Loading

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik, sadece geleceğin annesinin değil, aynı zamanda gelecekteki babanın da hayatında harika ve çok önemli bir dönemdir. Her kadın, istisnasız, hazır olmalı, dokuz ay boyunca sağlık durumu çoğu zaman çok iyi olmayacaktır. Bunun için birçok neden var. Varisli damarlar, nefes darlığı, toksikoz, karın ve benzeri ağrı - hamile bir kadını rahatsız edebilecek her şey değil. Sıklıkla bu dönemde, zaten var olan hastalıklar ağırlaşır. Örneğin, bir kadının hasta olduğu kronik bademcik iltihabı, hamilelik boyunca hissedeceği boğazda ağrıya neden olabilir. Tonsillit, otitis, sinüzit, farenjit ve diğer hastalıklar kendiniz hakkında bilgi verebilir ve aniden ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, hamilelik sırasında, özellikle de tonsillit için gerçekten tehlikelidirler.

Bademcik iltihabı nedir?

Tonsillit, boğazda sürekli, oldukça kuvvetli bir ağrı ile birlikte kronik bir süreçtir. Boğazımızdaki bademciklerin insan vücuduna bir tür koruyucu bariyer olduğu bir sır değil. Bu yüzden neredeyse her zaman ilk "darbeyi" alırlar. Bademcik iltihabı hakkında bilgi sahibi olmak, çoğu zaman, kadınlar bu hastalığa dikkat etmemeye çalışmaktadır. Yani hiçbir şekilde imkansız değil. Bademcik iltihabı ile ihtiyatlı olmanız ve onunla yoğun bir mücadeleniz olması gerekir, bunun yanında, bunu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyidir.

Tonsillit belirtileri

Bu hastalığın belirtileri şunlardır: boğazda bir boğazında gıdıkladı yanı sıra ağrı, genel halsizlik ve yorgunluk, hafif ateş, öksürük, çoğu zaman kuru ve yabancı cisim hissi. Sadece bu belirtilerin hoş olmadığı söylenemez, birçok rahatsızlık verir ve genel olarak hamile kadınların iyilik hallerini önemli ölçüde kötüleştirir.

Hamileler için tehlikeli bademcik iltihabı nedir?

Tonsillit sadece hamilelik döneminin geçişine değil, aynı zamanda fetusun kendisine de zarar verebilir. İlk etapta bademcik iltihabı varlığı, çoğu zaman geç aşamalarda toksikoz sebebi haline gelir. Ayrıca, bu hastalık bir düşük yapmış olabilir. Brususun intrauterin enfeksiyonu da bademcik iltihabı sonucu mümkündür. Hemen hemen tüm hamile kadınlar bademcik iltihabı, bağışıklık çok zayıf. Sonuç olarak, vücut diğer birçok hastalığa dayanamaz. Klinik deneyime göre, bademcik iltihabı sıklıkla erken doğumu provoke eder ve zayıf iş aktivitesinin sebebidir. Bu yüzden kronik formda bademcik iltihabı olan kadınlar genellikle sezaryen yaparlar.

tedavi

Dünyanın her yerinden doktorlar, gebelikten önce bile bademcik iltihabı tedavi etmeyi tavsiye ediyor - bu en iyi seçenek olacak. Kendinizi, özellikle de çocuğu bir kez daha tehlikeye atmayın. Ancak, bunu hamilelikten önce yapamazsanız ve şimdi bunun sırasında tedavi edilmeniz gerekiyorsa, o zaman, öncelikle, sizin için en güvenli ilaçları seçecek doktorunuzdan yardım isteyin. Sonuçta, hamilelik sırasında ilaç kullanımının son derece sınırlı olması gerektiğini bilmelisiniz.

Genellikle bu hastalık ile hamilelik sırasında mücadele için, doktorlar Tantum Verde (sprey) ve Lisobakt (emilim için tabletler) gibi ilaçlar reçete. Bu ilaçlar hem anti-enflamatuar hem de analjezik özelliklere sahiptir.

Gebelikte kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Hamilelik sırasında bir kadının bağışıklığı zayıflatılır. Bu nedenle, gebelikte bademcik iltihabı, diğer KBB hastalıkları gibi, çocuğun mutlu beklentisini bozabilir. Patolojinin ortaya çıkış zamanını tanımak ve tedavi etmek için önlem almak önemlidir.

semptomlar

Bademciklerin bu enflamatuar hastalığı streptokok kaynaklıdır. Patoloji hem akut hem de kronik olabilir.

Hamilelik sırasında Tonsillit aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 • boğaz ağrısı, yutma ile artan;
 • kızarıklık ve palatine bademciklerdeki artış, bazen pürülan tıkaçlar, plak görünümü ile birlikte;
 • cızırtılı;
 • yabancı cisim hissi, bademcikler içinde bir yumru;
 • Palpasyon ile belirlenen submandibular lenf nodlarının artması, ağrılılığı (normunda 1 cm'ye kadar bir çapa sahip, ağrısız);
 • vücut ısısının subfebril değerlerine yükselmesi (37.0-37.5 ° C);
 • asteni sendromu - uyuşukluk, halsizlik, halsizlik, halsizlik.

Boğaz ağrısı zamanında tedavi edilmezse, kronik bir form haline gelir. Bu durumda, klinik silinebilir, semptomlar belirgin değildir, hastalığın seyri, alevlenmeler ve remisyonların alternatif dönemleriyle uzar.

Kronik tonsillit ve gebelik tehlikeli bir kombinasyondur. Patoloji, çocuğun kaybına kadar korkunç komplikasyonlarla tehlikelidir. Hamilelik sırasında kronik tonsillitin alevlenmesi aşırı soğuma (hem genel hem de lokal), stres faktörlerine uzun süreli ve sık maruz kalma, aşırı yağlanma ile ortaya çıkabilir.

nedenleri

Patolojinin ortaya çıkması birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

 • sık soğuk algınlığı;
 • hipotermi;
 • hastalığın akut formu tedavi edilmez;
 • vücutta kronik enfeksiyon kaynakları - çürük dişler, diğer KBB organlarının kronik hastalıkları;
 • zayıf bağışıklık sistemi.

Daha bademcik iltihabı tehlikelidir

Gebelikte kronik bademcik iltihabı komplikasyonların gelişimi için tehlikelidir. Normal olarak, bademcikler patojenik bakterileri inhibe eden ve vücut ve kan içine daha fazla nüfuz etmelerini önleyen bir tür bariyer görevi görür.

İltihaplı bademcikler kirlenmiş su filtresi ile karşılaştırılabilir - gereksiz pisliklerin temizlenmesi yerine, enfeksiyon kaynağı haline gelir. Yutulduğunda, patojenik bakteriler diğer organ ve sistemlerden komplikasyonlara ve ayrıca fetusun enfeksiyonuna neden olabilir.

Özellikle çocukta organ ve sistemlerin döşenmesi, hamileliğin erken aşamalarında bademcik iltihabıdır. Bu dönemde bir kadın mümkün olduğunca sağlığına dikkat etmelidir.

Gebelikte tonsillit, bu gibi ciddi sonuçların ortaya çıkmasıyla tehlikelidir:

 • düşük;
 • erken teslimat;
 • fetüsün enfeksiyonu;
 • İşgücü aktivitesinin zayıflığı (bu durumlarda Sezaryen'e başvurmak gerekir);
 • Nefropati, miyokardit, romatizma, kadınlarda kalp defektlerinin gelişimi.

