Loading

Lacunar angina - yetişkinlerde tedavi en etkili araçlarla

Sonbahar ve kış aylarında akut tonsillit vakaları daha sık görülür. Bu bulaşıcı hastalık hızla yayılma eğilimi gösterir. Birincisi, kronik hastalıklar tarafından zayıflamış veya kirli ve tozlu bir ortamda çalışan insanları etkiler. Kalabalık bölgelerde enfeksiyonun “yakalanması” riski artmaktadır.

Evde lacunar angina nasıl tedavi edilir?

Akut tonsillitin en bulaşıcı ve tehlikeli formlarından biri olan doktorlar, yetişkinlerde lacunar anjinası düşünmektedir. Enfeksiyon bademciklerin (lacunae) çukurlarında meydana gelir ve çok sayıda pürülan çökelti oluşturur. Bu rahatsızlığın tedavisini göz ardı etmek, komplikasyonlar şeklinde ciddi sonuçlara yol açabilir. Tehlikeli hastalıkların gelişmesini önlemek için, evde yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi bilmeniz gerekir. Tüm doktorun talimatlarına uyun:

 • katı yatak istirahatı;
 • ev karantinası;
 • rasyonel ve besleyici yiyecekler;
 • bol içme;
 • Reçeteli ilaçların zamanında alınması;
 • Boğazın sık sık durulanması.

Lacunar tonsilliti, yetişkinlerde tedavi - hangi antibiyotikler?

Bu bademcik iltihabı patojenik bakterilerden kaynaklanır. Orofarenkste enflamatuar sürecin başarılı tedavisi için doktorlar antibakteriyel ilaçlar reçete eder. Erişkinlerde lacunar anjinası için hangi antibiyotikler alınır, kaç gün ve ne sıklıkla? Semptomların şiddetinde bir azalmanın ardından ilaçların erken kesilmesi, hastalığın gerilemesine ve hastanın acil yatışına neden olabilir.

Erişkinlerde lacunar anjinada siprofloksasin

Her antibakteriyel preparat, belirli patojenik bakteriler üzerinde kendi etki alanına sahiptir. Farmakolojide, bu ilaçların birkaç grubu vardır. Erişkinlerde lacunar anjina tedavisi antibiyotiklerle birlikte siprofloksasin kullanımını içerir. İkinci jenerasyonun fluorokinolon grubundan gelen bu ilaç, pürülan enfeksiyonla savaşmak için ENT uzmanları tarafından başarıyla kullanılmaktadır.

Siprofloksasin, penisilin grubuna dirençli gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı etkilidir. Eczanelerde, ilaç tablet formunda veya infüzyonlar (intramüsküler ilaç uygulaması) için bir çözelti formunda salınır. Terapi seyrinin süresi bireysel olarak belirlenir, ancak 10 günden fazla olmamalıdır.

Lacunar anjinada seftriakson

Lacunar anjina tedavisinde hangi antibiyotiğin seçildiğini seçen doktorlar, sefalosporin grubunun bir temsilcisi olan Seftriakson'u tercih ederler. İlaç firmaları, bir çözelti hazırlamak için toz içeren cam şişelerde bir dozaj formunda üretirler. Seftriakson intramüsküler enjeksiyonla uygulanır, hızla iltihap kaynağına nüfuz eder, patolojik bakterilerin hücrelerini tahrip eder.

Bu antibiyotik penisilin alerjisi olan kişiler için en iyi seçimdir. Dozaj ve tedavi süreci, her hasta için ayrı ayrı bir uzman tarafından belirlenir:

 • hastalığın şekli;
 • hastalığın seyri;
 • Bu ilaca bakterilerin duyarlılığı.

Lacunar angina - gargara nasıl?

Hastalığın en başından itibaren hafifçe ve sık sık boğazınızı yıkamanız gerekir. Bu, pürülan birikintilerin giderilmesine ve enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olan gerekli ve çok etkili bir prosedürdür. Durulama çözeltisinin evde hazırlanması zor değildir. Eczanede hazır ilaç antiseptikler satın alabilirsiniz. Lacunar boğaz ağrısı için en popüler ilaçlar:

 • furatsilin;
 • Chlorophyllipt;
 • klorheksidin;
 • hidrojen peroksit;
 • Miramistin;
 • Dekasan;
 • oktenisept;
 • potasyum permanganat.

Bu ilaçlar sulu çözeltiler şeklinde kullanılır. Hazır eczacılık ürünlerinin yanı sıra, orofarenks kullanımının durulanması için evde:

 • otlar otlar (papatya, calendula);
 • içme sodası, tuz ve iyot çözeltisi;
 • pancar suyu (acı verici hisleri rahatlatmaya yardımcı olur).

Lacunar Angina yetişkinlerde ne kadar sürer?

Bu, zamanında tanı ve yeterli tedaviye bağlı olan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlı kalmak ve bir doktorun tüm randevularını yerine getirerek, yetişkinlerde lacunar anjin 7-10 gün arasında geçer. Antibiyotik tedavisinin atanması iyileşme sürecini hızlandırır ve ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasını önler. Hastanın durumu kötüleşirse, bu ikincil bir hastalığın gelişimini gösterebilir. Bu durumda ek sınavlar atayın.

Bir yetişkinde sıcaklık olmadan Lacunar angina çok nadirdir. Abse oluşumu ile iltihaplanma süreci her zaman vücut sıcaklığındaki önemli bir artışa eşlik eder. Bu semptomun yokluğu azalmış bağışıklığı veya vücudun ciddi bir tükenmesini gösterir. Bu durumda, hastalık önemli ölçüde gecikebilir ve birkaç hafta sürebilir veya kronik bir formda büyüyebilir.

Erişkinlerde Lacunar angina: Tanı, komplikasyonlar ve tedavi

Belirtileri ve tedavisi aşağıda tartışılacak olan Lacunar angina, bademciklerin lakunalarında pürülan çökellerin oluşumu olan karakteristik bir özellik olan anjinin bir klinik şeklidir.

Hastalığın seyri sırasında bu baskın tüm bademcik yayılır ve benzer belirtileri olan diğer rahatsızlıkların aksine, mukoza zarına zarar vermeden kolayca çıkarılabilir ince pürülan filmler oluşturur.

Pürülan ve kronik lacunar anjina nedenleri

Uygulamada, akut ve kronik lacunar anjina öne çıkmaktadır. İlk bademciklerin dokusunda enfeksiyonun arka planına karşı gelişen, birincil süreç gibi davranır. İkincisi kronik bademcik iltihabının bir sonucudur.

