Loading

Anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Angina ve farenjit genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili farenksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıklarıdır. Benzer başlangıç ​​semptomları vardır - boğazda ağrı, ani başlangıç, mukus farenksinin kızarması, zehirlenme belirtileri. Bu nedenle, bu iki hastalık genellikle karışır. Ve bu tedaviye yanlış bir yaklaşımla ve komplikasyon riskinde artışla doludur. Her iki patolojinin tezahürlerini ayırt etmek için, anjinin farenjitden neyin ayırt edildiğini bilmek gereklidir.

Hastalıkların nedeni

anjina: esas olarak patojenik bakterilerden kaynaklanır - streptokok, stafilokok ve bunların birlikleri.

farenjit: Etken madde, genellikle bir virüs (grip, rinovirüs, adenovirüs, herpes, vb.) olmasına rağmen, bakteriyel farenjit de olduğu düşünülmesine değer. Ayrıca alerjik ve travmatik olabilir.

Lokalizasyonun yeri

Boğaz ve farenjit lokalizasyonu

Klinik bulguların tezahürünün yeri, anjina ve farenjit arasındaki farktır ve bu, her bir patolojinin tanımını karakterize eder.

Anjin (veya akut tonsillit) Bademcik iltihabıdır. Bu, anjina ve farenjit arasındaki ana farktır, ayrıca diğer KBB patolojilerinden ayıran spesifik bir semptomdur. Palatin kemikleri etkilenebilir, komşu doku organlarının etkilenme olasılığı daha düşüktür.

farenjit - Bu, arka faringeal duvarın mukoza zarı, bademcik ve palatine kemerler bu yaygın iltihaplanma, bir kural olarak, dahil değildir.

Tonsillit gelişmesi sırasında bademcik iltihabı pharynx duvarına akabilir, daha sonra anjin, farenjit ile takviye edilir. Bademcikler ve farinksin bu eşzamanlı hasarı faringotokszillit olarak adlandırılır.

Enfeksiyon yolları

boğaz ağrısı Vücudun kendi bakterileri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve patolojik bir sürece neden olmaya başladığında, çoğu zaman düşük bağışıklık, hipotermi ve stres zeminine karşı başlar. Bazen havadaki bir damlacık iletimi vardır.

Farenjit ARVI anlamına gelir, ve çoğu zaman enfeksiyon, provoke edici faktörlerin arka planında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

semptomlar

boğaz ağrısı Günün ikinci yarısında, ağrılı yutma, ateş, ağır zayıflık, lenf düğümleri iltihabı, genellikle birleştirilmiş ağız kokusu sırasında artan hastalığın başlangıcı ile boğaz şiddetli ağrı ile karakterize edilir. Muayenede, parlak kırmızı rengin bademcikleri büyüklükte büyür. hastalık olarak, anjina kataral pürülan olarak geçebilir: bademcik (foliküler) halinde veya pürülan kaplama (laküner) yüzeyi üzerinde sığ ülserli. Kulakta ve çene birleşimlerinde ağrı, yutmadaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki, hasta tükürüğü yutup yiyemez ve içmeyi reddedemez. Ağrı genellikle bir yandan, özellikle kronik sürecin alevlenmesi durumunda lokalize olur.

Angina daha da tehlikeli formlara girebilir: nekroz, bademciklerin pürülan erimesi veya büyük bir apse oluşumu.

farenjit boğazda hafif ağrı ile karakterize, sabah ifade edilir. Sıcaklık subfebril'e (38 0 C'ye kadar) yükselir, zehirlenme daha az belirgindir, bu yüzden hastanın genel durumu anjinadan daha kolaydır. Farenjit, farinksin eşit olarak ifade edilen bir acılılığı ile birlikte yaygın bir inflamasyondur. Bununla birlikte, boğazda terleme, kuruluk, boğazda yabancı bir nesnenin hissi, kuru, verimsiz öksürüğe neden olur. Farenjit de ortak bir soğuğa katılabilir. Muayene üzerine, farinks mukozası hafif şişmiş, hiperemi ılımlı, iltihaplı foliküller ile. Bademcikler, kural olarak, inflamasyondan etkilenmezler. Farenjitin farklı bir belirtisi sıcak içmeye bir tepki olabilir - genellikle daha fazla acıya tepki veren anjinin aksine, farenks zayıflamasında yanma ve ağrı ile birlikte.

Diğer organlarda komplikasyonlar ve etkiler

angina neden olan madde, çoğu zaman, bir streptokok olduğu, hastalık, genellikle böbrek hasarı, enfarktüs, bir kaynak elde etmek ve sepsisi neden olabilir.

Farenjit, inflamasyonun komşu organlara yayılması, larinks, trakea ve solunum yollarının birleştirilmesi ile karakterizedir.

tedavi

Tedaviye başlamadan önce, doktorlar genellikle boğaz ağrısı viral olabilir, aynı zamanda farenjit - bakteriyel olduğu için, patojen daha doğru tanımlamak için, smear testleri almak istenir. Ek olarak, bir enfeksiyöz ajanın saptanması, bir grup antibiyotiğin tayinini belirler.

boğaz ağrısı lokal ve sistemik, yatak istirahati, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antiseptik boğaz durulamaları, zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

farenjit Genellikle evde tedavi edilir, halk ilaçları, durulama, semptomatik tedavi, bol içecek. Antibiyotikler ve immünomodülatörler komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar için reçete edilir.

boğaz, kızarıklık ve genel durumun bozulması ağrı herhangi formu ile tonsilit, farenjit öznel ve görsel tezahürleri ifadesi farkı rağmen bir doktora danışmalısınız. Bu durumda, tanı doğru olacak ve optimal tedavi önerilecektir, bu da komplikasyon riskinin ve kronik bir forma geçişin azaldığı anlamına gelir.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir

Soğuk mevsimin sık rastlananları arasında, bademcik iltihabı ve farenjit gibi çeşitli soğuk algınlığı görülür. Her ikisi de boğazda ortaya çıkar, ancak belirtiler ve patogenez büyük ölçüde benzer olduğundan, tanı genellikle zordur. Bu nedenle, doğru tanı koymak için ayırıcı tanı çok önemlidir.

Tonsillit ve farenjit ana ayırt edici özellikleri

İlk olarak, her iki inflamatuar süreç lokalizasyonda farklılık gösterir. Tonsillit - faringeal ve palatine bademcikler iltihabı. Bezler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bu, enfeksiyonun yayılmasını önleyen bir tür "kapı" dır. Virüs ve bakterilerin penetrasyonuna engel teşkil eden lenfoid dokudan oluşurlar. Bademcikler patojenik organizmaları inhibe eder, ancak bu noktada iltihaplanmalarına yol açan koruyucu işlevlerini kaybederler. Çok nadiren, komşu dokular ve palatine kemerler bu sürece dahil olur.

Farenjit ile posterior faringeal duvarın mukoz membranı, bademcikler ve palatine kemerler değişmez. Dokuların yenilgisi daha geniştir.

İkinci olarak, bu hastalıklar farklı bir görünüm mekanizmasına sahiptir. Tonsillit doğada enfeksiyözdür ve patojenik bakterilerin bademciklerinin - streptokoklar, stafilokokların yenilgisinin arka planında ortaya çıkar. Farenjit için diğer bazı nedenler karakteristiktir. Hastalık travma, alerji veya enfeksiyondan kaynaklanabilir. Son durumda larinksin enflamasyonu virüslerden kaynaklanır.

