Loading

Zorla sessizlik: larenjit hakkında bilmeniz gerekenler ve ne kadar tehlikeli?

Larenjit, boğaz ağrısı, ses kısıklığı veya tam ses kaybı ile birlikte soğuk algınlığı, grip veya diğer bulaşıcı hastalıkların arka planına karşı gelişir. Genellikle hastalık 10 günden fazla sürmez, ancak daha hızlı iyileşmek için, semptomları ayırt etmeyi öğrenmeniz ve larenjit tedavisinin prensiplerini bilmeniz gerekir.

Larenjitin ayırt edici belirtileri

Laryngitis - böylece, soğuğa maruz kalma nedeniyle meydana ses telleri, kızamık enfeksiyonu, boğmaca, kızıl aşırı yorgunluk ve olabilecek laringeal mukoza, bir enflamasyon. Belirtileri oldukça tipiktir:

Kızarıklık ve mukoza zarının şişmesi, yutulduğunda ağrı.

İltihaplı mukozada, dilate damarlardan alınan kırmızı kanlar görülür.

Eğer boğazda ağrıya ıslak öksürük eşlik ediyorsa, o zaman larenks dışında inflamasyon trakeayı etkiledi. Bu durumda laringotrakeit hakkında konuşurlar.

Vücut ısısı 37.5-38 dereceye kadar çıkabilir.

Ses boşluğu daralıyor, ses kısılıyor, nefes almak zorlaşıyor.

Hasta boğazında terleme ve kuruluk hissi ile işkence altındadır.

Orada kulak burun boğaz uzmanı larenjit ayrılması gerektiğini hastalıkların çok değil, ama aynı zamanda boğulma ve ses ses kısıklığı duygu, boğazda ağrı ve daralmanın eşlik eder. Aralarında - gırtlak difteri, alerjik laringeal ödem (başka belirtiler ARI), retrofarengeal apsesi, yabancı cisim boğazında ve epiglot (epiglottit) akut inflamasyon.

Larenjitin gizli tehlikeleri

Yanlış cereus - 8 yaşın altındaki çocuklarda meydana gelen akut larenjit bir komplikasyon. Larenksin şişmesi çok güçlü olur ve lümeni o kadar dardır ki normal nefes almayı engeller. Kural olarak, gece kedinin yanlış saldırısı gerçekleşir: çocuk huzursuz uykusundan uyanır, öksürüğü havlamaya başlar, dudaklar siyanotik bir renk alır, nefes almak çok zordur. Bu tür belirtiler olduğunda, ebeveynler derhal bir ambulans çağırmalı veya bebeği hastaneye götürmelidir.

Kronik larinjit hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişir. Nazofarinkste sıklıkla tekrarlanan akut larenjit ve diğer inflamatuar süreçleri kışkırtır. Ayrıca, hastalık genellikle sigara içenlerde ve genellikle iş yerinde sesini zorlayan kişilerde (öğretmenler, şarkıcılar, TV sunucuları, rehberler vb.) Ortaya çıkar.

Larenjit nedeni enfeksiyöz bir hastalık ise, her zaman diğer organlara geçiş riski vardır. Bu tedavi özellikle antibakteriyel tedavi gerektiren larenjitlerin pürülan formları için geçerlidir.

Larenjit ile ne yapmalıyım?

Larenjitin kendi kendine tedavisi kategorik olarak kontrendikedir. Lora hasta tarafından muayene inhalasyon yağlama gırtlak, anti-enflamator (Erespal ve diğerleri) tahsis edilebilir ve sonra antibakteriyel dekonjestanlar. Tedavi, bir kural olarak, evde (ayaktan) gerçekleşir.

İlk önce, gırtlak ve ses telleri gergin değil tavsiye edilir, bu nedenle bir insan düşük bir fısıltıyla konuşabiliyor.

Çok sıcak bir içecek, özellikle ballı süt (bu halk ilacı iltihaplı mukoza zarını mükemmel şekilde yumuşatır) büyük fayda sağlayacaktır.

Ayrıca boyunda sıcak kompresler ve sık boğaz durulamaları da gösterilmektedir.

Sigara içmekten tam iyileşmeden 1-2 hafta sonra kaçınmak gerekir.

Tehlikeli larenjit nedir

Larenjit, kuru ve şiddetli öksürüğün eşlik ettiği bir hastalıktır, bu sırada enfeksiyon, mukoza zarındaki mikro çatlaklara bağlı olarak yayılır ve bu da iltihaba neden olur.

Erişkinlerde hastalığın akut formu boğmaca, kızıl saç, grip gibi kronik solunum yolu hastalıkları tarafından kışkırtır.

Hastalığın kronik seyri genellikle sigara içenlerde, alkol severlerde ve alerjisi olan hastalarda görülür. Gırtlakta iltihaplanma, hastalık - grip, SARS, boğmaca ve diğerleri nedeniyle enfeksiyonun sonucu olması durumunda, virüsler havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Laringeal kanser de dahil olmak üzere diğer faktörler, enfeksiyon açısından başkaları arasında bir endişe kaynağı haline gelmez. Erişkinlerde larenjit hastalığı tehlikeli veya şiddetli kabul edilmez. Uygun tedavi ile, bir hafta sürer, ancak sürecin kendisi tehlikeli çünkü ciddi sonuçlara neden olabilir.

Larenjit ve formları

Akut bir larenjit seyri için enfeksiyöz hastalık tipiktir ve tekrarlanan veya tekrarlanan enfeksiyonun bir sonucu olarak kronik bir hastalık ortaya çıkar.

Doktorlar, bu tür larenjitleri şu şekilde tahsis eder:

 • akut kataral - bu durumda inflamasyonun odak noktası submukozal, mukus ve laringeal kaslara uzanır;
 • akut flegmonöz, perikondrium zonunda ve kıkırdakta zaman zaman kas yapılarına, ligamentlere nüfuz eden pürülan bir hastalıktır;
 • Kronik - süreç mukoza zarını, submukozal ve intramüsküler tabakaları kapsar. Hastalığın tipi, kataral, atrofik ve hipertrofiktir.

Kronik larenjit için, yetişkinlerde catarrhal tipi, ses kısıklığı, boğazda şişme ve tekrarlayan öksürük ile karakterizedir. Hastalığın bu formu kolay kabul edilir.

Hipertrofik tipte kronik larenjit, hastanın boğazda ses, öksürük ve rahatsızlık gibi güçlü bir ses kısıklığı göstermesiyle ayırt edilir.

Bağlarda görünen nodüller şeklinde küçük neoplazmalar vardır.

Atrofik tipte larenjit, mukusun incelmesi, ağızda kuruluk, dayanılmaz öksürük ve boğuk ses ile ilişkilidir.

Genellikle kan damarları ile kabukların bir soyulması vardır.

Doktorlar, hastalığın bu formunun bağlantısını, hem gırtlak hem de boğazın arka duvarına zarar veren akut veya baharatlı yiyeceklerin alımı ile bulurlar.

Ayrı bir grupta, yetişkinlerde, mesleki bağlılığın neden olduğu larenjit tahsis edilir. Öğretmenlerin ve konuşmacıların aşırı bağlanma sıklığı, genellikle aşırı iş yükünden muzdariptir.

Akut larenjit ve onun etkileri

Akut larenjit, bir viral enfeksiyonun bir arkadaşıdır, ancak bağımsız bir hastalık olarak da mevcut olabilir. Bu genellikle vokal kord gerginliği, zararlı maddelere maruz kalma, tozun solunması, sigara içilmesi ve alkollü içeceklerin sık kullanımı ile olur.

Çoğu durumda patojenik işlemin nedensel maddesi streptokok, stafilokok ve benzerleridir.

