Loading

Angina gargara

Angina gargara

 • Angina durumunda iyot ile gargara nasıl
 • Angina ile Lugol çözeltisi ile durulayın
 • Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler
 • Çocuklarda Angina
 • Semptomlar ve foliküler boğaz ağrısı tedavisi
 • Lacunar Angina
 • Boğaz için spreyler

Tıpta, angina bademcik iltihabı (faringeal, palatine, lingual, tubal) eşlik eden yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle, muayene sırasında, doktor, iltihabın şiddetini tespit eder ve antibiyotik reçete etmez, çünkü onlar olmadan anjinle gerekli değildir (Sumamed, Amoxiclav, vb.). Ancak komplikasyonları önlemek için ARVI ile bile, çeşitli antiseptik solüsyonlarla boğazın yıkanması gösterilmektedir.

Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı hastaya çok hoş olmayan duygular getirir:

 • boğaz ağrısı
 • yutma güçlüğü
 • süzülmüş solunum
 • sıcaklık
 • genel halsizlik
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları

Eğer boğaz ağrınız varsa, nazofarenks içinde bakterilerin var olduğunu gösterir, ki bu normal durulama ile kısmen ölür ve yavaş yavaş plakla durulanır. Bu nedenle iyileşme daha hızlı gerçekleşir ve tedavi daha etkili olur. Bu, en basit ve en güvenli tedavi yöntemidir, yine de güçlü bir boğaz ağrınız varsa gereklidir. Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan mı? Bilim adamları, eğer her gün basit suyla gargara yaparlarsa, vücudun solunum hastalıklarına karşı direncini arttırdığını kanıtladılar. Ve anjina ile, durulama çözeltileri, terapötik etkiyi arttıran otlar ve antiseptiklerin etkisi ile arttırılır.

Angina ile düzgün gargara nasıl

 • Durulama yaparken, baş, en fazla ileriye doğru iterken geriye doğru atılmalıdır, böylece solüsyon farenksin içine olabildiğince derin geçmelidir.
 • Durulama çözeltisi ılık olmalıdır, çünkü soğuk su durumu daha da kötüleştirecektir ve sıcak su yanıklara ve gereksiz ağrılara ve hasta için strese neden olabilir.
 • Bademciklerin sulanmasını iyileştirmek için, dilin kökünün çözümün geçişine müdahale etmemesi için sesin N'yi telaffuz edebilirsiniz.
 • Düzgün durulama için önemli bir koşul, işlemin süresidir, her durulama için en az 30 saniye gereklidir, böylece sıvı laryns'i iyice durulayabilir.
 • Çözümü yutmamak için, solunumun kontrol altına alınabilmesi önemlidir.
 • Anjina ile durulama tercihen günde 6-10 defadır.

Bir anjina ile gargara yapmaktan

1. En uygun, basit bir yöntem olan boğaz, anjin tuzu, iyot ve soda ile durulayın. Bir bardak kaynamış suda 5 damla iyot, 1 çay kaşığı tuz ve aynı miktarda soda çözün. Bu eski, kanıtlanmış, en popüler yoludur. İyotun alerjik reaksiyonu yoksa - bu hızlı iyileşme için en güvenilir ve etkili yoldur.

2. anjina güçlü çay ile durulayın. Bunu yapmak için, güçlü, ambalajsız, daha iyi yeşil çay demleyin, 1 çay kaşığı tuz ekleyin, soğutun ve boğazınızı bu solüsyonla yıkayın.

3. Potasyum permanganat çözeltisi ile durulayın. Uyarı - Bu yöntem, ağız boşluğuna ciddi yanıklardan kaçınmak için manganez peletlerinin dikkatli bir şekilde çözünmesini gerektirir. Bu çözelti mukozayı kurutur ve işlemden sonra 20 dakika sonra boğazın 1 çay kaşığı deniz topalak ya da diğer bitkisel yağlarla kayganlaştırılması gereklidir.

4. Boğaz ağrısı boğaz infüzyonu ile durulayın. Bir bardak kaynar su ile 2 diş sarımsak demleyin, çözeltiyi bir saatliğine demlendirin.

5. Boğazınızı elma sirkesi ile yıkayın. Çözeltiyi hazırlamak için, bir çay kaşığı doğal elma sirkesi ve bir bardak kaynamış suya ihtiyacınız vardır. (Evde elma sirkesi nasıl yapılır)

6. Angina pancar suyu ile boğazı çalkalayın. Pancar suyu, etkilenen boğazın şişmesi, iltihabı ve ağrısını hafifleten çok güçlü bir çare. Bu basit bir ev ilaçtır, pancar her zaman her ev sahibinin evinde. Çözeltiyi hazırlamak için 20 ml gereklidir. elma sirkesi ve bir bardak pancar suyu. Bu aşağıdaki gibi yapılabilir: 1 pancar, ince rende rendeleyin ve elma sirkesi ekleyin (1 bardak rendelenmiş kütle, 1 yemek kaşığı ev yapımı% 6 elma sirkesi). Daha sonra 4 saat bekleyin, suyu sıkın ve her 3 saatte bir bu solüsyon ile durulayın.

7. Yaban mersini bir kaynatma ile durulayın. Yarım bardak kuru yaban mersini lazım. Yarım bardak su içinde 2 bardak çilek kaynatın. Yaban mersini, enflamasyonu hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olan tanenler açısından zengindir.

8. Boğaz ağrısı limon suyu ile durulayın. Yutmayı ve ağrıyı hafifletmeyi kolaylaştırmak için, kaynamış suyla 2/3 oranında taze limon suyu kullanabilirsiniz.

9. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.

10. Hazır ilaçlarla veya spreylerle durulayın: Chlorophyllipt (100 ruble, 210 ruble), furatsilin (tabletler 30-40 ruble fiyatına), çözelti Lugol (10 ruble fiyat, 90 ruble bir sprey), iodinol (fiyat 15 ruble), Miramistin (fiyat 150-260 ruble). Durulama çözeltisi bir çözelti halindeyse, talimatlara göre, oranlarda kaynamış su ile seyreltilmelidir. Ayrıca Octenisept (230-370 ruble) kullanabilirsiniz, su 1/5, veya ampuller% 1 Dioksidin çözeltisi (200 ruble 10 ampul), 100 ml su ile seyreltilmiş bir ampul ile seyreltilmelidir. Boğaz basmalarının tam listesine bakın.

11. Boğazını probiyotiklerle durulayın. Son çalışmalar, bilim adamları iddia burun ve boğaz anti-enflamatuar hastalıklar - patojenik mikroorganizmaların büyümesini inhibe etmek için mümkün olan sinüzit, sinüzit, bademcik iltihabı, burun mukozasında bakteriler tarafından oynanan kronik bademcik önemli rolü. Bu nedenle tedavi, hem de Narine (fermente süt konsantresi 150 ruble) Normoflorin (sıvı 160-200) Trilakt (1000 ruble) ihtiva eden lactobacilli gibi araçlar gargara olabilir anjin ve bademcik iltihabı nüks önleme tamamlayıcı (bkz. Probiyotik ürünler listesi). ağız boşluğu mikroflora bu normal denge olarak, doğal patojenlerin gelişimini inhibe etmek için koşullar, iyileşme sürecini hızlandırır.

Angina veya akut tonsillit çeşitli mikroorganizmalardan kaynaklanır ve boğazda şiddetli ağrı ve genel zehirlenme fenomenleri ile karakterizedir. Çoğu zaman bu hastalık çocukları ve gençleri etkiler.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır. Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur. Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Burada ve spreylerin kullanımı ve ilaçların inhalasyon formları. Bununla birlikte, en basit yöntem boğazını durulamaktır.

Neden angina ile gargara

Angina bademciklerin mukoza zarını etkileyen lokal bir enfeksiyondur. Enflamatuar süreç üzerindeki lokalizasyonda hemen etkinin çok etkili olduğu mantıklıdır. Durulama sırasında, ilaç doğrudan mikroorganizmaları yok ettiği, iltihaplanma yoğunluğunu azalttığı ve mukoza zarının rejenerasyonunu harekete geçirdiği bulaşıcı odağa verilir. Buna ek olarak, bu yöntemle, vücudun savunma sistemlerinde yükte bir azalma anlamına gelen, pus, mikroplar ve hayati aktivitelerinin ürünleri mekanik olarak çıkarılır.

Akut tonsillit ile gargara nasıl

Durulama için kullanılan herhangi bir çözüm sıcak olmalıdır. Çok soğuk sıvı bademciklerdeki kan damarlarının daralmasına ve dolayısıyla koruyucu işlevlerinin bozulmasına neden olur. Çok sıcak sıvı bakteri üremesini artırmaya ve iltihaplanma yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur. En uygun sıcaklık 35-37 ° C'dir. İlaç müstahzarlarının uygulanması durumunda durulama sıklığı, kendilerine verilen talimatlarda belirtilmektedir ya da ilgili hekim tarafından kurulmaktadır. Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları kullanırsanız, günde 5-6 durulama sıklığı optimal kabul edilebilir. Kullanılan çözeltinin hacmi 100-150 ml'dir. Bazı durumlarda bu miktar artırılabilir. Daha küçük hacimlerin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü bademciklerin yeterince temizlenmemesi ve antimikrobiyal maddelerin dozu çok küçük olacaktır. Durulamadan maksimum etkiyi elde etmek için, ağzınıza bir çözüm aramalı, başınızı geriye atmalı, dilinizi çıkarmalısınız ve ciğerlerinizi havalandırın. Bu "gurgle" ve ses yapmak için tavsiye edilmez - bu solunum yollarına ve popperhivaniyu içine sıvıların girmesine yol açabilir. Son kullanma tarihinden sonra, çözelti tükenmeli ve yeni bir kısmı alınmalıdır. İşlemin sonunda, herhangi bir sıvı tüketmek, içmek, bir saat sigara içmek tavsiye edilmez. Farklı çözeltilerle durulama ihtiyacı varsa, prosedürler arasındaki aralık en az 30 dakika olmalıdır.

