Loading

Angina: iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Muhtemelen, her insan bezlerin iltihabı sorunuyla karşı karşıya kaldı. Daha önce, doktorlar sadece tek bir çıkış yolu buldular. Modern tıp ve halk yöntemleri, ameliyat olmaksızın ağrı ve yangıyı hafifletebilir. Hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için, iltihaplı bademciklerin nasıl tedavi edileceğini bilmelisiniz.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri ve semptomları

Bezler - boğaz ağrısı belirtisi!

Bezlerin iltihaplanması çeşitli nedenlere neden olabilir. Ancak bunların hepsi tonsil mukozayı etkileyen bulaşıcı mikroorganizmalar ile ilişkilidir. En sık görülen neden bakteriyel anjinadır. Teşhisi doğrulamak için, sadece bir kan testinin sonucu olarak anjini kesin olarak kurmak mümkün olduğundan, bir tıbbi kurumla temasa geçmek önemlidir.

Çocuklarda, çoğu zaman sözde herpetik anjin vardır. Havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Angina yumuşak dokulardaki inflamatuar sürecin sebebidir. Aynı zamanda, bezlerin yüzeyinde beyaz veya bej-sarı renk tonu oluşur.

Pürülan bademcik iltihabı durumunda, iltihaplanmayı da tetikleyen bademciklerin eksilmeleri görülür.

Kural olarak, çocukluktan tüm insanlar bakteri ve mikroplara karşı bağışıklık oluşur. Aynı zamanda vücut bağışıklık sistemi zayıflar anda mikro organizmaların (stafilokok veya streptokok) çok sayıda ve kişiye alırsa Ama onlar iltihabı, ağrı ve çeşitli hastalıkların oluşumuna yol, solunum sistemi mukozası üzerinde yatırılır ve hızla çoğalmaya başlarlar.

Bezlerin iltihaplanması için bir sonraki sebep, larinksin kanseridir. Bu hastalık, malign bir tümörün oluşmasından kaynaklanır. Dört aşama ile temsil edilir. Birinci ve ikinci semptomlarda hemen hemen hiç yoktur, fakat gelişim sürecinde ses batmaya başlar, bademcik iltihaplı ve iltihaplıdır. Bu durumda, tıbbi bakım gereklidir, çünkü kanserde evde iltihaplı bademciklerin tedavisi neredeyse imkansızdır.

Tıbbi tedavi ve antibiyotikler

Boğaz için sprey - uygun ve etkili!

Bezlerin iltihaplanması esas olarak bulaşıcı hastalıklardan kaynaklandığından, uygun tedavi yöntemini seçmek gerekir.

Çoğu zaman, bunlar birkaç gün içinde enflamasyonun nedenini ortadan kaldıracak antibakteriyel ilaçlar - streptokoklar veya stafilokoklardır. Her ne kadar antibiyotikler ve bazı yan etkilere sahip olsalar da sadece virüsleri tamamen yok ederler. Antibiyotik alımı kesinlikle doktor reçetesine göre yapılmalıdır. Bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı en az beş gün boyunca bir antibiyotik içtiğinde.

En yaygın antibakteriyel ajanlar:

 • Amoksiklav, aktif bileşen içerir - amoksisilin. Bu ilaç, enfeksiyöz bakterilerin odaklarını tahrip etmeyi amaçlayan geniş bir etki spektrumu. 7-10 gün sürecek.
 • Amoksisilin, Augmentin - geniş bir etki spektrumu olan bakterisidal tabletler. Tedavinin seyri, bir uzmanın gözetiminde 12 güne kadardır, çünkü bu ilacın birçok yan etkisi vardır.
 • Wilpfaren tablet şeklinde mevcuttur. Ana bileşen, eylemi bakterileri öldüren josamisin'dir.

Tabletlere ek olarak, özellikle boğaz ağrısı için tasarlanmış spreyleri kullanabilirsiniz. Bunlar topikal kullanım için antibiyotiklerdir:

Ayrıca antibiyotik eylemi olmayan birçok ilaç vardır. Bunlar, enflamatuar sürecin çıkarılmasını, nefes almayı ve yutmayı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır:

Bademcikler alanında enflamatuar süreçte antibiyotik kullanmak ya da basit antiseptik preparatları yönetmek mümkün olsa da, uzman sadece bir boğazın durumuna ve analiz sonuçlarına bağlı olarak kurulabilir.

Boğaz durulama

Boğazın yıkanması prosedürü doğru yapılmalıdır!

Tabletlerin kullanımı için mükemmel bir ek, gargara olacak. Bu prosedür, tahriş olmuş bezleri yatıştırmaya, iltihabı, şişmeyi ve bunlardan kaynaklanan ağrıyı gidermeye yardımcı olur.

Durulama için, eczaneden satın alınan formülasyonları kullanabilir veya kendiniz pişirebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir şey de, zaten tahriş olan boğazın zarar görmemesi için çok fazla sıcak bir çözüm kullanamayacağınızdır.

Bademcikleri durulamak için en etkili "konuşmacılar":

 1. 250 ml için. su 5 gram (1 çay kaşığı) ve üç damla iyot için tuz ve soda almalıdır. Hepsi iyice karıştırın ve günde 8 kez kadar gargara. Bu yöntemin kontrendikasyonları yoktur. Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için olabilir.
 2. Hidrojen peroksit. Bir bardak ılık su üzerinde bir kaşık peroksidi sulandırmanız ve sonuçta oluşan bileşimle gargara yapmanız gerekir. Dezenfekte edici ve iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 3. Bir eczanede satın alınan klorofililpt, hastalığın nedenine bakılmaksızın, bezlerin iltihaplanması için mükemmel bir ilaçtır. Boğazlarını durulamadılar, ama "sil". Bir çubuk (kalem) gazlı bez veya bir parça temiz pamuklu kumaş üzerine sarmak ve iltihaplı bezleri silmek gerekir. İlacın yağlı tabanı, inflamasyonun odağına derinlemesine nüfuz etmeyi ve doğrudan orada hareket etmeyi mümkün kılar.
 4. Bitkilerin süsleri. Şifalı bitkiler gargara için mükemmeldir. Sekans, calendula, papatya, adaçayı - bunlar yatıştırıcı, antiseptik, anti-enflamatuar, analjezik ve rejenere edici özelliklere sahip olanlardır.

Gün boyunca, boğazın durulanması için araçların değiştirilmesi gereklidir. Böylece, ağrı sendromu 2-3 gün içinde düzelir. Karmaşık bir tedavi olduğunu ve durulamanın yanı sıra, hastalığı tetikleyen mikropları öldürmek önemlidir.

soluk alma

Soluma nebulizörü - anjinin tedavisi için modern bir yöntem

Soluma, kendini çeşitli hastalıklara karşı etkili bir yöntem olarak ortaya koymuştur. Aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • hastalığın süresini önemli ölçüde azaltır
 • % 80 komplikasyon riskini azaltır
 • hastalığın semptomlarını giderir - iltihap, boğaz ağrısı, nefes almayı kolaylaştırır
 • bronşlarda mukusu inceler ve iyileşme sürecini hızlandırır

Solunduğunda, yararlı maddeler içeren buharlar, antibakteriyel etkiye sahip oldukları için doğrudan enflamatuar odağa nüfuz ederler: patojenik mikroorganizmaları yok ederler, çoğalmasına izin vermezler.

Soluma, zarar vermemek için gözlemlemek için önemli olan bir dizi kontraendikasyona ve önlemlere sahiptir:

 1. Yüksek vücut ısısında, inhalasyon cihazı kullanmak kesinlikle yasaktır.
 2. akut bademcik iltihabı
 3. Sık sık burun kanaması ile bir inhaler kullanımı ile son derece hassas olması gereklidir.
 4. Hamilelik sırasında termal prosedürler yasaktır

Ek olarak, inhalasyon cihazına dökülen bileşenlere alerjik reaksiyon olmadığından emin olunması önemlidir.

Evde boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Prosedür için özel bir cihaz kullanabilirsiniz - bir nebulizer veya inhaler. Bu değilse - sıcak havayı soluman gereken buharın üstünde düzenli bir tava kullanabilirsiniz.

Bir nebülizer kullanırken, ilaç kullanabilirsiniz:

 • maden suyu "Essentuki" veya tuzlu su. Çiftleri şişlikleri çıkarır ve yumuşak dokuları hücre içi süreçleri geri kazandıran vitaminler ve mineraller ile doldurur ve kısa sürede ağrı hislerini ortadan kaldırır.
 • Kalendula, sophora veya okaliptüs alkol tentürü - antiseptik ve anti-inflamatuar etkisi var
 • Miramistin güçlü bir antiseptik ilaçtır. Yetişkinler için saf formda kullanılabilir veya 12 yaşından küçük çocuklar için serum fizyolojik ile 1/1 oranında seyreltilebilir.
 • Furacilin - dezenfekte edici bir etkiye sahiptir, mikrop odaklarını ortadan kaldırır ve şişkinliği giderir.

