Loading

Bakteriyel larenjit: semptomlar, tanı. Tehlikeli hastalık nedir?

Larenjit, boğazda rahatsızlık, terleme, öksürük, ses kısıklığı ve bazen tam ses kaybı ile birlikte görülen yaygın bir hastalıktır. Çoğunlukla, sesli çalışan kişilerin çalışma riski vardır.

Hastalık, makalemizde tartışılacak olan bakteriyel larenjit olan beş türe ayrılır.

Etiyoloji ve semptomatoloji

İki formda bir hastalık var:

 • Akut hastalık şekli bir kural olarak, solunum yolu enfeksiyonları, grip, kızıl ateş, boğmaca öksürük neden olur. Ayrıca, akut bir süreç, ses tellerinin aşırı yüklenmesine, üretimde zararlı maddelerle çalışılmasına neden olur.
 • Kronik formu Sık görülen larenjit, boğaz ve üst solunum yolu hastalıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Larinks, submukozal dokuların mukoza zarı, iç kaslar sürece dahil olur. Sigara içenler, alkolikler ve alerjik reaksiyonlardan muzdarip insanlar daha fazla risk altındadır.

etiyoloji

Daha önce bahsedildiği gibi, larenjit, nazofarenksini etkileyen bir enfeksiyöz hastalıktır.

İki biçime ayrılmıştır:

 1. grip. Epiglottis kat apse, flegmon görünümü ile karakterize. Etken madde bakteri streptokokudur. Hastanın kas güçsüzlüğü, yorgunluğu, baş ağrısı var.
 2. Difteri (laringeal krup). Genellikle 5 yaşın altındaki çocuklar muzdarip, avitaminosis ve sık bulaşıcı hastalıkların arka planında bir hastalık var. Bu larenjit formunun gelişimi genel semptomatolojiden farklı değildir, ancak mukoza larenksinde 2-3 gün sonra sarımsı bir filmle kaplı ülserler vardır. Yaraların içeriği bir patojen (difteri basili) ile doldurulur.

Bakteriyel, gırtlak benzeri gırtlak formuna işaret eder, bu durumda nedensel ajan streptococcus veya staphylococcus'tur (bkz. Boğazda Staphylococcus hastalığı kışkırtır: ana semptomlar). Genellikle tekrarlanan larinks doku enfeksiyonu ile gelişir.

Aktarılan hastalıklardan sonra bağışıklık sistemi zayıflar ve artık enfeksiyöz ajanlara tam olarak karşı koyamaz. Aşağıdaki fotoğrafta, hangi vokal kordların larenjit olduğunu görebilirsiniz:

Dikkat lütfen. Etkili tedavi, bakteriyel larenjitin provokeri haline gelmiş olan bakteri tipinin doğru bir şekilde belirlenmesinden sonra reçete edilebilir. Bunun için PCR ve bir boğaz swabı yapılır.

Çocuklarda, bakteri formu yetişkinlere göre daha az görülür. Sürecin başlangıcında viral bir enfeksiyonun komplikasyonu, nazofarenksin kırmızı ateş, difteri, sifiliz ile inflamasyonu olabilir. Patolojinin bağımsız gelişim vakaları not edilir.

semptomataloji

Larenjitin genel semptomatolojisi bu tür belirtilerle ifade edilir:

Larenjitin farklı formlarına sahip semptomların bazı ayırt edici özellikleri olabilir, bu nedenle bakteriyel larenjit belirtilerini ayrıntılı olarak ele almaya değer.

Bu larenjit formunun gelişmesinin nedeni, sadece boğazı değil, aynı zamanda üst solunum yolunun tüm organlarını da etkileyebilen bakterilerdir. Bakteriyel larenjit bademcik iltihabı, pnömoni, bronşit ile birlikte ortaya çıktığı durumlar vardır, bu nedenle belirtiler farklı olabilir ve larenjitle birlikte eşlik eden hastalığı gösterir. Bu patolojinin ayırt edici bir özelliği, sürecin nadiren akan bir burun tarafından eşlik edilmesidir.

Tıbbi uygulamada, özellikle aşağıdaki semptomlara sahip olan, bakteriyel larinjitin tehlikeli formları izole edilir:

Cinterlerin ilaç tedavisi sadece hastalığın gelişiminin ilk aşamasında etkilidir. Ne yazık ki, bu bakteri karşı antibiyotik henüz icat edilmemiştir.

Uygun tedavi olmadan larenjit, karmaşık sonuçlara yol açabilir:

 • uzun süreli ses yokluğu;
 • hava eksikliği;
 • nefes darlığı;
 • sekonder enfeksiyon;
 • bazı durumlarda asfiksi;
 • kanserli büyüme.

Bu önemlidir. Sesi ana araç olan insanlar, özellikle sağlığına dikkat etmelidir. Bir hastalıktan sonra, uzun bir ses tellerini dinlemeli, kötü alışkanlıkları, baharatlı ve baharatlı yiyecekleri bırakmalıdırlar. Boğazda rahatsızlığı azaltmak için ilaç almanız tavsiye edilir.

Tanı ve tedavi

Etkili tedavi, hastalığın temel nedeninin belirlenmesine bağlıdır. İlk belirtiler görüldüğünde, hasta tavsiye için bir doktor-kulak burun boğazına başvurmalıdır.

Muayene ve teşhis faaliyetlerinin ardından doktor en önemli soruyu, larenjit tedavisinin ne olduğunu ve hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu belirleyecektir.

tanılama

Doğru teşhis için, aşağıdaki aktiviteleri içeren vücudun tam bir muayenesi gereklidir:

 1. laringoskopide. Esnek bir endoskop kullanarak mukus larinks detaylı bir şekilde incelenir. Bu işlem sırasında biyopsi devam etmek için bir doku örneği alınır. Bu sonuç kanser hücrelerinin varlığını veya yokluğunu gösterir.
 2. Laringostroboskopi (video testi). Bu prosedür, ligamentlerin hareketini belirlemenizi sağlar.
 3. Kan testi. Lökositlerin ve ESR'nin içeriğinin belirlenmesine izin verir, bunların artan sayısı bir inflamatuar süreci gösterir.
 4. Smear, PCR analizi. Bu çalışmanın amacı, hastalığın mikrobiyal patojenini tanımlamaktır, yayma antibiyotiklere karşı savunmasızlığı belirler. Boğaz smearının sonuçlarına göre, soru cevaplanacak, larenjit tedavisi ne olacak, hangi antibakteriyel ajanın daha etkili olacağı.
 5. Immunogram. Bildiğiniz gibi, insan bağışıklık sistemi ana savunmadır, eğer zayıflarsa, vücut zararlı mikroorganizmaların direnişiyle savaşamaz. Bu analizin sonuçlarına dayanarak, bir doktor tarafından zayıflatıldığı zaman, bir immünolog bağışıklık sistemini iyileştirmek için bir dizi önlem atar.