Hastalığın içinde lacunar anjinası çoğu durumda doğada bakteriyeldir. Hastalık, orofarengeal dokuların stafil-streptokok enfeksiyonu ile enfeksiyonu sonucu gelişir. Patojenler hava yoluyla, yiyecekle veya ev içi temasla bulaşabilir.

Virüslerin varlığında çok daha az sıklıkla tarif edilen rahatsızlık oluşur. İkincisi genellikle akut rinitte burun boşluğundan palatine bademciklere düşer.

Pürülan lacunar bademcik iltihabı genellikle, pürülan da sinüzitten kaynaklanır. Gerçek şu ki, maksiller sinüslerin çıkışları nazofarenks içine açılır, bu da pürülan içeriklerin farenksin arka duvarı boyunca boğazdan aşağı akması ve lakunaya girmesiyle oluşur. Lokal bağışıklığın azaltılması ve tonsil mukozasının ülserlerinin varlığı, akut bir enfeksiyöz süreç geliştirir.

Bu patolojinin gelişimi için risk faktörleri arasında, bağışıklığın azaltılmasının ön plana çıkarıldığını söylemeliyim. Bu gibi durumlarda, vücut enfeksiyonlarla baş edemez.

Bu bağlamda, anjina lacunar formunun sıklığı yüksek olan iki insan grubunu ayırt edebiliriz: çocuklar ve ergenler. İlkinde, bağışıklık sistemi yeterince olgun değildir, ikincisinde ise koruyucu güçler hormonal uyumun bir sonucu olarak zayıflamaktadır.

Erişkinlerde Lacunar angina, oral enfeksiyonlar, immünsüpresan ilaçlar, beslenme yetersizlikleri ve vitaminler alımı ile gelişir. Risk faktörleri arasında, tozlu ve kirli tesislerde sık sık yapılan ve ayrıca olumsuz ekoloji koşullarında yaşamak sayılabilir.

Lacunar anjinası belirtileri: plak ve ağrı sendromu

Lacunar anjina tanısı olan hastalarda görülen semptomlar genellikle oldukça belirgindir.

Vücut ısısı 38,5 veya 39 ° C'ye yükselir ve birkaç gün boyunca kalır. Bununla birlikte, hasta kişiyi tüketen günlük günlük dalgalanmalar mümkündür.

Patojenik mikropların güçlü aktivitesi ile bağlantılı olarak, hasta zehirlenme belirtileri geliştirir. Baş ağrısı için uyuşuk, uykulu ve endişeli hisseder, ayrıca iştahsızlık ve genel güçsüzlük ortaya çıkar.

Lacunar angina sarı-beyaz ile plak, bademciklerin lacunae ağızlarında oluşturur. Bazı durumlarda takviye odakları birbiriyle birleşir. Belirtilen yerlerde bu hastalığa sahip hastalarda incelendiğinde, kırmızı ve ödemli mukozanın arka planına karşı karakteristik renk, küçük boyutlu ve düzensiz şeklin farklı oluşumları görülebilir.

Lacunar angina nasıl görünüyor, aşağıdaki fotoğrafı gösterir:

Ağrı sendromu ılımlı olabilir ve hastanın neredeyse hiçbir şeyi yutmayacağı kadar fazla ifade edilebilir. Boğazın yanı sıra, çene eklemlerinde ve kaslarında da ağrı görülür.

Ağrı, aynı zamanda, boyut olarak da artış gösteren submandibular lenf düğümlerinin karakteristiğidir.

Uzun süreli bir hastalık ve herhangi bir tedavinin yokluğu ile, vasküler sistemden anormallik belirtileri, örneğin kalp ritmi bozuklukları veya kan basıncının düşmesi, listelenen semptomlara katılabilir.

Lacunar anjina sonrası tanı ve komplikasyonlar

Lacunar anjina komplikasyonlarına en kısa ve en güvenilir yol bu hastalığın belirtilerini görmezden gelmek, yardım için gecikmiş tedavi ve kendi kendine tedavi girişimleridir.

Fakat tarif edilen rahatsızlığın komplikasyonları ciddi olmaktan çok daha fazladır. Özellikle, lacunar anjin, bademcik iltihabı formlarından biri olan balgam haline dönüştürülebilir. Bu patoloji formu beynin yapılarının pürülan bir lezyonuna yol açabilir.

Enfeksiyöz ajanın solunum yollarının daha derin kısımlarına girmesi durumunda, anjina hastaları pnömoni geliştirir.

Buna ek olarak, lacunar anjinadan sonra, diğer organların lezyonlarının gelişimi mümkündür, bu da nefrit, miyokardit ve romatizma şeklinde kendini gösterir.

Bu tür komplikasyonları önlemek için, sadece bir basit kuralı gözlemlemek yeterli değildir: Zamanında bir doktora gidin ve tedavi için tüm önerilerine uyun.

Yetişkinlerde veya çocuklarda lacunar boğaz ağrısı tedavi edilmeden önce, tanı doğruluğunu belirlemek ve benzer belirtileri olan hastalarda hastalığın varlığını dışlamak için gereklidir.

Bu rahatsızlık, anamnez sonuçları ve hastanın muayene verileri, laboratuvar ve araçsal araştırma yöntemleri ile desteklenir.

Lacunar anjina teşhisi gibi bir hastalıkta nazofarenks ve boğazından alınan smearın bir tank analizini içermesi çok önemlidir. Bu prosedür, patojeni belirlemek ve hastalığı diğer patolojik süreçlerden ayırmaya ve doğru tedaviyi reçete etmeye yardımcı olmak için gereklidir.

Ek olarak, kan ve idrar testlerinin yanı sıra EKG, laringo ve farenoskopi teşhisi.

Lacunar boğaz ağrısı tedavisi: rejim ve fizyoterapi

Bu hastalığın tedavisi, araştırmanın sonuçlarına göre belirlenir. Terapi, bir hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak, inflamasyonu durdurmak, enfeksiyöz bileşeni yenmek ve komplikasyonları önlemek için tasarlanmıştır.

Lacunar angina, aşağıda açıklanan ilaçlarla tedavi edildiği gibi, belli şartlar sağlandığında hastaya işkence yapmaktan çok daha çabuk bitmektedir.

Özellikle, bu hastalıktaki hastayı belirlerken, yatak istirahati atamanız tavsiye edilir. Aynı zamanda dehidratasyonun önlenmesi sıvı alımına dikkat etmelidir. Ve yutkunma sürecini kolaylaştırmak için, bozuk bir biçimde kullanmak daha iyidir.

