Loading

Şiddetli angina ile ne yapılır? Angina için ilk yardım

Tonzilit, o boğaz ağrısı çok bulaşıcı olan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, bağışıklık sisteminin kuvvetindeki azalmaya bağlı olarak oluşmaya başlar. Streptococci veya staphylococci gibi bakteriler de anjini provoke edebilir. Anjina ile zamanında ilk yardım, hastalık dönemini azaltmaya ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ne yapmalıyım, şiddetli anjina ile nasıl tedavi edilir?

Eğer anjinize virüs veya bakteri neden olmuşsa, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonu birkaç gün içinde temizlemesi gerekecektir. Kendinize veya çocuğunuza şiddetli anjina ile yardım etmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Ağır bademcik iltihabı evde kolayca tedavi edilebilir.

Acıyı hafifletmek ve bademcik iltihabı ile şişmeyi önlemek için gargara sıcak tuzlu su ile durulanır.

Dehidratasyonu önlemek ve boğazı yatıştırmak için güçlü bir boğaz boğazıyla birlikte bolca sıcak sıvı, örneğin çorba veya çay içirin.

Dekonjestan lolipoplar, boğazdaki ağrıyı hafifletmek için anjin için bir ilk yardım önlemi olarak da kullanılabilir.

Yutmaya zarar verse bile, yeterince yiyecek ve içecek aldığınızdan emin olun. Oruç, baş ağrısı ve yorgunluk gibi diğer semptomlara yol açabilen, dehidratasyona yol açar.

Ağrı, baş ağrısı ve ateş gibi semptomları hafifletmek için Paracetamol veya Ibuprofen alabilirsiniz. İlaç alırken, doğru zamanda doğru dozu aldığınızdan emin olmak için her zaman paketin üzerindeki talimatları izleyin. Mide problemleriniz varsa, mide, astım veya böbrek rahatsızlığınız varsa, ibuprofen'i güçlü bir boğaz ağrısına maruz bırakmayın. Hamileyseniz, Ibuprofen ve parasetamol'ü sadece doktorunuz veya ebeniz tarafından yönlendirildiği şekilde alın. 16 yaşın altındaki çocuklar Aspirin almamalıdır.

Boğazları, örneğin aerosolleri hafifleten boğaz ağrılarını tedavi etmek için başka yollar da vardır. Sadece şunu unutma ki anjinle alkol ve sigara içemezsin.

Şiddetli boğaz ağrısı formlarında ne yapılmalı?

Çoğu durumda, anjinin bir virüs neden olur ve antibiyotiklere cevap vermezler. Bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etmek için antibiyotikler kullanılabilir. Çalışmalar, antibiyotiklerin hastalık insidansını yaklaşık bir gün azaltabildiğini göstermiştir. Her ne kadar komplikasyonlar nadir olsa da, romatizma gibi komplikasyon riskini de azaltabilirler.

Antibiyotikler bazen mide, ishal veya kızarıklık gibi küçük yan etkilere neden olur.

Belirtileriniz özellikle şiddetliyse ve tekrarlayan tonsillit ataklarınız varsa ne olur? İşlem seçeneklerden biri olabilir. Eğer tekrarlayan anjina ataklarınız varsa (yılda beş veya daha fazla atak) - bu yeterince ciddi, bu yüzden doktorunuz bademciklerinizi ortadan kaldırmanızı sağlayabilir. Bu amaçlar için tonsillektomi olarak bilinen bir ameliyat gerçekleştirilir.

Güçlü bir anjina ile ne yapılmaz?

Şüpheli tıp yöntemleri ile tedavi edilmeye çalışmayın. Örneğin, tedavi etmek için hızlı bir şekilde iddia edilen bir yol vardır: hastanın ağzına büyük bir kurbağa getirmek ve hastanın doğrudan onun üzerine nefes almasını sağlayın. Kurbağanın kalbi daha sık olmaya başlıyor. Ve hasta iyileşmeyi neredeyse anında hisseder. 8-10 dakika sonra hastalık, halk şifacılarının öykülerine göre kurbağaya geçer ve "bulaşır". Hasta en kısa sürede tamamen iyileşti.

Genellikle böyle bir tedavi, hasta sadece yemek yiyemediği, içemeyeceği, konuşamadığı zaman başlar. Hesap bir dakika sürer, hastalığın ciddi komplikasyonları ile tehdit eder, bu nedenle ilk yardım önlemi olarak daha güvenilir ev ilaçları seçmek daha iyidir. Makalede daha ayrıntılı tartışılacaklar.

Anjin için kanıtlanmış ev temelli ilk yardım yöntemleri

Hastalığın tedavisi tek yolla sınırlanamaz. Ağır anjina vakalarında ilk yardım için birçok ev yöntemi vardır.

İlk araç, gerektiğinde 3-4 kez yapılması gereken gargara. Durulama için, tuz kullanılır - bir bardak ılık su başına bir çay kaşığı ve bir damla iyot ekleyin.

Güçlü bir içecek çok olduğunda, sıvı toksinleri vücuttan uzaklaştırır.

Papatya, adaçayı ve antiseptik özelliklere sahip diğer bitkilerin solunması ile buhar enjeksiyonu.

1 çorba kaşığı kaynatın. dik çay, bir çay kaşığı tuz ve soda ekleyin. Her 20-30 dakikada bir güçlü angina ile gargara. Prosedür bademcikler iyi temizler, iltihabı hafifletir.

300 gr lahana yaprakları kaynar, ancak tuzlu suda değil - süzün, biraz serinleyin. Bir bardak et suyu sonra, 3 yemek kaşığı bal ekleyin ve karıştırın. Günde 1/2 bardak al.

Salvia officinalis tedavi amaçlı kullanılır. Çiçeklenme sırasında sapların üst kısımlarından hasat edilen adaçayı yaprakları. Bademcik iltihabı, ağız ve diş etleri mukozası, boğazını durulamak için yaprakların infüzyonu için kullanılır.

Limon suyu ile bal çözeltisi hazırlayın ve küçük porsiyonlar yiyin.

Şiddetli anjin ile durulama için başka bir seçenek, 1 çorba kaşığı ile bir bardak pancar suyu yarım bir karışımıdır. sirke. Sonuçlar sadece günde 8-10 kez sonra olacaktır.

30 dakika limon kabuğunu çiğneyebilirsiniz: limon esansiyel yağları, boğaz ağrısını yok ederek iyi bir pozisyonda savaşmaya yardımcı olur.

Dimexide çözeltili gazlı bez (3 kısım ılık su için 1 kısım hazırlık) veya Furacilin (1: 5). Sıkıştırma yaklaşık bir saat sürecektir.

Keten kumaş sarılmış sarın ve boynuna önceden basarak, koydu. Ayrıca, ilk yardım için sıkıştırmayı plastik sargı ve mendille örtün. Geceleri kompres uygulayın.

Bağışıklık, normal olarak işlev görürse, anjinle yardımcı olabilir ve enfeksiyonu nötralize edebilir. Fakat hipotermiyi önleyemez - bu, bağışıklık sisteminin aktivitesini önemli ölçüde yavaşlatır. Bu nedenle, şiddetli anjin için en iyi ilk tıbbi yardım, hastalığın önlenmesidir.

Evde bakım angina vakalarında kontrendikedir?

Dil veya gırtlak, nefes darlığı ve şiddetli dehidratasyonun şişmesi ile karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım alın. Eğer tükürük gelişirse veya ağlayamaz veya ses çıkartamazsanız, epiglottitis enflamasyonu olarak da bilinen epiglottitisden mustarip olabilirsiniz.

Epiglottis trakeada bulunan bir doku yamasıdır. Bir kişi, yiyecek ve sıvıların trakeaya gitmesini durdurmak için yutarsa ​​kapanır. Epiglottitis, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Angina sadece bağımsız bir hastalık değil, aynı zamanda diğer enfeksiyöz hastalıkların bir belirtisi olabilir - kızıl ateş, difteri, kan hastalıkları (lösemi). Bu durumda da anjina ile evde yardım tehlikesi yaşamı tehdit ediyor. Tedavi bir hekimin gözetimi altında yapılmalıdır.

Hızlı ve komplikasyonları olmayan boğaz ağrısından nasıl kurtuluruz?

Kişisel olarak anjina hastası olmayanlar bile, ana belirtilerinin yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, zehirlenme belirtileri olduğunu biliyorlar. Bir kişi bu hastalığa sahip olsaydı, tekrarlama tam olarak istemiyor. Hastaların doktora başvurdukları ana soru: anjini hızlıca tedavi etmek, tercihen antibiyotik ve komplikasyon olmaksızın nasıl tedavi edilir.

Anjina için standart tedavi yöntemi 7-10 gündür. Hastalığın nedenini (virüs veya bakteri) ortadan kaldırmayı amaçlayan ilaçların kullanımını ve eşzamanlı semptomların giderilmesini içerir. Modern insanın yaşamının ritmi ona sakince "neşelendirme" fırsatı vermez. Birçok endişe ve sorumluluk, boğaz ağrısının daha hızlı iyileşmesini ve normal yaşama dönmesini gerektirir. 1-2 gün içinde bademcik iltihabından kurtulacak yöntem ve ilaçlar olup olmadığı ne kadar gerçekçi?

