Loading

Granulosa farenjit

Granulosa farenjit formüle farenks dokuların olağan inflamasyonu olabilir. Bunun için önkoşullar varsa. Örneğin, olağan farenjitin kötü tedavisi kronik patolojiye yol açar ve kalıtsal faktörler de olabilir.

Hastalığın nedenleri

İki kronik farenjit formu vardır:

 • Granulosa - iltihaplı dokuların çoğalması var.
 • Atrofik - bu durumda iltihap yerindeki dokular kurur.

Farenjit granüler formu da hipertrofik olarak adlandırılır. Bağımsız bir hastalık olarak var olabilir, fakat aynı zamanda vücutta ortaya çıkan bazı patolojilerin bir belirtisi olabilir.

İlk durumda, nedenleri:

 • Faringeal mukozada yetersiz bağışıklık. Bu boğazda bir viral enfeksiyon gelişmesi nedeniyle olur.
 • Uzun bir süre için çeşitli uyaranların farenksinin yüzeyine etkileri. Bunlar şunları içerir: tozlu hava, çok sıcak veya sıcak yiyecek, tütün dumanı.

İkinci durumda, granülosa farenjit için aşağıdaki ön şartlar olabilir:

 • Sıklıkla hidroklorik asitin mideden, kapıcıdan boğaza doğru sıkça dökülmesi.
 • Nazofarenks, adenoidler, poliplerin kronik hastalıkları.
 • Bazı ilaçları almak boğazda mukozada kuruluk oluşturur.
 • Metabolizmada bozukluklar, endokrin hastalıklar.
 • Alerjik reaksiyonlar.

semptomlar

Granulosa farenjit, bu gibi belirtilerle belirlenebilir:

 • Boğazda sürekli terleme ve kuruluk hissi;
 • larinkste kalın mukus oluşumu ve temizlenememesi;
 • öksürük atakları;
 • boğazda ağrı önemsizdir;
 • Boğazda koma hissi.

Hastalık kendini derinden ya da keskin bir ilhamla, uzun bir konuşma ile kendini gösterir. Bazıları kulaklarını bırakır, ama tükürüğü yutursanız geçer. Sürekli olarak mukus birikmesi öksürmeye, bazen de kusmaya neden olur. Bütün bunlar normal nefes almayı engeller, uykuyu bozar. Sonuç olarak - baş ağrısı oluşumu. Sıcaklık normal işaretini nadiren geçer.

Farinksin kırmızı şişmiş duvarında, küçük kırmızımsı nodüller - granüller görebilirsiniz. Boğazdaki mukoza kurur ve cilalanmış bir görünüm gibi pürüzsüzdür.

Granulosa farenjit: tedavi

Hastalığın başarılı tedavisi için, iltihabın gelişimine katkıda bulunan faktörlerin ortadan kaldırılması her şeyden önce gereklidir:

 • sigarayı bırakmak;
 • Diyet rahatsız edici boğaz veya alerjik ürünlerden çıkarmak için;
 • diğer ilaçlara git;
 • Çalışmayı değiştir (iltihabın nedeni işte zararlı gazlar ise).

Keskin baharatlar ve tuzluluk yasağı altında yiyeceklerin soğuk veya aşırı ısınmaması gereken özel bir diyet reçete edilir. Gıdalar yumuşak kıvamda yapılmalıdır. Bu olabilir: haşlanmış sebze, çeşitli tahıllar, kıyma, yoğurt ve diğer süt ürünleri. Günde kullanılan toplam sıvı miktarını 2.5 litre artırır.
Tabii ki, ana ilaçlar ilaçtır.

Granulosa farenjit - ilaçlarla tedavi

Kulak burun boğaz uzmanı ilaç kullanımı ile aşağıdaki tıbbi prosedürleri reçete edebilir:

 • Boğaz için durulamalar deniz tuzu veya tuzlu su çözeltisi içinde çözünmüş su yardımıyla gerçekleştirilir. Tüm birikmiş mukus daha sık durulanırsa yavaş yavaş yıkanır.
 • Boğazdaki şişlik, büzücü ilaçlarla temizlenir. Bunun için gliserinde gümüş nitrat (% 1-2) veya tannin çözeltileri uygundur. Boğazlarını yağlarlar. Aynı amaçlar için Kollargol ve Protargol kullanılır.
 • Granüllerin trikloroasetik asit veya lyapaz koterizasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Büyük kümeler, cerrahi yollarla çıkarılır: lazer veya sıvı azot.
 • Mukozaya mümkün olduğu kadar erken gelmesi için restorasyon, çeşitli vitamin preparatlarının enjeksiyonu veya iç alımı ile kullanılır.
 • Boğazdaki kuruluğu azaltmak için, A veya E vitaminleri yağ çözeltileri ile yağlanır.
 • Lokal bağışıklığı güçlendirmek için Lizobakt veya Imudon gibi uyarıcı ilaçların kullanılması tavsiye edilir.
 • Mukoza zarları, bir anti-enflamatuar özellik ile mukolitikler veya kortikosteroidler tarafından yumuşatılabilir.

Granüloz farenjit için prosedürler

Evde, sıcak ayak banyoları yapabilirsiniz, ve kafur alkolüne dayanan kondisyonun arkasında.

Klinikte aşağıdaki fizyoterapi atayabilirsiniz:

 • çamur uygulamaları;
 • UHF ısıtma;
 • darsonvalizasyon (boynun arkası için);
 • propolis ile fonoforez;
 • submandibular bölgede elektroforez.

Bu prosedürler inflamasyonu ortadan kaldırmak ve farinksin iyileşme süreçlerini etkinleştirmek için yardımcı olur.

Granulosa farenjit tedavisinde halk yöntemlerinin kullanımı

İltihaplanmayı etkileyen faktörleri ortadan kaldırırsanız, halk ilaçlarından yararlanırsanız, granülosa farenjit daha çabuk iyileşebilir. İşte birkaç tarif:

 1. Propolis, farenjit için en etkili ilaçlardan biridir. Ezilmiş ve küçük bir su kasesine dökülmelidir. Burada yüzeye süzülecek olan kirlilikler temizlenecektir. Safsız su süzülür ve saf propolis 30 g miktarında alınır. ve 100 ml doğal alkolde (bir haftadan az olmamak üzere) ısrar etmektedir. İnfüzyon sırasında sıvı birkaç kez çalkalanmalıdır. Bundan sonra, tentür iyi filtrelenir ve şeftali yağı veya gliserin ile karıştırılır. Sıvı yağ oranı 1: 2 olmalıdır. Karışım 10-15 gün boyunca iltihaplı mukoza ile bulaşır. Günde bir kez yeterlidir.
 2. Granulosa farenjit ile öksürük, süt ile mucaltin tarafından iyi bilinmektedir. Isıtılmış sütte (100 mi) 3 tablet ilacını eritmek ve ilaveten 2 damla iyot damlatmak gereklidir. Bütün bunlar 10 gün boyunca yatmadan önce sarhoş.
 3. Boğazın yıkanması için, listelenen bitkilerden herhangi birinin ilavesiyle adaçayı bir kaynatma yapın: papatya, kekik, muz veya kalendula. Karışım bir yemek kaşığına ihtiyaç duyacak ve su yarım litre sürecek. Et suyu en fazla 15 dakika kaynatılır ve daha sonra biraz soğutulduktan sonra bir çorba kaşığı bal ve sitrik asit ile karıştırılır (bıçağın ucunda). Et suyunu mümkün olduğunca sık durulayın.
 4. Kalanchoe ya da kırmızı bir ev çiçeğinin suyunu damlatmak faydalıdır. Bunu yapmak için yırtık levhalar bir torbaya sarılır ve buzdolabında 48 ila 72 saat tutulur. Daha sonra meyve suyunu sıkın ve doğrudan doğruya farenks içine akacak şekilde burun içine daldırın.
 5. Soluma, boğazda toplanan mukusu inceltmek için kullanılır. Bu amaçla magnezyum sülfat, Berotek veya Lazolvan uygundur. Acıyı yumuşatmak ve boğazı dezenfekte etmek için, çam iğneleri veya konilerinin ve aynı zamanda da calendula ile adaçayı solunmasına yardımcı olacaktır.