Bir anjina ile gargara yapmaktan

Geleneksel tıp antiseptik grubundan çok geniş bir ilaç deposuna sahiptir. Bazıları sentetiktir, diğerleri doğal bir kökene sahiptir.

İyot preparatları

İyot içeren ilaçlar güçlü antimikrobiyal, antiviral ve antifungal aktiviteye sahiptir. Deri veya mukoza ile temas halinde, polivinilpirrolidon-iyodin kompleksi, bakterilerin zarlarını yok eden atomik iyodür salgılar. Bu ilaç grubunun kullanımı, tiroid disfonksiyonları, Dühring'in herpetiform dermatiti, bozulmuş böbrek fonksiyonu, gebelik ve laktasyon gibi kontrendikasyonlarla sınırlıdır. Bu grubun temsilcileri betadin, iyodinol, rivanol, vokadin, povidon'dur. Bu grubun preparatlarının bir analogu, evde hazırlanan iyot-soda-tuz çözeltisidir, 1 çay kaşığı kabartma tozu, aynı miktarda sofra tuzu ve 2-3 damla alkollü iyot çözeltisi, su bardağı başına. Tuz, bademciklerin kıvrımlarından irin çekilmesine yardımcı olur, soda bunu daha da kırılgan hale getirir ve iyot, mikroorganizmaları yok eder.

Hidrojen Peroksit

Bu madde, hasarlı doku ve mikroplarla temas halinde, mikroorganizmaları yok eden en güçlü oksidan olan atomik oksijeni serbest bırakır. Antiseptik özelliklere sahip olan hidrojen peroksit, iltihap odağının yüzeyini etkili bir şekilde dezenfekte eder. Ortaya çıkan köpük, bademciklerin mukoza zarından kiri temizleyerek vücuttaki mikrobiyal yükü azaltmanızı sağlar. Durulama çözeltisi, 200 ml su başına 2 yemek kaşığı peroksit oranında hazırlanır.

Potasyum permanganat

Manganez olarak bilinen bu madde, peroksit ile aynı şekilde davranır. Buna ek olarak, potasyum permanganat bronzlaşma etkisine sahiptir, yani, mikropların dokulara derinlemesine nüfuz etmesine izin vermeyen bir tür "kabuk" oluşturan, enflamatuar odağı koterize eder. Durulama için durulama çözeltisi kullanılır. Çözeltinin normal konsantrasyonu, 2 litre su başına 1 g potasyum permanganat tozudur. Çocuklarda kullanmak yasaktır. Lütfen not: Modern ilaç bu ilacı kullanmayı reddetti, çünkü potasyum permanganat kristallerinin çözünmediği ve yanıklara neden olduğu bir durum söz konusu olabilir.

Stopangin

Bu ilacın antiseptik ve analjezik etkileri vardır. Durulama sırasında, mikropları yok etmenin yanı sıra, mikroorganizmaların istilasını önleyerek bademciklerin mukoza zarını sarabilir. Günde iki defa sulandırılmamış olarak kullanılır.

Tantum Verde

Bir çözüm şeklinde Tantum Verde, anti-inflamatuar ve analjezik etkileri olan benzidamin içerir. Kullanımı, enflamatuar reaksiyonun parlaklığını azaltır ve boğaz ağrısı ve genel zehirlenme şiddetini azaltarak hastanın durumunu iyileştirir. Her 1.5-3 saatte bir çorba kaşığı için seyreltilmemiş olarak uygulayın.

Eludril

Lokal antiseptik klorheksidin bazlı kompleks preparat. Antimikrobiyal, antifungal ve antiviral etkisi vardır, boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır, iltihabı bastırır. Çözelti, bir bardak su için 2-4 çay kaşığı oranında hazırlanır. Yutma riski nedeniyle çocuklarda kullanılması yasaktır (etil alkol içerir).

ethacridine

Çoğu anjin, bu ilacın özellikle etkili olduğu streptokoklardan kaynaklanır. Ağız ve boğazın yıkanması için% 0,1 alkol solüsyonu şeklinde kullanılır, alkol içeriği nedeniyle çocuklarda kontrendikedir.

furatsilin

Bu lokal antiseptik, streptokok enfeksiyonlarında da çok etkilidir. Bir çözelti hazırlamak için, bir furacilin tableti toz haline getirilir ve çok sıcak bir bardakta çözülür. Gerekli sıcaklığa soğutulduktan sonra, çözelti kullanıma hazırdır.

Elekasol

Kadife çiçeği, papatya, tel, adaçayı ve okaliptüs kısımlarını içeren bir bitki hasadıdır. Bitkileri oluşturan biyolojik olarak aktif maddelerin kompleksi belirgin bir antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir, boğazda ağrı şiddetini azaltır, dokuların yenilenmesini uyarır. İnfüzyon veya et suyu şeklinde kullanılır (etkinlik eşdeğerdir).

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

Pek çok hasta geleneksel ilaçları şüpheye düşürüyor ve onları “kimya” olarak görüyor. Geleneksel tıp yöntemleri, onlara daha etkili ve güvenli görünüyor. Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin etkinliğinin kanıtlanmadığı ve bu nedenle bunların "resmi" ilaçlarla kullanılması önerilmediğine dikkat edilmelidir. "Geleneksel olmayan" durulamaların listesi çok geniştir, bunların bir kısmı bile bilim tarafından ele alınmaktadır (örneğin elekasol). Aşağıdaki yöntemler en güvenlidir:

 • 1 çorba kaşığı ile karıştırılmış bir bardak rendelenmiş pancar suyu. l. sirke;
 • çay mantarının infüzyonu, günde 10 kez uygulanır;
 • Şarapla kaynatılmış tuz eklenmesiyle 20 yaprak sarma;
 • 1 çorba kaşığı. l. Papatya çiçekleri, kaynar su bir bardakta infüze edilir; hazırlanan infüzyonda, bir tatlı kaşığı bal ekleyin;
 • 1 çorba kaşığı. l. Söğüt kabuğu, bir bardak su içinde 30 dakika kaynatılır.

Boğazın anjina ile durulanması, antibiyotikleri yok etmeyen yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız. Hastaların% 20'sinde, anjina kronik bir forma geçer ve yanlış tedaviye bağlı olma olasılığı vardır. Tek bir durulama, tüm kurallara göre gerçekleştirilse bile, hastalığın etken maddesini tamamen yok etmek için yeterli değildir, bu nedenle bağımsız bir şekilde tedavi edilmesine ve bir ENT uzmanının gözetimi altında ele alınması gerekir. Bozbey Gennady, tıbbi inceleme, ambulans doktoru

8,561 görüntüleme, 1 görüntülenme bugün

Sağlık 27.11.2015 Irina27.11.2015Nasıl gargaralanır?

Sevgili okuyucular, maalesef, soğuk mevsimde çoğumuzla soğuk algınlığı yaşıyorlar. Hastalığın en rahatsız edici belirtilerinden biri, zamanla ciddi bir hastalık haline gelebilen boğazdaki iltihaplanma süreçleridir.

Boğazda ağrı belirtilerini ihmal etmeyin, bunun ciddi olmadığını düşünün ve kendi kendine geçecektir. Çoğu durumda, sorun sadece gitmez, aynı zamanda boğazda pürülan püskürmeler ile birlikte yüksek ateşe neden olur. Bu nedenle, hastalığın daha sonra ortaya çıkmasına ve tedavi edilmesine izin vermekten daha iyi ya da en azından ilk belirtilerle baş etmenize yardımcı olur. Bugün anjin ve boğaz ağrısıyla gargara yapabilecekleriniz hakkında konuşacağız.

Boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı nereden geliyor?

Bu hastalıkla sıklıkla karşılaşıyoruz. Toplu taşıma için bir yolculuktan sonra, boğazında nahoş kaşıntı hissediyorum, sen, okul veya anaokulunda kendinizi çocukları bulacaktır. bacaklar sadece çok sayıda nedeni vardır ıslatılır. Ve sabah, bazen, kalkabilir, bir cızırtılı, boğaz ağrısı olduğunu hissediyorum ve zor yutma ve zaman zaman, ve nefes al. Angina nedir?

Tıbbi açıdan bakıldığında, angina bezlerin iltihaplanması, diğer bir deyişle boğazda yer alan lenfatik sistemin iltihaplanmasıdır. Ve sıklıkla iltihaplanma bazen büyük apseler oluşmasıyla vücudun çevresindeki bölgelerini etkiler.

Ben tıp terimleri girmeyeceğim, ben sadece gerçekten bir boğaz ağrısı varsa, o acilen bir doktor değil, kendi kendine ilaç aramak için gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer, daha fazla duymak hepimiz için sadece ek yollar olacak İpuçları - tarifleri, nasıl boğazında ağrı ile başa çıkmak için, hem daha olarak durulayın.

Soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, evde boğaz ağrısı ile bademcik iltihabı ile gargara yapabilirsiniz?

Anjina ile savaşmanın etkili yollarından biri durulamadır. Enfeksiyonu ve iliği bezlerin yüzeyinden ve etrafındaki alanı temizler. Aşağıdaki tarifleri kullanın:

Iyot ile soda çözeltisi ile boğaz durulayın

1 kısım saat. Soda + 20 damla% 5 iyot çözeltisi bir bardak ılık su dökün. Plastik veya tahta kaşık yerleştirin. Hastalığın ilk aşamalarında Gargara 2 - günde 3 kez, her saat anjina gelişimi ile. İlaç irin çeker ve boğazı geçici olarak dezenfekte eder.