Hastalığın ilk belirtileri ile ne yapmalı?

Angina akut bademcik iltihabıdır. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminin organlarından biri olan bademcik iltihabı vardır. Bağışıklık, enfeksiyonla baş etmiyorsa, bir kişi hastalanır. Enfeksiyondan ilk semptomların ortaya çıkmasına kadar genellikle birkaç saat veya gün sürer. Hastalığın nedenleri virüs veya bakteri olabilir. Başlıca belirtileri şunlardır:

 • Boğaz ağrısı, yiyecek veya su yuttuğunda daha kötü,
 • sıcaklıkta 39 derece veya daha fazla keskin bir artış,
 • şişlik, bademcikler kızarıklık,
 • zayıflık, baş ağrısı ve eklem ağrısı.

Bademcik bademcik iltihabı ile bademcikler görünür. Bu formun tehlikesi, enfeksiyonun iç organlara hızlı yayılmasıdır. Hastalık tedavi edilmezse veya tedavi edilmezse, kalpte komplikasyon gelişme olasılığı varsa, eklemler yüksektir.

Hastalığın yatağa girmesini önlemek için boğaz ağrısını evde ne kadar çabuk tedavi edersiniz? Hastalığın ilk belirtilerinde gargara antiseptik ile başlamak gerekir. En basit ve en popüler soda çözümü. Basit bir şekilde hazırlanır: Bir çay kaşığı soda bir bardak kaynar su dökülür, 3-4 damla iyot ve yarım çay kaşığı tuz eklenebilir. Bu durulama etkili bir şekilde mukus kaldırır, boğaz yüzeyinden irin durulanır. Furatsilinom ile soda alternatif olabilir: bir tablet ezmek, soğuduğunda, kaynar su dökün - gargara. İyi bir sonuç, bir bardak suya bir yemek kaşığı eklenmiş olan hidrojen peroksittir.

Antiseptik durulamalar arasında, bitkisel preparatları papatya, adaçayı, calendula, muz ile kullanabilirsiniz. Durulama mümkün olduğunca sık olmalıdır - tercihen 2 saatte bir. Evde kalma ihtimaliniz olmadığında, tabletleri eritebilir, mukozayı bir spreyle sulayabilirsiniz. Doktora görünce emin olun.

Genel tedavi sırası

İyileştirme sürecinizi hızlandırmak için ne kadar önemli olursanız olun, kendinizi iyi hissetmek için ilacın “daha ​​iyi” dozlarını almaya çalışmayın. Herhangi bir hastalığın tedavisi için zaman alır, aksi takdirde, nedenlerini ortadan kaldırmaksızın, sadece belirtileri "gizleyebilirsiniz". Vücudunuza zarar vermeden pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek ne kadar hızlıdır? Tedavi, hastalığın ciddiyeti ve özelliklerine bakılmaksızın kapsamlı olmalı, belli kurallara uymalısınız.

Yatak istirahatı. Tam dinlenme, gücünüzü enfeksiyonla savaşmaya devam etmenizi sağlayacaktır. Ayakta hastalığı taşıyan, "kahramanlık" gerekmez. Kişinin sağlığının ihmal edilmesi, kalp, böbrekler, eklemler ile ilgili sorunlara yol açacaktır.

Diyet. Ağır gıda ile mideyi aşırı yüklemeyin. Keskin, yağlı, kızarmış yemeklerden, reddetmek daha iyidir. İlk günlerde hasta genellikle yemek yemeyi reddeder. Bunun nedeni iştahsızlıktır ve yutkunma normal bir besin alımı sağlamadığında sıklıkla şiddetli ağrıdır. Bir kişiyi zorlamayın, günde birkaç kez küçük porsiyon sıvı veya yumuşak yiyecekler sunmak daha iyidir.

Sıvı. Su mümkün olduğunca sarhoş olmalı. Toksik ürünlerin çıkarılmasına, terlemeden kaynaklanan nem kaybına yardımcı olur. Çay, pas, komposto, sade su içebilirsiniz. Sıvı boğazını yakmamalı.

İlaçlar. İlaç bir doktor tarafından yapılmalıdır. Sadece, hastanın durumunu değerlendirmek, onu muayene ve dinlemek, doğru bir şekilde teşhis edebilecek. Birçok hastalığın belirtileri benzerdir, ancak farklı şekilde tedavi edilmeleri gerekir. En iyi durumda, kendini iyileştirme iyileşme sürecini uzatacak, en kötüsü - komplikasyonlara, kronik bir formun gelişmesine yol açacaktır.

Destek prosedürleri. Durulamalar, kompresler, inhalasyonlar, mukozaya yardımcı olur, ağrıyı, terlemeyi ve kuruluğu azaltır. Bunları ne zaman ve nasıl uygulayacağınız konusunda doktorunuza danışmanız gerekir. Evrensel bir tedavi yöntemi durulamadır. Kullanımında herhangi bir kısıtlama yoktur. Kompresyonlar ile daha dikkatli olmanız gerekir. Pürülan boğaz ağrısı ile kesinlikle yasaktır. Yüksek sıcaklıkta solumayın. Halkın sonuçları elde etmek için araçları da akıllıca kullanılmalıdır.

Angina ile hangi ilaçlar alınır?

Anjina tedavisi, eşlik eden semptomların hastalığın şiddetine bağlı olarak ortaya çıkar. Ana ilaç bir antibiyotiktir. Hastanın durumuna göre doktor tarafından atanır. Bakterilerin hassasiyetini kesin olarak tespit edin ve doğru antibiyotiği seçerek bir bakteri kültürünün yayılmasına yardımcı olun. Prosedür basit, ucuzdur. Ama sonuç birkaç gün beklemek zorunda kalacak. Bununla birlikte, hastalık acil müdahale gerektirir. Bu nedenle, doktor genel önerilere dayanarak bir antibiyotik reçete eder. Hastalığın nedeninin mantar veya virüs olduğuna dair bir şüphe varsa, bu testler hastalığın tam olarak tetiklenmesini ve tedaviyi ayarlamayı sağlar.

Aspirin, Solpadein, Nurofen, Parasetamol - 38.5 derecenin üzerindeki sıcaklıktan antipiretik almak. Boğazda şiddetli ağrı ile birlikte, tabletlerin (Strepsils, Stop-Angin, Trachisan) çözünmesi, mukus spreyi (Jox, Oracet, Miramistin) sulanması önerilir. Antibiyotik ile eşzamanlı olarak, doktor bir antihistaminik reçete - Loratadine, Suprastin. Onun görevi, alerjilerin gelişmesini önlemektir. Tedavide iyileşme aşamasında vitamin kompleksleri içerir. Vücudu güçlendirmeye, bağışıklığı yeniden kazanmaya yardımcı olurlar.

Halk tıbbı tavsiye

Anjin tanısı konduysa - ne kadar hızlı tedavi ederse halk ilacını isteyecektir. Yemek pişirme kolaylığı, erişilebilirlik ile karakterize çok sayıda yemek tarifleri sunuyor. Deniz topalak olgunlaşma döneminde yakalanırsa, o zaman deniz topalak suyu hazırlayabilirsiniz. Küçük yudumlarda sarhoş. Meyve suyu yerine, çay eklenir, deniz topalak reçel kullanılır. Deniz topalak yağı, bademciklerin yağlanması için tavsiye edilir. İşlemden sonra, 30-40 dakika boyunca yemekten ve içmekten kaçınmalısınız. Deniz-cehri yapraklarından ve meyvelerinden, gargara için bir kaynatma hazırlanır.

Anjina calendula ile iyi tedavi edilir. Yaz aylarında çiçeklerinden meyve suyu yapabilirsiniz. Taze çiçekler bir kıyma makinesinde doğranır, kabak sıkılır, su ile 1 ila 3 oranında seyreltilir ve ağız çalkalanır. Kadife tentürü hazırlayabilirsiniz:

 • 10 gram kuru çiçek, 100 ml alkol dökün
 • bir hafta ısrar
 • durulama için, bir bardak ılık suya bir çay kaşığı çay kaşığı ekleyin.

Boğaz ağrısını iyileştirmenin bir başka hızlı yolu pancar suyu kullanılmasını önerir. Boğazlarını durulayıp burnunu gömüyorlar. Halkın araçları sadece yardımcıdır.

Bir çocuğu boğaz ağrısından tedavi ediyoruz

Bebeğin durumundaki herhangi bir değişiklik, ebeveynlerinin çok endişelenmesine neden olur. Çocuğa şiddetli ağrıya neden olan anjin hakkında söylenecek olan şey onu kaprisli, ağlıyor, yemeyi reddediyor. Çocukta boğaz ağrısını hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinin sorusu, ebeveynler, ilgilenen hekime, arkadaşlara, internette tavsiye almasını ister. Hastalığın ilk belirtilerinde aktif aktiviteler başlatmanız gerekir. En kısa zamanda bir doktora danışın. Kendi kendine ilaç verme, aksi halde komplikasyonlardan kaçınılamaz.

