Loading

Larenjit ile inhalasyon

Larenjit tedavisinin yanı sıra solunum yollarının diğer iltihaplanması da kapsamlı olmalıdır. Ancak, larenjitde inhalasyon uygulamak için doğru bir şekilde öğrendikten sonra, tabletlerde ve nyxlerde antibiyotik olmadan bile idare etmek mümkündür. İnhalasyonlar ne kadar doğru yapılır? Prosedür için çözüm eklenecek ne var? Bir nebülizer nedir?

İnhalasyonun yararı nedir?

Larenjit ile inhalasyonun faydaları çok yönlüdür:

 • mukusun sıvılaşması;
 • mukolitik eylem;
 • üst solunum organlarının mukozasının nemlendirilmesi;
 • boğaz şişmesi azaldı;
 • inflamasyonun azaltılması;
 • antibakteriyel etki;
 • mukoza boğazında dolaşımın iyileştirilmesi;
 • bronş ve ligamanların spazmının önlenmesi;
 • rejenerasyon (iyileşme) eylemi;
 • ağrı, ses kısıklığı, tahriş için semptomatik rahatlama;
 • bronşit ve tracheitisin önlenmesi.

Gördüğümüz gibi, larenjit ile, inhalasyonlarla tedavi önemli bir rol oynamaktadır.

Larenjit çığlık nedeniyle vokal kordların aşırı yüklenmesinden kaynaklanıyorsa, o zaman, kolaylık ve hatta tam iyileşme için, sadece birkaç prosedür gerekebilir.
Bronkospazmı ve laringospazmı önlemek için özel ilaçlar ve hatta damar genişletici etkiye sahip hormonlar kullanın.

tanıklık

Solunabilecek hastalıklar ve formları:

 • akut larenjit;
 • kronik catarrhal larenjit;
 • hipertrofik larenjit;
 • atrofik larenjit;
 • rinit;
 • boğaz ağrısı;
 • soluk borusu iltihabı.

Bağların iltihaplanmasına ek olarak, tracheitis, farenjit veya rinit, doğal olarak, bu "buket" i tedavi etmek için en iyi çözüm olacaktır.
Solunum organlarının iltihabı viral bir doğaya sahipse, bu tür bir tedavi gerçekleştirilebilir. Ve ayrıca, bakteriyel bir patojen ile tıbbi bir mücadele olduğunda, ve özellikle akut semptomlar zaten yatışmış durumda.

Prosedürü evde gerçekleştireceğinize karar verirseniz, birçok yönden gerçekleştirilebilir. İşte en yaygın üçü:

 • olukta bir çaydanlık ve bir kağıt meme kullanarak;
 • bir çözüm ile bir tencere kullanarak;
 • buhar inhaleri;
 • bir nebulizer kullanıyor.

Doktorunuza yardımcı olacak bir tedavi yöntemi seçin. İltihap şeklinizi ve buna neden olan sebepleri bilir. Genellikle, alerjilere bağımlıysanız, en iyi çözüm bir nebülizatör kullanmaktır.

Kontrendikasyonlar

Inhalasyon nebulizer yapmak kesinlikle imkansız olduğunda:

 • yüksek vücut ısısı - 38 dereceden;
 • kardiyovasküler hastalıklar ve aritmi;
 • burundaki zayıf damarlar;
 • bronşiyal astımın akut fazı;
 • bir yaşın altındaki çocuklar;
 • çok şiddetli larenjit;
 • Bu işlem için kullanılan ilaçların tahammülsüzlüğü.

Buharla yapılan inhalasyonlar, kontraendikasyonların listesini büyük ölçüde genişletir. KBB organlarının herhangi bir iltihabının pürülan akışında yapılamazlar. Özellikle pürülan sinüzit, otitis, bademcik iltihabı ile ilgilidir.

Bakteriyel farenjit, larenjit, tracheitis için buharın solunması çok tehlikelidir. Şimşek hızıyla sıcak ve nemli bir ortam, enfeksiyonu vücuttan daha fazla yayacağından ve komplikasyonları arttırmakla tehdit edeceğinden.

Yedi yaşından küçük ve zaten zayıf olan yaşlı çocuklar için bu prosedürü yapmak da istenmemektedir. Fakat böyle acil bir ihtiyaç varsa, öngörülemeyen durumlardan kaçınmak için onlardan tek bir adım atmamanızı tavsiye ederiz.

Larenjit ile buharla solunması

Bu yöntem muhtemelen diğerlerinin en eskisi. Hem anneler hem de büyükanneler tarafından sevgili akrabalarını tedavi etmek için başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Ve sezgisel olarak yaptılar. Boğaz tedavisi için bu yöntem nesilden nesile aktarıldı. Şimdi zaten bu tedavi yönteminin ne için iyi olduğunu biliyoruz. Buhar inhalasyonları, mukoza zarlarını nemlendirir ve tedavi eder ve balgamı seyreltir.

Bir tencereye veya başka bir kaba sıcak su dökün ve farklı malzemeler ekleyin. Soda, deniz tuzu, bitki infüzyonları, farmasötik preparatlar, yağlar, soğan veya sarımsak ile sıradan tuz olabilir. Su, sıradan veya mineral olabilir.

Doktor birkaç ilaç reçete ederse, önce bronşların spazmını rahatlatan ilaçları kullanmanız gerekir. Sonra balçık sıvıları. Ve sadece sonunda inflamasyonu rahatlatanlardır. Bu ilaç grupları arasındaki periyodiklik yaklaşık 15-20 dakikadır.

Bazı detayları hatırlıyoruz. Hasta pan üzerine eğilir, havluyla örtülür ve 10 dakika içinde terapötik buharı solur. Bazı insanlar su ısıtıcısının ucuna uygun bir kağıt hunisi yerleştirir ve içinden nefes alır.

Özellikle çocuklara dikkat et. Su çok sıcaksa, mukus yanık olabilir. Ve eğer soğuduktan sonra, çift olmayacak ve böyle bir "teneffüs" işe yaramaz. Bu nedenle, son zamanlarda ebeveynler çocukları bir nebülizöre teneffüs ediyor.

Bazı insanlar kuru inhalasyon yöntemi gibi. Bunun için deniz tuzu öğütülür, tavada ısıtılır veya fırında pişirilir, derin bir tabağa dökülür ve nefes alınır.

Aeroiyonizasyon yöntemi

Larenjit tedavisi için modern bir yöntem, bir nebülizör yardımı ile solunur. Bu yöntemde ilaçlar özellikle dikkatli bir şekilde ezilir ve bir iyonize (negatif) şarj üretilir. İltihaplı organlarda ve bir bütün olarak hastada özellikle etkili olan bu parçacıklardır. Cihaz eczaneden kolayca satın alınabilir. Kullanımı gittikçe daha popüler hale geliyor. Evde kullan, hastalığa rağmen, bu bir zevktir.

Nebülizer nasıl çalışır?

Nebülizör, bir aerosol bulutu üretecek şekilde tasarlanmıştır. Özellikle küçük ilaç partikülleri veya daha büyükleri içerebilir.

Üst solunum yolu iltihabı ile - farenjit, larenjit, tracheitis ve burun akıntısı - büyük parçacıklar bırakarak nebulizatörlerle sulama kullanın. İçeride derinlere nüfuz etmezler, ancak trakea ve nazofarenksin mukoza zarlarını nemlendirir.

Eğer hastada bronşit, zatürre veya bronşiyal astım varsa, o zaman en etkili olanları küçük parçacıklar üreten modellerdir.

Hangi ilaçları kullanabilirim

Larenjitin inhalasyon yoluyla tedavisinde hangi ilaçlar en etkilidir?

