Loading

Larenjit ile inhalasyon

Larenjit, her yaştan insanı etkileyen, ancak özellikle çocuklar için tehlikeli olan, gırtlak ve ses tellerinin enfeksiyöz, daha sıklıkla viral bir hastalığıdır. Larenjit tedavisinin en iyi yolu inhalasyon olup, ilacın doğrudan iltihaplanma odağına verilmesine yardımcı olur.

İnhalasyon yöntemleri

Larenjit ile, ilaçlar bir buhar inhaleri veya bir nebulizer ile solunur. Akut larenjitde, inhalasyonlar nebülizör yoluyla gösterilir ve kronik inhalasyonlar da hastalığın kronik seyri için kullanılır.

Bununla birlikte, larenjit ile buhar inhalasyonlarının yapılması, nebulizer ile tıbbi solüsyonları teneffüs etmekten daha az etkilidir.

Isıtılmış ıslak buhar mukoza ve ses telleri üzerinde tam bir terapötik etki uygulamak için, larinkse ulaşamaz.

Larenjit ile inhalasyon için evde bir tencere kullanımı etkisizdir. Ev ilaçları, özellikle çocukların tedavi edilmesi sırasında, solunum yolu yanıklarının yüksek riski nedeniyle kullanılmamalıdır.

Nebülizör ile inhalasyona ek olarak, larenjit ile buhar inhaleri, örneğin Geksoral, Colustan gibi antiseptik maddeler içeren dozlu aerosoller kullanılır.

Kontrendikasyonlar

 • İlacın alerjik olmadığından emin olmanız gerekir.
 • Prosedürü yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı ritmi ile takip etmeyin.
 • Buhar inhalasyonları, pürülan sinüzit, otitis, angina ile tedavi edilemez.
 • Yüksek sıcaklıkta, hasta bir nebülizatör için buhar inhalasyonlarını önermez - vücut sıcaklığındaki 38 dereceyi aşan prosedürler uygulamayın.

4 yaşın altındaki çocuklar laringospazm tehlikesi nedeniyle buhar prosedürlerine maruz kalmazlar. Çocuklarda laringospazm tedavisi hakkında daha fazla bilgi, "Laringospazm" makalesinden yapabilirsiniz.

Inhalasyonların özellikleri

 • Prosedürün süresi 5-10 dakikadır.
 • 24 saat içinde ilaçla 3'ten fazla inhalasyon yapamazsınız.
 • Birkaç ilaç reçete edildiğinde, önce bronkodilatörler ile tedavi edilir, daha sonra işlem mukolitikler, daha sonra antiseptikler ile yapılır, antibiyotikler solunur.
 • İlaçları seyreltmek için sadece ilaç salin kullanabilirsiniz.

Nebulizer ile inhalasyon için hazırlıklar

Larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon için, ilaçlar kullanılır:

 • inceltme balgam - Lazolvan, saline, kabartma tozu;
 • antiseptikler - Miramistin, Hexoral, Dioxydin;
 • anti-inflamatuar etkime sahip fitopreparasyonlar - Rotokan, Klorofililtil, Tonsilgon H;
 • hormonal preparatlar - glukokortikosteroidler Hydrocortisone, Prednisolone, Pulmicort, Fliksotid;
 • adrenerjik ajan - adrenalin.

Antiinflamatuar aktivite ile larenjit phytopreparations tedavisi için kullanılır - Rotokan, Klorofililpt.

Bir anti-enflamatuar ajan olarak, naftizinin vazokonstrüktif damlaları kullanılabilir. Onları nebulizör yoluyla inhalasyona tabi tutunuz, mutlaka 5 ml% 0.05 Naftizine salin 1 ml seyreltiniz.

Larenjitli nebülizör yoluyla hormonal ilaçların inhalasyonlarının sadece seyreltilmiş solüsyonlarla yapılabileceği unutulmamalıdır. Glucocorticosteroids, saf formda inhalasyon ile epinefrin şoku neden olabilir.

Çocuklarda şiddetli larenjit, güçlü havlama öksürüğü, laringospazmın tehlikeleri, inhalasyonlar Pulmicort ile bir nebulizatör tarafından gerçekleştirilir. Inhalasyon nasıl yapılır, larenjit ile farklı yaşlarda çocuklar için hangi dozları kullanmak, Pulmicorta kullanarak özellikleri ve yöntemleri açıklayan makaleden öğrenebilirsiniz.

Adrenalin (Epinefrin)

Tıbbi uygulamada, adrenalinin sentetik bir analoğu olan Epinefrin kullanılır - hormonal bir madde, aşağıdakileri sağlayan bir nörotransmiter:

 • merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi;
 • hipotalamik-hipofiz-adrenal sistemin hormonlarının sentezine etkisi aktive;
 • laringeal mukoza üzerinde vazokonstrüktör, anti-ödematöz etki;
 • anti-alerjik, anti-inflamatuar etkisi.

Adrenalin, laringospazmın gelişimini tehdit eden akut durumlarda çocukları teneffüs etmek için kullanılır. Epinefrin ile yapılan prosedürler, yanlış bir tahıl olarak larenjit gibi ciddi bir komplikasyonu önleyebilir.

Çocuğun yatmadan öksürük havlayan işkence ve gece bebek boğmaya başladı, derhal "ambulans" dediğimiz ve sağlık çalışanlarının gelmeden önce bir püskürtücü vasıtasıyla hastaya epinefrin inhale edilmelidir.

epinefrin (adrenalin) larinjit, gırtlak spazmı tehdit almak şişe ve madde ile solunması için 5 mi tuzlu su içinde seyreltilir. İlaç, yüksek aktivitesi, kalp atımını hızlandırma yeteneği nedeniyle sürekli olarak kullanılamaz.

deksametazon

Hormonal ilaç Dexamethasone, anti-ödem, anti-inflamatuar, anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Bu hormonal ajan, lümenini daraltma tehlikesi olan laringeal mukozanın ifade edilen ödemi ile solunur.

Nebulize çocuk Elde edilen çözelti 4 ml inhalasyon için kullanıldığında, 6: Laryngitis deksametazon ile teneffüs yapmak için, ilaç 1 şişe, tuzlu su ile 1 seyreltilir.

hidrokortizon

Hidrokortizon - bir steroid ilaç, anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Laringospazm tehdidi reçete edildiğinde, Kombine preparat Hydrocortisone-Richter.

Bu ilaç, hızlı bir şekilde ağrıyı hafifleten lidokain-lokal bir anestetik içerir. Larenjit ile Hydrocortisone ile inhalasyon yapmak için ilaç salin solüsyonu ile seyreltilir.

Lidokain, özellikle kuru öksürük ile bağımsız inhalasyonlar için kullanılabilir. Prosedür için% 2'lik bir lidokain solüsyonu kullanılır.

prednisolon

İlaç Prednizolon glukokortikosteroid hidrokortizonun sentetik bir analoğu olup, bir anti-enflamatuar, immünosüpresif etkiye sahiptir. Prednizolon aktif olarak metabolizmaya katılır, elektrolit dengesini etkiler, vücuttaki suyu geciktirir.

