Loading

Ne yapmalı - bademcikler iltihaplandı: nedenleri, tedavi yöntemleri ve olası komplikasyonlar

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir. Bu durumda, vücudun inflamasyona şiddetli bir reaksiyonu vardır.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri

Bademcik iltihabı olası nedenleri

Bezlerin iltihaplanmasının birçok nedeni vardır. Çoğu zaman bu hastalık şunlardan dolayı meydana gelir:

 • Hipotermi.
 • Enfekte hasta insanlarla veya nesnelerle temas kurun.
 • Nazal veya oral kavitede fokal inflamasyon.
 • Kötü veya zamansız yemek.

Bir hastada pürülan sinüzit varsa, bu çoğu durumda bezlerin iltihaplanmasına yol açar. Tozlaşma veya gaz kirliliği ile karakterize olan zararlı iş veya yaşam koşulları altında, bu hastalık da gelişebilir. Hastalığın yaygın nedeni, bir kişinin düzenli olarak içtiği kaynatılmamış suyla kontamine olur. Vücudun vitamin veya protein içermemesi durumunda, bu genellikle enflamatuar bir sürece yol açar.

Zayıf bağışıklığı olan ve vücuda düşük direnç gösteren kişiler hastalıktan en çok etkilenenlerdir.

Hastalığın nedeni kronik bir formu olan bademcik iltihabı olabilir. Scarlet ateşi, bademcik iltihabı, kızamık, vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkan fokal bir enfeksiyondur. Hastalık geliştiğinde, boğaz ve bezlerin mukoza zarı iltihaplanır. Bir hastada bademcik iltihabı, akut bademcik iltihabı formunun bir sonucu olarak görülebilir. Mikroplara maruz kalma sonucu oluşur: stafilokok, streptokok.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri, bir kişinin yaşam tarzına ve bağışıklık sisteminin çalışma kapasitesine doğrudan bağlı olan birçok kişidir.

semptomlar

Bezlerin iltihaplanması oldukça geniş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Bu hastalığın gelişimi ile, çoğu hasta tüm vücutta ağrı ve genel halsizlik şikayet ediyor. Ayrıca bu dönemde boğaz bölgesinde ağrılı duyular vardır. Çoğu hastada baş ağrısı vardır. Pratik olarak, bezlerin iltihabı olan tüm hastalar vücut ısısında bir artışa sahiptir.

Hastalığın belirtileri, sadece hastanın fiziksel durumuyla değil, aynı zamanda dışsal olarak da ortaya çıkar. Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilirken, bademciklerin rengini değiştirdiğini fark eder. Hastanın enflamatuar bir süreci varsa bademcikler parlak kırmızı olur. Ayrıca, doktor bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış fark ediyor. Bunlar badem taneleri değil, cevizler. Bademcikler gevşeklik ile karakterizedir. Çoğu hasta bademcikler ve damak kolları arasında sikatrisyel skar gelişir.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktorlar hoş olmayan bir putrefaktif koku ile karakterize sarımsı beyaz bir kaplama ve pürülan fişlerin görünümünü teşhis edebilir.

Lenf düğümleri, insan çenesinin altında yer alır, bu da iltihaplanma sürecinin seyri sırasında boyut olarak artar.

Yalnız hasta, kendisine rahatsızlık veren semptomların sadece bir kısmını hissedebilir. Göründüklerinde, hasta mutlaka KBB doktoru görünmelidir.

ilaç

Patolojinin spreyler ve tabletlerle tedavisi

Hastalığın tedavisi doğrudan nedenlerine bağlıdır. Çoğu durumda, rahatsızlığa neden olan sorunun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra iltihabı tedavi edin. Çoğu zaman geleneksel yöntemlerle tedavi için antibiyotikler ve antiviral ilaçlar kullanılır.

Aerosol formunda üretilen antibakteriyel ilaçlar yeterince etkilidir. Bu ilaçlar arasında Ingalipt, Hepilor, Hexaspree, vb. Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi sırasında, hastanın düzenli olarak boğaz için hapları çözmesi gerekir. Doktorlar bu durumda Tharyngept, Strepsils'i kullanmayı tavsiye ediyor.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi durulama olmadan yapılamaz. Çoğu zaman, Klorophyllipt, Furazzilin yardımıyla üretilir.

Hastalık geliştiğinde, hastanın bedeni zayıflar, bu yüzden vitamin almak gerekir.

Hastanın vücudunun bireysel özelliklerine uygun olarak seçilirler. Tedavi sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Bu, ilaçların doğru seçilmesinin gerekli olmasından kaynaklanmaktadır.

Inflamasyon tedavisinde geleneksel tıp

Hastalığın tedavisi için geleneksel tıp konseyleri

İlk defa birçok hasta bademcik iltihabı gibi böyle bir durumla karşılaşır, bu durumda ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Hastalığın üstesinden gelmek çoğu zaman geleneksel tıbbı yardımcı olur.

Halk ilaçları yardımıyla, sadece semptomatolojinin hafifletilmesi değil, aynı zamanda tedavi sürecinin hızlanması:

 • Bezlerin iltihaplanması ile çok fazla sıcak içecek içmelisiniz. Yanıkları önlemek için çok sıcak olmaları gerekmemektedir.
 • İçmek için en iyisi kartopu, köpek gülü, papatya, limondan oluşan çay kullanmaktır.
 • Hasta bademcikler veya püstüller üzerinde amygdala varsa, düzenli olarak durulanması gerekir. Bu amaçla özel antiseptik çözümler kullanılır.
 • Deniz tuzu esaslı bir durulama yardımcısı hazırlamak da mümkündür. Bunu yapmak için bir bardak ılık su alın ve bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyin. Çözelti, tuz çözülene kadar karıştırılır ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Son derece etkili bir ilaç, iyodine dayanan durulama yardımcısıdır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık su almanız, bir tutam kabartma tozu ve deniz tuzu ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Bu ilaç, günde üç kez boğaz yıkamak için kullanılır.
 • İltihaplı bademcikler üzerindeki yüksek etkiye ortak bal vardır. Hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla her gün bir çorba kaşığı yemek gereklidir. İltihap, irin salgınının eşlik etmesi durumunda boğazın durulanması için kullanılan ilaçlara bal eklenir.

Halk ilaçları, bezlerin iltihaplanmasının tedavisinde yüksek bir etkinlik seviyesi ile karakterize edilir. Buna rağmen, geleneksel tıbbı kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Antibiyotik kullanımı

Bezlerin iltihaplanması - antibiyotikler: tipleri ve kullanımları

İnflamatuar sürecin tedavisi antibiyotik yardımı ile yapılmalıdır. Çoğu zaman, bezlerin iltihaplanması ile, pennicinal gruba işaret eden ilaçlar uygulanır.

En yaygın olarak kullanılan:

Bu ilaçlar pennicinal gruba ait olan yarı sentetik antibiyotik kategorisine aittir.

İlaçlar transpeptidazların enzimlerini bloke eder, bunun yeri bakterilerin zarlarıdır.

Hasta tedavi sırasında bu ilaçların girişinde kontrendikedir, onlar Doxocycline, Cefalexin ile değiştirilir. Bu ilaçlar, sistematik kullanım için amaçlanan yarı sentetik antibiyotikler olarak sınıflandırılmaktadır. Protein patojenlerinin sentezini olumsuz etkiledikleri için bakteriyostatik bir etki sağlarlar.

