Loading

Bakteriyel boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi (bademcik iltihabı)

Bakteriyel bademcik iltihabı (bakteri anjina) bademcik iltihabıdır ve bu da bakteriyel bir enfeksiyona neden olur. Angina, bakterilerin yanı sıra, virüslerin, mantarların veya virüslerin bakterilerle olan ilişkilerinin neden olabildiği, birbirinden tamamen farklı bir hastalık anlamına gelir. "Bakteriyel boğaz ağrısı" ifadesini kullanarak, doktor hastalığın tedavisinde ortaya çıkmasının nedenlerini ve özelliklerini gösterir.

Gelişim nedenleri

Anjinin nedeni bakteridir. Çoğu zaman bunlar streptokok, stafilokok, pnömokok, intestinal ve psödomonas aeruginosa ve diğerleridir. Çocuklarda, hastalığın nedeni genellikle klamidya, mikoplazma ve ürelazmadır.

Bazen bademcikler iltihabı, normalde bir kişinin ağzının mukoza üzerinde yaşayan şartlı patojenik mikroflora neden olur. Uygun koşullar altında, mikroplar aktif olarak çoğalmaya ve çoğalmaya başlar ve bağışıklık sistemi büyümelerini içermez ve anjinaya başlar.

Ana neden - bakterilere ek olarak, katkıda bulunan faktörlerin varlığı, hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynar, örneğin:

 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması;
 • vücutta kronik enfeksiyon odakları;
 • hipotermi;
 • malnütrisyon, monoton proteinli besinler ve beriberi;
 • yabancı cisimlerle bademcikler için yaralanma.

Nasıl enfekte olabilirim?

Ana bulaşma yolu hasta bir kişiden gelen enfeksiyondur. Hastalığın ilk günlerinde enfeksiyonun en büyük tehlikesi. Bununla birlikte, hastalığı olan bir kişinin 2-3 hafta daha fazla bakteri salgılayabileceğini ve başkalarına bulaşabileceğini unutmayın. Bu nedenle, anjina kasılma riski, daha az ölçüde olsa da, şu anda kalır.

Eğer hastalığınız, kronik rinit ya da sinüzit ve diğerleri gibi vücudunuzdaki kronik enfeksiyonlarınız varsa, hasta bir kişiyle temas etmeden bakteriyel boğaz ağrısı ile hasta olabilirsiniz. Daha az sıklıkla hastalık ağız boşluğunun mikroflorasına neden olur, bu da anjinayı bağışıklıkta keskin bir azalma ile provoke edebilir. Kirlenmiş nesnelerle bademciklerin yaralanması da bakteriyel iltihap gelişmesine neden olur.

Klinik ve hastalığın belirtileri

Fotoğrafta, bakteri anjina: sağ - lacunar üzerinde, sol foliküler

Bakteriyel boğaz ağrısı semptomları benzerdir, ancak bakteri türüne bağlı olarak, hastalığın belirtileri biraz farklı olabilir. Örneğin, ciddi ile karakterize, streptokokların neden olduğu bademcik iltihabı ve böylece geç iç organların komplikasyonlar (romatizma, glomerulonefrit, vs.) büyük bir yüzdesi. stafilokok anjin için apseler geliştirmek için yapılar ve eğilimini çevreleyen enflamatuar yanıtı yaymak için tipik eğilim düşündü.

Hastalığın çoğu, çeşitli formlarda oluşur: catarrhal, lacunar ve follicular. Bu formlar aslında aynı sürecin aşamalarıdır, diğerine girerler veya paralel olarak gerçekleşebilirler.

Her formun ana semptomlarını kısaca açıklayalım.

Catarrhal anjina

Hafif zehirlenme belirtileri, boğazda ağrı veya rahatsızlık, düşük dereceli ateş ve bademcik kızarıklığı eşlik eder. Purulent baskınlar henüz.

Foliküler boğaz ağrısı

Enflamasyon bademciklerin foliküllerine daha derine geçer. Bu form, orta derecede zehirlenme, vücut ısısında keskin bir yükselme, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü belirtileri gösterir. Bademcikler plakla kaplıdır.

Lacunar Angina

Fotoğraf lacunar angina'daki tipik baskınları gösteriyor.

Bademciklerin lacunalarının bir yenilgisi vardır. Orta veya ciddi zehirlenme, boğaz ağrısı, yüksek ateş, lenf düğümlerinde artış belirtileri vardır. Bademcikler neredeyse tamamen plakla kaplıdır.

Hastalığın semptomları büyük ölçüde hastanın yaşına, organizmanın bireysel özelliklerine ve eşlik eden patolojiye bağlıdır. Çocuklarda bakteri bademcik iltihabı erişkinlerden daha şiddetlidir ve kusmaya, şiddetli ishali ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Nasıl ve ne tedavi edilir?

Angina'yı ilk günlerden tedavi etmelisin. Tedavinin en önemli özelliği antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır. Terapi için geniş spektrumlu antibiyotikler (penisilinler veya aminoglikozitler) seçin.

Paralel olarak, ağrıyı azaltmak ve ağrı sendromunu (Ibuprofen, Paracetamol) hafifletmek için ağrı kesici ve antipiretik ilaçların alınması tavsiye edilir. Belirtilen ödemde antialerjik ajanları (Fenistil, Loratadin, vb.) Atar.

Hastalığın lokal tedavisi, durulama antiseptik solüsyonları (Miramistin, Furacilin, Septomyrin, vb.) Ile önerilmektedir. Hasta, hastalığın semptomlarını çözmek için boğaz veya pastiller için spreyler kullanabilir.

İpucu! Eğer anjine ciddi pürülan çökeltiler eşlik ediyorsa, o zaman seyreltilmiş hidrojen peroksit için uygundur. O, pus ile temas eder ve bademcikleri çabucak temizler.

Sıkı yatak istirahatine büyük önem verilmektedir. Bu, kalp ve eklemlerdeki komplikasyon olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca hasta, koruyucu bir diyete uymalı ve zehirlenme belirtilerini azaltmak için çok miktarda sıvı tüketmelidir.

Doktora sorular

Boğaz ağrısı semptomları vardı: boğaz ağrısı ve şişmiş bademcikler. Üç gün boyunca azitromisin ile boğaz tedavi etmeye çalıştım ama yardım etmedi. Bir hafta sonra bir loru görmeye gittim ve Ceftriaxone'u bana iğrenç olarak reçete etti. Çekiçe zarar verdiğini duydum, onu atadıkları doğru mu?

Seftriakson geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, anjinin tedavisi için reçete edilir. Evet, onun enjeksiyonları hasta için tatsızdır, ancak alerjiniz yoksa onu lidokainle (lokal anestezi) birlikte bıçaklayabilirsiniz.

Bakteriyel anjini sadece Bioparox ve durulamalarla tedavi etmek mümkün mü?

Bioparox iyi bir antibakteriyel spreydir, ancak anjina veya ilk aşamalarında (catarrhal form) karmaşık tedavi şemasında kullanılması önerilir. Şiddetli pürülan anjinin tek başına bu ilaç ile tedavi edilmesi istenen sonucu veremez ve komplikasyonlara yol açabilir.

Bakteriyel mikrofloranın neden olduğu anjin, zorlu bir hastalıktır. Başlıca tehlikesi erken ve geç komplikasyonların gelişmesidir. Zamanında ve yetkin tıbbi bakım, hastayı bu tür problemlerden kurtarır ve sağlıklı bir boğaz döndürür.

Hangi bakteriler bademcik iltihabı ve bademcik iltihabına neden olur?

Anjina patojenleri, hastalığın doğru teşhisi için bir fikre sahip olmalıdır. Hangi bakteriye neden olduğunu bilmeden, yeterli tedaviyi seçmek mümkün olmayacaktır. Tüm anjina komplikasyonları vakalarının% 50'sinden fazlası, ilaçların yanlış reçete edilmesi ve akut dönemde hastanın bu mikroplardan tamamen ilaç almasından kaynaklanmaktadır.

