Loading

Bebeklerde Angina: Tedavi ne kadar çabuk

Angina (bademcik iltihabı) - bademciklerin akut iltihabı. Her ne kadar çocuk hekimleri bu enfeksiyonla sürekli karşı karşıya olsa da, 1 yaşın altındaki çocuklar için bu oldukça tipik değildir: daha sıklıkla bu yaşta çocuklar rinit veya farenjit tanısı konabilir. Angina neden bebeklerde gelişir, bu sağlık için bir tehlikedir ve hastalığı ne kadar çabuk yenebilir? Bu yazıda bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Hastalığın nedenleri

Bebeklerde anjina vakalarının yaklaşık% 70 - viral doğa.

En sık görülen patojenler şunlardır:

Erişkinlerde ve 5 yaşın üzerindeki çocuklarda baskın olan bakteri anjina, bebeklerin üçte birinden daha sık değildir. Ana nedensel ajan beta hemolitik streptokoktur.

Hastalık kendini nasıl gösterir?

Грудничков'da bir anjin var mı? Bu hastalık 3 yaşından büyük çocuklarda daha sık olmasına rağmen, bazen 1 yaşın altındaki çocuklarda bademcik iltihabı teşhisi konur.

Bebekte bulunan bademcik iltihabı şiddetlidir, ciddi zehirlenme belirtileri ve genel belirtileri vardır. Bu nedenle, hastalığın zamanında teşhis ve tedavisi için bir doktora danışmak önemlidir.

Bebeklerde anjin belirtileri (patojenlerden bağımsız olarak):

 • keskin başlangıç - sıcaklık 39-40 derece keskin bir şekilde yükselir, çocuk halsiz, uykulu hale gelir. Şu anda emzirmek, derhal tıbbi yardım almanız gereken tehlikeli bir işarettir;
 • sürekli ağlama;
 • memeden vazgeçme, yeme ve içme;
 • gevşek tabureler;
 • titreme, vejetatif reaksiyon (Bebeğin cildi çok soluk, ıslak ve parlak kırmızı, sıcak olabilir);
 • şişlik, farinks, dil ve bademciklerin kızarması (Boğazdaki Tonsils'e bakınız: iltihaplanma nasıl oluşur);
 • bademciklerin yüzeyinde bazen beyaz pürülan kaplama.

Bebeklerde viral ve bakteriyel anjinanın ayırıcı tanısının zorluğu, bu patolojilerin bu semptomlarının çok benzer olmasıdır. Enfeksiyona hangi patojenin yol açtığını güvenilir bir şekilde bulmak ve doğru tedaviyi başlatmak için, swabın orofarenks kaynaklı bakteriyolojik bir çalışmasının yapılması gerekmektedir.

beta hemolitik streptokok çubuk vyseyutsya koloniler halinde, bu nedenle, boğaz ağrısı kaynaklı bakteriyel ve antibiyotik ilaç olarak verilmesi ile tedavi edilir. Olguların% 90'ında negatif sonuç, bebeğin hastalığının bir virüsün neden olduğunu gösterir. Deneyimli bir doktor, klinik tablonun özelliklerine göre patojen tipini tahmin edebilir.

Virüslerin neden olduğu bebeklerde boğaz ağrısı belirtileri:

 • belirgin catarrhal fenomeni - şeffaf mukusun burnundan deşarj, öksürük;
 • sık sık - eşzamanlı konjonktivit;
 • bademcikler beyaz kaplama veya olmadan zoe gevşek, parlak kırmızı.

Streptococcus'un neden olduğu angina farklıdır:

 • hastalığın minimum akıntılı belirtileri;
 • öksürük yokluğu;
 • Servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Tedavinin prensipleri

Dikkat edin! Bu yazıda yer alan tüm bilgilerin, fotoğrafların ve videoların, bebeklerde anjinin nasıl tedavi edileceğini açıklayan bir talimat olmadığını anlamak önemlidir. Burada sadece bu hastalığın tedavisinin temel prensiplerini ele alıyoruz. Çocukta herhangi bir tonsillit semptomu ortaya çıkarsa, derhal bir doktora danışın.

Genel Hükümler

Patojenden bağımsız olarak, bebeklerde angina tedavisi aşağıdaki önlemlerle başlamalıdır:

 1. Bebeğinizin göğüslerini mümkün olduğunca sık sunun. Aynı zamanda, ılık su, komposto veya bir papatya kaynağı ile (her yarım saatte bir 1 çay kaşığı) içilmesi istenir;
 2. Sıcaklık 38 ° C'yi aşarsa, bebeğin ateş düşürücü olmasını sağlayın. Parasetamol veya Ibuprofen'i kullanması güvenlidir.
 3. Yetkili antiseptiklerin lokal terapi çözümleri kullanıldığı için (Furacilin, Miramistin (bkz. Boğaz için Mucistin Nasıl Kullanılır), Klorofililpt). Talimatlara göre suda doğarlar ve günde 3-4 kez bir bebekte ağız ve boğaz tedavisinde kullanılırlar. Bir pamuklu çubukla veya steril bir gazlı bezle, bir parmağın etrafına sarılmış birkaç kez yapmak en uygun olanıdır.
 4. Birçok pediatrist, boğazdaki İnflamasyonu azaltmak için Ingalipt, Tantum Verde, Hexoral gibi ilaçlar reçete etmektedir. Bu ilaçlar bir sprey formunda mevcut olduğundan ve bir bebek tarafından kullanım için elverişsiz olduğundan (ve hatta tehlikeli olabilir!), Bir emzik üzerine püskürtüldükten sonra bebeğe verilir.

Tablo 1: Bebeklerde kullanım için onaylanmış ilaçlar:

Bebeklerde angina nasıl tedavi edilir

Angina, özellikle küçük çocuklarda görülürse, sağlığa zararlı bir enfeksiyöz hastalıktır. Yeterli tedavi olmaması komplikasyonlara ve çeşitli iç organlara zarar verir. Bebekte anjina stafilokok, streptokok etkisiyle oluşur, daha az sıklıkla virüs hastalığın etkenidir.

Bebeklerde anjina olabilir mi

Bu soru, çocukları bu tür bir tanı konulan tüm ebeveynler için ilgi çekicidir. Evet, akut bademcik iltihabı sınır tanımıyor ve bir hastayı cinsiyete veya yaşa göre seçmiyor. Hastalık, bebekler dahil olmak üzere bu faktörlerden bağımsız olarak gerçekleşir.

Küçük çocuklar anjina oluşumuna en hassastırlar, çünkü çoğu durumda patojenik mikroorganizmaların intruzyonundan vücudu koruyabilecek yetersiz immün sisteme sahiptirler. İstatistikler, üç yaşın altındaki çocukların viral bir etiyolojiden muzdarip olma olasılığının yüksek olduğunu, başvuranların% 85-90'ının 3 yaşın altındaki çocuklar olduğunu söylemektedir.

Tehlikeli patoloji, bakterinin penetrasyonu ile ilişkili bebeklerde son derece nadirdir, bir yıla kadar olan çocuklarda, bir elin parmaklarında bakteriyel enfeksiyonlar sayılabilir. Küçük çocuklar sadece bir yetişkinin aileden ya da daha büyük bir çocuktan değil, aynı zamanda sokakta da ciddi bir hastalığı yakalayabilir. Boğaz ağrısı havadaki damlacıklar ile bulaşır. Bebekle bir bebek arabasıyla geçmek bir kişi hapşırmak için yeterlidir ve virüs vücut kırıntılarına girer.

Ancak yeni doğmuş bebekler böyle bir hastalıktan muzdarip değildir.

 1. İlk olarak, yeni doğmuş bir çocuk hayatın ilk 28 günü bir bebek olarak kabul edilir.
 2. İkincisi, bademcikler 6 aydan itibaren gelişmeye başlar. Yani, altı aylık olmayan çocuklarda akut bademcik iltihabı, vücudun anatomik özelliklerine göre tespit edilemez.

Hastalık nasıl ortaya çıkıyor?

