Loading

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.

En tehlikeli olanları çocukluktaki palatine bademcikler ve aktif çalışmaları güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Birçok hasta, bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğini bilmek için faydalı olacaktır, insan vücudundaki gelişiminin nedenleri ve geleneksel tıp için en etkili tarifler nelerdir?

Hastalığın özellikleri

Göğüs iltihabı, bulaşıcı bir hastalıktır, bu bulgu, palatine bademcik iltihabıdır.

Bakteriyel bir enfeksiyon insan vücuduna girdiğinde bademciklerde iltihaplanma süreci başlar. Bu bağışıklık sürecinin inhibisyonuna neden olur ve sonuç bademcik iltihabıdır. Bazı durumlarda, uygun şekilde tedavi edilmediğinde ve çok yüksek sıcaklıklarda antipiretikler alınırken vücudun koruyucu fonksiyonlarının oluşması ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı vakalarda, bademcik iltihabının nedeni, aşağıdaki patolojiler ile ortaya çıkan burun solunumu ile ilgili çeşitli problemlerdir:

Çoğu zaman, yerel bir doğanın bademcik iltihabının ortaya çıkmasının nedeni, birtakım yerleşmiş organlarda lokalize olan enfeksiyon odakları haline gelir.

Patoloji, kronik bir doğanın sinüziti veya adenoiditi varlığında gelişebilir.

Kronik doğada bademcik iltihabının seyrindeki son rol, vücudun koruyucu işlevlerinde, yani alerjik reaksiyonlarda azalmaya ait değildir. Bu, hem hastalığın gelişim nedeninin hem de kronik bir hastalığın bir sonucu olabileceği anlamına gelir.

Akut bademcik iltihabı için vücudun genel zehirlenmesi sendromu ile başlayan bir başlangıçtır:

 • vücut ısısı 40 dereceye yükselir
 • artan terleme
 • tüm organizmanın şiddetli zayıflığı
 • iştahın azalması veya tamamen yokluğu
 • Kas ve eklemlerde ağrı ve artrit
 • titreme gelişimi

Bu semptomlarla eşzamanlı olarak veya bir süre sonra, hasta boğazda ağrıyı hissetmeye başlar, bu yavaş yavaş artar. Zamanla ağrı, hastanın hiçbir şeyi yutmayacağı bir düzeye ulaşır ve uyku ile ilgili sorunlar vardır. Lenfatik sistemin boğazdaki iltihaplanma sürecine reaksiyonu lenf düğümlerindeki artış ve artmış ağrıdır.

Faydalı video - Akut tonsillitin ana belirtileri:

Kronik bademcik iltihabı, remisyon dönemlerinin hastalığın alevlenmesi ile yer değiştirmesi ile karakterizedir. Bu bademcik iltihabı ile karakteristik semptomlar vücut ısısında hafif bir artış, yutma ve hafif öksürük sırasında boğazda rahatsızlık hissidir. Hastalığın bu aşamasında teşhis, hastanın boğazının görsel muayenesinin sonuçlarına dayanır.

İnsan vücudunun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile ortaya çıkan solunum yolu viral hastalıklarının arka planına karşı, remisyon aşaması alevlenme ile yer değiştirir:

 • vücut ısısı 39 dereceye yükselir
 • Boğaz, rahatsızlık ve ağrıda yabancı bir vücut hissi var
 • Bir organizma zehirlenmesinin bir semptomatolojisi var
 • bademciklerin sırrı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur

Tonsillit'e canlı bir semptomatolojinin eşlik etmesi eşlik eder, bu nedenle bunu kaçırmak oldukça zordur. Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, hasta muayenesi yapacak ve en etkili tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Hastalığın ilaç tedavisi

Bademcillit ilaçları ortaya çıkma nedenine ve ek semptomlara bağlı olarak alınır.

Akut tonsilliti olan bir hastayı teşhis ederken çoğu durumda hastanede yatış gereklidir. Böyle bir hastalığın tedavisinin, sadece bir doktorun gözetiminde yapılması ve istenmeyen sonuçların ve komplikasyonların gelişmesinden kaçınılmasına yardımcı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tonsillit bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir, bu nedenle hastanın başkalarından izolasyonu gereklidir. Bir tıbbi kurumda, hasta bir bulaşıcı hastane kutusuna yerleştirilir ve evde tedavi edilirken ayrı bir oda tahsis etmesi gerekir.

Tedavinin tüm süresi boyunca, koruyucu bir diyet gözlemlemek ve mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmek gerekir. Ayrıca, hastalığın akut döneminde yatak istirahati gözlenmelidir.

İlaç tedavisi aşağıdaki alanları içerir:

 • Lozenges ve analjezik ve anti-inflamatuar etkilerin spreyleri: Trachsen, Decatilen, Tantum Verde, Teraflu, Inhalipt.
 • Ağzın antiseptik solüsyonlarla durulanması: Furacilin, Klorheksidin, Klorofil alkol.
 • Badem bölgesinin antiseptik ilaçlarla tedavisi: Lugol çözeltisi, Klorofililpt yağ çözeltisi.
 • Vücut ısısı yükseldiğinde antipiretik ilaçların atanması: Parasetamol, Ibuprofen.
 • Antihistaminiklerin bademciklerin artan ödemi ile kabul edilmesi: Cetrin, Loratadin.
 • Lenfadenit ile, Lenex düğümü bölgesine Dimexid ve anti-inflamatuar bileşenler ile kompreslerin uygulanması.

Bu hastalıkta etkisiz olduğu kanıtlanmış olan bademcik iltihabının tedavisinde kullanılan inhalasyonlar nadiren reçete edilmektedir. Bu veya bademcik iltihabı için terapi yönteminin seçimi, hastalık formuna göre belirlenir, yani tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir.

Hastalık için antibiyotikler

Antibiyotikler, hangi patojenin hastalığın gelişimini tetiklediğine bağlı olarak tamamen bireysel olarak seçilir.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, antibiyotik tedavisi zorunludur ve genellikle vücut ısısının normale döndürülmesinden 3-5 gün sonra ilaç çekilir. Çocuk ve yetişkinlerin tedavisinde aynı ilaçlar reçete edilir ve fark sadece dozajdadır.

Bademcik iltihabında antibakteriyel ilaçlarla yapılan tedavinin oldukça etkili olduğu düşünülse de, bu patolojiden kurtulmak ancak bademciklerin uzaklaştırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Yapılan antibakteriyel tedavinin istenen sonucu vermemesi durumunda, uzman bıldırcınları çıkarmak için operasyonu yapmaya karar verebilir.

Akut tonsillit tedavisinde hangi grup antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir:

 • Sefalosporinler: Cefodox, Cefix.
 • Penisilinler: Flemoclav, Amoxiclav, Augmentin.
 • Makrolidler: Klaritromisin, Josamisin, Azitral, Sumamed, Hemomisin.

Ek olarak, lokal antibakteriyel tedavi reçete edilir ve Bioparox en etkili ilaç olarak kabul edilir. Bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotik alırken, sindirim sisteminin mikroflorasını korumak için onlarla aynı anda içmeniz gerektiğini hatırlamak gerekir.

Patolojide operasyon

Bir hastada basit bir hastalık teşhisi konulduğunda, genellikle ilaç almak ve fizyoterapik prosedürler uygulamak gibi konservatif tedavi uygulanır. Konservatif tedavinin etkisiz kaldığı durumlarda, sadece bademcik iltihabının cerrahi tedavisini yapmak için başvurdu.

