Loading

Çocuklarda Larenjit: Belirtileri ve Nedenleri

Larenjit, çocuklarda sık görülen ve solunum fonksiyonlarının ciddi şekilde bozulması nedeniyle zamanında tedavi gerektiren yaygın bir hastalıktır.

Hastalığın özellikleri

Larenjit - hastalığın tanımı ve formu

Larenjit iltihaplı bir hastalıktır. Viral ve enfeksiyöz hastalıkların arka planında oluşur, larinks, ses telleri ve bitişik mukoza zarının iltihabı ile karakterizedir. En yaygın olarak çocuklarda.

Hastalık çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 • Katarrhal, diğer enfeksiyöz hastalıklardan farklı olmayan, en basit şekli olan semptomatolojidir. Öksürme, kaşıntı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, vücut ısısında hafif artış ile karakterizedir.
 • Hipertrofik - bu form daha ağırdır, çünkü daha fazla rahatsızlık yaratır. Larenks üzerinde nodüller oluşur, ses kaybolur, öksürük artar, mukozada büyüklük artar.
 • Hemorajik - bu larenjit formu ile mukoza ve bağlarda kanamalar mümkündür. Yalnızca grip toksik formu yanı sıra çocuğun kardiyovasküler sistem varlığı, hematopoetik sistemin ihlali, karaciğer hastalıkları, örneğin hastalığın çok şiddetli formları oluşur.
 • Difteri - burada iltihaplanma süreçleri bademciklerden gırtlaklara kadar nüfuz eder.
 • Laringotrakeitis - trakea ilk bölümünde inflamasyon ile karakterizedir.
 • Phlegmonous, çok nadir bir larenjit formudur. Solunum yetmezliği geliştiğinde, yutkunma son derece sorunlu hale gelir, mukozada nekroz alanları oluşur. Yaralanmalar, ciddi hastalıklar veya ameliyatlardan sonra bağışıklıkta güçlü bir azalmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir.
 • Atrofik - bu larenjit formunda mukoza zarının incelmesi, çocuklarda oluşmaz.
 • Profesyonel - çocuklarda da bulunamadı. Meslekleri gelişmiş vokal kord çalışması gerektiren kişilerde oluşur, bu yüzden nodül oluştururlar.

Larenjit Nedenleri ve Belirtileri

Hastalığın belirtileri ve nedenleri

Yukarıda belirtildiği gibi, larenjit kendi başına meydana gelmez. Bulaşıcı hastalıklarda bağışıklığın azalması nedeniyle gelişir.

Buna ek olarak, başka bir neden, hamile bir kadının bulaşıcı hastalıkları, yanlış beslenme, doğum sırasında karşılaşılan komplikasyonlar olabilir. Bütün bunlar bebeğin daha da gelişmesini etkiler.

Daha az yaygın larenjit, güçlü alerjenlerle temasın yanı sıra, bir çocuğun larenjit için doğuştan gelen eğilimine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bir başka neden de, soğuk algınlığı spreylerinin yanı sıra, ses tellerinin spazmı tetikleyebilen güçlü bir psikolojik şokun tedavisi olabilir.

Larenjit belirtileri yaygın bir bulaşıcı hastalığa benzer:

Herhangi bir semptom ortaya çıkarsa, bir doktora danışmak daha iyidir, çünkü birçok hastalık benzer bir semptomatolojiye sahiptir ve sadece doktor gerekli tedaviyi doğru bir şekilde teşhis edebilir ve reçete edebilir.

3 yaşın altındaki çocuklarda hastalığın özellikleri

Çocuğun vücudu henüz bir yetişkin kadar güçlü bir bağışıklığa sahip değildir, bu nedenle çocuklar enfeksiyöz, viral ve enflamatuar hastalıklara eğilimlidir. Larenjit bebeklerde en sık üç yaşına kadar daha az sıklıkla yaştan önce bulunur.

Çocuklarda, hastalık çok hızlı gelişir: Önce burun akıntısı başlar, daha sonra ses kısıklığı vardır (bazen tamamen yok olabilir), sonra nedeniyle solunum yetmezliği gelişir, çocuk öksürük, mukoza zarının iltihaplanmasına nefes almakta zorluk yoktur. Larenjit genellikle 3-4 gün içinde gelişir ve uygun tedavi ile 14 gün boyunca geçer.

Küçük çocuklarda, larenjit hipotermiden dolayı bile ortaya çıkabilir, çünkü bağışıklık bütün dış değişikliklere sert tepki verir.