Faydalı video - Angina: nedenleri ve tedavisi.

Komplikasyonların varlığında, hastaya intramüsküler yoldan antibiyotik verilebilir. Tedavi etmek için kullanılan ilaca bakılmaksızın, 7 ile 10 gün arasında olmalıdır.

Olası komplikasyonlar

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra yapılmalıdır. Aksi halde, hastalar komplikasyon yaşayabilir. Çoğu zaman, bu hastalık kalbin ve eklemlerin kötüleşmesini provoke eder. Bazı hastalarda, zamansız tedavi ile böbrek bozukluğu görülür.

Bezlerin iltihabı sürekli olarak çevreleyen dokulara geçerse, o zaman çıkarılması sağlanır. Hastalığın pürülan bir süreci varsa, o zaman kalbe ve akciğerlere geçebilir. Bu durum sadece sağlık için değil, aynı zamanda hastanın ömrü için çok tehlikelidir.

Pürülan bir süreç çevre dokuya geçtiğinde, hastalarda pürülan bir apse görülebilir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça tehlikeli bir hastalıktır, bu sadece hastalarda rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Bu nedenle, sadece bir doktora danıştıktan sonra hastalığın zamanında tedavisinin yapılması gereklidir.

Bezlerin evde tedavisi

Bezler veya bademcikler, vücudun büyük bir koruyucu sisteminin bağışıklık bağlarıdır. Solunan havanın aktığı tüm zararlı ve viral mikroorganizmalar, başta bademcikler olmak üzere ağız boşluğundan ve burnundan geçer - ilk koruyucu bariyer.

Boğazdaki enflamatuar süreçlere daha duyarlı olan çocuklar, yaşlı insanlar ve zayıf bağışıklığı olan inaktif kişilerdir.

İnflamatuar süreçlerin faktörleri ve nedenleri

Belirli koşullar altında: soğuk algınlığı, azaltılmış bağışıklık, genel veya lokal hipotermi, bezler vücudu enfeksiyondan korumak için fonksiyonel çalışma ile baş edemez. Sonra iltihap geliştirir ve pürülan tıkaçlar vardır. Bezler enfeksiyonu boğaza ve solunum organlarına yaymaya başlar.

Sık görülen patojenler stafilokok, streptokok ve pnömokoklardır. İnflamatuar süreçler, farinks ve larinkste palatin bademcikler ve diğer lenfadenoid dokularda görülür: lingual, laringeal ve nazofaringeal tonsiller. Çocukların fetusun iltihaplanma eğilimi vardır, eğer fetusun yatağı sırasında anne anjina ile hastalandıysa ve tamamen tedavi etmediyse. Zararlı meslekler ve duman veya gaz kirlenmesine uzun süre maruz kalmak bademcik hastalığına katkıda bulunan faktörlerdir.

 • gıda ve havadaki damlacıklar,
 • ağız boşluğunda veya farinkste mikroplar,
 • iltihaplı palatine bademcikler,
 • çürük dişler
 • burunda pürülan enfeksiyonlar ve sigortalar,
 • paranazal sinüslerde pürülan eksüda
 • kalitesiz gıda ve protein eksikliği,
 • ham ve soğuk su.

semptomlar

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen iltihaplı bezlerin ortak bir semptomatolojisi vardır.

Boğazda iltihaplanma ortaya çıkar:

 • genel halsizlik,
 • baş ve eklemlerde ağrı ve ağrı,
 • periyodik titreme,
 • yutulduğunda ağrı,
 • Bezlerin kırmızı rengi beyaz plaklarla toplanır,
 • gökyüzü ve bademcikler arasındaki yaralar,
 • ağızdan hoş olmayan bir koku,
 • Submaksiller alanda tümörün, ceviz büyüklüğünü artırarak, ceviz büyüklüğüne
 • boyundaki çene altındaki lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış,
 • ses tellerinin eşitsizliği, ses tonunun azalması ve hırıltı.
 • Kulakta işitme kaybı ve ağrı, işitsel tüpler iltihaplı hale gelirse, çünkü bunlar patolojik sürecin merkez üssüne yakındırlar.

komplikasyonlar

Komplikasyonlar ortaya çıkar, eğer yeterli tedavi yoksa, boğazda gevşek konilerdeki kızarıklık ve tıkanıklık ortadan kalkmaz, hastalık "bacaklara" aktarılır. İstenmeyen belirtiler tipiktir:

 • eklemlerde enflamatuar süreçler: artrit veya romatoid artroz,
 • kalp kasının bozulması,
 • nefrit - böbreklerin bir komplikasyonu,
 • cilt hastalıkları - sedef veya egzama.

tedavi

Evde, özellikle de yaralılarsa bademciklerdeki enflamatuar süreçten çocukların ve yetişkinlerin hızlı bir şekilde kurtulması için hızlandırılmış terapi yapılmalıdır.

Bezlerin tedavisi en basit prosedürle evde başlar - bademcik antiseptik ile yıkamak. Bunlar, lakunlardan gri-beyaz tortuların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur ve virüsün yayılmasını önler. Bu yapılmazsa, bezlerin iltihaplanması, paroksismal öksürük semptomları ve antibiyotikler de dahil olmak üzere karmaşık tedavi ile laringitlere geçecektir.

Mukoza şişmesini azaltın ve ağrı böyle bir iç antiseptik olabilir:

 • tedavi etmek için sodalı bir deniz tuzu çözeltisi - 1 çay kaşığı. 250 ml ılık su için
 • marigold ve papatya, adaçayı ve elecampane karıştırma, bitkisel decoctions. Bu bitkileri ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
 • 5 damla iyot veya sirke (1 yemek kaşığı) ilavesiyle ılık su (1 adet) ve ayrıca sıcak su ve propolis tentesi (1 çorba kaşığı) ile muamele edilir.

Bir propolis tentürü nasıl yapılır: donmuş formda bir kesim propolis rendesi veya kesilmiş - 100 g, alkol% 70 - 100 ml dökün. Bir haftalığına demlensin.

Boğazdaki mantarlar, bir parçayı (5-10 g) propolisin çözülmesinden önce ağzınızda her gün çiğnemeniz halinde çözünecek veya görünmeyecektir. Arıcılık ürününün acı-acı tadı vardır, bu nedenle küçük çocukları ve alerjisi olanları propolis ile tedavi etmek önerilmez.

Çocuklarda bademcikler

Boğaz iltihaplarındaki çocuklar kronikse ve mukozadaki tıkaçlar sık ​​görülürse, aloe suyu ile bal çözeltisi ile tedavi edin. Her gün, çocuğunuzun boğazdaki yerini hızlı bir şekilde yağlamanız gerekir, burada bu çözelti veya karışımla kızarıklık ve tıkaçlar bulunur: deniz tuzu, soda ve 2 hafta boyunca bir kaç damla iyot.

Etkinin elde edilmesi ve evde çocuğun boğazındaki tıkaçların çıkarılması için şunları yapabilirsiniz:

 • köknar, limon veya pembe, sardunya, adaçayı veya okaliptüs esansiyel yağı ile nemlendirilmiş bir tampon ile yağlama,
 • burun gölü (1-3 damla) ve limon (1 damla) yağına gömme - günde 3-4 kez.