Angina veya bademcik iltihabı sadece bakteriler tarafından değil, çoğu zaman bu hastalık virüs ve mantarlarla enfekte olduğunda veya diğer organların patolojilerinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Yaralanma sonrası ortaya çıkabilir. Fakat eğer boğaz ağrısı ve patojenleri bakteri ise, o zaman etkili ilaçların doğru seçilmesi için hangi patojenik mikroorganizmaların uğraşacağını bilmeniz gerekir. Akut anjina gelişirse, etken maddesi bakteri ise, bu hastalık formuna nonspesifik veya olağan denir.

En yaygın olarak kabul edilir, en çok iki ila 12 yaş arası çocukları etkiler. Hastalık, bu türlerin patojenik mikroorganizmalarının aktif büyümesine neden olur:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • streptokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazma.

Anjina'nın semptomatolojisi üzerindeki patojen tipi hemen hemen hiç etkilenmez. Ancak tedavi farklı olmalıdır, çünkü stafilokokların büyümesini baskılayabilen ilaçlar klamidya ile ilgili olarak etkisiz olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir. Her bakteri tipinin özellikleri detaylı olarak ele alınmalıdır.

Staphylococcus aureus

Bu bakteriler Gram-pozitiftir, penetrasyon yeteneği hiyaluronidaz enzimi tarafından sağlanır. Ayrıca, hastada toksik bir şoka neden olan ve hemoliz - kan hücrelerinin tahribatını tetikleyen diğer agresif ajanları üretirler. Bu anjina maddesi sülfanilomidlere ve antibakteriyel ilaçlara duyarlıdır.

Staphylococci'nin neden olduğu bademcik iltihabını tedavi etmek için, hazır antikorlar, polivalent fajlar, stafilokokal anatoksinler veya otovasin içeren preparatların yardımı ile önerilmektedir.

Pnömokok ve streptokok

Anjinaya neden olan bu bakteri, bir streptokok alt grubudur. Daha sıklıkla bir zatürre neden olurlar, ama neden olabilir ve bir tonsillit.

Pnömokoklar streptokoklarla aynı ilaçlara duyarlıdır, benzer bir şemaya göre tedavi yapılır.

Bakteriler Gram pozitif mikroorganizmalara aittirler, fakültatif anaeroblar olup, oksijenden yoksun bir ortamda aktivite gösterirler. Smear resminde, streptococci'nin 2 veya daha fazla hücre grubuna yerleştirildiğini görebilirsiniz. Streptokokal bakteriler iki ana tipte toksin atıyor:

 • Kan hücreleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip O ve S-streptozolinler;
 • Hastalık sırasında hastada vücut ısısında artışa neden olan pirojenik eritrojen.

Streptokok bakteriler, virüs fajları tarafından baskın olarak bastırılır.

klamidya

Tam olarak bakteri değil, virüs bile değil. Zorunlu, hücre içi parazitleri ifade ederler. Başka bir deyişle, kendi hücrelerine sahipler, DNA'ları var, ama parazitleştirdikleri sıcak kanlı cismin hücreleri dışındaki yaşamsal aktiviteyi desteklemek için klamidya yapamazlar. Klamatyanın vejetatif formları, bulaşıcı türlerden büyüklük, konfigürasyon ve aktivite dereceleri bakımından farklılık gösterir.

Bu bakteriler, sağlıklı hücreleri emer ve vaküoller - fagozomlar oluşturabilir. Ayrıca hücrelerin bağışıklık kapasitesini ezici bir şekilde etkileyecek şekilde endotoksinler ve ekzotoksinler de dışarı atıyorlar.

mikoplazma

Yapısında klamidya anımsatandır: ayrıca virüslerden daha karmaşıktırlar, fakat bakterilerden daha ilkeldirler. Mikoplazmalar Gram pozitif mikroorganizmalara ait değildir, esas olarak hücre zarlarının yüzeyinde tespit edilebilirler.

Yetişkinlerde miyoplazmalar çok nadiren boğaz ağrısına neden olurlar, çocuklar genellikle acı çekerler. Fakat vücuttaki metabolik süreçleri ciddi şekilde bozabilir ve hatta bilgilerini genlere taşıyabilirler. Bu nedenle gebelik sırasında mikoplazma ile enfeksiyon özellikle tehlikelidir - çoğu durumda gebeliğin kendiliğinden sona erdirilmesini tehdit etmektedir. Mikoplazmalar fagositler tarafından baskılanır - hücreleri emerler ve tamamen yok ederler.

Mikoplazmalar ve klamidyaların neden olduğu anginada tipik semptomlar lenfadenit (servikal lenf nodlarının artışı ve ağrıları) ve kuru öksürüktür.

Bu iki patojen, penisiline karşı duyarsızdır, tedavi, bazı hastaların belirli ilaçların tolere edilebilirliğini dikkate alarak seçilir.

Neden bakteriyel tonsillit gelişebilir?

Angina bağımsız bir izole bir hastalık olabilir, fakat aynı zamanda bakterilerin neden olduğu diğer enfeksiyonların bir komplikasyonu olarak da görülebilir - çoğunlukla difteri veya kızıl ateşi.

Difteri ile oluşan anjinada, larinksin tüm yüzeyi üzerinde yoğun bir beyaz kaplama karakteristiktir. Scurf kazıma yaparsa, bademciklerde ülser kanaması meydana geldi. Hastalığa neden olan diphtheria bacillus sadece özel antidifteri serumu ile yok edilir.

Scarlet ateşinin etken maddesi beta-hemolitik streptokoklardır. Bu bakteriler ağızda mukozada güçlü bir kızarıklığa ve alerjik deri döküntülerine neden olan toksinleri dışarı atar. Bu, hastalığın karakteristik semptomlarıdır.

Bakteriyel tonsillit ve viral arasındaki ayrım nasıl yapılır?

Hastalığın nedensel etkisinin kesin bir şekilde belirlenebileceğini, özellikle de kan tahlili, idrar ve boğazdan gelen bir yayma yoluyla olabilir. Doktor, sadece bakteri değil aynı zamanda hastayı bu veya diğer ilaçlara karşı duyarlılığını ortaya çıkarmak ve en uygun olanı seçmek için mutlaka tankta bir ekmek gönderecektir.

Hastada bu tür dış semptomların saptanmasında, bakteriyel orijinli bir boğaz ağrısından şüphelenmek mümkündür.

 1. Yüksek sıcaklık. Hastalık bakterilerden kaynaklanıyorsa, termometre 40 dereceye kadar yükselebilir. Bir virüs enfeksiyonu ile, bu çok nadiren olur.
 2. Yutulduğunda bademcikler ve acılarda güçlü bir artış - bezlerin şişmesiyle birlikte bir viral enfeksiyon, daha sonra önemsiz.
 3. Sık görülen zehirlenme belirtileri - baş ağrıları ve eklem ağrıları, halsizlik, bulantı, iştahsızlık.

Bu durumda, kuru öksürük, burun iltihabı ve burun tıkanıklığı, genellikle viral hastalıklarda, bakteriyel anjina yokluğunda bulunurlar.

Erişkinlerde ve çocuklarda bakteriyel boğaz ağrısının tedavisi, nedenleri ve semptomları

Her türlü anjin, bademciklerde iltihaplanma sürecine yol açan bir hastalıktır. Boğazın derinlerinde bulunurlar. En sık görülen tipler viral ve bakteriyel anjinadır. Semptomlara göre benzer semptomları vardır. Sadece viral bir hastalık türü soğuk hastalığa benzer. Bakteriyel tip, ağız boşluğunda pürülan birikintilerin oluşumu ile karakterizedir.

Bakteriyel boğaz ağrısı nedenleri

Bakteriyel angina hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişir. Sıklıkla streptokok, stafilokok, pnömokok ve E. coli gibi bakteriler neden olur. Çocukluk çağında, hastalığın nedeni, klamidya, mikoplazmalar ve ürlaslazma şeklinde anjinaya neden olan bakterilerdir.

