Loading

Çocuklarda farenjit: belirtiler, formlar, tedavi

Farenjit, farenksin arka duvarında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Çocuğun anne-babaya şikayet edebileceği bu hastalığın ana belirtisi, boğazda ağrı ve rahatsızlıktır. Çoğu durumda, farenjit ARI'nin arka planına karşı nazofarenks ve üst solunum yolundaki diğer akıntılı süreçlerle birlikte daha az sıklıkla bağımsız bir patoloji olarak gelişir. Farklı yaşlarda çocuklarda görülür. Çocuk ne kadar küçükse, hastalığın seyrini ve tedaviyi daha da zorlaştırır.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda farenjit, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir ya da başkalarının bir sonucu olabilir. Çoğu durumda, yutak iltihabı, akut solunum yolu virüs enfeksiyonları (grip, parainfluenza, adenovirüs, rinovirüs, koronavirüs) ve diğer virüslerin (sitomegalovirüs, Epstein-Barr virüsü) gövdesinin yenilmesi arka plan üzerinde oluşur. boğaz ağrısı daha az yaygın bakteriyel nedenidir patojenler (Streptokoklar, Staphylococcus ve Haemophilus difteri basili, meningokok) bulunmaktadır. Farenjit görünümündeki en büyük risk, mevsimsel grip ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında sonbahar-kış döneminde bahçeleri ve okulları ziyaret eden çocuklarda görülmektedir.

Aşağıdaki faktörler, farinksin arka duvarındaki inflamatuar sürecin gelişimine katkıda bulunabilir:

 • tıkanmış burun solunumu, soğuk işlenmemiş havanın ağzından solunması ve ağız mukozasının ve boğazının kurumasına yol açar;
 • enfekte olmuş mukus deşarjlarının dışarı üflendiğinde burun pasajlarından dışarı çıkmadığı, ancak aşağı doğru aktığı posterior rinit;
 • hipotermi;
 • yerel bağışıklığın zayıflaması;
 • burun boşluğundan aşağı doğru akan soğuk algınlığı tedavisinde vazokonstrüktif damlaların sık kullanımı, posterior farryngeal duvarın mukozasını tahriş ederek koruyucu özelliklerini azaltır;
 • bazı kronik hastalıkların alevlenmesi (rinit, adenoidit, bademcik iltihabı, sinüzit, stomatit, çürük);
 • faringeal mukozada atrofik değişiklikler ile birlikte palatine bademcikler çıkarılması;
 • vitamin eksikliği (A ve B);
 • gastroözofageal reflü, mide içeriğinin genellikle mukus zarı üzerinde tahriş edici etkisi olan farenksine girdiği bir durumdur.

Bazen farenjitin nedenleri, boğazın mukoza zarındaki bir alerjenin yutulmasına karşılık olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardır. Farinksin iltihaplanmasına neden olmak için mukozadaki yabancı cisimlere veya cerrahi operasyonlara mekanik zarar verebilir, kimyasal çözücüler, toz, tütün dumanı, sıcak hava buharlarına maruz kalabilir. Ayrıca, farinksin iltihabı çok sıcak, sert, baharatlı veya asidik gıdaların kullanımına bağlı olarak gelişir.

Farenjit türleri

Etiyolojik faktör göz önüne alındığında, yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit, bulaşıcı (viral, bakteriyel, fungal), travmatik, alerjik veya faringeal mukozanın tahriş edici faktörlerle temasından kaynaklanır. Hastalığın tedavisi doğrudan türüne bağlıdır.

Hastalığın seyrinin doğası akut veya kronik formda ortaya çıkar. İlk durumda, çocuklarda faringeal mukozanın akut enflamasyonu vardır. Kronik farenjit, birkaç ay veya daha fazla süren ve remisyon ve alevlenme fazları ile karakterize olan yavaş inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla tamamen iyileşmiş akut farenjit veya agresif faktörler tarafından mukus boğazının uzun süreli tahrişine bağlı bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar.

İnflamatuar sürecin şiddetine bağlı olarak, kronik farenjit olur:

 • mukus boğazının hiperemi olarak tezahür eden basit ya da kataral;
 • etkilenen dokuların enflamatuar sürecin proliferasyonu ile birlikte granulosa veya hipertrofik;
 • atrofik, iltihaplı dokuların kurutulması veya inceltilmesi ile birlikte;
 • Boğazın arka duvarının eşzamanlı olarak mukozada, hipertrofik ve atrofik tipte karakteristik patolojik değişiklikler yaptığı karma.

semptomlar

Çocuklarda farenjit belirtileri hastalığın biçimine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Akut inflamasyonun karakteristik bir işareti:

 • kızarıklık ve şişme;
 • Özellikle sert ve sıcak yiyecekler yutulduğunda belirgin şekilde daha kötü olan boğazda keskin ağrı;
 • vücut ısısında 38 ° C'ye yükselme;
 • ses kısıklığı;
 • Farinks mukozasında bir terleme ve hüzün hissinin neden olduğu öksürük;
 • Kulaktaki ağrının ışınlanması (iltihap, tubofarengeal sırtları etkiliyorsa).

Kronik farenjit ile belirtiler daha az belirgindir, boğazda kuruluk ve terleme vardır. Bu tür iltihaplanma, sıcaklığın artması ve çocuğun genel durumu ve aktivitesinde bir değişiklik ile karakterize değildir. Bununla birlikte, bir alevlenme döneminde, kronik farenjit semptomları artar ve klinik tablodaki akut farenjit benzerdir.

farenks plak arka duvarında granüloza kronik farenjit, kalın viskoz mukus, büyütülmüş ve palpasyon submandibuler lenf düğümleri, arka mevcut çekme ağrı acı şekilde oluşturulan şişmiş kırmızı plaklar birikir.

Çocuklarda kronik farenjit atrofik formu son derece nadir teşhis edilir. Mukus boğazında solukluk ve kuruluk ile karakterizedir, kabukları üzerinde kuru bir mukus olan formasyon ve farinksin arka duvarında bir damar paterni görünümü ile karakterizedir.

Semptomatolojinin nedenine bağlı olarak

ARI'nın arka planına karşı ortaya çıkan farenjit ile iltihaplanma süreci, bezler ve yumuşak damak dahil tüm boğaza yayılır. Genellikle burun akıntısı, konjonktivit, öksürük, sindirim bozuklukları eşlik eder.

Uzun süreli kurs, baş ağrısı, ateş, bademcik iltihabı ile karakterize patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit. lezyonlar boğazı mukozaya ve boğazın arka ağız çatlak ve erozyon köşelerinde mantarlarda artışlar lenf düğümleri zadnesheynye, karakteristik beyaz bir pıhtı plak vardır.

Eğer farenjit nedeni alerjenin mukoza boğazından geçiyorsa, o zaman kuru bir öksürük şeklinde kendini gösterir, sıcaklığın artması ve boğazda şiddetli bir ağrı eşlik etmez.