Çocuğu hızla tedavi edin, enfekte bademcikler evde furakilin solüsyonu ile yıkanabilir veya yıkanabilir (şırınga) - 250 ml ılık su - 2 tablet furacilin için.

Gargara için herhangi bir şifa çözüm bronş, akciğer ve mide enfeksiyonunu enfekte etmeyecek şekilde yutulamaz.

Evde, çocuk bal ve nane ile çay yapabilir, 1 fincan 1 fincan eklenir. arıcılık ürünlerinin alerjisi olmadığı sürece propolis alkollü tentürü.

Evde bezleri azaltmak için, kanın boğazından gelen sıcaklık ve dikkat dağılmasını azaltmak için yapmanız gerekenler:

 • Ayak tabanları için sıkıştırır: kalın bir bez sirke ilavesiyle soğuk suda nemlendirin ve vücut ısısıyla ısınmadan önce ayaklara takın. Ayakları ve ılık yünlü çorapları silin.
 • Boğaz üzerinde sıkıştırır: ılık su ve alkol (1: 1) veya ısı votkasını karıştırın, dokuyu nemlendirin ve boğazını çocuğa sarın, sonra kağıda yapıştırın ve sıcak bir fularla düzeltin. Tedavi hızlı ve etkilidir.

Çocukların boğazını evde tedavi etmek ve tapaları çıkarmak için aşağıdaki infüzyona ihtiyacınız vardır: altın bıyık 3 parçanın bir karışımını, 2 parça papatya ve okaliptüs yapraklarını marigold çiçeklerle (her biri 1 parça) yapınız. Sonra kaynar su (1/5 ürün) karışımı (1 çorba kaşığı) ile kaynatın. Bir tencerede ve 2 dakika daha kaynatın. Sabah 26 ° C sıcaklıktan başlayan çalılıkları ve gargaraları, sıcaklığı 16-15 ° C'ye düşürerek ayırın.

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar. Çocuklarda, bu belirti yetişkinlerde iki kat daha yaygındır.

İltihaplı bademcikler nasıl ortaya çıkıyor?

bademcikler (bademcikİnsan bağışıklık sisteminin organlarından biridir. Onlar oluşur lenfoid doku ve palatine kemer arasında yer alır. Vücutta, bir çeşit filtre olarak işlev görürler ve onu patojenlerin nüfuzuna karşı korurlar. Böylelikle bademcikler vücuda hava, yiyecek, su ile nüfuz eden bir enfeksiyonu nötralize edebilirler. Ancak bazı durumlarda, vücut zayıflarsa ve dolayısıyla çok sayıda mikroorganizma farinkse girerse, bademcikler işlevlerini etkili bir şekilde yerine getiremez ve iltihaplı hale gelemezler.

Kural olarak, bademciklerdeki iltihaplanma süreci akut olarak başlar. Hasta yutulurken bezlerde belirgin bir ağrıya, genel halsizlik hissine, titreme hissine, eklemlerde bir ağrıya neden olabilir. Bir kişi baş ağrısından endişe duyuyor, vücut ısısı çok hızlı artıyor. Lenf düğümleri, Çene altında bulunanlar, genellikle belirgin bir şekilde arttıkça, artar. Bazen işaretlenmiş farinksin anterior duvarında iltihaplanma olabilir. kısık ses. Bademcikler yüzeyinde görünür beyaz kaplama. Purulent iltihaplı bademcikler gelişmesine tanıklık pürülan boğaz ağrısı. Bu durumda uzman derhal iletişime geçilmelidir.

Bazen sol ya da sağ bezte şiddetli ağrı olur. Bademciklerin iltihaplanma süreçleri neredeyse hiç acı çekmeden geçer. Enfeksiyöz hastalıklarla birlikte, bezlerin çıkarılmasından sonra bir süre ağrı gözlemlenmiştir.

Çocuğun bezleri büyür ve vücut ısısı keskin bir şekilde yükselirse, ebeveynler bu belirtileri gözetimsiz bırakmamalıdır. Bununla birlikte, bir doktora danışmaksızın boğaz ağrısı için mevcut bir ev ilaçlarının kullanımı buna değmez, çünkü durum daha da kötüleşebilir. Uygun tedavinin yokluğunda, bezlerin iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabilir - kâlp kası iltihabı, romatizmal kalp hastalığı, piyelonefrit ve diğerleri.

Foliküler ile boğaz ağrısı Boğazdaki ağrı genellikle kulaklara verdiği kadar belirgindir. Çocuklarda akut dönemde, ishal ve kusma mümkündür.

en bademcikler iltihabı Hastalığın semptomları tek tek ifade edilir. Bazen, bazen keskin ve telaffuz edilir - nispeten bulanık. Bir kişinin çok şişmiş bezleri bakmak bilen Ama eğer (o görüntü genişler Bademciklerin ile fotoğraf düşünmek yeterlidir), ifade inflamasyon çıplak gözle görülebilir. Boğaz ağrısı çok güçlü olmasa bile, belirtileri şiddetini azaltmak için, gargara göre hastalığın tedavi nasıl, her zaman bir doktora danışmalısınız. Tedavinin ana gidişatına paralel olarak uzman, bıldırcınlara halk ilaçlarıyla nasıl davranılacağını ve buna değip değmeyeceğini söyleyecektir.

İltihaplı bademcikler neden?

İltihaplı bezler - bulaşıcı ve alerjik rahatsızlıklar ile ilgili hastalıkların bir işareti. Bu tür hastalıkların gelişiminin ana nedenleri, vücudun enfeksiyonu virüsler veya bakteriler. Enfeksiyöz ajanlar olabilir stafilokoklar, streptokoklar, virüsler, mantar. Mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin etkilerinin bir sonucu olarak bademcikler genişlemiş ve iltihaplanmıştır.

Bademciklerdeki inflamatuar süreçler sıklıkla insanlarda gelişir, dokunulmazlık önemli ölçüde azalır. Enflamasyonun gelişimine katkıda bulunan faktörler, vücudun genel hipotermidir, enfeksiyon taşıyıcıları ile temasa geçer. Kural olarak, enfeksiyon, zaten enfekte olan diğer kişilerin öksürmesi ve hapşırma nedeniyle vücuda girer. Ayrıca bulaşıkları, hijyen ürünlerini paylaşarak enfekte olabilirsiniz. Enfeksiyon kaynağı, kişinin zamanında tedavi edemediği içsel bir enfeksiyon olabilir. Çoğunlukla bademcik iltihabı muzdarip kişilerde görülür diş çürümesi, diş etlerinin inflamatuar süreçleri, kronik sinüzit. Bezler bir süreliğine bu tür bir enfeksiyonun üstesinden gelebilir, ancak, er ya da geç, iltihaplı bir süreç geliştirmeye başlarlar.

Böylece, iltihaplı bademcikler ile ilişkili olabilir bakteri, tekneli tavan, monositik, karatalnoy ve foliküler boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, akut farenjit ile. Bezler ayrıca mantar kökenli bir anjina ile iltihaplı hale gelir. Bu durumda, üzerinde ayrı bir beyaz kaplama görünür.

