Loading

Bakteriyel tonsillit ve nasıl tedavi edilir?

Tonsillit veya sıradan tonsillit herkese tanıdık bir patolojidir. Belki de, hayatında en az bir kez bu hastalıktan muzdarip olmayan tek bir kişi yoktur. Vahşetin doğası gereği, bademcik iltihabı tipik bir solunum enfeksiyonu.

Hastalığın tedavisinde özel bir zorluk yoktur, bu konudaki en önemli şey yetkin ve zamanında bir yaklaşımdır. Bugünün malzemesinde, anjinin bakteriyel formu, özellikleri ve tedavi yöntemleri hakkında konuşalım. Fırsatları Sonra aşağıdaki makaleyi sonuna kadar okuduğunuzdan emin olun.

Hastalığın Nedenleri ve Belirtileri

Bakteriyel bademcik iltihabı bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabıdır.

Bakteriyel bademcik iltihabı insan solunum sisteminde gelişen inflamatuar bir süreçtir. Enflamasyonun provokatörleri, palatine bademcikler ve nazofarengeal dokuları etkileyen patojenik bakterilerdir.

Her türlü bakteri bu tür bademcik iltihabına neden olabilir, ancak çoğu zaman streptokokların istenmeyen aktivitesinden dolayı gelişir.

Daha nadiren, patoloji provoke edilir:

 • ankranobakteriyami
 • mikoplazmalan
 • klamidya
 • Neisseria

Bakteriyel bademcik iltihabının kök nedeni hava kaynaklı enfeksiyonlardır. Bademcikler ve nazofarenksin iltihaplanmasının görünümünü belirleyen faktörler şunlar olabilir:

 1. Vücudun genel ve yerel hipotermisi
 2. zayıf bağışıklık
 3. son zamanlarda ARVI devredildi
 4. kronik insan patolojileri
 5. Enfeksiyon taşıyıcısı ile sık temas

Bakteriyel tonsillit belirtileri solunum sistemi hastalıkları için standarttır. Hemen her zaman bu hastalık ile gözlenir:

 • vücut sıcaklığı 38 dereceye kadar yükseldi
 • baş ağrısı
 • uyuşukluk
 • zayıflık
 • titreme
 • genel ateşli devlet
 • boğaz ağrısı
 • parafin bademcikler, nazofarengeal dokularda bir plak görünümü ve kızarıklık

Bakteriyel anjinanın diğer hastalık türlerinden ayırt edici bir özelliği, soğuk ve konjonktivit olmamasıdır. Gerisi, hastalık KBB hastalıkları için normalde ortaya çıkar.

Hastalık türleri

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir

Bakteriyel bademcik iltihabı, kursun niteliğine göre iki ana tipe ayrılmaktadır. Tıpta vardır:

 • Kendisini bir kez ve belirgin bir biçimde ortaya koyan akut bir patoloji şeklidir. Böylesi bir bademcik iltihabı, bazı olumsuz faktörlerin tesadüfleri üzerine gelişir ve tedaviye yönelik yetkin yaklaşımda, oldukça kısa sürede ortadan kaldırılır.
 • Hastalığın akut formunun sistematik belirtileri veya bir kez geliştirilmiş patolojinin yokluğu ile gelişen, bakteriyel genesisin kronik boğaz ağrısı. Bu bademcik iltihabının ayırt edici özelliği palatine bademcikler ve nazofarenksin sürekli olarak patojenik bakterilerin olumsuz etkisi altında olmasıdır. Kronik anjina daha az belirgin bir rejimde ortaya çıkar, ancak periyodik olarak ağırlaşabilir ve hastalığın akut formu olarak ilerleyebilir. Kronik tonsilliti tedavi etmek çok daha karmaşıktır ve bu nedenle gelişimini kabul etmek istenmeyen bir durumdur. Özellikle de solunum sistemine bakteriyel hasar geldiğinde.

Percolasyon parametresine ek olarak, bakteriyel bademcik iltihabını sınıflandırmak için patojenik mikroflora faktörü kullanılır. Yukarıda belirtildiği gibi, streptokokal anjina yaygındır, ancak bu tip lezyonlar:

 • istenmeyen mikrofloranın hem virüsler hem de bakteriler tarafından temsil edildiği karışık
 • Chlamydia, klamidya aktivitesine bağlı olarak bademcikler ve nazofarinks iltihabı ile karakterize
 • Mikroplazma, mycoplasmas ve diğer enfeksiyonlara bağlı gelişir.

Patojenik mikroorganizmaların parametresi ile bakteri bademcik iltihabı tipinin sadece hastalıklı bir kişinin karmaşık teşhisine dayanarak belirlenmesi mümkündür. Bunu göz önünde bulundurarak, anjinin ilk belirtilerinde, tereddüt etmemek, kendi kendine ilaç kullanmamak ve en yüksek kalitede ve etkili tedavinin organizasyonu için bir poliklini ziyaret etmek daha iyidir. Bu yaklaşım, bakteriyel orijinli bademcik iltihabının tedavisi için en uygun olanıdır.

Olası komplikasyonlar

Başlatılan rahatsızlık, bir dizi ciddi komplikasyona neden olabilir

Bakteriyel doğanın anjina, garip bir şekilde karmaşıktır. Kural olarak, hastanın hastalığının tedavisine uygun bir şekilde cevap vermediği veya varlığının gerçeğini tamamen göz ardı ettiği takdirde, patolojinin olumsuz sonuçları ortaya çıkar.

Bakteriyel tonsillit komplikasyonları hem lokal hem de yaygın olabilir. Sonuçların şiddeti doğrudan, anjinin kendisinin ciddiyetine ve hastanın vücudunun özelliklerine bağlıdır.

Bademcik iltihabının yaygın komplikasyonlarına gelince, büyük parçaları veya tüm vücudu etkileyen, bunlar:

 1. değişen şiddetin romatizması
 2. kan zehirlenmesi
 3. apandisit alevlenmesi
 4. böbrek problemleri
 5. Solunum sistemi kronik patolojisinin gelişimi
 6. Mevcut kronik hastalıkların güçlendirilmesi
 7. zatürree

Neyse ki, anjinin bu tür tehlikeli sonuçları nadirdir ve sadece ihmal edilmiş klinik vakalarda görülür. Genellikle, bakteriyel bademcik iltihabı en yaygın olanları lokal komplikasyonlara neden olur:

 • apse, nazofarengeal ve badem dokusunun flegmonu
 • farklı oluşumların otit
 • larinksin şişkinliği
 • etkilenen solunum yollarının kanaması
 • ARVI daha şiddetli formları

Angina lokal komplikasyonlarının daha kolay ortadan kaldırılmasına rağmen, bunlara da tolerans gösterilmemelidir. Aksi halde, bademcik iltihabından kurtulmak için harcanması gereken 1-2 hafta, sonuçlarının en karmaşık tedavisinden birkaç ay sonra ortaya çıkacaktır. Doğal olarak, durumları böyle koşulların birleşimine getirmek, buna değmez.

ilaç

Antibiyotikler - bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinin temeli

Bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi, çeşitli yönlerde hemen gerçekleşen karmaşık bir işlemdir. Bir yandan hastalığı tam olarak iyileştirmek için, enfeksiyonun odağını, diğer yanda - hastalığın hoş olmayan semptomlarını durdurmak için, üstesinden gelmek gerekir. Bu hedeflere ulaşmak için her zaman tıbbi preparatlar kullanılır.

