Loading

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur.

Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı türünden bağımsız olarak, anjina ile gargara yapmak, evde hastalıkla mücadele etmek için her zaman yararlı ve gerekli bir yol olacaktır.

Bununla birlikte, gargaraların boğaz ağrısını tamamen iyileştiremediğini unutmayın. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, antibiyotik reçete eden bir doktorun yardımı gereklidir. Evde, boğazın gargarası sadece ağrıyı azaltmaya ve bademcik iltihaplanmasını azaltmaya yöneliktir.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Prosedürün etkili olması için aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Sadece sıcak bir çözüm ile karıştırın.
 2. Bu prosedürü günde en az 2 kez uygulayın (her durulama prosedürü yaklaşık 3 - 5 dakika arasında yapılmalıdır).
 3. Durulama yaparken başını hafifçe geriye doğru eğmek en iyisidir, fakat solüsyon burun boşluğuna akmaz (oraya enfeksiyonu getirmek için henüz yeterli değildi). Durulama sırasında, dilin kökünü azaltmaya ve sorunlu alanların bir çözümü ile daha iyi yıkamasına yardımcı olduğu için, mektubun sürekli olarak telaffuz edilmesi gerekir.
 4. Durulama boğaz hastalığın seyri boyunca kullanılmalıdır.
 5. Durulama yutmayınız!
 6. Prosedürden sonra yarım saat kadar içmeyin ya da yemeyin, çünkü ilacın hareketi sadece durulama sırasında değil, aynı zamanda sonrasında da oluşur.

Bakterilerin çevredeki değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ve bu nedenle yok oldukları araçlara karşı dirençli olduklarını hatırlamak önemlidir. Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir. Bu sekans yararlıdır ve gereksiz ilaçlara gereksiz yere maruz kalmayacak olan boğazdır.

Daha çok angina ile gargara yapabilirsiniz: halk ilaçları

Evde, boğazınızı yıkamak için mevcut halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Popüler tarifleri düşünün, evde gargara yapmak daha iyi:

 1. Bir tuz, iyot ve soda çözeltisi. Bir bardak ılık kaynamış suya dökün, 5 damla iyot damlatın, bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyin. İyice karıştırın ve boğazı mümkün olduğunca sık su ile durulayın.
 2. Soda ve su. Bu durulama için geleneksel bir reçetedir. Bir bardak ılık sıvı içinde, bir çay kaşığı soda çözün. Daha fazla durulama yapılır, daha iyi.
 3. Pancar suyu Bu ürünün hazırlanması ve kullanılması kolaydır. Pancar suyunun ana etkisi anti-inflamatuardır. Boğazın durulanması sayesinde bu çözelti hızlı ve etkili bir şekilde ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilir. Taze pancar suyunun içinde, ayrıca sirke ekleyin: 200 ml meyve suyu için yaklaşık 20 ml sirke. Prosedür her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 4. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.
 5. Elma sirkesi. 1 çay kaşığı çözülür. bir bardak su içinde elma sirkesi. Her saatte gargara. Bir sirke çözeltisi yerine, bir çay mantarı infüzyonu alabilirsiniz.
 6. Propolis. Propolisin% 10'luk alkol çözeltisi - 2 çay kaşığı. 100 g sıcak su ekleyin. Günde 5 kez Gargara, çayın içine propolis (birkaç damla) bir çözüm ekleyin.
 7. Limon suyu Su ile karıştırılır. 2: 3 oranını gözlemlemek en iyisidir. Ağrıyı ortadan kaldırır ve iltihabı azaltır. Limon doğal bir antiseptiktir. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın.
 8. Ihlamur ağacı. Bitki anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Angina ile ıhlamur çiçekleri bir kaynatma yapmak. Kaynar su ile bir hammadde bir çorba kaşığı dökün. Sıcak et suyu ile, boğazınızı yıkayın.

Bu halk ilaçları, semptomları hafifletmek ve boğazda ağrıyı hafifletmek için pürülan anjinada olduğu gibi, ve hastalığın daha hafif biçimleri ile durulama için kullanılabilir.

Etkili ilaçlar ile boğaz yıkayın

İlaçların ve tentürlerin değiştirilmesi, sadece anjina sadece papatya veya peroksit ile gargara yapmaktan daha iyidir. En uygun ilaçlar şunlardır:

 1. Furatsilin. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 g furacilin ve 100 ml kaynatılmış sıcak su alın. Furatsilin daha iyi ezilme, böylece daha iyi çözülür. Bu paketin içinde yapılabilir, eğer ağır bir şeyle uğraşırsan. Daha sonra bir bardakta furacilini dökün, kaynar su ile dökün ve çözünene kadar karıştırın. Ortaya çıkan çözüm 20 ° C'ye kadar soğutulur ve gargaraya başlayabilirsiniz.
 2. Dioxidine. Gargara veya bitkisel infüzyonlar için bir soda solüsyonu yardımcı olmadığında en şiddetli enfeksiyon vakalarında kullanılır. Ampul (% 1) bir bardak su içinde çözülür, 5 güne kadar durulayın. Günde üç kez uygulanması tavsiye edilir.
 3. Chlorophyllipt. Hazır bir çözüm satın alabilir veya ilacı suda çözünebilir hale getirebilirsiniz. Bu madde, doğal bileşenler temelinde yapılan bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ilaç olarak etkilidir.
 4. Oka. İlaçla birlikte bir ölçü kabı satılır. Ilık su ile (sıcak ve soğuk kesinlikle yasaktır) yarısına kadar doldurun, bir solüsyon eklemek için şişenin üzerine bir sprey kullanın. Günde en az yarım dakika ila iki kez durulayın.
 5. Miramistin. Boğaz ağrısı üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlamak için oldukça etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir.

Unutmayın ki hiçbir zaman sistemik bir antibiyotik alımı yerine angina ile gargara yapamazsınız. Durulama sadece hastalığın temel tedavisine ek olarak kullanılabilir. Bu durumda, boğazın çeşitli yollarla durulanması, anjina ile farklı problemlerin çözülmesini sağlar.

Kontrendikasyonlar

Gargara kullanımının güvenliğine rağmen, bazı bileşenler sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki kontrendikasyonları gözlemlemeniz önerilir:

 • kurucu maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • durulama için tıbbi çözeltilere alerjik reaksiyon;
 • Bazı insanların doğru bir şekilde gargara yapamaması durumu sadece kötüleştirebilir.

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan başka: otlar, uçucu yağlar, halk tarifleri

Herkese merhaba! Angina sinsidir, çünkü tatsız komplikasyonlar izler, bu nedenle ilk belirtilerden sonra antimikrobiyallerle tedavi edilmesi, infüzyonla durulanması gerekir. Angina ile gargara yapmaktan daha fazlası, bu materyalde ele alacağız.

Durulama etkili bir tedavidir

Boğaz ağrısı ile boğaz yıkayın en az 5 dakika boyunca günde 6 kez sıcak bir çözüm ile yapılmalıdır. Bu hastalık ile mücadele etmek için en iyi tarifleri düşünün.

Adaçayı

Adaçayı - bakterisidal, dezenfektan, anti-inflamatuar etkileri olan ünlü bitkilerden biri.

Aşağıdaki bileşenleri hazırlayın:

 • adaçayı kuru ot - 3 yemek kaşığı. l.
 • kaynar su - 1 bardak.

hazırlanması:

Adaçayı bir kaseye koyun, kaynar suyla kaynatın, sarın, yarım saat kadar kaynatın. Günde 3-4 kez boğazınızı durulayın.

Okaliptüs suyu

Boğaz ağrısı okaliptüs ve zerdeçal için güçlü bir çare. Okaliptüs dezenfektanlar, ekspektoranlar, analjezikler ile donatılmıştır. Zerdeçal eklemek antiseptik bir etki verir ve birlikte hastalıkla hızla ilgilenirler.

Ürünleri hazırlayın:

 • okaliptüs kuru yapraklar - 3 yemek kaşığı. kaşık;
 • zerdeçal tozu - 1 çay kaşığı. üstsüz;
 • kaynar su - 1 cam.

Nasıl pişirilir:

Okaliptüs ve zerdeçal yaprakları bir kap içine konur, kaynar su dökülür, bir battaniye ile sarılır. 2 saat sonra, günde 4 kez boğazını süzün ve durulayın.