önleme

Basit kuralları gözlemleyerek kendinizi granülosa farenjitine karşı koruyun. Vücudu temperlemek ve sigarayı bırakmak (pasif) bile gereklidir. Oda çok kuru hava ise, tabii ki, bir nemlendirici olmalıdır.

Belki farenjit nedeni mide asitleridir. Öyleyse yatağın başını kaldırmalısın. Başın yatağın pozisyonu bu durumda bacakların üstünde 10-15 cm olmalıdır ve hiçbir durumda gece bir gorge yapamaz.

Diyette, yüksek A vitamini içeriği olan yemekler bulunmalıdır. Bunlar yumurta, karaciğer, havuç olabilir. Ancak keskin ve tuzlu yiyecekler yiyeceklerden çıkarılmalıdır.
Ağızda, nazofarenks ve gastrointestinal kanalda çeşitli iltihapları zamanında tedavi etmek gerekir. Aynı diş fırçasını çok uzun süre kullanmayın, ancak periyodik olarak değiştirin.

Akut ve kronik formda granetli farenjit

Farenjit, aynı zamanda yumuşak damak, lenf düğümleri ve kasların dokularını da etkileyen faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Hastalık çok hızlı bir şekilde gelişebilir, keskin bir şekilde sızıntı yapabilir ve iz bırakmadan yok olur. Bununla birlikte, aynı zamanda, hızlı bir şekilde farenjit, kronik bir forma girebilirken, böyle bir geçiş için, hastalığı bir kez tedavi etmemek veya tedavi etmemek yeterlidir.

Hastalığın kronik formu doğada atrofik veya granüler (hipertrofik) olabilir. İlk durumda iltihaplı dokuların kurutulması ve inceltilmesi gözlenir ve ikinci durumda büyümeleri gözlenir. Bu yazıda ele alınacak olan ikinci tip kronik farenjit hakkındadır. Granülosa farenjitinin tedavisi ve hastalığın gelişmesini önlemek mümkün mü?

Granulosa farenjit gelişimi

çevre üzerinde olumsuz etkilere ve hastalığın gelişimine genetik yatkınlığın olabileceğini - geliştirmek o farenjit iki büyük faktörün birleştiği ihtiyaç granüloza.

Bu nedenle, bu tür hastalıklar aile üyeleri veya diğer akrabalar arasında meydana gelmişse, nazofarenksin durumunu yakından izlemek, kişinin sağlığına sorumlu davranmak ve düzenli olarak bir kulak burun boğaz uzmanı ile muayene olmak gerekir.

Bu hastalığın gelişimine katkıda bulunan en olası faktörler arasında şunlar bulunur:

 • burun sinüslerinin kronik hastalıkları;
 • alerjik reaksiyonlara eğilimin varlığı;
 • inflamatuar sürecin gelişimini tetikleyen nazofarenks virüsleri, bakterileri veya mantarlarının enfeksiyonu;
 • alkol kötüye kullanımı, sigara içme;
 • anormal gelişim veya nazal septumda hasar;
 • çok düşük nemli bir odada uzun kalmak;
 • böbrek, kalp veya GİT patolojisi;
 • zehirli gazlar ve tozla temas;
 • çürük, komplike sinüzit, rinit ve bademcik iltihabı.

Ayrıca, akut farenjitin granüler tipte bir hastalığa geçişi, sıklıkla hastalığın uzun süreli ihmalinin ve gerekli tedavinin olmayışının sonucudur.

Granüloza farenjit bulaşıcı mıdır?

Granuloza farenjit belirtileri genellikle derhal doktora başvurmalıdır aşağıdaki belirtilerden en farenjit veya bademcik iltihabı, böylece algılama ortak formu ile karıştırılmamalıdır değil, kendi kendine ilaç çözüyor.

Kronik farenjit granüloza özellikle sabahları o burun, boğaz ve boğaz temizlemek için sürekli arzusu içinde yoğun mukusun yabancı cisim birikimi hissederek, kendisini boğaz ağrısı ortaya çıkar. gıda yutma Bazen hastalar hafif ağrı var.

Fotoğrafı yukarıda verilen kronik granüloza farenjit tanısı için, doktor farenks'i görsel olarak inceleyebilecektir. Muayene sırasında, hastanın mukoza zarının şişmesi, granüllerin açıkça görülebildiği duvarlarda, hiperemi ve farinks dokularının kalınlaşması sabitlenir.

Bazen kronik granüloza farenjit belirtileri akut tonsillite (boğaz ağrısı) benzeyebilir. Bu, ek "enfeksiyöz ajanlar" sürecine katıldığında, vücut ısısında ve eklem ağrılarında belirgin bir artışa neden olur. Bu durumda, granüloza farenjit bulaşıcı olabilir ve bu hastalığı geliştirme eğilimi olan kişiler için belirli bir tehlike arz eder.

Granülosa farenjit antibiyotik ve diğer ilaçlar ile nasıl tedavi edilir

Granülosa farenjitinin tedavisi, hastalığın gelişimine neden olduğu dikkate alınarak belirlenir. Genellikle bu tip farenjit tedavisi planı aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 • Bitkisel decoctions ve özel eczane antiseptik çözeltileri ile boğaz gargarası;
 • yağ ve alkali bileşiklerin kullanımı ile inhalasyon;
 • immünmodülatör, antiviral ve anti-enflamatuar ilaçların çeşitli homeopatik preparasyonlarla kombinasyon halinde uygulanması. Granülosis farenjit için antibiyotiklerin uygulanması, yalnızca gelişiminin nedeninin bakteriler olduğu durumlarda reçete edilir;
 • granüllerin ve plakların farinksin mukoz membranları üzerinde yağlanmasına yol açan, Lugol, Protargol, vb.
 • vitamin terapisi, fizyoterapi ve kriyo-eylem.

Granulosa farenjitinin cerrahi tedavisi

Eğer granülosa farenjit semptomları gibi bir tedavi sonuç vermediyse ya da etkisiz kalıyorsa, farenksin etkilenen bölgelerine (koblasyon) lazerle oluşan cerrahi tedavi önerilmektedir. Bu operasyon minimal invaziv, tamamen güvenli ve neredeyse ağrısızdır.

Fotoğrafı aşağıda görülebilen granüloz pharyngeal boğazla yapılan cerrahi müdahale özelliği, mukozada aşırı büyümüş alanlara seçici, hassas bir lazer maruziyetidir:

Kronik granüloza farenjitin lazer tedavisi ile tedavisi, işlemden birkaç dakika sonra plakların boyutunu azaltabilir ve enflamatuar sürecin yoğunluğunu azaltabilir.