Bakteriyel boğaz ağrısı durumunda, bunların listesi şunları içerir:

 • Belirli bir hastanın analiz sonuçlarına göre seçilen antibiyotikler. Tabii ki, her türlü bakteriyle mücadele edebilen, genel etki gösteren antibakteriyel ilaçlar da kullanabilirsiniz. Ama uygun etkiye sahip olacak mı? Büyük olasılıkla - hayır, çünkü patojenik mikroflora, vital aktivitenin türü ve özgüllüğünden etkilenmelidir. Bu, yalnızca kliniğe gittikten ve özel muayene yöntemlerini geçtikten sonra yapılabilir, bu nedenle, bakteriyel bademcik iltihabının ilk belirtilerinde, doktora yaptığı ziyareti geciktirmemek daha iyidir. Bu patolojinin kendi kendine tedavisi sadece hastanın korkusu ve riski üzerinde gerçekleştirilir. Genel bilgi için, en sık bakteri anjina ile Azitromisin, Flemoxinum ve Sumamed türünde tabletli antibiyotik atandığını unutmayın. Hastalığın doğası ciddi ise veya kişinin kronik bademcik iltihabı varsa, antibiyotik enjeksiyonu dışarıda bırakılmaz. Son seçim her zaman profesyonel bir doktor tarafından yapılmalıdır.
 • Boğaz ağrısı belirtilerini durdurmak için yardımcı olan ilaçlar. Bunlar boğaz ağrısından her türlü hap veya pastil, etkilenen nazofarenks, ağrı kesiciler, spreyler, ateş düşürücü ve benzeri ilaçların durulanması için çözümler içerir. Genel olarak, her şey belirli bir hastada hastalığın belirtilerine bağlıdır. Doktor antisimptomaticheskaya terapisi ziyaret bile kendini organizasyon olabilir ama bu tedavi, sadece ve sadece belirli bir süre için belirtiler ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır tamamen bakteriyel tonsillit kurtulmak için kaliteli bir seçimi ve antibiyotik sonraki kullanımını gerektiğini hatırlamak önemlidir edebilir önce.
 • İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar. Bu ilaç sınıfı, vücudun patojenik mikroorganizmalar ile savaşmasına yardımcı olduğu için genel tedavi süresini hızlandırmak için kullanılır. Genellikle, bademcik iltihabı hastalarına hafif immünomodülatörler ve vitamin kompleksleri reçete edilir.

Ortalama olarak, bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi 1-3 hafta sürer. Son tedavi süresi, belirli vakaların spesifik özellikleri dikkate alınarak belirlenir ve büyük ölçüde hastadaki rahatsızlığın şiddetine bağlıdır.

Yukarıda sunulan bilgilerden anlaşılacağı gibi, bakteriyel bademcik iltihabının kendi kendine ilaçlanması iyi bir fikir değildir, bu nedenle, bu hastalık ortaya çıktığında, mümkün olan en kısa zamanda polikliniği ziyaret etmelisiniz. Sadece böyle bir yaklaşım terapinin başarısını garanti edebilir. Diğer durumlarda, tedavi, sadece herhangi bir kişinin sağlığı ile ilgili olarak kabul edilemez olan şans için düzenlenmiştir.

En iyi halk tedavisi yöntemleri

Durulama boğaz rahatsızlığı daha hızlı tedavi yardımcı olacaktır

Profil ilaçların kabul edilmesi, bakteriyel bademcik iltihabının tedavisinde zorunlu ve ana bir bileşendir. İlaçların tamamen yerine konması için geleneksel tıp yöntemleri yeterli değildir, ancak destek olarak davranmaları oldukça iyidir.

Terapi sürecini hızlandırmak ve alınan ilaçların etkisini arttırmak için:

 • Buhar inhalasyonlarını gerçekleştirin. Birkaç patates ve soğanın henüz kaynatıldığı bir su kabı üzerinde buharları solumak için mükemmeldir. Soluma prosedürleri tercihen günde iki kez ve yatmadan önce bir kez tekrarlanmalıdır. Inhalasyon için kontrendikasyonlar biraz. Bu tedavi yöntemi, sadece pürülan tonsil lezyonları ile birlikte, hastada yüksek sıcaklıkta kullanılmamaktadır.
 • Durulama için tuz çözeltileri kullanın. Çok basit bir şekilde hazırlayın - 1 çay kaşığı sofra tuzu, yarım çay kaşığı soda ve bir bardak kaynamış ılık su karıştırın. Elde edilen karışım nazofarenksin tek bir durulaması için kullanılır. İşkence prosedürleri günde en az 7-8 kez tekrarlamak için önemlidir. Her yemekten sonra durulama zorunludur.
 • Bal, sarımsak ve soğan için gıda tüketimini artırın. Prensip olarak, burada profil açıklamalarına gerek yoktur. Bu ürünlerin patojenik bakterilerin kurtulma sürecini hızlandırması ve vücudun bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirmesine yardımcı olması garantilidir. Daha fazla bal, sarımsak ve soğan yiyecek için kullanılacaktır - daha iyi. Doğal olarak, fanatizm olmadan hareket etmeli ve onlara alerjiniz olduğunda bu ürünleri terk etmelisiniz. Diğer hususlarda, işaretli ürünlerin kabulü konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Dikkate alınan geleneksel tıp yöntemlerini kullanmanın yanı sıra, bakteriyel boğaz ağrısından kurtulma sürecinde hiçbir şey gerekmemektedir. Uygun şekilde seçilen ilaçlarla kombinasyonları, bademcik iltihabının tedavisinde maksimum etkiyi benzersiz şekilde elde edecektir.

Bakteriyel tonsilliti viralden ayıran nedir?

Bakteriyel bademcik iltihabı bakteriler ve viral neden olur - virüsler

Bugünkü makalenin sonunda, bakteriyel bademcik iltihabı ve viral bademcik iltihabı arasındaki temel farklılıkları inceleyeceğiz. İlk olarak, her iki patojen mikrofloranın özünü ayırt etmek gereklidir. Virüsler, yutulduğunda derhal saldırıya başlayacak tipik parazitlerdir. Bakteriler şartlı olarak patojenik mikroorganizmalardır ve vücudu sadece belirli koşullar altında (bağışıklıkta düşüş, hipotermi vb.) Olumsuz yönde etkilemeye başlarlar.

Bu farklılığa rağmen, virüslerle savaşmak bakterilerden biraz daha zor. Hastalığın süresi ve bakteri uzun süre mukoza üzerinde durmak ve periyodik olarak patojenitesini etkinleştirebilirsiniz - Bu virüs, insan vücudunun mikrofloradaki kısa süre olmasından kaynaklanmaktadır.

Gösterme açısından bakteri bademcik iltihabı da hastalığın viral oluşumlarından farklıdır.

Kural olarak, bakteri enfeksiyonu sadece lokal olarak kendini gösterir, yani - solunum sistemindeki amigdala ve nazofarinks dışında hiçbir şey etkilenmez. Ayrıca, bakteriyel bademcik iltihabı uzun (15 güne kadar) gelişir ve her zaman düşük bir sıcaklık (38 santigrat dereceye kadar) eşlik eder.

Viral anjina için, tam tersine, hastanın vücut ısısındaki hızlı artış ve belirgin artış (39-40 dereceye kadar) karakteristiktir. Geri kalanlarda, terapi süreci haricinde, anjina tipleri hemen hemen aynıdır.

Videodan evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edeceğinizi öğrenebilirsiniz:

Belki de, günümüzün konusuyla ilgili bu en önemli hükümler son buldu. Sunulan materyalin sizin için yararlı olduğunu ve ilginç sorulara cevap vereceğini umuyoruz. Size sağlık ve tüm hastalıkların başarılı tedavisi!

Bakteriyel boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi (bademcik iltihabı)

Bakteriyel bademcik iltihabı (bakteri anjina) bademcik iltihabıdır ve bu da bakteriyel bir enfeksiyona neden olur. Angina, bakterilerin yanı sıra, virüslerin, mantarların veya virüslerin bakterilerle olan ilişkilerinin neden olabildiği, birbirinden tamamen farklı bir hastalık anlamına gelir. "Bakteriyel boğaz ağrısı" ifadesini kullanarak, doktor hastalığın tedavisinde ortaya çıkmasının nedenlerini ve özelliklerini gösterir.

Gelişim nedenleri

Anjinin nedeni bakteridir. Çoğu zaman bunlar streptokok, stafilokok, pnömokok, intestinal ve psödomonas aeruginosa ve diğerleridir. Çocuklarda, hastalığın nedeni genellikle klamidya, mikoplazma ve ürelazmadır.

Bazen bademcikler iltihabı, normalde bir kişinin ağzının mukoza üzerinde yaşayan şartlı patojenik mikroflora neden olur. Uygun koşullar altında, mikroplar aktif olarak çoğalmaya ve çoğalmaya başlar ve bağışıklık sistemi büyümelerini içermez ve anjinaya başlar.

