Loading

Erişkinlerde ve çocuklarda bezlerin çıkarılması

Bademciklerin çıkarılıp çıkarılmamasına dair bitmek bilmeyen tartışmalar on yıldan fazla süredir devam ediyor. farklı zaman dönemlerinde resmî tıp, tamamen karşıt görüşlerini sıkışmış sık iltihaplanma ve olası komplikasyonlar riski rağmen, sonuna kadar tutmaya çalışıyorum, tam tersine, daha sonra, acımasızca silmek için tavsiye. Ancak gerçek, ortada yatıyor.

Tonsillektomi nedenleri

Bezlerden kurtulmanız için dört neden vardır:

 1. Enflamatuar süreç o kadar büyüdü ki, bezlerin lenfoid materyalinin sınırlarını aştı. Bademcikler tarafından her tarafı çevrelenmiş olan doku, kalbe ve akciğerlere uzanır. Enflamasyon onu yakalarsa, solunum veya kardiyovasküler patolojiler geliştirme riski artar.
 2. Yılda iki kez gerçekleştirilen düzenli tedavi kürleri dikkate değer bir sonuç vermez. Bezlerin yıkanması, fizyoterapötik prosedürler, tedavi sırasında immün preparatların kullanılması, bir sonraki prosedüre kadar hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirmelidir. Bu olmazsa, en iyi yol iltihap odağını ortadan kaldırmaktır.
 3. Sık sık boğaz ağrısı, krampları ve arka planında yüksek ateş eşlik eder. Ciddi tehlike, çocuklar için böyle bir durum oluşturur, çünkü beynin bu tür aşırı yüklenmelere henüz adapte olmadığından.
 4. Biyopsi gerektiren bezlerde şüpheli malign neoplazmların varlığı.

Yukarıdaki faktörlerden sadece biri cerrahi müdahale için ağır bir nedendir.

Bademcikler kaldırılması için hazırlık

Bu operasyon (tonsillektomi) genellikle uzmanlar tarafından yapılmakla birlikte basittir, ancak yine de hastanın hazırlanmasını gerektirir:

 1. Doktor palatine bademcikler, boyun, boğaz inceler;
 2. Analizler gerçekleştirilir (kan - zorunlu, idrar - gerekirse);
 3. Doktor tıbbi geçmişi inceler, ilaçları analiz eder.

Operasyonun arifesinde, akşam yemeği izin verilir, ancak gece için hiçbir şey yiyemezsiniz. Tonsillektomi ağırlıklı olarak genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi altında da uygulanır. Tam bir rahatlama için, hastaya yatıştırıcılar verilir. Operasyonun süresi kısa - 20 dakikadan bir saate.

Ameliyat sırasında ağrı anestezi kullanımı ile önlenir. Postoperatif dönemde, çoğu kez boğazdan ve kulaktan boğaz ağrısı olan yutma güçlüğü. Bu gibi durumlarda anestezikler kullanılır. Kural olarak, operasyondan sonraki gün, hasta hastaneden taburcu edilir. Bireysel hastalar hastanede daha uzun kalmak zorunda.

Bademcikler cerrahi çıkarılması yöntemleri

Modern tıbbın Arsenal, kaybedilen kan miktarı, ameliyat sonrası ağrı süresi ve iyileşme periyodu farklı olan bezlerin çıkarılması için çeşitli yöntemler içerir.

Tonsillektomi, aşağıdaki yöntemlerden biri ile gerçekleştirilir:

 1. Klasik. Lokal veya genel anestezi altında, bir neşter, makas ve bir döngü kullanarak, amigdalayı kesip ayırın.
 2. Bir mikrodetektör ile bezlerin çıkarılması da etkilenen bademciklerin tamamen çıkarılmasına izin verir, ancak operasyon süreci daha uzun olduğu için daha fazla anestezi gerekecektir. Artı bu teknik: ameliyat sırasında ağrı sendromu çok daha azdır.
 3. Lazer çıkarma - lazer böylece kan kaybının önlenmesi, kan damarları kapatır, hastalıklı dokuyu kaldırır aracılığıyla kısa bir prosedür, bademcik azaltmaya yardımcı bazı dokular buharlaştırır. Lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Eksileri: mukozal yanık mümkündür - daha uzun iyileşme süresi; Bu yöntem 10 yaşın altındaki çocuklar için ameliyat yapamaz.
 4. Elektrokoagülasyon küçük bir kan kaybı taşır. Bununla birlikte, doku akımına maruz kalmanın bir sonucu olarak komplikasyonların gelişimi mümkündür.
 5. Ultrasonik neşter - küçük bir kan kaybı, minimum hasar.
 6. Radyofrekans lazeri bademciklerin hacmini azaltmak için en yaygın yöntemdir. Artıları: postoperatif dönemde lokal anestezi gereklidir - hızlı iyileşme, minimal ağrı sendromu, komplikasyonlar önemsizdir.
 7. Karbon lazeri. Artıları: ılımlı ağrı sendromu, hafif kanama.

Operasyonun kapsamını ve hastanın durumunu değerlendirerek, doktor bunu gerçekleştirmenin en iyi yolunu seçer.

Tonsillektomi komplikasyonları

Operasyonun karmaşık olmadığı ve hemen hemen her zaman komplikasyon olmaksızın ilerlemesine rağmen, ortaya çıkma olasılığı dışlanmamaktadır.

Operasyon sırasında:

 1. larenks ödemi boğulma riski ile;
 2. anesteziye karşı alerjik bir reaksiyon;
 3. ağır kanama;
 4. Gastrik sıvının pnömoni geliştirme riski ile aspirasyonu;
 5. dişlere zarar vermek;
 6. juguler ven trombozu;
 7. alt çene kırığı;
 8. yanaklar, dudaklar, gözler yanıklar;
 9. ağız boşluğunun yumuşak dokularının yaralanmaları;
 10. kalp durması.

Operasyondan sonra:

 1. sepsis (düşük bağışıklık ile);
 2. uzak kanama;
 3. bir tat bozukluğu;
 4. boyun bölgesinde ağrı.

Ameliyat sonrası Bakım

Ameliyattan sonra olası komplikasyonları önlemek için hasta hastanede kısa bir süre görülür. Bununla birlikte, iyileşme sürecini hızlandırmak için evde, doktor tavsiyeleri takip edilmeli ve ilaçları aşağıdaki gibi belirtilmelidir:

 1. uzun süre konuşma, öksürük önlemek;
 2. daha fazla sıvı içmek;
 3. sadece kolayca sindirilebilir, şekersiz, tuzsuz yiyecekler alın;
 4. yumuşak beslenmenin ilk birkaç günü;
 5. ürünleri "çizilmekten" kaçının;
 6. düzenli olarak su prosedürleri gerçekleştirir.

Bademciklerin çıkarılması:

Bir yetişkinin bağışıklık sisteminde, tonsillektomi hiçbir şekilde etkilemez, çünkü zaten ergenlik döneminde, bezler virüslerin ve bakterilerin nüfuzuna karşı tek filtreler değildir. Onlara farengeal ve dil altı bademcikler yardım gelir. Operasyondan sonra aktive edilir ve kaldırılan bademciklerin tüm fonksiyonları yerine getirilir.

Bununla birlikte, bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların mevcudiyetinde korunması, iltihaplı dokuların özelliklerini yitirdikleri ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüştüklerinden, sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. Bu durumda, onları çıkarmayı reddetmek - böylelikle kendinizi böbrek hastalığı, eklemler ve hatta kalp gibi daha tehlikeli patolojilere mahk condm etmek demektir. Kadınlarda kronik bademcik iltihabı tedavisi eksikliği üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Yetişkinlerde pansumanın kaldırılması

Kronik bademcik iltihabı ile yıpranmış, bazı hastalar bademciklerin kaldırılmasına karar verir. Hangi durumlarda gösterilen operasyonda, nasıl yapılır ve bundan ne gibi sonuçlar beklenebilir?

Bademcikleri çıkarmanız gerektiğinde

Palatine bademcikler (tonsillektomi) kaldırılması, ancak bağışıklık organının işlevini geri yüklemek artık mümkün olmadığı durumda başvurulur. Operasyon için ana göstergeler:

 • Kronik streptokokal bademcik iltihabının sık alevlenmesi. Hastada hastalığın nedensel ajanı streptococcus olduğu gerçeği, antistreptolizin O titresi için kan testini doğrulamalıdır. Arttırılması, vücudun streptokoklara reaksiyonunu güvenilir bir şekilde gösterir. Antibiyotik almak titrede azalmaya yol açmazsa, bademcikler çıkarılmalıdır, aksi takdirde komplikasyon riski yüksektir.
 • Bademciklerin boyutunda artış. Lenfoid dokunun proliferasyonu yutma veya uyku apnesi sendromu (bir rüyada solunum depresyonu) sırasında rahatsızlığa neden olabilir.
 • Vücudun zehirlenmesi nedeniyle kalbin, eklemlerin ve böbreklerin dokularının yenilgisi. bademcik iltihabı ve organların işlev bozukluğu arasında bağlantı kurmak için, hasta denilen Revmoproby yapması istenir - C-reaktif protein, sialik asit ve romatoid faktörü çalışma gidin.
 • Paratonziller apsesi. Bu iltihabın bademciklerden çevreleyen yumuşak dokulara geçtiği bir durumdur. Genellikle patoloji ilaçlar tarafından "boğulur" ve ancak operasyona başlarlar.
 • Konservatif tedavilerin etkin olmaması (ilaç tedavisi, durulama, bademciklerden mantarların vakumla alınması ve fizyoterapi dahil).

Tonsillektomi için nasıl hazırlanır

Tonsillektomi için hazırlık poliklinikte yapılır. Hasta bir dizi testten geçmelidir:

 • Genel kan testi,
 • trombosit sayısının belirlenmesi için analiz,
 • koagulogram (pıhtılaşma için kan testi),
 • genel idrar analizi.

Bir dişhekimi, kardiyolog ve terapistle bir sınavı geçmek gerekecektir. Bir patoloji tespit edilirse, uygun uzman ile bir istişare belirtilir.

Ameliyattan 2 hafta önce kanama riskini azaltmak için, hasta kan pıhtılaşabilirliğini arttıran ilaçlar reçete edilir. 3-4 hafta boyunca aspirin ve ibuprofen almayı bırakmaları istenir.

Operasyon günü

Operasyon nasıl yapılacak, doktor karar verir. Kural olarak, bademcikler tamamen kaldırılır. Kısmi tonsillektomi lenfoid dokunun belirgin hipertrofisi ile yapılabilir.

İşlemden 6 saat önce hastaya yiyecek almayı bırakması, süt ürünleri ve meyve suları içmesi istenir. 4 saat boyunca su bile içemezsiniz.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırılması genellikle lokal anestezi altında gerçekleşir. Ameliyattan yarım saat önce hastaya sedatif ile kas içi enjeksiyon yapılır, daha sonra bademcikler etrafındaki dokulara anestezik-lidokain enjekte edilir.

Ameliyathanede hasta bir sandalyeye oturur. İltihaplı organlar ağızdan alınır. Boyunda veya çenede herhangi bir kesi yapılmaz.

Tonsillektomi seçenekleri:

 • Geleneksel operasyon. Bademcikler, geleneksel cerrahi aletler yardımıyla kesilir - makas, neşter ve döngü.

şekerleme: yöntem zaman test edilmiş ve iyi gelişmiştir.

eksileri: Uzun bir rehabilitasyon dönemi.

 • Kızılötesi lazer cerrahisi. Lenfoid doku bir lazerle kesilir.

şekerleme: İşlemden hemen sonra ödem ve ağrı neredeyse yokluğu, uygulama kolaylığı, operasyon ayakta tedavide bile yapılabilir.

eksileri: Sağlıklı dokularda amigdalayı çevreleyen yanma riski vardır.

 • Ultrasonik bir neşter kullanarak. Ultrason, dokuları 80 dereceye kadar ısıtır ve bademciği kapsülü ile birlikte keser.

şekerleme: komşu dokulara en az hasar, hızlı iyileşme.

eksileri: Ameliyattan sonra kanama riski vardır.

 • Bipolar radyofrekans ablasyonu (sorpsiyon). Bademcikler, dokuları ısıtmaksızın soğuk bir radyo bıçağı ile kesilir. Teknoloji, tüm bademciği veya sadece bir parçasını çıkarmanıza izin verir.

şekerleme: Ameliyat sonrası ağrı, kısa rehabilitasyon süresi, düşük komplikasyon oranı.

eksileri: Sadece genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Tüm işlem 30 dakikadan fazla sürmez. Tamamlanmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirildiği koğuşa götürülür. Boyna buzla bir kabarcık uygulanır. Tükürükten özel bir kapta veya bir bebek bezi üzerinde tükürmesi istenir. Bir gün içinde (ve bir spazm ile - en fazla 5 saat), hasta yemek, içecek ve gargara izin verilmez. Güçlü bir susama ile birkaç sips soğuk su alabilirsin.

Cerrahi sonrası sık sık şikayetler - boğaz ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi. Bazen kanama meydana gelebilir.

Tonsillektomi yapılmasına bağlı olarak hasta 2-10. Günde taburcu edilir. Boğazdaki ağrı 10-14 gün boyunca devam eder. 5.-7. Günde, farenks duvarlarından kabukların çıkarılmasına bağlı olarak keskin bir şekilde artar. Sonra yavaş yavaş acı verici duygular ortaya çıkar.

Acıyı hafifletmek için, hastaya analjeziklerin intramusküler enjeksiyonları verilir. Ameliyattan birkaç gün sonra antibiyotikler belirtilir.

Evde bakım

Ameliyat edilen yüzeyde, cerrahi yaraların sıkılmasından sonra tamamen geçen beyaz veya sarımsı bir plak görülür. Plak devam ederken, boğaz yıkayın ve dezenfekte, yasaktır.

Ameliyattan iki hafta sonra hastaya tavsiye edilir:

 • daha az konuşmak,
 • ağırlık kaldırmayın,
 • sadece yumuşak, serin yiyecekler (sebze ve et püreleri, çorbalar, yoğurtlar, tahıllar),
 • daha fazla sıvı içmek
 • Hamamı, solaryumu ziyaret etmemek, uçakla uçmamak,
 • dişlerini fırçalamak ve ağzını yıkamak için dikkatli ol,
 • sadece serin bir duş al
 • ağrı kesiciler içilmelidir (parasetamol bazlı müstahzarlar). İbuprofen veya aspirin almak yasaktır çünkü kanama riskini arttırırlar.

Tat duyumları, işlemden birkaç gün sonra bozulabilir.

Bademciklerin çıkarılmasından sonra iyileşme süresi yaklaşık 2-3 hafta sürer. Üçüncü haftanın sonunda, yaralar tamamen iyileşir. Bezlerin yerinde bir mukoz membran ile kaplı bir skar dokusu oluşur. Hastanın normal yaşam tarzına dönmesine izin verilir.

Olası komplikasyonlar

Yetişkinlerde tonsillektominin olumsuz sonuçları şunları içerir:

 • Ameliyattan sonraki 14 gün içinde kanama riski. Tükürükte kan damlası görüldüğünde, hastanın yanına yatması ve boynuna buzla bir baloncuk eklemesi tavsiye edilir. Kanama yoğunsa, ambulans çağırmalısın.
 • Çok nadir durumlarda (en fazla% 0,1), ses tonunu değiştirmek mümkündür.

Bademciklerin çıkarılması:

Birçok hastada tonsillektomi randevusuna oran belirsizdir. Konuşma ile karışık - palatine bademcikler - bağışıklık sisteminin önemli bir organı olan, çıkarılması solunum yolu enfeksiyonlarının gelişimini ve soğuk algınlığı sıklığını gerektirir. Komplikasyonlardan korkan bazı hastalar ameliyat yapmayı reddeder.

Ancak, doktorlar onları rahatlatmak için acele ederler: tonsillektomi bir yetişkinin bağışıklık savunmasını etkilemez. Gerçek şu ki, ergenlik döneminde bezler, bakteri ve virüslerin nüfuz etme yolu üzerindeki tek filtre olmayı bırakmaktadır. Dil altı ve faringeal bademciklere yardım etmek için. Ameliyattan sonra, bu lenfoid formasyonlar aktive edilir ve çıkarılmış organların tüm fonksiyonlarını üstlenir.

Ancak bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların varlığında korunması, ciddi sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. İltihaplı dokular, koruyucu özelliklerini kaybeder ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşür. Böyle bir durumda onları yok etmeyi reddetmek, kalp, böbrek ve eklem hastalıkları gibi daha tehlikeli patolojilere kendinizi kınamak demektir. Kadınlarda, kronik bademcik iltihabı, üreme işlevini olumsuz yönde etkileyebilir.

Operasyon riskleri her durumda ayrı ayrı değerlendirilir. Uygulamasının önünde bir engel olabilir:

 • sık kanama eşlik ve tedavi edilemez vasküler hastalıklar (hemofili, Osler hastalığı),
 • Şiddetli diyabet mellitus,
 • tüberküloz,
 • üçüncü dereceden hipertansiyon.

Bu gibi hastalara bir ara prosedür gösterilebilir - lazer lacunomisi. Bademcikler üzerindeki kızılötesi ışınlar, pürülan içeriğin aktığı mikro kesimleri yapar.