Prednizolon sadece doktor tarafından reçete edildiği gibi kullanılabilir, reçete edilen dozu, tedavi sürecinin süresini geçmez.

Lasolvan

Lazolvan, Bromhexine, boğazda, trakeadaki enflamatuar sürecin neden olduğu kuru öksürük için reçete edilir. Balgamın yetersiz atılımı durumunda bu grubun ilaçları daha çok bronşit için kullanılır.

Larenjit ile birlikte, Lazolvanın anti-ödem etkisi vardır, kuru öksürüğü yumuşatır, balgamı seyreltir, atılımını artırır. İlaç, çocuklarda nebülizör yoluyla inhalasyonlar için kullanılır, eşit parçalarda larenjit salin ile seyreltilir.

tuzlu

Tuzlu çözelti,% 9 ortak tuzu içeren bir sulu çözeltidir. Bu konsantrasyon, kandaki sodyum klorür içeriğine karşılık gelir.

Soluma yolu, solunum yollarının her türlü iltihabında yararlıdır. Prosedürün bir sonucu olarak mukus larenks, trakea ve bronşlar nemlendirilir ve sofra tuzu varlığı iç zarlardaki şişmeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Buhar inhalasyonları

Çocuklarda larenjit ile buhar inhalasyonu sadece oda sıcaklığında buharla yapılabilir. Daha yüksek bir sıcaklıkta, larinksin daralma olasılığı artar ve laringospazm riski artar.

Buhar inhaler ile İnhalasyon adaçayı, papatya, kekik süzülmüş infüzyon ile yapılabilir, bitkisel Rotokan, Chlorophyllipt, kabartma tozu kullanın. Çocuklar için yağlı inhalasyon, alerjik reaksiyon riski nedeniyle tehlikelidir.

Özellikle küçük çocuklarda inhalasyon için otlar koleksiyonları kullanılması tavsiye edilmez. Çeşitli aktif bileşenlerin kombinasyonu, larenjitli çocuklarda çok tehlikeli olan mukozal ödemi yoğunlaştırabilir.

Larenjit sütü ile 4 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek daha az riskli değil, tatlım. Bu ürünler ayrıca alerjiye neden olabilir. Sitedeki çocukların tedavisine de özel bir makale yazılıyor: "Çocukları öksürmek için araçlar".

2 gün boyunca tedavi hastada iyileşme görülmezse, kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek gerekir. Laringospazm tehlikesi, özellikle çocuklarda, bağımsız olarak tedavi edilemezse, hemen bir doktora başvurmalısınız.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon: endikasyonlar ve etkinlik

Virüs veya patojenik mikrofloranın neden olduğu larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır. Akut fazda larenjit tedavisi tüm kurallara göre yapılırsa, sekiz ila on gün içinde tam bir iyileşme olur.

İlaç tedavisine ek olarak, gırtlak iltihabı ile, yerel terapi reçete edilir - larenjit ile inhalasyon, yardımı ile yapılması önerilmektedir nebulizatör.

Larenjit için inhalasyonlar daha faydalıdır

Bir yetişkin veya bebek gırtlak iltihabı geliştirirse, inhalasyonlar aşağıdaki eylemleri verir:

 • Larinksin şişmesi yavaş yavaş azalır;
 • Tıbbi buharların solunması sayesinde farinks ve larinks mukozası nemlendirilir;
 • mukusun sıvılaşması;
 • hormonlar veya bronkodilatör ilaç (endikasyon) oluşan bir çözelti tatbik bronko- ve laringospazma gelişimini engeller;
 • antibakteriyel ve mukolitik etki;
 • hasarlı dokular daha hızlı iyileşir;
 • Hastalığın semptomlarında azalma (ses kısıklığı, ağrı, tahriş).

Hastalığın akut fazında inhalasyon tedavisi belirgin bir terapötik etki sağlar. İnflamasyon semptomları vokal kordların aşırı yüklenmesinden kaynaklanıyorsa, bunu düzeltmek için birkaç prosedür yeterlidir.

Laringitis nebulizer ile inhalasyon aşağıdaki inflamasyon formlarında reçete edilir:

 • larenjitin atrofik formu;
 • akut;
 • hipertrofik
 • Catarrhal doğanın kronik bir formu.

Buhar ile solunması, sadece hastalığın viral etiyolojisi ile reçete edilmesi önerilir. Ancak hastalık bakteriyel bir enfeksiyona neden olursa, akut inflamasyonun azalmasından sonra buhar inhalasyonlarına sadece yardımcı bir tedavi olarak izin verilir.

Evde larenjit ile inhalasyon üç şekilde gerçekleştirilir:

 • bir nebulizer yardımıyla (alternatif olarak başka bir tipte bir inhaler uygundur);
 • tıbbi solüsyonun döküldüğü bir tencere yardımıyla;
 • su ısıtıcısı ve kağıt nozulu kullanarak.

Prosedürleri uygulama yolunun seçimi, hastalıkların özelliklerine bağlıdır. Ancak inhalasyonu özel bir cihaz yardımıyla yapmak daha kolay ve daha kolaydır. Larenjitli nebulizer ile inhalasyon, ilacın farenks ve larinksin iltihaplı kısımlarına kolayca düştüğü için hızlı bir terapötik etki sağlar.

Bir nebulizer ile inhalasyonlar nasıl yapılır

Nebülizeriniz varsa, prosedürler evde yapılabilir. Bu özel cihazın etkisi, trakea ve solunum sistemine giren ilaçların bir sonucu olarak ultrasonik spreylemeye dayanmaktadır.

Esas olarak inhalasyonlar larenjit için çocuklara bir nebülizör tarafından reçete edildiği için, bir çocuğun maskesi cihazın içine dahil edilir. Çocuklar uyku sırasında bile solunabilir. Ancak, yerel bir tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmayı unutmayın. Kulak burun boğaz uzmanı larenjitin doğasını belirleyecek ve bu prosedür için bir ilaç reçete edecektir.

Bir nebülizer nasıl kullanılır:

 • Soluma, yemeklerden 1 saatten daha erken yapılmaz.
 • İşlemden önce ve sonra sigara içmeyin.
 • İşlem oturma pozisyonunda gerçekleştirilir, hasta her zamanki gibi (derin değil) nefes alır ve konuşmaz. Baş dönmesi veya şiddetli öksürük varsa, yirmi ila otuz saniye boyunca kesilmesi tavsiye edilir.
 • Solüsyona hormonlar dahil edilirse, işlemden sonra ağız iyice durulanır.
 • Soluma için kullanılan preparatlar ortam sıcaklığına kadar ısıtılmalıdır. İlacın hazır bir çözeltisi buzdolabında saklanabilir (en fazla 24 saat).
 • İşlemden sonra, cihazın tüm parçaları kaynatılmış suyla durulanır ve alkolle dezenfekte edilmelidir.