Hastanın durumunu izlerken, tekrarlanan kan ve idrar testleri yapılmalıdır. Ve harcanan tedaviden sonra bir elektrokardiyogram yapmak gereklidir. Bütün bunlar olası komplikasyonların zamanında tedavisine izin verecektir.

Bu hastalık belirgin lenfadenit gelişirse, hastaya UHF akımları veya mikrodalga tedavisi ile tedavi önerilebilir. Böyle bir fizyoterapi yönteminin böyle bir durumunun kötü olması, ısınmanın lenf düğümleri bölgesinde sıkışması ve kuru kalmasıdır.

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi: antibiyotikler ve diğer ilaçlar

Lacunar anjina tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisi içerir.

Bir antibiyotiğin atanması çok önemli bir tedavi noktasıdır, çünkü yanlış tedavi sert bir sonuca yol açabilir. Bu nedenle, bir ilacın doğru bir şekilde seçilmesi için, tarif edilen hastalığın etken maddesinin, farklı antibakteriyel ajan gruplarına duyarlılığının araştırılması çok önemlidir.

Genellikle, bu rahatsızlığa karşı bir mücadele kompleksi Ampicillin, Cefalexinum, Sumamed ve diğerleri gibi ilaçları içerir.

Lacunar anjinası için herhangi bir antibiyotik en az 7 gün boyunca reçete edilir. Ayrıca, hastanın durumu aşamalı olarak iyileşse bile ilaç alınmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, antibiyotik tedavisi bağırsak çalışmasını bozabilir, bu nedenle, örneğin Lineks gibi, antibakteriyel ilaçların vücudun normal mikroflorası üzerindeki olumsuz etkisini azaltacak şekilde korunmalıdır.

Yukarıda tarif edilen antibiyotiklere ek olarak yetişkinlerde lacunar anjinin tedavisi, özellikle Cotrimoxazole içeren sülfanilamid preparatlarının kullanılmasına izin verir.

Bununla birlikte, bu ilaç grubunun etkinliği o kadar yüksek değildir ve sadece antibakteriyel ilaçlarla tedaviye ek olarak kullanılmalıdır.

Sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıkarıldığında, asetilsalisilik asit vb. Gibi antipiretik ilaçların kullanımı belirtilir.

Antihistaminikler (örneğin, Suprastin) almak bademciklerin ödemini ortadan kaldırarak ve daha iyi yutma ve nefes almanın bir sonucu olarak hastanın genel durumunu hafifletmeye yardımcı olur.

Sıklıkla, bir hastaya lacunar angina doktorlarını nasıl tedavi edeceğine yerel fonların kullanılmasını öneriyor.

Bu bakımdan, sulama Furacillin, Oracet ve diğer antiseptik sıvılarla popülerdir.

Boğazınızı durulamak için limon suyuyla birlikte ılık su, soda veya zayıf borik asit çözeltisi kullanabilirsiniz. Bu, pürülan kaplamayı bademciklerden temizlemeye yardımcı olur. Daha sonra bu amaçlar için kadife çiçeği, adaçayı, papatya veya meşe kabuğu da dahildir.

Lacunar anjinin etkili tedavisi

Lacunar anjinası, bademciklerin lakunalarında lakenin göründüğü, anjinin klinik bir şeklidir. Patoloji geliştikçe, plak bütün bademciği kaplar, birleştirir ve ince pürülan filmler oluşturur. Lacunar angina'nın karakteristik özelliği, bademciklerin mukoza zarına zarar vermeden pürülan filmleri çıkartabilmektir.

Çoğu durumda, catarrhal, foliküler ve lacunar anjin tek bir patolojik sürecin aşamaları olarak davranır. Hastalık birincil anjina (bademciklerin dokularındaki enfeksiyonun arka planına karşı iltihaplanması) veya kronik bademcik iltihabının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Lacunar angina en yaygın belirtileri çocukluk, ergenlik bulunur. Patoloji yetişkinlerde gelişirse, anjinin nedenleri her zaman bademciklere kronik hasarın varlığı ile ilişkilidir. 50 yıl sonra purulent lacunar tonsillit çok nadiren teşhis edilir. Hastalığın zirvesinin görüldüğü dönem Ekim-Şubat'dır.

Patolojinin nedenleri

Lacunar angina palatine, faringeal, lingual, tubal bademciklere zarar verir, ancak parafin bademciklerinde (bezler) daha çok dolu pus lacuna bulunur. Olguların% 90'ına kadar beta-hemolitik streptokoklar (grup A), daha az sıklıkla diğer bakteriler neden olur:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • hemofilik bir çubuk;
 • Klebsiella.

Buna ek olarak, anjina ilk olarak vücudun direncini zayıflatan virüsler (enterovirüsler, adenovirüsler) tarafından meydana gelebilir, bunun sonucu olarak bakteriler bademciklerin mukoza zarına aktif olarak yerleşmeye başlar.

Çocukluk çağında, vakaların% 70'i, streptococcus, staphylococcus'un bazı suşları ile ilk temastan sonra bulunur. Gelecekte, lacunar anjin, lokal bağışıklıktaki herhangi bir düşüşten sonra gelişebilir - aşırı soğutmayla, soğuk yiyecek tüketimi, içecekler, vücudun genel direncini azaltarak, ciddi bir bulaşıcı hastalıktan sonra. Bunun nedeni, bakterilerin vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarında kalmasıdır - nasofarenks, burun sinüsleri, dişler, diş etleri, bademciklere girebilirler.

Lacunar Angina'nın çocuklarda nasıl ilerlediğini bilmek ister misin? O zaman bu makaleyi okumalısın.

Ağrıyı azaltmak istiyorsanız, halk ilaçları ile pürülan boğaz tedavisi ilkelerini ve prensiplerini öğrenin. Ayrıca evde boğaz ağrısı için nasıl tedavi edileceğini öğrenin.

Ayrıca, daha sonraki dönemlerde hamilelik sırasında boğaz ağrısı anne ve gelecekteki bebeğin sağlığı için ciddi bir komplikasyon olabilir.