Solunum cihazını kullanmak için, kendiniz çözüm veya kod çözme hazırlayabilirsiniz:

 • 500 ml su için iki kaşık propolis tentürü ekleyin. Bu yöntem iltihap, şişme ve dezenfektan ve iyileştirici etkiye sahiptir.
 • marigold, papatya ve adaçanın çiçekleri kaynar su ile dökülür ve 10 dakika boyunca infüze edilir. Bu çorba, iyileşmeyi amaçlayan çok çeşitli eylemlere sahiptir. İnhaler günde 4 defaya kadar kullanılmalıdır.

Geleneksel Tıp Yöntemleri

Çay mantarı boğaz ağrısı için etkili bir halk ilaçtır.

Tıbbi tedaviye ek olarak halk yöntemlerini de kullanabilirsiniz. Bezlerin iltihaplanmasını rahatlatmak için birçok kanıtlanmış ve etkili yöntem vardır:

 1. Boğazınızı yıkamak için sarımsak infüzyonu yapmanız gerekir: 200 gram sıkmak için bir bardak kaynar su. sarımsak ve 10 saat boyunca demlenmeye bırakın. Kullanmadan önce zorlanma ve ön ısıtma
 2. bir çay mantarı. Haftada bir infüzyon, her bir buçuk ila iki saat arasında ılık alınmalıdır. Bademciklerin şişmesi azaldığı için dezenfekte edici bir etki gösterir.
 3. Bal tereyağı ile karıştırılmalı ve günde üç kez bir çay kaşığı alınmalıdır. Bu yöntem boğazı yumuşatır, bezlerdeki ağrıyı giderir ve yutma ve nefes almayı kolaylaştırır.

Anjin, ODS, bademcik iltihabı ve bezlerin iltihaplanmasına neden olan diğer bulaşıcı hastalıklar ile çok fazla içmeniz gerekir. Çaylar, sadece sıcak değil, meyveli içecekler, otlar veya meyveler suyu, ballı ılık süt olabilir. Bir kaynatma olarak kullanabilirsiniz: papatya, calendula, adaçayı, köpek gül, muz, bal, propolis, aloe. Esas olan, ihtiyati tedbirleri gözlemlemek ve bireysel hoşgörüsüzlüğü hesaba katmaktır. Örneğin, bal, birçok hastalıktan iyileştirici bir bileşendir, ama aynı zamanda güçlü bir alerjendir.

Bir bademcik iltihabı tedavi etmek için

Kronik tonsillit seyrinin alevlenmesine angina denir. Sürecin yerelleştirilmesiyle, tek taraflı ve iki taraflıdır. Tek taraflı bir işlemde, bir tonsillit iltihaplanırken, bilateral işlemde palatine bademcikler etkilenir. Forma, kursa ve patojene bağlı olarak, farklı terapiler reçete edilir. Bu nedenle, hastalığın ilk belirtilerinde, ayırıcı tanı koyabilecek ve iltihaplı bademciklerin nasıl ve nasıl tedavi edileceğini açıklayan bir uzmana danışmak çok önemlidir.

Makalenin içeriği

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan olumsuz faktörler:

 • vücudun hipotermisi;
 • bezler yaralanmalardan ve farenks yanıklar iltihaplı olabilir;
 • KBB organlarında bulaşıcı süreçler;
 • bağışıklığı azaltan kronik patolojiler;
 • vitamin ve mineral eksikliği;
 • alerjenlerle uzun süreli temas;
 • vücut lenfatikinin rahatsız olduğu hastalıklar;
 • Kötü alışkanlıklar varsa bademcikler iltihaplı olabilir: sigara içmek, alkol içmek.

Bakteriler, virüsler, mantarlar, bacillus (difteri, Escherichia, fuziform), spirochete, helmintler, mikoplazmalar: bademcik iltihabı neden olan ajan geniş bir mikroorganizma alanıdır. Bakteriyel anjina, sıklıkla beta-hemolitik streptokok tarafından kaynaklanır. Hastalığın bakteriyel etiyolojisi virüsden daha az yaygındır (çocukların% 30'una kadar, yetişkinlerin% 15'ine kadar).

Angina aşırı derecede bulaşıcıdır. Hasta, inkübasyon döneminin başlangıcından şiddetli semptomların azaltılmasına kadar bulaşıcıdır.

tanılama

Orofarenks kavitesinin görsel muayenesi anjinada çok bilgilendiricidir. Ancak tanıda ana şey, hastalığın etken maddesini tanımlamaktır, çünkü bu tedaviye bağlı olacaktır. Patojenin tipi, bir swabın boğazdan ekilmesiyle belirlenir. Laboratuar yöntemi 1-3 gün sürer, ancak akut tonsillit ile tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak gerekir. Halen, doktorun mikroorganizma tipini doğrudan resepsiyonda 10 dakika içinde tanımladığı hızlı testler bulunmaktadır. Ek muayenelerden genel olarak idrar ve kan analizi yapılır. Ayırıcı tanı için balgam analizi ve manyetik rezonans görüntüleme gerekebilir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Uygun tedaviye ek olarak, yatak, içme ve diyet rejimleri, olumlu bir sonuç için büyük önem taşımaktadır. Şiddetli komplikasyonlar gelişebileceğinden, boğaz ağrısını tolere edemezsiniz. Yatak istirahatı, hastalığın başlangıcından şiddetli semptomların azaltılmasına kadar izlenmelidir. Viral etiyolojiyle, uygun tedavi öneriliyorsa, semptomatoloji 1-3 gün boyunca azalır. Bakteriyel bir etyolojide, ifade edilen klinik tablo 5-14 gün arasında gözlemlenebilir.

Akut dönem süresi, bağışıklığın durumuna ve tedavinin doğruluğuna bağlıdır.

Hastalık döneminde sert, sıcak, soğuk, agresif yiyecekler kullanılmaz. Yemekler taze hazırlanmış, sıcak olmalıdır. Zor sindirilebilir yiyecekler yemeyin: et, yağ, sosis, yağlı balık, kekler, tatlılar. Vücut, bu tür ürünleri sindirmek için çok fazla enerji harcar, ki bu da özellikle akut fazda yeterli değildir. Taze sıkılmış meyve suları, özellikle narenciye içmek tavsiye edilmez, mukus pharynx için agresiftir. Su ile ikiye ayrılabilirler. Sen bal ve limon, zayıf et suyu, az yağlı süt ve süt ürünleri, asitsiz meyve suları, jöle, sıvı yoğurt sıcak çay içmek gerekir.

Eğer bademcikler bakteriyel enfeksiyon nedeniyle iltihaplanırsa, o zaman tedavinin temeli antibakteriyel tedavidir. Hastanın vücudunun belirli bir antibiyotik grubuna olan duyarlılığına bağlı olarak geniş bir etki spektrumunu atayın.

Viral enfeksiyon ile antibiyotik kullanımı pratik değildir. Ayrıca antibiyotikler önleme amaçlı kullanılamaz.

Semptomatik tedavi

Semptomları hafifletmek için, bu tür ilaçlar reçete edilir:

 • anestezikler: kombine steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar kullanılır: Nise, indometasin, naproksen, serebrex. Bu ilaçlar yüksek analjezik bir etkiye sahiptir, ancak hepsinin ciddi yan etkileri vardır (vakaların% 25'inde), bu nedenle, onların bağımsız alımı tamamen dışlanmıştır;
 • antihistamin: cetrin, diazolin, suprastin, tavegil. Cetrin, ilk kuşak antihistaminik ilaçlardan farklı olarak kolayca tolere edilen ve uyuşukluğa neden olmayan yeni nesil bir ilaçtır;
 • ateş düşürücü: Bu kategorideki en güvenli ilaç, ek bir anti-enflamatuar etkiye sahip olmadığı için parasetamoldür. Karaciğer hastalığı olan kişiler, parasetamolde kontrendike olan hastaların tek kategorisidir.

Uzun süreli asetilsalisilik asit kullanımı kanamaya neden olabilir.