Larenjit tanısında en önemli şey, ses tellerinin kuvvetini ve ses kısıklığına göre tahmin edilmesidir. Muayene aynalar veya bir ön fener kullanılarak yapılır, bu nedenle iltihaplanma, şişlik ve hemorajinin varlığı. Kan lekeleri bulunursa, hastalığın hemorajik formu teşhis edilebilir.

tedavi

Bir doktor tarafından bir kulak burun boğaz uzmanı olarak atanan uyuşturucu terapisi, birkaç önemli hedefi takip eder:

 1. Vokal kordlar en savunmasız yer olarak kabul edilir, bu nedenle zamanında larenjit tedavisi kısık sesini hızla geri yükleyebilir.
 2. Tedavi, patojenin tahrip edilmesine yönelik olmalıdır. Tam nedenini saptamak için, larenjit için hangi antibakteriyel ajanların daha etkili olacağını belirlemenize olanak tanıyan bir faringeal smear yapılır.
 3. Vücudun savunmalarının restorasyonu. Bağışıklığı arttırmak için, immünogramın sonuçlarına göre, immünomodülatörler reçete edilir.

Antibiyotiklere ek olarak, ilaç tedavisinin seyri şunları içerir:

Nefes almayı kolaylaştırmak ve ağrıyı hafifletmek için hardal sıvaları, sıcak ayak banyoları, ılık süt, birikmiş mukus ilaçlarını seyreltmek yardımcı olacaktır. Larenjitin kronik formunun tedavisi süre içinde farklıdır.

Tedavi, inhalasyonların yardımıyla yağlı ve alkali çözeltiler temelinde gerçekleştirilir. Bazı ilaçlar, topikal (spreyler, inhalerler) refleks spazmına yol açabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce, bir doktora danışın ve sadece tedaviyi başlattıktan sonra.

Dikkat lütfen. Birçok hasta, ilaçlara talimatlar içeren ve belki de fiyatları sevmeyen yan etki korkusundan dolayı reçeteyle verilen ilacı kendi analogu ile değiştirir. Bu kesinlikle yasaktır. Bir ilacın değiştirilmesine ilişkin tüm sorular, denetleyici hekim ile tartışılmaktadır.

Özetle, bakteri larenjitinin tedavisinin antibiyotik alımına bağlı olduğu belirtilebilir. Sonuç olarak, geleneksel tıbbın tarifleri sadece ilaç tedavisi ile bağlantılı olarak etkili olacaktır.

Durumun ciddiyetini anlamak, hastalığın gelişiminin ciddi sonuçlara yol açabilmesi önemlidir. Bu nedenle, organizmayı kendi elleriyle komplikasyonlara getirmemek için, tavsiyeleri dinlemeli ve hastalığın ilk belirtilerinde bir sağlık kurumuna gitmelisiniz.

Bir araştırmadan sonra sadece bir kulak burun boğaz uzmanı larenjitin nasıl tedavi edileceği sorusuna cevap verebilir ve halk ilaçlarının hastalıklarla mücadelede nasıl bir yardımcı olacağını da söyleyebiliriz. Sunulan video üzerinde tedavi ve koruyucu bakım bakterisi ile ilgili uzmanların görüşlerini tanımak mümkündür ларингита:

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Larenjit nedenleri

Çoğu durumda, akut larenjit bağımsız bir hastalık olarak gelişmemiş ve diğer solunum yolu (burun, boğaz, soluk borusu, bronşlar ve akciğerler) ile paralel iltihabı - Bu akut viral solunum yolu enfeksiyonları (grip, nezle benzeri durumlar, adenovirüs enfeksiyonu) sebebidir. larinks kızamık, difteri, boğmaca gibi patolojik süreçte yer almakta, frengi ve tüberküloz bir komplikasyonu olabilmektedir.

Özellikle streptokok ve stafilokok bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu daha az akut gırtlak, - bunun nedeni SARS veya kronik enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ikincil enfeksiyon farenkse genellikle.

Enfeksiyöz ajanlara ek olarak, akut larenjit nedenleri şunlardır:

 • havada bulunan buhar, gaz ve toz partikülleri;
 • harici alerjenler (sebze, gıda, kimyasal);
 • laringeal mukoza (sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek) üzerindeki termal etki;
 • ses cihazında artan yük;
 • sigara.

Daha az akut gırtlak midenin asidik içeriği özellikle larinkste, üst solunum sistemine ait mukoz zarlarına ulaşmasını ve onları tahriş edici etkiye hale gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), bir arka plan üzerinde görüntülenebilir.

 • özellikle yeterli tedavi olmaksızın sık akut larenjit;
 • solunum yollarında kronik inflamatuar süreçler;
 • hipotermi;
 • ses aygıtında düzenli olarak artan yük (daha çok öğretmenlerde bulunur - sözde ders anlatımı laringit);
 • sigara içimi aktif (sigara içenlerin neredeyse% 100'ünde meydana gelir - "sigara tiryakisi larenjit") ve pasif;
 • alkol içmek;
 • kimyasallar ve tozla kirlenmiş havanın solunması.

Larenjit ile ne olur?

Arıza şişme meydana gelir ve ağrı (kızarıklık) ve kanama, yoğun tahsis mukus yıkama kısımlarda (bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan şekilde), devre dışı bırakır larinks, neden olan bir faktör mukozasına alma.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra, larenjit akut olarak kabul edilir, ancak belirtiler daha uzun bir süre devam ederse, süreç kroniktir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • kuruluk, terleme, gıdıklama, yanma, boğazda yabancı cisim hissi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • daha sonra yüzeysel ilk kuru, sonra kuru - balgam öksürüğü ile;
 • hızlı yorgunluk, ses kısıklığı, ses bozukluğuna kadar ses kısıklığı (sesin sonlanmaması);
 • sıcaklıkta subfebril (38 ° C'ye kadar) rakamlarında artış;
 • baş ağrısı, genel halsizlik, yorgunluk.

durum hayati organların içinde boğulma ve oksijen yoksunluğu, özellikle beyin var olduğu larinks mukozası ve düz kas spazmı, şişmesi nedeniyle - Küçük çocuklarda akut stenozan laringotrakeit veya yanlış krup bir riski vardır.

Faringeal mukozadaki nedenlere ve morfolojik değişikliklere bağlı olarak, larenjitin çeşitli formları ayrılır:

 • catarrhal (boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve periyodik kuru, daha sonra ıslak öksürük ile kendini gösteren en yaygın ve en kolay şekli);
 • hipertrofik (ses telleri üzerinde bir iğne ucunun boyutunda nodüller şeklinde filizlenme vardır, hastalığın belirtileri açıkça telaffuz edilir: güçlü bir ses kısıklığı, yoğun bir öksürük);
 • atrofik (larenks mukozası inceltilir, hastalar kuru ağız, kuru, kan damarları ile kabuğunun çıkarılması, acımasız ses kısıklığı ile heyecanlı öksürük hakkında endişe);
 • hemorajik (farinks mukozasındaki kanamalar, özellikleri olmayan semptomatoloji vardır);
 • profesyonel (ligamentler üzerinde kalınlaşmalar vardır - şarkıcının nodülleri denir, ses zamanla kısırlaşır);
 • difteri (larinksin mukus zarı, hava yolunu tıkayabilen ve boğulmaya neden olan beyaz bir filmle kaplıdır);
 • tüberküloz (tüberküloz prosesi akciğerlerden üst solunum yollarına yayıldığı zaman ortaya çıkar, larinkste tüberküloz tüberkülleri oluşturur, ciddi vakalarda epiglotis ve laringeal kıkırdaklar tahrip olur);
 • sifilitik (sifilizin bir komplikasyonu olup, larinks mukozasında ülserler ve spesifik plaklar oluşur, daha sonra larenks deforme yaralar).

tanılama

Doktor hasta şikayetleri, tarih ve üst solunum yollarının objektif muayenesinin sonuçları temelinde hastalıktan şüphelenir.

