Loading

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar. Aralarında popüler Maksimum sulama gırtlak ve bademcik tatsız belirtiler kaldırarak patojenik bakteriler, mantarlar, enfeksiyon, imha, kartuş bir araçtır bir boğaz spreyi sahiptir.

Boğaz ağrısı

Boğaz için aerosol, doğrudan larinksin gerekli kısımlarına püskürtülebilen bir yerel preparat formudur. İlacın uygulanması sırasında, orofarenksin tüm mukozası tamamen işlenir (boğazın durulanması için çözeltiler ve şekerler larinks ve bademciklerin arka duvarını tedavi edemez). Spreyi kullandıktan sonra, hemen tedavi edici bir etkiye sahip olmaya başlar. Karmaşık tedavide bir boğazın tedavisi için aerosol tekrar tekrar geçerliliğini arttırır.

tür

Boğaz boşluğu hastalıklarında, aerosol ilk işaretlerin ortaya çıkmasıyla hemen kullanılmalıdır - yanma, terleme, mukoza zarının iltihaplanması. Spreyler, aksiyona bağlı olarak çeşitli tiplere ayrılır:

 1. Antibiyotikler. Bu tip ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir. Antibiyotikler anjin, bademcik iltihabı ile kronik enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Kompozisyondaki antibiyotiği içeren diğer lokal tedaviler arasında en etkili olanlar, yorumlara göre, Ingalipt ve Bioparox tanınır.
 2. Antiseptikler. Bu tür ilaçlar mikropların neden olduğu solunum yolu hastalıklarının tedavisi için optimaldir. Spreyler, larinks, ağız boşluğu mukoza zarının yüzeyinde enfeksiyonu yok eden bir antiseptik etkiye sahiptir.
 3. Kombine. Kompozisyonda birkaç aktif madde vardır, bu da vücut üzerinde karmaşık terapötik etki yapar. Yani, bazı bileşenler sadece tamamlayıcı değil, aynı zamanda başkalarının eylemlerini de arttırır.
 4. Antienflamatuvar. Enflamatuar süreci ortadan kaldırır, patojenik mikroorganizmaların aktivitesini inhibe eder. Enflamatuar hastalıkların tedavisi, anjin, bademcik iltihabı ve diğer patolojilerde ağrı giderilmesi için atanır.
 5. Temizleyici ve nemlendirici. Bu tip spreyler sadece hastalığın semptomlarının yoğunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel hijyenik araç olarak da hizmet eder. İlaçlar gelişimlerinin ilk aşamalarında soğuk algınlığı, larenjit, farenjit, anjinayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 6. Homeopatik serilerin aerosolleri. Onlar antimikrobiyal etkisi, ağrı, tahriş rahatlatmak, etkili farenks mukoza zarının kuruluk ortadan kaldırmak. Ayrıca propolis, okaliptüs, bitki özleri, deniz suyuna dayalı preparatlar arındırıcı ve yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

Kullanım endikasyonları

Aerosollerin kullanımı, inflamatuar odaklar üzerinde amaçlanan eylemleri ile doğrulanır. Mantarlar, patojenik bakteriler ve viral enfeksiyonların neden olduğu hastalıklarla boğaz yardımında kullanılır. Patolojik süreç bazen sadece orofarenks değil, aynı zamanda pürülan bir pürülan karakteri de etkiler. Bu durumlarda antiseptik veya antibakteriyel etkisi olan aerosoller de kullanılır. Boğazın sulanması için sprey kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • anjina, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, adenoidit tedavisi;
 • akut solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı tedavisi;
 • kronik enfeksiyonların alevlenmesinin ortadan kaldırılması.

Kontrendikasyonlar

Boğazda spreyi diğer semptomlardan soğuk algınlığı semptomlarından ayıran en önemli şey, aktif maddelerin pratik olarak iç organların işlevi üzerinde olumsuz etki yapmadan kan dolaşımına girmemeleridir. Bu, aerosollerin neden minimum miktarda yan etki ve kontrendikasyon olduğunu açıklamaktadır. Larinks için bir pshikalku kullanmak yasaktır:

 • aerosol çocuklarda laringospazmı uyarabildiği için erken yaş (3 yıla kadar);
 • aktif maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • ilacın en az 1 bileşenine alerjik reaksiyonlar;
 • bronşlarda obstrüktif süreçler;
 • laktasyon, gebelik (sadece bir doktor gözetiminde kullanılmak üzere reçete edilebilir);
 • atrofik farenjit.

Nasıl doğru kullanılır

Boğaz ağrısı için bir sprey, bademcikler bölgesinde yüksek konsantrasyonda aktif bileşenler oluşturur, böylece anjina veya başka enfeksiyöz enflamatuar hastalıklı bir kişinin iyileşmesini hızlandırır. İlacın sadece küçük bir kısmı kan akışına girer ve bu da hastayı tehlikeli yan etkilerin gelişmesinden korur - bu, üst solunum yolu patolojilerini tedavi etmede etkinliği ile birlikte spreyin başlıca avantajlarından biridir. Terapötik etkisini iyileştirmek için, aerosolun püskürtülmesi doğru yapılmalıdır. Bunu yapmak için:

 • Sulama mukusundan önce biraz su içmek tavsiye edilir;
 • ilacı kullanırken, balon dik tutmaya değer (aşağıdan aşağıya);
 • Nebulizatörün özelliklerine bağlı olarak, serbest bırakma nozuluna bir kez basın veya 1-2 saniye boyunca tutun;
 • İlacın kullanılmasından sonra, 1-2 saat boyunca yemek yemeyi veya içmeyi reddetmelisiniz.

Boğaz için etkili sprey

Mukoza larenksinin sulanması yoluyla, soğuk ve diğer hastalıkların hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırabilirsiniz. Boğaz için pshikalka'yı farklı kılan büyük artı, inflamatuar odaklarda yüksek konsantrasyonda aktif bileşenlerin oluşmasıdır. Spreyler, sadece erken evrelerde değil, aynı zamanda kronik evrelerde de enfeksiyöz ve enflamatuar patolojileri ortadan kaldırır.

İncelemelere göre, aerosol formundaki ilaçların kullanımı kolaydır ve orofarinkste ağrıyı hızla ortadan kaldırabilir. Püskürtüldüğünde, mukoza yüzeyinde koruyucu bir film oluştururlar, böylece patojenik virüsleri ve bakterileri yok ederler. Bu tür ilaçlar yaygın olarak sadece yetişkinleri tedavi etmek için kullanılmaz, çoğu bir çocuğu tedavi etmek için kullanılabilir. Bu durumda, uygun bir çarenin seçimi, bireysel hastanın bireysel özelliklerine, hastalığın ciddiyetine, seyrinin süresine dayanır.

Yetişkinler için

Boğaz için iyi bir aerosol bulun, basittir, çünkü eczanelerde bu tür ilaçların yelpazesi harikadır. Bununla birlikte, bir sprey satın almadan önce, sizin için en etkili ilacı seçecek bir doktora danışmak daha iyidir, bu da sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın kendisini de hızla ortadan kaldırabilir. Orofarenks tedavisi için modern ilaçlar arasında en popüler ve etkili olan:

 1. Strepsils. Aerosol, ağız boşluğu ve yutak bölgesinde lokalize olan enflamatuar süreçleri ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Boğaz için lidokain ile sprey ağrıyı hafifleten, mukoza yumuşatır ve tahriş ortadan kaldırır nane yağı içerir. Sulama Strepsilsom boğaz en fazla 5 gün boyunca günde 6'dan fazla olmamalıdır.
 2. Ingalipt. İlaç iltihabı ortadan kaldırır, gırtlaktaki patojenik florayı yok eder. Hazırlık streptotsid, gliserol, nane yağı ve timol içerir, bu sayede sprey antiseptik, yumuşatıcı, iyileştirici etkiye sahiptir.
 3. Joks. Topikal ajan, viral, bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde savaşan allantoin ve iyot içerir. Aerosol Yokes, ek olarak, mantarları tedavi etmek için kullanılır. Günde 2-4 kez boğaz atıyorlar.
 4. Lugol. Enflamasyon, larinks ve ağız boşluğunda enfeksiyon için reçete edilir. Lugol antiseptik bir etki sağlar.
 5. Proposol. Ilacın temeli bitkidir: propolis aktif olarak patojen mikroorganizmaları ortadan kaldırır, dokuların hızlı iyileşmesini destekler, fungisidal, anti-inflamatuar, bakterisidal etkiye sahiptir.

