Loading

Gırtlak boğaz ile durulama etkinliği

Bu amaçlar için, otlar (calendula, papatya, muz, adaçayı, St John's wort) yanı sıra dezenfektan çözümleri mükemmel otlar. Larenjit ile boğaz mümkün olduğunca sık durulanır - 20-30 dakikada bir. Daha sonra belirgin terapötik etki tedavinin ikinci gününde farkedilebilir.

Ses kaybı ile larenjit ile durulayın

Boğaz boğazını larenjit ile durulama? Optimum seçenek, anason tohumunun kaynatmadır. Yarım bardak tohumdan bir bardak temiz soğuk su dökülmeli ve ateşte 15 dakika kaynatılmalıdır. Et suyu soğuyunca, 1 tatlı kaşığı bal ve buna aynı miktarda konyak ekleyin. Lezzetli bir ilacın her saat gargara yapması gerekiyor. Hastalığın özellikle şiddetli formlarında da alınabilir.

Larenjit ile durulama için bitkisel infüzyon

Larenjit ile boğulmak, çeşitli bitki ve bitkilerden hazırlanabilen şifalı bitkisel çözeltilerin yardımı ile olabilir. En popüler olanları:

 • Okaliptüs, kadife çiçeği, papatya, St. John's wort tentürü. Eşit oranlarda Otlar karıştırılır ve saf kaynamış su ile dökülür. Karışım bir su banyosunda 15 dakika ısıtılır ve durulama için ılık bir form kullanılır. Prosedürler her 30 dakikada bir yapılmalıdır.
 • Adaçayı, meşe kabuğu, muz, rezene meyve ve eşit parçaya (2 yemek kaşığı) karışık kökler Potentilla, iki bardak su doldurdu bir saat bir buhar banyosunda ısıtılır ve daha sonra gündüzleri infüze. Ortaya çıkan tentür, boğazı günde üç kez durulamak için kullanılır.
 • Siyah mürver, altın bıyık ve anne-ve-üvey annenin yaprakları eşit paylarda (1 yemek kaşığı) karıştırılır, bir bardak kaynar su dökülür ve 3 saat boyunca infüze edilir.
 • Isırgan otu bitkisinin yapraklarından elde edilen tentür, acıyı rahatlatır ve etkilenen boğazı dezenfekte eder. Bunu yapmak için, 20 gram bu ot, 15 gram gergedan, 20 gram adaçayı yaprağı ve 10 gram dereotu tohumu almanız gerekir. Koleksiyonun 1 çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülmeli ve 60 - 80 dakika demlendirilmelidir. Durulama için sıcak uygulanır. Ancak, zaten hasar görmüş mukoza zarını yakmamaya çok dikkat etmelisiniz.

Gargara için elma sirkesi

Elma sirkesi 3 yemek kaşığı 1 litre saf kaynamış suda seyreltilmelidir. Çözeltide, bir çift doğal bal kaşığı eklenmeli ve boğazı günde 4 kez durulamak için kullanılmalıdır.

Tuz ve soda gargara için geleneksel malzemelerdir.

1 bardak sıcak kaynamış su için 1 tatlı kaşığı kabartma tozu eklemelisiniz. Bu çözüm belirgin bir dezenfekte edici etkiye sahiptir, bu nedenle günde 5-7 kez gargara yapmalıdırlar. Tedavinin etkinliğini güçlendirmek boğazını deniz tuzu ile durdurarak olabilir. Çözeltiyi aşağıdaki tarifle hazırlayın: 1 çay kaşığı saflaştırılmış deniz tuzu oda sıcaklığında bir bardak suya. Bu prosedürler, mukozal ödemleri çabucak ortadan kaldırır, nefes almayı kolaylaştırır ve tüm patojenik mikroflorayı boğaz yüzeyinden çıkarır. Bununla birlikte, bu ajanların mukozayı kolayca kurutabildiği ve hastanın iyiliğini arttıracağı unutulmamalıdır. Bu yüzden onları dikkatli kullanmanız gerekiyor.

Öğrenin! Larenjitin homeopati, ilaçları ve yöntemleri ile nasıl tedavi edilir.

Larenjitli sebze ve meyve suları

Deniz topalak yağı ile birlikte taze sıkılmış meyve suları, havuç ve limon suları, mukus boğazının iltihaplanmasıyla mücadelede mükemmel yardımcılar olacaktır. Mukusunu nazikçe temizler ve dezenfekte eder, yapısını restore ederler. Meyve suyu yerine süt ve havuç kaynatma kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için küçük bir havuç ve yarım litre taze süt gerekir. Günde 5 prosedür - ve larenjit çok geçmeden gider.

Mükemmel bir durulama çözeltisi 500 ml su, 3 yemek kaşığı doğal bal ve bir orta limon suyu ile hazırlanabilir. Bu karışım 3-4 saatte bir gargara yapmalıdır.

Hava - larenjit için evrensel bir ilaç

Boğaz boğazını larenjit ile durulama hakkında ne düşünüyorsunuz, havaya dikkat edin. Bu bitkiden, akut bir aşamada bir hastalığın tedavisi için bir infüzyon yapmak mümkündür. Bunu yapmak için, 2 çay kaşığı rizom 1 bardak kaynar su ile dökülür ve 24 saat boyunca infüze edilir. Daha sonra infüzyon filtrelenmeli ve biraz ısıtılmalıdır. Bununla birlikte gargaralar günde 5-6 kez gerçekleştirilir. Kronik larenjitde, infüzyon aira, papatya ve lapchatka kökünden kullanılır. Bu karışıma 1 çay kaşığı 200 ml kaynar su döküp bir gün boyunca demlenmeye bırakın. Durulamalar günde üç kez yapılır.

Böğürtlen çözümü

Larenjit için mükemmel bir çare - böğürtlen yapraklarının yoğunlaştırılmış infüzyonu ile durulama. Onu hazırlamak zor değil. Bunu yapmak için, birkaç yemek kaşığı bir bardak kaynar su ile dökülmeli ve 60 dakika ısrar edilmelidir. İnfüzyon soğuk ise, ısıtılır ve durulama için kullanılır.

Sonuç çizin

Bu nedenle, larenjit ile durulama, sağlığı ve sağlığı iyileştirmek için mükemmel bir araçtır.

Bu işlemler için çözümler hazırlamak amacıyla, şifalı otlar ve bitkiler ile dezenfektanlar kullanılır.

Bununla birlikte, ikinci durumda, kimyasallar kolaylıkla nazofarenksin mukoz yüzeyini yakabilir ve hastalığın seyrini ağırlaştırabileceğinden, son derece ihtiyatlı olmalıdır. Durulama prosedürlerini, yalnızca tedaviyi yapan doktor ile görüştükten sonra, prosedürlerin düzenliliği ve durulamaların bileşimi hakkında ayrıntılı öneriler verecek olanlardan kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda zerdeçal ve tuza dayalı bir boğazın durulanması tarif edilmiştir.

Larenjit ile nasıl ve nasıl gargaralanır?

Larenjit tedavisi yöntemleri, boğazı durulamak gibi kanıtlanmış ve etkili bir yöntemi içerir. İltihaptan kurtularak larinksin şişmesini sağlar ve bulaşıcı odakları ortadan kaldırır. larenjit ile gargara - tanımlanmış göstergeler ve fonların durumuna, seçimi insanlar arasında ve eczaneler arasında, oldukça geniş.

Larenjit nedir?

Laryngitis - gırtlak mukozasının bir iltihaplanma, genellikle ses kaybı, öksürük ve genel bozulması ile. Provoke edici faktörler hipotermi, sigara içimi, kirli havanın solunması, aşırı alkol kullanımı, larinksin aşılmasıdır.

Larenjit ile boğaz yıkaması

Durulama, orofarenksin mukoza zarının sıvı ilaçlarla sulanması işlemidir. larinks anatomik boğaz ve bademcik altında olmasına rağmen, aktif bileşenin orofarenks boyunca mukozaya durulama girer ve kan ile gırtlak enflamatuar lezyonlar batırılmış. larenjit trakea ve bronşların akar zaman farinks birçok enfeksiyonlara kapıdır göz önüne alındığında, durulama hava yollarında hastalığın daha da yayılmasını durdurabilir.

Durulama Sonuçları

 • Ödemi azaltmak.
 • Gırtlakta ağrı ve yanma azalması.
 • Mukozanın nemlendirilmesi ve yumuşaması.
 • Enflamasyonun azaltılması.

Durulama prosedürü nasıl yapılır?

Sıcak bir çözüm ile gargara: soğuk bir hastalık hastalığı ağırlaştırır, sıcak - yanıklar mukus neden olur. Her durulama, larinksin tam durulanması için 30-60 saniye sürmelidir. Sıvının hacmi yaklaşık 200 ml'dir. Bir gün en az 4-5 prosedür olmalıdır. Larenjit ile 1 hafta boyunca durulama yapıldı.

Durulama işlemi şu şekildedir:

 1. Ağızda geniş bir ağız dolusu solüsyon alınır.
 2. Kafa geri eğilir, dil mümkün olduğu kadar ileriye doğru uzanır - böylece çözüm daha derine iner.
 3. Uzun bir ses "A" veya "O" telaffuz edilir.
 4. Sıvı tükendikten ve prosedür tekrarlandıktan sonra.

Larenjit ile gargara yapmaktan mı?

Larenjit ile, durulamalar, farmasötik preparatların yardımıyla veya anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olan halk ilaçları ile gerçekleştirilir. Eczane ürünleri seçilirse, bazılarının yüksek bir konsantrasyona sahip olduğunu ve mukoza zarını yakabileceğini hesaba katmak gerekir. Bu nedenle, doktorun talimatlarına ve reçetesine göre sıcak kaynamış su ile seyreltilmelidirler.