Ana neden - bakterilere ek olarak, katkıda bulunan faktörlerin varlığı, hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynar, örneğin:

 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması;
 • vücutta kronik enfeksiyon odakları;
 • hipotermi;
 • malnütrisyon, monoton proteinli besinler ve beriberi;
 • yabancı cisimlerle bademcikler için yaralanma.

Nasıl enfekte olabilirim?

Ana bulaşma yolu hasta bir kişiden gelen enfeksiyondur. Hastalığın ilk günlerinde enfeksiyonun en büyük tehlikesi. Bununla birlikte, hastalığı olan bir kişinin 2-3 hafta daha fazla bakteri salgılayabileceğini ve başkalarına bulaşabileceğini unutmayın. Bu nedenle, anjina kasılma riski, daha az ölçüde olsa da, şu anda kalır.

Eğer hastalığınız, kronik rinit ya da sinüzit ve diğerleri gibi vücudunuzdaki kronik enfeksiyonlarınız varsa, hasta bir kişiyle temas etmeden bakteriyel boğaz ağrısı ile hasta olabilirsiniz. Daha az sıklıkla hastalık ağız boşluğunun mikroflorasına neden olur, bu da anjinayı bağışıklıkta keskin bir azalma ile provoke edebilir. Kirlenmiş nesnelerle bademciklerin yaralanması da bakteriyel iltihap gelişmesine neden olur.

Klinik ve hastalığın belirtileri

Fotoğrafta, bakteri anjina: sağ - lacunar üzerinde, sol foliküler

Bakteriyel boğaz ağrısı semptomları benzerdir, ancak bakteri türüne bağlı olarak, hastalığın belirtileri biraz farklı olabilir. Örneğin, ciddi ile karakterize, streptokokların neden olduğu bademcik iltihabı ve böylece geç iç organların komplikasyonlar (romatizma, glomerulonefrit, vs.) büyük bir yüzdesi. stafilokok anjin için apseler geliştirmek için yapılar ve eğilimini çevreleyen enflamatuar yanıtı yaymak için tipik eğilim düşündü.

Hastalığın çoğu, çeşitli formlarda oluşur: catarrhal, lacunar ve follicular. Bu formlar aslında aynı sürecin aşamalarıdır, diğerine girerler veya paralel olarak gerçekleşebilirler.

Her formun ana semptomlarını kısaca açıklayalım.

Catarrhal anjina

Hafif zehirlenme belirtileri, boğazda ağrı veya rahatsızlık, düşük dereceli ateş ve bademcik kızarıklığı eşlik eder. Purulent baskınlar henüz.

Foliküler boğaz ağrısı

Enflamasyon bademciklerin foliküllerine daha derine geçer. Bu form, orta derecede zehirlenme, vücut ısısında keskin bir yükselme, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü belirtileri gösterir. Bademcikler plakla kaplıdır.

Lacunar Angina

Fotoğraf lacunar angina'daki tipik baskınları gösteriyor.

Bademciklerin lacunalarının bir yenilgisi vardır. Orta veya ciddi zehirlenme, boğaz ağrısı, yüksek ateş, lenf düğümlerinde artış belirtileri vardır. Bademcikler neredeyse tamamen plakla kaplıdır.

Hastalığın semptomları büyük ölçüde hastanın yaşına, organizmanın bireysel özelliklerine ve eşlik eden patolojiye bağlıdır. Çocuklarda bakteri bademcik iltihabı erişkinlerden daha şiddetlidir ve kusmaya, şiddetli ishali ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Nasıl ve ne tedavi edilir?

Angina'yı ilk günlerden tedavi etmelisin. Tedavinin en önemli özelliği antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır. Terapi için geniş spektrumlu antibiyotikler (penisilinler veya aminoglikozitler) seçin.

Paralel olarak, ağrıyı azaltmak ve ağrı sendromunu (Ibuprofen, Paracetamol) hafifletmek için ağrı kesici ve antipiretik ilaçların alınması tavsiye edilir. Belirtilen ödemde antialerjik ajanları (Fenistil, Loratadin, vb.) Atar.

Hastalığın lokal tedavisi, durulama antiseptik solüsyonları (Miramistin, Furacilin, Septomyrin, vb.) Ile önerilmektedir. Hasta, hastalığın semptomlarını çözmek için boğaz veya pastiller için spreyler kullanabilir.

İpucu! Eğer anjine ciddi pürülan çökeltiler eşlik ediyorsa, o zaman seyreltilmiş hidrojen peroksit için uygundur. O, pus ile temas eder ve bademcikleri çabucak temizler.

Sıkı yatak istirahatine büyük önem verilmektedir. Bu, kalp ve eklemlerdeki komplikasyon olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca hasta, koruyucu bir diyete uymalı ve zehirlenme belirtilerini azaltmak için çok miktarda sıvı tüketmelidir.

Doktora sorular

Boğaz ağrısı semptomları vardı: boğaz ağrısı ve şişmiş bademcikler. Üç gün boyunca azitromisin ile boğaz tedavi etmeye çalıştım ama yardım etmedi. Bir hafta sonra bir loru görmeye gittim ve Ceftriaxone'u bana iğrenç olarak reçete etti. Çekiçe zarar verdiğini duydum, onu atadıkları doğru mu?

Seftriakson geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, anjinin tedavisi için reçete edilir. Evet, onun enjeksiyonları hasta için tatsızdır, ancak alerjiniz yoksa onu lidokainle (lokal anestezi) birlikte bıçaklayabilirsiniz.

Bakteriyel anjini sadece Bioparox ve durulamalarla tedavi etmek mümkün mü?

Bioparox iyi bir antibakteriyel spreydir, ancak anjina veya ilk aşamalarında (catarrhal form) karmaşık tedavi şemasında kullanılması önerilir. Şiddetli pürülan anjinin tek başına bu ilaç ile tedavi edilmesi istenen sonucu veremez ve komplikasyonlara yol açabilir.

Bakteriyel mikrofloranın neden olduğu anjin, zorlu bir hastalıktır. Başlıca tehlikesi erken ve geç komplikasyonların gelişmesidir. Zamanında ve yetkin tıbbi bakım, hastayı bu tür problemlerden kurtarır ve sağlıklı bir boğaz döndürür.

Belirtileri ve bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi

Bakteriyel bademcik iltihabı - bakteri görünümünden kaynaklanan bademcikler bir yenilgi. Bu tip hastalık, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda oldukça sık görülür. Bakteriyel bademcik iltihabının özelliği, bademcikler üzerindeki pürülan oluşumların ve deformasyonlarının ortaya çıkmasıdır.

Hastalığın nedenleri

Bu hastalık hangi bakteriye neden olur? En sık - streptokok ve stafilokok. Bazen klamidya ve mikoplazma etkiler. Bakteriyel bademcik iltihabı genellikle hava yoluyla ve iç yolla bulaşır. Bu nedenle, enfekte bir kişinin mutfak eşyaları ve hijyenik nesneleri kullanarak enfekte olabilirsiniz.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan bir dizi faktör vardır:

 • bağışıklığın zayıflaması, bazen hamileliğin arka planında;
 • sık soğuk algınlığı;
 • nazofarenks veya ağız boşluğunun kronik hastalıkları (burnun septumunun eğriliği, çürük, adenoidlerin iltihabı);

Çocukluk döneminde, bu tip bir tonsillit çok nadirdir.

Bilmek önemlidir! Keskin sıcaklık değişiklikleri bakterilerin aktif ömrüne katkıda bulunur! Sonuçta, birçok insan onların taşıyıcıları. Pasif durumdan, bakteriler hipotermi altında çıkar.

Hastalığın belirtileri

Bademcikler etkilendiğinde ortaya çıkan ilk işaret, yutulduğunda boğazda keskin bir ağrıdır. Hastalığın seyri bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmasıyla birlikte:

 • artan vücut ısısı;
 • vücutta ağrıyan;
 • Vücudun genel halsizlik;
 • sık migren;
 • iştahsızlık.

Tonsillit bademciklerin ilerlemesi sırasında, boyut olarak kırmızılaşır, pürülan oluşumlar vardır.

Viral ve bakteriyel bademcik iltihabı - fark nedir

Viral bademcik iltihabı ve bakteriyel hastalık nasıl ayırt edilir? Virüslerden etkilenen bademciklere gelince, gelişme yavaş bir karaktere sahip. Bakterilerin neden olduğu hastalık yaklaşık 5 saat içinde kendini göstermektedir. Hastalığın viral seyrinin aksine, bademcikler üzerinde bakteriyel bademcik iltihabı ile, pürülan pıhtılar oluşur, beyaz bir kaplama ortaya çıkar.