Göğüsler 3-7 yılda bebekler kadar sık ​​olmayan boğaz ağrısından muzdariptir. Küçük çocuklarda klinik tablo aynıdır. Bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, sonra ağrı ve öksürük ile başlar.

Dikkat lütfen! Anjina ile rinit yoktur. Çocuğun burnundan salgılama varsa, teşhis yanlıştır.

Üç yaşına kadar olan çocuklarda tanı koymak zordur. Zorluk, bebeğin neyin acıdığını söyleyememesi. Çoğu çocuk üç yıl sonra konuşmaya başlar. Boğazını inceledikten sonra, çocuk doktoru en kolay seyre sahip olan kataral sinüs komplikasyonları olmadan bittiğinde kızarık bir boğaz bulacaktır.

Akut tonsillitin ortak belirtileri:

 • belirgin bir nedenden dolayı sıcaklıkta keskin bir yükselme, 40 dereceye kadar yükselir;
 • ateşli konvülsiyonlar ateşin arka planında görülür;
 • bir ürperti var;
 • çocuk uykulu, halsiz;
 • sürekli ağlamak, kırıntının bir şeyi rahatsız ettiğini söylüyor;
 • lenf düğümleri hafifçe büyümüş;
 • zehirlenme belirtileri oluşur.

Angina'ya boğazda şiddetli ağrı eşlik eder. Buna göre, çocuk yemek yemeyi reddeder, daha çok içmesi için rica eder, çünkü sıvının yutulması daha kolaydır. Bebeğin boğazı kırmızıya döner, genellikle farinks ve posterior faringeal duvarın renginde değişir. Hastalığın ılımlı seyrinde, antibakteriyel ilaçların alınmasından 2-3 gün sonra akmaya başlayan beyaz-sarı bir kaplama bulunur.

Bebeklerde akut tonsillit türleri - özellik

Herpes boğazında bebeklerde kızarıklık daha şiddetlidir. Hastalığın etken maddesi Coxsackie virüsüdür. Hastalık, kas ve mide ağrısıyla karakterizedir. İnkübasyon süresinin bitiminden sonraki ilk birkaç gün içinde, daha sonra seröz içerikli püstüllere dönüşen, farenin arkasında ve arkasında küçük bir kırmızı döküntü ortaya çıkar. Çocuk baş ağrısı, ishal şikayet ediyor. Bebek genellikle mideyi durdurur, böylece midede bir ağırlık vardır, iştah yoktur.

Bebeklerde pürülan anjina foliküler ve lakünerdir. İkinci durumda, irin tamamen bademciklerin ceplerini ve kanallarını doldurur. Foliküler anjinanın yanı sıra lacunar anjin, akuttur. Hastalığın bu formları, 39-40 dereceye kadar hipertermi, bademciklerde pürülan noktalar, kulağa acı veren ağrı ile karakterizedir.

Ayrıca viral bir boğaz ağrısı var. Çoğu zaman kendi başına geçer ve kendisini hiçbir şekilde açığa vurmaz.

Tehlike nedir?

Tehlikeli anjin nedir? Enfeksiyöz bir hastalık ciddi ve tehlikelidir. Ardı ardına tedavi patojen mikroorganizmaların yayılmasını ve iç organlara zarar verir.

Hastalık tedavi edilmeli, aksi takdirde hayati organları komplike hale getirecektir. Böyle bir olay sonucu kötü sonuçlanabilir. Çocuk ölümle tehdit edildi. Kırıntıya zamanında yardım sağlamak ebeveynlerin çıkarınadır.

Çocuğu enfeksiyondan nasıl koruyabilirim?

Bebeklere nasıl bulaşmaz? Ne yazık ki, hangi kişinin anjina olduğunu tahmin etmek imkansızdır. Önleme amacıyla, solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğu bir dönemde hastanelerden kaçınmanız tavsiye edilir, evde doktor çağırmak daha iyidir. Hipotermiye izin vermemeye ve sonbahar-kış döneminde birçok insanın olduğu yerleri ziyaret etmemeye çalışın. Daha büyük bir çocuk bademcik iltihabı, bebeği nasıl kurtaracak? Çocukları farklı odalara yerleştirmek gerekir ve büyükanneye sağlıklı göndermek daha iyidir.

Çocukları uzaktaki farklı odalara yerleştirirsem bebekleri enfekte edebilir miyim? Hastalık, tedavi sırasında odadaysa bile, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, bakteriler kapıdaki küçük çatlaklardan içeri girebilir. Her durumda, büyük çocuk tuvalete gider ya da yemek yer. Bu nedenle, bebeği kız kardeşi veya büyükanneye götürmek daha iyidir, yaşlı ise tamamen iyileşmez.

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Akut tonsillit çok tedavi edilebilir. Bebekler için antibiyotikler, çocuk muayene edildikten sonra çocuk doktoru tarafından reçete edilir. Angina nasıl tedavi edilir? Küçük çocuklara bir yıla kadar penisilin serisinin antibakteriyel preparatlarını reçete eder. İlaçlar ucuz, kas içinden uygulanır. Hasta çocukların çoğu hastaneye kaldırılır, doktor bebeğin durumunu izlemelidir, çünkü komplikasyon riski vardır.

Bebeklerin çok ve çok içmesi gerekir. Sadece ılık bir sıvı içmek için, bol miktarda sıcak sıvı tüketimi dehidrasyonun önlenmesine yardımcı olacaktır. İki yaşından büyük çocuklara gül kalçalarına göre bir kaynatma yapılabilir, limonlu çay veya ahududu alınabilir. Bağışıklığı artırmak için probiyotik ilaçların yanı sıra vitamin kompleksleri almak önemlidir. Tedavi ayrıca inhalasyon tedavisinden oluşur. Bir nebulizatör ve ilaç yardımı ile gerçekleştirilir. Bir bebek patates ile solunamaz, buhar mukoza yakar ve hastalığı kötüleştirir. Ayrıca, yüksek sıcaklıkta, banyo yapamazsınız ve çocuğu sokağa sokamazsınız.

Komarovsky, yemekle ilgili olarak, daha akıcı olmasını tavsiye ediyor. Gıda asidik, baharatlı, çok tuzlu olmamalıdır. Halk tedavisi yöntemlerini kullanırsanız, o zaman pürülan akıntı ile birlikte anjina ile kompresler, merhemler ve termal inhalasyonlar kullanılması tavsiye edilmez.

Bebeklerde anjina semptomları ve tedavisi

Angina ciddi bulaşıcı hastalıklar listesinde yer almaktadır. Bakteriler ve virüsler ilk olarak tüm amigdalanları etkiler ve tedaviye başlamaması halinde, yüksek bir komplikasyon olasılığı vardır. Angina bebek ise, durum daha da ciddi. Bu kategoride, bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiştir. Ayrıca, solunum organlarının yapısının özellikleri, enfeksiyonun iç organlar aracılığıyla hızla yayılmasına katkıda bulunur.

Hastalığa neden olan nedir?

Latince "anjin" kelimesi "sıkmak" anlamına gelir. Çoğu durumda, nedensel ajan stafilokok ve streptokok, daha az sıklıkla - virüsdür. Bebeklerde hastalık akut dönemde iki haftaya kadar sürebilir ve vücudun iyileşmesi için birkaç hafta daha gereklidir.

Anjina gelişiminin sık nedenlerine aşağıdakiler dahildir:

 • vücudun hipotermisi;
 • havadaki damlacıklar yoluyla hasta bir kişiyle temas halinde enfeksiyon;
 • vücut savunmalarının azaltılması;
 • ARVI ve ARI;
 • otitis media, tonsillit, larenjit gibi hastalıkların seyrinde komplikasyon.