Havuç suyu

Bu kökün suyu, boğazın şişmesi ve iltihaplanması ile baş eder.

Tedavi için gerekli olacaktır:

 • taze havuç suyu - 0.5 bardak;
 • su - 0.5 bardak;
 • soda - bıçağın ucunda;
 • iyot - 2-3 damla.

hazırlanması:

Havuç suyu kaynar su dökün, soda ve iyot ekleyin. Günde 6 kez durulayın.

Zerdeçal tuz ile

Zerdeçal ve tuz mükemmel antiseptiktir, patojenik bakterileri yok eder, şişkinliği giderir.

İlaç hazırlamak için aşağıdaki bileşenleri alırız:

 • zerdeçal tozu - 1 çay kaşığı;
 • Tuzlu deniz veya pişmiş - bir kaşık üçte biri;
 • kaynar su - 0,5 bardak.

hazırlanması:

Bir kaynar su kabında, tuz ve zerdeçal ekleyin, 25 dakika demleyelim. Yönlendirilmiş olarak kullanın.

Ballı havuç suyu

Bal enflamasyonu hızla yok eden mükemmel bir antiseptiktir. Havuç suyu da iltihap giderir, şişliği giderir.

İhtiyacımız olacak:

 • taze havuç suyu - 0.5 bardak;
 • kaynar su - 0,5 bardak;
 • bal - 1 çorba kaşığı. l.
 • iyot - 3-4 damla.

Hazırlama yöntemi:

Havuç suyu içinde su dökün, bal ve iyot ekleyin.

Günde 5-6 kez durulayın.

Kişniş tarifi

Kişniş veya kişniş, eser elementler, A, C, B ve D vitaminleri, uçucu yağlar içerir. İyi kan damarlarının duvarlarını güçlendirir, yara iyileşmesini destekler, viral enfeksiyonlara karşı savaşır.

Aşağıdaki bileşenleri alın:

 • taze kişniş - 2-3 çalılar;
 • kaynar su - 200 ml.

hazırlanması:

Kişnişin dallarını kesin, kaynar su dökün, düşük ısıda 5 dakika kaynatın. Kapak, 20 dakika bekletin, boşaltın.

Günde 5-6 kez uygulayın.

Tuzlu soda

İki basit bileşen hastalığı hızla lokalize eder. Onlar dezenfekte edici, iyileştirici özellikleriyle uzun zamandır bilinmektedir.

İhtiyacımız var:

 • soda - 1/3 tsp;
 • tuz - 2/3 tsp;
 • iyot - 3-4 damla;
 • su - 200 ml.

hazırlanması:

Bir bardak ılık suda, soda, tuzu sulandırın ve iyot ekleyin. Bu çözümü hastalığın ilk belirtilerinde kullanmaya başlarsanız, hastalık gelişmeyecektir. Günde 5-6 kez durulamak gerekir.

Pancar suyu ile tarifi

Kök suyu hızla şişlik, iltihap ve ağrıyı giderir.

Aşağıdaki bileşenleri hazırlayın:

 • taze pancar - 2 adet;
 • elma sirkesi - 1 yemek kaşığı. l.

Nasıl pişirilir:

İyi yıkanmış kök sebzeler, küçük bir rende üzerine öğütülür. 1 bardak posa alın, elma sirkesine dökün, 4 saat demleyelim. Zaman geçtikten sonra tülbentten suyu sıkın. Günde 7 kez boğazınızı yıkayın.

Muz ile tarifi

Muz, iyileştirici özelliklere sahip doğal bir antiseptiktir.

İhtiyacımız var:

 • taze veya kuru yaprakları muz - 1 yemek kaşığı. l.
 • su - 200 ml.

Hazırlama yöntemi:

Ham maddeleri doğrayın, kaynar suyla pişirin, sarın, 20-30 dakika bekletin. Filtrelenmiş et suyu günde 7 kez boynu durulayın.

Haşlanmış pancar tarifi

Düşük ısıda pancar pişirin. Günde 6 kez sıcak kaynatma ile boğazınızı durulayın.

Pembe tentür tentür

Radiola rosea tıbbi özelliklerinde ginseng'e yakındır.

Tentür için ihtiyacınız olacak:

 • Kurutulmuş Radyo Kökü - 50 g;
 • votka - 0,5 l;
 • su 125 ml.

hazırlanması:

Radiola'yı vodka ile köklendirin, 1 hafta boyunca karanlık bir yerde demleyin, ardından karışımı boşaltın, 1 çay kaşığı alın. Tentürler ılık suya dökülür. Günde 6 defaya kadar uygulayın.

Zencefil ve zerdeçal infüzyonu

İki ürün en güçlü antiseptik özelliklere sahiptir.

Aşağıdaki içerikleri almamız gerekiyor:

 • rendelenmiş zencefil - 1 çay kaşığı;
 • zerdeçal tozu - 1 çay kaşığı;
 • su - 200 ml.

Hazırlama yöntemi:

Kapta zencefil rendelenmiş kökünü koyun, zerdeçal ekleyin, kaynar su dökün, 2 dakika sessiz bir ateşte tutun, 20 dakika ısrar edin.

Günde 6 kez gargara.

Marigold tentür ile tarifi

Calendula antiseptik özellikleri ile bilinir. Yarım bardak ılık suda 1 çorba kaşığı dökün. l. calendula alkol tentürü. Tentür yerine, 1 yemek kaşığı: Calendula bir infüzyon hazırlayabilirsiniz. l. çiçeklerin üzerine bir bardak kaynamış su dökün. Yarım saat sonra, yönlendirildiği şekilde kullanın.

Papatya ile kadife çiçeği tarifi

Papatyaların antiseptik, antimikrobiyal özellikleri eski çağlardan beri bilinmektedir. Her biri 1 yemek kaşığı al. iki şifalı bitkinin çiçekleri, bir bardak kaynar su dökün yarım saat boyunca demleyin. Günde 8 kez infüzyon durulayarak boğaz ağrısı kurtulun. Calendula olmadan bir papatya kaynatma kullanabilirsiniz.

Prefabrik kompozisyon ile boğaz yıkayın

Planya, papatya, kalendula anti-inflamatuar özellikleri olan pelin, ekleyin.

Hazırlık için, al:

 • 1 çorba kaşığı. l. kuru formda üç otlar;
 • su - 1 bardak.

Nasıl pişirilir:

Kuru ham kaynar su kaynatın, 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Daha sonra suyu bir termos içine dökün, yarım saat kadar demleyin. Günde 8 kez gergin bir çözelti ile boğaz süzün.

Balya bal ekleyebilirsiniz.

Angina için mükemmel bir çare - kekik veya anne ve üvey annenin bir kaynatma. Aynı tarife göre pişirilir.

Incir ile tarifi

İncir, çok sayıda yararlı madde içerir, balgam söktürücü ve anti-enflamatuar niteliklere sahiptir. İncir meyvelerinden, boğaz ağrısı için ilaç hazırlamak kolaydır. 2 incir meyvelerini ezin, bir bardak kaynar su dökün, 2 saat sarın. Yönlendirilmiş olarak kullanın.

Boğaz ağrısı ile yağların tedavisi

Aşağıdaki eterlere ihtiyacınız var:

 • kekik tereyağı - 2 damla;
 • limon yağı - 1 damla;
 • bal - 1 çorba kaşığı. l.
 • su bir camın çeyreğidir.

Nasıl pişirilir:

Uçucu yağlara bal ekleyin, su dökün. İyice karıştırın, günde 4-5 kez gargara yapın.

Kişisel deneyimlerden: bir parça pamuk yünü, çay ağacının esansiyel yağına batırılır, boğazı yağlar veya iltihaplı bölgeyi yakar. Eğer hastalığı derhal yakalarsanız, o zaman yeterli bir koterizasyon.

Horseradish ile tarifi

Horseradish - güçlü antiseptik özelliklerin sahibi.

Malzemeyi hazırlayın:

 • horseradish kök - 3 yemek kaşığı. l.
 • su bir camın çeyreğidir.

hazırlanması:

Bir turp üzerinde horseradish kök rendeleyin, 3 yemek kaşığı alın. suyu kaşıkla, su ekleyin, günde 3 kez yıkayın.