Genel olarak, bağışıklık sisteminin durumu, lacunar anjina gelişimi için belirleyici faktördür: güçlü bağışıklığın varlığında, patoloji daha az sıklıkla ortaya çıkar ve tedavisi daha hızlı ve daha kolaydır. Bazı sistemik hastalıklara sahip kişilerde, anjinaya yatkınlık daha yüksektir. Hastalığın başlangıcı için risk faktörleri arasında:

 • alerjik durumlar;
 • diabetes mellitus;
 • kan hastalıkları;
 • romatizma;
 • tüberküloz;
 • stres;
 • olumsuz ekoloji;
 • sigara;
 • kronik sinüzit;
 • periodontal hastalık;
 • çürük.

Bazen, lacunar anjininin nedenleri bademciklerin yaralanması ve dokularındaki direkt enfeksiyon ile ilişkilidir, örneğin, bir taş düştüğünde, bir diş parçası FGS'den sonra hasar görür.

Lacunar anjin nasıl bulaşır

Herhangi bir pürülan boğaz ağrısı bulaşıcı bir hastalıktır. Patolojinin sebebi olan enfeksiyonlar, havadaki damlacıklar yoluyla, yiyecekler, kontamine olmuş nesneler, öpücükler, çocuklarda ortak oyuncaklar vasıtasıyla iletilebilir. Kuluçka dönemi boyunca hastalığın hasta ile temas halinde olduğu zaman sağlıklı insanlara da bulaşabileceği, ancak daha sıklıkla viral anjinada ortaya çıktığı bir özelliktir.

Enfeksiyonun güçlü bir bağışıklığa sahip bir kişiye bulaşmasının vakaların% 15'inden fazlasında meydana gelmeyebileceğine dikkat edilmelidir. Çoğunlukla, çocuklar ve zayıflamış insanlar enfekte olur ve lacunar anjinası vakalarının büyük çoğunluğu, kendi patojenik mikroflorasının hipotermi ve diğer risk faktörleri üzerindeki aktivasyonunun sonucudur.

Semptomlar ve hastalığın belirtileri

Anjina inkübasyon süresi 1-3 gündür. Tipik olarak, hastalığın ilk belirtileri ateş ve boğaz ağrısıdır. Vücut sıcaklığındaki artış, pürülan süreçlerin gelişimi ile 39-40 dereceye ulaşabilir, ancak bazı insanlarda sıcaklık, subfebril kalmaktadır. Diğer hastalık belirtileri:

 • titreme;
 • kalpte karıncalanma, taşikardi (her zaman değil);
 • eklemlerde ağrı;
 • baş ağrısı;
 • bol tükürük;
 • boğazda koma hissi;
 • mide bulantısı, kusma (çocuklarda daha yaygın);
 • çene altında lenf düğümlerinde bir artış, boyunda, basıldığında lenf düğümlerinin hassasiyeti;
 • zehirlenme belirtileri (halsizlik, yorgunluk);
 • iştahsızlık;
 • uyku bozuklukları;
 • ödem, bademcikler ve palatine kemerin kızarıklığı;
 • pür lakuna, daha sonra - pürülan plak ile doldurulur - pürülan lekelerin bademcikler üzerinde görünümü.

Vücut sıcaklığındaki dalgalanmalar günde 2-3 dereceye kadar çıkabilir, ancak bazen sıcaklık yükselmesi stabildir ve ateşi azaltmak oldukça zordur.

Lacunar angina semptomlarda hızlı bir artışa neden olur ve sonrasında aynı hızla yok olmasına neden olur. Hastalığın akut fazındaki çocuklarda, semptomlar erişkinlerden daha şiddetlidir ve bazen kramplar ve boğulma onlara eklenir. Eğer lacunar anjininin evde nasıl doğru şekilde tedavi edileceğini biliyorsanız, semptomları 3-4 güne indi ve toplam süre 5-9 gündü. En uzun süren bölgesel lenfadenit 12-20 güne kadardır.

Lacunar anjina komplikasyonları

Enfeksiyon alt solunum yoluna nüfuz ederse, bronşların, akciğerlerin dokularını etkiler. Bu nedenle, hastalığın komplikasyonları arasında sıklıkla antibakteriyel tedavi ile sıkıldığında boğaz ağrısına eşlik eden bronşit ve zatürree bulunur. Patolojinin bir başka olası komplikasyonu beyin hasarı ve ölümünü tehdit eden fibröz anjinadır.

Enfeksiyon hastalığının tehlikeli sonuçları da apse, flegmon, paratonzillit, mediastinit, sepsis olabilir. Pürülan anjinada konjuge hastalıklar, olası komplikasyonlar olan nefrit, miyokardit, romatizmadır.

Lacunar anjin sonrası tam iyileşme sağlamak için, tedavi tamamlandıktan sonra kan ve idrarın genel klinik analizini iki kez geçmek ve ayrıca bir EKG yapmak önerilir. Bu eklem, kalp, böbreklerdeki yukarıdaki komplikasyonları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Patoloji nasıl teşhis edilir?

Genellikle tanı, hastanın muayenesi, hastalığın anamnezinin toplanması temelinde yapılır. Faringoskopi yaparken, doktor bademciklerin keskin hiperemi, şişlik ve farinks dokularının infiltrasyonu ile ilgilidir. Lacunas içinde, bir film formunda gevşek bir kaplamayı birleştirip oluşturabilen sarımsı-beyaz içerikler görselleştirilir. Lacunar angina ile plak, bezlerin ötesine geçmez. Plak kusurlarını giderirken, mukoza görünmez.

Tekrarlayan pürülan anjina ile hastanın kapsamlı ve kapsamlı bir muayenesi zorunludur. Ayrıca, laboratuar araştırmalarının ve difteri ile patolojinin farklılaşmasının zor olduğu durumlarda da gereklidir. Anjina hastasını muayene yöntemleri:

 • genel bir kan testi (ESR'de 30 mm / saate veya daha fazla, lökositoza kadar bir artış dahil olmak üzere önemli değişiklikler kaydedilmiştir);
 • ağızdan bakposev maskesi, lacunae'den;
 • Gerekirse ve anjina komplikasyonları varlığında - EKG, eklem radyografisi, idrar testleri, böbrek ultrasonu, vb.

Etkili tedavi yöntemleri

Pürülan boğaz ağrısı ile, hastanın evde izolasyonu gösterilir. Hastalığın şiddetli seyrinin yanı sıra, küçük bir çocukta hastalığın saptanması, bulaşıcı hastalık bölümünde hastaneye yatış gerektirecektir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar boğaz ağrısı ilaç tedavisi, doktorun görüşmesinden önce veya kliniğe ziyaretten önce başlatılmalıdır. Bu tür önlemleri içerir:

 1. ısınma için boyun bölgesine bandaj uygulaması, ancak ısınma (gazlı bez, pamuk-gazlı bez) için değil;
 2. Bedensel, psikolojik yükler nedeniyle bedenin daha da zayıflamasını önlemek için gerekli olan yatak istirahati sağlamak;
 3. odanın sık havalandırılması, hastanın temiz hava solumasını ve aynı zamanda binaların düzenli olarak ıslak temizlemesini sağlar.