Küçük çocuklarda belirtilerin özellikleri

Henüz kendilerini ifade edemeyen ve ağrının nerede olduğunu gösteremeyen bebeklerde farenjitden şüphelenmek için, ebeveynler aşağıdaki belirtilerden yararlanabilirler:

2 yaşından küçük küçük çocuklar için akut farenjit zordur. neden SARS ise, vücut ısısı, uyuşukluk ve genel bir zayıflık, iştah azalması bir artış eşlik burun boşluğu ve boğaz, burun akması, öksürük mukozasının akut inflamasyon, ile kombine edilmiştir.

Hastalığın teşhisi

Çocuklarda farenjitden şüpheleniyorsanız, ebeveynler bir doktora başvurmalıdır. Kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi komplikasyonlarla doludur ve daha küçük olan çocuk daha ciddi olabilir. Posterior farinks duvarının mukozasında bir enflamatuar sürecin varlığının yanı sıra şekli ve sebebi aşağıdakiler temelinde belirlenir:

 • Çocuğun küçük olması durumunda çocuğun veya ebeveynlerin şikayetleri;
 • ağız boşluğunun ve boğazının incelenmesi (farenoskopi);
 • boyundaki lenf düğümlerini araştırmak;
 • Boğazdan bulaşma bakteriyolojik kültür sonuçları.

Farenjitle birlikte posterior faringeal duvarın orta derecede kızarması, ödem ve infiltrasyonu, faringeal ark ve nadiren yumuşak damak vardır.

Boğaz ağrısı sadece farenjit değil, aynı zamanda boğaz ağrısı, kızamık, kızıl ateş belirtisi olabilir. Farenjitin aksine, anjin, klinik resim gelişiminin hızlı dinamikleri ile karakterizedir. Ertesi gün bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama ve tıkaç vardır, kızarıklık ve boyutta bir artış vardır, vücut ısısı keskin bir şekilde 40 ° C'ye yükselir.

Farenjit tedavisi

Çocuklarda farenjit tedavisi için hazırlıklar ve prosedürler, hastanın yaşını, hastalığın nedenini ve hastanın durumunun ciddiyetini dikkate alarak bir bölge çocuk doktoru veya bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı tayin etmelidir. Tedavi evde yapılır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkan hastalığın karmaşık olmayan biçimleriyle, inflamatuar süreç birkaç gün içinde kendi kendine düşer.

ilaçlar

Akut farenjit ve çocuklarda kronik farenjitin alevlenmesinde, aşağıdaki ilaçlar tedavi için kullanılır:

 • boğazın (rotokan, furatsilin, klorofililpt) durulanması için çözeltilerin hazırlanması için preparatlar;
 • iltihaplı mukozayı (protargol, lugol çözeltisi) yağlamak için çözeltiler;
 • antiseptik, yumuşatıcı ve analjezik etki ile emilim için lozenges ve tabletler (lysobacte, septefril, pharyngosept, strepsils, imudon);
 • farinksin (altıgen, inhalipt, yox, tartum verde, sakız, miramistin) sulanması için spreyler ve aerosoller;
 • lokal olarak antibakteriyel ilaçlar, daha az sıklıkla sistemik olarak (hastalığın tam bakteriyel etiyolojisi ile ve patojenin spesifik antibiyotiklere duyarlılığını belirleyerek);
 • ARI (viferon, laferobion, immunoflazid, aflubin) arka planı ile farenjit ile immunomoduliruyuschie ilaçlar;
 • inhalasyon için çözeltiler (soda tamponu, dekan, fizyolojik çözelti);
 • sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında parasetamol veya ibuprofen bazlı antipiretik ilaçlar

onlar larinks ve boğulma bir refleks spazmı tetikleyebilir enjeksiyon sırasında ve bebekler için prosedürün bağımsız egzersiz karmaşıklığı açısından gargara olarak 3 yaşından küçük bir çocukta farenjit tedavisi için eski, spreyler ve aerosoller kullanmayın.

Çocukların tedavisinde Mantar farenjit boğaz topikal antifungal ilaçlar tedavisidir. Alerjik reaksiyonun neden yutak iltihabı, tabletler şeklinde antihistaminler alınarak tedavi edilecek olan, damlalar ya da şuruplar (fenistil, erius, zirtek, setirizin zodak).

Halk ilaçları

Boğaz ağrısı için halk tedavileri itibaren çocuklar için bir doktora danıştıktan sonra, buhar teneffüs ve otlar (papatya, adaçayı, nergiz, okaliptüs, Aziz sarı kantaron, meşe kabuğu) ait gargara kaynatma yapabilirsiniz bir antiseptik, anti-inflamatuar ve şifa etkisi vardır. Durulama için, basit bir tuzlu su çözeltisi (her bardak su için 1 çay kaşığı tuz) da kullanılır.

Geceleri, hastaya ısınma ve yumuşatma etkisi olan bal veya maden suyu ile sıcak bir süt verebilirsiniz. Ancak, bu tür halk ilaçları kullanmadan önce, çocuğun otlar ve bal alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Hasta için bakım özellikleri

Çocuğun erken iyileşme için olağanüstü bir öneme Komorowski EO Bütün bunlar etkili nemlendirici katkı sağlayacak özel dikkat veliler tanınmış çocuk doktoru hangi ödeme sıcak içecekler bol ve taze, nemli hava (gaz, çay, meyve suyu, meyve meyve içecekleri olmadan maden suyu) sahiptir ve etkilenen temizliğin mukus farenks.

Hastalık döneminde iltihaplı mukoza boğazının travmasını ve tahrişini azaltmak için çocuk koruyucu bir diyete uymalıdır. Ona çok kaba, sert, keskin, tuzlu, ekşi, sıcak veya soğuk yiyecek vermek tavsiye edilmez.

Video: Semptomlar ve farenjit tedavisi için çocuk KBB'si

Olası komplikasyonlar ve önleme

Zamanında ve uygun tedavi olmadığında, çocuklarda akut farenjit ana komplikasyonlara yol açabilir;

 • Hastalığın kronik bir forma geçişi;
 • Enfeksiyonun alt solunum sistemine (larenjit, tracheitis, bronşit) yayılması;
 • peritonsiller ve farengeal apsesi;
 • otoimmün hastalıklar (romatizma);
 • bademcik.

Akut veya kronik formda çocuklarda farenjit görülme riskini azaltmak için öncelikle bağışıklığı arttırmayı ve potansiyel patojenlerle temasları en aza indirmeyi amaçlayan basit önleyici tedbirleri gözlemlemek gerekir. Bunlar temiz havada düzenli yürüyüşler, yeterli yiyecek ve dinlenme içerir.

Süper soğutma kaçınılmalıdır. Çocuğun yaşadığı odada, kirli hava, tütün dumanı ve toz ile teması önlemek için normal nem ve sıcaklık rejimi (soğuk nemli hava) oluşturmak önemlidir. Uzun süreli burun tıkanıklığını önlemek ve ağız yoluyla zorla nefes almayı önlemek ve aynı zamanda ARVI mevsimsel salgınları sırasında hasta insanlarla temasını önlemek için rinit, sinüzit, adenoiditin zamanında tedavi edilmesi gereklidir.