Bu hastalıklar enfeksiyon yollarında farklıdır. Göğüs iltihabı azaltılmış bağışıklık, stres veya hipoterminin bir sonucudur. Koruyucu fonksiyonlardaki azalmanın arka planına karşı, vücuttaki bakterilerin aktivasyonu gerçekleşir. Farenjit genellikle havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Nasıl ayırt edilir ve nasıl tedavi edilir

Tanı, hastalığın klinik tablosunu analiz ederek yapılabilir. Tonsillit, kızarıklık ve bezlerdeki artış ile karakterizedir. Boğazdaki acı verici duygular, iltihaplanma sürecinin en başından beri bulunur ve günün ikinci yarısında yoğunlaşır. Hastalık akut fazda meydana gelirse, zehirlenme açıkça bellidir.

Farenjit ile ağrı sabahları yoğunlaşır. Sıcaklık subfebril'e yükselir, zehirlenme belirgin değildir. Hasta boğazda mukoza zarının kuruluğu nedeniyle rahatsızlık hisseder. Belirtilen belirtilere öksürük ve burun akıntısı katılabilir.

Her iki patoloji de komplikasyonları için tehlikelidir. Akut tonsillit kronik tonsillit kadar yaygın değildir. İkincisi, kalbin, böbreklerin ve eklemlerin çalışmasına zarar verebilir. Farenjit daha az tehlikelidir, ancak larenjit ve tracheite gidebilir. İnflamatuar süreç kronik bir form kazanırsa atrofik farenjit oluşur. Fonksiyonel hücrelerin ölümü, organın normal işleyişini bozar.

Tonsillit ve farenjit başlangıcı mekanizması

Üst solunum yollarının iltihabının ana nedeni enfeksiyondur. Patojenik mikroorganizmalar solunum sırasında vücuda girer veya mevcut olanlar aktive olur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları sinüzit, larenjit veya banal çürükler ile ilişkilidir.

Hastalık tetik mekanizmalarından biri tetiklendiğinde başlar.

Tonsillit durumunda, bu gibi faktörler olabilir:

 • Aktarılan hastalık bağışıklığının arka planına karşı zayıfladı.
 • hipotermi.
 • soğuk yiyecek veya hava.
 • farengeal bademciklerin travmatizasyonu.

Farenjit genellikle arka planda görülür:

 • gastrointestinal sistem ile ilgili problemler.
 • alerjiler.
 • alkolizm ve sigara içme.
 • Burun tedavisinde kullanılan vazokonstriktörlerin kullanımı.
 • tozlu bir yerde olmanın bir sonucu olarak.

Doğru tanı ve tedavi

Bademcik iltihabı ve farenjitin farklı doğası göz önüne alındığında ayırıcı tanı çok önemlidir. Doğru teşhis, doğru tedavi stratejisini sağlar. Bir olguda, hastalık antiseptik ilaçlarla tedavi edilebildiğinden ve diğerinde antibiyotikler gerekli olduğundan farklı olacaktır.

Hasta kan verir, bademciklerden bulaşan hastalığın etken maddesini belirlemek için EKG ve X-ışını geçirir. Görsel bir inceleme sırasında, doktor bu hastalıkların bir dizi işaretine dikkat çeker.

Akut tonsillitin klinik tablosu şu şekilde karakterize edilir:

 • yüksek (39'a kadar) sıcaklık.
 • artan bezler ve damak şişmesi.
 • bademciklerin yüzeyinde soluk sarı tüberküller.
 • pürülan fişler.
 • Bezlerde beyaz kaplama.
 • ağızdan hoş olmayan koku.
 • genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri.
 • burun tıkanıklığı.
 • Nazofarenksin terleme ve kuruluk.
 • kuru öksürük.
 • genel halsizlik ve terleme.
 • subfebril sıcaklığı.

Teşhise bağlı olarak, doktor tedaviyi reçete eder. Tonsillit tedavisinin ilk aşaması, boğazın antiseptik solüsyonlarla yıkanmasıdır. İyot, bitkisel şifalı otlar ile soda olabilir. Lugol çözümüyle bademciklerin yerel işlemlerini gerçekleştirin.

Bu önlemler bu durumda bir iyileşmeye yol açmazsa, antibiyotik içmeniz gerekecektir. Akut bademcik iltihabı kronik bir şekle geçerse ve tedavi her defasında yüzde yüz iyileşme sağlamazsa bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması gerçekleştirilir.

Nedenin ortadan kaldırılması

Farenjit akut bir enfeksiyonun bir sonucu olduğundan, tedavi hastalığın nedenini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bir virüs veya enfeksiyon olan larenksin iltihaplanmasına neden olan patojeni tanımlamak gerekir. Hastalık streptococci veya staphylococci tarafından kışkırtırsa, antibakteriyel ilaçlar reçete edin, durulayın ve inhalasyon.

Ve bunun içinde ve başka bir durumda, bol içecek, koruyucu diyet ve fiziksel efor kısıtlaması tavsiye edilir.

Soğuk algınlığının önlenmesi

Tonsillit ve farenjit mevsimsel hastalıklardır. Soğuk ve olası komplikasyonları önlemek için bağışıklığı güçlendirmek gerekir. Düzenli fiziksel egzersizler, sertleşme, doğru beslenme ve günlük rejimler, tüm bunlar vücudun savunmasını güçlendirmeye katkıda bulunur.

Soğuk havaların başlamasından hemen önce, bir vitamin ve immün sistemi düzenleyici ilaçları içebilirsiniz. Hastalık hala sizi koruyorsa, doğru teşhis için bir doktora danışın. Günde 2-3 saat, normalden daha fazla uyumaya çalışın, stres ve aşırı çalışmalardan kaçının.

Hem tonsillit hem de farenjit, hastalığın akut fazı ile başlar. 1-2 hafta sürer. Bu süre boyunca yeterli önlemleri uygulamayın, o zaman hastalık kronik bir form haline gelebilir. Bazı durumlarda, bu atrofik farenjit ve bademcik iltihabına yol açar. Sonuç olarak, organın normal çalışması bozulur. Bu nedenle, ilk belirtilerle doktorun ziyaretini ihmal etmeyin, böylece bu hastalıklar hayatınızın kalıcı arkadaşları olmazlar.

Daha angina farenjit farklıdır

Angina ve farenjit genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili farenksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıklarıdır. Benzer başlangıç ​​semptomları vardır - boğazda ağrı, ani başlangıç, mukus farenksinin kızarması, zehirlenme belirtileri. Bu nedenle, bu iki hastalık genellikle karışır. Ve bu tedaviye yanlış bir yaklaşımla ve komplikasyon riskinde artışla doludur. Her iki patolojinin tezahürlerini ayırt etmek için, anjinin farenjitden neyin ayırt edildiğini bilmek gereklidir.

Hastalıkların nedeni

anjina: esas olarak patojenik bakterilerden kaynaklanır - streptokok, stafilokok ve bunların birlikleri.

farenjit: Etken madde, genellikle bir virüs (grip, rinovirüs, adenovirüs, herpes, vb.) olmasına rağmen, bakteriyel farenjit de olduğu düşünülmesine değer. Ayrıca alerjik ve travmatik olabilir.