Boğazdaki ağrılar yüzünden, çocuklar genellikle yiyecekleri tamamen reddeder ve sıkı bir yemekte ısrar etmek zorunda değildir: bu durumda, bebek bir kase kefir, bir bardak kefir sunabilir. Anjinda diyet nazik, vitaminli olmalıdır (B grubu vitaminler bakımından zengin, askorbik asit). Yemekler, haşlanmış veya buharla pişirilir, daha sonra öğütülür. Lacunar anjinası ile en iyi yemek çeşitleri - çorbalar, patates püresi, yulaf lapası.

Sütün saf formunda kötüye kullanılması gerekli değildir, çünkü bakterileri bademcikler üzerindeki enfeksiyonun daha fazla çoğalmasına katkıda bulunabilir. Sütün ardından, boğazınızı iyice durulayın. Taze sıkılmış meyve suları, gazsız et suyu, et suyu, meyve içecekleri, bitki çayları ve sadece sıcakta değil sıcakta daha çok sıvı içmelisiniz. Sıvı, dehidrasyon ve zehirlenme fenomenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Anjina için antibiyotikler

Çoğu durumda, lacunar anjin tedavisi evde gerçekleştirilir. Anjin ile hızlı ve tam iyileşme için bir ön koşul antibiyotik kullanımıdır. Kendi kendine ilaç kullanmayın ve rastgele antibiyotik almayın: bu tür bir patojeni ortadan kaldırmak için etkisiz olabilir, bu nedenle tedavi gecikecek ve komplikasyon olasılığı artacaktır.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.
Antibiyotiklerin seyrini kesintiye uğratmadan tedaviyi, evde sonlandırmak gerekir, çünkü enfeksiyon gizli formlara girebilir ve çeşitli hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Genel terapi, pürülan boğaz ağrısının tipine ve şiddetine bağlı olarak 5-10 gün olabilir, ancak 3 gün sonra doktor ilaç tedavisinin etkinliğini değerlendirmeli ve gerekirse başka bir antibiyotik reçete etmelidir. Antibiyotik aldıktan sonra bifido ve lactobacilli, vücut güçlendirmek ve bağırsak mikroflorasını restore etmek için vitaminleri hazırlamak için tavsiye edilir.

Anjina için antipiretikler

Vücut ısısı 38 derecenin üzerine çıktığında, antipiretik ilaçlar alınmalıdır. Lacunar angina ile sıcaklıktan, NSAID grubundan (Nurofen, Nyz, Ibuklin) gelen ilaçlar da, aynı zamanda inflamasyonu ve boğaz ağrısı, baş ağrısını hızla azaltan yararlıdır.
Bu ilaçların süresi Parasetamol, Aspirin'den daha yüksektir ve özellikle yüksek ateşle etkinlik çok daha fazladır. Ancak, NSAİİ'lerin penisilinler ile birlikte alınırken yan etkilerinin geliştirilebileceği unutulmamalıdır, bu nedenle bu ilaç grubunun kendi kendine uygulanması da kabul edilemez. Çocuklara bu müstahzarlar, süspansiyonlar, şuruplar şeklinde verilir ve ayrıca süppozituvar formuna konur. Evde, bu tarihte anjinin etkili tedavisi ile normalize edilmelidir, çünkü sıcaklık en fazla 3-4 gün çalınır.

Antihistaminikler ve anjina

Lacunar anjinası ile antihistaminikler belirtilir. Ancak, randevu alırken dikkate alınması gereken makrolitlerle birlikte alındıklarında kardiyotoksik etkileri olabilir. Cetrin, Zirtek, Zodak, Loratadin, Kloropiramin, Clemastin gibi uyuşturucular bademciklerin ödemini azaltır, farinks, larinksin spazmını önler, nefes almayı artırır. Çocuklarda anjina gelişiminin her zaman gösterildiği gibi antihistaminikler, yanı sıra çeşitli alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilerde.

Lacunar anjinin lokal tedavisi

Yerel terapi, lacunar anjinası için hızlı bir tedavi için ön şarttır. Durulamalar orofarenksin dezenfekte edilmesine, hastalığın semptomlarının azaltılmasına ve ayrıca bademciklerden pürülan çökeltinin yıkanmasına yardımcı olur. Boğazın sulanması ve tabletlerin, pastillerin, pastillerin emilimi boğazın dezenfekte edilmesine yardımcı olur, iyileştirici bileşenleri doğrudan iltihap bölgesine gönderir. Aşağıda, anjina durumunda evde kullanılan en etkili yerel ilaçlar vardır:

 • furakilin, borik asit, sodyum bikarbonat, hidrojen peroksit, manganez çözeltisi ile durulama;
 • soda, tuz, iyot ile su ile durulama;
 • şifalı otlar (papatya, adaçayı) durulama infüzyonları;
 • boğazın deniz suyuyla sulanması;
 • farinksin ilaçlarla birlikte Geksoral, Yoks, Kameton, Inhalipt, Bioparox, Tantum Verde;
 • Tharyngept, Strepsils, Lizobakt, Gramicidin gibi ilaçların emilimi.

Anjinli nebülizatör ilaçları, küçük damlalar üzerine püskürtülerek ve iltihaplanma bölgesine hızlı bir şekilde emilimi nedeniyle etkilidir.