Çocuklar İçin Boğaz İçin Sprey

Doktorlar bir çocuğa sadece üç yaşından itibaren tedavi etmek için sprey kullanmasını önermektedir, ancak küçük çocukları tedavi etmek için kullanılabilecek bir grup ilaç vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Orasept. 2 yaşından itibaren geçerlidir. Sprey ağrıyı hafifletir, iltihaplı dokuları yumuşatır ve yumuşatır.
 2. Akvalor. Aerosol 6 aydan başlayarak kullanılabilir. Aqualora'nın amacı kızarıklık ve hiperemi gidermek, ödem azaltmak, pürülan çökelleri çıkarmak, mukoza zarını onarmak, virüsleri bastırmaktır. Bu spreyin avantajı doğal bileşimindedir (papatya ve aloe özleri, deniz suyu).

Üç yaşından itibaren çocuk bu tür yerel ilaçlarla tedavi edilebilir:

 1. Geksoral. Günde 3 kez izin verilen kullanım, yemeklerden sonra günde iki kez boğazın yıkanmasına ihtiyaç duyulur.
 2. Stopangin. Aerosol 8 yaşından çocukları tedavi edebilir. Günlük doz 2 spreydir.
 3. Kamerun Aerosol. 5 yaş ve üstü çocuklar için izin verilir. Doktorlar günde 4 defadan fazla kullanılmasını önermezler.
 4. Tantum Verde. Günde 4-5 kez 4-5 sulamaya 4 yaşındakiler atayın.
 5. Ingalipt. Ucuz ilaç, 5 günden fazla olmayan çocuklara uygulanabilir ve günde 2 sprey yapılır.

Boğaz için aerosol fiyatları

Farenks iltihabının tedavisi için herhangi bir etkili araç seçmek zordur, bu nedenle boğazın tedavisi için aerosoller hasta inceledikten ve hastalığın tipini belirledikten sonra doktor tarafından atanır. Bu durumda, uzman, en pahalı araçları seçmez, çünkü genellikle verimlilikteki ucuz spreyler, reklamı yapılan yerel ilaçlardan daha düşük değildir. En popüler aerosoller ne kadar?

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile spreylerin kullanımı için endikasyonlar

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.
İçindekiler ↑

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ile boğazda sprey

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Geksoral

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

Maxikold Lor

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

Novosept Forte

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Sepptolet Plus

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Stopangin

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Strepsils Plus

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Terraflu LAR

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Angina olan çocuklar için boğaz için sprey

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

iodinol

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

lugol

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Miramistin

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

oktenisept

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Tantum Verde

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Angina için bir antibiyotik ile boğaz için sprey

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Inhalipt (streptocide)

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Kamerun (klorobutanol);

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

oktenisept

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Boğaz için hangi sprey angina ile daha iyidir

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

Akut tonsillit tedavisinde spreylerin kullanımı

Bademcik akut iltihabı - bademcik iltihabı, boğazda şiddetli ağrı eşlik etti. Hasta bir kişinin yutması ve konuşması bazen zordur. Bununla bağlantılı olarak, anjinin karmaşık tedavisinin önemli bir bileşeni, boğaz için çeşitli spreylerin kullanımı ile semptomatik tedavidir.

Şırınga spreyi kendisi doğrudan enfeksiyonla mücadele etmek için uygun değildir. Ana amacı - temizlik bağlı ağrıların azaltılması, bazı ilaçlar, terapötik diğerleri, örneğin, mentol bitki Maddelerin etkileri, aynı zamanda, üçüncü küçük dozlarda analjezikleri mevcudiyeti nemlendirici bademcik iltihaplı mukoza.

Spreyler, ek olarak, bileşimlerinde antiseptik maddelerin varlığından dolayı ek olarak bakteriyostatik etkiye sahiptir. Yani, bu ilaçlar onları yok etmeden patojenik bakterilerin büyümesini yavaşlatır. Bazı spreylerin mantarlarda ve bazı virüslerde ölümcül etkileri olabilir.

Birçok sprey ek olarak yara iyileşmesini, mukozayı, zarfı veya mukolitik etkisini geri kazanabilir. Bu etki özellikle hastanın kuruluk hissi, yanma hissi, boğazda keskin ağrı ve diğer semptomlar varsa yararlıdır.

Bakteriyel anjina ile, ana tedavi yöntemi antibiyotik kullanımı ve mantar-antifungal ilaçlar için kalır. Bu durumda sprey sadece tedaviyi tamamlar. Ancak, viral etyolojinin bademcik iltihabı ile, semptomatik rahatlama, hastalığın terapisinde ana yön olduğu zaman, sprey, tedavinin temelini oluşturabilir.

Spreylere alternatifler, kompozisyona ve hareket tarzına en yakın olan aerosollerdir, her türlü solüsyon ve infüzyonla durulanır, ayrıca ağız boşluğunda rezorpsiyon hazırlıkları da vardır. Hastalık durumunda, bir yardım yolunu veya en fazla iki tane seçmek yeterlidir, ancak bir tür serbest bırakma şekli değildir. Örneğin, bir spreyi kullanarak, gargara antiseptik çözeltilerin herhangi biriyle iyice durulanır.

Ilaç örnekleri

Anjina ile, en sık olarak bir sprey şeklinde kullanılır:

 • Stopangin.
 • Ingalipt.
 • Thysse adaçayı.
 • Teraflu lar.
 • Strepsils Plus.
 • Tantum Verde.
 • Joks.
 • Lugol.

Liste tam olmaktan uzaktır ve doktor boğaz ağrısını tedavi etmek için başka bir sprey de verebilir.

Önemli olan doğru ilacı seçmek, kullanım talimatlarına uymak, yukarıda belirtilen dozunu arttırmamak ve bu ilaçların küçük çocuklarda, hamile kadınlarda ve emziren annelerde kullanımında sınırlamaların olduğunu hatırlatmaktır.

Hastada ilacın herhangi bir bileşenine bireysel bir reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için herhangi bir ilaç küçük bir doz ile alınmalıdır. Örneğin, ilk önce spreyi yanağın üzerine püskürtün. Alerji (şişlik, kızarıklık, döküntü veya kaşıntı) belirtilerinin yokluğunda, ilaç boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilir. Yoks ve Lugol iyot içeren bileşenlere sahiptir, bu nedenle bu maddelere aşırı duyarlılığı olan kişilerde kullanılmaya uygun değildir.

Bazı ilaçların özellikleri

Stopangin. Bu sprey, çok çeşitli mikroorganizmalara, bakterilere, mantarlara ve virüslere karşı karmaşık bir etkiye sahiptir. Ayrıca Stopangin yavaşça bademcikler mukoza saran ve bir maddenin heksetidin etkisine bağlı hafif anestezi etkisi ve aynı zamanda nane, karanfil, okaliptüs ve mentol esansiyel yağları vardır. Ayrıca, heksetidin hasarlı küçük damarlardan kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

İlacın bir başka maddesi - metil salisilat, aynı zamanda bir anti-enflamatuar, analjezik olarak görev yapar. Metilsalisilat lokal olarak mukozayı tahriş eder, bu da ilave bir kan akışına neden olur ve böylece hasarlı bademcik dokularının rejenerasyonunu hızlandırır.