Tedavi zamanında başlanmazsa veya yanlış ise, komplikasyon riski artar: otitis media, larenjit, laringeal ödem, menenjit, sepsis.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın ana belirtisi boğazda şiddetli ağrıdır, ancak bebekler bunu rapor edemez. Ebeveynlerin zamanında alarm çalmaya başlamasına yardımcı olacak başka belirtiler vardır. Her tür anjin için yaygındır:

 • Vücuttaki ısı, termometre üzerindeki işaret 39-40 dereceye ulaşır.
 • Sıcaklığın arka planına karşı konvülsiyonlar vardır.
 • Çocuk sürekli ağlıyor, huysuz.
 • Uyku aralıklı, huzursuz.
 • Yemek yemeyi reddedin.
 • Kusma ve ishal oluşabilir.
 • Lenf düğümleri artar.
 • Ses değişikliği. Kabalaştı, çok kısır.
 • Bademcikler artar, kızarır, bir plak oluştururlar.

Hastalığın spesifik semptomatolojisini belirleyen çeşitli anjina türleri vardır.

 1. Catarrhal angina bir yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür. Bunun nedeni hipotermi veya soğuk bir içecek. Semptomlar zayıf bir şekilde ifade edilir. Çocuk biraz kaprisli olur, tükürüğü yutmaya çalışır, sıcaklık normal kalır veya biraz artar. Muayene eden doktor bademciklerin hafif bir şekilde kızarmasını ve ince bir kaplamayı algılayabilir. Plaket dilde olabilir. Lenf düğümleri biraz büyütülebilir.
 2. Foliküler anjin, semptomların kendilerini güçlü bir şekilde ortaya koymasıyla karakterizedir: bademciklerde yüksek ateş yükselir, sararma, sararma odaklarıdır. Vücudun zehirlenmesi nedeniyle, mikropların hayati aktivitesinin ürünleri, baş, eklemler ve kaslarda ağrı ile birleştirilir. Boğazdaki ağrı kulaklara verebilir. Kramplar olabilir. Rahatsız uyku, iştah. Bebek diş çıkarma ile ilişkili olmayan güçlü bir tükürük belirtisi olabilir.
 3. Fungal türler, boğazda hafif bir kızarma ile karakterize edilirken, bademciklerde beyaz bir kaplama görülür. Çocuk saçmalamayı yutmaya çalışır, huzursuz olur, yemeyi reddedebilir. Vücut ısısı normaldir. Hastalığın bu formunun ayırt edici özelliği sindirim sisteminin bozulmasıdır.
 4. Bademcikler üzerinde difteri anjinada gri renkli bir depozit var. Hastalığın bu formu nadirdir. Semptomlar telaffuz edilir. Çocuk iyi uyumuyor, yiyecekleri reddediyor, halsiz, kaprisli oluyor. Tedaviye zamanında başlamazsanız, sonuçlar şiddetli olabilir.
 5. Herpes boğaz ağrısı belirtileri, iltihaplı kırmızı bezler üzerinde karakteristik veziküllerin görünümü ile karakterizedir. Yaralar dil ve yanaklara yayılabilir. Vücut ısısı yükselir, kaslarda ağrı ve ağrılar, eklemler. Bulantı ve kusma ilişkilidir.

Halihazırda muayene olan doktor anjini ve görünümünü belirleyebilir. Tanıyı doğrulamak için laboratuvar testleri gereklidir.

İyileştirme önlemleri

Vücut ısısı yoldan çıkmazsa ve işareti 39'un üzerinde kalırsa, bir ambulans çağırmanız gerekir. Daha fazla tedavi bir hastanede gerçekleştirilecektir. Doktorların gelişinden önce antipiretik, ama aspirin veremezsiniz. Bu ilaç çocuklara verilmemelidir, kategorik, konvülsiyonlar ve diğer istenmeyen etkiler provoke edilebilir.

Bu hastalıkta, aşağıdaki ilaç tedavisi reçete edilebilir.

 • Yüksek sıcaklıkta, antipiretikler (Ibuprofen, Nurofen).
 • Zorunlu bir madde, antibiyotiklerin atanmasıdır.
 • Hastalık virüslerden kaynaklanıyorsa, antiviral ilaçlar reçete edilir.
 • Antihistaminikler (Fenistil, Diazolin). Ödemi larinksden çıkarmaya ve durumu kolaylaştırmaya izin verirler.
 • Vitamin Kompleksi.
 • İmmünomodülatörler, örneğin, Viferon.
 • Bağırsak mikroflorasını destekleyen prebiyotikler ve probiyotikler (Bifiform, Lineks) reçete edilir.
 • Lokal antiseptikler reçete edilir.

Bir çocuk evde tedavi edilirse, doktor her gün onu muayene etmelidir. Isınma sıkıştırması yapmayın.

Bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratırlar. Spreyler kullanılıyorsa, sadece yanakların içlerine uygulanmalıdır.

 • Yüksek sıcaklıkta, bebeğin tam barışı sağlaması gerekiyor.
 • Sokakta yürümek sadece akut fazın azalmasından sonra mümkündür.
 • Her gün odada ıslak bir temizlik yapmanız, hava almanız ve havayı nemlendirmeniz gerekmektedir.
 • Emziren anne şu anda sıkı bir diyet gözlemlemek zorundadır, yeni ürünler tanıtımı yapamazsınız.
 • Anne sütünün, küçük organizmanın patojenlerle savaşmasına yardımcı olacak antikorlar içerdiğinden, bebeğe mümkün olduğunca sık uygulanmalıdır.

İyileştikten sonra, bir kalp muayenesinin yanı sıra, idrar ve kan analizini geçmek gerekir. Bu, anjinin sahip olabileceği komplikasyonları ortadan kaldıracaktır.

Herhangi bir bulaşıcı hastalık bağımsız olarak tedavi edilemez. Tedavinin seyrini sadece bir doktor belirleyebilir, optimal dozu ve ilaç süresini reçete edebilir.

Bir bebekte anjinin tedavisi, nedenleri ve semptomları

Angina bademcikleri etkileyen ciddi bir hastalıktır. Hastalığın bebeklerde ortaya çıkması halinde, tedavi sürecinin mümkün olan en kısa sürede başlaması gerektiğine inanılmaktadır. Bu, komplikasyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Bir bebekte anjin nedenleri

Çocuğun organizması çevrenin etkilerine çok duyarlıdır. Bebek doğduğunda ilk önce çeşitli mikrop ve küçük parçacıklarla temas kurdu. Çocuğun anne sütü ile bebeğe geçtiği, altı aya kadar, süren bağışıklığa sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu süreden sonra, çocuk çevreye maruz kalmaktadır.

Bebeğindeki angina aşağıdakilerden dolayı ortaya çıkabilir:

 • hipotermi;
 • zayıflamış bağışıklık fonksiyonu;
 • son soğuk algınlığı;
 • enfekte kişilerle temas;
 • viral veya bakteriyel enfeksiyonun penetrasyonu;
 • alerjik reaksiyonların belirtileri.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyonun anneden veya doğum hastanesindeki personelden gelen havadaki damlacıklar tarafından meydana gelebileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, yeni doğmuş bebeklerde ilk belirtiler varsa, doktora bilgi vermek ve muayene yapmak gerekir.

Bir bebekte anjina semptomatikleri


Bebeklikte anjinin hemen tanınması oldukça zordur. Mesele şu ki, ilk belirtiler birçok hastalığa benziyor. Bir çocuk kaprisli olabilir ve memeden vazgeçebilir, kötü uyuyabilir ve sinirli olabilir.

Bebekte Angina tam olarak yetişkinlerde olduğu gibi tezahür eder. Ana özellikler şunlardır:

 • boğazda acı verici bir his;
 • bademcikler kızarıklık ve şişlik;
 • sıcaklık göstergelerindeki artış 39-40 dereceye;
 • Vücudun güçlü zehirlenme oluşumu. Bu durum kendini zayıflık, yemek yemeyi reddetme, baş bölgesinde ağrı, acılar şeklinde kendini gösterir. Bazı durumlarda kusma ve ishal oluşur;
 • ses kısıklığı;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi ve palpasyonda ağrıları.

