Loading

Yetişkinlerde laringotracheitis tedavisi için ilaçlar ve preparatlar

Laringotrakeitis, farinks ve trakeada ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, hastalık zayıflatılmış bağışıklık, hipotermi, viral veya bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı gelişir. Erişkinlerde yaşam tehlikesi, laringotrakit genellikle temsil etmez, istisnalar hastalığın larenks stenozu eşlik ettiği durumlardır. Hastalığın nedenine ve hangi belirtilere eşlik edeceğine bağlı olarak, laringotraheiti tedavi etmek için neyin tedavi edileceğini belirleyin.

Makalenin içeriği

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Laringotracheitis gelişimini tetikleyebilecek birçok sebep vardır. En sık görülen faktör viral bir enfeksiyondur, sıklıkla parainfluenza'dır. Daha az yaygın olarak laringotrakit, örneğin streptococcus veya staphylococcus gibi bakterilerin vücuduna girme sonucu ortaya çıkabilir. Alerjiler de hastalığın gelişimine yol açabilir.

İnsan vücudu üzerinde etkisi laringotracheitis gelişimini kışkırtan bir dizi faktör vardır:

 • ağır tozlu havanın solunması;
 • ses cihazında aşırı yük (yüksek sesle bağırmak, uzun konuşma, şarkı söylemek);
 • boğazda kuruluğa neden olan sigara, alkol kötüye kullanımı;
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarını önemli ölçüde azaltabilen, vücudun güçlü bir hipotermisi.

Çoğunlukla laringotrakitin nedeni, trakea ve larinkste lokalize olan inflamatuar süreçtir. Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • ses kısıklığı, boğazda terleme, hastalığın gelişmesiyle birlikte, tam bir ses kaybı olabilir;
 • kuru, havlayan, sinir bozucu öksürük;
 • Solunumla ilgili zorlukların ortaya çıkmasına neden olan mukus boğazlarının şişmesidir.

Laringotracitin ana bulguları, hastalığa neden olan başka bir enfeksiyon, viral veya bakteriyel semptomlarla birleştirilir: ateş, burun iltihabı, baş ağrısı, genel halsizlik, hızlı yorgunluk.

Önemli! Genellikle laringotrakitin bir komplikasyonu olarak, gırtlak solunumu ve kuru, sinir bozucu öksürük eşlik eden stenoz laringotrakitis (yalancı krup) gelişebilir.

tedavi

Laringotracheitis tedavisi karmaşık bir şekilde yapılmalıdır. Her şeyden önce, hasta, özellikle sonbahar veya kış aylarında, hipotermi olasılığı, başka bir enfeksiyonun yapışması ve komplikasyonların gelişmesi arttıkça, ses ve yatak istirahatine uymalıdır. Odadaki iklim koşullarına uymak da önemlidir: odanın en uygun sıcaklığı ve nemi sırasıyla% 18-20 ve% 50 olmalıdır. Gerekli koşulları sağlamak için, pencereyi açabilir, ıslak temizlik yapabilir, odanın etrafına ıslak sayfalar asabilir, hava nemlendirici kullanabilirsiniz.

Ayrıca, laringotrakeit tedavisi sırasında, doğru beslenmeyi gözlemlemek önemlidir: sıcak, tuzlu, sert, sıcak veya soğuk yiyecekleri dışarıda bırakmak ve ayrıca alkollü ve gazlı içecekler kullanmayı bırakmalısınız. Sıcak, yumuşak yiyeceklere tercih edilmelidir. Laringotracheitis ile bol miktarda içecek (çay, şifalı bitki, Borjomi veya Polyana Kvasova gibi maden suyu) mukozal farenksin nemlendirilmesi ve öksürüğü kolaylaştırır.

Larengotracitin ilaç tedavisi, hastalığın ana semptomlarının hafifletilmesine dayanır ve ayrıca hastalığa neden olan sebebi ortadan kaldırmayı amaçlar.

 1. Hastalığın nedeni viral bir enfeksiyon ise, karmaşık tedavi antiviral ajanların kullanımını içerir (Groprinosin, Amizon, Rimantadine). Bakteriyel enfeksiyonla savaşmak için antibiyotikler kullanılmalıdır (Augmentin, Sumamed).
 2. Boğazda terlemeyi azaltmak için sadece anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahip olmayan, aynı zamanda anestezik etkisi olan özel preparatlar (spreyler, pastiller, emilim tabletleri) kullanılır.

Önemli! Spreylerin kullanımı, bronkospazm veya larinksin spazmına eğilimli hastalarda kontrendikedir.

 1. Laryngotracheitis, alkali çözeltilerin (mineralli su veya kaynatılmış su litresi başına 5 gram madde oranında pişirme soda çözeltisi) kullanımı ile inhalasyonlar gösterir.
 2. Hastalığa ateş eşlik ediyorsa, parasetamol veya ibuprofen bazlı antipiretik ilaçlar kullanın.
 3. alerji yutak, hem de yatkınlık mukozanın belirgin ödem, antihistaminikler (Zodak, loratadin, Suprastin) kullanımını göstermektedir.
 4. Hastalık, kuru, ağrılı öksürük kullanımı antitusif ilaç (Sinekod, Stoptusin) azaltmak için yapışkan salgıları aşırı üretimi eşlik değilse.
 5. Eğer laringotrakeitis, kalın, viskoz balgamın serbest bırakılmasıyla ortaya çıkarsa, karmaşık bir tedavide, mukolitik ve balgam söktürücü etkisi olan ilaçları (Ambroksol, Erespal, ATSTS) içerir.
 6. Hastalık larinks güçlü mukozal ödem ve spazm eşlik ise, enjeksiyon veya inhalasyon hormonal ilaçlar (prednizon) şişme azaltmak ve (No-Spa, papaverin, Eufelin) antispazmodikler kullanmak uygulamak gereklidir.
 7. Hastalık kronik bir forma geçtiyse, tedavi bağışıklık düzenleyici ilaçlar (Bronchomunal, Immunal), vitamin kompleksleri ile takviye edilmelidir.
 8. ilaç hipertrofik laringotrakeit kronik biçimlerinin tedavisinde olumlu sonuç vermezse, mikrocerrahi yaklaşımlar kullanılarak endoskopik yöntemi (aşırı doku eksize, larinks büyümeleri çıkarılması) ameliyatı gerçekleştirilir.

Önemli! Hastanın durumunu yakından izlemek gereklidir. Nefes darlığı ve oksijen eksikliğinin ilk belirtilerinde hemen doktorunuzu aramalısınız.

Halk ilaçları

Larengotracitin karmaşık tedavisi sadece ilaç tedavisinin değil aynı zamanda halk ilaçlarının ve tedavi yöntemlerinin kullanımını da gösterir.