Aşağıdaki faktörler bakteriyel anjinaya neden olabilir.

 1. Genel veya yerel doğanın bağışıklık fonksiyonlarında azalma.
 2. Kronik bir enfeksiyonun odaklarının varlığı.
 3. Aşırı ısınma veya aşırı ısınma.
 4. Yanlış yiyecek, monoton proteinli yiyecek.
 5. Vitamin eksikliği.
 6. Yabancı cisimler tarafından bademcikler yaralanması.

Hasta bir kişi ile temas halinde bakteri anjina ile enfeksiyon meydana gelir. En büyük tehlike, hastalığın ilk günleridir. Ancak, tedaviden sonraki hastanın mikropları iki ila üç hafta daha ayırabileceğini unutmayın.

Hastaya temas etmeden bakteriyel bir anjinle hasta olabilirsiniz. Aşağıdaki hastalıklar hastalığın başlangıcına katkıda bulunabilir.

 • Ağız boşluğunda çürük oluşumlar.
 • Sinüzit.
 • Rinit kronik bir doğadadır.
 • İç organların hastalıkları.
 • Gizli enfeksiyonların varlığı.

Bakteriyel boğaz ağrısı belirtileri

Bakteriyel bademcik iltihabı, soğuk algınlığına benzer birçok belirtiye sahiptir. Onu tanımak için doktora başvurmanız gerekiyor. Ağız boşluğunu inceledikten ve bir anket gerçekleştirdikten sonra tedaviyi reçete edebilir.

Ayrıca viral ve bakteriyel anjinin birçok farklılığa sahip olduğuna dikkat çekmeye değer.

 • Plak. Hastalığın viral tipinde plak yoktur. Ancak bakteriyel olduğunda, beyazımsı veya sarımsı bir renk tonu vardır.
 • Dilin iltihaplanması. Sadece bakteri anjina ile görünür.
 • Pürülan vesiküllerin varlığı.

Hastalığın ana belirtileri genellikle atfedilir.

 • Vücut ısısını kırk dereceye kadar yükseltin.
 • Palpasyon sırasında lenf düğümlerinin genişlemesi ve ağrıları.
 • Yuturken ağrılı bir his.
 • Boğazın şişmesi.

Bebeklerde bakteri anjina, aşağıdaki semptomlarla kendini gösterir.

 • Özel bir sebep olmadan kaplar.
 • Yeme ve içmeyi reddetme, memeden vazgeçme.
 • Uyuşukluk ve uyuşukluk.
 • Kötü rüya. Çocuk uyuyabilir ve her otuz dakikada uyanabilir.
 • Artan salivasyon.
 • Boğazın kızarıklığı ve boğazın şişmesi.

Ayrıca bakteri tipi anjinin son derece nadir olduğunu da belirtmek isterim.

Bir ila üç yaş arasındaki çocuklarda hastalık belirtileri atfedilir.

 • Her zamanki oyunların reddedilmesi.
 • Erken yatak.
 • Parmağınızı boğaz yerinde işaret ediyor.
 • Kulağa verebilen acı verici bir his.
 • Lethargy ve ilgisizlik.
 • Ses değişikliği. O kısılır.

Bakteriyel boğaz ağrısı tanısı

Angina'yı tedavi etmeye başlamadan önce, bir doktora görünmelisin. Şikayetlere dayanarak bir inceleme yapacak ve bir anket atayacak. Hastalığı diğer türlerden doğru ayırt etmek çok önemlidir.

 1. Genel bir doğa kan testi. Bundan, vücudun artmış ESR ile inflamatuar bir süreç geçirdiği görülecektir. Lökositoz da anjinayı gösterir.
 2. İdrar tahlili. Böbreklerin komplikasyonlarını zamanında tespit etmeyi sağlar.
 3. Ağızdan bakteri kültürüne bulaşır. Bu, anjin nedenini tanımlamak için yardımcı olacaktır. Çocukluk döneminde, sıklıkla angina difteri, enfeksiyöz mononükleoz ve viral anjina ile karıştırılır.
 4. Bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını saptamak için ağız ve burun boşluğundan bulaşma.
 5. Böbreklerin ultrason tanısı kondüksiyonu.
 6. Elektrokardiyografinin yapılması.

Bundan sonra, ilgilenen doktor tedaviyi reçete eder.

Çocuklarda bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi

Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Bu soru, çocukları üç yaşına kadar olan birçok ebeveynin ilgisini çekmektedir. Muayeneden sonra doktor aşağıdaki önerileri verir.

 • Antibiyotiklerin alımı. Tek çözüm, küçük çocuklarda bakterilerin neden olduğu boğaz ağrısının üstesinden gelmektir. Üç yaşın altındaki çocuklar için penisilin kullanan antibiyotikler reçete edilir. Amoksiklav, Augmetin veya Supraksa içerir. Enjeksiyonlar ve süspansiyonlar şeklinde üretilmiştir.
 • Antiseptik ve anestezik kullanımı. Üç yaşın altındaki çocukların sprey kullanmaları kesinlikle yasaktır, çünkü enjekte edildiğinde bronkospazmaya neden olabilirler. Üç yıla kadar çocuklar sadece Miramistin kullanabilir.
 • Tüm ağız boşluğunun antiseptik solüsyonlarda nemlendirilmiş bir pamuklu disk ile tedavisi.
 • Parasetamol ve Ibuprofen şeklinde antipiretik ajanların kullanımı.
 • Probiyotiklerin kabulü. Bu maddeler, sadece bağırsaklarda değil, aynı zamanda ağız boşluğunda da normal mikroflorayı düzeltmeye yardımcı olacaktır.
 • Boğaz dokularında şişliği azaltmak için antihistaminik kullanımı.

Ebeveynler yukarıda listelenen önerilere uymazsa, bakteriyel angina aşağıdaki komplikasyonlara neden olur.

Çocuğun iyileşmesinden sonra, ebeveynler bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeyi düşünmelidir. Bu nedenle, çeşitli önleyici tedbirlere uyulmalıdır.

 1. Genellikle temiz havada yürüyün ve bebeği hava şartlarında giydirin.
 2. Aşırı soğumadan ve güçlü rüzgarlardan kaçının.
 3. Vitaminleri alın ve diyetinizi izleyin. Farklı olmalı.
 4. Sertleştirme prosedürlerini ve şarj işlemini gerçekleştirin.
 5. Dezenfektanlar kullanarak ıslak temizlik yapın.
 6. Odayı havalandırın.
 7. Zamanında bir doktora danışın ve çocuğun durumunu kontrol edin.

Erişkinlerde bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi

Erişkinlerde bakteriyel boğaz ağrısı gelişirken, hasta aşağıdaki semptomlara karşı uyanık olmalıdır.

 • Vücut ısısında keskin bir artış.
 • Eklem ve kas dokularında artrit.
 • Kuruluk hissi ve boğaz ağrısı.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Sarımsı plağın oluşumu.

Yetişkin bakteri bademcik iltihabı gösteriyorsa, tedavi çeşitli aktiviteler içerir.

 1. Geniş spektrumlu antibiyotiklerin alımı. Bunlar Ampisilin, Tetrasiklin ve Eritromisin içerir.
 2. Boğazınızı günde on defaya kadar durulayın. Bu prosedürü yürütmek için, bir furacilin çözeltisi, bir iyot ile tuz çözeltisi, şifalı otlar şifa.
 3. Ağız boşluğunun antiseptik ajanlarla Geksoral, Miramistin veya Tantum Verde şeklinde sulanması.
 4. Ağrılı duyuları gidermek ve ağız boşluğunun yüzeyini dezenfekte etmeye yardımcı olan tabletlerin emilmesi. Faringosept, Grammidin, Strepsils içerir.
 5. 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile antipiretik ilaçların kullanımı.
 6. Probiyotik kullanımı.

Tedavinin olumlu bir etkisi olması için çeşitli kurallara uyulmalıdır.