Bilmek önemlidir! Hastalığın bakteriyel seyrinden sadece antibiyotik alarak ortadan kaldırılabilir! Viral bademcik iltihabı çok daha kolay tedavi edilir ve bir kişi bağımsız olarak onunla başa çıkabilir.

Hastalığın tedavisi

Bakteriyel bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? İlk belirtilerde hemen uzmana hitap etmek gerekir. Bu hastalık komplikasyon riski olduğundan hızlı bir cevap gerektirir. Tedaviye kendiniz başlamayın, çünkü yanlış seçilmiş ilaçlar akut bakteriyel bademcik iltihabına neden olabilir.

Genellikle, hastalığın ilk aşamasında, doktor antibiyotik reçete eder. Bu ilaçlar patojenler - streptokok, stafilokok ve diğerleri ile mücadele etmek için gereklidir. Antibiyotikler yaklaşık 10 gün alınmalıdır. Bu dönemde sıkı yatak istirahati gözlemlemek çok önemlidir. İlaç örnekleri: Eritromisin, Penisilin, Amoksisilin.

Ağrı ve diğer hoş olmayan semptomları hafifletmek için Parasetamol, Ibuprofen ve benzer bir bileşime sahip diğer ilaçların alınmasına yardımcı olunacaktır. İlaç almakla paralel olarak gargara durulanır. Bunu yapmak için şu araçları kullanabilirsiniz:

 • soda, iyot veya tuz çözeltisi;
 • furacilinin çözeltisi;
 • papatya veya adaçayı bir kaynatma;
 • esansiyel yağların ilavesi ile anlamına gelir.

Ayrıca iltihaplı bademcikler etkileyebilir merhem uygulanarak olabilir.

Akut bakteriyel bademcik iltihabı düzenli ise, doktor etkilenen bademciklerden cerrahi müdahale ile kurtulmayı önerir. Operasyon her zaman genel anestezi altında yapılır.

Operasyon sonrası rehabilitasyon döneminde aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • yaklaşık 2 hafta herhangi bir fiziksel işten kaçınmak;
 • Asit içeren içecekleri içmeyin;
 • dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın;

Ameliyattan sonra normal fenomen ağrıyan ağrıdır, kulaktan vazgeçer. Kalıcı değildir, o yüzden korkmamanız gerekir.

Bir çocukta bakteri bademcik iltihabı benzer olabilir. En önemli şey doğru doza uymaktır. Çocuğun alevlenmesi 2 yılda 1 kereden daha sık görülürse, uzman doktor bademciklerin çıkarılmasını şiddetle tavsiye eder.

Hatırlamak önemlidir! Bağışıklık sistemini korumak için tüm tedavi süresi vitaminleri almak için gereklidir!

Ev tedavisi

Geleneksel tıp tarifleri kullanarak hastalığın kolay bir formu ile mücadele evde olabilir. Evde doğal malzemelerden hazırlanabilen birçok ilaç vardır.

gazyağı

Tedavi için sadece saflaştırılmış gazyağı gereklidir. Bu maddede az miktarda pamuklu çubukla ıslanılması ve ardından etkilenen bademciklerin günde bir kez tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavinin seyri 10 gündür.

pancar

Bu sebzeyi iyice durulayın, kuyruklarını kesin. Rendeleyin, soyulmadan. 1 bardak su dökün, ateşe koyun, kaynatın. Elde edilen et suyu 7 saat boyunca devam eder, bundan sonra süzülür. Günde 4 kez ihtiyacınız olan ilaçla karıştırın.

propolis

20 gram yer propolisi alacaktır, 100 ml alkol veya votka dökün. 3 gün sürün. 1 çay kaşığı içe alın. Yedikten sonra. Bu tentür gargara olabilir. Bunu yapmak için, 1 bardak suya 15 damla ilaç sulandırınız.

soğan

Patates püresi haline getirmek için 1 büyük soğan almak gerekir. 2 yemek kaşığı ekleyerek 1 bardak su dökün. l. şeker. Pişirmek için bu karışımı ekleyin, kaynamaya getirin ve şurubun kıvamını elde edene kadar kısık ateşte pişirin. 1 çorba kaşığı alın. l. Günde 3 kez. Prosedür, hastalığın semptomları ortadan kalkıncaya kadar yapılmalıdır.

Bitkisel ilaçlar

Otlara dayalı bir çözüm hazırlamak için papatya, adaçayı yaprakları, ceviz, pechornik kökü gerekir. İyi rendelenmiş malzemeleri iyice karıştırın, 1 çorba kaşığı alın. l. bitkisel toplama aldı ve 1 bardak kaynar su dökün. Yaklaşık 5 dakika kaynatın. Bu et suyu 1 saat içerisinde infüze edilmelidir. Gerginlik ve günde 5 kez durulayın.

Hatırlamak önemlidir! Evde hazırlanan ilaçları kullanmadan önce bir uzmana danışmak gerekir! Sonuçta, ciddi bir bademcik iltihabı tedavisi için, halk ilaçları yardımcı olmayacaktır.

Tonsillit profilaksisi

Kendinizi bu hastalıktan korumak için şu önlemleri almalısınız:

 • Özellikle akut fazda enfekte kişilerle temastan kaçının;
 • temel hijyen kurallarını gözlemlemek;
 • Soğuk mevsimde aşırı soğuma yapmayın, boyun atkınızı sıkıca sardığınızdan emin olun;
 • Ailenizde bir kişi bademcik iltihabı geçirirse, hastaya bireysel yemekler ve hijyen maddeleri sağlamalısınız.
 • Ellerinizi yıkamanın bir yolu yoksa dezenfektan kullanın.

Bademcik iltihabı ilk belirtileri bir doktora danışmalısınız. Bu hastalıktaki bir uzman, hastanın ayrıntılı bir incelemesini yapabilen ve her bir vakada doğru ve etkili bir tedavi önerebilen bir kulak burun boğaz uzmanıdır.

Bakteriyel bademcik iltihabının özellikleri

Bakteriyel bademcik iltihabı, farklı bakteriler tarafından tetiklenen damak bademciklerinin güçlü bir iltihabıdır.. Ayrıca bu hastalığa anjina denir. Çoğu durumda streptokok gelişmesine yol açar. Nadiren hastalığın etken maddeleri stafilokok ve diğer patojenik bakterilerdir. Göğüs iltihabı, ciddi zehirlenme belirtileri ile ortaya çıkar. Bu patolojinin özellikle zor olması, küçük çocuklar ve büyük ölçüde zayıflamış bağışıklığa sahip insanlar tarafından tolere edilir. Antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlar her zaman tedavide kullanılır.

nedenleri

Tonsillit, normal bir durumda koruyucu bir işlev gerçekleştiren, virüslerin ve patojenlerin vücuda girmesini önleyen bademciklerin iltihaplanmasıdır. Azaltılmış bağışıklık ile, bademcikler çok iltihap haline gelir ve enfeksiyon kaynağı haline gelir. Genel olarak, hastalık streptococci'yi kışkırtır, ancak diğer patojenler enflamatuar sürece neden olabilir.

Belirli bir miktarda Streptococci, her bir kişinin nazofarenksindedir. Genellikle kendilerini göstermezler, fakat bağışıklıkta sabit bir düşüşle, bakteriler aktif olarak çoğalmaya başlarlar, bu da lenfoid dokunun yenilmesine yol açar.

Bakteriyel bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, sistemik doğanın sağlık sorunları hakkında konuşabilir.

Angina'nın hem virüs hem de bakteriden kaynaklanabileceği akılda tutulmalıdır. Patolojiye neyin neden olduğunu doğru bir şekilde belirlemek için, hastanın belirli testleri geçmesi gerekir. Anketin sonuçlarını almadan önce tedavi uygulanırsa, o zaman etkisiz olabilir.

Bakteriyel bademcik iltihabı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Etken madde, tek bir tabak, kıyafet veya diğer ev eşyaları kullanıldığında hastayla doğrudan temas ederek insan vücuduna girer. Bebekler genellikle ortak oyuncaklarla enfekte olurlar.