Boğaz, soda, tuz ve iyot çözeltisi ile durulayın.

1 çay kaşığı ekleyin. soda, 1 tatlı kaşığı Bir bardak sıcak suda tuz ve 15 damla iyot. Hepsi bir kaşıkla karıştırın. Kompozisyonun biraz soğumasına izin verin. Sıcak formda günde 5-6 kez gargara.

Boğaz ağrısı ile deniz tuzu

Çok basit ve uygun fiyatlı bir araç. Ilık su bardağı başına 1 çay kaşığı. Günde birkaç kez durulama.

Yabanmersini infüzyonu ile boğaz yıkayın

Kuru veya dondurulmuş meyveleri alabilirsiniz. 100 gram çilek ½ litre su dökün. Su 0, 3 litre olana kadar kaynatın. Sonra soğumaya bırakın, gazlı bezlerden süzün. Gargara günde 3-5 kez.

Papatya infüzyonu ile boğaz durulayın

Bir eczane 1 çorba kaşığı papatya çiçeği bir tüfeği kaynar su dökün, oda sıcaklığına serin, gazlı bez 2 katmanları süzün. Yukarıda yazılı olduğu gibi durulayın. Hazırlanan infüzyon antiseptiktir. Papatya officinalis makalesinde okuyabileceğiniz bir papatya uygulamasının diğer reçeteleri hakkında. Tıbbi özellikler, kullanım ve kontrendikasyonlar.

John's wort infüzyonu ile gargara

John's wort 1 çorba kaşığı kaynatılmış su bir bardak, oda sıcaklığına soğutulmuş. Yukarıda yazılı olduğu gibi durulayın. Hazırlanan infüzyon antiseptiktir.

İğne yapraklı infüzyon ile boğaz yıkayın

2 yemek kaşığı Bir cam tabak içine yerleştirilen kıyılmış çam iğneleri, kaynar su bir bardak dökün. Su banyosunda, 20 dakika boyunca, oda sıcaklığına kadar soğumadan, kaynatmadan kaynatın. Her 3 saatte bir gargara. Hazırlanan et suyu takviye maddesidir. Birkaç mikrop ve mantarlara karşı aktivite gösterir.

Sirke ile boğaz durulayın

1st.l. masa sirkesi + 1 çay kaşığı. Tuz oda sıcaklığında su dökün. Tuz tamamen eriyene kadar karıştırın. Gargara 2 - günde 3 kez. Karışım antimikrobiyal etki gösterir.

Siyah veya yeşil çay ile boğaz durulayın

1 çay kaşığı siyah veya yeşil çay (granüle edilebilir) bir bardak kaynar su dökün, bir kapakla kapatın. 2 saat boyunca infüze ederek, hastalığın başlangıcında günde 3 - 4 kez, her saatte anjinin ortasında ve sonunda gargara. İnfüzyon büzücü, antimikrobiyal ve antienflamatuar etkiye sahiptir.

Furacilin ile Boğaz Boğaz

1 çay kaşığı Tuz, 2 tablet furacilin, rahat bir sap ile bir cam veya porselen tabak içine konulmalıdır. Etken maddeyi aktif olarak karıştırarak, kaynama suyunu 50 - 70 ml'lik kısımlar halinde dökünüz. Furacilinin çözünmesini sağlamak. Dökün kaynar su hacmi 200 ml'ye eşit olmalıdır. Ortaya çıkan çözüm antiseptik özelliklere sahiptir, irin çeker. Bir furatsilinom kullanabilirsiniz. Çözüm tadı çok hoş değil, bana öyle geliyor ama çok etkili.

Pancar suyu ile boğaz durulayın

Taze formda iki orta pancar, meyve sıkacağı içinden geçecek; Elde edilen suyun camına 1 yemek kaşığı ekleyin. elma ya da şarap sirkesi. Gargara 3 - günde 4 kez. Karışım zayıf antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir.

Gül yaprakları infüzyon ile boğaz durulayın

Kurutulmuş gül yaprakları 1 çay kaşığı bir bardak süt veya su ile doldurulur. Karışım bir kaynama noktasına getirilir ve yaklaşık 10 dakika boyunca küçük bir ateşte kaynatılır. Filtrelenir. Bir infüzyon ile gargara, günde 5-6 kez gereklidir.

Klorofililpt çözeltisi ile boğaz yıkayın

1 çorba kaşığı. Klorofililtinin% 1 alkol çözeltisi ½ kaynatılmış su bardağını oda sıcaklığında dökün. Günde üç kez gargara.

Soda çözeltisi ile boğaz yıkayın

1 çorba kaşığı. soda, oda sıcaklığında 0.5 litre kaynamış su içinde çözülür. Boğazınızı her 30 dakikada bir yıkayın. Çözüm zayıf antiseptik etkiye sahiptir, bademcikleri temizler. Muhtemelen en basit durulama türüdür. Ve ayrıca çok etkili.

Bir hidroperitis çözeltisi ile gargara

Bir bardak su içinde çözülmüş 1 tablet hidroperit. Her saatte gargara. Çözelti antiseptik özelliklere sahiptir.
Makale, elbette, kullanılabilecek gargaraları listelemez. Temel tarifleri getirdim.

Bir çocuğu gargaralamaktan mı?

Makale birçok yemek tarifleri sunuyor. Çocuğun yapabileceğini düşündüğün şeyi seçin. Komarovsky, sıradan suyla gargara yapmanız gerektiğini söylüyor. Buna neyin eklendiği önemli değil. Bilmiyorum, bu doğru, bizim için sıradışı. Durulamak için bir şey eklemek istiyorum, değil mi? Görünüşe göre su sadece yardım etmeyecek gibi görünüyor.

Ben genellikle papatya, soda ile kızları durulama için sık sık kullandım, mümkün ve tuz ve iyot ile, furatsilin sevmedik, iyi onlar her zaman pancar suyu, lahana suyu ve yeşil çay ile durulama tolere. Ayrıca bir eczane hazır karışımı "Rotokan" - papatya, civanperçemi ve calendula karışımı kullanabilirsiniz. Çok uygun ve uygun fiyatlı. Bütün bu bitkiler ayrı ayrı basit bir şekilde demlenmiş olabilir ve ayrıca bebeğin boğazını durulamak için kullanılabilir.

Bebeği durulama konusunda Dr. Komarovsky'nin tavsiyelerini dinleyelim.

Gargara için genel ipuçları:

dozaj. Tüm dozajlar tek bir durulamada verilir. Çay hariç, o gün için sabah hazırlanır. Akşamları hazırlanabilir ve geceleri ısrar edilebilir, bu sadece daha kullanışlı özellikler kazanacak demektir.

depolama. Uyuşturucu ve durulama çözeltileri buzdolabında saklanır, kullanımdan hemen önce bir prosedür için doğru miktarda ısıtılır.

Gıda alımı. Anjinalı bir hasta yerse, her yemekten sonra gargara, yiyecek parçalarını çıkarmak için durulanır. Mikroplar için üreme alanı görevi görürler. Durulandıktan sonra hemen yemeyin. En az yarım saat sürmesine izin verin.

Pürülan veya foliküler anjina ile gargara nasıl?

Pürülan ve foliküler anjina ile sürekli olarak çeşitli çözümler kullanılır.

Örneğin: Soda veya soda ile iyot ve soda çözeltisi ile durulama boğazını temizler. Daha sonra hidroroperiton veya papatya çiçeği infüzyonu ile durulayın, hastalığa neden olan mikropları temizleyin. Sonunda, çay ile durulama ağrıyı hafifletir ve iltihaplı dokularda koruyucu bir film oluşturur.

Veya: furakilin ile durulama, mikroorganizmalarla birlikte püy atıyor ve pancar suyu acıyı dindiriyor. Antimikrobiyal ve yumuşatıcı ajanların kombinasyonları mümkündür: önce soda veya soda çözeltisi ile tuz ve iyot çözeltisi ile durulanır, daha sonra bir hidroperit solüsyonu ve ardından furacilin kullanılır. Sonunda, çay ile durulama iltihaplı dokular üzerinde koruyucu bir film bırakır.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

İlaç seçimine ek olarak, prosedürü kendisinin yürütmesi önemlidir. Nasıl yapılır?

Ağızdan almak için, iki yemek kaşığı, bitmiş ilacın miktarı, küçük, yaklaşık olarak almak için gereklidir. Akışkanın daha derine inmesine izin vermek için başınızı olabildiğince yükseğe yatırın. Ve eşit olarak nefes verirken, dilin en fazla uzatıldığı boğaz "p" ile "ry" yi çekin. Ekshalasyonda sıvı tükürülür. Bir yudum ile durulama yaklaşık 30 saniye sürmektedir. Toplamda, durulama için en az 5 yudum gereklidir.

Boğazın durulanması için bileşim, sıcak bir görünüme ısıtılır ve hemen kullanılır. Tüm bıraktığımız, saklamıyoruz. Ertesi gün yeni durulama yardımı yapıyoruz.

Bir kez daha gargara 3-4 saatte bir daha iyi olduğunu söylüyorum.

Durulamaya ek olarak, boğazı sadece ılık ancak sıcak çay ile ısıtmak çok iyidir. Hiç bağırmayın, bir ses dinlenmeye ihtiyacınız var, soğuk su içemezsiniz. Boğazınızı sarmak, ısınan bir kompres yapmak ya da boynunuzdaki sıcak, rahat bir atkıyı takmak iyidir.

Boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı için ipuçları

Boğazda şiddetli ağrı varsa, sıcaklık yükselir, acil olarak ilçe terapistini eve çağır. Hastaneye gitmek gerekli değildir: Birincisi, zayıflatılmış organizma bir sünger olarak koridorlardaki sıralarını bekleyen hastaların enfeksiyonunu emecektir. İkincisi, anjin, onun neden olduğu komplikasyonlar kadar korkunç değildir. Kalpteki anjina sonrası özellikle tehlikeli komplikasyonlar. Bilge olalım. Belkide anjina yok, ama soğuk algınlığının ilk belirtileri. Hastalığı erken bir aşamada önlemek için evde soğuk algınlığını hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi okuyun.

Eğer gerçekten anjinaya sahipseniz, o zaman doktor her zaman antibiyotikleri reçete eder. Acele etmeyin, biraz daha iyi olacağınız anda, işe git, mağazaya git. Daha da iyisi, "dayanacak" - tam iyileşene kadar evde kalmak. Ailenin, aile için gerekli ürünleri satın alma da dahil olmak üzere iş yapmasını isteyin.

Limonlu suyla, orta derecede tatlı ılık çayla mümkün olduğu kadar çok içilebilir. Çorbalar dahil olmak üzere, 85 kg ağırlığındaki bir yetişkin için ortalama sıvı alımı oranı yaklaşık iki litredir.

Anjina ile, genellikle böyle bir acı, yemek yemeye yetmez. Hastayı anjina ile beslemek gerekli değildir. Eğer yemek istiyorsanız, sıvı (ince zenginlik et suyu) veya kremsi formda (patates püresi, ekşi krema ile karıştırılmış süzme peynir) yemek daha iyidir.

Angina bulaşıcıdır. Bu nedenle, ailede, hastanın ayrı bir yemeğe ihtiyacı vardır; yıkamak ayrı bir sünger olmalıdır.

Ayrıca halk ilaçları ile quinsy tedavisi hakkında bir makale okumanızı tavsiye ederim. Makale çok yararlı ipuçları ve tarifler veriyor.

Ve ruh için bugün dinleyeceğiz Edgar Tuniyants. melodi.

Her gün sevin ve her zaman sağlıklı olun! Ailelerinizde ısı, uyum ve coziness.

 • Ivan çaydır. Faydalı özellikler. Kontrendikasyonlar
 • Söğüt nasıl yapılır - çay. Tıbbi özellikler. uygulama
 • papatya

Evde boğazdan boğaz ağrısıyla

 • Angina durumunda iyot ile gargara nasıl
 • Angina ile Lugol çözeltisi ile durulayın
 • Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler
 • Çocuklarda Angina
 • Semptomlar ve foliküler boğaz ağrısı tedavisi
 • Lacunar Angina
 • Boğaz için spreyler

Tıpta, angina bademcik iltihabı (faringeal, palatine, lingual, tubal) eşlik eden yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle, muayene sırasında, doktor, iltihabın şiddetini tespit eder ve antibiyotik reçete etmez, çünkü onlar olmadan anjinle gerekli değildir (Sumamed, Amoxiclav, vb.). Ancak komplikasyonları önlemek için ARVI ile bile, çeşitli antiseptik solüsyonlarla boğazın yıkanması gösterilmektedir.

Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı hastaya çok hoş olmayan duygular getirir:

Eğer boğaz ağrınız varsa, nazofarenks içinde bakterilerin var olduğunu gösterir, ki bu normal durulama ile kısmen ölür ve yavaş yavaş plakla durulanır. Bu nedenle iyileşme daha hızlı gerçekleşir ve tedavi daha etkili olur. Bu, en basit ve en güvenli tedavi yöntemidir, yine de güçlü bir boğaz ağrınız varsa gereklidir. Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan mı? Bilim adamları, eğer her gün basit suyla gargara yaparlarsa, vücudun solunum hastalıklarına karşı direncini arttırdığını kanıtladılar. Ve anjina ile, durulama çözeltileri, terapötik etkiyi arttıran otlar ve antiseptiklerin etkisi ile arttırılır.

Angina ile düzgün gargara nasıl

 • Durulama yaparken, baş, en fazla ileriye doğru iterken geriye doğru atılmalıdır, böylece solüsyon farenksin içine olabildiğince derin geçmelidir.
 • Durulama çözeltisi ılık olmalıdır, çünkü soğuk su durumu daha da kötüleştirecektir ve sıcak su yanıklara ve gereksiz ağrılara ve hasta için strese neden olabilir.
 • Bademciklerin sulanmasını iyileştirmek için, dilin kökünün çözümün geçişine müdahale etmemesi için sesin N'yi telaffuz edebilirsiniz.
 • Düzgün durulama için önemli bir koşul, işlemin süresidir, her durulama için en az 30 saniye gereklidir, böylece sıvı laryns'i iyice durulayabilir.
 • Çözümü yutmamak için, solunumun kontrol altına alınabilmesi önemlidir.
 • Anjina ile durulama tercihen günde 6-10 defadır.

Bir anjina ile gargara yapmaktan

1. En uygun, basit bir yöntem olan boğaz, anjin tuzu, iyot ve soda ile durulayın. Bir bardak kaynamış suda 5 damla iyot, 1 çay kaşığı tuz ve aynı miktarda soda çözün. Bu eski, kanıtlanmış, en popüler yoludur. İyotun alerjik reaksiyonu yoksa - bu hızlı iyileşme için en güvenilir ve etkili yoldur.

2. anjina güçlü çay ile durulayın. Bunu yapmak için, güçlü, ambalajsız, daha iyi yeşil çay demleyin, 1 çay kaşığı tuz ekleyin, soğutun ve boğazınızı bu solüsyonla yıkayın.

3. Potasyum permanganat çözeltisi ile durulayın. Uyarı - Bu yöntem, ağız boşluğuna ciddi yanıklardan kaçınmak için manganez peletlerinin dikkatli bir şekilde çözünmesini gerektirir. Bu çözelti mukozayı kurutur ve işlemden sonra 20 dakika sonra boğazın 1 çay kaşığı deniz topalak ya da diğer bitkisel yağlarla kayganlaştırılması gereklidir.

4. Boğaz ağrısı boğaz infüzyonu ile durulayın. Bir bardak kaynar su ile 2 diş sarımsak demleyin, çözeltiyi bir saatliğine demlendirin.

5. Boğazınızı elma sirkesi ile yıkayın. Çözeltiyi hazırlamak için, bir çay kaşığı doğal elma sirkesi ve bir bardak kaynamış suya ihtiyacınız vardır. (Evde elma sirkesi nasıl yapılır)

6. Angina pancar suyu ile boğazı çalkalayın. Pancar suyu, etkilenen boğazın şişmesi, iltihabı ve ağrısını hafifleten çok güçlü bir çare. Bu basit bir ev ilaçtır, pancar her zaman her ev sahibinin evinde. Çözeltiyi hazırlamak için 20 ml gereklidir. elma sirkesi ve bir bardak pancar suyu. Bu aşağıdaki gibi yapılabilir: 1 pancar, ince rende rendeleyin ve elma sirkesi ekleyin (1 bardak rendelenmiş kütle, 1 yemek kaşığı ev yapımı% 6 elma sirkesi). Daha sonra 4 saat bekleyin, suyu sıkın ve her 3 saatte bir bu solüsyon ile durulayın.

7. Yaban mersini bir kaynatma ile durulayın. Yarım bardak kuru yaban mersini lazım. Yarım bardak su içinde 2 bardak çilek kaynatın. Yaban mersini, enflamasyonu hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olan tanenler açısından zengindir.

8. Boğaz ağrısı limon suyu ile durulayın. Yutmayı ve ağrıyı hafifletmeyi kolaylaştırmak için, kaynamış suyla 2/3 oranında taze limon suyu kullanabilirsiniz.

9. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.

10. Hazır ilaçlarla veya spreylerle durulayın: Chlorophyllipt (100 ruble, 210 ruble), furatsilin (tabletler 30-40 ruble fiyatına), çözelti Lugol (10 ruble fiyat, 90 ruble bir sprey), iodinol (fiyat 15 ruble), Miramistin (fiyat 150-260 ruble). Durulama çözeltisi bir çözelti halindeyse, talimatlara göre, oranlarda kaynamış su ile seyreltilmelidir. Ayrıca Octenisept (230-370 ruble) kullanabilirsiniz, su 1/5, veya ampuller% 1 Dioksidin çözeltisi (200 ruble 10 ampul), 100 ml su ile seyreltilmiş bir ampul ile seyreltilmelidir. Boğaz basmalarının tam listesine bakın.

11. Boğazını probiyotiklerle durulayın. Son çalışmalar, bilim adamları iddia burun ve boğaz anti-enflamatuar hastalıklar - patojenik mikroorganizmaların büyümesini inhibe etmek için mümkün olan sinüzit, sinüzit, bademcik iltihabı, burun mukozasında bakteriler tarafından oynanan kronik bademcik önemli rolü. Bu nedenle tedavi, hem de Narine (fermente süt konsantresi 150 ruble) Normoflorin (sıvı 160-200) Trilakt (1000 ruble) ihtiva eden lactobacilli gibi araçlar gargara olabilir anjin ve bademcik iltihabı nüks önleme tamamlayıcı (bkz. Probiyotik ürünler listesi). ağız boşluğu mikroflora bu normal denge olarak, doğal patojenlerin gelişimini inhibe etmek için koşullar, iyileşme sürecini hızlandırır.

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur.

Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı türünden bağımsız olarak, anjina ile gargara yapmak, evde hastalıkla mücadele etmek için her zaman yararlı ve gerekli bir yol olacaktır.