İltihaplı bademcikler nasıl tedavi edilir?

Nasıl tedavi edilir bir tarafta bezlerin iltihabı veya bilateral inflamasyon, Doktor muayeneyi yaptıktan ve doğru tanı koyduktan sonra söyleyecektir. Kendini tedavi eden insanların bezlerinin iltihaplanmasıyla ilgili fotoğraflar bile hastalığın şiddetini gösterdiğinden, doktorun ziyareti ile geciktirmek olmamalıdır.

Tedavi, hastada bezlerin iltihaplanma semptomlarının ne olduğuna bağlı olup, hangi nedenler enflamatuar sürecin gelişmesine yol açmıştır. Son teşhise bağlı olarak, doktor kapsamlı bir tedavi öngörür ve belirtileri bademcik iltihabı ile ilişkili olan bir hastalık durumunda ne yapılacağını detaylı olarak açıklar. Bazen gerekli laboratuvar testleri, Mantar enfeksiyonu varlığını belirlemek için bir kazıma alınız.

Çocuklar ve bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı için ana tedavi, etkili antibakteriyel tedavi yürütmektir. Boğazın herhangi bir hastalığı ile ne yapmalı ve tedavi etmek, bademcikler zarar görürse tedavi eden doktor karar verir. Her şeyden sonra antibiyotikler yan etkileri vardır ve vücudun savunmalarını zayıflatır. Antibiyotikler, bakteriyel mikrofloranın özelliklerine bağlı olarak reçete edilir. Geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel ajanları sıklıkla atanır. Antibiyotiklerle tedaviye olan duyarlılığı belirlemek için patojenin ekilmesi önerilir.

Kompleks tedavi ayrıca bireysel olarak seçilmiş ilaçlarla semptomatik anti-inflamatuar tedaviyi de içerir. Bir yetişkinde bademcikler nasıl tedavi edilir, hastalığın seyrinin şiddetine bağlıdır. Eğer evde bademcikler tedavi etmek zorundaysanız ve hasta çok yüksek bir vücut ısısına sahipse, doktor ateş düşürücü. Yüksek sıcaklıkta çocuklar bazında ilaç reçete edilir. parasetamol ve ibuprofen. Fakat eğer termometre 38 dereceden fazla göstermiyorsa, antipiretikler kullanmaktan kaçınmak daha iyidir. Bu kural hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

Apseler varsa, bezler şişti ve viral bir enfeksiyonun etkisi nedeniyle iltihaplı hale gelir, tedavi sırasında antiviral tedavi mutlaka kullanılır.

Aerosoller ve emilim için tabletler de kullanılır. Ancak bu ilaçlar doğru kullanılmalıdır: Kullanımlarından sonra, en azından yarım saat kadar yiyecek ve sıvı yemekten kaçınmalısınız. Doktor ayrıca genişletilmiş bademciklerin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini, maksimum pozitif etkiyi elde edecek şekilde ayrıntılı olarak anlatacaktır. Örneğin, bazı durumlarda inhalasyon, Ancak boğazın bazı hastalıkları ile kontrendikedir. Ek bir araç olarak, boğaz için durulama kullanılabilir. Bademcikler üzerindeki trafik sıkışmaları ve baskınlar durumunda, durulamalar yapılır salin soda çözeltisi (Bir çay kaşığı su bir çay kaşığı soda, bir çorba kaşığı tuz ve birkaç damla eklenir iyot). Gargara günde 7-10 kez gerekir.

Fungal angina, antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar almak da gereklidir.

Bademcik iltihabı alerjik reaksiyonlar ile ilişkili ise, tedavi antihistaminleri içermelidir, kalsiyum glukonat.

Hastada nispeten normal hissedilirse, büyük boğazlar yoksa, bezlerin evde tedavisi yapılır. pürülan fişler ve beyaz topaklar. Çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin evde tedavisi, en azından hastanın bademcikler ve yüksek vücut ısısı ile hasta olduğu dönemde yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Yapışmak önemlidir doğru içme rejimi: Gün boyunca çok miktarda sıvı tüketin. Bademcik iltihabının tedavisi, o zaman, bademcikler genişlediğinde, hasta sadece küçük miktarlarda sadece sıcak yiyecek tüketirse daha etkili olacaktır. Kaçınmak için arzu edilir akut, tuz, ekşi yiyecek. Bir hastanın kullandığı her şey kolayca asimile edilmelidir.

Bezlerin halk ilaçları ile muamele edilmesi, infüzyonlar ve bitkisel dekontaminasyon ile durulama ağzının kullanılmasını sağlar (papatya, adaçayı, okaliptüs civanperçemi, nergis Ancak, bir kişi iltihaplı bademciklerin tedavi edilmesiyle ilgilenirse, antibiyotik tedavisi olmadan anjinadan kurtulmanın zor olması nedeniyle, sadece halk ilaçları uygulanmamalıdır.

Bademcik sık sık iltihabı gelen vücut korumak için dahil olmak üzere, bağışıklık güçlendirmek hatırlanacak unutulmamalıdır sertleştirme, Vitamin içeren ürünlerin kullanımı vb.

Tedavi zamanında yapılmazsa, hastalık kronik bir forma girebilir. Bazı durumlarda, başvurmak zorunda cerrahi müdahale ve bademcikler çıkarın. Operasyonun özellikleri ve çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin çıkarılmasının maliyeti, genişletilmiş bademcikler önemli rahatsızlık verenlere ilgi gösterir. Gözlenirse cerrahi müdahale tavsiye edilir. nefes alma ve konuşma zorluğu, uzun bir süre tedaviye rağmen bademcikler ağrıyor ve yutmak acı veriyor. Bademcikler veya adenoidleri çıkardıktan sonra, bir kişi sıklıkla kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabından kurtulur. Ebeveynler bu tür bir müdahalenin uygunluğunu ve çocuklarda bademcikler çıkarılması sonuçları beklenmedik korku sorguladı varsa, doktorunuzla detaylı olarak her şeyi sormak ve zaten ameliyat oldu olanların bezlerinden çıkarılmasından sonra değerlendirmeleri okumalısınız. Uzman, kapsamlı bir incelemeden sonra böyle bir operasyonun yararı hakkında bilgi verecektir. Daha ayrıntılı olarak, tüm ilginç detaylar birçok tıbbi kaynakta açıklanmaktadır. İstenirse, zarar hastalıklı bademcikler yanı nereye Minsk, Voronezh ve diğer bölgelerde bademcikler lazer kaldırma kaldırmak nasıl olduğunu görmek için videoda bezlerinin çıkarılmasını görmek mümkündür.

Amigdala'nın kesilmesi acı verici olduğuna inanmak bir hatadır. Operasyon hem lokal anestezi altında hem de genel anestezi altında yapılabilir. Tıp açısından bakıldığında bu müdahale zor değildir. Bu nedenle, hemen hemen her klinikte Moskova'da bezlerin çıkarılması için ameliyat yapılmaktadır. Kaldırma bedeli tıp kurumunun seçimine bağlıdır. anestezi ve doktorun daha ayrıntılı olarak açıklayacağı diğer faktörler. İşlemden sonra hasta 1-2 gün hastanede kalır, daha sonra evde iyileşme süresini geri getirir. Boğazda birkaç gün ağrı hissedebilir. Şu anda öğütülmüş yiyecekleri yemek arzu edilir.