Hastalığın dış belirtileri ve semptomları hastalığın biçimine bağlıdır. Bebekte anjina ayrılır:

 1. catarrhal formunda. Akut formda farenjit belirtileri vardır. Boğazda yanma, terleme ve kuruluk ile karakterizedir, hafif bir karakter yutulduğunda acı hissi, 38 dereceye kadar sıcaklık göstergelerinde artış, bademciklerin önemsiz şişmesi ve kızarması, dil üzerinde bir plak oluşumu;
 2. foliküler formda. Bu tür hastalık genellikle pürülan olarak kabul edilir. 39 dereceye kadar sıcaklık indekslerinde artış, boğazda belirgin ağrı, genel refahta bozulma, lenf düğümlerinde ağrı, bademciklerin kızarması ve şişmesi, sararma veya sarımsı noktaların oluşumu ile karakterizedir;
 3. lacunar formunda. Aynı, pürülan belirtiler için de geçerlidir ve foliküler anjina ile benzer semptomlara sahiptir. Ama bir fark var: pus nokta formunda olmayan bademcikler üzerinde bulunur, fakat şeritler;
 4. fibrin formda. Foliküler veya lacunar anjinin bir komplikasyonudur. Boğazda kuvvetli bir acı hissi, genel zehirlenme, bademcikler üzerinde bir film oluşumu ile karakterize edilir;
 5. fantastik bir formda. Bir amigdala'nın pürülan bir lezyonu, güçlü bir zayıflık ve yutma ve konuşma problemi ile karakterizedir;
 6. ülseratif-membranöz bir formda. Bu tip bir hastalık, spiroket ve iğ şeklindeki çubuk temas ettiğinde gelişmeye başlar. Ana semptomlar, amigdalada yaraların görünümü, ağız boşluğundan hoş olmayan bir koku, artan tükürük üretimidir. Aynı zamanda, sıcaklık göstergeleri normal kalır ve 37.5 dereceyi geçmez;
 7. Herpes formunda. Bu hastalık türü, Coxsackie virüsünün vücuda girmesi nedeniyle ortaya çıkar. Sıcaklıkta kırk derece artış, baş ağrısı, kas yapısında kararsızlık, kusma, boğazda ve mide ağrıları, bez bölgelerindeki kırmızımsı keseciklerin görünümü ile karakterizedir.

Bir bebekte anjina çoğunlukla kataral, foliküler, lacunar veya uçuktur.
Anginaya burun akıntısı veya öksürük eşlik etmez. Çocuklar vücut ısısında yüksek değerlere normal artışa sahip olabilirler.

Bir bebekte anjina teşhisi

Bebeklerde sıcaklık yükselirse, bir doktor çağırmak her halükarda gereklidir. Angina burun akıntısı ve öksürük eşlik etmez, bu yüzden kendi kendine ilaç için buna değmez.

Doktor, bademciklerin artmasını ve kızarmasını görebileceği ağız boşluğunu inceleyecek. Belki de bezlerde pürülan kaplama bulunacaktır. Ayrıca lenf düğümlerinin palpasyonu gerçekleştirilir.

Teşhisi açıklığa kavuşturmak için, kanın ESR ve lökositlerin miktarının tahmin edildiği, analiz için alınmıştır. Ayrıca bademciklerden bulaşma, hastalığın etken maddesini belirlemek için alınır.

Ayırıcı tanı koymak ve anjini difteri ile ayırmak çok önemlidir.

Bir bebekte anjin tedavisi

Çocuklar için tedavi hastanın durumuna göre reçete edilir. Hem evde hem de hastanede yapılabilir. Hastaneye yatış endikasyonu:

 • bebekte diyabet, böbrek ve kalp problemleri, hemofili şeklinde kronik hastalıkların varlığı;
 • dehidratasyon, halüsinasyonlar, konvulsif durum ve solunum yetmezliği eşlik edebilir vücudun güçlü zehirlenmesi;
 • Flegmon servikal bölge, romatizmal kardit ve apseler şeklinde komplikasyon oluşumu.

Evde bebeklerde angina nasıl tedavi edilir? Düşünecek ilk şey, kurallara uymaktır:

 • yatak istirahatine yapışır. Hastalık çok bulaşıcı olduğundan bebek diğer aile üyelerinden korunmalıdır;
 • Sıcaklık düştükten sonra temiz havada yürüyebilir ve durum normale dönecektir;
 • Çocuğun içkileri, otları, otlardan suyu, suyuyla içmesi çok zordur. İçme çok sıcak veya soğuk olmamalıdır;
 • Gıda sıvı formda veya bir blender ile öğütülmüş olmalıdır. Baharatlı, ekşi veya tuzlu olmamalıdır. Beslemek için iştah gerekir;
 • Eğer boğaz ağrısı pürüse, çocuklar ısınma kompresleri yapmamalı ve termal inhalasyonlar yapmamalıdır.
 • Oda günde birkaç kez havalandırılmalı ve en az yirmi derece sıcaklığa sahip olmalıdır;
 • havayı sürekli olarak nemlendirir;
 • Dezenfektanların kullanımı ile günlük ıslak temizlemenin potasyum permanganat veya klor çözeltisi şeklinde yapılması gereklidir.

Angina çocuklara nasıl tedavi edilir? Terapötik terapi şunları içerir:

 1. antibiyotikler. Eğer anjinanın bir kataral formu varsa, antibakteriyel maddeler olmadan da yapabilirsiniz. Bir pürülan lezyona çocuk süspansiyon veya Flemoxin Solutab içinde Amoxiclav veya Augmentin reçete edilir. Doz bebeğin ağırlığına göre hesaplanır. Tedavi kursunun süresi yedi ila on gün arasındadır;
 2. antihistaminikler. Bu ilaçlar bademciklerin şişmesini azaltabilir. Bu Fenistil, Zodak ve Zirtek içerir;
 3. boğaz sulama için antiseptik. Bu ilaçlar ile son derece doğru olması gerekmektedir. Boğaz bölgesini değil, yanakların iç tarafını püskürtmemek daha iyidir. Çoğu zaman Lugol veya Miramistin atar;
 4. bademciklerin yağlanması için antiseptik maddeler. İşlemi yapmak için parmağınızdaki bandajı sarmanız ve bir Miramistin, Lugol, Chlorhexidine solüsyonunda nemlendirmeniz ve bademciklerinizi ovmanız gerekir. Bu manipülasyonları mümkün olduğunca sık gerçekleştirin;
 5. boğazını durulamak için şifalı otlar veya deniz tuzu infüzyonları. Çocuklar henüz kendi boğazlarını durulamadıkları için, lastik armunu iyileştirici solüsyona çevirmeli ve jeti sağa doğru boğazda başlatmalısınız. Çocuğun boğulmadığı ve çözeltinin bir farinkste bulunmadığı, başın biraz aşağıya doğru indirilmesi gerektiği;
 6. 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta antipiretikler. Bu amaçla Parasetamol şuruplarını, İbuprofen, Nimulide veya Cefexon veya Nurofen fitillerini kullanabilirsiniz.
  Bebeğin kan damarları, soğuk eller ve ayaklar spazmı varsa, o zaman mumlar koymayınız, aksi halde etki olmayacaktır. Ardından çocuğa Paracetamol, No-shpu ve Suprastin'i aynı anda verebilirsiniz. Bu bebeklere Analgin veya Aspirin veremezsiniz.

Bebeklerde anjina tedavisi çok zordur. Ama işlerin kendi başına gitmesine izin vermenize gerek yok. Eğer anne kendini tedavi edemezse, o zaman hastaneye gitmek en iyisidir. Anjina tedavisi, formuna bağlı olarak on ila on beş gün sürer. İyileşme süresi iki ila üç hafta sürer.

Angina anneler bebekler nasıl tanımlanır ve tedavi edilir

Bebeklerde angina sadece hoş olmayan değil aynı zamanda tehlikeli bir hastalıktır. Karmaşık tedavi gerektirmeyen ARI'dan farklı olarak zorunlu ilaçlara ihtiyaç vardır, aksi halde komplikasyonlar meydana gelebilir. Bir yıldan küçük çocuklarda anjinin form ve semptomlarını düşünün, ayrıca bu hastalığı nasıl tedavi edeceğini anlayın.