Lacunar anjin için halk ilaçları

Evde, lacunar anjin tedavisinin antibiyotiklerle ve diğer konservatif tedavi yöntemleriyle eş zamanlı kullanımı mümkündür. İyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacak ve belirgin bir semptomatik etkiye sahip olacaktır. Lacunar pürülan boğaz ağrısı için en popüler tarifler:

 1. Tereyağı kaşığı eritin, kitle homojenliği vermek için balın bir tutamını ekleyin. Ajan, ılık bir türde, günde üç kez bir çay kaşığı içinde bir çay kaşığı çözülür.
 2. Bir bardak bal ve bir bardak sıcak su içinde elma sirkesi bir çay kaşığı eritin. Günde dört kez bir çözüm ile gargara.
 3. Pancar suyu sıkın, meyve suyu bir bardak elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin, çare sıcak ve oropharynx bir dakika için durulayın. Prosedürü günde dört kez tekrarlayın.
 4. Bir parça propolis alın, ağzınıza günde üç kez 5 dakika çiğneyin. Ayrıca, talimatlara göre suyla seyreltilmiş bir propolis tentürüyle gargara yapabilirsiniz.
 5. Nebulizatör alkali maden suyuna boşaltın, 10 dakika boyunca inhalasyonu yapın. Boğazda ağrıyı hafifletmek için günde üç kez tekrarlayın.
 6. Bir bardak siyah çay, rendelenmiş zencefil kökü ve bir limon dilimi bir çay kaşığı ekleyin. 20 dakika sonra, ılık çayı iç, sıvıyı ağzına tut.

Boğaz ağrısı cerrahi tedavisi

Eğer lacunar boğaz ağrısı sıklıkla tekrarlanırsa, yarı-cerrahi tedavi endikedir. Boşlukların açığa çıkarılması, bunların irin ve ülseratif apselerden boşaltılması amaçlanmaktadır. Diathermocoagulation ve galvanic caustic lacunae gibi yaygın olarak kullanılan yöntemler, ancak son yıllarda, büyük popülaritesi lazer lakotomotomi ve kriyocerrahi müdahaleler almıştır. Bademciklerin değişmiş bölgelerini buharlaştırmaya veya dondurmaya yardımcı olurlar, böylece anjinin alevlenmesini önlerler. Bu tedavi yöntemleri uygun sonuçlara yol açmazsa, bademcikler (tonsillektomi) kaldırılır.

Lacunar anjina önlenmesi

Pürülan boğaz ağrısı iyileştikten sonra, hasta bir terapist veya çocuk doktorundan bir ay içinde gözlenmelidir. Boğazın yeniden gelişimini önlemek için önlenmesinde ele alınmalıdır:

 • iyi yemek, meyve, sebze ve diğer takviyeli gıdalar hakkında unutma;
 • sertleşmek için;
 • fiziksel olarak aktif olmak;
 • Süper soğutmadan kaçının;
 • dişleri tedavi edin, burnun sağlığını, diş etlerini, vb.
 • ağız boşluğunun hijyenini izlemek;
 • Hasta anginaya başvurmamaya çalış.

Ve sonuç olarak Komarovsky'nin transferini izlemenizi öneririz. Angina nedir ve nasıl düzgün bir şekilde tedavi edilir - bu, Dr. Komarovsky ve Ukrayna Halkı Vladimir Danilets tarafından tartışılan önemli bir konudur.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Lacunar Angina

Lacunar Angina - Akut enflamatuar süreç baskın olarak bademciklerin lacunae yenilgisi ile karakterize edilen ve genel durum, bir boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü bir ihlali ile kendini gösteren bakteriyel etiyolojidir. Fizik muayenede bademcikler genişlemiş, hiperemik ve lakünanın ağzında pürülan eksuda görülür. Bölgesel lenf nodlarının palpasyonu ağrıya işaret ediyordu. Patojeni tanımlamak için, boğazdan gelen smearın bakteriyolojik analizi yapılır. Tedavi akut dönemde yatak istirahatine bağlı kalmak, antibiyotiklerin uygulanması, anti-enflamatuar ilaçlar, antiseptikler ile dolaşma, fizyoterapi sağlar.

Lacunar Angina

Laküner anjina - akut klinik bir şekilde primer bademcik iltihabı, süpüratif enflamatuar proses bademcikler yüzeyine sonraki transfer boşlukları geliştirir, burada. Amerikan Otorinolaringoloji Derneği, "tonsillofarenjit" tanısını kullanır ve lezyonun eş zamanlı olarak farinksin arka duvarını yakaladığını yansıtır. Rusya dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinde "anjin" ve "akut tonsillit" (birincil) terimleri yaygınlaşmıştır. Bu nedenle, patolojik çeşitli enfeksiyonlar (kızıl, difteri, enfeksiyöz mononükleoz gibi) ve kan bozuklukları (lösemi, agranülositoz) için eşlik eden ikinci değişikliklerden sınırlar.

Lacunar anjina nedenleri

streptokok, stafilokok, Haemophilus influenza ve diğer bakteriyel ajanlar - Bu 5 yaşından küçük çocuklarda ana etkenleri ergen ve erişkinlerde (% 80) adenovirüs, Coxsackie virüsleri, kızamık ve kızıl, vardır bir akut bulaşıcı bir hastalıktır. kontakt ev ile ve bademcik bulunmaktadır - Patojen, en azından, solunan hava ile üst solunum yolları girer. bağışıklık savunmasını azaltarak, lenfoid yutak halka oluşumu kendi boşlukları birikimini ve patolojik sürecin gelişimini patojenleri aktive edilir. vücudun savunma azaltılması arka planı, diğer doku ve organlarda (kalp, böbrekler, eklemler) için kan yoluyla streptokokkkov ve diğer bakteriler yayılabilir, yetersiz antibiyotik tedavisi miyokardit, endokardit, artrit, glomerülonefrit, çeşitli komplikasyonlara yol açar.

Lacunar angina belirtileri

Klinik semptomlar, farinks ve lenfoid dokulardaki lokal değişikliklerin, genel iyilik halinin ihlali ile karakterize edilmesi ile karakterize edilir. Hastalık zehirlenme semptomlarının başlangıcı ile akut olarak başlar: titreme, vücut ağrıları, baş ağrısı ile hipertermi. 2-3. Günde boğazda ağrı vardır, bu da yiyecek ve tükürük yutulduğunda daha yoğun hale gelir. Açısal ve servikal lenf nodlarındaki artış nedeniyle, ağzı açıldığında ve kafa döndüğünde ağrı görülür. Onun ağzından hoş olmayan bir koku var, konuşma belirsiz ("burun gölge"). Ağzı inceleyerek, bademciklerin kızarıklık ve şişliklerini, sarımsı beyaz içeriklerin, yüzeyleri pürülan filmlerle kaplayan, hızla bağlanan ayrı adacıklar şeklinde görebilirsiniz.

bilinç kaybı ile ateş, şiddetli baş ağrısı ile kendini göstermektedir daha belirgin zehirlenme, tekrarlanan kusma, senkop eşliğinde Anjin çocuklar, iştah, huzursuz uyku, keyifsizlik, sinirlilik azaldı. Genellikle karın ağrısı, bulantı, ishal, sindirim sistemi ihlalleri belirtileri ortaya çıkardı. boğazında rahatsızlık ilk 1-3 gün boyunca yiyecek ve su yutma ilgili şikayetler eksik olabilir.