Bununla birlikte, gargaraların boğaz ağrısını tamamen iyileştiremediğini unutmayın. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, antibiyotik reçete eden bir doktorun yardımı gereklidir. Evde, boğazın gargarası sadece ağrıyı azaltmaya ve bademcik iltihaplanmasını azaltmaya yöneliktir.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Prosedürün etkili olması için aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Sadece sıcak bir çözüm ile karıştırın.
 2. Bu prosedürü günde en az 2 kez uygulayın (her durulama prosedürü yaklaşık 3 - 5 dakika arasında yapılmalıdır).
 3. Durulama yaparken başını hafifçe geriye doğru eğmek en iyisidir, fakat solüsyon burun boşluğuna akmaz (oraya enfeksiyonu getirmek için henüz yeterli değildi). Durulama sırasında, dilin kökünü azaltmaya ve sorunlu alanların bir çözümü ile daha iyi yıkamasına yardımcı olduğu için, mektubun sürekli olarak telaffuz edilmesi gerekir.
 4. Durulama boğaz hastalığın seyri boyunca kullanılmalıdır.
 5. Durulama yutmayınız!
 6. Prosedürden sonra yarım saat kadar içmeyin ya da yemeyin, çünkü ilacın hareketi sadece durulama sırasında değil, aynı zamanda sonrasında da oluşur.

Bakterilerin çevredeki değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ve bu nedenle yok oldukları araçlara karşı dirençli olduklarını hatırlamak önemlidir. Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir. Bu sekans yararlıdır ve gereksiz ilaçlara gereksiz yere maruz kalmayacak olan boğazdır.

Daha çok angina ile gargara yapabilirsiniz: halk ilaçları

Evde, boğazınızı yıkamak için mevcut halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Popüler tarifleri düşünün, evde gargara yapmak daha iyi:

 1. Bir tuz, iyot ve soda çözeltisi. Bir bardak ılık kaynamış suya dökün, 5 damla iyot damlatın, bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyin. İyice karıştırın ve boğazı mümkün olduğunca sık su ile durulayın.
 2. Soda ve su. Bu durulama için geleneksel bir reçetedir. Bir bardak ılık sıvı içinde, bir çay kaşığı soda çözün. Daha fazla durulama yapılır, daha iyi.
 3. Pancar suyu Bu ürünün hazırlanması ve kullanılması kolaydır. Pancar suyunun ana etkisi anti-inflamatuardır. Boğazın durulanması sayesinde bu çözelti hızlı ve etkili bir şekilde ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilir. Taze pancar suyunun içinde, ayrıca sirke ekleyin: 200 ml meyve suyu için yaklaşık 20 ml sirke. Prosedür her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 4. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.
 5. Elma sirkesi. 1 çay kaşığı çözülür. bir bardak su içinde elma sirkesi. Her saatte gargara. Bir sirke çözeltisi yerine, bir çay mantarı infüzyonu alabilirsiniz.
 6. Propolis. Propolisin% 10'luk alkol çözeltisi - 2 çay kaşığı. 100 g sıcak su ekleyin. Günde 5 kez Gargara, çayın içine propolis (birkaç damla) bir çözüm ekleyin.
 7. Limon suyu Su ile karıştırılır. 2: 3 oranını gözlemlemek en iyisidir. Ağrıyı ortadan kaldırır ve iltihabı azaltır. Limon doğal bir antiseptiktir. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın.
 8. Ihlamur ağacı. Bitki anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Angina ile ıhlamur çiçekleri bir kaynatma yapmak. Kaynar su ile bir hammadde bir çorba kaşığı dökün. Sıcak et suyu ile, boğazınızı yıkayın.

Bu halk ilaçları, semptomları hafifletmek ve boğazda ağrıyı hafifletmek için pürülan anjinada olduğu gibi, ve hastalığın daha hafif biçimleri ile durulama için kullanılabilir.

Etkili ilaçlar ile boğaz yıkayın

İlaçların ve tentürlerin değiştirilmesi, sadece anjina sadece papatya veya peroksit ile gargara yapmaktan daha iyidir. En uygun ilaçlar şunlardır:

 1. Furatsilin. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 g furacilin ve 100 ml kaynatılmış sıcak su alın. Furatsilin daha iyi ezilme, böylece daha iyi çözülür. Bu paketin içinde yapılabilir, eğer ağır bir şeyle uğraşırsan. Daha sonra bir bardakta furacilini dökün, kaynar su ile dökün ve çözünene kadar karıştırın. Ortaya çıkan çözüm 20 ° C'ye kadar soğutulur ve gargaraya başlayabilirsiniz.
 2. Dioxidine. Gargara veya bitkisel infüzyonlar için bir soda solüsyonu yardımcı olmadığında en şiddetli enfeksiyon vakalarında kullanılır. Ampul (% 1) bir bardak su içinde çözülür, 5 güne kadar durulayın. Günde üç kez uygulanması tavsiye edilir.
 3. Chlorophyllipt. Hazır bir çözüm satın alabilir veya ilacı suda çözünebilir hale getirebilirsiniz. Bu madde, doğal bileşenler temelinde yapılan bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ilaç olarak etkilidir.
 4. Oka. İlaçla birlikte bir ölçü kabı satılır. Ilık su ile (sıcak ve soğuk kesinlikle yasaktır) yarısına kadar doldurun, bir solüsyon eklemek için şişenin üzerine bir sprey kullanın. Günde en az yarım dakika ila iki kez durulayın.
 5. Miramistin. Boğaz ağrısı üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlamak için oldukça etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir.

Unutmayın ki hiçbir zaman sistemik bir antibiyotik alımı yerine angina ile gargara yapamazsınız. Durulama sadece hastalığın temel tedavisine ek olarak kullanılabilir. Bu durumda, boğazın çeşitli yollarla durulanması, anjina ile farklı problemlerin çözülmesini sağlar.

Kontrendikasyonlar

Gargara kullanımının güvenliğine rağmen, bazı bileşenler sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki kontrendikasyonları gözlemlemeniz önerilir:

 • kurucu maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • durulama için tıbbi çözeltilere alerjik reaksiyon;
 • Bazı insanların doğru bir şekilde gargara yapamaması durumu sadece kötüleştirebilir.

Sağlık 27.11.2015 Irina27.11.2015Nasıl gargaralanır?

Sevgili okuyucular, maalesef, soğuk mevsimde çoğumuzla soğuk algınlığı yaşıyorlar. Hastalığın en rahatsız edici belirtilerinden biri, zamanla ciddi bir hastalık haline gelebilen boğazdaki iltihaplanma süreçleridir.

Boğazda ağrı belirtilerini ihmal etmeyin, bunun ciddi olmadığını düşünün ve kendi kendine geçecektir. Çoğu durumda, sorun sadece gitmez, aynı zamanda boğazda pürülan püskürmeler ile birlikte yüksek ateşe neden olur. Bu nedenle, hastalığın daha sonra ortaya çıkmasına ve tedavi edilmesine izin vermekten daha iyi ya da en azından ilk belirtilerle baş etmenize yardımcı olur. Bugün anjin ve boğaz ağrısıyla gargara yapabilecekleriniz hakkında konuşacağız.

Boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı nereden geliyor?

Bu hastalıkla sıklıkla karşılaşıyoruz. Toplu taşıma için bir yolculuktan sonra, boğazında nahoş kaşıntı hissediyorum, sen, okul veya anaokulunda kendinizi çocukları bulacaktır. bacaklar sadece çok sayıda nedeni vardır ıslatılır. Ve sabah, bazen, kalkabilir, bir cızırtılı, boğaz ağrısı olduğunu hissediyorum ve zor yutma ve zaman zaman, ve nefes al. Angina nedir?

Tıbbi açıdan bakıldığında, angina bezlerin iltihaplanması, diğer bir deyişle boğazda yer alan lenfatik sistemin iltihaplanmasıdır. Ve sıklıkla iltihaplanma bazen büyük apseler oluşmasıyla vücudun çevresindeki bölgelerini etkiler.

Ben tıp terimleri girmeyeceğim, ben sadece gerçekten bir boğaz ağrısı varsa, o acilen bir doktor değil, kendi kendine ilaç aramak için gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer, daha fazla duymak hepimiz için sadece ek yollar olacak İpuçları - tarifleri, nasıl boğazında ağrı ile başa çıkmak için, hem daha olarak durulayın.

Soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, evde boğaz ağrısı ile bademcik iltihabı ile gargara yapabilirsiniz?

Anjina ile savaşmanın etkili yollarından biri durulamadır. Enfeksiyonu ve iliği bezlerin yüzeyinden ve etrafındaki alanı temizler. Aşağıdaki tarifleri kullanın:

Iyot ile soda çözeltisi ile boğaz durulayın

1 kısım saat. Soda + 20 damla% 5 iyot çözeltisi bir bardak ılık su dökün. Plastik veya tahta kaşık yerleştirin. Hastalığın ilk aşamalarında Gargara 2 - günde 3 kez, her saat anjina gelişimi ile. İlaç irin çeker ve boğazı geçici olarak dezenfekte eder.

Boğaz, soda, tuz ve iyot çözeltisi ile durulayın.

1 çay kaşığı ekleyin. soda, 1 tatlı kaşığı Bir bardak sıcak suda tuz ve 15 damla iyot. Hepsi bir kaşıkla karıştırın. Kompozisyonun biraz soğumasına izin verin. Sıcak formda günde 5-6 kez gargara.

Boğaz ağrısı ile deniz tuzu

Çok basit ve uygun fiyatlı bir araç. Ilık su bardağı başına 1 çay kaşığı. Günde birkaç kez durulama.