Öz ve sebepler

Angina bademcikler, çoğunlukla palatinler iltihabı ile birlikte bulaşıcı bir hastalıktır. Bazen patolojik süreç, lingual, farengeal ve tubal bademcikler dahil olmak üzere nazofarenkseki tüm lenfatik halkayı kapsar.

Hastalık neden olabilir:

 • bakteriler - streptokoklar (vakaların büyük çoğunluğu), stafilokoklar;
 • virüsler - pnömokok, adenovirüsler, herpes;
 • mantarlar - candida;
 • diğer mikroplar - iğ şeklindeki çubukla birlikte spirochaete.

Dr. Komarovsky, anjinanın streptokokların neden olduğu bakteriyel bir patoloji olduğuna inanıyor. Diğer tüm enfeksiyöz ajanlar bademcik iltihabına değil, bademcik iltihabına (bademcik iltihabı) neden olur.

Her durumda, hastalığın patojenleri havadaki damlacıklarla bulaşır: bir çocuk hasta bir kişiden enfekte olabilir. Komarovsky, boğaz ağrısı, süper soğutulmuş veya ıslak ayakları almak mümkün olmadığını savunuyor.

Bu nedenlerden dolayı, bir yetişkin kronik bademcik iltihabı alevlendirebilir, ancak bu patolojinin yaşının altındaki çoğu çocuk bunu yapamaz. Sık görülen ARVI nedeniyle bağışıklıkta genel zayıflama olmasına rağmen, halsizlik, sertleşme eksikliği anjina gelişme riskini artıran bir faktör olarak kabul edilir.

Sempmatoloji ve boğaz ağrısı çeşitleri

Çocuklarda anjinin ana belirtileri:

 • yutma sırasında artan boğaz ağrısı
 • hipertermi - 39-40 ° 'ye kadar
 • zehirlenme - zayıflık, yemeyi reddetme, baş ağrısı, ağrılar, bazen - kusma ve ishal
 • lenf düğümlerinin artışı ve ağrı - submandibular ve servikal
 • kaba ses

Çocuğun boğazının görünümü ve bazı spesifik belirtiler hastalığın tipine bağlıdır. Anjin gibi çeşitleri vardır:

Doğumdan sonraki birçok kadın aşırı kilo görünümü sorunuyla karşı karşıyadır. Birisi hamilelik sırasında, biri - doğumdan sonra ortaya çıkıyor.

 • Ve şimdi açık mayo ve kısa şort giymeyi göze alamazsınız...
 • Erkekler, kusursuz figürünüzü iltifat ettiğinde o anları unutmaya başlarsınız.
 • Aynaya her geldiğinizde, eski zamanların asla geri dönmeyeceği anlaşılıyor.

Ama fazla kilo için etkili bir ilaç var! Bağlantıya tıklayın ve Anna'nın 2 ayda 24 kilo kaybettiğini öğrenin.

Doğumdan sonraki birçok kadın aşırı kilo görünümü sorunuyla karşı karşıyadır. Birisi hamilelik sırasında, biri - doğumdan sonra ortaya çıkıyor.

 • Ve şimdi açık mayo ve kısa şort giymeyi göze alamazsınız...
 • Erkekler, kusursuz figürünüzü iltifat ettiğinde o anları unutmaya başlarsınız.
 • Aynaya her geldiğinizde, eski zamanların asla geri dönmeyeceği anlaşılıyor.

Ama fazla kilo için etkili bir ilaç var! Bağlantıya tıklayın ve Anna'nın 2 ayda 24 kilo kaybettiğini öğrenin.

Mavi dil (bazı uzmanlar akut farenjit diyorlar). Semptomlar:

 • yanma, terleme, boğazda kuruluk;
 • yutulduğunda ağrı, ancak güçlü değil;
 • sıcaklık 37-38 ° C;
 • bademciklerin ödem ve kızarıklığı, bazen ince muköz-pürülan film ile kaplıdır;
 • dil üzerinde plak;
 • Lenf düğümlerinde küçük artış.

Foliküler (pürülan). belirtiler:

 • sıcaklık 39-39 ° C;
 • boğazda şiddetli ağrı, kulak vererek;
 • iyilik halinin bozulması;
 • lenf düğümlerinin ağrıları;
 • damak ve bademciklerin kızarması;
 • Bezlerin yüzeyinde sarımsı veya beyaz noktalar - irin görünür.

Lacunar (pürülan). Belirtileri foliküler anjinalı tezahürlerle çakışır, ancak şiddet açısından farklılık gösterir. Tuhaflık - pus laktayı tamamen doldurur (bademciklerin cepleri ve kanalları).

Fibrinöz. belirtiler:

 • boğazda çok şiddetli ağrı;
 • genel zehirlenme;
 • Onlara yakın bezler ve mukoza zarı sürekli beyaz-sarı bir filmle kaplıdır.

Apse. Semptomlar:

 • bademciklerden birinin pürülan lezyonu;
 • zayıflığı;
 • yutma ve konuşma zorluğu.

Ulceromembranose (spiroket ve iğ şeklindeki çubuk ile eşzamanlı enfeksiyon ile gelişir). belirtiler:

 • bademciklerden birinde ülser;
 • ağızdan gelen koku;
 • artan tükürük üretimi;
 • normal sıcaklık

uçuk (onun nedensel ajan Coxsackie virüsüdür). Semptomlar:

 • 38-40 ° C'ye kadar sıcaklık;
 • baş ağrısı, kas ağrıları;
 • kusma;
 • boğaz ve karın ağrısı;
 • Bezler, gökyüzü ve dil üzerinde kırmızı kabarcıklar görülür.

Çocuklarda herpesetik anjina yanı sıra, catarrhal, pürülan (foliküler ve lacunar) vardır. Geri kalan türler daha tipik yetişkinlerdir.

Komarovsky burun akıntısının anjinin bir belirtisi olmadığını, akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına özgü olduğunu belirtir. Rinitli burun iltihabının rinit ile kombinasyonu, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun ve bakteriyel enfeksiyonun bir kombinasyonunu gösterir.

tanılama

Bir çocuğun boğaz ağrısı belirtileri varsa ne yapmalıyım? Bu patoloji bağımsız olarak tedavi edilemez, bir çocuk doktoruna veya KBB'ye başvurmak gerekir. Tanı, hastalığı benzer semptomlarla ortaya çıkan diğerlerinden ayırmak ve patojeni belirlemek için yapılır. Komarovsky ısrar ediyor: Yetkili inceleme olmadan, yeterli bir tedaviyi atamak imkansız.

Çocuklarda tanı ölçütleri:

 • boğaz muayenesi ve lenf düğümlerinin palpasyonu;
 • Bir kan testi - ESR, "genç" lökositlerin görünümünü bir artış gösterir;
 • Bakteriyolojik inokülasyon için farinksden alınan bir swab - enfeksiyonun etken maddesini ve ilaçlara karşı direncini tanımlamaya izin verir.

Doktorlar, boğazdaki durumun ve klinik belirtilerin görsel bir değerlendirmesine dayanarak bir çocukta anjina ve türünü tanımlayabilirler. Kalan testler tanıyı doğrulamak için yapılır. Komarovsky, ihmal edilmemeleri gerektiğine inanıyor.

Küçük bir hastanın bakımı

Evde bir bebekte anjin tedavisi mümkün mü? Çoğu durumda, boğaz ağrısı tedavisi ayaktan tedavi edilir. Aşağıdaki durumlarda doktor hastaneye yatırabilir:

 • çocuğun kronik hastalıkları vardır - diyabet, hemofili, böbrek veya kalp yetmezliği;
 • halüsinasyonlar, konvülsiyonlar ve solunum bozuklukları eşlik eden çok güçlü bir zehirlenme vardır;
 • komplikasyonlar vardı - flegmon boynu, romatizmal kardit, apseler.