İlaç bağımlılık yapmaz, toksik değildir. Stopangin, 3 güne kadar bademciklerin mukoza zarının yüzeyinde uzun süre devam eder. İlaç kana emilmez, bu yüzden sistemik bir etkisi yoktur. Stopangin öğün arasında günde 2-3 kez anjin ile boğaz tedavi etti. Aplikatöre basarken nefesini tutarak, doğrudan amigdala üzerine püskürtün. Inhale ilacı tavsiye edilmez, bu nedenle bu sprey 8 yaşın altındaki çocukların boğazını tedavi etmez.

Bir sprey şeklinde Ingalipt, boğazda antiseptik, anti-inflamatuar, antimikrobiyal, dikkat dağıtıcı ve serinletici bir etkiye sahiptir. İlacın aktivitesi, streptocid bileşiminin yanı sıra okaliptüs ve nane yağlarının varlığından kaynaklanmaktadır. Ingalipt, yetişkinlerde ve 3 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmıştır. Spreyi uygulamadan önce, bademciklerdeki yiyecek artıklarını, fazla plağı veya puyu çıkarmak için boğazı her zamanki ılık suyla yıkamanız önerilir. Sprey boğazdaki Ingalipt günde 3-4 kez, aynı zamanda 2 veya 3 sprey yapar. Tedavi süresi genellikle 7 veya daha fazla gündür.

Unutmayın, tedavi yanlıştır ve zamanında ciddi sonuçlara yol açmaz.

Tantum Verde. İlaç iltihaplı dokularda kullanıldığında ve ek bir analjezik etki sağlayarak lokal bir anti-enflamatuar ilaç, prinikaya gibi davranır. Küçük çocuklarda bile bademcik iltihabını bu çare ile tedavi edebilir, ancak sadece solunum fonksiyonunun kontrolü altında yapabilirsiniz. Tantum Verde, yetişkinlerde bir kerede nebülizatörde 4 ila 8 tıklamayla, her 1.5-3 saatte bir boğaz içine püskürtülmelidir. Çocuklar için dozaj ayrı ayrı hesaplanır, ancak her durumda bir seferde 4'ten fazla tıklama kullanmaz.

Lugol. Bu spreyin bir özelliği, terkibin aynı zamanda bakterisit, antiseptik ve lokal irritan etkisine sahip olması nedeniyle, bileşimindeki iyot içeriğidir. Boğazda fışkırtma Bu ilacın günde 4 ila 6 kez, prosedür başına sadece bir depresyon kullanılması önerilir.

Antibiyotik, anestetik, immünmodülasyon ve bitki bazlı boğaz tedavisi için spreylerin listesi

Bir ilaç olarak, bir dozaj formu, bir valf-püskürtme sistemi (dozlanan veya dozlanmamış) ile kapalı bir pakette bir çözelti, emülsiyon, süspansiyon biçiminde aktif ve yardımcı maddelerin bir karışımıdır.

Aerosollerin avantajları ve dezavantajları

İlaçların sprey şeklinde kullanılması, madencilikten daha fazla artı sahiptir.

Olumlu özellikler şunlardır:

 • ilaçların intravenöz uygulanması ile karşılaştırılabilen hızlı bir terapötik etki başlangıcı;
 • Dispersiyona bağlı olarak, aktif maddenin farmakolojik aktivitesi arttırılır, böylece tedavi için ilacın daha küçük bir dozu gerekecek;
 • küçük parçacık çapı, ilacın daha iyi biyoyararlılığını arttırır;
 • ilacın daha yüksek bir doza direkt olarak iltihap odağına ulaşmasından dolayı lokal etki;
 • parenteral uygulama için ilaçlarla karşılaştırıldığında yan etkilerin gelişme olasılığı düşüktür;
 • ilacın sterilitesi kalır;
 • Dozlama valfleri aktif maddenin doğru bir dozajını sağlar;
 • kullanım kolaylığı.

Boğaz için spreyler, laringospazm ve boğulma gelişme olasılığının yüksek olması nedeniyle 2 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda böyle bir dozaj formu uygulanmaz:

 • obstrüktif bronkopulmoner hastalıklar ile;
 • ajanın bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • hamilelik ve emzirme;
 • atrofik farenjit.

Etkili Anestezik Spreyler

Anestezik spreyler, antibiyotikler ve antiseptikler formundaki ana bileşenlere ek olarak, reseptörlerin hassasiyetini azaltan ve böylece boğazdaki ağrıyı hızla ortadan kaldıran maddeler içerir.

Bu tür ilaçlar, yoğun acı verici duyularla reçete edilir, çünkü hasta su ve yiyecek almayı reddedebilir.

Anjina kullanılan spreyler, çoğunlukla anestezik lidokain, benzokain içerir.

TeraFlu Lar, 285 ovucu

Dozlanan spreyin ana bileşenleri, benzoksonyum klorür (antiseptik), lidokain hidroklorürdür (anestetik).

Aksesuar maddeleri, nane yağı ve mentol (canlandırıcı ve kaçınma hareketi), gliserol (sarılmasına ve tamponlama etkisi, ana bileşenlerinin böylece uzun süreli aktivite) tahsis.

İlaç kronik bademcik iltihabı, catarrhalic tonsillitis, larenjit ve farenjit tedavisinde kullanılır.

Yetişkinler 4 vuruş için günde 6 kez, 4 yaşından küçük çocuklar - 3 tıklamayla spreylenmeleri önerilir.

Ana kontrendikasyonlar, bileşenlere aşırı duyarlılık, çocuğun yaşı 4 yıl, gebelik ve emzirme dönemidir.

yan etkileri, hastaların ilaç kesildikten sonra yok olmasını, ilaç ürtiker, karşısında şişme yerel yumuşak doku, mukoza zarının tahriş ortaya not, dişler ve dil 2 hafta boyunca sprey uzun süreli kullanımının bir sonucu olarak kahverengi bir renk elde edilebilir.

Strepsils Plus, 300 ruble

amylmetacresol ve 2,4-diklorobenzil alkol: lidokain hidroklorür (anestezi), ve iki antiseptik içeren Strepsils Plus - boğaz spreyi için en iyi anestezi.

Herhangi bir formda bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, farklı doğanın ses kısıklığı dahil olmak üzere ağız, boğaz, gırtlak bulaşıcı ve enflamatuar hastalıkların tedavisi için bir ilaç reçete edilir.

Yetişkin hastalar ve 12 yaşın üzerindeki çocuklara günde 6 defadan fazla boğaz sürmeleri önerilmekte ve prosedür başına 2 tıklama yapılmaktadır. Terapi süresi 5 günden fazla olmamalıdır.

Yan etkiler oldukça nadirdir ve tedavinin kesilmesinden sonra ortadan kaybolan dil veya alerji semptomlarının duyarlılığının ihlali olarak ifade edilir.

Sepptolet Plus, 310 ruble

Bu kombine preparat benzokain (iyi analjezik etki ile anestetik) ve setilpiridinyum klorür (antiseptik) içerir.

İkinci bileşen, diğer patojenik mikroorganizmaların yanı sıra, stafilokoklara karşı arttırılmış aktivite gösterir, mantarlar, antiviral bir etkiye sahiptir.

Siptolete'ın 18 yaşından büyük yetişkinlere günde bir kez olmak üzere 2 tıklama için günde 8 defaya kadar uygulanması tavsiye edilir.

18 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir Sprey, ağız boşluğu açık yaralara mevcut bileşenlere karşı aşırı duyarlılığı olan alkol / uyuşturucu bağımlılığı, bebeklerde, hastalar.

Antibiyotik ile boğaz için spreyler

Boğazın antibakteriyel bileşenlerle tedavi edilmesine yönelik spreyler, sistemik maruziyetin antibiyotiklerinden daha az kontrendikasyon ve yan etki listesine sahiptir.

Bunun ışığında, bunlar, enfeksiyöz, enflamatuar, bakteriyel etiyolojinin boğaz ve nazofarenks hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu grubun en ucuz ve en etkili aerosolü Ingalipt'dir (75 ruble).