Hastalık anneye çok fazla sorun verir ve bebeğin hayatını koyulaştırır. Huzursuz hale gelir, şişme rahatsız olur, çünkü şişlik yoğunlaşır ve normal nefes almasını engeller. Öksürme meydana geldiğinde hastalığın ana dönemi sabah saat 4:00 'dır. Çocuk, nefes alma zorluğu ile korkutulur, normal frekansı 35-40 olmasına rağmen, dakikada 50 nefese çıkar.

Bu yüzden herhangi bir hastalığın ilk belirtileri doktora gidip doğasını anlamak ve mümkün olan en hızlı şekilde en etkili tedaviyi seçmek zorundadır.

tedavi

Çocuklarda larenjit güvenli tedavi yöntemleri

Küçük bir çocuk olduğundan, bebek için güvenli ve etkili bir tedavi yakında kurtarıldı ve bu kadar sorun getiren hastalığın kurtuldum bulmalıyız.

Çoğu zaman, larenjit evde tedavi edilebilir, ancak çok şiddetli vakalarda hastaneye yatış gerekli olacaktır. Genellikle iki yaşından büyük çocuklarda şiddetli boğulma ve hastalığın şiddetli formları için reçete edilir. Yapılması gereken ilk şey, çocuğa ve ses tellerine tam dinlenme sağlamaktır. Bebeğin fazla konuşmasına izin vermeyin, şişmeyi hızlandırır. Odada hava ıslak olmalıdır.

Her zaman odayı havalandırın, böylece enfeksiyon ve mikroplar iltihaplanmaya sebep olmaz.

Eğer larenjit alerjik bir reaksiyondan kaynaklanıyorsa, bunu kendiniz kurarsanız alerjenle sınırlandırın. Doktor-alerjistin adresi, bu tür görüntüler çocuklarda astım gelişimini tetikleyebilir. Çocuk, bir saldırı meydana geldiğinde sakinleşmelidir, çünkü heyecanlı bir durum kötüleşmeye katkıda bulunacaktır. Çocuğa dikkat et, onunla nazikçe konuş, demir. Hardal sıvalarının yanı sıra sıcak banyolara da yardım edin.

Mümkünse, bir nebulizatör satın alın. Herhangi bir solunum hastalığının tedavisinde vazgeçilmez bir yardımcı olacak olan bu inhalasyon cihazı. Soluma için şunları kullanabilirsiniz:

 1. Gazsız maden suyu. Soluma sabahları daha iyi yapılır. Saf su mukoza ödemini azaltır ve nefes almayı kolaylaştırır.
 2. 2 ml sodyum klorür salin başına 0.5 ml'lik bir dozda Eufilin. Bu ilaç vokal kordların spazmı hafifletir. İnhalasyonlar sabah ve akşam yapılır.
 3. Prednizol, inflamatuar süreçlerle iyi savaşan hormonal bir ilaçtır. Etki hızla elde edilir, bu nedenle çocuk kısa bir süre iyi hissetmeye başlar. Dozaj, önceki preparatınki ile aynıdır. Günde 2 kez kullanılır.
 4. Ayrıca inhalasyon cihazında saf formda salin ekleyebilir ve her saat 10 dakika nefes alabilirsiniz. Bir söktürücü eylemi gerçekleştirmek için eklemek veya Ambrobene Lasolvan ancak hava yolu spazmı artırabilir bu ilaçları hiper tepki beri kullanılmadan önce, her zaman, doktorunuza danışabilirsiniz.

Larenjit ile antihistaminikler karışmaz. Uyuşukluk etkisine sahip oldukları için geceleri alınırlar. Suprastin, Claritin, Zodak - tüm bu ve diğer ilaçlar mukoza zarlarının şişmesini azaltmak ve çocuğu sakinleştirmek için en küçük olanlar tarafından reçete edilebilir.

Larenjit tedavisi için, bal, süt, otlar gibi güçlü alerjenler içeren halk ilaçları kullanamazsınız.

Çocuğun bu gıdalara hiç cevap vermemiş olmasına rağmen, alerji, bağışıklığın azalması nedeniyle kendini gösterebilir. Larenjit ciddi aşamalara geçerse ve çocuk hastaneye yatırılırsa, ondan kan testleri ve balgam kültürü alınır. Larenjitin ikinci aşaması birkaç dakika içinde üçüncü ve dördüncü seviyelere çıkabilir.

Larenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Hastanede, doktorlar zamanında inhalasyonlar, alerjen içermeyen bir oda, dengeli bir diyet sağladıkça iyileşme hızlıdır. Eve dönerken, odanın keskin bir kokusu olmaması önemlidir, böylece durum tekrar bozulmaz.

Larenjitin dördüncü aşaması cerrahi bir prosedürle tedavi edilir. Solunumun gerçekleştiği larinksin içine bir tüp yerleştirilir, çünkü bu durumda çocuk pratik olarak nefes alamamakta ya da hiç bir şey yapamamaktadır. Bu durum bebek için son derece tehlikelidir. İyileştikten sonra, tüp çıkarılır ve bebek daha önce olduğu gibi normal şekilde nefes alır. Genel olarak larenjit hızlı ve etkin bir şekilde tedavi edilir, hekimlerin tahminleri uygundur ve komplikasyonların zamanında tedavisi söz konusu değildir.

Olası komplikasyonlar

Larenjitin en sık görülen komplikasyonu sahte krup olarak bilinen bir hastalıktır. Bu komplikasyon ile çocuk ciddi bir nefes darlığı hisseder. Geceleri görünür ve acil yardım gerektirir. Bir ambulans çağırın, temiz havanın gelişini ve çocuğun oturma pozisyonunu sağlayın. Tüm kıyafetleri çıkarın, böylece hareketleri kısıtlamayın ve bebeği sakinleştirmeye çalışmayın.

Solunum sistemi yeterince oluşmadığı, solunum yolunun dar, kıkırdak gevşek ve mukoza zarının gevşek olduğu 6 yaşından küçük çocuklarda yanlış bir tahıl gelişir.

Başka bir komplikasyon, gerçek gruptur. Difteri ile gelişir ve şiddetli nefes darlığı, öksürük havlaması, ses kısıklığı ile karakterizedir. Semptomlar genelde yanlış bir krupiye benziyor.

Larenjitin zamansız tedavisi durumunda, sekonder enfeksiyonların yanı sıra daha şiddetli formlarını da geliştirebilir.

Ek olarak, kan dolaşımının ihlali, dokuların salgılanması, larinksin yaralanması ile dolup taşan kronik bir forma girebilir. Kronik larenjitle birlikte, ses sürekli olarak kısık kalır, öksürük gitmez, nefesler bozulur. Bir sonraki aşama kanserli bir tümördür. Komplikasyonları önlemek için, catarrhal hastalıkların ilk belirtilerinde bir doktora danışmak zorunludur, ancak en iyi yöntem hastalıkların önlenmesidir.

Larenjitin profilaksisi

Çocuklar için larenjit karşı önleme tedbirleri

Hastalık tedaviden daha kolay önlenir, bu nedenle çocuğunuzun sağlığı için koruyucu önlemler alın:

 1. Bebek doğmadan önce daha önleyici bakım gerekiyor mu: hamilelik döneminde hamile enfeksiyonları zarar yanı sıra sağlıklı geliştirmek için fetüse dengeli bir diyet, vitamin ve mineralleri almak etmemek için, onların sağlık bakmak zorundadır.
 2. Doğumdan sonra bebeğin de bağışıklığı güçlendirmek için uygun beslenme, sertleştirme ve önlemlere ihtiyacı vardır.
 3. Evde, çocuğun çabuk hastalanabileceği için taslak olmadığından emin olun.
 4. Hayvanlarla temasa karşı dikkatli olun ve bebeğin süt, bal, narenciye, otlar gibi güçlü alerjenlere reaksiyonunu izleyin.
 5. Çocuğun hasta insanlarla temas etmesine izin vermeyin ve salgın sırasında anaokuluna gitmeyin.
 6. Doktorları ihmal etmeyin: çocuk doktoru, kulak burun boğaz uzmanı, alerji uzmanı. Bebeğin risk grubunu önceden tanımlayabilir, hipoalerjenik bir yaşam tarzı ve koruyucu önlemler önerebilir.
 7. Çocuğunuza kişisel hijyeni gözlemlemesini öğretin: ellerinizi yıkayın, başkalarının kişisel eşyalarını vb. Kullanmayın.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.