 1. laringotrakeit ile gargara boğaz mukoza nemlendirmek, bir antibakteriyel etki sağlar. işlem altı kez şifalı otlar (papatya, adaçayı, nergis), soda-tuz çözeltileri (200 ml ılık su içinde tuz ve soda çay kaşığı) infüzyonu kullanılarak günde durulamadan önce gerçekleştirilebilir. Yerleştirilen sesi geri yüklemek için taze sıkılmış lahana suyuyla durulayın.
 2. Larengotracheitis tedavisinde buhar inhalasyonları ve evde nebülizör inhalasyonları da endikedir. İlk durumda, su sıcaklığı, tuz ve sodyum karbonat durulama için tarifi oranlarda ilave edilir, kaynayıncaya kadar ısıtılır, bir alerji, eğer, aroma yağları (okaliptüs) bir kaç damla ilave edilir ve sıcak buhar nefes, bir kap üzerinde bükme ve bir havlu ile kaplandı. İşlem, öksürük tamamen yok olana kadar günde beş ila beş defa on dakika süreyle gerçekleştirilir. Bir nebülizer varsa, o zaman mineral su, tuzlu su ile alkali inhalasyon.
 3. Yerel ısınma kompresleri (sıcak su dolu sıcak su şişesi) kas spazmı azaltır, viskoz sekresyonun sıvılaşmasını teşvik eder, farengeal bölgede kan dolaşımını iyileştirir. Bu prosedürleri yatmadan önce en iyi şekilde uygulayın.
 4. Hardal ayağı banyoları aynı zamanda, düzenli kullanımla birlikte yüksek bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan laringotrakitin tedavisinde etkili bir prosedürdür.
 5. Kronik laringotrakitte, bağışıklığı arttırmak ve patojenik mikroorganizmaları bastırmak için sarımsak tüketmelisiniz. Papatya ile zengin bir içecek, bal ile ılık süt, aynı zamanda bağışıklığı artırmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 6. Laryngotracheitis ve nazofarenksin diğer hastalıklarını tedavi etmenin etkili yolları arasında soğan tarifleri bulunmaktadır. Soğan çok sayıda yararlı maddeler içerir - fitokitler. Soğan inhalasyonunu uygulayın: Soğan temizlenir ve ezilir, bundan sonra kasenin üzerine bükülür, birkaç derin nefes alın. Soğan suyu da bu sebzenin tüm yararlı özelliklerini korur. Kolayca hazırlayın: küçük bir soğanı ince ince doğrayın, 10 gram şekerle öğütün ve 200 ml su dökün. Karışımı yavaş yavaş kaynatın ve kalınlaşana kadar pişirin. Her saat bir çay kaşığı yiyin.
 7. Bal, boğaz hastalıklarının tedavisinde yararlı özellikleriyle uzun zamandır bilinmektedir. Bu nedenle, bal bazlı laringotracheitis tedavisi için çok sayıda reçete vardır.

Boğazda iltihaplanma ve terlemeyi azaltmak için 50 gram bal ve 250 ml havuç suyunu karıştırabilirsiniz - bu karışım küçük miktarlarda çok sayıda resepsiyonda tüketilir.

Bal zencefilli karışımı da laringotrakit için mükemmel bir tedavidir. Bunu yapmak için ince bir rende üzerine 100 gram zencefil kökü sürün ve 300 gram balla dökün. Karışımı sürekli karıştırılarak beş dakika karıştırın. Ürün çaya eklenebilir ve yatmadan önce kullanılabilir.

 • Kara turp suyu, laringotrakitin tedavisi ve önlenmesi için etkili bir şekilde kullanılır. Suyu almak için turp yıkamanız gerekiyor, üstünü kesin, bir oluk açın. Ortaya çıkan kavitede bir çay kaşığı bal koyup turpu serin ve karanlık bir yerde alın. Bir süre sonra turp, bal ile karıştırılmış suyu tahsis eder. Kullandığınız için bal eklemeniz gerekiyor. Bu aracı kullanmak düzenli olarak gereklidir.
 • Laryngotracheitis'in karmaşık tedavisinde şifalı otlar da etkilidir. John's wort'un iyi kanıtlanmış kaynatma. Bunu hazırlamak zor değil, bunun için, kurutulmuş otu St John's wort öğütmek ve altı yemek kaşığı ot için bir bardak kaynayan suyun hesaplanması onu demlemek. Suyu birkaç saat termosda ısrar et. Daha sonra yemeklerden yarım saat önce iki yemek kaşığı kullanın. Aynı tarifte, laringotrakitin tedavisi için yararlı olacak olan, plantain, ledum ve kekik yaprakları bir kaynatma hazırlayabilirsiniz.
 • Sarımsağın brotluğu farinksin hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Bunu yapmak için, beş diş eti temizlenir ve öğütülür, 300 ml süt ile karıştırılır. Elde edilen karışım geri akıtıldı. Soğutulmuş et suyu, her dört saatte bir gıda alımından bağımsız olarak 5 ml tüketilir.
 • Kayısı çekirdekleri laringotrake ile öksürük tedavisinde etkili bir araçtır. Kullanmadan önce, filmden temizlenmeli, kurutulmalı ve öğütülmelidir. Ortaya çıkan toz, sıcak çay veya sütte bir çay kaşığı zemine eklenir, iyice karıştırılır ve günde üç kez tüketilir.

Larengotracheitis hastalıkları sık sık önlemek için, hastalıkları önlemek için gereklidir. Bunu yapmak için nazofaringeal organların akut ve kronik hastalıklarının zamanında ve doğru tedavisi. Vücudun, vokal kordların aşırı stresinden kaçınmak ve hipotermiden sakınmak gerekir.

Laringotracheiti tedavi etmek için mi?

Bu yazıda erişkinlerde laringotrakitin nasıl tedavi edileceğini ele alacağız.

Tedavinin temelleri

Akut laringotracitin tedavisine, hastalığın ana nedeninin ortadan kaldırılmasıyla başlanır (larenjit, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip). Çoğu durumda, komplike olmayan laringotrakitis tedavisi evde yapılmalıdır, ancak ciddi alevlenmelerin (bilhitis, pnömoni) gelişmesiyle, hastanın hastaneye yatırılması önerilir.

laringotrakeit hasta belirgin ses telleri üzerindeki yükü sınırlamak ne zaman onlar yüksek hastalık sırasında iyileşmedi ettiği için (konuşmamaya çalış mümkünse bir süre konuşmak ya fısıldamak gerekir). Kullanılan ılık sıvının günlük hacmini 2 - 2,5 litre arttırmanız tavsiye edilir. (Su, süt, bal, meyve suyu, meyve içeceği, meyve suyu, limonlu çay) toksisite metabolizmayı hızlandırmak ve azaltmak için.

Hastaya katı yatak ya da yarım yataklı bir rejim gözlemlenmesi tavsiye edilir, başkalarının enfeksiyonunu kışkırmamak için sadece kişisel hijyen ürünlerine ihtiyacınız vardır. Ayrıca, hastanın bulunduğu odada, odayı düzenli olarak havalandırmanız ve günlük olarak ıslak bir fırfır yapmanız gerekir.