Palatine bademciklerin çıkarıldığı bilateral tonsillektomi yapılır. Böyle bir tedavi ile lenfoid dokunun tamamen veya kısmen çıkarılması mümkündür ve operasyon oldukça hızlıdır. Ertesi gün hasta eve dönüyor ve çalışma kapasitesi 10-12 gün sonra restore ediliyor.

Bademcik iltihabının cerrahi tedavisinin başka bir yöntemi de bademciklerin alınmadığı lacunotomidir. Böyle bir cerrahi müdahale, bir lazer yardımıyla gerçekleştirilir ve sonraki 5-7 yıl boyunca hasta daha iyi hisseder. Bademcikler önemli ölçüde azalır ve işlevlerini yerine getirmeye başlar, ayrıca akut solunum yolu patolojilerinin alevlenme riskini azaltır.

Tonsillit tedavisinde kullanılan etkili ve güvenli bir işlem kriyoterapi olarak kabul edilir.

Azot yardımı ile hasarlı dokuların donması sağlanır ve bağışıklık uyarılır. Bu tedavi yönteminin tek dezavantajı, hastanın boğazındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasıdır. Kriyoterapi, kanamanın gelişimini tamamen ortadan kaldırır ve yara izleri ve yara izleri oluşturmaz.

Hastalığa karşı halk tedavisi

Durulama boğazı bademcik iltihabı hızla tedavi yardımcı olacaktır

Hem bademcik iltihabı tedavisi hem ilaç tedavisi hem de cerrahi ve halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. En yaygın halk ilaçları, boğaz ağrısını çeşitli özümler ve infüzyonlarla durulamaktır.

Bu amaçla antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahip bitkiler kullanılabilir:

Bademcillit ile gargara hidrojen peroksit, tuz ve soda bir çözüm olabilir. Hastalığın tedavisinde iyi bir etki, şifalı bitkilerin solunması ile inhalasyon yoluyla verilir ve bal ve arı ürünleri güçlendirici maddeler olarak önerilmektedir.

Tonsillit ile durulamaya ek olarak, aşağıdaki prosedürler gerçekleştirilebilir:

 • bir tülbent içinde rendelenmiş sebze sarar sonra 2 saat lahana kompresleri için boğaz bölgesinde uygulanır
 • Soğan suyuyla, yani rendelenmiş sebzelerin üzerine soluyarak inhalasyon yapmak
 • salin solüsyonu ile emprenye edilmiş bandaj ve bez

Halk ilaçları tarafından gerçekleştirilen tedavinin istenilen sonucu vermemesi durumunda doktora başvurmalısınız.

Akut bademcik iltihabında, prognoz genellikle elverişlidir ve uygun tedavi ile hastanın tam iyileşmesi görülür. Bir hastanın bir doktor randevusunu görmezden gelmesi ve tedaviyi reddetmesi durumunda, akut patoloji şekli sonunda kronikleşir. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak neredeyse imkansızdır ve asıl görev, hastalığın kalıcı remisyon aşamasına girmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Tonsillit - halk ilaçları ve preparatları ile tedavi. Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsillit tedavisi

Boğazın en tatsız ve tehlikeli hastalıklarından biri boğaz ağrısıdır. Daha doğru adı bademcik iltiğidir. Bu enfeksiyöz hastalık hem yetişkin hem de çocuğu etkiler ve mutlaka zamanında tedavi gerektirir. Bununla ilgili çeşitli farklı yöntemler vardır.

Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Angina, enfeksiyondan kaynaklanan bademcik iltihabıdır ve daha az sıklıkla virüsler ve mantarlar tarafından meydana gelir. Akut veya kronik formlarda ortaya çıkabilir. Bademciklerin bademcik iltihabı ile tedavisi gereklidir, aksi takdirde hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir, örneğin, periton iltihabı. Yetişkinlerde ve çocuklarda, anjin farklı şekilde ortaya çıkar, semptomatoloji çok farklıdır. Tonsillitin nasıl iyileştirileceğine dair genel bir şema yoktur. Çeşitli terapötik şemalar kullanılır.

Yetişkinlerde tonsillit tedavisi

Angina hakkında bu semptomların varlığını gösterir:

 • Pers ve boğaz ağrısı;
 • sıcaklık ilk olarak subfebril'e ve tedavi olmaksızın daha da yükselir;
 • Boğaz şişer, fotoğrafta fark edilir;
 • nefes tatsız kokuyor;
 • artan bademcikler;
 • genel bir halsizlik hissedilir;
 • Servikal lenf düğümleri ağrılıdır;
 • bademcikler kızardı, şişti, onlar fotoğrafta açıkça görülebilen irin topaklar görünür;
 • baş ağrıyor;
 • titreme.

Boğazların yetişkinlerde tedavisi, enfeksiyonun etken maddesiyle, bademcik iltihabı semptomlarının baskılanmasıyla savaşmaya yöneltilmelidir. Yatak istirahatine sıkı bir şekilde bağlı kalarak, diyetle. Doktor antibiyotikleri reçete eder. Bir kişinin antibakteriyel bir ilaca karşı toleransı varsa, geniş spektrumlu, anti-inflamatuar ilaçlar reçete edin. İkincisi, bademcik iltihabının karmaşık formunda antibiyotiklere ek olarak reçete edilebilir. Ayrıca semptomatik tedavi zorunludur.

Çocuklarda Tonsillit

Çocuklarda, semptomlar hızla ilerler, sıcaklık hemen hemen artar. Çocuklara bademcik iltihabından nasıl kurtulacağını sadece bir doktor belirlemelidir. Çocuklarda Angina genellikle larenjit, farenjit eşlik eder. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi, yetişkinlerde olduğu gibi aynı ilaç grupları tarafından gerçekleştirilir, ancak buna ek olarak, anti-ödem ve anti-alerjik reçete edilir. Bu ilaç kompleksi, boğaz ağrısını hızlı bir şekilde yenmek ve hoş olmayan sonuçları önlemek için yardımcı olur.

Tonsillit tedavisi daha

Anjina tedavisinin taktikleri, şekline bağlı olarak değişir. Tonsillit akut ve kroniktir. İlk bulaşıcı bir lezyon sonucu oluşur, iyi tedavi edilebilir. Kronik bademcik iltihabı bir kişiye sürekli eşlik eder, remisyon dönemleri alevlenmeler ile artar. Bu durumun bozulması sadece enfeksiyonla değil, aynı zamanda basit hipotermi ve bağışıklığın zayıflamasıyla da tetiklenebilir. Bu özellikleri dikkate alarak anjina tedavisi reçete edilir.

Akut tonsillit

Bu tip anjina terapiye uygundur. Akut tonsillitin ana noktaları:

 1. Sistemik tedavi. Bademcik iltihabı bakteriyel ise, belirli bir patojene veya geniş bir etki spektrumuna karşı antibiyotik reçete edin. Angina viral veya fungal ise, hastanın anti-inflamatuar haplar, immünostimulantlar içmesi tavsiye edilir.
 2. Lokal terapi. Bademcillit belirtilerinden daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur. Hastaya gargara, durulama için özel karışımlar reçete edilir. Sulama için spreyler, anestezi ile pastiller, antiseptik, probiyotik etkiler iyi kanıtlanmıştır.
 3. Fizyoterapi. Patojenleri ortadan kaldırmak ve semptomları bastırmak için bir dizi önlem.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hastalığın bu formu, bir kural olarak, akut bademcik iltihabı başladığında gelişir. Tedavi tamamen tamamlanmadığında ortaya çıkma riski artar. Kronik tonsillit kompanse edilir ve dekompanse edilir. İlk tipte sadece bademcikler etkilenir ve ikincisi de diğer organlar, dokular. Eğer kronik anjiniz varsa, onunla tedavi akut ile aynıdır, ancak bazı özelliklerle:

 1. Antibiyotikler, patojenin analizi ile belirlenir, ancak onların yönetiminin süresi daha uzundur.
 2. Alevlenmeleri önlemek çok önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, hipotermiden kaçınmak, diyet izlemek ve vücudu güçlendirmek ve korumak için gerekli tüm önlemleri almak gerekir.
 3. İmmunostimülatörler ve probiyotikler, alevlenmelerde değil, enfekte olma tehlikesinin çok yüksek olduğu dönemlerde önleme için tavsiye edilir.
 4. Kronik bademcik iltihabı ile karışma, her zaman tavsiye edilmez, çünkü lenfoid doku ile çok sıkı bir şekilde bağlanmış olan lakunada pürülan tıkaçlar vardır. Bu yıkama durumunda daha etkilidir.
 5. Radikal tedavi önerilir. Aynı zamanda, bademcikler, alevlenmelerin sıklığını en aza indirmeye yardımcı olan cerrahi veya başka yollarla çıkarılır.