Bir çocukta farenjit belirtileri ve nasıl düzgün tedavi edilmesi gerektiği

Farenjit, lenfoid dokuda ve boğazda mukoza zarında güçlü bir inflamatuar süreçle birlikte görülen bir hastalıktır. Bu patoloji genellikle çocuklarda teşhis edilir ve hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Farenjitin sinsi olması bulaşıcı bir nitelikte olabilir ve çocuklukta daha canlıdır. Bu tür bir hastalığın vücutta ilerlemesi birçok komplikasyona neden olabilir, bu nedenle ebeveynler çocuklarda farenjitin nasıl tedavi edileceğini bilmelidir. Patolojinin ortadan kaldırılması için, hem ilaç tedavisi hem de geleneksel tıp yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çocuklarda hastalığın nedenleri

Farenjit - doğada bulaşıcı olan farinksin mukoza zarının iltihaplanması

Çoğu durumda, çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit, vücuttaki virüs veya bakteri kökenli enfeksiyonların ilerlemesi ile gelişir. Bu, boğazın mukoza zarında aktif bir iltihaplanma sürecinin gelişmesine yol açar. Çoğu zaman inflamasyon aşağıdaki patojen mikroorganizma gruplarının etkisi altında gelişir:

 • influenza ve parainfluenza virüsleri
 • rinovirüs
 • coronavirüsleri
 • adenovirüsler

Bakteriyel farenjit gelişimi aşağıdakilerin etkisi altında meydana gelir:

Bir çocuğun bağışıklık sisteminin kırılması durumunda, fungal farenjitin gelişmesini tetikleyebilir. Çocukluk çağında bu tip hastalıklar ciddi patolojilerde ve antibakteriyel ilaçlarla tedavide artar.

Farinksin inflamatuar sürecinin daha nadir nedenleri şunlardır:

 • alerjik reaksiyonlar
 • farklı doğanın yaralanmaları
 • cerrahi müdahale
 • yabancı nesnelerin nüfuzu
 • Güçlü ilaçların boğaz mukozası üzerindeki etkileri

Farenjit gelişmesi olasılığı, çocuğun aşağıdaki etkenler üzerindeki etkisiyle artar:

 • şiddetli hipotermi
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azalması
 • kronik hastalıkların ilerlemesi
 • Havadaki tahriş edici konsantrasyonunun artması

Kronik farenjitin diğer bir önemli nedeni, diyaframın özofagus açıklığının regürjitasyonu, reflü, kusması ve fıtığı sırasında midenin içeriğinin farenksine girmesidir.

Kronik farenjit, çocuğun burun boşluğunda, bademciklerde ve paranazal sinüslerde enflamatuar süreçlerin progresyonunda ortaya çıkabilir. Bir patolojiyi kışkırtmak için, burun tıkanıklığına ve aynı zamanda vazokonstrüktif damlalarla uzun süreli tedaviye bağlı olarak ağızdan sürekli solumaya neden olunabilir. Gerçek şu ki bu ilaçlar boğazın arka duvarına düşer ve bu nedenle mukozada ciddi tahrişe neden olur.

Patolojinin semptomatolojisi

Kuruluk, terleme, boğaz ağrısı ve yüksek ateş farenjit belirtileridir.

Çocuklarda farenjit aşağıdaki belirtilere neden olur:

 • Boğaz bölgesinde rahatsızlık hissi oluşması
 • şiddetli ve kaşıntı ve yanma
 • yutma sırasında ağrının ortaya çıkması
 • boğaz ağrısı
 • vücut ısısını 38 dereceye yükseltmek

Tıbbi uygulama, farenjitin küçük çocuklar için çok zor olduğunu göstermektedir. Vücut ısısında artış ve genel durumun kötüleşmesi, bebeğin durgunluğunun artmasıyla desteklenir. Genellikle farenjit adenoidit gibi bir hastalık seyrinde, iştahın kötüleşmesi, uyku problemlerinin ortaya çıkması ve vücutta ESR düzeylerinin artması ile birlikte görülür.

Teşhis için uzman çocuğun boğazının muayenesini yapar ve aşağıdaki hastalık belirtilerini not eder:

 • farinks parlak kırmızı renkte boyanır
 • mukoza zarı ödematize olur ve infiltre olur
 • iltihaplı palatine kemer ve yumuşak damak
 • Posterior farinks duvarının mukozası granüler hale gelir.

Farenjit daha ilerlemesi ile, farinks leke lateral sırtlar. Çocuklara genellikle viral orijinli farenjit tanısı konur ve bu, farinksin posterior duvarında kanama ve kabarcıkların ortaya çıktığı parlak kırmızı bir boğaz ile karakterize edilir. Yerel belirtiler 2-3 gün sürmektedir, yavaş yavaş azalan tahriş edici öksürük ve kuru öksürük vardır.

Bazı durumlarda, hastalığın ortak belirtileri olmayabilir, ancak anjina veya adenoidit şeklinde ikincil bir komplikasyon vardır.

Bazen hastalar kulakta yansıyan ağrının görülmesinden şikayet ederler ve bu da farenjit belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Tıbbi uygulama, küçük çocuklarda hastalığın en şiddetli olduğunu ve komplikasyonların gelişmesine neden olduğunu göstermektedir.

Tehlikeli hastalık nedir?

Farenjit sonrası en tehlikeli komplikasyonlar, çocuğun organizmasının hastalığa neden olan patojen mikroorganizmalara aşırı duyarlılığının bir sonucu olarak ortaya çıkan otoimmün patolojilerdir.

Aslında, farenjit vücut için ciddi bir tehlike değildir, ancak ilerlemesi ve etkili tedavi olmaması birçok komplikasyona neden olabilir.

En büyük tehlike streptokokal farenjit olup, vücutta ilerlemesi çeşitli komplikasyonlara neden olur. Pürülan komplikasyonlar arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Retrophaengeal apse, pus lenf düğümleri ve faringeal boşluğun farinksinde biriktiğinde gelişir.
 • Peritonsiller abse, bademciklerin etrafındaki dokuların iltihaplanması ile karakterizedir.

Küçük çocuklarda, nazofaringeal bölgenin bir sinüziti ve riniti şeklinde bir lezyonu sonucu komplikasyonlar gelişebilir. Ek olarak, farenjit tanısı konulduktan sonra:

En tehlikeli komplikasyon beyin zarlarının iltihaplanmasıdır, ki bu uzmanlar menenjit ve ensefalit olarak adlandırırlar.

Farklı yaşlardaki çocuklarda farenjitin özellikleri

Çocukta farenjit tedavisinde kullanılan ilaçlar, muayene sonrası doktor tarafından reçete edilir.

1 yıla kadar olan en küçük çocuklarda hastalık ağrılı bir şekilde ilerler ve bu yaşlarda bağımsız olarak gargara yapamazlar. Ebeveynlerin akut farenjit şüphesi varsa, mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Yüksek vücut ısısı ve alerjik reaksiyonun yokluğunda, boğaz bölgesine bal-hardal kompresinin uygulanmasına izin verilir. Ayrıca farinks, mentol ve alkol içermeyen antiseptik ajanlarla tedavi edilebilir.

Uzmanlar, küçük çocuklarda farenjit için aşağıdaki tedavi yöntemini önermektedir: Pharyngocept tableti ezmek, içine bir emzik atmak ve bebeğe sunmak gereklidir. Bebeği kollarına almak ve hafifçe arkaya yaslanarak bronşlardaki drenajın iyileştirilmesine yardımcı olunması tavsiye edilir.