 1. Lazolvan (Ambroben) bağların iltihaplanmasının tedavisi için en etkili ilaçtır. Amboroxol hidroklorür içerir. Sıvılaşma için kullanılan ve hem sindirim hem de havalandırma için balgam çıkışını kolaylaştıran bu maddedir. Uygulama için, mukusun bir kısmı salin çözeltisinin aynı kısmı ile seyreltilir. Tedavi beş günden fazla olamaz.
 2. Adrenalin, Euphyllinum veya Epinephrine olan yöntem de çok etkilidir. Genellikle bronkospazm veya bronşit veya pnömoni olası bir komplikasyonu ile aşırı durumlarda reçete edilir. Adrenalinin bu kısmı için salin ile seyreltilir. Çözelti 12 veya 6 parça olabilir. Tam oran hastanın yaşına bağlıdır. Bu güçlü ilaç ile tedavi sadece bir doktorun gözetiminde yapılabilir, çünkü kalbin kasılmasını etkiler.
 3. Hormonal haplar deksametazon da akut hastalık için reçete edilir. Bazen bu, hastaya yardım etmenin tek yoludur. Doktor, deksametazonlu solunum organlarının akut iltihaplanmasının tedavisini belirleyecektir.
 4. Kronik larenjit ile, penisilin veya streptomisin hidrokortizon ile kullanımı çok etkili olmuştur.
 5. Flimucil, içeride başka antibiyotik almadan bile larenjit ile başa çıkmaya yardımcı olan bir antibiyotiktir. İlaç doğrudan bronşiyal mukoza ve trakeayı etkiler. Böylece, terapötik etki çok daha hızlı gerçekleşir.
 6. Çocuklarda larenjit tedavisi için çocuk doktorları genellikle ilaç Berodual reçete. Bu sentetik ilaç larinksin bronşları ve kaslarının spazmı hafifletir. Salin ile seyreltilmiş ve bir nebülizatör içine dökülür, diğer ilaçların yanı sıra.
 7. Ek ilaçlar olmadan bile mineral suyla Essentuki veya Narzan ile alkali inhalasyon larenjitde çok faydalıdır. İltihaplı mukozayı yumuşatır ve nemlendirir. Bu gibi inhalasyonlar günde birçok kez yapılabilir.

Larenjit ile inhalasyon için basit tarifler

Yıllar boyunca, birçok yol ve reçete birikti, hastanın solunum yollarının viral iltihaplanmasıyla nasıl yardımcı olunur. Çok popüler olan bitki özleri ve bitki özleri infüzyonları her zaman vardı. Papatya, adaçayı, okaliptüs, nergis, St. John's wort, nane - tüm bu otlar buhar tedavilerimiz için mükemmeldir.

Kompozisyonu hazırlamak için, çimlerin bir kısmını kaynar suyla doldurmanız gerekir, yarım saat kadar demlensin. Bir tencerenin içine dökün, daha fazla kaynar su ekleyin ve bir havlu ile kaplı inhalasyon tutun.

Bitkisel inhalasyonlar yerine, bilindiği gibi antimikrobiyal özelliklere sahip soğan veya sarımsak doğramaya çalışabilirsiniz. Ve prosedürler için kaynar su dökün. Ancak bu bileşimi sadece spazmları ve balgam söktürücü yöntemleri rahatlatmak için inhalasyondan sonra kullanabilirsiniz.

Alerji yoksa, okaliptüs, ardıç, mazı, çam, mentol, sedir yağları ile de çözümler deneyebilirsiniz. Bir bardak suya 5 damla yağ ilave edilmesi önerilir.

Gırtlak iltihabını tedavi etmek için iyi bir alternatif Ingalipt olabilir. Antibakteriyel ajanlar (streptocide, norsulfazole) ve kekik, nane ve okaliptüsün antiseptik esansiyel yağlarını içerir. İlaç bir aerosol şeklinde salınır. Inhaliptom ile inhalasyonlar, sıcak buhar prosedürlerinin aksine tamamen güvenlidir.

Larenjit ile inhalasyonların uygulanması

Larenjit, patojenik bakteriler veya virüslerin neden olduğu larinkste akut enflamatuar bir prosestir.. Bu hastalık her yaştan insanlarda görülür, ancak küçük çocuklar için özel tehlike. Larenjit ile çeşitli inhalasyonlar, tedavinin en etkili yolu olarak kabul edilir, çünkü bu durumda ilaç doğrudan patolojik odağa ulaşır. İnhalasyonlar, ilaç terapisine ve halkın tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Bu manipülasyonları evde yapabilirsiniz, ancak iyi bir sonuç elde etmek için inhalasyonları nasıl düzgün bir şekilde uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Larenjit Nedenleri ve Belirtileri

Akut veya kronik formdaki larenjit yetişkinler ve çocuklar dahil birçok faktörün etkisi altında gelişebilir:

 • hem lokal hem de genel olarak ciddi hipotermi;
 • yüksek sesli konuşma, çığlık veya sık sık söylenen şarkılardan kaynaklanan ses tellerinin aşırı gerginliği;
 • akut bulaşıcı hastalıklar.

Kronik larenjit nedenleri biraz farklıdır, bunlar aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Sık görülen akut larenjit;
 • kötü alışkanlıklar - alkollü içeceklerin sigara ve kötüye kullanılması;
 • Konuşmacı, şarkıcı ve öğretmenlerde sıklıkla görülen ses tellerinde profesyonel değişiklikler;
 • Nazofarinkste ortaya çıkan uzun süreli inflamatuar süreçler.

Larenjit belirtileri çeşitlidir, bazıları sadece bir doktor tarafından belirlenebilir, ancak bu hastalığın şüphe edilebileceğine dair açık işaretler vardır:

 • zaman zaman ıslak olan kuru, ağrılı öksürük;
 • Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı;
 • vücut ısısında hafif bir artış;
 • nefes darlığı;
 • sesin değişmesi;
 • boğazda hoş olmayan duyular.

Doktor, mukozada kırmızı noktalar görülürken kızarıklık ve mukoza boğazında şişlik görülebilir. Hastanın kan analizinde tipik değişiklikler gözlenir.

Kronik larenjit formunda, bir kişinin sesi büyük ölçüde değişir, boğazda gıdıklanır ve genellikle öksürme meydana gelir.

İnhalasyon yöntemleri

Evde larenjit ile inhalasyon üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir:

 1. Bir ilaç ile dolu bir kap kullanma.
 2. Bir kâğıt hunisinin üzerine konulduğu nozul üzerinde geleneksel bir çaydanlık kullanın.
 3. Çeşitli inhalerlerle.

Bir tedavi yöntemi seçerken, hastalığın seyrini, eşlik eden hastalıkları ve hastanın yaşını dikkate almak gerekir.. Prosedür için bir ilaç seçerken dikkat gösterilmelidir.

Manipülasyona başlamadan önce, her zaman bir doktora danışınız, çünkü larenjit ile yanlış uygulanan inhalasyonlar bir takım başka problemlere yol açabilir.

Kontrendikasyonlar

Bu tedavi prosedürü, mutlaka dikkate alan bir dizi kontraendikasyona sahiptir:

 • Soluma için reçete edilen ilaçlara karşı alerji.
 • Kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon.
 • Buharla solunması, pürülan tonsillit, maksiller sinüzit veya orta kulak iltihabı ile yapılması kesinlikle yasaktır.
 • Bir insanın yüksek ateşi varsa larenjit ile inhalasyon nebulizeri yapılmaz..

Vücut sıcaklığı 38 dereceyi geçmezse, prosedür dikkatli bir şekilde yapılabilir, aksi takdirde bu durum normal olana kadar böyle bir tedaviyi reddetmek daha iyidir.