Evde bademcik iltihabı tedavisi

İlacı kendiniz uygulayabilirsiniz. Evde bademcik iltihabı tedavisi sadece doktorun atadığı ilaçlarla yapılmalıdır. Tüm önerilerini uyguladığınızdan ve düzenli olarak resepsiyona gittiğinizden emin olun. Doktor dinamikleri izlemeli ve gerekirse taktikleri, reçeteleri değiştirmelidir. Kural olarak, antibiyotikler, anti-enflamatuar ve antihistaminikler, durulama, inhalasyon reçete edilir.

Tonsillit için antibiyotikler

Bu ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir. Bir patojen tipine göre bademcik iltihabından bir antibiyotik reçete edebilir veya geniş spektrumlu bir ilaç önerebilir. İkincisi daha sık atar. Penisilin serisinin bademcik iltihabından antibiyotikler iyidir. Çoğu durumda, anjina ile, bu ilaçlar bu grup için reçete edilir:

 • flemoksin;
 • seftriakson;
 • ampioks;
 • Flemoklav;
 • amoksisilin;
 • Tsefiksin;
 • amoksiklav;
 • augmentin;
 • unazin;
 • sefepim;
 • oksasilin;
 • ampisilin;
 • AMPİSİD;
 • Panklav.

Penisilin antibiyotikler, bunlara dirençli bir bakteri suşu ile enfeksiyon meydana gelirse etkisiz olabilir. Bu durumda, makrolidlerin alınması tavsiye edilir. Bu ilaçlar mide üzerinde daha yumuşak davranırlar, enfeksiyonu daha çabuk öldürürler. Daha az kontrendikasyonları vardır ve bağışıklığı bastırmazlar. Tonsillit için reçete edilen makrolidler ve sefalosporinler:

 • Azitromisin (Sumamed);
 • roksitromisin;
 • Dzhozamin;
 • macrofoams;
 • eritromisin;
 • Klaritromisin.

Eğer bademcik iltihabı etkeni Staphylococcus aureus ise, aminoglikozidler reçete edilir. Bu grup şunları içerir:

 • amikasin;
 • norfloksasin;
 • Levoflokatsin;
 • Zanotsin;
 • ofloksasin;
 • siprofloksasin;
 • Ksenakvin;
 • Kiroll.

Anjina için ilaçlar

Genel durumu hafifletmek ve tonsillit semptomlarının hızlı bir şekilde giderilmesini sağlamak için antienflamatuar, antihistaminikler kullanılır. Bunlar tabletler, spreyler, emilim için merhemler, merhemlerdir. Tonsillit için en yaygın ilaçlar şunlardır:

 1. Tantum Verde. Anti-inflamatuar ilaç (tabletler, sprey, çözelti). Bademciklerin mukoza zarlarının hızlı iyileşmesini destekler. Çocuğa altı yaşından izin verildi.
 2. Faringosept. Antiseptik. Pastilleri çözme. Uygulamaya üç yıl izin verilir. Hamile, emziren kadınlarda kontrendike değildir.
 3. Rimantadin. Anti-inflamatuar ilaç.
 4. Falimint. Analjezik etkisi ile antiseptik. Beş yaşından küçük çocuklara, hamilelere, hemşirelere ve ilacın bileşenlerine karşı alerjik reaksiyona girenler yasaktır.
 5. Tonsilotren. Homeopati, immünmodülatör ve anti-inflamatuar hazırlanması. Yıldan itibaren çocuklara izin verilir.
 6. Tonzilgon. Damla ve tabletlerde bitkisel preparat. Antiseptik, iltihabı giderir. Bebeklere ve tabletlere sadece altı yaş altı çocuklar için damlalar alınabilir.
 7. Imudon. İmünostimulan. Üç yaşından küçük, hemşirelik, hamile çocuklar için yasaktır.
 8. Proposol. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar ilaç.
 9. Strepfen. Anti-inflamatuar ilaç. Boğaz ağrısı etkili bir şekilde çıkarır.

Bademcik iltihabı daha gargara

Evde yerel tedavi çok önemlidir ve sizi iyileşmeye daha da yakınlaştıracaktır. Boğazın bademcik iltihabı ile durulanması bademciklerin lakunalarında sürekli bulunan bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve yaşamsal fonksiyonlarının ürünlerini imha eder. Ayrıca, durulama ürünleri boğazda ağrıyı hafifletir, yarayı sıkar. Bu iyileşme sürecini hızlandırır. Durulama için aşağıdaki çözümleri kullanmak çok etkilidir:

 • Chlorophyllipt;
 • Geksoral;
 • klorheksidin;
 • furatsilin;
 • Bikarmint;
 • iodinol;
 • Lugol.

Angina ile inhalasyon

Çok etkili lokal terapi türü. Tonsillit inhalasyonları aşağıdaki etkiye sahiptir:

 1. İlaç bileşiminin mukoza zarında hızlı ve eşit bir şekilde yayılmasına yardımcı olun.
 2. Inflamasyonu çıkarın.
 3. Enfeksiyonla savaş.
 4. Acıyı kaldır, terleme.
 5. Balgamı seyreltin.

Solunduğunda, halk ilaçları ve ilaçlar kullanılır:

 • Chlorophyllipt;
 • furatsilin;
 • Miramistin;
 • Dekasan;
 • klorheksidin;
 • dioksin;
 • deksametazon;
 • Pulmicort.

Bademcik iltihabı tedavisi

Sadece geleneksel değil, aynı zamanda alternatif tıp anjina ile mücadelede etkilidir. Evde bezleri nasıl tedavi edeceğini bilmiyorsanız, halk tarifleri, otlar deneyebilirsiniz. Çoğu durumda, bunlar durulama, inhalanlardır. Bademcik iltihabının halk ilaçları ile tedavisi özellikle tıbbi tedaviyi tamamlarsa çok etkilidir. Çeşitli yemek tarifleri aldığınızdan emin olun.

Angina'nın propolis ile tedavisi

Bu ürün saf formda, yağ ve alkol tentürü şeklinde satılmaktadır. Bademcik iltihabı nasıl alınır:

 1. Günde üç kez yavaşça ve iyice beş gram dilimler çiğneyin.
 2. 1 çorba kaşığı seyreltin. l. Sıcak sütte propolis yağı. Yemeklerden önce günde üç kez iç.
 3. Günde iki kez alkol tentür bir yemek kaşığı al. Tedavi süresi 5 gündür.