 • Yatak istirahatına beş gün uyum. Yetişkin küçük bir sıcaklığa sahip olsa bile, hala daha fazla dinlenmeniz gerekir.
 • İçme rejimine uyum. Hastalık sırasında, iki litre sıvı içmeniz gerekir. Sıradan veya mineralli su kullanılması tavsiye edilir.
 • Dengeli beslenme. Diyet vitamin ve mineral bakımından zengin olmalıdır. Tavuk suyu, sebze püresi, meyve ve ekşi süt ürünleri yemelisiniz.

Limon ve ahududu ile bal, propolis ve çay ile tedavi edilmesi kesinlikle yasaktır. Bütün bunlar, bakterilerin aktif çoğalmasına yol açabilir. Ayrıca, termal prosedürlerin bacakların ve boynun ısınması, inhalasyonlar şeklinde yapılması imkansızdır. Bu sadece komplikasyonlara yol açabilir.

 • Servikal lenfadenit.
 • Oclo-phlogo apsesi.
 • Ortakulak.
 • Sepsis.
 • Pürülan menenjit.
 • Kalbin hastalıkları.
 • Kan hastalıkları.
 • Böbrek hastalıkları.
 • Kronik bademcik iltihabı.

Hoş olmayan süreçleri dışlamak için, rejime uymanız ve antibiyotik almanız gerekir.
Hastalıktan sonra, yetişkinlerin ultrason, elektrokardiyografi, kan ve idrar testleri şeklinde anjinin olumsuz etkilerini önlemek için muayene edilmeleri önerilir.

Bakteriyel anjin nedir, nasıl tanımlanır ve etkili bir şekilde tedavi edilir.

Bakteriyel kökenli anjin (veya bakteriyel bademcik iltihabı) - patojen mikroorganizmaların boğazında bademcik ve mukoza zarında gelişmeye neden olan enflamatuar hastalık.

Hastalık esas olarak Akut bir şekilde ilerler ve tehlike oluşturmaz. tedaviye geçme zamanı ve kronik bir aşamaya geçişini önleme zamanı.

Bakteriyel anjina nedir?

Herhangi bir etiyolojinin anjina damak bademciklerini etkiler, koruyucu bir vücut olarak hizmet eden, Patojenik mikroflorayı kendi kendine toplamak ve solunum yollarında ve sindirim sisteminde geçmemektir.

Zararlı bir mikroflora ile enfekte olduğunda bademcikler üzerinde pürülan bir mevduat var, sonuç olarak bademcikler artık işlevlerini tam olarak yerine getiremez.

Angina viral veya bakteriyel: nasıl ayırt edilir?

Bu tür hastalıkları ayırt etmenin ilk aşamalarında bu kadar zor olmasa da, onları ayırt etmek çoğu zaman deneyimli bir uzman için bile zor olmaktadır:

 1. Hastalık virüslerden kaynaklanırsa - hemen hemen her durumda, bir soğuk teşhis edilir, ve patolojinin bakteriyel formunda, bu özellik vakaların çoğunda yoktur.
 2. Bakteriyel form öksürük çok nadir görülür, ve esas olarak bu semptom sadece hastalığın geç veya ciddi aşamalarında ortaya çıkar.
 3. Pürülan filmin oluşumu - anjina enfeksiyöz etiyolojinin başka bir belirtisi, bademcikler ve mukus patojenik bakterilere zarar verilmesi durumunda, böyle bir plak tamamen mevcut değildir.
 4. Bademcikler üzerinde bakteriyel anjina ile, bir darı büyüklüğünde beyaz ülserler oluşur, enfeksiyonlarda iken pürülan deşarj etkilenen yüzeyleri tamamen ve düzgün bir tabaka ile kaplar.

Angina bakterisinin ana nedensel ajanı, diğer mikroorganizmalar bakteriyel bademcik iltihabının gelişmesine neden olsa da, grup A streptokoktur.

Hastalığın nedenleri

üstelik streptokoklar Bakteriyel boğaz ağrısının etken maddeleri aynı zamanda aşağıdaki gibi mikroorganizmalardır:

 • pnömokoklar;
 • stafilokok;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • E. coli;
 • bakteri üreaplazmalar;
 • mikoplazma;
 • klamidya.
 • şiddetli hipotermi;
 • Organizmanın bağışıklık azalması (hem yerel hem genel);
 • çeşitli doğa ve ciddiyette bademcik yaralanmaları;
 • vücudu etkileyen herhangi bir kronik enfeksiyon;
 • beriberi ve hipervitaminoz;
 • yararlı mikroelement ve vitamin eksikliği ile yetersiz yiyecek.

Fotoğraflar bakteriyel boğaz ağrısı belirtilerini gösterir:

Bakteriyel boğaz ağrısı belirtileri

Bakteriyel bademcik iltihabı belirtileri yetişkinlerde ve çocuklarda yaklaşık aynı, Çocukluk döneminde hastalık belirtileri kendini çok daha parlak gösterir.

Genel olarak, bakteri tipi hastalık aşağıdaki semptomlarla karakterize edilir:

 • genel halsizlik, yorgunluk ve uyuşukluk;
 • boğaz ağrısı;
 • enfeksiyondan birkaç gün sonra - baş ağrısı;
 • artırmak vücut ısısı 39-40 derece;
 • bademcik iltihabı ve kızarıklık;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi ve konsolidasyonu, Boğazın trakea tarafında yer alır.

Çocuklarda hastalığın özellikleri

Akut formda bakteriyel bademcik iltihabı en sık görülür 2-10 yaş arası çocuklarda.

Küçük çocuklar durumlarını tarif edemez ve endişelerini anlatamazlar.

KBB, aşağıdaki dolaylı semptomlara dayanarak anjin gelişimi hakkında sonuçlar çıkarabilir: yemek yemeyi reddetme, suratsızlık ve ağrısız bir nedenden dolayı ağlama, sürekli uyuşukluk ve aktivite eksikliği.

Hastalığın teşhisi

Her şeyden önce, bir doktora başvururken Bir uzman kendini hastanın tıbbi geçmişi ile tanıştırır (Bu, daha önce anjina vakalarının olup olmadığı ve hastalığın kronik olup olmadığını belirlemek için yapılır).

Sonraki geliyor anamnez ve genel klinik muayene, Mukoza zarına ve bademciklere bakteriyel hasar veren olguda görsel olarak belirlenir.

Ek laboratuvar çalışmaları sadece gerektiğinde atanır ve bu genişletilmiş tanı şunları sunar:

 • genel analiz için idrar ve kan örneklemesi, sistemik kan hastalıkları, mononükleoz ve böbrek fonksiyonu ile ilişkili patolojilerin hariç tutulmasına izin verilmesi;
 • fakirlerden bulaşmak (difteri hariç);
 • karmaşık diferansiyel teşhis, tarif edilen hastalığı doğada benzer hastalıklardan ayırmaya yardımcı olmak, ancak anjina (kızamık, tularemi, kızıl ateş ve diğerleri) ile mekanizma farklı.

Erişkinlerde bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi

Bakmakta olan doktorun tüm önerilerinin tedavisi ve uygulanması için doğru yaklaşımla, bakteriyel anjina yetişkin hastalarda zaten bir hafta sonra.

Bağışıklık sisteminin normal işleyişi koşulu altında bir kişi 4-5 gün sonra kesinlikle sağlıklı olarak kabul edilebilir.

Daha az sıklıkla, bu ilaçlar enjekte edilir, ancak sadece hastanın sağlığı tehlikede ise ve durumu hızla bozulursa.