Yabanmersini infüzyonu ile boğaz yıkayın

Kuru veya dondurulmuş meyveleri alabilirsiniz. 100 gram çilek ½ litre su dökün. Su 0, 3 litre olana kadar kaynatın. Sonra soğumaya bırakın, gazlı bezlerden süzün. Gargara günde 3-5 kez.

Papatya infüzyonu ile boğaz durulayın

Bir eczane 1 çorba kaşığı papatya çiçeği bir tüfeği kaynar su dökün, oda sıcaklığına serin, gazlı bez 2 katmanları süzün. Yukarıda yazılı olduğu gibi durulayın. Hazırlanan infüzyon antiseptiktir. Papatya officinalis makalesinde okuyabileceğiniz bir papatya uygulamasının diğer reçeteleri hakkında. Tıbbi özellikler, kullanım ve kontrendikasyonlar.

John's wort infüzyonu ile gargara

John's wort 1 çorba kaşığı kaynatılmış su bir bardak, oda sıcaklığına soğutulmuş. Yukarıda yazılı olduğu gibi durulayın. Hazırlanan infüzyon antiseptiktir.

İğne yapraklı infüzyon ile boğaz yıkayın

2 yemek kaşığı Bir cam tabak içine yerleştirilen kıyılmış çam iğneleri, kaynar su bir bardak dökün. Su banyosunda, 20 dakika boyunca, oda sıcaklığına kadar soğumadan, kaynatmadan kaynatın. Her 3 saatte bir gargara. Hazırlanan et suyu takviye maddesidir. Birkaç mikrop ve mantarlara karşı aktivite gösterir.

Sirke ile boğaz durulayın

1st.l. masa sirkesi + 1 çay kaşığı. Tuz oda sıcaklığında su dökün. Tuz tamamen eriyene kadar karıştırın. Gargara 2 - günde 3 kez. Karışım antimikrobiyal etki gösterir.

Siyah veya yeşil çay ile boğaz durulayın

1 çay kaşığı siyah veya yeşil çay (granüle edilebilir) bir bardak kaynar su dökün, bir kapakla kapatın. 2 saat boyunca infüze ederek, hastalığın başlangıcında günde 3 - 4 kez, her saatte anjinin ortasında ve sonunda gargara. İnfüzyon büzücü, antimikrobiyal ve antienflamatuar etkiye sahiptir.

Furacilin ile Boğaz Boğaz

1 çay kaşığı Tuz, 2 tablet furacilin, rahat bir sap ile bir cam veya porselen tabak içine konulmalıdır. Etken maddeyi aktif olarak karıştırarak, kaynama suyunu 50 - 70 ml'lik kısımlar halinde dökünüz. Furacilinin çözünmesini sağlamak. Dökün kaynar su hacmi 200 ml'ye eşit olmalıdır. Ortaya çıkan çözüm antiseptik özelliklere sahiptir, irin çeker. Bir furatsilinom kullanabilirsiniz. Çözüm tadı çok hoş değil, bana öyle geliyor ama çok etkili.

Pancar suyu ile boğaz durulayın

Taze formda iki orta pancar, meyve sıkacağı içinden geçecek; Elde edilen suyun camına 1 yemek kaşığı ekleyin. elma ya da şarap sirkesi. Gargara 3 - günde 4 kez. Karışım zayıf antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir.

Gül yaprakları infüzyon ile boğaz durulayın

Kurutulmuş gül yaprakları 1 çay kaşığı bir bardak süt veya su ile doldurulur. Karışım bir kaynama noktasına getirilir ve yaklaşık 10 dakika boyunca küçük bir ateşte kaynatılır. Filtrelenir. Bir infüzyon ile gargara, günde 5-6 kez gereklidir.

Klorofililpt çözeltisi ile boğaz yıkayın

1 çorba kaşığı. Klorofililtinin% 1 alkol çözeltisi ½ kaynatılmış su bardağını oda sıcaklığında dökün. Günde üç kez gargara.

Soda çözeltisi ile boğaz yıkayın

1 çorba kaşığı. soda, oda sıcaklığında 0.5 litre kaynamış su içinde çözülür. Boğazınızı her 30 dakikada bir yıkayın. Çözüm zayıf antiseptik etkiye sahiptir, bademcikleri temizler. Muhtemelen en basit durulama türüdür. Ve ayrıca çok etkili.

Bir hidroperitis çözeltisi ile gargara

Bir bardak su içinde çözülmüş 1 tablet hidroperit. Her saatte gargara. Çözelti antiseptik özelliklere sahiptir.
Makale, elbette, kullanılabilecek gargaraları listelemez. Temel tarifleri getirdim.

Bir çocuğu gargaralamaktan mı?

Makale birçok yemek tarifleri sunuyor. Çocuğun yapabileceğini düşündüğün şeyi seçin. Komarovsky, sıradan suyla gargara yapmanız gerektiğini söylüyor. Buna neyin eklendiği önemli değil. Bilmiyorum, bu doğru, bizim için sıradışı. Durulamak için bir şey eklemek istiyorum, değil mi? Görünüşe göre su sadece yardım etmeyecek gibi görünüyor.

Ben genellikle papatya, soda ile kızları durulama için sık sık kullandım, mümkün ve tuz ve iyot ile, furatsilin sevmedik, iyi onlar her zaman pancar suyu, lahana suyu ve yeşil çay ile durulama tolere. Ayrıca bir eczane hazır karışımı "Rotokan" - papatya, civanperçemi ve calendula karışımı kullanabilirsiniz. Çok uygun ve uygun fiyatlı. Bütün bu bitkiler ayrı ayrı basit bir şekilde demlenmiş olabilir ve ayrıca bebeğin boğazını durulamak için kullanılabilir.

Bebeği durulama konusunda Dr. Komarovsky'nin tavsiyelerini dinleyelim.

Gargara için genel ipuçları:

dozaj. Tüm dozajlar tek bir durulamada verilir. Çay hariç, o gün için sabah hazırlanır. Akşamları hazırlanabilir ve geceleri ısrar edilebilir, bu sadece daha kullanışlı özellikler kazanacak demektir.

depolama. Uyuşturucu ve durulama çözeltileri buzdolabında saklanır, kullanımdan hemen önce bir prosedür için doğru miktarda ısıtılır.

Gıda alımı. Anjinalı bir hasta yerse, her yemekten sonra gargara, yiyecek parçalarını çıkarmak için durulanır. Mikroplar için üreme alanı görevi görürler. Durulandıktan sonra hemen yemeyin. En az yarım saat sürmesine izin verin.

Pürülan veya foliküler anjina ile gargara nasıl?

Pürülan ve foliküler anjina ile sürekli olarak çeşitli çözümler kullanılır.

Örneğin: Soda veya soda ile iyot ve soda çözeltisi ile durulama boğazını temizler. Daha sonra hidroroperiton veya papatya çiçeği infüzyonu ile durulayın, hastalığa neden olan mikropları temizleyin. Sonunda, çay ile durulama ağrıyı hafifletir ve iltihaplı dokularda koruyucu bir film oluşturur.

Veya: furakilin ile durulama, mikroorganizmalarla birlikte püy atıyor ve pancar suyu acıyı dindiriyor. Antimikrobiyal ve yumuşatıcı ajanların kombinasyonları mümkündür: önce soda veya soda çözeltisi ile tuz ve iyot çözeltisi ile durulanır, daha sonra bir hidroperit solüsyonu ve ardından furacilin kullanılır. Sonunda, çay ile durulama iltihaplı dokular üzerinde koruyucu bir film bırakır.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

İlaç seçimine ek olarak, prosedürü kendisinin yürütmesi önemlidir. Nasıl yapılır?

Ağızdan almak için, iki yemek kaşığı, bitmiş ilacın miktarı, küçük, yaklaşık olarak almak için gereklidir. Akışkanın daha derine inmesine izin vermek için başınızı olabildiğince yükseğe yatırın. Ve eşit olarak nefes verirken, dilin en fazla uzatıldığı boğaz "p" ile "ry" yi çekin. Ekshalasyonda sıvı tükürülür. Bir yudum ile durulama yaklaşık 30 saniye sürmektedir. Toplamda, durulama için en az 5 yudum gereklidir.

Boğazın durulanması için bileşim, sıcak bir görünüme ısıtılır ve hemen kullanılır. Tüm bıraktığımız, saklamıyoruz. Ertesi gün yeni durulama yardımı yapıyoruz.

Bir kez daha gargara 3-4 saatte bir daha iyi olduğunu söylüyorum.

Durulamaya ek olarak, boğazı sadece ılık ancak sıcak çay ile ısıtmak çok iyidir. Hiç bağırmayın, bir ses dinlenmeye ihtiyacınız var, soğuk su içemezsiniz. Boğazınızı sarmak, ısınan bir kompres yapmak ya da boynunuzdaki sıcak, rahat bir atkıyı takmak iyidir.

Boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı için ipuçları

Boğazda şiddetli ağrı varsa, sıcaklık yükselir, acil olarak ilçe terapistini eve çağır. Hastaneye gitmek gerekli değildir: Birincisi, zayıflatılmış organizma bir sünger olarak koridorlardaki sıralarını bekleyen hastaların enfeksiyonunu emecektir. İkincisi, anjin, onun neden olduğu komplikasyonlar kadar korkunç değildir. Kalpteki anjina sonrası özellikle tehlikeli komplikasyonlar. Bilge olalım. Belkide anjina yok, ama soğuk algınlığının ilk belirtileri. Hastalığı erken bir aşamada önlemek için evde soğuk algınlığını hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi okuyun.

Eğer gerçekten anjinaya sahipseniz, o zaman doktor her zaman antibiyotikleri reçete eder. Acele etmeyin, biraz daha iyi olacağınız anda, işe git, mağazaya git. Daha da iyisi, "dayanacak" - tam iyileşene kadar evde kalmak. Ailenin, aile için gerekli ürünleri satın alma da dahil olmak üzere iş yapmasını isteyin.