Bademcik iltihabı ile bal

Arıcılık ürünü hastalık durumunda çok etkilidir. Angina'da bal nasıl kullanılır:

 1. Tarif için pancar gerekir. 1 çorba kaşığı. l. 100 ml aloe suyu içinde çözülür. 5 damla pancar ekleyin. Yemekten önce 3 yudum iç.
 2. Eritilmiş tereyağı ve bal bir çorba kaşığı karıştırın, bir tutam soda ekleyin. Karıştırınız. 2 çay kaşığı için orta ateşte ısıtın. günde üç kez.
 3. Bir bardak sıcak sütte 1 çorba kaşığı çözülür. l. bal. Günde üç kez iç.

Tonsillit için fizyoterapi

Karmaşık tedavinin önemli bir parçası. Bir doktor boğazdaki bu tür fizyoterapi prosedürlerini reçete edebilir:

 1. Elektrikli veya hafif termal dalgalar ile ısınıyor. Patojenlerin yok edilmesi ve ödemlerin giderilmesi için.
 2. Bademcik masajı.
 3. Ultrasonik dalgalara maruz kalma. Pürülan fişleri çözer.
 4. Antiseptikler ile ısınma. İltihabı giderir.

Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması

Radikal ve radikal olmayan (daha modern) cerrahi müdahale yöntemleri vardır:

 1. Muhafazakar. Bademcikler genel anestezi altında bir neşter, bir halka ve makas ile kesilir veya çıkarılır.
 2. Tonsillektomi. Bademciklerin dokusu, basınç altında dönen bir bıçak ile kesilir. Daha az travmatik yol.
 3. Sıvı-plazma çıkarılması. Bademcikler, manyetik alanın etkisi altında plazma dokularının ısınması sonucu yok edilir. Pratik olarak ağrısız, yaralar çabuk iyileşir.
 4. Lazer yöntemi. Lokal anestezi altında lazerle çıkarılması veya koterizasyonu. Etki sadece etkilenen bölgelerdedir. Tedavi derslerle yapılır.
 5. Elektrokoagülasyon. Özel bir cihaz lenfoid dokuyu temizler ve damarları koter eder.
 6. Kriyoterapi. Etkilenen dokunun sıvı azotla dondurulması.

Video: bademciklerin lazer tedavisi

yorumlar

Hayatım boyunca bademciklerimi kapatana kadar bademcik iltihabı geçirdim. Çocuk fotoğraflarında bile sürekli sarılmış bir boğazım var. Bundan sonra, genellikle boğaz ağrısının ne olduğunu unuttum. Boğaz ağrısı olan herkese ameliyatı tavsiye ederim. Her ağırlaştırıcı tedavisi çok yorucu olan bademcik iltihabı sonsuza dek yok olacaktır.

Nikolay, 42 yaşında

Çocukluğumdan beri, zayıf bir boğazım var, bu yüzden sıklıkla yanar. Ben denemiyorum ve her zaman doktora gidiyorum, reçete ettiği ile tedavi edilir. Kural olarak, bunlar antibiyotik, durulama, boğaz, boğaz için spreyler. İyileşme birkaç gün içinde gerçekleşir ve tüm tedavi iki haftadan uzun değildir.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Kronik tonsillit: tedavi ve semptomlar

Kronik bademcik iltihabı, palatine bademciklerde sürekli bir enflamatuar sürecin gelişmesi ile karakterize edilir, hastalığın seyrinde, alevlenmelerin remisyon dönemlerinde bir değişiklik eşlik eder.

Kronik tonsillite yatkınlık

faktörler kullanılabilirlik, zemin hazırlayan septum eğn zor burun nefes hale büyütülmüş küçük kıvrımlar, polipler, burun boşluğu, lenf bezleri. Ve aynı zamanda bir dizi enfeksiyon odağı: çürük, sinüzit ve diğerleri.

Kronik akut bademcik iltihabına geçişte önemli bir rol, vücudun bağışıklık yanıtı ve alerjisinde bir azalma ile oynanır.

Bademciklerdeki kronik inflamasyonun gelişimi

Patolojik süreç, bademciklerin lakunalarında gelişir ve yumuşak lenfoid dokunun yenilgisiyle birlikte, daha sonra bağları daha yoğun olarak değiştirir. Bazı lakunların, kapalı enfeksiyon odağı oluşumuna yol açan, daralma ve kapanma izleri görülür. Ayrıca lacunaslarda, tükenmiş epitelyum, gıda partikülleri, enflamasyonu provoke eden canlı ve ölü mikroorganizmalar ve lökositlerden oluşan "tıkaçlar" oluşur. Belki de sıvı irin tespiti.

Bu durumda bademcikler boyut olarak önemli ölçüde artabilir, ancak bazen boyutları çok değişmez. Ancak enfeksiyonun çoğaltılması için elverişli koşulların boşluklarındaki mevcudiyet, kronik iltihabın korunmasına yol açar. Enfeksiyon lenfojen olarak yayılabilir, bu da boyut olarak servikal lenf nodlarının yoğunlaşmasına ve genişlemesine yol açar.

Kronik tonsillit belirtileri

Göğüs iltihabı hastaları genellikle yutma, derin esneme ve soğuk yiyecek kullanımı sırasında boğazda mantıksız bir ağrının ortaya çıkması ile ilgili şikayetleri vardır. İnsanların sıklıkla soğuk içecek ve dondurma kullandığı yılın sıcak dönemlerinde rahatsızlık getirir. Bir alevlenmenin gelişmesi ile aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • boğazda ağrı ve terleme;
 • yabancı bir cisim hissi;
 • öksürük;
 • vücut sıcaklığında artış.

Bu durumda, genel halsizlik gelişimi belirtileri vardır: hızlı yorgunluk, sinirlilik, uyuşukluk, terleme, nefes darlığı, nadir durumlarda, aritmiler. Boşluktaki pürülan tıkaçların oluşturulması bademciklerin veya ağız mukozasının dokularına travma riski nedeniyle bağımsız olarak çıkarılması önerilmez.

Kronik tonsillit belirtileri

Doğru tanının formülasyonunda doktorlara yardımcı olan hastalığın güvenilir belirtileri vardır:

 1. Hiperemi tanımı ve palatine ait marjinal kısmın kalınlaşması, bir silindiri andırır.
 2. Bademcikler ve palatinler arasında yer alan sikatrisyel adezyonların varlığı.
 3. Bademcikler gevşek ya da skar patolojik değişikliklerle olabilir, ancak bunlar sıkıştırılır.
 4. Sulu-pürülan tıkaç veya lakunada sıvı irin saptanması.
 5. Büyütülmüş servikal lenf düğümleri.

Hastalığın iki belirtisinin varlığı bile tanıyı doğrular - kronik tonsillit.

Klinik bulgulara göre, aşağıdaki formlar ayırt edilir:

 1. telafi kronik bir inflamatuar sürecin gelişiminin sadece yerel belirtilerinin varlığı. Aynı zamanda, bademciklerin bariyer fonksiyonu hala korunur, bu da enfeksiyonun vücuda yayılmasını önler ve belirgin bir bağışıklık yanıtının klinik belirtileri yoktur.
 2. dekompanse Anjina, paratonzillit, paratonsillar apseler ve diğer organların hastalıkları - hastalığın yerel belirtileri varlığı ile karakterize edilir. Bu durumda, genellikle tek bir iç organdan ziyade kardiyovasküler, idrar, cinsel ve diğer sistemik hasarlar işaretlenir.

Hastalığın uzun süreli seyri diğer organ ve sistemlerden bulaşıcı komplikasyonların semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur:

 • kollajen - romatizma, nodüler periarterit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma üretiminde patolojik artış gösteren hastalıklar;
 • cilt lezyonları - egzama, sedef hastalığı, polimorfik eksudatif eritem;
 • açık yeşil;
 • hipertiroidizm;
 • periferik sinir liflerinin yenilgisi - radikülit ve pleksit;
 • trombositopenik purpura;
 • hemorajik vaskülit.