Hamilelikte tonsillit danışmak için hangi doktor

Gebelikte tonsillit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı veya terapist tarafından yapılır. Komplikasyonların gelişmesiyle, romatolog, nefrolog ve diğer dar uzmanlara danışmak gerekebilir.

tedavi

Gebelikte tonsillit nasıl tedavi edilir? İlk olarak, anne ve fetus yöntemleri için güvenlidirler. İkincisi, mümkün olduğunca kısa bir süre için.

ilaç

Gebelik sırasında kronik tonsillit tedavisi, Tantoum Verde sprey veya dil altı tabletleri Lizobakt, lolipop Doktor IOM, Strepsils gibi ilaçların yardımıyla mümkündür. Onlar toksik etkisi yoktur, kadın ve fetus için güvenlidir. Normal iyot toleransı ile bademcikleri Lugol çözeltisiyle yağlayabilirsiniz.

Fizyoterapik tedavi yöntemlerinden bademcikler üzerinde magnetoterapi, ultrason, ultrason tedavisi gösterilir.

Maden suyu, furacilin çözeltileri, kabartma tozu, deniz tuzu, manganez ile gargara yapabilirsiniz. Durulamalar zararsızdır, yerel bir anti-enflamatuar, antibakteriyel etkiye sahiptir. Ayrıca bademciklerden patojenik bakterilerin mekanik olarak yıkanması meydana gelir.

Kronik tonsillit için bu tür prosedürler mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Durulama için farklı çözümlerin alternatifi daha iyidir. Bu durumda, mikrobik direnç oluşmaz. Şifalı bitkilerin (Chlorophyllipt, Rotakan) soğumalarından ve infüzyonlarından hazırlanan durulama solüsyonları için çok uygundur.

Miramistin antienflamatuar, antibakteriyel, antiviral, antifungal etkilere sahip bir antiseptiktir. Hem durulama hem de bademciklerin ağız boşluğu için kullanılabilir. Ayrıca yerel olarak uygulanan aerosoller Kamerun, Ingalipt, Geksoral'dır.

Aşırı durumlarda, antibiyotiklere başvurunuz. Gebelikte penisilin ilaçlarının kullanımına izin verilir. Genellikle reçete edilen Amoksisilin, Flemoxin. Embriyoyu olumsuz etkilemezler ve geniş bir etki alanına sahiptirler.

Halk ilaçları

Gebelikte kronik bademcik iltihabının halk yöntemleri ile tedavi edilmesi doktorla birlikte yapılmalıdır.

En yaygın araçlar:

 • propolis, alerjilerin yokluğunda bal;
 • otlar decoction ile boğaz gargara - alan atkuyruğu, papatya, okaliptüs, St John's wort, nane, adaçayı;
 • tarla at kuyruğu suyu ile bademciklerin yağlanması;
 • şifalı bitkilerin suyunun uygulanması - aloe, calanchoe;
 • soda, maden suyu, bitkisel kaynatma ile buhar inhalasyonu.

Propolis sadece bir solüsyonla (1 su bardağı 1 çay kaşığı propolis tentürü) çiğneyebilir veya gargara yapabilir. Balın antipiretik, anti-inflamatuar etkisi vardır. Çaya eklenebilir, sadece ağızda çözünebilir.

En basit buhar inhalasyonu, haşlanmış patates buharlarının tava üzerinde solunmasıdır. Bu prosedürler, kabartma tozu veya tuzu çözeltisi ile gerçekleştirilebilir. Suda, bitki özleri ve esansiyel yağlar içeren az miktarda balm "Asterisk" ekleyebilirsiniz.

Ancak hamilelikte uzun süreli buhar maruziyeti arzu edilmez. Bu nedenle, inhalasyonlar, maden suyu veya tuzlu su çözeltisi olan bir nebulizer ile en uygun olanlardır. Hamilelik sırasında inhalasyon hakkında daha fazla bilgi →

önleme

Hamilelik sırasında hastalığın yakalanmaması için, bir kadın, kavrama öncesi ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının sağaltımına dikkat etmelidir. Pozisyonda olmak, hipotermiden, insanların yoğunlaştığı yerlerden, hastayla temastan kaçınmalısınız.

Gebelikte kronik bademcik iltihabını önlemek için başarısız olsaydı, o zaman mümkün olduğunca erken tedavi gerekir. Ana şey, süreci başlatmak değil, komplikasyonların ortaya çıkmasına yol açmamaktır. Bir doktorun önerileri dikkate alınarak tedavi yapılmalıdır. İzinsiz ilaç kullanımı hem kadının kendisi hem de gelecekteki çocuğunun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yazar: Svetlana Ivanova, doktor,
özellikle Mama66.com için

Kronik tonsillit gebeliği etkiler

Bana 34 yıl, 2-gebeliği planlıyoruz. Muayenede, KBB "kötü bademcikler, kronik bademcik iltihabı" olduğunu ve test için talimat verdiğini söyledi: romatoideks, UAC, OAM, kardiyogram, ng. Aynı zamanda, büyük olasılıkla, bademcik kaldırmak için gerekli olacağını söyledi, böylece gebelik ya da "geri dönüşümsüz süreç" sırasında gebelik - romatizma, vb hiçbir komplikasyonlar. (Ben boğaz ile herhangi bir sorunum yok - sık sık sık sık ağrı ve sık sık - sonbahar-kış, sıcaklık olmadan, ben tarafından durulama, ya da kendim tarafından).
Sonuçlar UAC - her şey normaldir, kardiyogram - OAM ve smear sonuçları henüz hazır değildir.
Rheumacomplex analizi sonucunda rahatsız oldum:
c-reaktif protein (rez.-3.9, norm - 10 mg / l'ye kadar); romatoid faktör (pozitif - pozitif 8.0 E / ml, norm - negatif (en fazla 8.0 E / ml)); Antistreptolizin-O (rez.-169, norm - 150 U / ml'ye kadar) Timolovaya örneği (cut - 1.5, norm - 5 üniteye kadar)
Kardiyologa göre - kalpten herhangi bir sorun yok (kardiyogram ve romatobileksini izledim).
1. Hamilelikten önce bir romatolog ek danışmanlığına ihtiyacım var mı?
2. Bu analizdeki normdan sapma büyük ve tehlikeli midir?
3. Bademcikler (bilinçli yaşta angina değil, boğazım ve pershilo ve ilk çocuktan önce) kaldırılmadan hamile ve doğum yapabilir miyim?
4. Bademcikler ile durumum ve hamilelikte veya doğum sonrası bu analiz için bu tür sonuçların varlığı çocuğumu veya çocuğu olumsuz etkileyebilir mi?
5. Durumumda hamilelik öncesi ek muayeneye ihtiyacım var mı?
Not; Bir operasyonu (“zaten benzer bir deneyime sahiptim”) sadece “sindirmek” istediklerini hissediyorlar, ama aynı zamanda gelecekteki çocuğun ve benim kendi sağlığımın riskini de riske atmak istemiyorum.

05/09/2013 14:24 tarihinde yayınlandı
11.11.2016 güncellendi
- Kadın sağlığı, Hamilelik ve doğum

Berezovskaya E.P. cevapları

İleriye doğru koşarken (ya da nerede olduğunu bilmiyorum) hemen söyleyeyim ki, hamilelik sırasında romatoid artrit ilerlemiyor, aksine tersine geriler ve sakinleşiyor. Yani hamileliğin RA üzerinde kendine has bir küratif etkisi vardır. Bu konu şu sorulardan birinde tartışılmıştır: Romatoid artrit. Ne zaman hamile kalabilirim?

Tabii ki, doktor tam programın altında seni korkutuyor, ama tamamen mantıksız.