Akut larenjit, hipotermi, vücut, vokal kordlarda görülen ülser bulguların yanı sıra poliplerin ortaya çıkmasıyla aniden ortaya çıkar.

Akut formdaki larenjit, kuru öksürük, larinkste kazıma ve yutma sırasında ağrı ile başlayabilir. Biraz sonra, balgam serbest bırakılır, daha sonra ses daha kaba, sibilandır veya tamamen kaybolur. Larenjit genellikle ateş ve baş ağrısı ile eşlik eder.

En tehlikeli olanı, yetişkinlerde larenjit olup, belirgin stenozlu subglottik alanın akut iltihaplanması sonucu oluşur.

Bu durumda, asfiksi ile doludur larinks, bir ödem var. Bu durum yanlış kasık adını taşır. Sahte krupanın ayırt edici bir özelliği, ses telleri üzerindeki film oluşumunda kendini gösterir. Gerçek krupanın çoğunlukla difteri sonucu olduğunu bilmek önemlidir.

Tehlikeli akut larenjit nedir?

 • Her şeyden önce, bu akut larenjitin hastalığın kronik formuna geçişidir;
 • Larenks, larinksin şiddetli formunda veya alerjik ödeminde boğulma gelişmesine neden olabilir;
 • Hastalığın gırtlak ve pürülan formları, mediastinite (torasik kavite orta bölümlerinde alan iltihabı), flegmon boyun (boyun dokuların pürülan iltihabı yaygın), akciğer apsesi (akciğer iltihap ile boşluk oluşturan), sepsis (kan yoluyla enfeksiyon yayılması gibi komplikasyonlara neden olabilir vücut boyunca.

Bu ilginç! Hamilelik sırasında akut larenjit ile başa çıkmak için nasıl.

Kronik larenjitin sonuçları

Kronik larenjit nedeniyle genellikle mide ve yemek borusu ile soğuk algınlığı, sorunlara öksürükle kaynaklanır, olumsuz çevresel faktörlere gırtlak maruziyeti ses telleri aşırı yorgunluk.

Ayrıca, çok miktarda zararlı madde içeren sigara dumanına ve alkollü içeceklerin kötüye kullanımına düzenli olarak maruz kalmaktadır.

soğuk algınlığı, üst solunum yollarında kronik lezyonlar dolechennye sık, boğaz mukozasına rahatsız edici, çok sıcak veya çok soğuk içecekler erişkinlerde kronik larenjit gelişimini kışkırtmak ya da değil.

Larenjitin kronik formları ayrılır:

 • catarrhal - birincil faktör, yerel dolaşımın ihlalidir;
 • Hipertrofik - içinde nodüller ve mukozada bir değişim vardır. Glandüler fonksiyonun ihlali varsa, larinkste mutlaka viskoz bir mukus vardır;
 • atrofik - yabancı bir nesnenin boğazında bir his ile karakterizedir. Mukoza sertleşir, kuru kabuklar oluşturan, viskoz bir madde ile örtülür, neredeyse öksürükten ayrılmaz. Mukoza incelmesi var.

Kronik larenjit komplikasyonları

Larenjitin kronik formu akuttan daha az tehlikeli değildir. Arka planında genellikle gelişir:

 • larenksin iyi huylu tümörleri, örneğin fibromas, anjiyomlar, anjiyofibromlar, papillomlar;
 • tümör benzeri formasyonlar, örneğin, polipler, kistler, vokal kordların granülomları;
 • larinks (kanser) malign tümörleri;
 • larenksin darlığı, yani, lümeninin daralması ve solunum yolu boyunca havanın hareketinin ihlali, sıklıkla boğulma gelişimine ulaşır;
 • ses konuşma meslekleri olan kişilerde, örneğin şarkıcılar, spikerler, öğretmenler, öğretmenler;
 • larinksin hareketliliğinin bozulması, yani: ses tellerinin parezi, kalıcı ses kısıklığı ve nefes darlığına yol açar.

Yetişkinlerde larenjitin en iyi önlenmesi kademeli olarak sertleştirme yöntemidir. Aynı zamanda, vücudun koruyucu özelliklerinin korunması, alkol ve sigara içilmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Larenjitleri önlemek için, nazofarenksin mukoza zarının biriken kir, toz ve kimyasal parçacıklardan inhaler yardımıyla sistematik olarak temizlenmesi yararlıdır.

Larenjitin önlenemediği durumlarda, komplikasyonları ve hoş olmayan sonuçları önlemek için hemen bir doktora danışılmalıdır.

Larenjit nasıl oluşur, nasıl tedavi edilir ve aşağıdaki videoda önlenmesi için ne yapılması gerekir?

Ayrıca şunu da okumanızı öneririz: larenjit bulaşıcı mıdır?

Larenjit sonrası sonuçlar

Larenjit, feci sonuçlara yol açabilecek tehlikeli bir hastalıktır. Larinksdeki iltihaplanmanın zamansız olarak ortadan kaldırılması, enfeksiyöz sürecin solunum yolunun üst ve alt bölümlerine yayılmasını gerektirir. Larenjitin en şiddetli etkileri, bağışıklık sistemi patojenik floranın saldırısına dayanamayan çocuklarda görülür. Hastalığın yetersiz tedavisi boğucu boğulma, boğazda iltihaplanma ve nefes almayı durdurur.

Makalenin içeriği

Pratik gözlemlere göre, akut larenjit, 5 yaşın altındaki çocuklarda en şiddetlidir ve yetişkinler, alerjik reaksiyonlara eğilimlidir. Şişme ve hastalar solunum yetmezliği belirtileri böylece larinks iltihabı, solunum yolu lümen daralmasına yol açmaktadır - nefes, mavi dudaklar ve cilt, baş dönmesi, mide bulantısı darlığı ve astım ataklarını. Ek olarak, larenjit, sesin sonluluğunun kaybolduğu aponinin gelişimini içerir.

Larenjitin Sonuçları

Larenjit, laringeal mukozanın akut veya yavaş inflamasyondur. Hastalık provoke solunum mukozaları, hipotermi, mukoza mekanik travma, ses telleri aşırı, bağışıklık savunması zayıflama ve vücutta vitamin eksikliği olabilir. Hastalığın uzman belirtilerine zamanında erişim ile bir hafta içinde kaybolur.

Tehlikeli larenjit nedir? Yayılan form, enfeksiyonun yayılması ve üst ve alt solunum yollarına zarar verilmesi ile doludur. Pürülan inflamasyon ve ödem sonucu dokulardaki patolojik değişiklikler oldukça ciddi komplikasyonlara neden olur. Çoğu zaman larenjit tanısı arka planı teşhis:

 • bronşit;
 • laringospazm;
 • yanlış tahıllar;
 • aphonia;
 • solunum yollarının tıkanması;
 • mediyastinit;
 • vokal kordların felci;
 • larinksin pürülan enflamasyonu;
 • boyun flegmonu.

ENT organlarının yavaş inflamasyonu ile birlikte, semptomatolojinin oldukça zayıf olduğu, ancak dokularda patolojik değişikliklerin devam ettiği belirtilmelidir. Çoğunlukla, küçük nodüller ve tümörler malign neoplazmlara dönüşebilen ve kanseri provoke edebilen larinks ve vokal kordların duvarlarında oluşur. Aşağıda, larinksin akut ve yavaş inflamasyonunun en yaygın komplikasyonları dikkate alınacaktır.

bronşit

Bronşit larenjitin en sık görülen komplikasyonu olup, burada enflamatuar reaksiyonlar sadece larinksi değil, aynı zamanda bronşiyi de içerir. Enfeksiyon gelişmesiyle birlikte, patojenik ajanlar bronş mukozasına nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur. Yeterli terapi ile solunum yolu hastalığı en fazla 10-12 gün sürer, ancak tedavinin yokluğunda kronik bir form haline gelebilir.