4 yaşın altındaki çocuklar, laringospazm gelişme riski yüksek olduğundan, akut larenjit için buharla solunum yoluyla reçete edilmez.

Terapötik etkisi

Larenjitli inhalasyon nebulizer, iyi bir terapötik etki sağlar ve böyle bir etkiye sahiptir:

 • Gırtlaktaki mukus içeriğinin viskozitesini azaltır ve çekilmesini kolaylaştırır;
 • Boğazın mukoza zarını nemlendirir, böylece öksürük ataklarını azaltır.;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • kılcal damarlardaki vasküler tonu düzenler ve larinks duvarlarının şişmesini azaltır;
 • mukozanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

İlaveten, ilaçlara bağlı olarak, mukolitik, profilaktik ve antimikrobiyal etki sağlanmaktadır.

Tıbbi preparatlar ve bunların dozajı sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de bir doktor tarafından seçilmelidir.

Prosedürün özellikleri

Prosedürün mümkün olduğunca etkili olması için, belirli kuralların takip edilmesi gerekmektedir:

 1. Tıbbi ürünlerin inhalasyon süresi 20 dakikayı geçmemelidir..
 2. Gün boyunca, aynı ilacı 3 kezden fazla teneffüsle yapamazsınız.
 3. Daha sonra, sadece bundan sonra çoklu ilaçlar, ilk bronkodilatörlerin ve mukolitikler antimikrobiyalleri kullanılabilir veya Eğer antiseptikler inhalasyon için kayıtlıdır.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, uygun boyutta bir maske kullanılarak gerçekleştirilir.. Bebeğin solunum organlarına sıkıca oturmalıdır.

İlaçları seyreltmek için sadece ilaç salin alabilirsiniz.

Bir nebülizör ile inhalasyonlar düzgün bir şekilde nasıl yapılır

Nebulizatör, taşınabilir ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyonu düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için, bu algoritmayı izlemelisiniz:

 • İlacın kabı hazırlanan inhalasyon solüsyonu ile doldurulur, bir prosedür için hacim genellikle 5 ml'den fazla değildir.
 • Dolu kutuya bir tüp ve bir maske takılır.
 • Maskeyi giy ve cihazı aç. Nebülizörün bir ayarı varsa, ortalama sprey seviyesini ayarlayın.

Prosedürle nefes almak, öksürüğün uygunluğunu kışkırtmak için sığ olmalıdır. Solunum gecikmez, çünkü ilacın akciğerlere derin girmesi gerekmez.

 • Prosedür 15-20 dakika boyunca gerçekleştirilir.
 • Prosedür bittikten sonra ilaç kabı ve maske su veya özel bir dezenfektan solüsyonu ile yıkanır ve daha sonra havada kurutulur. Bu durumda boruyu yıkamak kesinlikle yasaktır.

Teneffüs ettikten sonra hasta yaklaşık bir saat kadar yememeli veya içmemelidir, bu da işlemin etkinliğini artırır..

Solunum için hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon için preparatlar farklı olabilir, seçim sadece hastalığın seyrinin doğasına bağlıdır:

 • Anlamına gelir, balgam viskozitesini azaltarak, - Lazolvan ve saline, genellikle aynı oranlarda alınırlar.
 • Kaba sesle, çocuk, serum fizyolojik içinde çözülen soda ile inhalasyon yapabilir.
 • Antiseptik çözümler - Miramistin, Geksoral ve diğer benzer preparatlar.
 • Açık bir anti-inflamatuar etkisi olan doğal preparatlar - Rotokan veya Klorofililpt.
 • Hormonal grubun ilaçları - Hydrocortisone, Prednisolone, Fliksotid ve Pulmicort.

Bazen bir nebülizör yoluyla inhalasyon için, doktorlar adrenalin reçete. Böyle bir ilaç ile nefes almak sadece birkaç dakika olabilir.

İnhalasyondan önceki hormonal preparatlar doktor tarafından belirtilen oranlarda seyreltilmelidir, aksi takdirde şok meydana gelebilir.

Adrenalin gösterildiğinde

İnhalasyonları gerçekleştirmek için, epinefrinin sentetik bir analoğu en sık reçete edilir - Epinefrin. Bu ilaç, hasta bir çocuğun laringospazm geliştirmesi durumunda kritik durumlarda reçete edilir. Adrenalin ile yapılan inhalasyonlar, yanlış bir krup olarak ciddi bir larenjit komplikasyonunu önleyebilir. Soluma için bir çözelti hazırlamak için, Epinefrin ampulünü almak ve 5 ml salin içinde seyreltmek gereklidir. Kalp hızı arttıkça bu ilacın sıklıkla kullanılmasına izin verilmez.

Çocuğunuz yatmadan önce zayıflayan bir öksürükten rahatsız olduysa ve bir rüyada boğulmaya başladıysa, acilen bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktorun gelişinden önce, çocuk adrenalin ile inhalasyon ile durdurulur.

Deksametazon ile inhalasyonlar

Bu hormonal preparat, belirgin anti-alerjik, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisiyle karakterizedir.. Bu hormonal ajan ihtiva eden bir çözelti boğulma yol açabilir laringeal ödem bir risk vardır durumunda, içeri soluma için de kullanılır. İnhalasyon için, bir çözelti, ki burada bir kısım Deksametason 6 kısım tuzlu su gider.

Hydrocortisone gösterildiğinde

Laringospazm riskinde hidrokortizon ile inhalasyonlar endikedir.. Özellikle de ilaca ilaveten ve buz ilacına ilaveten iyi kanıtlanmış ilaç hidrokortizon-Richter. Bu ağrı kesici ilaç, özellikle kuru ve yırtılma öksürüğü ile ayrı ayrı solunabilir.

Prednisolon ile inhalasyon

Bazı durumlarda, inhalasyonlar için prednizolon reçete edilir.

Bu ilacın insan vücudunda belirgin bir anti-inflamatuar ve immünsüpresif etkisi vardır.

Bu hormon metabolizmada aktif bir rol alır ve aynı zamanda vücutta sıvı tutulmasını da teşvik eder.

Prednizolon sadece istisnai durumlarda reçete edilirken, dozu ve tedavi sürecini aşması kesinlikle yasaktır.

Hayalet Uygulaması

Lazolvan larinkste inflamasyonla tetiklenen kuru öksürük için önerilir. Çoğu zaman bu ilaç kolay balgam deşarjı için bronşit için reçete edilir. Larenjitin inhalasyon ile tedavisi için, Lazolvan aynı oranda serum fizyolojik ile seyreltilir.

Tuzlu çözeltinin kullanımı

Fosfat suda% 9'luk bir sofra tuzu çözeltisidir.

Yaklaşık olarak çok fazla sodyum klorür insan kanını içerir.

Salin inhalasyonu solunum yollarının tüm inflamatuar hastalıklarında faydalı olacaktır.

Manipülasyondan sonra, mukoza zarları iyi nemlendirilir ve dokulardan şişlik alınır.

İki günlük tedaviden sonra hastanın durumunda herhangi bir iyileşme olmazsa, KBB doktoruna tekrar başvurulmalıdır!

Çoğu zaman larenjit inhalasyonlarla tedavi edilebilir. Aynı zamanda hormonlar dahil olmak üzere farklı ilaçlar kullanılır. Belirtilen ilaç dozuna sıkı sıkıya bağlı kalınması ve eğer bir larenjizm tehdidi varsa, derhal doktora başvurulmalıdır.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon: endikasyonlar ve etkinlik

Virüs veya patojenik mikrofloranın neden olduğu larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır. Akut fazda larenjit tedavisi tüm kurallara göre yapılırsa, sekiz ila on gün içinde tam bir iyileşme olur.