Larenjit ile inhalasyon için kullanılan preparatlar

Larenjit nebulizer ile inhalasyonlar için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Balgam seyreltici ilaçlar: ambrobene, Lasolvan, Mukolvan ve benzeri. Sonuç balgam ve öksürük yumuşatmasının seyreltilmesiyle elde edilir. Lokal terapiye ek olarak balgam klerensi elde etmek için amroksol, Bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilir (gün boyunca en az 3 litre).
 • Alkali çözeltiler: maden suyu maden sodası veya Essentuki, yanı sıra tuzlu çözelti. Larenjit bu fonların kullanımında çok faydalıdır. Alkali solüsyonları boğaz ve üst solunum yollarını yumuşatır ve nemlendirir, böylece hastalığın semptomlarını giderir.
 • Sistemik olmayan glukokortikoidler: Pulmicort, hidrokortizon, deksametazon. Bu ilaçlarla nebulizerin inhalasyonu alerjik rinit veya yalancı krupalı ​​çocuklar için reçete edilir. Ancak doktor, hastalığın etyolojisini belirledikten sonra hormonal tedavi reçete etmelidir.
 • antibiyotikler: Fluimucil. Bir antibiyotik kullanımı ile inhalasyonlar, bakteriyel larenjit için reçete edilir. İlaç doğrudan iltihaplı bölgeler üzerinde hareket eder, bu nedenle pozitif etki, tabletler halinde sistemik antibiyotik alırken çok daha hızlı elde edilir.
 • Ile inhalasyonlar eufillin veya adrenalin Sadece bronko ve laringospazm için reçete edilir. Bir doktora danışmadan, özellikle çocuklukta uyuşturucu kullanımı kesinlikle yasaktır.
 • antiseptikler: Miramistin, furatsilin, Rotokan. İlaçlar anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir, hastalığın semptomlarını çabucak rahatlatır.

Nebulizör inhalasyonları için, özel nebulalarda üretilen hazır ilaçların kullanılması en iyisidir. İlaç sadece tuz çözeltisi ile seyreltilir (preparat için kaynamış su kullanımı kesinlikle yasaktır). Çözümlerin bileşiminin yanı sıra prosedürlerin süresi ve sıklığı, sadece bir doktor tarafından reçete edilir!

Larenjit ile inhalasyonların uygulanmasına kontrendikasyonlar

Larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • yüksek sıcaklık (380 üzerinde);
 • şiddetli kardiyovasküler patoloji, yanı sıra ciddi aritmi;
 • sık burun kanaması;
 • inhalasyonlarda kullanılan bileşenlere alerji;
 • bir yıla kadar çocuklar;
 • astımın alevlenmesi, solunum ihlali ile kendini gösterir.

Buhar inhalasyonlarında, daha birçok kontrendikasyon vardır. Örneğin, pürülan bir işlemin varlığında buharlama kesinlikle yasaktır. Ayrıca, bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu iltihapların buharlaşması da kontrendikedir. Ayrıca, yaşlı kişilerin ve 7 yaşından küçük çocukların buhara maruz kalmaları yasaktır.

Bir nebulizer kullanmanın faydaları

Bir nebülizör yardımıyla inhalasyonlar yapmak, aşağıdakileri vurgulamak istediğim bir dizi inkar edilemez avantajlara sahiptir:

 • İlaç doğrudan iltihap bölgelerine girer;
 • Küçük çocuklara bile (bir yıl sonra) başvurma izni verilir;
 • non-invaziv tedavi;
 • kolaylık ve kullanım kolaylığı;
 • solunum yollarındaki ilacın konsantrasyonu, diğer uygulama yollarındaki gibi iki kat daha yüksektir;
 • inhalasyon yoluyla vücuda giren ilaçlar kan dolaşımına girmez ve böbreklerin ve karaciğerin işleyişini etkilemez.

Özetlemek gerekirse, nebulizatörün evde ilaç dolabında her aileye sahip olması gerektiğini belirtmek isterim. Hayatında en az bir kez larenjit olmayan bir çocuğun karşılanması neredeyse imkansızdır. Ve larinksin akut inflamasyonu ile başa çıkmak için hızlı ve etkili bir şekilde inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ayrıca, bu cihazın yardımıyla yapılan prosedürler, larenjitin profesyonel bir hastalık olduğu öğretmenler ve şarkıcılar için önemlidir.

İnhalasyonların larenjit nebulizer ile ne yaptığı

Larenjit bugün yetişkinler ve çocuklar arasında en yaygın hastalıklar arasındadır. Şiddetli boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomları kolayca tanır. Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit atakları çeşitli yollarla tedavi edilebilir, daha sonra en etkili olanları nebülizör yardımıyla inhalasyon prosedürleridir.

Kullanımı kolay

Özel bir cihazınız varsa, nebulizatör gibi evde bu tür tedavi tedbirleri alabilirsiniz. Kullanması çok basittir ve ilacın püskürtülmesi sayesinde üst solunum yolunu ve trakeayı tedavi etmeyi başarıyor. Bir çocuğun maskesi cihazla birlikte verilmelidir.

Uyku sırasında bile küçük hastalara inhalasyon uygulayabilirsiniz. Larenjit ile tedaviden önce, inhalasyonlar talimatları dikkatlice okumalıdır. Yalnızca ilaç ve solüsyonların talimatlarında belirtilen nebülizöre kayıt olun, böylece larenjit ile inhalasyon ile ne yapılacağı sorusu kendi kendine yok olur. Soluma yapmadan önce, hastalığın doğasını belirleyin. Alerjik larenjit belirtileri burada açıklanmaktadır.

Gebe kadınlarda rinitin nasıl tedavi edileceğini anlatır.

Prosedür nasıl yapılır?

Prosedür için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 1. Enhalasyondan en az 60 dakika sonra inhalasyon yapın.
 2. Tedaviden önce ve sonra sigara içilmesi yasağı vardır.
 3. Terapötik prosedür sırasında, hasta otururken ve ses çıkarmadan poz almalıdır. Tedavi sırasında bazı insanlar derin nefes almaya başlar, bu da baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmanın oluşumuna katkıda bulunan hiperventilasyona neden olur. Prosedür sırasında rahatsızlık hissederseniz, inhalasyonu yarım saat kadar kesmeniz gerekir.
 4. Larenjit tedavisi için, yüz maskesi ile inhalasyon yapmak gereklidir, solunumunuzun pürüzsüz ve sakin olduğundan emin olun.
 5. Hormonal ilaçların kullanıldığı prosedürden sonra, ağzınızı kaynamış su ile durulayın.
 6. İnhalasyon için hazırlanan tıbbi çözüm, inhalasyondan hemen önce uygulanmalıdır. Bazı çözümlerin buzdolabında saklanmasına izin verilir, süre 1 günü geçmemelidir.
 7. Tedavi prosedüründen sonra, nebülizörün tüm öğelerini dikkatlice temizlemeye ve alkolle dezenfekte etmeye değer.