Pıhtılaşma, granülosa farenjit semptomlarının hızlı, pratik olarak ağrısız ve etkili bir şekilde giderilmesini sağlar ve herhangi bir özel iyileşme süresi gerektirmez.

Bununla birlikte, bu işlem mevcut problemi bir kez ve tümüyle çözememektedir. Sadece oluşturulmuş granülleri rahatlatır, ancak yeni foliküllerin ortaya çıkmasını engellemez. Bu nedenle, yapıldıktan sonra, yoğun karmaşık ilaçlar bırakılmamalıdır.

Fotoğrafı yukarıda verilen Granulosa farenjit, hastalığın sürekli olarak izlenmesini ve hastalığın tekrarlanan alevlenmesinin önlenmesini gerektirir.

Granulosa farenjit halk yöntemleri nasıl tedavi edilir

Çoğu zaman farenjit granulosa formunun, iç organların eşlik eden hastalıklarının varlığı nedeniyle tedavi edilmesi zordur, bu da halk yöntemlerinin yardımıyla tedavi edilebilir.

Arıcılık - propolis'in yani% 10'luk alkol solüsyonunun çok yararlı bir ürünü - bu hastalığa karşı mücadelede iyi bir yardımcıdır. Bu çözeltinin 50 damlasını 70 ml suda seyreltmek ve ortaya çıkan ilaç burnunu 5 her burun deliğine gömmek gerekir. 5 dakika sonra, aynı çözeltiyle boğazını durulayın. Bir hafta boyunca günde 2 kez işlemi tekrarlayın, ana şey arıcılık ürünleri için alerjiniz olmadığından emin olmaktır.

Boğazın adaçayı suyu ile durulanması için ilaç tedavisinin seyrini faydalı bir şekilde etkiler. Bunu yapmak için 600 ml suya ve bir çorba kaşığına ihtiyacınız var. Karışım 15 dakika kaynatılmalı, 38-40 dereceye kadar soğutulmalı ve bir çorba kaşığı bal eklenmelidir. Et suyu günde 3-5 kez çalkalanmalıdır.

Hamilelik sırasında granulosa farenjit nasıl tedavi edeceğini bilmiyorum? Olağan kesinlikle zararsız deniz tuzu kullanın. Bunu yapmak için, bir çorba kaşığı tuz 500 ml suda karıştırılmalı, ki bu sıcaklık 36-37 derecedir. Ortaya çıkan çözelti 2-3 dakika çalkalanmalıdır. İşlemi tekrarlamak için haftada 5-6 kez olmalıdır.

Hipertrofik granülosa farenjitinin önlenmesi

Hipertrofik granülosa farenjitinin gelişmesini önlemek için sağlığınızı izlemeniz ve zamanla önleyici tedbirler almanız gerekir. Vücudunuzu hafifletmek, günlük yoğun spor programına ve günlük taze havaya çıkmanız gerekir. Ayrıca sigara ve alkollü içeceklerden vazgeçmeye değer.

Çoğu zaman kalmak zorunda olduğunuz odanın nemini izlemek, düzenli olarak havalandırmak ve ıslak bir temizlik yapmak önemlidir.

Bazen farenjit granüler formuna geceleri mide asitlerinin atılması sonucu oluşan bir boğaz ağrısı eşlik eder. Bu yardımdan kurtulun, yatağın başını (sadece bir yastık değil) mide seviyesinin 10-15 cm yukarısına çıkarın. Ayrıca geceleri yemek yemeyi kesmelisin. En son yatmadan önce en az 2 saat yemelisiniz.

Hipertrofik (granüler) farenjit kronik hastalığın bir evresidir.

Kronik hipertrofik farenjit - uzun akım doku yutak iltihabı (yumuşak damak, lenf düğümleri, kaslar, mukoza), koyulaştırıcı, ödem ile sonuçlanan belirli nodüller, nodüller, granüllerin oluşmasına farenksin tüm parçaların gevşetir. Hipertrofik işlemler farenks boğaz (farenjit granüloza) arka veya yan bölümleri (boğaz hipertrofik taraf) kapsayabilir.

Hastalığın özellikleri

Hipertrofik farenjit, faringeal mukozanın ve submukozanın bağ dokusu stromasında önemli değişikliklere neden olur. Sık görülen enflamatuar süreçler, giderek daha kalın, yoğun hale gelen mukoza zarını emdiren seröz eksüdaya sabit bir salınım sağlar. Lenfatik damarlar ve kılcal damarlar genişler, farengeal mukozanın salgıları artar, sekresyon sekresyonu artar. Granulosa farenjit, mukoza zarının zar zor fark edilen lenfoid oluşumlarının kalınlaştığı, genişlediği, birbiriyle birleştiği gerçeğine yol açar. Nodüllerin içinde (granüller) lökositler, ölü bakteriler, mukozanın ölü hücreleri, fibrin filmleri olabilir.

Hipertrofik evrenin nedenleri

Akut farenjiti uygun şekilde tedavi etmediğiniz gibi, hastalığın sık tekrarları ile birlikte, kronik olabilir - kataral kronik farenjit gidin. Çoğunlukla yetişkinlerde ve çocukta, lateral hipertrofik ve granüloza farenjit, kataral sonrası bir sonraki aşama haline gelir. Farenks lenfadenoid dokularının proliferasyonu şeklinde patolojik fenomenlerin başlanmasının ana nedeni, lokal bağışıklığı arttırmak için yönlendirilen organizmanın koruyucu bir reaksiyonu olarak kabul edilir. Hipertrofik farenjit bulgularının görülme sıklığı aşağıdaki faktörler olabilir:

 • fakir bir ortamda yaşamak;
 • kuru sıcak hava ile binalarda kimyasal, diğer zararlı endüstriler üzerinde çalışmak;
 • sigara, alkolizm;
 • Soğuk havanın sık sık solunması (örneğin, açık havada çalışmak);
 • metabolik hastalıklar;
 • üst solunum yollarında kalp hastalığı, kan damarları, kanın arka planında durgunluk;
 • böbrek, karaciğer, akciğerler bazı hastalıklar;
 • endokrin patolojileri;
 • alerji;
 • A vitamini eksikliği;
 • farenksın anatomik yapısının sık görülen inflamatuar hastalıklara yatkınlığı.

Genellikle hipertrofik farenjit karmaşık rinit, bademcik iltihabı, sinüzit, yutak bölgesinin diğer hastalıkların fonunda gelişen bağımsız hastalık haline gelir. Hastalık alevlenme ile farinks patojenik mikrofloranın mukozasını yaşayan aktivasyonuna yol açar -.. Staphylococcus, Streptococcus, Klebsiella, hastanın ekilen mantar Candida boğazından vb Bazen kronik farenjit hipertrofik.

Bazen yetişkinlerde ve çocuklarda (daha sıklıkla ergenlerde) granuloza farenjit semptomları farinkste atrofik süreçlerle birleştirilebilir. Örneğin, mukozanın yaygın atrofisi, arka faringeal hiperplazi veya tubofaringeal boncukların odakları ile birlikte olabilir.