Limonlu suyla, orta derecede tatlı ılık çayla mümkün olduğu kadar çok içilebilir. Çorbalar dahil olmak üzere, 85 kg ağırlığındaki bir yetişkin için ortalama sıvı alımı oranı yaklaşık iki litredir.

Anjina ile, genellikle böyle bir acı, yemek yemeye yetmez. Hastayı anjina ile beslemek gerekli değildir. Eğer yemek istiyorsanız, sıvı (ince zenginlik et suyu) veya kremsi formda (patates püresi, ekşi krema ile karıştırılmış süzme peynir) yemek daha iyidir.

Angina bulaşıcıdır. Bu nedenle, ailede, hastanın ayrı bir yemeğe ihtiyacı vardır; yıkamak ayrı bir sünger olmalıdır.

Ayrıca halk ilaçları ile quinsy tedavisi hakkında bir makale okumanızı tavsiye ederim. Makale çok yararlı ipuçları ve tarifler veriyor.

Ve ruh için bugün dinleyeceğiz Edgar Tuniyants. melodi.

Her gün sevin ve her zaman sağlıklı olun! Ailelerinizde ısı, uyum ve coziness.

Kadın Slav jimnastiği ruh ve bedenin güzelliği için... Boğaz boğaz halk ilaçlarının tedavisi.Gebelik sırasında boğazın parlaması.Göğüs üzerine sıkıştır.Kes sesini nasıl geri kazanırsın

 • Ivan çaydır. Faydalı özellikler. Kontrendikasyonlar
 • Söğüt nasıl yapılır - çay. Tıbbi özellikler. uygulama
 • papatya

bilmez hiç kimse yoktur ne onun diğer belirtileri beraberindeki birlikte boğazda bir ağrı, şişme, böylece balgam, siplostyu ses, bademcikler kızarıklık, gıdıklama, yaralar ve ülserler, ağız kokusu ve. Bu zaman zaman herkese olur. Özellikle - çoğu durumda devletin asıl sorumlusu virüs ve bakterilere karşı korumak edemiyor zayıflayan bağışıklık ile. boğaz endişeleriniz varsa ne: Resmi tıp uzun sorusuna yanıt verilmiştir. Ama evde ne gargara? Halkın anlamını anlamak için bu yardımı ile. Ama aynı zamanda açıklanacaktır güvenli ve etkili ilaç ürünlerinin, biraz alalım. Yani sırayla her şey hakkında.

Gargara için etkili çözümler.

Bu amaçla kullanılan araçlar birkaç durumda hemen kullanılabilir: boğaz hastalıklarının önlenmesi, tedavisi ve rehabilitasyonu için. Olguların% 99'unda ikinci durumda durulama kullanılır: yani tedavi için.

Hangi hastalıklarda boğaz yıkanır?

✔ Viral doğanın akut solunum yolu enfeksiyonlarında (ARVI olarak kısaltılırlar).

✔ İnfluenza (çeşitli suşları, aynı zamanda viral bulaşıcı hastalıkları ifade eder).

✔ Larenjit (yumuşak dokularda ve mukus larinkste akut inflamatuvar süreçler).

✔ Tonsillit (bu hastalık palatine bademciklerin fizyolojik durumunu kötüleştirir)

✔ Angina (çokça bilinen, sıklıkla şiddetli semptom ve komplikasyonlara neden olan bir hastalık).

✔ Farenjit (bununla birlikte, farinksin yumuşak dokuları mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğrar ve iltihaplanır).

Durulama, içindeki herhangi bir enflamatuar süreç için endike olabilir. Sıklıkla eşlik ederler: boğaz ağrısı, öksürük, yutma güçlüğü, kuruluk ya da tam tersi - artan tükürük, vb.

Boğaz durulamaları, basit vakalarda, boğazın hafif bir şekilde kızarmasıyla bağımsız bir tedavi yöntemi olarak da kullanılabilir. Ancak, durum ciddi ve daha sık olduğunda, tam olarak budurlar, durulama, farmasötik antibakteriyel dahil olmak üzere kapsamlı bir tedavinin sadece bir parçasıdır. Ancak bu kısım çok önemlidir, bu nedenle ihmal edilemez.

Her şeyden önce, durulama boğazın yumuşak dokularının şişmesini, içindeki acıyı ve kızarıklığı giderebilir. Ve sonra, düzenli uygulaması ve diğer semptomları ile. Bu, uygun şekilde hazırlanmış çözümlerin iyileştirici etkisi sayesinde mümkündür.

Durulama çözümleri nasıl çalışır?

Etkileri karmaşıktır:

1. Patojenik mikroflora, mantar, virüsleri yok edin. Bunlar, yukarıdaki semptomların ve ana provokatörün nedenidir ve hastalığın mekanizmasını tetikler. Bu nedenle durulama çözümlerinin, problemin merkez üssünde doğrudan sağlığa olumlu etkisi olduğu söylenebilir.

2. Stranyayut sadece rahatsızlık değildir boğaz, yumuşak dokuların şişmesi, aynı zamanda zor yutmayı ve nefes şişme zaman, çünkü kendi hayatları için korkulacak bir fırsat.

3. Ağrı ve kızarıklığa neden olan iltihaplı süreçleri ve dolayısıyla aynı zamanda onları nötralize edin. Düzgün hazırlanmış bir çözeltinin sistematik olarak uygulanmasıyla, ciddi iltihaplar bile ortadan kalkacaktır. Özellikle, nedeninin ortadan kaldırılması göz önüne alındığında - virüsler, mantarlar, bakteriler.

4. çürümenin daha da güçlü süreçlerini önler ve onların daha güçlü ve hızlı tedavi edici etkileri için ilaç ücretsiz erişimin yanı bakteriyel plak ve pürülan, nekrotik yumuşak doku, temizleyin.

5. Yaralanma, yanıklar, ameliyat sonrası vb. Ile boğazın yumuşak dokularına mekanik ve termal hasar için özellikle önemli olan yenilenme süreçlerine başlarlar.

İlaçların - hastanın boğaz durulama çözeltileri, daha hızlı bir şekilde, ağrı, kaşıntı, boğaz ağrısı, diğer herhangi bir rahatsızlık "uyanır" -, yok azaltmak ya da tamamen hastalığın dış görsel belirtileri ve geçmektedir.

Ateşin eşlik etmesi halinde, hastanın durumu, ocak-boğaz bölgesinde, stabilleşmeye başlar başlamaz, hızlı bir şekilde azalır.

Gargara için çözümlerin listesi:

- tabletler furatsilina ile çözüm;

- Papatya tarla çiçekleri temelinde pişirilen araçlar (çözelti);

- Hidrojen peroksite dayalı bir ürün;

- deniz suyu çözeltisi;

- Kırmızı pancarın doğal suyu;

- zerdeçaldan bir hazırlık;

- çimlerin kadife çiçeği ile hazırlanmış bir çözüm;

- Okaliptüslü araçlar

- Soda çözeltisi ve ayrıca - iyotlu sodadan;

- klorofilkil ile çözelti.

Bir zulümde ve boğazında evde gargara yapmaktan başka

Furacilin tabletleri ile boğaz durulama için bir çözüm

Eylem. Furacilin en güçlü harici antibakteriyel ajanlardan biridir, fakat aynı zamanda virüslere, patojenik mantarlara maruz kaldığında da etkilidir.

Soğuk algınlığının ilk belirtileri veya boğazdaki pürülan süreçler - çoğu durumda, her şey kendi gücü içinde.

özellikleri

Furacilin eczanelerde satılmaktadır. Ana bırakma şekli - bir tablet, ancak aynı zamanda konsantre bir çözelti formunda da oluşur. Pişirildikten sonra, karakteristik bir kokuya ve belirli bir sarı renge sahip bir sıvı oluşturur. Anjin, larenjit, farenjit ve diğer benzer hastalıklara yardımcı olur.

hazırlık

Eczanelerde, büyük vakaların çoğunda, furatsilina tabletleri olduğundan, bunların çözümünü hazırlıyoruz. Yani, 1 bardak saf su 1 tablet almalıdır. Mümkün olduğunca iyice ezilmeli.

Su kaynatılır ve bundan sonra 50-55 derecelik bir sıcaklığa soğutulur. Daha fazla sıcak su, tıbbi özelliklerinin çoğundan yoksun kalacaktır ve soğuk bir tablette çözülmesi neredeyse imkansız olacaktır.

uygulama

Maksimum etkiyi elde etmek için: furacilini her 4 saatte bir boğaz solüsyonu ile durulayın. Ve sadece bir boğaz değil, ağzın kendisi. 1 durulama yaklaşık 1 bardak bırakır. Bir kaç saat pişirmemeye çalıştıktan sonra, tek seferde 1 gün sürebilir, sadece çözümü buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce ön ısıtma.

Önemli! Bu çözüm özel dikkat göstermelidir. Çoğu durumda bir kontrendikasyon yoktur, uygulanması kolay, son derece uygun maliyetli, kolay, ve sonuç sadece muhteşem! Bu nedenle, bu araç listemizdeki ilk araçtır. Ama bu tek değil. Daha fazla bakıyoruz.