İlaç tedavisine ek olarak, gırtlak iltihabı ile, yerel terapi reçete edilir - larenjit ile inhalasyon, yardımı ile yapılması önerilmektedir nebulizatör.

Larenjit için inhalasyonlar daha faydalıdır

Bir yetişkin veya bebek gırtlak iltihabı geliştirirse, inhalasyonlar aşağıdaki eylemleri verir:

 • Larinksin şişmesi yavaş yavaş azalır;
 • Tıbbi buharların solunması sayesinde farinks ve larinks mukozası nemlendirilir;
 • mukusun sıvılaşması;
 • hormonlar veya bronkodilatör ilaç (endikasyon) oluşan bir çözelti tatbik bronko- ve laringospazma gelişimini engeller;
 • antibakteriyel ve mukolitik etki;
 • hasarlı dokular daha hızlı iyileşir;
 • Hastalığın semptomlarında azalma (ses kısıklığı, ağrı, tahriş).

Hastalığın akut fazında inhalasyon tedavisi belirgin bir terapötik etki sağlar. İnflamasyon semptomları vokal kordların aşırı yüklenmesinden kaynaklanıyorsa, bunu düzeltmek için birkaç prosedür yeterlidir.

Laringitis nebulizer ile inhalasyon aşağıdaki inflamasyon formlarında reçete edilir:

 • larenjitin atrofik formu;
 • akut;
 • hipertrofik
 • Catarrhal doğanın kronik bir formu.

Buhar ile solunması, sadece hastalığın viral etiyolojisi ile reçete edilmesi önerilir. Ancak hastalık bakteriyel bir enfeksiyona neden olursa, akut inflamasyonun azalmasından sonra buhar inhalasyonlarına sadece yardımcı bir tedavi olarak izin verilir.

Evde larenjit ile inhalasyon üç şekilde gerçekleştirilir:

 • bir nebulizer yardımıyla (alternatif olarak başka bir tipte bir inhaler uygundur);
 • tıbbi solüsyonun döküldüğü bir tencere yardımıyla;
 • su ısıtıcısı ve kağıt nozulu kullanarak.

Prosedürleri uygulama yolunun seçimi, hastalıkların özelliklerine bağlıdır. Ancak inhalasyonu özel bir cihaz yardımıyla yapmak daha kolay ve daha kolaydır. Larenjitli nebulizer ile inhalasyon, ilacın farenks ve larinksin iltihaplı kısımlarına kolayca düştüğü için hızlı bir terapötik etki sağlar.

Bir nebulizer ile inhalasyonlar nasıl yapılır

Nebülizeriniz varsa, prosedürler evde yapılabilir. Bu özel cihazın etkisi, trakea ve solunum sistemine giren ilaçların bir sonucu olarak ultrasonik spreylemeye dayanmaktadır.

Esas olarak inhalasyonlar larenjit için çocuklara bir nebülizör tarafından reçete edildiği için, bir çocuğun maskesi cihazın içine dahil edilir. Çocuklar uyku sırasında bile solunabilir. Ancak, yerel bir tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmayı unutmayın. Kulak burun boğaz uzmanı larenjitin doğasını belirleyecek ve bu prosedür için bir ilaç reçete edecektir.

Bir nebülizer nasıl kullanılır:

 • Soluma, yemeklerden 1 saatten daha erken yapılmaz.
 • İşlemden önce ve sonra sigara içmeyin.
 • İşlem oturma pozisyonunda gerçekleştirilir, hasta her zamanki gibi (derin değil) nefes alır ve konuşmaz. Baş dönmesi veya şiddetli öksürük varsa, yirmi ila otuz saniye boyunca kesilmesi tavsiye edilir.
 • Solüsyona hormonlar dahil edilirse, işlemden sonra ağız iyice durulanır.
 • Soluma için kullanılan preparatlar ortam sıcaklığına kadar ısıtılmalıdır. İlacın hazır bir çözeltisi buzdolabında saklanabilir (en fazla 24 saat).
 • İşlemden sonra, cihazın tüm parçaları kaynatılmış suyla durulanır ve alkolle dezenfekte edilmelidir.

Larenjit ile inhalasyon için kullanılan preparatlar

Larenjit nebulizer ile inhalasyonlar için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Balgam seyreltici ilaçlar: ambrobene, Lasolvan, Mukolvan ve benzeri. Sonuç balgam ve öksürük yumuşatmasının seyreltilmesiyle elde edilir. Lokal terapiye ek olarak balgam klerensi elde etmek için amroksol, Bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilir (gün boyunca en az 3 litre).
 • Alkali çözeltiler: maden suyu maden sodası veya Essentuki, yanı sıra tuzlu çözelti. Larenjit bu fonların kullanımında çok faydalıdır. Alkali solüsyonları boğaz ve üst solunum yollarını yumuşatır ve nemlendirir, böylece hastalığın semptomlarını giderir.
 • Sistemik olmayan glukokortikoidler: Pulmicort, hidrokortizon, deksametazon. Bu ilaçlarla nebulizerin inhalasyonu alerjik rinit veya yalancı krupalı ​​çocuklar için reçete edilir. Ancak doktor, hastalığın etyolojisini belirledikten sonra hormonal tedavi reçete etmelidir.
 • antibiyotikler: Fluimucil. Bir antibiyotik kullanımı ile inhalasyonlar, bakteriyel larenjit için reçete edilir. İlaç doğrudan iltihaplı bölgeler üzerinde hareket eder, bu nedenle pozitif etki, tabletler halinde sistemik antibiyotik alırken çok daha hızlı elde edilir.
 • Ile inhalasyonlar eufillin veya adrenalin Sadece bronko ve laringospazm için reçete edilir. Bir doktora danışmadan, özellikle çocuklukta uyuşturucu kullanımı kesinlikle yasaktır.
 • antiseptikler: Miramistin, furatsilin, Rotokan. İlaçlar anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir, hastalığın semptomlarını çabucak rahatlatır.

Nebulizör inhalasyonları için, özel nebulalarda üretilen hazır ilaçların kullanılması en iyisidir. İlaç sadece tuz çözeltisi ile seyreltilir (preparat için kaynamış su kullanımı kesinlikle yasaktır). Çözümlerin bileşiminin yanı sıra prosedürlerin süresi ve sıklığı, sadece bir doktor tarafından reçete edilir!

Larenjit ile inhalasyonların uygulanmasına kontrendikasyonlar

Larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • yüksek sıcaklık (380 üzerinde);
 • şiddetli kardiyovasküler patoloji, yanı sıra ciddi aritmi;
 • sık burun kanaması;
 • inhalasyonlarda kullanılan bileşenlere alerji;
 • bir yıla kadar çocuklar;
 • astımın alevlenmesi, solunum ihlali ile kendini gösterir.

Buhar inhalasyonlarında, daha birçok kontrendikasyon vardır. Örneğin, pürülan bir işlemin varlığında buharlama kesinlikle yasaktır. Ayrıca, bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu iltihapların buharlaşması da kontrendikedir. Ayrıca, yaşlı kişilerin ve 7 yaşından küçük çocukların buhara maruz kalmaları yasaktır.

Bir nebulizer kullanmanın faydaları

Bir nebülizör yardımıyla inhalasyonlar yapmak, aşağıdakileri vurgulamak istediğim bir dizi inkar edilemez avantajlara sahiptir:

 • İlaç doğrudan iltihap bölgelerine girer;
 • Küçük çocuklara bile (bir yıl sonra) başvurma izni verilir;
 • non-invaziv tedavi;
 • kolaylık ve kullanım kolaylığı;
 • solunum yollarındaki ilacın konsantrasyonu, diğer uygulama yollarındaki gibi iki kat daha yüksektir;
 • inhalasyon yoluyla vücuda giren ilaçlar kan dolaşımına girmez ve böbreklerin ve karaciğerin işleyişini etkilemez.

