Loading

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile spreylerin kullanımı için endikasyonlar

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.
İçindekiler ↑

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ile boğazda sprey

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Geksoral

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

Maxikold Lor

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

Novosept Forte

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Sepptolet Plus

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Stopangin

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Strepsils Plus

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Terraflu LAR

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Angina olan çocuklar için boğaz için sprey

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

iodinol

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

lugol

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Miramistin

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

oktenisept

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Tantum Verde

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Angina için bir antibiyotik ile boğaz için sprey

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Inhalipt (streptocide)

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Kamerun (klorobutanol);

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

oktenisept

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Boğaz için hangi sprey angina ile daha iyidir

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

Çocukta ve bir yetişkinde boğazın iltihaplanması - semptomlara neden olur, tanı ve tedavi yöntemleri için testler

Akut ağrı ilerledikçe ve boğaz iltihabı hüküm sürüyorsa, anjinin geliştiği ve etkili ilaç seçiminin zamanı geldiğine dair ciddi bir şüphe vardır. İnflamatuar sürecin nedenleri farklı olabilir, ancak daha sıklıkla karakteristik semptomatoloji, hastayı nüks evresindeki bakteriyel enfeksiyonlarla ilgilidir. Her durumda, ilk adım laringeal mukozanın inflamasyonunu teşhis etmek ve patolojinin etiyolojisini belirlemek ve daha sonra yoğun tedaviye devam etmektir.

Boğaz ağrısı nedir?

Bu, bağımsız bir hastalık değildir ve enfeksiyöz ve viral süreçlerle ortaya çıkan hoş olmayan bir semptoma, mukoza larenksi, ağrı sendromunun şişmesi eşlik eder. Bu nedenle, larenjit, bademcik iltihabı veya farenjit gibi hoş olmayan teşhislerle atrofik inflamasyon gözlenir. Hasta boğaz ağrısına sahiptir ve bu duyum, konservatif yöntemlerle yoğun tedavinin yokluğunda sistematik olarak artar. İnflamasyon boğazda bir terleme ile başlar, ancak yavaş yavaş iştahı ve sağlıklı uykuyu yok eden akut bir ağrı sendromuna dönüşür.

Boğaz ağrısı nasıl görünüyor

Boğazda akut süreç, hoş olmayan bir terleme ve larenksin iç rahatsızlığı ile başlar; mukus zarı ise çok büyük bir şişlik olan kırmızı, koyu kırmızı bir bez gölgesi alır. Bademcik iltihabında, foliküler anjinaya özgü beyaz plağın görünümü dışarıda değildir. Gözle muayene sırasında doktor, tıbbi yöntemlerle zamanında tedaviye ihtiyaç duyan kırmızı boğazı tanımlar.

semptomlar

Boğaz iltihaplı ise, ilk başta ağrı yoktur. Bununla birlikte, hasta iç rahatsızlıktan, larinkste yabancı bir cismin varlığından şikayetçidir. Semptomatik hızla artar, hasta bile sıcaklığı yükseltir, genel bir zayıflık vardır, yatağa perçinler, tüm vücutta bir ağrıya neden olur. Ek olarak, larinksin tehlikeli bir iltihaplanması eşlik eder:

 • uzun süreli rinit;
 • kuru güçlü öksürük;
 • kas, eklem ağrısı;
 • ezilen devlet;
 • mukoza zarlarının ödemi;
 • solunum hastalıklarının diğer semptomları.

Kronik boğaz ağrısı

Uzun süre hastalık dikkatsiz ve tıbbi katılımsız kalırsa, solunum yollarının yenilgisi kronikleşir, zaten tedavi edilemez. Bu durumla birlikte, boğazdaki boğaz periyodik ataklarla saldırır ve hastanın asıl görevi remisyon süresini uzatmaktır. İşte kronik bademcik iltihabı bazı hoş olmayan belirtiler şunlardır:

 • genişlemiş lenf düğümleri ile morbidite;
 • periyodik boğaz tahrişi;
 • kronik rinite eğilimi;
 • vücut ısısında orta derecede artış (37-37.5 derece aralığında);
 • burun tıkanıklığı;
 • zayıflamış bağışıklık.

nedenleri

Boğaz ağrısı için bir ev çare seçmeden önce, patolojik sürecin etiyolojisini bulmak ve ana zararlı faktörünü, zararlı etkisini ortadan kaldırmak için gereklidir. Tanıyı ayırt etmek kolay değildir, çünkü gırtlaktaki akut süreç, viral, enfeksiyöz bir yapının solunum sistemine ait birçok hastalığın doğasında bulunur. Nüks nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • Vücudun uzamış hipotermisi;
 • Alkollü içeceklerin sigara ve sistematik suiistimalinin sonucu;
 • vokal kordların uzun süreli aşınması;
 • kronik boğaz hastalıkları;
 • konjenital anomaliler;
 • harici alerjenlere karşı alerjik reaksiyonlar;
 • Larinkse mekanik hasar.

tanılama

Kronik farenjit, bademcik iltihabı veya larenjitle birlikte, boğaz ağrısının görsel muayenesi, lenf nodlarının palpasyonu ile ev ortamında nihai tanının belirlenmesi zordur. Kulak burun boğaz uzmanının derhal bir muayene yapması için tavsiye alması gerekmektedir. Akut bir evrede karakteristik bir rahatsızlığın teşhisi arzu edilirse, klinik bir resmin başlatılmaması önemlidir. Bunun için aşağıdaki laboratuvar ve klinik çalışmalar yapılmalıdır:

 • genel ve biyokimyasal kan testi;
 • protein tespiti için genel idrar analizi;
 • balgamın mikroskobik incelemesi;
 • laringoskopide;
 • ALLERGODIAGNOSTICS;
 • immunogram.

tedavi

Doktor nazofarenks inceledikten sonra, evde etkili bir tedavi reçete edilir. Her şeyden önce, bol bol ılık içecekle günlük rasyonun zenginleştirilmesi tavsiye edilir. Menü, tuzlu ve baharatlı yiyecekler, alkol, ağız boşluğunun hassas mukozasını tahriş eden herhangi bir gıda maddesi içermez. Streptokok enflamasyonu ile ilişkili relapslar ile uzmanların reçeteleri şöyledir:

 1. Yatmadan önce her gün, enflamasyonu, kuru balgamı hızla yok etmek ve tahrişleri gidermek için bitkilerin ve uçucu bitki yağlarının inhalasyonlarını yapması tavsiye edilir.
 2. İnflamasyonu azaltmak, patoloji odaklarını azaltmak ve patojenik floranın aktivitesini baskılamak için antibakteriyel ilaç kursundan geçmek gereksiz değildir.
 3. Pürülan inflamasyon ile komplikasyonlarda, acil cerrahi müdahale gerekli olabilir, bu nedenle bu tür kritik bir durumu alevlendirmemek önemlidir.

tıp

Semptomları hızlıca gidermek için, karmaşık tedavinin içine ve dışına ilaç almanız gerekir. Bu durumda, bu farmakolojik gruplar ve onların temsilcileri hakkında konuşuyoruz:

 • sistemik etkinin antibiyotikler: Augmentin, Flemoxin Solutab, Bioparox;
 • yerel antiseptikler: Miramistin, Chlorophylitis;
 • antihistaminikler: Fenistil, Tavegil;
 • oral uygulama için antiseptikler: Lizobakt, Sepptelet;
 • bakterisidal preparatlar: Yoks, Lugol sprey;
 • immünostimulantlar: Cycloferon, Polyoxidonium, Anaferon.