Ancak, insanlarda bezlerin yokluğunda doğal bir koruyucu bariyerin yok olduğu unutulmamalıdır. Sonuç olarak, bir enfeksiyona yakalanma şansı artar. Bu nedenle, bademcikler bu tür bir işlem için açık göstergeler varsa kaldırılmalıdır.

Bademcik iltihabı: belirtileri, tedavisi

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Bademcikler, solunum yolunun girişinde bulunan küçük lenfoid doku formasyonlarıdır. Onlar bağışıklık sistemine başvururlar, bağışıklık hücrelerini üretirler - lenfositler, makrofajlar, plazositler - ki bu bakterileri işgal eder.

İsmini formdan aldılar - badem fındıklarına benziyorlar ve neredeyse aynı boydalar. Ancak iltihaplı bir durumda bademcikler büyük oranda büyüyebilir.

Önemli! Ana işlevleri solunum yollarının - trakea, bronşlar, akciğerler - enfeksiyonunu önlemek için solunan virüsleri ve bakterileri geciktirmektir. Bu nedenle, bademcik iltihabı bronşit veya zatürree daha sık görülür.

Bademcik iltihabı: belirtileri, tedavisi

Tortillalar gözenekli, içlerinde geniş gözenekler var - lacunas. Burada bakteriler solunan havadan alınırlar ve bağışıklık sistemi tarafından kabul edilirler. Sıklıkla iltihaplanma nedeniyle zayıflayan bademcikler kendilerini temizleyemezler, bu nedenle, pürülan tıkaçlar lakunada birikir. Bunlar, hayati fonksiyonların ürünleri olan irin, ölü hücreler, bakteriler ve virüslerden oluşur. Bu fişler tehlikeli çünkü:

 • Vücudun kalıcı zehirlenmesine neden olur;
 • bademciklerin işlevselliğini azaltmak;
 • bakteri habitatıdır;
 • kötü nefese neden olur;
 • bademcikler üzerindeki yükte hafif bir artış ile iltihap oluşmasına neden olur.

Bademcik iltihabı neden olur:

 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • Candida mantarları;
 • E. coli;
 • chlamydia;
 • anaerobik bakteriler;
 • Nazal sinüslerden bakterilerin bademcikler haline geldiği kronik sinüzit;
 • çürük yakınlarında, arka dişlerde özellikle "yerleşmiş" çürükler;
 • çeşitli virüsler.

Inflamasyon belirtileri

"Yakalamak" için boğaz iltihabı hastanın kabından içtikten sonra enfeksiyon taşıyıcısı ile temas halinde olabilir. Azaltılmış bağışıklığın arka planına karşı, kronik enfeksiyonlar da bademciklere "hareket" edebilir.

 1. Ağrı - sürekli veya yutma, pershenie (ilk aşamada "boğazda gıcırdama" olarak tanımlanabilir).
 2. Tükürüğün zor yutulması.
 3. Viskoz tükürükte artan ayırma.
 4. Sıcaklıkta artış (37.7'den 39'a).
 5. Dil hareket ettiğinde keder.
 6. Zor konuşma
 7. Kulaklarda akut veya ağrıyan ağrı, tıkanıklık hissi.
 8. Burundan deşarj.
 9. Vücut ağrıları, kaslarda ağrı ve eklemler.
 10. Submandibular lenf düğümlerinde artış.

Muayenede, mukozada kızarıklık ve şişlik, bademciklerin şişmesi, geniş açık lakün veya pürülan oluşumlar dikkati çeker. Çoğunlukla hasta sesini kaybeder - güçlü bir şişlik nedeniyle.

Önemli! anjina nadiren grip veya SARS, öksürük gibi hapşırma değilse - enfeksiyon boğazına "sızan" ve trakeit ve farenjit denir yalnızca.

Bademcik iltihabı

Hastalık akut ve kroniktir. Kronik aşamada, tedavi edilmeyen akut enfeksiyon geçer. Her iki hastalık grubunu daha ayrıntılı olarak ele alın.

Bademcik veya akut anjina akut iltihabı

Güçlü bir enfeksiyonla hızla oluşur. Patojenin türüne ve enfeksiyonun türüne bağlı olarak birkaç çeşit vardır:

 1. Catarrhal anjina - Hastalığın en yaygın ve hafif formu. Enfeksiyon sadece bademciklerde bulunur, farengeal duvar hemen hemen rengi değiştirmez. Semptomlar: özellikle yutulduğunda güçlü olan boğaz ağrısı (dinlenme durumunda bile hissetmez), vücuttaki zayıflık ve ağrı, sıcaklıkta hafif bir artış, genel zehirlenme. Uygun tedavi ile, catarrhal tonsillitis birkaç gün içinde tedavi edilebilir. Yeterli lokal antibiyotik uygulaması (durulama, sulama).
 2. lakün - Daha karmaşık bir form. Sıcaklık 39-40 ° C'ye yükselir, hasta yiyecekleri reddeder, ekstremitelerde ağrı şikayet eder ve arkada kalır. Kulakta boğaz ağrısı, muhtemelen işitme bozukluğu. Boşluklarda, beyaz irin birikintileri görülebilir, yakında bademciklerin tüm yüzeyini kaplarlar. Pürülan baskın kolayca temizlenir, ancak hızlı bir şekilde tekrar büyür.
 3. en foliküler Pürülan birikimler-foliküller tonsil mukozasından ortaya çıkar, ancak yüzeye çıkmazlar. Artan dalak, genellikle karın ağrısı, kusma, ishal vardır. Hastalık 5 ila 7 gün sürer.

Anjina foliküler ve catarrhal formlarının karşılaştırılması

Kronik bademcik iltihabı

Bu akut bir sonucu olarak gelişir - zaman kaba bir tedavi, hem de olumsuz faktörlerden birikimi: bağışıklık sisteminin zayıflaması, ağız hijyeni eksikliği, mevcut enfeksiyonlar.

Önemli! Dünya nüfusunun yaklaşık% 15'i kronik bademcik iltihabından muzdariptir. Çoğu zaman nedenleri, genitoüriner sistem dahil sinüzit, çürük, kronik ve tedavi edilmemiş enfeksiyonlardır.

Kronik tonsillit nedir?

Ile karakterize edilir:

 1. Boşluklu lakuna veya içlerinde tıkaç olan gevşek bademcikler, plak varlığı.
 2. Submandibular lenf nodlarının sürekli artışı.
 3. Ağızdan koku.
 4. Subfebril sıcaklığı.
 5. Artan yorgunluk.

Ataklar, yılda 2-3 kez meydana hafif soğuk ya da şiddetli angina şekle sahip olduğu gastrointestinal sistem, böbrekler ve idrar sistemi sinir sistemi karmaşık bozuklukları. Pus bademcikler içinde birikir, sonuçta koruyucu işlevlerini kaybederler.