Çocuklarda Larenjit - Gırtlak iltihabı. Aynı zamanda, ses telleri şişer, ses kısılır, cızırdar ve tamamen kaybolabilir.

yayılma

Hastalığa en duyarlı olanlar 2 yaşın altındaki çocuklardır - larenjit her üçte bir oranında bulunur. Risk grubunda, alerjik hastalıklar, obezite ve artmış timüs bezi olan çocuklar. Kronik larenjit, 10 yaşın altındaki erkeklerde daha sık görülür.

Tozlu ve kirlenmiş sanayi bölgelerinde yaşayan çocuklar, ana karayolları, kavşaklar ve endüstriyel tesislerin yakınında en fazla sayıda vaka görülmektedir.

Hastalıkların zirvesi ilkbahar ve sonbaharda görülür, sıklıkla larenjit soğuk algınlığı ve gribin arka planına karşı gelişir.

Pediatrik nazofarenks henüz dışarıdan mikroorganizmaları ihtiva etmek için yeterince gelişmemiştir. Sonuç olarak, patojenik mikroflora hızla aşağıda nüfuz eder. Enflamasyonun neden olduğu mikroplar hava yollarının sıkılmasına neden olabilecek şişmeye neden olur. Çocuk ne kadar küçükse, hastalık ağırlaşabilir.

Larenjit araştırması bin yıllık bir tarihe sahiptir. Larenksin iltihaplanması, Hippocrates (MÖ IV), Galen, M.Ö. ilk açıklamayı yaptı. "Krup" terimi, terminolojide 1765'te tanıtıldı.

Difteri ile ortaya çıkan Krup, doğru ve diğer enfeksiyonlarla - yanlış olarak adlandırıldı. Şimdi bu bölüm ilgili değil.

Hastalığın nedenleri

 • Virüsler (influenza, parainfluenza, adeno- ve RS virüsleri) larenjit vakalarının ezici bir çoğunluğuna neden olur (% 90'a kadar);
 • bakteriler (stafil, strepto-pnömokok, intestinal ve psödomonas aeruginosa) - nadiren akut larenjitin nedenleri haline gelirler, fakat enfeksiyona bağlılıkları şiddetli ve uzun süreli bir hastalığa neden olur;
 • yüksek, histerik çocukça bir ağlama, akut larenjitin ana nedenlerinden biridir;
 • zararlı maddelere maruz kalma - tozlu, gazlı hava;
 • alerjik reaksiyonlar - toz, boya ve vernik malzemeleri, hayvan kılı.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit belirtileri

Akut akım

Çocuklarda akut larenjit - Aniden ortaya çıkan ve hızla gelişen iltihap.

 • Sesin değişmesi - ses kısıklığı, kabalık var. Tam bir ses kaybı gözlemlenebilir;
 • hastalığın başlangıcında öksürük - kuru, havlayan, boğucu, sonra - ıslak, balgam çıkarma balgam ile;
 • burun akıntısı;
 • Sıcaklık artışı (her zaman değil) - muhtemelen 40 ° C'ye kadar Hafif durumlarda, sıcaklık yükselmeyebilir;
 • zorluk, nefesin hızlandırılması - laringeal ödem nedeniyle;
 • Boğazda ağrı, kuruluk ve boğulma.

Kronik Akım

Çocuklarda kronik larenjit - Periyodik alevlenmelerle uzun bir hastalık.

 • Ses kısıklığı, sesin değişmesi;
 • boğazda koma, terleme ve kuruluk hissi;
 • öksürük - farklı, sürekli sessiz öksürükten acı verici boğucu nöbetlere kadar.

Bir alevlenme ile - sıcaklık, yorgunluk, baş ağrısı bir artış. Remisyon olduğunda - semptomlar hafiftir, alevlenme ile - yoğunlaşır.

Çocukların çeşitleri ve özellikleri

 • Catarrhal larenjit - tedavisi kolay, en yaygın olanı;
 • hipertrofik larenjit - sıklıkla oluşur. Mukoza zarının hiperplazisi ile farklılık gösterir;
 • hemorajik larenjit - larinks ve ligament astarında kanamalar, balgamdaki kan damarları;
 • difterit formu - bademcik iltihabı larinkse geçer;
 • phlegmous larinjit - larinks, perikondriyum, ligamentlerin kas ve submukozal tabakalarının inflamasyonu ile karakterize, ağır ancak nadiren ortaya çıkan bir form;
 • Stenosing larynjit, en tehlikeli çeşittir (yalancı krup). Hava yollarının daralması, oksijen sıkıntısının hızlı gelişmesi, nazolabial üçgenin siyanozu ile farklılaşır. Hemen hastaneye yatış ve bazen de resüsitasyon gerektirir.
İçindekiler ↑