Aşağıdaki ilaçlar tedavi için kullanılır:

 1. Antibiyotik, kurs ve dozajı doktor tarafından reçete edilir.
  En yaygın araçlar penisilin grubu preparatları (örneğin - amoksiklav), yanı sıra sefaleksin ve eritromisin.
  Antibiyotik tedavisinin seyrini tamamladıktan sonra, yaşlı yaş grubundaki hastaların yararlı bağırsak mikroflorasını düzeltmek için birkaç gün boyunca probiyotik ilaçları içmeleri tavsiye edilir.
 2. ateş düşürücü.
  Bu tür ilaçların kullanılması zorunlu değildir ve sadece 4-5 gün süren vücut ısısının 39 derecenin üzerinde bir işarette tutulduğu durumlarda gereklidir.
 3. Boğaz ve bademcik bölgesinde iltihabı rahatlatmak için en etkili Geksoral (sprey şeklinde), miramistin ve Faringosept.
 4. Ek olarak alerjik semptomların gelişimi ile reçete antihistaminikler olabilir (zirtek, claritin).

Bu tür bir tedavi geleneksel tıp (şifalı ot, bal, propolis) reçetelerine dayanabilir. Bu tür ek yöntemleri ilgili hekim ile koordine etmek daha iyidir.

Çocuklarda bakteri anjina tedavisi

Üç yıldan küçük bakteri anjinası olan çocukların bir hastanede tedavi görmesi gerekir.

Tedavi şeması üç ila on yaş arası hastalar yetişkinler için tedaviye neredeyse aynı, Bununla birlikte, tüm antibiyotik ve antipiretik ajanlar kullanılamaz.

Antibiyotikler arasında penisilin ilaçlar (amoksisil amoksisilin).

Ancak bu tür yumuşak yollarda bile çocuklar bir alerji geliştirebilir ve bu durumda, makrolitik grubun fonları reçete edilebilir: cholomycin, sumit, zitrolide, bir azit.

Tedavinin gidişatı on günden fazla olmamalıdır. ve ilacın günlük dozaj ve alım sayıları çocuk doktoru tarafından reçete edilir.

Stopangin ve heksoral olarak inflamatuar ilaçlar yetişkinler için reçete edilir, anjinalı çocuklarda da kullanılabilirler. Aynı amaçla, bebekler şifalı bitkilere dayalı bitkisel şifalarla gargara yapabilirler.

Antipiretik ilaçlar Dikkatli kullanılmalıdır - özellikle bu amaçla, çocukları tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış ilaçlar (nurofen, çocuk panadol, ibuprofen, tüm ürünler süspansiyon şeklinde mevcuttur).

Arasında antihistaminikler En yaygın kullanılan ilaç, minimal kontrendikasyon ve yan ürün miktarına sahip olan klaritindir.

Hastanın yaşı ne olursa olsun, bakteriyel bademcik iltihabının tedavisi için prognoz uygundur ve tedaviye bağlı olarak, hastalığın nüksetmesi tamamen dışlanır.

Önleyici tedbirler

 1. Herhangi bir yaşta hipotermiden kaçınmak gereklidir.
 2. Bağışıklık durumunu izlemek için gereklidir ve taze bitki besinlerinin beslenmedeki varlığını ihmal etmeyin ve gerekirse vitamin kompleksleri kullanmalısınız.
 3. Sigara ve alkol içme şeklinde zararlı alışkanlıklar - Yerel bağışıklığın zayıflamasına neden olan faktörler.
  Kurtulmak Bu tür eklerden, bir kişi, larenks ve bademciklerin yüzeylerinde birikim ve patojenik mikroorganizmaların gelişme olasılığını büyük ölçüde azaltır.
 4. Enfeksiyöz hastalık belirtileri ortaya çıktığında, ve diş hastalıklarının varlığında ilgili uzmanları ziyaret etmek ve bu tür sorunları ortadan kaldırmak.

Yararlı video

Bu videodan boğaz ağrısı tedavisi hakkında her şeyi öğreneceksiniz:

Kendinizi bakteriyel boğaz ağrısından tamamen korumak imkansızdır., Bu hastalık aynı zamanda temas ile de bulaşabilir.

Bu durumda, bademcik iltihabının ilk aşamalarında hasta bir kişi tespit edilemez.

Ancak önleyici tedbirler için tavsiyeleri izlerseniz - hastalığın yakalanma şansını azaltabilirsiniz., ve patojenler ve vücut içine almak bile - güçlü bağışıklık bademcik iltihabı tam bir patoloji gelişmesine vermeyecektir.

Bakteriyel anjin daha tehlikeli: hastalığın etyolojisi, semptomları, tedavisi ve önerileri

Anjina sınıflandırmasında, bakteriyel bademcik iltihabı ile özel bir yer işgal edilir. Anjina tipik bir tezahürü olarak kabul edilir. Bakteri streptococcus bir dizi nedenden dolayı bademcikler üzerinde çoğalabilir ve şiddetli iltihaplarına yol açabilir.

Bakteriyel angina - hastalığın etiyolojisi, patojenler

Stafilokokal mikroorganizmalar, Pseudomonas aeruginosa ve spiroketler de anjinaya neden olurlar, ancak daha az sıklıkla olurlar. Bademcikler esas olarak koruyucu işlevler yapar, enfeksiyonlara engel olurlar ve bu nedenle ilk etapta mikroplardan etkilenirler.

Orofarenksin diğer organlarının nezle ile enfeksiyonları kısmen koşullu kabul edilir, "bademcik iltihabı" tanısı sadece bezlerin enfeksiyonu durumunda konur.

Özellikler viraldan farklıdır

Virüsler de anjin görünümüne neden olabilir, ancak benzer iltihaplar bakteriler kadar sert değildir. Bu durumda tedavide antibiyotik reçete edilmez, bu da antiviral tedavinin daha kolay olduğu anlamına gelir. Organizmanın kendisi genellikle virüs saldırılarına karşı koyabilmekte, hastalık sürecinde sadece tehlikeli semptomları ortadan kaldırmak için gereklidir.

Pürülan akıntının büyük bir kısmı, bağışıklık sistemi üzerindeki yükün artmasıyla birlikte, bağışıklık sisteminin ölü hücrelerinden oluşur. Bu, kronik rahatsızlıkların alevlenmesine neden olabilir veya neredeyse her yeni hastalığın gelişimine yol açabilir.

Bakteriyel anjina viraldan farklıdır

 • Catarrhal (daha sıklıkla bakteriyel enfeksiyonun başlangıç ​​aşamasıdır, fakat güçlü bağışıklığa sahip, bu formun bağımsız bir tezahürü de mümkündür.) Bu, pürülan süreçlerin eşlik etmediği hafif bir inflamasyon ile karakterizedir.
 • Foliküler (catarrhal formun bir komplikasyonu olarak düşünülebilir, bezlerdeki irin ayrı odaklarda toplanır).
 • Lacunar (onun pürürasyonlu odakları birbirine bağlıdır, bir ızgara yapısı oluştururlar ve daha derinlerde bulunurlar).
 • Ülseratif nekrotik (sadece etkilenen dokuların ölümüne değil, aynı zamanda kemik dokusunu kısmen yok etmeye de neden olabilen şiddetli form).

nedenleri

 • İmmün Yetmezlik.
 • Doğal koruyucu fonksiyonların mevsimsel hataları.
 • Özellikle hasta hastalığın akut bir aşamasına maruz kaldığında, mikrop yayıcı ile yakın temas.

Enfeksiyon olasılığını artırabilir:

 • Kötü alışkanlıklar.
 • Yanlış yiyecek.
 • Sağlıksız koşullar.
 • Kronik uyku eksikliği.
 • Stres.
 • Üretim tehlikesi.
 • Çevresel problemler.

semptomlar

İlk belirtilerde, anjinin tipini belirlemek zordur, ortaya çıktığında daima doktorlara danışmalıdırlar. Bebekte belirtiler ortaya çıkarsa, bir ambulans çağırmak ve çocuğun sağlığını riske atmadan, onu hastaneye götürmek en iyisidir.