Benim kişisel hikayemden birkaç kelime: Çocukluğumdan beri kronik bademcik iltihabı çekiyorum. Üst üste birkaç kez bademcik kaldırmak için bir operasyona gönderilen, eve tekrar göndermek için, çünkü inflamasyon nedeniyle operasyon kontrendikedir. Kızkardeşim de aynı şekilde acı çekti, bu yüzden genç jenerasyonda toplam bademcik çıkarma dalgasına girdi. Evet, herhangi bir belirti olmadan bile, böyle bir bademcik temizleme modu vardı. Bundan sonra ciddi kalp problemlerine (endokardit) başladı, boğazı daha da kötüleşti ve enfeksiyonlar daha uzundu. Sürekli olarak bademciklerin kaldırılmasının ciddi bir hata olduğunu ve bununla tamamen aynı fikirdeyim diyor. Ben, gevşek ve büyük bademciklerimle (Korku! Bir gün seni boğarlar! Onlar yüzünden kalbinden vazgeçeceksin!) İki hamilelik getirdi ve sağlıklı çocuk doğurdu. Kalp fie, fie, fie... Artrit mi? Bu yüzden düzenli olarak veya periyodik olarak spor salonuna gitmeye çalışıyorum (boş zamanın kullanılabilirliğine bağlı olarak), ancak her gün en az 30 dakika yürüyorum. Şimdiye kadar, hiçbir artrit... Sağlıklı bir yaşam tarzı birçok hastalığın önlenmesidir.

Hiç bademcikler neden ihtiyacımız olduğunu ve neden iltihaplı olduklarını merak ettiniz mi? Rotosynopharynx nedir? Hava ve yiyecek içeren bu boşluk. Bu, aslında, tüm yabancı - yabancı (hava ve gıda) kütlesinin sabit bir modda geldiği insan vücudundaki tek büyük kapıdır. Bu nedenle, doğa, bir insanın ilk inspirasyonda ve su veya yiyeceklerin ilk yudumunda ölmemesine dikkat etmiştir. Bu giriş kapılarının etrafında lenfatik bir halka oluşturdu ve bademcikler bu yüzüğün işlevinde çok önemli bir rol oynarlar. Yüzeylerinin katlanması, patojenik partikülleri tutan ve ek olarak nazofarenksin girişinin lümenini azaltan belirli bir filtre fırçası gibidir. Yapıdaki bu organlar, mukoza ile kaplanmış bir lenfoid doku kümelenmesidir.

Buruna isabet eden hava, nazal lifler ve nazal mukozanın katlanması sayesinde sadece büyük partiküllerden temizlenir. Bundan sonra, hava trakeaya bağlı larinkse daha fazla nazofarenks içine girer. Bronşi, birçok lenf bezi ile birlikte yoğun bir lenfatik doku ağı ile kaplıdır. Bronşların iç astarı tarafından üretilen mukus ile birlikte, lenfositler ve bağışıklık sisteminin diğer hücreleri patojenik maddelerin ve yabancı parçacıkların havasını arındırır. Bu nedenle, solunum yolu iltihabı ile, genellikle bir çok mukus üretilir - öksürük ve balgam salgılanır.

Gıda (insan vücuduna zaman yabancı cisim) ağız boşluğu girdiğinde, diş ve tükürük ilk bakterisidal etkileri öğütme sonrası, hızlı bir şekilde, parazitlerin gıda ile vücuda giren hidroklorik asit virüslerin, bakterilerin çok sayıda öldüren mide, yemek borusuna geçer. Ve sonra besinlerin asimilasyon süreci bağırsakta sadece kimyasal ve enzimatik tedavi yoluyla değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin çeşitli seviyelerini içeren kalıcı detoksifikasyon yoluyla geçer.

Bağırsak, insan lenfoid dokusunun% 60'ını içerir! İlk olarak, aynı gıda detoksifikasyonu için tüm lenfositler ve diğer koruyucu maddeler ve yapılara ihtiyaç vardır. İkincisi, cüruf, bağırsak grubunun yüz milyarlarca bakterisinin aktif aktivitesinden dolayı oluşur. Bu bakterilerin bağırsakların ötesine geçmemesini ve komşu organlara zarar vermemesini sağlamak için, bağırsak döngülerinin etrafındaki birçok düğüm ile birlikte yoğun bir lenfoid doku ağı koruyucu mekanizmalara katılır.

Böylece insan vücudunda üç büyük lenfoid doku kümesi vardır: Nazofaringeal lenfoid halka, bronş bölgesi ve bağırsak bölgesi. Zararsız bir şekilde bademcik kaldırırsanız, korumanın ilk kapısı ihlal edilir. Bağırsak de işe yaramazsa hatırlamak önemlidir (Yanlış, dengesiz beslenme 90% olarak, antibiyotik ve diğer ilaçların, sigara ve fiziksel hareketsizlik istismar), aşağı insan vücudu bağışıklık savunmasında büyük organı gider - bu bağırsak olduğunu. Bu nedenle, tüm organlar ve organ sistemleri acı çekmeye başlar: ilk yakınları üriner sistem, üreme sistemi, karaciğer ve daha sonra diğer organlardır.

İnsan anatomisi ve parçalarının bazılarının rolüne Böyle geniş bir katılım Eğer boğaz dahil vücudun değişik yerlerinde inflamatuar hastalık o kısmını anlamak için ben getirdim tüm yabancı korunmak için, muhtemelen düzeyinde, diğer arızaları varlığının doğal bir sonucudur aynı bağırsak. Yemek için dikkatlice izleyin, egzersiz yapmaya başlamayın. Kabızlık varsa, daha çok sebze, meyve, özellikle de lif açısından zengin olanları yiyin.

Durumunuza dönüyoruz. Yaşınız için oldukça sağlıklı bir kadınsınız. İdealliği beklemek buna değmez. 25'e kadar yıllık bir devlet olabilir duşta iken bir kadının vücudu, menopoz hazırlanıyor - 37 yıl sonra kadınların büyük çoğunluğu yumurta kalan ölümlerin yeni bir dalga başlar çünkü Ayrıca, hamilelik, aile planlaması, yaşınızı yeniden düşünmeyi çok zaman değil.

1. Hamilelikten önce bir romatolog ek danışmanlığına ihtiyacım var mı? - Herhangi bir şikayette bulunmadığı takdirde, boğazda periyodik olarak yaralananlar dışında (48 yaşındayım, fakat tüm hayatım boğaz periyodik olarak acıtıyor) ve eğer hamileliğinizi planlıyorsanız, romatoloğun konsültasyonuna ihtiyacınız yoktur. Romatoid artrit, artritin klinik bulgularının varlığında tedavi gerektirir. Diğer tüm durumlarda, fiziksel aktivite artritin (herhangi bir) iyi bir önlenmesidir.

2. Bu analizdeki normdan sapma büyük ve tehlikeli midir? "Testlerin bir sonucu üzerinde teşhis yapmıyoruz, özellikle de bu tür sapmalar yakın geçmişte aktarılan bulaşıcı bir sürecin özelliği olabilir.

3. bademcik kaldırmadan hamile ve doğum yapabilir miyim? - Mümkün ve gerekli, çünkü o yaşta zaman kaybetmek zorunda değilsiniz.

4. Bademcikler ile durumum ve hamilelikte veya doğum sonrası bu analiz için bu tür sonuçların varlığı çocuğumu veya çocuğu olumsuz etkileyebilir mi? - Kronik bademcik iltihabı hamilelik ve çocuğu etkilemez. Tersine, hamilelik sırasında bademcik iltihabı, özellikle ikinci trimesterde, genellikle bastırılır.

5. Durumumda hamilelik öncesi ek muayeneye ihtiyacım var mı? - Eğer jinekolojik bölümde normal iseniz, prensipte, ek bir muayene gerekli değildir. Hamilelik planlaması konusunda kütüphanede yazılar ve "Hamilelik için hazırlık" kitabının tamamı vardır. Şu anda folik asit almaya başla - bu önemlidir.