Özetlemek gerekirse, nebulizatörün evde ilaç dolabında her aileye sahip olması gerektiğini belirtmek isterim. Hayatında en az bir kez larenjit olmayan bir çocuğun karşılanması neredeyse imkansızdır. Ve larinksin akut inflamasyonu ile başa çıkmak için hızlı ve etkili bir şekilde inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ayrıca, bu cihazın yardımıyla yapılan prosedürler, larenjitin profesyonel bir hastalık olduğu öğretmenler ve şarkıcılar için önemlidir.

Larenjit ile inhalasyon

Hava yolu inflamasyonu ile yapılan inhalasyonlar, ilacı doğrudan "etkilenen bölgeye" ileterek hastanın durumunu hızlı bir şekilde rahatlatmak için etkili bir yoldur. Böyle bir prosedür herhangi bir yaşta ve herhangi bir sağlık durumunda gerçekleştirilebilir. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nasıl yapılır ve nasıl yapılır? Hangi ilaçlar kullanılacak ve ne yapılması kesinlikle yasaktır?

Larenjit, laringeal dokuların iltihaplandığı bir hastalıktır. Bu lokasyondaki patolojik süreç için karakteristik bir semptom, ses telleri üzerindeki etkisidir. Hasta ya sesini tamamen kaybeder ya da belirgin ses kısıklığı duyar. Semptom, inflamatuar sürece dahil olan ses tellerinin yakınlığıyla açıklanır.

Dikkat edin! Özellikle çocukluktaki larinks iltihabı tehlikelidir. Çocuğun boğazının anatomisinin özellikleri nedeniyle, yanlış bir oluk gelişir ve nefes almayı durdurur.

larinks doğrudan nefes borusu içine geçtiği için, daha sonra (larenks + trakeal inflamasyon iltihabı) larenjitin sık rastlanan bir komplikasyondur Laryngotracheitis. Enfeksiyon derinleşirse, hasta bronşitle yüzleşir. Patojenlerin nazofarenkse yayılması ile anjina, rinit ve sinüzit olasıdır.

Soluma nasıl çalışır?

Larenjitli bir hastada teneffüs edildiğinde:

 • larinks ödemini giderir
 • boğaz, trakea, bronşları nemlendirir
 • iltihabı azaltır
 • balgam seyreltilmiş

Dikkat edin! İnhalasyonların yukarıdaki terapötik etkileri boğazla sınırlı değildir, fakat tüm hava yollarına uzanır. Böylece enfeksiyonun yayılmasını önler.

Birçok inhalasyon tipi vardır, ancak bunların her birinin prensibi aynıdır: ilaç süblimleştirilir veya püskürtülür ve daha sonra hasta tarafından solunur. Evde soluma yapılabilir:

 • özel aparat - nebulizatör
 • Buhar (hasta sıcak buhar solur) ısıtılmış sıvı içeren bir kap kullanarak

İnhalasyonun laringotrakitis ile tedavi edici etkisi, seçilen ilaca ve prosedürlerin sırasına bağlıdır.

Buhar inhalasyonu veya nebülizatör?

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim? Klasik inhalasyonlar, ilacın vaporizasyon ile süblime edildiğinde, larinksin pürülan inflamasyonu için önerilmez. Sıcak buhar ile solunum yolu boyunca yayılır sadece ilaç değil, aynı zamanda enfeksiyon. Çocuklarda sıcak buhar larenksin şişmesine ve yanlış krupın saldırısına neden olabilir.

Komplikasyonları önlemek için, akut larenjit ile bir nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilir. Solunan, kolayca solunan, ince bir dispersiyonda çözeltinin granül haline getirilmesinde kullanılan inhaler yöntemi, patojeni tolere etmez.

Nebülizörü tıbbi bitkilerin infüzyonları veya soğurmalarıyla teneffüs etmek mümkün mü? Hayır, homojen olmayan bir çözeltinin süspansiyonu cihazı devre dışı bırakacaktır. Ancak donanım prosedürleri için petrol çözümlerini kullanmak çok daha korkunç.

Dikkat edin! Larenjitli bir nebülizör ile yağ inhalasyonu yasaktır! İnce bölünmüş yağ süspansiyonu akciğerleri tıkar, iltihap ve ödemlere yol açar. Bu duruma lipoid (yağ) pnömoni denir, tedavi etmek son derece zordur, hastanın ölümüne yol açabilir.

Soluma için preparatlar

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne kadar etkilidir? Her şey hastalığın doğasına bağlıdır. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

 • Hidrokortizon çözeltisi üzerinde hazırlanan antibakteriyel ilaçlar
 • Balgamı sulandıran ve salgılatan ilaçlar
 • Azaltıcı solunum ve nemlendirici mukoza

Larenjitli bir nebülizör kullanmaktan mı? Doktor kesin randevuyu alacak. Soluma kullanan birçok ilaç var. Etkilerinden farklı olarak, alınan diğer ilaçlarla uyumlu olarak, spesifik kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Aşağıda çeşitli endikasyonlar için larenjitli bir nebülizörde inhalasyonlar için kullanılabilecek preparasyonlar yer almaktadır.

Lasolvan

Larenjit, laringotrakit ve solunum yollarının diğer iltihaplı hastalıkları ile lazolvanom ile inhalasyonlar, çift bir etkiye sahiptir:

 • Balgamı sulandırır ve çekilmesini teşvik eder
 • ödem rahatlatmak
 • Kullanım şekillerine bakılmaksızın antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek (tabletlerde, enjeksiyonlarda)

Bu ilaç, çocukların tedavisi için güvenlidir. Erişkin hastaların kompleks terapisinde etkilidir.

Nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar

Solunum zor olsa bile larenjit ile eufillinom ile inhalasyonlar yapmaz. İlk olarak, bu ilacın bronş spazmının giderilmesi için inhalasyonunun etkinliği büyük bir sorundur. İkincisi, laringotrakitis (veya larenjit) ile solunum yolu ile nefes almak, euphylin'in hareket etmediği laringeal ödemden kaynaklanır.

Larenjitli deksametazon, boğaz spazmının çıkarılması ve nefes alma rahatlığı için endikedir. İlaç hormonaldır, glukokortikosteroidlere atıfta bulunur, tüm vücuda etki eder. Sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir. Prosedür başına 1 ml kullanın. % 9 salin ile 4 ml'ye kadar seyreltin. Reçetesiz doktoru kullanmak yasaktır.

Dikkat edin! Deksametazonun kendi kendine uygulanması, Quinck'in ödemi olan anafilaktik şokla tehlikelidir. Çocuklarda kullanıldığında, hormonal bir ilacı büyüyen bir vücut içine sokmanın yararları ve riskleri değerlendirilir.

Berodual - komplike laringotrakeit ile inhalasyon için bir hazırlık. Bebeğin nefes almasını kolaylaştırarak bronkospazmı etkili bir şekilde giderir. Verimin terapötik etkisi 5-10 dakika içinde gelir. Bir doktor tarafından yönlendirilen dozaj.

Bir boğaz şişmesi tehdit ederse, yanlış bir tahıl tehdit ederse, epinefrin (epinefrin) ile inhalasyon uygulanır (bir doktorun gözetiminde ve reçetesinde!). Acil durumlarda nebulizör aracılığıyla epinefrin kullanmak, çocuk boğulmaya başladığında ve ambulans hala yoldadır.