Genel kan testinde spesifik ölçümler mevcut değildir:

 • larenjit enfeksiyöz doğası ile, ESR ve lökosit sayıları artırılabilir;
 • alerjik larenjit ile - eozinofillerin sayısını artırdı.

Şüpheli durumlarda, ek hasta çalışmaları (- daha kapsamlı çalışmalar için biyopsi (anormal doku dilimleri) endoskop, gerekirse kullanılarak gırtlak inceleme), özellikle, laringoskopide olarak, tahsis edilebilir.

Erişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir

Akut larenjit tedavisi bir terapist veya bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir - çoğunlukla ayaktan - hastalığın bazı vakaları (örneğin, difteri larenjitleri) bir hastanede bir hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirir. Larenjit enfeksiyöz doğası durumunda, hasta geçici olarak yetersiz kalmaktadır, çünkü enfeksiyonla baş edebilmek için vücudun dinlenmesi gerekir - ev ya da yatak istirahati önerilir.

İyileşme oranını etkileyen en önemli faktör, ses dinlenmesinin gözlenmesidir - hastalığın tüm akut döneminde, hastanın fısıldayarak bile konuşması tavsiye edilmez ve başkalarıyla iletişim kurmak için notlar kullanılmalıdır.

Solunum sisteminin mukoza zarının iyileşmesini hızlandırmak için, bir diyet uygulamanız tavsiye edilir: sadece koruyucu yiyecekler yiyin - çok sıcak veya soğuk olmamalıdır; karbonatlı ve alkollü içecekler tamamen diyet dışıdır. Özellikle bal ile ılık süt kullanmayı tercih ederseniz (tabii ki, ikincisine alerjisi yoksa) ve alkali maden sularını (Borjomi, Polyana Kvasova) tercih etmeniz önerilir.

İlaç dışı tedavi önerilerinden de not edilmelidir:

 • Hastalık döneminde sigara içmeyi reddetme artı sonrası iyileşme döneminde (7-10 gün);
 • tütün dumanına bile pasif maruziyetin önlenmesi;
 • Soğuk, yağmurlu ve sisli havalarda açık havada olmayın;
 • Odada yeterli mikro klima sağlamak (hava sıcaklığı yaklaşık 20 ºº, nem - en az% 55), odanın sık sık havalandırılması;
 • lokal termal prosedürler (boyun bölgesinde yarı-alkol sıkıştırması, buharın solunması);
 • göğüs bölgesinde veya baldır kaslarında hardal sıvaları şeklinde rahatsız edici prosedürler, sıcak ayak banyoları.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi ilaçlarla veya ilaç tedavisi ile

Akut larenjit hastaları reçete edilebilir:

 • spreyler (Kamfomen, Ingalipt Tera Grip) ve pastil veya pastiller (Isla, Strepsils, neo-anjina) şeklinde, antimikrobik ve anti-iltihabik maddeler içeren topikal preparatlar;
 • altaltına göre balgam söktürücü ilaçlar Mukaltin, Alteika), sarmaşık (Prospan, Gedelix), muz (Eucabal, Herbion);
 • mukolitik hareket karbosistein temelinde (Flyuditek) asetilsistein (NAC Fluimucil), bromheksin (SOLVIN), ambroksol (Ambrobene, Mucosolvan®) ile (viskoz mukus inceltme) ilaçlar;
 • şiddetli kuru öksürük ile - kodein (Cofex) veya butamirate (Sinekod) ile antitüsifler;
 • larinks - antihistaminiklerin (Cetirizin, Loratadin) belirgin ödemi ile;
 • Hastalığın bakteriyel doğasından şüphelenildiğinde, lokal etki gösteren bir antibiyotiği içeren bir aerosol biçiminde bir preparat kullanılabilir - Bioparox;
 • Bir antibiyotik ve anti-enflamatuar ilaç çözeltilerinin bir hastane instilasyonları (larenks içine larenks içine tıbbi maddelerin infüzyonu) şartlarında kullanılabilir;
 • larenjitin subakut aşamasında, fizyoterapi (novokain ile elektroforez, UHF) kullanılır;
 • larenjit GERD'den kaynaklanıyorsa, ana hastalık olarak kabul edilir (diyete bağlılık, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçlar);
 • Erişkinlerde larenjit ile antibiyotikler, istisnai durumlarda reçete edilir - patojenin bakteriyel yapısı biliniyorsa veya önceki tedaviden etkilenmezse.

Kronik larenjit alevlenmelerini tedavi ederken, bu alevlenmeye katkıda bulunan kronik enfeksiyonların tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Aksi halde kronik tedavi, hastalığın akut formunun tedavisine benzerdir - kronik larinjit ve semptomlarının formuna bağlıdır.

Akut larenjit tedavisinin sonucu olumludur - iyileşme hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra gerçekleşir. Kronik bir tam iyileşme durumunda maalesef elde etmek mümkün değildir - hekimin çabaları hastaya uygunsuz semptomları en aza indirmeyi amaçlamalıdır.

Larenjitin profilaksisi

Önleyici tedbirler, bu hastalığa neden olabilecek faktörlerin vücut üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kaldırılması veya keskin sınırlandırılmasını hedeflemelidir.

Larenjit viral veya bakteriyel bir hastalıktır

Viral larenjit çocuk ve yetişkinlerde çok yaygın bir hastalıktır, bu çoğunda teşhis edilir bir soğuğa benzer belirtileri olan kişilerin sağlık hizmetini ararlar. Birçok kişi sadece soğuktan farklı olanı larenjit bilmiyorum. profesyonel yardım almadan evde tedavi başlayın. Bu enfeksiyon bronşlarda ve trakea içine gidecek riskini oluşturur yeniden katılmak çocuklarda, sahte krup başlama imkanı irinli bronşit veya trakeit gelişecektir enfeksiyonu.

Viral larenjit belirtileri

Aşağıdaki ayırt edici özellikler bu hastalık için karakteristiktir:

Hasta kişiye rahatlama getirmeyen obsesif ve verimsiz öksürük. Boğaz ağrısı. Bir kişi, birileri vardır, boğazda ölür, biri sürekli öksürmek ister. Tükürük yutulurken veya yemek yerken ağrı daha da güçlenir. Genel durumun bozulması. Genel halsizlik, iştahsızlık, uyuşukluk, endişe duygusu vardır. Sıcaklıkta artış. Boğaz iltihaplandığında, sıcaklık yükselir. 38 derece ve daha yüksek. Tedavinin hemen başlatılmaması durumunda sıcaklık bazen 2 ya da 4 gün sürmektedir. Rinit veya burun akıntısı. Bu semptom viral larenjit için spesifik değildir, ancak sıklıkla virüsle birlikte tüm nazofaringeal mukozada meydana geldiği için hastalığa eşlik eder.

Hastalık kendini nasıl gösterir?

Hastalık, adenovirüsler ve rinovirüslerden, ayrıca tavuk çiçeği ve kızamıkçık virüslerinden kaynaklanır. Mukozal ödem, kızarıklık, şişlik ve ses tellerinin kalınlaşmasını provoke ediyorlardı. Mukoza üzerinde ses tellerine giden şeffaf bir mukus görünür. Bundan dolayı sesin tonu değişir ve ses kısıklığı ortaya çıkar. Tedaviye başlamazsanız, patojenik bakteriler iltihaplı membrana yerleşir, ikincil bir bakteriyel larenjit gelişir.