Eczacılık ürünleri

 • Furacilin tabletlerde. Bir bardak su içinde iki tableti çözün. Kontrendikasyonlar, alerji, furatsilinu'ya karşı aşırı duyarlılık, sık görülen burun kanamasıdır.
 • Alkol ve yağ çözeltisinde klorofililpt. Ana madde, okaliptüs yapraklarının bir özüdür. Yirmi damla alkol klorofililpti veya bir çorba kaşığı yağ, bir bardak kaynamış ılık suda çözülür. Kontrendikasyonlar arasında: bileşenlere hoşgörüsüzlük, alkol solüsyonu solunum yolu mukozasının atrofisi olan hastalarda kullanılamaz ve çocuklar için tavsiye edilmez.
 • Stopangin: maddeler - heksetidin, okaliptüs, karanfil, anason yağı, bu yüzden güçlü bir antiseptiktir. Çocuklar altı yıl sonra kullanılabilir. Hamileliğin ilk trimesterinde ve bileşenlere daha fazla hassasiyetle kullanmayın.
 • Geksoral: heksetidin, anason, karanfil ve okaliptüs yağları, nane yağı, sitrik asit ve levomenthol içerir. Üç yaşın altındaki çocuklarda, ilacın bileşenlerine karşı alerjiler ve aşırı duyarlılık ile kullanmayın.
 • Aquirin Tozu. Bileşim, kekik özleri, meyankökü, kadife çiçeği, meşe kabuğu, nane ve papatya ile deniz tuzu içerir. Bu bir dezenfektan ve iyileştirici bir ilaçtır, herhangi bir yaşta, kontrendikasyon - aktif maddelerin intoleransı olan hastalarda kullanılabilir.

Halk ilaçları

 • Bitkisel şifalı otlar. Ben tarifi - bir sanat. Çim toplama kaşık (papatya, adaçayı, dizi, Calendula, Hiperikum) bir saat bir çaydanlık kaynar suda demlenmiş. II tarifi - 1 çorba kaşığı. 15 dakika için bir su banyosu içinde kaynatılmış, 400 ml'lik bir hacim içinde, kaynar su ile doldurulur (eşit oranlarda psilyum, adaçayı, rezene ve Potentilla kökü) bitkisel bileşimin Kaşık. Soğutulan kaynatma süzülür.
 • Soda ve tuz: Her ürünün bir çay kaşığı bir bardak su için yetiştirilir. Güçlü bir kuru mukoza zarı ile tuz ve soda yarısı kadar eklenebilir.
 • Elma sirkesi: çare iki kaşık yarım litre suda yetiştirilir, iki kaşık bal eklenir. Elma sirkesi ile durulama sık sık, en az bir işlem her iki saatte, sık olmalıdır.
 • Anason tohumu kaynatma: Tohumların 50 gramını 400 ml suya ekleyin, kısık ateşte pişirin, bal ekleyin (bir çorba kaşığı), günde üç ila dört kez durulayın. Anormal tohum larenjit tedavisinde ses kaybı ile endikedir.
 • Siyah çay: Bir çay kaşığı propolis tentürünün eklenmesi ile uygulanır.
 • Taze sıkılmış havuç ve pancar suyu: eşit oranlarda karıştırın. Günde 3 kez durulayın. Taze patates suyu da iyi çalışır.

larenjit antibiyotik tedavisi, anti-inflamatuar ilaçlar ve fizyoterapi ile birlikte, kapsamlı tedavi edilir olarak, gerekli danışmanlık ve doktor reçetesi durulama için araçlar seçerken. Larenjitin kendi kendine tedavisi kabul edilemez!

Larenjitde boğaz yumuşatmaktan

Larenjit, ses tellerinin yenilgisi ile ilerleyen, boğazda bir enflamatuar süreçtir. Hastalığın ana semptomları boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürüktür. Sürecin nadiren genel durumdaki önemli bir bozulmanın eşlik etmesi gerçeğine rağmen, boğazdaki ağrı önemlidir, tahriş edici kuru öksürük uyku ve dinlenme ile etkileşime girer. Asıl soru, larenjit ile gargara yapmanın ne demek olduğu, tercih edilen şey.

Makalenin içeriği

Sistemik ihlallerin olmaması nedeniyle, yerel prosedürler önceliklidir. Gargaralama, kompresleme, sürtünme, inhalasyon yetişkinlerde larenjit için lokal tedavi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu durumda gargara, yetişkinlerde larenjitin tedavisinde kullanılan en güvenli prosedürdür.

Prosedürler için gerekli şartlar

Boğazdaki patolojik sürecin gelişmesinin nedeni hem bakteri hem de virüs olabilir. Sonuç olarak, durulama için kullanılan çözeltiler, herhangi bir patojenik mikroorganizmaya karşı etkili olmalıdır. Hastalar kuru, nazal öksürük konusunda endişe ettikleri için, larenjit ilaçları mukozayı yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Kuru öksürüğün üretken öksürüğe dönüşümü, durumun belirgin bir iyileşmesine yol açtığı için balgam üretimini teşvik etmelidir.

Bu nedenle, larenjit ile boğaz yıkamak için kullanılan çözeltiler aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • bakteri ve virüslere karşı etkinlik;
 • hafifletici eylem;
 • epitelyumun salgı fonksiyonunu güçlendirir.

Tedavi uzun olabilir, bu nedenle ilaçlar güvenli ve erişilebilir olmalıdır. Gırtlak gırtlak ile günde en az 5-6 kez durulanması tavsiye edildiği için, yemek pişirme kolaylığı ve çözeltilerin saklanma süresi de önemli bir rol oynar.

Geleneksel tıp

Larenjit tedavisinde geleneksel tıp değerli bir yer alır. Dağıtım alındı

 • siyah turp suyu;
 • bitkisel soğurucular (siyah mürver, anne ve üvey anne, kadife çiçeği, adaçayı, okaliptüs, vb.);
 • soda ve iyot çözeltileri.

Okaliptüs, kadife çiçeği, papatya ile suyu hazırlamak için popülerdir. Eşit paylarda, bir çorba kaşığı miktarında, kuru ot toplama toplanır, karıştırılır ve iki bardak sarp kaynar su ile dökülür. Karışım 15 dakika su banyosunda ısıtılmaya devam eder. Sonra bir saat içinde ısrar, süzülür. Kuru kalıntı çözülür. Kalan çözüm prosedür için kullanılır.

Benzer şekilde hazırlanan meşe, adaçayı ve muz kabuğundan bir kaynatmadır. Bu durumda, işlem 24 saat içinde infüze edilmesi gerektiğinden, işlem daha uzun sürer.

Kuru öksürük tedavisinde siyah yaşlı çiçekleri doldurulamaz olarak kabul edilir. Bir bardak sıcak su döküp 2-3 saat ısrar ediyorlar.

Filtrelemeden sonra ortaya çıkan çözelti larenjit ile kullanıma hazırdır.

Popüler bir araç, anasonlu spermanın bir kaynatılmasıdır. Bunu yapmak için 2 çorba kaşığı kuru madde emaye bir kapta uyuyakalır, bir bardak saflaştırılmış soğuk su dökülür ve yavaş ateşlenir. 15-20 dakika boyunca karışım kaynatılmalıdır. Et suyunu süzdükten sonra, bir çay kaşığı bal ekleyin, karıştırın. Ürün kullanıma hazırdır.

Kökleri küçük bir rende batırırsanız, bir saat kadar beklerseniz, sıvı drenaja kadar, sonra da posaları sıkın. Ortaya çıkan taze sıkılmış meyve suyu, yedikten sonra bir çorba kaşığı ile veya içinde durulama yardımcı maddesi pişirmek için kullanılabilir. Bunu yapmak için, 50 ml meyve suyu 100 ml sıcak kaynamış suda seyreltilmelidir.

Boğazı yumuşatmak için alkali çözeltilerle durulama iyidir.

En basitleri için reçete, bir çay kaşığı kabartma tozu ve vücut sıcaklığına kadar ısıtılmış bir bardak sudan oluşur. Bu çözeltinin etkisini artırmak için güçlü bir antiseptik olan 2-3 damla alkol solüsyonu ekleyin. Mukoza zarında tahriş edici etkisi olan, düşük konsantrasyonlarda, iyot çözeltisi balgam oluşumunu teşvik eder. Bununla birlikte, çözeltinin konsantrasyonunun arttırılması zıt etki gösterebilir, mukozada önemli tahriş ve kuruluklara neden olur.

Eczacılık ilaçları

Yetişkinlerde larenjit ile boğaz yıkamak için, eczane çözümleri kullanılır:

Eczacılık ürünlerinde çeşitli iyot özellikleri kullanılır. İyot, sulu bir iyot ve alkol çözeltisi içerir. Talimatlara göre, larinjit ile durulama, bir bardak su içinde karıştırılan ilacın 20 ml kullanımını ima eder. Bu aracı uygulamak, iyot olası bireysel hoşgörüsüzlüğü dikkate almak gerekir. Reaksiyon lakrimasyon, burun akıntısı, deride bir döküntü ile kendini gösterir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, durulama durdurulmalı ve ağız ılık su ile iyice durulanır.

Benzer şekilde, ana bileşenin okaliptüs yaprakları olduğu gargara ve% 1'lik alkol çözeltisi Klorofililpt için kullanılır. Bu yaprak dökmeyen bitki, bakteriyel patojenlere, özellikle de boğazda iltihaplı süreçlerin tedavisi için tercihine atıfta bulunulması gereken, dikkate alınması gereken stafilokoklara karşı pernisiyen etki eder. Bir bardak su içinde ilacın bir çorba kaşığı seyreltilmesi, gargara günde 3-4 kez durulanır.

Klorheksidin ve Miramistin, boğazın seyreltilmemiş halde durulanması için kullanılır. Bu sulu çözeltilerin belirgin bir antiseptik ve dezenfektan etkisi vardır, bu da onları ağız boşluğundaki çeşitli patolojik süreçler için kullanmayı mümkün kılar.

Klorheksidin kullanıldığında, mukoza zarının yüzeyinde ince bir film oluşur, bu da ilacın süresinin 5-6 saate uzatılmasına izin verir, günde iki kez durulama sıklığını azaltır.

Yetişkinlerde larenjit ile boğaz durulama, diğer patolojik koşullarda prosedür ile karşılaştırıldığında, bazı özelliklere sahiptir. Onlar aşağıdaki gibidir:

 1. Prosedür, mümkün olan her saatte mümkün olduğunca sık olmalıdır;
 2. Bunun için kullanılan çözüm, vücut sıcaklığında konforlu bir sıcaklık olmalıdır;
 3. Ajanlar dönüşümlü olmalı;
 4. Kullanılan çözeltilerin konsantrasyonları talimatlara uygun olmalıdır. Aksi halde, hastalığın seyrini şiddetlendirecek mukoza üzerinde tahriş edici etkisi olabilir.

Larenjit ile boğaz yıkayın

Kızarıklık, mukoza zarının şişmesi, boğazda terleme, kısık ses, kuru "havlayan" öksürük lar larenjitin hoş olmayan semptomları. Solunum yolu hastalığı, enfeksiyon, soğuk hava, profesyonel ses aşırı uyarımı hastalığın başlangıcına neden olabilir. Hastalığın kronik formuna yol açan tehlikeli semptomları ortadan kaldırmak için tedaviye hemen başlamak gereklidir. Hızlı bir iyileşmeye yardımcı olmak için ılık bir durulama mümkündür.