Her şeyden önce, doktor hastalık formunu oluşturmalıdır. Catarrhal angina en kolay olarak kabul edilir. Dışa doğru dışa vurumları soğuk algınlığına benziyor: boğazın ağrılığı ılımlı, sıcaklık 38-38.5 derece, bebekler sessiz ve kaprisli. Çocuklarda catarrhal anjina tedavisi için, antiseptik (soda, furatsilin), otlar (papatya, adaçayı), spreyler ile sulama (Ingalipt, Hexoral) ile durulama kullanın. Hemen tedavi prosedürlerine geçmeye başlarsanız, anjinayı antibiyotik olmadan tedavi edebilirsiniz.

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız. 3 yaşın altındaki çocukların sprey kullanmasına izin verilmez, larinksin spazmı tetiklenebilir. Çocuğun boğazını iyot, kerosen, Lugol çözeltisi ile yağlamak tavsiye edilmez, aksi taktirde mukus yanıkları olabilir.

Foliküler anjina ile, vücut ısısı 40 dereceye ulaşır, zehirlenme belirtileri parlak, bezler üzerinde açıkça pus ile görünür kabarcıklar vardır. Bu durumda antibiyotik olmadan yapamazsınız. Tedavi süreci genellikle 5-7 gündür, ağır vakalarda 10 gün sürebilir. Foliküler boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, tedavi sürecini tamamen tamamlamak gerekir. 2-3 günde genellikle rahatlama gelir, ancak antibiyotik almayı kesemezsiniz. İlaçların izinsiz olarak terk edilmesi, mikropların tamamen yok olmasına neden olacaktır. Ayrıca antibiyotiğe direnç geliştirir, yardım etmeyi bırakır. Sonuç, hastalığın kronik bir şeklidir, komplikasyonlar gelişir. Çocukta boğaz ağrısını tedavi etmek ve sağlığına zarar vermemek için, doktor tavsiyelerini açıkça takip etmek gerekir.

İyileşme neden uzar?

Birçok insan kendi kendine tedaviye girer, bir doktorun tedavisini geciktirir. Bir hafta geçer, belirtiler gitmez, bir kişi hala kliniğe gitmelidir. Aynı zamanda, komplikasyon riski de önemli ölçüde artmaktadır. Antibiyotiklerin hala içmesi gerekir, ancak daha güçlü ve daha uzun. Ek olarak, hastalığın ana semptomlarını elimine ettikten sonra, 1-2 hafta sonra sonuçları ortadan kaldırmak gerekir.

Şiddetli anjinada, yutma zor olduğunda, mukozada güçlü bir şişme, hasta bir hastaneye yerleştirilir. Hızlı bir sonuca güvenmek gerekli değildir, tedavi süreci tamamen tamamlanmalıdır.

Genellikle uzun bir hastalığın nedeni teşhiste bir hatadır. Ve genellikle hastalar tarafından kabul edilir. Tanı koyduğunda, kişi başka bir hastalıktan tamamen ilaç veya halk ilaçları ile tedavi edilir. İlaçlar sadece semptomları hafifletir, ancak nedeni etkilemez.

Doktora zamanında ziyaret, ciddi sonuçlara yol açabilecek birçok hatayı uyaracaktır. Öncelikle bir uzman görmeli, tanı koymalı, tedavi önerileri almalısınız. Daha sonra, virüslerin veya bakterilerin yıkıcı etkisinden sonra vücudun iyileşmesine yardımcı olacak ek önlemler ekleyebilirsiniz.

Angina nasıl tedavi edilir

Angina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, daha çok bakteriyel bir doğa olduğundan, tedavi sorumlu bir şekilde tedavi edilmelidir. Hastalığın uzun süreli seyri ve semptomları göz ardı ederek, kalp, böbrek, bağışıklık sistemi ve hatta beyin üzerindeki komplikasyonlar şeklinde tehlikeli sonuçlar gelişebilir.

Angina tedavisi sadece mikropları yok etmek için değil, aynı zamanda nekrotik ve pürülan plaktan boğazı temizlemek, vücudun bağışıklık güçlerini yükseltmek ve gelecekte hastalığın nüksetmesini önlemek için kapsamlı ve yönlendirilmelidir.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Eğer doktor, ciddi olmayan anjina (bademcik iltihabı) teşhisi konulduysa, evde tedavi edilebilir. Aynı zamanda, ilgili hekimin verdiği tüm önerileri, hastanın sağlığını ve boğaz ağrısının seyrini izlemek için, belirtilen dozajda ve uygun zamanda ilacı alması kesinlikle gereklidir.

Her şeyden önce, evde tedavi gören bir hasta, bir yatak istirahati yaratmanız gerekiyor. Ayrıca, tam izolasyon gereklidir, çünkü bildiğiniz gibi, anjin, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır.

Bir doktor tarafından reçete edilen anjinin önerilen ilaç tedavisine ek olarak, içme rejimine uyulması gerekmektedir. Hastalık sırasında vücutta biriken toksinlere hızla giderilir, hasta mümkün olduğunca fazla sıvı içmelidir.

Su, meyve suları, meyve suyu, çay olabilir. Yüksek ateşin ana belirtisi bademcik iltihabı olduğu için, cildin yüzeyindeki nem kuvvetli bir şekilde dışarı çıkar ve dehidrasyona yol açar. Kayıp sıvı sürekli olarak yenilenmelidir.

Evde anjina ile tedavi ne kadardır - hastalığın şekli, şekli ve şiddeti ile tıbbi önerilere uygunluğa bağlıdır. Uygun şekilde reçete edilen terapi ile, sıcaklık ikinci veya üçüncü gün için düşmeli ve hasta iştahına dönmelidir.

Yüksek ateş, zehirlenme ve sanrısal durum gibi hastalığın tehlikeli belirtileri 5 günden fazla devam ederse, evde tedaviye devam edilemez. Doktorların gözetiminde terapinin devam etmesi için hastayı hastaneye yatırmak gerekir.

Bademcik iltihabı tedavisi için hazırlıklar

Geleneksel tıbbı ile angina tedavisi nasıl - hastalığa neden olan patojen türüne bağlıdır. Sadece bir doktor, bakterinin provokatörünü laboratuvar testleri temelinde belirleyebilir (bakteri florasına ekme ve antibiyotiklere duyarlılık zorunludur).

Son zamanlarda, kanıt bulunmadığı durumlarda haksız antibiyotik kullanımı vakaları daha sık hale gelmiştir. Olgu, streptococcus varlığı analizle doğrulanmadığında viral anjina ve farenjit vakaları ile ilgilidir.

Antibakteriyel ajanların yetkisiz kullanımı, mikroorganizmaların ilaca karşı direncinde artışa neden olur ve gerçek bir bakteriyel hastalık durumunda, ilaç sadece patojen üzerinde çalışmaz. Böylece, kan akımı üzerinde çoğalmaya ve yaymaya devam ederken, antibiyotiğe dirençli bir bakteriyel ajan, ciddi bir komplikasyona neden olabilir - kalp kasının, böbreğin ve sinir sisteminin patolojileri.

Ana tavsiyeler, anginadan nasıl kurtulacaksınız, şu şekilde ses çıkar:

 • Virüs hastalığı antibiyotiklerle tedavi edilemez (viral doğanın bademcik iltihabı belirtileri arasında öksürük, ses kısıklığı, burun akıntısı, konjonktivit ve diğerleri bulunur);
 • angina streptococcal doğa iç organların komplikasyonlarını önlemek için antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilmelidir;
 • tonsillit tedavisi için en uygun antibiyotik grubu penisilin grubudur - diğer varyantlar (sefalosporinler ve makrolidler) penisilin ilaçlarına karşı toleranssızlık için kullanılabilir;
 • antibakteriyel tedavinin seyri 7-10 günden az süremez, ilacın hastalığın semptomlarının azalması ile bağımsız olarak çekilmesi veya dozun azalması komplikasyonlara ve stabil bir bakteriye yol açacaktır.

Streptococcus'u olan, ancak hastalığın belirtileri olmayan hastalar, antibiyotik tedavisi için uygun değildir. Çoğu zaman, bu kişilerdeki patojenlerin sayısı başkalarına bulaşmak için yeterli değildir.

Özel durumlarda, virüs ve streptokokların bir kombinasyonu oluşur. Çoğu zaman, enfeksiyon, analizde, yani virüsde bulunmasına rağmen, streptococcus neden olmaz, bu nedenle bu durumlar da antibiyotik tedavisi gerektirmez.