Ortalama olarak, laringotrakitin tam teşekküllü tedavisinin yapılması koşuluyla, hastalık yaklaşık 10 ila 14 gün boyunca hastanın tamamen iyileşmesi ile sona erer.

ilaçlar

Katılan hekim-terapist tarafından reçetelenen ilaçlar, tercihen yemeklerden hemen sonra aynı zamanda düzenli olarak alınmalıdır. Larengotracheitis tedavisi için reçete edilen ana ilaç grupları şunlardır:

 • antiviral (anaferon, amyzon, remantadin, aflubin) 1 ila 2 p de alınmalıdır. Enfeksiyonla mücadelede vücudun bağışıklığını arttırmak için bir gün;
 • antibakteriyel (amoksil, azitromisin, klaritromisin, amoksiklav, biseptol) 1 - 1 - 2 p de alınmalıdır. 5-7 gün yemek yedikten sonraki gün;
 • antitussifler (lazolvan, bromhexine, flavamed, broncholitin) 1 - 2 - 3 r almak önerilir. öksürüğü hafifletmek için bir gün;
 • Antibiyotiklerin kullanımı ile rahatsız edilen, önceki bağırsak mikroflorasını restore etmek için probiyotikler (linex, yoğurt) alınmalıdır. Antibakteriyel ilaçlarla eşzamanlı olarak alınması tavsiye edilir;
 • Beklentiler (ambroksol, ATSTS, herbion) trakea ve bronşlardan balgam akıntısının hızlanmasına katkıda bulunur;
 • antipiretik (aspirin, panadol, parasetamol) yüksek vücut sıcaklığında tüketilmelidir;
 • Lokal oral uygulama için inhalasyon spreyleri (inhalipt, orasept, angilex, klorofilit) 3 - 4 p kullanılmalıdır. boğazda ağrı veya rahatsızlık ile bir gün;
 • anti-enflamatuar (ibuprofen, aspirin, nimesil, indometasin) çok iyi bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, 1 ila 1 - 2 r. günde;
 • antihistamin (dimedrol, suprastin, loratadin) vücuttaki inflamatuar süreçte bir azalmaya katkıda bulunur;
 • immünostimülanlar (vit B, C, univit, decamewith) hastanın vücudunun bağışıklığını önemli ölçüde güçlendirir.

Uyarı: ayrıca hastalığın şiddetlenmesi ve istenmeyen komplikasyonların gelişmesini (akut bronşit, pnömoni) engellemek için bir hekim - Yukarıdaki ilaç kullanmadan önce, bu zorunluluk prokonsultirovatsya bir doktor.

soluk alma

Laringotrakeitis tedavisinde çok iyi bir anti-enflamatuar etki, balgam-seyreltici etkinin yanı sıra balgam söktürücü olan, inhalasyonu ortaya koyan sıcak buhar inhalasyonlarının düzenli olarak uygulanmasıdır.

Bir su ısıtıcısında veya tencerede inhalasyon yapmak için sıcak suyu ısıtmanız ve ardından 1 yemek kaşığı eklemeniz gerekir. soda, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 - 2 k iyot, bir havlu ile barınak almak ve 10 - 15 dakikadan az olmayan sıcak buharı solumak için iyidir. İnhalasyon, mümkün olduğunca sık olarak 3 - 4 p ortalama önerilir. bir gün için.

Boğaz durulama

Ağız boşluğunun durulanması, günde 1-2 saatte bir yapılmalıdır. Bunun için, alkali çözeltiler kullanabilir (1/2 kaşık karbonat 1 çay kaşığı tuz pişirme + + 1 -.. 1 ılık su kaşığı.. içinde seyreltilmiş iyoda 2) furacilin yanı sıra decoctions şifalı otlar papatya, kadife çiçeği.

Fizyoterapötik prosedürler

Bu grup UHF, elektroforez, ısınma masajı, kompresler, ana amacı trakea ve bronşlarda inflamatuar süreci azaltmaktır. Bu egzersiz terapisi yöntemlerinin etkisi altında, hasta, lokal kan dolaşımını önemli ölçüde geliştirir, bu da anti-enflamatuar etkiyi daha fazla tam iyileşme ile önemli ölçüde hızlandırabilir.

Göğsün üst bölümünde masaj yapılması önerilmektedir, bir seansın süresi ortalama en az 10 - 15 dakika olmalıdır. Larengotracit ile ısınan kompresler, göğüs bölgesinin tamamına ve ayrıca üst larenkse yerleştirilmelidir.

Ayak banyoları

anti-enflamatuar etkisi çok iyi böylece vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılmasını geliştirmek kan dolaşımı önemli ivme bu kapağın özelliği, üst ekstremite kan akışını arttırır, sıcak (tuzu), ayak banyoları, iletken hale getirmektedir.

Ayak banyoları, hastalığın süresi boyunca, mümkün olan her gün, yatmadan önce 1 - 1.5 saat süreyle en iyi şekilde yerleştirilir.

Güç kaynağı

Larengotracheitis ile vücudun su dengesini yenilemek için sıcak bir sıvı (komposto, meyve suyu, limonlu çay, ahududu) kullanmanız gerekir. Gıda düzenli, ortalama 3 - 4 p olmalıdır. günde, yağlı, baharatlı, tuzlu yiyeceklerin kullanımını hariç tutmalısınız.

Günlük diyette, bir çift için özel olarak pişirilen yiyecekleri artırmanız gerekir.

unutmayın: Hastalık döneminde, alkollü içeceklerin kullanımı kategorik olarak yasaklanmıştır, bu da enflamatuar sürecin belirgin bir şekilde alevlenmesine neden olur.

önleme

 • Üst solunum yolu hastalıklarının zamanında tedavisi (farenjit, larenjit);
 • Sağlıklı bir yaşam tarzının gözetimi (fizyoterapi egzersizleri ve spor tarafından düzenli istihdam);
 • hipotermi önlemek;
 • Doğru diyet diyetini takip etmeniz önerilir;
 • kötü alışkanlıkların reddi (alkolizm, sigara içme).

Bu yazıda, kompleks laringotracheitin ne ile tedavi edilmesi gerektiğini inceledik.

Laryngotracheitis - larinks ve ilk trakea iltihabının semptomları ve tedavisi

Yetişkinlerde ve çocuklarda laringotrakeitis, trakea ve larinks lezyonlarını birleştiren inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın semptomları çoğu zaman vücuttaki virüslerin veya bakterilerin nüfuz etmesine bağlıdır, bu nedenle tedavi her zaman etiyoptik ilaçlar (antibiyotikler, antiviral ilaçlar) içermelidir.

Hastalığın özellikleri

Çoğu durumda enflamatuar süreç trakea ilk bölümlerine yayıldıktan sonra larinkste başlar. Akut bulaşıcı laringotrakeit gelişmekte öksürük, vokal fonksiyon bozuklukları, bölgesel lenfadenit, ağrı boğaz ve laringotrakeit arasında böyle devam eder. D. Belirgin özelliği bulunabilir klinik tablo çocuğun hastalık uzun bir süre sürer ve sıklıkla komplikasyon böyle eşlik olmasıdır Sahte bir krup olarak (akut stenosing laryngotracheitis). Bu patolojinin riski nedeniyle, laringotrakeit 3-5 yaşın altındaki çocuklarda özellikle tehlikelidir. Çocuklarda akut stenoza laringotracitis için acil bakım hakkında daha fazla bilgi

Enfeksiyöz laringotrakit nadiren bağımsız bir patolojidir. Burun (rinit), sinüsler (sinüzit), bademcik (bademcik iltihabı), boğaz (farenjit) - En sık çocuk ve yetişkin belirtileri diğer organların belirtilerine lamine edilir olduğunu. Çocuklarda viral ve bakteriyel laringotrakitis genellikle faringeal tonsil (adenoidit) iltihabına eşlik eder. Uygun dikkat ve yeterli tedavi olmadığında hastalık, bronşlara ve akciğer dokusuna hızla yayılabilir.

Bu makaleden öğreneceğiniz çocuklarda laringotrakitin gelişimi hakkında daha fazla bilgi.