Larenjit, sıcaklıkta bir artış, boğaz ağrısı, sesin tınısı bir azalma eşlik eder. Bir haftadan uzun süren kuru bir ağrılı öksürük, doğru tedaviyi reçete edecek bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak için ciddi bir nedendir.

Sessizlik, tedavinin ilk kuralıdır.

Larenjit hastalığına eşlik eden tedavinin ilk kuralı sessizdir. Hastalık, öncelikle dokuların kalınlaşmasını provoke ederek ses tellerini etkiler. Fısıltı sadece organın gerginliğini güçlendirir, tedavi süresini uzatır. Sessizliği koruyamazsan, hastalık izni almalısın. Doktor yeterli ilaç yazacaktır. Boğaz tedavisi sırasında kuru ısı gereklidir ve soğuk havanın etkisi yoktur.

İlaçlar, halk ilaçları dahil olmak üzere larenjit ile durulama, bir viral enfeksiyonun neden olduğu bir hastalığın tedavi edilmesine yönelik ana yöntemdir. Dört ila altı saat sonra larenjit ile boğaz yıkayın, gerekirse, hızlanır. İşlem yemekten bir buçuk saat sonra yapılır. Kırk mililitrelik bir hacme sahip tedavi solüsyonu yarım dakika tutulur, hafifçe başını geri fırlatır, kullanılmış çare tükürülür. Boğaz dört veya beş kez durulanır. Bir uzman tarafından reçete edilen ilaçların kullanımı ile uygun prosedür, ağrıyı azaltır, bakteri birikimini temizler, boğazın kurumasını yumuşatır. Tedavinin etkisi bir günde gelir.

İlaçlar, doktorla görüştükten sonra larenjitle gargaraya ihtiyaç duyar. Viral bir formun semptomlarını gideren larenjit ile kompozisyonları durulayın, antiseptikler, antibakteriyel ilaçlar içerir. Ağrı sendromu kaldırılırken, eylem boğaz enfeksiyonu odağı hedeflenir, patojenik formlar yok edilir.

Bireysel alerjik reaksiyona uygun çözümler kullanın. Bir furacilin çözeltisi (iki yüz gram su için iki tablet), iki kez kullanımdan sonra durumu iyileştirecektir. Farmakoloji hazır bir ilaç sağlar.

Etkili bir çare otlara dayalı ilaçlar: adaçayı, nane, nergiz, okaliptüs. Çözünebilir tabletler ağrıyı yumuşatır, enflamatuar süreci rahatlatır.

Kabartma tozu ve tuz (seçenek: deniz), bir litre kaynamış suda çözülür (bir çorba kaşığı) voc vokal kordların tedavisi için yaygın bir ilaçtır. Akut larenjitde antibakteriyel etkiye sahiptir. Aynı zamanda, çevrenin agresifliğini, larenksin gelişmesine katkıda bulunan, larenksin terleme ve kuruluk yoğunluğunu hatırlamalıdır.

Otlardan elde edilen broth'lar, ses tellerinin iltihaplanmasının giderilmesine yardımcı olur.

Evde hazırlanmış şifalı bitkilerin et suyundan sıcak durulamaların kullanılması çok daha etkilidir, ses tellerinin iltihaplanmasını ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. Halk tıbbı tarafından kullanılan tariflerin cephaneliği çeşitlidir:

St. John's wort, papatya, kurutulmuş okaliptüs yaprakları, marigold çiçeklerini eşit parçalara ayırıp, bir litre kaynar su dökün. Bir saat sonra boğazını durulayın: Eşit parçalardan oluşan bitkisel koleksiyon: muz yaprakları, rezene meyvesi, karnabahar kökü, kıyılmış meşe kabuğu, adaçayı yaprağı, kaynar su (hacim ─ 1 litre) dökün. Broth boğazı günde üç kez durulama, ön soğutma.Diyoterik ısırgan yaprakları ağrıyı hafifletir, ikinci uygulamadan sonra dezenfektan etkisi gösterir. Suyu hazırlanır: 20 gram temel bitki ve adaçayı, 15 gram kalgan ot kökü, on gram dereotu tohumu. Bir çorba kaşığı kaynar su demlik ile dökülür, bir buçuk saat ısrar edilir. Çözelti sıcak, dikkatli bir şekilde kullanılır. İyileşme, ilk uygulamadan sonra gelir. Elma şarabı sirkesinin üç tatlı kaşığı balın eklenmesiyle bir litre kaynar suda seyreltilir, larenjit ile boğazı yıkamak için antibakteriyel bir madde olarak kullanılır. Eylem altı saatte bir yapılır.

Larenjit, ses tellerinin yenilgisi ile ilerleyen, boğazda bir enflamatuar süreçtir. Hastalığın ana semptomları boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürüktür. Sürecin nadiren genel durumdaki önemli bir bozulmanın eşlik etmesi gerçeğine rağmen, boğazdaki ağrı önemlidir, tahriş edici kuru öksürük uyku ve dinlenme ile etkileşime girer. Asıl soru, larenjit ile gargara yapmanın ne demek olduğu, tercih edilen şey.

Sistemik ihlallerin olmaması nedeniyle, yerel prosedürler önceliklidir. Gargaralama, kompresleme, sürtünme, inhalasyon yetişkinlerde larenjit için lokal tedavi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu durumda gargara, yetişkinlerde larenjitin tedavisinde kullanılan en güvenli prosedürdür.

Boğazdaki patolojik sürecin gelişmesinin nedeni hem bakteri hem de virüs olabilir. Sonuç olarak, durulama için kullanılan çözeltiler, herhangi bir patojenik mikroorganizmaya karşı etkili olmalıdır. Hastalar kuru, nazal öksürük konusunda endişe ettikleri için, larenjit ilaçları mukozayı yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Kuru öksürüğün üretken öksürüğe dönüşümü, durumun belirgin bir iyileşmesine yol açtığı için balgam üretimini teşvik etmelidir.

Bu nedenle, larenjit ile boğaz yıkamak için kullanılan çözeltiler aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

bakteri ve virüslere karşı etkinlik; hafifletici eylem; epitelyumun salgı fonksiyonunu güçlendirir.

Tedavi uzun olabilir, bu nedenle ilaçlar güvenli ve erişilebilir olmalıdır. Gırtlak gırtlak ile günde en az 5-6 kez durulanması tavsiye edildiği için, yemek pişirme kolaylığı ve çözeltilerin saklanma süresi de önemli bir rol oynar.

Larenjit tedavisinde geleneksel tıp değerli bir yer alır. Dağıtım alındı

siyah turp suyu, bitkisel kaynatma (siyah mürver, anne-üvey anne, kadife çiçeği, adaçayı, okaliptüs, vb.); soda ve iyot çözeltileri.

Okaliptüs, kadife çiçeği, papatya ile suyu hazırlamak için popülerdir. Eşit paylarda, bir çorba kaşığı miktarında, kuru ot toplama toplanır, karıştırılır ve iki bardak sarp kaynar su ile dökülür. Karışım 15 dakika su banyosunda ısıtılmaya devam eder. Sonra bir saat içinde ısrar, süzülür. Kuru kalıntı çözülür. Kalan çözüm prosedür için kullanılır.

Benzer şekilde hazırlanan meşe, adaçayı ve muz kabuğundan bir kaynatmadır. Bu durumda, işlem 24 saat içinde infüze edilmesi gerektiğinden, işlem daha uzun sürer.

Kuru öksürük tedavisinde siyah yaşlı çiçekleri doldurulamaz olarak kabul edilir. Bir bardak sıcak su döküp 2-3 saat ısrar ediyorlar.

Filtrelemeden sonra ortaya çıkan çözelti larenjit ile kullanıma hazırdır.

Popüler bir araç, anasonlu spermanın bir kaynatılmasıdır. Bunu yapmak için 2 çorba kaşığı kuru madde emaye bir kapta uyuyakalır, bir bardak saflaştırılmış soğuk su dökülür ve yavaş ateşlenir. 15-20 dakika boyunca karışım kaynatılmalıdır. Et suyunu süzdükten sonra, bir çay kaşığı bal ekleyin, karıştırın. Ürün kullanıma hazırdır.

Kökleri küçük bir rende batırırsanız, bir saat kadar beklerseniz, sıvı drenaja kadar, sonra da posaları sıkın. Ortaya çıkan taze sıkılmış meyve suyu, yedikten sonra bir çorba kaşığı ile veya içinde durulama yardımcı maddesi pişirmek için kullanılabilir. Bunu yapmak için, 50 ml meyve suyu 100 ml sıcak kaynamış suda seyreltilmelidir.

Boğazı yumuşatmak için alkali çözeltilerle durulama iyidir.

En basitleri için reçete, bir çay kaşığı kabartma tozu ve vücut sıcaklığına kadar ısıtılmış bir bardak sudan oluşur. Bu çözeltinin etkisini artırmak için güçlü bir antiseptik olan 2-3 damla alkol solüsyonu ekleyin. Mukoza zarında tahriş edici etkisi olan, düşük konsantrasyonlarda, iyot çözeltisi balgam oluşumunu teşvik eder. Bununla birlikte, çözeltinin konsantrasyonunun arttırılması zıt etki gösterebilir, mukozada önemli tahriş ve kuruluklara neden olur.

Yetişkinlerde larenjit ile boğaz yıkamak için, eczane çözümleri kullanılır:

iodinol; Chlorophyllipt; klorheksidin; Miramistin.

Eczacılık ürünlerinde çeşitli iyot özellikleri kullanılır. İyot, sulu bir iyot ve alkol çözeltisi içerir. Talimatlara göre, larinjit ile durulama, bir bardak su içinde karıştırılan ilacın 20 ml kullanımını ima eder. Bu aracı uygulamak, iyot olası bireysel hoşgörüsüzlüğü dikkate almak gerekir. Reaksiyon lakrimasyon, burun akıntısı, deride bir döküntü ile kendini gösterir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, durulama durdurulmalı ve ağız ılık su ile iyice durulanır.

Benzer şekilde, ana bileşenin okaliptüs yaprakları olduğu gargara ve% 1'lik alkol çözeltisi Klorofililpt için kullanılır. Bu yaprak dökmeyen bitki, bakteriyel patojenlere, özellikle de boğazda iltihaplı süreçlerin tedavisi için tercihine atıfta bulunulması gereken, dikkate alınması gereken stafilokoklara karşı pernisiyen etki eder. Bir bardak su içinde ilacın bir çorba kaşığı seyreltilmesi, gargara günde 3-4 kez durulanır.