Aktif bileşenler olarak, sprey streptocid, sülfatiazol sodyum hekzahidrat, timol, okaliptüs yağları ve nane içerir.

Streptocide, çoğu gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı aktif olan sülfonamidler grubuna ait olan boğaz için lokal bir antibiyotiktir.

İlaveten, ilacın anti-enflamatuar, soğutması vardır (bu nedenle şişmeyi azaltır).

Inhalipt, tonsillit, farenjit, aftöz stomatit, larenjit tedavisi için reçete edilir. 3 yıl çocuk pratiğinde kullanılır.

Bileşenlere artan hassasiyet ile hamile ve emziren kontrendikedir.

Antibiyotik Bioparox ile boğaz için çok etkili sprey. Ancak, 2016'da üretimi durdu, ancak ucuz bir Bioparox analogunu seçmek her zaman mümkündür.

Antiseptik Spreyler

Bu aerosol grubu en yaygın olanıdır. Ayrıca, pediatri pratiğinde, emzirme döneminde hamile kadınlarda ve kadınlarda (iyot içerenler hariç) birçok antiseptik kullanımına izin verilmektedir.

Bununla birlikte, bu hasta grubu önceden doktora danışmalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalıdır.

Bir boğaz ağrısı, burun akıntısı, ağrıyan kaslar ve eklemler, bademcikler üzerinde beyazımsı baskınların ortaya çıkmasıyla birlikte ARI'da sprey-antiseptikler önerilmektedir.

Ayrıca anginanın kompleks tedavisinde lokal antiseptikler vazgeçilmezdir.

Topikal kullanım için% 0.2, 315 ovmak için heksoral aerosol

Hazırlık heksaetidin içerir. Antimikrobiyal, antibakteriyel, antifungal etkisi ve zayıf anestezi etkisi olan bu antiseptik.

oral kavite ve farinks cerrahi girişimler sonrası, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, diş hastalıkları, periodontopatii, mantar lezyonlar hipofarenks tedavisinde kullanım için endikedir.

Klinik çalışmaların sonuçlarının eksikliğinden dolayı 3 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Ilacı günde iki kez uygulayın, 1-2 saniyede 1 kez sıçramasına.

Maxikold Lor Sprey (245 rub)

Hexoral'ın Rus analogudur ve ayrıca antiseptik gruba ait heksetidin içerir. Bunun ışığında, endikasyonlarının ve kontrendikasyonlarının listesi aynıdır.

Analogun avantajları şunlardır:

 • çoğu bakteri ile ilişkili olarak yüksek verimlilik;
 • 3-4 saat boyunca mukoza üzerinde hangi heketidin tutulduğu zarflama etkisi;
 • uygun maliyetli.

Topikal uygulama için Yoks-Teva sprey, 250 ruble

Boğazda terleme spreyi povidon-iyot (antiseptik), allantoin (anti-inflamatuar ajan) içerir.

kataral, folliküler da dahil olmak üzere anjin, çeşitli formlarının tedavisinde, kullanılan ilacı, laküner streptokoklar, gırtlak, dil, aft görünümünü, influenza ve akut solunum yolu enfeksiyonları ilk belirtiler akut ve kronik bademcik iltihabı yol açtı.

Kontrendike Jox, aktif bileşenlere, hipertiroidiye, kalp yetmezliğine, 6 yaşın altındaki çocuklara karşı artan duyarlılığa sahiptir.

Püskürtme Lugol 100 ovmak

Lugol ana maddesi gliserol ve moleküler iyodindir.

İlki yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

İkinci bileşen, gram-pozitif ve gram-negatif mikroflora, mantarlar, stafilokokların temsilcilerine karşı aktiftir.

Ağız ve boğazdaki mukoza zarlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının kompleks tedavisinde reçete edilir.

Kamerun Aerosol, 45 g, 110 ovucu

Bu etkili ve ucuz kombinasyon spreyi klorobutanol, hemihidrat, kafur, levomenthol, okaliptüs yağı içerir.

Klorobutanol hemihidrat hafif anestetik, anti-enflamatuar, antimikrobiyal etki sergiler.

Kafur, iltihap odağında kan dolaşımını güçlendiren, lokal tahriş edici ve ek antiseptik etki sağlar.

Levomenthol, okaliptüs yağı lokal irritan ve dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir.

Rinit, bademcik iltihabı, farenjitin karmaşık tedavisinde boğaz için bir aerosol kullanılır. Bileşenlere alerjisi kontrendikedir Kamerun, 5 yaşından küçük çocuklar.

Topikal uygulama için Miramistin çözeltisi% 0.01 sprey şişesi, 235 ruble

Miramistin, antibiyotiklere dirençli mikroorganizmaların hastane suşlarında da aktif olan en güçlü ve güvenli antiseptiklerden biridir.

İlaç herpes virüsü, HIV dahil olmak üzere gram-pozitif ve Gram-negatif aerobik ve anaerobik bakteriler, mantarlar Penicillium, Aspergillus, maya ve maya, dermatofitler bazı virüslere karşı etkilidir.

Sprey uygulama aralığı çok geniştir ve KBB hastalıkları ile sınırlı değildir.

Miramistin cerrahi, travmatoloji, obstetrik, jinekoloji, yanma, dermatoloji, veneoloji, üroloji alanlarında kullanılmaktadır.

Kulak burun boğazda bademcik iltihabı, larenjit, farenjit karmaşık tedavisinde atanır. 3 yaşın üzerindeki çocuklar için izin verilir.

Novosept Fort Sprey, 350 ruble

İlaç, setilpiridinyum klorür (antiseptik), tetrakain hidroklorür (anestetik) içerir.

Antiseptik bileşen, çok çeşitli patojenik mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar ile ilişkili olarak bakterisidal aktivite gösterir.

Sprey bileşimi bir oligoelement olan ve bir bağışıklık düzenleyici etki gösteren çinko içerir.

Novosept, stomatit, diş eti iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit dahil olmak üzere ağız boşluğunun ve farenksin iltihaplı hastalıklarının tedavisi için tavsiye edilir.

18 yaşına ayırmalı kontrendikasyonlar arasında, ağız, akut böbrek yetmezliği ve / veya karaciğer yetmezliği, gebelik ve emzirme olarak, bileşen vasıtasına yaralar varlığını karşı artan hassasiyet.

Anti-Angin (280 ruble)

İlaç bileşimde Novosept'e benzer ve klorheksidin biglukonat (antiseptik) ve tetrakain hidroklorür (anestetik) içerir.

Antiseptik, bilinen bakteriler, Candida mantarları, streptokoklar ve stafilokoklara karşı bakterisidal ve bakteriyostatik aktiviteye sahiptir.

önlenmesi ve bademcik iltihabı, farenjit, anjin, periodontit, stomatit, diş eti iltihabının ilk belirtileri de dahil olmak üzere antiseptikler, duyarlı bakteri provoke ağız boşluğu ve yutak enfeksiyöz-enflamatuar doğa hastalıkların tedavisi için tavsiye edilen uzmanı.

Ilaç bileşenlerine onaylanmış bir alerji ile kontrendike ilaç, mukoza, fenikitonüri hasarı, 10 yaşın altındaki çocuklar.

Sadece doktorun emzirme döneminde hamile kadınlara ve kadınlara reçete ile, diyabet, hemokromatoz, talasemi, oksaloz ile.

Tantum Verde spreyi (285 rub)

Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna ait olan benzidamin bileşimindedir.

Sprey Candida albicans'a karşı güçlü lokal anestezik, antiseptik ve antifungal etkiye sahiptir. Ağız ve yutak iltihaplı hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

İlaç 3 yaşından küçük çocuklar, hamile kadınlar ve laktasyonlu kadınlar, diğer NSAİİ'lere bronşiyal astım ve aşırı duyarlılık ile kontrendikedir.