Daha sonra bronşitin pnömoni veya hava yolu tıkanıklığına dönüşebileceği anlaşılmalıdır. KBB organlarının obstrüktif lezyonlarında, hava yollarının mukozal pasifliğinin ciddi ödemi nedeniyle azalır. Bu hipoksi ve boğulma saldırılarına neden olabilir. Bronşit nasıl ortaya çıkıyor?

Hastalığın klasik belirtileri şunlardır:

 • kuru öksürük;
 • sıcaklık artışı;
 • nefes darlığı;
 • baş ağrısı;
 • vücuttaki zayıflık;
 • artan terleme.

Önemli! Bronşitin klinik belirtileri ve gelişimin ilk aşamalarında soğuk algınlığı hemen hemen hiç değişmemiştir.

Balgamın viskozitesi yaklaşık 2-3 gün azalır, bu nedenle öksürük üretken hale gelir. Bronşların inflamasyonu nedeni mikroplarsa, balgamda balgamda sarı veya yeşil görülebilir, bu da KBB organlarında irin olduğunu gösterir.

Bronşit, tıbbi tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır. Tek başına, trakeobronşiyal ağaçtaki iltihap "çözülemez". Tedavi edilmeden bırakılırsa, daha sonra bronşların pnömoni, kardiyopulmoner yetmezliği ve stenozu (daralması) gelişmesine yol açacaktır.

Yanlış kabuğu

Sahte bir krup, gırtlak mukozasının ve gırtlak alanın ödeminin akut inflamasyondur. Ses sertliği, solunum zorluğu, spastik öksürük ve gürültülü solunum (stridor) hastalığın karakteristik belirtileridir. En büyük tehlike, küçük çocuklar için yanlış bir tahıldır. Solunum organlarındaki stending süreçleri boğulma ataklarına neden olur. Çocuğa zamanında yardım etmezseniz, ölümcül olabilir.

Sahte krup semptomlarının şiddeti, solunum yollarının daralma derecesine bağlıdır. Solunum yollarının% 80'inin tıkanmasına yol açtığı için 3 ve 4 derecelik darlıklar insanlar için potansiyel olarak en tehlikelidir. Başka bir deyişle, hastalarda larenksin ciddi şekilde daralmasıyla, oksijen açlığı meydana gelir ve acil bakım yapılmazsa, beyin ölüme neden olan geri döndürülemeyen süreçlere başlayacaktır.

Işkence aphonia

Osiplost ses ve aphonia - yetişkinlerde larenjit sonrası en sık görülen komplikasyonlar. Hastalığın tedavisi sırasında, KBB doktorları hastalara ses dinlenmesini kesinlikle gözlemlemelerini tavsiye eder. İltihaplı ses tellerinin gerginliği, elastikliklerinde azalmaya, sesin tonunda bir azalmaya ve tam bir sonluluk kaybına neden olabilir. Bu duruma aphonia denir.

Gerçek veya guttural aponinin klinik belirtileri şunlardır:

 • hızlı ses yorgunluğu;
 • vokal kordların spazmları;
 • ses kısıklığı;
 • yutma zorluğu;
 • boğazda bir koma hissi.

Sesin sonoritesinin kaybı, gırtlaktaki zehirli maddelerin, hipoterminin, travmanın, nörolojik bozuklukların ve tümörlerin solunması ile ilişkili olabilir.

Ses kaybı sadece ses tellerinin iltihaplanmasıyla değil, aynı zamanda "şarkı düğümleri" olarak adlandırılan yüzeylerinde de meydana gelebilir. Büyük küresel mühürler cerrahi olarak çıkarılır, ancak cerrahi sırasında, sesin kalıcı olarak bozulmasına yol açan bağlarda hasar riski vardır.

Solunum yolunun tıkanması

Solunum yolunun gırtlak düzeyinde tıkanmasına hava yolu tıkanıklığı denir. Larenjitle birlikte, hava yolu kanallarını tıkayan farinkste aşırı miktarda mukus birikmektedir. Ek olarak, tıkanıklık larinkste trakea veya laringeal membrandaki subglottik boşluğun şişmesi ile ilişkili olabilir.

Mukoza zarlarındaki enfeksiyöz ve enflamatuar süreçler yumuşak dokularda hücre içi sıvının durgunluğuna neden olur. Bu nedenle, larinksin ve solunum sisteminin diğer bölümlerinin iç çapı daralır. Yetişkinlerde KBB organlarının akut tıkanması, yaralanmaların, termal ve kimyasal yanıkların arka planı üzerinde gelişebilir. Patolojik sendromun ortaya çıkması şunları içerir:

 • hırıltılı gürültülü solunum;
 • bir ses sesi;
 • toraksın retraksiyonu (hacimde azalma);
 • hızlı solunum;
 • serebral paroksismal öksürük;
 • mavi dudaklar ve uzuvlar.

Solunum yetmezliği ortaya çıktığında, şişlikleri azaltabilecek ve nefes almayı kolaylaştırabilecek antialerjik ilaçlar almak gerekir.

mediyastinit

Mediastinit, orta torasik kavite içindeki anatomik yapıların iltihaplanmasının gözlemlendiği tehlikeli bir hastalıktır, örn. mediasten. Yaşamı tehdit eden patoloji, damarların etrafındaki yaraların oluşmasına ve yemek borusunun delinmesine yol açar. Hastalık provoke etmek için piyojenik mikroplar ve mantar enfeksiyonu olabilir.

Kronik bir forma geçerken, larenjit yavaş yavaş gelişir ve komşu organları ve sistemleri etkiler. Bugüne kadar tanı konmuş mediastinit sıklıkla sakatlığa ve hatta ölüme yol açar. Hastalığın belirtileri şunlardır:

 • bulantı;
 • sternumun arkasındaki ağrı;
 • ateşli durum;
 • yüksek sıcaklık;
 • taşikardi;
 • inatçı öksürük;
 • nefes darlığı;
 • kusma;
 • iştahsızlık.

İstatistiklere göre, mediastinit vakalarının sadece% 20'si in vivo olarak teşhis edilir. Solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında ciddi hastalık oluşur, bu nedenle hastalar bir terapist veya KBB doktoru görmek için acele olmaz. Sekonder mediastinit, plevra, akciğerler, larinks, bronşlar vb. Pürülan inflamasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık çok hızlı ilerler, bu nedenle tedavisi için güçlü antibiyotikler ve kortikosteroidler kullanır, bu da enflamatuar reaksiyonların şiddetini azaltır.

Larenks parezi

Solunum yolundaki iltihaplanma larenks parezi olarak böyle bir hastalığın gelişimine yol açabilir. Larinksin kaslarının motor aktivitesinde önemli bir azalma, ses oluşturucu aparatın çalışmasında solunum fonksiyon bozukluğunun ve işlev bozukluklarının gelişmesini gerektirir. Hastalar yutma güçlüğü, sürekli poperhivanie yemeği, boğuk ses ve aponiden şikayet ediyorlar. Bu neden oluyor?

Larenksin parezi (felç), yutma hareketinden ve seslerin oluşmasından sorumlu olan laringeal kasların innervasyonunun ihlali ile karakterizedir. Bilindiği gibi, sesin oluşumu, ses tellerinin salınımından kaynaklanmaktadır. Gerilmelerinin kuvveti, gırtlak kasları tarafından kontrol edilir ve eğer bir sebepten ötürü sözleşmeye son verirse, ses tellerinde ve buna bağlı olarak konuşma bozukluklarında bir bozulma olur.