Lokalizasyonun yeri

Boğaz ve farenjit lokalizasyonu

Klinik bulguların tezahürünün yeri, anjina ve farenjit arasındaki farktır ve bu, her bir patolojinin tanımını karakterize eder.

Anjin (veya akut tonsillit) Bademcik iltihabıdır. Bu, anjina ve farenjit arasındaki ana farktır, ayrıca diğer KBB patolojilerinden ayıran spesifik bir semptomdur. Palatin kemikleri etkilenebilir, komşu doku organlarının etkilenme olasılığı daha düşüktür.

farenjit - Bu, arka faringeal duvarın mukoza zarı, bademcik ve palatine kemerler bu yaygın iltihaplanma, bir kural olarak, dahil değildir.

Tonsillit gelişmesi sırasında bademcik iltihabı pharynx duvarına akabilir, daha sonra anjin, farenjit ile takviye edilir. Bademcikler ve farinksin bu eşzamanlı hasarı faringotokszillit olarak adlandırılır.

Enfeksiyon yolları

boğaz ağrısı Vücudun kendi bakterileri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve patolojik bir sürece neden olmaya başladığında, çoğu zaman düşük bağışıklık, hipotermi ve stres zeminine karşı başlar. Bazen havadaki bir damlacık iletimi vardır.

Farenjit ARVI anlamına gelir, ve çoğu zaman enfeksiyon, provoke edici faktörlerin arka planında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

semptomlar

boğaz ağrısı Günün ikinci yarısında, ağrılı yutma, ateş, ağır zayıflık, lenf düğümleri iltihabı, genellikle birleştirilmiş ağız kokusu sırasında artan hastalığın başlangıcı ile boğaz şiddetli ağrı ile karakterize edilir. Muayenede, parlak kırmızı rengin bademcikleri büyüklükte büyür. hastalık olarak, anjina kataral pürülan olarak geçebilir: bademcik (foliküler) halinde veya pürülan kaplama (laküner) yüzeyi üzerinde sığ ülserli. Kulakta ve çene birleşimlerinde ağrı, yutmadaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki, hasta tükürüğü yutup yiyemez ve içmeyi reddedemez. Ağrı genellikle bir yandan, özellikle kronik sürecin alevlenmesi durumunda lokalize olur.

Angina daha da tehlikeli formlara girebilir: nekroz, bademciklerin pürülan erimesi veya büyük bir apse oluşumu.

farenjit boğazda hafif ağrı ile karakterize, sabah ifade edilir. Sıcaklık subfebrile (380C'ye) yükselir, zehirlenme daha az belirgindir, bu yüzden hastanın genel durumu anjinadan daha kolaydır. Farenjit, farinksin eşit olarak ifade edilen bir acılılığı ile birlikte yaygın bir inflamasyondur. Bununla birlikte, boğazda terleme, kuruluk, boğazda yabancı bir nesnenin hissi, kuru, verimsiz öksürüğe neden olur. Farenjit de ortak bir soğuğa katılabilir. Muayene üzerine, farinks mukozası hafif şişmiş, hiperemi ılımlı, iltihaplı foliküller ile. Bademcikler, kural olarak, inflamasyondan etkilenmezler. Farenjitin farklı bir belirtisi sıcak içmeye bir tepki olabilir - genellikle daha fazla acıya tepki veren anjinin aksine, farenks zayıflamasında yanma ve ağrı ile birlikte.

Diğer organlarda komplikasyonlar ve etkiler

angina neden olan madde, çoğu zaman, bir streptokok olduğu, hastalık, genellikle böbrek hasarı, enfarktüs, bir kaynak elde etmek ve sepsisi neden olabilir.

Farenjit, inflamasyonun komşu organlara yayılması, larinks, trakea ve solunum yollarının birleştirilmesi ile karakterizedir.

tedavi

Tedaviye başlamadan önce, doktorlar genellikle boğaz ağrısı viral olabilir, aynı zamanda farenjit - bakteriyel olduğu için, patojen daha doğru tanımlamak için, smear testleri almak istenir. Ek olarak, bir enfeksiyöz ajanın saptanması, bir grup antibiyotiğin tayinini belirler.

boğaz ağrısı lokal ve sistemik, yatak istirahati, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antiseptik boğaz durulamaları, zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

farenjit Genellikle evde tedavi edilir, halk ilaçları, durulama, semptomatik tedavi, bol içecek. Antibiyotikler ve immünomodülatörler komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar için reçete edilir.

boğaz, kızarıklık ve genel durumun bozulması ağrı herhangi formu ile tonsilit, farenjit öznel ve görsel tezahürleri ifadesi farkı rağmen bir doktora danışmalısınız. Bu durumda, tanı doğru olacak ve optimal tedavi önerilecektir, bu da komplikasyon riskinin ve kronik bir forma geçişin azaldığı anlamına gelir.

Sonbahar-kış döneminin başlangıcında, insanlar KBB organlarının iltihapları ile hasta olmaya başlıyor. Nazofarenksin herhangi bir iltihaplanmasını soğuk algılamaya alışkınız. Bu arada, boğaz ve burun birçok hastalık vardır. Bunların çoğu semptomatolojide o kadar benzerdir ki, sadece bir uzman onları ayırt edebilir.
Soğuk algınlığının ilk belirtileri görüldüğünde, doktora başvurmak neden bu kadar önemlidir? Gerçek şu ki hastalığın tedavisi, özel bilgi olmadan belirlenemeyen nedenlere bağlı olarak seçilir. Ve eğer doğru ve zamanında tedavi edemezseniz, örneğin, anjina (akut tonsillit), o zaman tüm yaşamınızın tedavi edilmesi gereken ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Bademcik iltihabında çoğunlukla palatine bademcikler etkilenir. İltihap bademciklere yayılmışsa, farenjit vardır. İnflamatuar sürecin lokalizasyonu dışında anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Anjin belirtileri

Akut tonsillitte, inflamasyonun ana odağı palatine bademciklerde bulunur. İkincil bir enfeksiyon birleşirse, patolojik süreç lenfoid bezlerin ötesine geçer. Angina iki nedenden ötürü en sık görülen nazofarengeal hastalıktır. İlk olarak, hastalık bulaşıcılık yüksek bir indeksine sahiptir ve enfekte bir kişiden ya da kontamine ev eşyaları yoluyla çok kolay bir şekilde enfekte olabilir. İkinci olarak, bezler, nazofarenkseki patojenik mikroflora saldıran ilk isabettir.
Hastalığın akut seyri anjina veya akut tonsillit, kronik - kronik tonsillittir. Lokalizasyon süreci, tek amigdala ve iki bezin yenilmesi ile bilateral bir yenilgi ile tek yönlüdür. 5 ana patoloji formu vardır:

Mavi dil. Laküner. Lifli (paratonzillit, intratonsillar apse). Apse. Herpetik.

en ciddi biçimi - apse, bu bademcikler, doku veya ağız boşluğu içinde bir abse arası riski yüksek bir abse gelişimi ile karakterizedir. Acil cerrahi bakım gereklidir.
fusospirochetal (nekrotizan nekrotik) formunda, sifilitik, gırtlak (submukozal gırtlak), mantar, monositik (bulaşıcı mononükleoz gibi), agranulotsitarnoy (tezahürü agranülositoz): Buna ek olarak, nadir bir atipik akut bademcik biçimleri bulunmaktadır.