Laringotracheitis nedenleri

Erişkinlerde akut laringotrakeitis ve bir çocuk neredeyse her zaman enfeksiyöz bir etiyolojiye sahiptir. Çoğu durumda, grip virüsleri, parainfluenza, adenovirüslere neden olan tolere edilebilir bir ARVI'nin bir sonucu haline gelir. Bazen çocuklarda patoloji kızamıkçık, su çiçeği, kızıl ateşin bir arka planına karşı gelişir. Bulaşıcı larenjotrakeitis bakteriyel da oluşur ve bu patojenler, Staphylococcus, Streptococcus, Chlamydia, pnömokoklar ve diğer bakteri olabilir. Yetişkinlerde laringotrakit, tüberküloz, sifiliz nedeniyle çok şiddetlidir.

Laryngotracheitis herkesten uzaktır: Hastalığın gelişiminde önemli bir rol bağışıklık sisteminin durumudur. Vücudun direncini ve yerel bağışıklığı ciddi şekilde aşağıya düşürün:

 • alerjik doğa dahil olmak üzere üst solunum yolu kronik hastalığı varlığı;
 • akciğerlerde durağan süreçler;
 • Rahatsızlaştırılmış burun solunumu (polipler, kistler, septumun eğriliği);
 • sinir, kardiyovasküler hastalıklar, böbrek patolojisi;
 • gastrit, hepatit;
 • diyabet mellitus.

Enfeksiyonun yüksek bir virulansı ile (örneğin, influenza ile), hastalık daha sık ortaya çıkabilir, çünkü bu virüsler insan bağışıklığını büyük ölçüde zayıflatır. Sonuç olarak, şiddetli bir akut solunum yolu hastalığından sonra, hastalığın bir komplikasyonu-akut bakteriyel laringotrakit gelişebilir.

.. Uzun laringeal ve trakeal tahriş nedeniyle sigaraya, sık - Yetişkinlerde genellikle soğuk hava, dondurma, buzlu içecekler vb kronik tip hastalığın nedenleri tüketimini soluyarak hipotermi ile ilişkili olabilir alevlenmesi kronik laringotrakeit gibi bir hastalığın belirtileri vardır enfeksiyonlar, zararlı üretim koşullarında çalışır. Kalite eksikliği, akut laringotracitin zamanında tedavisi, hastalığın kronikleşmesinde kesin bir öneme sahiptir.

Ayrı bir şekilde, bir çocukta akut stenoza laringotrakit gibi bu patolojinin nedenlerini düşünmeliyiz. Stingling (lining) laringotrakitis veya yanlış groats larenksin stenozu olup, ciddi bir komplikasyona neden olabilir - asfiksi. larinks daraltma, çocuklarda aşağıdaki nedenleri vardır hariç anatomik özellikleri: nedeniyle ödem, mukoza infiltrasyonu, gırtlak, soluk borusunun spazm yanı sıra üzerinde kalın mukus trakeobronşiyal ağacın üretimini arttırarak arka planına gelişir. Sonuç olarak, laringeal ödem tüm sonuçlarla birlikte akciğerlere hava akışında bir düşüşe neden olur.

Sınıflandırma ve semptomlar

Çocuklukta, ortaya çıkan hastalığı bu türlere ayırmak gelenekseldir:

 1. akut stenoza laringotrakitis (yalancı krup, stenotik laringotrakit, dilaltı larenjit);
 2. basit akut laringotracheitis (larenks ödemi ile uyumlu olmayan bir hastalık);
 3. Stenotik laringotrakitisin tıkanması (trakea ve laringeal mukozanın yaralanmasına bağlı patolojinin komplikasyonu).

adım larinjeal ödem ve stenoz normal enfeksiyon laringotrakeit ve alerjik laringotrakeit şekilde hareket edebilir de - enflamatuar hastalık bulaşıcı, farklı alerjen ve tahriş edici sindirimine tüm karakteristik özellikleri ile ortaya çıkan, bir.

Tabii türüne göre, hastalık ayrılabilir:

 1. akut laringotracheitis (20 güne kadar sürer);
 2. Kronik larinotrakitis (20 günden fazla sürer, kışın, sonbaharda ve olumsuz faktörlere maruz kalma sürecinde alevlenmelerle yavaş yavaş kronikleşir).

Laringotracitin yetişkinlerde ve çocuklarda basit akut formdaki semptomları şöyledir:

 • genel zehirlenme belirtileri (zayıflık, iştah azalması, baş ağrısı);
 • Boğazda Zulüm;
 • rahatsızlığın varlığı, farinkste tahriş;
 • boğazın öksürmesine neden olan öksürük;
 • sesin değişmesi (kabalaştırma, ses kısıklığı, ses kaybı);
 • yüksek vücut ısısı (daha sık 38 dereceye kadar, ancak sıcaklık altta yatan enfeksiyöz hastalığın türüne bağlıdır);
 • solunum bozuklukları (nefes darlığı, hırıltı, sesler, hırıltılı solunum);
 • Sık sık güçlü havlayan öksürük.

yorgunluk, baş ağrısı, aşırı terleme, uyku bozukluğu, iştah düşüş, performans, sık podkashlivanie, boğaz ağrısı, boğazda yumru hissi: Kronik laringotrakeit, belirtiler bu tür belirtiler ortaya çıkabilir yetişkinlerde daha sık görülür. genellikle hastalar geri dönüşü olmayan ses değişiklikleri, o boğuk sessiz ya bozulur. Bir şey söylemeden önce, kronik öksürüğü olan kişiler laringotrakeit gerekir. Bazen hasta boğazından balgam az miktarda ayrılır. boğazında balgam kurtulmak öğrenin

Yanlış Krup kliniği neredeyse 8 yıl sonra çocuklarda gözlenen değil, ve pik insidansı yaşamın ilk 3 yıl içinde ortaya çıkar. Konstriktif (stenotik) boğaz, mavimsi dudakları ve nazolabial üçgen içinde hırıltı, nefes darlığı eşlik uyum havlayan karakteri, öksürük ani (genellikle geceleri) olarak ifade laringotrakeit. Çocuk genellikle huzursuz, korkuttu. Klinik hastalık, aynı zamanda, (vücut düzeneği artar şişme) boğulma öksürük yatay pozisyon almak için soğuk ter, solgunluk, yetersizlik görünümünü içerebilir. ilk yardım sağlamak değil çocuğunuzun (evde alınmadığı ve "ER" neden değildir) Eğer yanlış krup bir saldırı gırtlak ve asfiksi güçlü spazmı kesebilirler.

Patolojinin komplikasyonları

yaymak virüsler veya bakteriler şiddetli hastalık gelişir neden solunum sisteminin doğu alt bölünmeleri uzatmak için gerçeği ile karmaşık en yaygın bulaşıcı laringotrakeit - zatürre laringotrakeobronşit. Çocukluk döneminde, pnömoni sıklıkla kursu uzatılır ve bronşiyolit eşliğinde. Yetişkinlerde, bu etkiler çoğunlukla nadirdir - Vücudun güçlü zayıflaması ile. Kronik hastalık aynı zamanda potansiyel olarak yaşamı tehdit geçerli: Kronik bir hastalık hipertrofik larenjit içine geçiş larinks kanseri gelişme riski vardır.

Bir çocuğun sahip olabileceği en tehlikeli problem, laringotrakitin darlığıdır. Sıkı bir patoloji tipi olan hasta, çocuklara ölümcül olduğu için acil yardıma ihtiyaç duyar.