Pek çok pediatrist, bir yıl boyunca hastanede yatan çocukların tedavi edilmesinin daha iyi olduğuna inanmaktadır. Fakat ciddi bir tezahür yoksa, bebeği evde bırakmak ve ona özen göstermek daha iyidir.

Çocuğun iyileşmesine yardımcı olmak için ne yapabilirim? Bebek bakımı kuralları:

 1. Yatak istirahatına uygunluk. Çocuk, boğaz ağrısı bulaşıcı olduğundan diğer çocuklardan izole edilmelidir.
 2. Havada yürümek ve banyo kırıntıları sıcaklığın normalleşmesinden sonra olabilir.
 3. Bol miktarda sıcak içecek - daha çok göğüse uygulanan kuru üzüm, kuru meyve kompostosu, papatya çayı, su kaynağını verebilir.
 4. İştah için yarı sıvı taze (ayrılmaz, tuzsuz, asitsiz) yiyecek.
 5. Pürülan boğaz ağrısı ile boğazınızı ve boynunuzu kompresler, termal inhalasyonlar, merhemler ile ıslatamazsınız.
 6. Bebeğin bulunduğu oda, günde bir kez ıslak temizlik yapmak için düzenli olarak havalandırılmalıdır. Optimum hava parametreleri: sıcaklık - 18-20 ° C, nem -% 50-70.

Özel terapi

Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Terapi, hastalığın türüne bağlıdır. Bakteriyel form (pürülan foliküler veya lacunar) antibiyotik kullanımını gerektirir. Eğer ilaç, mukusun mukustan bakteriyel inokülasyonundan sonra seçilirse en iyisidir.

Klasik klinik tabloda, streptococcus'u etkileyen penisilin tipi ilaçlar sıklıkla reçete edilir: flemoksin veya ampisilin. Çocuklarda, şiddetli vakalarda, oral uygulama uygulanır. Ortalama tedavi süresi 10 gündür. Böyle uzun bir ilaç alımı periyodu, bakterilerin tamamen yok edilmesi için gereklidir.

Herpetik anjin bir virüsün neden olduğu antibiyotikler etkisizdir. Özel tedavi yoktur. 3-4 gün içinde bebeğin durumunda bir iyileşme olur, çünkü bağışıklığı virüse karşı antikor üretir. Semptomları nasıl giderebilirim? Inflamasyon kaldırılması için kullanılan antihistaminikler - Fenistil, Diazolin, Claritin ve diğerleri.

Yerel fonlar

Angina'nın lokal tedavisi, çeşitli durulamalar, spreyler, emilim için pastiller, boğazı yağlamak için çözeltiler ve benzerlerini içerir. Enfeksiyonu sadece onlar yüzünden tedavi etmek mümkün mü? Komarovsky bunun imkansız olduğuna inanıyor. Bakteriyel akut tonsillit sistemik antibiyotik olmadan geçmeyecektir. Ancak, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklerden kaynaklanan yerel ilaçlar anjina boğazının ana semptomunun şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Şunları düşünün:

Günde 6-10 kez durulayın. Çocukları bir yıldan daha gençken geçirmek zor, ancak 11-12 aylık bir çocuk bir süre ağızda sıvı tutabilir ve sonra tükürür. çözümleri:

 • 5 damla iyot, bir çay kaşığı tuz ve aynı miktarda soda ile bir bardak su;
 • otlar infüzyonları - papatya, adaçayı, calendula;
 • eczane anlamına gelir - "Chlorophyllipt", "Lugol", "Iodinol", "Miramistin", "Furacilin" çözümü, talimatlara uygun olarak su ile seyreltilmelidir.

spreyler - "Geksoral", "Tantum Verde", "Ingalipt", "Bioparox". Bu tür ilaçlarla tedavi, 3 yaşın altındaki çocuklara kontrendikedir, ancak bileşimden dolayı değil, larenjizm riski nedeniyle. Bebekler yanakların iç yüzeyine yönlendirilmelidir. Dozaj çocuk doktoru ile anlaşılmalıdır.

tabletler - "Doktor Anne", "Stopangin", "Faryngosept". Bebeğin hapı tıkamayacağı şekilde izlenmelidir.

Çocukların bu araçların yaşamın ilk aylarında tedavisi neredeyse imkansızdır. Boğazımdaki ağrıyı hafifletmek için ne yapmalıyım? Her saatte bir çay kaşığı papatyadan çay verebilirsin. Başka bir yol ise, kukla antiseptik çözeltiler ve aerosoller ile yağlamaktır. Buna ek olarak, farenksin mukoza zarını tedavi etmek - parmağınız üzerindeki bandajı sarmak, ilacı (Lugol, Miramistin) çektirmek ve bebeğin boğazını silmek. Bu prosedür çocuk doktoru ile anlaşılmalıdır.

Diğer ilaçlar

Antibiyotiklere ve yerel ilaçlara ek olarak, anjin tedavisi aşağıdaki ilaç gruplarının kullanımını içerir:

 1. Antipiretikler - ibuprofen (Nurofen, Bofen), parasetamol (Panadol, Efferalgan). Bu ürünler şurup ve mum şeklinde mevcuttur. Yaşla ilgili dozajlar ve kabul kuralları ek açıklamada belirtilmiştir.
 2. Multivitaminler - "Multi-tabs", "Pikovit". Bağışıklığı güçlendirmek için gereklidirler.
 3. İmmünomodülatörler - "Viferon", "Immunoflazid."
 4. Probiyotikler - "Lineks", "Bifiform". Randevularının amacı antibiyotiklerden sonra bağırsak mikroflorasını düzeltmektir.

Olası komplikasyonlar

Anjina tedavisi ortalama 10-14 gün sürer. Enfeksiyonun seyrini sürdürmemesi çok önemlidir. Komarovsky, antibiyotik tedavisi olmaksızın, bu gibi komplikasyonların geliştiğine dikkat çeker:

 • akut otitis media ve larenjit;
 • laringeal ödem;
 • okidofarengeal apsesi;
 • servikal lenfadenit;
 • menenjit;
 • romatizmal ateş;
 • glomerulonefrit;
 • sepsis.

Önleyici tedbirler

Bebeğimin anjin almasını önlemek için ne yapabilirim? Bu hastalık bulaşıcıdır, sadece bir hastayla temastan kaçınmak ve hijyen kurallarına uymak suretiyle bir çocuğun gelişimine engel olmak mümkündür.

Önemli bir nokta: antibiyotiğe başladıktan sonra, bakterilerin çevreye salınması durduğu için enfekte olamazsınız.

Ayrıca, önleme bağışıklığın arttırılmasından oluşur:

 • iyi beslenme
 • ilaçların makul kullanımı
 • vücutta kronik enfeksiyon odaklarının ortadan kaldırılması
 • sertleştirme
 • fiziksel aktivite vb

Bir bebekte Angina bir doktor çağırmak için bir fırsattır. Bu Dr. Komarovsky tarafından ısrar edilir. Tıbbi bakım ihtiyacı yalnızca hastalığın ciddiyetinden kaynaklanmakla kalmaz, aynı zamanda pürülan bir kaplamaya sahip bir boğaz ağrısının, kızıl ateş, mononükleoz, difteri ve diğer ciddi patolojilerin bir işareti olabileceğinden kaynaklanır.

Pediatristin bebeğe bir içki vermesini ve yatak istirahatini beklemesini bekliyorum.. Isınma kompresleri ve anjin içinde buhar inhalasyonları yasaktır.

Patolojinin tedavisi antibiyotik almaktır. Herpes formu kendi kendine geçer, sadece semptomatik tedavi gereklidir.

Anjin önlenmesi hasta insanların temaslarını sınırlamak ve bağışıklığı artırmaktır.

Doğumdan sonraki birçok kadın aşırı kilo görünümü sorunuyla karşı karşıyadır. Birisi hamilelik sırasında, biri - doğumdan sonra ortaya çıkıyor.