Bergamot esansiyel yağı ile tarifi

Bergamotun esansiyel yağı güçlü anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklerle donatılır. Bir bardak suya 3 damla yağ damlatın, 1 çay kaşığı ekleyin. tatlım, günde 5 kez durulayın.

Elma sirkesi ile yetişkinler için Reçete

Elma sirkesi bakterileri mükemmel bir şekilde temizler, dezenfekte eder, bağışıklığı güçlendirir. Yarım bardak su ve elma sirkesi alın. Bu karışım hızla boğaz ağrısı ile başa çıkacaktır. Çocuklara böyle bir tedavi önerilmemektedir.

Potasyum permanganat ile reçete

Manganez antiseptik özelliklere sahiptir, bu nedenle 5-6 damla iyot ile pembe bir potasyum permanganat çözeltisi enfeksiyonu hızla ortadan kaldırır. Durulandıktan sonra, boğaz deniz topalak yağı ile yağlanmalıdır.

Sarımsak bir kaynatma ile durulayın

3 diş sarımsak alın, doğrayın, bir bardak kaynar su ile doğrayın. Bir sarımsak kaynatma ile durulama, uygulamanın ilk gününden sonra mükemmel sonuçlar verir. 1 çay kaşığı güçlü bir çay infüzyonu ile boğazın tedavisinden sonra iyi bir sonuç gözlenir. tuz.

Limon suyu ile tarifi

Limon suyu ve suyu eşit parçalara alın, talimatlara göre kullanın. Boğaz ağrısı tedavisi için, zedra ile birlikte yarım limon dilimi. 5 dakika narenciye çiğneyin.

Gümüş su ile muamele

Gümüş su, güçlü antiseptik ve dezenfekte edici özellikleriyle uzun zamandır bilinmektedir.

Aşağıdaki bileşenler ürünü hazırlamak için uygundur:

 • gümüşün herhangi bir nesnesi, örneğin bir gümüş kaşık;
 • su - 1 bardak.

Hazırlama yöntemi:

Suya gümüş bir nesne koyun, günü tutun. Elde edilen çözelti ile, boğazı 7 defaya kadar durulayın.

Boğaz ağrısı için sıcak ilaç

Yardımcı bir tedavi olarak, sıcak içecekleri otlar ile kullanın, tatlım.

Zerdeçal ile süt karışımı

Zerdeçal doğal bir antibiyotiktir ve süt ile birlikte kuvvetleri birkaç kez çoğalır. 1 saat al. toz, bir bardak süt dökün, ateşe kaynatın, yatmadan önce içilir. Terapötik karışım anjina semptomlarını çabucak giderecektir.

Yağ karışımı

Süt ile bir incir, anjinanın herhangi bir aşamasını tedavi eder, çünkü meyve, mükemmel anti-enflamatuar ve balgam söktürücü özellikleri ile donatılır. 4 kurutulmuş meyve alın, bir bardak sıcak süt dökün, bir battaniye sarın, 4 saat demlensin. Sıcak formda günde 3 kez içilir.

Prefabrik çay

Kuru formda birkaç bitki alın:

 • kekik - 3 yemek kaşığı. l.
 • kekik - 1 yemek kaşığı. l.
 • nane - 1 yemek kaşığı. l.
 • su - 2 bardak.

Nasıl pişirilir:

Kaynayan su ile kuru kaynatın, 20 dakika boyunca kapağın altında demleyelim. İlaç 7 kat 1 st.lozhke kadar alır.

İnsanların anjina tedavisi

Deniz topalak yağı

Deniz cehri çok güçlü bir antioksidan olarak kabul edilir. Ayrıca, birçok yararlı madde ve vitamin açısından zengindir. Bezleri yağla yağlayın veya bu ilacın çay kaşığı tabanını yutun.

Soğan şurubu

Büyük bir soğan ezin, 2 büyük kaşık bal ekleyin. Tülbent ile suyu sıkarak 1 çorba kaşığı günde üç kez içilir. kaşık. Çocuklar alınmamalıdır.

Aloe yaprakları ile şurubu

Birkaç yaprak aloe alın, doğrayın, balı eşit oranlarda dökün. 3 gün boyunca dolaba koyun.

İlaç 1 çorba kaşığı içilir. Yedikten sonra günde üç kez kaşık. Çocuklara 1 çay kaşığı verilebilir. kurs - bir hafta.

Bal ile şurubu

2 yemek kaşığı al. kuru nane, bir bardak bal dökün, 5 dakika tutun, su banyosuna koyun, zedra ile birlikte yarım ezilmiş limon ekleyin. Daha sonra gazlı bezle suyu sıkın, hazır şurubu 1-2 çorba kaşığı içirin. kaşık her saat.

Deri ile yarım narenciye dilimi yiyebilirsiniz. O zaman 2 saat yemekten kaçının.

Petrol ile propolis

Propolis, bakterisidal ve iyileştirici etkileri nedeniyle bilinen bir üründür.

İhtiyacımız olacak:

 • propolis - 10 g;
 • alkol - 100 g;
 • tereyağı eritilmiş - 3 tsp.

Nasıl pişirilir:

Propolis alkolle doldur, bir hafta boyunca karanlık bir yerde tut. Yağı bir su banyosunda eritin, tentürü dökün, sonra fazla sıvıyı buharlaştırmak için 2 dakika kaynatın. Elde edilen karışım ağızda 5-6 resepsiyonda yarım çay kaşığı şekerler içinde çözülür.

Bal peteği varsa, şeker gibi onları da çözün.

Sevgili dostlar, böyle basit tarifler bolluğu ile, herhangi bir boğaz ağrısı korkmuyorlar. Sağlıklı ol!

Bir anjinada boğaz atmaktan başka

Bademcik iltihabı için antiseptik solüsyonlarla durulama işlemi, tıbbi tedavi sırasında semptomların ortadan kaldırılması için ek bir önlem olarak düşünülür.

Bu prosedürün dikkate değer bir etkisinin olmayabileceği akılda tutulmalıdır, ancak bazı durumlarda hasta ilk durulamadan hemen sonra fark edilebilir bir rahatlama hisseder.

Bademcik iltihabı ile etkisi:

 • Pürülan sigortalara daha kolay
 • İnflamasyon lokalizasyonunun antiseptik tedavisi vardır.
 • Boğazda kuruluk ortadan kaldırılır
 • Erozyon ve diğer mekanik hasarların iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşir.

Gözlenecek kurallar

İlk bakışta prosedürün özel kurallara uymak için çok basit olduğu görülmektedir. Ancak, aşağıda en iyi şekilde açıklanan tavsiyelerin ihlali, durulama işleminin bir etkisi olmayacağına ve en kötü ihtimalle hastanın fiziksel zarar görmesine neden olabilir.

 1. Angina ile boğaz, biri tek bir sıvı sıvıyı bir prosedürle sınırlamalıdır.
 2. Çözeltiye temel teşkil eden su kaynatılmalı ve vücut ısısında vücut sıcaklığına eşit olmalıdır.
 3. Çözelti durulamadan hemen önce hazırlanmalıdır.
 4. Hasta, suyla karıştırılan veya bitkisel soğumaları hazırlarken talimatları izleyen antiseptik maddenin dozajını kesinlikle dikkate almalıdır.
 5. Bademciklerin tamamen sulanması için, başınızı durulama işleminde eğmeniz ve dilin kökünü mümkün olduğunca ileriye doğru itmeniz gerekir.
 6. "Burlit" çözümü, boğazda tuttuğunuzda, en az 30 saniye, tercihen daha uzun süre gerekir.
 7. Dişlerinizi sabah ve akşam saatlerinde ve gün içinde birkaç kez fırçaladıktan sonra yapmanız önerilir. Geceleri ayağa kalkmaya ve gargaraya gerek yok.
 8. Gün içindeki durulama sayısı 7'den 10'a kadar olan prosedürlere ulaşmalıdır.

Durulama yutmayınız!

Sadece nasıl durulacağını değil, aynı zamanda bu amaç için kullanılacak ilaçları ve bitkileri de bilmek önemlidir.

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan mı?