İmmünomodüle edici aerosoller

İmmünomodülatörler ile boğaz için spreyler, yerel humoral ve hücresel bağışıklığı uyarmayı amaçlamaktadır.

Kullanmak olası semptomları önlemek için yardımcı olacak ilk belirtilerin ortaya çıkması ile olmalıdır. Bununla birlikte, bu gruptaki ilaçların göreceli dezavantajları yüksek maliyetlerdir.

Derinat Spreyi, 10 ml (370 rub)

İlaç sodyum deoksiribonükleat içerir. Sprey, vücudun koruyucu işlevlerini uyarır, viral, bakteriyel, mantar antijenlerinin etkilerine karşı bağışıklık yanıtını geliştirir.

Ayrıca, Derinat bir anti-inflamatuar, antitümör, anti-histamin, antioksidan etkiye sahiptir.

İlk gün boyunca, boğaz her saatte bir sulanmalıdır, daha sonra prosedürlerin sıklığı gün içinde 4'e düşebilir.

İlaç emzirme sırasında hamile kadınlar ve kadınlar (bırakma formu nedeniyle) 1 yaşın üzerindeki çocuklar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Derinat, ARI salgınları sırasında koruyucu amaçlı kullanılabilir.

Bitkisel bileşenler ile boğaz için spreyler

İlaçların bileşimindeki bitki özlerinin içeriği, sentetik ilaçlarda bulunan yan etkilerin gelişmesini engeller.

Ayrıca, bu tür ilaçlar çok daha küçük kontrendikasyonlar listesine sahiptir.

Bununla birlikte, bitki bazında boğaz için spreyler kullanırken yüksek alerjik reaksiyon gelişme olasılığı dikkate almak gerekir.

Klorofilkil (180 ruble)

En sık KBB doktorları tarafından reçete edilir. Preparatın aktif bileşeni, okaliptüs yapraklarının bir özüdür - güçlü bir doğal antiseptiktir.

Madde, stafilokok, mantar, protozoa antibiyotiğe dirençli suşlar dahil, Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalar karşı kuvvetli mikrop öldürücü aktiviteye sahip olan anestetik, bağışıklığı düzenleyici, anti viral eylemi oluşturur.

Isırgan otu özü, ağız boşluğundaki küçük yaraları ve küçük erozyonları iyileştirmeye yardımcı olur ve St. John's wort özü, ek bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

ihtiyati tedbirler

İlaç spreyini mümkün olduğunca verimli kullanmak için doğru şekilde kullanılmalıdır:

 • Boğazın sulanmasından hemen önce biraz su içmeniz gerekiyor;
 • şişe dikey olarak tutulmalıdır;
 • Sprey dozajlanırsa, ilacın dozlanmamış bir şekilde verilmesiyle bir kez serbest bırakma nozuluna basmanız gerekir - birkaç saniye;
 • Sulamadan önce, mümkün olanı gidermek için boğaz ve ağız su ile yıkanmalıdır.
 • plak ve yiyecek kalıntıları;
 • mukozal tedaviden sonra yiyecek ve içecek yemekten kaçınmanız tavsiye edilir.

Boğaz için spreyler yerel bir dozaj şeklidir, bu nedenle vücutta sistemik etkileri yoktur.

Bununla birlikte, buna rağmen, reçete yazan hekim, ilacın, hastalığın etken maddesinin türünü belirlemek için oral mukozadan alınan bakussis de dahil olmak üzere muayenenin sonuçları temelinde seçmelidir.

Ilk doktor

İyot ile boğazda Breezy

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.

Boğaz için bir sprey tamamen hastalıkla baş edemez. Başlıca görevi, rahatsızlık verici semptomları ortadan kaldırmak ve ortadan kaldırmaktır; örneğin: boğazda ağrı, kuruluk, terleme ve yanma.

Antiseptik ve antifungal bileşenlere sahip spreyler, tonsil mukozasını dezenfekte eder ve patojenik mantarlar, bakteriler ve virüslerle savaşır.

Boğaz için spreyler 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Bu bebeğin mukoza zarının artan reaktivitesinden ve ödem riskinden kaynaklanır. Ebeveynler, spreyin bileşenlerinin çocuğa zarar vermediğinden eminseniz, ilacın küçük bir miktarını yanağın içine serpiştirebilir veya bir emziğe başvurabilirsiniz.

Sprey maksimum etkisini göstermesi için günde birkaç kez uygulanması önerilir. Kullandıktan sonra bir saat yemeyiniz, içmeyiniz veya sigara kullanmayınız.

Sulama derin bir nefeste tutulduktan sonra gerçekleştirilir. Spreyin bademcikler üzerinde ve farinksin arka yüzeyinde olduğunu kontrol edin.

Sprey avantajları şunlardır: etkinliği, kullanım kolaylığı, doğru bir dağıtıcı-püskürtücü varlığı nedeniyle aşırı doz yapmak neredeyse imkansızdır.

Durulamalardan farklı olarak, sprey birçok etkiyi aynı anda birleştirebilir: anestezik, antiseptik ve antifungal.

Sprey, anjin içinde sadece bir antibiyotik ile birlikte karmaşık bir tedavi şemasında kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde hafif anjin formları için bağımsız bir tedavi olarak antibakteriyel preparat içeren spreylerin kullanılması mümkündür.

Bir şırınga spreyi antibakteriyel veya antiseptik olabilir, ayrıca bir anestetik bileşen içerebilir veya içermeyebilir. Bazı spreyler tıbbi bitkilerin doğal esansiyel yağlarını içerir. İlacın seçimi, tercihler ve istenen etki dikkate alınarak hasta tarafından yapılır.

bioparoks - Boğaz ve burun için sprey bileşimi içinde yerel antibiyotik fusafungin içerir. İlaç aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve catarrhal anjin için bağımsız bir terapi olarak kullanılabilir. Çoğu zaman karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır. 2.5 yıl sonra çocuklarda kullanılabilir.

Herhangi bir ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkilere neden olabilir: ağızda kuruluk ve yanma hissi, bir alerjik reaksiyon.

İlacın ortalama maliyeti 400-500 ruble.

Bu ilaçların çoğu, klorheksidin, heksetidin, biklotimol ve diğerleri gibi çeşitli antiseptik maddeler içerir. Antiseptik etkisi doğal yağların ve diğer bileşenlerin özlerini artırır.

Çoğu antiseptik sprey, ek bir bileşen olarak analjezik içerir. Bu soğutma etkisi veya sentetik analjezikler (Lidokain, klorobutanol, tetrakain, vb) (kafur, okaliptüs, nane yağı) doğal bileşenler olabilir.

Hastanın angina ile boğazda şiddetli ağrı varsa, belirgin analjezik etkisi olan bir sprey kullanmaya değer.

İyot bazlı ilaçları tercih eden hastalar için aşağıdaki spreyler seçilebilir.

Doğal bileşenlerden ilaçlarla tedaviyi seçenler, spreyler yapacaklar.

Lokal tedavi şemasında anjina ile boğazdan sprey yaygın olarak kullanılır. Bireysel tercihleri ​​ve ağrı sendromunun şiddetini dikkate alarak bunu seçin. Kullanmadan önce, çocuklar bir doktora danışmalıdır.

Akut tonsillit veya bademcik iltihabı, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

 • hamileliğin ilk üç ayında;
 • 8 yıla kadar çocuklar;
 • atrofik farenjit ile.

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Bir sonraki videoda - angina hakkında hala gerekli ve önemli bilgiler.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

Boğaz rahatsız olduğunda, tedaviye başlamalısınız. Aksi halde, bademcikler, enfeksiyon yolundaki ilk bariyer, mikropları daha fazla geçirir, çünkü trakea, bronşlar ve hatta akciğerlerin iltihabı gelişebilir. Sonuçta, bademciklerdir ve onlar acılar yardımıyla hastalıkları hakkında bilgi verir, ve onları "sırayla" getirmekti ve boğazın tedavisi için spreyler geliştirildi.