Hastalığın tezahürünün belirtileri

Hipertrofik farenjit, lateral veya granüler tipte bir patoloji olsun, aşağıdaki objektif işaretlerle ifade edilir. Mukus deşarjları irin safsızlıklarını içerir, viskoz hale gelir, kalınlaşır, çoğu zaman balgam söktürür, balgam çekilme dürtüsü kusma ve bulantıya eşlik eder. Balçık düzenli olarak kurur, boğazda kalın kabuklar oluşturur. Boğazda kalıcı balgamın nedenlerini öğrenin

Farenks incelendiğinde, açık kırmızı renkli, berrak sınırlara sahip, pürülan damarlarla dönüşümlü olan arka duvarda çok sayıda formasyon gözlenebilir. Yanal sırtlar hemen hemen her zaman kalınlaşır, çoğu zaman dikkat çekici hummocky büyümeleri vardır. Granülozis farenjitinde patolojik formasyonların sayısı azdır, çok yoğundurlar (folikül yerine karakteristik yapıya sahip granüller görülür).

Farinks, damak, kemer mukozası hiperemik, pürülan akıntı izleri vardır. Sıklıkla mukus kitleleri nazofarenksden akan dereler şeklinde açık bir şekilde görselleştirilir. Kronik hipertrofik farenjit uzun bir süre için var ise, yavaş yavaş son aşamaya geçebilir - atrofik, böylece farengeal yerlerde daha soluk, daha ince yamalar görülebilir.

Kronik hipertrofik farenjit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • kaşıntı, boğazda gıdıklama;
 • terleme, boğazda şiddetli kuruluk;
 • bir öksürük için sürekli ihtiyaç;
 • ağızda hoş olmayan koku yanı sıra, aftertaste;
 • öksürük, öksürük;
 • boğazda koma hissi;
 • boğazın hafif ağrıları;
 • iştah azalması;
 • ses tınısının ihlali;
 • yutma zorluğu;
 • kronik genişlemiş lenf düğümleri;
 • farenjit alevlenmesi ile - subfebril değerlerine sıcaklıkta bir artış;
 • baş ağrısı;
 • uyuşukluk;
 • performansa düşmek.

Diğer şeyler arasında, hipertrofik kronik farenjit özellikleri, pek çok durumda birbirinin üzerine biner, üst solunum yollarının (bademcik iltihabı, burun iltihabı), kronik hastalıklar, diğer semptomlarını katılabilir. Hamilelik sırasında, hipertrofik farenjit çoğu zaman bozulabilir ve bunun tezahürleri nedeniyle düşük genel dokunulmazlığı daha belirgin hale edebiliyoruz.

Gonorrheal farenjit belirtileri olmayabilir, ancak uzun varlığı boğazda şişlik görünümünü neden olur.

Çocuklarda, kronik farenjit belirtileri olmayabilir, çünkü çocuk genellikle hastalığın catarrhal bir formuna sahiptir.

Farenjit ile gargara yapmaktan ve bunu nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Tehlikeli komplikasyonlar

atrofik, tümör hastalıklarının sağlık riski için tehlikeli - Tedavi yokluğunda boğaz ağrısı hipertrofik formu patolojinin daha şiddetli tür akabilir. Hastalığın başka bir olası komplikasyonu, insan vücudunun vokal fonksiyonunu ciddi biçimde bozabilecek kronik bir formda larenjite geçişidir. Buna ek olarak, atrofik ve hipertrofik farenjit hem büyük ölçüde her gün ağrı verici hisler yaşamaya hastayı neden yaşam kalitesini azalmış ve hatta bazen, hobi alışılmış eylemleri terk.

Tanı bildirimi

Doğru tanı için temel ölçüt de pharyngoscope (boğaz muayenesi) sırasında görselleştirilmiş hipertrofik farenjit, tipik işaretlerdir. Ayrıca (akut farenjit vb geçmişte vardı ve ister nazofarenks bademcikleri eşlik eden hastalıklar varlığını keşfeder. D.), kulak burun boğaz uzmanı hasta şikayetlerine dikkat çeken hastalığın geçmişini toplar.

Çoğunlukla, yüksek kaliteli antibakteriyel tedavi uygulamak için, doktor, baknanaliz gerçekleştirmek için farenksin arkasından bir smear iletir, çeşitli kan testleri önerir. Özellikle ilgili olan, bir çocukta patojenlerin araştırılması için kronik farenjitin teşhis edilmesi için bu tür yöntemlerdir. Gerekirse (daha sıklıkla kronik larenjit şeklinde hastalığın komplikasyonlarının varlığında), laringoskopi ya doğrudan ya da dolaylı olarak yapılabilir.

Konservatif tedavi yöntemleri

Bu hastalığı tedavi etmeden önce, gelişimine ve ilerlemesine yol açan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir. Örneğin, nazofarenks, kavisli septum, adenoidlerde enfeksiyon odakları varsa, bu problemler ilaç veya cerrahi tedavi ile ortadan kaldırılmalıdır. Alerjik reaksiyonların varlığında antihistaminikler, nazal glukokortikosteroidler reçete edilir.

Kronik hipertrofik farenjitin alevlenmesi hemen her zaman antibiyotik tedavisinin uygulanmasını gerektirir. Antibiyotikler penisilinler, makrolidler grubundan atanır. Genel olarak, granüloza farenjit ve hipertrofik lateral farenjitin konservatif tedavisi, aşağıdaki eylemleri içerir:

 1. sigara içmeyi reddetme, alkol - hastalığın gelişimini tetikleyen önemli faktörler;
 2. bağışıklık uyarıcılar (Likopid, Immunoriks, Rimobunil), vücudun direncini, metabolik reaksiyonları ve trofik doku geliştirmek için yüksek A, E, C vitaminleri ile vitamin-mineral kompleksleri alımı;
 3. lavanta, çam, adaçayı, okaliptüs yağları ile dokuları yumuşatmak ve hipertrofinin ilerlemesini durdurmak için yağ inhalasyonlarını (kontrendikasyon ve intoleransın yokluğunda) yürütmek;
 4. alkali inhalasyonlarının mineral su ile performansı, boğazı nemlendirmek ve lokal bağışıklığı güçlendirmek için tuzlu su çözeltisi ile inhalasyon.
 5. Granüllerin ve hipertroflanmış dokuların iyot ve gümüş preparatlarla (Lugol, Iodinol, Collargol, Protargol) işleme tabi tutulması, granüllerin mekanik olarak uzaklaştırılması ve büyümelerinin durdurulması için trikloroasetik asit preparatlarıyla koterizasyon;
 6. gliserin, çinko klorür, resorsinol çözeltisi, propolis tentürü, okaliptüs, yüzey dezenfeksiyonu ve keratolitik eylem için Burov sıvı tanen ile boğaz tedavisi;
 7. papatya demetleri, meşe kabuğu, adaçayı, soda ve tuz çözeltileri ile boğaz, mukoza zarını nemlendirmek için deniz suyu ile boğazın sulanması, mukus incelmesi, kabukların daha iyi ayrılması;
 8. pastil, anestezi, antiseptikler (Hexoral, Septotelet, Strepsils, TerraFlu Lar) ile sprays uygulanması semptomatik tedavi olarak;
 9. lokal anti-enflamatuar ilaçların kullanımı, örneğin, Tantum Verde NSAID'lerle sprey, enflamasyonu hafifletmek için ketoprofen ile OCI çözeltisi ile durulayın.