Birçok hasta düzenli olarak kaynar suda tuz ve soda çözeltisi ile gargara. Bu tür bir şırınga, pusulanın yukarıdan, bademciklerin derin tabakalarından ve ortadan kaldırılmasından dolayı tahliye edilmesini kolaylaştırdığı için oldukça haklı bir şekilde popüler hale gelmiştir. Ancak, daha az fayda sağlayamayacak çok daha fazla çözüm var.

Kendi kendine hazırlık için çözümler:

 • Furatsilinom ile durulayın iyi bir antiseptik etkiye sahiptir. Bunu yapmak için, iki tabletin kaynatılmış suda çözünmesi (kötü bir şekilde çözünmesi, önce tableti ezmeniz) ve günde 4-5 kez gargara etmeniz gerekir.
 • Miramistin ilavesi ile çözüm tadı veya kokusu yoktur ve badem mantarlarının, bir enfeksiyöz ajanın ve bademcik mukozasının yüzeyindeki çeşitli bakterilerin yok olmasına katkıda bulunur.
 • Gliserin ile Lugol çözeltisi Ödemli ve kızarık bademcikleri yağlamak için tek başına kullanılır, ancak olası bir mekanik travma nedeniyle onu içeren bir solüsyonla gargaralamak tercih edilir. Yaklaşık kırk damla kaynamış suda çözülür ve boğazlarını durulayın.

Bazı durumlarda Lugol çözeltisini gliserin ile basit iyodin ile değiştirebilirsiniz.

 • ChlorophylliptSu veya yağ temelinde, boğazın yıkanması için suya eklenirse, stafilokokların yok edilmesine yardımcı olur.
 • Tablo veya elma sirkesi, ılık su ile seyreltilmiş, anjinda kullanılır, ancak iltihaplı bademciklerin sulanması için bir yöntem olarak önlenmesi tavsiye edilir. Geri dönüşümsüz yaralanmalara kadar mukus dokularında çok fazla hasar riski vardır.
 • Manganez çözümüHazırlarken ve kullanım sırasında da dikkat gerektirir. Sıvı açık pembe, tamamen homojen olmalıdır. Manganez tanelerinin varlığı kabul edilemez, çünkü ağız boşluğunun mukoza zarının yanmasını tehdit eder.
 • Limon suyuAyrıca anjinada yararlı olabilir. Ağzı açarken ve yutulduğunda ağrıyı azaltır. Bununla bir çözüm, hastanın boğazını rahatça yıkaması için hazırlanmalıdır. Çok fazla meyve suyu iltihaplı mukozaya zarar verebilir.
 • Pancar Suyu- Angina ile boğuşmanın en uygun ve bütçesel yolu. Bir çözüm yapmak için, küçük bir rende bir büyük pancar (ya da iki küçük olanlar), bir kase içinde yer ve% 6 konsantrasyon ile bir elma sirkesi bir çorba kaşığı dökün gerekir. Dört saat sonra pancar kütlesi sıkıldı, kalan sıvı süzüldü. Çözüm kullanıma hazırdır.
 • Sarımsak infüzyonu- bademcik iltihabı ile boğaz için en basit çözüm. Sadece bir bardak kaynar suyla bir çift dişi dökmeniz ve bir saat boyunca demlenmesini sağlayın. Koku hoş olmayabilir, ancak durulama etkisi.

Angina ile boğaz durulama için hazır çözümler:

 • klorheksidin hazır formda satılmaktadır (yani, su başına çok düşük oranda aktif madde ile). Bir doktora atarken, sadece aldığınız ürünü satın alıp önerilerinize göre boğazınızı yıkayabilirsiniz.
 • rivanola Boğaz ağrısı semptomlarının varlığında da oldukça etkilidir. Bu, büyük dozlarda bu tür kullanım için kabul edilemez olan borik asit içerir, ancak orta derecede miktarlarda anjinada daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunabilir.

Bitkisel çözümler:

 • Papatya ve adaçayı et suyu Ürüne ek açıklamalarda belirtilen talimatları sırasıyla hazırlar ve uygular.
 • Yeşil çay yapraklarından güçlü çay yaprakları sesleri, iltihabı hafifletir. Durulamadan önce, çözeltiye bir çay kaşığı tuz ekleyin.

Çay, papatya ve adaçanın yanı sıra, anjina ile boğaz yıkamak için uygun birçok diğer bitkisel ilaçlar vardır. Eczanelerde en uygun seçeneği seçebileceğiniz çok çeşitli otlar vardır.

Ayrı ayrı not edilmelidir probiyotiklerle boğazın yıkanması. Probiyotikler bağırsak disbakteriyozuna karşı mücadelede kullanılır, ancak bilim adamları, yararlı bakterilerin ağız boşluğunda dokuların lokal bağışıklıklarını iyileştirmek için uygun olandan daha fazla olduğu sonucuna varmışlardır. Bu durumda, hedef iltihaplı bademcikler ve palatine kemerleri alanını etkilemektir.

Bu yıkama yöntemi herhangi bir potansiyel tehlike taşımamaktadır ve bademcik iltihabında virüsler ve bakterilerle savaşmak ve hastalığın nüksetmesini önlemek için ek bir önlem olarak kabul edilmektedir.

Laktobasili içeren ilaçlar serbestçe bulunabilir ve eczanelerde satılır. Durulama yardımını seyreltmenin yolunu açıklığa kavuşturmak için doktorunuza danışmalısınız.

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan daha iyidir: evde bademcik iltihabı tedavisi

Angina veya akut tonsillit çeşitli mikroorganizmalardan kaynaklanır ve boğazda şiddetli ağrı ve genel zehirlenme fenomenleri ile karakterizedir. Çoğu zaman bu hastalık çocukları ve gençleri etkiler.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır. Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur. Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Burada ve spreylerin kullanımı ve ilaçların inhalasyon formları. Bununla birlikte, en basit yöntem boğazını durulamaktır.

Neden angina ile gargara

Angina bademciklerin mukoza zarını etkileyen lokal bir enfeksiyondur. Enflamatuar süreç üzerindeki lokalizasyonda hemen etkinin çok etkili olduğu mantıklıdır. Durulama sırasında, ilaç doğrudan mikroorganizmaları yok ettiği, iltihaplanma yoğunluğunu azalttığı ve mukoza zarının rejenerasyonunu harekete geçirdiği bulaşıcı odağa verilir. Buna ek olarak, bu yöntemle, vücudun savunma sistemlerinde yükte bir azalma anlamına gelen, pus, mikroplar ve hayati aktivitelerinin ürünleri mekanik olarak çıkarılır.

Akut tonsillit ile gargara nasıl

Durulama için kullanılan herhangi bir çözüm sıcak olmalıdır. Çok soğuk sıvı bademciklerdeki kan damarlarının daralmasına ve dolayısıyla koruyucu işlevlerinin bozulmasına neden olur. Çok sıcak sıvı bakteri üremesini artırmaya ve iltihaplanma yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur. En uygun sıcaklık 35-37 ° C'dir. İlaç müstahzarlarının uygulanması durumunda durulama sıklığı, kendilerine verilen talimatlarda belirtilmektedir ya da ilgili hekim tarafından kurulmaktadır. Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları kullanırsanız, günde 5-6 durulama sıklığı optimal kabul edilebilir. Kullanılan çözeltinin hacmi 100-150 ml'dir. Bazı durumlarda bu miktar artırılabilir. Daha küçük hacimlerin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü bademciklerin yeterince temizlenmemesi ve antimikrobiyal maddelerin dozu çok küçük olacaktır. Durulamadan maksimum etkiyi elde etmek için, ağzınıza bir çözüm aramalı, başınızı geriye atmalı, dilinizi çıkarmalısınız ve ciğerlerinizi havalandırın. Bu "gurgle" ve ses yapmak için tavsiye edilmez - bu solunum yollarına ve popperhivaniyu içine sıvıların girmesine yol açabilir. Son kullanma tarihinden sonra, çözelti tükenmeli ve yeni bir kısmı alınmalıdır. İşlemin sonunda, herhangi bir sıvı tüketmek, içmek, bir saat sigara içmek tavsiye edilmez. Farklı çözeltilerle durulama ihtiyacı varsa, prosedürler arasındaki aralık en az 30 dakika olmalıdır.