Hastalık 1 ila 5 gün arasında süren oldukça kısa bir inkübasyon süresine sahiptir. Bu süre zarfında, viral enfeksiyon ve patojenik mikroorganizmalar oldukça aktif olarak gelişmektedir. Hastalığın taşıyıcısı ile doğrudan temas eden çocuklar ilk saatlerde tam anlamıyla hastalanabilirler.

Larenjit kendini oldukça keskin bir şekilde gösterir. Sıcaklık yükselir ve aniden boğaz ağrısı olur. Çocuklar hemen davranışlarında bir değişiklik fark eder. Bebekler memelerini veya meme uçlarını terk etmeye başlarlar, daha büyük çocuklar oynamayı, içeri girmeyi, uyuşuklaşmayı reddederler. Bu zamanda, enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için tedaviye başlamak önemlidir.

Hastalık türleri

Kursun doğasına bağlı olarak çeşitli viral larenjit türleri vardır.

ateş ve titreme, boğaz şişmesi, ağrı, duygu boğaz ve boğazda yabancı cisim, ses tonu, sinirlilik, burun akıntısı, vücut ağrıları, submandibuler ve servikal lenf nodları artış, ağrı değişiklikler yaparken palpasyon: Aşağıdaki belirtiler hastalığın akut aşamasında. Kuru, "havlayan" öksürük, nihayetinde balgamın ayrılmasıyla nihayet ıslanır.

Özellikle ağır vakalarda, hastalık bronşlara yayıldığında, pürülan eksüda serbest bırakılır. Viral tutulumun ileri aşaması ile boğazdaki ağrı o kadar güçlü olur ki, hasta bir kişinin içmesi bile zorlaşır. Mukus larenksinin bakteriler ve virüsler tarafından yenilmesi nedeniyle ortaya çıkar. Aynı zamanda, yutulduğunda, bir ses kuruduğunda ya da kaybolduğunda boğaz ağrısı olur, sıcaklık 37.5 dereceye yükselir. Kafasında genel bir halsizlik, ağrı var. Akut larenjit yaklaşık iki hafta sürer.

Ciddi bakteri enfeksiyonlarının bir sonucu olarak gelişir. epitel proliferasyonu ile karakterize, submukozal gırtlak tabakası ve elde edilen akut larinjit yılda birkaç defa tekrarlanır. Kronik gırtlak, akut iltihaplanma ve ağız-yutak ve sinüslerin bulaşıcı uzun inflamasyon sık nüks bir sonucudur.

Viral larenjitin en ciddi biçimi artan ödem ve enflamasyon ilerlemesi ile ortaya çıkan, gırtlak stenoz olarak kabul edilir. Hasta nefes almak çok zor olur, öksürük boğucu hale gelir cilt göğüs mavimsi renk tonu sesleri, gergin tüm vücut gurgling, ıslık çıkardı edilir hale gelir. Derhal tıbbi yardım talebinde bulunmalısınız, aksi halde saldırı ölümle sonuçlanabilir.

Larinks veya farinksin enflamasyonu asidik mide suyuna neden olabilir. Bu durumda, hastalık laringofaringeal reflü veya reflü-larenjittir. Özofagusun her iki tarafındaki bir kişi yiyecekleri yemek borusuna geçiren ve onu ters yönde bırakmayan sfinkterlere sahiptir. Eğer larenjit reflüsü varsa, o zaman sfinkterlerin işlevinin ihlali vardır, mide suyu özofagus içine atılabilir, daha sonra mukusun yanması, gırtlak içine atılabilir. Sıklıkla reflü, sfinkterin şekillendirilmemiş halkaları nedeniyle bebeklerde gelişir.

Larenjit reflüsü, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, terleme, ağrı, boğazda yumru hissi yokluğunda, yutkunarak komplike hale gelen belirtiler olmadan sürekli öksürük ile kendini gösterir. Eklendiğinde ve yedikten sonra ereksiyon, mide ekşimesi, göğüs ağrısı ve kilo gibi özel belirtiler. Laringofaringeal reflü göz ardı edilemez, aksi takdirde en tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir.

Reflü-larenjit maliyetlerini bir diyet yoluyla tedavi etmek. Menüden, gastrik asit sekresyonunu kışkırtan yiyecekler hariç tutulur. Tüm ürünler sadece kaynatılmalı, pişirilmeli ve buharlanmalıdır. Reflü larenjit özofagusun konjenital anomalisine bağlıysa, o zaman ameliyat tedavisi uygulanır. Hormonal reflü, nazofarenks ve solunum organlarının kronik hastalıklarının gelişimini provoke eden bir hastalıktır.

tanılama

Ana tanı yöntemi laringoskopi olup, ses tellerinde kalınlaşma, gırtlak mukozasının şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Larinkste, bir prob yerleştirilir ve incelenir. Başka bir yöntemde, muayene bir ayna ile yapılır. Gerekirse, boğazdan kazıma veya yayma malzemesinin histolojik muayenesi ile biyopsi yapılır. Doktor boğazını inceler ve lenf düğümlerini araştırır. Buna dayanarak, hastalığı teşhis etmek zaten mümkündür. Eğer bu yeterli değilse, o zaman inflamasyonu gösteren çok sayıda beyaz kan hücresi olacak genel bir kan testi yapılır.

terapi

Akut bir dönemde viral larenjitin kronik bir forma geçişini önlemek için tedavi edilmesi gereklidir. Tedavi, enfeksiyon gelişimini azaltmayı, inflamasyonu ortadan kaldırmayı, ağrı semptomlarını hafifletmeyi amaçlamaktadır. 10 olgunun 9'unda larenjit virüslerden kaynaklanır, bu nedenle antiviral ilaçların alınması tavsiye edilir. Genellikle aşağıdaki üç gruptan ilaçlar reçete:

Sentetik orijinli immünomodülatörler.

Bu Groprinazin, Ribomunal, Bronhomunal. Bileşimlerindeki maddeler, virüslerin hücresel zarlarını yok edebilirler.

İnterferon içeriği ile müstahzarlar veya üretimini insan vücudu tarafından uyarma.

Bunlar burunda Nasoferon, Laferon, Vitalron çocuklar için rektal fitiller olabilir.

Kişinin kendi bağışıklığını uyaran bitkisel müstahzarlar.

Viral larenjit Esbéritox, Aflubin, Immunoflazid, Ocillococcinum ile tedavi edilir.

Ayrıca antiviral ajanlara ek olarak, herhangi bir viral hastalıkta alerjik bir bileşen olduğu için antialerjik ilaçlar da kullanılmaktadır. Antihistaminikler, mukus boğazındaki iltihabı hafifletebilir ve acıyı etkileyebilir, öksürüğü yumuşatır. En küçük çocuklara Suprastin, büyük çocuklar şurup şeklindeki Cetrin reçete edilir. Yetişkinler için, bu ilaçlar tabletlerde reçete edilir. Antialerjik ilaçların kullanımı, erişkinlerde larenks ve çocuklarda yalancı krupanın stenozunun önlenmesidir. Stenoz gelişmiş ise, Deksametazon veya Prednizolon gibi hormonal ilaçlar reçete edilir.

Sıcaklığı azaltan ilaçlar.