Tanı Yöntemleri

 • Anamnez koleksiyonu - belirtilerin oluşumu ile inceleme, larinksin kızarıklık oluşumu;
 • laringoskopi - ödem saptanması, mukozada kanamalar, vasküler paternin güçlendirilmesi, kalınlaşma ve ligamentlerin tamamlanmamış kapatılması için bir el feneri olan bir laringoskop yardımıyla inceleme;
 • farmakoskopi - özel aydınlatma altında farinksin incelenmesi;
 • Rinoskopi - özel aynalar aracılığıyla burun boşluğunun incelenmesi;
 • Larenks (virolojik, bakteriyolojik) - hastalığın etken maddesini oluşturmak için kızarma çalışması.
İçindekiler ↑

Ayırıcı tanı

Larenjitin difteri, yabancı cisim, petrolojik abse, papillomatozisden ayırt edilmesi gerekir. Difteri ile, bademciklerde ve etraflarında bir baskın vardır, asfiksasyon yavaş yavaş gelişir, yüksek sıcaklık ve servikal lenf düğümlerinde bir artış ile. Yutma süreci ile solunum zorluğu, öksürük ve boğuk ses eksikliği ile karakterizedir.

Larinkste yabancı bir cisimle, oyunlar veya yeme sırasında belirtiler aniden ortaya çıkar. Kusmaya kadar öksürme. Farklılaşmadaki başlıca rol laringoskopiye aittir.

Larinksin uzun süreli ses kısıklığına karşı papillomatosisi ile birlikte, ilerleyici solunum zorluğu yavaş yavaş gelişir. Farklılaşma için laringoskopi verileri kullanılır.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Genel kurallar:

 • Hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılması (daha sık olarak - influenza veya ARVI tedavisi);
 • katı yatak istirahatı;
 • odadaki taze nemlendirilmiş havanın sağlanması;
 • sessizlik modu - mümkün olduğunca az konuşun, fısıldayamazsınız;
 • sıcak bol içecek (bitkisel decoctions, ballı süt);
 • Diyet - gıda, tüm baharatlı, tuzlu, baharatlı, alerjen ürünleri hariç, sıcak olmalıdır.
İçindekiler ↑

Akut kurs tedavisi

Çocuklarda akut larenjit bir dizi önlemle tamamen iyileşir:

 • Soluma - ilk 2 saatte bir, 5 dakika boyunca, daha sonra - daha uzun aralarla;
 • sıcak kompresler - boyunda veya ılık fularda;
 • anti-enflamatuar ilaçlar - spreyler formunda (Miramistin, Geksoral) veya resorpsiyon için tabletler (faringosept, strepsils);
 • antibiyotikler - bakteriyel enfeksiyon için bir doktor tarafından reçete edilir;
 • öksürük (libeksin, ot);
 • balgam söktürücü ilaçlar - balgam deşarjını kolaylaştırmak için (termopsis, lazolvan, bromhexine, ACC);
 • antihistaminikler - çocuğun ödemini ve sakinleşmesini azaltmak için (klaritin, zodak, cetrin);
 • ateş düşürücü - 38 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta (panadol, ibufen, efferalgan);
 • fizyoterapi (elektroforez, UFO, UHF).

Hafif tedavi

Evde üretilen, genel kurallara uyulması ve gerekliyse - semptomatik tedavi:

 • Alkalik çözeltiler (sodyum klorür veya alkali maden suyu) ile inhalasyon, vazokonstriktör;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • UHF tedavisi;
 • antiseptik spreyler ve emilim için preparatlar.

ılımlı

Tedavi bir hastanede yapılır. Tedavi kullanır:

 • Inhalasyon hidrokortizon;
 • ne zaman asfiksi - intravenöz glukokortikoid enjeksiyonu;
 • entübasyona ya da trakeotomiye giden solunum güçlüğü artmaktadır.