Bir anjina ile gargara yapmaktan

Geleneksel tıp antiseptik grubundan çok geniş bir ilaç deposuna sahiptir. Bazıları sentetiktir, diğerleri doğal bir kökene sahiptir.

İyot preparatları

İyot içeren ilaçlar güçlü antimikrobiyal, antiviral ve antifungal aktiviteye sahiptir. Deri veya mukoza ile temas halinde, polivinilpirrolidon-iyodin kompleksi, bakterilerin zarlarını yok eden atomik iyodür salgılar. Bu ilaç grubunun kullanımı, tiroid disfonksiyonları, Dühring'in herpetiform dermatiti, bozulmuş böbrek fonksiyonu, gebelik ve laktasyon gibi kontrendikasyonlarla sınırlıdır. Bu grubun temsilcileri betadin, iyodinol, rivanol, vokadin, povidon'dur. Bu grubun preparatlarının bir analogu, evde hazırlanan iyot-soda-tuz çözeltisidir, 1 çay kaşığı kabartma tozu, aynı miktarda sofra tuzu ve 2-3 damla alkollü iyot çözeltisi, su bardağı başına. Tuz, bademciklerin kıvrımlarından irin çekilmesine yardımcı olur, soda bunu daha da kırılgan hale getirir ve iyot, mikroorganizmaları yok eder.

Hidrojen Peroksit

Bu madde, hasarlı doku ve mikroplarla temas halinde, mikroorganizmaları yok eden en güçlü oksidan olan atomik oksijeni serbest bırakır. Antiseptik özelliklere sahip olan hidrojen peroksit, iltihap odağının yüzeyini etkili bir şekilde dezenfekte eder. Ortaya çıkan köpük, bademciklerin mukoza zarından kiri temizleyerek vücuttaki mikrobiyal yükü azaltmanızı sağlar. Durulama çözeltisi, 200 ml su başına 2 yemek kaşığı peroksit oranında hazırlanır.

Potasyum permanganat

Manganez olarak bilinen bu madde, peroksit ile aynı şekilde davranır. Buna ek olarak, potasyum permanganat bronzlaşma etkisine sahiptir, yani, mikropların dokulara derinlemesine nüfuz etmesine izin vermeyen bir tür "kabuk" oluşturan, enflamatuar odağı koterize eder. Durulama için durulama çözeltisi kullanılır. Çözeltinin normal konsantrasyonu, 2 litre su başına 1 g potasyum permanganat tozudur. Çocuklarda kullanmak yasaktır. Lütfen not: Modern ilaç bu ilacı kullanmayı reddetti, çünkü potasyum permanganat kristallerinin çözünmediği ve yanıklara neden olduğu bir durum söz konusu olabilir.

Stopangin

Bu ilacın antiseptik ve analjezik etkileri vardır. Durulama sırasında, mikropları yok etmenin yanı sıra, mikroorganizmaların istilasını önleyerek bademciklerin mukoza zarını sarabilir. Günde iki defa sulandırılmamış olarak kullanılır.

Tantum Verde

Bir çözüm şeklinde Tantum Verde, anti-inflamatuar ve analjezik etkileri olan benzidamin içerir. Kullanımı, enflamatuar reaksiyonun parlaklığını azaltır ve boğaz ağrısı ve genel zehirlenme şiddetini azaltarak hastanın durumunu iyileştirir. Her 1.5-3 saatte bir çorba kaşığı için seyreltilmemiş olarak uygulayın.

Eludril

Lokal antiseptik klorheksidin bazlı kompleks preparat. Antimikrobiyal, antifungal ve antiviral etkisi vardır, boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır, iltihabı bastırır. Çözelti, bir bardak su için 2-4 çay kaşığı oranında hazırlanır. Yutma riski nedeniyle çocuklarda kullanılması yasaktır (etil alkol içerir).

ethacridine

Çoğu anjin, bu ilacın özellikle etkili olduğu streptokoklardan kaynaklanır. Ağız ve boğazın yıkanması için% 0,1 alkol solüsyonu şeklinde kullanılır, alkol içeriği nedeniyle çocuklarda kontrendikedir.

furatsilin

Bu lokal antiseptik, streptokok enfeksiyonlarında da çok etkilidir. Bir çözelti hazırlamak için, bir furacilin tableti toz haline getirilir ve çok sıcak bir bardakta çözülür. Gerekli sıcaklığa soğutulduktan sonra, çözelti kullanıma hazırdır.

Elekasol

Kadife çiçeği, papatya, tel, adaçayı ve okaliptüs kısımlarını içeren bir bitki hasadıdır. Bitkileri oluşturan biyolojik olarak aktif maddelerin kompleksi belirgin bir antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir, boğazda ağrı şiddetini azaltır, dokuların yenilenmesini uyarır. İnfüzyon veya et suyu şeklinde kullanılır (etkinlik eşdeğerdir).

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

Pek çok hasta geleneksel ilaçları şüpheye düşürüyor ve onları “kimya” olarak görüyor. Geleneksel tıp yöntemleri, onlara daha etkili ve güvenli görünüyor. Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin etkinliğinin kanıtlanmadığı ve bu nedenle bunların "resmi" ilaçlarla kullanılması önerilmediğine dikkat edilmelidir. "Geleneksel olmayan" durulamaların listesi çok geniştir, bunların bir kısmı bile bilim tarafından ele alınmaktadır (örneğin elekasol). Aşağıdaki yöntemler en güvenlidir:

 • 1 çorba kaşığı ile karıştırılmış bir bardak rendelenmiş pancar suyu. l. sirke;
 • çay mantarının infüzyonu, günde 10 kez uygulanır;
 • Şarapla kaynatılmış tuz eklenmesiyle 20 yaprak sarma;
 • 1 çorba kaşığı. l. Papatya çiçekleri, kaynar su bir bardakta infüze edilir; hazırlanan infüzyonda, bir tatlı kaşığı bal ekleyin;
 • 1 çorba kaşığı. l. Söğüt kabuğu, bir bardak su içinde 30 dakika kaynatılır.

Boğazın anjina ile durulanması, antibiyotikleri yok etmeyen yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız. Hastaların% 20'sinde, anjina kronik bir forma geçer ve yanlış tedaviye bağlı olma olasılığı vardır. Tek bir durulama, tüm kurallara göre gerçekleştirilse bile, hastalığın etken maddesini tamamen yok etmek için yeterli değildir, bu nedenle bağımsız bir şekilde tedavi edilmesine ve bir ENT uzmanının gözetimi altında ele alınması gerekir. Bozbey Gennady, tıbbi inceleme, ambulans doktoru

Toplam 13.821 görüntülenme, 3 görüntülenme bugün

Pürülan boğaz ağrısı ile boğulmaya uygun çözümler

Pürülan boğaz ağrısı boğazda iltihaplı bir süreçtir, bademcikler üzerinde pürülan çökellerin ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Bazı hastalar boğaz ağrısını tedavi etmez, bu da patolojinin kronik bir forma taşmasına yol açar. Hastalık bir uzmana danışmalı ve pürülan boğaz ağrısı ile neyin gargaralanacağını açıklamalı mı? Doktor, boğazda ağrıyı nasıl hafifleteceği ve enflamatuar süreci nasıl azaltacağı konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Semptomlar ve hastalığın belirtileri

Catarrhal doğanın diğer hastalıkları gibi pürülan bademcik iltihabı, genel sağlık, halsizlik ve halsizlik kötüleşmesi ile başlar.

Hastalığın karakteristik belirtileri:

 • Boğazda acı hissi. Ağrı, yutmaya çalışırken ve gökyüzündeki herhangi bir hareket sırasında yoğun ve yoğunlaşır.
 • Yüksek sıcaklık (yüksek değerlere).
 • Lenf düğümlerinin genişlemesi (oksipital, submandibular ve parotis).
 • Genel halsizlik ve iştah kaybı. Hasta yemeyi reddediyor, çünkü yutmaya acıyor.
 • Terleme, tüm vücutta ağrı, baş ağrısı.
 • Streptococcus hayati fonksiyonlarının kan ürünlerine yayılır, bu yüzden vücudun bir zehirlenmesi vardır.
 • Hipertrofik bademcikler. Büyümüş bademcikler her zaman pürülan bir kaplama ile kaplıdır.