Tonsillektomi yapmak için geçici kontrendikasyonlar şunlardır:

 • adet dönemi
 • tedavi edilmemiş çürükler
 • diş etlerinin iltihabı
 • akut bulaşıcı hastalıklar,
 • Hamileliğin son üç aylık dönemi
 • bademcik iltihabı
 • Diğer herhangi bir kronik hastalığın alevlenmesi.

Bezleri çıkardıktan sonra sonuçlar

Palatine bademcikler kaldırılması için geliştirilmiş yöntemlerin kullanımı ile, postoperatif komplikasyon riski 3 kat azaldı. Genel anestezi ve yetkili antibakteriyel tedavinin reddi alerjik reaksiyonları ve septik inflamasyon oluşumunu engeller.

Buna rağmen, bademcik sökmenin olumsuz sonuçları vardır ve çoğunlukla rehabilitasyon programı tarafından sağlanan kurallara uyulmamasından kaynaklanmaktadır.

Tonsillektomi, cerrahi yolla lenfadenoid oluşumlarının (palatine tonsiller) kısmen veya tamamen çıkarılmasıdır.

Operasyon sadece ciddi enfeksiyon sonrası komplikasyonlar ve bademciklerin çoğalması ile karakterize edilen adenoid vejetasyonlar durumunda yapılır.

Tonsillektomi nedenleri

Hangi nedenden dolayı bademcikler? Cerrahi müdahalenin sonuçları, tıbbi olmayan çevrelerde yaygın olduğuna inanıldığı kadar kritik değildir. Bununla birlikte, palatine bademcikler lokal bağışıklık oluşumunda aktif bir rol oynarlar, bu nedenle operasyonlar sadece aşırı ihtiyaç durumunda gerçekleştirilir. Kısmen işleyen bademcik bile, bağışıklık sisteminin geri kalanından daha fazla immünoglobulin sentezler.

Palatine bademcikler (bezler) palatine arkın arkasındaki boğaz girintisinde bulunan çift oval organlardır. Çok sayıda lakuna (kript) ve foliküllerin varlığına bağlı gevşek bir yapıya sahiptirler. Ağız yoluyla KBB organlarına nüfuz eden tüm patojenler, bezler tarafından temsil edilen "filtre" içinden geçer. Çok sayıda bağışıklık hücresiyle çevrili olmak, hızla yok edilir. Ancak ikincil immün yetmezlik, hipovitaminoz ve diğer faktörlerin gelişimi ile, patojenler lenfadenoid dokuda lokalize olabilir ve enflamasyonu provoke edebilir.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırılması aşağıdaki nedenlerden dolayı gerçekleştirilir:

 • adenoid;
 • kronik bademcik iltihabı;
 • malign oluşumlar;
 • arpa damarının trombozu;
 • paratonazil apsesi;
 • şiddetli boğaz ağrısı.

Bezlerin zaman zaman eksizyonu ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Streptokok enfeksiyonu inflamatuar odaklarda lokalize ise, yayılması romatizma, glomerülonefrit, menenjit ve perikardit gelişmesine yol açabilir.

Komplikasyon tipleri

Bademcikleri kesmek tehlikeli midir? Tonsillektomi sonuçları geleneksel olarak üç kategoriye ayrılır: kanama, lokal-bölgesel ve genel komplikasyonlar. Kronik hastalıkların yokluğunda ve preoperatif hazırlığın doğru yapılmaması durumunda komplikasyon riskleri neredeyse sıfıra iner. Bununla birlikte, diabetes mellitus, anormal derecede büyük damarlar ve immün yetmezlik gibi patolojiler olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Tonsillektomi uygulanan hastalar 5-7 gün boyunca hala tetkik edilmektedir ve bu da kanamanın gecikmesi ile ilişkilidir.

Bademcikler çıkarıldıktan sonra yüksek sıcaklık 2-3 gün sürebilir. Dokulardaki mekanik hasar, hiperterminin en önemli nedenlerinden biri olan inflamatuar reaksiyonları tetikler.

Önemli! Boğazda gecikmiş kanama, kanın aspirasyonuna ve sonrasında bronkopnömoni gelişmesine neden olabilir.

Septik inflamasyon ve kanama olasılığını dışlamak için, ameliyattan sonra, hastanın birkaç önemli kuralına uyması gerekir:

 1. bir havluda tükürük ve kan damarları tükürmek;
 2. 24 saat boyunca konuşma;
 3. Prosedürden 10 saat sonra sadece soğuk içecekler kullanın.

Hastanın diyeti yalnızca gıda maddelerinin mukoza boğazına zarar verme riskiyle ilişkili sıvı gıdalardan oluşmalıdır. Bu kurallara uyulmaması, ameliyat edilen dokulara ve kanamaya neden olabilir.

Yerel ve bölgesel komplikasyonlar

Peripendritik doku ve bezlerin çıkarılması, sıklıkla bölgesel-bölgesel septik komplikasyonların gelişiminin nedenidir. Bademciklerin tam rezeksiyonu genellikle orofarenksin mukoz membranında yaygın inflamasyon ve paratonsillar apsenin gelişmesi ile gereklidir. Postoperatif dönemde antibiyotik almayı reddetmek, aşağıdaki sonuçların risklerini önemli ölçüde artırır:

 • akut febril farenjit - posterior faringeal duvar ve bölgesel lenf nodlarının mukozasının kataral inflamasyonu;
 • faringeal duvarın absesi - ameliyat edilen dokularda siliyer epitelin süpüratif inflamasyonu;
 • postoperatif difteri - boğaz duvarlarında beyaz filmlerin oluşumu ile birlikte mukus boğaz.

Çok nadiren tonsillektomiden sonra orta kulak tamburunda iltihap oluşur.

Kural olarak, patolojik süreçler eşzamanlı adenotomi veya istenmeyen epidemiyolojik durumlardan kaynaklanır.

Genelleştirilmiş komplikasyonlar

Bezlerin çıkarılması, genellikle lenfoid dokuların septik inflamasyonunun bir arka planına karşı ortaya çıkan, genelleşmiş komplikasyonların ortaya çıkmasıyla doludur. Eğer cerrahi sonrası subfebril ateş 2-3 ardışık günü geçerse, bu aşağıdaki patolojilerin gelişimini gösterebilir:

 1. septomi, faringeal venöz pleksusun ateşi ve trombozu ile karakterize septik bir komplikasyondur;
 2. agranülositoz - kanın biyokimyasal bileşimindeki patolojik değişiklikler, granülosit konsantrasyonundaki keskin bir düşüşe karşı ortaya çıkar - lökosit serisinin en önemli fraksiyonlarından biri;
 3. asetonemi (ketoz) - kandaki keton cisimciklerinin (aseton) konsantrasyonunda bir artış ile karakterize edilen, vücudun metabolik durumundaki patolojik değişiklikler; ketoz, sinir sistemine ve hatta ölüme zarar verir.

Önemli! Akut laringeal ödem söz konusu olduğunda, sadece acil trakeotomi ile ortadan kaldırılabilen boğulma riski vardır.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması, en fazla 30 dakika süren kulak burun boğazındaki en basit işlemlerden biridir. Bununla birlikte, antibakteriyel postoperatif terapi takip edilmezse, dokuların septik enflamasyonu riski vardır. Iltihap zaman içinde durmazsa, subatrofik farenjit, lenfoid doku hiperplazisi, parestezi, vb gelişmesine yol açabilir.

Palatine bademcikler (bezler), insanları virüs ve bakterilerden koruyan ağız boşluğunda küçük oluşumlardır. Bazı durumlarda, işlevlerini yerine getirmeyi bırakmakta, bu da vücut için olumsuz sonuçlara yol açmakta ve salgı bezlerinin çıkarılması için bir operasyona ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır.

Patojenik faktörlerin etkisi altında bademcikler iltihaplı hale gelebilir. Bu duruma bademcik iltihabı denir, kronik formu ise bezlerin koruyucu aktivitesinin durdurulması ve onları sürekli bir enfeksiyon ve vücuda zehirlenme odağı haline getirir.

Hastalık bu tür komplikasyonlara yol açabilir:

 • Sık boğaz ağrısı.
 • Romatizmal kalp hastalıkları.
 • Böbrekler ile ilgili sorunlar (piyelonefrit, böbrek yetmezliği).
 • Farklı doğadaki deri döküntüleri.
 • Tiroid bezindeki rahatsızlıklar.

Bademciklerin çıkarılması, kronik tonsillit ve eşlik eden patolojiler ile ilgili problemi çözmektedir.

Bademcikler bağışıklık oluşumunu destekler, vücut için bir filtre ve patojenik bakterilere karşı bir bariyer görevi görür. Onları çıkarmak için ameliyattan sonra, özellikle genç yaşta solunum yolu insidansı artar. Bu nedenle doktorlar salgı bezlerinin istenmeyen ve aşırı bir önlem almayı düşündüklerini ve ilk önce işlevlerini geri kazandırmayı amaçlayan alternatif yöntemleri denemelerini tavsiye eder:

 • Durulama ve gargaralama.
 • Bağışıklığı iyileştirmek için vücudu temperleme.
 • Bekleme - 13-14 yaşlarındaki çocuklarda, hormonal arka planda ve bağ dokusunda, sorunun bağımsız olarak ortadan kaldırılmasına katkıda bulunabilecek bir değişiklik vardır.
 • "Budama" (kesilmiş) bademcikler - kısmi bir şekilde uzaklaştırılması, böylece enfeksiyonun odağını azaltır. Zamanla, bademcik oluşturan lenfoid doku büyür ve normal boyutlarını alırlar.

içindekiler ^ Göstergesi

 • Düzenli bir boğaz ağrısı sırasında juguler ven veya kan enfeksiyonu (sepsis) trombozunun gelişmesi.
 • Romatizmal hastalıklara eğilim - Beta-hemolitik streptokok grubu A ile ilişkili kalbe veya böbreğe komplikasyonları olan akraba hastalarının varlığı.
 • Yüksek ateş, boğazda şiddetli ağrı, bol takviye ile - ağır bir şekilde anjina.
 • Konservatif tedavinin iflas etmesi - bademciklerin yıkanması, antibiyotik tedavisi, fizyoterapi, stabil remisyona yol açmaz.
 • Düzenli bir boğaz ağrısı sırasında boğazda bir apse oluşumu.
 • Hastalığın şiddetli ataklarının arka planında antibiyotiklere karşı alerjiler.
 • Yüksek hastalık insidansı - yılda 7'den fazla angina vakası, son 2 yılda her birinde 5 vaka veya son 3 yılda 3 yıllık vaka.
 • Aşırı büyütülmüş bademcikler normal nefes almayı engeller, bu da horlamaya veya bir rüyada nefes almayı durdurabilir.

içindekiler kontrendikasyonları

 • Onkolojik hastalıklar.
 • AİDS.
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları.
 • Aktif formda tüberküloz.
 • Kardiyovasküler ve pulmoner patolojilerin dekompanse edilmesi (son aşama).
 • Diyabet mellitusun şiddetli formları.
 • Akut enfeksiyon veya kronik hastalıkların alevlenmesi.
 • Ağız boşluğunda iltihaplanma süreçleri (diş eti iltihabı, çürük).
 • Gebelik.

İçindekiler

Bezlerin çıkarılması bazı postoperatif komplikasyonlar ile gerçekleşebilir:

 • Kanama - genellikle ameliyattan sonraki ilk gün olur. Sadece kan kaybı için değil, aynı zamanda uyku sırasında solunum yoluna girmek için de tehlikelidir, bu da asfiksi (boğma) yol açabilir. Bademciklerin çıkarılmasından sonra 5. ve 8. günlerde meydana gelen hafif bir kanama genellikle uyuzun çıkması ile ilişkilidir.
 • Enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlerin gelişimi zayıflamış hastalar için veya bir doktorun reçetelerine uyulmaması için tipiktir.
 • Anesteziklere karşı alerjik reaksiyonlar - bu risklerden kaçınmak için, ameliyat öncesi, alerjiye yatkın hastalar antihistaminiklerle tedavi edilir.
 • Mukus ve yumuşak doku yanıkları - bezlerin çıkarılması bazı yöntemlerle ortaya çıkabilir.

Prosedürün uzun vadeli olumsuz sonuçları arasında:

 • Yerel hücresel bağışıklığın zayıflaması - bademcikler tarafından gerçekleştirilen makrofajların (bakteri ve virüslere karşı mücadelede rol alan hücrelerin) üretimini durdurur.
 • Hümoral immün yanıtın azaltılması - patojenik mikroplara karşı antikorların üretimi azalır, bu nedenle bezlerin lenfositleri sorumludur.
 • Solunum yolu enfeksiyonu penetrasyonu - larenjit, farenjit, tracheitis, obstrüktif enfeksiyon da dahil olmak üzere bronşit insidansı, artar.
 • Antialerjik korumanın azaltılması - çeşitli dermatozların yanı sıra alerjik bronkospazm (bronşiyal astım) olabilir.

Bezleri çıkarmanın olumlu yönleri:

Vücuttaki pürülan odakların giderilmesi.

 • Sık anjinanın kesilmesi.
 • Solunumun normalleşmesi.
 • içindekiler ^ Çalışması

  Tonsillektomi (bademciklerin çıkarılması), aç karnına ve çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Operasyon sırasında, hastalar (hem yetişkinler hem de çocuklar) genellikle cerrahi müdahalenin (mide bulantısı, kusma, ağrı sendromu) olumsuz sonuçları riskini azaltabilen bir kortikosteroid hormonu olan Deksametason ile enjekte edilir. İşlem çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir.

  içindekiler ^ "Soğuk" kaldırma

  Bademciklerin çevreleyen dokulardan ayrıldığı cerrahi aletlerin (neşter, tel döngü) kullanımını varsayar. Kan damarlarını keserken ortaya çıkan küçük bir kanama, özel hemostatik süngerler veya kan damarlarının el bağlanmasıyla ortadan kaldırılır. Yöntemin avantajı ameliyattan sonra kanama olasılığının düşük olmasıdır.

  Içeriğe ^ Sıcak Tonsillektomi

  Bir ısı akışı oluşturan, bademciklerin dokularını kesen ve kestiren özel aletler ile gerçekleştirilir. Prosedür süresi ve kanama miktarı "soğuk" çıkarımdan daha düşüktür, ancak yara iyileşmesi bitişik dokulara verilen hasar nedeniyle daha uzun sürer ve sonraki kanama riski daha yüksektir.

  "Sıcak" yöntemleri şunları içerir:

  • Bademciklerin lazerle çıkarılması - lazer yardımıyla operasyonun gerçekleştirilmesi.
  • Radyo dalgası tonsillektomi - kısa dalga radyatör kesme aleti.
  • Soğuk plazma tedavisi - bir iyonize gaz akışı ile.
  • Ultrasonik neşter - güçlü ultrasonik radyatörlerin kullanımını içerir.

  içindekiler ^ Rehabilitasyon

  İyileşme süresi yaklaşık 2-3 hafta sürer, ilk birkaç gün hastanede geçirilmelidir.

  Operasyondan sonra aşağıdakiler mümkündür:

  • Küçük kanama - genellikle 2-3 saat içinde durur. Hasta kendi tarafına uzanmalı ve taburcuğu özel bir tabağa atmalıdır.
  • Mide bulantısı ve kusma - bu durumları ilaç yardımı ile ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Boğazda yabancı bir cisim hissi - dokuların ödemi ile ilişkilidir, gün boyunca kendiliğinden geçer.
  • Sıcaklıktaki artış, vücudun normal reaksiyonu olarak kabul edilir.
  • Boğazda ağrı - anestezinin sonlandırılması ile artar, anestezi ile durdurulur.
  • Ses kısıklığındaki değişiklikler ve diksiyon problemleri, mukoza zarının şişmesinden, ilaçların etkilerinden, ağrı sendromundan kaynaklanır. Yavaş yavaş durum normalleşir.
  • Zor burun solunumu - ödem ile ortadan kaldırılır, ödem giderilir.
  • Ağızdan hoş olmayan bir koku - protein fibrininden kaynaklanır, yaraları bir filmle kaplar ve iyileşmelerini destekler. Fibrinous plak 5-7 gün sonra kaybolur.
  • Boyun dönerken ağrı - birkaç hafta sürebilir.

  Erken rehabilitasyon için öneriler:

  • Belirli gıdalar - işlemden sonraki ilk gün yememelisiniz. Ertesi hafta gıdalar yumuşak, sıvı veya rendelenmiş, sıcak olmamalıdır. Katı, asidik, baharatlı ve baharatlı yemekler, alkollü, gazlı içecekler mukozayı tahriş edebilir.
  • İçme rejimine uyum - operasyondan birkaç saat sonra, biraz ılık veya soğuk su içebilirsiniz. Gelecekte, yutma zorluğu olsa bile, sıvı sarhoş hacmi, bir çocuk için günde 1-1.5 litre ve bir yetişkin için 1.5-2 litre olmalıdır.

  Aktivitenin kısıtlanması - ameliyattan sonraki ilk 2 hafta içinde fiziksel aktivite kanamayı tetikleyebilir.