Klorheksidin ve Miramistin, boğazın seyreltilmemiş halde durulanması için kullanılır. Bu sulu çözeltilerin belirgin bir antiseptik ve dezenfektan etkisi vardır, bu da onları ağız boşluğundaki çeşitli patolojik süreçler için kullanmayı mümkün kılar.

Klorheksidin kullanıldığında, mukoza zarının yüzeyinde ince bir film oluşur, bu da ilacın süresinin 5-6 saate uzatılmasına izin verir, günde iki kez durulama sıklığını azaltır.

Yetişkinlerde larenjit ile boğaz durulama, diğer patolojik koşullarda prosedür ile karşılaştırıldığında, bazı özelliklere sahiptir. Onlar aşağıdaki gibidir:

Prosedür, mümkün olan her saatte mümkün olduğunca sık olmalıdır; Bunun için kullanılan çözüm, vücut sıcaklığında konforlu bir sıcaklık olmalıdır; Ajanlar dönüşümlü olmalı; Kullanılan çözeltilerin konsantrasyonları talimatlara uygun olmalıdır. Aksi halde, hastalığın seyrini şiddetlendirecek mukoza üzerinde tahriş edici etkisi olabilir.

Larenjit, evde iyi tedavi edilen bir hastalıktır. Hızlı bir iyileşme için, genellikle düzenli durulamaları içeren doktorun belirli kurallarını ve reçetelerini takip etmeniz yeterlidir. Akut ve kronik larenjitin durulamalarla tedavisi ev terapisinin ana unsurudur.

Bu amaçlar için, otlar (calendula, papatya, muz, adaçayı, St John's wort) yanı sıra dezenfektan çözümleri mükemmel otlar. Larenjit ile boğaz mümkün olduğunca sık durulanır - 20-30 dakikada bir. Daha sonra belirgin terapötik etki tedavinin ikinci gününde farkedilebilir.

Boğaz boğazını larenjit ile durulama? Optimum seçenek, anason tohumunun kaynatmadır. Yarım bardak tohumdan bir bardak temiz soğuk su dökülmeli ve ateşte 15 dakika kaynatılmalıdır. Et suyu soğuyunca, 1 tatlı kaşığı bal ve buna aynı miktarda konyak ekleyin. Lezzetli bir ilacın her saat gargara yapması gerekiyor. Hastalığın özellikle şiddetli formlarında da alınabilir.

Larenjit ile boğulmak, çeşitli bitki ve bitkilerden hazırlanabilen şifalı bitkisel çözeltilerin yardımı ile olabilir. En popüler olanları:

Okaliptüs, kadife çiçeği, papatya, St. John's wort tentürü. Eşit oranlarda Otlar karıştırılır ve saf kaynamış su ile dökülür. Karışım bir su banyosunda 15 dakika ısıtılır ve durulama için ılık bir form kullanılır. Prosedürler her 30 dakikada bir yapılmalıdır. Adaçayı, meşe kabuğu, muz, rezene meyve ve eşit parçaya (2 yemek kaşığı) karışık kökler Potentilla, iki bardak su doldurdu bir saat bir buhar banyosunda ısıtılır ve daha sonra gündüzleri infüze. Ortaya çıkan tentür, boğazı günde üç kez durulamak için kullanılır. Siyah mürver, altın bıyık ve anne-ve-üvey annenin yaprakları eşit paylarda (1 yemek kaşığı) karıştırılır, bir bardak kaynar su dökülür ve 3 saat boyunca infüze edilir. Isırgan otu bitkisinin yapraklarından elde edilen tentür, acıyı rahatlatır ve etkilenen boğazı dezenfekte eder. Bunu yapmak için, 20 gram bu ot, 15 gram gergedan, 20 gram adaçayı yaprağı ve 10 gram dereotu tohumu almanız gerekir. Koleksiyonun 1 çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülmeli ve 60 - 80 dakika demlendirilmelidir. Durulama için sıcak uygulanır. Ancak, zaten hasar görmüş mukoza zarını yakmamaya çok dikkat etmelisiniz.

Elma sirkesi 3 yemek kaşığı 1 litre saf kaynamış suda seyreltilmelidir. Çözeltide, bir çift doğal bal kaşığı eklenmeli ve boğazı günde 4 kez durulamak için kullanılmalıdır.

1 bardak sıcak kaynamış su için 1 tatlı kaşığı kabartma tozu eklemelisiniz. Bu çözüm belirgin bir dezenfekte edici etkiye sahiptir, bu nedenle günde 5-7 kez gargara yapmalıdırlar. Tedavinin etkinliğini güçlendirmek boğazını deniz tuzu ile durdurarak olabilir. Çözeltiyi aşağıdaki tarifle hazırlayın: 1 çay kaşığı saflaştırılmış deniz tuzu oda sıcaklığında bir bardak suya. Bu prosedürler, mukozal ödemleri çabucak ortadan kaldırır, nefes almayı kolaylaştırır ve tüm patojenik mikroflorayı boğaz yüzeyinden çıkarır. Bununla birlikte, bu ajanların mukozayı kolayca kurutabildiği ve hastanın iyiliğini arttıracağı unutulmamalıdır. Bu yüzden onları dikkatli kullanmanız gerekiyor.

Öğrenin! Larenjitin homeopati, ilaçları ve yöntemleri ile nasıl tedavi edilir.

Deniz topalak yağı ile birlikte taze sıkılmış meyve suları, havuç ve limon suları, mukus boğazının iltihaplanmasıyla mücadelede mükemmel yardımcılar olacaktır. Mukusunu nazikçe temizler ve dezenfekte eder, yapısını restore ederler. Meyve suyu yerine süt ve havuç kaynatma kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için küçük bir havuç ve yarım litre taze süt gerekir. Günde 5 prosedür - ve larenjit çok geçmeden gider.

Mükemmel bir durulama çözeltisi 500 ml su, 3 yemek kaşığı doğal bal ve bir orta limon suyu ile hazırlanabilir. Bu karışım 3-4 saatte bir gargara yapmalıdır.

Boğaz boğazını larenjit ile durulama hakkında ne düşünüyorsunuz, havaya dikkat edin. Bu bitkiden, akut bir aşamada bir hastalığın tedavisi için bir infüzyon yapmak mümkündür. Bunu yapmak için, 2 çay kaşığı rizom 1 bardak kaynar su ile dökülür ve 24 saat boyunca infüze edilir. Daha sonra infüzyon filtrelenmeli ve biraz ısıtılmalıdır. Bununla birlikte gargaralar günde 5-6 kez gerçekleştirilir. Kronik larenjitde, infüzyon aira, papatya ve lapchatka kökünden kullanılır. Bu karışıma 1 çay kaşığı 200 ml kaynar su döküp bir gün boyunca demlenmeye bırakın. Durulamalar günde üç kez yapılır.

Larenjit için mükemmel bir çare - böğürtlen yapraklarının yoğunlaştırılmış infüzyonu ile durulama. Onu hazırlamak zor değil. Bunu yapmak için, birkaç yemek kaşığı bir bardak kaynar su ile dökülmeli ve 60 dakika ısrar edilmelidir. İnfüzyon soğuk ise, ısıtılır ve durulama için kullanılır.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Yetişkinlerde larenjit ile durulayın

Larenjit, ses tellerinin yenilgisi ile ilerleyen, boğazda bir enflamatuar süreçtir. Hastalığın ana semptomları boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürüktür. Sürecin nadiren genel durumdaki önemli bir bozulmanın eşlik etmesi gerçeğine rağmen, boğazdaki ağrı önemlidir, tahriş edici kuru öksürük uyku ve dinlenme ile etkileşime girer. Asıl soru, larenjit ile gargara yapmanın ne demek olduğu, tercih edilen şey.

Sistemik ihlallerin olmaması nedeniyle, yerel prosedürler önceliklidir. Gargaralama, kompresleme, sürtünme, inhalasyon yetişkinlerde larenjit için lokal tedavi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu durumda gargara, yetişkinlerde larenjitin tedavisinde kullanılan en güvenli prosedürdür.

Prosedürler için gerekli şartlar

Boğazdaki patolojik sürecin gelişmesinin nedeni hem bakteri hem de virüs olabilir. Sonuç olarak, durulama için kullanılan çözeltiler, herhangi bir patojenik mikroorganizmaya karşı etkili olmalıdır. Hastalar kuru, nazal öksürük konusunda endişe ettikleri için, larenjit ilaçları mukozayı yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Kuru öksürüğün üretken öksürüğe dönüşümü, durumun belirgin bir iyileşmesine yol açtığı için balgam üretimini teşvik etmelidir.

Bu nedenle, larenjit ile boğaz yıkamak için kullanılan çözeltiler aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • bakteri ve virüslere karşı etkinlik;
 • hafifletici eylem;
 • epitelyumun salgı fonksiyonunu güçlendirir.

Tedavi uzun olabilir, bu nedenle ilaçlar güvenli ve erişilebilir olmalıdır. Gırtlak gırtlak ile günde en az 5-6 kez durulanması tavsiye edildiği için, yemek pişirme kolaylığı ve çözeltilerin saklanma süresi de önemli bir rol oynar.

Geleneksel tıp

Larenjit tedavisinde geleneksel tıp değerli bir yer alır. Dağıtım alındı

 • siyah turp suyu;
 • bitkisel soğurucular (siyah mürver, anne ve üvey anne, kadife çiçeği, adaçayı, okaliptüs, vb.);
 • soda ve iyot çözeltileri.

Okaliptüs, kadife çiçeği, papatya ile suyu hazırlamak için popülerdir. Eşit paylarda, bir çorba kaşığı miktarında, kuru ot toplama toplanır, karıştırılır ve iki bardak sarp kaynar su ile dökülür. Karışım 15 dakika su banyosunda ısıtılmaya devam eder. Sonra bir saat içinde ısrar, süzülür. Kuru kalıntı çözülür. Kalan çözüm prosedür için kullanılır.

Benzer şekilde hazırlanan meşe, adaçayı ve muz kabuğundan bir kaynatmadır. Bu durumda, işlem 24 saat içinde infüze edilmesi gerektiğinden, işlem daha uzun sürer.

Kuru öksürük tedavisinde siyah yaşlı çiçekleri doldurulamaz olarak kabul edilir. Bir bardak sıcak su döküp 2-3 saat ısrar ediyorlar.

Filtrelemeden sonra ortaya çıkan çözelti larenjit ile kullanıma hazırdır.

