Loading

Ilk doktor

Merhaba sevgili okuyucular. Ben Olga Ryshkova'yım ve size sormak istiyorum: - farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı - şaşkın değil misiniz?

Farenjit nedir?

Farenjit - 38 derece (nadiren elde edilmiş) - ağrı, kuruluk, boğaz ağrısı ve yutma ağrı, kuru öksürük, 37.5 bir sıcaklığa yol açar farenks (boğaz, yutak), bir enflamasyon. Farenjit genellikle viral enfeksiyonun neden olduğu (adenovirüsler, rinovirüsler, grip virüsleri, parainfluenza) ve daha az bakteriyel enfeksiyon (genellikle grup A, hem de streptokoklar, pnömokoklar staphylococcus).

Diğer nedenler farenjit vardır - bir mantar enfeksiyonu, alerjik reaksiyondan elde edilen iltihaplanma, tahriş edici kimyasallar zaman solunan gazların ve toz, aşırı ısınma, soğuma, boğaz tahrişi yiyecek ve tümörler.

Akut farenjit başka bir hastalığın (örneğin grip veya ARVI) arka planında görülebilir ve daha sonra sıcaklık yüksek olabilir, solunum zorlaşır, zehirlenme belirtileri (bulantı, kusma) ortaya çıkar.

Doktorlar farenjitleri larenjit ve bademcik iltihabından ayırmaktadır.

 • Larenjit, vokal kordları etkileyen, trakeadaki larinks ve üst kısımların iltihaplanmasıdır. Larenjit ses kısıklığı ve ses kaybı olduğunda
 • Tonsillit bademcik iltihabı ile sınırlıdır. Farenjit - bu kavram bademcik iltihabından daha geniştir. Farenjit ile bademciklere ek olarak, farengeal duvarlar da iltihaplıdır.
 • Angina akut tonsillittir. Anjina ile palatin bademciklerinin iltihabı, yutma, ateş ve servikal lenf nodlarının genişlemesi sırasında ortaya çıkar. Akut farenjit ile birlikte, bu semptomlara ek olarak, farengeal duvarlar iltihaplanır: Boğazda terleme ve kuruluk, kuru öksürük
 • Kronik bademcik iltihabı anjina değildir. Akut tonsillite ek olarak, anjin, kronik tonsillitin alevlenmesi olarak da adlandırılır.

Farenjit başkalarına bulaşıcı mıdır?

Evet, farenjit ve viral ve bakteriyel diğerleri için bulaşıcıdır ve bir kişiden diğerine bulaşabilir. Burun ve tükürüğün boşaltılması virüs veya bakteri içerir. Hasta bunları örneğin bir öpücükle iletebilir. farenjit neden Virüsler ve bakteriler, havlu, peçete ve hatta giysi schotkah ve çevresindeki nesneler üzerinde kalır ve oradan sağlıklı insanların ağzına sonra ellerinizi alabilir ve. Alerjiler, toksinler, travma veya tümörlerin neden olduğu farenjitin bulaşıcı olmadığı açıktır.

Farenjit enfeksiyöz kaç gün?

Virüslerin neden olduğu farenjit sadece semptomlar olduğu sürece bulaşıcıdır. Semptomlar ortadan kalktığında kişi iyileşir ve artık bulaşıcı değildir. Semptomlar olduğu sürece bakteriyel farenjit de bulaşıcıdır. Ancak viral farenjit aksine antibiyotiklerle tedavi edilir ve enfeksiyon süresini büyük ölçüde kısaltırlar. Bakteriyel farenjitin antibiyotiklerle etkin tedavisinin başlamasından 24 saat sonra hasta kişi artık enfeksiyöz bir ajan değildir.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Çoğu durumda, farenjit evde durulama (soda çözeltisi, bitkisel preparatlar) ve spreyler (inhalipt) ile başarıyla tedavi edilebilir. Ancak uyuşturucu tedavisi, ilgilenen hekim tarafından tayin edilmeli ve gözetiminde yapılmalıdır. Sadece bir doktor hastalığın şiddetini ve antibiyotik reçete etme ihtiyacını belirleyebilir. Doktora gitmek için gerekli:

 • Eğer boğaz çocuğa zarar verirse, özellikle boğazda kırmızımsı bir döküntü varsa.
 • Bir yetişkinin bir haftadan uzun bir süre boğaz ağrısı varsa.
 • Ateş yükselmiş ve lenf düğümleri şişmişse.
 • Boğazda keskin bir ağrı varsa ve yiyecek ve sıvıları yutmakta güçlük varsa

Farenjit bulaşır mı bulaşıcıdır, bulaşıcı mıdır?

Hayatında en az bir kez herkes boğazda ağrı hissetti. Çoğu zaman farenjit gibi bir hastalığın belirtisi olarak hizmet eder. Başlangıçta, akut bir şekilde ortaya çıkar, ancak zamansız veya yanlış tedavi kronikleşirse. Çoğu insan bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak ister, bu yüzden farenjitin bulaşıcı olup olmadığını ve nasıl bulaştığını bilmek önemlidir. Ana patojenlerin rolünde patojenler mikrop ve virüslerdir.