Oral uygulama için larinks enflamasyonu ile antibakteriyel veya antiseptik özelliklere sahip tabletlere ihtiyacınız vardır. Yüzey işleminin amacı için, spreyler, merhemler ve terapötik solüsyonların lokal etki ve minimal kontrendikasyon listesi kullanılması daha iyidir. İşte verilen yönde etkili ilaçlar:

 1. Lizobakt. Resorpsiyon için tabletler, antibakteriyel, immünostimülasyon, antifungal ve antiviral etkiye sahiptir; 3 yıl hastalara tavsiye edilir. 7-10 gün boyunca günde üç kez içeriye 1 tablet almanız tavsiye edilir.
 2. Tantum Verde. Sprey antimikrobiyal, analjezik ve antiinflamatuar etkiye sahiptir, istisnasız her yaştan hastaya izin verilir. 7-14 gün boyunca günde birkaç kez iltihaplı boğaz tedavisi gereklidir.

antibiyotikler

Ek olarak, antibiyotik ajanların uygulanması olmaksızın, boğaz ağrısının ve katarr ve foliküler formların vazgeçilmezidir. Şiddetli inflamasyona karşı özellikle etkili olan, patolojinin odak noktasında lokal olarak etki gösteren sprey formunda bulunan antibiyotiklerdir. İşte her gün için güvenilir ilaçlar:

 1. Bioparoks. Hamilelik sırasında kullanılması yasaktır iken, 3 yaşından itibaren hastalara reçete orta derecede analjezik, anti-inflamatuar özellikleri ile yerel bir antibiyotik. Günde 2-3 kez boğazın günde 2-3 kez sulanması önerilir.
 2. Geksoral. Tüm anjina türlerinde etkili antibakteriyel ve antifungal etki ile püskürtün. İlacın inflamasyonu ile boğazda 2-3 emisyon yaparken, dışarı atılır, daha sonra yemek ya da içmek için hiçbir şey yapılmaz. Tedavinin seyri 10-14 gündür.

Iltihap ile gargara yapmaktan

Antiseptik çözüm için, yerel ve alerjik reaksiyonların yokluğu gibi belirli gereksinimler vardır. Enflamasyonu rahatlatmak için, aşağıdaki tıbbi kompozisyonlar ile bakterisit, anti-inflamatuar ve rejenerasyon özellikleri ile gargara yapılması önerilir:

 1. Geksoral. Bir cam şişede nane aromasının pembe çözeltisi, ağrının iltihapla düzenli olarak durulanması için tasarlanmıştır. Prosedürün 7-10 gün boyunca günde üç kez yapılması önerilir.
 2. Furatsilin. 1 litre ılık suda çözünmesi için 2 sarı tablet gereklidir ve tam çözünene kadar karıştırılır. Daha sonra, gün içerisinde sınırsız zaman ayırmak için hazır bir formülasyon kullanın. Tedavinin seyri 7 güne kadardır.

Halk ilaçları ile tedavi

Her gün, bitkisel bileşenlerin dekompresyonları ile gargaralar, ağrının akut atağını ve görünür kızarıklığı, şişmeyi etkili bir şekilde yok eder. Özellikle verilen yönde etkili olan, papatya, calendula, kekik su infüzyonudur. Antiseptik ve bakterisit özellikleri olan tuz çözeltilerinin kullanılması yasaktır. Masa tuzu ya da deniz tuzu ile su ile birlikte kullanıldığında, hoş olmayan bir zulüm hissi ile uzun süre hoşça kal diyebilirsiniz.

Angina için halk ilaçları

Larinksin akut inflamasyonunda, alternatif tıp yöntemleri oldukça etkilidir. Alerjilerin yokluğunda, kanıtlanmış halk tariflerini, patolojinin odak noktasında hızlı bir etki ile kullanabilirsiniz:

 1. Limon suyu 1 tatlı kaşığı. 1 çorba kaşığı sulandırmak için gereklidir. ılık su. Stir, iltihap için hazır bir durulama yardımcısı kullanın.
 2. Ballı zencefil kökü kaynatılarak, klasik reçeteye göre şifalı çay hazırlayabilirsiniz. 1 çorba kaşığı. l. Hammadde 2 yemek kaşığı kullanın. su.

önleme

Akut inflamasyonu önlemek ve boğaz ağrısını önlemek için, vücudunuzu korumak için zamanında önleme bakımını yapmak önemlidir. Her gün için uzmanların değerli önerileri şunlardır:

 • vücudun uzun süreli hipotermi önlemek;
 • soğuk algınlığı için zamanla, SARS;
 • vitamin eksikliği döneminde bağışıklığı güçlendirmek için;
 • Salgın mevsiminde artan tıkanıklıklardan kaçının;
 • doğru yer;
 • temiz havada daha fazla olma ihtimali daha yüksektir;
 • Vitamin terapisi kursuna girer.

video

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Bir anjinada boğaz atmak daha mı iyidir?

Anjin tedavisi, antibiyotik kullanımını gerektirir, ancak yerel eylem ilaçları da içermez. Ciddi ağrıdan kurtulmaya, plağın elimine edilmesine, normal gıda alımına izin vermelerine yardımcı olurlar. Bir anjinada boğaz atmaktan daha hoş olmayan, istenmeyen işaretleri unutmak mümkün olan en kısa sürede? Reklam veren fonlar ne kadar iyi, hepsi bir çocuk veya emziren anne için uygun mu? Etkinliklerinin temeli nedir?

Spreylerin ve aerosollerin amacı mukoza zarını nemlendirmek, patojenlerin büyümesini yavaşlatmaktır. Bazı formülasyonlarda az miktarda analjezik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ek olarak, yara iyileştirici, mukolitik bir etkiye sahip olabilirler. Her seferinde ilacın seçimi, durumun ciddiyetine, farklı semptomların varlığına, organizmanın özelliklerine, hastanın yaşına bağlıdır. Bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Spreyler ve aerosoller nasıl çalışır?