Video larenjit nebülizör ile inhalasyonları anlatıyor:

avantajları

Sunulan cihazı kullanarak inhalasyonun ana avantajları şunları içerir:

 1. Solunum yolunda, tıbbi madde, ilacın başka uygulama yöntemlerinin kullanılmasından 2 kat daha fazla miktarlarda çöker.
 2. Tıbbi çözüm, pozitif etkisini doğrudan etkilenen organ üzerinde uygular.
 3. Çocuklar için çok sorunlu olan enjeksiyonları, damlalıklara gerek yok.
 4. Bebekler için bile herhangi bir yaşta bir nebülizatör ile buhar inhalasyonları kullanın.
 5. Kesinlikle güvenli manipülasyon, bu yüzden larenjitin bir ev ortamında tedavi edilebilir.
 6. Operasyon kolaylığı.
 7. Prosedürün sistemik bir etkisi yoktur, kan akışı zararlı maddeleri emmez, karaciğerin performansını etkilemez.

Kullanılacak çözüm

Tıbbi inhalasyon yapmadan önce, bu amaçlar için kullanılması gereken çözümü anlamak gerekir. Nebulizatör sayesinde, ilacın sıcaklığını yükseltmeden ilaç bazlı bir aerosol oluşturmak mümkündür. Aerosolün belirli bir partikül boyutunda çalışabilen cihazlar vardır:

 1. Srednodispersny aerosol larenjit, zatürre tedavisi için kullanın. Parçacıkların büyüklüğü, solunum yollarının derinlerine yerleştikleri için 2-4 mikrondur.
 2. Kaba aerosol larenjit ve burun akıntısı için kullanılır. Parçacıkların büyüklüğü 5-20 mikrona ulaşır. Solunum yolunun uzak kısımlarında nüfuz etmezler, ancak üst yollara odaklanırlar.

Günümüzde, hazır preparatlar, larenjit ve hatta bronşit tedavisinde bile inhalasyon prosedürleri için hemen kullanılabilen büyük talep görmektedir. Evde kendinizi tedavi edebilir, ancak tüm noktaları doktorunuzla kabul ettikten sonra.

Lasolvan

Mevcut ajan, formülasyonunda bulunan Ambraxol hidroklorür nedeniyle en etkilidir. Kullanıldığında, balgamı sıvılaştırmak, viskoz hale getirmek ve hızlı bir şekilde bronştan çıkarmak mümkündür.

Lazolvan'ı akut veya kronik larenjit tedavisi için kullanmanız gerekiyorsa, 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için ilacın dozu 3 ml'dir. 2 ila 6 yaş arası çocuklar için - 2 ml'lik bir çözüm, 2 yaşın altındaki hastalar için - 1 ml.

Bir inhalasyon solüsyonu oluşturmak için, Lazolvanı belirtilen dozajda 1: 1 oranında bir salin solüsyonunda çözmek gereklidir. tedavi için 5 gün, ancak daha fazla değil. Ayrıca, bu tür antitussif ilaçların kullanımı ile inhalasyonu birleştirmeye de değer, Codeine, Libexin.

Maden suyu

İnhalasyon nebülizörünü yapmak için Borjomi, Narzan gibi maden sularını kullanabilirsiniz. Solunum mukozasını nemlendirmeye yardımcı olurlar. Tedavinin sonucu balgam sıvılaşması, mukozanın yumuşaması ve bronştan hızlı bir şekilde çıkarılmasıdır. Maden suyu ile inhalasyon kullanın hem yetişkinler hem de çocuklar olabilir. Bir prosedür için 4 ml karbonatsız sıvı alın ve günde 4 kez manipüle edin.

ATSTS Enjeksiyonu ve Fluimutsil

Balgamın kırılması durumunda böyle ilaçların kullanılması gereklidir. Viskozite ve hızlı çıkışlar vermek için, hastanın yaşına göre, inhalasyonların dozajda yapılması gereklidir:

 • 2-6 yaş - 1-2 ml günde 2 kez;
 • 6-12 yıl - 2 ml;
 • yetişkinler - 3 ml.

Çözünür ilaç 1: 1 oranında salin içinde olmalıdır. Terapatik kurs 10 gündür.

Hlorfillipt

Prosedürü bu ilaç ile gerçekleştirmek için% 1'lik çözelti ve tuzlu su çözeltisi kullanılmalıdır. Üreme için 1:10 oran kullanın. Chlorfillipt, eşsiz antiseptik özelliklere sahip bir okaliptüs özütüdür. Soluma prosedürleri için, 3 ml seyreltilmiş solüsyon ve günde 3 kez inhalasyon kullanılmalıdır.

Rotokan

Bu ilaç, anti-enflamatuar gruba aittir, bileşiminde bir papatya, hendek ve civanperçemi özütü vardır. Trakea iltihabı ile inhalasyonlar için kullanılmasına izin verilir. Bir terapötik prosedür yürütmek için, ilacı tuzlu su içinde 1:40 oranında seyreltmek gerekir. Prosedürü günde 3 kez uygulayın.

Tonzylgon H ve marigold özü

Tonzigon homeopatik ilaçları ifade eder, larenjit ile inhalasyon için kullanılmasına izin verilir. Kalendula ekstraktı, nebülizatöre eklenir, ancak tuzlu su çözeltisi ile 1:40 oranında seyreltilmesi şartıyla.

Flomax

Bu, inhalasyon prosedürlerini yürütmek için bugün aktif olarak kullanılan bir bronkodilatör ilaçtır. Çocuklarda larenjitle baş etme, minimal yan etkilere sahiptir, bronş tıkanıklığı ile boğulmaya karşı koruma sağlar.

BEROTEK

Bu ilaç astım ataklarında ve larenjitlerde pozitif bir etki ile karakterizedir. 4 saat arayla Berotek'in yardımıyla inhalasyon yapmak gereklidir.

Salbutam

Bu ilaç, ev kullanımı için veya bir cep inhaleri olarak bir çözüm olarak üretilebilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda acil tedavi gibi boğulma atakları sırasında Salbutam kullanılması tavsiye edilir. Etkinliği ile, ilaç Berotek ile karşılaştırılamaz.

atrovent

Sunulan ilacın diğer ilaçlardan daha az etkili olmasına rağmen, en güvenli olduğu düşünülmektedir. Larenjit tedavisindeki en küçük çocuklarda bile anthrovent ile inhalasyon yapmak mümkündür. Maksimum etkiyi elde etmek bir saat içinde mümkündür ve 6 saat beklemez.

Larenjit ile en etkili tedavi bir nebülizatör yardımı ile solunur. Cihazın kullanımı çok basit olduğundan, prosedürleri kendiniz evde yapabilirsiniz. İlacın seçimi, dozu ve tedavi süresi, hastalığın seyrinin özelliklerine bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Terapi için, çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit için halk ilaçları da kullanılır. Ayrıca, larenjit için antibiyotiklerin gerekli olup olmadığına bakın. Ayrıca, larenjit hava yoluyla damlacıklar tarafından bulaşan olup olmadığını öğrenmek

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir. Geleneksel olarak, prosedür sıcak sudan buhar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem hala boğazda enfeksiyöz odak ile mücadele için etkili bir ilaç olmayan bir araç olarak kabul edilir. Buna ek olarak, inhalasyonlar artık bir nebulizer ile mevcut.