1-2 yaşın altındaki çocuklarda farenjit de oldukça ağır bir şekilde meydana gelir, ancak bebeklerde olduğu kadar yoğun değildir. Hastalığın tedavisi şunları içerir:

 • yeterli içme rejiminin organizasyonu
 • kontrendikasyon yokluğunda, bir kişi sıkıştırabilir
 • salin veya su Borjomi ile bir nebülizör ile inhalasyonlar yürüten

Bu yaşta farenjit, örneğin, Jox veya Givalex gibi bir sprey formunda antiseptik ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bu ilaçların boğazda dezenfektan etkisi vardır ve çocuğun iyileşmesini hızlandırır. Çocuğun bulunduğu odayı sürekli olarak havalandırması ve gerekli nemliliğin bakımını izlemeniz önerilir.

3 yaşından büyük çocuklarda farenjit gelişimi ile birlikte yatak istirahatine uymak ve alkali içeren büyük miktarda sıvı kullanmak gereklidir.

Ayrıca, koruyucu bir diyet düzenlemek ve tamamen kızartılmış ve tatlı yemeklerin rasyonundan hariç tutulmalıdır.

Hastalığı tedavi etmek için balın üzerine baskı yaparak, onları ayaklarınıza bırakarak yapabilirsiniz. Sıcak ayak banyoları ve bir nebulizer ile inhalasyon yoluyla iyi bir etki verilir. Boğazın, eczanede hazır bulunan özel antiseptik ilaçlarla durulanması tavsiye edilir. Evde 30 dakika sıcak suda 2-3 damla Furacilin ve iyodun içinde çözündüğünüzde kendinizi şımartmak için çözümler hazırlayabilirsiniz. Bu tür bir karışım oda sıcaklığına getirilmeli ve çocuğa durulama için sunulmalıdır.

İyi bir sonuç, Jox ve Givalex gibi antiseptik kaplıcaların kullanılmasıdır. Bir çocuğun ilaçları tablet şeklinde nasıl çözdüğünü bilmesi durumunda ona teklif verebilirsiniz:

Oldukça tartışmalı bir konu, çocuklarda farenjit tedavisinde antibakteriyel ilaçların kullanımıdır. Antibakteriyel ilaçlar kullanmadan hastalığı tedavi etmenin mümkün olduğu birçok durum vardır. Buna rağmen, antibiyotiksiz şiddetli farenjit formları yeterli değildir ve özellikle çocuğun hayatını tehdit eden ya da atrofisi olan mukozayı ihmal edilmiş bir evrede teşhis edilen durumlarda yeterli değildir. Çoğu zaman, antibiyotikler viral, bakteriyel veya enfeksiyöz bir hastalık teşhisi için reçete edilir.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Uzmanlar, farenjit tedavisi için en uygun seçeneğin, geniş bir etki spektrumu olmayan antibakteriyel ilaçların ve yerel fonların kullanılması olduğunu söylüyorlar. Bu tür ilaçlar, kalp, böbrek ve karaciğer gibi organları olumsuz etkilemez.

Antibakteriyel ilaçların etkinliğini arttırmak için, alımlarını kortikosteroidlerle kombine etmeniz önerilir. İyi bir etki farenjitin Hexoral, Biseptol ve Bioparox gibi ilaçlarla tedavisidir.

Çocuklarda farenjit tedavisi, faringeal mukozaya lazerle maruz bırakılarak gerçekleştirilebilir. Hastalığın ihmal edilmiş bir aşamaya geçmesi durumunda, atandığı gibidir:

 • yanal sırtların ve granüllerin kriyodestrasyonu
 • gümüş nitratın koterizasyonu
 • radyo dalgası sönmesi

Bazı durumlarda, farinksdeki enflamatuar sürecin tedavisi cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir. Uzman, lazer üzerinde pürülan granüller ve büyümüş müköz membranlar için çalışır, ancak sağlıklı doku etkilenmez.

Hastalığa Karşı Geleneksel Tıp

Farenjit tedavisi daha etkili olması için, hem ilaç ve halk ilaçları kullanmak gereklidir

Çocuklarda farenjitin halk ilaçları ile tedavisinin ancak bir uzmanla görüştükten sonra gerçekleştirildiği unutulmamalıdır. Çeşitli bitkisel süslemelerin, infüzyonların, arıcılık ürünlerinin bağımsız kullanımı, çocukların sağlığı için istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Evde, aşağıdaki paterne göre bacaklarınızda bal sıkıştırması yapabilirsiniz:

 • Arı balını su banyosundaki sıvı kıvamına kadar eritmek gereklidir.
 • Bu bal, çocuğun ayakları ile yağlanmalı ve birkaç kat gazlı bezle sarılmalıdır.
 • ilacın daha güçlü bir etkisi için sıcak çorap giymek için tavsiye edilir
 • Ayaklarınızı 20-30 dk.

Uzmanlar, çocuğun tamamen iyileşene kadar böyle bir tedavinin yapılmasını tavsiye eder.

Akut farenjit formunu tedavi ederken, boğazınızı yıkamak için bitkisel şifa kullanabilirsiniz. Onların yardımıyla ağrıdan kurtulabilir, enflamatuar sürecin yoğunluğunu azaltabilir ve çocuğun genel durumunu hafifletebilirsiniz. Bitkisel kaynatma yapmak için şunları kullanabilirsiniz:

Bu tür bitkisel soğumalar, gırtlakın iltihaplı dokusu üzerinde bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir ve bunların tam olarak iyileşmesine kadar onların yardımı ile gargara yapmak gereklidir.

Domates suyundan yapılan bir halk ilacı ve özenle kıyılmış sarımsak ile iyi bir etki sağlanır. Bu ilacı kullanmanız 7 gün boyunca öğleden sonra her gün tavsiye edilir. Bu şekilde tedavi, gastrointestinal problemleri olan hastalarda kontrendikedir.

Farenjit, bir hastalık için çok tehlikeli sayılmaz, ancak sonuçları çocuğun sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Bu nedenle, bir çocuğun bir hastalığın ilk belirtileri olduğu zaman, onu bir uzmana göstermesi gerekir. Doğru beslenme, vücudun vitaminlendirilmesi, vücudun koruyucu özelliklerinin artırılması ve zamanında aşılama gibi patolojilerle enfeksiyondan korunmalarına yardımcı olur.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Çocuklukta, her biri soğuk algınlığı tedavisi için tasarlanmış bir çok hoş olmayan prosedürden geçer. İksirler ve şifalı soğurucular, inhalasyonlar ve sütle bal, boynun etrafında yün atkı - tüm bu geleneksel ilaçlar ağrılı semptomların çabucak atılmasına yardımcı olur. Çocuklar daha sıklıkla farenjit ile hastalanırlar.

Farenjit tedavisi karmaşık olmalı. Bu hastalık nedir, bir çocuğa hangi ilaç verilebilir ve nasıl gargaralanır?

Farenjit nedir?