Kronik bademcik iltihabı tehlikelidir çünkü sıklıkla komplikasyonlara neden olur:

Bademcik iltihabı tedavisi

Viral ve bakteriyel doğanın akut iltihapları farklı şekilde tedavi edilir. Viral bir enfeksiyon durumunda, bağışıklık sisteminin patojenle bağımsız olarak başa çıkabilmesi için koşullar yaratmak gerekir. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 1. Hastaya yeterli dinlenme - yatak istirahati, minimum fiziksel egzersiz, tam uyku sağlayın.
 2. Bol miktarda içecek, özellikle hastalığın ilk saatlerinde. Bitkisel anti-enflamatuar çaylara ek olarak, çok fazla ılık su içmeniz gerekir - viral hücreler tarafından üretilen toksinlerin hızlı bir şekilde yıkanmasına yardımcı olur. Bir gün en az 3 litre sıvı içmelidir.
 3. Ölü viral hücrelerini ve yaşamsal aktivitelerini etkili bir şekilde uzaklaştırmak için, sorbentler (Sorbeks, Maalox, Sorbolyut). Diğer ilaçları aldıktan iki saat önce veya iki saat sonra içmelisiniz.
 4. Antiviral ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar (IRS-19, Broncho-Munal, Levamisol) vücudun savunmalarını hızlı bir şekilde geri kazanmaya yardımcı olacaktır.
 5. Hafif tuzlu su çözeltisi (1/2 çay kaşığı bir bardak ılık suya) ile bir veya iki buçuk saat karıştırın, bitkisel kaynatın.calendula, papatya, okaliptüs) 7-10 gün. Bu durumda antibiyotiklere dayanan farmasötik ürünler etkisizdir.

Tonsillit ve bademcik iltihabı arasındaki farklar

Bademciklerin bakteriyel iltihabı daha yavaş başlar, şu şekilde karakterize edilir: şiddetli boğaz ağrısı, genellikle tek taraflı, beyaz tıkaçların varlığı. Bu durumda, antibiyotikler gereklidir - aksi takdirde iltihap hava yollarının daha derinlerine doğru hareket edecektir.

Video - Angina: işaretler, belirtiler, tedavi

Bakteriyel boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

 1. Antimikrobiyal ilaçlara dayanan durulamalar (Givalex, Angilex, Chlorophyllipt, Furacilin, Miramistin vs. - Bir bardak sıcak kaynamış su üzerine bir çay kaşığı), antibakteriyel özellikleri olan otlar ve aidatlar (Elekasol). Gargara günde 4-5 kez olmalıdır. Durulandıktan sonra, yaklaşık bir saat boyunca yemekten ve içmekten kaçının. Belirtiler ortadan kalktığında durulamaların devam etmesi gerekir. Kurs - en az 10 gün.
 2. Mukus boğazını antibiyotik spreylerle sulamak (Ingalipt, Hexaspree, Bioparox, Tantum Verde) Düzenli aralıklarla günde 3-4 kez. Ondan sonra, bir buçuk saat yememek ya da içmemek. Spreyler tedavinin ilk 5 günü kullanılır. Gırtlak spazmını önlemek için spreyi günde 4 defadan fazla kullanmayın.
 3. Antimikrobiyal bileşenler ile boğaz için yatıştırıcı ve ağrı kesiciler: Faryngosept, Falimint, Trachisan, Neo-Angin. Her ilacın günlük dozu talimatlarda belirtilmiştir. Genellikle 4 tabletten düzenli aralıklarla günde 8'e kadar - her 2 saatte birdir.
 4. antibiyotikler: Penisilin, Ampisilin, türevleri - Amoksisilin, Amoksiklav. Hasta bu maddelere alerjisi varsa, sülfonamidleri kullanın - Sulfalen, Biseptol, Norsulfazol; sefalosporinler - Sefodox, Cefix, Seftriakson; makrolidler Azitromisin, Eritromisin, Macropen. Bir antibiyotik ile tedavi süreci en az 5 gündür. Gerekirse, tedavi süreci 7-10 güne uzatılır. Şiddetli anjinada, ilaç intramüsküler olarak uygulanır. Bu ilaç grubunu almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Yanlış seçilmiş bir antibiyotik, bademciklerin kronik iltihaplanması ve tedavisi için patojenin direncinin oluşmasına yol açar.
 5. Antihistaminikler şişmeyi rahatlatır ve nefes almayı kolaylaştırır: Loratadine, Cetrin, Suprastin - 5 gün boyunca günde 1 tablet.
 6. Antipiretik ve analjezik - Parasetamol, Nimesil, İbuprofen (Bu sadece 12 yaşından büyük hastalarda), koşula bağlı olarak günde 1-2 kez.

Önemli! Akut inflamasyon ile, sıcak içecek içemezsiniz, kompres yapınız ve tüm vücudunuzu ısıntırsınız: bu, vücut ve sistemik enfeksiyon boyunca enfeksiyonun yayılmasına yol açacaktır.

Video - halk ilaçları ile evde anjin tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi

Konservatif tedavi olguların% 75'inde olumlu bir etkiye sahiptir. Ama aylar hatta yıllar alır. Tedavi birkaç aşamadan oluşur:

1. pus lacunae temizleme:

 1. KBB ofiste bademcikler Lavaj çok daha etkili geleneksel durulama daha: sıvı irin ve patojenleri üzerinden yıkanarak boşluklara derin nüfuz eder. Yıkama solüsyonları için Furacilin, Penisilin, Albucida. Yıkama yılda iki kez 10-15 prosedürler ile gerçekleştirilir.
 2. Vakum tedavisi tonsillektomiye bir alternatiftir. Prosedür iki aşamadan oluşur: ilk olarak, pus lakunadan ekstrakte edilir, daha sonra bir antiseptik ile yıkanır. Kaldırma için önerilen bademcikler bile 15 işlemden oluşan bir yol kurtarabilir. Diğer yöntemlerin her zaman mümkün ve güvenli olmadığı durumlarda, prosedür çocuklar ve hamile kadınlar için kullanılabilir. Araştırmaların sonucu olarak, bu tedavi şekli vakaların% 90'ında etkinlik göstermiştir.

Tonsillit vakum tedavisi prosedürü

Önemli! Konservatif tedavi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır. Hastanın ve ailesinin herhangi bir girişim - örneğin, irin sıkma yanlış takılan veya ciddi sonuçlara yol açabilir durulama saf limon suyu kullanın: enfeksiyon ve mukoza derin yanık penetrasyonu.

2. Antibakteriyel tedavi:

 1. Antibiyotik tedavisi. Karmaşık tedavi için, topikal uygulama (antibakteriyel solüsyonlarla yıkama ve lavaj yıkama, akut inflamasyonla aynı preparatlar kullanılır) ve iç uygulama (oral olarak, enjeksiyonlar veya infüzyonlar olarak, genellikle makrolid grubunun antibiyotikleri) kullanılır. Makropen, Azitromisin ve sefalosporin - Seftriakson, Sefodoks). Daha hassas bir antibiyotik seçimi, mukus boğazındaki bir yayma sonucuna dayanan bir doktor tarafından yapılır. Bazen doğrudan antibiyotik enjeksiyonları bademcikler içine reçete edilir. Acıyı azaltmak için antibiyotik, novokain ile birlikte kullanılır. Elbette doktorun takdirine bağlı olarak 5 ila 10 gün sürer.
 2. Ağız boşluğunun hijyeni - çürük tedavisi, diş temizliği, diş eti hastalığının tedavisi.