 • Mukoza tam iyileşinceye kadar sigara bırakma önerilir.
 • Buharlama prosedürlerini reddetme - banyo, saunalar, sıcak banyo ziyareti kan damarlarının genişlemesini teşvik eder ve kanamaya neden olabilir.
 • Makalemizi beğendiyseniz ve ekleyeceğiniz bir şey varsa, düşüncelerinizi paylaşın. Fikirlerinizi bilmek bizim için çok önemlidir!

  Bademcikler, ya da denir gibi - bezler, İnsan vücudunda önemli bir işlev gerçekleştirir. Her iki taraftan dilin kökünün hemen arkasında bulunan (amygdala - eşleştirilmiş organ), ağızdan gelen yiyecekleri dezenfekte ederler. Bu çok önemlidir, çünkü genellikle yemek, iyi yıkanmış ve düzgün pişirilmiş, bakteri içerebilir. Onlarla birlikte bademcikler mücadeleye giriyor.

  En önemlisi, bakteri, virüs ve diğer patojenlerin saldırıları beş ila yedi yaşındaki çocukları etkilemektedir. Doğanın kanunlarına göre, doğuştan gelen çocukların anne bağışıklığı vardır ve yıl boyunca dışarı çıkmaktadır. Kendi bağışıklıklarını oluşturmaya başlar ve bu yaşam döneminde bebeklerin daha sık hastalanır. Eğer bademcikler işlevleriyle baş edemeyeceklerse, o zaman yaşla birlikte bebeğin bağışıklığı güçlendirilmeyecek, ancak çok zayıf olacaktır. Sonuç olarak, çocuk kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı çekecektir. Bu hastalıklar sadece acı çekmekle kalmaz, aynı zamanda kalbin lenfatik sisteminin işleyişini de olumsuz etkiler. Bademciklerin korunmasının bu gibi sonuçları ebeveynleri memnun etmeyebilir, çocuklar oturdu, çocukluklarının çoğu evde hasta olarak geçirir. Bu durumda, tek doğru soru bademciklerin kaldırılmasıdır, çünkü bu aşamada konservatif tedavi yardımcı olmaz.

  Tonsillektomi ihtiyacından bahseden ana argüman, vücutta kronik enfeksiyon odaklarının oluşmasıdır. Bu durumda, vücut, kalp hastalığı olan romatizma ile tehdit eden, onunla sürekli mücadeledir. Ebeveynlerin doktorun ısrarlı olması durumunda (ve doktor ameliyatın uygunluğunu değerlendirirse) cerrahi bir tedavi yöntemi seçmeye karar verdiyse, bademciklerin çıkarılmasının olası sonuçlarını düşünmeye değer. Ve bu kararını değiştirmek için yapılmamalıdır, ancak gelecekte bu sonuçları en aza indirmek için.

  Ameliyattan sonra bademciklerin çıkarılması için bir kişi, filtre konumunda bulunan organdan mahrumdur. İşlemden sonra, hasta boğazda belli bir süre hissedebilir (yaklaşık bir ay kadar). Cerrahi sırasında dokuda yaşanan stres ağrısının nedeni. Bununla birlikte, bademcikler bir lazerle çıkarıldıklarında bu sonuç önemli ölçüde azaltılabilir, daha sonra çevreleyen dokuların travmatize edilmesi neredeyse gerçekleşmez. Bir neşter kullanıldığında, sağlıklı bir doku genellikle haksız şekilde zarar görür, iyileşmesi uzun süre gerektirir.

  Bademciklerin ortadan kalkmasıyla birlikte bir kişi enfeksiyona açıldığından, bronşit ve farenjit gibi hastalıklar gelecekte kalıcı birer arkadaş olabilirler. Kişinin, uygulamada her zaman mümkün olmayan, kataral hastalıkları kışkırtıcı faktörlere karşı dikkatli olması gerekir.

  Bademciklerin ortadan kalkmasıyla - bağışıklık sisteminin parçaları - yeniden ve tüm sistemi bir bütün olarak yeniden yapmanız gerekir. İlk başta bu sık sık insidansa neden olabilir.

  Bademciklerin çıkarılmasından sonra, soğuk algınlığının ağız boşluğu üzerindeki etkisi aşırı derecede olumsuzdur. Soğuk içeceklerin kullanılması veya soğuk hava alması bile boğazın mukoza zarının iltihaplanmasına neden olur.

  Bademciklerin çıkarılmasının sonuçlarından biri, özellikle boğazlarını işlerinde (öğretmenler, şarkıcılar, yorumcular) kullanan insanlar için özellikle hoş olmayan boğazın arka yüzünü kurutmaktır.

  Önemli ölçüde daha az sıklıkta, ama yine de, akut bir formda tonsillit, tonsillit, arka duvar foliküliti, vb olabilir.

  Yukarıdaki etkilerin, bademcikler kaldırılmış olanlarda mutlaka meydana gelmeyeceğini belirtmek gerekir. Pek çok açıdan, güçlü bir bağışıklık sistemi bu tür sorunlarla başa çıkabilir. Ameliyattan sonra bademcik kaldırmak için, vücudun savunma güçlendirmek yardımcı immünomodülatörler ve diğer araçları gerekir.

  Makul fiyatlarla bir kliniği veya doktoru nasıl almayı bilmiyorum? Tek bir kayıt merkezi +7 (499) 519-32-84 telefonudur.

  Palatine kollar arasında boğazda lenfoid doku birikimi, başlıca organizmanın zararlı mikroplardan korunması için olan bezler veya amigdala olarak adlandırılır.
  Başka bir deyişle, bademcikler, bağışıklık sisteminin ilk gözlemcisidir, çünkü yiyecek, su veya hava ile herhangi bir enfeksiyonu nötralize ederler.

  • Klinik resim
  • Silme işlemine karşı argümanlar
   • Enfeksiyonlardan korunma
   • Kansere karşı koruma
  • Olası komplikasyonlar
  • Operasyon için argümanlar
   • Bir doktorun reçetesi
   • Sık anjinanın kesilmesi
   • Solunumun normalleşmesi
  • Sonuç

  Klinik resim

  sağlık zayıflamış ve ağızda bakteri çok sayıda oldu zaman, o zaman bezleri sonuçta bir sonucu, anjin olarak, artan onların inflamasyon, kızarıklık, yol ve olacaktır görev ile başa çıkamaz.

  İltihaplı bademcikler için ana tedavi konservatif tedavidir (tabletler ve gargara için furacilin hakkında yazılmıştır). Tedavi sürecinin bitiminden sonra hastalık ortadan kalkmazsa, cerrahi müdahalenin öneri konusunda bir konuşma başlatılır.

  Çok uzun zaman önce, araştırmacılar bezlerin çıkarılmasının hastaya her zaman gösterilmediğini, çünkü bakterilerin etkileyici bir kısmının akciğerlere nüfuz etmesini engellediklerini ve ayrıca dolaşımda yer alan kan hücrelerinin sentezini teşvik ettiklerini keşfettiler.

  Cerrahi müdahaleden önce, bu operasyonun tüm artılarını ve eksilerini dikkatli bir şekilde tartmak gerekir.

  ABD'de, belirli çalışmalar yapılmıştır ve sonuçlar bademcikler mevcut hava ve gıda doğal maddelerin analizi, hem de en yaygın patojenlerin vücudun cevabını üreten "laboratuvar", derinleşiyor ortaya koydu.

  Bademcikler ve adenoidler bir ve aynı? Nazofarenkseki büyümeleri tanımlayan yararlı bir makaleyi okuyarak farkı öğrenin.

  Bu adreste makalede bademcik apsesinin tedavisi hakkında yazılmıştır.

  Amerika Birleşik Devletleri'nde birkaç yıl önce, tüm çocuklar için bademcikler kaldırıldı ve bu sorunun daha yakından incelenmesi, neredeyse her operasyonun gereksiz olduğu sonucuna götürdü.

  Böyle bir cerrahi müdahalenin sonucu, sağlıklı bir organizmanın enfeksiyonlara ve çeşitli hastalıklara karşı direncinde keskin bir düşüş oldu. Çocuklarda ARI nasıl tedavi edilir yararlı bir makalede okunabilir.

  Ne de olsa, bezleri çıkarmalı, Ve bu prosedürden kim kaçınılabilir?

  Cerrahi müdahale şu kişiler için gereklidir:

  • bademciklerde patolojik bir değişiklik vardır (bu makalede çocuklarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir). Tipik olarak, persistan enfeksiyöz hastalıklara bağlı olarak benzer metamorfozlar meydana gelir: Sık anjinanın sonucu, vücudu zararlı mikroplardan korumak için bezlerin temel fonksiyonlarında bir değişiklik olabilir;
  • bademcikler yüke cevap vermeyi bıraktı. bezlerinde katılımıyla ağızda meydana gelen spesifik reaksiyonlar tespit özel testler vardır. Araştırma sonuçları tükürük ile salgılanan koruyucu proteinlerin, miktarı, bir kişi için yetersiz olduğu görülmektedir edilecek olursa, o zaman bademcikler çıkarılması, romatizmal ateş, böbrek hastalığı, kronik tonsilit (tavsiye edilen bu sayfada tarif edilen tedavi için ilaçlar), ve diğerleri gibi, bu problemleri engellemek yardımcı olur;
  • anjinanın sonucu, juguler venin veya sepsisin trombozu idi;
  • A grubundan beta-hemolitik streptokoklar gözlenir;
  • Bazı antibiyotiklere karşı alerjisi vardır, bunun kullanımı bademcik hastalığında veya bu hastalıkta aşırı derecede gereklidir;
  • boğazdaki bezlerin ve / veya apsenin eklenmesine yüksek bir sıcaklık eşlik eder, yani hastalığın ciddi bir seyri gözlenir.

  Beş yaşın altındaki çocuklar için bademcik çıkarma ameliyatının kontrendikedir, çünkü bağışıklıkları bu tür yüklerle baş edemez ve bir gıda alerjisi veya dysbiosis olasılığı vardır.

  Silme işlemine karşı argümanlar

  Enfeksiyonlardan korunma

  Bilindiği gibi, bademcik, zararlı bakterilerin bazı dokuların ve insan organları korumak spesifik proteinlerin oluşturan üst solunum yollarının (faranjit, bronşit, vs.) ve alerji gelişimi hastalıkları önlemeye.

  Buna ek olarak, bu alandaki araştırmacılar, çıkarılmış bezleri olan hastaların sindirim sistemi ve akciğerleri ile ilgili problem yaşama ihtimalinin sekiz kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır.

  Aphonia'nın ne olduğunu biliyor musun? Önerilen makalede bu hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi edinin.

  Paratonsillar apse komplikasyonları için burada okuyun. Makalede tedavi yöntemleri açıklanmaktadır.

  Sayfada: boğazda kuruluk belirtileri hakkında bilgi edinin.

  Bademcikli insanlarda üst solunum yolu kanserinden muzdarip olma olasılığı daha azdır.. Bu gerçek, bilim adamları tarafından bir deney yapılarak doğrulanmıştır: onkolojik hastalığa sahip hayvanlar, bademcikler üreten koruyucu protein bileşikleri ile enjekte edilmiştir.

  Sonuç olarak, aşılanmış bireyler daha sık hayatta kalmıştır. Amerikalı araştırmacılar, bezleri çıkardıktan sonra hastaların kansere karşı üç kat daha duyarlı olduklarını fark ettiler.

  Olası komplikasyonlar

  Bademciklerin çıkarılması için cerrahi, bazen farenjit veya larenjit (semptomlar), solunumsal nezle, mukoza zarının atrofisi gibi etkilere yol açabilir.

  Operasyon için argümanlar

  Bir doktorun reçetesi

  Nitelikli bir uzman, bir hastayı hiçbir zaman iyi bir sebep olmaksızın bademciklerin uzaklaştırılmasına sevk etmeyecektir.

  Cerrahi müdahalenin sadece bademciklerin temel işlevlerini yerine getirmesi, yani vücudun çeşitli mikroplarla enfekte olmasının gözlenmesi halinde yapılması önerilir.

  Sık anjinanın kesilmesi

  Yılda 5-7 kez farenks mukozasının iltihabı muzdarip bir kişi, bezleri çıkarmak için bir doktora danışmalısınız.

  Böyle bir operasyonun sonucu iyi olma ve anjin sıklığında önemli bir azalmadır.

  Daha büyük bir etki için, hastaya özel çözümler, immünostimülanlar ve benzerleri ile durulama reçete edilebilir.

  Kural olarak genişlemiş bademcikler, kural olarak, nefes almayı zorlaştırır ve bu problemle sadece cerrahi müdahale ile başa çıkmak mümkündür. Ayrıca hasta, horlamadan kurtulacaktır (jimnastik ve video görüntüsü).

  Doktorun, konservatif tedavinin vücut üzerinde olumlu bir etkisi olmadığı zaman, sadece en aşırı durumlarda bezlerin çıkarılmasını öngördüğü unutulmamalıdır.

  Bu tür işlemlerin yürütülmesi için yukarıdaki argümanlara ek olarak, ayrıca bir dizi kontrendikasyon vardır:

  • zayıf kan pıhtılaşması,
  • kalp ve böbrek problemlerinin varlığı,
  • diyabet mellitus,
  • şiddetli hipertansiyon şekli,
  • tüberküloz,
  • akut bulaşıcı hastalıklar,
  • gebelik.

  Acı çekmemek için artıları ve eksileri arasında seçim yapmak için, vücudunuza zamanında bakmaya başlamanız gerekir. Spor yapmak, günün rejimini gözlemlemek ve doğru beslenme, iyi sağlık ve esenliğin temelleridir.

  Bu videoda, doktor bademciklerin çıkarılıp çıkarılmayacağını size söyleyecektir.

  Bademciklerin uzaklaştırılmasından daha tehlikeli

  Herhangi bir cerrahi müdahale, sıkı endikasyonlar üzerinde yapılmalıdır. Bademcik ya da peri-mindalikovy apsesinden muzdarip olmanız halinde, bezlerin etrafındaki dokuların pürülan bir iltihabı olan bademcikler çıkarılmalıdır. Pus, göğsün uzerine boyun kaslarına nüfuz edebilir. Modern tedavide bile, hayatta kalma şansı oldukça düşüktür. Bu nedenle, bir işlemi erken olarak kabul etmek daha iyidir.

  Bir sonraki gösterge kronik bademcik iltiğidir. Doktorlar çok endişeli ve bazen hastanın kalp, böbrek ve eklem ağrılarıyla ilgili şikayetlerini korkutuyorlar. Bu durumda, ağrı ve kronik bademcik iltihabı ile cerrahi müdahale hakkında karar verme arasındaki ilişkiyi kanıtlamak gerekir. Bu biyokimyasal bir kan testi, bir elektrokardiyogram, idrar tahlili, bir kardiyolog danışması, romatolog veya nefrolog yardımı ile yapılır.

  Üçüncü endikasyon, tedavinin etkisizliğidir. Tedaviden sonra iyileşme olmamışsa ve hastalığın alevlenme serileri aynı seviyede kalıyorsa, bademciklerin çıkarılması önerilir. Bu durum, tedavinin nitelik ve tam olarak yerine getirilmesi durumunda geçerlidir. Yılda iki kez bademcik iltihabı tedavisi, fizyoterapi, antiseptik çözelti ile lacunae, bağışıklık düzeltici tedavi içerir.

  Ancak bademciklerin insan bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu akılda tutulmalıdır. Aslında bademcikler, solunum yolundan insan vücuduna giren enfeksiyonun ağ geçididir. Bu koruyucu kapıların kapalı kalması daha iyidir. Bademcik kaldırmak kolaydır, ancak bu her zaman vücut için yararlı değildir.

  Bir ameliyattan sonra çok sayıda insan, bronşit ve farenjit, sık soğuk algınlığı gelişir. Bu nedenle, bademcik iltihabının giderilmesi için ameliyata çok dikkatli bir şekilde yaklaşmak gerekir. Ama bazen bademcikler enfeksiyonun sıcak bir yatağıdır, çünkü mikropların çoğaldığı açık inflamasyon odaklarıdır.

  Ameliyat sonrası ana tehlike şiddetli kanamadır. Ancak, bezlerin çıkarılması ve tıbbın geliştirilmesi modern teknoloji ile, böyle bir tehlike minimize, bu yüzden insan sağlığı ve yaşam için bir tehdit değildir. Ayrıca, bezlerin çıkarılması sırasında enfeksiyon meydana geldikten sonra dokuya etki eden lenfadenit gelişme riski de vardır.

  Bademciklerin tehlikeli şekilde uzaklaştırılması

  Bademciklerin kaldırılması (tonsillektomi) kronik bademcik iltihabının tedavisinde son derece önemlidir. Sıklıkla görülen pürülan boğaz ağrısının yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltmadığı, aynı zamanda diğer organların streptokok yaralanması riskini arttığı her durumda kullanılır: böbrekler, eklemler, kalp. Sadece yarım asır önce, tonsillektomi, kronik tonsillitten en popüler kardiyovasküler deşarj yöntemiydi. Ancak, bugün için - bu antibiyotik tedavisi ve fizyoterapi prosedürlerinin tamamen başarısızlığı ile zorunlu bir adımdır.

  Uzmanların bu popüler operasyon hakkında neden bu kadar ihtiyatlı davranıyorlar? Sonuçta, o kadar basit görünüyordu, bademcikler yok - onlarla hiçbir sorun yok, enfekte kalmak ve irin biriktirecek hiçbir yer yok. Bademciklerin uzaklaştırılmasından daha mı tehlikeli? Her şey tonsillektominin sonuçlarıyla ilgili.