Ek ilaçlar

Bakteriyel doğanın anjinini hızlı bir şekilde tedavi etmek için gerekli olan antibiyotiklere ek olarak, doktor kabul için daha fazla sayıda ilaç grubu atar:

 • Antipiretikler - ateşi azaltmak için atandı. Doktorlar genellikle 38 ° C'nin üzerinde bir seviyeye ulaşmadığı takdirde sıcaklığı düşürmemeleri için tavsiye ederler, böylece vücudun kendisi enfeksiyonla mücadele edebilir. Ama bildiğiniz gibi, bademcik iltihabı ile bu işaretler çok daha yüksektir, bu nedenle sıcaklığı düşürmek ve buna ihtiyacınız var. Bu Aspirin veya Parasetamol için kullanılır. Aspirin, komplikasyon riski (Ray's sendromu) nedeniyle endike değildir. Meme çocuklarına, süspansiyonlardan veya fitiller biçimindeki ısıdan ilaçlar verilir - Nurofen, Ibuprofen, Panadol.
 • Ağrı kesici - onlar eklemlerde ağrıları, tapınaklar ve boğaz ağrısı rahatlatmak için reçete edilir. Bu ilaçlar sadece acıyı hafifletmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tamamen uyuma, dinlenememe ve güç kazanma güçlüğü çeken bir hasta için bir fırsat sağlar.
 • Boğazın lokal tedavisi için hazırlıklar - bunlar spreyler, çözeltiler, antiseptik etkisi olan lolipoplar olabilir. Enflamasyonun etkin bir şekilde uzaklaştırılması için, iyot ve diğer dezenfektanlar temelinde bir Lugol, Iox spreyi solüsyonu verilir.

Tonsillitte inhalasyon

Soluma prosedürlerini uygulamak boğaz ağrısı tedavisinin başlamasından 2-3 gün sonra başlayabilir. Ateş, inhalasyonlar için bir kontrendikasyon olduğu için, enfeksiyonun bir azalmaya gittiğinden emin olmanız gerekir.

İnhalasyonlar için, eski yöntemi uygulayabilirsiniz - buharla tıbbı bitkilerle nefes almak veya modern yöntemi kullanmak - nebulizer. Bir nebulizer kullanarak, ilaç etkili bir şekilde boğazın mukoza zarına emilir, böylece enflamasyonu azaltmak ve ağrıyı azaltmak için izin veren küçük parçacıklar halinde ayrılır. Nebulizatör için, bademcikler bakteriyel plaktan etkili bir şekilde temizleyen tuzlu su kullanılabilir.

Buhar inhalasyonlarını gerçekleştirmek için şunları kullanabilirsiniz:

 • soda;
 • tuzlu çözelti;
 • uçucu yağlar;
 • şifalı otlar et suyu - papatya, calendula, okaliptüs.

İnhalasyon en iyi bir anti-inflamatuar etki ile bir ilaç üzerinde gerçekleştirilir. Hasta anarin ve iyot eklenerek haşlanmış patatesleri soluduğunda, anjinin hızlı tedavisi buhar inhalasyonunun yapılmasını sağlayacaktır. Bu yöntem sadece mikropları öldürmekle kalmaz, aynı zamanda laringeal mukozayı dezenfekte eder.

Inhalasyon için kontrendikasyonlar:

 • larinksin mukoza zarında kanama;
 • solunum sistemi malign tümörleri;
 • artan kan basıncı;
 • yüksek sıcaklık

Buhar inhalasyonları yapmak, yanmamak için dikkatli olmanız gerekir. Prosedürlerin ders doktor ile anlaşılmalıdır, genellikle 5 ila 7 gün arasında günde 1-2 inhalasyonlar yürütülmesi tavsiye edilir.

Boğaz durulama

Boğaz daha hızlı tedavi etmek için, anjina ile ne yapmalı? Etkili bir yöntem durulamadır.

İlaçların antibakteriyel etkisine ek olarak, mukoza topikal olarak temizlenmeli, bademciklerden bakteriyel, pürülan veya nekrotik plak ortadan kaldırılmalıdır. Durulamanın bademcik iltihabı semptomlarıyla hızlı bir şekilde başa çıkabilmesi için aşağıdaki önerileri dikkate alarak doğru yapılmalıdır:

 • Durulama sırasında, çözelti tüm larinksin tamamını temizlemelidir. Bunu yapmak için başınızı eğmeli ve dilinizi öne doğru tutmalısınız.
 • Durulama için hazırlanan çözelti, sıcak veya en azından oda sıcaklığında olmalıdır. Sıcak bir çözelti mukoza zarını yakabilir ve soğuk sadece bademciklerin durumunu kötüleştirir.
 • Durulama en az 30 saniye olmalıdır. Biraz zaman ayırırsanız, çözüm sadece bademciklerin durulama zamanı yoktur.
 • Prosedür sırasında larynx daha iyi sulama için, "Y" sesini telaffuz edebilirsiniz.
 • Yutulması için çözüm önerilmemektedir, bu nedenle durulama sırasında solunum rejimini gözlemlemeniz gerekir.
 • Prosedür günde en az 6 kez olmalıdır.

Anjini durulama ile tedavi etme yöntemleri farklı olabilir. Doktor tarafından atanan eczane çözümlerine ek olarak, aşağıdaki uygun fiyatlı ve etkili araçlar kullanılabilir. Tuz, iyot ve kabartma tozu - Bu durulama için en yaygın reçetedir. Bir bardak ılık kaynamış su içinde listelenen malzemeleri 5 damla iyot, tsp. soda ve ch.l. tuz. İyot alerjisi olan kişilerde kontrendikedir.

Bir potasyum permanganat çözeltisi, bademciklerin dezenfekte edilmesi ve iltihaplı şişmiş mukoza zarının kurutulması için etkili bir yöntemdir. Pişirirken, yanmayı önlemek için manganez taneciklerinin tam çözünmesini izlemek gereklidir. Durulamadan sonra, 15-20 dakika sonra larinksi yağla (deniz topalak, çay ağacı veya sebze) yağlamanız gerekir.

Tuzlu taze çay - taze serpilen çay, oda sıcaklığına kadar soğutulmalı, bir çay kaşığı tuz ve gargara eklenmelidir. Yeşil çay siyah çayda daha iyidir. Limon suyu - bir meyve suyu sıkmak ve kaynamış su 2: 3 ile sulandırmak için bir çözüm yapmak için.

Bitkisel koleksiyon, enflamasyonu ve şişliği gidermeye yardımcı olacak, antiseptik bir etkiye sahip olacaktır. Anti-inflamatuar özellikleri olan herhangi bir bitki uygundur - papatya, muz, nergis, adaçayı.

Daha fazla rahatlık için, boğaz hazır, kimyacı hazırlıkları ile tedavi edilebilir. Klorofilkil, Miramistin, Lugol çözeltisi, İyodinol, Klorheksidin ve diğer çözeltiler olabilir.

Emziren annelerde bademcik iltihabı tedavisi

Hemşirelik annesiyle hasta olan Angina, özel terapi gerektiren hoş olmayan bir fenomendir. Anneyi anne sütü ile beslemek için, anneyi hastalığın semptomlarından kurtaracak ve aynı zamanda çocuğa zarar vermeyecek uygun ilaçları seçmelidir.

Eğer boğaz hastalığı derhal tespit edilirse, antibiyotik olmadan boğaz ağrısını tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Hastalığın ilk aşamasında gösterilen birkaç ilaç vardır:

 • Romazulan, yutulabilen ve gargaralanabilen bir çözümdür. Ağız ve ENT organlarının enfeksiyonlarında etkilidir. Çözüm anjin ile ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Basis - bir kimyacının papatya çiçekleri.
 • Sepptelet - emilim için pastiller, larinks ve ağız boşluğunda enflamatuar süreçlerden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Ingalipt - bir sprey şeklinde bir ilaç, kendi bileşiminde sulfanilamide ve nane özü içerir.
 • Geksoral, anjinin hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlayan bir tıbbi spreydir. Sadece bademcik iltihabı için değil, aynı zamanda larinksin diğer enfeksiyonlarından kurtulmak için de kullanılır.
 • Pharyngosept - resorpsiyon için tabletlerde bir preparat. Emziren annelerde kullanım için güvenli ve onaylanmış.

Hastalık ilk aşamada durdurulmazsa, doktor antibiyotik tedavisine başvurabilir. İlacın seçimi patojen enfeksiyonunun tipine bağlıdır, ancak çoğu zaman emziren anneler aşağıdaki ilaçları reçete eder:

 • Makrolidler - Sumamed, Rovamycin;
 • penisilinler - Flemoxin Solutab, Amoksiklav;
 • sefalosporinler - Seftriakson, Cefazolin.

Bir doktor tarafından antibiyotik seçimi, hastalığın şekli ve ciddiyetine, belirli bir ilaç aralığına alerjik reaksiyonların varlığına veya yokluğuna ve aynı zamanda floranın antibakteriyel ajanlara olan duyarlılığının bir analizine dayanır.

Cerrahi tedavi

Bir yetişkinden bademcikler kaldırılması, boğaz ağrılarını tedavi etmek için koruyucu yöntemlerden hiçbirinin olumlu bir sonuç vermemesi durumunda doktorun önerebileceği gerekli bir önlemdir.

Tonsillektomi için endikasyonlar:

 • sık sık (üç ayda bir kereden daha sık) pürülan tonsillit;
 • konservatif tedavi sonuçlarının yokluğu;
 • streptococcus'un vücutta yayılmasına bağlı olarak kalp kasının lezyonlarının gelişimi;
 • reaktif artrit;
 • böbrek sisteminin yenilmesi;
 • larinks boşluğunda apselerin oluşumu;
 • Tam olarak nefes almasına ve yutulmasına izin vermeyen bademciklerdeki dokunun büyümesi.