Popüler bir araç, anasonlu spermanın bir kaynatılmasıdır. Bunu yapmak için 2 çorba kaşığı kuru madde emaye bir kapta uyuyakalır, bir bardak saflaştırılmış soğuk su dökülür ve yavaş ateşlenir. 15-20 dakika boyunca karışım kaynatılmalıdır. Et suyunu süzdükten sonra, bir çay kaşığı bal ekleyin, karıştırın. Ürün kullanıma hazırdır.

Kökleri küçük bir rende batırırsanız, bir saat kadar beklerseniz, sıvı drenaja kadar, sonra da posaları sıkın. Ortaya çıkan taze sıkılmış meyve suyu, yedikten sonra bir çorba kaşığı ile veya içinde durulama yardımcı maddesi pişirmek için kullanılabilir. Bunu yapmak için, 50 ml meyve suyu 100 ml sıcak kaynamış suda seyreltilmelidir.

Boğazı yumuşatmak için alkali çözeltilerle durulama iyidir.

En basitleri için reçete, bir çay kaşığı kabartma tozu ve vücut sıcaklığına kadar ısıtılmış bir bardak sudan oluşur. Bu çözeltinin etkisini artırmak için güçlü bir antiseptik olan 2-3 damla alkol solüsyonu ekleyin. Mukoza zarında tahriş edici etkisi olan, düşük konsantrasyonlarda, iyot çözeltisi balgam oluşumunu teşvik eder. Bununla birlikte, çözeltinin konsantrasyonunun arttırılması zıt etki gösterebilir, mukozada önemli tahriş ve kuruluklara neden olur.

Eczacılık ilaçları

Yetişkinlerde larenjit ile boğaz yıkamak için, eczane çözümleri kullanılır:

Eczacılık ürünlerinde çeşitli iyot özellikleri kullanılır. İyot, sulu bir iyot ve alkol çözeltisi içerir. Talimatlara göre, larinjit ile durulama, bir bardak su içinde karıştırılan ilacın 20 ml kullanımını ima eder. Bu aracı uygulamak, iyot olası bireysel hoşgörüsüzlüğü dikkate almak gerekir. Reaksiyon lakrimasyon, burun akıntısı, deride bir döküntü ile kendini gösterir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, durulama durdurulmalı ve ağız ılık su ile iyice durulanır.

Benzer şekilde, ana bileşenin okaliptüs yaprakları olduğu gargara ve% 1'lik alkol çözeltisi Klorofililpt için kullanılır. Bu yaprak dökmeyen bitki, bakteriyel patojenlere, özellikle de boğazda iltihaplı süreçlerin tedavisi için tercihine atıfta bulunulması gereken, dikkate alınması gereken stafilokoklara karşı pernisiyen etki eder. Bir bardak su içinde ilacın bir çorba kaşığı seyreltilmesi, gargara günde 3-4 kez durulanır.

Klorheksidin ve Miramistin, boğazın seyreltilmemiş halde durulanması için kullanılır. Bu sulu çözeltilerin belirgin bir antiseptik ve dezenfektan etkisi vardır, bu da onları ağız boşluğundaki çeşitli patolojik süreçler için kullanmayı mümkün kılar.

Klorheksidin kullanıldığında, mukoza zarının yüzeyinde ince bir film oluşur, bu da ilacın süresinin 5-6 saate uzatılmasına izin verir, günde iki kez durulama sıklığını azaltır.

Yetişkinlerde larenjit ile boğaz durulama, diğer patolojik koşullarda prosedür ile karşılaştırıldığında, bazı özelliklere sahiptir. Onlar aşağıdaki gibidir:

 1. Prosedür, mümkün olan her saatte mümkün olduğunca sık olmalıdır;
 2. Bunun için kullanılan çözüm, vücut sıcaklığında konforlu bir sıcaklık olmalıdır;
 3. Ajanlar dönüşümlü olmalı;
 4. Kullanılan çözeltilerin konsantrasyonları talimatlara uygun olmalıdır. Aksi halde, hastalığın seyrini şiddetlendirecek mukoza üzerinde tahriş edici etkisi olabilir.

Larenjit, boğazda ağrı ve şişlik, kuru öksürük, ateş ile karakterize, larenksin enflamatuar bir hastalığıdır. Tedavi - lokal anestezikler, antibiyotikler, anti-inflamatuar ilaçlar atanması ile konservatif. Ayrıca, larenjit ile, boğazın durulanması reçete edilir. Bunun için geleneksel ve geleneksel tıpın birçok tarifi vardır, bunlar birleştirilebilir ve temel tedavi ile birleştirilebilir.

Geleneksel Tıp: Yetişkinler için İlaçlar

Larenjit ile yetişkinler antiseptik ve antimikrobiyal ilaçlar reçete edilir. Bunlar şunları içerir:

 • furatsilin - Bir bardak ılık su için 2-3 tablet. İlaç çözeltisi ile, boğaz ağrısını günde 3-5 kez durulayın;
 • hlorofillipt - Bir sıcak çay kaşığı ilacın bir çay kaşığı;
 • iyot - Bir bardak suya birkaç damla ekleyin, iyice karıştırın ve günde 3 kez yıkayın. Alternatif olarak iyodinol.

İlaçlar sadece büyük miktarlarda yutmadan larenjit ile boğazını durulamak için kullanılır.

Geleneksel tıp: soda, sebze, otlar

Alternatif tıp tarifleri - değil, her derde deva, ilacı mükemmel bir şekilde tamamlar, şişlikleri giderir ve ağrıları giderir. Güvenlidirler, bağımlılık yapmazlar ve iltihaplı hastalıkların tedavi yöntemlerine atıfta bulunurlar.

Larenks iltihabı ile soda

Soda çözümü aşağıdaki etkilere sahiptir:

 • patojen mikroorganizmaları etkiler, onları yok eder ve üreme sürecini yavaşlatır;
 • larenjit kaynağını ortadan kaldırır - bir viral enfeksiyon;
 • mukoza üzerinde patojenik mikroorganizmaların yaşamı için uygun olmayan bir alkalin mikroflorası oluşturur;
 • şişliği giderir, nefes almayı kolaylaştırır, ağrıyı azaltır;
 • Viral bir enfeksiyon geliştirme sürecinde, görünümlerin ortaya çıkabileceği ağız boşluğunun tedavisini gerçekleştirir.

Bir bardak ılık suda tıbbi iksir hazırlamak için, bir çorba kaşığı soda çözün, iyice karıştırın. Boğazları, yatmadan önce de dahil olmak üzere günde 4-5 kez larenjitli erişkinlerde durulayın.

Sebze sularının halk tarifleri

Larenjit ile neyin gargaralanacağını bilmeden, sebze stoklarına dönmeye değer. Rendelenmiş patates veya pancar suyu, su ile seyreltilmiş, iyileşme sürecini hızlandırır, iltihap ve ağrıyı hafifletir. Hastalığın akut evresinde, boğazın süt ile pişirildiği süt ile durulanması yardımcı olur.

Suyu buzdolabında saklayın ve kullanmadan önce ön ısıtın.

Bitkisel infüzyonlar, decoctions için tarifler

Kanıtlanmış otlar şunlardır:

Bu bitkilerden, hastalığın herhangi bir aşamasında kullanılabilen güvenli bir şekilde kaynatma elde edersiniz. Bu şekilde çocukların tedavisi zordur - 4-5 yaşına kadar çocuklar tükenemez, çimlerin hoş olmayan tadı küçük bir hastayı memnun etmeyecektir.. Çocuk doktorunun tavsiyesi üzerine, decoctions içsel olarak alınır.

 1. Eşit oranlarda karıştırın papatya, St. John's wort, calendula, okaliptüs ve dökün su. Tedavi için 1 bardak solüsyon dökün, hafifçe ısıtın veya sıcak su ile seyreltin. Her 3-4 saatte bir durulayın.
 2. Meşe, adaçayı, lapchatka, muz ve rezene kabuğunun eşit oranlarda toplanması. İki bardak kaynar su ile bir şifa et suyu hazırlamak için, bir çorba kaşığı dökün, bir gün bekletin. Yetişkinlerde larenjit günde 5-7 kez durulandığında.
 3. Bir çorba kaşığı anne-üvey anne, altın bıyık, siyah mürver üzerinde karıştırın. Bir bardak kaynar su dökün, 12 saat bekletin. Yatmadan önce durulayın.
 4. Ecza dolabında bitki sadece bir isim varsa, o zaman bir infüzyon yapın: kaynar su litre başına bir kuru bitki 2-3 yemek kaşığı.

Halk hekimliğinin diğer tarifleri

Larenjitin yukarıdaki tedavi yöntemleri ile birleştirin, aşağıdaki tarifleri yapabilirsiniz:

 • Bir litre ılık suda, 1 çorba kaşığı sirkeyi (elma) sulandırın, 1 kaşık dolusu bal ekleyin ve iyice karıştırın. Günde 3-5 kez durulayın;
 • suda, çözülür bal, günde 3-4 kez durulayın (tercihen yemekten sonra);
 • suyun içinde limon suyunu sıkın, günde 3-4 kez kullanın;
 • sıradan güçlü çay iltihabı iyi kaldırır.

İpuçları ve Püf Noktaları

Larenjitleri evde tedavi ederken, önerileri kullanın:

Ana tedaviyi ihmal etmeyin!

Larenjit anjinin sık görülen bir komplikasyonudur. Hastalık entegre bir yaklaşım gerektirir, antimikrobiyal ve antiseptik ilaçlardan oluşan bir tedavi planının geliştirilmesi. Larenksin durulanması, varolan hastalığın hızlı bir şekilde iyileştirilmesi gerektiğinde gereksiz bir işlem olmayacaktır.

Larenjit ile ne yapmalı?

Larenjit tedavisi, hastanın basit kuralları izlemesini gerektirir - ayaklarınızı sıcak tutun, hipotermiden kaçının ve taslakta kalın. Sesi korumak için soğuk havada konuşmamak, ses tellerini aşmamak gerekir.

Larenjit ile ne yapmalı? Hastanın bulunduğu odanın temizliğini izlemek önemlidir. Oda tozsuz olmalıdır. Kuşkusuz, orta sıcaklık ve hava nem oranı kolaylaştıracaktır. Sigara içmeyi, içmeyi ve keskin, sert yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Mukoza larenksinin tahrişini gidermek, sıcak çözeltilerin bol miktarda içilmesine izin verecektir - ballı çay veya süt, bitkisel kaynatma. Larenjit için etkili bir madde, buhar veya özel bir nebülizör cihazı üzerinde inhalasyonlardır.