Ve ikinci kez annelik dünyasına başarılı bir yolculuk!

Hamilelik sırasında bir kadının bağışıklığı zayıflatılır. Bu nedenle, gebelikte bademcik iltihabı, diğer KBB hastalıkları gibi, çocuğun mutlu beklentisini bozabilir. Patolojinin ortaya çıkış zamanını tanımak ve tedavi etmek için önlem almak önemlidir.

semptomlar

Bademciklerin bu enflamatuar hastalığı streptokok kaynaklıdır. Patoloji hem akut hem de kronik olabilir.

Hamilelik sırasında Tonsillit aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

boğaz ağrısı, yutma ile artan; kızarıklık ve palatine bademciklerdeki artış, bazen pürülan tıkaçlar, plak görünümü ile birlikte; cızırtılı; yabancı cisim hissi, bademcikler içinde bir yumru; Palpasyon ile belirlenen submandibular lenf nodlarının artması, ağrılılığı (normunda 1 cm'ye kadar bir çapa sahip, ağrısız); vücut ısısının subfebril değerlerine yükselmesi (37.0-37.5 ° C); asteni sendromu - uyuşukluk, halsizlik, halsizlik, halsizlik.

Boğaz ağrısı zamanında tedavi edilmezse, kronik bir form haline gelir. Bu durumda, klinik silinebilir, semptomlar belirgin değildir, hastalığın seyri, alevlenmeler ve remisyonların alternatif dönemleriyle uzar.

Kronik tonsillit ve gebelik tehlikeli bir kombinasyondur. Patoloji, çocuğun kaybına kadar korkunç komplikasyonlarla tehlikelidir. Hamilelik sırasında kronik tonsillitin alevlenmesi aşırı soğuma (hem genel hem de lokal), stres faktörlerine uzun süreli ve sık maruz kalma, aşırı yağlanma ile ortaya çıkabilir.

nedenleri

Patolojinin ortaya çıkması birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

sık soğuk algınlığı; hipotermi; hastalığın akut formu tedavi edilmez; vücutta kronik enfeksiyon kaynakları - çürük dişler, diğer KBB organlarının kronik hastalıkları; zayıf bağışıklık sistemi.

Daha bademcik iltihabı tehlikelidir

Gebelikte kronik bademcik iltihabı komplikasyonların gelişimi için tehlikelidir. Normal olarak, bademcikler patojenik bakterileri inhibe eden ve vücut ve kan içine daha fazla nüfuz etmelerini önleyen bir tür bariyer görevi görür.

İltihaplı bademcikler kirlenmiş su filtresi ile karşılaştırılabilir - gereksiz pisliklerin temizlenmesi yerine, enfeksiyon kaynağı haline gelir. Yutulduğunda, patojenik bakteriler diğer organ ve sistemlerden komplikasyonlara ve ayrıca fetusun enfeksiyonuna neden olabilir.

Özellikle çocukta organ ve sistemlerin döşenmesi, hamileliğin erken aşamalarında bademcik iltihabıdır. Bu dönemde bir kadın mümkün olduğunca sağlığına dikkat etmelidir.

Gebelikte tonsillit, bu gibi ciddi sonuçların ortaya çıkmasıyla tehlikelidir:

düşük; erken teslimat; fetüsün enfeksiyonu; İşgücü aktivitesinin zayıflığı (bu durumlarda Sezaryen'e başvurmak gerekir); Nefropati, miyokardit, romatizma, kadınlarda kalp defektlerinin gelişimi.

Hamilelikte tonsillit danışmak için hangi doktor

Gebelikte tonsillit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı veya terapist tarafından yapılır. Komplikasyonların gelişmesiyle, romatolog, nefrolog ve diğer dar uzmanlara danışmak gerekebilir.

tedavi

Gebelikte tonsillit nasıl tedavi edilir? İlk olarak, anne ve fetus yöntemleri için güvenlidirler. İkincisi, mümkün olduğunca kısa bir süre için.

ilaç

Gebelik sırasında kronik tonsillit tedavisi, Tantoum Verde sprey veya dil altı tabletleri Lizobakt, lolipop Doktor IOM, Strepsils gibi ilaçların yardımıyla mümkündür. Onlar toksik etkisi yoktur, kadın ve fetus için güvenlidir. Normal iyot toleransı ile bademcikleri Lugol çözeltisiyle yağlayabilirsiniz.

Fizyoterapik tedavi yöntemlerinden bademcikler üzerinde magnetoterapi, ultrason, ultrason tedavisi gösterilir.

Maden suyu, furacilin çözeltileri, kabartma tozu, deniz tuzu, manganez ile gargara yapabilirsiniz. Durulamalar zararsızdır, yerel bir anti-enflamatuar, antibakteriyel etkiye sahiptir. Ayrıca bademciklerden patojenik bakterilerin mekanik olarak yıkanması meydana gelir.

Kronik tonsillit için bu tür prosedürler mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Durulama için farklı çözümlerin alternatifi daha iyidir. Bu durumda, mikrobik direnç oluşmaz. Şifalı bitkilerin (Chlorophyllipt, Rotakan) soğumalarından ve infüzyonlarından hazırlanan durulama solüsyonları için çok uygundur.

Miramistin antienflamatuar, antibakteriyel, antiviral, antifungal etkilere sahip bir antiseptiktir. Hem durulama hem de bademciklerin ağız boşluğu için kullanılabilir. Ayrıca yerel olarak uygulanan aerosoller Kamerun, Ingalipt, Geksoral'dır.

Aşırı durumlarda, antibiyotiklere başvurunuz. Gebelikte penisilin ilaçlarının kullanımına izin verilir. Genellikle reçete edilen Amoksisilin, Flemoxin. Embriyoyu olumsuz etkilemezler ve geniş bir etki alanına sahiptirler.

Halk ilaçları

Gebelikte kronik bademcik iltihabının halk yöntemleri ile tedavi edilmesi doktorla birlikte yapılmalıdır.

En yaygın araçlar:

propolis, alerjilerin yokluğunda bal; otlar decoction ile boğaz gargara - alan atkuyruğu, papatya, okaliptüs, St John's wort, nane, adaçayı; tarla at kuyruğu suyu ile bademciklerin yağlanması; şifalı bitkilerin suyunun uygulanması - aloe, calanchoe; soda, maden suyu, bitkisel kaynatma ile buhar inhalasyonu.

Propolis sadece bir solüsyonla (1 su bardağı 1 çay kaşığı propolis tentürü) çiğneyebilir veya gargara yapabilir. Balın antipiretik, anti-inflamatuar etkisi vardır. Çaya eklenebilir, sadece ağızda çözünebilir.

En basit buhar inhalasyonu, haşlanmış patates buharlarının tava üzerinde solunmasıdır. Bu prosedürler, kabartma tozu veya tuzu çözeltisi ile gerçekleştirilebilir. Suda, bitki özleri ve esansiyel yağlar içeren az miktarda balm "Asterisk" ekleyebilirsiniz.

Ancak hamilelikte uzun süreli buhar maruziyeti arzu edilmez. Bu nedenle, inhalasyonlar, maden suyu veya tuzlu su çözeltisi olan bir nebulizer ile en uygun olanlardır. Hamilelik sırasında inhalasyon hakkında daha fazla bilgi →

önleme

Hamilelik sırasında hastalığın yakalanmaması için, bir kadın, kavrama öncesi ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının sağaltımına dikkat etmelidir. Pozisyonda olmak, hipotermiden, insanların yoğunlaştığı yerlerden, hastayla temastan kaçınmalısınız.