Cerrahi tedavi yöntemi, hastalığın şiddetine, çalışma miktarına ve hastanın genel durumuna bağlı olarak doktor tarafından seçilir. Bugüne kadar, bir yetişkinde palatine bademciklerin çıkarılmasının birkaç yaygın yolu vardır.

klasik

Bir neşter veya makas ile çıkarılması. Kaldırma işlemi tüm bademciklere tabidir ve kan elektrokoagülasyon ile durdurulur. Bu yöntem sonsuza dek anjinadan kurtulabileceğiniz en radikaldir.

Ameliyattan sonra hasta, mizaçlı bir doğanın boğazından şikayet edebilir. Eksi - bademciklerin tamamen çıkarılmasından sonra, solunum yolu enfeksiyonları - farenjit, larenjit ve diğerleri sıklıkla lokal bağışıklıktaki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkar.

Lazer kaldırma

Lokal anestezi altında, bademciklerin giderilmesine değil, aynı zamanda damarları yakmaya ve bol miktarda kan kaybına karşı koruma sağlar.

elektrokoter

Aynı zamanda bademciği kaldırır ve gemileri koterize eder. Prosedür için, mukoza zarının yanmasını önlemek için cihazın gücü doğru ayarlanmalıdır.

cryolysis

Sıvı nitrojen ile koterizasyon. Operasyondan sonra mukozada donmuş doku reddedildiği için, boğazda iyileşme döneminde dikkatli olunmalıdır. Yöntem her zaman tüm dokunun çıkarılmasına izin vermez, bu nedenle bazen tekrarlanan prosedürler gereklidir.

Daha modern kliniklerde, hastaya ultrasonik bir neşter, sıvı-plazma yöntemi, bir mikrodebroder yardımıyla bademcik çıkarılması önerilebilir. Seçim sadece doktor tavsiyelerine değil hastanın finansal imkânlarına da bağlıdır.

Angina, dikkatli tedavi gerektiren ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Komplikasyonları önlemek için, tedavi sırasında ilacın etkili ev ilaçlarıyla birleştirilmesi doktor tavsiyelerine uymak zorundadır. Sadece entegre bir yaklaşım, anjina tedavisinde hızlı ve olumlu bir etki sağlayacaktır.

Boğaz ağrısı - soğuk, boğaz ağrısı veya bademcik iltihabı?

Boğaz ağrısı soğuk algınlığı (akut solunum yolu viral hastalığı) sık görülen bir semptomudur. Bununla birlikte, soğuk olan boğaz ağrısı bir ila iki gün sürer ve tedavi olmaksızın gidebilir. Soğuk algınlığı için sıklıkla eşlik eden burun akıntısı burun tıkanıklığı ve burun tıkanıklığıdır.

Angina - bir bakteri streptococcus'un neden olduğu bir hastalık - aynı zamanda boğaz ağrısının yaygın bir nedenidir. Angina ile, boğazda ağrı yoğun, daha uzun sürer ve bir takım ortak semptomlar eşlik eder.

Tonsillit, farinksin arka duvarında bulunan bademciklerin ağrılı bir iltihaplanmasıdır. Ayrıca boğaz ağrısına neden olur.

Soğuk algınlığı olan bir bakteri veya virüsün boğazına ne sebep olur?

rinit, ateş, öksürük, göz kızarması - Çoğu zaman farklı virüslerin neden olduğu ve soğuk algınlığı ile boğaz ağrısı, viral hastalıkların diğer semptomlarının eşlik edebilir.

Boğaz ağrısı soğuk algınlığı nasıl yapılır?

Soğuk algınlığına neden olan virüsleri doğrudan etkileyen herhangi bir ilaç olmamasına rağmen, soğuk algınlığı olan bir kişinin durumunu hafifleten tedavi yöntemleri vardır. Sıcak sıvıların bol miktarda içilmesi, tuz serpintisi, antipiretikler almak soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

İlaçlar boğaz ağrısı semptomlarını soğuk algınlığı ile iyileştirir mi?

Antipiretikler soğuk algınlığı semptomlarını ve boğaz ağrısını hafifletir. Ama bu ilaçların etkinliğini abartmayın

İbuprofen veya naproksen gibi steroidal olmayan antiinflamatuar ajanlar, soğuk algınlığı ile boğaz ağrısını hafifletir. Bu maddeleri içeren birçok ticari ilaç vardır. Size hatırlatıyoruz ki Beyin hasarı ve ölümüne neden olabilen Ray sendromunun gelişmesini önlemek için çocuklara aspirin verilemez..

Antiseptik ve anestetik içeren çeşitli spreyler boğaz ağrısının şiddetini azaltır.

Vazokonstrüktif nazal spreyler ve damlalar, boğazın semptomlarını, farinksin arkasına çarparak soğuk algınlığı ile iyileştirir. 3 günden uzun süredir kullanılması önerilmez - etkisiz hale gelir ve mukozada daha büyük ödemlere neden olabilir

Antibiyotiklerin soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılmasına gerek yoktur. çünkü tüm soğuk algınlığı virüslerden kaynaklanır.

Streptokok anjinası olan boğaz ağrısı boğaz ağrısından nasıl farklıdır?

Anjina ile boğazda iltihaplanma, bakteri-strep toksokoklarından kaynaklanır. Anjina ile enfeksiyon için, bir hasta ile hava damlası teması veya streptokok enfeksiyonu taşıyıcısı gereklidir. 5-15 yaş arası çocuklarda daha sık anjina oluşmasına rağmen, yetişkinler tarafından etkilenebilir. Anjina kesin tanısını belirlemek için, katılan hekim streptococcus için ekspres test yapabilir veya materyali laboratuvarda bakteriyel bir çalışmaya gönderebilir. yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, boyun farenks ve genişlemiş bölgesel lenf düğümlerinde beyaz mevduat - Çoğu zaman, tanı anjin lider belirtilerin temelinde bir doktor.

Neden angina ile boğazda ağrı soğuktan daha mı kötü?

Streptokokal angina, kalp kapakçıklarına zarar veren romatizma gibi zor bir komplikasyona neden olabilir. Bu nedenle, anjinin zamanında doğru tedaviye başlanması çok önemlidir. Uygun tedaviyle, anjinin semptomları 10 gün içinde kaybolur.

Boğazda anjina ve soğuk algınlığı var mı?

Angina ile boğazdaki ağrı daha yoğun ve çok sayıda karakteristiğe sahiptir.

yutulduğunda ağrı

bademciklerin beyaz çökeltilerle kızarması

Streptokokal anginadan şüphelenirsem tıbbi yardım almam gerekir mi?

Hastalığın ilk gününde, soğuk algınlığı ve boğaz ağrılı boğaz ağrısı çok benzerdir. Eğer boğaz ağrısının varlığından hala şüpheleniyorsanız - doğru tanı ve tedaviyi kurmak için daima bir doktora başvurmalısınız.

Boğaz ağrısı anjina ile tedavi edilir mi?

Anjina ile antibiyotik kullanımı emin ol. En sık reçete edilen penisilin grubunun oral antibiyotiklerdir. Bu antibiyotiklere karşı alerjisi varsa, başka bir grup doktor tarafından seçilir. İlk ve ikinci günde daha iyi hissedseniz bile, antibakteriyel ilaç almak için reçete edilen rejimi sıkı bir şekilde takip etmeniz gerekir.

Neden boğaz ağrısı streptokok anjina ile azalmaz?

Bazen ilaçları almasına rağmen, anjina ile durum iki ila üç gün içinde iyileşmez. Bu komplikasyonların gelişimini gösterebilir. Tedavinin açıklığa kavuşturulması için doktora ziyaret gereklidir. Aşağıdaki belirtiler varsa her zaman bir doktora danışın:

antibiyotik alan arka 2-3 gün ateş

mide bulantısı veya kusma

şiddetli baş ağrısı

boyun gerginliği

ciltte kızarıklık

Boğazda ağrı, bademcik iltihabı ile boğazda soğuk algınlığı arasındaki fark nedir?

Bazen boğaz ağrısı bademcik iltihabı - farinksin bademcikler (lenfatik doku) iltihabı ile ortaya çıkar. Tonsillit hem virüs hem de bakteriden kaynaklanabilir. Bademcikler vücudu boğaz yoluyla enfeksiyondan korurlar, ancak kendileri bir enfeksiyöz ajan ile enfekte olabilirler. Bu olduğunda, etkilenen bademcikler akut ağrıya neden olur.

Bademcik iltihabı semptomları soğuk algınlığı ile boğaz ağrısından nasıl farklıdır?

Soğuk algınlığına genellikle burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük gibi semptomlar eşlik eder. Bademcik iltihabı ile, bu belirtiler mevcut değildir, ancak bademciklerin şişmesi ve üzerlerinde sarımsı bir kaplama vardır. Tonsillite ek olarak, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

yutulduğunda ağrı

boyunda büyümüş lenf düğümleri

Boğaz ağrısı bademcik iltihabı ile nasıl tedavi edilir?