komplikasyonlar

Yetersiz tedavi ve bağışıklığın azalması durumunda pürülan inflamasyon, paratonziller veya zag- laz apselerinin ortaya çıkmasına ve aynı zamanda paranazal sinüslere ve orta kulağa yayılmasına neden olabilir. Aynı zamanda, hipertermi devam ederse, boğazda ağrı atıyor, kulağa yayılabiliyor, ağzın açılışı da yiyecek alımında olduğu gibi zorlaşıyor. Tekrarlayan bademcik iltihabı, farinks ve çevre dokulardaki lenfoid dokudaki kronik inflamasyonun gelişmesine yol açar - kronik bademcik iltihabı, ayrıca uzak organ ve dokulara zarar verir: kalp kası, böbrekler, eklemler.

tanılama

Doğru Laküner tonsilit gözlenen klinik belirtiler yorumlamak için ve iltihap ikincil birincil ayırt etmek, değişik uzmanlık doktorlar tarafından dikkatli muayene ihtiyacı: çocuk doktoru, dahiliyeci, kulak burun boğaz, enfeksiyon hastalıkları, romatoloji ve nefroloji. bademcik yüzeyini kaplayan sarımsı irin ve filmin adaların boşlukları işaretlenmiş infiltrasyonu ve bademcik şişmesi, tıkanıklık: boğaz muayenesi karakteristik laküner anjin belirtileri ortaya koymaktadır. Filmleri bir spatula ile çıkarırken, altta yatan dokulara zarar vermeden ve kanamaya neden olmadan, nispeten kolaylıkla hareket ederler.

bakteriyolojik ya da virolojik analizleri vasıtasıyla farinksten yayması içeriğini ve bademcik incelemeli kimliğini tesbit etmek. Klinik kan ve idrar işlemi (kan analizinde lökositoz ve artan eritrosit sedimentasyon oranı) aktivitesi ile belirlenen edildiği ve üriner sistem (lökositler, eritrositler, proteinin idrar nefrit) komplikasyonların varlığı Atanan. Biyokimyasal kan analizi (seviyesi C-reaktif protein değişikliği, antistreptolizin O-romatoid faktörü) sırasında komplikasyon (örneğin romatizma gibi) ortadan kaldırmak için gereklidir. üst solunum yollarının diğer hastalıklar ile gerçekleştirilen laküner angina ayırıcı tanısı, ikincil işlemler bulaşıcı doğası (farinks difteri, kızıl, mononükleoz, ve diğerleri.).

Lacunar anjina tedavisi

Hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uyulması, ciddi olgularda ve komplikasyonların varlığında hastaneye yatırılması gerekmektedir.

 • Etiyopatik tedavi. Bakteriyel etiyoloji için tedavi edici önlemlerin temeli - 8-15 gün boyunca antibakteriyel tedavi, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak, yeterli dozda. Genellikle penisilinler (benzilpenisilin, amoksisilin) ​​ve sefalosporinler ve makrolidler grubundan antibiyotikler kullanılır. Sekonder anjina viral ve fungal etyolojide uygun ilaçlar (asiklovir, flukonazol, vb) kullanılır.
 • Semptomatik araçlar. kardiyovasküler sistemin bozulmuş fonksiyonu, sindirim sistemi, idrar yolları ve sinir sistemi normalize steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (aspirin, ibuprofen, diklofenak), vitaminler, immünomodülatörler ve ilaçlar tarafından atanmıştır.
 • Yerel tedavi. Antiseptiklerin, bitkisel şifalı bitkilerin yerel olarak kullanılan çözümleri. Akut semptomlar düzeldikten sonra, hastaya fizyoterapiye başvurulur.

Lokal komplikasyonların gelişmesiyle (paratonsillar apse), pürülan odak açılarak cerrahi müdahale gereklidir. Romatizmal kardit ve glomerulonefrit için terapötik önlemler, antibakteriyel ajanlar, glukokortikosteroidler ve diğer ilaçlar kullanılarak özel bir hastanede gerçekleştirilir.

Prognoz ve önleme

Ortalama tedavi süresi 8-15 gündür. Bu, tam zamanında iyileşme için yeterli zamanında tedaviyi sağlamak için yeterlidir. Erken ve geç komplikasyonların kabul edilmesi prognozu kötüleştirmekte ve uzun süreli sakatlığa yol açabilmektedir. Ana önleyici tedbirler, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı olan kişilerle temasın kısıtlanması, kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı, binaların havalandırılması, doğru çalışma ve dinlenme şekli, bedenin temperlenmesi, düzenli beden eğitimi ve sportur.

Erişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı: belirtilerin ve tedavinin ayrıntılı bir açıklaması

Lacunar angina - Bademciklerin plak oluşturduğu hastalığın klinik formu.

hastalık belirgin semptomlarla karakterize, ve yeterli tedavi olmadığında komplikasyonlar ve ciddi ek patolojiler gelişebilir.

Lacunar anjin nedir?

Lacunar tonsillit bir esas olarak palatine bademcikler etkilenirken, akut formda akan süpüratif inflamasyon.

Hastalık en çok çocukları etkiler ve yaşla birlikte, bu hastalık formunu geliştirme olasılığı azalır.

Bu tür boğaz ağrısı, diğer türleri gibi havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Lacunar tipi anjin, hem doğrudan insandan insana hem de ev eşyaları yoluyla bulaşabilir.

Kural olarak Hastalığın tedavisi için on gün yeterlidir, ancak ihmal edilmiş veya kronik tedavi şekli daha uzun olabilir.

Lacunar angina'nın ICD 10-J03 için bir kodu vardır.

Fotoğrafta lacunar angina'nın karakteristik belirtilerini görebilirsiniz:

nedenleri

Lacunar Angina Streptococci aktivasyonunun arka planına karşı, daha az sıklıkla - stafilokok.

Bu mikroorganizmalar, ek dış faktörlerin bir sonucu olarak olumsuz bir etkiye sahip olmaya başlayan şartlı patojen mikroflora aittir:

 • hipotermi;
 • azaltılmış bağışıklık;
 • mukoza zarında etkiler;
 • kötü iklim koşulları.