Uygun büyüklükte, ağız boşluğunun muntazam sulanması, yüksek verimli spreyler ve aerosoller boğaz için popüler bir ilaçtır. Çoğu zaman, insanlar yanlışlıkla spreyler gibi bazı müstahzarlara ve diğerleri de aerosol olarak söz ederler. Ne farklılar?

Ana fark, sıvının akmasına neden olan basınçtır. Spreylerde, bir mini pompa ile oluşturulur, bu yüzden şişenin içindeki basınç, onun dışındaki ile aynı kalır. Aerosollerin kaldırma kuvveti, ilacın sıvı veya katı parçacıklarının dağıldığı sıkıştırılmış bir gazdır. Ek olarak, bu iki form arasındaki fark, dağıtıcının çıkışındaki partikül büyüklüğüdür. Spreylerde, aerosollerde 2-5 mikrona kadar 5 mikrona ulaşırlar.

Boğazını soğutarak tedavi etmek çok fazla çaba gerektirecektir. Bazıları ilaç seçimi için harcamak zorunda kalacaklar. Eczanelerin rafları, hızlı bir iyileşme vaat eden çeşitli ilaçlarla dolu. Hangisini seçmek, boğazını 2-3 kez sıçramak ve acıyı unutmak mı? Her şey hastalığın tipine ve şiddetine bağlıdır. Akut hastalık biçimlerine, bir gün kurtulamayacağı belirgin semptomlar eşlik eder. Tehlikeli antibiyotiklerle uzun süredir mücadele eden bakteriyel enfeksiyonlar olarak kabul edilir.

Bağımsız bir araç olarak, örneğin, pürülan anjina ile, hiçbir sprey bakterilerle baş edemez. Bununla birlikte, kullanımları haklıdır, çünkü devleti büyük ölçüde kolaylaştırır. Bitki bileşenleri sayesinde, aerosoller bir anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir. Zayıf bademcik iltihabı veya bademcik iltihabında akut ağrı rahatlaması TeraFlu, Stopangin'e yardımcı olur. Çoğu zaman doktorlar, mükemmel bir antimikrobiyal etkiye sahip olan Tantum Verde'nin boğazını sıkışmalarını tavsiye eder. Hastalığın fungal bir formu oluşturulduysa, mantarlara karşı aktiviteye sahip preparatların kullanılması gerekir. Bu özellikler farklı ilaçlara sahiptir, Miramistin, Geksoral'ı boğaza atmanız önerilir.

Soğuk algınlığıyla boğaz ağrısı olan kişiler, hangi ilaçların en iyi şekilde yardımcı olduklarını iyi bilirler. Bununla birlikte, bu bir doktora danışmanız gerekmediği anlamına gelmez. İlk olarak, benzer belirtiler farklı hastalıklarla olabilir. İkincisi, eczacılar sürekli olarak uzman olmadan anlaşılması imkansız olan yenilikler sunmaktadır. Boğazın lokal tedavisi için genellikle farklı formlarda 1-2 tip fon kullanılır. Örneğin, emilim, aerosol ve antiseptik ile durulama için sprey ve tabletler.

Uyuşturucu seçimi, resepsiyon

Herhangi bir ilaç, özellikle, çocuğunuzun boğazını püskürtmeden önce, küçük bir dozla başlayarak, önce denemelisiniz. İlaçlamadan önce, hasta ağzını açmalı, dili indirmelidir. Püskürtme ucu, mümkün olduğu kadar bademciklere yakın ağız boşluğu içine sokulur. Kişi nefesini tutar, püskürtücünün valfine bastırır. İşlemden sonra, tercihen 1-2 dakika tükürük yutmamak, 1-1,5 saat yememelidir.

Birçok ilaca kontrendikasyonlar bireysel bir hoşgörüsüzlüktür. Vücudun böyle bir maddeyle karşılaşıncaya kadar, bir kişi böyle bir özelliği bilmeyebilir. Mukus yanaklarını ilk kez bir spreyle püskürtmek tavsiye edilir. Şişlik, kızarıklık, döküntü yoksa, uygulama devam edebilir.

Ciddi yanma, kuruluk ve hiperemi, herhangi bir çözümün kullanılmasını durdurmak için bir işarettir. Annenin olumsuz tepkilere tepki vermek için zamanında bebeğin şikayetlerini dinlemesi gerekir. Bir çare seçerken, talimatları dikkatlice incelemelisiniz. Aşağıdaki pozisyonlara dikkat edilmelidir:

 • yaş kısıtlamaları varlığı;
 • dayanılmaz bileşenlerin veya alerjenlerin bulunmamasını sağlamak için preparatın bileşimi;
 • farklı yaşlardaki insanlar tarafından alınan doz ve sıklık;
 • kullanım özellikleri.

Bu maddelerden herhangi biriyle ilgili sorularınız varsa, doktora danışmaktan çekinmeyin. Ilaç kullanımı belirtiler, döküntü, mide bulantısı, bir artış eşlik ediyorsa, bir doktor görmek, ilacı almayı durdurmak için gereklidir. Hasta, alerjilerin, kronik hastalıkların varlığı konusunda önceden doktoru bilgilendirmelidir. Çocuk hakkında bu bilgiler ebeveynleri tarafından verilmelidir.

Her sprey ve aerosol, kompozisyon tarafından koşullandırılmış belirli özelliklere sahiptir. En karakteristik göstergeyi şartlı olarak tahsis eden bazılarını göz önünde bulunduralım.

Antimikrobiyal Spreyler

En ünlü ilaç yerel bir antibiyotik fusafungin içeren Bioparox'dur. Katarrinal anjinin tedavisinde bağımsız bir ajan olarak kullanılabilir. Tabii ki, karar doktor tarafından yapılmalıdır. Maksimum tedavi süresi 10 gündür. Bu sprey 2,5 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Enjeksiyonlar çok çeşitlilikte yapılır:

 • 4 inhalasyon için her 4 saatte bir yetişkin;
 • çocuklar - 4 inhalasyon için 6 saatte bir.

Kuru ağız, hapşırma olabilir. Böyle bir reaksiyon, Bioporox kullanımının kesilmesini gerektirmez. Kullanılacak kontrendikasyon sadece bebeğin yaşı ve bileşen bileşenlerine karşı alerjik reaksiyonun varlığıdır.

Belirgin antiseptik etkisi ile anlamına gelir

Etkilerinde eşsiz olan Miramistin spreyi. Virüsler, bakteriler, mantarlar üzerinde antiseptik bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, yara iyileştirici bir etkiye sahiptir, yaraların yeniden enfeksiyonu önlemek için bir önleyici araç olarak kullanılır. Uygun nozul, küçük çocuklarda bile ağız boşluğunu niteliksel olarak sulamaya izin verir. İlaç nadiren bir alerjiye sahiptir, tahrişe neden olmaz.