Tonsillit tedavisi için seftriakson

3. Kalıcı bağışıklığın oluşumu:

 1. Fizyoterapötik prosedürler, doku onarımı ve bademciklerin doğal temizlenme sürecini tetikler, kan dolaşımını iyileştirir. Bademciklerin UV ışınlaması, submaksiller lenf nodlarında UHF uygulanır. Fizyoterapi yılda en az iki kez 10 gün yapılır.
 2. İmmünoterapi. Bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmek vücudun kendi başına bakteriyle savaşmasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Sık uygulanan Imudon, IRS-19. Doz, hastanın yaşına göre seçilir.

Nadir durumlarda cerrahi tedavi gösterilmektedir - bademciklerin dokusu kısmen tahrip olduğunda, tüm organizma için ciddi komplikasyonlar vardır.

Video - halk ilaçları ile bademcik iltihabı tedavi nasıl

Önleyici tedbirler

Kendinizi tamamen enfeksiyondan korumak imkansızdır. Ancak bademciklerin bakterilerin istilasına karşı maksimum direnç göstereceği koşulları yaratabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız var:

 1. Elleri düzenli olarak yıkayın.
 2. Ağız boşluğunun temizliğini ve sağlığını izlemek.
 3. Bağışıklık sistemini koruyun (vitaminler, uygun beslenme, spor ve sertleşme).
 4. Özellikle soğuğa girmeden önce çok soğuk veya sıcak içecek içmeyin.
 5. Zaman zaman, önleyici masaj yapın - sadece başınızı geriye atın ve çeneden göğsüne birkaç vuruş yapın. Bu yöntem özellikle soğukta caddeye çıkmadan önce etkilidir.
 6. Özellikle boyun, baş ve bacaklarda hipotermiden uzak durun.

Makaleyi beğendin mi?
Kaybetmek için kaydet!

Bezlerin iltihabı: geleneksel tıp ile etkili tedavi

Bademciklerin virüs veya bakterilerden etkilendiği bademciklerde meydana gelen iltihaplanma sürecine bademcik iltihabı denir. Lenf dokusu, patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen bir "koruyucu" olarak işlev görür. Patolojik hücrelerin bademciklere uzun süre maruz kalmasının bir sonucu olarak, bezlerin iltihabı oluşur; Tedavi zamanında sağlanmalıdır, aksi takdirde hastalık kronik bir form edinebilir. Daha sonra bademcikler sürekli olarak artacaktır, bu da birkaç kez komplikasyonsuz komplikasyonlarla anjina gelişme riskini artıracaktır.

İnflamatuar süreç neden gelişir?

Yetişkinlerde ve çocuklarda iltihaplı bademcikler eşit olarak olabilir. Genellikle etken işlem pnömatik, streptokoklar ve stafilokok çubukları etkeni olan akut şeklinde meydana gelen solunum yolu enfeksiyonları, başlatır.

Büyümüş bademciklerin tedavi edilmesi kesinlikle gereklidir, çünkü bu, bademcik iltihabı ve kronik bademcik iltihabının karmaşık bir formunun gelişmesinin ana sebebidir.

Hipotermiden dolayı bezler iltihaplı hale gelebilir. Özellikle maruz kalan insanlar nemli ve soğuk mevsimde (kış ve sonbahar).

Enflamatuar sürecin gelişmesinin diğer nedenleri arasında, doktorlar ayırt eder:

 • Vücudun koruyucu işlevinin ihlali ve zayıflamış bağışıklık;
 • vücutta kronik enfeksiyöz süreçler (çürük, stomatit ve diğerleri);
 • nazofarenksin anormal yapısı, solunum ve yutma sisteminin normal işleyişini engeller;
 • vücuda virüs hasarı (Epstein-Barr).

Özellikle hastalık düzenli olarak ortaya çıktığında, bezlerin iltihabının gerçek nedenini belirlemek çok önemlidir. Ana patoloji kaynağını ortadan kaldırmaksızın, tamamen iyileşmek imkansız olacaktır.

Enflamatuar sürecin belirtileri

Bademcik iltihabı ile tedavi çeşitlendirilmelidir. Sadece vücuttaki patolojik süreçleri bastırmak için değil, aynı zamanda bademcik iltihabı belirtilerini durdurmak için de çok önemlidir:

 • yutma ve konuşma ile akut ağrı sendromu;
 • bademciklerin bir veya her iki taraftaki artması ve ağrıları;
 • 40 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • sesin kısalığı veya tam kaybı;
 • bademcikler üzerinde beyazımsı kaplama;
 • depresif ruh hali, zayıflık;
 • kaslarda ağrı, eklemler, kalpte karıncalanma, böbrekler;
 • hipotansiyon.

Çoğu zaman hasta vücutta bir döküntü geliştirir. İnflamasyonlu bademciklerin hemen tedavi edilmesi gerektiğinden ve gecikmiş terapinin bu tür komplikasyonları önleyemediği için, enfeksiyonun vücutta yayılması nedeniyle ortaya çıkar.

Tonsillit komplikasyonları

Evde bezlerin tedavisine özen göstererek, iltihap sürecinin vücuda yayılmaya başladığından emin olmanız gerekir. Aksi takdirde, kendi kendine ilaçlama durumu kötüleştirebilir ve çeşitli komplikasyonları tetikleyebilir:

 • kalp ve eklem dokularında romatoid süreç;
 • kalpte kapak prolapsı oluşumu;
 • böbrek hasarı;
 • boğazda pürülan süreç gelişimi;
 • Orta kulak iltihabı olası işitme kaybı ile;
 • paratonazil apsesi;
 • akut pnömoni;
 • şiddetli alerjiler.

İltihaplı bademcikler durumunda, evde tedavi durdurulmalı ve derhal tıbbi yardım alın:

 • sıcaklık 38 ° C işaretini aştı;
 • bademcikler üzerinde boğazdan dışarı çıkabilen pus oluşur;
 • bademcik şişer ve normal solunum fonksiyonuna müdahale ettiği ölçüde iltihaplı hale gelir;
 • Salgı bezleri iltihaplandı, kusma, nöbetler, kalpte dikiş dikmesiyle sonuçlandı.

Yukarıda tarif edilen semptomlarla, inflamatuvar bademcikler bir doktorun gözetiminde tedavi edilmelidir.

Tonsillit için ev tedavisi

İlaçlara başvurmadan evde bezlerin iltihaplanmasını ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak, self-terapinin komplikasyonlara yol açabileceği unutulmamalıdır, çünkü bademcik iltihabı gelişmesi kardiyovasküler sistemde hasar görme olasılığını ve işlev bozukluğunu arttırmaktadır. En iyi seçenek, hem halk yöntemlerini hem de ilaçları birleştiren kapsamlı bir tedavi olacaktır. İlaçlar sadece doktorunuz tarafından reçete edilenler tarafından kullanılabilir.

Bademcik iltihabı ile durulayın

Boğazın tıkanması sadece iltihaplanmayı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bademcik iltihabının nüksetmesini önleyen bakım tedavisini de sürdürür.