Larenjitli bir nebulizatör kullanmanın yararları

İlacın ince bir şekilde dağılmış halde püskürtülmesi, bronşiyal astım, bronşit, rinitin tedavisi için etkili bir prosedürdür. Bu prensip, eczaneden satın alınabilen antiseptik spreylerin işinin altında yatan bir prensiptir. "Nebulizörler" adı verilen modern cihazlar, ince bir şekilde ilaç püskürtme prensibini kullanarak bir kompresör veya ultrasonik inhalatör sağlar. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • İlacın en küçük parçacıkları en iyi mukoza tarafından emilir;
 • Cihaz, ilaçları doğrudan larenksin iltihaplı bölgelerine iletmenizi sağlar;
 • Birkaç sprey teneke kutu satın almak gerekli değildir, sadece ilaçlar gereklidir;
 • Cihaz, sprey partiküllerinin büyüklüğünü, ilacın solunum sistemine nüfuz etme derinliğini (küçük partiküller daha derinden nüfuz eder) etkilemesine izin verir;
 • Antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar sprey olarak satılmaz - bu durumda nebulizerin kullanılması etkili bir şekilde tedavi edilmesinin tek yoludur.

İnhalasyon performansı için kurallar

Nebulizatör küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyon yapmak aşağıdaki algoritmayı içerir:

 1. 2-5 ml preparasyona bağlı olarak inhalasyon çözeltisi ile ilaç için kabı doldurun;
 2. tüpü nebülizatöre bağlayın ve tüp maskesini takın;
 3. Cihazı açın ve ortalama ilaç dağılım seviyesini ayarlayın;
 4. (Biz akciğerlerin derinliklerine nüfuz ilaç gerekmez) duraklama nefes verirken olmadan, yüz maskesi basar ve düzenli sığ nefes (öksürük değil) yapmak;
 5. 15 dakika tekrarlayın;
 6. Prosedür bittikten sonra ilaç şişesi, tüp ve maske su ile yıkanır ve normal şekilde kurutulur.

İşlemden bir saat sonra, içmekten ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

Larenjit ile nebulizer için etkili inhalasyon ilaçları

Tıbbi preparatların teneffüsleri doktor reçetesine göre günde 2 ila 5 kez yapılır. Kullanılan ilaçlar 4 grup ile temsil edilmektedir:

 • Mukolitik eylemin preparatları;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve adenosinerjik ilaçlar;
 • antibiyotikler;
 • antiviral ajanlar.

Larenjit için kullanılan mukolitikler, eczanelerde satılan asetilsistein veya ambroksole dayalı hazır solüsyonları içerir:

 • 5 ml - 1 g asetilsistein ampullerinde% 20 asetilsistein (seyreltilmeden bir inhalasyon için ampülün yarısını kullanın);
 • 3 ml ampuller içinde flumutil - 0.3 g asetilsistein (seyreltilmeden bir prosedür için tüm şişeyi kullanın);
 • Ambroksol veya Lazolvan (2 ml su veya tuzlu su çözeltisi başına 2-3 ml).

Larenjit akut atağı ile birlikte, laringeal lümen önemli bir daralma ile birlikte, anti-inflamatuar glukokortikosteroidler ve adenosinerjik ajanlar kullanılır:

 • Çözelti Eufillina% 2.4 10 ml (dozaj ve konsantrasyon atama doktoru, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir);
 • Deksametazon 1 ml (bir doktor tarafından reçete edilir, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir).

Virüsler ve bakteriler larenjit için eşit derecede sorumludur. İlk durumda, ikinci antibiyotiklerde antiviral ilaçlar kullanın:

 • İnterferon tozu (1 ampül tozu 5 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde çözülür);
 • ampullerde gentamisin (3 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde seyreltilmiş 1 ampul);
 • 5 ml ampullerde% 0.5'lik bir çözelti içinde dioksin (seyreltilmeden bir seferde 5 ml'ye inhale edilir)

Soluma karışımlarının hazırlanmasındaki çözelti, sıradan kaynamış su ile değiştirilebilir.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Çocuklar için güvenli mukolitik ajanlar olarak kabul edilir. Asetilsisteine ​​dayalı preparatlar, yetişkinler ile aynı dozajda solunmaktadır. Ambroksol, Lazolvan - günde 1-2 kez bir karışımda ilacın en fazla 2 ml.
Hormonal antienflamatuar ve adenosinerjik ilaçlar dikkatli ve sadece doktor reçetesiyle kullanılır. Aynı antibiyotik ve antiviral ilaçlar için de geçerlidir.

İnhalasyon kullanımı için tercih edilmeyen preparatlar

Bir nebulizatör yardımıyla herhangi bir tıbbi aracın solunması konusunda kesin olmayan yasaklar mevcut değildir. Cihazın verimliliğini korumak için, bileşimde büyük parçacıkların yanı sıra yağ çözeltileri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Cihazı tıkayabilir ve fırlatma etkinliğini azaltabilirler. Evdeki infüzyonları otlar üzerinde solurken, ağır ve büyük partiküller olmadan mümkün olan en temiz fraksiyonu elde etmeniz gerekir.

Geleneksel olarak, birçok kişi hala inhalasyon ve durulama için en iyi araçlardan birinin kabartma tozu olduğuna inanmaktadır.

Uzun süren bir sanrı olarak kabul edildi: soda, hafif bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak tahriş edici etkisi bakterisidaldan çok daha büyüktür.

Halk ilaçları ve inhalasyon tarifleri

Doğal mineralli su, geleneksel olarak solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tam olarak larenjit için geçerlidir. Herhangi bir su - hidrokarbonat, sodyum, kalsiyum, sülfat, hidrojen sülfür - uygundur. Tüm gazlar temizlenene kadar gazlı su tutulmalıdır. Doğal su içinde bulunan tuzlar, mineraller, mikro ve makro elementler nedeniyle, bu gibi inhalasyonlar hafif bir anti-enflamatuar, antiseptik ve rejenere etkiye sahiptir.

Diğer etkili araçlar arasında, not edilmelidir:

 • Rotokan bitkilerinin farmasötik su-alkol ekstraktı (1 çay kaşığı 100 ml su veya tuzlu su çözeltisine oranla);
 • Anti-enflamatuar etki (inflame, caltsula, coltsfoot, papatya çiçeği, meşe kabuğu) otlar üzerinde infüzyon;
 • antiseptik aksiyonun sebze infüzyonları (St. John's wort, okaliptüs, kekik yaprakları, ıhlamur çiçekleri);
 • balgam söktürücü özellikli infüzyonlar (termopsis, sığırkuyruğu, çam tomurcukları, adaçayı, tel);
 • suyu Kalanchoe (5 ml su için 1 ml su);
 • bal ve propolis çözeltileri (1 tatlı kaşığı bal, 40 ml su veya 1 tuzlu su çözeltisi başına 1 g propolis).

Bitkisel ilaçlar ile inhalasyon günde 5 defaya kadar yapılabilir.

ihtiyati tedbirler

Larenjit ile inhalasyon yararlı ve hoştur, hastanın durumunu kolaylaştırır, mukus larenksinin tahrişini rahatlatır. Hatta çocuklar bile, nebülizer tedavisi ile birkaç kez denedikten sonra, uğultu aparatına sempatik olurlar.