Bademcikler - nazofarenkste soğuk algınlığı için en hassas organ

nedenleri

Hastalık çoğu olguda streptokok içindedir. stafilokoklar, pnömokoklar, Candida cinsine, Escherichia coli ve cılız, spirochete, yaz aylarında aktif ve soğuk boğaz ağrısına neden olur edilir Kosaka virüsü dahil olmak üzere farklı gruplarının virüslerin mantarların - Diğer durumlarda. inflamasyonu geliştirmek amacıyla belirli faktörler gerekir: hipotermi, boğaz alerjik tahriş edici, yanıklar veya boğaz hasarı, kişisel hijyen, sigara, inflamasyon sabit odak varlığında nazofarenks (kronik sinüzit ve rinit, diş çürüğü, periodontal hastalık) uyulmaması üzerine etkisi.

semptomlar

ifade zehirlenme olgulardır: inatçı ateş, titreme, ağır zayıflık, aşırı terleme, mide bulantısı, kusma, eklemler, kaslar, baş ağrısı, baş dönmesi ciddi ağrı; Lokal belirtiler: Yutulduğunda boğazda ağır ağrı, hastanın yemek yemeyi reddetmesiyle bağlantılı olarak. Mukus bademcikler ve boğazda kızarma, bademcik ve plaklarda gevşeklik, pürülan tıkanıklıklar, ağız kokusu. İkincil bir enfeksiyonun birleşmesi durumunda, öksürük ve burun akıntısı oluşur; servikal düğümlerin lenfadeniti.

tedavi

Bakteriyel anjina, antibakteriyel tedavinin reçete edilmediği virüsün aksine antibiyotiklerle tedavi edilir. Semptomatik tedavi kullanılır, gargara, inhalasyon, fizyoterapi prosedürleri zorunludur.

Zamanla tedavi edilmeyen anjinin, en sık rastlanan romatizma olan zorlu komplikasyonlar geliştirme riski çok yüksektir. Tıbbi yardım zamanında sağlamazsanız, bazı sonuçlar ölümcül bir sonuca yol açabilir. Bu sepsis (kan enfeksiyonu), menenjit, serebral apse, laringeal ödem, miyokardittir. Prensip olarak, akut tonsillitten sonra, vücudun herhangi bir organı ve sistemi zarar görebilir. Komplikasyonlar anjinadan çok daha tehlikelidir.

Glomerülonefrit, perikardit, endokardit, romatizma ve diğerleri gibi durumlar kalıcı sakatlığa yol açar.

Farenjit ayırt edici belirtileri

Farenjit, yemek borusu ve ağız boşluğu arasında bulunan lenfoid doku ve faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Sınıflandırma ve nedenleri

İşlem sırasında farenjit olur:

akut; Kronik, akut bir komplikasyon olarak gelişir.

Hastalığın nedensel ajanları, anjinadakilerle aynıdır: bir grup farklı bakteri ve virüs. Etyoloji açısından tek fark, bu viral farenjit prevalansı bakteriyelden daha yüksektir. Akut bademcik iltihabında, aksine - bakteri formu virüs biçiminden daha yaygındır. Patojenik mikroflorayı aktive etmek için, anjinle aynı faktörler gereklidir: hipotermi, mukus farenksinin alerjenlerle tahrişi.

semptomlar

zehirlenme: ateş, vücut ağrıları, zayıflık; ağrı ve boğaz ağrısı; servikal lenf düğümlerinde bir artış; güçlü bir öksürük.

tedavi

Farenjit ve boğaz ağrısı tedavisi benzerdir: hafif diyet, bol içecek, dil altında antiseptik, semptomatik tedavi, inhalasyon, sprey, gargara. Hastalığın bakteriyel yapısı durumunda geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir.

komplikasyonlar

Zamansız tedavide farenjitin sonuçları paratonil abse, tracheitis, larenjit, romatizma olabilir.

Farenjit anjinası farklılıkları

İki hastalık arasındaki ana farklılık yerel belirtilerdedir. Akrifenit, akut tonsillit gibi boğazda belirgin ağrı vermez. yutma çok şiddetli ağrı, bademcik, plak ve bademcik taşı önemli bir artış - bademcik iltihabı ana özelliği, üst solunum yollarının diğer enfeksiyon hastalıklardan ayırt edilmesini sağlar.

Farenjit için, boğazda orta derecede tolere edilen ağrı, uykudan sonra kötü olan, sıcak bir içecekle hafifletilebilen karakterizedir.

İçmenin sadece acıyı yoğunlaştırdığı, anjinle ilgili söylenemez.
Nazofarenksin bulaşıcı hastalıkları ile evde bağımsız olarak yapılamayan ayırıcı tanı gereklidir. Teşhisteki doğruluktan, boğaz ağrısı ve farenjitin zor komplikasyonlarının gelişmesini engelleyen yetkin tedaviye bağlıdır.

Daha fazla farenjit boğaz ağrısından farklı mıdır?

Kendileri arasındaki boğaz hastalıkları, bazı monoton semptomlarla ilişkilidir, bu da olur, yanıltıcıdır ve çoğu zaman karışıklığa neden olur. Özellikle, bir virüsün bir organizmada çarpması sonucu ortaya çıkan boğaz ağrısı ve farenjit ile ilgilidir. Bu konuda, tıbbi yardım yardımcı olabilir, doktor muayeneye dayalı olarak, testlerin sonuçları ve yapılan şikayetler, doğru tanı koyacaktır.

Ancak, tedavi için ilk yardımın bir doktora başvurmadan önce sağlanmasının gerektiği durumlar vardır ve bunun için ne tür hastalıklarla savaşmanız gerektiğini anlamanız gerekir. Sonuçta, tedavi ve ilk yardım yöntemleri radikal olarak farklı olabilir.

Semptomlardaki temel farklılıklar

Anjina ve farenjit arasında bir takım farklılıklar vardır:

Tedavinin farklılıkları

Farenjit tedavisi, patojenin doğasıyla belirlenen teşhis edilen türe bağlı olarak seçilir. Anjina, Penisilinler veya Sefalosporinler ile ilgili zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilirken.