Patolojinin tedavisine zamanında başlanması, risk faktörlerinin ve kronik enfeksiyon odaklarının ortadan kaldırılmasıyla birlikte, kötü alışkanlıkların ortadan kaldırılmasıyla birlikte, mesleki tehlikeler genellikle 3-6 ay içinde iyileşmeye yol açmaktadır. Ancak alkol kullanımı, sigara içilmesi ve diğerlerinin korunmasıyla, hastalığı provoke eden hastalık geçici olarak gerilemekte, ancak giderek atrofik farenjiye geçişe yol açmaktadır.

Cerrahi tedavi

İhmal edilen granüloza ve lateral hipertrofik farenjit formlarını tedavi etmek cerrahi olarak gereklidir. Çoğunlukla, lazer cerrahisi kullanılarak düşük travmatik bir tedavi yöntemi reçete edilir. Oturum yapmak için endikasyonlar şunlardır:

 • çok sayıda granül;
 • Önemli miktarda fibröz doku oluşumu;
 • farinksin şiddetli şişmesi;
 • Farklı konservatif tedavi yöntemlerinden etki yokluğu.

Aşırı büyümüş alanların kestirilmesine ek olarak, tıbbi amaçlı lazer ışını bulunan topaklar, kriyoterapi (soğuk tedavi), galvanoakkar (elektrik akımı tedavisi) ile bu amaçla kullanılır. Dilin belirgin hipertrofisi varsa, kısmi amputasyon yapın.

Hastalığa karşı mücadelede insanların yöntemlerine yardımcı olun

Cure kronik hipertrofık ​​farenjit sadece geleneksel tıp araçları anlamına gelmez muhtemeldir. Ancak çocukta ve yetişkinlerde aşağıdaki tedavi yöntemleri şiddetli semptomları hafifletmeye, kandaki mikro dolaşımı iyileştirmeye, inflamasyonu ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur:

 1. Bir bardak suya bir çay kaşığı çay kaşığı sürün, aynı çorba kaşığı St John's wort'a dökün. Yarım saat sonra infüzyonu süzün, günde üç kez durulayın.
 2. Marigold, papatya, adaçayı çimen, kuşburnu, siyah frenk üzümü yaprakları çiçek eşit parçaya karıştırın. 3 çorba kaşığı su kaynar su litresinden dökün, bir saat termosun içine koyun. Çay içip, bir gün boyunca tüm infüzyonları iç.
 3. Bir bardak kaynar su ile bir kaşık kekik kaşığı Demlemek, 2 saat ısrar ediyorlar. Durulama için kullanın.
 4. Havuçlardan ve patateslerden suları sıkıştırın, eşit miktarlarda karıştırın. Bir bardak sebze kokteyli için, bir çay kaşığı bal ekleyin, günde 2 öğün yemek için. Uzun süre tedavi edilmek.
 5. Aloe suyunu sıkın, suyla iki kez sulandırın. Durulama için kullanın.
 6. Bir bardak ılık süt ekleyin 2 kaşık aloe suyu, yemeklerden önce günde iki kez.
 7. Eşit parça şeftali yağı ve propolis tentür karıştırın. Bu sıvı ile günde iki kez, boğazın etkilenen bölgelerini yağlayın. Farenjitin otlar ile tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin

Çocuklar için tedavi

Çocukluk çağında, granüloz farenjit yetişkinlerde benzer şekilde tedavi edilmelidir. Ayrıca, boğaz dokularına zarar verme tehlikesi nedeniyle akut, tahriş edici gıda tüketimini dışlamak gerekir. Bebeğin gün içinde en fazla olduğu oda, düzenli olarak havalandırmak, ıslak bir temizlik yapmak, havayı nemlendirmek için gereklidir.

Çocuklarda hipertrofik farenjit tedavisinde kullanılan inhalasyonlar zorunlu olmakla birlikte, 7 yaşına kadar allerjik reaksiyon ve laringospazm riski nedeniyle yağ prosedürleri yapılmamaktadır.

Bebek kronik farenjit geliştirirse, evde ultrasonik bir inhaler olmalıdır. Solunması gereken çok iyi dağılmış sıcak bir atmosfer yaratır ve buharı boğaz ve gırtlak mukozasını tahriş etmez.

Ayrıca yaş sınırları da olan spreyler, aerosoller, sulama kullanımı konusunda dikkatli olun. Doğal meyve suları, gazsız maden suyu, meyve içecekleri, kompostolar, kaynatma özleri, şifalı çaylar da dahil olmak üzere çocuğu mümkün olduğunca içerden içtiğinizden emin olun.

Farenjit ile ne yapılabilir

Kronik hipertrofik farenjitde, aşağıdaki eylemler yasaktır:

 • sık sık kışın olan kuru bir odada olmak (özellikle tehlikeli ısı ve kurulukta rüya);
 • güneşte uzun süre soğukta kalır;
 • larenjitin bağlanmasını provoke edebilen sesin aşılması;
 • havada yürümeyi reddetme. Aynı zamanda, ıslak havada yürümek buna değmez;
 • sıcak ve soğuk yiyecek tüketimi;
 • ısınma, boğaz terlemesi;
 • soda çalkalama suiistimali ve alkol, mentol ilaçlarının kullanımı.

Önleyici tedbirler

Farenjitin kronik bir forma geçişini önlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Nazofarenks, bademcikler, dişlerin durumunu takip edin;
 • sigara içmek yasaktır; alkol;
 • çalışma koşullarını daha sınırlayıcı olacak şekilde değiştirmek;
 • odadaki havayı sürekli nemlendirin;
 • genel olarak bağışıklığı ve sağlığı güçlendirmek için mümkün olan her yolla.

Son olarak, size Dr. Komarovsky'nin bağışıklığı geliştirmek için hangi ilaçların en etkili olduğunu size söyleyeceği bir video sunuyoruz.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Kronik granüloza farenjit

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Farinksin doku yapısı iltihaplanma sürecine maruz kaldığında, farenjit gibi bir hastalık söz konusudur. Etkilenen bölgeler kaslar, lenf düğümleri ve mukozaları içerir. Genel olarak, farenjit akut fakat hızlı bir seyre sahiptir ve sonuç vermeden geçer. Etkili tedavinin yokluğunda, hastalık granulosa farenjit olarak tanımlanan kronik bir forma girebilir.

Kronik granüloza farenjit

Hastalık nasıl sınıflandırılır?

Tıbbi uygulamada, hem birincil hem de ikincil granüloza farenjit olabilir. Primer, bağımsız olarak kronik bir forma dönüşen farinks dokularının enflamasyonunun akut seyrini sağlar. Sekonder tipte farenjit çeşitli patolojiler temelinde gelişir. Bu durumda, patolojik sürecin farinksin yanında gerçekleşmesi gerekli değildir. Örneğin, bağırsağın bakteriyozisi bile farenjitin gelişmesinin temel sebebi haline gelir.

Dikkat lütfen! Karaciğer sirozu da bu hastalığın gelişiminin ana nedenidir.

Ana nedenleri

Bu rahatsızlığın gelişimini provoke eden iki eş faktör vardır.

Kronik farenjit türleri

Ayrıca, farenksin iltihabına bağlı olarak ikincil kronik granüloza farenjitine yol açan çeşitli hastalıklar izole edilir.