Bademciklerin büyüklüğü, farinksin girişini büyük ölçüde artırabilir ve engelleyebilir.

Durulama prosedürü için algoritma

Sık sık ihtiyacınız olan akut paratonsillit ile gargara. Fakat eğer hasta boğazını tıbbi çözümlerle duru- yorsa, prosedürlerin sıklığı ilgili hekimin tavsiyelerine bağlıdır.

Boğazını başının geriye atılmasıyla durulayın. İlacın farinksin derin kısımlarına ulaşabilmesi için, dilin mümkün olduğu kadar öne sürülmesi gerekir.

Soğuk su sadece hastalığın seyrini kötüleştirdiği ve çok sıcak olduğu için ılık bir sıvı ile gargara - ağrıya neden olur ve yanıklara neden olabilir. Ilaç geçmek için dilin kökünü etkilemez, işlem sırasında "Y" demek tavsiye edilir. Boğazı iyice durulamak ve pürülan fişleri dışarı çıkarmak için en az yarım dakika durulayın.

Foliküler boğaz ağrısı olan bir kadın bebeği beklerken hastalanırsa, o zaman ana tedavi durulanır. Doktor furacilin, tuz ve soda, klorofililpt solüsyonu kullanmanızı tavsiye edebilir. İyi yardım, şifalı otların (papatya, calendula, vs.) et suyudır.

Yeni hazırlanmış bir çözüm ile gargara yapabilirsiniz. Antibiyotik ve kimyasal antiseptikler denemek kesinlikle yasaktır. Buna ek olarak, bir terapiste danışmaksızın ağrı kesiciler ve anti-soğuk ilaçlar kullanmamalısınız.

Kronik süreçler için çözümler

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi, vücudun bağışıklık durumunun azalmasına ve ayrıca bölgedeki pürülan odakların (ölü hücreler, gıda kalıntıları, vb.) Varlığına neden olur.

Boğazın pürülan boğaz ağzı ile yıkanması amacı, pus mantarın yıkanmasıdır, çünkü bu hastalığın kötüleşmesine neden olan provoke edici faktörlerle birleşir.

Hidrojen peroksit ile bir solüsyon kullanırken, mükemmel bir etki elde edebilirsiniz. Karışımda oluşan köpük, pürülan odakları çözer, yani yıkanması daha kolay olur. Bir tıbbi solüsyonu aşağıdaki şekilde hazırlayın: bir bardak ılık suda, yüzde 3'lük bir çözeltinin bir çay kaşığı ekleyin, iyice karıştırın. Ürün kullanıma hazırdır.

Soda ve tuzlu su çözeltisi iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Bu iki bileşenin birleştirilmesi arzu edilir. Bir ilaç hazırlamak için, bir bardak kaynamış su içinde, bir çay kaşığı deniz ve sofra tuzu ve aynı zamanda kabartma tozu çözülmesi tavsiye edilir. İlaç solüsyonuna birkaç damla iyot ekleyebilir, daha sonra deniz suyu ile ilgili bir analog elde edersiniz.

Önerilen eczane ürünleri

Pürülan anjina teşhisi ile bir terapiste başvurduğunda, doktor iltihabı hafifleten kimyasal ilaçlar önerebilir.

Tıbbi preparatlardan doktor şunları atayabilir:

Bileşiminde bulunan Miramistin ve Chlorgexin, bir aktif maddeye sahiptir - klorheksidin. Bu kimyasal ilacın yardımıyla virüslerin ve bakterilerin boğazını temizleyebilirsiniz. Tıbbı hazırlamak için, çözeltiden on ila on beş mililitre almanız ve bunları günde üç kez ağıza kadar yıkamak yeterlidir. Olumlu etki çok çabuk gelir, ancak bazı hastalarda klorheksidin maddesi kovanlara neden olabilir, bu nedenle ilacın yutulması önerilmez.

İyot içeren müstahzarlar. Bu ilaçlar sadece antiseptik bir etkiye sahip değildir, aynı zamanda damarları da genişletir (pirojenik etki). Uygulandığında, boğazda lokal sıcaklık artar, bu da enfeksiyonla mücadelede yardımcı olur. Günde iyot içeren ilaçlar ile boğazı günde üç kez sulamak önerilir.

Furacilin belirgin bir antiseptik etkiye sahip evrensel bir tıbbi üründür. Çözelti, küçük çocuklar ve yaşlı hastalar için bile kullanılabilir. Eczane, sıcak suda çözünen hazır bir çözelti veya tablet satıyor.

Boğazın sulanması için bitki örtüsü

Hem kronik hem de akut pürülan tonsilliti tedavi etmek için, fitopreparasyonlar kullanılır.

İlaçlar, solunduğunda ve boğazı durulamak için kullanılır. Şifalı bitkilere dayalı ilaçlar, alkol ekstreleri veya bitkisel soğurucular şeklinde kullanılır, böylece bir çözüm üretme süreci zor değildir.

Hipertansiyon ve diabetes mellituslu hastalara alkol ekstreleri uygulayın. Ve çocuklarda, alkol için ilaç kullanımı sadece altı yıl sonra izin verilir.

Otlardan elde edilen et suyu, yukarıda tarif edilen dezavantajlardan muaftır. Bu ilaçlar iyi tolere edilir, kullanılabilir ve toksik değildir. Et suyunun sadece bir dezavantajı var - gelecekte demlemek ve ısrar etmek. Ayrıca, otlar suyu saklanamaz. Hazır çözüm gün boyunca uygulanır.

Papatya, calendula ve civanperçemi içeren iyi kurulmuş fitoto Rotokan. Bu otlar antiseptik etkiye sahiptir. Ancak Rotokan alkol için hazırlanmıştır, bu yüzden kontrendikasyonları vardır.

Otolarengologlar, soda ve tuzu içeren solüsyonlarla alternatif ilaçları önermektedir.

Bezlerin yüzey işlemesi

İltihaplı bademciklerin mekanik tedavisi birikmiş iritasyonu gidermek için etkili yollardan biridir. En çok kanıtlanan araç, antiseptik özelliklere sahip Lugol'ün çözümüdür. Bileşim, belirli bir oranda potasyum iyodür ve iyodin içerir.

Prosedür için tahta bir spatula veya metal çubuk almanız ve pamuklu bezin ucunu sarmanız gerekir. Nemi bir solüsyonda ıslatın, fazlalığı giderin, balonun duvarına bastırın. İşleme, dairesel bir hareketle düzgün bir şekilde gerçekleştirilir. Böyle bir tedavi, günde 3-6 kez yapılmalı, pamuklu çubukla değiştirilmelidir.

Geleneksel tıptan tarifler

Evde, boğazınızı ve halk ilacınızı yıkayabilirsiniz. En popüler tarifin pancar suyu ve elma sirkesi (veya her bir bileşeni ayrı ayrı kullanarak) karıştırılarak hazırlanan çözeltiler olduğu düşünülmektedir. Bu durumda durulama maddesinin oranları şu şekildedir: iki yüz mililitre pancar suyu için yirmi mililitre (% 9) veya elma sirkesi almanız gerekir.

Elde edilen çare, pürülan boğaz ağrısı, sinüzit ve ARVI'nın diğer belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bileşenlerin oranlarının doğru oranları ile, bu ilaç güvenlidir, bu nedenle diğer durulama çözümleri ile birlikte kullanılabilir.

Ama eklenmiş sirke miktarını kontrol etmelisiniz (önerilen oranı geçmeyiniz) ve ayrıca çözeltiyi yutmaya çalışmayınız.

Gargara yapmanın daha iyi olduğu kesin bir şekilde söylemek zor - her şey, enflamatuar sürecin spesifik doğasına ve hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlıdır. Ancak, her durumda, hasta periyodik olarak tedavi sürecini izleyecek bir doktora gitmelidir. Önleyici tedavi bile bir uzman gözetiminde gerçekleştirilir.

Gargara sık sık imkansızdır, çünkü bu bademciklerin gevşemesine neden olur ve bu nedenle koruyucu özelliklerini kaybederler. Günde izin verilen maksimum durulama sayısını aşmak da mümkün değildir: beş ila altı kereden fazla olmamalıdır.