Laringotracheitis teşhisi

Doktor, akciğeri dinledikten sonra hastanın şikayetlerine dayanarak bir anamneze dayalı olarak "laringotracheitis" teşhis edebilir. Gerekirse, laringotrakeit gelişimini doğrulamak için, tanı enstrümantal çalışmalar - radyografi, MRI veya BT, laringotrakeal ile desteklenmektedir. Laboratuvar testlerinden genel bir kan testi, yayma veya balgam yayması önerilebilir, patojenleri tanımlamak için ELISA veya PCR testleri yapılabilir. Kronik laringotrakit ile birlikte, bazen faringeal mukozadan biyopsi yapılır. Bir laringotrakitte ele almak için, kulak burun boğaz uzmanı ve bir bronşitte hastalığın veya hastalığın geçişine olan eğiliminde - akciğer uzmanına ihtiyaç vardır.

Akut laringotrakeit içinde laringotraheoskopii hekim gırtlak mukoz membranın bir belirgin hiperemi ortaya sırasında onu zhidkostyu.Esli enflamatuar hastalık emprenye ile gırtlak, soluk borusu ve gırtlak ödemi lümeninde seröz veya pürülan eksüda birikimi bakteriyel kökenli olduğu, mukoza yüzeyi olabilir sarı, yeşil kabuğu not edin. gırtlak lokalize fibrinöze filmde hastalığın uzun süreli kurs ile.

Laringospazm için acil bakım

Çocukluk çağındaki stenotik laringotrakit, laringospazmı gelişiminin ilk günü kadar erken dönemde etkileyebilir. İlk komplikasyon belirtilerinin ortaya çıkmasından hemen sonra ciddi sonuçları önlemek için, ambulans tugayı arayın ve hastaya ilk yardımı vermeyi beklediği anda:

 1. pencereyi açın, temiz hava sağlayın, nemlendiriciyi açın;
 2. çocuğu ayaklarının üstüne koy ya da bir sandalyeye otur;
 3. dilin köküne bir kaşıkla tıklayın;
 4. bir antihistamin (en iyi seçenek - Suprastin, Tavegil enjeksiyonları yapmak) vermek;
 5. bir bardak alkali içecek bir bardak içmek için - maden suyu, süt ve soda;
 6. çocuğu sakinleştirmeye çalışın.

Genellikle, stenoza laringotracitin bir saldırısından sonra, tedavi, hastalığın saldırısını etkin bir şekilde ortadan kaldırsa bile, tam iyileşme sağlanana kadar hastanede yapılır. Yetişkinlerde larengizm ile nasıl başa çıkılacağı hakkında daha fazla bilgi

Ebeveynler, ilk laringospazmın ardından ikinci bir tanesinin takip edilebileceğini hatırlamalıdır, bu yüzden güvenli olmak ve bebeğin durumu düzelene kadar hastanede kalmak önemlidir.

Laringotracheitis tedavisi

Bu patolojiyi yetişkinlerde ve çocuklarda şiddetli sistemik hastalıklar ve komplikasyonların yokluğunda tedavi etmek, kural olarak zor değildir. Laringotrakeit tedavisine karşı farmakolojik olmayan önlemlerden aşağıdakiler dahildir:

 1. ses için bir koruyucu rejimin organizasyonu: ses telleri üzerindeki yük 2-3 kez azaltılmalıdır;
 2. herhangi bir tahriş edici (sıcak, tuzlu, baharatlı, pürüzlü) yiyeceklerin yanı sıra diyet ve alkolde soğuk yemeklerin olmaması dışında bir diyetin kullanılması;
 3. sigarayı bırakma;
 4. bol miktarda alkali içecek.

Laringotracheitis basit bir formda patojenini ortadan kaldırmak için tasarlanmış ilaçlarla tedavi edilmelidir. Bunlar antibiyotikler, antiviral ajanlardır. Antiviral ilaçlar arasında Cycloferon, interferon türevleri, Ingavirin, Cytovir 3 ve diğerleri reçete edilir. Antibiyotikler, ancak viral enfeksiyon bakteriyel enfeksiyon ile komplike hale gelirse (genellikle birkaç günden sonra gözle görülebilir iyileşme ile birlikte hastalık belirtileri görüldüğünde ortaya çıkarsa) tedaviye dahil edilir. Antibiyotikler grubu arasında en sık reçete edilenler "korumalı" penisilinler (Flemoclav), makrolitler (Azitromisin). Sefalosporinlerin antibiyotikleri şiddetli hastalık vakalarında ve bronşitlere gittiklerinde kullanılır. Larengotracitin 5-7 gün içinde bir antibiyotik (Fluimucil-antibiyotik) ile inhalasyon yoluyla etkili tedavisi.

Ayrıca Laringotracheitis, bu tür ilaç ve yöntemlerle tedavi edilmelidir:

 1. antihistaminikler (Zirtek, Zodak, Telfast, Suprastin);
 2. endikasyonların varlığında antipiretik ve anti-inflamatuar ilaçlar (Nurofen, Parasetamol);
 3. verimsiz öksürüğün varlığında antitussifler (Kodelak, Sinekod);
 4. ekspektoranlar - nebulizer inhalasyon veya oral alım (Ambrobene, Lazolvan);
 5. bitki mukolitikler (Herbion, Doctor Mom, Gedelix, Mukaltin);
 6. Bitkisel infüzyonlar, bitkisel çözeltiler, deniz tuzu çözeltisi ile gargara (en iyi papatya, adaçayı, Rotocan çözeltisi ile durulamak);
 7. Homeopati: ilaç almak Tonzilgon, Bronchreatret pharynx gelen yerel bağışıklık ve balgam üretimini artırır.

Balgam, boğazda nereden gelir ve nasıl kurtulacağınız bu yazıda öğreneceksiniz.

Ve bu yazıda, boğaz hastalıklarının tedavisinde antibiyotiklerin rolü hakkında konuşacağız.

Laringotracheitis tedavisi mutlaka bir nebülizör veya buhar inhaleri ile inhalasyon gerektirir. İnhalasyonlar, ilaç maddelerinin trakeaya girmesine yardımcı olarak, inflamasyonun odağında maksimum konsantrasyonlarının ortaya çıkmasına yol açar. Bir nebülizör ile teneffüs edilmesi basit salin veya alkali maden suyu olabilir: boğazı yumuşatır, mukus sıvısı ve ekspansiye yardımcı olurlar. Genellikle tedaviye doğru yaklaşımla iyileşme 5-10 gün içinde gelir.

Patoloji kronik ise, tedavisinin bazı farklılıkları olacaktır. Bu vakada laringotrakitin tedavisi, diğer şeylerin yanı sıra, yağ preparatları ile boğazın sulandırılmasını, fito-ilaçlarla inhalasyonu, lokal ve genel önemi olan immünomodülatörleri içerir. Ayrıca, fizyoterapi (trakea ve laringeal bölgede etkili elektroforez, UHF), tatil ziyaretleri, su prosedürleri ve masaj da zorunludur. Sahte krup oluştururken, bebek sadece hastanede tedavi edilir. Terapide hormonal ilaçlar kullanılır ve “oksijen çadırı” denilen bir çocuğun bulunması ve ciddi vakalarda trakeaya cerrahi müdahalenin acilen yapılması gerekir.