Dikkat edin! Adrenalinin sadece solunum merkezini değil aynı zamanda kardiyak aktiviteyi de uyardığı anlaşılmalıdır. Ilacı kendiniz kullanmayın.

Yatıştırıcı ve nemlendirici çözümler: soda, tuzlu su, maden suyu

Bunlar hemen hemen hiç kısıtlama olmaksızın larenjitli çocuklara ve yetişkinlere inhalasyon için önerilebilecek üç çözümdür. Ses tellerini hafifletmek, ses sesinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Mukoza solunum yolunun nemlendirilmesi, vücudun hastalığın patojenleriyle etkili bir şekilde mücadele etmesini sağlar.

Larenjit sırasında salin (NaCl% 9) ile inhalasyonlar yetişkinlere ve çocuklara gösterilmiştir. Hava yollarını tüm uzunlukları boyunca yumuşatır ve nemlendirir. Akut semptomları etkili bir şekilde rahatlatın. İşlemlerin sayısı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İlaç hipoalerjenik, her yaştan hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Evde soda inhalasyonları, yetişkinlerde larinksin iltihaplanması için ilk yardım olarak mevcuttur. Tuz çözeltisi gibi, nefesi yumuşatırlar. Alkali etkisi sayesinde, bir nebülizatör ile soda inhalasyonları yumuşatır ve tükürür. Sert solunum, öksürük, ses kısıklığı ile tutulması önerilir. Çocuklar için bir soda kullanın ya da başka bir çözüm sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Solunumunuzu ve balgamınızı yumuşatmak için, mineral su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Narzan, Borjomi kullanıyorlar. Maden suyunu kullanmadan önce, karıştırarak veya çökelterek gazları temizleyin. Her işlem için, nebulizatör içine 3-4 ml maden suyu dökülür. Ön vücut ısısına ısıtılmalıdır.

Antibakteriyel ilaçlar

Enfeksiyonu önlemek için dioksin ile prosedürler reçete edilir. Solunduğunda, çözelti doğrudan etkilenen bölgeye girer ve terapinin tabletlerdeki ilaca kıyasla etkinliğini arttırır. Dioksin, seyreltilmeden,% 0.5'lik bir çözeltinin 1 ampulü için bir prosedür kullanılarak inhale edilir. Akut larenjitli çocukların inhalasyonu, bireysel bir şemaya göre bir doktor tarafından reçete edilir.

Flimucil, nebülizör yoluyla larenjit ile inhalasyon için etkili bir antibiyotiktir. Ek antibakteriyel haplar olmadan enflamatuar süreci baskılamak için kullanımı yeterlidir.

Soluma kuralları

 • Prosedürler için, sadece bu tür tedaviye yönelik farmasötik preparatlar kullanılmalıdır.
 • Talimatlarına göre nebulizer doldurun
 • Ağzınızı solumak, ekshaling
 • Doktor farklı bir rejim atamamışsa, prosedür süresi 10-15 dakikadır.
 • Bir öğünden 1,5 saat sonra bir nebülizör ile tedavi edilmeli ve fizikten sonra 0.5 saatten daha erken olmamalıdır. yükler
 • Tedaviden sonra 40 dakikada yiyip içebilirsiniz.
 • İlacı boşaltabilmek için, aksi belirtilmedikçe, tuz çözeltisi veya Borjomi ile mümkündür.

Prosedürleri yapmak yasaktır:

 • Yüksek sıcaklıkta
 • Bir yaşına kadar çocuklar
 • Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, ilaçlara alerjik reaksiyonlar
 • Solunum yetmezliği olan hastalar, akut dönemde astım

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim?

Larenjit, trakea ve boğazın submukozal ve mukoza tabakasında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Bu hastalığın nedeni soğuk, boğmaca, kızamık, bademcik iltihabı ve rinittir. Larenjit, hipotermi, ligament aşınması, sık sık sıcak içecek kullanımı ve sigaraya bağımlılık gibi faktörlerle de tetiklenebilir. Bir çocukta larenjit nasıl tedavi edilir? Tüm hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, doktorlar hastalarına etkili bir yöntem - inhalasyon reçete eder.

fayda

Soluma prosedürü, ilaç maddesinin gerekli kısmını ağız ve burun ile solumayı içerir. Solunan madde partiküllü madde olarak sunulabilir veya suda çözülebilir. Hepsi, böyle bir tedaviden hangi etkinin alınacağına bağlıdır.

Çocuklarda ve yetişkin vücudunda inhalasyonların olumlu etkisi, larinks ve orofarenksin anatomik ve fizyolojik olarak ayrılması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Boğazdaki durulamaların bir sonucu olarak, hiçbir tıbbi madde girmez.

Bir kişi gırtlak içine yabancı bir nesne alırsa, o zaman şiddetli öksürük başlar. Bir kişiyi boğulmadan koruyan koruyucu bir reflekstir. Buhar ve küçük aerosollerin larinks reseptörleri üzerinde rahatsız edici bir etkisi yoktur, bu nedenle terapötik amaçlar için kullanılabilirler. Larenjit ile inhalasyon aşağıdaki etkiyi yapabilir:

 • balgamı seyreltmek için;
 • inflamasyonu ve şişliği gidermek;
 • mukoza zarlarını yumuşatır;
 • tüm bakterilerin üstesinden gelmek için;
 • Lokal bağışıklık mukozasını arttırır.

Video larenjit ile inhalasyonları anlatıyor:

Günümüzde, inhalasyon yoluyla larenjit tedavisi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Her şey bir doktorun hastaya ne tür bir reçete yazdığına ve bu tedaviden ne gibi bir sonuç beklediğine bağlıdır. Larenjit ile, aşağıdaki inhalasyonu yapabilirsiniz.

Hidrokortizon ile

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne ile? En etkili ve popüler ilaç hidrokortizon kalır. Çoğu zaman bir nebulizer kullanarak inhalasyon yoluyla larenjit tedavisinde kullanılır. Hidrokortizonun pozitif bir etkisi vardır ve larinks mukozası şişmeyi, sıvılaşmayı engeller, iltihabı giderir ve interferonun vücudu terk etmesini önler, bu da vücudun koruyucu işlevlerinin orijinal konumlarında kalmasına neden olur.

Herhangi bir ilaç gibi, hidrokortizon alımı çok dikkatli ve doktor reçetesi ile tutulmalıdır. Larenjit ile inhalasyon için, 3 ml salin başına 25 ml'lik bir miktarda çözülmelidir.

Pulmicort

İnhalasyon için Pulmicort kullanıyorsanız, larinks ve bronşların şişmesini azaltabilirsiniz. Bu preparat, balgam ve tükürük üretimini azaltan, solunum yollarının reaktivitesini azaltan bir süspansiyon şeklinde sunulur. 6 aya kadar olan çocuklarda dozaj günde 0.25-0.5 mg, yetişkinler ve günde 1-2 mg olan hastalar içindir.

Berodual ile

Bu inhalasyon çözeltisi, bir hazırlayıcı veya ek ajan olarak kullanılmalıdır. Lazolvan ile kombine edildiğinde, verim mükemmel bir etkiye sahiptir. Bu tedavinin bir sonucu olarak, pasajları bronşlara genişletmek ve balgamı hızlıca çekmek mümkündür. Bir ilacı kullanmanın temel avantajı, pediatride kullanılabilmesidir.

Naftisin ile

Naphthyzine şişmenin üstesinden gelmeye yardımcı olan, kullanımı kolay ve ucuz bir ilaçtır. Bir kural olarak, burun tıkanıklığını ortadan kaldırmak için bir çare olarak reçete edilir, ancak birçok doktor larenjit ortadan kaldırabilir içinde özellikleri bulduk.