Dikkat lütfen! Eğer konuttaki hava sürekli olarak, özellikle de ısıtma mevsiminde kuruysa, bu faktör elimine edilmezse, kronik hale gelecek olan granülosa farenjitinin gelişmesine yatkındır. Bir kişinin zararlı üretimde çalışıp düzenli olarak tehlikeli dumanları soluduğu durumlarda da benzer sonuçlar beklenmelidir.

Kronik granüloza farenjit semptomatik

Farenjit ile ağrı doğası

Bir rahatsızlığın ilk karakteristik belirtilerinden biri, mukusun görünümüdür. Bu durumda, farinksin birikmesi ve çökmesi, boğazı temizleme arzusuna yol açan ciddi rahatsızlık ve tahrişe yol açar. Hasta öksürmeye başladığında, mukus gitmez, bu nedenle genellikle öksürük kusma ile sona erebilir. Ayrıca, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 1. Ağrılı yutma. Semptom anjinadan farklıdır, çünkü ağrı sendromu sadece katı yiyecek yutulduğunda ortaya çıkar.
 2. Kuru öksürük. Hasta uykuda gece meydana gelen bir paroksismal öksürüğe maruz kalmaya başlar.
 3. Boğazda rahatsızlık. Bu duyumlar boğazdaki sıkışmış balık kemiğine benzer.

Yardım! Granülosa farenjit, nadiren hiperemi ile karakterizedir. Aksine, iştahsızlık, uykusuzluk var.

Kronik hipertrofik farenjit türleri

Tanı nasıl?

Hastanın yukarıda açıklanan semptomları varsa, LOR ziyareti derhal yapılmalıdır. Granülosis farenjitinin sonuçlara yol açmadan tedavi edilmesine yardımcı olabilecek kulak burun boğaz uzmanıdır.

Anamnezi gözden geçirdikten ve hastayla konuştuktan sonra, doktor iltihaplı bölgenin muayenesini yapar. Muayenenin farinks, ödem ve laringeal duvardaki kırmızı vesiküllerin görünümünü kızardığını göstermesi halinde hastalığın inflamatuar formu doğrulanacaktır.

Bu önemli! Bazı vakalarda iltihaplı dokuların daha detaylı incelenmesine yardımcı olan bir faringoskop ile inceleme yapılmalıdır. Bundan sonra, doktor yardımı ile iltihaplanma sürecine neden olan patojen belirlenir.

Farenjit tanısı ve tedavisi

Gerekli tedavi

Hasta evde ve hastanede tedavi için iki seçenek arasında seçim yapabilir. Doktor olası bir komplikasyon olasılığını varsayarsa, hastaneye yatış zorunludur. Genel olarak, terapötik tedavi karmaşık olacaktır.

Ilaç tedavisi kullanımı

Kronik granülosa farenjiti ortadan kaldırmak için tedavi ana yol, antiviral ve antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir. Bu ilaçlar sadece sprey şeklinde olmalıdır, çünkü farenksin iltihaplı dokularında doğrudan bir etki gereklidir. Böylece tedavinin etkisi güçlendirilebilir. En popüler single'lar arasında Bioparox, Miramistin.

Ek olarak, kulak burun boğaz uzmanı, vücuttaki vitamin eksikliğinden kaynaklanabileceğinden, vitamin terapisini teşvik eder. Bu hastalığa özellikle dikkat, A ve E vitaminlerine verilmelidir. Ek olarak, C vitamini alabilirsiniz.

Farenjit tedavisi için Bioparox ve Miramistine

Hastalığın bir bütün olarak ortadan kaldırılmasını amaçlayan ana tedaviye ek olarak, bireysel semptomları engelleyen terapi de kullanılabilir. Örneğin, hasta baş ağrısından rahatsız olursa, anestetik yardımıyla ondan kurtulmak mümkündür. Uykusuzluk durumunda, yatıştırıcılar gereklidir.

Dikkat! Kontrolsüz kendi kendine ilaçlama, hastalığın komplikasyonlarına yol açabilir ve ek semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, ilaç seçimi sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Halk yöntemleri ile tedavi

Eğer kronik granülosa farenjit formu erken dönemde kendini gösterdiyse ve hastalık bir uzman tarafından onaylandıysa, o zaman alternatif tıbbın yardımı ile bir tedavi seçeneği de mümkündür. Hastalığı ortadan kaldırmak için aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 1. Bitkisel kaynatma ile durulayın. Şifalı bir broth hazırlamak için papatya, okaliptüs, nane, limon balsamına ihtiyacınız vardır. Bu bileşenler kombinasyon halinde veya ayrı ayrı kullanılabilir. Her bir ottan bir çorba kaşığı almak için bir litre kaynar su tavsiye edilir. Daha sonra, et suyunun hazırlanmasından sonra demlenmesini sağlamak gerekir. İltihaplı dokular üzerinde etkili bir etki elde etmek için her yarım saatte bir durulayın.
 2. Inhalasyon kullanımı. Bu işlem prosedürü için, yukarıda bahsedilen durulama suyu kullanılabilir. Mandalina veya karanfil esansiyel yağları ile takviye edilebilir (her biri iki damla). Farenjit tanısı konduğunda, buhar inhalasyonunun uygulanması yasaktır, prosedür özel bir cihaz - bir nebülizör kullanılarak yapılmalıdır. Bu kural, sıcak hava sadece hastalıklı bölgeye yönlendirilmesi gerektiğinden, bu kurallara uyulmalıdır.

Dikkat lütfen! Halk yöntemlerini kullanarak, öksürüğü ortadan kaldırmak için kompres uygulayamazsınız veya göğsünü ısınma merhemleriyle tedavi edemezsiniz. Bu öksürük sinir uçlarının yenilgisini kışkırttığı, ancak hiçbir şekilde solunum sistemini etkilememesiyle açıklanabilir.

Video - Farenjit halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Ameliyat tedavisi

Kronik granüloza farenjit, cerrahi bir tedavi yönteminin kullanılmasını gerektirebilecek karmaşık bir rahatsızlıktır. Koagülasyon tedavisi ve bazı durumlarda lazer tedavisi ile gerçekleştirilir. Böylece granüllerin yanması gerçekleşir. Bu durumda, bir uzman larenks duvarlarında büyük bir granül görmemişse, o zaman hazırlayıcı bir yakı ile yapabilirsiniz ve bu kullanım için Trikloroasetik asit, Protargol, iyot.

Dikkat lütfen! Hiçbir durumda peletleri kendiniz yakmayın, bu prosedür sadece bir uzman tarafından gerçekleştirilir.

Kronik farenjit tedavisi

Genel öneriler

Eğer bir hasta bu rahatsızlığı teşhis ederse, o zaman birkaç tavsiyeye uyulmalıdır:

 • Hastanın bulunduğu odanın günlük havalandırmasını gerçekleştirin ve ayrıca hava nemlendiricisi kullanın. Nemlendirici yoksa, akünün yanına yerleştirilen sıradan bir su tankı kurtarmaya gelir;
 • Hastanın tedavisi sırasında tüm kötü alışkanlıkların (alkol ve sigara kullanımı) dışlanması gerekir, çünkü zaten iltihaplı dokular iyileşme sürecini zorlaştıracak felaketler olacaktır;
 • Diyeti düzeltmek ve iltihaplı dokuları yakabilecek sıcak yiyeceklerden kaçınmak ve ne de çok soğuk yiyecekler tavsiye edilir.