Tedavide aşağıdaki farklılıklar da vardır:

hastalıkların tedavisinde yaygın sulama boğaz bioparoks, Ingalipt, Angileksom, Oraseptom emiliminin veya antiseptik Faringosept tabletler, Lizak, Lizobakt, Septefril olarak nokta terapisi kalır. Ayrıca, boğaz hastalıkları için genel tavsiyelere uyulmalıdır:

 1. diyet. Keskin, asidik, tuzlu, sıcak ve soğuk yemeklerden arındırınız. Boğazını tahriş etmeyen ılık, püresi yiyerek durun.
 2. yatakrejim. Angina yatak istirahati farenjit ile - ön şart olarak endikedir. Ancak, kesin olarak, hasta bir organizma üzerindeki yüklerin dinlenmesi ve yokluğu kimseyi engellemez. Uyku miktarını arttırmak faydalı olacaktır. Hastanın odasında, odada en az bir kez ve odadaki hastanın olmaması şartıyla havalandırmanın yapılması gerekir.
 3. boliçme. Erkeklere sıvı miktarını 3 litreye çıkarmaları önerilir - kadınlar - günde 2'ye kadar. Bu genelleştirilmiş rakamlar içecekler ve sıvı yemekleri içerir.
 4. nemlendirmehava. Nemlendirilmiş hava, özel bir cihaz olabilir - nemlendirici. Ayrıca uygundur: odada akvaryum, diğer tedarik edilen su kapları, ısıtma sezonunda, tercihen pillerin yakınında.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki farklar

Boğaz ağrısı, birçok hastalığın ortak belirtisidir. Etkili tedavi atamak için kesin tanıyı belirlemelisiniz. Tonsillit, farenjit birçok ortak belirtiye sahiptir, ancak hastalığın kaynağı farklıdır. Tam teşhisi ile semptomlardaki farklılıkları belirleyebilirsiniz. Her iki hastalık da farenksin enfeksiyöz bir iltihabıdır. Her iki patolojiyi doğru bir şekilde ayırt etmek için, bademcik iltihabı ve farenjitin ne olduğunu ayırt etmeniz gerekir.

Angina farenjit nasıl ayırt edilir?

Larinksin yanı sıra iltihaplanma fenomenindeki rahatsızlık, aşağıdaki patojenlere neden olur:

 • bakteriyel mikroorganizmalar (streptokoklar, stafilokoklar);
 • her türlü virüs.

Anjina ve farenjit arasındaki fark, yeme ve nefes alma sırasında ortaya çıkan çeşitli semptomlarda görülmektedir. Yeme zorlukları bademcik iltihabı ile ortaya çıkabilir. Bademciklerin kırmızı olduğunu görebilirsiniz. Ve bakteri beyaz bir kaplamaya neden olur.

Farenjit incelendiğinde farinks ve şişlik kızarması ile kendini gösterir. Ayrıca, lenf düğümlerinde bir artış ve sıcaklıkta bir artış vardır.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark aşağıdaki yönlerden görülebilir:

 1. Bademcik iltihabı içinde hassasiyet dengesiz olarak ortaya çıkar ve bir bez daha güçlü bir şekilde etkilenebilir. Farenjit, tek tip ağrılı duyularla karakterizedir.
 2. Sıcak bir içecek, bu hastalıktaki hoş olmayan hisleri azaltmaya yardımcı olur, ancak bademcik iltihabı ile sadece hoş olmayan duyumlara neden olur.
 3. Nadir durumlarda, anjina öksürük ile geçer ve farenjit ile en başında kendini gösterir.
 4. Anjina ile ciddi zehirlenme belirtileri vardır.

Bademcik iltihabı nedenleri

Akut veya kronik bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu bademcikler çoğalır streptococcal bakterilerin neden olur. Damarlar yoluyla enfeksiyon vücuttan geçer ve kalp sisteminin yanı sıra böbrekler ve eklemlere girer.

Hastalık, adenoidleri, ağız boşluğunun ve çürüklüğünün kötü hijyeni provoke edebilir. Angina başkaları için tehlikeli bulaşıcı bir hastalıktır.

Farenjit neden oluşur?

Akut veya kronik farenjit, mukoza zarlarını etkiler. Hastalığın ana nedeni rinovirüs, herpetik virüs ve parainfluenza'dır. Ayrıca, hastalık bir mantar enfeksiyonunun etkisi altında oluşturulabilir.

Nedeni uzun süreli inflamasyon olabilir. Akut varyantın aksine kronik rahatsızlık bulaşıcı değildir. Bu hastalıkta mukozada anormallikler vardır.

Tonsillit özellikleri

Bademcik iltihabında bağışıklık sistemi zayıflar. Enflamatuar süreçten sonra zayıf antikorlar, kronik bir forma neden olabilir.

Erken dönemde bademcik iltihabı belirtilerinin belirlenmesi, zamanında tedaviye başlanmasına yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bazı faktörler şunlardır:

 1. Bezler gevşer ve kırmızıya döner.
 2. Lenf düğümleri şişer.
 3. Bademcikler artıyor.
 4. Gökyüzünün şişkinliği var.
 5. Yutulduğunda acı var.
 6. Karaciğer ve dalak boyut olarak artmaktadır.
 7. Sıcaklık yükselir.

Sıcaklık 39 dereceye kadar çıkabilir ve vücudun bir titresi ile birlikte gelir. Ayrıca eklemlerdeki zayıflık, baş ağrısı ve ağrılardan endişe duyuyor. Hastalığın kronik formu, sıcaklıkta güçlü bir artış ve irin salınımı olmaksızın ilerler.

Farenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Ana özelliklerine dikkat edilmelidir:

 1. Boğazda percolasyon ve yumru.
 2. Öksürük, ama balgamsız.
 3. Bol terleme ve kötü sağlık.
 4. Lenf düğümlerinin büyütülmesi.
 5. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı yoktur.

Akut farenjit gelişmesinin bazı özellikleri de vardır. Terleme ve yanma var. Tedaviye zamanında başlamazsanız, kulaklarınızda öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklık olacaktır. Ek olarak, farinksin arka yüzünün kızarması gözlenir.

Hastalığın kronik formuyla, boğazınızdaki boğazınızı, kuruluğunuzu ve topaklarınızı temizlemek için sürekli bir ihtiyaç vardır.

Olası komplikasyonlar

Farryngitis veya angina yanlış tedavi ile ciddi sonuçlar doğurabilir. Akut tonsillit, kalpte romatizmal hasara neden olabilir. Özellikle 5-15 yaş arası çocuklar için hastalık tehlikelidir. Enflamatuar süreçten sonra enfeksiyon böbreklere geçebilir ve piyelonefrit gelişir. Artrit de gelişebilir. Anjinadaki en tehlikeli komplikasyon, üst solunum yolunun daraldığı larenksin şişkinliğidir. Nefes alması zor olabilir.

Farenjitin etkileri çok tehlikeli değildir. Tedavi edilmeyen hastalık, kronik bir forma geçer. Virüsler, tracheitis, otitis media, larenjit ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olabilir.

Angina farenjitden ayırt nedir: tanı özellikleri

Rahatsız edici - anjina veya farenjitin doğru bir şekilde tanımlanması gereklidir. Tanı doğru değilse tedavi de hatalı olacak ve zarar verecektir. Örneğin, anjina sadece halk ilaçları ile ve antibiyotik kullanmadan savaşamazsınız. Ayrıca, başka bir hastalık için güçlü ilaçlar kullanamazsınız. Bu durumda antiseptik ilaçlar etkilidir.

Romatizma ve glomerülonefrit gelişimine yol açabileceğinden, kendi kendine ilaç kullanmayın. Farenjit, alerjik reaksiyon ile gözlenir.

Akut tonsillit, hastalığın türüne bağlı olarak, pus, beyaz kaplama ve yuvarlak tüberkülozlu tıpalarla ortaya çıkar.

Doktor, aşağıdaki belirtilerle hastalığı belirler:

Farenjit, burun iltihabı ve hassasiyeti ile boğazda ve bademcik iltihabı ile birlikte rinit dışında tüm belirtiler görülür. Nazofarenks incelendiğinde, mukozanın gölgesi, bademciklerin büyüklüğü ve dokuların durumu gibi özelliklere dikkat edilir.