Geleneksel tıp

Geleneksel tıp, laringotrakeit gibi bir hastalık için çok etkili ilaçlara sahiptir. Aşağıda listelenen tüm tarifler semptomatik bir etkiye sahiptir - öksürüğü azaltmak, sesi düzeltmek, terlemeyi azaltmak ve boğaz ağrısını azaltmak. Ayrıca, laringotrakitisin halk ilaçları ile tedavisi, konservatif tedaviden elde edilen sonuçların yoğunlaşmasına ve hızlanmasına katkıda bulunur:

 1. İnce bir rende rendeleyin, balla karıştırın (50 gr zencefil ve 100 gr bal). Karışımı 5 dakika kısık ateşte ısıtın, ardından aç karnına günde üç kez çay kaşığı alın.
 2. Soğan ince bir rende, bir havlu ile örtün ve sonra soğan çiftleri 5-10 dakika teneffüs et. Günde 5-6 kez tekrarlayın.
 3. Anne-ve-üvey anne ve papatya bir çay kaşığı üzerinde bir bardak su demleyin. 50 ml için günde üç kez infüzyon sonrası
 4. Meyan kökü, rezene, anne-ve-üvey annenin yaprakları, althea'nın kökü, eşit parçalara bağlayın. Bir kaşık toplama yapın, 300 ml kaynar su ekleyin. Günde 70 kez laringotracheitis'ten günde dört kez

Hastalığın önlenmesi

Önleyici tedbirler karmaşık değildir ve onların uyumu, hastalığın gelişmesini ve kronik bir forma geçişini önlemeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, laringotrakitin önlenmesi bu tür ipuçları içerir:

 • aşırı ıslanma, hava koşullarına göre elbise;
 • Soğuk içecek içmeyin, dondurma tüketimine dikkat edin;
 • Gripten kaçının, ARVI;
 • sigarayı bırakmak;
 • ses vokal kordonlarını aşırı voltajdan koruyun;
 • Vitamin eksikliklerinden, stresin etkilerinden, bağışıklıktaki herhangi bir düşüşten kaçının.

Son olarak, laringotrakeitli bir hastanın kişisel deneyimlerine bakmanızı öneririz. Kız ne gibi belirtileri olduğunu ve bu sinsi hastalıkla nasıl baş ettiğini anlatıyor.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

laringotrakeit

Laryngotracheitis mukus larenks ve trakea enfeksiyöz doğasının kombine bir enflamasyonudur.

ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.

Akut laringotrakitte, J04.2 hastalığının ICD 10 koduna göre, larinks ve trakea iltihabı aynı anda gözlenir.

nedenleri

Laringotrakeitisin nedeni, genellikle mevsim dışı dönemlerde grip, soğuk algınlığına neden olan bir adenovirüs enfeksiyonu olan bir enfeksiyondur.

Larengotracitin nedeni larenks - larenjitin izole enflamasyonu olabilir, ancak daha sıklıkla bu hastalık eşlik eder ve burun sinüslerinin, solunum yollarının enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Laringotracheitis ile iltihaplanma sürecinde nazal mukoza, nazofarenks ve bronşlar yer alır. Tüm vakaların% 90'ından fazlasında laringotrakitin nedeni viral bir enfeksiyondur.

Bakteriyel floranın, enfeksiyöz ajanı streptokok ve stafilokoktur. Önemli ölçüde daha az sıklıkta laringotrakit, klamidyal veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Enfeksiyöz hasara ek olarak, laringotrakitin nedenleri, boyun, larinksin yaralanmalarıdır. Hastalık bir alerji, yabancı cisim olabilir, gastroözofageal reflü ile mide içeriğinin aktarımını tersine çevirebilir.

İnflamasyonun nedeni, inhalasyon sırasında agresif kimyasal bileşiklerin buharlarının hareketi sırasında mukozanın bir lezyonu olabilir.

Laringotracheitis'i yüksek sesle şarkı söylemek, çığlık atmak, konuşmak, sigara içmek, tozu solumak, hipotermi, rüzgarda konuşmak.

Laringotrakeitisin nedeni soğuk yiyeceklerin alınması, içilmesi, soğuk hava ile ağız solunumu ile nefes almasıdır.

semptomlar

Laringotracheitis belirtileri genellikle bir burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş, yutulduğunda ağrı ile birlikte bir soğuk virüs hastalığının arka planında görülür.

Yeterli tedavi olmaksızın hastalığın akut formu kronik laringotrake hastalığına geçer. Hastalık, sık alevlenmelerle uzun süreli bir seyir ile karakterizedir.

Akut laringotracheit belirtileri

Akut laringotracit, semptomlarda hızlı bir artış ile karakterizedir. Semptomların şiddeti larinks ve trakea lezyon derecesine bağlıdır.

İç mukozanın lezyonunu karakterize eden catarrhal laringotrakeitis için, mukus deşarjının deşarjı, hastanın tatmin edici bir durumu, normal veya hafif yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir.

39 ° C - infiltratif pürülan apse veya laringotrakeit, hasarı ile karakterize edilir, 38 ° C'ye kadar sıcaklıktaki bir yükselişe karakterize mukoza, kas, kıkırdak, tabakaları olmak

Akut laringotracheit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte görülür, sıvının yudumunu almaya çalışmakta güçlük çeker. Hasta iştahını kaybeder, zehirlenme belirtilerinde bir artışa sahiptir, bir bütün olarak devlet önemli ölçüde kötüleşir.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Laringotracheitte karakteristik semptomlar seste değişiklikler. Kabalaştı, kaba, son halini kaybeder. Laryngotracheitis, gece saatlerinde daha sık kuru, havlayan öksürük eşlik eder.

Bir öksürük saldırısından sonra, hasta sternumun arkasında ağrı hisseder. Bir öksürüğü kışkırtmak derin bir nefes alabilir, gülebilir, soğuk, kirli hava solumasını sağlayabilir.

İlk öksürük kuru, balgam olmadan. Hastalık ilerledikçe, öksürük balgam görünümü ile yumuşatılır. Zamanla, balgam mucopurulent, bol olur.

Eşzamanlı olarak, yutma sırasında ağrı, boğaz ağrısı, sürekli rahatsızlık not edilir.

Ağrılı duyular, konuşmaya, nefes almaya veya solunduğunda ortaya çıkar. Tüm değişikliklere, genel refahta bir bozulma eşlik eder.

Kronik laringotrakit belirtileri

Kronik laringotrakitte, hasta sürekli kuru öksürükten şikayetçidir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde konuşma ses kısıklığı not edilir. Bir hastanın uzun süre konuşması zordur, ses kısıklaşır.

Bu hastalarda laringoskopi vokal kıvrımlarda değişiklikler ortaya koyduğunda - keratoz.

Hormonal arka plan değiştiğinde kronik laringotrakitin alevlenmeleri dikkat çekicidir. Kadınlar - adet öncesi, gebelikte, menopozda.

tanılama

Laringoskopi ile, hasta larenksde, kızarıklık ile kendini gösteren, şişlik derecesinde değişiklikler gösterir.

Vokal kıvrımlar kalınlaşır, yüzeyinde solunum yarıklarına akan viskoz mukus görülür. Viskoz bir akıntının birikmesi nedeniyle, vokal kıvrımların sıkışması bozulur.

Laringoskopi, pürülan içerikli apselerin varlığını, larinkste kıkırdaktaki değişikliklerin belirlenmesini sağlar. Değişiklikler iki taraflı. Vokal kıvrımlarda mukoza dehidrasyonu üzerinde belirgin bir damar paterni vardır.

özofagoskop ile gırtlak gösterilen çalışma özofagus pürülan iltihabı, mide asidi, döküm ve yiyecek artıkları zaman gırtlak mukozası üzerinde etki edici önlemek için zaman.