Şiddetli derece

Tedavi sadece bir hastanede. tarafından kullanılan:

 • Antibiyotikler (amoksiklav, seftriakson, azitromisin);
 • antihistaminikler ve diüretikler;
 • kortikosteroidler;
 • Bir apseyi oluştururken, açılışına başvurur;
 • Stenozda artış - acil trakeotomi.
İçindekiler ↑

Kronik seyrinin tedavisi

Genel kuralların ve semptomatik tedavinin bir kombinasyonu kullanılır:

 • Alkali çözeltiler ile inhalasyon;
 • antiseptik spreyler ve emilim için tabletler;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • remisyon dönemlerinde fizyoterapi: UFO, UHF, sollyx, elektroforez;
 • hiperplastik alanların lazerle çıkarılması, ultrason.
İçindekiler ↑

fizyoterapi

 • Larinks bölgesinde elektroforez - sabit düşük frekanslı bir akıma sahip ilaçların (novokain,% 5 kalsiyum klorür) girişi.
 • UV - ultraviyole kullanımı, oksijen emilimini artırır, enfeksiyonun direncini artırır. Bakterisidal bir etkiye sahiptir.
 • UHF - yüksek frekanslı ultrason, temas etmeyen bir şekilde davranır. Enflamatuar süreçlerde en etkilidir.
 • Sollyx - yapay bir ışık kaynağının hareketi boynun ön yüzeyine yönlendirilir.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

En etkili çözüm. Inhalasyon yardımı ile, larinks, larenjit, akut bronşit eşlik edebilir öksürük kolaylaştırmak için daha da nemlendirilmiştir. Doktorun talimatlarına göre, solumaya anti-ödem ve antiseptik ajanlar eklenir. Uçucu yağlarla inhalasyonlardan kaçınılmalıdır.
İnhaler, nebulizerler yardımıyla inhalasyon yaparlar.

Halk ilaçları ile tedavi

soluk alma:

 • Patates buharı Rafine edilmemiş patatesleri pişirin, nane veya papatya üzerine koyun. Buharı 10 dakika boyunca soluyun;
 • sarmısak. Sarımsak ince doğranmış ve hastanın odasının etrafında yatağının etrafına yayılmış;
 • sıcak buhar. Sıcak suyu açın ve banyoyu buharla doldurun. 15 dakika boyunca oturun.

durulama:

 • Pancar ve patates suyu;
 • bal (1 kaşık kaynar su içinde çözülür);
 • otlar infüzyonları (calendula, adaçayı, papatya, meşe);
 • Soğan kabuğu kaynatma.

Burun durulama:

 • otlar infüze;
 • deniz tuzu veya soda çözeltisi (su bardağı başına 0,5 yemek kaşığı).

Oral uygulama için:

 • Kaynamış su ile muz yaprakları demlemek 2 kaşık yaprakları, ısrar ediyorlar. Öksürükte içmek için;
 • Ballı havuç suyu - anti-inflamatuar ve onarıcı.
 • kurutulmuş elmaların bal veya havuçla kaynatılması - ses kısıklığı ile.
İçindekiler ↑

Evde çocuklarda larenjit tedavisi


Evler komplike olmayan larenjit formlarını başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Genel kuralların, tıbbi ve halkın tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanırlar.

Hastalığın önlenmesi

 • Kişisel hijyen;
 • soğuk algınlığı olan hastalarla temas dışı bırakılması;
 • Bir çocuğun temperlenmesi aşamalıdır;
 • Çocuğun aşırı soğutmasına izin verilmemelidir, soğuk mevsimde bir eşarp ve şapka gereklidir;
 • evde temizlik, taze ve nemli hava bakımı.

Ikincil koruma:

 • Nazofaringeal hastalıkların zamanında tedavisi;
 • Çocukluk hastalıklarına karşı aşılama;
 • zararlı maddelerle (kirli bir bölgede yaşamak) zorla temas halinde - periyodik koruyucu inhalasyonlar.
İçindekiler ↑

görünüm

Akut komplike olmamış larenjitli çocuklarda, uygun bir prognoz. Zamanında tedavi 2 hafta sonra hastalığı unutmanızı sağlayacaktır. Tedavide ihlaller (genel kurallara uyulmaması) ve sık sık larenjit oluşması durumunda, hastalığın kronik formu gelişebilir. Sıkılaşan formun gelişmesi ile prognoz, tedavinin güncelliğine bağlıdır, aksi takdirde larenksin stenozu asfiksi sonucu ölümle sonuçlanabilir.

Yararlı video

Çocuk larenjitleri (özellikle de stending formu) bu videoda derhal tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hastalıktır:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Purulent boğaz ağrısı

Purulent boğaz ağrısı, iki pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) - foliküler ve laküngenin birleşimidir. Bu angina formları benzer bir genel ve yerel kursa sahiptir, bir hastada aynı anda hem anjina hem de ani belirtiler olabilir.