Farenjit, mukus boğazının iltihaplanmasıdır. Hastalık sadece boğazda ağrı ile değil, aynı zamanda terleme, kaşıntı ve öksürük ile kendini gösterir. Çocuklarda iştahsızlık, iştahsızlık, uyku bozukluğu var.

Farenjitin nedenlerine, yaygın soğuk algınlığının aşırı kullanımıdır. Boğazın içine süzülür ve mukozayı tahriş ederler. Virüslerin, bakterilerin ve mantarların inflamasyonunu kışkırtır. Farenjit gelişimi alerjik reaksiyonlarla hızlandırılır.

Bir çocukta farenjit nasıl tedavi edilir?

Farenjit, hastalığın evresine ve nedenlerine bağlı olarak farklı şekillerde elimine edilir. Tedavi bir çocuk doktoru veya KBB doktoru tarafından yapılır.

Akut farenjit

Akut formda belirtiler ortadan kaldırılır:

 • Boyunun önünde ısınan kompresler uygulanır;
 • Geceleri, çocuk ayak banyoları haline getirilir;
 • süt ile bal, kılcal damarları güçlendirmek, ödem azaltmak ve zararlı bakterilerin gelişimini durdurmak yardımcı olacaktır;
 • Ezilmiş gıdalar yenir, yiyecekler sıcak ve yumuşak olmalıdır.
 • inhalasyon;
 • Tıbbi çözümler ile gargara.

2 yaşın altındaki çocuklarda tedavi, bol içme, takviyeli preparatlar, kuru boyun ısınması içerir. Bebekler için kompresler ve masaj işlemleri daha güvenlidir. Evde, bir yaşın altındaki çocukları tedavi etmek zordur, böylece bir hastaneye gönderilir.

Diyet, akut ve rahatsız edici gıdalardan dışlanmalıdır. Çocuğa fraksiyonel kısımlara ihtiyacı var.

Kronik formda tedavi

Kronik farenjit gastrointestinal sistemin patolojileri ile daha ilişkilidir: pankreatit, gastrit, gastroözofageal reflü. Ayrıca, hastalığın sebebi akut dönemde tedavi edilmemesi, kirlenmiş havanın solunması, larinkse travma olmasıdır.

Çocuklarda kronik farenjit tedavisi aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilir:

 1. Boğazı bitkisel süslemelerle durulayın, bademcikleri tıbbi solüsyonlarla yağlayın, etkilenen bölgeyi spreylerle sulayın.
 2. İlaç kullanımı - çocuklara sadece doktor tarafından reçete edilirse hapları verin. Özellikle ihtiyatlı olarak antibiyotikler kullanılmalıdır.
 3. Fizyoterapötik prosedürlerin geçmesi - lazerle, UHF cihazı ile ısıtma.

Sadece farenjitin karmaşık tedavisi enflamatuar süreci çabucak ortadan kaldırır, mide işini normalleştirir.

Çözücü tabletler, anestezik, yumuşatıcı ve antibakteriyel etkisi olan lolipoplar dikkatle kullanılmalıdır. Bakteriyel farenjit durumunda, sistemik antibiyotikler kullanılır.

Emzirme ve çocuklar erken çocukluk absorbe edilebilir tabletler vermek ve durulama uygulamak uygun değildir, bu nedenle küçük hastalar, bolca içecek, antiseptik ilaçlarla farengeal irrigasyon ve aerosol kullanımı önermektedir.

Çocuklarda farenjit hakkında video

Çocuklar için farenjit ilaçları

Hastalık sırasında çocuğa çok fazla içecek vermesi gerekir - limonlu çay, sütlü bal, mineralsiz su.

Çocuklarda farenjit için hangi ilaçlar kullanılır? Hastalığın viral formunun payı tüm hastaların yaklaşık% 80'ini oluşturur. Çocuk antibiyotik verirken yararsızdır. Sonuçta, virüs üzerinde çalışmazlar. Ek olarak, güçlü ilaçlar yararlı mikroorganizmaları yok edebilir.

İlaç kullanma gereksinimini tam olarak bilmek için, sadece doktorun muayenehanesini ziyaret ettikten sonra yapabilirsiniz.

Farenjit mücadele için en popüler ve etkili tabletler şunlardır:

 1. ateş düşürücü - sıcaklıkta tayin edilir 38 derecenin üzerinde. Bu gibi araçlar içerir Parasetamol, Nurofen, Nimesulide. Kan damarlarının spazmları varsa (bacaklar ve eller soğuksa), çocuk verilmelidir Nospanum.
 2. Antiviral ilaçlar - Viferon, Cytovir 3.
 3. Antitussives - Libexin ve Sinekod.
 4. Balgam çıkarma ve öksürük azaltma için tabletler - Lazlolvan, Mukoltin.

Çocuklar için Biseptol 2 yaşından itibaren uygulanır. 2 tablet vermek için 5 yaşından küçük bir çocuk tavsiye edilir. 120 mg. günde iki kez. 6 yaşındayken, günlük doz artar 960 mg. Daha büyük bir çocuk iki kat fazla ilaç verilebilir. Biseptol şurup şeklinde de mevcuttur.

Farenjitli bir çocuğu gargaralamaktan mı?

Lokal olarak, boğaz, aerosollerle muamele edilir ve iyileşme çözeltileri ile durulanır.

Farinksin sulanması bu yollarla gerçekleştirilir.:

Antiseptik ilaçlar ve bitkisel çözümler ile gargara, günde 3-4 kez olmalıdır. İşlemi bir yemek takip eder. Durulama alkali ve bitkisel olabilir.

Bitkisel decoctions ile gargara yapmak yararlıdır:

 1. Rotokan - Papatya, calendula ve civanperçemi bir alkol özü olan doğal bir çözüm. Etki birkaç adımdan sonra fark edilir hale gelir.
 2. papatya - İnfüzyonlar için çiçek salkımı kullanılır. Bitki antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik etkilere sahiptir. Durulama sürecinde, patojenik mikroorganizmalar bademcikler ve mukozaya mekanik olarak çıkarılır.
 3. adaçayı - Doğal bir antibiyotik, organik ve yağlı asitler, vitaminler ve mineraller içerir. Bitkinin bileşenleri, antitussif ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Ek olarak, adaçayı anti-inflamatuar ve dezenfektan bir etkiye sahiptir.
 4. klorofilin - eylemi, bakterilerin üremesini durdurmak, iltihapları gidermek, bademciklerin dokularını yeniden oluşturmaktır. Klorofilit, bağışıklık sistemini uyarır ve kandaki oksijen düzeyini artırır.

Durulama boğaz tavsiye edilir miramistinom. Antiseptik hafif bir etkiye sahiptir, bu yüzden bebeklerde kullanım için onaylanmış. İlacın aktif maddesi hızla zararlı hücrelere nüfuz eder ve onu yok eder.

Hastalığın nedenleri ve etkili topikal ajanların kullanımı hakkında kapsamlı bir etki, bebeğin birkaç gün içinde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Çocuklarda farenjit

Farenjit, farinksin mukoza zarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan akut bir solunum hastalığıdır.

nedenleri

Daha sıklıkla hastalık viral bir kökene sahiptir. Bu bir influenza virüsü, parainfluenza, rinosintitsialny virüsü, adenovirüs parvovirüslere, coronavirüs ve diğerleri neden olabilir. Bakteriyel farenjit birçok durumlar vardır. Bakterilerin en yaygın stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar bulundu. Mantarlarla enfeksiyon (çoğunlukla Candida cinsi), daha az sıklıkla iltihap gelişmesine yol açar.