Sıklıkla bademcik iltihabı, vücut sıcaklığındaki kalıcı ve uzamış subfebril artış, kulakta gürültü, burunda vazomotor anormallikler, vejeto-vasküler distoni, vestibüler bozukluklar ve diğer komplikasyonlarla komplike olmaktadır.

tedavi

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilebilir: konservatif veya operatif, hastalığın biçimine bağlıdır ve dekompanse edilmiş bir formda, dekompanzasyon derecesi mutlaka dikkate alınır. Altta yatan hastalığın tedavisine başlamadan önce, seçilen tedavi yönteminin etkinliğini arttırmak için, dişlerin çürüksel lezyonlarını ve burun boşluğu ve paranazal sinüslerindeki mevcut iltihabı ortadan kaldırmak gerekir.

Konservatif tedavi

Bu tedavi esas olarak telafi edilen bir form ile gerçekleştirilir, ancak kronik bademcik iltihabının cerrahi tedavisine kontrendikasyonların varlığından dolayı dekompanse edilebilir. Entegre bir yaklaşım, mevcut sağlık sorunlarıyla daha etkin bir şekilde baş etmeyi sağlar. İlk olarak, vücudun savunmasını artırmak için önlemler alınır. Hastalara, vücuda gerekli tüm vitamin ve mikro elementleri sağlamanızı sağlayan doğru rejimi ve beslenme düzenini gözlemlemeleri tavsiye edilir.

İlaç tedavisi, antibakteriyel bir ilacın atanmasıyla başlar, çünkü kronik bademcik iltihabının temel nedeni, bakteriyel bir enfeksiyondur:

 • A grubunun β-hemolitik streptokokları;
 • bazı staphylococcus türleri;
 • enterokok;
 • immün yetmezlik hallerinde ağız boşluğunun şartlı patojenik florası;
 • nadiren virüsler.

Antibiyotik tedavisi, kurs süresi boyunca devam eden doktor tarafından belirlenir. En yaygın olarak reçete edilen ilaçlar çok çeşitli etkilere sahiptir: azitromisin ve eritromisin, amoksiklav ve flemoklav, cefix ve sefodoks. Sistemik maruziyetin yanı sıra, örneğin bioparoks gibi terapinin etkinliğini arttırmak için lokal antibakteriyel ajanların uygulanması tavsiye edilir.

Bir antibakteriyel ilaç seçmek için, hastalığın nedensel ajanını belirlemek için etkilenen bademciklerin lakazından bir sürüntü almak gereklidir.

Tedavi hiposensitize edici ajanlarla desteklenir: kalsiyum preparatları, antihistaminikler, düşük doz alerjenler, epsilon-aminokaproik asit ve diğerleri. Belki de hastanın bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı etkisi olan ilaçların amacı, örneğin: bronşök, ribomunil, levamizol, IRS-19 ve diğerleri.

Şiddetli ağrı ile ağrı kesiciler ve anti-inflamatuar ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Yüksek vücut sıcaklığında, antipiretik ilaçlar reçete edilir.

Çocuklarda bademcikler önemli bir artış ile Homotoksik ajanlar - angin-hel, lenfositozis randevu önerilir. Elde edilen etkinin pekiştirilmesi için kurs tedavisinden sonra, bir ay içinde doktor tarafından reçete edilen tonsilotren veya başka bir homeopatik ilacın alınması gerekir.

Yerel tedavi

İltihaplı bademcikler ve yakındaki lenf düğümleri üzerinde bir sterilize edici etki yürütmek sadece doktora izin verilir. Bu tedavi prosedürleri şunları içerir:

 1. Lacunas'ın yıkanması, pürülan içeriklerini kolayca çıkarabilmeyi mümkün kılar. Bu tıbbi prosedür için bir kanülü olan bir şırınga kullanılır. Antiseptik, antibakteriyel ajan, enzim, antifungal ve hipo-duyarlaştırıcı ajanlar, immünomodülatörler, biyolojik aktif ilaçlar ve diğerleri ile bir çözelti ile doldurulabilir. Prosedürün düzgün bir şekilde uygulanması, lakunadaki enflamatuar sürecin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve sonuç olarak, bademciklerin boyutu azalır.
 2. Sıvı pus tespit edildiğinde lacunazlardan patolojik içeriğin emilmesi daha etkilidir. Bu amaçla elektrikli bir elektrikli pompa ve bir kanül kullanılır. Ve bir vakum kapaklı ve bir çözümün eşzamanlı olarak eklenmesiyle donatılmış özel bir ucun kullanımı, lakunanın daha derin yıkanmasını sağlar.
 3. İlaçların lakunaya sokulması, bir kanül ile bir şırınga ile gerçekleştirilir. Emülsiyonların, macunların, merhemlerin ve yağlı süspansiyonların kullanılması, iltihaplanma odağı üzerindeki ilaç bileşenlerine daha uzun süre maruz kalmalarını sağlar, bu da pozitif terapötik etkiyi arttırır. Merhem girmeden önce, şırıngayı önceden ılık bir biçimde doldurmak gerekir. İşlem her gün yapılır, manipülasyon sırasında hastanın mümkün olduğunca az yutulması önerilir.
 4. Bademcik enjeksiyonu, iğneli bir şırınga ile gerçekleştirilir, ilacın sadece etkilenen bademcikle değil, çevre dokularla da enjekte edilmesi. Son zamanlarda, şırıngalar çok sayıda küçük boyutlu iğneler içeren özel nozullarla donatılmıştır. Bu yöntem, tek bir iğne ile gerçekleştirilen enjeksiyonlara kıyasla, bademcik dokusunda ilacın muntazam bir şekilde uygulanması nedeniyle daha yüksek bir verim gösterdi.
 5. Bademciklerin yüzeyinin yağlanması, yıkama ajanları olarak aynı etki spektrumuna sahip çeşitli çözeltiler ile gerçekleştirilir: Lugol çözeltisi, klorofililpt yağ çözeltisi, collargol ve diğerleri. İlaç yıkandıktan sonra uygulanır ve aynı zamanda sadece bademcikler değil, farinksin arka duvarı da tedavi edilir.

Durulama boğazı evde bağımsız olarak yapılabilir. Eczanelerde satın alınabilecek veya kendiniz hazırlayabileceğiniz çok çeşitli ürünler var.

Operatif tedavi, bademciklerin cerrahi alınması

Bu tedavi esas olarak dekompanse kronik bademcik iltihabının saptanmasında ve tekrar tekrar yapılan konservatif tedavinin pozitif etkisinin yokluğunda gerçekleştirilir. Tonsillektomi tam veya kısmi olabilir. Tam tonsillektomi ile etkilenen bademciklerin total eksizyonu yapılır. Kısmi tonsillektomi genişlemiş bademciklerin büyüklüğünü azaltabilir, ancak şimdi bu operasyon nadiren hastalığın nüksetme riski nedeniyle gerçekleştirilmektedir. Nadir görülen cerrahi tedavi türleri arasında galvanik kostik ve diyatermo-pıhtılaşma yer alır.

Yeni bademcik iltihabı tedavisi için lazer lakotomotomi, bademciklerin çıkarılması için cerrahi cerrahi bir lazer kullanılarak gerçekleştirilir. Cerrahi ultrason kullanımı ile bu tür bir tedavi gerçekleştirmek mümkündür.

Cryodestruction popülerlik kazanıyor - bademciklerin sıvı azotla dondurulması. Kullanımı, boyut olarak bademciklerde hafif bir artışla haklı çıkar.