Nimesulid etkili bir antipiretik ve anestetik ilaçtır, ancak sindirim sistemi hastalıkları olan kişilere dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

Analgin ve ibuprofenin kombine preparatları pratikte kısa süreli kullanım sırasında yan etkilere neden olmaz. Tek analgin toksik-alerjik bir etkiye sahiptir ve çok nadir durumlarda anafilaktik şoka neden olabilir. Analginum ayrıca enjekte edilebilir solüsyonlarda da mevcuttur, hastanın ciddi durumda olması ve tabletleri tek başına içememesi durumunda uygundur;

Antipiretikler sadece ateşli bir sıcaklıkta son çare olarak alınmalıdır, kesinlikle dozajı gözlemlemek

 • Antitusif ilaçlar. Antitüsif ilaçların büyük bir listesi vardır, hepsi belirli gruplara ayrılır ve hastanın öksürüğüne ve durumuna bağlı olarak atanır. Şu anda, narkotik bileşenler olmaksızın etkili ilaçlara tercih edilmektedir: libeksin, glaucin, tusuprex, paxeladin. Bu fonlar hamilelik ve emzirme döneminde kadınlara reçete edilmez, solunum yetmezliği olan hastalar, 2 yaşın altındaki çocuklar;
 • bağışıklık güçlendirmek için vitamin ve mikroelement kompleksleri. Kombine alfabe hazırlığı en fazla sayıda vitamin (13 temel 13) ve mineraller (20 temel 10) içerir. Tonsillit için etkili bir kompleks ilaç gerimax (10 vitamin, 7 mineral) 'dir.

Yerel Terapi

Lokal tedavi olmaksızın bezlerin iltihaplanması için hiçbir tedavi tamamlanmamıştır. Antiseptikler boğazın sulanması için spreyler halinde reçete edilir. Mukoza zarını dezenfekte eder, yumuşatır, uyutur, yutmayı ve nefes almayı kolaylaştırır. anti-inflamatuar etkin madde (propasol, trantum verde) ile ajanları - bakteriyel tonsilit viral angina ile (Geksoral, stopangin, ingalipt, bioparoks) antibiyotik spreyler uygulanır. İlaç çift uygulamadan sonra yardımcı olmazsa, o zaman değiştirilmelidir.

Gerekirse, sık boğaz durulamaları reçete edilir. Plak yıkandı Bu prosedür kullanılarak, boşaltıldı ve mikropların yok edilir, çıkarılabilir pürülan tüp şişme, orofaringeal mukoza, düşük iltihap, ağrı, kızarıklık yumuşatır, iyileşme sürecini hızlandıran.

Bu amaç için en yaygın ve etkili çözüm salin'dir. Evde hazır veya pişmiş olarak satın alınabilir: 200 ml sıcak kaynamış su 2-3 gram sofra tuzu. Çözeltiye kabartma tozu ekleyin ve kaşıkların ucuna birkaç damla iyot ekleyin. Prosedürden 20 dakika önce ve işlemden 20 dakika sonra sıvı yememeli ve içmemelisiniz. 7-10 gün boyunca durulayın. Salin çözeltisine ek olarak, bir furacilin, miramistin, klorofilit (yağ veya alkol çözeltisi) çözeltisi kullanılır.

Soluma, en uygun şekilde bir nebulizer ile yapılır. Soluma için aşağıdaki aletler kullanılır:

 • furatsilin - güçlü bir antiseptik;
 • miramistin, geniş spektrumlu bir antiseptik olup, orofarenksin tüm enfeksiyonları için kullanılan evrensel bir ilaçtır;
 • Cromoheksal - boğazda güçlü bir şişlik ve spazm eğilimi ile kullanılır;
 • tonsilgon H - çözücü, antiseptik, anti-inflamatuar etkisi olan doğal bitki bileşenleri ile homeopatik ilaç;
 • flumucil antibiyotik - bademcikler içinde pürülan işlemin ilk aşamasında kullanılır, birçok durumda sistemik antibiyotiklerin yerini alabilir;
 • chlorophyllipt - bakterisidal alkol veya yağ çözeltisi, etkili bir şekilde ağrıyı ortadan kaldırır, bademcikler ve faringeal mukozayı şişirir.

Hardal sargısı, boğazdaki ısınan kompresler iyi bir iyileştirici etki sağlar. Bir ısınma bileşeni olarak su, alkol, tuzlu su, hardal kullanılır. Ana şey komprese aşırı basmamak ve maddeyi yanmaya getirmemek.

Isınma prosedürleri yüksek vücut sıcaklığında ve sürecin pürülan aşamasında gerçekleştirilemez.

Geleneksel tedavi yöntemleri

 • farinksin su ile seyreltilmiş pancar veya limon suyu ile çalkalanması 1:10;
 • Propolis tentürlerinin durulanması için, Kalanchoe, aloe, okaliptüs kullanılır. Bademcikler ve belirgin kızarıklıklarda yoğun bir ağrı olduğunda, akut fazda tentürler kullanılmaz;
 • sirke ile adaçayı suyu boğazına sıkıştırır;
 • Hardal veya zencefil tozu ince çoraplara dökülür, üstüne yünlü çoraplar giyilir, işlem gece boyunca iyileşene kadar yapılır;
 • inhalasyonlar için okaliptüs, limon yağı, zencefil, tarçın esansiyel yağları kullanın;
 • Bal, kakule veya karanfil ile süt veya çay, anti-inflamatuar, terlops ile bitkisel çay içmek. Ana durum - içme, sıcak ve hoş olmalıdır.

İltihaplı bademcikler, homeopatik ilaçlar, ultrason tedavisi, manyetoterapi, lazer tedavisi gibi diğer tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Angina, sonuçları kadar korkunç değil. Gecikmeli veya okuma yazma bilmeyen tedavi ciddi komplikasyonların gelişimine yol açar: iltihap, kalp ve kan damarları, glomerulonefrit, romatizmal ateş, boğaz, peritonsiller absesi, menenjit, kan enfeksiyonları, beyin absesi şişmesi. Bu hastalıkların çoğu, özel bir bakım yoksa ölümle sonuçlanabilir ve diğer koşullar uzun süreli tedavi gerektirecektir.

Önleyici tedbirler akut bademcik iltihabı gelişme riskini önemli ölçüde azaltacak veya kolay bir şekilde aktarılmasına izin verecektir. Anjin için spesifik bir profilaksi yoktur, sadece genel öneriler vardır: bağışıklığı güçlendirmek, spor yapmak, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, iyi beslenmek, vitamin almak.

Anjin beslenme (kirli eller, kirlenmiş su) (günlük nesnelerin ile) temas ile (havada), hava damlacıkları tarafından iletilir. Bu nedenle, soğuk algınlığı salgınları sırasında enfekte olmuş bir kişi ve kalabalık yerler ile teması önlemek için gereklidir.

Bademcik iltihabı: nedenleri, şekilleri ve tezahürleri, nasıl tedavi edilir?

Bademcikler iltihabı - lenf glotoklochnogo halkasının elementlerin yenilgi ile karakterize bir bulaşıcı patoloji. Bademcikler vücudun bağışıklık savunmasını sağlayan insan lenfoid sisteminin organıdır. Lenfoid nodüller, faringeal mukozada bulunur ve hava ile solunan mikropların penetrasyonunu engelleyen özel hücreler - lenfositler ve makrofajlar üretir. İmmün yetersiz hücreler tüm patojen mikroorganizmaları yok etmeyi başarırsa, kişi sağlıklı kalır, aksi halde bademcik iltihabı gelişir. Kitle mikrobiyal atak ve azaltılmış bağışıklık, patolojinin hızlı oluşumuna katkıda bulunur.

İnsan lenf çıkış halkası 6 bademcik içerir: 2 palatin, 2 tübüler, 1 farengeal ve 1 lingual. Palatine bademcikler virüsler ve bakterilerle savaşan ve çoğu kez iltihaplı olan ilk bademciklerdir. Ortak insanlarda bir somun veya palamutla dışsal benzerlik için bezler olarak adlandırılır. Latince bademcikler iltihabı bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

etiyoloji

Bademciklerin iltihaplanması, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren patojenik mikropların etkisiyle oluşan bulaşıcı bir süreçtir.

Bademcik iltihabı nedenleri:

 • Kokkovaya enfeksiyonu - pnömokok, meningokok, altın veya epidermal stafilokok, gonokok,
 • Hemofilus çubuk, corynebacterium diphtheria,
 • Anaerobik mikroorganizmalar
 • Mikoplazmalar, klamidya, soluk treponema,
 • Viral enfeksiyon - herpes, rinovirüs, adenovirüs,
 • Mantar enfeksiyonu.

Çocuklarda bademciklerin herpetik iltihabı daha yaygındır. Bu, bademcik mukozasında saydam içeriğe sahip küçük baloncukların oluşmasından kaynaklanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalarda sıcaklık yükselir, karın ağrısı, kusma ve farinksin arka duvarında ağrı görülür ve gökyüzünde çok sayıda küçük ülser görülür, bunlar yavaş yavaş kurumuş ve kabuk haline getirilir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 1. hipotermi,
 2. Bağışıklığın zayıflaması,
 3. Yetersiz beslenme,
 4. Bademciklerin mikrotraları,
 5. hipovitaminozu,
 6. Sık soğuk algınlığı,
 7. Enfeksiyöz odaklar - kronik rinit, sinüzit, çürük,
 8. Poliplerin neden olduğu burun nefeslerinin bozulması, nazal septumda eğrilik, nazal konka artışı.