Önerilen! Aktif tedavi süresi boyunca, hasta mukusu seyreltmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için mümkün olduğunca fazla ılık içecek tüketmelidir. Içecekler arasında yabani gül, limon suyu, bitkisel çay, komposto et suyu olmalı.

Hastalık profilaksisi

Farenjit önleme yöntemleri

Bu üzücü, ama hasta bu hastalıktan kurtulmanın tamamen işe yaramadığını fark etmeli, ancak uzun süreli bir remisyonda bir rahatsızlığı önlemek için önleyici tedbirleri kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki kurallar yerine getirilmiştir:

 1. Koruyucu işlevleri azaltabilecek herhangi bir şeyden sakının, yani hipotermi.
 2. Bir yılda iki kez, bir uzman tarafından belirlendiği gibi, vitamin terapisi kullanın.
 3. Farinksin doku yapısını etkileyen tüm kötü alışkanlıkları terk edin.
 4. Oturma odasında nem seviyesini unutmayın.
 5. Eğer iş zararlı üretim sağlarsa, o zaman faaliyet türünü değiştirmek gerekir.

Makaleyi beğendin mi?
Kaybetmek için kaydet!

Granulosa farenjit ile mücadele ediyoruz: nedenleri, belirtileri, tedavi prensipleri

Farenjit, farinks oluşturan tüm dokuların dahil olduğu inflamatuar bir süreçtir. Hastalık kasları, mukozaları, yakındaki lenf düğümlerini ve gökyüzünü etkilediğinde. Çok sıklıkla farenjit keskin bir şekilde ortaya çıkar, hızla ilerler ve hiçbir komplikasyon bırakmaz. Ancak, inflamatuar süreç akıntının kronik formuna geçerse, doktor granulosa farenjitini teşhis edecektir.

Hastalığın sınıflandırılması

Granulosa farenjit primer ve sekonder olabilir. İlk durumda, inflamatuar sürecin bağımsız bir seyri hakkında konuşuyoruz - Kronik / granüloz farenjit akut bir sonucudur. Ve burada, incelenen bir hastalığın sekonder tipi, diğer patolojilerin bir arka planında ortaya çıkar. örneğin, beriberi sıradan, çürüme dişler, bağırsak dysbacteriosis, siroz / karaciğer hepatit da granüloza farenjit tetikleyebilir - Ayrıca, organlarda bir patoloji / yutak yakın sistemleri olduğunu gerekli değildir.

nedenleri

Granuloza farenjitinin "gerçekleşmesi" için iki etkene sahip olmak gerekir:

 • kalıtım - çoğu zaman bu inflamatuar hastalık aile içinde aynı problemleri olan insanlara zarar verir;
 • patolojinin gelişimi için uygun koşullar - Vücuttaki vitaminlerin azlığı ya da bağışıklığındaki küçük bir azalma bile granülosa farenjitinin alevlenmesine neden olur.

Farinksin inflamatuar sürecinin gelişmesine yol açabilecek en yaygın faktörler şunlardır:

 • midenin gastroözofageal reflü hastalığı - mide suyunun (asidik) farinkse düzenli "boşalmaları" ile karakterize edilir;
 • boğaz irritanlarına düzenli maruz kalma - örneğin alkol ve / veya tütün dumanı;
 • Kronik perforasyon şeklindeki sinüzit teşhisi - bu hastalık ile belli bir miktarda mukus sürekli olarak farenks içine akar;
 • Akciğerin enflamatuar / enfeksiyöz hastalıkları ve bronş - akut formu dikkate alınmaz, sadece kroniktir.

Buna ek olarak, odadaki granüloza farenjit can ve kuru havanın hızlı gelişimini tetiklemek (özellikle sık kış aylarında kaydedilen sever, daire / evlerde işleri ısıtırken) tehlikeli ortamlarda (inhale zehirli duman) ve alerjik reaksiyonlar (sezonluk) ve iş.

Granulosa farenjit belirtileri

Ne zaman granüloz farenjit mutlaka mevcut ve uykusuzluk, ve genel halsizlik belirtileri ve iştah kaybı / kaybı

Söz konusu inflamatuar farenks hastalığının başlangıcının ilk işareti, mukusun görünümüdür. Ayrıca, farinksin duvarlarında birikmeye ve "yerleşmeye" başlar - bu, hastanın boğazını temizleme isteğini sürekli olarak kışkırtan tahriş edici bir faktördür. Aynı zamanda, bu mukustan kurtulmak çok zor, çoğu zaman kusmaya yol açar. Granülosa farenjitinin diğer belirtilerinden, dikkat etmek gerekir:

 • yutma ile ağrı sendromu - yoğun olmayan yiyecekler olacaktır, sadece katı yiyecekleri yutması halinde ortaya çıkar, bu durum anjinin semptomundan farklıdır; ne yapmalı yutulduğunda boğazın sağ tarafı ağrıda belirtildiğinde, makalede belirtilir.
 • tekrarlayan kuru öksürük - Genellikle geceleri oluşan bir paroksismal formu vardır; Bir çocuk kuruduğunda ne yapması gerektiğini, makaleyi okurken anlayabilirsiniz.
 • boğazda kalıcı rahatsızlık - Bazı hastalar "boğazda balık kemiği sıkışmış" hissi şikâyetinden şikayet ediyor, pek çok "boğazda kum var" diye yazıyor.

Kronik subatrofik farenjit nasıl tedavi edilir, burada belirtilir.

Granulosa farenjitinin nadiren hipertermiye (ateş) neden olduğu, ancak uykusuzluğun, genel halsizlik belirtilerinin ve iştah kaybının / kaybının zorunlu olduğu dikkati çekmektedir.

Tanı Yöntemleri

Farinkse bakıldığında, doktor larinksin duvarı boyunca yer alan küçük kırmızı vesikülleri mutlaka görecektir.

Yukarıda tarif edilen semptomlarla, hasta bir KBB doktoruna (kulak burun boğaz uzmanı) danışmalıdır - bu uzman granulosa farenjitini tedavi eder. Hastayı dinledikten sonra uzman bir farenks muayenesi yapmalıdır. - Sadece mukoza ve şişmiş boğazda kızarıklık değil, aynı zamanda larenks duvarı boyunca yer alan küçük kırmızı veziküller de görülecektir.

Bazı durumlarda, hastayı özel bir aletle - bir faringoskop ile incelemek gerekli olabilir. Hastalığın nedensel etkeni tanımlamak için doktor farenksinden bir çubuk alıp bir laboratuar çalışmasına gönderir.

tedavi

Granülosa farenjit tedavisi hem hastanede hem de evde yapılabilir - hastanın genel durumu, komplikasyonlar ve diğer faktörler göz önüne alındığında doktor tarafından özel bir seçim yapılmalıdır. Tedavinin anlamı entegre bir yaklaşımın uygulanmasına indirgenmiştir.

ilaç

Sıklıkla, hoş olmayan belirtilerden kurtulmak için, hastaya lokal bir tedavi verilir - aerosol formunda antibakteriyel ve / veya antiviral ilaçlar sadece iltihaplı dokuları etkileyecek ve hemen hemen anında bir etkiye sahip olacaktır. Bunlar arasında Cameton, Miramistin, Bioparox ve diğerleri sayılabilir.