Bademcikler kaldırılması kontrendikasyonları:

 • hemofili;
 • bulaşıcı hastalıkların akut seyri;
 • ciddi kalp yetmezliği, iskemik hastalık ve hipertansiyon;
 • böbrek yetmezliği;
 • Diabetes mellitusun dekompanse edilmesi;
 • tüberküloz, sahne ve formdan bağımsız olarak;
 • aybaşı kanaması;
 • hamileliğin son üç aylık dönemi veya başlangıcından birkaç ay önce;
 • emzirme.

Kronik tonsillit için fizyoterapi

Tonsillit fizyoterapötik tedavi yöntemleri, iyileşme başlangıcını hızlandırmak için yardımcı olan ana ilaç tedavisini tamamlar. Cerrahi tedaviden sonra, birkaç gün sonra başlar. Önerilen prosedürler: ultrason, mikrodalga ve lazer tedavisi, manyetoterapi; Mikrodalga ve UHF; ultraviyole ışıması; elektroforezi; çamur tedavisi, inhalasyon ve diğer yöntemler. Terapötik bir amaç ile Vitafon ve Bioptron lamba kullanılır.Tekrar tedavi 10-12 tedavi prosedürlerinden oluşur.

Patolojik sürecin tüm bağlantıları üzerindeki nokta eylemi için karmaşık tedavi gereklidir. Temel olarak, her yıl, hastaların iki yoğun tedavi kursuna girmesi gerekir. Konservatif tedavinin etkinliğini artırmak için, benzer bir hastalık için akrabalarını incelemek gerekir. Kronik tonsillit saptanırsa, tedavi aynı anda yapılmalıdır.

Ev tedavisi

Kronik bademcik iltihabının tedavisinde halk hekimliği tarafından önerilen reçeteler kullanılabilir, ancak komplikasyonların veya bileşenlere alerjik reaksiyonun gelişmesini önlemek için doktorunuza danışın. Halk tedavisi genellikle ana ilavedir.

Bademcik iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir

Makalenin içeriği

 • Bademcik iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir
 • Bademcik iltihabı nasıl
 • Kronik boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Bademcik iltihabı olduğunu nasıl anlarsınız?

Bir yetişkinde bademcik iltihabı belirtileri hastalığın biçimine bağlıdır - telafi veya dekompanse edilir. anjina, hasta kulakları ve burnu tekrarlanmasını - İlk durumda bademcikler, ikinci bir lokal inflamasyon vardır.

Kural olarak, bademcik iltihabı olan hastalarda, soğuk yiyecek alımı ile şiddetlenen boğazda ağrı rahatsız olmaktadır. Bir ağırlaştırmada şu şikayetler vardır:

Yabancı cismin ağızda hissi;

• Boğazda sürekli boğulma.

Hasta insanlar uyumaya çekilir, terleme daha kötüdür, nefes darlığı acımasızdır. Bademcikler beyazımsı bir tabaka ile kaplanır, pürülan tıkaçlar ayırt edilebilir.

Yetişkinlerde tonsillit nasıl tedavi edilir

Hastalığın dekompanse aşamasını belirlerken, tonsillektomi reçete edilir - bademciklerin uzaklaştırılması. Modern cerrahi sadece neşter kullanır - geliştirdiği teknikler bademcik Sonication çıkarılması için veya bir lazer ile sağlanması.

Hastalık kompanse bir fazda ise, doktorlar terapötik yöntemler kullanır. Hastalar antiallerjenler tarafından gösterildiği gibi antibiyotik, immünomodülatörler alırlar. Vücudun genel güçlendirilmesi için multivitaminler reçete edilir.

Ek olarak, hastalar boğazlarını durulamak. Bu prosedür için çözümlerin bileşimi, kanıtlanmış halk tarifleri de dahil olmak üzere, bol miktardadır. Hastalar, fizyoterapik prosedürler geçirir: UHF, electophoresis ve diğerleri.

Bademciklerin bademciklerin bademcik iltihabı ile yıkanması

Bademcik iltihabı tedavisi için, doktorlar genellikle yıkama lacunas (bademcikler içinde tuhaf tübüller) reçete. Bunu yapmak için, şırınga özel bir çözelti ile doldurulur, üzerine esnek bir tüp yerleştirilir ve bademciklerin lakunalarında lokalize olan pürülan tıkaçların sulanması başlar.

Yetişkinlerde tonsillit profilaksisi

Bağışıklığın sertleştirilmesi ve güçlendirilmesiyle önemli bir rol oynar. Ayrıca dişlerin sağlığını izlemek gerekir ve diş etleri çok soğuk besinler mümkün değildir ya da buzlu içecekler içmek.

Tonsillit - tanımı, belirtileri

Yumuşak damak bölgesinde farenksin derinliğinde her iki tarafta, her kişi dışbükey formasyonlara sahiptir. Eski Yunanlılara, şiddetli bir fanteziye sahip olanlara, bu oluşumlar badem bademine benziyordu. İsim düzeltildi. Nazal ve orofarinkste ve evde lenfoid üreme gelişmesi ve tıbbi referans kitaplarına bademcikler denir. Kelimenin Latince versiyonu tonsilla. Bu nedenle iltihap isimleri - bademcik iltihabı.

Yakından bak, her iki taraftan farinksin derinliğinde biraz gevşek oval oluşumlar bulacaksınız. Bunlar palatine bademcikler, başka bir deyişle salgı bezleri (Latin glandula - demir). Bezler, farengeal lenfatik halkanın önemli ve tam olarak çalışılmamış bir organı olan insan solunum yollarına nüfuz etmeye çalışan yabancı patojenlerle savaşan bir karakoldur. Sağlığımızın kaynağı veya problemlerimiz. Tonsila palatina. Bu sono ifadesi medikalden insan "palatine tonsil" e çevrilmiştir.

Palatine bademcikler hakkında mümkün olduğunca detaylı

Bademcikler farinkse düşen bir enfeksiyonu olan cesur savaşçılardır. Bakteriler, virüsler, spiroketler - tüm bu potansiyel zararlılar, vücuda zarar verme zamanı olmadan palatine bademcikler tarafından pasifleştirilir ve kullanılır.

herhangi bir vücut gibi, bademcik olan yine sadece boşluk (çıkış) ve kript (kazıma bademcik köklerine yüzeyi üzerinde kıvrımlı kanalı) ile ilgili olarak, bir iç yapıya sahiptir. Daha sık lacunae ve crypt kanalları 4-7, ancak bireysel özelliklere bağlı olarak bir ila on dört arasında olabilir. boşluklar çapının büyüklüğü de değişir ve yaş, cinsiyet, tek tek özellikler, hem de hasta insanların angina ile ya da bağlıdır - bademcik kendilerini dokularında izleri bırakır için.

Geniş bir çıkış ağzı bezin kendini temizlemesine yardımcı olur. Buna göre, çıkış deliğinin küçük çapı, daha ağır bir kronik bademcik iltihabının nedenidir, çünkü bez, detritus adı verilen daha fazla ölü organik madde salgılar. Hafif küflü bir kütleye benziyor (tıpta kederli derler). Buna göre, günlük hayatta stopper denilen, doktorlar kazıklı bir detritus diyoruz.

Bademciklerdeki mikroflora her zaman, bu organların varlığı için şarttır. Fakat çevreden gelen patojenik flora gelir ve çoğalmaya çalışırsa, bademcikler süreci durdurup ortadan kaldırır ve yeniden işleyebilir. Bu insanlar genellikle kendi bedenlerinde sürekli savaştıklarını fark etmiyorlar. Eğer karşılaştırmaya devam edersek, o zaman bademcikli bademcikler sadece askeri bir birim değil, aynı zamanda askeri bir fabrikadır. Virüs ve enfeksiyonlarla savaşmak için silah üretirler: interferon, gama globulin ve beyaz kan hücreleri.