Küçük bir sıcaklık varsa, o aşağı getirilmemelidir. Bu, vücudun enfeksiyonla savaştığının kanıtıdır. Sıcaklık 39 derecenin üzerine çıkarsa, Nurofen veya Parasetamol alınmalıdır.

Öksürük için araçlar.

larinks Yerel tedavi rezorpsiyon nane şekeri öksürük indirgenir, örneğin, Strepsils, Faringosept, Efizol çok iyidir. Şurupların ve diğer öksürük giderici maddelerin, aerosollerin, spreylerin (Angilex, Ingalipt) kullanımı ile yardımcı olur. Acı veren acı veren öksürüğün kurtulmasından kurtulmak için Liebksin, Tussin plus, Gelomirtol yardımcı olur. Patates, mentol ve okaliptüs yağlarının kaynatılmasıyla inhalasyonların yapılması iyi olacaktır. Boğaz için tabletler ve pastiller ağrıyı hafifletir ve antiseptik etkiye sahiptir. Küçük çocuklara verilemez, bu yüzden talimatları okumak önemlidir. Çocukların boğazlarını spreylerle (Geksoral, Miramistin) sulamaları gerekir. Evde bir inhaler varsa, inhalasyonlar Rotokan, Lazolvan'ın çözümleri ile yapılır.

Bir kişi iyileşmeye başlar başlamaz balgam ayrılmaya başlar başlamaz, ilaçları balgam söktürücü etkisi ile içebilirsiniz. Bu ATSTS, Mukaltin. Hastaya sürekli olarak bol miktarda içecek veren yatak istirahati tutulmalıdır. Ahududu, bal, kızılcıklı morseller, kalina gibi çay gibi geleneksel yöntemler yardımcı olacaktır.

Bütün bunlara ek olarak, yatak istirahatini gözlemlemelisiniz. Sesi fazla büyütmeyin, bacaklarınızı, ellerinizi ve boğazınızı ıslatın. Diyaforetik ve diüretik otlar ile mümkün olduğunca fazla sıvı iç. Toksin gövdesini temizler ve boğazı yumuşatır. Odayı daha sık havalandırın ve ıslak bir temizlik yapın. Bir diyet de gereklidir. Boğazı tahriş eden ürünleri hariç tutun. Yemekler sıcak olmalı ve boğazı sarar.

Viral etiyolojinin larenjitinin zamanında tedavi edilmeye başlanmasına rağmen, 5 gün ya da bir süre sonra bakteriyel bir enfeksiyonun birleşebileceğini hatırlamakta fayda var. O zaman antibiyotik almayı düşünmelisin. Onlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir. Hastalıktan bir buçuk haftadan kurtulabilirsiniz. Semptomlar ortadan kalktığında tedaviyi kesmemek önemlidir, aksi takdirde larenjit kronik bir forma geçer.

Soğuk algınlığı nedeniyle tıbbi yardım isteyen hastaların çoğunda viral larenjit teşhis edilir. Hastalık meydana geldiğinde, mukoza zarının iltihabı, ses tellerinin çalışmasında bir ihlal.

Viral larenjit: etiyoloji

Hastalık genellikle, öksürük ve kızıl atak geçiren kızamıklardan önce daha az sıklıkla soğuk algınlığına karşı ortaya çıkar. Diğer birçok formdan farklı olarak, hastalığın viral doğası, hastalığın keskin bir başlangıcı ile karakterizedir. Bir kişi sağlıklı bir şekilde yatağa gidebilir ve geceleri boğazdaki keskin bir acıdan ve boğucu bir öksürükten uyanabilir.

Sebepler arasında ilk sırada solunum virüsleri bulunur. Hastalığın oluşumunda büyük önem taşır ve özellikle katı bir saldırı ile ses yükünü oynar.

Reinke uzayının anatomik özelliği, lenfatik drenajın bozulması, yerel su değişimi de önemlidir. Şişlik herhangi bir bölümde oluşur

, hızla diğerlerine yayılarak akut stenoza neden olur.

Sebepler, provoke eden faktörler

Hastalığın ana nedeni solunum yolu viral hastalığı ile doğrudan etkileşimdir. Havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, enfekte olabilir ve bir banal el sıkışması ile. Virüslerin saldırısı bağışıklık tarafından karşılanmalıdır, ancak zayıflatıldığında enfeksiyon mümkündür. Provoke edici faktörler:

Hipotermi. Nazofarenksin kronik hastalıkları. Alerjik reaksiyonlar. Nazal solunum bozuklukları. Ses tellerinin aşırı aşılması. Kimyasal yanık. Stres.

Kuluçka süresi 5 güne kadar sürer. Şu anda, virüsün aktif gelişimi. Hastalığın taşıyıcısı bir enfeksiyon kaynağı olur. Çocuklar temastan sonraki ilk saatlerde hastalanabilirler.

semptomlar

İlk belirtiler başağrısı, genel olarak iyilik halinin bozulmasıdır. Yutulduğunda çok fazla acı var. Solunum zorlaştıran glottisin daralması söz konusudur.

Larenjit nedir

Yetişkinlerde

Karakteristik özellikleri şunlardır:

Tükürük ve yiyecek yutulduğunda daha da kötü olan boğaz ağrısı. Verimsiz öksürük sık saldırıları. Artan vücut ısısı.

Vücudun zehirlenmesi vardır, bu nedenle ellerde ve ayaklarda terleme, halsizlik, ağrı vardır. İlk günlerde öksürük verimsiz, dayanılmazdır. Birkaç gün sonra ıslak hale gelir, şişlik gider. Bir soğuk olasılığı yüksektir. İkincisi, larenjitin doğada viral olduğu söylenebilecek ana işaretlerden biridir.

çocuklar

Çocuğun larenksinin özel bir yapısı vardır. Belirgin bir alt mukoza tüm uzunluk boyunca korunur. Enflamasyon çok şiştiğinde, mukoza zar şişer. Bu sahte bir grubun ortaya çıkmasına yol açar. Hastalık ilerledikçe, bebeğin nefes alması zorlaşır.

Çocuk zorla poz almaya başlar - otururken, ellerini dizlerinin üzerinde dinlendirdi. Solunduğunda, burun kanatları geri çekilir. Arka plan

, Bebeğin nefes alması zorlaştı, ambulans çağırdı. Bu yapılmazsa, kısmi veya tam laringeal kapanma nedeniyle darlık oluşabilir. Solunum durursa, resüsitasyon ve cerrahi müdahale gerekli olacaktır.

Belirtileri ve larenjit tedavisi:

Tanı ve araştırma yöntemleri, gerekli testler

Hastayı incelerken hastanın ses tellerinin durumu kontrol edilir, disfoni değerlendirilir. Doktor vokal kordları özel aletler yardımıyla inceler. Bu, iltihap ve şişme yapısının tam bir resmini elde etmek için bir fırsat verir. Mukozadaki kanamaların varlığında, hastalığın hemorajik formunun geliştiği varsayılabilir.

Doktor lenf düğümleri, burun, ağız, boğazdan enflamatuar reaksiyonların varlığını belirlemelidir. Bu larenjit ve diğer patolojik süreçler arasında bir bağlantı kurar. Ek olarak, laringoskop larinks tarafından incelenir. Gerekirse, bir doku örneği alınır

Hastalığın tanısında kullanılır:

Klinik kan testi. Boğazdan bir leke.