  Ne kaybediyoruz?

  Yetişkinlerde ve çocuklarda bademciklerin tehlikeli şekilde uzaklaştırılması nedir?

  Bugün için insan vücudunda gereksiz bir şey olmadığından şüphe yoktur. Bir doku veya organ varsa, o zaman bir kişi için gerekli ve yararlıdır. Böylelikle bademcikler, lenfoid doku birikimi, vücudu sadece bakteriyel değil, aynı zamanda mantar ve viral olarak da enfeksiyondan koruyan hücreler üretir.

  • Birleşik Pirogova'da United, bademcikler - bulaşıcı ajanların yoluna bir engel. Böylelikle bademciklerin uzaklaştırılması, bu bariyerin insanını yok eder. Enfeksiyon, sadece boğazda yuva yapmak için değil, aynı zamanda larinks, trakea, bronşlar ve akciğerlere de nüfuz etmeksizin, cezasız kalmadan tamamen geçebilir. Sonuç - kronik tonsillit, larenjit, bronşit ve hatta tamamen zatürree yerine.
  • Bademcikler hücresel bağışıklığın sağlanmasından sorumludurlar., makrofajlar üreterek, bakteri hücrelerini ve virüsleri tüketir. Yani, bademcikler hücre bağışıklığı ortadan kaldırılması ile, her şeyden önce, yerel.
  • Bademcikler lenfositler üretir, antijenleri bloke etmek ve çıkarmak için aktif olarak antikorlar üretmektedir. Bir insan bademcik kaybederse, humoral bağışıklığı da zayıflar.
  • Azaltıcı ve antialerjik koruma. Alerjenler artık penetrasyon sahasında inaktive edilmediğinden, bademciklerin çıkarılmasından sonraki sonuçlar alerjik hastalıkları etkiler. Özellikle, astım hastaları bronşiyal astımı geliştirebilir ve daha önceden bronşiyal spazmları olan hastalar olabilir.

  Çocuklarda bademcikler kaldırılması ne kadar tehlikeli?

  Çocuklukta tonsillektominin yetişkinlerle aynı sorunlara yol açmasına ek olarak, sonuçların ek özellikleri de vardır.

  • Çocukların vücudu aktif bir büyüme aşamasında olduğundan, bu süreç bademcikleri etkiler. Doku büyümesi iki şekilde gidebilir - hücreleri (hipertrofisi) sayısını arttırarak ya da kalınlaşma ve mevcut (hiperplazi) genişlemesi ile. Çıkarılan bademcikler lenfoid dokunun belirli bir yüzdesinin arkasında kaldığından, bu doku basitçe genişler ve bir süre sonra tonsillektomiden sonra stafilokok veya streptokokların yaşayabileceği bir yer vardır.
  • Çocuğun bağışıklığı da emekleme döneminde. Bu nedenle, lenfoid doku miktarındaki herhangi bir azalma, hassas bağışıklık savunmasına ciddi şekilde zarar verebilir ve kronik tonsillitten daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

  Bundan böyle deneyimli bir doktor, bir çocukta kronik bademcik iltihabının cerrahi tedavisine karar vermeden önce her zaman artıları ve eksileri tartmaktadır. Sadece bu ya da bu tarafta ciddi bir fazla kilo ile karar haklı olacaktır.

  Bademcik kaldırıldıktan sonra komplikasyonlar

  Bugünden beri bademciklerin kaldırılmasının birkaç yolu vardır, komplikasyonlar farklı yaklaşımlar için farklı olabilir. Komplikasyonların operasyonun zorunlu sonuçları olmadığı, ancak olayların gelişiminin sadece olası bir çeşidi olduğu belirtilmelidir. Ve elverişsiz. Eğer tonsillektomi için dikkatli bir şekilde hazırlanırsa, bu hastanın tüm özellikleri dikkate alınır ve kalifiye bir uzman tarafından çıkarılır, komplikasyon riski minimumdur ve sıfıra iner.

  • Devam kanama. Böyle bir komplikasyon, yetersiz koagülasyon sistemine yol açabilir ve postoperatif dönemde kanamayı önlemek için çok çeşitli önlemlere yol açmaz. Bu tür sorunları önlemek için, ameliyattan önce, hasta kan pıhtılaşabilirliğini kontrol eder. Normlara uymazlarsa işlem ertelenir. Makas kullanırken, bir mikrodebridge ile bademcik taşlama sırasında kanama riski vardır. Kanama elektrokoagülasyon ile durdurulur.
  • Enfeksiyöz komplikasyonlar. Operasyonun nedeni - boğazda pürülan odaklar, yani, bu enfeksiyonun kan veya lenfatik damarlar yoluyla yayılma riskidir. Bu tür riskler, bağışıklıkta güçlü bir azalmaya neden olur; bu nedenle, akut bakteriyel veya viral enfeksiyonlar sırasında, kronik patolojilerin alevlenmesinde, kanser hastalarında, AIDS'li hastalarda tonsillektomi yapılmaz. Ameliyattan önce farenkstan bakterilerin yayılma olasılığını azaltmak için bir antibiyotik tedavisi uygulanır.
  • Alerjik reaksiyonlar. Çoğunlukla cerrahi sırasında anestezi için kullanılan anesteziklerle kendini gösterirler. Anestezi ne kadar uzun olursa, girmeniz gereken daha fazla ilaç. Klasik makas çıkarılması ve mikrodeveloper kullanımı ile riskler daha yüksektir. Ancak bu gibi sonuçlar sadece yatkın kişilerde mümkündür. Bu nedenle, ameliyat için hazırlık sırasında hastaya alerjik durumu, daha önce ilaçlara karşı alerjik reaksiyonları sorulur. Alerjiye yatkınlığı olan kişiler bazen antihistaminikler tarafından ameliyat için hazırlanır.
  • Yumuşak dokuları ve mukozaları yakmak. Bu tür hasarlar, pozlama süresi yanlış seçilmişse, yanlış elektrokoagülasyon veya lazer cerrahisi ile ortaya çıkabilir.

  Video: bademcik kaldırmak için konu üzerine tartışmalar? Modern yollar

  Genel olarak, bademciklerin ne kadar tehlikeli iltihabı olduğu sorusu, vücuttaki festrasyon odaklarından kurtulma ihtiyacı kadar alakalı değildir. Yaşamsal kalbin ve böbreklerin yakın çevresinde sabit bir bakteriyel saldırganlık kaynağının varlığı, hastayı cerrahi müdahalenin risklerinden çok daha fazla rahatsız etmelidir; Elbette, uyarıldı, silahlı. Ancak hastanın asıl görevi sağlığını emanet etmekten korkmayan yeterli ve bilgili bir doktor bulmaktır.

  Bezler (palatine bademcikler) koruyucu ve hematopoetik fonksiyonlar yapan lenfoid kümelerdir. Eşleştirilmiş organlar palatal kolların arkasındaki boğazda derinlerde bulunur ve lenfadenoid faringeal halkanın anahtar bileşenlerinden biridir. Patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen bir bağışıklık bariyeridir.

  Bademcikleri çıkarmalı mıyım? KBB hastalıklarının sık atakları, organların anormal yapısı ve hipertrofisi palatine bademciklerin çıkarılması için doğrudan endikasyonlardır.

  Bezlerin yokluğu, lokal bağışıklığı ve vücudun genel reaktivitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

  Bu nedenle, sadece ciddi vakalarda ciddi patolojilerin varlığında cerrahi yapılır.

  Tonsillektomi nedir?

  Bademciklerin çıkarılması - lenfadenoid oluşumlarının kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) eksizyonu olduğu basit bir işlemdir. Cerrahi manipülasyonlar sadece konservatif tedavi ve doku hipertrofisinin etkisiz olması durumunda başvurdu. Yakın zamana kadar, tonsillektomi genel anestezi altında gerçekleştirildi, ancak yumuşak dokuların çıkarılması için koruma yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla, prosedür lokal anestezi altında daha sık gerçekleştirildi.

  Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Çok sayıda sinir ucu lenfoid formasyonlarda yoğunlaşır.

  Bu nedenle cerrahi müdahaleden önce, ameliyat altındaki dokular anestezi altına alınır. Kulak burun boğazında palatine bademciklerin giderilmesi için en az 5 farklı yöntem vardır:

  • mekanik ektomi - genel anestezi altında bir neşter ve metal bir halka yardımıyla yumuşak dokuların eksizyonu; esas olarak ciddi komplikasyonların varlığında yapılır (paratonsillar apse, bezlerin hipertrofisi);
  • kriyodestruction - genel anestezi altında lenfoid dokuların dondurulması ve çıkarılması prosedürü;
  • sıvı-plazma ektomi - bir plazma "bıçak" kullanarak bademciklerin kısmi veya tam eksizyonu; Bu, bir operasyon yürütmenin en travmatik olmayan yollarından biridir;
  • ultrasonik uzaklaştırma - etkilenen dokuların ultrason radyatörünün yardımıyla çıkarılması; Prosedür sırasında, aynı anda ciddi kan kaybını önleyen hasarlı damarları "mühürler";
  • Lazer ektomi, lenfadenoid oluşumlarının eksizyonu için küçük damarların koagülasyonu ile yapılan komplike olmayan bir işlemdir.

  Bademciklerin çıkarılmasının postoperatif komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Septik inflamasyon olasılığını azaltmak için, hastanın antibakteriyel ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar geçirmesi gereken rehabilitasyona yardımcı olur.

  Tonsillektomi ne zaman yapılır?

  Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Prosedürün uygunluğu sadece uzman bir uzman tarafından değerlendirilebilir. Ciddi endikasyonların yokluğunda, tüm organizmanın direncinde azalma ile ilişkili olan tonsillektomi yapılmamaktadır.

  5 yıllık laboratuvar testleri sırasında, Amerikalı uzmanlar palatine bademciklerin bağışıklık laboratuvarı olduğunu tespit ettiler. Burada, vücuda gıda ve havaya nüfuz eden yabancı maddelerin kapsamlı bir analizi yapılır. Tüm potansiyel olarak tehlikeli mikroorganizmalar, enfeksiyöz komplikasyonların gelişmesini engelleyen eşleştirilmiş organlar tarafından nötralize edilir.

  Bir operasyon ne zaman gerekli olabilir? Çoğu vakada tonsil disfonksiyonu ile cerrahi yapılır. Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı ve anormal doku yapısı nüksleri insan yaşamına bir tehdit oluşturmaktadır. Konservatif tedavi lakün ve bezlerin foliküllerinde patojenlerin ortadan kaldırılmasına izin vermezse, kataral süreçlerin genelleşmesini önlemek için çıkarılırlar.

  "Için" argümanlar

  İkincil immün yetmezlik, KBB hastalıklarının sık yinelemelerinin temel nedenlerinden biridir. Catarrhal süreçlerinin kronikleşmesiyle palatine tonsiller sürekli olarak iltihaplı hale gelir ve bu da lenfoid dokunun büyümesine yol açar. Bu durumda, bademciklerin uzaklaştırılması, patojenik mikroorganizmaların lokalizasyonunun ana yerini ortadan kaldırabilir ve bu nedenle ciddi post-enfeksiyöz komplikasyonları önleyebilir.

  Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Tonsillektomi, sadece uzun dönemdeki dokulardaki patolojik değişikliklerin olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda, otosurgeonlar tarafından gerçekleştirilir. Operasyon lehine, birkaç önemli argüman var:

  • enfeksiyon kaynağının ortadan kaldırılması - enfekte dokuların eksizyonu, ikincil hastalıkların (farenjit, bronşit, sinüzit) gelişimini engelleyebilen inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur;
  • kalıcı nüksler - lenfoid formasyonların kronik inflamasyonu organ disfonksiyonuna, hipertrofisine ve enfeksiyon sonrası komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur;
  • kronik inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılması vücutta detoksifikasyon süreçlerini tetikler, böylece genel bağışıklığı güçlendirir;
  • sistemik komplikasyonların önlenmesi - vücudun beta-hemolitik streptokok metabolitleri ile zehirlenmesi, detoksifikasyon organları ve kardiyovasküler sistem üzerindeki artan yüklere neden olur;
  • bademciklerin zamanında uzaklaştırılması, romatizma, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit, vb. gelişmelerini engelleyen patojenleri nötralize etmeyi sağlar;
  • tiroid disfonksiyonunun önlenmesi - KBB organlarındaki patolojik süreçler, endokrin sisteminin, özellikle tiroid bezinin işlevini olumsuz yönde etkiler;
  • tonsillektomi yapmak, tirotoksikoz, hipotiroidizm ve diğer patolojileri geliştirme riskini azaltır.

  Bademcikleri çıkarmam mı gerekiyor? İnsan vücudunun gereksiz bileşenlerin bulunmadığı iyi koordine bir sistem olduğu anlaşılmalıdır. Operatif müdahale sadece ciddi belirtiler varsa yapılır. Eğer bir hasta KBB hastalıklarının relapslarını yılda 4-5 kez aşarsa veya lenfoid dokuların proliferasyonu nefes almayı zorlaştırırsa, cerrahi müdahale basitçe gereklidir. Diğer tüm durumlarda, palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaçla giderilir.

  Argümanlar

  Bezler çıkarılmalı mı yoksa tedavi edilmeli mi? Boğazda kötü nefes ve rahatsızlık verici duyumların varlığı, operasyon lehine olan ağır argümanlara atfedilemez. Evet, bademciklerin kesilmesinden sonra yukarıdaki semptomatoloji elimine edilir, ancak insan bağışıklığı ile birlikte.

  Lenfoid formasyonlar, herhangi bir yabancı maddenin hava yollarına girmesini önleyen bir bariyerdir. Bezlerin yokluğunda, enflamatuar odaklar, tubal bademciklerde lokalize olur ve bu da ikincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Tonsillektomi sonrası hastaların aşağıdaki sorunlarla karşılaşabileceği anlaşılmalıdır:

  • Gecikmiş kanama, kanama ve bronşit aspirasyonuna yol açabilen yaygın bir postoperatif komplikasyondur;
  • bir bağışıklık bariyerinin yokluğu - yerel bağışıklığın azalması, pnömoni, tracheitis, farenjit, vb. artmış relapslara katkıda bulunur;
  • mukoza zarının kurutulması - palatine bademciklerin yokluğu, mukus zarının, farinksin arka duvarında kurumasını hızlandırır, bu da rahatsız edici hislere neden olur;
  • artmış onkoloji riski - tonsillektomi geçiren hastalar 2 kez daha sık risk altındadır.

  Kaldırılmış bademcikli kadınların gebelik geçirme olasılığı daha yüksektir (hamilelik).

  Bilim adamları palatine bademciklerin hipotalamusun işleyişini dolaylı olarak etkilediğini bulmuşlardır.

  Bezlerin çıkarılması, kadın hormonlarının yetersiz üretiminin nedenlerinden biridir. Eksiklikleri, toksikozun alevlenmesine ve çocukta doğuştan gelen anormallikler geliştirme riskinin artmasına neden olur.

  Kronik hastalıkların gelişiminde palatine bademcikler mi silinir? Lenfoid formasyonlar patojenlerin deaktivasyonunda rol alan spesifik proteinler üretir. Onların eksizyonu kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalıklarda artışa yol açacaktır.

  Bu nedenle, birçok uzman, sadece patojen floranın lokalize olduğu dokuların eksizyonu ile bezlerin kısmi olarak çıkarılmasıyla uğraşmaya çalışır.

  Disert Mitleri

  Kronik bademcik iltihabının gelişiminde bademciklerin uzaklaştırılıp kaldırılmayacağı? Bazı korkuları olan hastalar tonsillektomi yapma olasılığını düşünmektedir. Bu, büyük ölçüde prosedürün özelliklerini, etkinliğini ve olası sonuçlarını anlama eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

  Cerrahın tüm artıları ve eksileri tartılmadan önce, birkaç yaygın efsane dağıtılmalıdır:

  1. Kronik anjinadan muzdarip olanlardan bezler çıkarılır - sadece konserve tedavi etkisiz kaldığı ve patolojinin relapsının yılda 4 kez daha sık görüldüğü;
  2. bademciklerin eksizyonu - genel anestezi gerektiren bir prosedür - genel anestezi sadece bir neşter ve bir metal halka ile klasik bir operasyon gerçekleştirilirken sağlanır;
  3. bademciklerin eksizyonu tamamen bağışıklıktan yoksun - radikal olmayan cerrahi (ablasyon) lenfadenoid dokuların kısmen çıkarılması ile pratik olarak genel ve lokal bağışıklığı etkilemez;
  4. operasyon sırasında, büyük kan kaybı meydana gelir - doku küçük damarlar hızlı bir şekilde tromboze edilir ve büyük olanlar elektrokoagülasyon sırasında "mühürlenir", önemli kan kaybını önler.

  Beş yaşın altındaki çocuklarda bademciklerin eksizyonu disbiyoz, sekonder immün yetmezlik ve diatez riskini artırır.