Foliküler şekil, yüzeydeki küçük sarı veziküller ile ayırt edilir. Kronik tonsillitte, bölgesel lenfadenit oluşabilir. Palpasyon ile lenf düğümleri ağrılı hale gelir. Semptomlar fiziksel ve duygusal aşırı yüklenme ile aktive edilir. Subcooling ayrıca bağışıklık savunmasını zayıflatabilir.

Yetişkinlerde farenjit ve bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Etkili bir terapi seçmek için farenjitin bademcik iltihabından neyin ayırt edildiğini bilmek önemlidir. Ön tanı olmadan kendi kendine tedavi, rahatsızlığı kronik bir formata çevirebilir. Tedavi yöntemleri bir çocuk doktoru, bir KBB veya bir terapist tarafından seçilmelidir.

Kronik tonsillit ve akut farenjit tedavisi için, reçeteli ilaçların kullanımı için talimatları takip etmelisiniz. Boğazın sulanması ve özel yollarla düzenli durulama yapılması gerekir. Geleneksel tıbbın kullanılması tavsiye edilir.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki farkı bilmek, özel tedavi seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Bademcik iltihabı tedavisi

Hastalığın akut formu ile antibakteriyel ajanlar ve antiseptikler ile tedavi edilmelidir. Durulama için, Miramistin ve Furacilin gerekli olacaktır. Anestezik kullanılır: Dr. Mom ve Lizak. Ayrıca, bademciklerin sulanması için spreyler kullanabilirsiniz: Tantum Verde ve Oracet.

Yüksek sıcaklıkta antipiretik ilaçlar kullanılır: Nurofen ve Panadol. Hastalığın kronik formunu tedavi etmek için immünomodülatörler kullanılarak gargara, inhaler ve immünitenin güçlendirilmesi kullanılır. Burun kızarma sadece ilaç ile değil, aynı zamanda halk ilaçları tarafından da yapılabilir. İyi bir çözüm deniz tuzu.

Farenjit tedavisi

İki hastalığın tedavi yöntemlerinde bir fark vardır. Akut dönemde, rahatsızlık aşağıdaki şekillerde tedavi edilir:

 1. Boğazı, papatya ve adaçayı içeren bir infüzyon çözeltisi ve ayrıca soda solüsyonu ile durulayın.
 2. Chlorophyllipt ve Angilex ile inhalasyon.
 3. Ağrı semptomunu ortadan kaldırmak için özel lolipoplar kullanılır.

Anti-enflamatuar ilaçlar aktif olarak kullanılmaktadır, örneğin Tonzilgon. Tedavi sırasında, odadaki havanın çok miktarda içme ve nemlendirilmesinin yanı sıra keskin, katı ve yağlı yiyecekler olmadan doğru beslenme gereklidir. Boğazın ısınması kuru kompreslerle yapılır. Kronik formda, nüksetmeye neden olan faktörleri tanımlamak için tam bir inceleme yapılır. Çoğunlukla diş etleri ve dişlerin ek tedavisi yapılır ve burun septumunun eğrisinin düzeltilmesi gerçekleştirilir.

Fizyoterapi yöntemleri

Farenjit ve anjina, fizyoterapi kullanımı ile iyi tedavi edilir. Bu, hücrelerde meydana gelen biyokimyasal süreçleri etkilemeyen güvenli bir tedavi yöntemidir. Prosedürler için özel ekipman kullanılır.

Aşağıdaki fizyoterapi yöntemleri kullanılır:

 1. Işık ışınları ile tedavi yöntemi.
 2. Donanım ısısı.
 3. Akupunktur.
 4. Lazer tedavisi
 5. Mavi lamba.
 6. Manyetik ve mekanik etkiler.

Halk ilaçlarını kullanabilir ve sadece doktorun izniyle yapabilirsiniz. Durulama ve inhalasyon için bitkisel şifreleme kullanılır. İçme bal için infüzyonlarda eklenir.

Angina ve farenjitlerde hangi farklılıklardan bağımsız olarak, koruyucu önlemleri unutma. Vitamin kompleksleri ve sağlıklı bir yaşam tarzı, ciddi rahatsızlıklarla yüzleşmek için bağışıklığı artırmaya yardımcı olacaktır. Hastalarla temasları en aza indirmek için gereklidir. Salgın hastalık dönemlerinde önleme için, burun sinüslerini yağlamak için tıbbi maske ve Oxoline merhem kullanmanız gerekir.

Farenjit anjinası farklılıkları

Angina ve farenjit genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili farenksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıklarıdır. Benzer başlangıç ​​semptomları vardır - boğazda ağrı, ani başlangıç, mukus farenksinin kızarması, zehirlenme belirtileri. Bu nedenle, bu iki hastalık genellikle karışır. Ve bu tedaviye yanlış bir yaklaşımla ve komplikasyon riskinde artışla doludur. Her iki patolojinin tezahürlerini ayırt etmek için, anjinin farenjitden neyin ayırt edildiğini bilmek gereklidir.

anjina: esas olarak patojenik bakterilerden kaynaklanır - streptokok, stafilokok ve bunların birlikleri.

farenjit: Etken madde, genellikle bir virüs (grip, rinovirüs, adenovirüs, herpes, vb.) olmasına rağmen, bakteriyel farenjit de olduğu düşünülmesine değer. Ayrıca alerjik ve travmatik olabilir.

Boğaz ve farenjit lokalizasyonu

Klinik bulguların tezahürünün yeri, anjina ve farenjit arasındaki farktır ve bu, her bir patolojinin tanımını karakterize eder.

Anjin (veya akut tonsillit) Bademcik iltihabıdır. Bu, anjina ve farenjit arasındaki ana farktır, ayrıca diğer KBB patolojilerinden ayıran spesifik bir semptomdur. Palatin kemikleri etkilenebilir, komşu doku organlarının etkilenme olasılığı daha düşüktür.

farenjit - Bu, arka faringeal duvarın mukoza zarı, bademcik ve palatine kemerler bu yaygın iltihaplanma, bir kural olarak, dahil değildir.

Tonsillit gelişmesi sırasında bademcik iltihabı pharynx duvarına akabilir, daha sonra anjin, farenjit ile takviye edilir. Bademcikler ve farinksin bu eşzamanlı hasarı faringotokszillit olarak adlandırılır.

boğaz ağrısı Vücudun kendi bakterileri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve patolojik bir sürece neden olmaya başladığında, çoğu zaman düşük bağışıklık, hipotermi ve stres zeminine karşı başlar. Bazen havadaki bir damlacık iletimi vardır.

Farenjit ARVI anlamına gelir, ve çoğu zaman enfeksiyon, provoke edici faktörlerin arka planında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

boğaz ağrısı Günün ikinci yarısında, ağrılı yutma, ateş, ağır zayıflık, lenf düğümleri iltihabı, genellikle birleştirilmiş ağız kokusu sırasında artan hastalığın başlangıcı ile boğaz şiddetli ağrı ile karakterize edilir. Muayenede, parlak kırmızı rengin bademcikleri büyüklükte büyür. hastalık olarak, anjina kataral pürülan olarak geçebilir: bademcik (foliküler) halinde veya pürülan kaplama (laküner) yüzeyi üzerinde sığ ülserli. Kulakta ve çene birleşimlerinde ağrı, yutmadaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki, hasta tükürüğü yutup yiyemez ve içmeyi reddedemez. Ağrı genellikle bir yandan, özellikle kronik sürecin alevlenmesi durumunda lokalize olur.