Eğer bademcik iltihabı bir bakteri florasından kaynaklanıyorsa, antibiyotikler reçete edilmelidir. Karar ilgili doktor tarafından verilir. Viral enfeksiyonda, antibiyotikler işe yaramaz. Bu durumda boğazda ağrının soğuk algınlığı ile tedaviye uyulmalıdır. Her durumda, boğaz ağrısı ile genel önerileri takip etmelisiniz:

dinlenmek

çok fazla ılık sıvı iç

yumuşak sıcak yiyecekler yiyin, kaba ve baharatlı yemeklerden kaçının

tıbbi aerosolleri kullan

ateş ile antipiretik ilaçlar uygulanır


Sık sık bademcik iltihabı ile birlikte, tonsillektomi (bademciklerin giderilmesi) konusunu çözmek için bir doktor konsültasyonu gereklidir.

KBB organlarının patolojisi ile ilgili tüm sorular için, ANDROMEDA Kliniğinin deneyimli KBB doktorlarına başvurabilirsiniz.

En yüksek kategori Morenko MV doktor otorhinolaryngologist

Boğaz ağrısı sırasında boğaz ağrısı önleme ve tedavi yöntemleri

Modern tıpta, boğaz, üst ve alt solunum yollarını etkileyen birçok bilinen hastalık vardır. Sorun, en azından boğaz ağrısı çekmek için bize merak henüz arasında kim çünkü bu hastalıkların bazıları çeşitli nedenlerden dolayı ciddi bir tehdit olmasıdır - "nasıl anjin ile boğazdaki ağrıyı hafifletmek için".

Tabii ki, hiç hastalık vardı, ama acı sadece belirtilerin biridir ve bizim için semptomlarını rahatlatmak için sadece önemli değil, aynı zamanda hastalığın üstesinden gelmek için herkes.

Ana hakkında kısaca

Herkes anlayacaktır - anjinada ağrıyı gidermek için, yani bu semptomu gidermek için, kökenini bilmek, hastalığın gelişim dinamiklerini anlamak, ancak o zaman doğru eylemleri yapmak mümkündür.

Akut bademcik iltihabı olarak da adlandırılan anjina ile ilgili olarak, çoğunlukla palatine bademcikleri etkileyen bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjinanın katalizörü, bakteriler (genellikle streptokoklar veya stafilokoklar), zararlı virüsler ve hatta mantarlar olabilir. Ancak, asıl sebep neredeyse her zaman savunmasız bağışıklıktır.

Bu rahatsızlık havadaki damlacıklar tarafından serbestçe iletilir, böylece savunmasız bağışıklıkla toplu taşımada bile enfekte olabilirsiniz. Hastalığın gelişimine gelince, her zaman çok hızlıdır, bu nedenle hemen harekete geçilmesi ve ilk sıkıntıda tedaviye başlanması gerekir.

Akut bademcik iltihabının artmış olasılıkla kendini göstereceği bir dizi faktörün varlığına dikkat çekeriz, buna aşağıdakiler dahildir:

 • Sistematik aşırı çalışma;
 • Diğer hastalıkların varlığı nedeniyle bağışıklık baskılanması;
 • Boğaz hastalıklarına veya üst solunum yollarının kronik hastalıklarına maruz kalma (muhtemelen durgun pürülan süreçler);
 • Çevrenin kirlenmesi (toz, aşırı kurutulmuş veya çok nemli hava, püskürtülmüş kimyasal maddeler, vb.);
 • Zararlı alışkanlıklar (sigara içmek, sık alkollü içki içmek);
 • Vücudu aşırı soğutma vb.

Eğer sağlıklı bir hayat sürmek ve tüm bağımlılık temizlemek için denemek gerekir - Tabii ki, liste aynı zamanda bir kuvvet düşüşe ve vücudun savunma sistemi yol açar, ancak genel eğilimler nettir ki, hatta sağlıksız bir diyet içinde olmak üzere devam ediyor.

Hastalığın semptomatolojisi

Daha önce de belirtildiği gibi, ağrı anjinin semptomlarından sadece bir tanesidir, fakat çok parlaktır. Bununla birlikte, tutarlı olalım ve hastalığın gelişim sürecinin tamamını ele alalım.

Hastalığın nedensel etkeni ne veya kim olursa olsun, hastalık hızla ilerler.

Şaşılacak bir şey yok, sağlıklı bir insanın uyuyabileceğini ve boğazda şiddetli bir acıyla uyanacağını söylediler, bu doğru.

Semptomlarla ilgili olarak, her şey aşağıdaki senaryoya göre gerçekleşir:

 1. Hasta keskin bir şekilde sıcaklığı 39 dereceye çıkarır;
 2. Eşzamanlı olarak, boğaz anjin ile kızarır, parlak bir kızıl gölge elde eder ve keskin keskin ağrıları ortaya çıkar;
 3. Hasta büyük eklemlerde güç, halsizlik, ağrıda güçlü bir düşüş yaşar;
 4. Bir başka açık semptom da, boyundaki lenf düğümlerinde bir artış olarak kabul edilebilir;
 5. Bazı durumlarda, hastalık bademcik (bunları kaldırmak için sadece deneyimli doktor, sen kendi başlarına bunu yapamaz etmektir) irin oluşumu görünebilir içinde hızlı bir seyirle özellikle şiddetlidir.

Boğaz ağrısını başka bir şeyle karıştırmak zordur, çünkü tüm belirtiler çok belirgindir ve genellikle 1 ila 2 hafta süren hastalık seyrinin tüm süresi oldukça zordur.

Bu zamanda bir insanın acıyı en azından kısmen azaltmak istemesi şaşırtıcı değildir ve şimdi akut bademcik iltihabını nasıl tanımlayacağınızı bildiğinize göre, ağrı semptomunu nötralize etmeye başlayabilirsiniz.

İlk yardım

Ağrılı duyular ve diğer tüm semptomlar ortaya çıkar, çünkü aktif bir inflamatuar süreç boğazda başlar. Böylece, "boğazda acıyı rahatlatmak için ne kadar çabuk?" Sorusuna verilen cevap oldukça basittir - iltihabın yoğunluğunu azaltmak gereklidir.

İlk saatlerde, doktora danışılmadığı zaman, tedavi herhangi bir antipiretik ile ısıyı kesmeyi içerir. ağrıyı dindirmek neyi ile ilgili olarak, hasta (bu limon veya süt ile çay ise daha iyi), sıcak mümkün olduğunca fazla içki bal kullanın ve kesin yatak istirahati uymak için tavsiye edilir.

Kontrendikasyonlar

Tamamen angina ile boğazdaki ağrıyı hafifletmek için nasıl soruyu cevaplamak için, biz hata işaret gerekir, yani Kendine zarar veya hastalık ağırlaştırmak istemiyorsanız yapılamaz bu işlemler.

Ağrı sendromunu azaltmak için, elbette, sigara dumanı ve alkol tüketiminin solunmasından tamamen vazgeçilmesi gerekmektedir.

Hastalığın tüm dönem diyet sopa gerekir için bu bileşenler ciddi tahriş olmuş mukoza olacak şekilde, hasta daha rahatsızlık veriyorsa, baharatlı, tuzlu, tütsülenmiş veya asitli yiyecekler vazgeçmelidir. Bu durumda, daha iyi yumuşak yiyecekler vardır, böylece yutulduğunda daha az incinmiş olursunuz.

Yemek için bol miktarda da nüanslar var, herşeyi yiyemezsin. Daha önce de belirtildiği gibi, bunun çay olmasına izin vermek daha iyidir, fakat güçlü, sıcak süt veya bağışıklığı destekleyen bitkilerin et suyu değil. Ancak kahve, satın alınmış meyve suları veya gazlı içeceklerden uzak durmak daha iyidir.

Genel önerilerin sabırlı temiz hava olmalıdır odasında, çok ıslak değil, ama kuru değil, aynı zamanda hastanın yakın olarak parfüm sprey tavsiye ve diğer tahriş edici sprey değildir (havalandırın) sadece unutmayın.

Tedavi için endikasyon

Bir doktorun muayenesi ve konsültasyonunun ardından atanması gereken tedavi hakkında doğrudan konuşursak, aynı anda uygulanan birkaç aşamaya ayrılabilir.

Çoğu durumda, angina yanı sıra boğaz ağrısı, antibiyotiklerle tedavi edilir. Böyle güçlü ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir, genellikle reçeteyle satılırlar ve ana etkileri özellikle boğazını işgal eden enfeksiyon ve bakterilerle savaşmaya yöneliktir.

Şimdi, hem doktorun gelişinden hem de tüm hastalık boyunca sık sık tekrarlanması gereken yöntem hakkında durmak istiyorum. Bu prosedür, dezenfeksiyon amacıyla iltihaplı mukoza zarlarını tedavi etmek için ağrıyı gidermenizi ve bunun da tedavi olarak kabul edilmesini sağlar.