Günde 3-4 kez miramistin ile boğaz sulayın. 3 yaşından küçük bir çocuk bir enjeksiyona, 6-14 yıl - 2 tıklamaya ve yetişkinlere - 4 enjeksiyona kadar yeterli olacaktır. Tedavi süresi 5-20 gündür. Miramistin hamilelikte, emzirmede kullanılabilir.

Farklı bir köken ya da mantar enfeksiyonundan kaynaklanan hastalıklarda, doktorlar genellikle Stopangin'i belirler. Bu, geniş eylem yelpazesi ile haklıdır. Ayrıca, amigdalayı sararak, ağrıyı azaltır. Ana bileşenleri, karanfil, mentol, okaliptüs esansiyel yağlarıdır. Heksetidin sayesinde, sprey küçük damarların kanamasını ortadan kaldırır. Metil salisilat mevcudiyeti mukoza üzerinde tahriş edici etki yapar, kan akışına neden olur, dokuların yenilenmesini arttırır.

Stopangin'e bağımlılık yoktur, uzun süreli etkisi ilacın bademciklerin yüzeyinde kalma yeteneğine dayanır. Bu durumda, kan içine emilmez. Ürün yemekten 2-3 saat önce badem püskürtüldü. 6 yaşın altındaki çocuklar atanmamaktadır. Hamilelik sırasında boğazlarını püskürtmek tavsiye edilmez, doktorun görüşüne göre, ilacın yararı fetusun olası riskinden daha büyük değildir.

Boğaz ağrısı için etkili bir ilaç Ingalipt'dir. Streptocid, okaliptüs yağı varlığı nedeniyle antiseptik, antienflamatuar, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Ek olarak, içsel soğutma etkisiyle mentolün varlığı, mukozanın ağrısını yumuşatır. Yetişkinlerde günde irrigasyon sayısı - çocuklarda 4'e kadar - en fazla 2 kez. Sprey bebeklere 2 yıldan itibaren uygulanmasına izin verilir. Sulamadan önce, yemeklerin arta kalanını durulamak için ağzı ılık su ile durulayın. Tedavi süresi bir hafta olabilir.

Ingaliptom'u bir emziren anneye boğazla püskürtmek mümkün mü? Açıkça cevap vermek zor. Ingalipt'in bileşenlerinin anne ve çocuk üzerindeki etkileri üzerine hiçbir çalışma yapılmadığı yönündeki talimatı takip etmektedir. Bu nedenle, karar doktor ile kalır. Bir kadın, hislerini kontrol etmelidir, bir yanma hissi oluştuğunda, döküntü atılır.

Analjezik etkisi olan ilaçlar

Anti-Angin, içindeki tetrakain sayesinde, hızlı bir şekilde akut ağrıyı giderir. Bu durumda, bileşime dahil edilen klorheksidin, bir antimikrobiyal etkiye sahiptir. İlaç günde 5-6 kez mukozaya püskürtülür. 10 yaşından küçük çocuklar günde 3 defaya kadar enjekte edilebilir. Hamile kadınlar tarafından kullanılması sadece bir doktora danıştıktan sonra mümkündür. Çok sık pshikat yaparsanız, o zaman larinksin spazmı gelişebilir. İlacın avantajları uygun bir fiyata yüksek verim içerir.

Tantoum Verde, mükemmel bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Ağrıyı ortadan kaldırarak dokulara derinlemesine nüfuz eder. İlaç 3 yaşından küçük çocuklar için kullanılmasına izin verilir, ancak sadece yetişkinlerin gözetimi altında. Dozaj ve uygulama sıklığı:

 • 3-12 yaş arası çocuklar - günde en fazla 6 kez, bir seferde maksimum enjeksiyon sayısı - 4;
 • yetişkinler, 12 yaşından büyük çocuklar - 4-8 enjeksiyon için günde 6 defa.

Genç yaştaki çocuklara (6 yıl öncesine kadar), vücut ağırlığından ilerleyen enjeksiyon miktarı önemlidir: 1 kg - 1 enjeksiyon. Üretici, ilacın aşırı dozunun neredeyse imkansız olduğunu, yan etkilerin nadir olduğunu vurguluyor.

İyot içeren ilaçlar

Tanıdık Lugol çözeltisi bir sprey şeklinde sunulmaktadır. Ana bileşeni, belirgin bir antiseptik etkiye sahip olan iyottur. Mukoza zarında günde 6 defaya kadar tek bir tıklamayla püskürtülmelidir. Patojenik mikroorganizmaların büyümesini aktif olarak baskıladığı için pürülan anjina ile etkilidir. Soru üzerinde: hamile kadınlara kullanmanın mümkün olup olmadığı, cevabın kesin olduğu - hayır. Talimatlar, ilacın fetus için potansiyel olarak tehlikeli olduğunu, annenin sütünün içine nüfuz ettiğini, dolayısıyla bebeğin üzerinde olumsuz bir etki yaratma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor.

Çoğu hasta Lugol'ün etkinliğine olumlu yanıt verir, ancak kullanımı hekime danışılmalıdır. İlaç kontrendikasyonlar, olası yan reaksiyonlar bir sürü var.

Oral mukozayı dezenfekte etmek için Yoks genellikle reçete edilir. Kullanırken belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Diğer antiseptik ajanlarla, özellikle hidrojen peroksitle birleşmeyin;
 • Eş zamanlı olarak klorheksidin ile ilaç almayın;
 • larenjit ile kullanım için önerilmez.

Bir kişi takma dişler giyerse, Joks kullanmadan önce çıkarılmalıdır.

Spreylerin ve aerosollerin kullanılabilirliğine ve çeşitliliğine rağmen, bunların ilaç olduğunu unutmamak gerekir. Kontrolsüz alımı ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, bir boğazın ne ve nasıl püskürtüleceği sorusu, doktorunuza sormanız gerekir. Tanıdıkların tavsiyelerini dinlemek gerekir, ancak son söz uzman ile kalmalıdır.

Akut tonsillit tedavisinde spreylerin kullanımı

Bademcik akut iltihabı - bademcik iltihabı, boğazda şiddetli ağrı eşlik etti. Hasta bir kişinin yutması ve konuşması bazen zordur. Bununla bağlantılı olarak, anjinin karmaşık tedavisinin önemli bir bileşeni, boğaz için çeşitli spreylerin kullanımı ile semptomatik tedavidir.

Şırınga spreyi kendisi doğrudan enfeksiyonla mücadele etmek için uygun değildir. Ana amacı - temizlik bağlı ağrıların azaltılması, bazı ilaçlar, terapötik diğerleri, örneğin, mentol bitki Maddelerin etkileri, aynı zamanda, üçüncü küçük dozlarda analjezikleri mevcudiyeti nemlendirici bademcik iltihaplı mukoza.