Larenjit ile inhalasyon yapmak, tedavi karmaşık bir doğada olması gerektiğini unutmayın: bir nebulizatör tedavi edilemez. Bu cihaz her derde deva değildir ve kalifiye tıbbi yardımı yerine koyamaz.

antibiyotikler, anti-inflamatuar steroid ve yan etkilere neden olabilir veya belirli bir durumda etkili olmayabilir diğer ilaçların bağımsız uygulama kaçınmalıdır tedavi nebulizer zarar vermemek amacıyla.

Fitonastoyami ile de dikkatli olmalı. Sebze güvenli bir araç anlamına gelmez. Bitkiler, bazı insanların hoş olmayan duyular ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği maddeler içerir.

Larenjit ile inhalasyonların uygulanması

Larenjit, patojenik bakteriler veya virüslerin neden olduğu larinkste akut enflamatuar bir prosestir.. Bu hastalık her yaştan insanlarda görülür, ancak küçük çocuklar için özel tehlike. Larenjit ile çeşitli inhalasyonlar, tedavinin en etkili yolu olarak kabul edilir, çünkü bu durumda ilaç doğrudan patolojik odağa ulaşır. İnhalasyonlar, ilaç terapisine ve halkın tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Bu manipülasyonları evde yapabilirsiniz, ancak iyi bir sonuç elde etmek için inhalasyonları nasıl düzgün bir şekilde uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Larenjit Nedenleri ve Belirtileri

Akut veya kronik formdaki larenjit yetişkinler ve çocuklar dahil birçok faktörün etkisi altında gelişebilir:

 • hem lokal hem de genel olarak ciddi hipotermi;
 • yüksek sesli konuşma, çığlık veya sık sık söylenen şarkılardan kaynaklanan ses tellerinin aşırı gerginliği;
 • akut bulaşıcı hastalıklar.

Kronik larenjit nedenleri biraz farklıdır, bunlar aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Sık görülen akut larenjit;
 • kötü alışkanlıklar - alkollü içeceklerin sigara ve kötüye kullanılması;
 • Konuşmacı, şarkıcı ve öğretmenlerde sıklıkla görülen ses tellerinde profesyonel değişiklikler;
 • Nazofarinkste ortaya çıkan uzun süreli inflamatuar süreçler.

Larenjit belirtileri çeşitlidir, bazıları sadece bir doktor tarafından belirlenebilir, ancak bu hastalığın şüphe edilebileceğine dair açık işaretler vardır:

 • zaman zaman ıslak olan kuru, ağrılı öksürük;
 • Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı;
 • vücut ısısında hafif bir artış;
 • nefes darlığı;
 • sesin değişmesi;
 • boğazda hoş olmayan duyular.

Doktor, mukozada kırmızı noktalar görülürken kızarıklık ve mukoza boğazında şişlik görülebilir. Hastanın kan analizinde tipik değişiklikler gözlenir.

Kronik larenjit formunda, bir kişinin sesi büyük ölçüde değişir, boğazda gıdıklanır ve genellikle öksürme meydana gelir.

İnhalasyon yöntemleri

Evde larenjit ile inhalasyon üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir:

 1. Bir ilaç ile dolu bir kap kullanma.
 2. Bir kâğıt hunisinin üzerine konulduğu nozul üzerinde geleneksel bir çaydanlık kullanın.
 3. Çeşitli inhalerlerle.

Bir tedavi yöntemi seçerken, hastalığın seyrini, eşlik eden hastalıkları ve hastanın yaşını dikkate almak gerekir.. Prosedür için bir ilaç seçerken dikkat gösterilmelidir.

Manipülasyona başlamadan önce, her zaman bir doktora danışınız, çünkü larenjit ile yanlış uygulanan inhalasyonlar bir takım başka problemlere yol açabilir.

Kontrendikasyonlar

Bu tedavi prosedürü, mutlaka dikkate alan bir dizi kontraendikasyona sahiptir:

 • Soluma için reçete edilen ilaçlara karşı alerji.
 • Kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon.
 • Buharla solunması, pürülan tonsillit, maksiller sinüzit veya orta kulak iltihabı ile yapılması kesinlikle yasaktır.
 • Bir insanın yüksek ateşi varsa larenjit ile inhalasyon nebulizeri yapılmaz..

Vücut sıcaklığı 38 dereceyi geçmezse, prosedür dikkatli bir şekilde yapılabilir, aksi takdirde bu durum normal olana kadar böyle bir tedaviyi reddetmek daha iyidir.

4 yaşın altındaki çocuklar, laringospazm gelişme riski yüksek olduğundan, akut larenjit için buharla solunum yoluyla reçete edilmez.

Terapötik etkisi

Larenjitli inhalasyon nebulizer, iyi bir terapötik etki sağlar ve böyle bir etkiye sahiptir:

 • Gırtlaktaki mukus içeriğinin viskozitesini azaltır ve çekilmesini kolaylaştırır;
 • Boğazın mukoza zarını nemlendirir, böylece öksürük ataklarını azaltır.;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • kılcal damarlardaki vasküler tonu düzenler ve larinks duvarlarının şişmesini azaltır;
 • mukozanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

İlaveten, ilaçlara bağlı olarak, mukolitik, profilaktik ve antimikrobiyal etki sağlanmaktadır.

Tıbbi preparatlar ve bunların dozajı sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de bir doktor tarafından seçilmelidir.

Prosedürün özellikleri

Prosedürün mümkün olduğunca etkili olması için, belirli kuralların takip edilmesi gerekmektedir:

 1. Tıbbi ürünlerin inhalasyon süresi 20 dakikayı geçmemelidir..
 2. Gün boyunca, aynı ilacı 3 kezden fazla teneffüsle yapamazsınız.
 3. Daha sonra, sadece bundan sonra çoklu ilaçlar, ilk bronkodilatörlerin ve mukolitikler antimikrobiyalleri kullanılabilir veya Eğer antiseptikler inhalasyon için kayıtlıdır.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, uygun boyutta bir maske kullanılarak gerçekleştirilir.. Bebeğin solunum organlarına sıkıca oturmalıdır.

İlaçları seyreltmek için sadece ilaç salin alabilirsiniz.

Bir nebülizör ile inhalasyonlar düzgün bir şekilde nasıl yapılır

Nebulizatör, taşınabilir ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyonu düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için, bu algoritmayı izlemelisiniz:

 • İlacın kabı hazırlanan inhalasyon solüsyonu ile doldurulur, bir prosedür için hacim genellikle 5 ml'den fazla değildir.
 • Dolu kutuya bir tüp ve bir maske takılır.
 • Maskeyi giy ve cihazı aç. Nebülizörün bir ayarı varsa, ortalama sprey seviyesini ayarlayın.

Prosedürle nefes almak, öksürüğün uygunluğunu kışkırtmak için sığ olmalıdır. Solunum gecikmez, çünkü ilacın akciğerlere derin girmesi gerekmez.

 • Prosedür 15-20 dakika boyunca gerçekleştirilir.
 • Prosedür bittikten sonra ilaç kabı ve maske su veya özel bir dezenfektan solüsyonu ile yıkanır ve daha sonra havada kurutulur. Bu durumda boruyu yıkamak kesinlikle yasaktır.