 • Ve şimdi açık mayo ve kısa şort giymeyi göze alamazsınız...
 • Erkekler, kusursuz figürünüzü iltifat ettiğinde o anları unutmaya başlarsınız.
 • Aynaya her geldiğinizde, eski zamanların asla geri dönmeyeceği anlaşılıyor.

Ama fazla kilo için etkili bir ilaç var! Bağlantıya tıklayın ve Anna'nın 2 ayda 24 kilo kaybettiğini öğrenin.

Doğumdan sonraki birçok kadın aşırı kilo görünümü sorunuyla karşı karşıyadır. Birisi hamilelik sırasında, biri - doğumdan sonra ortaya çıkıyor.

 • Ve şimdi açık mayo ve kısa şort giymeyi göze alamazsınız...
 • Erkekler, kusursuz figürünüzü iltifat ettiğinde o anları unutmaya başlarsınız.
 • Aynaya her geldiğinizde, eski zamanların asla geri dönmeyeceği anlaşılıyor.

Ama fazla kilo için etkili bir ilaç var! Bağlantıya tıklayın ve Anna'nın 2 ayda 24 kilo kaybettiğini öğrenin.

Angina nasıl ortaya çıkıyor ve bebeklerde tedavi ediliyor

Bebeklerde anjina teşhisi konduğunda tedaviye hemen başlanmalıdır. Bu durumda, bir uzmanla danışma ve denetim zorunludur. Bu, çok fazla komplikasyon verebilen oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bir yaşın altındaki çocuklarda angina nadirdir. Doğumdan sonraki ilk aylar, vücutları anneden elde edilen immünoglobulinler ile korunur. Sonra bebeğin kendi bağışıklık sistemi oluşmaya başlar. Hayatın ilk aşamasında, hala kusurludur. Bu nedenle, bebeğin vücudu hassastır ve her zaman herhangi bir kökene karşı enfeksiyona karşı koyamaz. Hastalık yılın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Güneşli yaz bile, çocuğun soğuk bir hastalığı yakalamayacağının garantisi değildir. Durum, küçük çocukların duygularını anlayamadıkları gerçeği ile daha da kötüleşmektedir. Bu yüzden anianın semptomlarını bilmeniz ve gelişimin en başında tanımlamanız gerekiyor.

Bebeklerde hastalığın belirtileri

Hastalığın başlangıcındaki belirtilerin fark edilmesi güçtür, çünkü yaşamın ilk aylarında bebek, organizmanın çevreye uyumunun neden olduğu rahatsızlık nedeniyle sürekli ağlar.

Tonsillit neden sağlık durumundaki anormallik belirtileri olabilir:

 1. Genel kaygı ve sürekli ağlama. Bu davranışa, bademcik iltihabı eşlik eden güçlü bir ağrı sendromu neden olur.
 2. Yemek yemeyi reddedin. Bu, yutma, acı ve hoş olmayan duyumların eşlik ettiği için, refleks olarak gerçekleşir.
 3. Artan salivasyon. Bezlerdeki pürülan süreçler söz konusu olduğunda, gıda alımı ve ağız boşluğunun genel iltihaplanması ile ortaya çıkan zorluklardan kaynaklanır.
 4. Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Çoğu klinik durumda, alt çene altında bulunan lenf düğümleri genişler. Onlara dokunmak çocuğun davranışından da görülebileceği gibi acıya neden olur.
 5. Vücut ısısında keskin bir artış. Bebeğin yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak, bu gösterge 38-40 ° C'ye ulaşabilir.
 6. Üst ve alt ekstremite krampları. Bu, hastanın vücut sıcaklığının kritik bir sınıra ulaştığının bir işaretidir.
 7. Ses Sesini Değiştir. İltihaplı bezlerin ses telleri üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Pürülan akıntının etkisi altında, hastanın sesi sağır ve boğuk olur.
 8. Kusma ve ishal. Bu tür anormalliklerin nedeni bademciklerden salınan yüksek ateş veya irin olabilir. Benzer bir reaksiyon güçlü bir ağrı sendromundan kaynaklanabilir.
 9. Hacimdeki kızarıklık ve bezlerin artması. Bazı durumlarda, beyazımsı kaplama veya pürülan tıkaçlar ile kaplıdır.

Anjina formuna bağlı olarak, semptomlar kendilerini farklı şekillerde gösterir. Hastalık bademciklerde güçlü bir artış olmadan ve sıcaklıkta bir artış olmadan ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun tipine ve hastalığın nedenine bağlıdır.

Hastalığın nedenleri

Bebekte bağışıklık sistemi yeterince oluşmamış ve onu dış ve iç faktörlerin etkisinden güvenilir bir şekilde koruyamamıştır.

Bir bebekte Angina aşağıdaki nedenlerle gelişebilir:

 1. Şiddetli hipotermi. Hipotermi çocuğun bir taslakta kalması veya yanlış kıyafet seçimi nedeniyle oluşur. Çoğunlukla ebeveynler çocuklarını çok sıcak tutarlar, bu da dona karşı güvenilir bir koruma sağladığını düşünür. Sonuç olarak, çocuk terler, giysileri ıslanır ve ısı yalıtım özelliklerini kaybeder. Donma, vücudun zayıflamasına ve iltihaplı süreçlerin başlamasına yol açar.
 2. Yetersiz düşünülmüş diyet. Doğumdan sonra bebeğin büyüme için çok miktarda besin ihtiyacı vardır. Eğer çocuklar doğru miktarda mineral, protein ve vitamin almazsa, bağışıklık sistemi hastalığa neden olan mikroorganizmalarla mücadele etme yeteneğini kaybeder.
 3. Şiddetli aşırı çalışma. Uzun yolculuklar, bir çocuk polikliniğinde kalmak, bir dairede tamir yapmak veya ebeveynlerin aşırı ilgisi olabilir. Uzun süreli aktivite, çocuğun yaşam gücünü büyük ölçüde zayıflatır.
 4. Hareketsiz bir yaşam tarzı. Birçok ebeveyn, çocuklar için jimnastiği ihmal eder ve temiz havada yürür. Bebeğe bu dikkatsizlik vücudunun durgunluğa ve genel zayıflamasına yol açar.
 5. Aşırı soğuk yiyecek veya içecek içmek. Özellikle yaz mevsiminde bir sıcak hava dalgası sırasında meydana gelirse, anjina riski büyüktür. Aşırı ısınmış organizma ve buz ürünleri arasındaki kontrastın arka planına karşı, bademcik iltihabı riski büyüktür.
 6. İnflamasyon ve pürülan süreçlerin varlığı. Boğaz ağrısı görünümünü provoke etmek için sinüzit, sinüzit, adenoidler veya çürükler olabilir. Bademcikler, virüs ve bakterilerin bolluğu ile baş edemezler ve bir enfeksiyon kaynağı haline gelebilirler.
 7. Aktarılan bulaşıcı hastalıklar sonrası komplikasyonlar. Hastalığa neden olan organizmalar influenza veya ARVI tedavisi sırasında bademcikler içine girebilir.
 8. Enfeksiyon taşıyıcısından havadaki damlacıklar ile enfeksiyon. Bu şehir etrafında yürüyüşler, toplu taşıma gezileri veya kalabalık yerleri ziyaret ederken gerçekleşebilir. Kitle hastalıkları başladığı sonbahar-kış döneminde enfeksiyon riski artar.

Tedavinin olmaması bebeğin sağlığı için ciddi sonuçlara yol açabilir.

Küçük çocuklarda komplikasyonlar

Küçük bir çocuğun organizması büyüme ve oluşum aşamasındadır. Herhangi bir dış faktör, fizyolojik ve zihinsel gelişiminde ciddi sapmalara yol açabilir.

Yanlış tedavi, bu tür komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur:

 • kronik bademcik iltihabı;
 • romatoid artrit;
 • kalp hastalığı;
 • karaciğerin sirozu;
 • böbrek yetmezliği;
 • varisli damarlar;
 • taşikardi ve hipertansiyon;
 • diabetes mellitus;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • romatizmal kalp hastalığı;
 • flegmon boynu.