Spreyler, ek olarak, bileşimlerinde antiseptik maddelerin varlığından dolayı ek olarak bakteriyostatik etkiye sahiptir. Yani, bu ilaçlar onları yok etmeden patojenik bakterilerin büyümesini yavaşlatır. Bazı spreylerin mantarlarda ve bazı virüslerde ölümcül etkileri olabilir.

Birçok sprey ek olarak yara iyileşmesini, mukozayı, zarfı veya mukolitik etkisini geri kazanabilir. Bu etki özellikle hastanın kuruluk hissi, yanma hissi, boğazda keskin ağrı ve diğer semptomlar varsa yararlıdır.

Bakteriyel anjina ile, ana tedavi yöntemi antibiyotik kullanımı ve mantar-antifungal ilaçlar için kalır. Bu durumda sprey sadece tedaviyi tamamlar. Ancak, viral etyolojinin bademcik iltihabı ile, semptomatik rahatlama, hastalığın terapisinde ana yön olduğu zaman, sprey, tedavinin temelini oluşturabilir.

Spreylere alternatifler, kompozisyona ve hareket tarzına en yakın olan aerosollerdir, her türlü solüsyon ve infüzyonla durulanır, ayrıca ağız boşluğunda rezorpsiyon hazırlıkları da vardır. Hastalık durumunda, bir yardım yolunu veya en fazla iki tane seçmek yeterlidir, ancak bir tür serbest bırakma şekli değildir. Örneğin, bir spreyi kullanarak, gargara antiseptik çözeltilerin herhangi biriyle iyice durulanır.

Ilaç örnekleri

Anjina ile, en sık olarak bir sprey şeklinde kullanılır:

 • Stopangin.
 • Ingalipt.
 • Thysse adaçayı.
 • Teraflu lar.
 • Strepsils Plus.
 • Tantum Verde.
 • Joks.
 • Lugol.

Liste tam olmaktan uzaktır ve doktor boğaz ağrısını tedavi etmek için başka bir sprey de verebilir.

Önemli olan doğru ilacı seçmek, kullanım talimatlarına uymak, yukarıda belirtilen dozunu arttırmamak ve bu ilaçların küçük çocuklarda, hamile kadınlarda ve emziren annelerde kullanımında sınırlamaların olduğunu hatırlatmaktır.

Hastada ilacın herhangi bir bileşenine bireysel bir reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için herhangi bir ilaç küçük bir doz ile alınmalıdır. Örneğin, ilk önce spreyi yanağın üzerine püskürtün. Alerji (şişlik, kızarıklık, döküntü veya kaşıntı) belirtilerinin yokluğunda, ilaç boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilir. Yoks ve Lugol iyot içeren bileşenlere sahiptir, bu nedenle bu maddelere aşırı duyarlılığı olan kişilerde kullanılmaya uygun değildir.

Bazı ilaçların özellikleri

Stopangin. Bu sprey, çok çeşitli mikroorganizmalara, bakterilere, mantarlara ve virüslere karşı karmaşık bir etkiye sahiptir. Ayrıca Stopangin yavaşça bademcikler mukoza saran ve bir maddenin heksetidin etkisine bağlı hafif anestezi etkisi ve aynı zamanda nane, karanfil, okaliptüs ve mentol esansiyel yağları vardır. Ayrıca, heksetidin hasarlı küçük damarlardan kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

İlacın bir başka maddesi - metil salisilat, aynı zamanda bir anti-enflamatuar, analjezik olarak görev yapar. Metilsalisilat lokal olarak mukozayı tahriş eder, bu da ilave bir kan akışına neden olur ve böylece hasarlı bademcik dokularının rejenerasyonunu hızlandırır.

İlaç bağımlılık yapmaz, toksik değildir. Stopangin, 3 güne kadar bademciklerin mukoza zarının yüzeyinde uzun süre devam eder. İlaç kana emilmez, bu yüzden sistemik bir etkisi yoktur. Stopangin öğün arasında günde 2-3 kez anjin ile boğaz tedavi etti. Aplikatöre basarken nefesini tutarak, doğrudan amigdala üzerine püskürtün. Inhale ilacı tavsiye edilmez, bu nedenle bu sprey 8 yaşın altındaki çocukların boğazını tedavi etmez.

Bir sprey şeklinde Ingalipt, boğazda antiseptik, anti-inflamatuar, antimikrobiyal, dikkat dağıtıcı ve serinletici bir etkiye sahiptir. İlacın aktivitesi, streptocid bileşiminin yanı sıra okaliptüs ve nane yağlarının varlığından kaynaklanmaktadır. Ingalipt, yetişkinlerde ve 3 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmıştır. Spreyi uygulamadan önce, bademciklerdeki yiyecek artıklarını, fazla plağı veya puyu çıkarmak için boğazı her zamanki ılık suyla yıkamanız önerilir. Sprey boğazdaki Ingalipt günde 3-4 kez, aynı zamanda 2 veya 3 sprey yapar. Tedavi süresi genellikle 7 veya daha fazla gündür.

Unutmayın, tedavi yanlıştır ve zamanında ciddi sonuçlara yol açmaz.

Tantum Verde. İlaç iltihaplı dokularda kullanıldığında ve ek bir analjezik etki sağlayarak lokal bir anti-enflamatuar ilaç, prinikaya gibi davranır. Küçük çocuklarda bile bademcik iltihabını bu çare ile tedavi edebilir, ancak sadece solunum fonksiyonunun kontrolü altında yapabilirsiniz. Tantum Verde, yetişkinlerde bir kerede nebülizatörde 4 ila 8 tıklamayla, her 1.5-3 saatte bir boğaz içine püskürtülmelidir. Çocuklar için dozaj ayrı ayrı hesaplanır, ancak her durumda bir seferde 4'ten fazla tıklama kullanmaz.

Lugol. Bu spreyin bir özelliği, terkibin aynı zamanda bakterisit, antiseptik ve lokal irritan etkisine sahip olması nedeniyle, bileşimindeki iyot içeriğidir. Boğazda fışkırtma Bu ilacın günde 4 ila 6 kez, prosedür başına sadece bir depresyon kullanılması önerilir.

Angina'dan en iyi spreyler

Herkes anjinanın antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerektiğini bilir ve çoğu durumda akışının şiddetine bağlı olarak sadece 5-10 gün içerisinde içilmesine yardımcı olan sistemik ilaçlar yardımcı olur. Fakat anjinin lokal tedavisine de acilen ihtiyaç duyulur, çünkü ağrı ve diğer hoş olmayan semptomların azaltılmasına yardımcı olur ve ilacın inflamasyonun odak noktasına tam olarak verilmesini kolaylaştıracaktır. Örneğin, boğaz ağrısından bir sprey, boğazda rahatsızlıkların tedavi edilmesi için en iyi araçlardan biridir;

Aerosoller nasıl çalışır?