 • Keskin yükselen sıcaklık. Bakteriyel boğaz ağrısında, çok yüksek oranlara ulaşabilir ve geleneksel antipiretik ajanlarla zayıf bir şekilde sürülür.
 • Boğazdaki ağrı şiddetli bir ödem ile provoke edilerek şiddetli bir artışla işaretlenir.
 • Nefes almak daha da zorlaşıyor.
 • Kalpteki arızalar olabilir.
 • Her zaman iltihabın merkez üssüne yakın ağrılı bir lenf bezi vardır. Görme, bir artış var.
 • Bu aşamada tedavi yapılmazsa, o zaman bademcikler üzerinde irin odakları oluşur. Nekrotik bademcik iltihabı ile mukoza zarının üst katmanları, bu işlemlerin daha sonra derinleşmesiyle ölmeye başlar.
 • İlerleme zehirlenmesi.
 • Bakteriyel boğaz ağrısı ile eklem ağrıları sıklıkla belirtilir.
 • Bu semptomların arka planı karşısında, genel refah düzeyi artar.
 • Yetişkinlerden daha sıklıkla çocuklar gastrointestinal sistem ihlalleri ile karşı karşıyadır.

tanılama

Tipik olarak, bir uzman, bakteriyel boğaz ağrısı teşhisi için hastanın görsel muayenesine ihtiyaç duyacaktır. Ancak kesin tanı, ancak boğazdan bir çubukla alındıktan sonra yapılır. Bu nedenle, patojen tipi belirlenir ve özel bir enfeksiyonun yok edilmesi beklentisiyle özel olarak tedaviye atanır.

kanıt

Viral formlar salgın sırasında kendilerini gösterme eğilimindedir. Doktorlar semptomları, hastalığın başlangıç ​​dönemini, pürülan odakların yokluğunu veya varlığını karşılaştırır.

Her iki durumda da analizler neredeyse aynıdır:

Genellikle bu verileri teşhis etmek yeterlidir.

Bakteriyel anjina ile bademcikler üzerinde fotoğraf pürülan oluşumları

Gerekli olan ek çalışmalar

Bakteriyel boğaz ağrısı teşhisi konduğunda, hekimler, bireysel klinik tabloya bağlı olarak, ek çalışmalar atanabilir:

 • Antibiyotik (antimikrobiyal ilacın etkinliğini kontrol etmek için).
 • EKG (kalpte ağrı veya şiddetli bir aşama için).
 • Eklemlerin röntgen.
 • Karın boşluğunun ultrasonu zorunludur.
 • Eşzamanlı hastalıklar durumunda, alevlenmelerin varlığını belirlemek için onlarla ilişkili muayeneleri atayabilirler.

Viral anjina bakteriyelden nasıl ayırt edilir, videomuza bakın:

Tedavi özellikleri

 • Hastanede kalma ihtiyacı.
 • Yatak istirahatı.
 • Ezici veya doğranmış yiyecekler, vitamin bakımından zengindir.
 • Sıkı kişisel hijyen.
 • Kötü alışkanlıkların reddedilmesi.
 • Doktor siparişlerinin doğru şekilde yerine getirilmesi.

ilaç

 • Antibiyotikler terapinin temelidir. Onlar olmadan, bakteriyel anjini tedavi etmek son derece sorunludur.
 • Başlangıçta, aynı grubun penisilin veya ilaç enjeksiyonları reçete edilir. Alerji veya nüks durumunda, makrolidler veya bir dizi sefalosporin tercih edilir. Temel ders 2 haftadır, ancak yine hastalığın bireysel özellikleri ve hastanın genel durumu dikkate alınır.
 • Antihistaminikler şişlikleri ortadan kaldırır ve alerji riskini ortadan kaldırır.
 • Akut dönemde antipiretikler alınmalıdır. Yüksek sıcaklıklar yaşamı tehdit edebilir.
 • Lokal tedavi, boğazın merhemlerle durulanması ve tedavi edilmesinden oluşur. Anti-inflamatuar spreyler ve boğaz yumuşatma hapları da kullanılır.
 • Terapi sırasında, vitamin komplekslerine ihtiyaç vardır, bunların kullanımı bağışıklığı geri kazandırmada yardımcı olur.
 • Hastalığın şiddetli formlarında ve aşamalarında bazen cerrahi müdahale gerekebilir.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedaviye ihtiyacı olduğunda, videomuzu izleyin:

Insanların anlamı

Bakteri boğaz ağrısı "büyükannenin tarifleri" tedavi etmeye çalışmayın. % 99'unda bu yaklaşım hastalığı şiddetlendirecek ve komplikasyon olasılığını artıracaktır. Bu durumda uygulamanın düzenli olması, daha etkili bir araç seçmekten daha önemlidir. Durulama için bazen geçerlidir:

 • Limon suyu
 • Patates suyu.
 • Taze pancar sıkmak.
 • Mürver suyu.
 • Okaliptüsün tentürü.
 • Seyreltilmiş elma sirkesi.

fizyoterapi

Bakteriyel tonsillit tedavisi karmaşık olmalıdır. Bu prosedürler hamile kadınlar ve ciddi sistemik patolojileri olan hastalar için reçete edilmez:

Rehabilitasyon döneminde, tatil ve sanatoryum tedavisi arzu edilir.

Boğaz ağrısı hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir:

Nasıl bulaşıcı

Bakteri formlarının çoğunun, enfekte olmuş bir kişiyle doğrudan temas ettikten sonra geliştiğine göre, bu tür bir boğaz ağrısının bulaşıcı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte, şartlı bulaşıcı formlar da vardır.

Kendinizi nasıl korursunuz

Her şeyden önce, enfekte ile temastan kaçınmalısınız. Teması önlenemezse, gazlı bez giymek kesinlikle gereklidir. Eller olabildiğince sık yıkanmalı ve ayrıca odanın her gün odayı dezenfekte etmesi önemlidir.

Tehlikeli daha

Komplikasyonlar anjinin ana tehlikesidir. Kalp, eklem dokuları ve böbrekler anjinada daha tehlikelidir. Ayrıca eşlik eden patolojileri şiddetlendirebilir ve tüm sistemik başarısızlıklara neden olabilir.

En sık görülen komplikasyonların listesi:

Tehlikeli olan angina, diyor Dr. Komarovsky:

önleme

Bakterilere karşı özel aşı yoktur.
Enfeksiyonu provoke etmemek için gerekli olan:

 • Diş çürümelerini ortadan kaldırmak için zamanla orofarenkste yaralanmayı önleyin.
 • Mümkünse deniz tatillerini ziyaret edin. Deniz tuzu suyu ve deniz havası vücudu daha sağlıklı hale getirir.
 • Çalışma programını tam dinlenme ile dengelenecek şekilde programlayın.
 • Uzun stresden kaçının.
 • Doğru beslenme ve egzersiz yoluyla bağışıklığı güçlendirin.
 • Sigara içmeyi reddedin.

görünüm

Kişinin daha önce kalifiye yardım sağlandığı, daha elverişli tahmin yapıldı. Tıpta, bakterilerle savaşmak için yeterli yol vardır, ancak bu mikroorganizmaların antibiyotiklere çok hızlı adapte olduklarını hatırlamakta yarar vardır, bu nedenle uzun süreli tedavi daha fazla güç gerektirir ve daha sık komplikasyonlara neden olur.
Bazı anjina formlarının başlangıç ​​aşamaları, özellikle kronik olduklarında tamamen iyileştirilemez.

Ortalama tedavi süresi 2 haftadır, fakat rehabilitasyon döneminde bağışıklığı güçlendirmek için zaman vermek son derece önemlidir.

Bakteriyel bademcik iltihabı

Tonsillit, faringeal tonsilleri etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. Bakterilerin, virüslerin ve mantarların yutulması nedeniyle bir patoloji vardır. Çocuklarda bakteri anjina en yaygın olanıdır, nedeni enfeksiyonu tam olarak karşılayamayan az gelişmiş bir bağışıklık sistemidir.