Patolojik anormallikler hastalığın başka bir aşamasında başlayabilir. Çocuk bilinçle karıştırılabilir, nefes alma ve hareketlerin koordinasyonu bozulur. Bu gibi durumlarda acil yatış gerekli. Akciğerlerin havalandırılması ve yapay sirkülasyon cihazlarının kullanılması gerekebilir. Tıbbi yardım ile erteleme ölümcül olabilir.

Hastalığın teşhisi

Anjina çeşitli şekillerde ortaya çıkabileceğinden, tedavisi çeşitli yöntemler, ilaçlar ve preparatlarla gerçekleştirilir. Hastalıkla mücadele etmenin en etkili yollarını bulmak için, doğru bir teşhisin belirlendiği kapsamlı bir inceleme yapılır.

Hastanın durumunun incelenmesi aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. Çocukta kendini gösteren belirtiler hakkında ebeveynlerle görüşün. Konuşma sırasında uzman, hastalığın olası nedenlerini ve kursun seyrini öğrenir.
 2. Hastanın muayenesi. Ana dikkat bademcikler ve burun pasajlarının muayenesine verilir. Lenf düğümleri problanır, vücut ısısı ve kan basıncı ölçülür.
 3. Analiz için kan alınır. Sonuçlarına dayanarak, enflamasyonu ve onu kışkırtan patojenin varlığı hakkında bir sonuç çıkar.
 4. Pürülan süreçlerin varlığında, boğaz ve burun pasajlarının mukoza zarlarından bir çubuk alınır. Bu, bebeği enfekte eden virüsün türünü belirlemenizi sağlar.

Gerekirse hastaya manyetik rezonans görüntüleme cihazı üzerinde florografi veya araştırma yapılır. Anlık görüntüler, doktorun akciğerlerin, kalbin ve iç organların ne kadar değiştirildiğini belirlemesine yardımcı olacaktır. Bu aktiviteler sadece klinikte gerçekleştirilmektedir. Oraya çocuk taşımak için arabada ya da bir taksi ile daha iyi. Hasta hastayı toplu taşıma araçlarıyla veya bebek arabasıyla hastaneye götürmeyin. Böyle bir yük durumu daha da kötüleştirebilir.

Hastalığın tedavisi

Bademcik iltihabı çocuğun hayatı için gerçek bir tehdit oluşturduğundan, doktorlar hastalığın bir hastanede tedavi edilmesini önerir. Bu, kardiyak arrest, böbrek yetmezliği veya pulmoner spazm nedeniyle trajik sonuçlardan kaçınacaktır. Bununla birlikte, hastalık hafifse, o zaman tedavi evde gerçekleştirilebilir. İlk olarak, yakın bir insanın tanıdık ortamında küçük bir hasta olacak. Barış, hızlı bir iyileşme için şartlardan biridir. İkincisi, hastane enfeksiyonu riski yoktur. Üçüncü olarak, evde hasta için maksimum konfor yaratabilirsiniz.

Her şeyden önce, çocuğu ayrı bir oda tahsis ederek izole etmek gerekir. İçinde, sessiz bir aydınlatma oluşturmalı ve hava sıcaklığını 22-26 ° C aralığında tutmalısınız. Hastanın bol içecek ve temiz hava düzenlemesi gerekiyor. Bunun için, oda düzenli olarak havalandırılmalı ve hafif bir klor çözeltisi ile muamele edilmelidir.

Tedavi, bu tür ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilir:

 1. Antibiyotikler. Penisilin ilaçlarına tercih edilir. Herhangi bir menşe enfeksiyonla savaşmada oldukça etkilidirler. Bu antibiyotiğin 7-10 gün boyunca kullanımı, beta hemolitik streptokoklardan tamamen kurtulmanızı sağlar. Bu virüs tehlikelidir çünkü iç organların ciddi komplikasyonlarına neden olur. Antibiyotiklerin tipini belirlemek için, uygulamalarının dozu ve sıklığı sadece ilgili hekim olmalıdır. Kategorik olarak ebeveynlere bunu yapmak, üçüncü tarafların reklamlarına veya tavsiyelerine odaklanmak kontrendikedir.
 2. Ateş düşürücü ilaçlar. Onların alımı sadece çocuk 39 ° C'nin üzerine çıktığında, konvülsiyon veya solunum zorluğu gibi endişe verici belirtiler olduğunda gösterilir. Bu tür tavsiyeler çoğu virüsün ve bakterinin 38.5 ° C ve üzeri bir sıcaklıkta öldüğü gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Eğer ciddi problemleri olmayan bir çocuk gün içinde böyle bir ısıya maruz kalırsa, ilaç kullanmadan enfeksiyondan kurtulabilirsiniz. Sıcaklığı ilaçsız bırakmak için sürtünme kullanabilirsiniz. Bunun için çocuğun tamamen ya da kısmen soyunması, ellerini ve ayaklarını su ya da alkol ya da yiyecek sirkesiyle suyla silmesi gerekiyor. Ek olarak, bol terleme vücudun hızlı soğumasını destekler. Bunu başarmak için çocuğa daha ısıtılmış içecek vermeniz gerekir.
 3. Analjezikler. Bu tip ilaçlar ağrı sendromunu azaltmak veya hafifletmek için gereklidir. Bu tür bir tahriş edicinin yokluğu, hastanın yemesine ve tamamen dinlenmesine izin verecektir. Gücü geri kazanmak ve vücudu enerji ile yenilemek, çocuk hızlı bir şekilde iyileşir. Anestezikler dikkatli bir şekilde ölçülmeli, böylece sindirim sisteminde yan etki görülmemelidir.
 4. Antihistaminikler. Çocuğun organizması tahmin edilemez şekilde yeni bir ilaca tepki gösterebileceğinden, ona alerjilere karşı ilaç vermek gerekir. Bu yaklaşım, döküntülerin oluşmasını, mukozada şişme ve bol miktarda rinit oluşumunu önler. Hasta, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitaminler reçete ettiğinden antihistaminikler, uygulamalarına karşı alerjik reaksiyonları azaltacaktır.
 5. Immunomodulators. Bu grubun hazırlıkları, kısa sürede bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur ve bu da patojenlerin zayıflamasına ve tahrip olmasına neden olur. Bu ilaçları alma dozu ve sıklığı dikkatli bir araştırmadan sonra belirlenir.

Küçük çocuklar tabletleri ve hapları yutamaz. Hipoksiyi önlemek için bu ilaç formuna dikkat etmek gerekir. Ayrıca, yerel uygulamadaki aerosolleri çok dikkatli bir şekilde kullanmak gereklidir. İlacın en küçük parçacıkları, şişmeye ve solunum zorluğuna yol açabilen akciğerlere girebilir. En iyi seçenek şurup ve tentürdür. Bir şişeden beslendiklerinde besin karışımları ile birlikte verilebilirler. Gastrointestinal sistemin tahrişini agresif ilaçlardan korumak için, enjeksiyon yapmanız gerekir. Bu en etkili ve güvenlidir.

İyileştikten sonra, çocuk yaklaşık bir aydır doktor gözetiminde kalmalıdır. Bu, tüm olası komplikasyonları erken evrelerinde tanımlamak ve ortadan kaldırmak için gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde farenjitin etkin tedavisi

Farenjit evde kaç gün tedavi edilir?Literatür tedavisi 3-7 gün içinde akut farenjit semptomlarını ortadan kaldırmanıza izin verir. Daha az zaman daha sık gereklidir.Kronik formda olduğu gibi, hızlı bir şekilde tedavi edilemez.

Ilk doktor

Bademcikler neden yıkamakBademciklerimiz lenfoid dokudan oluşur. Yapısı nedeniyle salgı bezlerinde, yiyecek kalıntılarının ve ölü epitelyumun biriktiği oluklar oluşur. Bu ortamda stafilokok ve streptokokların çoğalması için iyi koşullar gelişir.