Naphthyzine zayıf bir anti-inflamatuar etki ile vazokonstrüktif bir ilaçtır. Uygulamak, larinksin şişkinliğini gidermeniz gerektiğinde, sadece bir doktora danışmaktır.

yağ

Yağ inhalasyonlarının kullanılmasıyla, solunum sisteminde güçlü bir koruyucu film oluşturmak mümkündür, bu sayede boğaz mukusu zararlı maddelerden korunacaktır. Aşağıdaki yağlar yatıştırıcı, bakterisit ve yara iyileştirici etkiye sahiptir:

Buhar inhalasyonları geniş bir kaynar su kabı üzerinde yapılmalıdır. Prosedür süresi 5-8 dakikadır. Hastada vasküler bozukluklar varsa, uyku rahatsız edilir, eksitabilite artar, o zaman doktor ona soğuk inhalasyon önerebilir.

Manipülasyonun gerçekleştirilmesi için, bir su şişesi içine birkaç damla yağ konulması gerekir. Bundan sonra, birkaç nefes alın ve kabı burnuna doğru kaldırın.

Soda ile

Soda, çok fonksiyonlu bir üründür. Çeşitli rahatsızlıkların varlığında hastanın durumunu hafifletebilir. Eğer larenjit ile soda ile inhalasyon yaparsanız, o zaman şifalı otlar, tuz ekleyebilirsiniz.
Daha rahat bir işlem için, kalın bir kâğıt tüpü yapmaya, ağzınıza aldırmaya ve boğazınızdaki buharı çekmeye değer. Bir soda çözeltisi hazırlamak için, spoon tatlı kaşığı alın ve bir bardak su içinde çözün.

Lazolvanom ile

Lazolvan çeşitli şekillerde üretilebilir: tabletler, şurup ve çözelti. Bu son form, larenjit ile inhalasyon için aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tedaviyi küçük hastalar için kullanırsanız, ambroksol, sodyum klorür, sitrik asit içeren birçok ilaç için mükemmel bir ikame olacaktır.

Bu ilacın ana avantajı, hızlı bir etkiye sahip olmasıdır. İnhalasyon damlacıkları ile üretilir, bronşların duvarlarına anında yerleşmeye başlar ve balgam oluşumunu etkili bir şekilde uyarır. Lazolvana'nın etkisi altındaki epitellerin ilerleyen hareketleri, balgamın çıkışa hızlı ilerlemesine katkıda bulunur.

Sikloferon ile

Bu ilaç, akut larenjit gibi bir rahatsızlık ile terapötik ve profilaktik amaçlar için aktif olarak kullanılan immünomodülatörler anlamına gelir.

Cycloferon, inhalasyonlar için özel bir preparat değildir. Enjeksiyonlar için kullanılır. Fakat pratikte, inhalasyon sırasında ilacın olumlu etkileri vakaları olmuştur. Bu amaçlar için, ilacın ampul al ve 4 ml salin içinde seyreltin. Tedavi prosedürlerinin sayısı günde 1 olmalıdır. Terapatik kurs - 10 gün. Birkaç saat sonra inhalasyondan sonra, hasta sıcaklıkta hafif bir artış yaşayabilir.

Adrenalin ile

Bu tür bir inhalasyon, hastanın gırtlakın güçlü bir şişkinliği ile acil yardım sağlamasına izin verecektir. Bunun nedeni, adrenalinin güçlü bir antialerjik ajan olmasıdır. Ciddi öksürük nöbetleri sırasında kullanılması önerilir.

Tuzlu çözüm

Tuzlu çözelti kullanıldığında, mukoza zarını geri yüklemek mümkündür. Bu nedenle, bu ilaç öksürük, soğuk tedavisinde büyük talep görmektedir. Bu sürecin hızlanması için hastalığın akut fazında ve iyileşme anında salin etkinleştirilmesine izin verilir.

Deksametazon ile

Yetişkinler için deksametazon ile inhalasyon prosedürlerine izin verilir. Çocuklara gelince, sadece akut enflamatuar süreçler meydana geldiğinde aşırı durumlarda bu tedavinin uygulanması gereklidir. Sunulan ilaç hormonal anlamına gelir, bu nedenle inhalasyonların bir haftadan daha sık yapılması önerilmemektedir.

Çocuklar için Ingalyaia

Larenjitin küçük hastalarda böyle bir tedavisi, aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. İlaç ve preparatlarla dolu bir kap kullanın.
 2. Dar ve uzun bir ağzı olan sıradan bir çaydanlık kullanarak.
 3. Özel bir cihaz - inhaler ve nebülizatör kullanma.

Burada furatsilinin anjinle yardımcı olup olmadığını okuyabilirsiniz.

Tedavi yöntemi ve ilaç ile kesin bir saptama için, hastalığın doğası ve formu, bebeğin yaşı, kronik hastalıkların varlığı, kalıtsal ve alerjik reaksiyonlar dikkate alınmalıdır. İnhalasyon için nebulizer kullanıyorsanız, patolojik sürecin seyrini önemli ölçüde kısaltmak mümkündür. Cihaz uyurken bile cihazı kullanabilirsiniz.

Genellikle bir Omron inhalasyon cihazında kullanılır.

Buhar inhalasyonlarının uygulanması için, sadece ilaçların değil, aynı zamanda şifalı bitki ve meyvelerin deşifre edilmesi gereklidir, uçucu yağlar ilave edilmelidir. Daha sonra prosedürü güçlendirebileceksiniz.

Hangi inhalasyon varyantını seçerseniz seçin, kullanmadan önce bir uzmana danışın. Çocuğun “zayıf noktaları” nı tanımlayabilecek ve bireysel özellikleri göz önünde bulundurarak ona bir tedavi önerebilecektir.

Bağlantı, çocuklarda larenjit halk ilaçlarının tedavisini anlatmaktadır. Larenjit tedavisi çok karmaşık ve uzun bir süreçtir. Solunumun iyileşme süreci üzerinde çok olumlu etki. Çeşitli ilaçlar, otlar ve yağlar, kullanılmaları için kullanılabilir. Her şey hastalığın biçimine ve inhalasyon prosedürlerinin yapılma şekline bağlıdır. Belki de larenjit ile ses kaybının tedavisi ile ilgili bilgilerden yararlanacaksınız. Link altında, bulaşıcı veya larenjit okumak mümkün mü?

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir. Geleneksel olarak, prosedür sıcak sudan buhar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem hala boğazda enfeksiyöz odak ile mücadele için etkili bir ilaç olmayan bir araç olarak kabul edilir. Buna ek olarak, inhalasyonlar artık bir nebulizer ile mevcut.

Larenjitli bir nebulizatör kullanmanın yararları

İlacın ince bir şekilde dağılmış halde püskürtülmesi, bronşiyal astım, bronşit, rinitin tedavisi için etkili bir prosedürdür. Bu prensip, eczaneden satın alınabilen antiseptik spreylerin işinin altında yatan bir prensiptir. "Nebulizörler" adı verilen modern cihazlar, ince bir şekilde ilaç püskürtme prensibini kullanarak bir kompresör veya ultrasonik inhalatör sağlar. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • İlacın en küçük parçacıkları en iyi mukoza tarafından emilir;
 • Cihaz, ilaçları doğrudan larenksin iltihaplı bölgelerine iletmenizi sağlar;
 • Birkaç sprey teneke kutu satın almak gerekli değildir, sadece ilaçlar gereklidir;
 • Cihaz, sprey partiküllerinin büyüklüğünü, ilacın solunum sistemine nüfuz etme derinliğini (küçük partiküller daha derinden nüfuz eder) etkilemesine izin verir;
 • Antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar sprey olarak satılmaz - bu durumda nebulizerin kullanılması etkili bir şekilde tedavi edilmesinin tek yoludur.