 1. Hafifçe ısıtılmış su 250 ml içinde dikkatlice küçük bir kaşık soda ve tuzu seyreltin. Elde edilen sıvıya 5 damla iyot ekleyin. Durulama günde üç kez yapılmalıdır. Ajan iltihap için iyi çalışır, ancak tiroid bezinin hastalıklarında kontrendikedir. Bazı hastalar kategorik olarak kontrendike olan daha hızlı iyileşme etkisi elde etmek için iyot damla sayısını artırır. İyotun fazlalığı, endokrin sisteminin ihlaline yol açabilir.
 2. 200 ml ılık su ve bir çorba kaşığı limon suyu karıştırın. Prosedür günde en az dört kez yapılır.
 3. Bir litre kaynar su üzerinde 15 gr kuru papatya çiçeği ve 2 yemek kaşığı propolis almalısınız. Bir saat boyunca bir termosda demleme yapın ve her öğünden sonra durulayın. İstenirse, bu çare bal eklenebilir, bu da boğazda terlemeyi kaldıracaktır.
 4. Papatya çiçeği, çam tomurcukları, ip ve menekşe rengi bir yemek kaşığı, karıştırın ve 1 litre kaynar su dökün. Üç saat boyunca ısrar edin ve süzün, sonra iki saatte bir durulayın.
 5. 200 ml ılık suda bir çay kaşığı deniz tuzu çözün. Rutin rutinleri saat başı tutar.
 6. Bademcikleri iğnelerle etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bunu yapmak için, 40 g'lık bir hacimde alınmalı ve 250 ml sıcak suya dökülmelidir. Soğutmadan sonra, her 3-4 saatte bir durulayın. Bu ilaç yetişkinler için uygundur, çünkü çocuklarda iğnelerle bezlerin iltihaplanmasını tedavi etmek mümkün değildir.
 7. 250 ml sıcak su ile ezilmiş kuru nar cildinize bir çay kaşığı dökün ve tamamen soğuyana kadar ısrar edin. Durulama iki saatte bir yapılır.
 8. Bıldırcınların iltihaplanmasını, kimyacının papatyasıyla infüzyonla tedavi etmek oldukça kolay ve etkilidir. Bir bardak su bir çay kaşığı kuru ot gerektirir. Papatyayı kaynar suya dökün ve 5 dakika kaynatın, daha sonra serinleyin, süzün ve her yemekten sonra gargara yapın. Böylesine basit bir araç, tedavide iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar: boğazlar, prosedürlerden 2-3 gün sonra zarar görmeyi keser ve iltihaplanma çabucak yanmaya başlar.
 9. Kekik ve adaçayı da etkilidir. Herhangi bir otun bir çorba kaşığı bir saat boyunca 250 ml kaynar su içinde demlenir. Her saat durulayın.
 10. Propolis'in 20 damla alkol tentürünü 100 ml ılık suya ekleyin ve her 5 saatte bir boğazınızı yıkayın. Bu ilaçla tonsilliti tedavi etmeden önce, arıcılık ürününe karşı alerjisi olmadığından emin olmak gerekir.

İltihaplı bademcikler için diğer etkili tedaviler

Tabii ki, boğaz hastalıkları ile bademcikler zarar gördüğünde tam olarak ne yapacağını ve iltihabı tedavi etmenin en etkili olduğunu söyleyecek bir doktora danışmak en iyisidir. Ancak her zaman bir uzmanı ziyaret etmek için bir fırsat yoktur, bu yüzden zaman kaybetmezsiniz, ancak popüler yöntemlerle bile tedaviye hemen geçmeniz gerekir.

İlk olarak, düzenli sıcak içecek hakkında unutma. Çok sıcak içecekler içmeyin, bademciklerin tedavisi oda sıcaklığında veya biraz ılık olarak gerekli olduğundan. Kaynar su, zaten iltihaplı bademcikler yakabilir. Düzenli olarak içilmesi için ideal olan bal, ahududu, köpek gülü, papatya veya limon içeren zayıf siyah bir çaydır.

İkincisi, durulamayı unutmamalıyız çünkü bademcik iltihabına karşı mücadelede en etkili yol budur. Prosedürler için, her gün alternatif olarak birkaç araç kullanılabilir.

Karmaşık tedavide, ağızdan veya dışarıdan alınan araçlar gereksiz olacaktır.

 1. Taze sıkılmış aloe suyu ve bal 1: 3 oranında karıştırılır. Bileşenler, muntazam bir bileşim elde edilene kadar karıştırılır, daha sonra, ajan günde üç kez bademcikler ile yağlanır. İlaç kronik bademcik iltihabında çok etkilidir. Tedavi süresi en az yarım ay olmalıdır.
 2. Sadece halk şifacıları değil, aynı zamanda tıbbi uzmanlar evde bademciklerin peteklerle tedavi edilmesini önermektedir. Ürün mutlaka taze olmalıdır, aksi takdirde pozitif bir etki elde etmek mümkün olmayacaktır. Günde en az 15 dakika boyunca bademcik iltihabını çiğnemelisiniz. Prosedürün optimal süresi 30 dakikadır.
 3. Kuru yonca bir çorba kaşığı 250 ml su içine dökülür ve birkaç saat beklemeye bırakılır. İlaç günde iki kez 50 ml eşit aralıklarla kullanılır. Tedavi süresi 5 gündür.
 4. 100 gram st. John'un rüzgarı 0.5 litre alkol içine dökülür, koyulaştırılır ve iki hafta boyunca soğutulur. Hazırlıktan sonra, ilaçları günde bir kez 40 damla almanız ve bir bardak su ile seyreltmeniz gerekir.
 5. Ahududu hastalığın iltihap ve semptomlarını hafifletir, sıcaklığı düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.. Çay bazında günde en az üç kez içmek tavsiye edilir. Bunu yapmak için, bir bardak kaynar su için 20 gr çilek gerekir.
 6. Yaban turpu temelli inhalasyon iltihabında etkilidir. Suya 20 g kök konur, kaynatılır ve 10-15 dakika boyunca buharla yıkanır.
 7. Kekik ile inhalasyon yapabilirsiniz. Kaynamış suya 15 litre konan 15 gram kuru ot alacaktır, 20 dakika kaynatın ve kaynatın.

Bademcik iltihabı tedavisinde ev ilaçları ile karmaşık bir şey yoktur. En önemli şey terapiyi zaman içinde başlatmak ve terapötik bir etki sağlamak için prosedürleri düzenli olarak yürütmektir.

Kişisel hijyeni gözlemlemek de önemlidir: ellerinizi iyice yıkayın, temiz havlular kullanın, çünkü bakteriler genellikle temel hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle vücuda dışarıdan girer.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina anjinezi

Bademcik iltihabı, streptokok veya diğer enfeksiyonlarla insan enfeksiyonu sonucu oluşur. Angina son derece tatsız semptomlara sahiptir - ateş, şiddetli boğaz ağrısı ve şişmesidir. Anestezikler hastanın durumunu rahatlatmaya yardımcı olur.

Hamilelikte Chlorophyllipt kullanımı için talimatlar

Chlorophyllipt (Clorophylliptum) - popüler bir antiseptik bitki kökenli - uzun soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, yaralar, yanıklar, serviks erozyonuna tedavisi için bir cankurtaran oldu.