Anjinli bir sprey aldıktan sonra, bunun şu anda hasta için gerekli olan tek çaresi olmadığını unutmayın. Gerçek şu ki, akut bademcik iltihabı farenjitden çok daha ağır ilerler ve bazen bakterilerden kaynaklanan bir enfeksiyondan dolayı daha tehlikelidir. Tamamen yerel araçların patojenleri ortadan kaldırmak mümkün değildir, ancak üreme yavaşlatmak ve semptomları kaldırmak - oldukça gerçektir. Bu nedenle, anjin gelişirken bu tür ilaçlar satın almak için haklı çıkarlar, ancak vücuda zarar vermemek için ılımlı bir şekilde kullanılmalıdırlar.

Bitki bazlı boğaz ağrılarından boğaz için tıbbi maddelerle vücuda fazla yüklenmeyecek birçok sprey vardır, buna rağmen anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir. Genellikle bu tür spreyler, kataral iltihaplanma için boğaza sıçramasını tavsiye eder, ancak bir yardımcı olarak pürülan boğaz ağrısı için de iyidirler.

Akut bademcik iltihabı daha şiddetli bir şekilde ilerlediğinde ve boğazda keskin ağrılar görüldüğünde, örneğin, Stopangin, Teraflu Lar gibi antiseptikler ve anesteziklerle birlikte bir anjina spreyi yardım eder. Tantum Verde aerosol güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, bu nedenle viral anjiyomlar için önerilir. Boğaz ağrısı sonrası boğaz ağrısı rahatlatmak hakkında daha fazla bilgi

Fungal bademcik iltihabı ile bu hastalıkların (Hexoral, Miramistin) etken maddelerine karşı aktiviteye sahip olan fonlar yazılır. Genellikle anjinin semptomlarından sık sık muzdarip olanlar, daha önce hangi spreyi daha iyi ve daha hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçirdiler ki, bu da bir uzmanın tavsiyesini dinlemeye gerek olmadığı anlamına gelmez. Boğazda başka hastalıklarla ne sıçraması gerektiği, burada düşünülür.

Olası kontrendikasyonlar

Enfeksiyöz hastalıkların boğazına püskürmek, özellikle de larinksin alerjik şişmesi eğilimi olan 2-3 yıla kadar olan çocuklar için mümkün değildir. Laringospazmaya veya solunum yollarının hızla şişmesine neden olabilirler, bu nedenle çocuk doktorları acil bir ihtiyaç varsa, kukla üzerine spreylemeyi veya yanaklara hafifçe vurmalarını tavsiye eder.

Ayrıca, aktif bileşenlere bağlı olarak, hamile, emziren, astımlı, obstrüktif bronşit, şiddetli böbrek hastalığı ve karaciğerden muzdarip kişilerde anjina vakalarında spreyler kontrendikedir. Bu ilaçları alerjiler, bileşenleri için hoşgörüsüzlük için kullanmak yasaktır.

Yetişkinler için spreyler

Aşağıda, aerosol formunda üretilen yetişkinler için en çok satın alınan ilaçlar bulunmaktadır. Ancak, sprey ve sistemik tedavinin dışında, diğer tedavileri de kullanmanız gerektiğini unutmayın - gargara, bademciklerinizi çalkalayın, daha fazla sıvı içmeyin, vb. Angina ile gargara yapmak için en iyi olanı öğrenin.

lugol

İlacın bileşimi - iyot, gliserol, potasyum iyodür. Topikal kullanım için sprey, belirgin bir antimikrobiyal etkiye sahiptir ve ayrıca koterize edici bir etkiye sahiptir. İlaç kısmen kan dolaşımına emilir ve tiroid bezi tarafından emilir, bu nedenle bu organın hiperfonksiyonu eşlik eden hastalıklarda kontrendikedir. Boğaz boğazından iyot eylemi hakkında daha fazla bilgi

yorumlar:

"Bir boğazda sık sık ıstırap çekerim, bu yüzden zaten bilinen tüm yöntemleri denedim. Daha önce, çocukluk döneminde, herkes Ligol'un boğazını bulaştı ve şimdi bir sprey şeklinde satıldı. Onu aldım ve denemeye karar verdim. Muck, bana göründüğü gibi, liginin “aroması” nı sevmeyenler için Lugol'den daha da kötü bir formdadır. Tadı boğazında korkutucu olmasının yanı sıra, tadı sadece korkunç. Yardımın ilk gününde hiç tecrübe etmedim, ama sabah uyandıktan sonra sonuçlar farkedildi. Acı çok daha kolaydı, tamir edildim. Başka bir 4 gün boyunca ilacı uyguladıktan sonra iyileşti (kronik bademcik iltihabı vardı).

"Bana göre, Lugol kullanmak işkenceye benziyor, ama bu araç gerçekten yardımcı oluyor. Başlangıçta hafta sonlarında hastalandı ve doktora gittiğinde kocasına taburcu edildi. Önce kendini kullandı, sonra sıçramak için çok elverişli olduğunu söyledi, ona yardım etmemi istedi. Sonra kocamdan sonra hastalandım, ayrıca sıçramalıydım. Prosedür sadece işkencedir, bebeği bu ilacı hiçbir şey için sulamamış olurdum! Gözyaşları, gözlerden ve boğazdan akacak gibi yanar. Ama tedavi edilmem gerekiyor, bu yüzden devam etmeliydim. Boğaz ikinci gün kırmızıydı, ama daha az acı verdi. Bir sonraki hafta sonu, ikimiz de iyileştik, ama tüm doktor reçetelerini tamamen takip ettik. "

"Zaten Lugol spreyini 2 kere kullandım, memnun oldum. Bu çok ucuz ve angina sprey olmadan çok daha hızlı geçer. Tabii ki, boğazı çok sert yakar ve inhalasyon ile değil, sulamak gerekir, ancak aynı zamanda solunum yoluna girecek ve orada her şeyi yakacaktır. Lugol'un boğazının yağlanmasına kıyasla sıçramasına - çocukların eğlencesine, daha yumuşak bir his var. Ama bence, bu şekilde tedavi edilmeli, her hastalıkta antibiyotikleri yutmaktan daha iyidir. Bu arada, arkadaşım Lugol'a karşı bir alerjisi vardı, vücudunun iyotu tolere etmediğini unuttu, bu yüzden sağlığınıza daha fazla dikkat etmelisin. "

Anti-Angın

İlaç belirgin bir lokal anestezik, antimikrobiyal etki verir, bu nedenle KBB pratiğinde ve diş hekimliğinde kullanım için endikedir. Bileşimde - klorheksidin biglukonat, tetrakain hidroklorür, gliserol. İlaç, boğazdaki tüm ağrı reseptörlerinin uyarılabilirliğini inhibe eder ve aynı zamanda en ünlü anjina patojenlerine karşı da aktiftir.