Genellikle sonbahar-kış döneminde iltihaplı bademcikler. Büyük miktarlarda nedensel ajan öksürme ve hapşırma sırasında çevreye salınır. Ulaşımda, çocukların toplu veya diğer kalabalık yerlerinde enfeksiyon riski çok yüksektir.

semptomataloji

Bademciklerin akut iltihabı, boğazda ağrı, terleme, bademciklerin şişmesi ve kızarması, sarhoşluk, titreme, ateş, kas ve eklemlerde ağrı ile kendini gösterir. İltihaplı bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Çene altında bulunan lenf düğümleri iltihaplıdır ve ağrılıdır.

Palatine bademcik iltihabı

 • Catarrhal formu - Kalıcı subfebril durumu, boğazda terleme, hiperemi, etrafındaki bademcik ve mukoza zarının şişmesi ile ortaya çıkan palatine bademciklerin yüzeysel yenilgisi. Boğazdaki ağrı hissi minör veya tamamen yok.
 • Foliküler inflamasyon ile boğazda ateş, şiddetli bir ağrı var, kulaklara uzağa veriyor. Bademciklerin yüzeyinde püstüller vardır - sarı-beyaz foliküller bir iğne ucunun büyüklüğündedir. Foliküler anjinanın faringoskopik resmi, yıldızlı gökyüzüne benzemektedir. Hastalar şiddetli zehirlenme, üşüme, bel ve ekstremitelerde ağrı, genel halsizlik, iştahsızlıktan muzdariptir. Lenf düğümleri dokunduğunda şişer ve ağrılı hale gelir. Çocuklarda ishal ve kusma gelişir, bilinç bozulur.
 • Lacunar inflamasyonu - bademciklerin lakunalarında irin birikmesi ile karakterize edilen en şiddetli patoloji şeklidir. Hastalar ses kısıklığı veya tam bir ses kaybından şikayetçidir. Bademciklerin ödemi, sesin kısık olması nedeniyle ses tellerinin normal kapanmasını önler.

Şek. 1 - catarrhal anjina, Şek. 2 - foliküler anjina, Şek. 3 - lacunar anjina

 • Fibröz inflamasyon beyaz veya sarı renkli bir film formunda sürekli bir plak bademciklerinin yüzeyindeki görünüm ile karakterize edilir. Hastalık ciddi bir seyre sahiptir ve beyin hasarı ile komplike olabilir.
 • Fertil form amigdala tek taraflı pürülan erime neden olur. ateş, titreme, salya akışı, yutma boğaz ağrısı, ağız kokusu, ağrı lenf düğümleri ve hastanın ağır genel durumu ile ortaya çıkan Patoloji. Peritonsillar apse oluşumu ile hastalık komplikedir.

Lingual tonsil iltihabı

Bu patoloji nadirdir, ama çok zordur. Genellikle lingual bademcik iltihabı, farengeal veya palatine bademciklerin yenilgisiyle birleştirilir. Patolojinin nedeni kaba yiyeceklerin yutulması veya dikkatsiz tıbbi manipülasyonun neden olduğu travmadır.

Hastalar ağızdaki bir ağrıdan şikayet ederler, bu da dilin çıkmasıyla artar. Çiğneme, yutma ve seslerin telaffuz süreçleri tarafından engellenir, ağızdan hoş olmayan bir koku vardır. Dil, boğulmaya yol açabilecek boyutta artar. Hastalar ağızlarını yarı açık tutmak zorunda kalıyorlar. Zehirlenme belirtileri önemli ölçüde ifade edilir: ateş, migren, lenf düğümleri artar. Dil dilinde pürülan çökeller oluşur.

Faringeal bademcikler iltihabı

Hastalık adenoidit olarak adlandırıldı, çünkü genişlemiş bademcikler olan insanlarda görülür - adenoidler. Patoloji, ısı, burun tıkanıklığı, mukus ve irin salınımı ile kendini gösterir. Adenoidler ile, iltihaplanma süreci kulaklarda ağrı ve işitme kaybı ile kendini gösteren eustachiitis gelişimi ile işitsel tüpe yayılabilir.

Tubal bademcikler iltihabı

Tubal bademciklerin iltihaplanması, bir kulak patolojisi ile benzer semptomlara sahiptir. Hastalar boğulma, boğaz ağrısı, genişlemiş submandibuler lenf nodları, boğazın arka kısmından aşağı akan balçık ya da iltihap belirtileri gösterir.

Çocuklarda bademcik iltihabı, yetişkinlere göre daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir. Bu, çocuğun bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve çok sayıda mikropla başa çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar kaprisli, huzursuz, yemek yemeyi reddederler. Bir çocuğun ateşi nöbetlere yol açabilir ve şiddetli öksürük sıklıkla kusma ile sonuçlanır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, insan bağışıklık sistemini yavaş yavaş yok eden ve boşaltım, kardiyovasküler, cinsel ve sinir sistemlerini bozan vücuttaki enfeksiyonun odak noktasıdır.

laringeal ödem, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, artrit, lenfadenit, sepsis: zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda bademcik iltihabı komplikasyon gelişmesi ile sona erer.

tanılama

Hastalığın teşhisi, KBB doktoru tarafından farenksinin farenksoskopik muayenesi ve hastanın şikayetleri üzerine kuruludur. Muayene edildikten sonra, doktor iğrenç, genişletilmiş bademcikler, pus ile kaplı görür. Servikal ve submandibuler lenf düğümleri genişler ve oldukça hassastır.

Laboratuvar teşhisleri Patoloji genel bir kan testi yapmaktır, burada inflamasyon belirtileri - lökositoz, lökosit formülü solda bir değişim, ESR'de bir artış.

Büyük bir tanı değeri, mikrofloradaki nazofaringeal akıntının araştırılmasıdır. Steril bir sürüntü, boğazdan bir leke alır ve diferansiyel teşhis besleyici ortamı için bir dizi ürün üretir. Patolojinin etken maddesini tanımlarlar, bunu cins ve türlere göre tanımlarlar ve daha sonra antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlerler.

tedavi

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabının nedeni enfeksiyon olduğu için, hastalığın tedavisi ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bunu yapmak için antimikrobiyal ajanlar kullanın - antibiyotikler, sülfonamidler, antiviral ve antifungal ilaçlar.

 • KBB doktoru, bir muayene sırasında faringeal mukozada pürülan bir çökelti veya folikülden öğrenmiş olan hastaları atar. 5-7 günlük antibiyotik tedavisi. Ayrılmış farinksin bakteriyolojik incelemesinin sonuçlarını almadan önce, bir dizi penisilinden gelen antibiyotikler - "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Flemoksin çözücü"; Makrolidler - "Vilprafen", "Azitromisin", sefalosporinler - "Seftriakson", "Sefalotin". Çocuklara bir süspansiyon veya enjeksiyon şeklinde antibiyotik reçete edilir.
 • Enflamasyonun nedeni mantar enfeksiyonu ise ve tonsil mukozasında kalın, kıvrımlı bir kaplama oluşursa, mantar karşıtı maddeler, - "Candide", "Nystatin", "Ketoconazole", "Fluconazole". Antifungal solüsyonlar bademcikler ve tüm ağız boşluğunu tedavi eder.
 • Bademcik iltihabı semptomatik tedavi kullanmaktır durulama için antiseptik çözümler - "Chlorfilipta", "Dioksidin", "Furacilin". Durulama, mukoza boğazının patojenik bakterilerden ve hayati fonksiyonlarının ürünlerinden mekanik bir temizliğini sağlar.
 • Boğaz ağrısı yumuşatmak ve iltihaplı bademcikler tedavi yardımcı olacaktır pastil veya pastil - "Strepsils", "Septotelet", "Grammidin". Lokal bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, patojenik koklara, çubuklara, mantarlara karşı antiseptik etkileri vardır.
 • Boğaz ağrısı Yerel tedavi kullanımı ile tamamlanmaktadır spreyler ve aerosoller - "Geksoral", "Ingalipt", "Cameton", "Miramistin".
 • Amigdala bir yandan iltihaplı ise, irin yüzeyden sürekli çıkarılmalıdır. dezenfektan çözeltileri ile gargara bağışıklığı güçlendirmek.
 • Genel güçlendirme tedavisi kullanmaktır multivitaminler ve immünomodülatörler.
 • Bademciklerin kronik iltihaplarında yıkama Lugol çözeltisiyle müteakip yağlama ile. Bu hastalar tayin edilir fizyoterapi - ultraviyole ışınlama, UHF tedavisi, lazer tedavisi, düşük frekanslı fonoforez.