Sprey olarak böyle bir dozaj formu çok uygundur. Doğru ilaç iltihaplı dokuya, kesin endişe olduğu amigdala, tedavi etmek mümkündür, ve iyi ve anestezik içeren bir ilaç seçerseniz, tüm ağız dili sadece tedavi alanları "dondurmak", ancak doğrudan alır.

Boğazda spreyler ve aerosoller şeklinde üretilen çeşitli ilaç türleri vardır. Herkes için endikasyonlar ve kontraendikasyonlar vardır, her şey çocuklukta kullanılamaz, her biri tavsiye edilen uygulama çeşitliliğine ve sprey talimatında yazan enjeksiyon sayısına sahiptir.

Yani, spreyler şeklinde salınan boğaz için yerel preparatlar şunlardır:

 • Antiseptik. Aktif maddeleri çok sayıda bakteriyi yok eder, hem mantarlar hem de bazı virüsler üzerinde etkili olurlar.
 • Antibiyotikler içerir. Eylemleri esas olarak sadece bakterilere yöneliktir.
 • Antienflamatuvar. Bu tür spreylerin hareketi, vücutta iltihaplanmaya neden olan çeşitli maddelerin oluşumunun reaksiyonunu engellemektir.
 • Antiviral. Genellikle virüslerin sayılarını artırdığı mekanizmayı bastırırlar.
 • Temizleyici ve nemlendirici. Bunlar, boğazın mukoza zarının hücreleri arasındaki sıvı miktarını artırmaya yardımcı olan deniz suyu veya bitkisel özler üzerine uygulanan spreylerdir. Bu, kuruluk ve terlemeyi giderir.
 • Kombine. Boğaz için bu tür spreyler şimdi en büyük sayı üretilmektedir. Boğazları geçici olarak ortadan kaldıran 1 veya daha fazla antiseptik, anestezik içerirler.
 • Homeopatik, bitki özleri, onlara eklenen mikro besinler ve küçük metal tuzları konsantrasyonu temelinde yapılmıştır. İdeal olarak, bu tür spreyler homeopatik doktor inceledikten sonra, ayrı ayrı hazırlanır, ancak bazı geleneksel bir eczane satın alınabilir.

Boğaz için hangi sprey size yardımcı olacaktır, doktor-kulak burun boğaz doktoruna (KBB doktoru) danışınız. florası o (sözde) neyin neden inflamasyon veya atrofik ve bu iltihap varsa, - Boğazın içinde neler olduğunu süreç söyleyecektir bu uzmanın anket sonuçlarına göre. KBB doktoru yutak mukusu ekim yapmak, ya da bademcikler lacunae içeriği kültür ortamında (onları girintiler) ve yardımcı olmuyor bu kültür sonuçları ilacı almak üzere atanmış, sonra 5 gün sonra, laboratuvar verilerine zaten güvenerek, o ilaçları almak mümkün olacaktır, tam olarak "iş".

Bu tip ilaçlar, aşağıdaki gibi hastalıkların karmaşık tedavisinde kullanılabilir:

 • SARS;
 • bademciklerin süpüratif inflamasyonu - lacunar, foliküler anjina;
 • farenjit - faringeal mukozanın iltihabı;
 • adenoidit - genişlemiş nazofarengeal tonsilin iltihabı;
 • larenjit - larinksin mukoza zarının iltihaplanması.

Herhangi bir ilaç, bağışıklık sistemi, bileşenlerinden en az birinin yutulmasına karşı alerjik reaksiyonlar ile tepki gösteren bir kişi tarafından kullanılmamalıdır. Dikkatli ve sadece bir doktora danıştıktan sonra, hamile ve emziren, deniz suyu veya antiseptikler ile aerosolleri kullanabilirsiniz - iyot içermeyenler. Hamilelik ve emzirme döneminde diğer spreyler kontrendikedir.

Ek olarak, sprey, özellikle obstrüktif bronşit taşıdığı zaman 3 yaşın altındaki çocuklar için boğaz ağrısında kullanılabilen dozaj şekli değildir. Bunun nedeni, bu tür bebeklerde, üst solunum yolunun mukoza zarlarının gevşek olması, zengin bir şekilde kan emmesidir. Hatta alerji gelişiminde olmadan laringospazmı neden olabilir güçlü bir jet alma, Sprey, ama öyle - ölümcül durum, gırtlak spazmı yoluyla hava bronş ve akciğerlerde kayıt mümkün olmayacaktır olarak.

Özel bakım, atrofik farenjit hastalarında spreylerin yardımıyla soğuk algınlığı tedavisini gerektirir. Bu, hızlı bir şekilde kuruyan, mukus, daha ağdalı hale gelir mukoza zarına yapışan salgılar ve ayrı kabuklar zor hale boğaz mukoza daha ince olur noktasıdır. Daha sonra, mukoza yerinde ve alt mukozada ile bağ dokusu, bezleri, bademcik ve ayrıca skleroz oluşturma lenf damarları geliştirilmesi. Bu nedenle, kronik atrofik farenjitli hastalar mukoza zarını kurulamayan spreyleri seçmeli, aksine, onu nemlendirecektir.

Bu hiç de zor değildir, ancak ilacın aktif maddesinin bir etki yaratmasına ve ilacın aynı anda aşırı dozda verilmesine yardımcı olacaktır:

 1. Suyun 2-3 yudumunu alın (böylece boğazınızı temizleyiniz).
 2. Şişeyi alt tabanlı bir spreyle tutarken, yaşınıza göre talimatlara izin verilen kadar basın.
 3. Boğazın tedavisinden yarım saat sonra hiçbir şey yemeyin ya da içmeyin.
 4. Eğer boğaz için farklı spreyler reçete edilirse, doktor aksi belirtilmedikçe 2-3 saat arasında kullanılmalıdır.

Gerçek şu ki, belirli duruma bağlı. böylece:

 • ağrı ve terleme azaltmak için iyidir: Hexaspree, Tantum Verde, Strepsils Plus;
 • eğer boğaz kurur ve ısrar ederse, en iyi sprey bunlardan biridir: Proposan, Cameton, Teraflu Lar;
 • anjina ile: "Lugol Sprey", "Chlorophyllipt Spray", "Hexaspree", ama sadece - antibiyotik tedavisine bir katkı olarak.

Spreyler için pahalı olmayan seçenekler nelerdir?

Ucuz bir "Ingalipt" vardır, ancak sülfonamid antibiyotikler ile, sadece bakteriyel süreçler için kullanılır, bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Ucuz sprey - bu "Kamerun": fiyatı 60-100 p.

Her grubun ana spreylerini, dozlarını, fiyatını ve çocuklukta uygulama olasılığını listeleyeceğiz.

Bu ilaçlar kullanılır:

 • virüs sürecinde, boğaz "pershit" veya "sullen", sümük, kaslar ve baş ağrısı, her zamanki uyumadan daha fazla durmaya başlar;
 • bademcikler üzerinde, beyaz veya sarımsı "iplik" gibi görünen, dikey olarak uzanan baskınlar olduğunda;
 • ağız boşluğunda (lavaj yıkama, apselerin tedavisi, diş çekimi) ve onlardan sonra yapılan tıbbi manipülasyonlardan önce;
 • anjina ile, bademciklerin pusu sarı veya beyaz olarak bulunduğunda - sadece yardımcı bir tedavi olarak. Ana tedavi bir antibiyotik alıyor;
 • zaman, hareket eden kırmızı ve parlak bir yüzey açığa ağız ve bademcikler sevimsiz plak - aynı zamanda ek olarak tedavi sistemik etkileri için mantar karşıtı ilaçlar.

Antiseptik içeren spreyler şartlı olarak iyot içerenlere ve farklı bir temele sahip olanlara bölünebilir. Ayrı bir grup propolis'e dayanan hazırlıklardır.