Kuru öksürük kurtulmak boyun, göğüs ve topuklu hardal uyguladıktan sonra gelir. Yatağa gitmeden önce hardallı ayak banyoları yapmak da etkilidir. Kanıtlanmış bir yöntem, boğazdaki durulama ve ısınmadır.

Çoğu zaman larenjit tedavisi fizyoterapi ve ilaçları birleştirerek karmaşıktır. Hızlı bir iyileşme için tedavi için gerekli tavsiyeleri verecek bir doktora gitmek daha iyidir.

Larenjit ile inhalasyon

Mukozayı yumuşatan, öksürüğü azaltan ve balgam ayrılmasını kolaylaştıran larenjit ile inhalasyon ile iyi bir terapötik etki sağlanır. Yaygın olarak kullanılan ultrasonik cihazlar, nebülizörler, ayrıca buharlı herhangi bir konteyner. Prosedür için tıbbi madde, her bir özel durumdaki doktor tarafından seçilir, bu olabilir:

 • otların et suyu - köknar yaprakları, okaliptüs, kekik rengi, papatya, adaçayı, anne-üvey annesi;
 • aromamasla - köknar, nane, mentol, okaliptüs;
 • hlorofillipt;
 • bir soda çözeltisi;
 • soğan / sarımsak uçucu.

Ev ortamında, hastayı bir havluyla örtün veya kalın kağıttan bir koni kullanın ve yanmayı önlemek için dar kısmı boyunca nefes alın. Ev yapımı inhalasyonların günde üç ila sekiz kez tekrarlanması tavsiye edilir, bu da küçük çocukların hasta olması durumunda çok zordur. Çocuklarda larenjit tedavisi, sıvıyı kolayca solunum sistemine nüfuz eden küçük damlacıklar haline getiren bir nebülizörün uygulanmasına uygundur.

Inhalasyon için terapi kontrendikasyonları vardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • burun kanamasına yatkınlık;
 • kardiyovasküler hastalıkların varlığı;
 • hava eksikliği, solunum fonksiyon bozuklukları.

Larenjit tedavisi için inhalasyona güvenmeyin. Hastalık genellikle vücuttaki enfeksiyonların arka planına karşı gelişir, bu nedenle semptomatoloji sadece altta yatan nedenin ortadan kaldırılmasından sonra geçer.

Larenjit için inhaler

En basit ve uygun fiyatlı seçenek, larenjitli bir buhar inhalatörüdür, ana dezavantajıdır - bırakılan buharın sıcaklığını kontrol etmek zordur. Doktorlar, özellikle çocukların tedavisi söz konusu olduğunda, ultrasonik inhaler veya nebulizatör üzerinde seçimini durdurmayı tavsiye eder.

Larenjit ile yağ inhalasyonu

Larenjit tedavisinde yağların kullanılması, solunum sisteminde, mukozayı zararlı maddelerin emiliminden koruyan ince bir koruyucu film oluşturulmasını sağlar. Bakterisidal, yatıştırıcı, yara iyileştirici etkisi yağlar - limon, köknar, ardıç, zveroboynym veya propolisnym yağları ile bitkisel bileşikler vardır.

Şeftali, gül, okaliptüs, mentol ile larenjit ile etkili yağ inhalasyonu. Sıcak inhalasyon, beş ila sekiz dakika kaynar suyla bir tencere üzerinde gerçekleştirilir. Uykusuzluk, vasküler bozukluklar, ayrıca eksitabilite artışı olan hastalar soğuk inhalasyonlar reçete edilir. Prosedür için, bir şişe suya birkaç damla yağ eklenir ve hasta birkaç nefes alır, bu da kabı burna doğru kaldırır.

Inhalasyonlar için temel kurallar:

 • birkaç damla yağ yeterlidir;
 • terapi sürecinde, yabancı maddeler tarafından dikkat dağıtılmamalıdır;
 • işlemden sonra bir saat boyunca yemek, duman, konuşma tavsiye edilmez;
 • inhalasyondan sonra dinlenmeniz gerekir.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon

Uygun ve etkili bir yol, tedavi prensibi, terapötik maddenin ultra-küçük dispersif püskürtülmesine dayanan, larenjit nebulizer ile inhalasyonlardır.

Larenjitin nebülizer ile tedavisi

Larinjitin nebulizer ile modern tedavisi, cihazı her şeyi kendi başına yaptığı için terapiyi rahat ve kolay bir şekilde yapılabilir hale getirir. Hasta sadece reçete edilen ilacı indirmek zorundadır.

Larenjit ile soda ile inhalasyon

Larenjitin hafifletilmesi, en fazla sekiz dakika süren alkalin inhalasyonları ile kolaylaştırılır. Larenjitli soda ile inhalasyon için take çay kaşığı alın. Bir bardak ılık su için kabartma tozu. Maden suyu kullanabilirsiniz - Borjomi, Narzan, Essentuki. Ev koşullarındaki prosedür, buharla bir pota / su ısıtıcısı veya özel bir inhalasyon cihazı kullanılarak gerçekleştirilir.

Bu terapi hastalar tarafından iyi tolere edilir ve hızlı bir etki sağlar. Balgam ayrılığı seanstan hemen sonra bile gözlemlenir. Klinik deneyler, larenjitin alkali çözeltilerle muamele edilmesinin, balgam söktürücü etkisi olan diğer araçların yardımcı olmaması durumunda etkili olduğunu doğrulamaktadır.

Alkalin bileşikleri, solunum organlarındaki ozmotik basıncı artırarak mukozanın şişmesini azaltır. Prosedürler, herhangi bir nedenle bastırılmışsa öksürük refleksini harekete geçirir.

Soda inhalasyonları, günde iki kez yürütülen, balgam ayrılmasını 5-7 kez artırır. İlk seanslardan şimdiden kuru öksürüğü olan hastalar solunum fonksiyonunun rahatlamasını, nefes darlığının ortadan kalktığını belirtir.

Larenjit ile sıkıştır

Lokal ısınma aksiyonu larenjitli bir kompres ile sağlanır, bu da vazodilatasyona neden olur ve kan dolaşımını aktive eder. Böylesi basit bir manipülasyon, larenjitin ağrılı semptomlarını hızlı bir şekilde giderir ve sesi geri verir.

Kompresyon boğaz / toraks bölgesine uygulanır. Pansumanı hazırlamak için, alkol, vodka, yağ çözeltileri veya diğer tıbbi ürünlerle nemlendirilmiş bir bandaj veya gazlı beze ihtiyacınız olacaktır. Nemli kumaş cilde uygulanır, bir mumla sarılır ve bir fular, bir mendil ve benzeri ile izole edilir. Yağlı bezin büyüklüğü, gazlı tabakadan birkaç santimetre genişliğinde seçilmelidir ve bir fular şeklindeki dış yalıtım daha geniştir.

Larenjitin bir ısınma kompresiyle muamele edilmesi, iki saat arayla dört ila sekiz saat arasında gerçekleştirilir. Bandajı çıkardıktan sonra, sokağa atmayın ve boğazınızın altındaki kıyafetleri giymeyi unutmayın. Sıkışma yerinde tahriş meydana gelirse, cilt bölgesini gece boyunca krema veya petrol jeli ile tedavi edin.

Göğsüne uygulanan komprese, ısınan bitkisel yağ veya hayvansal yağları (porsuk, iç) kullanın. Bu tür bandajlar gece boyunca bırakılır.

Kompresyonun tedavisinde kontraendikasyon, sıcaklığın varlığı olacaktır.

Larenjit ile hardal

Mustarlar, uçucu yağın salınmasıyla sinir uçlarını tahriş ederek cildi ısıtan yerel bir refleks harekete sahiptir. Hardalın uygulama alanında kan dolaşımı ve metabolik süreçler artar. Aynı süreçler sinirler aracılığıyla cilde temas eden organlarda da ortaya çıkar.

İlk yardım larenjit ile hardal, larinkste ağrıyı azaltır, inflamasyonu eritir, kuru öksürük ataklarını giderir. 10-20 dakika boyunca boynun ön yüzeyine hardal sıva koymak. Ayrıca onları "havlayan" öksürüğü durdurmak için mümkün olduğunca çabuk topuklu, sternum üzerine koyabilirsiniz.

Tedaviden sonra, cildi kuru bir bezle silin, krema, bitkisel yağla fırçalayın ve battaniyenin altına yerleştirin. Bir taslak haline girmek kesinlikle yasaktır.

Hardal sıvaları ile tedaviye tek kontrendikasyon sıcaklıktır. Hardal sıvaları takarken, kalp bölgesinden, meme bezlerinden ve cildin etkilenen bölgelerinden (benler, çizikler, vb.) Kaçının. Çocuklarda larenjitin hardal sıvaları ile tedavisi, çocuk doktoru ile görüştükten kısa bir süre sonra üç yıldan beri kabul edilebilir.

Larenjit ile şırınga

Kuru, "havlayan" doğa öksürük - laringit ile temel acı verici durum. Hoş olmayan sendromu ortadan kaldırmak için, bir şurup olarak öksürük için ilaçlar kullanın.

Glikodin - tadı hem de yetişkinler ve çocuklar olacak olan larenjitli şurup. İlaç, epitelyumun salgı fonksiyonunu düzenleyen, mukoza zarını koruyan, öksürük merkezine hafifçe etki eder. Kuru öksürüğün eşlik ettiği akut veya kronik larenjit için glikojen ile tedavi reçete edilir.

Yetişkin hastalar için dozaj, günde üç kez ilacın 5 ml'sidir (1ch.l). Çocuklar için ilaç yaşa bağlı olarak gösterilir:

 • yıl üç yıl - 1/4 tsp / 3 gün;
 • dört ila altı yıl - 1/4 tsp / 4p.day;
 • yedi ila on iki yıl - 1/2 tsp / 3 rd gün.

Glikodin, bileşenlerine duyarlılığı olan hastalar için önerilmemektedir. İlaç sinir sisteminin etkisini engelleyebilir, böylece ilacın uygulanması doktor tarafından reçete ve kontrol edilir.

Larenjit, ev yapımı şuruplarla başarıyla tedavi edilir. Örneğin, siyah turpta üst kısmı çıkarın, çekirdeğin bir kısmını çıkarın ve birkaç kaşık bal koyun. Su ile seyreltilmiş duran sular, her üç ila dört saatte bir öksürük için tedavi edilir (1 yemek kaşığı kullanılır).

Larenjit ile gargara yapmaktan mı?