Patojenler ve bakteriyel bademcik iltihabı nedenleri

Palatine bademcikler, ağız boşluğunun farinkse geçişinde yer alan lenfoid friable formasyonlardır. Onların işlevi, vücudu, enflamatuar bir süreci tahrik edebilecek ajanların girişine karşı korumaktır. Başka bir deyişle, bademcikler patojenik mikroorganizmalara çarptıklarında isabet alan ilk kişilerdir.

bakteriyel tonsilit orofarenks streptokoklar, stafilokoklar, E. coli ve Pseudomonas aeruginosa, Haemophilus influenzae ile temas nedeniyle geliştirir. İnsan vücudunda yaşayan patoloji can ve fırsatçı florasının gelişmesini servis edin.

Angina genel ve lokal bağışıklıktaki azalmanın arka planına karşı gelişir. Mevsimsel epidemik salgınlar sırasında bademcik iltihabı insidansı önemli ölçüde artmıştır. Yetişkinlerin ve çocukların organizmalarının koruyucu fonksiyonlarının zayıflatılmasına katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • irrasyonel beslenme;
 • kötü alışkanlıklar;
 • hipotermi;
 • pasif yaşam tarzı;
 • uyku eksikliği;
 • yorgunluk;
 • bademciklerin travmatizasyonu;
 • kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı.

Hasta bir kişi ile temas halinde olduğunuzda, bakteriyel bir enfeksiyon ile enfeksiyon meydana gelir. Ev eşyalarını kullanırken hem hava hem de ev olabilir.

İlk aşamalarda farklı tiplerde bademcik iltihabının etiyolojik kökeninde farklı olduğu hatırlanmalıdır. Sadece bir doktor patolojiyi ayırt edebilir. Bakteriyel boğaz ağrısının tedavisi kendi özelliklerine sahiptir, bu nedenle sadece uzman bir uzman süreci denetlemelidir. Yardım sağlamada başarısızlık, yanlış tedavi ciddi komplikasyonları beraberinde getirir.

Hastalığın belirtileri

Bademcikler dahil olmak üzere üst solunum yollarının bulaşıcı bakteriyel lezyonları, diğer hastalıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Orofarinks mikroorganizmalarının içine girme önce bademciklere yerleşir. Vücudun düşük direnci ile, orada inflamatuar süreç başlar.

Bademciklerin enfekte olduğunu gösteren ilk belirtiler, yutulduğunda ortaya çıkan hipertrofisi, kızarıklığı, ağrıdır.

Bakteriyel bademcik iltihabına her zaman aşağıdaki genel zehirlenme belirtileri eşlik eder:

 • ateş yükseldi ateş;
 • baş ağrısı;
 • genel halsizlik;
 • iştah kaybı;
 • zayıflık.

Bebeklerde patolojiden şüphelenmek için aşağıdaki gerekçelerle:

 • huzursuz uyku;
 • memenin veya şişenin reddi;
 • besleme sırasında ağlamak;
 • tükürüğün aşırı ayrılması.

Bakteriyel etyoloji iltihabı çeşitli biçimlerde olur, her birinin kendi klinik resmi vardır.

Catarrhal anjina

Bu tür akışla en kolay olanıdır. Başlangıçta, hasta büyüme karakterini yuturken, boğazda hafif terleme, kuruluk, ağrı hakkında endişe duyuyor. Genel zehirlenme semptomlarını rahatsız et, vücut ısısı subfebril göstergelere yükselir, nadiren 38 dereceye ulaşır.

Catarrtal bademcik iltihabı ile boğaz muayenesinde bademcikler, kızarıklıklarda artış olur. Bu tip anjina ile pürülan depo gözlenmez. Palpasyon ile submandibular, servikal ve parotis lenf nodlarında artış olur. Hastalığın süresi 5 güne kadardır, daha sonra ya bir tedavi ya da daha ağır bir forma geçiş vardır.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler tonsillit, catarrhal formdan daha ağırdır. Ateşi 39 derece, üşüme, ağrı, halsizlik, baş ağrısına maruz bırakır. Çocuklar kusma, mide bulantısı semptomları, öksürük yapabilirler. Kendi tükürüğünüzü yuturken bile yoğun şiddette ağrı.

Muayenede, doktor bölgesel lenf düğümlerinde belirgin bir artış tespit edecektir. Foliküler anjinası olan tonsiller güçlü bir şekilde hiperemiktir, ödemlidir. Ayrıca folikül foliküllerini görselleştirerek, bezlerin yüzeyinde sarımsı noktalara benziyorlar. Kural olarak, pürülan tıkaçlar hastalığın 3-4. Gününde açılır ve bundan sonra genel durum iyileşir, sıcaklık azalır.

Lacunar Angina

Genel semptomatolojide bu tür pratik olarak folikülerden farklı değildir, fakat yine de daha şiddetli bir şekilde ilerler.

Ana fark, irin foliküllerde birikmediği, ancak bezlerin tüm yüzeyini kapladığıdır. Muayenede bademcikler büyütülür, sarımsı beyaz püresi adacıklar üzerlerinde görülür. Lacunar anjin, irin hiçbir zaman bademciklerin ötesine yayılmadığı ile karakterizedir. Hastalık yaklaşık 7 gün sürer.

Fibrinli tonsillit

Bu form lacunar veya foliküler tonsillitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Fibrindöz anjina ile daha öncekiler arasındaki fark, irin, ince bir film şeklinde bezlerin tüm yüzeyini kaplamasıdır. Süreç bademcikler alanına yayılabilir.

Phlegmonous tonsillit

Bu tip bakteriyel bademcik iltihabı çok ihmal edilmiş durumlarla seyrektir. Flegmonöz bademcik iltihabı bademcikler ve okolomindalnaya lifini etkilediğinde, bunu bir apse oluşumu izler. Kural olarak, sürece yalnızca bir parti katılıyor.

İntratonsiller apse, boşlukların drenajı ile cerrahi müdahale ile çözülür.

Viral anjina bakteriyelden nasıl ayırt edilir

Tonsillit sadece bir bakteriyel enfeksiyonun yenilgisinden dolayı gelişir, nedensel ajan da çeşitli virüslerdir.

Viral anjina nedir, bakteri kaynaklı farkı. Viral bir enfeksiyonun vücuduna girmesi nedeniyle bir hastalık var. Bu bademcik iltihabı tipik olarak akut bir başlangıçtır: sıcaklık ateşli indekslere keskin bir şekilde yükselir, bademcikler şişer ve kızarır. İlk günden itibaren ağrının oldukça yoğun bir karakteri vardır.

Süreç, kural olarak, sadece bademcikler üzerinde net bir lokalizasyona sahip değildir. Patoloji bademcikler, farinks, yumuşak damak, kemerler, dil içerir. Bir plak ortaya çıkarsa, aynı zamanda farenksin tüm dokularına yayılır. Bu klinik belirtilerden sonra viral boğaz ağrısı ve bakteriyel arasındaki temel farktır.

Viral lezyonlarda eşlik eden semptomlar rinit, kuru öksürüktür ve sonrasında herhangi bir rahatlama yoktur. Hasta güçlü bir rahatsızlık hisseder, vücutta bir ağrı, gözyaşı, boğuk ses var.

Çoğu zaman, bu türden bademcik iltihabı herpes virüsünün içeri girmesi veya aktivasyonu nedeniyle gelişir, bu patolojiye herpangina denir. Suda bulunan bademcikler ve mukus farinksinde kabarcık döküntüsü ile karakterizedir.

Viral anjin çocuklukta tehlikelidir, yanlış bir krupayı tahrik edebilir. Bu durum, akut solunum yetmezliğine neden olan hava yolu lümeninin daralması ile karakterizedir. Patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için hemen yardım almalısınız.

Viral ve bakteriyel anjin tanısı ve farklılaşması sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır. Patolojinin ilk aşamalarında çok benzerdir, ancak tedavinin özgüllüğü önemli ölçüde farklıdır.

Çocuklarda angina tedavisi nasıl

Çocuklarda hastalığın ilk belirtilerinde hemen yardım isteyin. Sadece uzman bir uzman doğru tanıyı koyacaktır ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Hastalığın kendi başına başlaması ve kendi kendine ilaçlama yapması imkansızdır, anjinin farklı etiyolojisinin erken evrelerinde semptomatik olarak benzerdir, sadece doktor bunları ayırt edebilir.