Bilgisayarlı tomografi, X-ray, histolojik inceleme, endofibrolarin ve trakeoskopi kullanarak tanıyı netleştirmek.

tedavi

Laringotracheitis tedavisinin ana kuralı, akut diyetin yanı sıra soğuk, sıcak tahriş edici gıdaların, sigara içmenin tamamen durmasıdır. Ses yükünü tamamen ortadan kaldırmak, soğuk havada kalma süresini azaltmak gerekir.

Hasta ayakta tedavi edilir, ağır şartlarda larenkste stenoz oluşması durumunda hastaneye yatırılır.

Yerel tedavi

Evde laringotracitis tedavisinde iyi bir etki, bir mineral su nebülizörü, anti-enflamatuar, aseptik ilaçlar ile inhalasyon yoluyla lokal tedavi sağlar.

laringotrakeit de mukus hidrasyonu yeterli salin ile inhalasyon nebulizer için bir preparasyon olarak, iyi bir etki nebulize mukolitik Mucosolvan® kullanımı, kayda değer bir sonuç verir.

Mukozada güçlü bir şişme ile nabülizörden bir pulmicort süspansiyonu solunur. İlaç 1: 1 oranında salin ile seyreltilir. Teneffüs ettikten sonra ağzınızı yıkayın.

Larengotracheitis ile buhar inhalasyonu yasaktır.

Larengotracheitis spreyleri, mukolitik, antibakteriyel etkiye sahip aerosoller, inhalasyon araçları için kullanım, hormon içeriği için başvuruyorum.

Hastanın durumunu, odadaki havanın nemlendirilmesini, sıcak içeceklerin sık alımını - komposto, papatya suyu, emzirme, çay - olumlu etkiler.

Laringotrakeitisli hastalar için fizyoterapi prosedürleri endikedir:

 • potasyum iyodür, kalsiyum klorür, larinks bölgesine hiyalüronidazın elektroforezi;
 • lazer tedavisi;
 • endolarengyal fonoforez;
 • mikrodalga tedavisi.

Tıbbi tedavi

Mukozanın şişkinliği ile, mukusun sıvılaşması için mukolitikler tarafından viskoz bir akıntının varlığı reçete edilir. Kronik laringotrakitin atrofik formları sırasında mukozada kuruluk, incelme sekretolitik atanmasıyla ortadan kalkar.

Doku rejenerasyonu süreçlerini hızlandırmak ve iltihabı ortadan kaldırmak için, mikrosirkülasyon, rezorbe, kas tonusu artırmak için fonlar reçete.

Balgam deşarjını iyileştirmek için öksürdüğünde, ATSTS, ATSTS-uzun, Kodelak-bronho gibi mukolitik ilaçlar reçete edilir.

Parasetamol, teraflu ve kogrex ile 38 ° C'yi aşan yüksek bir sıcaklığın düşürülmesi tavsiye edilir. Hastalığın ilk 3-4 gününde antiviral ilaçlar anaferon, ergoferon alınır.

Semptomların başlangıcından sonra sıcaklık 5'inci gün devam ederse, antibiyotikler ana tedaviye bağlanır. Streptokokal enfeksiyonun penisilin (amoksiklav, Augmentin), makrolidler (sumamed, klatsid), sefalosporinler (seftriakson) yüksek hassasiyete sahiptir.

Antibiyotikler, şiddetli koşullarda, intravenöz veya intramüsküler olarak seftriakson enjeksiyonları içinde reçete eder. Boğazdaki pürülan apseler ile birlikte, larinotrakiti tedavi etmek için antibiyotikler de kullanılır. Tercih edilen ilaç klavulanik asit, fluorokinolonlar ile amoksisilin'dir.

Genel anti-inflamatuar tedaviye, nazofarenks ve solunum yollarının eşlik eden hastalıklarının tedavisine dikkat edilir.

cerrahlık

Larengotracheitis komplike kurs ile cerrahi tedaviye başvurur. Enflamasyon komplikasyonları - boyun fıtığı, apse, mediastinit, cerrahi olarak harici girişten tedavi edilir.

komplikasyonlar

Larengotracitin ciddi komplikasyonları, enfeksiyon bronşlara ve akciğerlere yayıldığında ortaya çıkar. Enfeksiyonun alt solunum yoluna girmesinin sonucu pnömoni, bronşiyolit (bronşiyollerin iltihaplanması), trakeobronşit olabilir.

6 yaşın altındaki çocuklarda laringotrakitin ciddi bir komplikasyonu sahte bir gruptur. Larinksin küçük ebadı ve huni şeklindeki formu, şişme sırasında havaya akciğerlerin girmesini engelleyerek güçlü bir daralmaya katkıda bulunur.

laringotrakeit de Stenoz (daralma) ödem, aynı zamanda kasların güçlü spazmı, hem de fotoğrafta görüldüğü gibi bloklar larinks lümen, mukus birikimini sadece kaynaklanır.

Ödem, astar bölgesinde oluşur, nefes darlığı, mavi dudaklar, cilt, kuru öksürük şeklinde kendini gösterir. Özellikle hızlı süreç, yeni yürümeye başlayan çocuklarda gelişir.

Laringotrakeitisli yalancı kabukçıklar difteri içindeki gerçek gruptan farklıdır.

Hem yalancı krup hem de gerçek, laringeal ödem eşlik eden stenoz laringotrakitise işaret eder. Sahte kruplar arasında, difinitedeki larenjit dışında, larenksin stenozuna neden olan tüm larenjit yer alır.

Neredeyse tüm yanlış tahıl vakaları 3 yıla kadar bildirilmiştir, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu komplikasyona daha az duyarlıdır. Ve tüm vakaların sadece% 9'u 6 yaşın üstündedir.

önleme

Ses kısıklığı ile boğazı incelemek, laringoskopi yapmak gerekir.

Akut laringotrakeitin ve hastalığın kronik evreye geçişini önlemek için, sigarayı bırakmak, üst solunum yolunun enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi etmek, gastroözofageal mide hastalığının alevlenmesini önlemek gerekir.

görünüm

Komplikasyonlara eşlik etmeyen akut laringotrakit, uygun bir prognoza sahiptir. Konuşma, şarkı söyleme ile profesyonel olarak ilişkili kişiler için, olası mesleki yetersizlik nedeniyle tahmin daha da kötüleşir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Laringotracheitis için halk ilaçları

Bu hastalık komplikasyonları için tehlikelidir. Solunum hastalığından sonra, genellikle 2 ila 3 yaş arası ve yetişkinlerde görülür. Laringotrakeitis, üst solunum yollarının viral bir enfeksiyondur. Inflamatuar süreç farinkste patojenik bakteriler tarafından desteklenir. Küçük çocuklarda, bu hastalık ilk belirtiler ortaya çıktıktan hemen sonra tedavi edilmelidir. Aksi halde, ciddi bir saldırı ve nefes darlığı yaşama riski vardır.