Gebelikte kronik bademcik iltihabını önlemek için başarısız olsaydı, o zaman mümkün olduğunca erken tedavi gerekir. Ana şey, süreci başlatmak değil, komplikasyonların ortaya çıkmasına yol açmamaktır. Bir doktorun önerileri dikkate alınarak tedavi yapılmalıdır. İzinsiz ilaç kullanımı hem kadının kendisi hem de gelecekteki çocuğunun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yazar: Svetlana Ivanova, doktor,
özellikle Mama66.com için

Gebelikte Tonsillit, Etkileri ve Tedavisi

Çoğu zaman, kadının hayatında bir hamilelik olarak unutulmaz bir dönem, çoğu zaman anne adaylarına eşlik eden bazı hastalıklar tarafından gölgelenmektedir. Gelecekteki annelerin hoş olmayan yoldaşlarından biri de bademcik iltihabıdır. Gebelik sırasında bademcik iltihabı tehlikelidir ve hangi ilaçlarla tedavi edilebilir?

Tonsillit palatine bademcikler alanında lokalize inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Ağrı ve yutma ve ateşle komplike olan boğaz ağrısı eşlik eder. Bademcikler - bu, patojenlerin vücuda girmesini engelleyen bir tür bariyerdir. Bu nedenle, bir virüs enfeksiyonu, hipotermi ile enfekte veya çok fazla soğuk yiyecek veya içecek içerseniz, hemen boğazınızda ağrımaya başlar.

Gebelik sırasında bademcik iltihabı tıbbi tedavi gerektirir ve göz ardı edilemez. Tedavinin yanlış veya zamansız olması durumunda hastalığın kronik bir forma dönüştüğünü anlamak önemlidir. Bu nedenle, her zaman yardım aramalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalısınız.

Gebelikte tonsillit belirtileri

Akut formda, hastalık kendini aşağıdaki belirtilerle gösterir:

 • artmış vücut ısısı, genellikle önemsiz;
 • yutulduğunda hoş olmayan duygular, boğazda terleme;
 • yabancı bir cisim hissi;
 • kuru öksürük;
 • eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 • iştahsızlık;
 • genel halsizlik.

Çoğunlukla hastalığın seyri sıcaklığın artmasına eşlik etmez, bu nedenle hamile kadındaki diğer tüm semptomlar anlamsız bir tutum geliştirir. Böylece, hastalığın sonraki dönemlerde remisyon ve alevlenme ile birlikte kronik bir forma geçişi söz konusudur.

Gebelikte kronik tonsillit Beklenen annelerin ortak bir patolojisidir. Sıklıkla, iltihaplı sürecin şiddetlenmesine yol açan ivme olan ilginç konumdur. Ayrıca, kronik bir hastalığın semptomlarının şiddeti, akut formdaki kadar yüksek değildir. Bu nedenle, birçok kadın, tehlikenin arkasında ne olduğunu bilmeden, bu semptomlara hiçbir önem vermemektedir.

Hamilelik sırasında kronik tonsillitin alevlenmesinden ve sonuçlarından daha tehlikeli

Gelecekteki her annenin hamilelikte bademcik iltihabı tehlikesinin ne olduğunu bilmesi gerekir, çünkü ne kadar farkında olduğu ve ne kadar dikkatli bir şekilde seyrettiği, gelecekteki bebeğinin sağlığına bağlıdır.

Tedavi edilmeyen hamilelik sonrası tonsillitin sonuçları çok çeşitli olabilir. Bebeğin taşınması sırasında hastalığın başlıca tehlikesi, gelecekteki annenin organizmasının çeşitli bulaşıcı ve viral hastalıklara duyarlılığında bir artıştır. Zayıflamış olan bağışıklık sistemi, bağışıklık sistemi vücudu daha savunmasız hale getirir ve kronik enfeksiyon odakları yeni hastalıkların gelişmesine neden olur.

Ek olarak, gebelikte bademcik iltihabının alevlenmesi genellikle geç dönemlerde gestosisin nedenidir. Eğer bademcik iltihabı hamileliğin ilk üç aylık döneminde gelişirse, bir düşükle sonuçlanabilir.

Tıbbi istatistiklerden elde edilen veriler, hastalığın gebeliğin seyri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu gösterir, ancak fetüsün kendisini etkilemez. Gebelikte kronik bademcik iltihabının sonucu, oksijen eksikliği, emeğin zayıflaması veya prematüre başlangıcı olabilir.

Gebelikte tonsillit tedavisi daha

İdeal seçenek gebe kalmayı planlamadan önce tüm kronik hastalıkların tam bir muayenesi ve tedavisi ile planlamaktadır. Ancak vakaların ezici çoğunluğunda, kadınlar kayıt için zaten doktora geliyor ve tüm sorunlar zaten ilginç bir durumda ortaya çıkıyor.

Gelecekte bir annede bademciklerin kronik bir iltihabı tespit edildiğinde, jinekolog otolaryngologist için bir başvuruda bulunur. Sadece muayene ve KBB incelendikten sonra doktor en uygun nazik tedavi yöntemini atayacaktır. Bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğinizi biliyor olsanız bile, hamilelik sırasında, doğal bitkisel şifalı olsa bile, ilaç ve prosedürleri kendiniz reçete etmeniz gerekmez.

Gebelikte bademcik iltihabı tedavisi yerel ajanların yardımı ile gerçekleştirilmektedir, çünkü bir kadının hayatının bu döneminde kullanım için izin verilen ilaçların seçimi oldukça sınırlıdır. Tüm kullanılan araçlar doğal bileşenlere göre yapılmalıdır.

Hastalığın her vakasının bireysel olduğunu anlamak önemlidir, bu nedenle her hasta için tedavi seçilir. Gebelik sırasında bademcik iltihabı kabartması, doğal antibakteriyel bileşen (örneğin, tabletler "Lisobakt" ve sprey "Tantum Verde") ile emilim ve spreyler için tabletler yardımı ile yapılır.

Gebelikte kronik tonsillit tedavisi antibiyotiklerle

Ne yazık ki, özellikle şiddetli ve ihmal edilmiş vakalarda gebelikte kronik bademcik iltihabı tedavisi antibiyotik almadan yapamaz. Bebek için en uygun ve güvenli olanı almak için hazırlık sadece uzman doktor olabilir. İlacın reçetelenmesinden önce, patojeni ayırt etmek ve en etkili ilacı seçmek için bakteriyel kültür zorunludur.

Gebelikte kronik tonsillit

Kronik bademcik iltihabı, bir önceki akut enfeksiyondan sonra veya daha önceki değişiklikler olmaksızın ortaya çıkan palatin ve faringeal bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıdır. Hamilelik sırasında ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı tehlikeli midir? Büyüyen bir bebeğe zarar vermeden problemle nasıl başa çıkılır?

nedenleri

Çoğu durumda kronik bademcik iltihabı, önceki anjinin arka planına karşı gelişir. Bademciklerin mukoza zarında ortaya çıkan akut enfeksiyon, giderek kronik bir evreye dönüşür. Hastalığın tüm ana semptomlarının ortaya çıkmasına yol açan yavaş bir inflamasyon gelişir.

Kronik tonsillit başlangıcı için risk faktörleri:

 • yerel ve genel bağışıklığın azaltılması;
 • hipotermi;
 • stres;
 • oral mukoza travması;
 • ağız boşluğunda kronik enfeksiyon kaynakları (çürük, rinit, farenjit, vb.);
 • büyük endüstriyel şehirlerde ve diğer çevre dostu alanlarda yaşamak;
 • Kuru sıcak bir yerde uzun süre kal.