Larenjitin çalışan formları, sadece yumuşak dokuların değil, sinirlerin de tahribatına yol açar, bunun sonucu olarak, larinksin kaslı aparatının inervasyonu bozulur.

Bu bağlamda, larinks veya vokal kordların felci gelişir. Hastalığın tedavisi, KBB organlarında inflamasyonu ortadan kaldıran antiviral ve antimikrobiyal ilaçların alınmasından oluşur. Larinksin parezi olduğunda, genellikle solunum yetmezliğinin meydana geldiği bağların kalıcı olarak kapanması söz konusudur.

Phlegmonous (pürülan) larenjit

Flegmonöz larenjit, larinks ve komşu dokularda diffüz (diffüz) veya sınırlı (lokal) inflamasyonun meydana geldiği, pürülan bir inflamasyondur. Lezyonların lokalizasyon yerine bağlı olarak, iltihaplı iltihaplar ayrılır:

 1. intra-oral - larinksin sadece iç yüzeyi etkilenir;
 2. gırtlak dışı - pürülan odaklar gırtlak ve çevre bölgelerinde oluşur.

Bir kural olarak, irin mukoza zarında birikir, dokuların erimesine neden olur. Enfeksiyon zaman içinde ortadan kaldırılmazsa, patojenler sonunda kan dolaşımına girecektir. Daha sonra bu, pürülan inflamasyon, lenf nodu tutulumu ve hatta sepsis bölgesinde bir artışa yol açacaktır.

Flegmonöz larenjit, aşağıdakileri içeren semptomların açık bir tezahürü ile karakterizedir:

 • yüksek sıcaklık (40 ° C'ye kadar);
 • ateş;
 • yutkunarken ve konuşurken ağrı;
 • nefes darlığı;
 • genel halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • ses kısıklığı;
 • öksürük atakları.

Zamanla, pürülan iltihaplanma epiglotis ve larinksin kaplanmasını içerir. Bu, palpasyon sırasında boğazın solunumu ve ağrısında yabancı ses ile kanıtlanmıştır.

Antimikrobiyal tedavinin zamansız geçişi ile flegmonöz larenjit, boğulmaya yol açan akut epiglottitis gelişimini gerektirir.

Boyun flegmonu

Flegmon boynu - boyunun hücresel alanını etkileyen diffüz pürülan inflamasyon. Apselerden farklı olarak, lezyonların belirgin sınırları yoktur, bu yüzden enfeksiyon hızla yayılır ve boynun daha fazla alanını etkiler. En sık görülen komplikasyon stafilokokal larenjitin arka planında ortaya çıkar. Hastalığın karakteristik belirtileri şunlardır:

 • boyundaki cildin kızarıklığı;
 • artan boyun hacmi;
 • lenf düğümlerinin hipertrofisi;
 • sıcaklık artışı;
 • ateşli durum;
 • boyunda palpasyonda ağrı.

Derin doku hasarı ile, ciddi zehirlenme belirtileri vardır - bulantı, baş ağrısı, titreme, iştahsızlık, halsizlik eksikliği. Flegmon tehlikesi, enfeksiyonun vücuda yayılmasını provoke edebilmesi gerçeğinde yatmaktadır. İlaçları kullanmadan önce, şişkin bölgeden püy atılır ve daha sonra antibiyotikler, lokal antiseptikler ve diğer ajanlar, boyundaki iltihap süreçlerini durdurmak için kullanılır.

Tehlikeli larenjit nedir ve nasıl tedavi edilir?

Larenjit, kronik ve akut olabilen larinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Larenjitin geç sonbaharda, kış ve erken ilkbaharda özellikle yaygın bir hastalık haline geldiği belirtilmektedir. Kronik ve akut larenjit belirtileri nelerdir ve bu hastalığı nasıl tedavi edilir? Larenjit tehlikesi nedir ve sonuçları nelerdir?

Tehlikeli larenjit nedir?

Larenjit, ciddi sonuçlara yol açabilecek çok tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığın seyri çok belirgin olmayabilir, ancak bu ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Larenjit, bir kişinin ölmesine bile yol açabilecek boğulmaya neden olabilir.

Larenjit küçük çocuklarda daha şiddetlidir çünkü hava yollarının daha küçük bir lümeni vardır. Larenjit ile çocuk, bir solunum bozukluğuna yol açan larinksi daraltabilir ve çocuk nefes almaya başlar. Ebeveynlerin çocuğun durumunu izlemeleri gerekir, çocuk boğulmaya başlarsa ilk yardım sağlayabilir.

Larenjit ciddi sonuçlara yol açabilir: larenksin darlığı, ses kaybı ve diğer ciddi komplikasyonlar şeklinde komplikasyonlar.

Larenjit yaratabilecek bu istenmeyen sonuçların hepsi, tıbbi çalışanları, hastaları, hasta yakınlarını hastalığın tedavisi için daha ciddiye almaya zorlar.

LORU'ya uygula

Popova Elena Ivanovna

KBB
20 yıllık tecrübe

Smirnova (Filippova) Catherine

KBB
6 yıllık deneyim

Milingert Anastasia Valeryevna

cerrah
4 yıllık tecrübe

Smirnova Olga Viktorovna

KBB
8 yıllık deneyim

Gumenyuk Oksana Mikhailovna

KBB
17 yıllık deneyim

Novikova Alexandra Vladimirovna

KBB
25 yıllık tecrübe

Novak Natalia Yurevna

KBB
43 yıllık tecrübe

Eremeeva Natalia Vladimirovna

KBB
14 yıllık deneyim

Yakimov Andrey Vladimirovich

KBB
25 yıllık tecrübe

Razvozzhaev Alexander Alexandrovich

KBB
19 yıllık tecrübe

Larenjit nedenleri

Yukarıda belirtildiği gibi, larenjit akut ve kroniktir. Vücudun zayıflaması ve enfeksiyonun eklenmesi durumunda, hipoterminin bir arka planında akut larenjit oluşabilir. Yaralanma ve yanıkların arka planında akut larenjit oluşabilir.

Tozlu ortamda, sıcak ve kuru hava, düzenli boğaz aşırı gerilim, nazofarenks ve diğerlerinde iltihaplı lezyonları: Uzmanlar laryngitis predispozan faktörleri belirlemek.

Hasta akut solunum hastalığı, alerjik reaksiyonların varlığı, hem de bir kişinin meslek kimyasal tahriş edici soluma, toz ile bağlantılı olduğu gibi tedavi edilmemiş ise kronik larinjit görüntülenir.

Larenjit belirtileri

Bir kural olarak, larenjit viral bir enfeksiyonun arka planında görünür. Larenjit, aşağıdaki semptomlara sahiptir: boğazda kuruluk, terleme, kuru öksürük, boğuk ve rasp ses veya tam ses yokluğu.

Larenjit ortalama olarak yaklaşık bir hafta sürer, fakat eğer doğru ve zamanında larenjit ile tedavi edilmezse, kronik bir formda olabilir.

Kronik larenjitin her biri semptomları ile ayırt edilen 3 formu vardır:

kronik kataral larenjitin formu - gırtlak mukoz membranın kızarıklık, boğazda larinks, kuru, tırmık öksürük, ses kısıklığı, yabancı cisim hissi mukozal kalınlaşma.

Kronik larenjitin hipertrofik formu hem kataral hem de kronik larenjitden sonra ve bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Kronik gırtlak aşırı çoğalma hipertrofik formunda larenks bağlı bezi gırtlak mukozasının disfonksiyonuna yapışkan balçık kaplı, gırtlak mukoza oluşur.