Durulama suyu ile tuz çözeltisi

Bu bileşenlerin her biri ayrı olarak tüketilebilir. Ama onları bağlarsan çok daha iyi olur. Yani seçenekler mevcuttur: salin, soda veya soda-tuzu. Bu bileşenlerin her biri mevcut olduğundan, fiyat anlamında üçüncü seçeneği göz önünde bulunduracağız: sodalı bir tuz çözeltisi. Ayrıca, boğazınızı yıkamak için eşit derecede etkili bir tuz, soda ve iyot çözeltisi hazırlayabilirsiniz.

etki

Bu çözüm ağız ve boğaz, bademcik ve mukus temizler. Patojen mikrofloranın çoğalmasını engeller ve onu yok eder. Şişlikleri nötralize eder, dezenfekte eder, daha hızlı yenilenmeyi destekler.

özellikleri

Çözelti ayrıca ortak viral hastalıklara ve bakteriyel, ses yokluğunda ve benzeri yardımcı olur. Kontrendikasyon yoktur. Hafif şekerli özel bir tuzlu tadı vardır. İkincisi soda yiyeceğinden kaynaklanmaktadır.

hazırlık

Çay tuzunu, bir kaşık dolusu soda - bir bardak ılık temiz su üzerine kaşıkla. Ona tuz ekleyin, soda, iyice karıştırın.

uygulama

Gargara 2 saatte bir, prosedür en az 3 dakika sürmelidir. Yutmayın.

Bir boğaz gargarası için alan papatya çiçeği

Enflamatuar süreçlerin eşlik ettiği boğaz hastalıkları için kullanılır. Angina onların arasında. Etkili bir antiseptik, analjezik olarak davranır.

özellikleri

Patojen mikrofloranın tahribatını destekler, boğazın yumuşak dokularını faydalı maddelerle besler, "ağrılı boğaz" semptomlarının çoğunu ortadan kaldırır.

hazırlık

Papatya hem eczaneden satın alınabilir hem de kendiniz toplanabilir. Her durumda, dozaj aynıdır. Su üzerinde bir çözelti (veya daha çok bir infüzyon) hazırlanır. Suyun 500 mililitresi başına 2 yemek kaşığı papatya tableti. Papatyayı bir cam kavanoza doldurun, suyu kaynama noktasına getirin, papatya ekleyin, 20 dakika ısrar edin, sonra süzün.

uygulama

Düzenli aralıklarla, günde en az 4 kez, hazırlanan bir infüzyon ile gargara - çok arzu edilir. Tedavi süresi: 5-7 gün.

Rotokan - gargara için

Bu papatya, calendula, civanperçemi bir özü içeren bir su-alkollü tıbbi üründür. Renk koyu kahverengidir. Bu ilacı eczane olabilir. Bu çok uygun, çim demlemek gerekmez. Ve biraz zamanınız varsa, otlar demlemek yerine, gargara yapmak için bir rotаkon deneyin.

etki

Angina, nazofarenks ve üst solunum yolu hastalıkları, boğaz kronik hastalıkları ve benzeri için kullanılır. Hastanın durumunu mümkün olan en kısa sürede çok hızlı ve nazikçe stabilize eder.

özellikleri

Papatya, civanperçemi, calendula: Bu doğal bir çözümdür. Anti-inflamatuar ve analjezik etkileri vardır.

hazırlık

Bir bardak temiz, ılık su için, sadece bir çay kaşığı konsantre ürün kullanmalısınız, sadece ekleyerek karıştırın.

uygulama

Bu tedaviyi günde 3-4 kez, kabartma başlangıcına kadar, genellikle 2-3 gün gibi erken bir zaman diliminde gözlemleyin.

Hidrojen peroksit bazlı preparat

Mekanik olarak boğazın hasarlı bölümlerinde en zararlı mikroorganizmaları dışarı iter, bademcik virüsler, mantarlar, bakteriler hızla çoğalmaya önlenmesi, yüzeyini temizler.

özellikleri

Ağız boşluğunu ve boğazını etkili bir şekilde temizler. Hem viral hem de soğuk olan tüm hastalıklara karşı mücadelede yardımcı olur.

hazırlık

Su ile 1 bardak, hidrojen peroksit (% 3). Su içinde seyreltin, ki bu hafifçe ısıtılmadan önce (en az 37 santigrat dereceye kadar).

uygulama

Boğazını yıka. Sonraki - ağızda peroksit kalıntısından kurtulmak için bir bardak daha, aynı hacmi, ama sadece temiz su ile durulayın.

Deniz suyu çözümü

Çabuk hoş olmayan belirtilerden kurtulmak için hızlıca yardımcı olur: ağız kokusu, iltihaplanma, kızarıklık, ağrı. Böyle bir çözüm hazırlamak için deniz tuzu gereklidir.

özellikleri

Birçok iyileştirici elemanın bu mega yararlı "kokteyli". Anjina, farenjit ve diğerleri: rahatsızlıklarla enfeksiyonu etkili bir şekilde yok eder.

hazırlık

Bir bardak su üzerinde - bir çay kaşığı deniz tuzu. Suyu ısıtın ve tamamen eriyene kadar tuzu karıştırın.

uygulama

Durum normal olana ve hastalığın semptomları ortadan kalkana kadar günde 4-5 kez iyice çalkalayın.

Gargara için doğal kırmızı pancar suyu.

Kırmızı pancar suyu antimikrobiyal, analjezik olarak davranır. Bu ilacı anjin, terleme, boğaz ağrısı için kullanıyorum. Hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılır.

özellikleri

Anti-inflamatuar, bakterisit etkisi vardır, ağrıları ortadan kaldırır ve rejenerasyonu hızlandırır. Bu, verimlilik açısından halk doğal çözüm yolunda çok iyi.

hazırlık

Yemek yapmak çok basit. Meyve suyuyla sıkılmış meyve suyu, ya da hiç yok ise, pancar et kıyma makinesinden geçirin ve tülbentten suyu sıkın. Yarım bardak sıcak su, bir bardak pancar suyuyla karıştırılır (bir çay kaşığı sirke veya limon suyu eklenir).

Ve çocukların durulanması için, yarım bardak pancar suyu yarım bardak havuç suyu ile karıştırılır ve boğazı sıcak bir biçimde durulamak için kullanılır.

uygulama

Günde 7 kez sıcak çözelti ile nazikçe durulayın, her prosedürü 3-5 dakika tekrarlayın.

Zerdeçal ile boğaz durulayın

Pancar kırmızı suyunun eylemine benzer. Boğaz ve ağız çeşitli hastalıklarla başa çıkmaya yardımcı olur.

hazırlık

Bir kaşık dolusu yemek tuzu, aynı miktarda zerdeçal tozuyla karıştırılır. Çok sıcak bir bardakta iyice karıştırın.

uygulama

Durum iyileşene ve semptomlar ortadan kaldırılıncaya kadar günde 5 kez Gargara.

Durulama için kadife çiçeği

Calendula'nın etkisi papatyaya etkisinde çok benzerdir. % 95'in aynı olduğunu söyleyebiliriz.

özellikleri

Patojenik mikrofloranın baskısını boğaz için ortaya çıkan tüm olumlu sonuçlarla destekler.

hazırlık

Yarım litre su içinde 2 yemek kaşığı marigolds. Bir cam kavanoza dökün, suyu kaynatın, dökün, 25 dakika ısıtın, süzün.

uygulama

Bir hafta boyunca günde 4 kez hazırlanan infüzyon ile gargara.

Boğaz ağrısı ile okaliptüs (durulama)

Bakterisidal, immüno-modüle edici, analjezik.

özellikleri

Boğaz, nazofarenks, üst solunum yolu rahatsızlıkları ile yardımcı olur. Boğazın şişmesini ve iltihaplanmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

hazırlık

Bir bardak su üzerinde 10 damla okaliptüs alkol tentür. Kuru ot kullanabilirsiniz, bu 1 tatlı kaşığı okaliptüs için bir bardak (250 ml.) Kaynar su dökün. Israr 20 dakika. Okaliptüs suşu ile durulayın.

uygulama

6-8 gün, günde 4 kez gargara.

İyotlu bir gazoz çözeltisi (durulama)

Antiseptik, antibakteriyel, anti-inflamatuar.

özellikleri

Boğaz ve ağız çeşitli hastalıklarla başa çıkmaya yardımcı olur. Aynı zamanda diş ağrısı ve diş eti hastalığını kaldırmak için kullanılır.

hazırlık

Bir bardak suya bir çay kaşığı soda ve 2 damla iyot ekleyin, herşeyi karıştırın. Su, tabii ki, sıcak olmalı.

uygulama

Durulama için: 5 gün boyunca günde 4-5 kez.

Boğaz için klorofililpt ile çözüm

Tonsillit, tonsillit, larenjit ile yardımcı olur, staphylococcus aureus dahil olmak üzere birçok bakteri grubu yok eder.

özellikleri

Anti-inflamatuar, bakterisidal etkisi vardır, ağrıyı ortadan kaldırır, rejenerasyonu hızlandırır.

hazırlık

Bir bardak su - bir kaşık yemek takımı. Tüm dikkatlice karıştırın.

uygulama

Gargara 4 kez, en fazla 1 hafta.

Umarım boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, boğaz ağrısı ile evde gargara yapmaktan başka olası seçenekleri göz önünde bulundururuz. Listeye eklemek istediğiniz bir şey varsa, yorumlarda aşağıdan paylaşın.

Doğru gargara nasıl

Özel bir sır yoktur, ancak genel kurallar vardır: çözelti sıcak (en az 37 derece), taze olmalıdır.

Durulama sırasında baş, gerekli sıvı miktarını önceden çevirerek, özel kabarcıklı sesleri söyleyerek 45 derece geriye eğilmelidir.

Kontrendikasyonlar:

✔ Bu ya da bu ilacın bireysel hoşgörüsüzlüğü.

✔ Laktasyon veya gebelik (dikkatli kullanın).

✔ Rinit, öksürük ve diğer yan etkilerin görülmesi.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.