Kronik bademcik iltihabı: hastalığın doğası

Kronik bademcik iltihabı daha önce geçirilmiş birçok boğaz iltihabı ve azalmış bağışıklığın bir sonucudur. Bu, otoimmün bir hastalıktır (yani, şaşırtmalı öldürücü hücreler kendi normal işlev gören hücrelerine saldırır). Palatine bademcikler elbette işlevlerini tam olarak yerine getirmezler ve patojenik patojenler kazanır.

Ve palatine bademcikler iltihaplanma başlar. Her şeyi içeriden şişirir. Soruşturma, vücut tarafından bastırılmayan iltihaplar için alışılmış bir şeydir - pus, eşit olmayan lökosit savaşında öldürülenlerin mezarlığı. Pus bademcikleri tahriş eder ve zehirler. KBB doktoru teşhis - "palatine bademciklerin enfeksiyöz iltihabı." Endojen kökenli anjin.

Hemen tedavi edilmeye başlanması gerekir, aksi takdirde zararlı patojenler çoğalır ve hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından sonra bile bir enfeksiyon kaynağı olarak kalır.

Kronik tonsillit formları:

 • relaps (her an angina ve sonra tekrarlanır);
 • kalıcı (iltihap uyuşuk ve uzun olduğunda);
 • kompanse (uzun süre iltihap olmadığında).

Kronik bademcik iltihabı, farenks hastalıkları arasında tartışmasız liderdir. Hem yetişkinler hem de çocuklar iki ya da üç yaşından büyük hastalardır (bu yaşta palatine bademcikler oluşur). Çocuklar daha sık hastalanırlar.

Kronik tonsillit riskini artıran faktörler

 • Zararlı yaşam ve iş koşulları, özellikle egzoz gazları da dahil olmak üzere havanın toz ve gaz kirliliği;
 • kalitesiz su;
 • zayıflamış insan bağışıklığı;
 • hipotermi;
 • stres;
 • (Daha çok, çeşitli sinüzit, sinüzit, - kronik burun iltihabı), kronik nazofarenks hastalığı, palatin bademcikler, farenksin arka duvarının damlayan mukus enfekte ettiği;
 • Kötü beslenme (proteinler ve karbonhidratların fazlalığı ile yetersiz veya dengesiz);
 • kalıtım. (Baba veya anne kronik tonsillit muzdarip, çocuğun şansını sağlıklı bademcik bu sorun var hamile kadınlarda düşmek olsun diye, çocukta kronik bademcik iltihabı önlemek için denemek için bir veya iki ders tedavi edilecek arzu edilir.);
 • aşırı çalışma, özellikle kronik, kronik yorgunluk sendromu;
 • sigara ve alkol bağımlılığı.

Kronik tonsillit gelişimi akut tonsillit ile ilişkilidir (aynı zamanda anginadır). Sonuna kadar anjina tedavi etmedi - ve kronik tonsillitle karşılaştın. Ve genellikle tam tersine, anjin kronik bademcik iltihabının bir sonucudur.

Kronik tonsillit belirtileri

Şayet, eğer siz de varsa, ENT doktoruna başvurmak için endişelenmeye ve randevu almaya değer.

 • baş ağrıyor;
 • Boğazdaki Pers, sanki bir şey varsa (bademcik kütleleri ya da bademcikler içinde sigortalar);
 • çok hızlı yorgunluk (vücut çürüme ürünleri tarafından zehirlenir, bademcikogenetik denir, bir banal zehirlenme var);
 • kaslar ve eklem ağrıları;
 • kalp kesintilerle (ekstrasistoller) çalışır ve periyodik olarak ağrıyan ağrı vardır;
 • bel de böbrekler bölgesinde acıyor;
 • sıcaklık yükselir ve uzun bir süre için yüksek tutar;
 • bazı durumlarda, vücut ısısında ve uzun bir süre bir artış;
 • ezilen devlet;
 • ağızdan hoş olmayan koku (organik maddeler ve bakteriler lakuna ve kriptlerde ayrıştığında);
 • Daha önce görülmemiş, ancak yüz, boyun, sırt ve vücudun diğer bölgelerinde cilt üzerinde sert döküntüler.

Bütün bunlar, vücudun ayrışması ve iltihaplı palatin bademciklerinden gelen stafilokok ve streptococcus kanına nüfuz etme ürünleri ile zehirlenmesinin sonucudur.

bademcik zayıflamış ve kronik tonsillit bir şiddetlenmesine yol açabilir vücudu, bağışıklık sistemini ve azaltılmış herhangi bile çok belirgin faktör (stres, yorgunluk, hipotermi) koruyamaz zaman.

Kronik tonsillit: komplikasyonlar

Ve aralarında çok ağır: glomerülonefrit, romatizma ve miyokardit. Nedeni, hasta bademciklerden yayılan toksinler.

şişmiş bezler yapısal epitel kalp bağlantı proteinini andıran beta hemolitik streptokok parazit A ve B grubu streptokok proteini lokalize. Bazen vücudun bağışıklığı aldatılır ve aralarındaki farkı "görmeyi" bırakır. Korumanın gücünü sadece streptococcus parazitine değil, aynı zamanda kalbin bağ dokusuna da yönlendirir. Kalp atım hızını, kalp kapakçıklarının işlevini ve sonuçta bakteriyel endokardit ve miyokarditin olası gelişimini ihlal etti.

Böbrek ve eklem hastalıkları için aynı sebep. Kronik tonsillitin zamansız tedavisi ile romatoid artrit veya glomerülonefrit alma olasılığı çok yüksektir.

Eğer bademcikler enfeksiyon birikimi çok uzunsa, organizmanın reaktivitesi (ortamdaki değişikliklere tepki verme yeteneği) değişir. Ve sonra alerjik bir kayma olarak adlandırılabilir ne olabilir ortaya çıkabilir. Döküntü, kaşıntı ve hatta bronşiyal astım gelişebilir. Buna göre, bademcik iltihabı kurtarmak için - bu hoş olmayan sonuçlardan kurtulmak anlamına gelir.

Kronik bademcik iltihabı: bademciklere doğru davranın!

Yani karmaşık! Sadece bademcik iltihabı değil, aynı zamanda burun ve orofarenksin diğer hastalıklarını da tedavi etmek gerekir. Eğer farenksin arka duvarında anormal burun solunumu varsa, akan mukus veya pürülan mukus akıntısı görülürse, doktor özellikle dikkatli olmalıdır.

Çünkü bademcik iltihabını iyi bir şekilde tedavi etmek ve hastayı trafik sıkışıklıklarından ve hoş olmayan hislerden tamamen çıkarmak mümkündür. Alt konkanın inflamasyon ve septum eğriliği - - hızlı tetik bir nüks (diğer bir deyişle, hastalığın yeniden alevlenmesi) Ama neredeyse sabit damlayan boğazın arkasındaki mukusu iltihaplı.

Palatine bademciklerinin uzaklaştırılmasına yönelik tutum çok dikkatli olmalıdır!

Bademcik iltihabının hem konservatif hem de cerrahi olarak tedavi edilebileceği açıktır. Ve cerrahi listede sonuncu olmalı. Bademcikler yoksunluğu, insan vücudu korumayı kaybeder ve sonuçta, her şekilde kaçınılması gereken bağışıklığın zayıflamasıdır, palatine bademciklerin işlevlerini geri yüklemeye çalışmak gerekir.