Konservatif tedavinin olumlu etkisinin yokluğunda, ülser oluşumu ve enfeksiyonun nazofarenksin ötesine yayılması, cerrahi tedavi Bu bezlerin çıkarılması oluşur. Halen bademcikler bir lazer tarafından uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem kansız, ağrısız ve güvenlidir. Kan hızla bir "lazer" trombüsü oluşturan katlanır, hasarlı dokular hızla yenilenir, metabolik süreç ihlal edilmez.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları ile oldukça etkilidir ve pratik olarak hiçbir yan etkisi ve kontrendikasyon yoktur.

 1. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, karıştırın ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen çözelti, her 2-3 saatte bir gün boyunca durulanır.
 2. Bir bardak kaynamış suda yarım limon suyunu eritin ve boğaz ağrısını yıkayın. Limon antiseptik özellikleri belirgin ve boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır.
 3. İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar, boğaz ağrısını durulamak için kullanılır.
 4. Hastalara günde birkaç kez bir kaşık dolusu bal tüketmesi veya durulama suyuna eklenmesi önerilir. Bir petekin 10-15 dakika boyunca çiğnenmesi yararlıdır.
 5. Propolis'in belirgin bir bakterisidal etkisi vardır. Sulama veya kaynar su için et suyuna ruhu tentür eklenir.
 6. Sıvı bal ile karıştırılmış Aloe suyu, bademciklerin kronik iltihaplanmasıyla hasta bir dağın yağlanması için kullanılır.

Evde, patoloji ile başa çıkma, bol miktarda içilmeye ve odayı sık sık havalandırmaya yardımcı olacaktır. Hastalar mümkün olduğunca sıcak bir çay, papatya, köpek gülü, kalina, limon ile içilmelidir.

önleme

Bademcik iltihabı için önleyici tedbirler amaçlanmaktadır:

 • Bağışıklık güçlendirilmesi,
 • Sağlıklı bir yaşam sürdürmek,
 • sertleştirme,
 • Yararlı ürünlerin kullanımı - sebze ve meyveler,
 • Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
 • Taslaklardan ve hipotermiden korunma,
 • Nazal solunumun restorasyonu,
 • Kronik bir enfeksiyonun tedavisi - bir soğuk algınlığı, sinüzit, çürük,
 • Günlük fırçalamadan sonra boğazı bitkisel süslerle durulayın.

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı, frigngeal lenfatik halkanın elementlerinin etkilendiği belirli bir enfeksiyöz, daha az sıklıkla iltihaplanma sürecinin spesifik bir belirtisidir. Çoğu durumda, palatine bademcikler iltihabı bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı neden olur. Her durumda, yetişkinlerde veya bir çocukta böyle bir semptom varsa, kendi kendine ilaç vermek yerine bir doktora başvurmalısınız.

etiyoloji

Çocuklarda veya yetişkinlerde bademcik iltihabı aşağıdaki etiyolojik faktörlerden kaynaklanabilir:

 • lenf dokusunun bakteriyel hasarı;
 • viral enfeksiyonlar;
 • doğada mantar olan rahatsızlıklar;
 • herpes virüsü;
 • çok zayıf bağışıklık sistemi;
 • paranazal sinüslerin (sinüzit) iltihabı;
 • ihmal edilmiş biçimde çürükler;
 • zor burun solunumu;
 • bademcik.

Lingual bademcik iltihaplanmasına yol açan bulaşıcı işlemin nedensel etkeni olarak, şu hususlara dikkat edilmelidir:

Tedavi edilmeyen herhangi bir bulaşıcı süreç, bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olabilir. Bu, herhangi bir zamanda ciddi bir patolojik sürecin gelişmesine neden olabilir. Özellikle insan bağışıklık sistemi zayıfsa bu tehlikelidir.

sınıflandırma

Klinisyenler bu patolojik sürecin iki tür gelişimini ayırt ederler:

En tehlikeli olanı, tedavi edilmesi zor olduğu ve neredeyse her zaman ciddi komplikasyonların gelişimini provoke ettiği için kronik inflamatuar süreçtir.

semptomataloji

Genel klinik tablo aşağıdaki spesifik özellikler ile desteklenebilir:

İnsan bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak, yaş, subfebril vücut sıcaklığı 39-40 dereceye kadar yükselebilir.

Bir hastayı bademcik iltihabı için incelerken, aşağıdaki işaretler gösterebilir:

 • bademcikler kızarıklık;
 • pürülan kıvamdaki sarımsı beyaz bir akıntı;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Genel klinik tablonun hemen hemen her zaman orijinal nedenin özelliği olan işaretlerle desteklendiği belirtilmelidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda kataral anjinada aşağıdaki gözlemler görülür:

 • Boğazın şişmesi ve kızarması;
 • düşük dereceli ateş;
 • boğazda ılımlı ağrı - yutmak yiyeceği, hasta konuşabilir, ama somut bir rahatsızlık ile.

Foliküler ve lacunar anjine pürülan süreç eşlik eder. Bu durumda bademcikler iltihabı aşağıdaki belirtilerle desteklenmektedir:

Lingual tonsil iltihabı aşağıdaki belirtilerle eşlik edebilir:

Ayrı ayrı, yetişkinlerde lingual tonsil iltihabı not edilmelidir. Bu durumda, aşağıdaki klinik tablo gözlenebilir:

 • hasta yutmak ve çiğnemek zordur;
 • Sesin açık bir şekilde telaffuz edilmesi imkansızdır, çünkü dilin herhangi bir hareketi acıyı kışkırtır.

Çocuklarda lingual bademcik iltihabı her zaman kaprissizlik, iştahsızlık ve kötü uyku ile eşlik eder.

Çocuklarda bademcik iltihabının erişkinlere göre çok daha fazla olduğu göz önünde bulundurulmalıdır, çünkü çocukların bağışıklık sistemi kendi başına enfeksiyon ile baş edememektedir. Ek olarak, boğazın arka tarafındaki irin akışı, çocukta genellikle şiddetli bir öksürük ile güçlü bir öksürüğe neden olur.

tanılama

Yukarıdaki klinik resmin varlığında, hemen tıbbi yardım almalı ve kendi kendine ilaç almamalısınız. Her şeyden önce, hekim, hastalığın ve yaşamın tarihini açıklayan hastanın ayrıntılı bir fizik muayenesini yapar. Doğru bir teşhis için laboratuvar-enstrümantal muayene yöntemleri atanır:

 • genel ve biyokimyasal kan testi;
 • genel idrar analizi;
 • Boğazdan bir yayma;
 • balgam analizi;
 • immünolojik testler;
 • antibiyotiklere duyarlılık testi;
 • Göğsün röntgen muayenesi.

Klinik tabloya bağlı olarak, teşhis programı ayarlanır.

Bu inflamasyonun yetişkinlerde veya çocuklarda boğazda tedavisi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. İlaçla veya geleneksel tıbbın tavsiyesiyle kendi kendine ilaçlama kabul edilemez. Bu izinsiz faaliyetler, tanıyı zorlaştıran ve dolayısıyla yanlış tanı ve tedaviye yol açabilecek klinik tabloların yağlanmasına yol açabilir.

tedavi

Bir yetişkin ya da çocukta bademcik iltihabı nasıl doğru tedavi edilir, doğru bir teşhis ve etiyolojik faktör tanımlandıktan sonra, sadece doktora söyleyebiliriz. Genel olarak terapi, semptomları gidermek ve aynı zamanda faktörün altta yatan nedenini ortadan kaldırmak için ilaç almaktır.

İlaç tedavisi, bu spektrumun ilaçlarını içerebilir:

 • boğazda ağrı ve iltihapların giderilmesi için antibakteriyel maddeler;
 • antibiyotikler;
 • antiviral;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptikler.

Doz, kabul ve tedavi süresi sadece ilgili hekim tarafından reçete edilir. Kendi takdirinize bağlı olarak, sağlığın iyileştirilmesiyle bile tedavi süreci mümkün değildir.

İlaç tedavisine ek olarak, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • enfeksiyonu önlemek için hastanın izolasyonu;
 • yatak istirahati;
 • bol içecek (sıcak çay, ballı bal, papatya suyu, adaçayı, okaliptüs);
 • bir antiseptik ile gargara.

Bir doktorun tüm önerilerini takip ederseniz, boğazda bu bulaşıcı süreç tamamen iyileşebilir ve ciddi komplikasyonlardan kaçının.