İkincisi, sadece virüsü belirlemeyi değil, aynı zamanda daha etkili bir tedavi rejimi öngörmeyi de mümkün kılar. Enflamatuvar sürecin şiddetini açıklığa kavuşturmak için larinks ve trakeanın röntgen ve bilgisayarlı tomografisi kullanılır.

Bir larenjit fotoğraf vokal kordları üzerinde

tedavi

Larenjit tedavisi ilaçların, halk yöntemlerinin yardımıyla ortaya çıkabilir. Hamilelere özellikle dikkat edilir. Onlar için özel bir etki planı seçilir.

Genel öneriler

Larenks iltihabı olan bir kişinin çok fazla ılık içmeye ihtiyacı vardır. Alkalin olması istenir. Bir distraksiyon olarak, eller ve ayaklar için hardal banyoları kullanılır. Süreç şiddetlenirse, sessizliği gözlemleyin, bu sesi tamamen bozmaz. Çocuklarınızı yapın, böylece güçlü bir ağlama yok.

Hastanın bulunduğu oda en uygun sıcaklık rejimi ve nem seviyesi ile olmalıdır. Kuru hava, semptomlarda bir artışa ve şişkinliğin yayılmasına neden olur. Gıda maddelerinden, kızartılmış ve tütsülenmiş yiyecekleri, soğuk ve sıcak yemekleri, baharatları hariç tutmak gerekir.

ilaç

Larenjit viral formu antibiyotiklerle tedavi edilmez. Tedavide vurgu, antiviral ilaçların kullanımı üzerindedir. Semptomların ilk gününde içmeye başlamalılar. Bundan sonra, etkileri çok fark edilmez. Bu tür araçlar şunlardır:

İnterferon bazlı ilaçlar. Her yaştaki hastalar için Viferon ve Laferobion fitilleri uygundur. Sentetik immünomodülatörler. Virüsün hücre zarının yıkımını uyarırlar. Popüler araçlar Bronhomunal. Doğal kaynaklı tıbbi ürünler. İmmünoflazid çocuklar için reçete edilir. Kalan Aflubin atandı.

Viral larenjit laringeal ödem neden olduğundan, onu kaldırmak için kullanılır

. Bu ilaç tedavi içindir

. Antihistaminikler hafifçe azalır ve ağrı gösterir.

Vücut ısısı çok yüksek ise, ibuprofen ve parasetamole dayalı ilaçlar reçete. Doz ve serbest bırakma formu hastanın yaşına bağlıdır.

Lokal tedavi, boğazdan ve ağrıdan enflamasyonu hafifletmeyi amaçlamaktadır. Spreyler kullanılır: Ingalipt, Oracept, Hexoral. Bakteriyel saldırı viral saldırıya katılmışsa, Bioparox hastalığının üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır.

Insanların anlamı

Patateslerin iyi kanıtlanmış buhar inhalasyonu. Sadece sıcaklık yoksa bunları kullanın. Patatesleri kaynatın, suyu boşaltın. Nane veya papatya ekleyin. Çiftler halinde nefes almak günde 10-15 dakika süreyle 2-3 kez olmalıdır.

Haşlanmış pancar suyu bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Günde iki kez gargara yapmaları gerekiyor. Durulama için, kaynar suda seyreltilmiş bal da kullanılır. Virüs enfeksiyonu ile mücadele etmek yardımcı olur ve dereotu tohumları. Kaynar su ile dökülürler, 40 dakika ısrar ederler. Ortaya çıkan et suyu küçük porsiyonlarda içilir.

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi:

Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

Hamile bir kadının dinlenebilmesi zorunludur. Mümkün olduğu kadar çok su içmeniz gerekiyor, limonlu çay, bal, nane, gül kalçaları karşılanıyor. Sıcak boğaz yıkama ile iyileşme sürecini hızlandırın. Doktor sadece yerel etkileri olan ilaçları alacak. Öksürükle savaşmak için, altta kalanın kökeni olan Imupret taburcu edilir.

fizyoterapi

Viral larenjit inhalasyon ile tedavi edilir. Kuru öksürük ile Pulmicort ve Berodual kullanılması tavsiye edilir. Laringeal ödemleri çıkarırlar. Hormonal ilaçlar sadece durumu hafifletir, bu nedenle diğer yöntemlerle birlikte kullanılırlar.

Doktor atayabilir:

manyetoterapi, UHF, mukoza için MCC, hidrokortizon ile elektroforez, larinksin ultrason tedavisi.

Bir kişi tamir edildiğinde, kronik bir formun gelişmesini engelleyin, ilaç elektroforezi, amplipulse yardımcı olacaktır.

Olası komplikasyonlar

Yetişkinlerde en sık görülen komplikasyon kronik larenjitin gelişmesidir. Tedavi edilmezse atrofik veya prekanseröz larenjit görülebilir. Bazen hastalık solunum yollarında daha az düşer. Bakteriyel bir form da buna katılabilir.

Çocuklarda viral bir hastalığın sten bir hastalığa geçişi mümkündür. Bu durumda, sahte krup, boğulma riski vardır. Epiglotisin enflamasyonu oluşabilir.

Sonuçları şunlardır:

uzun süreli ses kaybı, yara izi, laringeal kanser.

Bir larenjit komplikasyonları hakkında doktor Komarovsky şunları söylüyor:

önleme

Larenjit için bir yatkınlık varsa, o zaman gerekli:

Salgın hastalıklar sırasında kalabalık yerlerde kalmayın. Uygun yaşam koşulları sağlamak. Sertleştirme yöntemlerini uygulayın.

Soğuk algınlığının zamanında tedavisi komplikasyonları önler. Çürükleri zamanında tedavi etmek, kronik hastalıklarla savaşmak gerekir. Solunum sistemini bir banyoda ve mineral su ile önleyici inhalasyonlar yardımıyla temizlemek mümkündür.

görünüm

7-10 gün boyunca uygun şekilde seçilmiş tedavi ile, tamamen hastalıkla baş edersiniz ve nedenini ortadan kaldırırsınız. Bu durumda tahmin olumludur. Hastalığın semptomları ortaya çıktığında tedavinin kesilmemesi önemlidir, çünkü bu durumda hastalık kronik bir forma girebilir.

Viral larenjit tehlikesi, enfeksiyonun komşu organlara yayılabilmesidir. Prognozun uygun olması için, kötü alışkanlıklardan vazgeçilmesi ve yeterli vitamin tüketilmesi gerekmektedir.

İstatistiklere göre, solunum sistemi anatomik özellikleri göz önüne alındığında, larenjit çocuklarını etkileme olasılığı daha yüksektir.

Boğaz ağrısı solunum sisteminin birçok hastalığa eşlik ve genellikle hastalar her şey kendiliğinden gider umuduyla, bu gerekli bir doktoru görmek için düşünmüyoruz, ya kendilerine ait ağrı ile başa çıkacak. Larenjit viral, sadece virüs veya diğer nedenlerden dolayı değil, diğer hastalıklarda da bir komplikasyon olarak ortaya çıkabilen bu tür hastalıklardan biridir. Böyle durumlarda, sağlık sorunlarını yeni semptom değiştirip önlemek için zamanında, doktor gözetiminde olmak önemlidir.

Bu yazıda viral larenjit nedir, hangi semptomların eşlik ettiği, niçin ortaya çıktığı ve neyin tehlikeli olduğu hakkında konuşacağız.

Larenjit nedenleri nelerdir?