Kronik bademcik iltihabı hemen hemen her zaman, vücudun savunmalarının aktivitesindeki azalmanın arka planında ortaya çıkar. Doğal bağışıklık bastırılması hamilelik sırasında ortaya çıkar. Kadının organizması, çocuğun yatağına yeniden inşası, bağışıklık sisteminin aktivitesini engeller ve böylece embriyonun yabancı bir element olarak reddedilmesine izin vermez. Öte yandan, fizyolojik immünosupresyon kronik tonsillitin alevlenmesi dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyöz süreçlerin aktivasyonuna yol açar.

Tonsillit, bulaşıcı bir hastalıktır. bademcikler enflamatuar sürecin suçlu genellikle bu mikro-organizma boğaz ağrısına bir araştırma yapılan kadınların% 85'inde bulunur b-hemolitik streptokok A grubunda, olur. Çok daha az neden bademcik iltihabı, diğer bakteri, virüs (Epstein-Barr virüsü, adenovirüs, herpes, koksaki), klamidya, mikoplazma ve mantarlar (Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae) vardır. Birçok anne adaylarının karışık enfeksiyon bulundu: Staphylococcus aureus ile birlikte hemolitik streptokok.

Kronik bademcik iltihabı tedavi edilen akut tonsillitin (boğaz ağrısı) sonunun bir komplikasyonu olarak kabul edilir. Acil neden, akut dönemde antibiyotik tedavisinin reddedilmesi, mikroorganizmaların duyarlılığının yanı sıra immün sistem yanıtının bireysel özellikleri dikkate alınmadan ilaçların yanlış seçilmesi olabilir. Kronik bademcik iltihabı genellikle bağışıklık sisteminin yetersiz aktivitesi nedeniyle gebelik sırasında veya doğum sonrası dönemde şiddetlenir.

semptomlar

Kronik tonsillitin alevlenme döneminde bu tür belirtiler vardır:

 • vücut ısısında orta derecede artış (38 ° C'ye kadar);
 • boğaz ağrısı, yutkunma ve ağız açıldığında daha kötü;
 • boğazda rahatsızlık ve terleme;
 • bademciklerin izdüşümünde yabancı cisim hissi;
 • genel zehirlenme belirtileri: zayıflık, çürüme, baş ağrısı;
 • Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde artış.

Kronik tonsillitin alevlenmesi gebeliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Sıklıkla, hastalığın belirtileri, adet kanamasının söz konusu gecikmesinden önce bile, gestasyonun ilk haftalarında ortaya çıkar. Bu dönemde bağışıklık sisteminin aktif bir şekilde yeniden örgütlenmesi vardır. Hormonal arka plan değişir, fizyolojik immünosupresyon gelişir. Tüm bunlar, gebeliğin erken aşamalarında enfeksiyonun aktivasyonunu tetikler.

İfade edilen zehirlenme kronik bir tonsillitin alevlenmesi için bir özellik değildir. Çoğu kadın hastalığı oldukça kolay bir şekilde çeker. Yüksek vücut ısısı aşırı derecede nadirdir ve genellikle hastalığın komplikasyonlarının gelişimini gösterir.

Farinks ve ağız boşluğunu incelerken aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • palatin ve faringeal bademciklerin büyüklüğünde bir artış;
 • tonsil mukozasının ödem ve gevşekliği;
 • mukozanın hiperemi (kızarıklık);
 • bademcikler üzerinde beyazımsı veya sarı bir kaplama oluşumu.

Tüm bu semptomlar, hastayı incelerken bir terapist tarafından tespit edilebilir.

Kronik tonsillitin alevlenmesinin dışında kendini hissettirmez. Hastalığın tanınması sadece görme ile yapılabilir. Bademciklerin mukoza zarının ufalanabilirliğine, boyutlarının ılımlı artışına dikkat çekilir. Bademcikler etrafında palatine kemer ve mukoza biraz hiperemiktir. O zaman zaman zaman boğazdan bağımsız olarak ortaya çıkan pürülan tıkanıklık oluşumu mümkündür.

Eşzamanlı patoloji

Günümüzde kronik tonsillit ile diğer organ ve sistemlerin bazı hastalıkları arasındaki ilişki kanıtlanmıştır. Çoğu zaman, bu gibi durumlar ortaya çıkar:

 • bağ dokusunun sistemik hastalıkları (romatizma, skleroderma, sistemik lupus eritematoz, vb.);
 • cilt patolojisi (sedef hastalığı, egzama);
 • göz hastalıkları (Behçet hastalığı - göz küresinin mukoza zarına zarar);
 • böbreklerdeki inflamatuar süreçler.

Akut ve kronik tonsillit ile ortaya çıkan enfeksiyöz alerjik inflamasyon, organizmanın genel reaktivitesinde bir değişikliğe yol açar. Kanda, kendi hücrelerine karşı çalışan agresif otoantikorlar oluşur. Kalp, böbrekler, eklemler dahil olmak üzere birçok organın çalışmasını ihlal etti. Benzer değişiklikler transfer edilen anjinadan aylar ve yıllar sonra meydana gelir ve yaşam kalitesinde önemli bir azalmaya yol açar.

Hamilelik komplikasyonları ve fetusun sonuçları

Kronik bademcik iltihabı, herhangi bir bulaşıcı hastalık gibi, bu tür komplikasyonların gelişmesine neden olabilir:

 • 22 haftaya kadar kürtaj;
 • erken teslimat;
 • polihidroamnios;
 • plasental yetmezlik ve eşlik eden fetal hipoksi;
 • intrauterin gelişme geriliği;
 • fetusun intrauterin enfeksiyonu.

Hamilelik sırasında benzer komplikasyonlar nadirdir. Kronik iltihaplanma ile, gelecekteki annenin organizması, aktif olarak bakteri ve virüslere karşı antikorları içerir ve bu da onun enfeksiyonla hızlı bir şekilde baş etmesine olanak tanır. II ve III trimesterde kronik bademcik iltihabının alevlenmesi genellikle gebeliğin seyrini etkilemez ve fetusun normal gelişmesine müdahale etmez.

Belirli bir tehlike, gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen hastalıktır. 12 haftaya kadar, fetüsün tüm iç organları atılır. Bu dönemde herhangi bir enfeksiyon, embriyonun intrauterin enfeksiyonuna ve çeşitli mengenelerin oluşmasına yol açabilir. Akciğerler, kalp, böbrekler, sindirim sistemi ve özellikle sinir sistemi. Enfeksiyonun bebeğin durumunu nasıl etkileyeceğini önceden tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Olası risklere rağmen, kronik tonsillitin alevlenmesi kürtaj için bir gösterge değildir. Erken evrelerde hastalığı olan gelecekteki bir anne, durumunu dikkatle izlemeli ve sağlığında en ufak bir değişiklik yapmalıdır. 10-14 haftalık bir sürede, fetusun gelişiminde ciddi bir anormallik olmadığından emin olmak için tüm testlerden (ultrason ve hormonal tarama) geçilmesi gerekir.

Erken dönemlerde ortaya çıkan kronik bademcik iltihabının alevlenmesi, düşükle sonuçlanabilir. Hamileliğin sonlandırılmasının nedeni fetusun intrauterin enfeksiyonu ve genel olarak vücudun zehirlenmesi olabilir. Vücut sıcaklığının 37.5 ° C'nin üzerinde bir artışın ilk trimesterde spontan abortus riskini önemli ölçüde artırdığına inanılmaktadır.

Tedavi yöntemleri

Kronik tonsillitin alevlenmesi her zaman bir doktora görünmek için bir bahane. Özellikle hamileliğin ilk aşamalarında kendi kendine ilaç verme. Bazı ilaçların bu dönemde kullanılması yasaktır. I trimesterde ilaçların kontrolsüz kullanımı, düşük veya fetusun ciddi malformasyonlarının oluşmasına neden olabilir.