Angina daha da tehlikeli formlara girebilir: nekroz, bademciklerin pürülan erimesi veya büyük bir apse oluşumu.

farenjit boğazda hafif ağrı ile karakterize, sabah ifade edilir. Sıcaklık subfebrile (380C'ye) yükselir, zehirlenme daha az belirgindir, bu yüzden hastanın genel durumu anjinadan daha kolaydır. Farenjit, farinksin eşit olarak ifade edilen bir acılılığı ile birlikte yaygın bir inflamasyondur. Bununla birlikte, boğazda terleme, kuruluk, boğazda yabancı bir nesnenin hissi, kuru, verimsiz öksürüğe neden olur. Farenjit de ortak bir soğuğa katılabilir. Muayene üzerine, farinks mukozası hafif şişmiş, hiperemi ılımlı, iltihaplı foliküller ile. Bademcikler, kural olarak, inflamasyondan etkilenmezler. Farenjitin farklı bir belirtisi sıcak içmeye bir tepki olabilir - genellikle daha fazla acıya tepki veren anjinin aksine, farenks zayıflamasında yanma ve ağrı ile birlikte.

angina neden olan madde, çoğu zaman, bir streptokok olduğu, hastalık, genellikle böbrek hasarı, enfarktüs, bir kaynak elde etmek ve sepsisi neden olabilir.

Farenjit, inflamasyonun komşu organlara yayılması, larinks, trakea ve solunum yollarının birleştirilmesi ile karakterizedir.

Tedaviye başlamadan önce, doktorlar genellikle boğaz ağrısı viral olabilir, aynı zamanda farenjit - bakteriyel olduğu için, patojen daha doğru tanımlamak için, smear testleri almak istenir. Ek olarak, bir enfeksiyöz ajanın saptanması, bir grup antibiyotiğin tayinini belirler.

boğaz ağrısı lokal ve sistemik, yatak istirahati, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antiseptik boğaz durulamaları, zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

farenjit Genellikle evde tedavi edilir, halk ilaçları, durulama, semptomatik tedavi, bol içecek. Antibiyotikler ve immünomodülatörler komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar için reçete edilir.

boğaz, kızarıklık ve genel durumun bozulması ağrı herhangi formu ile tonsilit, farenjit öznel ve görsel tezahürleri ifadesi farkı rağmen bir doktora danışmalısınız. Bu durumda, tanı doğru olacak ve optimal tedavi önerilecektir, bu da komplikasyon riskinin ve kronik bir forma geçişin azaldığı anlamına gelir.

Farenjit ve anjin ilk bakışta benzer semptomlara sahiptir. Ve yine de, bu iki hastalık farklı bir kaynağa sahip. İnflamatuar sürecin lokalizasyonunun yeri de eşit olmayacaktır. Daha yakından incelendiğinde, farklılıklar semptomatolojide de bulunabilir. Hastalıktan kurtulmak için anjinin farenjitden nasıl ayırt edileceğini bilmelisiniz.

Angina veya başka türlü akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu durumda enflamatuar sürecin nedensel maddesi streptokok bakterilerdir. Bademcikler, bakteri için yaşam alanı ve üreme alanıdır. Buradan kan damarları üzerinde, bakteriler vücuda yayılır ve kalp sistemini, böbrekleri ve eklem dokusunu etkileyebilir.

Angina nedenleri

Hastalığın ek kaynakları şunlardır:

 • adenoid;
 • çürük;
 • yetersiz ağız hijyeni.

Angina bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir. Bu rahatsızlıktan muzdarip bir kişi başkalarına tehlike oluşturur.

Farenjit, farinksin mukoza zarlarını etkiler. Hastalığın ana nedeni parainfluenza enfeksiyonu, rinovirüs, herpetik virüsdür. Bazı durumlarda hastalık aşağıdakilerin etkisi altında gelişir:

 • patojenik mikroorganizmalar: streptococcus, staphylococcus, pneumococcus;
 • mantar enfeksiyonu.

Boğazda uzun süreli enflamatuar süreçler kronik farenjitlere neden olabilir. Farenjitin kronik formu bulaşıcı değildir. Fakat bakteriler ve virüsler tarafından kışkırtılan akut form, havadaki damlacıklar yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilir.

Farenjit için, anginadan farklı olarak, boğazın tüm mukoza zarı karakterize edilir. Angina sadece bademciği etkiler. Bu hastalıkların ana farklılıklarından biridir.

Bu iki hastalığın tipik nedenleri farklıdır. Ancak, hastalığı tanımak mümkün olan genel provokatif faktörler vardır. Her iki hastalık da virüsler ve bakterilerden kaynaklanır.

Akut tonsillit için yüksek vücut ısısıdır. Sıcaklık 39 dereceye kadar çıkabilir. Vücudun bulaşıcı ajanların hareketine bu şekilde tepki vermesidir. Artan sıcaklık vücuttaki titreme neden olur. Tüm organizma genel zehirlenmeye maruz kalmaktadır. Kişi endişeli:

 • baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • lenf düğümlerinde ağrı;
 • artan yorgunluk;
 • eklemlerde bir ağrı.

Angina, yutulduğunda daha şiddetli olan boğazda ağrı ile birlikte görülür. Lenf düğümleri artar, sert ve ağrılı hale gelir. Hastalık daha güçlü, lenf düğümlerini daha fazla etkiledi.

Farenjit ile sıcaklık, anjina ile enfeksiyon vakalarında olduğu gibi, çok yüksek olmayacaktır. 37.5-38 derece arasında dalgalanacaktır. Bu, bir hastalığı diğerinden ayıran önemli bir faktördür.

İlginç bir video: Dr. Phil, farenjitin ne olduğunu ve bununla ne yapacağını kısaca açıklıyor:

Angina ve farenjit bir boğaz ağrısı ile eşlik eder. Farenjit için boğazda kuruluk ile karakterizedir.

Akut farenjit daha şiddetli semptomlara sahiptir. Boğazda yanma ve boğulma var. Tedavi zaman içinde başlatılmamışsa, hastalık yakın dokulara yayılacaktır. Burun mukoz membranları, trakea, larinks etkilenecektir. Bu bağlamda, eşlik eden semptomlar olacaktır:

Boğazı incelerken, faringeal duvarların kırmızı olduğunu ve mukus dokularının gevşediğini görebilirsiniz.

Kronik farenjit daha az şiddetli semptomlara sahiptir. Hastalığın karakteristik bir işareti, yabancı bir cismin, boğazda bir "yumru" varlığının hissi olacaktır.

Angina ve farenjit yaygın semptomlara sahiptir. Her iki hastalık da boğazda acı verici duygular gösterir. Ama öğleden sonra anjina ağrısı ile kötüleşir. Ve akut farenjit sabahları kendini hissettirir.

Hastalık hem bademcikler hem de faringeal duvarı etkilerse, bu durumda faringotonzilliti teşhis edin.