yorumlar:

"Genellikle, bu ilacı her zaman ciddi anjinaya sahip olduğum boğazda şiddetli ağrıyla alıyorum. Tetrakaine sahip olduğu için, sprey farenksini mükemmel bir şekilde uyuşturur, ancak etki çok uzun sürmez, 2-3 saat sürer. Bu yemek ya da uyku için zamana sahip olmak için yeterli, yanı sıra, neredeyse anında anestezi ile anestezi. Spreyin tadı çok hoş, nane, içinde şeker yok, ki bu bazı hastalar için önemli olabilir. Ayrıca çok uygun nebulizatör, kendisi ile almak mümkün, az yer kaplar. Genel olarak, ilacın kalitesi kanıtlanmıştır, ancak kesinlikle antibiyotiklerin yerini almayacaktır. "

"Anti-Angin, diğer maddeler gibi, tabletler, haplar ve sprey formunda salınır. En son formu almayı tercih ederim, bana göre daha verimli çalışıyor. Herhangi bir eksiklik görmedim, bir çocuk için başka bir ilaç almanın gerekli olduğu durumlar hariç, bu sadece ergenlerde kullanılabilir. Avantajları - çok kompakt bir balon, bir nebulizatör gibi kendini kese içinde basmaz, sert, dozlar zaten boşalır, fazlalık boğaza düşmez. Eh, sonuçlar iyi - ağrı hızla geçer, iltihap azalır, bu ilaç tavsiye ederim. "

"Benim için Anti-Angin'in boğazını kurutmaması önemlidir, çünkü kronik farenjitim var ve benim için bu ilaçların kalitesi pratik olarak belirleyicidir. Genellikle, angina farenjit alevlenmesi eşlik eder, bu yüzden korkunç acıya ek olarak, ayrıca boğazda terleme ve kaşıntı da vardır. Anti-Angin, antibiyotik alımını mükemmel bir şekilde tamamlar, gargara yapar, anestetik olarak çalışır, mikropları öldürür, vücuttan yayılmasını engeller. ”

NovoSept

Bileşimde - çinko sülfat monohidrat, tetrakain hidroklorür, setilpiridinyum klorür, okaliptüs yağı, gliserol. Novosept, antifungal, analjezik, bakterisidal özelliklere sahiptir. Boğazdaki ağrıyı hızlı bir şekilde azaltır ve ayrıca immünomodülatör bir etkiye sahiptir.

yorumlar:

"Bu benim için bir yeniliktir, daha önce hiç bir eczanede görmedim. Şimdi Novosept her zaman ecza dolabımdadır ve bunu sadece anginadan değil aynı zamanda stomatitden de ve diş etlerinin ağrısına da uygularım. Birkaç çeşninin varlığından dolayı tadın çok hoş olduğu ortaya çıktı, ama dil uzun bir süre için örtüldü. Anestezi verir, hemen daha iyi hissedebilirsiniz. Eksiklikler, ağız boşluğunun sulanması için daha uygun olan rahatsız edici bir dağıtıcıya işaret etti. Boğazını ve bademcikleri düzgün bir şekilde sulamak için ağzını çok geniş açmalısın, sonra çenelerin ağrıyor. "

"Novosept'in boğazında bir arkadaşım var, o ve kocası da onlara yardım ediyorlar, nasıl yardım ettikleri gibi. Ama kişisel olarak bu sprey bana uygun değildi. Sadece boğazda 2 kez, şiddetli bulantıda ve kusmada kusar. Nasıl denediğim önemli değil, hiçbir şey işe yaramadı, ancak diğer spreyler bana mükemmel uyuyordu. Ayrıca, boğazını biraz yaktığı noktaya kadar sarhoş oldu, böylece ikinci gün bademcikler çok kırmızı değildi, ama yumuşak gökyüzünde bir yanık vardı. "

“Novosept'in anjinli yetişkinler için iyi bir araç olduğunu düşünüyorum. Bu ucuzdur, ancak 2 gün kullanımdan sonra bademciklerin durumunu iyileştirdim, mukoza daha az kırmızı oldu. Tadı tolere edilebilir, doğru, çok nane veya bir şey, biraz yanar. Biraz rahatsız edici püskürtücü, daha uzun olması istenir. Bu ilacın şu anda tüm eczanelerde satıldığından ve aynı markanın tabletlerini üretmeye başlamasından memnunum. Bazen hap alırım ve işe almak için yanımda götürürüm. "

Çocuk Spreyleri

Çocukluk çağındaki anjina ile boğaz için spreyler, herhangi bir ilaç gibi, dikkatli uygulayın. Paralel olarak akut bademcik iltihabı sırasında, çocuğa ilaçlara karşı alerjiyi önlemek ve dokuların şişmesini azaltmak için antihistaminikler verilir. Çocuk boğazlarının spreyleri arasında, en yaygın olarak kullanılanlar aşağıda ele alınmıştır. Boğazın boğazından bir çocuğa sıçramaktan fazlasını oku

bioparoks

Aerosol Bioparox, lokal olarak etki eden ve ek olarak anti-enflamatuar özelliklere sahip olan bir antibiyotik fusafungini içerir. İlaç Candida mantarlara karşı, streptococci, pneumococci, staphylococcus, neisseria, bazı anaeroblar, mikoplazmalar, her türlü karşı etkindir.

yorumlar:

"Bioparox oğlu akut tonsillit nedeniyle taburcu edildi. Oldukça pahalıdır, uygun bir sprey formunda mevcuttur. Rinit, sinüzit (burun, boğaz için komple set nozulunda) dahil olmak üzere üst solunum yolu hastalıklarına karşı kullanılmasına izin verilir. Ne yazık ki, bu ilaç laringospazmı kışkırttı, acilen bir ambulans çağırmalı ve hastaneye gitmeliydik. Bioparoks'u 3 yıldan önce kullanmanın istenmeyen bir şey olduğu ortaya çıktı ve biz 1,5 yıldır ona atandık ve doktor böyle bir tehlike hakkında bir şey söylemedi. Oyundaki mumyalar neredeyse tüm bu ilacı övmüş, pek çok insanın bunu ayrım gözetmeksizin yazdığı ortaya çıktı, ama yardım ediyor gibi görünüyor. ”

"İğrenç kokusuna rağmen, Bioparox kokusu hala kendiniz ve bebeğiniz için test edilmiş anjina ve bakteriyel farenjit ile gerçekten yardımcı oluyor. Bütün aşıklar her fırsatta reklamı Bu spreyi kullanmak uyarmak istiyorum: SARS bir sezonda boğazının hemen hemen tüm hastalıkların virüslerinin neden olduğu, ve öyle - bir antibiyotik, bu yüzden o zaman yardımcı olmuyor öyle söyleme. Ayrıca, doktorun bana söylediği gibi, kendi bakterilerinin antibiyotiklere karşı daha dirençli hale gelmesi ve daha sonra sadece yerel yollarla alınamaması gibi acıyor. Ama bademcik iltihabı Bioparox ile - ideal bir araç, kullanımı, güvenilir, uygundur. "