Hastalığın belirtileri

 • ateş;
 • baş ağrısı;
 • iştahsızlık;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • kas ağrıları;
 • boğazın kızarması ve bademcikler;
 • formasyon bademcikler ve lacunae üzerinde pürülan mevduat (Bu nedenle hastalığın adı);
 • artan kalp hızı;
 • submandibular lenf düğümlerinin büyümesi.

tanılama

Hastalık aşağıdaki şekilde teşhis edilir:

 1. Doktor hastanın anamnezini toplar., Hastalığı hastaya transfer etmenin olası yollarını bulmak ve sağlıkla ilgili şikayetleri düzeltmek.
 2. Sonraki gerçekleşir Boğaz ve nazofarenks mukozasının primer dış muayenesi.
 3. Devam ediyor dolaşım sisteminin mikroskopik incelenmesi.
 4. Bir laboratuvar kan testi.

Erişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisinde En az bir hafta boyunca yatak istirahatine uymak önemlidir..

Bu ilaçlar sadece hastanın fizyolojik özelliklerine ve hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak ilgili hekim tarafından reçete edilebilir.

Temelde stafilokoklar ve streptokoklar mücadelede etkili antibiyotikler penisilin, tayin, ancak bu tür ilaçların randevu onlara alerjik reaksiyonlar yokluğunda mümkündür.

Tedavi için ilaçlar

Bu tip en yaygın ilaçlar arasında - amoksisilin, augmentin, amoxiclav, zitrolid, azitroks, sumamed ve diğerleri.

İlk üç gün boyunca, katılan hekim tedavi etkinliğini değerlendirir, pozitif dinamikleri veya eksikliklerini izlemek, Bu dönemde hastanın doktora gitmesi gerekiyor.

Bazen, bu tür ilaçların kullanımı uygun bir etkiye sahip değildir - bu gibi durumlarda, seçilen eylem mekanizmasına benzer, ancak başka bir grup antibiyotikten.

Yüksek sıcaklıkta antipiretik ajanlar reçete edilebilir (parasetamol veya nurofen).

Bu ilaçları almanın maksimum süresi üç gündür, bundan sonra sıcaklık düşmeli ve bu tür ilaçlara olan ihtiyaç artık olmayacaktır.

Evde ek tedavi yöntemleri

Ek olarak antihistaminikler alabilirsiniz, hangi şişkinliğin azaldığı ve solunumun kabul edildiği gibi, yutma sırasında ortaya çıkan ağrı sendromu da ortadan kalkar.

izin antiseptik ile durulama prosedürlerinin performansı - iyotinol, klorofilkil, miramistin, zayıf bir konsantrasyonda potasyum permanganat çözeltisi.

Lacunar angina tedavisi için yerel bir ilaç olarak, Verde Tantum veya Ingalipt kullanabilirsiniz.

İlaç tedavisi ile paralel olarak hastalığın lacunar formunda sık sık durulama yapılır, bu sayede bademcikler ve boğazın mukoza zarından hızlı bir şekilde bademcik çıkarılabilir, pürülan kaplama.

Bunun için aşağıdaki araçlar kullanılır:

 1. Bir bardak sıcak kaynamış su üzerine bir çay kaşığı tuz eklenir.
  Bundan sonra, çözelti iyice karıştırılır ve günde 4-5 defa durulama için kullanılabilir.
 2. Aynı miktarda tuz yerine soda kullanabilirsiniz ve en iyi seçenek soda-tuz çözeltisi.
  Hazırlanması için, bir ürünün bir kaşığı bir bardak suya ilave edilir.
  Böyle bir çözelti ile gargara, günde 3-4 kez fazla olamaz, çünkü bu ajan mukoza boğazını kurutabilir.
 3. Çözümü hazırlamak için ayrıca kullanabilirsiniz propolis, papatya ve şifalı bitkilere dayalı diğer infüzyonlar.

Durulamalar uyanmadan hemen sonra ve yatmadan hemen önce yapılmalıdır.

Yiyecek ve içeceklerin yutulması, etkilenen bademciklere çöken çözeltinin kalıntılarını ortadan kaldırdığı için terapötik bir etkiye sahiptir.

tahminleri

Uygun tedavi ile tahminleri lacunar anjinası gelişmesi durumunda - Her ne kadar hastalık çok sık görülürse de, ciddi komplikasyonlar mümkündür..

Olası komplikasyonlar

Lacunar anjinada boğazı etkileyen inflamatuar süreçler aşağıdaki patolojilerin gelişmesine yol açabilir:

 • lenfadeniti (lenf düğümlerinin şişmesi);
 • larenjitin;
 • orta kulak iltihabı;
 • ateş romatizmal;
 • kalp hastalığı;
 • glomerulonefrit;
 • menenjit;
 • perikardit;
 • pankardit;
 • akut formda piyelonefrit;
 • trombositopenik purpura;
 • hemorajik vaskülit.

Hastalığın önlenmesi

Lacunar angina için önleyici tedbirler ağırlıklı olarak bağışıklığı güçlendirmek için üstlenilen eylemler.

Sokağa çıkmadan önce (özellikle soğuk mevsimde) yeni bir hastalığın ardından burun delikleri oksolin merhem ile yağlamak için arzu edilir, İkincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesini önlemek.

Mümkünse böyle kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışmalısın, sigara içmek ve içmek gibi.

Yılın herhangi bir zamanında vitamin kompleksleri almak için arzu edilir, ve diyette yararlı eser elementler bakımından zengin besinler bulunur.

Yararlı video

Bu videoda, anjin, türleri ve tedavi yöntemleri hakkında her şeyi öğreneceksiniz:

Önleme koşulları altında, lacunar anjini geliştirme riski önemli ölçüde azalır.

ancak Eğer hastalık hala önlenemezse - ilk belirtilerin belirtilerine tedaviye başlamak gerekir.

Aynı zamanda, sadece ilgilenen doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılabilir ve kendi kendine ilaç ve geleneksel tıp - kabul edilemez, çünkü etkisiz ve hatta zararlı olabilirler.

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Çocuk boğaz ağrısı şikayet ediyor mu? Yutması ve boğazının kırmızı olması zor mu? Bunun nedeni anjina veya akut tonsillit olabilir.Bu belirtilere ek olarak, bebeğin genel durumu kötüleşir, zayıflık ortaya çıkar, sıcaklık artar.

Neden mukus boğazda gidiyor ve nasıl kurtulacak?

Boğazda mukus birikmesi, hastaların bir kulak burun boğazına ya da terapistine danışmaları için yaygın bir nedendir. Bu belirti bir sıkıntıdır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.