Larenjit, farenksin iltihaplanması ile karakterize edilen patojenin doğasına bağlı olarak viral bir hastalıktır veya bakteriyeldir.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı bir hastalık var:

Çeşitli virüslere maruz kalma - influenza virüsü, rinovirüs, mikro virüs, kızamık virüsü ve adenovirüs. Toplam hipotermi, Soğuk içeceklerin aşırı tacizi, soğuk hava soluma. sigara içme, egzoz dumanı, endüstriyel emisyonlar ve zehirli maddelerle kirlenmiş havanın solunması. Ses tellerinin aşırı gerilimi, Çığlık, sürekli yüksek sesli konuşma, özellikle şarkıcılar, konuşmacılar ve öğretmenlerin profesyonel özellikleri nedeniyle ortaya çıkar. Çok kuru ve sıcak iç mekan havası.

Hastalığın klinik resmi

Laryngitis, ne olursa olsun bir virüs ya da bakteridir bakılmaksızın, bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkabilir, ya da zaten mevcut bademcik iltihabı, boğaz ağrısı ve diğer solunum hastalıkları, onların komplikasyon arka planında gelişebilir. Hastalık, bir virüs neden olup olmadığını bakteriyel larenjitin viral arasındaki temel fark, -, boğaz mukoza zarı kızarıklık hapşırma, burun akıntısı vardır.

Hastalığın bakteriyel yapısıyla, belirtiler çok çeşitli olabilir ve bakteri türüne bağlı olabilir. Viral larenjit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir.

Akut formda bu semptomlar eşlik eder:

yanma (bkz. yanan bir boğazında? hissi provoke hangi hastalıklar) boğazında Ve boğazdaki kuruluk ve yabancı cisim hissi. sağlık, ateş, titreme ihlali. sesle değiştirin - bu kaba olur, ses kısıklığı var ve muhtemelen onun kaybı zamanına kadar, ses gücünü bayılma. bazen balgam ile Ağrılı havlayan öksürük, burun akıntısı. Boğaz ağrısı ve ağrı hareketleri nefes.


Kronik larenjit, bu gibi belirtileri gözlemledi:

Sesin kısaltılması - ses kısıklığı, ses kaybı, gün boyunca sesin tonlarında değişiklikler. Boğazda veya yabancı cisimdeki bir yumru hissi, yanma ve boğazda kaşıntı hissi. Subfebril göstergelere vücut sıcaklığında kısa süreli bir artış olabilir. Acı bir kuru öksürük.

Genellikle larenjit hastalığın ne kadar hızlı teşhis edildiğine ve tedavinin ne kadar etkili olduğuna bağlıdır.

komplikasyonlar

Diğer herhangi bir hastalık gibi, larenjit de komplikasyonlara yol açabilir.

Çoğu zaman bunlardan bazıları vardır:

laringeal ödem; mediastenit; larinksin stenozu; larinksin engelli hareketliliği; Sesin sürekli değişmesi.

Önemli! Laringeal ödem ve darlık, boğulma ve solunum durması ile sonuçlanabileceği için acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi komplikasyonlardır.

Larenjit Tanısı

Hastalığı teşhis etmek için, ağız boşluğu, lenf düğümleri, ses telleri ve boğazını muayene edeceği bir doktor konsültasyonu gereklidir. Bu inflamasyon derecesini tespit etmek ve belirlemek için yapılır. Sonra hastalığın şeklini belirlemek için bir smear almanız gerekir.

Ek olarak laringoskopi ve radyografi, PCR tanısı ve virolojik analizler tanı için kullanılabilir. Virüs tipini belirlemek, laringeal ödem tespit ve ses tellerinin konjugasyonu için bu yöntemleri kullanın.

Viral larenjit tedavisi yöntemleri

Hastalığın tedavisini tam olarak yerine getirebilmek için, doktor tarafından reçeteyle yazılan ve sağlığa zarar vermeden kendi elleriyle kullanılabilecek tüm yöntemlerin tanımını içeren bir talimata ihtiyacınız vardır.

Viral larenjit ve bu hastalığın tedavisi, her şeyden önce, vokal akorlar için mutlak yatak istirahatı ve sessizlik rejiminin uygulanması anlamına gelir. Yasaklar arasında sıcak ve baharatlı yemekler, baharatlar ve iltihaplı mukoza için tahriş edici olarak görev yapabilen katı gıdalar bulunur.

Günde sıvı 3 litre kadar içilmesi tavsiye edilir içme modunu gösterdi. Bu maden suyu, meyve suları, çay veya sıcak süt olabilir. Viral larenjit tedavisindeki son yer, tam beslenme ve odayı havalandırması ve içindeki havayı nemlendirmesi, aynı zamanda hastalık dönemi için sigara ve alkolden mutlak bir şekilde reddedilmesidir.

Başarıyla gargara ve inhalasyon uygulandı. Gargaralar için soda ve tuz çözeltileri, bitkisel tava ve pancar suyu kullanın.

İnhalasyonlar mineral sular, otlar ve uçucu yağlar, soda çözeltisi ile yapılabilir. Bu fonların fiyatı küçüktür, ancak hoş olmayan belirtilerle baş etmede ve hastalığın genel durumunu hafifletmede çok etkilidirler.

Larenjitli ilaçlar sadece ihtiyaca bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir. Genellikle vazodilatasyon, dekonjestan, anti-inflamatuar ve antipiretikler, ayrıca öksürük beklentileri için kullanılır.

Bu makaledeki fotoğraf ve video, biz, tehlikeli komplikasyonlar ne kadar ve hangi yöntemleri eşliğinde ne belirtiler viral larenjit nedeni, doktorlar hastalığı teşhis öğrendik.

Viral larenjit, yetişkinlerin büyük çoğunluğunda ve bu hastalığın belirtileri olan tıbbi kurumlara dönen çocuklarda teşhis edilir.

Larinksin viral inflamasyonunun spesifik semptomları

Larenjitin yetişkinlerde ve çocuklarda sıklıkla ortaya çıkmasına rağmen, herkes hangi semptomların soğuk algınlığı ile ayırt edilebileceğini bilemez. Fakat gecikmiş tedavi trakea ve bronşide iltihaplanma, “ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun bağlanması” ve çocuklarda olası yalancı krup saldırıları ile doludur.

Bu bir soğuk değil, bir larenjit, bu tür belirtilerden söz edebilir:

Boğaz ağrısı. Hastalar boğazlarında öksürerek çıkarılmayı istediklerini fırında pişirip öğüttüklerini açıklar. Ağrı yeme ve tükürük yutma ile artar. Öksürük. Larenjitli bir hastayla öksürük duymuş olan bir kişi sadece bu temelde bir hastalıktan şüphelenebilir. Öksürük çoğu zaman rahatsız edici, verimsiz, rahatlama getirmez. O "havlayan" olarak tanımlanıyor. Çocuklar öksürdüğünde metalik notaları dinleyebilirler, bu durumda bir kontrolde olmalıdır: bu semptom laringeal lümenin aşırı derecede dar olduğunu, boğulma atağının mümkün olduğunu gösterir. Sıcaklıkta artış. Sıcaklık indeksi, hastalığın doğasını, viral veya bakteriyel olarak belirleyebileceği kriterlerden biridir. Genel olarak esenliğin bozulması. Larenjit, uyuşukluk, halsizlik, halsizlik, iştah kaybı ile eşlik eder. Yıl kadar olan çocuklar kaprisler, güçlü ağlama, kaygı ile işaretlenir.