Durulama için, bir bardak ılık su içinde eksik bir çay kaşığı tuz ve birkaç gram sodada çözülmeniz gerekecektir. Durulamalar her 40 dakikada bir yapılabilir, ancak tercihen günde en az 6-7 kez yapılabilir. Böyle bir tedavi yardımcıdır, ancak tüm sadeliğe rağmen parası vardır.

Bahsedilen yöntemler ile kombinasyon halinde, tedavi, anti-enflamatuar ve dezenfekte edici etkilerin yanı sıra özel aerosolleri bir araya getiren emici tabletlerin kullanımını içerir.

Bu arada, benzer ilaçlar, yeniden dağıtılmış bileşenlerin kimyasal bileşenlerinin bulunmasına bağlı olarak (doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz) bir anestezik etkiye sahip olabilir.

Özel durumlarda, orada hızlı bir iyileşme için iltihap oluşumu, ve ağrıyı zaman, özel işlemler sırasında özel bir çözeltisi ile bademcik alanı işlemek için gerekli olan, programlanabilir. Bununla birlikte, benzer eylemler uzmanlar tarafından da gerçekleştirilir.

tedavi edilecek, yani tek yolu hızlı ve minimal sonuçları ile hastalığın kurtulmak için, çünkü doktorun tüm önerileri uygulayın sıcak içecek bol almak, sıkı yatak istirahatı gözlemlemek ve en kısa sürede gerekli olduğunu geleni yaptığını başlamaktır.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile neler yapılabilir ve yapılamaz?

Purulent anjina, en sık teşhis edilen hastalıklardan biridir. Çoğunlukla çocuklukta ortaya çıkar. Tıpta bademcik iltihabı denir. Mukus boğazında pürülan birikimin ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Tedavinin yokluğunda, kronik bir formda gelişir.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Çoğu zaman, pürülan anjina streptokoklardan kaynaklanır.

Angina A grubu streptokokların neden olduğu enfeksiyöz bir hastalık olup, Staphylococci ve pneumococci de patojen olabilir. Enfeksiyon hasta insanlarla temas halindeyken ortaya çıkar.

Tonsil mukozasının yüzeyinde her zaman çeşitli mikroplar vardır. Normal bağışıklık durumunda, iltihaplı bir sürece neden olmazlar. Mikroorganizmaların aktivasyonu ve hızlı yayılımı çeşitli faktörler tarafından provoke edilebilir:

 1. Sıcaklıkta aşırı soğutma veya ani değişiklikler.
 2. Soğuk içecekler ya da yiyecek içmek.
 3. Tonsil mukozasının bütünlüğüne zarar.
 4. Vücutta yetersiz miktarda vitamin ve mineral bulunur.
 5. En yakın yapıları etkileyen inflamatuar süreç.
 6. Streptokokların diğer organ ve sistemlerden penetrasyonu.
 7. Bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıkların varlığı.
 8. Bakteriyel veya fungal bir enfeksiyonun yutulması.

Bu durumlarda, vücudun bağışıklığı önemli ölçüde azalır, bu da bademcik iltihabına yol açar. Hastalık ihmal edildiğinde patojen mikroorganizmalar mideye derinden nüfuz eder ve anjinaya neden olurlar.

Hastalığın çeşitleri

Enfeksiyon genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Pürülan formun çeşitli çeşitleri vardır. Tezahürün doğasına bağlı olarak,

 • Purulent lacunar. Enfeksiyon, pürülan kitlelerin birikiminin meydana geldiği bademciklerin mukoza zarlarına ulaşır. Dokular nekrozu da gözlenir.
 • Pürülan foliküler. Patolojik süreç, badem foliküllerini etkiler. Bu tür hastalığın belirlenmesi, sarı düğümlerin bademciklerinin yüzeyindeki varlığa bağlı olabilir. İçeride, irin var. Bazı durumlarda, bir apseyi birleştirir ve oluştururlar.
 • Nekrotik. İnflamatuar süreç agresif bir seyir ile karakterizedir ve tonsil dokusunun ölümüne ve yüzeylerinde ülser görülmesine neden olur.
 • Her türlü pürülan boğaz ağrısı tek başına veya karışık olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca kronik ve akut patoloji seyrini ayırt eder.

Akut formu hızla başlar, belirtiler telaffuz edilir. Kronik, zaten transfer edilmiş bir hastalığın sonucudur. Genel belirtilerde kendini gösterir, inflamatuar süreç yavaş ilerler. Alevlenme ve gerileme dönemleriyle karakterizedir.

Hastalığı nasıl tanıyabilirsin?

Patolojinin tüm belirtileri, akışın niteliğine ve boğaz ağrısının şekline bağlı olarak farklı bir dereceye sahip olabilir. Vücut ısısında artış bademciklerde iltihaplanma sürecinin gelişimi ile her zaman gözlenmez. Bu durumda ana semptomlar boğazda ağrı, tonsil mukozanın ödemi ve üzerlerinde püstül veya plak görünümü olabilir.

Pürülan odaklar palatine bademcikler üzerinde bulunur

Çoğu zaman pürülan anjinaya aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • Ateş ve ateş 40 dereceye kadar.
 • Sarhoşluk. Bu durumda, hasta baş ağrısı ve güçlü bir zayıflık hisseder. İştah yok.
 • Boğazda keskin bir ağrı. Yutulurken çok kuvvetli hissedilir.
 • Lenf nodlarının iltihaplanması ve hassasiyeti.
 • Bademciklerin kızarıklık ve şişmesi.
 • Boynun ödemi.
 • Karındaki acı verici duygular.
 • Deri yüzeyinde döküntüler

Mukus bademcikler üzerinde pürülan oluşumlar ve plak. Tıbbi spatula ile zorlanmadan kaldırılırlar. Mukoza zarına zarar vermeyin.

Kuluçka süresi kısa ve 2 ila 5 gündür.

Tüm belirtiler çabuk gelişir. Enflamatuar sürecin yayılmasının başlangıcını, hızlı bir şekilde ısıya yol açan titremelerin ortaya çıkmasıyla mümkün olur. Pürülan boğaz ağrısının tuhaflığı, boğaz ağrısıdır, bu da büyür ve rahatsızlıktan başlar.

İlk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra hastalığın tedavisine başlanır. Komplikasyonları önlemek ve tedavi süresini kısaltmak için tek yol budur.

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları

Tedavinin yokluğu ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Yerel veya genel olabilirler.

Pürülan boğaz ağrısı akut paratonerise neden olabilir

Sık görülen komplikasyonlar şunlardır:

 1. Romatizma. Eklemlerde ve kalp kasında inflamasyonun yayılması ile karakterizedir.
 2. Mivokarditis. Kalbin damarlarında kan pıhtılaşması oluşumuna neden olur.
 3. Endokardit. Patolojik süreç ayrıca kalpteki iç kabuğu da etkiler. Hem bağımsız olarak hem de romatizmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
 4. Perikardit. Enflamasyon, perikardiyal torbayı ve kalp kası dış kabuğunu etkiler.
 5. Pyelonefritler. Böbrek hastalığına işaret eder. Nedeni anjina hastasının kanındaki yüksek protein bileşikleri içeriğidir.
 6. Sepsis. Hastalığın en ciddi ve tehlikeli sonuçlarından biri olarak kabul edilir. Bu durumda pürülan bir enfeksiyon vücut boyunca kan ile birlikte yayılır.

Yerel komplikasyonlar şunları içerir:

 • Phlegmonous inflamasyon. Patolojik süreç kaslarda ve tendonlarda gelişir.
 • Abstsedirovanie. Bademcikler içinde birkaç pürülan oluşumların ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Tedavi için cerrahi müdahale öngörülür.
 • Timpanik zar veya orta kulak yenilgisi. Akut otitin belirtilerini ifade eder. Tedavinin yokluğu işitme kaybına ve yapışıklıkların oluşumuna neden olur.
 • Larinksin ödemi. Nefes almakta zorluk çekiyor. Sonuçlar boğulma ve ölüm olabilir.
 • Bademciklerin kanaması. Pürülan nekrotik bir formun, derin doku tabakalarına nüfuz eden ve kan damarlarına zarar veren ülser ile bir komplikasyonudur.

Pürülan boğaz ağrısı tehlikesi onun sonuçlarıdır. Bu yüzden hastalığın ilk belirtilerine sahip olduğunuzda hemen bir uzmana başvurmalısınız.

İlaçlar ve antibiyotikler

İlaç tedavisi antibakteriyel ilaçlardan oluşur

Pürülan anjina pektorisin tedavisi antibiyotik ve diğer ilaç gruplarının yardımı ile yapılmalıdır.

Hastalık teşhisi sırasında, "Amoksiklav" veya "Augmentin" gibi yarı sentetik aminopenisilinler reçete edilir. Sefalosparin 2 veya 3 nesil de kullanılabilir.

En etkili olanları "Ceftriaxone" ve "Cefotaxime" dir. Hasta penisilin grubundan ilaç bileşenlerine alerjisi varsa, makrolidler belirtilir. "Azitromisin" veya "Macrofena" alımı gösterilir.