Kronik larenjitin atrofik formu şu semptomlara sahiptir: kuruluk, terleme, balgam ile öksürme, larinkste yabancı cisim hissi. Kronik larenjitin atrofik bir formunda larinksin mukoza zarının incelmesi vardır.

Larenjit tedavisi

Akut larenjit tedavisi bacaklara yönelik sıcak banyoların kullanımını, bol miktarda alkalin içeceği kullanımını içerir. Ek olarak, larenjit tedavisinde, doktor hastaya anti-enflamatuar ilaçlar, doku şişmesini azaltan ilaçlar reçete edebilir.

Larenjit tedavisi sırasında, hastalara fizyoterapi prosedürleri atanabilir. Larenjit tedavisi sırasında, sesinizi zorlamamaya, keskin yemekler yemekten ve yatak istirahatine dikkat etmemeye çalışmalısınız.

Kronik larenjit tedavisinde genel restoratif ilaçlar, fizyoterapi reçete edilir. Kronik larenjit tedavisi ayrıca ilacın larinkse, yağlamaya infüzyonunu da içerebilir.

Larenjit tedavisi ne kadar çabuk?

Larenjit - yetişkin ve çocuk için özellikle tehlikeli, ancak çok rahatsızlık verici bir hastalık ile ilgili olmasa da. Kaybedilen ses ve öksürük normal çalışmanıza ve iletişim kurmanıza izin vermez. Bu nedenle, ilk ziyaret, larenjitin kürlenmesinin ne kadar hızlı olduğu fikridir.

Larenjitin etkili tedavisi, hastalığın provokerinin ne kadar iyi tanımlandığına bağlıdır. Aşağıdaki türleri vardır:

 1. bakteriyel (streptokok, stafilokok, mantarlar, boğmaca etkenleri, kızıl ateş, difteri);
 2. alerjik (gıda, sebze, kimyasal alerjenler, yanı sıra hayvan kökenli);
 3. travmatik (ses tellerinin aşılması);
 4. viral (sık patojenler: grip virüsü, kızamık, parainfluenza).

Çocuklarda, hastalık genellikle soğuk havada ağızdan uzun süreli solunumun yanı sıra anaokullarında ve okullarda enfeksiyon sırasında ortaya çıkar. Larenjit genellikle çocuğun genel hipotermisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Hastalığın kronik formu kalıcı boğaz, burun ya da sinüslerde yerleşen enfeksiyon tedavisi sitesi tamamlandı ve en ufak bir provokasyon komplikasyonlar ortaya at zaman, olur. Bu tür larenjit, alkol ve sigara kullanımının yanı sıra profesyonel şarkıcılar, öğretmenler, konuşmacılar nedeniyle yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

Zaman içinde karmaşık tedaviye başlamak önemlidir, aksi halde kronik bir forma geçiş, larenjitin tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Çocuklarda infeksiyöz larenjit - yanlış veya gerçek krup (larenks stenozu) karşı arka plana karşı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, lümenin bir daralması meydana gelir, genellikle bir çocuğun hayatı için tehlikelidir. Sonuç olarak, bu nedenle, gerekli erken profesyonel yardım korkunç olabilir.


Her tür larenjit için genel öneriler:

 • ligamentlere dinlenme vermek;
 • bol sıcak içecek (soğuk değil sıcak);
 • Alkol, sigara içmeme ve ayrıca ekşi, tuzlu, baharatlı ve sert yiyecekleri kullanmama.

alerjik

Alerjik larenjit, 3 yaşın altındaki çocuklarda daha yaygındır. Bu, dar bir huni şekilli gırtlak ile ve tam olarak oluşturulmuş bağışıklık ile kolaylaştırılır. Bu durumda öksürük, ses kısıklığı ve terleme görülür. Sıcaklık yükselmiyor.

Çocuklar ve erişkinlerde alerjik larenjitli basitçe mücadele: Tum mümkün alerjenleri kaldırmak ve bir antihistamin (Aerius, Suprastin, nymphomax) almak gereklidir.

Glukokortikosteroid ilaçların belirtilerinin rahatlatılması ile iyi başa çıkma: Pulmicort, Symbicort. İlaçlar, bir nebülizör ile inhalasyonlar şeklinde kullanılır. 6 aylıktan itibaren çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Pulmicort, bir uygulama için çocukta laringeal ödemin giderilmesi için alerjik öksürüğü yatıştırır. İnhalasyon saline veya "Borjomi" ile etkili bir şekilde değişir.

Önemli: Solunduğunda uçucu yağlar ve otlar kullanmayın!

bakteri

Enfeksiyöz larenjit, sıcaklıkta bir artış eşlik eder. Çocuklarda, hastalık daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar. Alevlenmeler geceleri ortaya çıkar, çocuk ağrılı öksürük, nefes darlığı, muhtemelen oksijen açlığı çekiyor.

Etken madde, solunum yolundan ayrılan balgamın doğası ile belirlenebilir. Bakteriyel larenjit ile sarı-yeşil renktedir. Tedavi için genellikle amoksisilin bazlı antibiyotik reçete edilir.

Evde, Miramistin spreyi, mukoza yüzeyindeki patojenleri yok ederek iyi bir şekilde yardımcı olur. Ayrıca, ilaç hem yetişkinler hem de çocuklar için güvenlidir.

Bakteri Bioparox spreyine karşı yeterlidir (12 yaşın altındaki çocuklar için değil).

Antitussif ve anti-inflamatuar etki şurubu Erespal'dır.

Karmaşık bir yaklaşımla, larinjit 2-4 gün sonra geri çekilecek. Tam bir iyileşme için gereken şey bağışıklığa bağlıdır.

Önemli: hastalığın ilk aşamasında (Ambrobene tipi) ekspektoran kullanmayın. Bu laringeal ödemi artıracaktır. Buhar inhalasyonunu kullanmayın. Sonuçlar, bakterilerin hızlı büyümesidir.

viral

Viral larinjit, sıcaklıkta ani bir artışla 38 veya daha fazla derecede karakterizedir. Balgam berrak ve sıvıdır.

Hemen bir evrensel alet kullanabilirsiniz - Miramistin sprey kombine eylem: virüslere ve bakterilere karşı etkilidir.

Aktif olarak virüslere karşı savaşır, boğazı yumuşatır ve öksürük şurubu Stoptussin'i kolaylaştırır. Sinecod da öksürük sendromunun ortadan kaldırılması için iyi çalışır.

İnterferonlara dayanan etkili immünmodülatör ilaçlar. Bebek için, burun Laferon veya Anaferon hapları damla çocuklar için uygundur. Çocuklar için immünoflazid özel bir antiviral ilaç vardır. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı aktiftir. Doğumdan tedaviye başvurabilirsin.

Bir yetişkin için, Aflubin, Otsilokoktsinum, Resistol, Arbidol, Cycloferon tabletleri uygundur.

İyi bir araç - bitkisel çürümelerde veya uçucu yağların eklenmesiyle inhalasyon.

Önemli: Viral larenjit seyrinin 5.-7. Gününde, bakteriyel enfeksiyonlar şeklinde komplikasyonlar mümkündür.

travmatik

Hızlı bağlanan larenjit, ligamentlerin aşırı yüklenmesinden dolayı, ilaç kullanılmadan kullanılabilir. Tedavi 1 ila 3 gün sürer.

Şişmeyi gidermek ve sesi döndürmek için birkaç yol vardır (sadece yetişkinler için):

 1. Bal, konyak ve bitkisel yağın bir çay kaşığı karıştırın. Yut onu.
 2. Adaçayı sütü üzerine kaynatın (bir bardakta bir çorba kaşığı). 15 dakikayı zorlamak için. Biraz soğuduktan sonra ısıtmayı tekrarlayın.
 3. Her 30 dakikada bir anason çekirdeği alın: Yarım litre suya yarım bardak suya 15-20 dakika kaynatın. Biraz soğuduktan sonra, bir çorba kaşığı bal ve konyak ekleyin.