Bir tonzillor nozul ile palatine bademciklerin kızarması

Geçtiğimiz yüzyılın sonlarında, "Tonzillor" cihazı palatine bademciklerin tedavisinde şırınganın yerini almıştır. Aparatın fikri, KBB organlarının mukoza zarlarının ultrasonik sesiyle oluşmuştur.

"Tonsillor" palatin bademcikler, aynı zamanda diğer mukoza için KBB organlar ve dış kulak derisini ve burun boşluğunu da etkiler. Ultrasonik irrigasyon, sıvı solüsyonun ince bir şekilde dağılmasından dolayı, dokuların ultrasonik kavitasyonunun etkisine dayanmaktadır.

Palatine bademcikler puanlama için kendine has bir yuvarlak yapıya sahip olduklarından, iki problemi çözmek gerekiyordu.

Birincisi, palatine ustalığı o kadar sıkı bir şekilde kapatacak bir basınca ihtiyaç duyduğuna ve sıvının akmayacağına dair bir "cam" a ihtiyacım vardı.

İkincisi, sıvının hem amigdalayı hem de dışına girmesi gerekir.

Ve "Tonzillor" un yaratıcıları, onlara yenilikçi bir teknik yaratarak karar verdi. Amygdala ile daha önce böyle bir şey yapılmadı!

Ancak, tüm iyi şeyler gibi, meme "tonzillor" olumsuz taraflarına sahiptir.

İlk. Sovyet ve Sovyet sonrası zaman, öyle ki, onlar da, onlar gibi, bir donörün aparatını, ve dönüştürme tesislerinde yapıyorlardı. Sonuç olarak - tasarımın kendisi ve malzemeleri ve tasarımı uygun. Tasarım uzlaştırılabilirse, sonuçta tasarım iyileşmezse, gri çamurlu cam kuyusu, doktorun bademciklerden ne yıkandığını görmesine izin vermez. Başarıya ulaşıp ulaşmadıklarını anlamak için bunu görmek gerekli midir? Bu yüzden hastalar en fazla 10-15 kez çamaşır yıkamak için teşvik edilir. Emin olmak için.

İkincisi. Palatin bademcik üzerine oturan "Cam" yeterince incedir ve emiş ile dokularını sıklıkla travmatize eder. Ve prosedürler doku tamir zamanı için durmak zorundadır ve bu, tedavi tekniğinin bir ihlalidir.

Üçüncü. "Fornsillor" aparatının takımı bir tıbbi vakum emme ünitesini içerir. Basıncı çok küçük olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu bir hata değil, üreticilerin fikri. Bu yıkamada kullanılan tıbbi çözeltinin miktarı azdır ve düşük basınç palatine tonsil dokusuna zarar vermez. Her şeyin doğru olduğu anlaşılıyor. Cihazın geliştiricilerinin ana fikri, amigdala'nın kendisinin ultrasound puanlamasıydı, ancak içeriğin mekanik olarak yıkanması ikinci sıradaydı. Ancak hasta bademciklerden kaslı kütlelerin yüksek kaliteli ve etkili bir şekilde sızmasına ihtiyaç duyar. Doktorlar aspiratörün basıncını arttırmaya ve sonuç olarak bademciklere zarar vermeye başladılar.

Palatine bademciklerin lavajı için özel vakum nozulu

Ben uzun yıllar çalışmış hastane Botkin, en ilginç şeylerin iki yerde oluyor: doktor artık hata odası ve bir fincan çay en ilginç tartışıldı staffroom oldu ameliyathane, içinde.

Meslektaşlarıma sorduğumda, hastalarınızın sık sık bu tür yıkamalardan sonra bademcikler var mı? Cevapladılar: "Sıklıkla." Sonra "tonzillor" temelinde özel bir vakum nozulu inşa etmeyi önerdim, ama daha iyi ve daha uygun.

Bir kâğıt aldık ve ihtiyacımız olan yaşam boyutunu çizdik.

Ancak yeni nozulun aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekiyordu.

 1. Nozül hantal, zarif olmamalıdır, böylece doktorun ağız boşluğunda yıkama sırasında ne olduğunu görmesi için bir yer kalır. Buna "yönetilen tedavi tekniği" denir.
 2. Yeni nozul, amigdala üzerinde rahat emme için özel bir açıya sahip olmalıdır.
 3. Yeni bir nozülde iki tüp paralel olarak gitmeli ve çapları çok geniş olmamalı ve çok dar olmamalı ve tam olarak böyle bir tüpte sıkışmadan kaslı kütlelerin kolaylıkla geçmesi gerekir.
 4. Meme oval değil, yuvarlak bir cam olmalıdır. Bu uygundur, çünkü aspirasyon açısını amigdalaya değiştirmek mümkündür.
 5. Cam ince olmamalı ve kenarları yuvarlak olmalı, böylece palatine bademcikler emiş ile yaralanmamalıdır.
 6. Sonunda altıncı. Camın kendisi kesinlikle şeffaf olmalıdır, böylece palatine bademciden yıkanıp nelerin yıkandığını görebilirsiniz.

Kronik tonsillit profilaksisi

Bir yandan, bu çok basit ama çok önemli bir bölüm. Palatine bademciklerinizi hatırlamak, onları korumak ve önlenmeyi unutmamak gerekir.

Farklı önleme türleri vardır.

Bademcik iltihabı ilaç profilaksisi

Altı ayda bir, klinikte tedavi görmeli ve yılda üç ila dört kez, iki hafta boyunca tonsilotren içmelisiniz. Aynı periodisite ve% 0.01 myramistin çözeltisinin (4 vuruş için günde 4 kez) instilasyon süresi içinde faydalı olacaktır.

Tonsillit için Climatotherapy ve balneoterapi

Artık tatil beldelerinde tatil yapmak, güneşlenmek, denizin kokusunu, tuzlu suda banyo yapmak ve diğer hoş bir eğlenceyi bir gereklilik haline getirecek. Ayrıca deniz suyu ağıza giderse de korkunç değildir: kronik bademcik iltihabının önlenmesidir!

Kronik tonsillitte doğum eylemi ve dinlenme rejimi

Dinlen ve endişelenme! Tonsillit ve sinüzit sosyal hastalıklardır. Daha fazla iş, stres ve sıkıntı, kronik bademcik iltihabının eski düşmanı daha da artacaktır. Seni ele geçirmesine izin verme!

Bademcik iltihabı

Gıdaların orofarenksin mukoza zarını tahriş etmemesi önemlidir. Bu nedenle, büyük miktarlarda çok acı, tuzlu, biberli, sert, sıcak, soğuk ve... turunçgillerden vazgeçmeye değer. Kontrendike alkol. Güçlü - mukoza zarlarını, birayı tahriş eder - bakteri için bir üreme alanı. Ne yazık ki, ama bu kadar.

Bir karar verdik! Palatine bademcikler tedavi etmek veya kaldırmak için?

Sağlıklı ol!

Ve gerçekten hastalanırsanız, kliniğimizin bademcik iltihabı ile başarılı bir mücadele deneyimi yaşadığını ve kesinlikle size yardımcı olacağımızı bilin. Lütfen!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı için 5 en iyi ilaçlar

Boğaz ağrısı geldiğinde, başka her şey gider. Hastalığın gölgesinde iyi sağlık ve canlılık yok olur ve yakın gelecek için tahminler hayal kırıklığı yaratır: yatak istirahati, sonsuz gargara ve olası komplikasyonların korkusu.

Hangi antibiyotikler tonsillit tedavisinde yardımcı olacaktır

Kronik veya akut bademcik iltihabının belirtileri ile mücadele etmek için modern terapötik yöntemler, güçlü antimikrobiyal ilaçlar kullanılmadan hayal edilemez.