Predispozan faktörler

 • Genel hipotermi. Çocuğun genel hipotermisinden sonra çoğu hastalık vakası sabittir;

semptomlar

Akut farenjit, yutma, ateş, halsizlik, artan yorgunluk sırasında boğazda ağrı ile kendini gösterir. Adenovirüs enfeksiyonu ile, opharyngitis gözlerin konjunktivasının iltihaplanması, bunlardan mukus veya pürülan akıntı ile birleştirilir. Enterovirüs ek olarak karın, kusma, gevşek dışkıda ağrıları vardır. Koronavirüsün neden olduğu bir enfeksiyonda, hastanın vücudunda, ARVI iyileşmesinden sonra geçen küçük noktalı bir döküntü görülebilir.

Küçük çocuklarda, genel semptomatoloji hakimdir: halsiz, kaprisli olurlar. Kötü uyku alırlar, iştah kaybederler, sıcaklık artar.

tanılama

Çoğu durumda tanı, muayeneden hemen sonra ortaya çıkar. Farinksin arka duvarı şişmiş, parlak kırmızı bir renk kazanır. Genellikle kalın, beyaz bir mukus burundan akar (nazofarenjit ile). Posterior duvarın tanecikliği belirtilebilir.

Farenjit ile, lenf düğümlerinin bölgesel grupları iltihaplı hale gelir: servikal, submandibular, çene. Boyutu artar, yoğunlaşırlar. Onlar incelendiğinde, hasta bir ağrı hissine sahip olabilir.

Kanın klinik analizinde enflamasyon tespit edilir: lökositlerin seviyesi yükselir, eritrosit sedimentasyon hızı (ESR) artar, genç lökosit formlarına doğru bir değişim görülür. Nötrofil seviyesini arttırarak, lenfositlerin sayısındaki artışa, viral etiyolojiye göre, hastalığın bakteriyel nedenini üstlenebilir.

Spesifik bir patojen tipinin oluşturulması için, arka duvardan ayrılan farinksin ekimi yapılır. Mikroorganizmanın farklı antibiyotik gruplarına duyarlılığı belirlenir.

tedavi

 • Bol içecek. C vitamini içeriği yüksek olan önerilen içecekler: kızılcık suyu, siyah frenk üzümü kompostosu, portakal içeceği. Çocuk onları içmezse, gazsız maden suyu, sıcak çay, meyve suları yapar.
 • Vitaminli, kolayca asimile edilmiş gıda. Farenjitin ana semptomunun yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı olduğu düşünüldüğünde, sert, tahriş edici yiyecekler bebeğin beslenmesinden dışlanmalıdır.

Çocuk her gün ilk yemeği almalı. Kavurma olmadan kolay, tavuk çorbası ise daha iyi.

İkinci derste, patates püresi, buharda pişirilmiş biftek, süt lapası tercih edilir.
Büyük miktarlarda meyveler (özellikle portakallar, mandalina, kivi) ve sebzeler önerilir.

 • Antiviral terapi. Birçok durumda, farenjit akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir tezahürüdür, dolayısıyla antiviral ilaçlar tedavide başarıyla kullanılmaktadır.

  Küçük çocuklarda yaygın olarak rektal fitiller şeklinde kullanılır. Bu Viferon, Kipferon. Tedavi süresi 5 gündür.

  6 aydan itibaren çocuklar için Anaferon kullanımı, Ergoferon. Özel bir şemaya göre kabul edilirler. Çocuğun 7 tablet alması gereken ilk gün, ikinci ve sonraki günlerde ilaç 1 t. * 3 kez uygulanır. Tabletler suda çözülür ve yeme zamanından bağımsız olarak çocuğa verilir.

  3 yaşından itibaren, tablet almak mümkündür: Kagocella (4 gün tedavi süreci), Arbidol (5 gün).

 • Antibiyotik tedavisi. Hastalığın bakteriyel doğası şüphesi durumunda (kandaki nötrofil seviyesinde bir artış, 3 gün boyunca etkisiz antiviral, vb.), Antibiyotik almaya başlamak gerekir.

  bir yaşın altındaki çocuklar genellikle (Oral kullanım için çözünebilir tablet formunda) Flemoksin-Soljutab reçete edilir, (şurup hazırlanması için süspansiyonlar şeklinde) Augmentin, Sumamed, Supraks. Daha büyük yaşta, bu ilaçlar tabletlerde reçete edilir.

  ciddi zehirlenme olarak (yüksek sıcaklık, kan testleri ciddi uyku çocuk ciddi anormallikler) enjekte antibiyotik önerilir (örneğin, seftriakson, sefazolin, amikasin).

 • Topikal uygulama için hazırlıklar.
 • Yutulması için damlalar

  Bu gibi preparatlara Tonzilgon-N aittir. Bu, bir yıla kadar çocuklarda kullanımına izin verilen lokal mukozal tedavi için tek tıbbi preparattır. Yaşına bağlı olarak dozlanan damlacıklar halinde mevcuttur. İlaç kombine bitki bileşimi vardır. Tüm tentürler gibi, Tonzilgon-N alkol için üretilir. İçerdiği alkol çocuğun toplam kan dolaşımına emilmez, ancak bademcikler ve faringeal duvarlarda sadece yerel bir ısınma etkisine sahiptir.

  Tıbbi aerosoller

  Çeşitli antiseptikler içerir. Çoğu aerosol 5 yaşından beri kullanım için onaylanmıştır. Bunun nedeni, genç yaşta bir çocukta ağız boşluğunun bir spreyle tedavisi sırasında, refleks olarak bir solunum durması görülebilir. Bununla birlikte, çocuk alerji grubuna ait değilse, bu ilaçların belirtilen zamandan önce ona tavsiye edilebilir.

  Farmakin, Miramistin, Geksoral, Tantum Verde, Lugol (iyodine dayalı) ile aerosollerin, çoğunlukla Bioparox reçete edilir. Bioparox, yerel bir antibakteriyel etkiye sahiptir, bu nedenle kullanımı bakteriyel enfeksiyonlar için haklıdır. Bariz ilaç aroması ve kokusu olmayan mucistin spreyi. Suyu tatlandırmak için. Onun çocukları iyi tolere edilir. Miramistin erken yaştan itibaren reçete edilebilir. Uygulaması için tek koşul çocuğun bir yetişkinin isteğiyle ağzını geniş açabilmesidir. Aksi takdirde, farenjit ile enfekte olan posterior faringeal duvarın sulanması yerine, ebeveynler sadece dilin arka tarafını tedavi edecektir.

  Durulama çözümleri

  Çözümler, bitki bazlı ve bağımsız olarak veya tıbbi yolla üretilebilir.

  Evde bir çözüm hazırlamak için, papatya, calendula ve ıhlamur çiçekleri iyidir. Bu şifalı bitkiler hafif antiseptik etkiye sahiptir. Orofarenksin bu infüzyonlarla durulanması veya et suyunun günde 5-6 kez yıkanması gerekir.