  Bezleri koruyucu amaçlı çıkarmalı mıyım? Koruyucu hücrelerin sentezinde yer alan dokuların kesilmesi tüm organizmanın reaktivitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ameliyat edilen hasta tonsillektomilerden daha sık hasta olabilir. Enfeksiyöz patolojileri geliştirme riskini azaltmak için, mevsimsel hastalıkların arifesinde, önleyici tedbirlerin uygulanması arzu edilir.

  önleme

  Enfeksiyonlar patolojik süreçlerin gelişimine ve lenfoid doku hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kronik bademcik iltihabından muzdarip hastaların sıklıkla palatine bademcikler çoğalması söz konusudur. Tonsillektomiyi önlemek için, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için basit kuralları izlemelisiniz:

  1. Vitaminler - retinol (A), tokoferol (E) ve folakin (B12) kullanımı, genel bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur, bu da enfeksiyon riskini 2-3 kat azaltır;
  2. imüno-uyarıcıların kullanımı - mevsimsel hastalıkların arifesinde, virüslerin ve bakterilerin yok edilmesinde rol alan bir protein olan interferon üretimini teşvik eden, immün uyarıcı ilaçların alınması tavsiye edilir;
  3. zamanında diş tedavisi - çürük dişler orofarenksin pH seviyesinde bir değişikliğe yol açar, bu da enfeksiyonun gelişimi için en uygun koşulları oluşturur;
  4. Dişler zamanında tedavi edilirse, bademcik iltihabı riski en azından yarıya inecektir;
  5. dengeli beslenme - düzenli olarak tüketilen vitamin ürünleri (sebze, meyve) ve proteinli gıdalar vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir.

  Yukarıdaki tavsiyeleri dikkate almamak, üst solunum yollarında enfeksiyon gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Kronik iltihaplanma durumunda, operasyonun temeli olan bezlerin hipertrofisi riski artar.

  Bademlerin kısmen çıkarılması, dokuların yeniden büyümesi riskini azaltmaz.

  Bezleri hızla ve acısız çıkarır mısınız? Cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğu durumlarda, uzman, hastaya palatine bademciklerin çıkarılmasının en uygun yolunu seçer. Spesifik bir tekniğin seçimi, enfeksiyonun derecesi, doku hasarı derinliği ve hastanın geçmişi ile belirlenir. Ekstrakt bezlerinin en güvenli ve ağrısız yöntemleri arasında lazer, plazma ve radyo dalgası tedavisi bulunur.

  Bezler (palatine bademcikler) koruyucu ve hematopoetik fonksiyonlar yapan lenfoid kümelerdir. Eşleştirilmiş organlar palatal kolların arkasındaki boğazda derinlerde bulunur ve lenfadenoid faringeal halkanın anahtar bileşenlerinden biridir. Patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen bir bağışıklık bariyeridir.

  Bademcikleri çıkarmalı mıyım? KBB hastalıklarının sık atakları, organların anormal yapısı ve hipertrofisi palatine bademciklerin çıkarılması için doğrudan endikasyonlardır.

  Bezlerin yokluğu, lokal bağışıklığı ve vücudun genel reaktivitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

  Bu nedenle, sadece ciddi vakalarda ciddi patolojilerin varlığında cerrahi yapılır.

  Tonsillektomi nedir?

  Bademciklerin çıkarılması - lenfadenoid oluşumlarının kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) eksizyonu olduğu basit bir işlemdir. Cerrahi manipülasyonlar sadece konservatif tedavi ve doku hipertrofisinin etkisiz olması durumunda başvurdu. Yakın zamana kadar, tonsillektomi genel anestezi altında gerçekleştirildi, ancak yumuşak dokuların çıkarılması için koruma yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla, prosedür lokal anestezi altında daha sık gerçekleştirildi.

  Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Çok sayıda sinir ucu lenfoid formasyonlarda yoğunlaşır.

  Bu nedenle cerrahi müdahaleden önce, ameliyat altındaki dokular anestezi altına alınır. Kulak burun boğazında palatine bademciklerin giderilmesi için en az 5 farklı yöntem vardır:

  mekanik ektomi - genel anestezi altında bir neşter ve metal bir halka yardımıyla yumuşak dokuların eksizyonu; esas olarak ciddi komplikasyonların varlığında yapılır (paratonsillar apse, bezlerin hipertrofisi); kriyodestruction - genel anestezi altında lenfoid dokuların dondurulması ve çıkarılması prosedürü; sıvı-plazma ektomi - bir plazma "bıçak" kullanarak bademciklerin kısmi veya tam eksizyonu; Bu, bir operasyon yürütmenin en travmatik olmayan yollarından biridir; ultrasonik uzaklaştırma - etkilenen dokuların ultrason radyatörünün yardımıyla çıkarılması; Prosedür sırasında, aynı anda ciddi kan kaybını önleyen hasarlı damarları "mühürler"; Lazer ektomi, lenfadenoid oluşumlarının eksizyonu için küçük damarların koagülasyonu ile yapılan komplike olmayan bir işlemdir.

  Bademciklerin çıkarılmasının postoperatif komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Septik inflamasyon olasılığını azaltmak için, hastanın antibakteriyel ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar geçirmesi gereken rehabilitasyona yardımcı olur.

  Tonsillektomi ne zaman yapılır?

  Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Prosedürün uygunluğu sadece uzman bir uzman tarafından değerlendirilebilir. Ciddi endikasyonların yokluğunda, tüm organizmanın direncinde azalma ile ilişkili olan tonsillektomi yapılmamaktadır.

  5 yıllık laboratuvar testleri sırasında, Amerikalı uzmanlar palatine bademciklerin bağışıklık laboratuvarı olduğunu tespit ettiler. Burada, vücuda gıda ve havaya nüfuz eden yabancı maddelerin kapsamlı bir analizi yapılır. Tüm potansiyel olarak tehlikeli mikroorganizmalar, enfeksiyöz komplikasyonların gelişmesini engelleyen eşleştirilmiş organlar tarafından nötralize edilir.

  Bir operasyon ne zaman gerekli olabilir? Çoğu vakada tonsil disfonksiyonu ile cerrahi yapılır. Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı ve anormal doku yapısı nüksleri insan yaşamına bir tehdit oluşturmaktadır. Konservatif tedavi lakün ve bezlerin foliküllerinde patojenlerin ortadan kaldırılmasına izin vermezse, kataral süreçlerin genelleşmesini önlemek için çıkarılırlar.

  "Için" argümanlar

  İkincil immün yetmezlik, KBB hastalıklarının sık yinelemelerinin temel nedenlerinden biridir. Catarrhal süreçlerinin kronikleşmesiyle palatine tonsiller sürekli olarak iltihaplı hale gelir ve bu da lenfoid dokunun büyümesine yol açar. Bu durumda, bademciklerin uzaklaştırılması, patojenik mikroorganizmaların lokalizasyonunun ana yerini ortadan kaldırabilir ve bu nedenle ciddi post-enfeksiyöz komplikasyonları önleyebilir.

  Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Tonsillektomi, sadece uzun dönemdeki dokulardaki patolojik değişikliklerin olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda, otosurgeonlar tarafından gerçekleştirilir. Operasyon lehine, birkaç önemli argüman var:

  enfeksiyon kaynağının ortadan kaldırılması - enfekte dokuların eksizyonu, ikincil hastalıkların (farenjit, bronşit, sinüzit) gelişimini engelleyebilen inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur; kalıcı nüksler - lenfoid formasyonların kronik inflamasyonu organ disfonksiyonuna, hipertrofisine ve enfeksiyon sonrası komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur; kronik inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılması vücutta detoksifikasyon süreçlerini tetikler, böylece genel bağışıklığı güçlendirir; sistemik komplikasyonların önlenmesi - vücudun beta-hemolitik streptokok metabolitleri ile zehirlenmesi, detoksifikasyon organları ve kardiyovasküler sistem üzerindeki artan yüklere neden olur; bademciklerin zamanında uzaklaştırılması, romatizma, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit, vb. gelişmelerini engelleyen patojenleri nötralize etmeyi sağlar; tiroid disfonksiyonunun önlenmesi - KBB organlarındaki patolojik süreçler, endokrin sisteminin, özellikle tiroid bezinin işlevini olumsuz yönde etkiler; tonsillektomi yapmak, tirotoksikoz, hipotiroidizm ve diğer patolojileri geliştirme riskini azaltır.

  Bademcikleri çıkarmam mı gerekiyor? İnsan vücudunun gereksiz bileşenlerin bulunmadığı iyi koordine bir sistem olduğu anlaşılmalıdır. Operatif müdahale sadece ciddi belirtiler varsa yapılır. Eğer bir hasta KBB hastalıklarının relapslarını yılda 4-5 kez aşarsa veya lenfoid dokuların proliferasyonu nefes almayı zorlaştırırsa, cerrahi müdahale basitçe gereklidir. Diğer tüm durumlarda, palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaçla giderilir.

  Argümanlar

  Bezler çıkarılmalı mı yoksa tedavi edilmeli mi? Boğazda kötü nefes ve rahatsızlık verici duyumların varlığı, operasyon lehine olan ağır argümanlara atfedilemez. Evet, bademciklerin kesilmesinden sonra yukarıdaki semptomatoloji elimine edilir, ancak insan bağışıklığı ile birlikte.

  Lenfoid formasyonlar, herhangi bir yabancı maddenin hava yollarına girmesini önleyen bir bariyerdir. Bezlerin yokluğunda, enflamatuar odaklar, tubal bademciklerde lokalize olur ve bu da ikincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Tonsillektomi sonrası hastaların aşağıdaki sorunlarla karşılaşabileceği anlaşılmalıdır:

  Gecikmiş kanama, kanama ve bronşit aspirasyonuna yol açabilen yaygın bir postoperatif komplikasyondur; bir bağışıklık bariyerinin yokluğu - yerel bağışıklığın azalması, pnömoni, tracheitis, farenjit, vb. artmış relapslara katkıda bulunur; mukoza zarının kurutulması - palatine bademciklerin yokluğu, mukus zarının, farinksin arka duvarında kurumasını hızlandırır, bu da rahatsız edici hislere neden olur; artmış onkoloji riski - tonsillektomi geçiren hastalar 2 kez daha sık risk altındadır.

  Kaldırılmış bademcikli kadınların gebelik geçirme olasılığı daha yüksektir (hamilelik).

  Bilim adamları palatine bademciklerin hipotalamusun işleyişini dolaylı olarak etkilediğini bulmuşlardır.

  Bezlerin çıkarılması, kadın hormonlarının yetersiz üretiminin nedenlerinden biridir. Eksiklikleri, toksikozun alevlenmesine ve çocukta doğuştan gelen anormallikler geliştirme riskinin artmasına neden olur.

  Kronik hastalıkların gelişiminde palatine bademcikler mi silinir? Lenfoid formasyonlar patojenlerin deaktivasyonunda rol alan spesifik proteinler üretir. Onların eksizyonu kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalıklarda artışa yol açacaktır.

  Bu nedenle, birçok uzman, sadece patojen floranın lokalize olduğu dokuların eksizyonu ile bezlerin kısmi olarak çıkarılmasıyla uğraşmaya çalışır.

  Disert Mitleri

  Kronik bademcik iltihabının gelişiminde bademciklerin uzaklaştırılıp kaldırılmayacağı? Bazı korkuları olan hastalar tonsillektomi yapma olasılığını düşünmektedir. Bu, büyük ölçüde prosedürün özelliklerini, etkinliğini ve olası sonuçlarını anlama eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

  Cerrahın tüm artıları ve eksileri tartılmadan önce, birkaç yaygın efsane dağıtılmalıdır:

  Kronik anjinadan muzdarip olanlardan bezler çıkarılır - sadece konserve tedavi etkisiz kaldığı ve patolojinin relapsının yılda 4 kez daha sık görüldüğü; bademciklerin eksizyonu - genel anestezi gerektiren bir prosedür - genel anestezi sadece bir neşter ve bir metal halka ile klasik bir operasyon gerçekleştirilirken sağlanır; bademciklerin eksizyonu tamamen bağışıklıktan yoksun - radikal olmayan cerrahi (ablasyon) lenfadenoid dokuların kısmen çıkarılması ile pratik olarak genel ve lokal bağışıklığı etkilemez; operasyon sırasında, büyük kan kaybı meydana gelir - doku küçük damarlar hızlı bir şekilde tromboze edilir ve büyük olanlar elektrokoagülasyon sırasında "mühürlenir", önemli kan kaybını önler.

  Beş yaşın altındaki çocuklarda bademciklerin eksizyonu disbiyoz, sekonder immün yetmezlik ve diatez riskini artırır.

  Bezleri koruyucu amaçlı çıkarmalı mıyım? Koruyucu hücrelerin sentezinde yer alan dokuların kesilmesi tüm organizmanın reaktivitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ameliyat edilen hasta tonsillektomilerden daha sık hasta olabilir. Enfeksiyöz patolojileri geliştirme riskini azaltmak için, mevsimsel hastalıkların arifesinde, önleyici tedbirlerin uygulanması arzu edilir.

  önleme

  Enfeksiyonlar patolojik süreçlerin gelişimine ve lenfoid doku hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kronik bademcik iltihabından muzdarip hastaların sıklıkla palatine bademcikler çoğalması söz konusudur. Tonsillektomiyi önlemek için, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için basit kuralları izlemelisiniz:

  Vitaminler - retinol (A), tokoferol (E) ve folakin (B12) kullanımı, genel bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur, bu da enfeksiyon riskini 2-3 kat azaltır; imüno-uyarıcıların kullanımı - mevsimsel hastalıkların arifesinde, virüslerin ve bakterilerin yok edilmesinde rol alan bir protein olan interferon üretimini teşvik eden, immün uyarıcı ilaçların alınması tavsiye edilir; zamanında diş tedavisi - çürük dişler orofarenksin pH seviyesinde bir değişikliğe yol açar, bu da enfeksiyonun gelişimi için en uygun koşulları oluşturur; Dişler zamanında tedavi edilirse, bademcik iltihabı riski en azından yarıya inecektir; dengeli beslenme - düzenli olarak tüketilen vitamin ürünleri (sebze, meyve) ve proteinli gıdalar vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir.

  Yukarıdaki tavsiyeleri dikkate almamak, üst solunum yollarında enfeksiyon gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Kronik iltihaplanma durumunda, operasyonun temeli olan bezlerin hipertrofisi riski artar.

  Bademlerin kısmen çıkarılması, dokuların yeniden büyümesi riskini azaltmaz.

  Bezleri hızla ve acısız çıkarır mısınız? Cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğu durumlarda, uzman, hastaya palatine bademciklerin çıkarılmasının en uygun yolunu seçer. Spesifik bir tekniğin seçimi, enfeksiyonun derecesi, doku hasarı derinliği ve hastanın geçmişi ile belirlenir. Ekstrakt bezlerinin en güvenli ve ağrısız yöntemleri arasında lazer, plazma ve radyo dalgası tedavisi bulunur.

  Bademcikler nasıl kaldırılır? Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Bezleri çıkardıktan sonra sıcaklık yükselebilir mi? Bunlar ve diğer sorular, bir nedenden dolayı bademcik kesmeye ihtiyaç duyanlar için endişeleniyor.

  Tıpta bezlerin çıkarılması operasyonu, en karmaşık manipülasyon olmayan, en yaygın manipülasyon olarak kabul edilir. Daha önce, Sovyet zamanlarında, yeterince sık kullanılmıştı. Şu anda uzmanlar durumu dikkatli bir şekilde analiz etmekte ve kaldırma isteğinde bulunulması konusunda iyi düşünülmüş bir karar vermektedir. Artık doktorlar böyle bir cerrahi müdahaleyi reçete etmekte yavaşlar ve sadece acil durumlarda başvururlar.

  Tonsillektomi ne zaman yapılır?

  Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Prosedürün uygunluğu sadece uzman bir uzman tarafından değerlendirilebilir. Ciddi endikasyonların yokluğunda, tüm organizmanın direncinde azalma ile ilişkili olan tonsillektomi yapılmamaktadır.

  5 yıllık laboratuvar testleri sırasında, Amerikalı uzmanlar palatine bademciklerin bağışıklık laboratuvarı olduğunu tespit ettiler. Burada, vücuda gıda ve havaya nüfuz eden yabancı maddelerin kapsamlı bir analizi yapılır. Tüm potansiyel olarak tehlikeli mikroorganizmalar, enfeksiyöz komplikasyonların gelişmesini engelleyen eşleştirilmiş organlar tarafından nötralize edilir.

  Bir operasyon ne zaman gerekli olabilir? Çoğu vakada tonsil disfonksiyonu ile cerrahi yapılır. Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı ve anormal doku yapısı nüksleri insan yaşamına bir tehdit oluşturmaktadır. Konservatif tedavi lakün ve bezlerin foliküllerinde patojenlerin ortadan kaldırılmasına izin vermezse, kataral süreçlerin genelleşmesini önlemek için çıkarılırlar.

  "Için" argümanlar

  İkincil immün yetmezlik, KBB hastalıklarının sık yinelemelerinin temel nedenlerinden biridir. Catarrhal süreçlerinin kronikleşmesiyle palatine tonsiller sürekli olarak iltihaplı hale gelir ve bu da lenfoid dokunun büyümesine yol açar. Bu durumda, bademciklerin uzaklaştırılması, patojenik mikroorganizmaların lokalizasyonunun ana yerini ortadan kaldırabilir ve bu nedenle ciddi post-enfeksiyöz komplikasyonları önleyebilir.

  Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Tonsillektomi, sadece uzun dönemdeki dokulardaki patolojik değişikliklerin olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda, otosurgeonlar tarafından gerçekleştirilir. Operasyon lehine, birkaç önemli argüman var:

  enfeksiyon kaynağının ortadan kaldırılması - enfekte dokuların eksizyonu, ikincil hastalıkların (farenjit, bronşit, sinüzit) gelişimini engelleyebilen inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur; kalıcı nüksler - lenfoid formasyonların kronik inflamasyonu organ disfonksiyonuna, hipertrofisine ve enfeksiyon sonrası komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur; kronik inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılması vücutta detoksifikasyon süreçlerini tetikler, böylece genel bağışıklığı güçlendirir; sistemik komplikasyonların önlenmesi - vücudun beta-hemolitik streptokok metabolitleri ile zehirlenmesi, detoksifikasyon organları ve kardiyovasküler sistem üzerindeki artan yüklere neden olur; bademciklerin zamanında uzaklaştırılması, romatizma, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit, vb. gelişmelerini engelleyen patojenleri nötralize etmeyi sağlar; tiroid disfonksiyonunun önlenmesi - KBB organlarındaki patolojik süreçler, endokrin sisteminin, özellikle tiroid bezinin işlevini olumsuz yönde etkiler; tonsillektomi yapmak, tirotoksikoz, hipotiroidizm ve diğer patolojileri geliştirme riskini azaltır.

  Bademcikleri çıkarmam mı gerekiyor? İnsan vücudunun gereksiz bileşenlerin bulunmadığı iyi koordine bir sistem olduğu anlaşılmalıdır. Operatif müdahale sadece ciddi belirtiler varsa yapılır. Eğer bir hasta KBB hastalıklarının relapslarını yılda 4-5 kez aşarsa veya lenfoid dokuların proliferasyonu nefes almayı zorlaştırırsa, cerrahi müdahale basitçe gereklidir. Diğer tüm durumlarda, palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaçla giderilir.

  Argümanlar

  Bezler çıkarılmalı mı yoksa tedavi edilmeli mi? Boğazda kötü nefes ve rahatsızlık verici duyumların varlığı, operasyon lehine olan ağır argümanlara atfedilemez. Evet, bademciklerin kesilmesinden sonra yukarıdaki semptomatoloji elimine edilir, ancak insan bağışıklığı ile birlikte.

  Lenfoid formasyonlar, herhangi bir yabancı maddenin hava yollarına girmesini önleyen bir bariyerdir. Bezlerin yokluğunda, enflamatuar odaklar, tubal bademciklerde lokalize olur ve bu da ikincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Tonsillektomi sonrası hastaların aşağıdaki sorunlarla karşılaşabileceği anlaşılmalıdır:

  Gecikmiş kanama, kanama ve bronşit aspirasyonuna yol açabilen yaygın bir postoperatif komplikasyondur; bir bağışıklık bariyerinin yokluğu - yerel bağışıklığın azalması, pnömoni, tracheitis, farenjit, vb. artmış relapslara katkıda bulunur; mukoza zarının kurutulması - palatine bademciklerin yokluğu, mukus zarının, farinksin arka duvarında kurumasını hızlandırır, bu da rahatsız edici hislere neden olur; artmış onkoloji riski - tonsillektomi geçiren hastalar 2 kez daha sık risk altındadır.

  Kaldırılmış bademcikli kadınların gebelik geçirme olasılığı daha yüksektir (hamilelik).

  Bilim adamları palatine bademciklerin hipotalamusun işleyişini dolaylı olarak etkilediğini bulmuşlardır.

  Bezlerin çıkarılması, kadın hormonlarının yetersiz üretiminin nedenlerinden biridir. Eksiklikleri, toksikozun alevlenmesine ve çocukta doğuştan gelen anormallikler geliştirme riskinin artmasına neden olur.

  Kronik hastalıkların gelişiminde palatine bademcikler mi silinir? Lenfoid formasyonlar patojenlerin deaktivasyonunda rol alan spesifik proteinler üretir. Onların eksizyonu kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalıklarda artışa yol açacaktır.

  Bu nedenle, birçok uzman, sadece patojen floranın lokalize olduğu dokuların eksizyonu ile bezlerin kısmi olarak çıkarılmasıyla uğraşmaya çalışır.

  Disert Mitleri

  Kronik bademcik iltihabının gelişiminde bademciklerin uzaklaştırılıp kaldırılmayacağı? Bazı korkuları olan hastalar tonsillektomi yapma olasılığını düşünmektedir. Bu, büyük ölçüde prosedürün özelliklerini, etkinliğini ve olası sonuçlarını anlama eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

  Cerrahın tüm artıları ve eksileri tartılmadan önce, birkaç yaygın efsane dağıtılmalıdır:

  Kronik anjinadan muzdarip olanlardan bezler çıkarılır - sadece konserve tedavi etkisiz kaldığı ve patolojinin relapsının yılda 4 kez daha sık görüldüğü; bademciklerin eksizyonu - genel anestezi gerektiren bir prosedür - genel anestezi sadece bir neşter ve bir metal halka ile klasik bir operasyon gerçekleştirilirken sağlanır; bademciklerin eksizyonu tamamen bağışıklıktan yoksun - radikal olmayan cerrahi (ablasyon) lenfadenoid dokuların kısmen çıkarılması ile pratik olarak genel ve lokal bağışıklığı etkilemez; operasyon sırasında, büyük kan kaybı meydana gelir - doku küçük damarlar hızlı bir şekilde tromboze edilir ve büyük olanlar elektrokoagülasyon sırasında "mühürlenir", önemli kan kaybını önler.

  Beş yaşın altındaki çocuklarda bademciklerin eksizyonu disbiyoz, sekonder immün yetmezlik ve diatez riskini artırır.

  Bezleri koruyucu amaçlı çıkarmalı mıyım? Koruyucu hücrelerin sentezinde yer alan dokuların kesilmesi tüm organizmanın reaktivitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ameliyat edilen hasta tonsillektomilerden daha sık hasta olabilir. Enfeksiyöz patolojileri geliştirme riskini azaltmak için, mevsimsel hastalıkların arifesinde, önleyici tedbirlerin uygulanması arzu edilir.

  önleme

  Enfeksiyonlar patolojik süreçlerin gelişimine ve lenfoid doku hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kronik bademcik iltihabından muzdarip hastaların sıklıkla palatine bademcikler çoğalması söz konusudur. Tonsillektomiyi önlemek için, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için basit kuralları izlemelisiniz:

  Vitaminler - retinol (A), tokoferol (E) ve folakin (B12) kullanımı, genel bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur, bu da enfeksiyon riskini 2-3 kat azaltır; imüno-uyarıcıların kullanımı - mevsimsel hastalıkların arifesinde, virüslerin ve bakterilerin yok edilmesinde rol alan bir protein olan interferon üretimini teşvik eden, immün uyarıcı ilaçların alınması tavsiye edilir; zamanında diş tedavisi - çürük dişler orofarenksin pH seviyesinde bir değişikliğe yol açar, bu da enfeksiyonun gelişimi için en uygun koşulları oluşturur; Dişler zamanında tedavi edilirse, bademcik iltihabı riski en azından yarıya inecektir; dengeli beslenme - düzenli olarak tüketilen vitamin ürünleri (sebze, meyve) ve proteinli gıdalar vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir.

  Yukarıdaki tavsiyeleri dikkate almamak, üst solunum yollarında enfeksiyon gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Kronik iltihaplanma durumunda, operasyonun temeli olan bezlerin hipertrofisi riski artar.

  Bademlerin kısmen çıkarılması, dokuların yeniden büyümesi riskini azaltmaz.

  Bezleri hızla ve acısız çıkarır mısınız? Cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğu durumlarda, uzman, hastaya palatine bademciklerin çıkarılmasının en uygun yolunu seçer. Spesifik bir tekniğin seçimi, enfeksiyonun derecesi, doku hasarı derinliği ve hastanın geçmişi ile belirlenir. Ekstrakt bezlerinin en güvenli ve ağrısız yöntemleri arasında lazer, plazma ve radyo dalgası tedavisi bulunur.

  Eğer bademcikleri çıkarırsanız, vücut bir şekilde bağışıklık sistemini zayıflatmakla tehdit eder. Bademcikler koruyucu bir işlev yaparlar. Gerçekten bademcikleri silmek için gerekli olup olmadığını sadece uzman söyleyebilir veya söyleyebiliriz.

  Uzmanlar hastanın yaşının önemli olduğu sonucuna vardı. Çocukların 40 yaşından büyükler için kaldırılmaları tavsiye edilmez. 40 yıllık sınırın, prosedürün uygunluğunu belirleyen belirli bir eşik olduğunu söyleyebiliriz.

  Kaldırma endikasyonları

  Boğaz hastalıkları sahibine çok fazla sorun çıkarır. Bir insan boğazda sürekli acı çeker, bu yüzden kurtulmak bazen zordur. Geceleri özellikle zalim olabilirler, vermemek için, uyumak ve güçleri geri getirmek için gerekli olduğu gibi. Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar şunlardır:

  Kronik bademcik iltihabı. Bu, dikkat ve sorumlu tutum gerektiren ciddi bir hastalıktır. Eğer sayısız muayeneden geçiyor ve kronik bademcik iltihabı tedavi etmekte sıkılmıyorsanız, bademciklerin çıkarılması gibi çirkin bir işlemden geçmeniz gerekebilir. Bezlerin kendi içinde çıkarılması, bilinçli olarak alınması gereken, doktorun pozisyonundan tedavi edilen, yeterince ciddi bir karardır. Boğazdaki sürekli ağrı, tonsillektomi yapmak için makul bir bahane. İşlemi daha sonra ertelemeniz gerekmez. Kendini yıpratıp insanların acı çekmesini sağladın. Artan bademcikler. Bademciklerin çıkarılması sadece boğazda sürekli ağrı ile gösterilemez. Boğazın ağrıp basmadığına bakılmaksızın, bademciklerin uzaklaştırılması, büyüklükteki önemli artışlarla doğrulanır. Bazılarında, özellikle kritik durumlarda, bademcikler o kadar büyürler ki, çoğu zaman oksijenin doğal solumaya erişimini engellerler. Hastanın öksürdüğü veya hastalığın başka bir alevlenmesinin olduğu zaman herhangi bir zamanda boğulması riski vardır.

  Vücudun zehirlenmesi. Vücutta meydana gelen herhangi bir enflamatuar süreç tehlikelidir çünkü yavaş yavaş zehirler. Bütün organ ve sistemlerin zehirlenmesi var. Bu durum göz ardı edilemez ya da kesinlikle önemli değildir. Tabii ki, hiçbirimiz hasta olabilir, ancak, neden sistematik acıyı zahmet ve acı çeker? Vücudun güçlü bir şekilde zehirlenmesi, bağışıklıkta bir azalmaya yol açabilir ve bu da, diğer daha az tehlikeli sonuçlarla tehdit eder. Boğaz ağrısı kronik alevlenme. Anjina cerrahi girişim için önemli bir gösterge olabilir mi? Anlaşıldı, evet. Hastalık sizi sık sık ziyaret ettiğinde, bademciklerin uzaklaştırılması durumdan uzak bir yol olabilir. Anestezi ya da başkaları olsun, sıklıkla ilaç alma ihtiyacı (buradaki isimler herhangi bir rol oynamamaktadır, herhangi bir anlamı yoktur), yaşam algısını daha iyi değil de değiştirebilir. Angina'nın kronik alevlenmesi, sahibine çok fazla keder ve ıstırap verir. Yüksek tansiyon, bazen tolere edilemeyen şiddetli ağrı, yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirecektir. Boğaz ağrısı yılda üç kereden fazla tekrarlanırsa, bu bezlerin kesilmesi için önemli bir endikasyondur.

  Bir operasyon için nasıl hazırlanır

  Çoğu insan bademciklerin çıkarılması için zihinsel olarak hazırlanmalıdır. Sürecin kendisinin ayarlanması önemlidir: korkuyu ve kendi şüphelerinizi aşmak. Sonuçta, operasyondan sonraki durum yavaş yavaş değişiyor, ama hemen değil. Ayrıca, birkaç saat boyunca yemek yiyemez ve hatta su içemezsiniz. Yetişkin kişi böyle bir yükle baş edebiliyor, ancak çocukların kontrolüne ihtiyacı var. Operasyona hazırlanmak için poliklinikte şu uzmanları ziyaret etmek gerekir: bir terapist, bir diş hekimi, bir kardiyolog. Ayrıca, kan pıhtılaşabilirliği üzerine bir çalışma yapmak için genel bir kan ve idrar analizi yapmalısınız.

  Ameliyat sonrası dönem

  Bademciklerin kaldırılıp çıkarılmayacağı sorusu başarıyla sonuçlandıktan sonra, kendinize dikkat etmektir. Bir süreliğine sese neyin değişebileceğine hazırlıklı olmalısınız, bazen yutulduğunda hoş olmayan duygular vardır. Rehabilitasyon sıklıkla istediğimiz kadar hızlı olmaz. Sabırlı ol ve bekle. Sıklıkla hastalar uzun süreli kanamaya maruz kalırlar, bu da endişe verici değildir ve endişelenmez. Bademciklerin çıkarılmasından sonra iyileşmek için biraz zaman alabilir, bu nedenle kendi işinizle uğraşmak veya tam teşekküllü bir hastane belgesi vermek daha iyidir. Postoperatif süre, belirli bir süre boyunca takip edilmesi gereken bir dizi önemli önlemi içerir.

  Temiz su kullanımı

  Bir noktada bademciklerin çıkarılmasından sonra hayat tamamen hayal kırıklığı yaratabilir. Çeşitli yasaklar ruh halini yükseltmeye katkıda bulunmaz, ayrıca ağrı da periyodik olarak kendini hissettirmeye başlayacaktır. Ne yapabilirim, belki de kısıtlama olmaksızın, saf soğuk su içmektir. Operasyondan sonra birkaç saat geçtiyse, güvenli bir şekilde su içirseniz - duygusal ve fiziksel şoktan hemen sonra iyileşmeye yardımcı olacaktır.

  Serin bir duş almak

  Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca, sauna, sauna veya güneş banyosunu ziyaret etmekten kaçınmak gerekir. Duş sadece sıcak, her durumda sıcak alınmalıdır! Aksi takdirde, son zamanlarda durdurulmuş kanama tekrar açılarak ciddi sonuçlara yol açabilir.

  Sessizliğin korunması

  Bademcikleri çıkardıktan sonra daha az konuşmaya çalışın. Bu birilerinin kaprisli değil, ama erken iyileşme için gerekli bir önlem. İdeal seçenek genellikle birkaç saat ve hatta günler boyunca sessiz kalmak ve akrabalarla belirtileri açıklamaktır. Ekstralar, içe dönüklerden biraz daha zor olacak. Bu dönem için bir ya da iki tane ilginç kitap hazırlamanız ve kurgusal bir dünyaya dalmanız en iyisidir, bu yüzden uzun sıkılmak zorunda değilsiniz.

  Dikkatli ağız hijyeni

  Dişlerin hijyenik temizliği sırasında, cerrahi prosedürün gerçekleştirildiği alana zarar vermemeye çalışın. Diş macunu yutmaktan kaçının ve ağzınızı nazikçe yıkayın. Unutmayın, su biraz serin, sıcak olmamalıdır. Ağızda yaşayan mikroplar yeni bir yara için tehlikeli olabileceğinden, temiz dişler için aşırı arzuyu kötüye kullanmayınız.

  Neyi reddetmeliyim?

  Bademcikleri kaldırmak için bir operasyon geçiren pek çok kişi, bu tür "infaz" sonrası ne yenebilir? Olağan yiyecekleri yemek için mükemmel bir sakinlik gibi görünüyor. Her durumda, diyetinizi değiştirmek zorunda kalacaksınız, bir şekilde kendi başınıza duracaksınız, ailenizin yasak gıdalarla kendinizi şımartmasına izin vermeyiniz. İlk günlerde, mümkün olan tüm gezileri, kültürel etkinliklere ziyaretleri reddetmek daha iyidir. İlk olarak, her an sıcaklık yükselebilir, halsizlik ve baş dönmesi ortaya çıkabilir. İkincisi, fiziksel durumun aktif bir etkinlik haline gelmesi olası değildir. Büyük olasılıkla, kırık hissedeceksiniz, daha fazla uyumak arzusu. Misafir almak ve hatta akşam yemeği hazırlamak veya daireyi temizlemek gibi rutin görevleri gerçekleştirmek isteyeceksiniz. Tüm bu egzersizler daha uygun bir zamana kadar ertelenmelidir.

  Bu nedenle, her insan bademciklerin çıkarılıp çıkarılmayacağı sorusu, sadece yetkili bir uzmanla görüştükten sonra cevap vermelidir. Bademciklerin çıkarılmasından sonra ortaya çıkan sonuçlar, operasyonun kendisi hijyenik ve sıhhi normların gözetimi altında özel bir klinikte yapıldığında çok kritik değildir.

  Bademcikleri (bademcikler) çıkarmam gerekiyor mu? Operasyonun tüm artıları ve eksileri nasıl değerlendirilir?