Alternatif tıbbın kullanımı sadece bir doktorun ilaç tedavisine ek olarak önerilmesiyle mümkündür. Önleyici amaçlar için de kullanılabilirler.

önleme

Bademcik iltihabına karşı özel önlemler mevcut değildir, çünkü bu ayrı bir hastalık değildir, ancak belirli bir patolojik sürecin klinik tablosunun bir belirtisidir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarını, tüm bulaşıcı ve enflamatuar süreçleri tedavi etmek için zamanında ve sonuna kadar takip etmelisiniz.

Ayrıca, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve koruyucu tıbbi muayeneyi de unutmamalıyız. İlk semptomlarda bir doktora danışmalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalısınız.

"Bademcik iltihabı" hastalıklarda görülür:

Adenovirüs enfeksiyonu, ARVI grubuna bağlı enfeksiyöz bir hastalıktır. Solunum yolu, göz ve sindirim sistemi mukozasını etkiler. ARVI teşhisi konan kişilerin neredeyse dörtte biri adenovirüsler tarafından kışkırtılmış bir rahatsızlığa sahiptir. Adenovirüs enfeksiyonu, hem bireysel bireyleri etkileyebilir hem de doğada epidemiyolojik olabilir.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Tonsillit veya bademcik iltihabı akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığı herhangi bir yaşta etkileyebilir. Bademcik iltihabı çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir:

 • Viral patojenler (herpes, grip, rinovirüs);
 • Anjina hastaları ya da sadece bu hastalığa yakalanmış olan hastalarla temasa geçin;
 • Bir kronik doğanın inflamatuar süreçleri;
 • Bakteri ve mantarlar.

Daha erken bademcik iltihabı önlemek için cerrahi olarak çıkarıldı. Şimdi bademcik iltihabı tedavisi yaklaşımı değişti.

Yetişkinlerde iltihaplı bademcikler tedavisi

Bademcikler, ya da başka bir şekilde bezler olarak adlandırılan, insan vücudunun bir tür koruma vardır. Lenfoid dokular, büyük lenfosit içeriği nedeniyle vücudu zararlı mikropların nüfuzundan korur. Boğazın palatal kısmında dilin karşıt taraflarında yer alan bademcikler, solunduğunda bakterilerin havadan havaya girmesini engelleyen bir faringeal halka oluşturur. Bir bariyer olarak, bebeğin boğazdaki bademciklerin kendileri iltihaplanma riski altındadır.

Normal durumda, yetişkin bir insanın bezleri pembe bir renge sahiptir ve görünüşte badem tanelerini andırır. Bir yetişkinde bademcikler enfeksiyonu aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • Bademciklerin renginde bir değişiklik var. Boğazdaki lenf düğümlerinin pembe rengi parlak kırmızıya dönüşür.
 • Bezler önemli ölçüde artmaktadır, ciddi şekilde iltihaplı hale gelebilir. Şiddetli derecede iltihaplanma ile ceviz boyutuna kadar uzayabilirler.
 • Bademciklerin yapısı gevşer. Gökyüzünün yüzeyinde onlara yakın yara izleri oluşabilir.
 • Bezlerde plak oluşur, karakteristik bir koku yayan pürülan tıkaçlar vardır.

Akut tonsillitli bir kişi için koruyucu bir diyet reçete edilir. Diyet mümkün olduğunca çok sıvı yemek içermelidir, örneğin, tavuk suyu. Larinksi tahriş edebilecek tüm yiyecekler hariç tutulur. Çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler yemeyin. Boğazda iltihabı tedavi etmek için, anti-enflamatuar ilaçlar veya şifalı otlar ile durulayın. Enflamatuar süreçlerin giderilmesi için aerosoller.

Yüksek sıcaklıkta, hasta antipiretik almalıdır. Ayrıca, bezlerin iltihabı bağışıklık düzenleyici ilaçların kullanımını gerektirir, hastanın bağışıklık korumak için gereklidir.

Kronik formda bademcik iltihabı tedavisi hastalığın süresine bağlı olarak belirlenir. Bir alevlenme durumunda hasta reçete edilir:

 • Boğazı antibakteriyel solüsyonlarla durulayın;
 • Anti-inflamatuar ilaçların kullanımı;
 • Yüksek vücut ısısı durumunda, antipiretik ilaçlar almaya değer.

Remisyon döneminde hasta atanır:

 • İnsan vücudunun genel bağışıklığını artıran ilaçlar;
 • Antiseptiklerle bademciklerin tedavisi. İğnenin pürülan tıkaçlardan emilmesi. Pustan saflaştırma, vakum metodu ile meydana gelir;
 • Aşırı durumlarda, tonsillektomi cerrahi olarak önerilmektedir.

Birkaç yıl önce, çocuklukta bademcikler hemen hemen herkes tarafından kesildi, şimdi böyle bir prosedür çok nadiren reçete edilir. Cerrahi girişimden sonra, nazofarenks alanı koruyucu işlevlerini kaybeder. Bu bağlamda, kaldırılmış bademcikler olan bir kişi, soğuk enfeksiyon riskini artırmaktadır. Ameliyattan sonra vücudun genel stresli bir durumu vardır. Kişi boğazda açık yara nedeniyle ağrılar yaşayacaktır. Postoperatif dönemde, yarayı enfeksiyondan korumak için antibiyotikler gereklidir. Son derece nadir durumlarda kanama meydana gelebilir. Bu komplikasyon romatizmalı hastalardır.

İyileşme döneminde, ilgili hekim fizyoterapiyi reçete edebilir. Fizyoterapi, boğaz mukozası üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve hızlı bir iyileşmeyi destekler.

Çocuklarda iltihaplı bademcikler tedavisi

Çocuklarda bademcikler yetişkinlerde olduğu gibi aynı işlevi görürler - vücudu zararlı bakterilerin nüfuzundan korurlar. Bademcikler iltihaplı ise, anjina veya manifesto ile birlikte olabilir. Çocuklarda angina ile bademcikler iltihabı, belirtileri gibi:

 • Sıcaklık 40 ° C'ye kadar yükselir;
 • Nefes alırken fazlalık;
 • Yutma sırasında daha da kuvvetlenen boğaz ağrısı;
 • Vücudun genel halsizlik, ilgisizlik.

Boğaz ağrısı yoksa, sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıkmaz, ancak zaman içinde daha uzundur. Dahası, lenf düğümleri büyütüldü. Bademciklerin bir takviyesi varsa, bu, tonsillitin kronik bir forma girdiği anlamına gelir. Bir çocukta iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir? Bebeğin ilk belirtileri ortaya çıktığında, tanı teşhisi için doktor hemen gösterilmelidir. İhmal edilmiş bir inflamatuar süreç diğer organlarda komplikasyonlara yol açabileceğinden dolayı.

Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi belirli bir dizi tedbirle gerçekleştirilir. Tedavinin ana görevi enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmaktır. Doktorlar, çocuğun bademciklerini parazite eden bakterileri öldüren ilaçları reçete eder. Zamanında tedavi ile konservatif tedavi kendini doğrular ve istenen sonucu verir. Bademcik iltihabı tedavisi için ana yöntemler:

 1. Yatak istirahatı. Çocuklar hiçbir koşulda hastalığı ayaklarında tolere etmemelidir. Çocuğun bedeni fiziksel eforla sınırlandırılmalıdır.
 2. Bol içecek. Sıvı sıcak olmalı. Çok sıcak içecekler içmeyin. Limon, taze sıkılmış meyve suları, meyve içecekleri ve kurutulmuş meyvelerin kompostosu ile önerilen çay. Bolca sıcak bir içecek iltihaplanmaya neden olan zehirli maddelerle savaşmaya yardımcı olur, boğazını hızlı bir şekilde tedavi etmeyi mümkün kılar.
 3. Küçük hastalara burun, salin veya yağlı çözeltilerde damlalar verilir. Damlalar, enfeksiyonun odağına tedaviye yardımcı olur.
 4. Çocukların boğazlarını yıkaması gerekir. Papatya ya da adaçayı gibi şifalı bitkilerden gelen broths iltihabı gidermek için yardımcı olur. Ayrıca, durulama furatsilinom ile yapılabilir. Bu ilaçlar bezlerin dekontaminasyonu kadar etkilidir. Bağlantılar, bezleri plaktan çıkartmaya ve pürülan tıkaçları çıkarmaya yardımcı olur.

Eğer bademcikler güçlü bir iltihap varsa, o zaman tedavi antibiyotiklerin atanması ile yapılmalıdır. Çocuklara daha koruyucu ilaçlar reçete edilir, ancak onlarsız yapamazlar. Bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması şeklindeki radikal önlemlere artık en zor vakalarda son derece nadiren başvurulmaktadır. Bademcik kaldırılması aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • Enflamatuar süreçler yılda 5 kez daha sık görülür;
 • Zorlukla nefes alma;
 • Tedaviden sonra vücutta komplikasyonlar;
 • Tedavi olumlu sonuç getirmez.