Ayrıca, pürülan bir anjin formu oluştururken, aşağıdaki reçete edilir:

 • Antihistaminikler ve anti-inflamatuar. Şişliklerin giderilmesine ve boğazda acı verici hislerin kesilmesine yardımcı olurlar. Kullanıldıklarında, toksik etkileri azaltmak da mümkündür. Çoğu zaman "Tavegil", "Claritin", "Paracetamol", "Nurofen" veya "Erius" a atanır.
 • Yerel etki Pürülan oluşumlar üzerindeki herhangi bir etki göz ardı edilmelidir. Bu, iltihaplı bademcikler üzerinde doğrudan bir etkinin, toksik ürünlerin kan dolaşımına girmesini provoke etmesinden kaynaklanmaktadır. Antiseptik solüsyonlarla nazikçe gargara yapılması önerilir. Rezorpsiyon için tabletler, örneğin "Trachsen" veya "Jox" da kullanılabilir.
 • Detoksifikasyon tedavisi. Şiddetli zehirlenme veya komplikasyonların varlığında, "Hidrokortizon", "Metilprednizolon" veya "Deksametazon" gibi glukokortikoid hormonların alınması endikedir.
 • Bicillin profilaksisi. Alevlenme belirtileri kaldırıldıktan sonra gerçekleştirilir. Uygulanabilir "Bicillin 5". "İlaç penisilin gruba aittir.

Pürülan boğaz ağrısının gelişmesinde tedaviyi ertelemek kesinlikle yasaktır. Bir doktora danışmaksızın geleneksel tıp yöntemlerini kullanmanız da önerilmez. Kendi kendine ilaç tedavisi ya da tedavi eksikliği, ciddi sonuçların ortaya çıkmasına ya da hastalığın kronik bir forma dönüşmesine yol açabilir.

Halk yöntemleri ve yemek tarifleri

Propolis boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaçtır

Pürülan bir anjina teşhisi konduğunda, tedavi geleneksel tıbbın yardımıyla evde yapılabilir. Yöntemleri ve tarifleri sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanın.

En popüler ve etkili araçlar şunlardır:

 1. Propolis. Rezorpsiyon için saf formda kullanılır. Günde bir çay kaşığı kadar yemekten veya durulamadan sonra kullanın. Her bölümü çözmek için yarım saat gereklidir.
 2. Kaynatma. Papatya ve kalendula, tıbbi soğuma hazırlamak için kullanılır. Bitkiler sakinleştirici bir etkiye sahiptir, tahriş, rahatsızlık ve kaşıntıyı hafifletir. Papatya ve calendula geleneksel tıbbın araçları olarak kabul edilir ancak geleneksel olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlardan çeşitli kremler yapılır. Düzenli uygulama ile yapılan süslemeler, pürülan kitlelerin çıkarılmasına katkıda bulunur, hastalık belirtilerini azaltır ve genel durumu iyileştirir.
 3. Soda ve tuzlu çözeltiler. İnhalasyon, durulama ve kompresler için kullanılır. Isıtma etkisi vardır ve mikroplar için elverişsiz bir ortam yaratırlar. Ayrıca mukus boğazının duvarlarında biriken balgamı temizlemek mümkündür.
 4. "Furatsilinom". Boğazın sulanması ve durulanması için bir çözüm olarak kullanılır.

Halk tarifleri sadece semptomları hafifletmek için kullanılır. Onları pürülan boğaz ağrısıyla tedavi etmek imkansızdır. Akut arrest sonrası tedavi yöntemlerini kullanın.

Nasıl ve ne gargara edebilirim?

Papatya çiçeği bir kaynatma ile bir boğaz

Pürülan anjinadan muzdarip hastalar, antiseptik etkisi olan çözeltilerle gargara yapılması önerilir. Çoğu zaman, "Furacilin" veya "Givalex" atanır. Boğazınızı günde yaklaşık 6 kez birkaç dakika durulayın. Ayrıca Ingalipt veya Geksoral gibi spreyleri de kullanabilirsiniz.

Boğazın durulanması prosedürü aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 • Calendula, okaliptüs ve papatya çiçeklerinin infüzyonu. Bir çorba kaşığı miktarındaki ilaç toplamada bir bardak kaynar su dökülür. Karışımı karıştırın, sonra soğutun ve gargara yapın.
 • Bir tuz ve soda çözeltisi. Bir çay kaşığı soda ve tuz karışımı için, beş damla iyot ekleyin ve bir bardak ılık su seyreltin. İyice karıştırın.
 • John's wort, marigold ve papatya'nın infüzyonu. Tüm malzemeleri eşit miktarlarda karıştırın ve elde edilen karışımın bir çorba kaşığı bir bardak kaynar suya ekleyin. Iki ila üç saat ısrar ve serin.

Düzenli prosedürlerle durulama, boğaz ağrısını hafifletmeye ve çeşitli komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile ne yapılabilir?

Gelişimin ilk aşamalarında, anjin başarılı bir şekilde ısınma ile tedavi edilir. Bir kompresör veya inhalasyon olabilir. Ancak enflamatuar sürecin pürülan bir forma geçişi ile, vücut ısısında bir artış meydana gelir. Aynı zamanda, ısınma prosedürleri kategorik olarak imkansızdır.

Inhalasyon veya sıkıştırma için kontrendikasyonlar şunlardır:

 1. Damar hastalıkları.
 2. Kompresyon olduğu iddia edilen yerde ciltte lezyonların varlığı.
 3. Kan pıhtılaşması ihlali.
 4. Tromboflebit.
 5. Ayrıca, akut enfeksiyonlar komorbidite olarak ortaya çıktığında ısınma prosedürleri yasaklanmıştır.

Pürülan anjina ile sıkıştırmak yasaktır!

Komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için bir takım kurallara uymak gerekir. Pürülan boğaz ağrısı yasak olduğunda:

 • Baharatlı, baharatlı, salamuralı yemekler yiyin ve çeşnileri kullanın.
 • Sıkıştırır ve inhalasyon yapar.
 • Çok soğuk veya sıcak yiyecekler alın.
 • Kuruda.
 • Katı yiyecekler yiyin.
 • Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik ve diğer ilaçları almayın.

Ayrıca, angina pus ayarı yaparken, hastalara yatak istirahatı ve dinlenmeye uymaları tavsiye edilir. Hastalık izni almak ve aşırı fiziksel efor sarf etmemek gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı ciddi bir hastalık değildir, ancak yaşamı tehdit eden ve sağlıkla ilgili sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden hastalık tedavi edilmeden en iyi şekilde önlenir.

Angina'dan daha fazla halk tarifleri videodan öğrenilebilir:

Önleme önerildiği gibi:

 1. Sadece havalarda giyin. Sonbaharda olmayın, ilkbaharda ilkbaharda bir headdress olmadan yürüyorsunuz. Boğaz da bir eşarp veya sıcak yakalı ile örtülmelidir.
 2. Suyun hala oldukça serin olduğu açık suda yüzmeyin.
 3. Hipotermiden kaçının.
 4. Taslaklarda bulunmayın.
 5. Kışın çok soğuk içecek veya yemek yemeyin. Sonbaharda ve ilkbaharda, sokakta da dondurma yiyemez veya soğuk içecekleri içemezsiniz.
 6. Soğuk koşullara sertleşirken, organizmayı yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Bunu yapmak için kontrast duşu kullanabilir ve açık hava sporları yapabilirsiniz.
 7. Zamanında çürükleri ve ağızdaki diğer hastalıkları tedavi edin.
 8. Doğru yemek yer. Diyet çok sayıda vitamin, mineral ve besin içerdiğinden, sebzeleri, meyveleri ve meyveleri içermelidir.
 9. Kötü alışkanlıkları reddedin. Sigara içmek ve alkollü içeceklerin kullanımı sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemektedir.
 10. Hasta insanlarla iletişim kurmayın. Eğer boğaz ağrısı olan bir kişi evde ise, sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Ayrıca onun için mutfak eşyaları ve kişisel hijyen öğeleri ayırmak gereklidir. Diğerleri özel gazlı bezler giymeli ve daireyi havalandırmak için her 2 saatte bir gerekir.
 11. Sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde enfeksiyöz patolojilerin insidansı artmaktadır. Vücudunuzu boğaz ağrısından korumak için düzenli olarak vitamin kompleksleri almalısınız. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Zamanında terapi ile pürülan bademcik iltihabı iz bırakmadan geçer. Ancak tedavi eksikliği ciddi ve tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden boğazınızı korumanıza ve bir uzmanla iletişime geçmenin ilk işaretlerine sahip olmanız gerekir. Kendi kendine ilaçlama da olumlu sonuçlar getirmeyecektir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Neden boğazda mukus görülür?

Boğazın kendisinde balçık bir hastalık değildir. Aksine, bu bir hastalığın semptomudur, belki de ciddi ve zorunlu tedavi gerektirir. Boğazda veya balgamda mukus, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Angina: iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Muhtemelen, her insan bezlerin iltihabı sorunuyla karşı karşıya kaldı. Daha önce, doktorlar sadece tek bir çıkış yolu buldular. Modern tıp ve halk yöntemleri, ameliyat olmaksızın ağrı ve yangıyı hafifletebilir.