Teneffüs ettikten sonra hasta yaklaşık bir saat kadar yememeli veya içmemelidir, bu da işlemin etkinliğini artırır..

Solunum için hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon için preparatlar farklı olabilir, seçim sadece hastalığın seyrinin doğasına bağlıdır:

 • Anlamına gelir, balgam viskozitesini azaltarak, - Lazolvan ve saline, genellikle aynı oranlarda alınırlar.
 • Kaba sesle, çocuk, serum fizyolojik içinde çözülen soda ile inhalasyon yapabilir.
 • Antiseptik çözümler - Miramistin, Geksoral ve diğer benzer preparatlar.
 • Açık bir anti-inflamatuar etkisi olan doğal preparatlar - Rotokan veya Klorofililpt.
 • Hormonal grubun ilaçları - Hydrocortisone, Prednisolone, Fliksotid ve Pulmicort.

Bazen bir nebülizör yoluyla inhalasyon için, doktorlar adrenalin reçete. Böyle bir ilaç ile nefes almak sadece birkaç dakika olabilir.

İnhalasyondan önceki hormonal preparatlar doktor tarafından belirtilen oranlarda seyreltilmelidir, aksi takdirde şok meydana gelebilir.

Adrenalin gösterildiğinde

İnhalasyonları gerçekleştirmek için, epinefrinin sentetik bir analoğu en sık reçete edilir - Epinefrin. Bu ilaç, hasta bir çocuğun laringospazm geliştirmesi durumunda kritik durumlarda reçete edilir. Adrenalin ile yapılan inhalasyonlar, yanlış bir krup olarak ciddi bir larenjit komplikasyonunu önleyebilir. Soluma için bir çözelti hazırlamak için, Epinefrin ampulünü almak ve 5 ml salin içinde seyreltmek gereklidir. Kalp hızı arttıkça bu ilacın sıklıkla kullanılmasına izin verilmez.

Çocuğunuz yatmadan önce zayıflayan bir öksürükten rahatsız olduysa ve bir rüyada boğulmaya başladıysa, acilen bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktorun gelişinden önce, çocuk adrenalin ile inhalasyon ile durdurulur.

Deksametazon ile inhalasyonlar

Bu hormonal preparat, belirgin anti-alerjik, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisiyle karakterizedir.. Bu hormonal ajan ihtiva eden bir çözelti boğulma yol açabilir laringeal ödem bir risk vardır durumunda, içeri soluma için de kullanılır. İnhalasyon için, bir çözelti, ki burada bir kısım Deksametason 6 kısım tuzlu su gider.

Hydrocortisone gösterildiğinde

Laringospazm riskinde hidrokortizon ile inhalasyonlar endikedir.. Özellikle de ilaca ilaveten ve buz ilacına ilaveten iyi kanıtlanmış ilaç hidrokortizon-Richter. Bu ağrı kesici ilaç, özellikle kuru ve yırtılma öksürüğü ile ayrı ayrı solunabilir.

Prednisolon ile inhalasyon

Bazı durumlarda, inhalasyonlar için prednizolon reçete edilir.

Bu ilacın insan vücudunda belirgin bir anti-inflamatuar ve immünsüpresif etkisi vardır.

Bu hormon metabolizmada aktif bir rol alır ve aynı zamanda vücutta sıvı tutulmasını da teşvik eder.

Prednizolon sadece istisnai durumlarda reçete edilirken, dozu ve tedavi sürecini aşması kesinlikle yasaktır.

Hayalet Uygulaması

Lazolvan larinkste inflamasyonla tetiklenen kuru öksürük için önerilir. Çoğu zaman bu ilaç kolay balgam deşarjı için bronşit için reçete edilir. Larenjitin inhalasyon ile tedavisi için, Lazolvan aynı oranda serum fizyolojik ile seyreltilir.

Tuzlu çözeltinin kullanımı

Fosfat suda% 9'luk bir sofra tuzu çözeltisidir.

Yaklaşık olarak çok fazla sodyum klorür insan kanını içerir.

Salin inhalasyonu solunum yollarının tüm inflamatuar hastalıklarında faydalı olacaktır.

Manipülasyondan sonra, mukoza zarları iyi nemlendirilir ve dokulardan şişlik alınır.

İki günlük tedaviden sonra hastanın durumunda herhangi bir iyileşme olmazsa, KBB doktoruna tekrar başvurulmalıdır!

Çoğu zaman larenjit inhalasyonlarla tedavi edilebilir. Aynı zamanda hormonlar dahil olmak üzere farklı ilaçlar kullanılır. Belirtilen ilaç dozuna sıkı sıkıya bağlı kalınması ve eğer bir larenjizm tehdidi varsa, derhal doktora başvurulmalıdır.

Larenjit ile nebulizer ile inhalasyon

Kış sadece mutlu bir tatil için değil, aynı zamanda larenksin iltihaplanması olan larenjit ile komplike olabilen akut viral enfeksiyonların sayısındaki artışla da ünlüdür. Birçok insan bu hastalığa rastladı: ses kısıldı, öksürük ve nefes darlığı var. Ancak bu hastalığı hızlı bir şekilde yenmek için inhalasyon nebulizer yardımcı olacaktır.

Nebulizatör çeşitleri

Nebulizatör (Latince dil bulutsusu - "sis") - sıvı bir ilaçtan tıbbi aerosol yapabilen bir araçtır. Üst solunum yollarının hastalıklarının tedavisi için nebulizatörlerin ortaya çıkmasından önce, buhar inhalasyonları yaygın olarak kullanılmıştır. Sanırım her birimiz çocukluğun buharda pişirilmiş patatesleri soluduğunu veya bir havlunun üzerine bir tıbbi çorbayla havlunun üzerine nasıl sarıldığını hatırlıyor. Bu tür inhalasyonlar, larenks daha düşük olduğu ve ilacın etkisini gösteremediği için farenjit (posterior faringeal duvarın iltihaplanması) ile koşulu kolaylaştırır, fakat larenjitle olmaz. Bu nedenle, nebulizatörler 3 çeşit olan buhar inhalerlerinin yerini almıştır:

 • kompresörü;
 • ultrason;
 • nebülizatörleri örgü.

kompresör inhalerler en geniş uygulamaya sahiptir, çünkü nebulizörler için kullanılan hemen hemen tüm ilaçları kullanmalarına izin verirler. Onların harekete geçme ilkesi, özel bir odadaki hava sıkıştırmasının bir sonucu olarak bir sıvı ilacı terapötik bir aerosole dönüştürmektir. Temel eksiklikler, cihazın rahatsızlığı ve ayrıca iş yerindeki gürültünün yanı sıra çocukları korkutması ve bu hasta kategorisinde kullanılmasını zorlaştırmasıdır.

ultrason İnhaler uzman bölümlerde daha sık kullanılmaktadır. Eylem ilkeleri, sıvı ilacı, ultrasonun bir sonucu olarak terapötik bir aerosole dönüştürmektir. Bu cihazın dezavantajı, ultrasonun etkisi altında, ilaçların bir kısmının (örneğin, antibiyotikler ve hormonlar) yok edilmesidir, bu da bunların inhalasyonlar için kullanılmasına izin vermez.

inhalatörteri Mesh Ultrasonik ve kompresör nebulizatörlerinin tüm avantajlarını birleştirir. Çalışma prensibi, ultrason nedeniyle özel bir zar filminin titreşimidir, ancak daha düşük bir frekanstır. Tüm ilaçları teneffüs etmenize izin verir, ancak ilacın ultrasonik nebülizatörlerde olduğu gibi tahribatı yoktur. İşte gürültüsüz, kompakt, ama aynı zamanda bir dezavantaj var - bu cihazların yüksek maliyeti.