Bademciklerin uzaklaştırılmasının bir operasyon olduğu ve komplikasyonların mümkün olduğu hatırlanmalıdır. Ameliyat sonrası küçük hastalar birkaç hafta boyunca ağrı yaşayabilir. Açık yara, antibiyotiklerle enfeksiyondan korunmalıdır.

önleme

Bademcik iltihabının önlenmesi için ana görev, insan bağışıklığının güçlendirilmesidir. Vücudun koruyucu fonksiyonlarının bakımı sağlıklı bir yaşam tarzı ile mümkündür. Temiz hava, taze sebze ve meyveler şeklinde sağlıklı yiyecekler, fiziksel egzersizler.

Olası bir hastalık riskini azaltmak için, bademcik iltihabına neden olan faktörleri en aza indirmek gerekir:

 • Vücudu aşırı soğutmayın.
 • Soğuk içecek içmeyin.
 • Solunum nazal olmalıdır. Ağızdan nefes almak bakterilerin vücuda daha aktif saldırmasını sağlar. Buna ek olarak, nazal solunum havayı sıcak yapar, bu da boğaz, bronş, akciğer, trakea gibi organ hastalıklarının riskini azaltır.
 • Sigara içen insanlar nikotinin boğaz ve bademciklerin mukoza zarının koruyucu özelliklerini azalttığını hatırlamalıdır.

Ayrıca, bezlerin iltihaplanma potansiyel kaynağı diş çürüğü, kronik rinit ve sinüzit gibi hastalıklardır. Hastalığı önlemek için geleneksel tıbbı kullanabilirsiniz. Hastalığı önlemenin bir yolu boğazı sertleştirmek için durulamadır. Durulama, ağız hijyeni prosedürlerinden sonra günlük olarak şifalı otların et suyu ile yapılmalıdır. Tatlılar için adaçayı, papatya, çim anne ve üvey anne, St. John's wort kullanabilirsiniz. Otlar kaynar su ile doldurulmalıdır. Daha etkili maruziyet için, bu prosedürü günde iki kez yapmaya değer.

Başlanan pnömoni romatizma, sepsis, poliartrit ve diğerleri gibi hastalıklara neden olabilir. Islah streptococci insan kanındaki yaşamsal aktivite ürünlerini salgılar. Bu bakımdan bedenin zehirlenmesi. Mikroplar lenf düğümlerine girerse, bölgesel lenfadenit gelişebilir.

Boğazdaki bademcikler: iltihap. Karakteristik semptomlar ve tedavi.

Bademcik iltihabı, yaygın tedavi gerektiren çok yaygın bir durumdur.

Yeterli olmayan bir terapinin yokluğunda kronik bir forma girme ve onunla başa çıkma eğilimi tamamen son derece zordur ve bazen imkansızdır.

Bu durumda, özellikle çocuklarda bademcik iltihabı özellikle sık görülür, çünkü bağışıklığı gelişmiş erişkinlere göre çok sayıda viral ve bakteriyel atak karşısında daha fazla silahsızdırlar. Bu hemen bir cevap gerektirir, çünkü çocuklarda komplikasyon riski çok daha yüksektir.

İnsanlarda bademciklerin işlevleri, yapısı ve işlevi

Bademcikler bağışıklık sisteminin organları arasındadır. Asıl görevi, vücudu ve özellikle de solunum sistemini patojen mikrofloranın penetrasyonundan korumaktır.

Doğası gereği, çeşitli enfeksiyöz ajanlarla savaşan lenfositlerin kaynağı olan lenfoid dokuyu temsil ederler. Bu organlar, içinde mikropların tutulmasına yardımcı olan gevşek bir yapıya sahiptir.

Birkaç çeşit vardır:

Bademcikler iltihaplıdır: nedenler

Bademcik iltihabının başlıca nedenleri, virüs veya bakterilerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklarda bulunur.

Bademcikler fotoğraf iltihaplı

Bu mikroorganizmalar nazofarengeal veya oral boşluğu, en sık hava damlacıkları nüfuz ve çarpıcı mukoza yüzeyi üzerinde dinlenmeye edilebilir.

Bu organların neden iltihaplanmasının en yaygın nedeni:

 • stafilokok;
 • streptokoklar;
 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • hemofili influenzae;
 • Mikoplazma ve diğerleri.

Ve patojen mikroflora temsilcileri her zaman çevreleyen havada daha büyük veya daha küçük miktarlarda mevcut olsa da, bir kişi her zaman hasta olamaz.

Bu durumların bir kombinasyonu ile kolaylaştırılır, Enfeksiyonun etken maddesi ile temas ve doğal savunmalarda azalma gibi nedenlerle olabilir:

 • şiddetli hipotermi;
 • son hastalık ya da kronik patolojinin alevlenmesi;
 • dengeli ve yeterli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması zor olan beslenme yetersizliği;
 • ağız boşluğunun mukoza zarlarına hasar;
 • stresi.
Kaynak: nasmorkam.net bademciklerden hangisini veya mikroorganizmayı etkilediğine bağlı olarak:

İlk olarak, dokuların sadece küçük bir şişmesi, düşük sıcaklık ve zayıf şekilde ifade edilen ağrı duyumları tipiktir. İkinci durumda, işaretler parlak bir şekilde telaffuz edilir ve organların mukoza zarının yüzeyinde beyaz bir kaplama görülebilir.

Lacunar anjinası ile, ağızdan hoş olmayan bir koku görünümü eşlik eden salgı bezinin özel fizyolojik depresyonlarında irin birikmesi görülür.

Bademcik iltihabı belirtileri. Nerede acıyor?

Klinik resmin doğası, bademciklerin iltihaplanmalarına ve hangisinin etkilendiğine bağlıdır. Yine de, hemen hemen her zaman insanlar yutkunmaya acizdir.

Bu durumda, aşağıdaki gibi işaretler olabilir:

 • ateş, göstergeler 37 ila 40 ° C arasında değişebilir;
 • etkilenen organların mukoza zarında şişlik ve kızarma;
 • öksürük;
 • burun akıntısı (kesinlikle boğaz ağrısı için tipik değil);
 • halsizlik ve yorgunluk.

Herpetik enfeksiyon olduğunda, hastalar karındaki ateş, kusma ve rahatsızlıktan şikayet ederler. Mukozal bezleri ve farinks arka duvarı yüzeyi üzerinde bakıldığında Sonra rot veya kapalı kabuklar mümkün olan sıvı içeriği, dolu çok sayıda küçük kabarcıklar görülebilir.

Lingual tonsil yenmek için karakterize edilir:

 • hareketler sırasında dilin şişkinliği ve rahatsızlık;
 • çiğneme ve yutma güçlüğü;
 • konuşma değişikliği.

Eğer bademcikler iltihaplanırsa, ancak boğaz ağrır ya da rahatsız etmezse, kronik bademcik iltihabı olabilir. Bu patoloji sıklıkla vücut ısısı olmadan ortaya çıkar, çünkü vücut kronik bir enfeksiyon odağı ile savaşmayı durdurur.

Palatine bademcikler: iltihap

En çok inflamatuar süreçleri geçiren bademcikler. Bu gibi durumlarda, anjin ya da kronik tonsillit formlarından biri tanısı konur.

Bu patolojilerin oldukça ciddi olduğu düşünüldüğünde, bir uzman kesinlikle bunları tedavi etmelidir. Ve en etkili olanıydı, ilk aramadan önce boğazdan bakteriyolojik araştırmaya geçmesini tavsiye ediyoruz.

Bu analiz, hastalığın nedensel etkisini doğru bir şekilde belirleyecek ve doktorun en etkili tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır.

Bir tarafta bademcik iltihaplandı

Bazen bezlerden sadece biri iltihaplanır. Tek taraflı yenilgi, vücudun aktif olarak enfeksiyonla savaştığını ve yayılmasını engellediğini gösterir.

Bununla birlikte, nadir durumlarda, bu, fasiyal sinirin nörit, lenf nodu iltihabı veya kulak burun boğaz ile ilgili olmayan diğer patolojilerin bir işareti olarak hizmet vermektedir.

Sağ taraf veya sol bademcik iltihaplı olup olmadığına bakılmaksızın, tedavi patolojik sürecin gelişim nedenine göre gerçekleştirilir.

Çocuklarda bademcik iltihabı

Bir çocukta iltihaplı bademcikler nadir değildir. Çoğu durumda, çocuklara viral enfeksiyonlar veya boğaz ağrısı teşhisi konur.