"Larenjit ile boğaz nasıl gargaralanır?" Sorusu içinde, Bu arada imkansız olduğu gibi, doğaçlama araçları olacak - tuz, soda, iyot, yanı sıra ilaçlar - klorofililpt, furacilin.

Larenjit ile durulayın

Ağrı sendromunu laringeal mukozanın iltihaplanmasıyla giderir, aynı zamanda şişliği azaltır ve patojen mikroorganizmaları yok eder ve larenjit ile durulamaya yardımcı olur. Bunu eczaneden satın alınan ilaçlarla yapabilir veya halk hekimliğine dönebilirsiniz.

En etkili yol, bir litre suya eşit miktarda St. John's wort, okaliptüs, calendula ve papatya karışımıdır. Durulama için daha az etkili bir bileşim, mürver siyahı çiçekleri, ana-ve-üvey annenin yaprakları, altın bıyık, kaynar su bir bardak karışık (her isim 1 saattir) bir kaynatmadır. İnfüzyonlar yaklaşık üç saat sürmektedir ve durulamalar her saat başı yapılmaktadır.

Larenjit tedavisi elma sirkesi ile yapılır. Bu 3 çorba kaşığı için. sirke bir litre su içinde yetiştirilir ve 2 çorba kaşığı bileşime eklenir. bal. Günde en az dört kez gargara yapılması tavsiye edilir.

Pancar suyu, limon, havuç, deniz topalak yağı, propolis tentürü, althea veya güçlü çay ile durulamak iyidir. Boğazın yıkanması sırasında eski, şekerli balın kullanılması mukoza zarının kurumasına neden olabilir.

Larenjit ile durulama için ana durum, suyun sıcak olması değil, sıcak olması gerektiğidir!

Larenjit sonrası ses nasıl geri alınır?

Konuşma süreci, titreşim ve hareket yoluyla sesler ve titreşimler oluşturan bağlar tarafından yönetilir. Larenjit ile bağlar iltihaplanır, ses kısıklaşır, zayıflaşır veya tamamen kaybolur. Susturmak veya fısıldamak problemle başa çıkmaya yardımcı olur.

Larenjit sonrası ses nasıl geri alınır? İlk olarak, konuşma kısıtlamalarını gözlemlemek gereklidir - çığlık atmayın, yeni iltihaplı bağları aşmayın. İkincisi, durulama, konuşmanın geri dönüşüne yardımcı olacaktır. Bu amaçla, bir papatya ve okaliptüs kaynatması (1 çorba kaşığı kuru karışım, kaynar su bardağı demlemek için, yaklaşık 40 dakika bekletin, serin ve süzün) veya patates suyu. Üçüncü olarak, hastalara geceleri sıcak bir içecek gösterilmektedir. Sıcak bir terapötik bira veya şarap iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Dördüncüsü, yağları (deniz topalak, köknar, okaliptüs) ile damlatma uygulayarak mukusun kuruluğu ile başa çıkabilir.

Larenjit ile yürümek mümkün mü?

Tıbbi manipülasyonları gerçekleştirdikten sonra, ısınma kompresleri veya hardal pullanmalarını gerçekleştirdikten sonra larenjit ile yürüme önerilmemektedir. Sıcak bir battaniye ve tam bir dinlenme kullanmak daha iyidir, daha soğuk ve nemli havalarda yürümekten kaçının.

Larenjit ile beslenme

Hızlı iyileşme, tuzlu, sıcak, ekşi, aşırı sıcak veya soğuk yemeklerin kullanımını içermeyen larenjitli rasyonel beslenme ile kolaylaştırılır.

İltihaplı mukus larenksinin maksimum geri kalanını sağlamak için, sıvı, yer ürünleri - çorbalar, kisseller, süt lapası, bal çayları rasyon olarak önerilir. Larenjit tedavisi karbonatlı içecekler, alkol, tohum ve fındık tüketimini (herhangi bir sert, travmatik gıda) tüketir. Baharat - soğan, sarımsak, biber, yaban turpu almaktan kaçınmalısınız.

Larinksin iltihaplanması ve tahrişine karşı mücadelede, burnuna birkaç damla damlatılabilen veya boğazını yağlayan bitkisel yağlara yardımcı olur. Taze meyve, sebze, meyve suları larenjit tedavisinde büyük yarar sağlayacaktır, ancak patates püresi şeklinde olmalıdır.

Larenjit ile İçme

Larenjit ile içme, sıcak (sıcak değil) ve yeterince bol olmalıdır. Tüm araçlar küçük yudumlarda sarhoş olmalı. Hastalık ile başa çıkmak Borjomi, süt ve adaçayı yardımcı olacaktır.

Kabartma bal ile bitkisel çay, bal, ahududu, muz suyu getiriyor. Sesi düzeltmek için her saatte bir içecek içmelisiniz: 1/2 bardak anason tohumu, bir bardak suya (200 ml) kaynatın, bir kaşık konyak ve iki bal ekleyin. Etkili bir tedavi yöntemi, haşlanmış havuçlu sütdür (yarım litre küçük bir havuç alır). Birkaç çay kaşığı için kompozisyonu günde üç kez alın. İyi kanıtlanmış meyve suyu ya da ballı pancar.

Larinkste iltihaplanma prosesine larenjit denir. Sıklıkla akıntılı ve bulaşıcı hastalıklara eşlik eder. Larenjitin boğazdaki diğer problemlerden nasıl ayırt edilebileceği ve bu hastalığın yetişkinlerde kendi başına tedavi edilip edilemeyeceği nasıl ayırt edilebilir?

Nedenleri ve belirtileri

Larenjitin akut formu, bu faktörler tarafından provoke edilebilir:

 • genel veya lokal hipotermi;
 • ses tellerinin aşılması;
 • akut enfeksiyonlar.

Kronik larenjit nedenleri:

 • Sıklıkla akut formda tekrarlayan hastalık;
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • mesleki deformasyonlar (öğretmenler, şarkıcılar vb.);
 • nazofarenkste uzun süreli inflamatuar süreçler.

Kronik formdaki hastalığa, seste bir değişiklik, boğazda hoş olmayan duyumlar ve sık öksürme eşlik eder.

Akut larenjitin bazı semptomları sadece bir doktor tarafından tespit edilebilir ve yorumlanabilir. Bu nedenle, doğru bir teşhis için profesyonel tavsiyeye ihtiyaç vardır. Hastalığın "Gizli" belirtileri:

 • mukozada kızarıklık;
 • larinksin içinde şişlik;
 • mukoza üzerinde kırmızı noktalar;
 • kan kompozisyonunda değişiklik.

Evde bile erişkinlerde kendinizi larenjit belirleyebileceğiniz belirtiler var:

 • kuru öksürük öksürük, nemli geçerek zamanla;
 • yutulduğunda ağrı;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • nefes alma zorluğu;
 • ses kısıklaşır, zayıflaşır veya kaybolur;
 • boğazda rahatsızlık (pershenie, kuruluk, ekşi duygu).

durulama

Larenjit ile en basit durulama sodadır. Evde bile hoş olmayan semptomları çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Durulama solüsyonu hazırlamak için, bir bardak ılık suda bir çay kaşığı kabartma tozu çözmeniz gerekir. Prosedür, mümkün olduğunca sık tekrarlanmalıdır, ancak günde 5 defadan az olmamalıdır. Bu tür tedavi ağrıyı ve iltihabı hafifletir.

Etkisi artırmak için alternatif olarak soda ve tuzlu su ile durulayın. İkincisinin hazırlanması için, ayrıca antibakteriyel etkiye sahip olacak olan deniz tuzu kullanmak daha iyidir. Bir yetişkinin tuz kaşığı olması için bir bardak ılık su yeterli olacaktır.

Soda ve tuz haricinde bir larenjit ile gargara yapmaktan mı? Evde, sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın nedenlerini iyileştirmeye yardımcı olacak bitkisel şifa ve infüzyonları da hazırlayabilirsiniz. Evde, bu tür bitkilerin toplanması etkili olacaktır:

 • mürver siyahının çiçeklenmesi;
 • altın bıyık;
 • anne-ve-üvey annenin yaprakları.

Infüzyon tarifine göre hazırlanır:

 1. Bileşenler eşit oranlarda karıştırılır.
 2. Koleksiyonun üç çay kaşığı bir bardak kaynar su dökülür.
 3. Çare için üç saat ısrar et.
 4. Iki kez filtre.

Elde edilen sıvı her saat boğazda durulanır.

soluk alma

Larenjitin etkili tedavisi, inhalasyonlar yardımıyla gerçekleştirilebilir. Bu prosedürlerin evde yapılması kolaydır. Larenjit ile doğru şekilde yapılan inhalasyonların böyle bir etkisi vardır:

 • kuru öksürük yumuşatmak;
 • mukoza hızlı bir şekilde geliştirmek;
 • balgam atılımına katkıda bulunur.

Evde, böyle durumlarda larenjit ile inhalasyon önerilmemektedir:

 • artan vücut ısısı;
 • kardiyovasküler sistem ile ilgili problemler;
 • burun kanaması eğilimi;
 • pürülan bir doğanın inflamatuar süreçleri;
 • Solunum yetmezliği ve diğer solunum bozuklukları.

Larenjit ile inhalasyonun semptomları ortadan kaldıracağını, ancak hastalığın nedenlerini tedavi edemeyeceğini anlamak önemlidir.. Bu nedenle, bu prosedürler, hastalığa neden olan enfeksiyonun tedavisi ile birleştirilmelidir.

Evde, buhar inhalasyonları bir buhar inhaleri ile yapılabilir. Bu cihazın dezavantajı, üretilen buharın regülasyonunun ve kontrolünün olmamasıdır, bu yüzden yetişkinlerin tedavisi için kullanılması daha iyidir. Çocuklar için daha uygun nebulizer veya ultrasonik inhaler.

İnhalasyon yoluyla larenjit tedavisi için daha mı? Evde hazırlanmanın en kolay yolu, alkali çözeltilerdir. Hoş olmayan semptomları çabucak yok ederler ve kuru öksürüğü rahatlatırlar. Evde, bir soda çözeltisi yapmak en kolay yoldur: bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı soda çözün. Ayrıca inhalasyonlar herhangi bir alkali maden suyu ile larenjit ile yapılır: Essentuki, Borjomi veya Narzan.

Bir ev nebülizörünün yokluğunda, buhar inhalasyonları yapabilirsiniz. Bunu yapmak için sıradan bir su ısıtıcısına ya da sıcak su içeren bir kaba ihtiyacınız vardır. Suda uçucu yağ, bir veya bir karışımın bir kaynatmasını ekleyebilirsiniz:

 • papatya;
 • adaçayı;
 • mürver çiçekleri;
 • çim termopsis;
 • muz;
 • biberiye;
 • anne-üvey anne ve diğerleri.