Larenjit tedavisi her zaman karmaşıktır, ancak nebülizör tedavisi önde gelen bir yer alır. İlk sistemik dolaşıma mideden emilen bir şurup içmek için hastanın vücut için ilaç teslim mantıklı olup larenjitin semptomlar (ses kısıklığı, kuru bir öksürüğe yol), göre, kan damarları uygulama noktasına ulaşmak için, ve daha sonra başka, karaciğer tahrip. Ve karmaşık tedavi reçete zaman bir ilaç!

inhalasyon oldukça farklı bir etki: ilaç larenks doğrudan alır, sistemik dolaşım içine emilmesini değildir karaciğer tahrip değildir ve biyolojik yan etkileri minimum% 100'dür.

Larenjit ile inhalasyon için kullanılabilecek preparatlar

 • Mukolvan,
 • N-asetil-sistein
 • ambroksol hidroklorür,
 • Lasolvan;

Sistemik olmayan glukokortikoidler (hormonlar):

 • Soda tamponu,
 • Borjomi'nin maden suları, "Luzhanskaya", "Polyana Kvasova", "
 • fizyolojik salin;

İnhalasyon için doğrudan kullanılan ve özel bulutsularda üretilen ilaçlara avantaj sağlaması gerektiğini belirtmek isterim. İlaç sadece 2-3 kez fizyolojik salin ile seyreltilmelidir. Kategorik olarak kaynamaya, damıtılmaya, daha az musluk suyuna izin verilmez. Soluma bir kaç preparasyon, aşağıdaki algoritmayı dikkat: Birinci inhale söktürücü (örneğin Mucosolvan®), 20 dakikalık bir aradan, ardından hastanın balgam öksürük başlar. Hasta boğazını etkili bir şekilde temizledikten sonra ya bir hormon (örn. Pulmicort) ya da bir antiseptik (örneğin Dioksidin) solunur. Tüm ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir, ayrıca uygulama sıklığı ve tedavi süresi de belirtilir.

İnhalasyonlar için kullanılamayan preparatlar

Soluma için aşağıdaki ilaçlar kullanılmamalıdır:

 • uçucu yağlar - buhar inhalasyonları için en uygun kullanımı;
 • süspanse edilmiş parçacıklar içerdiğinden, bitkilerin ve fitojenlerin soğurma ve infüzyonları homojen değildir. Bu tür maddelerin dozu zordur, kendileri alerjendir, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, bu nedenle topikal olarak durulamada kullanmak daha iyidir.
 • Preparatlar: Teofilin, Papaverin, Platifellin, bunlar parenteral uygulama için kullanıldığından ve inhale edildiğinde bir etkisi olmadığından.

Solunması nasıl

 1. Solunum, yemekten sonra bir saatten az olmamak kaydıyla gerçekleştirilir.
 2. İnhalasyondan önce ve sonra sigara içmeyin.
 3. Teneffüs sırasında hastanın oturması, nebülizörü dik pozisyonda tutması, normal nefes alması ve konuşmaması gerekir. Bazı hastalar derin nefes almaya başlar, bu da hiperventilasyona neden olur ve bunun sonucunda baş dönmesi, bulantı, kusmaya kadar öksürme, öksürme görülebilir. Soluk verme sırasında rahatsızlık hissedilirse, 30 saniye ara vermeniz daha iyi olur ve devam eder.
 4. Larenjitin inhalasyonu yüz maskesi ile tedavi etmek için, pürüzsüz ve sakin bir şekilde ağızdan nefes alın.
 5. Hormonal ilaçların teneffüs ettikten sonra, ağzınızı kaynamış su ile iyice durulayın.
 6. Tüm preparasyonlar aseptik koşullar altında kullanılmadan hemen önce hazırlanır, sadece 4-5 ml'lik bir hacme izotonik sodyum klorür çözeltisi ile seyreltilir. Buzdolabından hemen sonra, nebula kullanılamaz, oda sıcaklığına ısıtılması gerekir. Gerekirse, bitmiş çözeltinin buzdolabında saklanmasına izin verilir, ancak bir günden fazla olmamalıdır.
 7. Teneffüs ettikten sonra, nebülizörün tüm kısımlarını durulayın ve alkolle dezenfekte edin.

Bir nebulizer kullanmanın faydaları

 • Solunum yolundaki ilaç maddesinin içeriği, diğer ilaç uygulama yöntemlerinden 2 kat daha fazladır;
 • İlaç doğrudan hastalıklı organda hareket eder;
 • non-invaziv tedavi (çocuklar için özellikle önemli olan damlatıcıları, enjeksiyonları gerektirmez);
 • yenidoğanlar dahil olmak üzere her yaşta uygulanır;
 • Düzgün kullanıldığında, kesinlikle güvenli bir prosedürdür, pek çok hasta evde nebulizerler başarıyla kullanır;
 • sadelik ve kullanım kolaylığı;
 • İnhalasyonların sistemik bir etkisi yoktur, kan dolaşımına adsorbe edilmez, karaciğer fonksiyonunu etkilemez.

Sonuç olarak, modern toplumumuzda neredeyse her üçüncü ailenin bir nebülizöre sahip olduğunu belirtmek isterim. Sonuçta, küçük çocukların sıklıkla hastalandığı ve larenjitleri olmayan bir çocuğun bulunmadığı bir sır yoktur. Ve çocuklar için, ideal bir tedavi, sadece maske ile nefes alıp, hastaneye gitmiyorsanız, beyaz paltolu bir hemşire, korkunç çekimler yapar. Profesyonel bir hastalık olarak larenjit olan şarkıcılar ve öğretmenler için inhalasyonlar da büyük önem taşımaktadır.

Solunum hastalıklarının tedavisi için inhalasyonlar hakkında bir başka program "Doktor Komarovsky Okulu" dir:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik farenjit tedavisinde halk yöntemleri

Farenjit, boğazda ve lenfatik dokularda mukozada oluşan inflamatuar bir süreçtir. Hastalığın nedeni, çeşitli viral enfeksiyonlar ve lokal ve genel immün yetmezliğe, alerjik reaksiyonlara katkıda bulunan olumsuz faktörler olabilir.

Angina ile boğaz tedavisi için propolis kullanma yöntemleri

Birçok hasta boğaz ağrılarını ilaçlarla tedavi etmekten hoşlanmaz. Bazıları hiçbir şekilde tedavi edilmez, hastalığın kendiliğinden geçmesini veya kritik bir duruma geçmesini bekler.