İlk durumda, bebek boğazdaki ısı ve rahatsızlığa rağmen, neşeli ve neşeli kalır ve durumu üçüncü günde önemli ölçüde iyileşir. İkincisi, hastalığın belirtileri daha belirgindir ve şunlardan oluşur:

 • şiddetli ateş (40 ° C'ye kadar);
 • yoğun boğaz ağrısı, çok acı verici yutma eylemi yapmak;
 • güçlü zayıflık, ağlamaklılık;
 • solunumun şiddeti;
 • Bezler üzerinde beyaz bir kaplamanın görünümü.

ОРВИ'de ebeveynler, bir enfeksiyonla bağımsız olarak başa çıkmayı deneyebilirler. Fakat anjina, çocuk doktoruna acil bir talep ve tüm reçetelerine sıkı sıkıya uyulmasını gerektirir.

Bir çocukta iltihaplı bademcikler

Biraz daha az sıklıkta, ama yine de genellikle çocuklar adenoiditten muzdariptir. Bununla birlikte, eşlik eden farengeal tonsil artar:

 • horlama;
 • yeşil veya sarı sümbül tahsisi;
 • baş ağrısı;
 • uykuda bozulma;
 • öksürük;
 • burun sesi.

Adenoidit her zaman bir çocuk kulak burun boğazının gözetiminde tedavi edilir.

Ne zaman doktora gitmelisin? Hangi uzman iyileşir?

Bu tür inflamatuar süreçlerin tedavisi, kulak burun boğaz uzmanının (ENT) ayrıcalığıdır. Bu uzmanın, ilk ihlal belirtilerinin ortaya çıkmasıyla temasa geçmesi tavsiye edilir, bununla birlikte, modern yaşam koşullarında bu pratik olarak imkansızdır.

Bu nedenle, aşağıdaki koşullardan en az biri karşılandığında zorunlu bir doktora danışması gerekecektir:

 • Vücut ısısının 3 günden uzun süre 38 ° C'nin üzerinde korunması;
 • hastanın durumunda keskin bir bozulma;
 • iyileşmenin başlangıcı, ani bir ağırlaşma değişikliği;
 • çocuk yaşı;
 • pürülan odakların oluşumu.

Yetişkinlerde Bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu durumda, lenf dokusunun lingual birikiminin lezyonu dışında, evde tedavi uygulanır.

Bakteriyel enfeksiyonda, bu tür girişimler sadece etkisiz değil aynı zamanda çok tehlikeli olabileceğinden, kendiliğinden iltihaplanmaya ancak enflamatuar sürecin viral yapısının doğru bir şekilde güvencesi verilebilir.

Tedavi genellikle karmaşıktır ve enfeksiyonun nedenlerini ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir dizi ilacın alınmasını içerir.

Ancak, iyileştirmeler, yüksek sıcaklık ve yukarıda listelenen diğer koşulların uzun süreli korunması olmadan, kendi kendine tedavi arka plana karşı, her zaman bir doktora danışmalısınız.

Tedavinin etkinliğini artırmak için, hastalara tavsiye edilir:

 • Mümkün olduğu kadar çok sıcak içecek kullanın, örneğin, bitkisel ve geleneksel çaylar, et suyu, kompostosu, meyve içecekleri ve su;
 • En azından hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uymak;
 • İştah gibi yiyin.

Ağır vakalarda, büyük pürülan oluşumların varlığında, hastaların KBB çalışmasında bezleri yıkaması önerilebilir.

Konservatif tedavinin uzun süreli yokluğu ve bademciklerdeki ciddi hasarlar nedeniyle, bunların kaldırılması öngörülür.

Çoğu durumda, operasyon adenoidit ve kronik bademcik iltihabı ile gerçekleştirilir.

Aynı zamanda, enflamatuar süreç hastayı ciddi komplikasyonlarla tehdit ettiği zaman sadece son çare olarak reçete edilir.

ilaç

Tedavinin doğası, patolojik sürecin nedenleri ve lokasyonlarına bağlıdır. Viral enfeksiyonlar ile, semptomatik tedavi için yeterli araç vardır, yani, rahatsızlığın ana belirtilerini gidermeye yardımcı olur.

Bakteriyel enfeksiyonlar, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine ve komplikasyon riskinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak antibiyotik alması gerektiğinde.

Spesifik bir ilaç, yalnızca bir doktor tarafından, durumun yer çekimi ve kendisine başvuran kişinin özelliklerine dayanarak seçilmelidir.

Başlangıçta, hasta topikal kullanım için ilaç (Isofra, Polidexa, Rinil) reçete edilir. Düşük etkinlikte, penisilin grubunun sistemik antibiyotikleri tavsiye edilir:

 • augmentin;
 • flemoksin;
 • Ospamoks;
 • amoksiklav;
 • amoksisilin;
 • Wilprafen ve diğ.

herhangi bir etki, tedavinin sona 3-4 gün sonra da tetrasiklin grubunun temsilcileri (tetrasiklin, Doxey-E, Doksisiklin, JUnidoks Soljutab vs.) ya da makrolidler (Sumamed, Hemomitsin, Azitromisin, azivok, Azitral vs.) ile değiştirilir ise.

Zor durumlarda, antibiyotikler beklenen sonuçları vermediğinde, Hastalığın nedensel ajanını belirlemek için boğazdan yayma ile ilgili bakteriyolojik bir çalışma yapılır. ve çeşitli ilaçlara olan duyarlılığı.

Bakteriyel enfeksiyonlarda, yukarıda belirtilen semptomatik tedavi ve boğaz yıkama araçları da kullanılmalıdır.

Bu durumda, antibakteriyel özelliklerini artıracak olan durulama çözeltisine birkaç damla iyot ve soda eklenebilir.

Evde tedavi olmaktan mı? Insanların anlamı

Halk ilaçları ile tedavi sadece ilaç tedavisine yardımcı olarak algılanabilir. Boğazda rahatsızlığı gidermenin en etkili yolu durulamadır.

İşte çareler için birkaç yemek tarifleri, gargara daha iyi:

Çocuklarda iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Tedavinin doğası, çocuğun boğazındaki bademciklerdeki iltihaplanmaya neden olan sebepler temelinde belirlenir.

 1. ARVI ile Boğaz, antipiretik ve durulama solüsyonlarında ağrı için reçete edilen fonlardır.
 2. Bakteri enfeksiyonları ile Tedavi çocuk doktoru tarafından seçilir. Sadece bir doktor mevcut durumda ne yapılacağını tam olarak söyler ve uygun ilaçları reçete edecektir. Genellikle, semptomları ortadan kaldıran ilaçlara ek olarak, antibiyotik tedavisi içerir.
 3. Adenoidit ile tedavi daha uzun ve daha karmaşık. Bu bileşim genel olarak kortikosteroidler grubu preparatları (Nazoneks, Fliksonaze ​​ve diğ.), Vazokonstriktif düşer ve spreyler (Rinazolin, Nazivin, ksilometazolin, Rinazolin) ve antimikrobiyaller (Protargolum, kolloid, Gümüş-Defla vs.) içerir.

Bir tanı ile karıştırılmamak için, ebeveynler çocuğun boğazında rahatsızlık olduğunda ne arayacaklarını bilmelidir. Zorunlu tıbbi tavsiye gerektiren durumlarda:

 • Klasik antipiretik şuruplar tarafından kötü biçimde ortadan kaldırılmış sürekli ateş;
 • bezlerde beyaz plak veya mantar;
 • bademcikler güçlü şişlik;
 • kusma kusma kışkırtıcı saldırıları;
 • yeşil veya parlak sarı sümük vurgulayarak.

Önleyici tedbirler

Bademcikler iltihaplı değil, bu tavsiye edilir:

 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • mümkünse, sertleşmek, stresi önlemek ve açıkçası hasta insanlarla temas kurmak;
 • doğru yer;
 • gerekirse, vitamin-mineral kompleksleri alın;
 • Temiz havada günlük yürüyüş.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik çeşitleri, bulundukları yer ve olası hastalıklar

Oral kavite ve nazofarenkse yerleşmiş olan lenfepitel doku küme- lerine ortak parsiyel bezlerde bademcikler denir. En az bir kez iltihaplanmalarına rastlamayan böyle bir insanla tanışmak zordur.

Boğaz ağrısı

Boğaz ağrısından daha tanıdık ve önemsiz ne olabilir? Ve bununla ne yapıyorsunuz - boğazınızı yıkamak, öksürükten şeker almak ya da buna dikkat etmemek için acele ediyor musunuz? Ve biliyorsunuz ki boğazda sadece terlemenin en yaygın nedenleri 20'den fazla ve bazıları da çok tehlikeli olabilir.