Doktorun yaptığı ilk şey, lenf düğümlerinin farenksini ve palpasyonunu incelemektir. Sonra anamnez var, ebeveynler ne kadar çocuğun hastalandığını, ne rahatsız edici olduklarını, alerjik durumun yüklenip yüklenmediğini belirler.

Doğru bir tanı koymak için tohumlama için farenksinden bir yayma reçete edilir. Bu çalışma ile nedensel ajan ve ilaç preparatlarına duyarlılığı ortaya konmuştur.

Tam teşhisi için genel bir kan testi de gereklidir. Her anjin tipi lökosit formülü spesifik değişikliklerle karakterizedir. Bakteriyel bademcik iltihabı durumunda, lökositlerde, bıçakta, ESR'de belirgin bir artış olacaktır.

Muayene ve laboratuvar çalışmalarının sonuçlarına dayanarak, doktor ilaç reçete edecektir. Bakteriyel boğaz ağrısı olan çocuklarda tedavi antibiyotik olmadan etkinlik vermeyecektir. Sadece bu ilaç grubu mikropları yok edebilir ve inflamatuar süreci durdurabilir. seri amoksitsillinovogo Atanan antibakteriyeller (Augmentin, Amoksiklav), sefalosporinler (Seftriakson, Tsedeks, Sefuroksim), makrolidler (azitromisin, eritromisin).

Anjin seyrinin ciddiyetine ve çocuğun yaşına bağlı olarak, antibiyotikler tabletler, şuruplar halinde enjeksiyon ile verilir. Bu ilaçlar ile ortalama tedavi süresi yedi gündür. Durumun rahatlaması daha önce gelir, ancak kesmek antibiyotiklerin alımı kesilemez, doktor tarafından atanan tam ders zorunlu olarak geçirilir.

 • Vücut sıcaklığında 38 derecenin üzerinde bir artışla Panadol veya Nurofen kullanılır. Antipiretik etkiye ek olarak, genel durumu kolaylaştıran anestezi yaparlar.
 • Genel bir restoratif olarak, immünostimulantlar reçete edilir (Interferon, Aflubin), bağışıklık sisteminin koruyucu özelliklerini iyileştirmeye yardımcı olurlar.
 • Boğazın kuvvetli şişmesi ile antihistaminikler kullanılır (Fenistil, Eden), iltihaplı dokularda şişlik yapar, nefes almayı kolaylaştırır ve yuturur.
 • Antibiyotik tedavisine karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için laktobasili içeren ilaçlar reçete edilir (Lactiale, Yoghurt postantibiotic, Premamao).

Bakteriyel boğaz ağrısı hoş olmayan belirtileri karşı mücadelede iyi bir yardımcı - yerel ilaçlar. Bunlar pastil, boğaz için spreyler, durulama şeklinde kullanılır. Bu fonların faaliyeti dezenfeksiyon ve inflamasyonun giderilmesine yöneliktir. Durulama için, bir Furacilin, Chlorgexedin çözeltisi olan Miramistin'i kullanın. Boğazın Hexaspraem, Oracet ile sulanması. Rezorpsiyon için uygulanır Decatalene, Hexales, Pharyngosept.

Tıbbi tedaviye ek olarak, doğru koşulları sağlamak önemlidir. Yüksek sıcaklıklarda yatak istirahati daha iyidir. Su kaybını önlemek için bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olun. Çocuğun bulunduğu oda temiz, havalandırılmış, hava nemlendirilmiş olmalıdır. Gıda hazırlanır, keskin, tuzlu, sert yiyecekler hariç tutulur. İlk günlerde, yiyecekleri buharlamak ve bir elekle öğütmek daha iyidir.

Halk ilaçları ile tedavi

Bakteriyel anjin için yardımcı bir terapi olarak, geleneksel ilaç kullanılır. Eylemler, ilgilenen doktor ile koordine edilir. Terapiyi kendiniz reçete edemezsiniz ve daha da fazlası, ilaçları geleneksel şifacılarla değiştiremezsiniz. Bakteriyel enfeksiyonun üstesinden gelemezler, ancak sadece durumu kötüleştirebilir, zaman kaybolacaktır.

Gargara ajanlarının evde hazırlanması için çeşitli tarifler vardır:

 • Bir bardak kaynamış suya, oda sıcaklığına soğutuldu, bir çay kaşığı soda, tuz, birkaç damla iyot ekleyin. Tuz, dokularda şişmeyi giderir, soda tahrişini, iyot bakterisit bir etkiye sahiptir. Her iki saatte bir durulayın.
 • Marigold veya anti-inflamatuar özelliklere sahip diğer tıbbi bitkilerden oluşan bir çorba kaşığı, bir bardak kaynar su ile dökülür, infüze edilir. Her saatte gargara.

Bu çare uzun süre kullanılmış olmasına rağmen, bakteriyel boğaz ağrısı için bal ile ılık süt içmek için tavsiye edilmez. Bu teori bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Tüketmeden sonra süt, mikroorganizmaların çoğalması için iyi bir ortam olan bademcikler üzerinde ince bir tabaka oluşturur. Balın verdiği tatlılık ayrıca bakterilerin büyümesini de artırır. Bundan sonra devlet sadece kötüleşebilir. Viral boğaz ağrısına bu yasak geçerli değildir.

Pürülan lezyonları olan bademcik iltihabında, özellikle de kompresler olmak üzere termal prosedürlerin yapılması yasaktır. Isınma patojenik mikrofloranın büyümesini yoğunlaştırır.

Prognoz ve olası komplikasyonlar

Bir tıbbi kurumda zamanında tedavi ve bir doktorun tüm önerilerine uygun olarak, bakteriyel bademcik iltihabının prognozu olumludur. Hastalık tamamen ortadan kalkıyor ve vücut için hiçbir sonuç bırakmıyor.

Doktorun ziyareti ertelendiyse veya hasta kendi kendine ilaç tedavisi aldıysa, aşağıdaki komplikasyonların birkaçı olabilir:

 • farengeal apsesi;
 • sepsis;
 • menenjit;
 • orta kulak iltihabı;
 • perikardit;
 • eklemlere daha sonra zarar veren romatizma;
 • lenfadenit;
 • Sürecin kronizasyonu.

Bu komplikasyonlar, bir tıbbi kurumda hastalığın ilk semptomlarının teması ile önlenebilir.

önleme

Bakteriyel boğaz ağrısını önlemek için özel önlemler yoktur, vücudun koruyucu fonksiyonlarının güçlendirilmesi dayanmaktadır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda bağışıklık sistemini iyileştirmek için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • Tüm ürün grupları dahil olmak üzere dengeli beslenme;
 • aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • açık havada yürümek;
 • aşırı ısınmadan ve aşırı soğumadan kaçının;
 • kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmak;
 • Tesislerde düzenli olarak ıslak temizlik yapar, havalandırma yapar.

Bakteriyel anjinası olan bir hastanın bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır. İlk tezahürlerde, başkalarından izole edilir.

Bakteriyel bademcik iltihabı, yaşamı tehdit eden komplikasyonlara rağmen, bir karar değildir. Hastalık karmaşıktır, ancak zamanında teşhis ve uygun terapi tamamen ortadan kalkar, sonrasında hiçbir etki bırakmaz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Faringjit belirtileri ve Lugol yardımı ile hastalığın etkili tedavisi

Farenjit - birçok olumsuz belirtinin olduğu en yaygın hastalıklardan biridir. Lugol'un çözümü, böyle bir hastalığı tedavi etmek için en etkili ilaçlardan biridir.

Boğazda kuruluk

Boğazda kuruluk, üst solunum yollarının hastalıklarına eşlik eden bir semptomdur.Boğazda ilk kuruluk belirtileriniz varsa ve doktordan tıbbi yardım almanız durumunda, patolojik sürecin ve onunla ilişkili komplikasyonların gelişmesini önleyebilirsiniz.