İlaç dışı tedavi

İlk üç aylık dönemde, birçok ilacın kullanımının yasak olduğu ilaç dışı tedavi özellikle önemlidir. Daha sonraki dönemlerde, genel restoratif tedavi ayrıca hastalığın semptomlarıyla başa çıkmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

İlaç dışı tedavinin temel prensipleri:

 1. Yüksek vücut sıcaklığında yarım yatak modu (minimum stres ve fiziksel efor, uyku günde 8 saatten az değildir).
 2. Rasyonel beslenme (protein ve vitamin bakımından zengin besin).
 3. Bol içecek.
 4. Hamile kadının bulunduğu odada havanın nemlendirilmesi.
 5. Düzenli hava ve ıslak temizlik.

Hastalığın ilk günlerinde, gelecekteki anne mümkün olduğunca dinlenmeli ve güçlenmelidir. İçişleri geçici olarak bir eşe veya başka bir akrabaya aktarılmalıdır. Güçlü uyku ve dinlenme, bağışıklığı desteklemenin ve vücudun problemle baş etmesine yardımcı olmanın en iyi yoludur.

Tüm tedavi süresi boyunca baharatlı, baharatlı ve sıcak yiyecekleri kullanmayı bırakmalısınız. Bu tür yemekler bademciklerin ve ağız boşluğunun mukoza zarını tahriş eder, böylece iltihaplanma artar. İçecekler de sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Komposto, mors, çay, doğal asidik olmayan sular, gazsız maden suyu içebilirsiniz.

İlaç tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi evde yapılır. Bu patolojide hospitalizasyon belirtilmemiş. Yatarak tedavi sadece komplikasyonların gelişmesi ile önerilmektedir.

Hamilelik sırasında sistemik antibiyotik tedavisi pratik olarak yapılmamaktadır. Tabletlerde ve enjeksiyonlarda antibiyotikler sadece karmaşık bademcik iltihabına yönelik sıkı endikasyonlar için reçete edilir. İlacın seçimi hamilelik dönemine bağlı olacaktır. Anne adaylarının tedavisi için, sefalosporinler ve penisilinler grubundan sağlanan fonlar, büyümekte olan fetus için en güvenli ve hamileliğin seyrini etkilemeyen olarak kullanılmaktadır.

Kronik tonsillit tedavisinde lokal tedaviye özel önem verilmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel spreyler (Geksoral, Tantum Verde, Miramistin vb.) Bademcikler ve oral mukozayı sulamak için kullanılır. Erken aşamada, emilim için tabletleri kullanabilirsiniz (Laripront, Lizobakt). Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalı veya doktora başvurmalısınız.

Hamilelik sırasında kronik bademcik iltihabı ile, bitkisel decoctions (papatya, calendula) ile gargara yapabilirsiniz. Bitkisel kaynatma bir elek içinden filtrelenmeli ve kabul edilebilir bir sıcaklığa soğutulmalıdır. Gargara, hastalığın tüm semptomları tamamen ortadan kalkana kadar günde 3-4 kez olmalıdır.

Antipiretikler, 38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında ve genel şartlarda belirgin bozulma şeklinde reçete edilir. Mümkünse, hamilelik sırasında antipiretiklerden kaçınmalısınız. Tedavi süresi 3 güne kadardır. Vücut ısısı üç gün içinde normale dönmezse, mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Endikasyonlara göre bademciklerin özel bir şırınga ile yıkanması tavsiye edilir. İşlem sırasında pürülan çökeltiler bademciklerden uzaklaştırılır ve maruz kalan mukoza antiseptik solüsyonlarla tedavi edilir. Manipülasyon, hamileliğin herhangi bir zamanında yapılabilir.

Konservatif tedavi etkisiz olduğunda cerrahi tedavi endikedir. Gebelik sırasında tonsillektomi (bademcikler çıkarılması) gerçekleştirilmez. İşlem, çocuğun doğumundan sonra gerçekleştirilir. Ön hazırlık laura ve terapist ile tam bir incelemeye tabi tutulmalıdır.

Dışsal alevlenme, vücudun enfeksiyonlara karşı genel direncini arttırmaya çok dikkat edilir:

 1. Dengeli beslenme.
 2. Beklenen anneler için tasarlanmış multivitaminlerin kabulü.
 3. Hamilelik dönemine göre fiziksel yük (yoga, jimnastik, yüzme).
 4. İmmünmodülatör ilaçların alımı (Vitalron, hamileliğin 16 haftasından).
 5. Diş çürüğü ve diğer potansiyel enfeksiyon kaynaklarının zamanında tedavisi.

Tüm önerilerle, hamilelik sırasında kronik tonsillit gelişimini önleyebilir ve bu hastalık ile ilişkili tüm komplikasyonların gelişmesini önleyebilirsiniz.

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik dönemi, her kadının hayatında harika ve heyecan verici bir dönemdir. Ancak nadiren 9 ay boyunca herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan hamile bir kadın var. Banal ARI'den halihazırda var olan hastalıkların alevlenmesine kadar, hiç kimse immün değildir. Bu yazıda gebelikte tonsillit hakkında konuşacağız. Hamilelik önce bu tanı, periyodik kendinizi sık boğaz ağrısı veya boğaz ağrısı hatırlatabilir ama ona bebek kendi kendine tedavi kadınlara daha dikkatli ve her durumda değil tedavi edilmelidir için sık sık koymak bekliyor.

Bademcik iltihabı nedir ve nasıl ortaya çıkıyor?

Başlamak için, bademcik iltihabı, genellikle palatine bademcik iltihabı, bir bakteri (genellikle streptokok) veya viral doğası vardır. Bademcikler, lenfatik sistemin organlarıdır ve vücudumuza giren tüm enfeksiyöz ajanların yolunda “koruma” görevi görürler.

⁣Enfeksiyon yolları:

2. Otoinfeksiyon - çürük dişlerin varlığında, paradontoz, sinüzit ve diğer hastalıklar bademcik iltihabı tetiklenebilir.

Tonsillit türleri

Akut (bademcik iltihabı) - streptokokların neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı, daha sık ya da stafilokoklar olan en az - virüsleri (Herpes, koksaki), hem de bakteri florası ile "hile" olarak Candida mantarların.

Hamilelik sırasında kronik bademcik iltihabı - daha önce tedavi edilmemiş akut bademcik bir sonucu olarak, bir boğaz veya üst solunum yolu enflamasyonu (kızıl, kızamık, difteri) görülen hastalıklardan geri kazanılması olabilir. semptomlar

Akut tonsillit

1. Boğaz ağrısı, akut, yiyecek ve tükürük yutulduğunda ortaya çıkar.

2. Sıcaklıkta artış.

3. Artan bademcikler.

4. Bademciklerin lakunalarında kasık tıkanıklık varlığı.

5. Zehirlenme belirtileri (halsizlik, halsizlik).

Kronik bademcik iltihabı

1. Boğazdaki Zulüm.

2. Yutulduğunda ağrınız.

3. Kuru, can sıkıcı öksürük.

4. Ağızdan gelen koku.

5. Sık düşük dereceli ateş (37-37.5).

6. Azalmış iştah.

Gebelikte kronik tonsillit, sonuç

Vücuttaki herhangi bir iltihaplanma, bağışıklık sistemimizde bir yüke yol açar, bu da vücudun savunma mekanizmalarını zayıflatır ve bağışıklığı azaltır. Ayrıca, vücutta sabit bir enfeksiyon kaynağının varlığı, fetusun intrauterin enfeksiyonuna neden olabilir, çünkü bakteriler annenin vücudu boyunca kan akışı ile serbestçe yayılabilir.

Tedavinin yokluğunda kronik bademcik iltihabı erken doğumu tetikleyebilir veya gebeliğin ciddi bir komplikasyonu olan geç gestosisin gelişmesine yol açabilir.