İlginç olarak, yetişkinlerde, anjin viral formu daha sık teşhis edilir ve bebekler çoğunlukla bakteriyel hastalığa yakalanır. Bu durumda, çocuğun yaşı ne kadar küçükse, bakteriyel bademcik iltihabı olasılığı o kadar fazla olur.

Bu enfeksiyöz hastalığın gelişimine katkıda bulunan bir dizi predispozan faktör vardır:

 • Sık catarrhal patolojiler. Bu fenomen genellikle anaokuluna ya da okula uyum sağlayan küçük çocuklarda görülür.
 • Oral kavite ve nazofarenkste kronik enfeksiyon enfeksiyonları. Bağışıklık sistemini büyük ölçüde zayıflatırlar ve anjinin gelişiminde tetikleyici olabilirler.
 • Yakın zamanda aktarılan cerrahi müdahale palatine bademciklerin iltihaplanmasına da neden olabilir. Bu durumda, vücudun koruyucu kuvvetleri de büyük ölçüde azalır.
 • Burundaki polipler veya nazal septumun kusurları. Bu, insanların çoğu zaman ağızlarından nefes aldıkları gerçeğine katkıda bulunur. Ancak ağız boşluğunda hava ısınmaz ve temizlenmez, bu da bademcik iltihabına yol açar.

Unutmayın ki anjina, nazofarinkste patojenik bakterilerin aşırı çoğalması nedeniyle başlayabilir. Bu, vücudun ciddi bir hipotermisi veya sık stresli durumlar olduğunda ortaya çıkar.

Birçok insan bademcik iltihabının bulaşıcı olmadığını düşünür, ama tamamen yanlıştır. Hasta biriyle konuşurken bile havadaki damlacıklar tarafından enfekte olabilirsiniz.

Patolojinin çeşitleri

Birkaç çeşit bakteriyel bademcik iltihabı vardır. Hastalığı, provoke eden patojenik mikroorganizmaların türüne bağlı olarak ayırın. Hastalık provoke edilebilir:

 • streptokok, esas olarak grup A;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalar;
 • Neisseria.

Hastalığın çeşitliliği, ancak bakteriyel inokülasyon sonuçlarının elde edilmesinden sonra belirlenir..

Ayrıca hastalık, karakteristik semptomların tezahür sıklığına göre sınıflandırılmaktadır.

 1. Akut tonsillit. Bu durumda, vücut solunum yolu hastalıkları veya sistemik patolojiler tarafından zayıflatıldığında, anjinin semptomları çok nadirdir.
 2. Bademcikler kronik bir form hakkında konuşmak bademcikler yılda dört kez daha fazla enflamasyonu durumunda. Aynı zamanda, insan bağışıklığı sürekli zayıflar.

Boğaz boğazının uzun süre tedavi edilmemesi veya tedavinin doğru seçilmemesi halinde bakteriyel bademcik iltihabının kronik formu gelişir. Kronik anjinin her zaman daha uzun bir tedavi gerektirdiğine dikkat edilmelidir.

Bademcik iltihabı, otitis, sinüzit veya patojenik bakterilerin neden olduğu diğer rahatsızlıklar ile komplike olabilir.

Klinik resim

Bakteriyel bademcik iltihabı belirtileri oldukça spesifiktir, bu nedenle deneyimli bir doktor, patolojiyi işaretlerle teşhis edebilir. Bu tür semptomlara dayanarak bir hastalıktan şüphelenilebilir:

 • Hasta, yutulduğunda daha kötü olan şiddetli bir boğaz ağrısından şikayetçidir. Muayene edildikten sonra, üzerinde pürülan bir scurf bulunan bademciklerin kırmızı ve ödemini görebilirsiniz.
 • Vücut ısısı yükselir, bazen çok yüksek işaretlere ulaşır.
 • Genellikle bir baş ağrısının eşlik ettiği zayıflık ve baş dönmesi vardır.
 • Küçük çocuklar, karın boşluğunda, karın boşluğunda bulunan lenf düğümlerindeki artışla açıklanabilir.
 • Hasta sürekli olarak öksürür, değişen yoğunlukta burun akıntısı olabilir.
 • Servikal lenfodomlar inflame. Hastalığın ileri formu ile lenfadenit gelişebilir.

Akut formu zamanında tedavi edilmemişse, hastalık kronik bir forma geçer. Bu durumda, bademcik iltihabı belirtileri her zaman gözlenir, ancak vücut ısısı periyodik olarak yükselir ve hastalığın akut formunun diğer belirtileri ortaya çıkar.

Bakteriyel bademcik iltihabı ile, bademcikler yüzeyinde her zaman kederli mantar vardır ve hastalığın viral bir formu ile, böyle bir belirti görünmez.

tanılama

Hasta muayenesi ve bakteriyel inokülasyon sonuçlarına dayanarak hastalık teşhisi. Doktor bademcik durumuna özellikle dikkat eder. Püstüller varsa, yüksek olasılıkla hastalığın bakteriyel formu hakkında konuşabilirsiniz.

Tanı görevi sadece anjin formunun belirlenmesi değil, aynı zamanda inflamasyonu tetikleyen patojenik mikroorganizmaların tanımlanmasıdır. Bu, ajanın hassas olduğu en hassas antibakteriyel ilaçları seçmenize izin verir.

Bakteriyel bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Bakteriyel tonsillit tedavisi karmaşık olmalıdır. Terapinin bileşimi zorunlu olarak bir dizi penisilin veya sefalosporin'den antibiyotik içerir.. Evde anjina bakteriyel formunu tedavi etmek kabul edilebilir, ancak sadece hastanın durumu tatmin ediciyse ve herhangi bir komplikasyon yoksa. Tedavi bu tavsiyelere uygun olarak yapılır:

 • Hasta evde yatak istirahatine uymalıdır. Hastalığı ayaklarınızda taşırsanız, yüksek bir komplikasyon riski vardır.
 • Boğaz ağrısı bakteriyel formu olan hastalar çok içmelisiniz. Bu durumda, içecek sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Sadece çay ve ılık süt içmez, aynı zamanda evde yapılmış bitkisel şifalı otları da içebilirsiniz.
 • Boğazdan bapsoseva temelinde, doktor uygun antibiyotikler reçete eder. Biraz acıyı hafifletmek ve sıcaklığı azaltmak için İbuprofen veya Parasetamol reçete edin. Lokal bağışıklığı geliştirmek için IRS-19 gibi bir ilaç reçete edilebilir.
 • Her iki saatte boğazınızı antiseptik solüsyonlarla yıkamanız gerekir. Bu eczane ürünleri, bitkisel decoctions veya tuz, soda ve birkaç damla iyot çözeltisi olabilir.

Kronik anjina tedavisinde, UHF veya elektroforez gibi fizyoterapi prosedürleri ile desteklenebilir. İmmüno-uyarıcılar ve vitaminlerin kompleksi başarısız olarak reçete edilir. Tedavide bademcikleri tamamen temizleyen ve iyileşmelerini destekleyen Tonsillor aparatı kullanılabilir.

Bakteriyel bademcik iltihabını tedavi etmenin ana görevleri enfeksiyonla mücadele etmek ve bağışıklığı iyileştirmektir.

Bir doktor tarafından reçete ilaç tedavisi ve geleneksel tıp farklı yöntemler olabilir. Otlar bal ve propolis temelinde hazırlanan otlar ve ilaçlar içerir. Bakteriyel anjin ile, bir parça propolisin çiğneme sakızının büyüklüğünü günde birkaç kez çözünmesi yararlıdır.

Bakteriyel bademcik iltihabı

Son zamanlarda, doktorlar hastalardaki bakteriyel doğada bademcik iltihabını giderek teşhis ediyor. Semptomlarında, bu patolojiler viral anjinadan çok farklı değildir, ancak komplikasyonlar çok daha ciddidir.

Hastalığın nedenleri

Bakteriyel bademcik iltihabı, bademcik iltihabıdır. Provokatör, hastaların büyük çoğunluğunda hemolitik streptokok grubu A'dır. Az sıklıkla hastalığa neden olur:

 • C ve G grubu streptokoklar,
 • akranobakterii,
 • neisseria,
 • klamidya,
 • mikoplazma.

