentin, amoksiklav
  • amoksisilin

  Fenoksimetilpenisilin, bu antibiyotiğin bir süspansiyon şeklinde salınması nedeniyle küçük çocukların tedavisinde faydalıdır.

  Amoksisilin, artmış biyoyararlanım (hasarlı dokularda birikme kabiliyeti) ile karakterize edilir. İlaç, serum proteinleri ile daha az ilişkilidir.

  Birinci jenerasyonun sefalosporinleri oldukça etkili antibiyotiklerdir ve hastalar tarafından iyi tolere edilir.

  Yüksek anti-streptokok aktivite, makrolid grubunun antibakteriyel ilaçları tarafından bulunur. Lezyonda yüksek konsantrasyon oluştururlar.

  Anjina için doğru seçilmiş antibiyotikler istenen sonucu hızlıca elde eder, komplikasyonların gelişmesini engeller ve sürecin kronizasyonunu önler.

  Şek. 4. Fotoğrafta penisilin grubu Amoksisilin ve makrolid grubu Azitromisin hazırlanması.

  Hastalığın ilk belirtileri olan erişkinlerde ve çocuklarda antibiyotik kullanılamaz. Sadece enfeksiyonun bakteriyel yapısı durumunda gösterilirler. Uzmanlar tarafından geliştirilen McAisek ölçeği, viral ve CSA-tonsillit arasındaki ayırıcı tanının yapılmasına yardımcı olur.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Angina ile boğaz için sprey

  Çoğu durumda, anjina, antibiyotiklerle tedavi edilir. Ancak unutmamalıyız ki, sistemik tedaviye ek olarak, başka yollara ihtiyaç vardır - boğaz için spreyler ve durulamalar, bademciklerin temizliği, büyük miktarda sıvı ve yatak istirahatı tüketimi.

  Pancar, sirke ve diğer halk ilaçları ile anjin tedavisi

  Angina (bademcik iltihabı) patojen mikroorganizmaların neden olduğu ve palatine bademcik iltihabının meydana geldiği bir enfeksiyöz hastalıktır.En yaygın anjina türleri şunlardır: flegmonous, fibrinous, follicular, lacunar, catarrhal.