Çocuklar için aşağıdaki tarifler uygundur:

 1. Ahududu kuru sürgünlerin infüzyonu: Bir bardak dik kaynar suya iki yemek kaşığı dökün, bir buçuk saat ısrar edin. Günde üç kez 1/3 fincan alın.
 2. Bal ile ılık süt.
 3. Bitkisel infüzyonlarda inhalasyonlar. Kullanılan: adaçayı, okaliptüs, papatya, St. John'un wort, nane, nergis. Ambalajlarda ne kadar hammadde kullanılmış?
 4. Köknar, okaliptüs, ardıç, mazı, sedir esansiyel yağları üzerinde inhalasyon: 3 bardak su başına düşer. Sadece çocuğun alerjisi yoksa!
 5. Nebulizatör için: saf formda salin.

İnhalasyon nebülizatörünün ödemini hidrokortizon bazında rahatlatın. 2 yaşından büyük çocuklar için: 2 ml salin ile karıştırılmış ilacın 1 ml. Yetişkinler için: 2 ml salin için 2 ml ilaç.

Bir çocuk için nebülizatör olmadan tıbbi bitkiler ile inhalasyon yaparken, yüzünde yanıklar gibi sonuçları önlemek için burun üzerinde bir kağıt huni ile bir çaydanlık kullanmak daha iyidir.

Önemli: inhalasyonlar yüksek vücut sıcaklığında kontrendikedir.

Hangi tür patojenin hastalığa neden olduğuna bakılmaksızın, 2-3 günlük tedaviden sonra belirgin bir iyileşme olmazsa, doktora gitmeniz gerekir. Sadece ne demek istediğini tam olarak söyleyebilir. Viral ve bakteriyel larenjit ile, özellikle bir çocukta, komplikasyonların algılanamayacağı şekilde, ilk fırsatta uzman tavsiyesi almak önemlidir.

Senin bebeğin

yeni

Her gün maden suyu içmek mümkün mü?

6 aya kadar bir çocukla oynanan oyunlar

Çocuklar için bilişsel köpüklü deneyler

Süresi dolmuş kozmetik tehlikesi nedir?

Bir çocuk için okuma sevgisini aşılamak

Hizmetler

Bağışıklama Takvimi

Hamilelik takvimi

Besleme tablosu

Bebek için larenjitden daha tehlikeli

Kuru öksürük, sesin değişmesi, nefes darlığı - bunların hepsi larenjitin ana belirtileridir. Tedaviye hemen başlamalıyız!

Larenjit, larinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Başlıca ayırt edici özelliği kuru havlayan öksürüktür. Larenksin larneks yapısındaki farklılıklar nedeniyle 6 yaşın altındaki çocuklarda larenjitin kendine özgü bir özelliği vardır. Belirli bir öksürük ve ses kaybı nedeni şiddetli şişliktir. En tehlikeli şey, bebeğin boğulmaya kadar nefes almasını büyük ölçüde engelleyebilmesidir. Bu nedenle, çocuklarda larenjit hakkında, panik olmadan acil tıbbi yardım sağlamak için mümkün olduğunca bilmeniz gerekir.

Hastalığın patojenleri

Akut larenjit genellikle viral bir enfeksiyona neden olur, ancak bazen bakteriler neden olabilir. Virüsün veya bakterinin özelliklerinden, solunum yolunun hangi kısmının etkileneceğine bağlıdır. Bazı mikroplar "aşk" bronş, diğerleri - akciğerler veya mukus boğaz. Çoğu zaman, larinks iltihabı ve bakteriler arasında grip virüsleri, solunum sinsityal virüsü, adenovirüs provoke - stafilokoklar ve streptokoklar.

Ayrıca larenjitin alerjik kökenli olabileceğini aklınızda bulundurun. Ve alerjisi olan çocuklarda larenjit riski en yüksektir.

Enfeksiyonu durdurun!

Kural olarak, solunum yolu hastalığı adım adım gelişir. Her şey soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük ile başlar. Daha sonra enfeksiyon, durmazsa, daha düşük düşer. Çocuğun bağışıklığına çok bağlıdır. Bu nedenle, bebekte üşümenin ilk belirtilerinde, evde bırakın ve tedaviye başlayın. İşlemi nazofarenks seviyesinde durdurmaya çalışmak gerekir.

Yanlış tahıl nedir?

Ses telleri etkilenirse Osiplost, bir ses ya da fısıltı ortaya çıkar. Bazen ses tamamen ortadan kaybolabilir. Bununla birlikte, sıcaklık her zaman yükselmez - hastalığın nedensel etkisine bağlıdır. Kataral formu en zararsız larenjit türüdür. Çoğunlukla 5-6 yaş arası çocuklarda çok güçlü bir laringeal ödem vardır. Stenoz (inflamasyonun trakeayı da kapsıyorsa larengotracheitis) veya sahte bir krup olarak da adlandırılır (gerçek krup difteri ile gelişir). Larinksin ödemi lümeninin daralmasını (larenksin darlığı)% 75'e ve hatta daha fazlasına götürür. Bir bebeğin nefes alması zorlaşır, solunum yetmezliği gelişebilir. Bu nedenle, kararlı ve hızlı hareket etmek gerekir.

Ilk önlemler

Genellikle gece ya da sabah benzer bir durum var. Saldırı çok hızlı gelişir - 2-3 saat içinde ve bazen daha az. Bebek öksürükten uyanır, nefes alamaz, korkar, anne babasını çağırır. Gırtlağın kuvvetli bir şekilde daralmasıyla, boğazın alt kısmında inspirasyonda girintinin (jugular fossa) nasıl düştüğünü görebilirsiniz. Mavimsi nazolabial üçgen de bir mezar durumu bildirir. Çocuğun nefes alışı sık ve şiddetli hale gelirse, larenksin darlık belirtileri görürsünüz, sonra hemen bir ambulans çağırın. Bu arada, doktorlara, taze havanın kırılması için bekleyin.

Bu durumda çocuk çok korkmuş, ki bu da nefes almayı daha da zorlaştırıyor. Senin görevin onu rahatlatmak. Elinize alın ya da dikey bir konuma koyun. Tüm pencereleri aç ve daha da iyisi - balkonda bir battaniyeye sarılmış bebeği al. Soğuk havanın akması ona tam bir nefes almasına izin verecektir. Bir sonraki adım çocuğa bir alkalin içecek vermektir. Bir tutam soda ile sadece ılık su bir çözüm olabilir. Kategorik olarak yasaklar ve meyve suları. Evde bir inhaler varsa, soda ile inhalasyon yapın. Sıcak suyla banyo musluğunu açın ve ılık nemli havayı solumak için kırıntıya davet edin. Ayrıca ayaklar ve eller için laringeal ödem sıcak banyolarını azaltmaya yardımcı olur. Enflamasyon odağındaki kan akışını provoke edeceklerdir.

Bebeğe bal vermeyin ve uçucu yağlarla merhemlerle ovmayın. Alerjiye neden olabilir ve larinksin stenozunu daha da güçlendirebilirler. Ayrıca, her durumda, gırtlak antiseptik spreyler ile irrigasyon yapmayın. Çocuğa yaşa uygun bir antihistamin dozu ve spazmı hafifleten bir ilaç verebilirsin. Çocuğun konuşmamasını ve tüm işaretlerini göstermesini isteyin - ses tellerinin gerginliği artık hiçbir şey yapmıyor.