Tehlike var mı

Sunulan hastalık iki şekilde ortaya çıkabilir - akut ve kronik. Bu nedenle, farenjit, hastalığın oluşumuna katkıda bulunan patojen tipini dikkate alarak belirli türlere sınıflandırılır. Akut formdan kronik olana geçerken, hastanın doktora ait tüm reçetelere uymadığını ya da herhangi bir terapötik önlem almamış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Fotoğrafta - farenjit belirtileri:

Hastalık akut olursa enfekte olabilir miyim?

Akut form virüslerinin hastalığının gelişimine katkıda bulunur. Farenjitin en yaygın nedenleri, koronavirüsler, parainfluenza virüsleri ve griptir. Herpes, Coxsackie ve HIV virüslerinin rahatsızlıklarını kışkırtacak kadar nadirdir. Burada akut farenjit ile boğazın bir fotoğrafını görebilirsiniz.

Virüsün vücuda girmesi nedeniyle ortaya çıkan farenjit, birkaç gün sonra viral-bakteriyel kökenli olabilir, çünkü oral flora ağız boşluğuna katılır. Genellikle tanı sırasında bir hastalık olduğunda, doktor streptokok, stafilokok ve pnömokoklar keşfeder.

Patojenik mikroorganizmalara ek olarak, akut farenjit provoke edebilir:

 • mantarlar;
 • faringeal mukozanın travmatizasyonu;
 • alerjenleri dahildir;
 • kimyasal faktörler.

Ayrıca hastalığın gelişimine etki eden faktörler vardır:

 • soğuğa uzun süre maruz kalma;
 • şiddetli somatik patoloji;
 • hormonal arka planın ihlali;
 • alerjik hastalıklar;
 • sıcak içecekler ve sigara kullanımı.

Akut farenjit ile enfekte ev eşyaları (kaşık, bardak) üzerinden havadan olabilir, hasta bir çocukla temas halinde anaokulunda çocuklar da hastalığın provoke virüs ve bakterilerin devir konusu olabilir.

Video, farenjitin bulaşıcı olup olmadığını söyler:

Hastalığı kronik formda alabilir miyim

Kronik farenjit için olduğu gibi, hastanın zamanında tedaviye başlamamasından kaynaklanır (burada farenjiti tedavi etmek için ne kadar okuyabilirsiniz). Böyle bir hastalık başkalarına kesinlikle zararsızdır, bu yüzden bulaşıcı değildir. Bağlantı, yetişkinlerde kronik farenjit belirtilerini açıklar.

Farenjitin kronik bir forma geçişinin en önemli nedenleri:

 • mukoza boğaz ve gastrointestinal kanalın bireysel özellikleri;
 • sigara dumanının sık sık solunması;
 • sıcak hava veya kimyasalların solunması sırasında elde edilen mukus boğazında tahriş;
 • burun içinden solunan havanın ağır geçişi (burun akıntısı, sinüzit);
 • alerji belirtileri;
 • hormonal alanda başarısızlık;
 • A vitamini eksikliği;
 • belirli organların yanlış çalışması;
 • diabetes mellitus;
 • sıcak içecekler ve sigara kullanımı sık kullanımı.

Slime nazofarenks içinde birikirse mümkün tedavi tarif edilir.

Hastalık nasıl gelişir?

Bu hastalığın çocuklarda ve yetişkinlerde gelişimi biraz farklıdır. Sizin veya çocuğunuzun farenjit olduğunu tam olarak bilmek için, onun ana belirtilerini dikkate almalısınız.

Hastalık yetişkinlerde nasıl ortaya çıkıyor?

Erişkinlerde hastalığın belirtileri yavaş akar, uzun bir süre için spesifik belirtiler yoktur. Farenjit semptomatolojisi, sekresyon ve dolaşımın işlevini etkileyen belirli nedenlerin etkisinden kaynaklanır. Hastalığın en erken belirtileri şunlardır: boğaz ağrısı, kuruluk ve apseler.

Yetişkinlerde farenjit belirtileri, solunum yolunun çeşitli bulaşıcı hastalıklarının veya çevresel faktörlerin olumsuz etkisinin sonucudur.
Kirli havanın solunması, içilmesi, sık sık sigara içilmesi, rahatsızlığın kronik bir forma geçişi gerçektir.

Semptomların ortaya çıkmasını provoke etmek için otoimmün ve alerjik hastalıklar olabilir. Yetişkinlerde hastalığın başlıca nedenleri arasında şunlar yer alır: kirli havanın solunması, kimyasal faktörlerin etkisi, bulaşıcı kaynaklı hastalıklar.

Video, farenjitin başkaları için yetişkinlerde bulaşıcı olup olmadığını söyler:

Çocuklarda hastalık nasıl gelişir?