  Sevgili okuyucular, bu yazıda, çocuklarda ve yetişkinlerde palatine bademciklerin (bezler) çıkarılması ile ilgili tüm temel soruları yanıtlamaya çalıştık.

  Bu işlem özellikle çocuklar için reçete edildiği için, bu yazıda yer alan soruların ana kısmı, doktorların bu tür bir ameliyatı tavsiye ettiği çocukla ilgilenebilecekleri soruların cevaplarını içermektedir.

  Bademcikleri kaldırmanız gerekirse nasıl anlarım?

  "Merhaba. Oğlum 4 yaşında. Geçen yıl sıklıkla anjina vardı. Biz birkaç kez bir KBB doktoru vardı ve her seferinde bademciklerin büyük ölçüde büyüdüğünü ve bunların kaldırılması gerektiğini söyledi.

  Çocuğun ameliyat edeceği düşüncesinden, ben dehşete düşüyorum. Bunun çok acı verici olduğunu duydum ve çocuğun nasıl dayanacağını bilmiyorum.

  Diğer taraftan, doktor yakın gelecekte amygdala kaldırılmazsa, çocuğun daha sık hastalanacağını ve kalp ve böbrek sorunları yaşayabileceğini söylüyor.

  Söyle ya da söyle, gerçekten, çocuk bademcikler ve bademcikler genellikle artarsa ​​bademcikleri silmek için gereklidir? İşlemi iptal edersek gerçekten bir komplikasyon olacak mı?

  Şimdiden teşekkür ederim, Natalia »

  Aşağıdaki sorulara cevap vermek amacıyla son yıllarda yayınlanan bilimsel araştırmaların verilerini uzmanlar için yabancı tıp dergilerinde araştırdık ve analiz ettik.

  Biz o tonsillektomi sonuca varabiliriz Bu verilere dayanarak (yani bademcik kaldırmak için cerrahi) bir kişinin vaka anjin veya boğaz ağrısı görünür ve bu işlem her zaman gerekli olmadığını sık sık olduğu durumlarda tek seçenek değildir.

  Ayrıca, bulduğumuz veriler, tonsillektominin hasta kişiyi tam olarak düzelttiğini garanti etmediğini ve bazı durumlarda sorunun kendisiyle çözülmesi planlanan sorunun kendisinden daha büyük bir risk oluşturabileceğini göstermektedir.

  Tonsillektomi ihtiyacını değerlendirirken, doktorlar genellikle aşağıdaki gerçekleri dikkate alırlar:

  1. Bir hasta insanda bir anjina atakı ne kadar ciddidir? Hangi semptomlara angina eşlik eder (artmış vücut ısısı, boğazda kızarıklık, bademciklerdeki artış, bademciklerde irin varlığı, servikal lenf nodlarında artış)?
  2. Son birkaç yılda anjina alevlenmeleri ne sıklıkla meydana geldi?
  3. Boğazdan bulaşma sonuçları nelerdir? Hemolitik grup A streptococcus tespit edildi mi?
  4. Bir hastalığı olan bir kişinin romatizmal kalp kusuru olan veya glomerülonefritli akrabaları var mıdır?

  Bir operasyon ihtiyacını tartışmak için bir KBB doktoruna giderken, mümkün olduğunca fazla bilgi toplayın. Doktora vereceğiniz bilgiler ne kadar doğru ve eksiksiz olursa, operasyonun yürütülmesi gerektiği konusundaki kararı o kadar doğru olur.

  Aşağıda, bu sorulara verilen cevaplara bağlı olarak, bademciklerin kaldırılmasının yapılmasını veya yapılmamasını tavsiye ederiz. Adenoidlerin çıkarılmasının istenmesi için öneriler, çocuklarda Adenoidler makalesinde sunulmaktadır.

  Hangi durumlarda bademcik kaldırmak için bir işlem yapmak gerçekten gerekli ve kararı erteleyemezsiniz?

  Bilimsel araştırma sırasında, tonsillektomi yapmak gerçekten gerekli olduğu bulunmuştur:

  • Bir sonraki boğaz ağrısı sırasında bir adam bir juguler ven trombozu veya kan enfeksiyonu (sepsis) geliştirdiyse;
  • Hasta olan kişinin A grubundan beta-hemolitik streptokok ile ilişkili kardiyak veya böbrek komplikasyonları olan akrabaları varsa;
  • Eğer anjina her zaman çok sertleşirse (yüksek ateş, bademciklerin şiddetli şekilde takviyesi, boğazda şiddetli ağrı);
  • Eğer anjina atakları her seferinde çok zorlaşırsa ve bir kişi bu ilaçların kullanımının tehlikeli olabileceği ile bağlantılı olarak antibiyotiklere alerjisi varsa;
  • Boğaz ağrısı sırasında boğazda bir apsenin oluşması halinde (boğazda apseler Peritonsillar apsesinde bulunan detaylar).

  Ayrıca bademciklerin uzaklaştırılması doğru çözüm olabilir:

  • Bir çocuk (ya da bir yetişkin) geçen yıl 7'den fazla anjinaya sahipse;
  • Son 2 yılda çocuk (ya da bir yetişkin) her yıl 5'ten fazla anjinaya sahipse;
  • Son 3 yılda bir kişi her yıl 3'ten fazla anjinaya sahipse;

  ve anjinin her bölümü listelenen semptomlardan en az birine eşlik ederse:

  • 38,3С üzeri vücut ısısında artış
  • servikal lenf düğümlerinde güçlü bir artış
  • bademcikler üzerinde pürülan çökellerin görünümü
  • hemolitik grup A streptococcus'un saptanması.

  Tarif edilen tüm durumlarda, bademciklerin çıkarılması için bir operasyon gerçekleştirme riskinin (aşağıda tartışılan operasyonla ilgili tehlikeler), hastalığın olası komplikasyonlarının riskinden çok daha az olduğuna inanılmaktadır.

  Tonsillektomi, sözde PFAPA sendromu için optimal bir çözüm olarak da önerilebilir. PFAPA sendromu esas olarak 5 yaşın altındaki çocuklarda ortaya çıkar ve anjina seyrinin bir özelliğidir. Bu sendromda anjina atakları sıklıkla sık sık tekrarlanır, 3-6 hafta arayla ve vücut ısısında belirgin bir artış, boğaz ağrısı, boyundaki lenf düğümlerinde ve aftöz stomatitlerde bir artış eşlik eder.

  İlaç antihistaminikler ile tedavi (örneğin suprastin) ve kortikosteroid, mükellef PFAPA sendromu Ancak anjina ataklarının tedavisinde arka planı daha sık hale gelebilir.

  İki küçük çalışma PFAPA sendromunda tonsillektominin etkinliğini göstermiştir, ancak bademcik iltihabı olan kontrol grubundan bazı hastalar da zaman içinde gelişmiştir.

  Uzmanlar genellikle streptokok enfeksiyonu ile ilişkili çocuklarda (PANDAS), geçirmekten tonsillektomi ve otoimmün nöropsikiyatrik bozukluklar tavsiye ama bu hastalıklarda bu operasyonun etkinliği henüz kanıtlanmamıştır.

  Bademciklerin çıkarılması angina ve boğaz ağrısı daha nadir yapar mı? Bademciklerin kesilmesinden sonra tekrar bir anjin olabilir mi?

  bademcik kaldırmak için ameliyat çocukların klinik gözlem, tonsillektomi sonrası, çoğu çocuk çok daha iyi hissetmeye başladığını gösterdi, anjina (yani bademcik iltihaplanması ait bölüm) sonlandırılır ve boğaz ağrısı nöbetleri çok daha az sıklıkla görülür.

  Tonsillektomi, boğaz ağrısı problemini tamamen çözemez. Bildiğiniz gibi, boğaz ağrısı sadece anginadan değil aynı zamanda farenjitden de (bademciklerin yanındaki mukoza boğazında) kaynaklanabilir. Bademciklerin çıkarılmasından sonra farenjit gelişmesi olasılığı azalmaz, bu nedenle başka bir soğukta boğaz ağrısı tekrar ortaya çıkabilir.

  Bazı çalışmalarda eğer boğaz çocuklar ağrı bademcikler çıkarılması öncesinde ortalama bir yıl içinde 21 gün ameliyattan sonra, boğaz ağrısı ile gün sayısı şiddetli ağrı 5-7 gün içinde dahil değil 10-12 (düşürüldü vardı olduğu bulunmuştur ameliyat sonrası boğaz.

  Bir küçük çalışma, tonsillektominin erişkinlerde sık anjina ve boğaz ağrısı sorununa iyi bir çözüm olduğunu düşündürmektedir. Bademciklerin çıkarılmasından sonra ilk 5-6 ay boyunca boğaz ağrısının sıklığı ve süresi önemli ölçüde azalmıştır. Bununla birlikte, tonsillektominin erişkinlerin sağlık durumu üzerindeki etkisi daha uzun süreler üzerinde çalışılmamıştır.

  Ne zaman bademcik eksizyonu ile acele etmek mümkün değildir? Bir çocuk ameliyatsız iyileşebilir mi?

  Uzmanlar, 12 ay boyunca tonsillektomiyi ertelemeyi ve çocuğun durumunu izlemeyi önerir:

  • Son 12 ayda, çocuğun 7'den az anjina bölümü vardı;
  • Son 2 yılda, çocuğun her yıl 5'ten az anjina vardı:
  • Son 3 yılda, çocuğun her yıl 3'ten az anjina vardı.

  Bu öneriler, yukarıda listelenen koşullar altında, bir çocuğun ameliyatsız bir yıl içinde kendi kendine iyileşme olasılığının çok yüksek olduğunu gösteren büyük çalışmalardan elde edilen verilere dayanmaktadır.

  Özellikle, bademcik kaldırmak için bir işlem için bekleme listesinde olan çocuklar arasında, genellikle kendini kurtarma vakaları (yani, boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı çok daha nadir hale gelir) olduğu bulunmuştur. 9-11 ay sonra, farklı çalışmalara göre çocukların% 20 ila% 50'sinin beklentileri artık ameliyat gerektirmemektedir.

  Çocuğun gözlemlenmesi (beklenen yönetim), bir sonraki anjina döneminde, tedaviye ihtiyaç duyulmadığı anlamına gelmez. Aksine, anjina veya farenjitin her bölümünde, çocuk, akut ağrı ve boğaz ağrısı ile ilgili konularda hastalara yönelik bilimsel olarak rehberlik makalesinde ayrıntılı olarak gerekli ilacı verilmiştir.

  Durumunuzda, doktor çocuğun durumunun izlenmesini öngörüyorsa, tüm gözlem döneminde tüm boğaz ağrısı ve boğaz ağrısını dikkatlice belgelemeye çalışın. Kayıtlar daima anılardan daha güvenilirdir ve gözlem dönemi bittikten sonra doğru tedavi planının yapılmasına yardımcı olacaktır.

  Çocuğun bademciklerinin çıkarılmaması durumunda, çocuğun kalpteki, böbreklerdeki ve eklemlerdeki komplikasyonlar gelişeceği doğru mu?

  Bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalar sırasında, bilim adamları bademciklerin giderilmesinin, strep boğaz enfeksiyonları ile ilişkili olan kalp, böbrek veya eklem komplikasyonlarının çocuklarında gelişme olasılığını azalttığını doğrulayamadılar.

  Akut ağrı ve boğaz ağrısı ile ilgili konularda hastalara yönelik bilimsel temelli rehberlik makalesinde bu tedavinin gerçekleşme olasılığını gerçekten azaltmaya yardımcı olduğu detaylı bir açıklama sunulmaktadır.

  Bademciklerin giderilmesi kötü nefes problemini çözmeye yardımcı olur mu?

  Bilindiği gibi bademcikler, kıvrımlar bakteriler tarafından kolonize edilebilen, yiyecek kalıntılarını ayrıştıran ve hoş olmayan kokulu bir gaz yayan gevşek bir dokudan oluşur.

  Bu nedenle, bademcikler gerçekten kötü nefesle ilişkilendirilebilir.

  Tonlarca kötü nefes bademciklerin yanı sıra başka nedenlere de neden olabileceğinden, uzmanlar öncelikle bu problemi çözmek için diğer tüm yolları denemenizi ve bademciklerin çıkarılmasına yardımcı olmayan bir şey önermektedir.

  Bademcikler sürekli olarak büyütüldüğünde bademcik kaldırmak zorunda mıyım?

  Tonsillektomi, bebeğin nefes almasını engelleyen büyük ölçüde bademciklere sahip çocuklar için iyi bir çözüm olabilir.

  Hangi yaşta bademcik kaldırmak için bir işlem yapmak en iyi nedir?

  Tonsillektomi için optimal yaş ile ilgili kesin öneriler yoktur.

  Bu bakımdan, ameliyat yapıp yapmamaya karar vermeniz gerekiyorsa, çocuğun yaşını, tonsillektomi için gerçek ihtiyaç olarak dikkate almamalısınız.

  Çocuğunuz agresif bir hastalık geliştirirse ve komplikasyon olasılığını artıran başka faktörler varsa (yukarıya bakınız) Hangi durumlarda bademcik kaldırmak için bir işlem yapmak gerçekten gerekli ve kararı erteleyemezsiniz?), o zaman işlemi mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirmek daha iyidir.

  Diğer taraftan, işlem gecikebilirse (yukarıya bakın) Ne zaman bademcik eksizyonu ile acele etmek mümkün değildir? Bir çocuk ameliyatsız iyileşebilir mi?) Operasyonu en az bir yıl ertelemek doğru olacaktır. Eğer bu süre içinde çocuk iyileşmezse, en azından daha yetişkin olunca, postoperatif dönemi transfer etmek daha kolay olacaktır ve bununla ilgilenmeniz daha kolay olacaktır.

  Bir boğazda eğer grupta hemolitik streptokokların olması ve ameliyat edilmesi gerekli olup olmadığı öğrenildi mi?

  Şu anda, bademciklerin uzaklaştırılmasının, boğazın beta-hemolitik streptokok ile kolonizasyon problemini çözmeye yardımcı olup olmadığı bilinmemektedir. Bu nedenle, doktorlar ameliyat yapmak yerine, akut ağrı ve boğazda iltihaplanma ile ilgili konularda hastaya yönelik bilimsel olarak rehberlik eden makalede gösterildiği gibi antibiyotik tedavisini önermektedir.

  Bademcikleri çıkarmak tehlikeli midir? Tonsillektomi sırasında ve sonrasında hangi komplikasyonlar ve sonuçlar olabilir?

  Ameliyat sırasında veya sonrasında neler olabilir?

  Her ne kadar vakaların büyük çoğunluğunda tonsillektomi herhangi bir komplikasyon olmaksızın geçmekte ve kişinin tam olarak iyileşmesi ile sona ermektedir, bazı durumlarda bu operasyon sırasında ve sonrasında ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.

  Özellikle, operasyon sırasında ve mümkün olandan bir süre sonra:

  • Laringeal ödemin boğulma riski ile birlikte gelişmesi;
  • Masif kanama;
  • Mide suyunun müteakip pnömoni gelişimi ile aspirasyonu (inhalasyonu);
  • Juguler ven trombozu;
  • Kalp yetmezliği.

  Bununla birlikte, bu komplikasyonlar çok nadirdir, ancak geliştiklerinde, operasyon geçiren kişinin yaşamı için gerçek bir tehdit oluşturmaktadırlar.

  İngiltere'de son zamanlarda yapılan istatistiksel çalışmalardan birine göre, bademcik çıkarma operasyonu, bir kişinin 34.000 ameliyatta 1 kişinin ölümüne yol açabilir.

  Bademciklerin çıkarılmasından sonra kanama, ameliyat edilen kişilerin yaklaşık% 1-5'inde görülür. Yeterince güçlü olabilir ve büyük bir kan kaybına yol açabilir. Bir kural olarak, bu durumda, bir kişi genel anestezi altında tekrar işlemine ve ayrıca verici tarafından kan transfüzyonuna ihtiyaç duyar.

  Ayrıca, ameliyat sırasında ortaya çıkması nadirdir:

  • Dişlerde hasar;
  • Dudakların yanıkları, gözleri;
  • Boğaz, larinks, yumuşak damak yaralanmaları;
  • Alt çene kırığı;

  Operasyondan sonra aşağıdakiler gelişebilir:

  • Tat algısının sürekli bozulması;
  • Boyunda sürekli ağrı.

  Bademciklerin çıkarılmasından sonra bir kişinin kolayca soğuk algınlığını ve bronşit geçirme olasılığının yüksek olduğu doğru mu?

  Çocukları bademciklerden çıkarma operasyonu olan birçok ebeveyn, ameliyattan sonra çocuğun bademciklerin koruyucu işlevini kaybedeceğinden ve bu nedenle bronşit ve boğazdan alt solunum sistemine kadar yayılmayacak diğer enfeksiyonlardan muzdarip olma ihtimalinden korkmaktadır.

  Bademciklerin kaldırılmasıyla ilgili bilimsel veri arama sürecinde, bu bakış açısını destekleyen herhangi bir argüman bulamadık.

  Bu bağlamda, bademciklerin çıkarılmasından sonra bir kişinin bronşit ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarından muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olacağı sonucuna varabiliriz.

  Bademcik kaldırmak için bir operasyon için nasıl hazırlanır?