Larenjitin viral, bakteriyel, alerjik olduğu bilinmektedir. Ayrıca, hastalık laringeal mukozanın mekanik veya toksik tahrişine bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalığın nedeninin belirlenmesi, yani patojen tipi, tedavinin doğasında önemli bir rol oynar.

Viral larenjit, influenza, parainfluenza, rotavirüs veya adenovirüs enfeksiyonu, diğer SARS nedeniyle oluşur ve kendini özellikle gösterir.

Hastalığın 1 ila 5 gün arasında kısa bir kuluçka dönemi vardır. Bunun nedeni, mikroorganizmaların onu kışkırtması, virüsler, çok hızlı çoğalmasıdır. Hasta ile doğrudan temas halinde olan çocuklar, virüsler hastalığa yetecek miktarda çarpabilir, tam anlamıyla saatlerce. Çocuklar genellikle larenksin anaokulundan ve okuldan viral inflamasyonunu "getiriyor". Hastalık kendini açıkça gösterir. Acı aniden ortaya çıkar, sıcaklık paralel olarak yükselir. Çocukların ruh hali ve davranışlarının tam anlamıyla nasıl değiştiğini görebilirsiniz: bebekler pes edebilir ve ağlayabilir, daha büyük çocuklar kaprislidir, oynamak istemez ve meşgul olmazlar. Bu noktada, virüsün çoğalmasını ve hastalığın ilerlemesini önlemek için antiviral ilaçlarla tedaviye başlamak gereklidir. Ne de olsa, vücudun kendi savunmaları henüz harekete geçirilmemiştir ve kendi interferonu, insanlarda yalnızca hastalığın başlangıcından sonraki üçüncü günde üretilmeye başlamaktadır. Sıcaklıkta artış. Kural olarak, larinksin viral iltihabı ile, termometre sütunu hemen 38 С ve üstü yükselir. Tedavi geciktiyse sıcaklık 2-4 gün veya daha uzun sürebilir. Rinit. Soğuk algınlığı larenjit belirtisi olmamasına rağmen, virüsler tüm nazofaringeal mukozaya saldırabildiği için sıklıkla hastalığa eşlik eder.

Viral kökenli larenjit nasıl tedavi edilir

Ne yazık ki, modern pediatristler bile sıklıkla "reasürör" ve akut solunum yolu viral enfeksiyonu veya larenjit semptomları olan çocuklar için antibiyotik tedavisi reçete etmektedir. Ancak hastalık viral ise, antibakteriyel ilaçlar sadece iyileşmeyi hızlandırmaz ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olmaz, aynı zamanda disbiyoz ve ciddi bir alerjik reaksiyona da neden olabilir. Bir şeyin farkında olmak gerekir: virüslere karşı antibiyotikler güçsüzdür, bu nedenle larenjit tedavisinden önce, doğasını belirlemek gerekir.

Antiviral ilaçlar, gırtlak iltihabının ilk semptomlarının belirtileri ile alınmalıdır. Genellikle, doktor üç gruptan birine ait bir ilaç reçete eder:

İnsan interferonunu içeren veya üretimini uyaran preparatlar. En genç yaşta mümkün rektal fitiller ve Laferobion Viferon, burun damlaları ve Laferon Nazoferon yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit dahil viral hastalıkların tedavisi. Sentetik immünomodülatörler. Kompozisyonlarına giren maddeler, virüslerin hücre zarlarını tahrip etmeyi amaçlamaktadır. Larenks iltihabı ile, Bronchomunal, Ribomunal, Groprinazin ve diğerleri en sık reçete edilir. Bitkisel kökenli müstahzarlar. Kendi savunmasını teşvik eder ve virüsleri kendileri etkiler. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi ve larenksin inflamasyonu bunun bir sonucu olarak Aflubin, Resistol, Ocillococcinum, Esbiritox. Çocuklar için iyi bir hazırlık Immunoflazid var.

Antiviral ajan ile paralel olarak antialerjik tedavi uygulanır. Herhangi bir virüs hastalığının alerjik bir bileşeni olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, anti-hiposamin ilaçları mukoza iltihabının giderilmesine yardımcı olur ve bu nedenle larenjit ile ağrı ve öksürük karakterini etkiler. Doğumdan 3 yaşına kadar olan çocuklar için evrensel bir çözümdür. En yaşlı çocuklara L-cet, şuruplarda Tsetrin, yetişkinler - aynı ilaçlar, ancak tabletler şeklinde reçete edilir.

Larinksin viral inflamasyonu için antipiretikler dikkatli bir şekilde alınmalıdır ve sadece sıcaklık yetişkinlerde 39 ° C'nin üzerinde ve çocuklarda 38.5 ° C'nin üzerinde yükseldiyse, aksi takdirde hastalığın süresi daha uzun olacaktır. Sıcaklıktaki bir artış, vücudun bir rahatsızlığa karşı dayanıklı olduğunun bir göstergesidir, eğer bu artış kritik değilse, buna müdahale etmek gerekli değildir. Hastanın ateşi varsa Parasetamol veya Nurofen almalısınız.

Virüsün üstesinden gelmesine yardımcı olmak için, özellikle de askorbik asit olmak üzere vitamin kompleksleri alınabilir.

larinks viral iltihap semptomatik tedavisi öksürük önleyiciler (Stoptusin, Sinekod) aerosollerle (Faringosept, Efizol, Lisobakt, Strepsilz) gelen tabletler, yuvarlak ve yassı haplar, pastiller ve boğaz (Ingalipt, Hlorfillipt, Angileks) arasında, emilim almak üzere azaltır. Soluma tedavisi de etkilidir. Hasta öksürmeye başlar kurtarma gibi, o Mukaltin, ACC, Prospan veya başka söktürücü ilaç içmesi gerekiyor.

Larenks mukozasının viral inflamasyonu olan bir hastaya yatak istirahati ve bol miktarda ılık içecek tavsiye edilir. Ahududu, kalina, siyah frenk üzümü ile çay - bu tür hastalık için çok iyi ilaçlar. Bal, soda veya alkali maden suyu içeren süt, tahriş olmuş laryns'i sakinleştirecek ve boğazınızı temizleyecektir.

Viral doğanın larenjitleri zamanında başlamış olsa bile, hasta iyileşti, biri koruyucu olmalı, hastalığın 5.-7. Gününde, bakteriyel bir enfeksiyon eklemek mümkün. Daha sonra antibiyotik alınması sorunu tekrar gündeme gelecektir.

Okumanızı tavsiye ediyoruz: Larenjit tedavisi nedir

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Chlorophyllipt bir alkol çözeltisi ile gargara nasıl

Chlorophyllipt - bilinen bir antibakteriyel ilaç, yağ veya etanol bazlı bir çözelti şeklinde üretilmiştir. Alkol tentürü Rus ("Wifitech") ve Ukrayna ("Galichpharm") şirketleri tarafından üretilmektedir.

Erişkinlerde sık boğaz ağrısı nedenleri

Yetişkinlerde sürekli bademcik iltihabı giderek artmaktadır. Patoloji oldukça kolay bir şekilde kişiyi etkiler ve sürekli relapslarla ağrılıdır. Herkes, sık anjinanın ana nedenlerinin farkındadır, ancak görünüşlerini azaltmanın etkili bir yolu yoktur.