Bunlar povidon iyot veya diğer tuzlarını içeren çeşitli ilaçlardır. Gram pozitif ve gram-negatif bakteriler, stafilokok, streptokok, Klebsiella, Escherichia coli, Proteus dahil olmak üzere etkili bir şekilde öldürüldü. Hasarlı mukoza zarları sayesinde iyot emilir, kanın içine girer ve tiroid bezinde kısmen birikmiş olur. İdrarda, daha sonra dışkıyla atılır. İyot ayrıca anne sütüne nüfuz eder ve plasentadan geçer, bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Uzun süreli kullanım, aşırı doz veya aşırı iyotlu aşırı duyarlılık gibi yan etkiler: burun akıntısı, tıkanma, tükürük, ürtiker, Quincke'nin ödemi ve diğer fenomenler ortaya çıkabilir.

Analoglar: Lugol 12.5 mg, gliserin spreyli Lugol, Lugol-Vialline spreyi, Lugol% 1,25 sprey.
Kontrendikasyonlar: iyodine karşı aşırı duyarlılık.
Hamilelik, emzirme: Hamilelikte, anne için beklenen yarar çocuğun riskini aşarsa, bu mümkün, hemşirelik yasaktır.
Çocuklar için: sadece 5 yıl kullanılabilir.
dozaj 5 yaşından büyükler ve yetişkinler için aynıdır - nefesi tutarken 4-6 gün / gün sıçrama.
fiyat: Lugol% 1 p 110-120, Lugol 12.5 mg Sprey - 100 p, gliserol Lugol sprey - 70 p-Lugol Vialayn sprey - p 100-120,% 1.25 Lugol sprey - p 100-120

Kontrendikasyonlar: hipertiroidizm, kalp yetmezliği, iyot veya allantoine karşı aşırı duyarlılık, aynı zamanda radyoaktif iyot kullanımı, Dühring'in herpetiform dermatiti.
çocuklar: 8 yıla kadar yasak.
Hamilelik ve laktemi: yasaklandı.
dozaj: 1 resepsiyon için 2 sprey (bir - sağ bademcik, ikinci - solda). Günde 2-4 giriş (maksimum - 6 p / gün).
fiyat: Yoks - 200-240 r, Yoks-Teva - 200-280 r

Kontrendikasyonlar: hipertiroidizm, tiroid adenomu, böbrek yetmezliği, iyot'a karşı aşırı duyarlılık.
çocuklar: 10 yıla kadar yasak.
Hamilelik, emzirme: yasak
dozaj: doktoru belirtmelidir.
fiyat: İyot çözeltisi 10% bir püskürtücü - 100 r, Iodovidone

İyot içerenlerden daha fazla preparasyon vardır.

Darbe spektrumu: Daha etkili gram-pozitif flora (stafilokok, streptokok) etkiler, çok sayıda mantar öldürür. Bakterilerin ve mantarların antibiyotiklere karşı direncini azaltır.
Kontrendikasyonlar: ilaca karşı aşırı duyarlılık.
çocuklar: 3 yaşından büyük çocuklar için.
Hamilelik, emzirme: 2. trimesterden mümkün. Emzirme sırasında - bu imkansız.
dozaj:

 • 3-6 yaş çocuk - nebulizatöre bir kez, 3-4 r / gün basın;
 • 7-14 yaş arası çocuklar - nebulizatöre basmak için 2 kez 3-4 r / gün;
 • 14 yaşından büyük çocuklar - 3-4 kez 3-4 kez basarak.

Analog: hayır.
fiyat bir püskürtücü ile 150 ml bir şişe - 330-400 r

özellikleri: Etki spektrumu, Miramistin'inki kadar geniş değildir. Klorofilit, başta penisiline dirençli olmak üzere stafilokokları yok eder. Antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki gösterir.
Kontrendikasyonlar: aşırı duyarlılık.
çocuklar: Çocuklarda kullanım deneyimi değildir.
Hamilelik, emzirme: Sadece beklenen fayda riski aşıyorsa.
dozaj: 1 püskürtme.
Analoglar: hayır.
fiyat: 200 r

Kontrendikasyonlar: aşırı duyarlılık.
çocuklar: her iki çocuk bir yıla kadar ve 1 yıl ve 6 yıla kadar ilacın yasaklanması.
Hamilelik, emzirme: Uygulama mümkündür.
dozaj: 2 enjeksiyon 3 gün / gün.
Analogları: hayır
fiyat: 260-300 r

Kontrendikasyonlar: hipersensitivite, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu.
özellik: İyi bir lokal anestezi etkisi vardır.
çocuklar: 2 yıldan olabilir.
Hamilelik, emzirme: Hamilelik sırasında, bir doktora danışıldıktan sonra; emzirme, emzirmeyi kesmek zorunda kalacaktır.
dozaj:

 • 2-12 yaş arası çocuklar - 3-4 saatte 3-4 püskürtüldüğünde;
 • 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler - 3-5 sprey her 2-4 saatte

Analoglar: hayır.
fiyat: geçici olarak eczanelerden yok, daha önce maliyeti 450 r

Analoglar: Stopangin (Geksorale'de - okaliptüs, levomentol ve alkol, Stopangin - anason yağı, portakal, okaliptüs ve nane özü), Maxikold ENT.
özellikleri: heksetidin çok sayıda gram-pozitif ve gram-negatif bakteriye karşı etkilidir, antifungal aktivite gösterir ve ayrıca zayıf bir lokal anestetiktir.
Kontrendikasyonlar: aşırı duyarlılık.
çocuklar: 6 yaşından küçük çocuklar için yasak.
Hamilelik, emzirme: Uygulama yasaklandı.
dozaj: Silindir kafasına 1-2 saniye 3-4 r / gün basın.
fiyat: Heksoral Sprey% 0,2 40 g - 270-300 r, Stopangin - 260 r, Maxi Led ENT - 160-180 r

Kontrendikasyonlar: ilaca karşı aşırı duyarlılık.
çocuklar: Sadece 6 yaşından itibaren, çocuk boğazlı 1: 1 su ile durulayıp ilacı tükürdüğünde.
Özellikler: Son derece geniş bir etki spektrumuna sahiptir: Herpes, hepatit, HIV, çok sayıda mantar ve bakteri virüsünü öldürür.
Hamilelik, emzirme: Yapabilirsin.
dozaj: Günde 2-3 kez, maksimum - 6 p / gün.
Analogları: hayır
fiyat: 50 ml'lik bir sprey ile bir şişe - 500 r.

Propolis, petek hücrelerindeki çatlakları gidermek ve bal peteği hücrelerini dezenfekte etmek için arılar tarafından üretilen yapışkan bir maddedir. Bu arı ürünü, yüzlerce yararlı kimyasal bileşiği içerir: vitaminler, enzimler, amino asitler ve proteinler, flavonoidler ve yağ asitleri.

Propolisli boğaz için spreyler, boğaz ve bademciklerin viral ve bakteriyel iltihaplanmasının semptomatik tedavisinde kullanılır. Sağladıkları:

 • antiseptik;
 • bakteriyostatik (yani, bakterileri öldürmezler, fakat onları yeniden üretemezler, böylece "immobilize ederler");
 • antiviral;
 • anti-enflamatuar;
 • mantar öldürücü (mantar öldürme);
 • immünomodülatör;
 • iltihaplı dokunun iyileşmesini iyileştirir.

Propolisli spreyler insanlara bağımlılık yapmaz, bakteri duyarlılığını geliştirmez. Ayrıca, mide mukozasını tahriş etmezler ve bağırsak florasını etkilemezler (disbiyozise neden olmazlar).