Streptokokal patojen, çoğunlukla ergenlerde ve yetişkinlerde tespit edilir. Çocuklukta bir düzenlilik vardır: Çocuk ne kadar küçük olursa, bademcik iltihabı bakteriyel kökenlidir.

Ana iletim yolu havadadır. Enfeksiyon, hasta biriyle iletişim kurarken, paylaşılan yemekleri, havluları, yatak çarşaflarını kullanarak ortaya çıkar. Nadir durumlarda bakteri vücuda besinle birlikte girer. Chlamydia, mycoplasma ve Neisseria oral genital temaslar sırasında farinks mukozasını kolonize edebilir.

Bakteriyel bademcik iltihabının gelişimine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • sık soğuk algınlığı,
 • vücudun savunmalarının azaltılması (hamilelik sırasında dahil),
 • burun solunumu bozuklukları (adenoidlere, poliplere, nazal septumun eğriliğine karşı),
 • Oral kavite veya nazofarenksin (sinüzit, çürük, adenoidit) kronik enflamasyon odaklarının varlığı.

Bakteriyel bademcik iltihabı belirtileri

Hastalık akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir. Akut formda (anjina), vücut ısısındaki artış 38-39 dereceye, ani baş ağrısına, halsizliğe ve ani bir başlangıç ​​karakteristiğe sahiptir. Hastalığın ana tezahürü, boğazda şiddetli ağrıdır, bu da yutulduğunda daha kötüdür. Muayenede, doktor bademcikler üzerinde sarı püstüller veya gri-beyaz bir kaplama ortaya çıkarır. Çene altında, genişlemiş lenf düğümleri problanır.

Çeşitli nedenlerden dolayı (uygunsuz tedavi, zayıf bağışıklık) akut tonsillit kronik olarak akabilir. Bu tip bir hastalıkta, farinkste inflamasyon sürekli olarak gözlenir. Periyodik olarak, hastalık angina'ya benzer belirtiler göstererek kötüleşir.

Bakteriyel tonsillit ve viral hastalık arasındaki klinik fark rinit ve konjunktivit gibi belirtilerin yokluğudur. Diğer bir özellik - bakteriyel iltihaplanma neredeyse hiç hafif (katarr) formda gerçekleşmez. Yüksek olasılıklı hastaların bezlerinin yüzeyinde pürülan tıkanıklığı tespit etmek mümkündür.

komplikasyonlar

Bademcikleri kolonize eden patojenik mikroorganizmalar, vücuda yayılan toksik ürünleri sürekli olarak salıverir. Sonuç olarak, koruyucu organ palatine bademcikler zehirlenme kaynağı haline gelmiştir.

Zehirlenme belirtileri giderek artmaktadır. Hastalar halsizlik, artan yorgunluk, nefes darlığından şikayet ediyorlar. Zamanla kalpte, eklemlerde, böbreklerde ve beyinde fonksiyonel bozukluk oluşabilir. En tehlikeli patolojiler arasında:

 • romatizma,
 • arteriyel hipertansiyon,
 • artrit,
 • miyokardit,
 • glomerülonefrit.

tanılama

Tanı, hastanın şikayetleri ve farenjektomi sonuçlarına (farinksin incelenmesi) dayanarak yapılır. Bakteriyel farenjit tedavi edilmeden önce, doktor pharynx'ten floraya kadar bir ekim yapar. Mikrobiyolojik çalışma, hastalığın etken maddesini% 100 doğrulukla oluşturmaya yardımcı olur.

İyileştirme önlemleri

Bakteriyel tonsillit tedavisi konservatif veya cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilir. Terapi yönteminin seçimi hastalığın biçimine, hastanın yaşına ve genel sağlığına bağlıdır.

Konservatif tedavi akut tonsillitte, kronik bir hastalığın küçük bir reçetesinde ve organizma zehirlenmesinin belirgin belirtilerinin yokluğunda endikedir.

Akut formda, önlem paketi şunları içerir:

 • Yatak istirahatı.
 • Bir diyet. Yasaklı, tuzlu, baharatlı yemekler altında. Gıda, kıvamda yumuşak veya sıvı olmalıdır (yulaf lapası, sebze ve et püreleri, çorbalar).
 • Bol içecek. Ahududu reçeli ile sıcak süt, jöle, otlar suyu, çay öneriyoruz. Sadece boğazdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki toksinleri de giderirler.
 • Antibiyotiklerin atanması (patojenin duyarlılığı ile seçilir), analjezikler (parasetamol, nimesulid) ve immünokoruyucu (Immunala, Bronhomunala, Ribomunila). Mukoza boğazının lokal immünitesini arttırmak için, nazal spreylerin (IRS-19) veya bakteriyel lizatlara (Immudon, Lizobakt, Hexalysis) dayanan pastillerin kullanılması endikedir. IRS-19, günde 5 kez burun geçişine enjekte edilir. Bademcik iltihabındaki Hexalisis ve Lizobakt, her 3 saatte birer tableti çözer, Immudon - 1 saatte bir.
 • Antiseptik solüsyonlarıyla boğuşan sık (her 1-1.5 saatte). Yenilebilir tuz, bitkisel şifalı otlar (adaçayı, papatya, okaliptüs) veya hazır eczacılık ürünleri (Miramistin, Klorheksidin, Geoksoral, Stop-Angin) uygun bir çözüm.

Kronik bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi birkaç aşamadan oluşur. Remisyon döneminde (hastalığın sakinliği) aşağıdakiler atanır:

 1. Bademcikler Sanitasyon. Prosedür, bezlerin tıbbi solüsyonlarla yıkanmasını içerir. Halihazırda, sanitasyon, "Tonsillor" aparatı yardımıyla ultrason kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Daha karmaşık teknikler olmasına rağmen, örneğin, hidro vakum masajı - bademcikler yıkanır, daha sonra pürülan içerikler vakum emmesi ile dışarı pompalanır.
 2. Fizyoterapi. Elektroforez, UHF, kuantum tedavisi uygulayın.
 3. İlaç tedavisi Doktor vitamin ve immünomodülatörleri (Likopid, Immunal, Polyoxidonium) reçete eder.

Bu tedavi kursları 2 yılda bir altı ayda bir yapılır. Hastalığın alevlenmelerinin durulanması ve antibiyotik alınması önerilir.

 • Konservatif tedavinin etkisizliği ile,
 • komplikasyon durumunda (romatizma, miyokardit, nefrit, vb.)
 • bademciklerin arkasında bulunan yumuşak dokuların iltihaplanmasıyla (paratonlar apsesi).

Operasyon lokal anestezi altında hasta şartlarında gerçekleştirilir. Palatine bademcikler geleneksel enstrümanlar (scalpels, scissors) veya lazer, radyo veya ultrason ile kesilir. Hasta 2-10 gün boyunca gözlenir, daha sonra evden taburcu edilir.

Bakteriyel bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Bakteriyel bademcik iltihabı, bakterilerin neden olduğu palatine bademciklerde ortaya çıkan inflamatuar bir reaksiyondur.

Bu hastalık kendini sıklıkla ortaya çıkarabilir. Her insanın hayatında en az bir kez pratik bir bakteri bademcik iltihabı vardı. Umarım, hastalık kendi kendine gitmez, tedaviye hemen başlamak gerekir.

Hangi bakteriler bademcik iltihabına neden olur

Bademcillit görünümü çoğunlukla Streptococcus cinsinin bakterileri tarafından tetiklenir. Sağlıklı bir insan vücudunda gözlenirler, bağışıklık sisteminin genel veya lokal zayıflaması nedeniyle hastalığın gelişimine katkıda bulunurlar.

Ağızda oluştuklarında, boğazda acı verici duygular ortaya çıkar.

Ayrıca, anjin oluşumu aşağıdaki bakterilerden kaynaklanır:

Bu önemlidir. Hastalığın etiyolojisini belirlemek için laboratuvar testleri için testler geçmek gerekir. Bu, boğaz ağrısının doğru ve kalitatif tedavisini sağlar.

olan semptomların

Bakteriyel bademcik iltihabı bu tür semptomlara sahiptir ve tedavi, tespit edildiğinde hemen başlamalıdır:

 • Patolojinin hızlı gelişimi;
 • artan vücut ısısı;
 • hastanın genel halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • rahatsızlık ve boğaz ağrısı belirtileri;
 • artan lenf düğümleri;
 • Palatine bademcikler yüzeyinde açık veya açık sarı renk pürülan oluşumlarının görünümü (bakteri boğaz ağrısı fotoğrafını görebilirsiniz).