  Durulama için özel vasıtalardan bir sulu Furanilin çözeltisi olan Klorheksidin yaygın olarak kullanılmaktadır. Farenjit ile giderek artan şekilde, Hexoral, geniş bir etki yelpazesine sahip olan (antifungal etkiye sahip olan) Miramistin içeren solüsyonda kullanılır.

  Rezorpsiyon için hazırlıklar

  Lokal tedavi için tabletler, tabletler 4-5 yaş arası çocuklara reçete edilir. Bu ilaçlar Grammidin, Faringosept, Falimint içerir.

  Belli bir tıbbi tadı vardır, bu yüzden her şey ilacın organoleptik özelliklerine ve bireyin çocuğun tercihlerine bağlıdır. Örneğin, Tharyngept daha hoş ve tatlı bir tada sahiptir ve çocuklar diğerlerinden daha kolay emer.

  önleme

  • Çocuğun genel ve yerel hipotermisini dışlamak,
  • Hasta insanlarla iletişimi en aza indirmek,
  • Sertleşmeye, bağışıklığın güçlendirilmesine dikkat et,
  • Viral enfeksiyonlar için zamanında ve doğru tedaviyi gerçekleştirin,
  • Kendi kendine ilaç kullanmayınız, özellikle de antibakteriyel ajanların kontrolsüz kullanımı.

  Farenjit, her insanın tolere edebileceği bir solunum hastalığıdır. Tedavisine doğru bir şekilde yaklaşmak önemlidir, bunun nitelikli bir çocuk doktoru veya çocuk kulak burun boğaz uzmanı (ENT) tarafından ele alınması daha iyidir.

  Yanlış tedavi yaklaşımı ile, aralıklı (non-exchange) antibiyotik kullanımı, normal lokal tedavi ile değil, alınan tedaviye mikroorganizmaların direncini resmen geliştirmek mümkün değildir. Gelecekte, böyle bir hasta için etkili bir tedavi seçilmesi çok daha zor olacaktır ve hastalığın akut formunun kronik olana geçiş riski büyük ölçüde artacaktır.

  Çocuklarda farenjit

  Çocuklarda farenjit - Mukoza zarında ve orofarenksin lenfoid dokusunda enfeksiyöz iltihaplanma süreci. Çocuklarda farenjit kuruluğu, yanma, üzüntü, terleme, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı ile ortaya çıkar. Çocuklarda farenjit tanısı, faringoskopik tabloya ve posterior faringeal duvardan yayılan smearın mikrobiyolojik incelemesine dayanmaktadır. Çocuklarda farenjit ile, bir kural olarak, yerel terapi yapılır: gargara, faringeal duvarın mukoza zarını antiseptik ile yağlama, inhalasyon ve aerosollerle boğazın püskürtülmesi.

  Çocuklarda farenjit

  Çocuklarda farenjit, posterior faringeal duvarın mukoz membran ve lenfoid yapılarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan akut solunum yolu enfeksiyonunun bir tezahürüdür. Çoğu zaman hasta olan çocuklarda, farenjit tüm vakaların yaklaşık% 40'ını oluşturur. Kulak burun boğazında, çocuklarda kronik farenjit, üst solunum yollarının toplam hastalık sayısının% 9'udur. Çocukların solunum yollarının yenilgisini yayma eğilimi göz önüne alındığında, bir çocukta farenjit genellikle rinit, larenjit, tracheitis, bronşit ile birleştirilir.

  Çocuklarda farenjit nedenleri

  Bağımsız bir nosoloji olarak, çocuklarda farenjit, faringeal mukozadaki enfeksiyöz patojenlere doğrudan maruz kaldığında gelişir. Ek olarak, akut farenjit, üst solunum yollarının, yaygın enfeksiyonların, bağırsak enfeksiyonlarının, vb. Iltihaplı hastalıklarının tezahürlerinden biri olarak hizmet edebilir.

  Çocuklarda farenjit etiyolojisinde en rolü, bir viral enfeksiyona (grip virüsleri ve herpes virüsleri, adenovirüsler, enterovirüsler) ve bakteriyel mikroorganizmaları (Haemophilus çubuğu, Moraxella, streptokok gruplar A, C, G, diplokoklar, Corynebacterium diphtheria), mantarlar, hücre içi maddeler (Mycoplasma ait klamidya). % 30 - Çocuklarda Akut viral farenjit 70 bakteriyel olgunun% ve geri kalanı için hesap.

  Çocuklarda Strep boğaz SARS, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, kızıl hastalığı klinik seyrini eşlik edebilir. Bazı durumlarda, çocuklarda farenjit nedeni yanıklar veya yabancı cisim boğaz olabilir. Çocuklarda kronik farenjit genellikle diğer inflamatuar üst solunum yolu hastalıkları (rinit, Adenoidit, sinüzit, stomatit, angina, kronik bademcik), çürük, dysbiosis, gastroözofageal reflü hastalığı, alerjiler ile bağlantılıdır. Tonsillektomi farinks arka duvarının lenfoid doku ve çocuklarda kronik farenjit gelişme telafi edici hipertrofisi uyarabilir aktif immünogenetik döneminde, 3-7 yıl yaşında gerçekleştirdi.

  Bir çocukta boğaz ağrısı oluşumu genel ve yerel hipotermi yatkınlık olarak, yutak çeşitli tahriş edici (duman, baharatlı gıdalar, soğuk veya tozlu hava, vs.), anayasa anormallikleri, vitamin eksiklikleri (A vitamini eksikliği), endokrin bozuklukları mukoza zarı üzerindeki etki (hipotiroidizm, şeker hastalığı ).

  Çocuklarda farenjit sınıflandırması

  Farinks dokusunun iltihaplanmasının doğasına göre, çocuklarda akut (1 aya kadar), uzamış (1 aydan uzun) ve kronik farenjit (sık alevlenme ile 6 aydan uzun süre) ayırt edilir. Çocuklarda kronik farenjit, kataral, hiperplastik (granüler) ve atrofik formda ortaya çıkabilir.

  viral ve bakteriyel ajanlar, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının epitelde için bir tropizm ihtiva yana, farenjit genellikle izole edilmiş formda fakat nazofarenjit, faringolarinjit, faringotraheita, faringobronhita şeklinde çocuklarda görülür.

  Etiyolojik faktörlerin etkileri göz önüne alındığında, çocuklarda farenjit viral, bakteriyel, mantar, alerjik, travmatik bir doğaya sahip olabilir.

  Çocuklarda farenjit belirtileri

  Çocuklarda akut farenjit belirtileri, yutulduğunda keskin yanma hissi, kuruluk, persenia, boğaz ağrısı ve boğaz ağrısıdır. Sığ bir öksürük, ses kısıklığı ile karakterizedir. Vücut ısısı normal veya subfebril olabilir; çocuğun farenjit bir viral enfeksiyonun bir arka planı gelişirse, genellikle altta yatan hastalık, baş ağrısı, zehirlenme sendromu, bölgesel lenfadenit nedeniyle sıcaklığın yüksek olduğu ifade edilir. Bebeklerde farenjit daha ağırdır; Genel semptomlar: şiddetli ateş, uyku bozukluğu, iştah azalması, tükürük, disfaji, dispepsi, burun akıntısı, konjonktivit, vücutta kızarıklık.