"Ben kendim için keşfedilen avantajları ve dezavantajları Bioparox listelemek istediğiniz (biz bütün aile kullanmak, ilacı değerlendirmek zamanı gelmişti). Böylece, profesyoneller - hamile kadınları, çocukları, çok ince sprey damlalarını serpebilirsiniz, böylece larinkste bile iltihaplı bir sıcak yatağa girerler. Diğer bir avantaj - boğazın tüm bakteriyel hastalıkları ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur, "tüm durumlar için" ekleri vardır. eksileri - ağrı tedavisi bahsediyoruz (evet o zaman bile gerek yoktur), sen değil, (sistemik antibiyotikler içmek ve uzun) 5 gün daha erken sprey ek etkisi tedaviyi kesme olamaz penisilinler ile birlikte aracını uygulamak mümkün değildir Boğazın nemlendirilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi vb. "

Chlorophyllipt

Sprey Chlorophyllipt ana bileşenlerden oluşur: ısırgan ekstresi, okaliptüs, triklosan, gliserin. KBB hastalıkları ve ağız boşluğunun lezyonları için yardımcı antiseptik olarak kullanılır, 3 yıldan beri çocuklukta kullanıma izin verilir.

yorumlar:

"Sadece makul para için harika bir araç! Doğumdan sonra ilk 2 yıl, neredeyse hiç incitmedi, sonra her nasılsa biraz boğaz bela, anjina (ama irin olmadan şükür) o boğaz ağrısı haline geldi. İlk yardım çantası kademeli olarak çeşitli ilaçlar ile doldurulmaya başlandı, orada Chlorophyllipt satın alındı ​​ve kız kardeşinin tavsiyesi üzerine. Son kez, boğaz ağrısı hariç, sürgünler akmaya başladı, boğaz çok kırmızıydı, hepsi şişmişti. Doktor çağırdılar, ona spreyimizi gösterdiler, onay aldılar. Doktor zarar vermeyeceğini söyledi, günde 3 kez serpiştirmeniz gerekiyor. Bunu söyleyeceğim: kızarıklık hızla gitti, boğaz tam anlamıyla 4 günde iyileşti! Hoş tadıyla çok memnun olan çocuk su içmeye çalışmadı, kendi başına büyük bir artı olan kusmuk yapmadı. ”

"Mükemmel özellikleri hakkında Chlorophyllipt spreyini bilmeyen herkese söylemek istiyorum. Bu, 2 yıldan beri yılda en az bir kez göründüğü oğlu olduğu için, anjinadan kurtuluşumuzdur. Garanti, her türlü anjin spreyi ile size yardımcı olacak yüz yüzde! Kendime tekrar tekrar test oldum, koca, evlat. Bu arada, ekimden sonraki yeğen, bu spreyi boğaz için kullandı, ardından testler normaldi, bu da kesin olarak bakterisid bir ilaç olarak yardımcı olur. Tabii ki, lezzet özeldir, ancak çocuklar gözyaşları ve çığlıkları olmadan sakin bir şekilde tolere ederler. "

"Sprey Chlorophyllipt'in hiç bir eksiği yok, artı artılar - bir sürü demet. Bu boğazın tüm hastalıkları için kullanılabilir, şişenin büyüklüğü, uzun bir süre için yeterince büyük, fiyat sadece gülünç. Çocuğum, anjina ve stomatit ile çok etkili ve yan etkilere neden oldu. "

Miramistin

En ye karşı aktif olarak orofarenks ve burun herhangi Miramistin enfeksiyon hastalıklarında kullanılan aynı aktif maddenin bir sprey biçiminde topikal uygulama için bir çözelti, bu patolojilerin patojenleri. Bakterilerin dirençli hastane suşları ile başa çıkmaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere, bakterisidal bir etkiye sahiptir.

yorumlar:

"Yeni doktorun, Myramistin'in boğazından bir spreyi reçete ettiği gibi, bir çocuk doktoru tarafından değiştirildiğimiz iyi." Genel olarak, sadece boğazdan etkili olmakla kalmaz, dişi çıkardıktan sonra herhangi bir kesik, sürtünme ile başarılı bir şekilde başa çıkmak mümkündür, kocanın ağzını durulamak için atandı. Ailenin çocukları varsa ve anaokuluna giderlerse, o zaman mutlaka bir sürü enfeksiyon olacak ve düzenli olarak. Miramistin aslında sümüklü ve sümüklüdür ve anjin, farenjit ile burnunuza ve boğazınıza sıçrayabilirsiniz. Tabii ki ucuz değil, Chlorhexidine çok daha ucuz, ama her zaman Miramistin almayı tercih ederim. "

"Evrensel bir ilaç her zaman ilaç dolabındadır. Bir anaokulunda grup olarak bize hemen hemen tüm mumyalar - "fanatki" bu ilacı farklı durumlarda yardımcı olur. Boğaz ağrısı ile boğazlarını sulamak harikadır, ikinci günde iltihap belirgin şekilde giderilir, ağrı dindirir. Ağrıyı dondurmak ya da güçlü nane, bal, dut lezzet hissetmek istiyorsanız, o anestezi yapmadan ve farklı tatlar ve parfümler gerek yok, Miramistin hakkında kesinlikle değil. "

"Miramistin spreyinin tek dezavantajı fiyatıdır. Ve gerçekten, inanıyorum ki, 400 ruble için boğazda bir sprey almak, bu kadar etkili olsa da, biraz pahalı. Buna rağmen, reddetmeyeceğim, sık sık kızımın boğazını tedavi etmek için kullanırım. Ancak doktor, bu kadar etkili ve modern araçlar için bile, bakterilerin alışılagelmiş hale gelebileceğini, yani tepki vermeyi durduracağı konusunda uyardı. Bu nedenle, ben Miramistin kötüye tavsiye etmiyoruz: onlar 5-6 gün serpilir, sonra en az 3 ay bir mola ".

Spreyler ve inhalasyonlar boğazı tamamen iyileştiremez, ancak sadece ağrıyı hafifletir. Komarovsky, anjinada antibiyotik alıp almayacağını anlatıyor.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir.

Boğaz ağrısı sonrası ne yapmalı?

Angina sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu tehlikeli nedir? Hastalık sonrası komplikasyonlar oldukça ciddi olabilir. Hem hastalığın kendisi hem de komplikasyonları için özel bir risk grubu çocuklardır. 12-14 yaşlarında, büyüyen organizma son derece savunmasızdır.