Eğer öksürük kokusu kızarsa, meyan kökü infüzyonu hazırlayabilirsiniz.

Yetişkinler için, otlar ile buhar inhalasyonları aşağıdaki şemaya göre gerçekleştirilir:

 1. İyileşme suyu hazırlayın.
 2. Suyu veya infüzyonu sıcak su kabına dökün.
 3. Konteynırı bükün, kafasını bir havluyla örtün.
 4. Buharı ağızdan soluyun, burnunuzla nefes alın.
 5. Ekshalasyonlar sığ olmalıdır.
 6. Prosedür süresi 5 - 10 dakikadır.
 7. Solunduktan sonra yarım saat konuşma, yemek ve içmek için tavsiye edilmez.

Yağ inhalasyonları için, 3 ila 4 damla uçucu yağın suya boşaltılması yeterlidir. Bu tür yağlar için uygundur:

 • okaliptüs;
 • mentol;
 • fIR;
 • nane;
 • ardıç;
 • limon;
 • şeftali;
 • pembe.

Evde, bu prosedürü bir su ısıtıcısı üzerinde yapabilirsiniz. Su ısıtıcısının ağzına bir kağıt konisi yerleştirilir ve 5 - 8 dakika, koninin geniş ucundan çıkan buharla nefes alır.

kompres

Larenjit ile kompresyon, hızlı bir şekilde ağrıdan kurtulmanızı ve sesi geri döndürmenizi sağlayan etkili ve popüler bir yöntemdir. Bu prosedür sayesinde, boğazınızı evde ısıtabilir ve kan dolaşımını aktive edebilirsiniz. Bu manipülasyon yüksek sıcaklıkta önerilmemektedir.

Bir kompres için, bir yetişkinin aşağıdakileri hazırlaması gerekir:

 • gazlı bez veya geniş bir bandaj kesmek;
 • tıbbi çözüm;
 • Sıkıştırma kağıdı veya polietilen;
 • Isınma için eşarp veya atkı.

Eylem sırası şöyledir:

 1. Bandaj, bir çözelti veya başka bir uygun sıvı ile emprenye edilir.
 2. Dokusu boğazın üzerine yerleştirin.
 3. Boynunu sıkıştırılmış kağıt veya filmle sarın.
 4. Bandajı bir fular ile düzeltin ve ısıtın.
 5. Larenjit ile kompres 4 ila 8 saat kaldı.
 6. İşlemden sonra, boyun ve boğazın hipotermi olmasına izin vermemelisiniz.

Larenjit ile kompres için gazlı bezleri nasıl ıslatabilirsiniz? En popüler alkollü bandajlar. Bez, sıcak votka ile nemlendirilir veya tıbbi alkolle seyreltilir. Terapötik etkisini arttırmak için, votka kafur yağı ile eşit oranlarda karıştırılır.

Bir patates sıkıştırması çok popüler. Bu şekilde yap:

 1. 3 - 4 kaynatılmamış patatesleri kaynatın.
 2. Sebzeleri güveçte öğütün.
 3. Elde edilen kütle, eşit bir tabaka ile yoğun bir kumaş üzerine yayılır.
 4. Bir rulo ile rulo ve boynuna yer.
 5. Filmi uygulayın, sıkıştırın ve düzeltin.
 6. Patates kütlesi soğuyana kadar tutulmalıdır.

Kompresyon yapmak için yağ çözeltileri uygundur. Votkaya birkaç damla okaliptüs veya mentol yağı eklenir. Böyle bir kompres uygulamak için prosedür normaldir.

Boğazda ısınan bir bandaj, kafur yağı veya dimexide ile yapılabilir. Tuzlu kompres için de uygundur. Yüz gram tuz, bir litre ılık suda çözülür ve bir gazlı bez çözeltisi ile emprenye edilir.

Bal ve propolis

Larenjitin halk ilaçları ile evde tedavisi genellikle arı ürünlerinin kullanımını içerir. Balın bağlar üzerinde yararlı etkisi vardır, ağrı semptomlarını hafifletir ve hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Bal, herhangi bir sıcak içeceğe eklenebilir: çay, süt, bitkisel kaynatma.

Ağrıyı dindirme, kuru öksürüğü çıkarma ve sesi yetişkinlere döndürme yeteneğine sahip etkili bir ev ilaçları yapmak için şu bileşenlere ihtiyacınız olacak:

 • bal - 2 yemek kaşığı;
 • konyak - bir çorba kaşığı;
 • Anason tohumları - yarım bardak.

Bu araç şu şekilde hazırlanmıştır:

 1. Tohumları bir bardak suyla dökün.
 2. Kaynatın ve süzün.
 3. Et suyuna bal ve bal ekleyin.

Her saat içilir.

Bal en basit durulama çözümünü yapmak için kullanılır. Bir tatlı kaşığı çorba kaşığı bir bardak ılık su içinde çözülmelidir. Bu çözelti boğazı günde en az 6 kez yıkayın.

Limon suyu ile boğaz balına iyi etki. Acıyı rahatlatırlar, terlemeden ve şişlikten kurtulurlar. Bal 2 ila 1 oranında limon suyu ile karıştırılır. Ürün her yarım saatte bir çay kaşığı alınır.

Evde bal ile havuç veya pancar suyu birleştirebilirsiniz. Bir bardak sıvı, bir çorba kaşığı balya ihtiyaç duyacaktır. Bir gün için 200 - 250 ml meyve suyu içmeniz gerekiyor.

Davranış kuralları

Akut larenjiti tedavi etmek etkiliydi, bir yetişkin birkaç basit kurallara uymalıdır:

 1. Ayakları sıcak tutun ve donmayın.
 2. Taslaklara uzun süre maruz kalmaktan kaçının.
 3. Ses tellerini koruyun: bağırmayın, daha az konuşun.
 4. Soğukta konuşma.
 5. Oda serin ve tozlu olmamalıdır. Normal nem ve düzenli havalandırmanın sağlanması önemlidir.
 6. Sigara içmek ve alkol almak yasaktır.
 7. Sert veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tercih edilenler doğranmış veya sıvı bulaşıklardır.
 8. Sokakta daha az, özellikle kötü havalarda.

Öksürük kurtulmak

Larenjit ile mukoza sürekli tahriş olur. Bu sık sık kuru bir öksürüğe neden olur, bu da boğazı daha da tahriş eder.

Larenjit ile etkili öksürük tedavisi hardal sıvaların yardımı ile gerçekleştirilebilir. Bu fizyoterapi dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir. Hardal yüksek sıcaklıkta yapılmamalıdır. Bu tedavi yetişkinler için daha uygundur. Evde, hardal sıvaları göğüs, ayak veya gırtlak üzerine yerleştirilir. Süre - 10 ila 20 dakika arasında. Daha sonra çalışma alanını durulamaya, kremi sürmeye ve sıcak kalmaya ihtiyaç duyuyorsunuz.

Öksürüğün kurutulması verimli hale geldi, mümkün olduğunca içmeniz gerekir. Bal çayı ekleyerek balgamı üretmeye ve öksürmeye yardımcı olur. Çok yararlı, sıcak süt, soda ve bal bir çay kaşığı eklenir.

Bal ve tentür propolis bir çözüm ile gargara yapabilirsiniz. Yarım bardak suya, her bileşenin bir çay kaşığı sulandırınız. Günde üç prosedürün olması yeterli olacaktır, böylece mukoza biraz sakinleşir ve öksürük yumuşar.

Evde, bir içkinin öksürüğü, öksürüğün iyileşmesine yardımcı olabilir:

 • süt - 100 ml;
 • maden suyu - 100 ml;
 • tereyağı;
 • bal - bir çay kaşığı;
 • konyak - bir çay kaşığı.

Çare aşağıdaki şemaya göre hazırlanır:

 1. Suyu ve sütü karıştırın.
 2. Karışımı önceden ısıtın.
 3. Çay kaşığı tereyağı eritin.
 4. Bal ve konyak ekle.

Gün içerisinde iki bardak içki içmek gerekir. Tabii ki, bu tür bir tedavi sadece yetişkinler için uygundur. Çocuklar için çare olarak konyak eklemek gerekmez.

Larenjit ile inhalasyon havlama öksürük ile iyi mücadele. Prosedürler, eczaneler, alkali maden suyu veya tuz çözeltisi ile gerçekleştirilir.

Geceleri larenjitli bir çocuk kuru öksürük gösteriyorsa, doktora gitmelisiniz.. Yani yanlış bir kasık saldırısı başlayabilir. Evde tedavi etmeye çalışmayın. Sıcak alkali içecek veya soluma, durumu hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Sesi nasıl iade edebilirim?

Hastalığı tedavi etmeyi başardıktan sonra, sıklıkla çok kötü veya çok zayıf bir ses gibi hoş olmayan belirtiler vardır. Evde bağları geri yükleyebilir miyim? Her şeyden önce, onları mümkün olduğunca korumak gerekir: sessiz ya da fısıltı olmak. Bu durumda, evde kolayca yapılabilir durulamalar yararlıdır. Hediyeyi hazırlamak için bu bileşenler gerekli olacaktır:

Hazırlık, basit bir tarife göre hazırlanır:

 1. Malzemeleri eşit oranlarda karıştırın.
 2. Karışımı iki çorba kaşığı su için 0,5 litre su oranında kaynar su ile dökünüz.
 3. Kapağın altında 40 dakika ısrar edin.
 4. Soğuduktan sonra süzün.

İnfüzyonlar boğazınızı günde birkaç kez yıkar.

Buna ek olarak, ev restorasyon prosedürleri için uygundur bu gibi araçlar:

 • patates suyu - durulama;
 • Sıcak bira veya kırmızı şarap - gecelik 50 ml;
 • deniz cehri, köknar, okaliptüs yağı - damlatılması.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz gargarası için bir adaçayı nasıl demlenir

Antik çağlardan beri, adaçayı iltihaplı süreçleri tedavi etmek için kullanılmıştır ve antiseptiktir. Bu bitkinin nadir türlere ait olmadığı ve mevsimsel olarak birkaç kez çiçek açabileceği gerçeğinden dolayı, tedavide geniş çapta uygulanabilir olan bütçe niteliğindedir.

Çocuklarda angina tedavisi için spreyler

Angina (bademcik iltihabı) - faringeal, lingual, palatal veya tubal bademcikler iltihaplandıran akut bir enfeksiyöz süreç. Bu hastalık bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.