Doğru şekilde tedavi edildi!

Larenjit nadiren bağımsız bir hastalıktır, genellikle tedavi edilmesi gereken influenza ve ARVI'nin arka planında görülür. Sıklıkla, hastalık bronşit ve tracheitisin arka planında ortaya çıkar. Genellikle larenjit 7-14 gün sürer. Bu dönemde çocuğun daha az konuşmasını isteyin. Sıcak ve soğuk içecekler ve yemekler önermeyin. Yararlı bol sıcak içen alkali. Yiyecek biraz sıcak olmalı. Yine de mukozaları tahriş eden yiyecekler hariç (ekşi meyveler ve meyveler, turp, yeşil soğan, gazlı içecekler).

Doktor muhtemelen inhalasyonu reçete edecektir. Nebulizörler - modern inhaler yardımı ile bunları yapmak çok iyi. Çocuk balgam, anti-inflamatuar ve dekonjestan ilaçlar, mineral su sıvılaştırmak için araçlarını teneffüs edebilir. Ayrıca sıklıkla antihistamin, antispazmodik, anti-inflamatuar ilaçlar reçete. Bazen antiviral ilaçlara (hastalığa virüs bulaşırsa) ve antibiyotiklere (eğer bakteriyel enfeksiyon sorumlu ise) ihtiyaç duyarsınız.

Bir çocuk boğazını tahriş eden şiddetli kuru öksürükten rahatsız olabilir. Bu durumda, antitüsif ilaçlar reçete. Bu ilaçları çocuğa kendi başlarına vermek gerekli değildir, uzun süreli kullanıma zarar verebilirler: solunum yollarının mukusdan temizlenmesini önlemek için. Öksürük ıslandığında, antitüsif ilaçlar derhal iptal edilir ve tabletler ya da iksirler seyreltilir ve balgam çıkarılır. Unutmayın: uygunsuz tedavi ile larenjit kronik bir formda olabilir.

larenjit

Larenjit, larinksin mukoza zarını etkileyen bir enflamasyondur. Kıkırdaklı dokuya geçiş yapabilir. Çoğu durumda, akut larenjit akut solunum yolu viral enfeksiyonunun belirtilerinden biridir. Hastalık, özellikle erkeklerde daha sık tanı konulan, özellikle 40 yaşından büyük kronik bir form alabilir. Enflamasyon komplikasyonlara neden olabileceğinden, larenjit derhal ve yeterince tedavi edilmelidir. Larenjit tehlikeli midir? Tetiklenen hastalık, sepsis ile tehdit eden pürülan kavitelerin oluşumuna yol açabilir. Risk altında büyük ölçüde azaltılmış bağışıklık olan hastalar vardır.

Larenjit belirtileri (belirtiler)

Larinksin iltihabının karakteristik bir tezahürü ses kısıklığıdır. Oldukça sık aponia var. Ek olarak, hasta gözlemler:

 • boğazda kuruluk;
 • Zulüm, kaşınma hissi;
 • havlamaya benzeyen kuru öksürük;
 • Lenf düğümlerinin boyut ve hassasiyetinde bir artış.

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve sulu gözler gibi akut solunum yolu enfeksiyonlarının muhtemel belirtileri. Genel durumu, örneğin hızlı yorgunluk, zayıflık, subfebril sıcaklığı gibi kötüleşmeye izin verilebilir. Larenjitin formu şiddetli ise, vücut ısısında 40 dereceye kadar bir artış görülür. Kronik iltihaplanmaya eşlik eder:

 • ses kısıklığı;
 • sabah öksürüğü;
 • rahatsızlık, boğazda kuruluk;
 • sesin tınılarındaki değişim, hızlı yorgunluğu;
 • konuşma sırasında ağrı.

Larenjit ödeminin semptomları hem yukarıdaki bulguları içerir hem de:

 • nefes darlığı;
 • Boğazda "Com";
 • nefes darlığı.

Semptomlar hastalığın biçimine bağlı olarak değişebilir. En sık akut kataral ek olarak, hastalara aşağıdaki larenjit tanısı konur:

 • ödemli infiltratif;
 • flegmozny;
 • lokalize;
 • larinksin kondroperikhondritisi;
 • kronik kateter;
 • kronik atrofik;
 • kronik hiperplastik.

En büyük tehlike, ölümcül bir sonuca yol açabilen edemik ve süpüratif süreçlerdir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi hastaları yalnızca solunum sisteminin sağlığını değil aynı zamanda ölümcül sonuçları da önler.

Larinksin iltihaplanmasının nedenleri

Laringitin ilk belirtileri, ARVI ile enfekte olmuş bir kişiyle temastan 1-3 gün sonra ortaya çıkabilir. Ek olarak, larinkste inflamatuar süreç provoke edilir:

 • soğuk kuru havanın solunması;
 • yerel veya genel süper soğutma;
 • toz, aşındırıcı dumanlar ve diğer tahriş edici maddelerin solunması;
 • Yabancı bir cismin larinkse girmesi.

Sıklıkla, vokal kordların aşırı kullanımı mukus larenksin yenilmesiyle sonuçlanır. Bu genellikle şunlardan kaynaklanır:

 • güçlü bir ağlama;
 • günlük şarkı söyleme, konuşmalar (öğretmenler, öğretim görevlileri);
 • soğuk havada iletişim.

Risk bölgesinde sigara içenler ve alkol kullanan kişilerdir. Son derece nazik boğaz nazik hastalar ile tedavi edilmelidir:

 • gastroözofageal reflü;
 • alerji;
 • dişler, bademcikler, burun ve maksiller sinüslerin akut ve kronik lezyonları.

Genellikle larenjit semptomları grip, boğmaca ve diğer yaygın enfeksiyonlardan önce gelir. Bu nedenle hastalar sadece laringeal mukozanın inflamasyonu için değil aynı zamanda patolojik sürece neden olan enfeksiyon için de tedavi edilir.

Larenjit hormonal arka plana bağlı sorunlar nedeniyle biraz daha az gelişir. Bu esas olarak:

 • tiroid bezinin işleyişindeki değişiklikler;
 • pankreas hastalıkları;
 • menopoz.

Hangi doktora hitap edecek?

Ses kısıklığı, kuru öksürük ve diğer rahatsızlık belirtileri olduğunda, bir uzmanla randevu almak gerekir. Larenjitleri tanıma ve üst solunum yollarındaki diğer problemleri çözme, şunları bilir:

Tecrübeli bir doktor için zorlukların tanısını doğrulamak değil. Resepsiyon doktorunda:

 1. şikayetler için hastayı sorgular;
 2. Hastalığın seyrini analiz eder;
 3. Yaşamın anamnezini (işin özellikleri, ikamet yeri) inceler;
 4. Akut ve kronik hastalıkların anamnezini toplar;
 5. Larenks'i inceler.

Larenjit semptomları oldukça spesifik olmakla birlikte, inflamasyonun görsel olarak doğrulanması hala gereklidir. Bir otorinolarengolog, laringoskopiyi laringeal ayna ile gerçekleştirir. Nadiren özel endoskoplara başvurulur. Doktor tahmin ediyor:

 • renk mukozası;
 • mukus veya irin varlığı;
 • şişme;
 • glottisin genişliği.

Muayene sürecinde, gırtlakların olup olmadığı, larynx'in hareketliliği incelenir. Ayrıca, bu muayene larinksin larenksine yapışan ülserlerin varlığını ortaya koymaktadır.