Bakteriyel bademcik iltihabının ana nedeni hasta bir kişiyle iletişim kurmaktır. Hastalık, aşağıdaki yollarla bulaşabilir: Ortak çatal kaşık kullanırken, kişisel hijyen kurallarına uyulmadan, öpücük ve sarılmalar yoluyla.

Bu durumda, bakterilerin gelişimi için olumlu bir ortam yaratılmalıdır. Bu tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • soğutulmuş içeceklerin kullanımı;
 • Vücudun genel veya lokal hipotermisi;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi.

Bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi

Bakteriyel bademcik iltihabı nasıl ve neyle tedavi edilir, katılan hekim testlerin sonuçlarına göre belirlenir.

Terapi süreci hastalığın derecesine bağlıdır. Konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Akut tonsillit Konservatif tedavi yöntemleri kullanın.

Bakterilerin etkisi altında oluşan anjinin kronik formunun varlığında, kompleks tedavi (konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri) kullanılır.

Bakteriyel akut tonsillit tedavisi aşağıdaki şemaya göre gerçekleştirilir:

 • Hastalığın ilk günlerinde yatak istirahati gereklidir. Hastalığın şiddetli tezahür etmesi durumunda hasta, bulaşıcı hastalık bölümüne yönlendirilebilir;
 • angina yutulduğunda ağrı belirtileri ile eşlik eder, bu nedenle hastaya yumuşak yiyecekler ve büyük miktarlarda sıvı tüketilmesi reçete edilir. Sadece sıcak içeceklerin içilmesi ve diyet tuzlu ve keskin yiyeceklerden uzak tutulması tavsiye edilir;
 • hastalığa neden olan bakterileri netleştirdikten sonra, ilgilenen hekim tedaviye yönelir;
 • iki veya üç saatlik bir periyodiklik ile, boğazını durulama. Bunu yapmak için antiseptiklere dayalı çözümler uygulayın: çeşitli bitkisel ilaçların veya ilaçların dekompansyonu.

Hastalığın kronik formunun tedavisinin özgüllüğü, Bakteriyel tonsillit belirtileri azaldığında tedavi süreci başlar. Tedavi aşamalar halinde gerçekleştirilir:

 1. Pürülan oluşumları ve ölü hücreleri ortadan kaldıran ilaçlar kullanarak etkilenen bezlerin restorasyonu.
 2. Fizyoterapi prosedürleri atayın: elektroforez veya ultra yüksek frekanslı terapi.
 3. Hastanın bağışıklık sistemi, özel ilaçlar ve vitaminler kullanılarak güçlendirilir.

ilaçlar

Angina'nın bakterilerin etkisi altında gelişmesi ile bağlantılı olarak, hastalığın ortadan kaldırılması antibakteriyel ilaçlar tarafından gerçekleştirilir.

Bu ilaçlar, enflamatuar reaksiyonun durduğu bir sonucu olarak bakterileri bastırır ve yok eder.

Bakteriyel tonsillit tedavisi için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Ibuklin, Daleron C ve diğerleri parasetamole dayanır: etkilenen bölgede ağrıyı azaltmak için kullanılır;
 • Bronhomunal, Imudon, IRS-19: bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur;
 • Azitromisin, Seftriakson, Amoksisilin: bakteri bastırır ve yok eder.

Bu önemlidir. Bademciklerin tutulum derecesine bağlı olarak, antibiyotikler oral yolla veya enjeksiyonla verilir. Terapi süreci yedi gün sürer.

Ev terapisi

Bakteriyel bademcik iltihabındaki olası komplikasyonları önlemek için evde kullanılan tüm tedavi yöntemleri ilgili hekim tarafından koordine edilmelidir. Ev terapisi olarak durulama ve antibiyotikler kullanılır.

İlaç alımı, bir uzman gözetiminde yapılan tedavi ile aynıdır.

Boğazın durulanması için çoğunlukla kullanılır:

 • furacilinin çözeltisi;
 • papatya ya da adaçayı şeklinde temel bir bileşenle, bitkisel aromaların decoctions;
 • Okaliptüs ve çay ağacı unsurları ile çözümler;
 • Tuz veya soda ilavesi ile ılık su.

Hastanın bulunduğu odayı havalandırmak ve temiz tutmak için olabildiğince sık kullanılması önerilir.

Evde bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları yardımıyla yapılır. Bu yöntemler, semptomların giderilmesine veya hafifletilmesine katkıda bulunur.

En yaygın halk ilaçları:

 • papatya kaynatma: bir çorba kaşığı kadar kurutulmuş papatya çiçekleri, kaynar su dökün ve otuz dakika bekletin. Bu süreden sonra, boğazlarını durulamaya başlarlar;
 • bir çorba kaşığı bal bir bardak ılık suda çözülür, ardından durulanır. Yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri, kullanılabilirliği, üretim kolaylığı ve verimliliği ile ayırt edilir;
 • propolis, Antiseptik olarak kullanılır: Yaklaşık bir saat boyunca ağzına küçük bir parça propolis konur ve ağızda periyodik olarak hareket eder;
 • köknar esansiyel yağı: Pamuklu yün veya pamuklu pedleri ıslatın ve ağrılı boğazı tedavi edin;
 • adaçayı, papatya, nane yaprakları ve rezene meyveleri bir kaynatma: Tüm bileşenler, her bir bileşenin bir çorba kaşığının 1 / 4'ü oranında karıştırılır ve kaynar su ile dökülür. Kırk dakika içinde durulayın. Böyle bir kaynatma antiseptik, analjezik ve iyileştirici etki sağlayabilir.

Bu yöntemler sadece ana tedavi ile birlikte kullanılmalıdır.

Ne tavsiye edilmez

Kategorik olarak yasaklanan kendi kendine tedavi, özellikle de sadece halk yöntemlerinin kullanılmasıyla.

Bu tür yöntemler hastalığın tedavisine yol açmaz, ancak sadece ağrı belirtilerini azaltmaya katkıda bulunur.

Antibiyotiklerle tedavi edilirken, sağlığın iyileştirilmesinin ilk belirtilerinde tedavi seyrinin durdurulmasına izin verilmez.

Bakteriyel bademcik iltihabı bir taslakta ve soğukta bir hasta bulmakta kontrendikedir. Katı yiyecekler, soğutulmuş içecekler yemeyin.

Sonuç

Bakteriyel tonsillitin ilk belirtilerinde en doğru karar bir uzmana danışmak olacaktır. Bu güçlü ağrı ve komplikasyonları önleyecektir. Hastalığın erken evrelerinde sıklıkla boğazın yıkanması ve rezorpsiyon tabletlerinin alınması yeterlidir.

Bakteriyel bademcik iltihabı: evde semptomlar ve tedavi

Bakteriyel bademcik iltihabı (anjina) bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabı olarak adlandırılır. Çoğu durumda, bakteri anjina gelişimi streptococcus, daha az sıklıkla staphylococcus ile enfeksiyona yol açar. Şiddetli zehirlenme ile ortaya çıkan ve aktif tedavi gerektiren bir hastalıktır.

nedenleri

Palatine bademcikler (bezler) - boğazda bulunan küçük bir eşleşmiş organ. Lenfoid dokudan oluşurlar, bu dokunun başlıca amacı insan vücudunu her türlü yabancı ajandan korumaktır. Bu nedenle, palatine bademcikler, zararlı mikroorganizmaların gıda tarafından tüketilen solunan havanın nüfuz etmesi için bir tür engel filtresidir.

Bademciklerin iltihaplanması, bakteriler bunlara girdiğinde meydana gelirken, ağırlaştırıcı faktörler önemli bir rol oynamaktadır. Bunlar azaltılmış bağışıklık, hipotermi gibi durumlardır.