Propolisol, aerosol gibi bir propolisol ile yerli üretimin bir ürünüdür. Bu, iç pazarda kalan bu arıcılık ürününe dayanan tek sprey (daha önce de "Propolis Sprey" de vardı). Ancak eczanelerde propolisli Çin spreyleri bulabilirsiniz: "Fungziao Spray", "Bee Propolis". Güvenliği ve etkinliği konusunda güvenilir ve doğrulanmış bilgi yoktur, bu nedenle bu ilaçlar çocuklar için boğaz spreyi olarak kullanılamaz.
Kontrendikasyonlar: Propolis, bal ve arıcılık, egzama diğer ürünlere aşırı duyarlılık.
çocuklar: 12 yıla kadar - izin verilmez.
Hamilelik, emzirme: Sadece ilacın yüksek yararı ve alerjilerin yokluğu ile.
dozaj: 2 saniyeye kadar sprey, basınç sayısı - 3-4, sulama 2-3 r / gün, anjin ile - 4 r / güne kadar.
fiyat: Bir şişe 25 ml - 100-130 r, 50 ml - 150-180 r.

Şimdi iç piyasada, bir antibiyotik ile boğaz için sadece bir sprey var. Bu yaygın yerel antibiyotik fusafungin dayalı burun ve boğaz "Bioparox" için sprey önce kullanılan, fakat şiddetli alerjik reaksiyonların yüksek risk nedeniyle, üretimin dışına alınır.

Kontrendikasyonlar: aşırı duyarlılık.
çocuklar: 2 yıldan beri kullanılabilir.
Hamilelik, emzirme: Muhtemel risk / faydayı değerlendirecek bir doktorun izni ile.
dozaj:

 • yetişkinler - dağıtıcıyı 5-7 dakika, 3-4 r / gün boyunca basılı tutun;
 • 2 yaşından küçük çocuklar - kısa spreyleme 1-2 r / gün yapmak.

fiyat: sprey 45 ml - 100 r, aerosol - 70 r

Anti-angina (aktif maddeler - anestezik tetrakain ve antiseptik klorheksidin)

Kontrendikasyonlar: aşırı duyarlılık, fenilketonüri. Dikkatli - diyabet, hemokromatozis, ürolitiyazis, oksalat taşları veya idrarda tuzlar, sideroblastik anemi, talasemi.
çocuklar - Sadece 12 yaşından itibaren.
Hamilelik, emzirme: ilacın, ilaçtan beklenen yüksek yararı ile izin.
dozaj:

 • 12 ila 15 yaş arası çocuklar - 1-2 enjeksiyon 2-3 r / gün. Kurs - 5 güne kadar;
 • 15 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler - 6 r / güne kadar 1-2 enjeksiyon.

fiyat: yaklaşık 250 r

Kontrendikasyonlar: aşırı duyarlılık.
çocuklar: 5 yıla kadar kullanılamaz.
Hamilelik, emzirme: Bu koşullar için kontrendikasyon yoktur.
dozaj:

 • 5-12 yaş arası çocuklarda - 1 püskürtme 3-4 r / gün;
 • 12-15 yaş arası çocuklar - 1-2 sprey 3-4 r / gün;
 • 15 yaşından ve yetişkinlerden - 2-3 sprey 3-4 r / gün.

Aktif bileşen, benzoksonyum klorürdür. Bileşimde - lidokain hidroklorürün bir anestiği.
Kontrendikasyonlar: Benzoksonyum, lidokain veya amonyak bileşiklerine karşı aşırı duyarlılık.
çocuklar: Sadece 4 yıl.
Hamilelik, emzirme: kontrendikedir.
dozaj:

 • 4-18 yaş arası çocuklar - 2-3 sprey 3-6 r / gün;
 • Yetişkinler - 4 püskürtülen 3-6 r / gün.

Aktif maddeler: antiseptik setil piridinyum klorür, anestezik tetrakain, kurutma ve antiseptik madde - çinko sülfat.
Kontrendikasyonlar: ilaç bileşenlerine ve lokal anestezi, akut böbrek ve karaciğer yetmezliğine karşı aşırı duyarlılık.
çocuklar: 18 yıl kontrendikedir.
Hamilelik, emzirme: kontrendikedir.
dozaj: 3 enjeksiyon 4-6 r / gün. Kurs - en fazla 5 gün.
fiyat: 260 r

Aktif madde amilmmetakol, etil alkol, lidokaindir.
Kontrendikasyonlar: aşırı duyarlılık.
çocuklar: 12 yaşına kadar kontrendikedir.
Hamilelik, emzirme: yasaklandı.
dozaj: Yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar - 2 püskürten fazla 6 r / gün.
fiyat: 340-420 r

Tantum Verde (analogları - Oralcept, benzidamine dayalı Tanfleks)

Bunlar boğaz ağrısını hafifleten ve iyileşme süresini kısaltan spreylerdir.
tanıklık: boğaz ağrısı, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı sonrası, stomatit, pamukçuk, diş çekildikten sonra.
Kontrendikasyonlar: aşırı duyarlılık.
çocuk: sadece 4 yıl.
Hamile ve emziren: Yapabilirsin.
dozaj:

 • 4-6 yaş arası çocuklar - her 1.5-3 saatte bir 4 kilogram (maksimum - 4 doz) için 1 doz;
 • 6-12 yaş arası çocuklar - her 1.5-3 saatte 4 doz;
 • yetişkinler ve yaşlılar - her 1.5-3 saatte 4-8 doz.

Fiyat: Tantum Verde 300-320 ruble. Oralcept - 260 r, Tanfleks - belirtilmemiş.

Panavir inlayt (aktif madde - Solanum tuberosum bitkisinin polisakkaritleri)

Bıldırcınların, boğaz ve diş etlerinin hastalıklarının (herpes virüslerinin neden olduğu dahil) viral tedavisi için endikedir. Aynı zamanda bir immünomodülatör, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir.
Panavir inlayt - yetişkinler için boğaz için bir sprey; Çocuklar için kontrendikedir.
Hamilelik ve laktemi: İlaç sadece hamilelik sırasında kullanılabilir. Emzirme döneminde tedavi için bir kadın emzirmeyi bırakmalıdır.
dozaj: Boğazın sulanması, sprinkler üzerinde 2-3 kez gerçekleştirilir. Prosedür kesinlikle bir yemekten sonra gerçekleştirilir.
Fiyatı: 320-340 ruble.

Bu ilaçların temeli - deniz veya deniz suyu, mikroelementlerle doymuş. Boğazın mukoza zarına girerek, onu nemlendirir, orada lokalize edilen mikroorganizmaları yıkayarak, durgun mukusu sulandırır. Bu hareket iltihaplı mukozanın iyileşmesini hızlandıracak ve ayrıca epitelinin patojenik mikroplara karşı direncini arttıracaktır. Deniz tuzuna dayalı preparatlar Aqua Maris'dir (analogları: Akvalor Boğaz Püskürtme Aloe + Romashka).

Bununla birlikte, bu ilaçlar ucuz olarak adlandırılamaz, ancak boğazın her zamanki soda ve tuz çözeltisi ile durulanması aynı etkiye sahiptir (neyin ve nasıl gargara yapılacağına bakın).

çocuklar: Sadece 3 yıl.
Hamilelik ve laktemi: uygulanabilir.
Kontrendikasyonlar: ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık, 3 yıla kadar çocuklar.
dozaj: Farenksin arka duvarında 3-4 kez enjeksiyon için 4-6 kez.
fiyat: Aqualor Throat 50 ml - 280 r, 125 ml - 340 r, boğaz için Aqua Maris - 220 r.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocukta kronik tonsillit doktor Komarovsky

Çoğu zaman, ebeveynler çocuğun boğaz ağrısı ile tam anlamıyla "işkence" yaptıklarından şikayet eder. soğuk yenen - boğazı, sokakta biraz bağır kırmızı ve boğaz oldu - sonuç aynı olur ve soğuk algınlığı ve kötü düşerse, bu smiptomy başarısız olmadan görünür.

Anjina olan çocuklarda hangi antibiyotikler en etkilidir?

Çocuklarda anjin için antibiyotikler, hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğu durumda reçete edilir. Çoğu zaman, bakteriyel anjina streptokoklara neden olur.