Hastalık ciddi bir form almışsa, akciğerlere, mediastene ve diğer organlara ve dokulara yayılmışsa, uzman hastaya bir MRG'ye başvurur. Tomografik görüntüler patolojik sürecin prevalansını ve derinliğini gösterir.

tedavi

Larenjitli hastanın ses yükünü sınırlaması gerekir. Sessizce ve ifade gerektirmeden sadece ihtiyacınız olduğunda konuşmanız şiddetle tavsiye edilir. Kontrendike fısıltı, çünkü bu konuşmada, larinks üzerindeki yük daha yüksektir. Ayrıca şöyle:

 • sıcak ve soğuk yemeklerin, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin dışlanması bir süre için;
 • alkol ve sigaradan uzak durmak;
 • havayı odaya nemli tutun.

Tehlikeli flegmonöz tip larenjit ve komplike formları nedir? Pürülan kaviteler, atılım apseleri ve sepsis oluşumu. Bu nedenle, bu tür iltihaplar esas olarak hastanede tedavi edilir.

Durumun ciddiyetine ve inflamatuar sürecin yaygınlığına bağlı olarak, doktor inhalasyonu belirler. Genellikle kullanılan:

 • antibakteriyel maddeler;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • alkali maden suyu.

Kanıt varsa, antibiyotik reçete. Belirtilen şişkinlik yerinde antihistamin ve hormonal ajanlar. Diğer kullanımlar:

 • şifalı otlar ile durulama (calendula, adaçayı);
 • "Oksijen çadırı";
 • kodein içeren ilaçların alınması.

Hipertrofik veya catarrhal larenjit tanısı koyarsanız, o zaman yağlı veya alkalin inhalasyonlar, ılık süt, cömert bir alım, hafif bir diyet gösterir. Fizyoterapi atama:

 • UHF;
 • lokal UV ışıması;
 • Novocaine ile elektroforez;
 • Manyetik tedavisi.

Durum acilse, örneğin boğulma gelişirse, hasta trakeotomidir. Solunum tüpü havası yoluyla, bu arada uzmanlar larenjit belirtilerini tıbbi olarak durdururlar.

Larinkste apseler cerrahi yöntemle açılacaktır. Müdahale esas olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Larenjitin Sonuçları

Akut inflamasyonun oldukça yaygın bir komplikasyonu kronikliğe geçişidir. Şişlik ile birlikte ağır form, boğulma, boğulmaya neden olabilir. Hastalığın diğer sonuçları şunları içerir:

 • Mediyastinit. Mediastenin enflamasyonu yeterli tedavi olmadan ölümcül olabilir.
 • Dokulardaki diffüz pürülan inflamasyon flegmondur.
 • Akciğerin apsesi. İğneli bir boşluk oluşur.
 • Sepsis. Kan yoluyla enfeksiyon, vücut boyunca yayılır.

Kronik larenjit tezahürlerinin akut formlardaki kadar belirgin olmadığı gerçeğine rağmen, bu hastalık daha az tehlikeli değildir. Komplikasyonlar şunları içerir:

 • larinkste iyi huylu tümör oluşumu;
 • onkolojik lezyonlar;
 • larinks lümeninin daralması;
 • granülomlar, ses tellerinde polipler;
 • kistler;
 • vokal kordların parezi.

Larenjitin etkilerini önlemek için, bir doktorun gözetiminde akut ve kronik iltihaplanmanın tamamen iyileştirilmesi önemlidir. SARS sık enfeksiyonunu ve üst solunum yolu ile ilgili diğer sorunları dışlamak için bağışıklık koruma seviyesini izlemek gereklidir. Bu önlemler hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

Tehlikeli nedir?

Larinksin iltihaplanması, sepsis, kanserin ortaya çıkması sonucu konuşma, ses kısıklığı ve ölüm sırasında sürekli rahatsızlık ile doludur. Komplikasyonları önlemek için, deneyimli bir otorinolarynolog ile ilk alarm veren semptomların ortaya çıkmasıyla temasa geçilmesi şiddetle tavsiye edilir. Önleme tedbirleri de önemlidir:

 • sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek;
 • akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının tedavisi;
 • Salgın hastalık dönemlerinde kişisel koruyucu ekipman kullanımı;
 • gastrointestinal hastalıkların, özellikle midenin önlenmesi;
 • Bir ses modunun uyumu.

Alerjik hastalıklar aynı zamanda iltihaplı bir süreci provoke edebilmektedir, bu yüzden bir alerji uzmanına ve KBB doktoruna yapılan ziyaretleri görmezden gelmeyin.

Özellikle antibiyotik almak için kendi kendine ilaç kullanmamaları şiddetle tavsiye edilir. Toplam morbidite vakalarının yaklaşık% 18'inde etkilidirler, bu nedenle kesin tanıyı ve inflamasyona neden olan faktörü bilmeniz gerekir. Tehlikeli larenjitin, özellikle de ciddi formlarının ne olduğunu bilmek, hastaları tercih eder:

 • erken teşhis ve tedavi;
 • önleyici sınavlar;
 • Vücudun sertleşmesi.

İltihaplanma erken aşamalarda durdurmak ve tamamen matlaşmak için çok daha kolaydır. Gelecekte, hasta mukozadan gelen tozu ve kimyasalları temizlemek için bir inhaler kullanarak periyodik olarak önerebilir.

Kuluçka dönemi

Mukoza larenks sık sık ve farklı yaştaki hastalarda görülür. Enflamasyon, boğazda sürekli olarak bulunan mikrofloranın aktivasyonu ile yakından ilişkilidir. Provoke edici faktörler, kirli havanın solunumu ve profesyonel aktivitelerdir. Şehirlerde, insanlar esas olarak bulaşıcı ve tahriş edici ajanlardan muzdariptir. Larenjit inkübasyon süresi patojene bağlı olarak birkaç saat ila birkaç gün arasında değişir. Ayrıca hastalığın belirli bir formunun karakteristik özelliklerini geliştirin.

Larenjit nasıl tanımlanır?

Larenks iltihabında, deneyimli bir otorinolarengologun doğru bir teşhis koyması için özel bir semptomatoloji vardır. Larenjitin başlıca belirtileri:

 • kaba, kaba ses, genellikle kaba;
 • boğazda kuruluk hissi ve terleme;
 • Islak hale gelen ağrılı kuru öksürük;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı.

Açık belirtiler ilaç ve prosedürleri kendiniz reçete etmek için bir mazeret değildir. Bir uzman tarafından sadece tanı doğrulandıktan sonra ilaç alın. Vücudun genel durumunu, diğer enfeksiyon ve hastalıkların varlığını, komplikasyon riskini değerlendirmelidir.

Terapötik kursu tamamladıktan sonra, tamamen iyileştiğinizden emin olmak için bir doktora gitmelisiniz. Geri kalan küçük inflamasyon odakları kronik bir hastalığa dönüşebildiğinden. Larenjit için kuluçka dönemi kısa olduğundan, semptomlar hemen hemen gelişir, enfeksiyonun taşıyıcısı ile temastan sonra en fazla 2-3 gün veya provoke edici bir faktörün etkisi. Eğer ağrı, ses kısıklığı ve terleme görünür nedenler olmadan ortaya çıkarsa, başka bir patolojik süreç gelişebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Bu tür bir hastalık, pürülan anjin gibi, piyojenik bakterilerden kaynaklanır - stafilokok ve streptokoklar. Bıldırcınlarda bulunan büyük miktarlardaki bağışıklık hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumak için ölür.

Pancar, sirke ve diğer halk ilaçları ile anjin tedavisi

Angina (bademcik iltihabı) patojen mikroorganizmaların neden olduğu ve palatine bademcik iltihabının meydana geldiği bir enfeksiyöz hastalıktır.En yaygın anjina türleri şunlardır: flegmonous, fibrinous, follicular, lacunar, catarrhal.