Angina tüm vücut için bir tehlikedir. Tedavinin olmaması veya yanlış yürütülen tedavi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Akut bademcik iltihabı çoğunlukla kalbi etkiler ve kalp sistemine zarar verir. Bu türden komplikasyonların büyük olasılıkla 5 ila 15 yaş arasındaki çocukları etkilemesi muhtemeldir. Anjinadan sonra, böbrekler de etkilenebilir, bu hastalık piyelonefrite neden olur. Anjinadan iki hafta sonra, hastalık ilk belirtileri göstermeye başlar: titreme, sırt ağrısı, sık idrara çıkma. Anjinadan sonra artrit gelişebilir. Eklemler şişer, büyüklüğünde artış, hareketle, ağrı oluşur.

Anjinadan sonraki en tehlikeli komplikasyon larinksin şişmesidir ve bu da üst solunum yollarının daralmasına yol açar. Bir hastanın nefes alması zorlaşır ve daha sonra ekshalasyon zordur. Bu durum acil önlemler gerektirir, aksi takdirde ölüm riski yüksektir.

Farenjit sonrası ortaya çıkan komplikasyonlar daha az tehlikelidir. Tedavi edilmeyen bir hastalık kronik bir forma geçer. Bu durumda hasta, rahatsızlığın alevlenmeleri hakkında periyodik olarak endişelenecektir. Kronik tonsillitten kurtulmak neredeyse imkansızdır.

Vücudun içine yayılan virüsler, bu tür hastalıkların gelişimine neden olur:

Uygunsuz tedavi durumunda angina ve farenjit komplikasyonları içerir. Bu durumda akut bademcik iltihabı ciddi hastalıklara, bazıları ölümle sonuçlanabilir.

Angina ve farenjit benzer bir klinik tabloya sahiptir. Ancak bu iki hastalık, ana özellikleri yukarıda ele alındığı ayırt edici özelliklere sahiptir. Göz ardı edilemeyecek başka nüanslar var.

4 ana farklılık

Anjina ve farenjit arasındaki fark aşağıdaki noktalardadır:

 • angina, tüm vücudun ciddi zehirlenmesinin sebebi olurken, farenjit, griple birlikte olmasa bile, daha kolay bir şekilde ortaya çıkar;
 • angina ile ağrı düzensiz olabilir, bir tonsil diğerinden daha fazla acı çeker ve farenjit tek tip bir acı ile karakterizedir;
 • angina çok nadiren bir öksürük eşlik eder, farenjit ile birlikte, hastalığın gelişiminin en başından beri görülür;
 • sıcak içecek, farenjit ile yardımcı olur, aksine, angina ile ağrıyı azaltır, ılık su sadece daha fazla zarar başlar boğaz, tahriş eder.

Elena Malysheva, farenjitden anjinaya ilişkin temel farklılıkları anlatır:

Uzman, farenjit veya anjina hastayı endişelendiriyorsa kolayca belirleyecektir. Deneyimli bir doktor hastalığı sadece bir görsel belirti ile teşhis eder. Angina ile boğaz muayenesi aşağıdaki sonuçları verecektir:

 • şişme;
 • kızarma ve büyütülmüş bademcikler;
 • plak;
 • pürülan oluşumlar.

Farenjit, boğazdaki mukoza dokularının yumuşak bir şekilde kızarması ile karakterize olup, bunun üzerinde damarların yoğunlaşan modelini ayırt etmek mümkündür. Enflamatuar süreçler boğazın arka duvarında yoğunlaşacaktır. Balçık farenksin üzerine boşalır. Bademcikler genellikle büyütülmez.

Akut tonsillit tedavisi antibakteriyel ilaçlara dayanmaktadır. Ayrıca, ağrı sendromunu durdurmak için vücudun zehirlenmesine ve yerel ilaçların giderilmesine yardımcı olacak ilaçlar reçete ederler.

Farenjitden kurtulmak için daha fazla sıvı içmeniz, gargara yapmanız, inhalasyon yapmanız gerekir. Doktor, immünomodülatörler ve antiviral ilaçlar dahil olmak üzere ilaçlarla tedaviyi reçete eder.

Bu videoda Elena Leonova evde farenjitin nasıl iyileştirileceği hakkında konuşacak:

Eğer boğazında ağrı varsa, kendini teşhis etmeye çalışmayın. Bir doktora danışmak gerekir. Uzman angina'nın farenjitden nasıl farklı olduğunu bilir. Doktor bir tedavi yöntemi önerecektir. Bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez, ciddi sonuçlara ve hatta ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Bir kişinin boğazında, granüller, bademcikler şeklinde lenfoid doku birikimi vardır. Lenfoepitelyal bariyerin oluşumuna katılırlar, burada lenfositlerin doğumu ve olgunlaşması ve antikorlar oluşur ve vücut ile çevre arasındaki temas gerçekleşir.

hipofiz, timus, tiroid bezi, adrenal korteks - Palatine bademcik ağızda bağışıklık sindirim oluşturulmasına dahil, fazla miktarda çıktı lenfositler hormonal organları ile yakın bağlantısı var olduğunu.

Bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir. Akut iltihap - boğaz ağrısı. Kronik - kronik bademcik iltihabı. Angina da diğer bademcikler (lingual, pharyngeal, nazofaringeal) oluşur, ancak bu çok nadir bir süreçtir.

Anjina sırasında, bakteriyel flora, mantarlar, adenovirüsler, iğ şeklindeki çubuk, spiroketin neden olduğu lokal akut inflamasyon vardır. Bulaşıcı hastalıkların ve kan hastalıklarının bir tezahürü olabilir.

Aşağıdaki formlarda olur:

 • Mavi dil. Foliküler. Laküner.
 • Karışık. Apse.
 • Simanovskiy-Vincent. Nekrotik.
 • Herpetik. Mantar.
 • Angina ile difteri. Kızamık. Scarlet. HIV enfeksiyonu ile.
 • Lösemi ile anjin. Monositik. Agranulotsitarnoy.
 • Sifilitik.

, Palatine bademciklerin kalıcı bir kronik yenilgisi olarak, tüm vücudu bir bütün olarak içerir. Mikrobiyal nedenlere sahiptir, ancak sadece onun agrivasyonu anjina olarak adlandırılabilir. Sıklıkları mevsimselliğe, koruyucu güçlerin durumuna, hastalığın süresine, patojenin patojenliğine bağlıdır. Basit bir şekilde gerçekleşir ve

Tonsillit ve bademcik iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabına neden olan mikrobik floranın çeşitliliği, kendine özgü klinik belirtilere sahiptir:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısından hangi şekerler en etkilidir?

Soğuk kış mevsiminin başlangıcında, boğazda ağrının ortaya çıkması nedeniyle çocuklarda ve yetişkinlerde bir problem ortaya çıkar. Kısa süreli bir karaktere sahip olabilir veya soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıkların habercisi olabilir.

Bir çocukta larenjit tedavisi

Makalenin içeriğiLarenjit nedeni enfeksiyon ve enfeksiyöz olmayan bir faktör olabilir. Patojenik mikroorganizmalar arasında sıklıkla vardır: viral enfeksiyon (kızamık, grip, suçiçeği, adenovirüs); bakteri (streptokok, stafilokok, pnömokok); mantarlar (candida, kalıp).