Vitamin tedavisinin bir ders tutmalı farenjit doktor tedavisi için yukarıdaki ilaçların atanması çerçevede - en sık farenjit A vitamini eksikliği görülür granüloza, C ve E doldurmak için onların ihtiyaç ve bu nedenle yüksek uyuşturucuyu seçildi.

Temel / temel tedaviye ek olarak, granüloza farenjit semptomatik olarak etki gösteren bazı ilaçların kullanımını gerektirebilir. Örneğin, baş ağrısıyla, kolay / uygun bir ağrı kesici ilaç içebilirsiniz ve hasta uykusuzluktan muzdaripse, yumuşak sakinleştiriciler ve / veya hipnotikler gereklidir.

Önemli: Bu ilaçlar sadece doktorlar tarafından reçete edilir!

Bağlantı altında, yetişkinlerde farenjitin nasıl tedavi edileceğine dair daha fazla bilgi.

Halk yöntemleri

Eğer granülozis farenjit erken evrede teşhis edilirse veya hasta söz konusu hastalığın kronik formunun alevlenmesinin ilk belirtilerini çok iyi bilirse, aşağıdaki önlemler alınabilir:

 1. Otların kaynatma ile boğaz / farenks durulayın. bu uyum papatya çiçek eczacılık, okaliptüs yaprakları, kekik, melisa yaprakları, salvia çiçekler için - bir miktarda (geleneksel bir çay gibi) kaynar su içinde sızdırmaz bileşenlerin herhangi bir (200-250 mi) Su fincan başına (yemek kaşığı kadar) kuru başlangıç ​​malzemesi tutam. saymak
  Her 30-40 dakikada bir, mümkün olduğunca çok zaman geçirmeniz gerektiğini öneriyoruz. Herhangi bir tıbbi bitkiyi seçebilir ve tedavi edilebilir ya da bir koleksiyon hazırlayabilirsiniz - etki daha da iyi olacaktır.
 2. Inhalasyon ile farenjit tedavisi. Bu tip bir işlem için, durulamada olduğu gibi şifalı bitkilerin aynısını ve aynı zamanda okaliptüs / çay ağacı / portakal / karanfilin uçucu yağlarını da kullanabilirsiniz. Not: Granüloza farenjit buhar solunması ile yürütmek olanaksızdır ( "buhar / tencereye üzerinde nefes") - Profesyonel ekipman (spray), ya da (aşırı durumlarda) çaydanlık ya gerekecektir. Ve makalede bir nebulizer ile bronşit tedavisi nasıl belirtilir.Bu kısıtlamanın anlamı, sıcak ve iyileştirici havanın jetinin doğrudan farenksin içine düşmesidir.

Göğsün üst kısımlarını merhemler ile sıkıştırmayın veya yağlamayın, böylece hastanın öksürükten kurtulmasına yardımcı olun - sonuç alınmayacaktır, çünkü öksürük, bronşların duvarlarında değil sinir sinirlerinde tahrişten kaynaklanır.

Cerrahi tedavi

Granüllerin koterizasyonu anlamına gelir - lazer veya pıhtılaşma tedavisi, larinksin duvarlarındaki tüm döküntüleri kaldırabilir. Hastada büyük granüller yoksa, koterizasyon tıbbi ürünlerle (örneğin protargol, iyot, trikloroasetik asit ve diğerleri) yapılabilir.

Önemli: Koterizasyon prosedürü bağımsız olarak gerçekleştirilemez - bu polikliniklerde veya hastanelerde yapılır.

Tedavi için genel öneriler

Farenjitli bir hastanın bulunduğu odada hava nemli olmalıdır

Bir granulosa farenjit tedavisi kursunu yürütürken, aşağıdaki doktor tavsiyeleri takip edilmelidir:

 • Hastanın bulunduğu odada hava, ıslak olmalıdır - ya profesyonel nemlendiriciyi kullanın ya da odanın etrafındaki suyla kaplayın ya da nemli bir bez yerleştirin;
 • Tedavi süresince sigarayı bırakmak veya alkol almak zorunda kalacaklardır - sadece farinks / larinks mukozasında ek bir tahriş edici etkisi olacak ve tedavi sürecini yavaşlatacaklardır;
 • Beslenmenin düzeltilmesi gerekli - gıdalar sıcak / soğuk kritik olmamalı, terapi sırasında asidik / akut ürünler kullanmamalı;

Bütün bu kesinlikle onun erken ortadan kaldırılmasına katkıda bulunabilecektir mukus dışarı ince yardımcı olacaktır: çay, meyve sularında, kalça, normal ve limon suyu su ile gül bir kaynatma - O hastaya içecek maksimum sayıda temin etmek gereklidir.

Önleyici tedbirler

Kronik granülosis farenjitinden kurtulmak için bir kez ve herhalde işe yarama olasılığı yoktur, fakat uzun süreli remisyonu sağlamak ve bu durumda tutmak için hastalık oldukça mümkündür. Ve bunun için herhangi bir pahalı prosedürü harcamanıza ya da çoğu zaman sanatoryumlarda ve tatil köylerinde (bu da yararlı olsa da) çoğu zaman harcamanız gerekmez, bazı kuralları hatırlamak yeterlidir:

 • hipotermi, soğuk algınlığı önlemek - önemli ölçüde bağışıklığı azaltır;
 • düzenli olarak vitaminleri kullanın - mevsim için taze meyve ve sebzeler ya da doktor vitamin-mineral kompleksleri tarafından özel olarak tavsiye edilir;
 • mümkünse, sigarayı bırakmak ve güçlü alkollü içecekler içmek;
 • odadaki nem oranını izleyin;
 • gerekirse, istihdam yönünü değiştirin.

Olası komplikasyonlar

Bu tip farenjit ile oluşturulan granüller bağ dokusundan oluşur ve önemli ölçüde büyüyebilir. Granulosa farenjit belirtilerini tam olarak göz ardı ederek, hasta sürekli bir mukus birikimi hissetmeye başlar, bağ dokusu, yemek yemeyi engelleyen larinksin duvarlarında yoğun nodüller oluşturur. Ek olarak, enfeksiyon her zaman bir enfeksiyonla birleştirilebilir ve daha sonra farenks mukus birikmez, fakat irin değildir.

video

Farenjit halk yöntemlerini hızlı bir şekilde tedavi etmeyi öğrenin:

Granulosa farenjit insan sağlığı ve yaşamı için bir tehdit oluşturmaz, ancak oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Tahminler doktorlar her zaman elverişlidir ve düşünülen bir hastalığın kronik formu gelişse bile, uzun remisyona ulaşmak oldukça mümkündür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Adenoidler - halk ilaçları ile tedavi, yemek tarifleri

Adenoidler, bir tür tümördür, nazal pasajın arkasındaki nazofarenks kemerinde bulunan lenfoid dokuda bir artıştır.Tümörün boyutu, boğaz ve orta kulağı birbirine bağlayan Östaki borusunun ağzını tamamen kapatacak kadar arttırılabilir.

Gebelikte kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Hamilelik sırasında bir kadının bağışıklığı zayıflatılır. Bu nedenle, gebelikte bademcik iltihabı, diğer KBB hastalıkları gibi, çocuğun mutlu beklentisini bozabilir.