Tabii ki, doktorlar β-hemolitik grup olarak streptokoklar eklemler (romatizma) ile ciddi sorunlar, kalp (periartrit nodosadan), böbrek hastalığı (nefrit) ve diğer hastalıklara neden olabilir, anjin komplikasyonları korkuyordu. profilaktik tedavi edilecek ya da cerrahi olarak bademcikleri kaldırın: Yerel tonzillita.Idealnym seçeneği bir komplikasyonu gebeliğin planlanması aşamasında KBB doktoru ziyaret edin ve bir sorun ile daha iyi ne yapacağını karar olacağı gibi Sen peritonsiller apse karşılaşabilirsiniz.

Her boğaz ağrısı bir anjina değildir, bu nedenle bir halsizlik belirtileri ortaya çıkarsa, bir terapiste veya kürsüye danışmanız veya birkaç uzmanı bir araya getiren bir pratisyene danışmanız gerekir.

Tonsillit tanısı

Hipertrofiye (genişlemiş) bademcikler, kızarıklık, doku ve mukoza zarlarının şişmesi, servikal lenf düğümlerinde artış dikkat çekmek. Ayrıca, vücudun inflamatuar bir reaksiyonunu göreceğiniz bir klinik kan testi de verebilirsiniz - lökositlerde bir artış, olgunlaşmamış formlarının görünümü (lökosit formülü sola kayma) ve ESR'de önemli bir artış.

Gebelikte tonsillit tedavisi

Peki, gebelikte tonsillit nasıl ve ne tedavi edilir? Hastalık kötüleştiğinde, yatak istirahati gösterilir, yani hala çalışıyorsanız hastalık izni almanız gerekir. Yeterli miktarda sıvı alımını kontrol etmek çok önemlidir: meyve suları, meyve içecekler, çay, yabani gül suyu, süt suyu. 1.5-2 litre sıvı içmelisiniz - bu, vücudun zehirlenmesini azaltmaya yardımcı olacaktır. Yiyecek sıcak bir şekilde ovuşturulması önerilir, bu yüzden boğaz ağrısını azaltmak için mümkün olduğunca az. Biz hariç: Sıcak, soğuk, tuzlu ve baharatlı yemekler, füme ürünler, kraker ve kuru kurabiyeler.

Atamaktan korkmaHamilelik sırasında antibiyotikler, gerekli olduğu durumlar vardır, şu anda hamile kadınlar için izin verilen birkaç antibiyotik grubu vardır, doğal olarak, sadece bir doktor antibiyotik reçete ve iptal edebilir.

Lokal antiseptik ilaçlar ayrıca iltihaplanma odaklarının sanitasyonu ve ağrının giderilmesi şeklinde hızlı bir etkiye sahiptir. Bunu yapmak için hazır çözümler vardır: miramistin (sprey şeklinde flakonlar vardır), klorheksidin (acı tadı vardır, bu yüzden herkes bunu sevmez). Boğazın furicillin veya papatya ile durulanması tavsiye edilir - burada sık sık yapılması gereken ana şey: ilk günler - her saat, sonra etki farkedilir.

Ağrı sendromu ortadan kaldırmak için, Tantum Verde sprey kullanabilirsiniz: Bu analjezik etkisi vardır, anti-inflamatuar ve antifungal etkileri vardır. Durulamalar arasında, antiseptikler tabletler şeklinde çözünebilir: farenjept veya lysobact.

Vücut sıcaklığındaki artış 38 ° 'nin üzerinde olduğunda, parasetamol veya ibuprofen kullanılabilir.

yerel antiseptik hazırlık lugol kanıtlanmış, ancak bu sprey iyot bazlı ve tiroid sorunları varsa tonsillit tedavisi için ilaç seçerken dikkate alınmalıdır iyoda ortak alerji, yanında dikkatli kullanılmalıdır Has hamilelik sırasında.

Bademciklerin kızarması

KBB doktorunun ofisinde, doktor antiseptik bir solüsyon ile bademciklerin lacunalarını durulayabilir, bu sayede pürülan tıkaçlardan mekanik bir saflaştırma gerçekleşir, bu da bu durumun hafifletilmesini ve iltihabı azaltmayı mümkün kılar. Bazen yıkama, bademcikli vakum cihazının yardımı ile yapılır, ancak hamilelik sırasında her zaman kullanılamazlar: birinci ve üçüncü trimesterde, kontrendikasyonlar vardır.

Bademcikler çıkarılması

Etkili tedavi ile: sık alevlenmeler, şiddetli seyir, bademciklerde sürekli bir pus birikmesi - bademciklerin giderilmesi için endikasyonlar vardır. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık yarım saat sürer. Artık bir lazerle bademciklerin temizlenmesi mümkündür - bu bir neşter cerrahına hızlı ve daha az travmatik bir alternatiftir.

Genellikle hastalar son gecikme operasyon kadar safça bademcikleri kaldırarak hastalığa karşı savunmasız kalır ancak kronik bademcik bademcik artık işlevini gerçekleştirmek ve vücutta kronik enfeksiyon sadece bir yuva inanarak.

Bademcik iltihabı için geleneksel ilaç

Halk ilacımıza olan sevgimiz hafife alınamaz. Tabii ki, bir yardım olarak kendisini kötü değil göstermiştir, ancak bazı dezavantajları vardır: genellikle otlar ifade edilir alerjeni ve kimyasal ilaçlar kadar etkili otlar şifalı özelliklerini, yani tedavisinde ve bozulma zaman olası kaybı.

Hamilelik sırasında bademcik, değil hepsi senin durumunda güvenli gibi rahim hipertonusunu neden olduğundan ahududu, gebe kadınlarda kontrendikedir gibi, otlar kullanmadan önce iki kere düşünmek gerekir zaman.

Gebelik sırasında bademcik iltihabı ile ilgili forumlarda anneler, papatya, adaçayı, okaliptüsün et suyunu kullandıklarını ve durulama ve inhalasyon için kullanıldığını söylüyorlar. Ama papatya ile aynı zamanda gayretle değil, bu yüzden aşırı dozda hipertoni ve erken doğumu provoke neden olabilir. Soluma için özel cihazlar-nebülizerler kullanın. Komplike bir hamilelik durumunda (annede gestosis, gestosis, kalp hastalığı), böyle bir tedavi kontrendikedir. Propolis tentürünün yalnızca hamileliğin ilk aşamalarında (deneyimli tavsiyelerin aksine) ve daha sonra sadece çok seyrek bir şekilde ve bir uzmana danıştıktan sonra kullanılabileceğini hatırlamak önemlidir.

Anladığınız kadarıyla, bademcik iltihabı çeşitli komplikasyonlarla dolu ciddi bir hastalıktır, bu yüzden onu ciddiye almalı ve ona güvendiğiniz bir doktorla birlikte tedavi etmelisiniz. Eğer gebelik sırasında hasta tonsillit almak ve tıbbi tedaviye ihtiyacınız varsa panik yapmayın - ilaçlardan zarar vücudun sürekli zehirlenme ve fetusun enfeksiyon riski ile karşılaştırıldığında ihmal edilebilir düzeydedir, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde bademcik. Sağlıklı ol!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina tedavisi için ilaçların gözden geçirilmesi

Ne yazık ki, birçok kişi hastalığın belirtilerini hafifletmeye ilaçları dağıtmak için tercih yeterince ciddiye akut tonsillit, halk sık sık denilen anjin, gibi hastalıklara karşılık gelir.

Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

Bakteriler ve mantarların neden olduğu iltihaplı süreçlerle boğaz ve ağrının durulanması için klorheksidin en etkili ve ucuz araçlardan biridir.Bu iki özellik, ilacı tüm popülasyon grupları arasında popüler hale getirmektedir.