  Faringoskopik görüntü, parlak hiperemi ve posterior faringeal duvarın, faringeal arkın, yumuşak damakın belirgin vasküler enjeksiyonudur; kırmızı taneler şeklinde çıkıntılı iltihap foliküllerinin varlığı. Çocuklarda lateral farenjit ile hiperemi ve şişlik, farinksin ve dilin lateral sırtlarını ele geçirir.

  Çocuklarda ciddi akut bakteriyel farenjit seyri, apse, pürülan otitis media veya pürülan mediastinit gelişmesi ile komplike olabilir.

  Kronik catarrhal farenjitde, çocuklar, farinkste bir yabancı cismin rahatsızlığı ve hissi tarafından takıntılı bir öksürükten rahatsız olurlar. Muayene sırasında mukoza gevşetilir, yaygın olarak infiltre edilir ve hiperemiktir.

  Kronik farenjit hiperplazi hiperplastik epitel ve submukozal lenfoid elemanları ile karakterize edilir. Çocuklar kulağa uzanan, boğaz ve boğaz kuru öğürme ile viskoz mukus salgılarının tıkanıklık, yutma üzerinde ağrı şikayetçi. Orta bazen işitsel tüplerin ağzı üzerinde durduğu ve bebeklerde işitme kaybı gelişimine yol, mukoza ve yan destekler, granüller veya lenfoid lenfoid doku şeritlerin varlığı, ancak bu arka plan fark kalınlaşma hiperemi mukoza ifade edilmiştir.

  Çocukluk çağında atrofik farenjit nadirdir ve izolasyonda neredeyse hiç gerçekleşmez. Genellikle atrofik rinit, larenjit, tracheitis eşlik eder ve klinik kursa, rahatsız edici kuru öksürük ve disfoni tipine göre ses ihlali eşlik eder. Farinksin endoskopisi ile çocuklar, soluk, kuru ("lak parlatıcısı" ile), yarı saydam damarlara sahip ince mukoza zarı, kabarık ve kabukları çıkarması zorlaşır.

  çocuklar (faringomikoze) 'de mantar farenjit içinde Öznel belirtiler mavi dil ve hiperplastik formdan farklı değildir. Nesnel genellikle altında parlak kırmızı görebilir genellikle aşınmış mukoza, arka yutak duvarında pıhtı plak zadnesheynyh lenf düğümleri artırmak ağız (Candida perleches) köşelerinde kırığı ve erozyon tespit edildi.

  Çocuklarda farenjit tanısı

  Çocuklarda farenjit tanınması ancak onun akıntılı bademcik iltihabı, difteri ve diğer bulaşıcı hastalıklardan ayırt edilmesi zor değildir. Bu nedenle, farenjit olan bir çocuğun danışılmalıdır çocuk doktorları, pediatrik kulak burun boğaz uzmanı, çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı, çocuk alerji uzmanı-immunologist.

  Farenjit tanısı konduğunda, çocuklar tarih ve faringoskopik resmi dikkate alırlar. Osikülasyon, rinoskopi, otoskopi, farenjit ile ilişkili inflamatuar süreçlerin çocuklarında gerçekleştirilir. Farinksden mikroflora yayılan smear çalışması, etyopatogenetik tedavinin seçilmesi için enfeksiyonun neden olan etkenini açıklığa kavuşturmamızı sağlar.

  Çocuklarda farenjit tedavisi

  Kural olarak, çocuklarda farenjit yerel tedavinin atanması ile sınırlıdır. Akut inflamasyon zamanda gıda tahriş diyet dışında tutulmalıdır (sıcak, soğuk, baharatlı ekşi), nikotinin etkileri, odası, bir ses limiti yükte konforlu bir sıcaklık ve nem parametreleri sağlamak.

  Çocuklarda farenjit lokal tedavi dezenfektanlar gargara (otlar dekoksiyonlar, koruyucular), işleme geri preparasyonlar yutak duvarı arasında (lugol, iodinol ve diğ.), otlar ve alkalin inhalasyon spreyi, aerosol, anti-enflamatuar etki, resorpsiyon antibakteriyel, yumuşatıcı, anestetik etki pastilleri. ağzınızı çalkalayın veya bol sıvı tarafından atanan tabletleri, çözülür olamaz Küçük çocuklar, antiseptik endofaringealnaya instilasyonu düzenledi. bakteriyal komplikasyonların (azalan enfeksiyonu, romatizmal ateş) tehdidi ile antimikrobiyal tedavi bağlantıları gösterilmektedir.

  Şiddetli lenfoid doku hiperplazisi lazer ışınımı olarak gümüş nitrat koterizasyon, tushirovanie arka yutak duvar radyo dalgası yöntemi cryodestruction granüller ve yan silindirleri farenks granüller üzerinde gerçekleştirilir.

  Kronik burun nefes rehabilitasyon kronik enfeksiyon merkezlerini (hipertrofik rinit ve sinüzit adenotomy, nazal septum submukozal rezeksiyonu tedavisi) geri yürütülen farenjit çocukların, çürük tedavisinde, gastrointestinal ilgili hastalıkların (bağırsak dysbacteriosis, GERD), ve diğerleri ağırlaşmasını önlemek için.

  Çocuklarda atrofik farenjit tedavisinde tarafından petrol teneffüs, Klimaterapi, burundaki yağ damlacıklarının damlatma ekleyin. Ne zaman faringomikoze atandı antifungal ilaçlar (amfoterisin B, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol), yağlama ve OKUF terapi sulama boğaz antifungal çözümleri.

  Çocuklarda kronik bademcik iltihabı tedavisi bir çocuk homeopatının gözetiminde gerçekleştirilebilir.

  Çocuklarda farenjitin prognozu ve önlenmesi

  Akut farenjitde, çocuklar genellikle 7-14 gün sonra iyileşirler. Çocuklarda kronik farenjit tedavisinde, düzenli semptomatik tedavi veya cerrahi taktiklere başvurmak gerekir.

  Çocuklarda farenjit önlenmesi odası, tam müstahkem diyet olumlu bir mikro koruyarak belirli enfeksiyonlar için bağışıklık sistemini, aşı güçlendirilmesi, prosedürleri temperleme önerilir gibi. Çocuğun kronik KBB patolojisi geliştirmesine izin vermeyin; Eğer diş ve diş etleri, gastrointestinal sistem hastalıkları tedavi için zaman gerek.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Çocuklarda anjina için antibiyotikler

  Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı çok tehlikeli bir hastalıktır ve çoğu zaman bakterilerden kaynaklanır. Genellikle zararlılar stafilokok, streptokok, pnömokok, mikoplazmalar, klamidya, patojenik mantarlardır.

  Boğaz ağrısı evde tedavi

  Yüksek ateş, boğazda sürekli ağrı, yutma, halsizlik ve güçsüzlük ile artar... Evde anjina tedavisi, ne olduğu ve neye ve neden tedavi edilmesi gerektiği hakkında, bu makalede anlatacağız.