Farenjit, sıklıkla küçük hastaların vücudunu etkileyen bir hastalıktır. Çeşitli formlarda akabilir, hepsi patojenin tipine bağlıdır. Yoğunlaştığı yere bağlı olarak, farenjit yüzeyel ve kataral (mukoza zarı etkilenir) ile ayırt edilir. Eğer mukoza derin tabakasında bulunan lenfadenoid elementler etkilendiyse, bu bir granuloza farenjitidir..

Ayrıca, patolojik süreç sınırlı bir şekil alabilir. Bu lezyonun sadece lateral sırtların bölgesine ve farinksin tüm posterior duvarı boyunca mı uygulandığını gösterir. Enflamatuar sürecin doğası akut, subakut ve kronik olabilir. Farenjit oluşumu bağımsız olarak ortaya çıkabilir, ancak pratikte görüldüğü gibi, çocuklarda başka bir rahatsızlığın sonucudur. Kural olarak, farenjit adenoidler, bademcik iltihabı, kronik bademcik iltihabı belirtileridir.
Çocuk boğazda ağrıdan şikayetçi, terleme.

Çoğu zaman, sıcaklık 38 dereceye kadar yükselebilir. Küçük çocuklarda akut seyrinde yüksek ateş vardır, iyi beslenmez, uyur. Küçük çocuklarda, hastalığın akut formu son derece zordur. Bu durumda ebeveynler, bu durumda hastalığın akut adenoidit belirtisi olduğunu anlamalıdır.

Tanı, farenksi inceledikten sonra yapılır. Kızarıklık, şişlik ve posterior faringeal duvarın mukozasının infiltrasyonu, yumuşak damak gibi belirtiler varsa, o zaman ebeveynlerin farenjit hakkındaki korkularını doğrulayabilir. Lateral farenjit varsa, kızarıklık ve şişme, farenksin yan oluklarını etkiler.

Viral etiyolojinin hastalığı ARI'nin sonucudur. Bunlar, bademcikleri ve yumuşak damağı etkileyen farinksin geniş bir kırmızılaşmasıyla karakterize edilir. Çoğu zaman, arka duvarın mukozasında kırmızı noktalar veya kesecikler bulunabilir.

Video - farenjit gelişmesinin nedenleri:

Yerel semptomlar 2-3 gün boyunca gözlenir ve kuru öksürük gibi davranır. Zamanla, saldırılar gider. Genel işaretler uzun bir süre için yok olabilir ve kendileri hakkında bir şey bilmek zorunda değildir. İkincil bir enfeksiyon birleştiğinde, farenjitin tüm belirtileri bir kerede değişir.

Hastalığın akut formu, faringeal mukozada meydana gelen akut enflamatuar bir süreçtir. Sıklıkla, bu farenjit akut solunum yolu hastalıklarının sonucudur. Küçük hastalar aşağıdaki semptomları tecrübe ederler:

 • ağrı sendromu;
 • boğazda hoş olmayan belirtiler;
 • öksürük;
 • kulaklarda kaşıntı ve ağrı.

Yorgunluk mevcut semptomları gösteremez, ancak ebeveynler bunları kırıntıların davranışlarına göre tam olarak tanıyabilir. Kaprisli olacak, huzursuz davranacak, uykusu ve iştahı kötüleşecek. Farenjit akut solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarıyla birlikte, örneğin rinit, öksürük, konjunktivit, ateşle birlikte ortaya çıkabilir.

Akut patolojinin nadiren izole hastalıklara işaret ettiği göz önünde bulundurulmalıdır. Kural olarak, üst solunum yolunun diğer rahatsızlıkları ile birleştirir. 2 yaşın altındaki hastalarda hastalık ciddi bir seyre sahiptir, ancak mukozal inflamasyon ve akut bir akıntılı rinit formu ile kombine edilir.

Bu gelişme ile hasta, akut rinit belirtileri geliştirir. Solunumu bozulur, burun boşluğundan bol miktarda mukus akıntısı görülür.

Farenjit tehlikesi, bazen semptomlarını tanımanın hemen mümkün olmamasıdır. Sonuç olarak hastalık, tedavi edilmesi daha zor olan kronik bir forma dönüşmektedir. Bunun olmasını önlemek için sağlığınızı yakından izlemeniz gerekir. Patolojik sürecin ilk belirtilerini bulursanız, derhal bir uzmanla bir konsültasyona gitmeniz gerekir. Belki de granulosa farenjitinin nasıl iyileştirileceğine dair yararlı bilgiler olacaksınız. Ayrıca, atrofik farenjit semptomları ve tedavisi burada açıklanmaktadır. Belki de bulaşıcı olup olmadığını merak ediyorsun.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina: iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Muhtemelen, her insan bezlerin iltihabı sorunuyla karşı karşıya kaldı. Daha önce, doktorlar sadece tek bir çıkış yolu buldular. Modern tıp ve halk yöntemleri, ameliyat olmaksızın ağrı ve yangıyı hafifletebilir.

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.