Diğer zorunlu şartlar durulama çözümlerinin çeşitliliğidir. Aynı ilacı veya durulama solüsyonunu bir sıra halinde birkaç gün uygularsanız, boğaz ağrısının bağımlılık yapan patojenleri gelişir. Bu nedenle, pürülan anjina ile gargara yapmaktan ziyade, yalnızca bir doktor hastalığın özelliklerine, hastanın yaşına ve aynı zamanda organizmasının bireysel özelliklerine dayanarak tavsiyede bulunabilir.

Hastalığın komplikasyonları ve sonuçları

İlk önce pürülan anjina kardiyovasküler sistemin çalışmasını etkiler, çünkü iltihabın gelişmesine neden olan bakteriler, kan ile birlikte kalp kasına ulaşırlar.

Başlangıçta, mikroplar kalp kasında enflamatuar bir merkez oluştururlar, ki bu birkaç ay içinde kalp hastalığına dönüşen romatizmal miyokarditi kışkırtabilir.

Hastalığın başka bir çok tehlikeli komplikasyonu vardır - çocuklarda en sık ortaya çıkan farengeal apsedir. Bademcik iltihabı olan bir bebek, yutakın yakınındaki lenf düğümlerinde irin birikmeye başlar. Çocuğun ani ateşi vardır, yutulduğunda öksürür ve acı çeker. Bu ciddi komplikasyon boğulma düğümleri gırtlağa geçişi engellediği için boğulma ile sonuçlanabilir. Bu durumda acil cerrahi müdahale gereklidir.

Tedavi edilmeyen anjin, otitis media, larenjit, böbrek ve boyun hastalığına neden olabilir. Streptokokların neden olduğu akut bademcik iltihabı akut formda ve septik artritte romatizmal ateş, kızıl ateş, glomerülonefrit gelişebilir.

Bademciklerin güçlü bir ödemi ile boğazın girişi gece boğulmasına neden olabilir.

Antibiyotik tedavisinin sona ermesinden birkaç gün sonra, hasta flegmonöz tonsillit veya paratonzillit gelişebilir. Semptomlar akut anjinadaki ile aynıdır, sadece boğaz her zaman ağrır. Hastanın durumu stabil olarak şiddetli olarak değerlendirilir ve güçlü antibiyotiklerle tedavi edilir.

Angina ile boğaz durulama genel bakış

Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü, yüksek vücut ısısı - bunlar anjinin ana semptomlarıdır. Hastalık sadece çok hoş olmayan duyumlara neden olmakla kalmaz, çünkü paratonil apsesi, otit, sepsis ve bu gibi geç dönemdeki ancak romatizma ve glomerülonefrit gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açar. Etken madde kalbi olumsuz yönde etkileyen bir toksin geliştirir, bu nedenle anjin karmaşık bir şekilde tedavi edilir. Ve ana prosedürlerden biri gargara. Bunun için çeşitli araçlar kullanıyorlar. Evde hazırlanabilir veya eczanede hazır ilaç satın alabilirler.

Evde hazırlanan boğaz durulama ürünlerine genel bakış

Boğazın anjina ile boğulması ağrının azaltılmasına yardımcı olur, bademcikler üzerinde oluşan bademcikleri giderir. Bir antimikrobiyal etkisi olan bir ilaç seçin. Evde, gargara durulama ürünlerini yaparlar:

 • bitkisel soğurucular;
 • hidrojen peroksit;
 • tuz ve soda;
 • furatsilina;
 • potasyum permanganat.

Ana şey ilacı doğru şekilde hazırlamaktır. Çözeltinin bileşenlerinin oranı doğru seçilmemişse, daha da fazla zarar vermek mümkündür. Örneğin, en iyi şekilde yoğunlaştırılmış ilaçların kullanılması boğazın mukoza zarını aşırı derecede abartır, en kötü ihtimalle ağrıyı arttırır - kimyasal yanık olacaktır. Kötü gerilmiş bir bitkisel kaynatma, boğazın zaten enfekte olmuş mukoza zarına mekanik bir travmanın ortaya çıkmasına katkıda bulunacaktır.

Bitkisel çay yaprakları

Şifrelemenin hazırlanması için, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip bitkiler kullanılır. En etkili olanları:

 • Papatya çiçeği;
 • calendula çiçekleri;
 • meşe kabuğu;
 • okaliptüs;
 • adaçayı yaprakları;
 • anason meyvesi sıradan.

1 durulama 1 yemek kaşığı için bir kaynatma hazırlamak. l. otlar ve 200 ml kaynar su. Ezilmiş koleksiyon, suyla doldurulmuş, sıkı kapatılmış emaye kaplarda kaplıdır. Bir havluya sarılması tavsiye edilir. Bu demleme yöntemi ile daha kullanışlı maddeler depolanır. Yarım saat sonra kaynatma, gazlı bezden süzülür, 6 kat halinde katlanır (bitkilerin katı parçacıklarının sıvıya girmesini önlemek için).

Eğer, boğaz yıkandıktan sonra, doktor termal prosedürleri önerdiyse, o zaman arındıktan sonra kalan bitkiler bitkisel uygulamalar için kullanılır.

Bir kaynatma hazırlamak için otlar seçerken, yapabileceklerini göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • alerjiye neden olur;
 • okaliptüs bronş spazmı neden olur ve bronşiyal astımda kontrendikedir;
 • Calendula ve papatya, tedavi edici etkilerinde benzerdir, ancak kalendula, kan basıncını düşürür;
 • meşe korteksinde çok sayıda tanen bulunur, proteinlerle etkileşirler ve boğazın mukoza zarında koruyucu bir tabaka oluştururlar, mikroorganizmaların gelişmesini engellerler.

Bu nedenle doğru seçimi yapmak için doktorunuza danışmalısınız.

Hidrojen Peroksit

Boğazı durulamak için% 0.25'lik bir hidrojen peroksit solüsyonu uygulayın. İhtiyacınız olan hazırlık için:

 • 1 tablet Perhidrol (Parkon, Oksilisin);
 • 100 ml su.

Daha önce su ile seyreltilmiş% 3 hidrojen peroksit solüsyonu kullanın (100 ml su başına 15 ml peroksit).

Hazırlanan durulama yardımcısı uzun süre depolanmaz. Işığında, ışık dengesiz kararlıdır. Üretimden hemen sonra kullanın.

Soda-tuz çözeltisi

Kabartma tozu durulamak için, 1 çorba kaşığı sodyum klorür (sodyum klorür) kullanılır, bunlar 500 ml su içinde çözülür. 2-3 damla iyot ekleyin.

Ayrı olarak kullanılabilirler. Bir bardak su 1 çay kaşığı gerektirir. soda veya tuz. Sodyum klorür değil, deniz tuzu (gıda) kullanabilirsiniz. Hasarlı mukozanın inflamasyonu ve rejenerasyonunu azaltmaya katkıda bulunan daha fazla eser elementler içerir.

Soda ve tuzu ek olarak, kombine preparat Bicarmint kullanılır. Şunları içerir:

 • sodyum tetraborat;
 • sodyum bikarbonat;
 • sodyum klorür;
 • mentol;
 • nane yağı.

İlaç anestezik, antimikrobiyal, anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir. Tablet şeklinde satılmaktadır. Durulama yardımcısı hazırlamak için, 4 tablet 1 bardak su içinde çözülür.

furatsilin

Nitrofural antimikrobiyal bir ilaçtır. Sülfanilamid preparatlarının, antibiyotiklerin etkilerine dirençli mikroorganizmalar üzerinde bile bakteriyostatik etkiye sahiptir.

1 tablet (20 mg) 100 g su ile seyreltilerek bir durulama çözeltisi hazırlayın.

Ilacı kullanmadan önce, furacilinin neden olabileceği akılda tutulmalıdır:

Furacilin, böbrek fonksiyon bozukluğu vakalarında kontrendikedir.

Potasyum permanganat

Boğazı durulamak için,% 0.01-0.1'lik bir potasyum permanganat çözeltisi hazırlanır. Pembemsi olmalı. Daha güçlü bir çözüm, mukozanın kimyasal yanmasına neden olur.

Gargara için manganez çok nadiren kullanılır. İlaç mukoza zarını aşar, ancak etkili bir antiseptiktir.