İnhalasyon performansı için kurallar

Nebulizatör küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyon yapmak aşağıdaki algoritmayı içerir:

 1. 2-5 ml preparasyona bağlı olarak inhalasyon çözeltisi ile ilaç için kabı doldurun;
 2. tüpü nebülizatöre bağlayın ve tüp maskesini takın;
 3. Cihazı açın ve ortalama ilaç dağılım seviyesini ayarlayın;
 4. (Biz akciğerlerin derinliklerine nüfuz ilaç gerekmez) duraklama nefes verirken olmadan, yüz maskesi basar ve düzenli sığ nefes (öksürük değil) yapmak;
 5. 15 dakika tekrarlayın;
 6. Prosedür bittikten sonra ilaç şişesi, tüp ve maske su ile yıkanır ve normal şekilde kurutulur.

İşlemden bir saat sonra, içmekten ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

Larenjit ile nebulizer için etkili inhalasyon ilaçları

Tıbbi preparatların teneffüsleri doktor reçetesine göre günde 2 ila 5 kez yapılır. Kullanılan ilaçlar 4 grup ile temsil edilmektedir:

 • Mukolitik eylemin preparatları;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve adenosinerjik ilaçlar;
 • antibiyotikler;
 • antiviral ajanlar.

Larenjit için kullanılan mukolitikler, eczanelerde satılan asetilsistein veya ambroksole dayalı hazır solüsyonları içerir:

 • 5 ml - 1 g asetilsistein ampullerinde% 20 asetilsistein (seyreltilmeden bir inhalasyon için ampülün yarısını kullanın);
 • 3 ml ampuller içinde flumutil - 0.3 g asetilsistein (seyreltilmeden bir prosedür için tüm şişeyi kullanın);
 • Ambroksol veya Lazolvan (2 ml su veya tuzlu su çözeltisi başına 2-3 ml).

Larenjit akut atağı ile birlikte, laringeal lümen önemli bir daralma ile birlikte, anti-inflamatuar glukokortikosteroidler ve adenosinerjik ajanlar kullanılır:

 • Çözelti Eufillina% 2.4 10 ml (dozaj ve konsantrasyon atama doktoru, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir);
 • Deksametazon 1 ml (bir doktor tarafından reçete edilir, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir).

Virüsler ve bakteriler larenjit için eşit derecede sorumludur. İlk durumda, ikinci antibiyotiklerde antiviral ilaçlar kullanın:

 • İnterferon tozu (1 ampül tozu 5 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde çözülür);
 • ampullerde gentamisin (3 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde seyreltilmiş 1 ampul);
 • 5 ml ampullerde% 0.5'lik bir çözelti içinde dioksin (seyreltilmeden bir seferde 5 ml'ye inhale edilir)

Soluma karışımlarının hazırlanmasındaki çözelti, sıradan kaynamış su ile değiştirilebilir.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Çocuklar için güvenli mukolitik ajanlar olarak kabul edilir. Asetilsisteine ​​dayalı preparatlar, yetişkinler ile aynı dozajda solunmaktadır. Ambroksol, Lazolvan - günde 1-2 kez bir karışımda ilacın en fazla 2 ml.
Hormonal antienflamatuar ve adenosinerjik ilaçlar dikkatli ve sadece doktor reçetesiyle kullanılır. Aynı antibiyotik ve antiviral ilaçlar için de geçerlidir.

İnhalasyon kullanımı için tercih edilmeyen preparatlar

Bir nebulizatör yardımıyla herhangi bir tıbbi aracın solunması konusunda kesin olmayan yasaklar mevcut değildir. Cihazın verimliliğini korumak için, bileşimde büyük parçacıkların yanı sıra yağ çözeltileri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Cihazı tıkayabilir ve fırlatma etkinliğini azaltabilirler. Evdeki infüzyonları otlar üzerinde solurken, ağır ve büyük partiküller olmadan mümkün olan en temiz fraksiyonu elde etmeniz gerekir.

Geleneksel olarak, birçok kişi hala inhalasyon ve durulama için en iyi araçlardan birinin kabartma tozu olduğuna inanmaktadır.

Uzun süren bir sanrı olarak kabul edildi: soda, hafif bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak tahriş edici etkisi bakterisidaldan çok daha büyüktür.

Halk ilaçları ve inhalasyon tarifleri

Doğal mineralli su, geleneksel olarak solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tam olarak larenjit için geçerlidir. Herhangi bir su - hidrokarbonat, sodyum, kalsiyum, sülfat, hidrojen sülfür - uygundur. Tüm gazlar temizlenene kadar gazlı su tutulmalıdır. Doğal su içinde bulunan tuzlar, mineraller, mikro ve makro elementler nedeniyle, bu gibi inhalasyonlar hafif bir anti-enflamatuar, antiseptik ve rejenere etkiye sahiptir.

Diğer etkili araçlar arasında, not edilmelidir:

 • Rotokan bitkilerinin farmasötik su-alkol ekstraktı (1 çay kaşığı 100 ml su veya tuzlu su çözeltisine oranla);
 • Anti-enflamatuar etki (inflame, caltsula, coltsfoot, papatya çiçeği, meşe kabuğu) otlar üzerinde infüzyon;
 • antiseptik aksiyonun sebze infüzyonları (St. John's wort, okaliptüs, kekik yaprakları, ıhlamur çiçekleri);
 • balgam söktürücü özellikli infüzyonlar (termopsis, sığırkuyruğu, çam tomurcukları, adaçayı, tel);
 • suyu Kalanchoe (5 ml su için 1 ml su);
 • bal ve propolis çözeltileri (1 tatlı kaşığı bal, 40 ml su veya 1 tuzlu su çözeltisi başına 1 g propolis).

Bitkisel ilaçlar ile inhalasyon günde 5 defaya kadar yapılabilir.

ihtiyati tedbirler

Larenjit ile inhalasyon yararlı ve hoştur, hastanın durumunu kolaylaştırır, mukus larenksinin tahrişini rahatlatır. Hatta çocuklar bile, nebülizer tedavisi ile birkaç kez denedikten sonra, uğultu aparatına sempatik olurlar.

Larenjit ile inhalasyon yapmak, tedavi karmaşık bir doğada olması gerektiğini unutmayın: bir nebulizatör tedavi edilemez. Bu cihaz her derde deva değildir ve kalifiye tıbbi yardımı yerine koyamaz.

antibiyotikler, anti-inflamatuar steroid ve yan etkilere neden olabilir veya belirli bir durumda etkili olmayabilir diğer ilaçların bağımsız uygulama kaçınmalıdır tedavi nebulizer zarar vermemek amacıyla.

Fitonastoyami ile de dikkatli olmalı. Sebze güvenli bir araç anlamına gelmez. Bitkiler, bazı insanların hoş olmayan duyular ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği maddeler içerir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı ile solunum

Boğaz ağrısı, birçok insanın bildiği bir sıkıntıdır. Boğazdaki çoğu ağrılı sendrom, soğuk ve viral hastalıklar ile ortaya çıkar. Ağrı, sadece rahatsızlığa neden olmakla kalmayan, aynı zamanda hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştiren inflamatuar süreçten kaynaklanır.

Bademciklerin lacuna evde nasıl yıkar

Lacunas - bademcikler içinde yer alan kanallar (lümenler, "cepler"). Üst solunum yolu hastalıkları sırasında, lökositler, gıda partikülleri ve patojenik bakteriler lakunada birikir.