Angina enfeksiyöz bir hastalıktır ve anjina veya taşıyıcıya sahip bir hastadan enfekte olabilir. Bakteriyel boğaz ağrısı gibi formları vardır:

 1. Mavi dil;
 2. foliküler;
 3. laküner;
 4. fibrinli;
 5. Apse.

Bakteriyel bademcik iltihabı belirtileri

Bir kişide bakteriyel bademcik iltihabı varlığı, genel ve spesifik özelliklerle belirlenebilir. Genel belirtilere göre, doktorlar ateş, titreme ve güçsüzlüğü içerir. Spesifik olarak - yutma girişimlerinde boğaz ağrısı ve bademciklerin dışsal değişimleri. Bakteriyel anjinanın çeşitli formları bademciklerde tipik değişikliklerin yanı sıra genel semptomların şiddeti ile karakterizedir.

Catarrhal anjina

Bu belki de en kolay anjinadır. Ailment bir adamı aniden yakalar. Birincisi, terleme hissi, boğazda kuruluk oluşur, o zaman yutulduğunda ağrı olur. Aynı zamanda, bir kişi zayıf, kırılmış hisseder ve baş ağrısından rahatsız olabilir. Vücut ısısında 38 dereceden fazla olmayan bir artış var.

Farenks incelendiğinde, genişlemiş, şişmiş, kırmızı palatine bademcikler görselleştirilmiştir. Bademcikler olmadan bademciklerin yüzeyi temizdir. Palpator servikal lenf düğümlerindeki bir artışı tespit edebilir. Hastalık genellikle yaklaşık üç ila beş gün sürer.

Foliküler boğaz ağrısı

Hastalık, sıcaklıkta 38-39 dereceye yükselme ile kendini gösterir. Bazı hastalarda sıcaklığın bu kadar yüksek rakamlara yükselmediğini belirtmek gerekir. Sıcaklığın yüksekliğinde bir kişi bir zayıflık, vücudun her yerinde ağrılar, bir ürperti, bir baş ağrısı hisseder. Foliküler anjinaya sahip bebeklerde şiddetli semptomlar görülebilir: kusma, meninksasyon belirtileri, bilinç bulanıklığı.

Hemen yutulduğunda boğazda yoğun bir ağrı vardır, çünkü bir insan tekrar yememek ya da içmemeye çalışır. Dokunarak, servikal lenf düğümlerindeki artışı belirleyebilirsin. Farenks incelendiğinde, bir bademciklerin bir kızarma, bir artış tespit edebilir. Yüzeylerinde, bir darı tanesinin büyüklüğüne sahip sarımsı noktalar görülür.. Bunlar, insanlara pürülan tıkaçlar denilen süpüratif badem folikülleridir. Genel olarak, hastalığın üçüncü gününde pürülan foliküller açılır. Bu, vücut sıcaklığındaki bir azalmanın yanı sıra refahta bir miktar iyileşme ile birlikte görülür. Genel olarak, foliküler anjin yaklaşık bir hafta sürer.

Lacunar Angina

Bu hastalık formunun seyri ve genel semptomları kesinlikle foliküler anjinadakilerle aynıdır. Ama bu lacunar anjinle hala daha ağır devam ediyor. Bu tür bakteriyel bademcik iltihabının özelliği, genişlemiş kenarlarda, edemik bademciklerin pusun tıkaçlarda birikmemesi, fakat tüm organ yüzeyine yayılmasıdır.

Dışa doğru, sarımsıkçı irin adacıklarının bademciklerinin yüzeyindeki görünüşe benziyor. Bu durumda, adacıklar birbiriyle birleşebilir, böylece pürülan kaplama bademciklerin neredeyse tüm yüzeyini kaplayabilir. Plakanın hiç bir zaman bademciğin ötesine yayılmadığı bir özelliktir. Bir hafta yaklaşık lacunar tonsillit sürer, ancak komplikasyon durumunda, hastalığın süresi artar.

Fibrinli tonsillit

Fibrinöz anjin, foliküler veya lacunar anjinanın bir sonucudur. Hastalığın karakteristik bir işareti, bir film şeklinde fibröz beyaz-sarımtırak bir plağın bademciklerindeki görünüştür.. Plak bademciklerin tüm yüzeylerini kaplar ve hatta bazen sınırlarının ötesine yayılır.

Plakayı çıkarmaya çalışırken bademciklere zarar vermeden kolayca reddedilir. Bademcikler üzerindeki toplam plak da difteri olarak gözlenir. Ancak bu hastalıkta plak, zorlukla çıkarılır ve pul pul dökülmüş plağın yerine bademciklerin kanama yüzeyi ortaya çıkar.

Phlegmonous tonsillit

Flegmonöz bademcik iltihabı nadirdir, aslında bir intrathonylar apse olur. Yani, modal fiberde bir irin birikmesi vardır. Bir apse oluşumu, bakteriyel anjinada bademcik dokularının pürülan erimesi ile ilişkilidir. Kural olarak, tek bir amigdala flegmonöz anjinadan etkilenir.

Frigmonil bademcik iltihabı ile amigdala genişlemiş, ödemli, yüzeyi gergin ve palpasyon ağrılıdır.. Özet olarak, flegmonöz bademcik iltihabı boğazda büyüyen ağrı ile kendini gösterir, yutmada daha büyük bir güçlük, zehirlenme belirtilerinde artış. İntratonsiller apse, boşluğun açılması ve drenajı ile cerrahi tedavi gerektirir.

Bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi

Hastalığın ilk günlerinde bakteriyel bademcik iltihabı olan hastalar her zaman yatak istirahatine uymalıdır.. Şiddetli hastalıkta, hasta bulaşıcı bölüme gönderilir. Yutma, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte olduğundan, bir kişi tahriş edici olmayan, yumuşak fakat besleyici gıdaları kullanabilir. Bol içecek gösteriliyor, su, meyve suyu, komposto olabilir.

İlaç tedavisi

Bakteriyel bademcik iltihabı bakterilerden kaynaklandığından, antibakteriyel ajanlarla savaşmak gerekir.. Sadece bu ilaçlar mikropları öldürür ve enfeksiyöz ve enflamatuar süreci durdurur. Halk metotları enfeksiyonu ortadan kaldıramaz, yalnızca sağlık durumlarını iyileştirebilir, örneğin boğazdaki ağrıyı azaltmak için. Bu nedenle, bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi mutlaka antibakteriyel ajanların atanmasını gerektirir.

Tüm antibiyotikler arasında tercih edilir:

 1. Penisilin (Amoksisilin, Flemoxin Solutab, Ampioks);
 2. Makrolidler (Azitromisin, Eritromisin);
 3. Sefalosporinler (Cefix, Seftriakson).

Antibiyotikler, tabletlerde veya enjeksiyonlarda atanan bakteriyel bademcik iltihabının şiddetine bağlı olarak. Tedavi süresi, kural olarak yedi gündür. Tedavinin tüm gidişatı boyunca ilerlemek çok önemlidir, sadece kişi daha iyi hissetmeye başladığı için antibiyotik tedavisini durduramazsınız.

Antibiyoterapiye karşı alerjik reaksiyon oluşmasını önlemek için antihistaminikler reçete edilir (Loratadin, Suprastin). 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda, antipiretik ajanlar kullanılabilir - Parasetamol, Ibuprofen.

Lokal tedavi (anjina ile durulama)

Lokal tedavi bademciklerin yanı sıra çevre dokuları üzerinde antiseptik bir etkiye sahiptir. Bu amaçla, bu tür bileşenleri kullanabileceğiniz özel çözümler ile durulayın:

 • soda;
 • Pişmiş veya deniz tuzu;
 • furatsilin;
 • Calendula Tentürü;
 • Şifalı papatyaların kaynatılması.

Durulama çözeltisi mutlaka sıcak olmalıdır. Günde boğazınızı günde birkaç kez yıkayabilirsiniz.

Grigorova Valeriya, tıbbi inceleme

Toplam 5,249 görüntüleme, 5 görüntülenme bugün

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğunda bir larenjit tedavisi daha

Larenjitin sıklıkla çocukları etkileyen çok ciddi bir hastalık olduğu bilinmektedir. Larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıyla ifade edilir, zordur. Kural olarak, hastalık bir önceki soğuk algınlığı veya grip bir komplikasyonudur.

Tonsillit antibiyotik tedavisi için kullanılır

üst solunum yollarının en yaygın patolojik durumların bir bademcik iltihabı olan - bir hastalık olan (kendi girintilere, daha doğrusu - boşluklar) bademcikler lokalize enflamasyon neden olan mikroorganizmaların kolonileri.