Evde hazırlanan solüsyonlar hızla bozulur, bir günden fazla olmayan (özellikle bitkisel çay). Bu nedenle, genellikle eczanelerde satılan hazır durulama ürünlerini reçete ederler.

Gargara için reçete edilen ilaçların gözden geçirilmesi.

Anti-inflamatuar, analjezik, antimikrobiyal etkisi olan anjina seçimli ilaçlar ile boğaz durulama için ilaçların atanması ile. Bunlar şunları içerir:

 • Dekasan;
 • Angilex, Givalex;
 • Miramistin;
 • Benzidamin (tantum, tantum verde, tantum yükseldi);
 • Altaleks;
 • Stopangin;
 • Gramisidin C (Grammidin);
 • Heksetidin (Heksoral, Stomatin).

Tıbbi preparatlarla durulandıktan sonra 1-2 saat boyunca içmek ve yemek tavsiye edilmez. Tabletler reçete edilirse (Septepryl, Tonsilotren ve diğerleri, ağız boşluğunda emilebilir), o zaman durulamadan hemen sonra alınmamalıdır.

Dekasan

Dekasan antiseptik ve dezenfeksiyon ilaçları grubuna aittir. Üzerinde çalışır:

Dekasan mikroorganizmaların duyarlılığını antibiyotiklere artırır.

Boğazın kaç kez yıkanması ve ilacın ne kadarının kullanılması hastalığın şiddetine bağlıdır.

Angileks

Bu karmaşık bir hazırlıktır. O:

 • antibakteriyel;
 • antimikrobiyal;
 • ateş düşürücü;
 • analjezik;
 • anti-enflamatuar.

Diğer antiseptiklerle alınmamalıdır. Angilex kontrendikedir:

 • ilacın bileşenlerine alerjiler;
 • atrofik farenjit;
 • bronşiyal astım.

İlaç, solunum yollarının spazmı neden olabilir.

Ilaç bileşimi etanol içerir, bu nedenle durulama sırasında boğazda pişirme hissi vardır. Yutulmamalıdır. Sürüşten yarım saat önce Angilex ile gargara yapmayın.

Angilex ile tedavi süreci 5 günü geçemez. İlaç, boğaz ve ağız boşluğunun pozitif mikroflorasını olumsuz yönde etkiler.

Givalex, Angulex'in bir analogudur.

Miramistin

Miramistin antiseptiktir. o:

 • mikroorganizma hücrelerinin zarını tahrip eder;
 • mikroorganizmaların enzimatik aktivitesini inhibe eder;
 • Bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını arttırır.

Bazı durumlarda boğaz, hiperemi mukoza zarının kurulmasına neden olur. Boğazını miramistin ile yıkarken, yanma hissi oluşur. 15-20 saniye içinde kayboluyor.

benzidamin

İlaç anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Boğaz durulama sırasında bu gibi yan etkilere neden olabilir:

 • dokuların uyuşması;
 • yanma hissi;
 • ağız kuruluğu;
 • sersemlik.

İlacın bileşenlerine aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

Altaleks

Ile bitkisel preparat:

 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • ağrı kesici etkisi.

Uçucu yağların bir karışımını içerir:

 • limon balsamı;
 • nane;
 • kekik;
 • okaliptüs;
 • küçük hindistan cevizi;
 • anason;
 • çam iğneleri;
 • adaçayı;
 • lavanta;
 • tarçın;
 • karanfil;
 • rezene.

Altalex boğazı, şiddetli ağrı ile durulanır. Ön seyrelti ½ çay kaşığı. su ile ilaçlar.

Stopangin

Şunları içerir:

 • heksetidin;
 • metil salisilat;
 • uçucu yağların bir karışımı.

Bu bileşenler antimikrobiyal, anti-inflamatuar, analjezik, hemostatik ajanlardır.

Stopangin, boğazın mukoza zarını korur. İlaç 10-12 saat sürer.

Yan etkilere neden olabilir:

 • boğazda kuruluk;
 • özellikle durulama sırasında yanma hissi;
 • deri döküntüsü;
 • kaşıntı.

Kesinlikle atrofik farenjit, 8 yaşın altındaki çocuklar kontrendikedir.

Stopangin bileşimi etanoldur.

Gramisidin C

Grammidin topikal bir antibiyotiktir. Bu neden olduğu anjin tedavisinde etkilidir:

 • streptokoklar,
 • stafilokoklar,
 • anaeroblar.

Çözelti hazırlama için konsantre formunda üretilir. Kullanmadan önce 1: 200 oranında su içinde çözülür.

heksetidin

Bu ilaç şiddetli boğaz ağrısı formları için reçete edilir. Bir etkisi vardır:

 • antimikrobiyal (mantar ve bakteri etkiler);
 • hemostatik;
 • analjezik;
 • zarflama.

Kullanıldığında, anlık bir tat kaybına neden olabilir.

Gargara ne kadar iyi

Tüm bu ilaçlar anjinin tedavisi için etkilidir. En uygun olanı seçerken aşağıdakileri dikkate almalısınız:

 • hastalığın şiddeti;
 • anjinadan hangi mikroorganizma neden olur;
 • boğaz ağrısı yoğunluğu;
 • hastada ateş olup olmadığı;
 • bireysel ilaç toleransı.

Hastalık yumuşak bir şekilde ortaya çıkarsa, o zaman ürünleri ev kullanımı için uygun durulama.

Angina formunu dikkate almak için bir ilaç seçerken ve ne tür nedensel etkenlerin ortaya çıkması zorunludur. Örneğin:

 1. Herpetik anjin bir virüsün neden olduğu. Bu nedenle, Gramicidin gibi antibiyotikler etkili değildir. Boğazınızı yıkamak için, bir potasyum permanganat çözeltisi olan Dekasan'ı önerin.
 2. Mikotik angina tek hücreli mantarlardan kaynaklanır. Tedavisi için% 1 oranında borik asit çözeltisi,% 0.1 potasyum permanganat çözeltisi, Gramisidin solüsyonu (1: 10,000),% 1 kuinazol solüsyonu ile durulayın.
 3. Angina Simanovsky-Plaut-Vincent. Lenfoid doku nekrozu, ülser oluşumu ile karakterizedir. Bu tür anjina ile etkili bir şekilde furakilin,% 0,1 ethacridine laktat,% 0.1 manganez solüsyonu içeren bir çözelti ile durulayın.

Anjin formunu belirleyin ve hastalığın kendinizdeki etken maddesini belirleyin, evde imkansız. gerekli:

Sadece bir uzman, bir muayene yaptıktan sonra, anjin formunu belirleyecektir (bu hastalığın farklı tipleri bademcikler, larinksin mukoza zarında çeşitli değişikliklere neden olur). İlişkili semptomlara bağlı olarak, doktor:

 • durulamalar (analjezik, enflamasyonu veya antiseptik ilaçları hafifletir);
 • günde kaç kez gargara yapılacağını gösterir;
 • Tedavi süresi kaç gün sürmelidir.

Sonuç

Angina ile boğaz çeşitli ilaçlarla durulanır. Çözümler çok sıcak olmamalıdır. Ve boğmaca boğaz ağrısı tedavisi için zorunlu bir prosedür olmasına rağmen, diğer ilaçların alınması gerektiğini unutmamalıyız:

Angina tehlikeli bir hastalıktır, genellikle kalbi ve böbrekleri karmaşıklaştırır. Bu nedenle, KBB'ye başvurmak gerekir ve iyileşmeden sonra, bir kardiyolog, nefrolog ile muayene olmak zarar vermez.

Anjin ve tedavisi hakkında çocuk doktoru EO Komarovsky diyor ki:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ya boğaz ağrım varsa?

Angina bir tür tonsillittir. Tedavide ihmali tolere etmeyen sinsi bir hastalıktır. Anjina'nın nedenleri, eşlik eden organlarla ilgili problemlerin varlığını içerir, bu nedenle Laura'ya düzenli bir ziyaret, onları nötralize etmek için zamanında yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Larenjit: Evde semptomlar ve tedavi

Soğuk algınlığı mevsiminde, hem yetişkinler hem de çocuklar larenjitden muzdariptir. Yetişkinler, kural olarak, kolayca hastalığa toleranslı. Ancak küçük çocuklarda tedavi edilmeyen larenjit ciddi komplikasyonlara yol açabilir.