  Birkaç gün ameliyattan önce, doktor kan pıhtılaşmasının genel analizini reçete ve kardiyogramla (kan trombosit ve proteinlerin Homestazda rol oynayan yeterli miktarda içerdiğinden emin olmak için): tonsillektomi Hazırlık budur.

  Operasyonun arifesinde hastaneye gelmeniz gerekecek.

  Ameliyattan önceki akşam yemek yiyemezsin, ama içebilirsin.

  Operasyondan önceki sabah, ne yiyebilirsin ne de içebilirsin.

  Bir cerrah tam olarak nasıl bir tonsillektomi yapar? Bademcikleri çıkarmak için farklı yöntemler ve yöntemler arasındaki fark nedir?

  Bademciklerin çıkarılması ciddi bir işlemdir, bu nedenle modern ameliyatın tüm kurallarına göre özel olarak donatılmış bir ameliyathanede gerçekleştirilir.

  Ameliyattan önce, bir kişi tek kullanımlık steril bir giysi olarak gizlenmiş.

  Bademcikler çıkarılma yöntemine bağlı olarak "soğuk" ve "sıcak" tonsillektomi arasında ayrım.

  "Soğuk" tonsillektomi ile bademciklerin çevredeki dokulardan ayrılmasını sağlayan cerrahi aletler (bir neşter veya bir tel döngü) ile çıkarılır. Operasyon sırasında, kan damarları kesilir, bu da özel hemostatik süngerlerin yardımı ile durdurulan ya da damarları elle bandajlayarak hafif bir kanamaya yol açar.

  "Soğuk" tonsillektomi ile ameliyat sonrası birkaç gün içinde kanama olasılığı bademcikler "sıcak" yöntemlerini çıkardıktan sonra daha düşüktür.

  "Sıcak" tonsillektomi özel aletler kullanıldığında, bademciklerin dokularını keserek ve korsize ederek bir ısı akışı yaratır.

  "Sıcak" tonsillektomi yöntemlerinin ana avantajı, operasyon sırasında hasarlı damarların koterize edilmesidir, bu yüzden kanama hacmi "soğuk" tonsillektomiye göre çok daha düşüktür.

  Yine de, "sıcak" tonsillektomi sonrası yara iyileşme süreci, ameliyat sırasında komşu dokularda hasar görmesi nedeniyle "soğuk" teknikte gözlenmeyen bir şekilde daha yavaştır. Ayrıca, sıcak »tonsillektomi durumunda, ameliyattan birkaç gün sonra kanama riski biraz daha yüksektir.

  Tonsillektomi "sıcak" yöntemleri şunlardır:

  • Bir lazer vericisinin bir kesme aleti olarak kullanıldığı bir lazerle (lazer tonzlelektomi) bademciklerin çıkarılması.
  • Radyo dalgası tonsillektomi sırasında, kısa dalga radyatör bademcik dokusunu çıkarmak için kullanılır.
  • Bademciklerin giderilmesi için iyonize bir gaz akımının kullanıldığı soğuk plazma tonsillektomi.
  • Güçlü bademciklerin giderilmesinde tonsillektominin kullanıldığı ultrasonik tonsillektomi.

  Bu tekniklerin her birinin avantajları ve dezavantajları vardır, ancak genel olarak aynı verimlilik ve güvenliğe sahiptirler.

  Bazı kliniklerde, bademciklerin çıkarılması için bir operasyon sırasında, hastalar (çocuklar dahil), intravenöz deksametazon enjeksiyonu ile tedavi edilir. Deksametazon bir glukokortikoid hormondur. Cerrahiden sonra mide bulantısı ve kusma riskini azaltır ve ayrıca tonsillektomi sonrası ilk günlerde boğaz ağrısının şiddetini azaltır.

  Deksametazon steroid hormonları ile ilişkili olmasına rağmen, ciddi yan etkileri ile ilişkili olabilir ki kullanımı ilacın tek bir enjeksiyon komplikasyonlara neden olmaz ve hala bu tür tedavinin yan etkileri herhangi bir rapor almadık.

  Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Ameliyat sırasında anestezi yaparlar mı?

  Anestezi olmadan bademciklerin giderilmesi çok acı verir, bu nedenle bu işlem sırasında anestetikler hatasız olarak kullanılır.

  Tipik olarak, doktorlar kombine ağrıyı azaltır: bademcik dokusunda birkaç ağrı kesici ilaç enjeksiyonu + bir kişiyi yüzeysel uyku durumuna (kısa süreli anestezi) enjekte eden ilaçların damar içi enjeksiyonu.

  Bu durumda, bir kişi neredeyse acı hissetmez, ancak doktorların sözlerine tepki verebilir (örneğin, başınızı döndürmeniz veya kan tükürmeniz gerektiğinde). Anesteziden sonra, bir kişi ameliyat sırasında neredeyse hiç bir şey hatırlamıyor.

  Gerekirse operasyon genel anestezi altında yapılabilir.

  Ağrı kesici ilaç ve anestezi işleminin sona ermesinden sonra (bu ameliyattan sonraki ilk saatler içinde gerçekleşir), ağrı çok şiddetli hale gelir. Bu konuda daha fazlası aşağıda belirtilmiştir.

  Bademciklerin çıkarılmasından sonraki süre: ilk saatler (hastanede)

  Nasıl hissedeceğim?

  Ameliyattan ilk kez anestezi etkisi devam ediyor ve kişi uykulu hissediyor. Anestezi eylemi geçtikçe, kişi normal bir bilinç durumuna döner.

  Bademciklerin çıkarılmasından sonraki ilk saatlerde bir kişi boğazda yuvarlak bir "yabancı cisim" hissedebilir. Bu yumuşak damak, farinksin duvarları ve dil tabanının şişmesinden kaynaklanır. Kural olarak, operasyondan 24 saat sonra ödem tamamen geçer ve "boğazda bir şey sıkışmış" hissi geçer.

  Ameliyattan sonraki ilk saatlerde, bazı insanlar mide bulandırıcı hissetmeye başlar. Bulantı çok şiddetli hale gelir ve kusmayı kışkırtırsa, doktorlar özel anti-emetik ilaçlar enjekte edebilirler.

  Nasıl davranılır?

  Genellikle, ameliyattan sonraki ilk saatlerde doktorlar, bir adamın kendi tarafına uzanmasını ve özel bir yemekte atılan kanı tükürmesini tavsiye eder.

  Operasyondan birkaç saat sonra, kan durdurulur. Bir kişi yatağa dönüşüp yükselmeye başlayabilir. Yataktan kalkma, ameliyattan birkaç saat sonra olabilir.

  Boğaz neye benziyor?

  Tonsillektomi sonrası, bademciklerin bulunduğu yerde, çeşitli mikroorganizmalar ve iltihaplarla hızlıca dolu oldukça büyük koyu kırmızı yaralar vardır (bu, iyileşme sürecinin normal aşamasıdır).

  Hayvan çalışmaları ve tonsillektomi yapılan kişilerin gözlemleri, yarayı çevreleyen boğazın sağlıklı mukoza zarının büyümesi nedeniyle yara iyileşmesinin kenarlardan oluştuğunu göstermiştir. İyileşme süreci ortalama 10-14 gün sürer.

  sıcaklık

  Ameliyattan sonraki ilk birkaç saatte, sıcaklığı 38 C ve üzerine çıkarmak mümkündür. Bu normaldir ve özel tedavi gerektirmez.

  Antibiyotik almam gerekir mi?

  Yabancı uzmanlar, cerrahiden önce bademciklerin çıkarılmasının ya da ondan sonra, antibiyotik tedavisini reçete etmeye gerek olmadığını düşünmektedirler.

  Çok sayıda çalışma, antibiyotiklerin profilaktik olarak alınmasının, cerrahi sonrası enfeksiyöz komplikasyon riskini azaltmadığını ve boğaz ağrısının azaltılmasına katkıda bulunmadığını göstermiştir.

  Bununla birlikte, bazı durumlarda, antibiyotiklerin atanması hala tavsiye edilir. Örneğin, doktor ameliyattan kısa bir süre önce ve ameliyattan birkaç gün sonra antibakteriyel tedavi önerebilir:

  • Bir kişinin bakteriyel endokardit geliştirme riski daha yüksektir (örneğin, kapak kalp hastalığı vardır);
  • tonsillektomi paratonsillar apsenin gelişimi ile bağlantılı olarak gerçekleştirilir.

  Boğaz ağrısı

  Ameliyattan sonraki ilk saatlerde, anestezi devam ettikçe, boğaz ağrısı daha da güçlenecektir.

  Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, doktorlar ağrı kesici enjeksiyonlarını reçete etmek zorunda kalacaklar.

  Ağrı kesici olmadan ağrı, tükürüğü yutmak için en ufak bir girişimde yoğunlaşarak, yanarak, yoğunlaşabilir.

  ses

  Mukoza boğazının şişmesi, ağrı kesici ilaçların ve şiddetli ağrının artması nedeniyle ameliyattan sonraki ilk saatlerde ses çok sarsıcı, burun ve ameliyat geçiren kişi sessiz kalmayı tercih edebilir.

  Güç kaynağı

  Genellikle, ameliyattan sonraki ilk saatlerde, yutma refleksi anesteziden sonra tamamen iyileşmediğinde, doktorların içmesine ve yemesine izin verilmez.

  Bildiğiniz gibi, çocuklar yetişkinlere göre çok daha aç ve susuz kalıyorlar, bu yüzden ameliyattan sonra bir çocuğa bakım yapıyorsanız, onu yemeye ve içki içmeye başladığınızda doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

  Bazı yabancı uzmanlar, çocuğun beslenmesinden yaklaşık 4 saat sonra başlamasını tavsiye etmektedir. Ameliyattan birkaç saat sonra başlayan beslenmenin, boğazdaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Çocuk bir şey yemek istemiyorsa ona dondurma önerebilirsiniz. Ağrıyı ortadan kaldırmak ve çocuğun en azından biraz yiyecek almasına izin vermek oldukça güvenlidir.

  Bir sonraki ağrı kesici dozunu aldıktan yaklaşık 30 dakika sonra bebeğinizi beslemeye çalışın. Bu noktada, ağrılar hiç yok olmaz, ancak yine de zayıflar.

  Yemek olarak, çocuğa ne sevdiğini sunmak daha iyidir. Yiyeceklerin sivri kenarlar olmadan, soğuk ya da hafifçe yumuşak olması arzu edilir.

  Meyve suyu veya asidik bir tada sahip diğer içeceklerin çalıştırılmasından sonra bir kişiye teklif vermeyin. Yara bölgesine girerken şiddetli ağrıya neden olurlar.

  Bademciklerin çıkarılmasından sonraki süre: ilk birkaç gün (hastanede)

  Nasıl hissedeceğim?

  Genellikle, tonsillektomi sonrası, doktorlar hastanenin 2-3 gün boyunca hastanede tutulmasını önerir.

  Boğazdaki bir koma bulantı ve hissi yavaş yavaş geçer, ses kısmen geri yüklenir.

  Ameliyattan birkaç hafta sonra, boyundan taşırken ağızdan ve acıdan oldukça hoş olmayan bir koku olabilir.

  Boğaz nasıl görünecek?

  Operasyondan sonraki ilk günlerde, yara yüzeyi gri-kahverengi renkte olur. Bu normaldir.

  Boğaz ağrısı

  Ameliyattan sonraki ilk günlerde, özellikle yutma sırasında ve anestezi ilaçları almak arasındaki dönemlerde boğazdaki ağrı çok güçlü olacaktır.

  Hangi ilaçların ağrılı olduğunu ve hangi dozda almanız gerektiğini doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

  Belki de doktor, ilacı belirli bir periyodikliğe götürmek için size reçete yazacaktır. Bu, tam güç kazanmadan acıyı ortadan kaldıracaktır.

  Ağrıyı gidermek için doktorlar, parasetamol ve diğer non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) dahil olmak üzere çeşitli ağrı kesiciler tavsiye edebilirler.

  Parasetamol + kodein kombinasyonunu içeren ilaçlar, çocuklarda analjezik tedavi olarak önerilmez. Bu kombinasyon, ağrının giderilmesinde tek başına Parasetamol (kodein kullanmadan) kullanmaktan daha fazla etkinlik göstermemiştir. Buna ek olarak, çocuk vücudundaki Codeine'nin morfine dönüşebileceğini ve uyku ve ölümde solunum depresyonu da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere yol açabileceğine dair kanıtlar vardır. Bu bakımdan çocuklukta Codeine kullanımı önerilmemektedir.

  Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar, ameliyat sonrası ağrı tedavisinde etkili ve güvenlidir ve bağımlılık yapmaz. Bu gruptan ameliyattan sonraki ilk haftalarda kaçınılması gereken tek ilaç Ketorolac'dır. Çalışmalar, tonsillektomi sonrası Ketorolak kullanımının postoperatif dönemde kanama riskini artırdığını göstermiştir.

  Çocuk hapı yutamazsa, ağrı kesicilerle (örn. Diklofenak) rektal fitiller kullanılabilir.

  Bademciklerin çıkarılmasından sonraki süre: tam bir iyileşme (evde)

  Nasıl hissedeceğim? Ne zaman kurtaracağım?

  Yara tam olarak sıkıldığında, ameliyattan sonraki ikinci haftada yaklaşık olarak tonsillektomi sonrası tam iyileşme meydana gelir. "Sıcak" tonsillektomi yapıldıysa, daha uzun bir iyileşme sağlayan daha geniş bir alanın meydana geldiği durumlarda, iyileşme daha uzun olabilir.

  Zamanla, acı daha zayıf hale gelecektir. Onuncu günde yaklaşık olarak hoşgörülü olacaklar ve yavaş yavaş ağrı kesici almayı bırakacaklar.

  Boğaz nasıl görünecek?

  Operasyondan yaklaşık 5. gün sonra, bademciklerin bulunduğu yerde, tıpta fibrin pıhtıları denen beyaz-sarı bir kaplama ortaya çıkar.

  Fibrin pıhtıları, kandan yara bölgesine nüfuz eden özel proteinlerden oluşur. Bu proteinler sayesinde, yara yüzeyi daha hızlı iyileşir ve daha az kan akar.

  Operasyondan yaklaşık 1-2 hafta sonra, yara yeni bir mukoza ile tamamen sıkıldığında, fibrin pıhtıları kaybolur.

  Boğaz ağrısı

  Bademciklerin çıkarılmasından 4-5 gün sonra, boğazdaki ağrı özellikle güçlü olabilir. Bu, bu dönemde yara bölgesindeki inflamasyonun zirveye ulaşmasından kaynaklanmaktadır. Boğaz ağrısına ek olarak, kulakta oldukça şiddetli ağrı olabilir. Bu, yaranın iyileşme süreciyle ilişkili normal bir olgudur. Ne yaralarda beyaz bir kaplamanın ortaya çıkması, ne de boğazda artış veya kulaklarda ağrı görülmesi, kişinin durumunun kötüleştiğini ve antibiyotik tedavisine ihtiyacı olduğunu göstermez.

  Ağrıyı kontrol etmek için ağrı kesici ilaç kullanmaya devam etmeniz gerekecektir.

  Bademcik kaldırmak için bir operasyon geçiren insanlar, genellikle boğazda ağrı özellikle sabah güçlü olduğunu fark. Uyandıktan sonra ağrının şiddetlenmesine katkıda bulunmanın birkaç nedeni vardır: vücudun gece boyunca dehidrasyonu, boğazın şişmesi, yüzüstü pozisyonda uzun süre kalmasıyla desteklenir, akşam alınan ağrı ilacının etkisinin kesilmesi.

  Daha az acı çekmek için birkaç sips ılık su içebilirsiniz (suyla başka bir ağrı kesici ilaç içebilirsiniz). 30-40 dakika sonra ağrı azalır ve kahvaltı yapabilirsiniz.

  Yemekler ve yürüyüşler

  Operasyondan sonraki ilk günlerde çocuk yetersiz beslense bile, yeterli sıvı aldığından emin olun (1-1.5 litreden az olmamalıdır). Dehidrasyon çocuklar için tehlikelidir ve boğaz ağrısını yoğunlaştırır.

  Çocuğa küçük sipslerde bir tüpten hafif ılık veya soğuk su içebilirsiniz.

  Bademciklerin çıkarılmasından sonra, çocuğu yürüyüşe çıkartabilirsiniz, ancak fiziksel aktiviteyi sınırlandırmalısınız (örneğin, aktif oyun oynamaya izin vermeyin), çünkü bu teorik olarak kanamayı tetikleyebilir.

  Doktora tekrar ziyaret

  Genellikle, doktorlar, yaraların iyileşmesinin normal olduğundan emin olmak için operasyondan 7-10 gün sonra yeniden muayene ederler. Bir muayene için gelmeniz gerektiğinde doktorunuza sorduğunuzdan emin olun ve iyi hissetseniz bile bu konsültasyonu kaçırmayın.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Farenjit, tracheitis ve larenjit: benzerlikler, farklılıklar, tedavi yaklaşımları

  Tıptan uzak olan bir kişi için larenjit ve tracheitis - ve farenjitleri onlardan ayırmak - ayırt etmek kolay bir iş değildir, çünkü her üç hastalık semptomlarda benzerdir.

  Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

  Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.