Eğer boğulma tehdidiyle karşı karşıya kalırsanız, kendi kendine ilaç vermek yerine hemen bir ambulans çağırmalısınız. Hastalık genellikle viral bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişir, ancak bakterilerle sekonder enfeksiyon olması olasıdır. Laringotracheitis tedavisine ne zaman başlanır? Hastalığın ilerleyişinin ilk belirtilerini ve semptomlarını listeleyelim:

Hastalık, kroup'un ilerlemesini karakterize eden birkaç aşamadan geçer:

 • Disfonik sahne - sesin artması ve sesin ses kısılmasıyla kendini gösterir. Laringeal lümen daraldığı ve ses oluşturucu aparatın çöktüğü için, öksürük "havlayan" bir karakter kazanır. Çocuk halsiz ve kaprisli hale gelir. Bu durum, ebeveynlerin hastalığın tedavisinde azami çaba göstermesi gereken 3 gün sürmektedir. Bir sonraki aşamayı başlatmak için bu gereklidir;
 • stenotichsekaya - ağır ve gürültülü solunum ile karakterizedir. İnhalasyon önemli ölçüde uzar ve interkostal boşluklar geri çekilmeye başlar, bu da inspiratuar dispnenin şiddetini gösterir. Solunum yetmezliği belirtileri mavi parmak uçları, dudaklar ve kulaklar ile kendini gösterir;
 • Asfiksi evresi nefes darlığı, düşük tansiyon ve hızlı kalp atım hızı ile ifade edilir. Çocuk inhibe olur ve tedaviye geç reaksiyon gösterir. Yardım olmadan, asfiksi ve kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Yetişkinlerde, krupinin sıklığı son derece küçüktür ve hastalık daha kolaydır.

Halk tedavisi ilaç tedavisine ek olarak yapılır. Sadece otlar kullanarak laringotracheit tedavi etmeye çalışmayın.

Kompleks tedavi, enfeksiyöz ajanlar üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir, inflamasyonun şiddetini ve dokuların şişmesini azaltır, böylece nefes almayı iyileştirir.

Hastalık yaygın olarak kullanıldığında:

Halk ilaçlarının otlar yardımıyla tedavisi ısırgan otunun, St. John's wort, muz, papatya ve ıhlamur kullanımı anlamına gelir.

İşte birkaç tarif:

 1. Pişirmek için, ezilmiş anne-ve-üveyotunu, papatya çiçekleri ve kekik (1: 2: 1) karıştırmak gerekir, daha sonra 15 g toplama ve 240 ml hacim ile kaynar su dökmek gereklidir. Israr termos şişede olmalı ve küçük yudumlarda günde 50 ml almalısınız;
 2. aynı hacim karışık psyllium, limon çiçekleri, St. John's wort, calendula ve hatmi kökü karıştırılmalıdır. Tarif için, yeterli 15 g toplama, kaynar su 450 ml dökün, bir saat çeyrek için kaynatın ve 5 saat ısrar ediyor. Daha sonra, günde üç kez 40 ml süzmek ve almak zorundasınız;
 3. St. John's wort'un çimi kurutulmuş, doğranmış, 40 g almalı ve 300 ml kaynar suya iki saat termosla demlendirilmelidir. Infüzyon filtreleme, yemeklerden önce günde bir kez 30 ml içmeniz gerekir. Ayrıca kekik, muz ve Ledum da üretebilirsiniz;
 4. 20 gram kuru anne ve üvey annesi, kök althea 15 g meyan kökü, 10 gr rezene ve 10 gr sığırkuyruğu çiçekleri ile karıştırılmalıdır. Bileşenler ezilir ve 15 gr toplanır. Bu hacim soğuk suya (240 mi) dökülür ve kapağın altında iki saat boyunca infüze edilir. Bundan sonra, ajanı kaynatmak ve soğutmak gereklidir. Gün boyunca sips alın.

Isıtma ile ilgili prosedürler, 37.5 derecenin üzerinde bir ateşle yapılamaz.

En basit prosedür ayak banyolarıdır. Isınma etkisine sahiptir, bunun sonucu vücudun üst yarısından kan çıkışının artması ve alt ekstremitelerin damarlarında birikmesidir.

 • Isınma prosedürünü uygulamak için, ılık suyla (yaklaşık 40 derece) küçük bir lavabo hazırlamanız gerekir. Daha sonra bacaklarınızı bir saatte dörtte bir pelvise indirmelisiniz. Seansın bitiminde yünden yapılmış sıcak çoraplar giyin. Sadece 10 dakika içinde solunum daha kolay hale gelir;
 • Başka bir yol da ayakların terebentin ile ovulması, sonrasında da yünlü çorap giyilmesi tavsiye edilir;
 • çoraplarda gece boyunca ayakları ısıtacak hardal tozu dökmek mümkündür. Hardal güçlü bir şekilde pişirmeye başlarsa, onu diğer çoraplarla (tozsuz) değiştirebilirsiniz.

Boğazın durulanması prosedürü aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

Oral kullanım için ilaçları unutma:

 • Turp, öksürüğe karşı mücadelede güçlü bir ilaçtır. Bir reçete için orta ölçekli bir kök uygundur. İyi yıkanmış olmalı, köşe kesilmiş ve hafifçe küçük bir girinti yapmak için bir bıçak kullanın. Balla doldurulmalı ve gece boyunca bırakılmalıdır. Sabah uyanmak, oluktaki suyu görebilirsiniz. Tahliye edilmeli ve günde üç kez 10 ml alınmalıdır. Derinleşme yine balla kaplıdır;
 • Sesi ısıtmak için ılık sütün balla kullanılması uygundur;
 • orta boy bir ampul temizlenmeli, ince doğranmış ve 15 gram şekerle karıştırılmalıdır. Daha sonra 220 ml kaynar su dökülmeli ve kalın bir kıvama gelene kadar 10 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. Karışımı filtreledikten sonra, yutmadan ağzınızı tutmadan önce günde üç kez 5 ml almanız gerekir;
 • Havuçlar iyice yıkanır, temizlenir, rende ile öğütülür, daha sonra meyve suyu sıkılır. 220 ml meyve suyu için 15 g bal gerekir. İlaç 50 ml için günde 4 kez alın;
 • öksürüğe karşı mücadelede limon ve bal kullanabilirsiniz. Limonu farklı taraflardan kesmek ve yumuşak bir kıvama gelene kadar çeyrek saat boyunca pişirmek gerekir. Bundan sonra, suyu soğutmanız ve sıkmanız gerekir. Limon pulpuna tohumsuz olarak bir sıvı kıvamındaki balın eklenmesi gerekir (1: 1). Elde edilen karışım 15 g gliserin ile karıştırıldı (bir eczaneden alınabilir). Dikkatlice karıştırıldıktan sonra, çocuklara günde üç kez 5 ml ve yetişkinlere - 15 g;
 • Başka etkili bir alet - incir infüzyonu. Tarif için 100 gr taze meyve ve 240 ml'lik bir hacme sahip kaynatılmış süt gerekir. İçeriği sütün içine çekmek, 7 saat ısrar etmek, meyveleri ezmek ve ilacı günde üç kez 70 g içmek;
 • evde tedavi zencefil tarafından gerçekleştirilir. Zencefil kökü öğütmek, bal dökün (yaklaşık 100 ml) ve karıştırmayı unutmadan 5 dakika pişirin. Ortaya çıkan tatlılık, yatmadan önce çayın içine eklenebilir;
 • sarımsak suyu, temizlenmesi gereken, sarımsakla ezilen ve 300 ml sütle karıştırılan beş dişten hazırlanabilir. Sonra kaynatmak, serinlemek ve günde 5 kez 6 ml almak için süt gerekir;
 • Kayısı kemikleri filmden temizlenmeli, kurutulmalı ve toz haline getirilmelidir. Günde üç kez 3 g çay veya süt eklenebilir.

Larengotracheitis tedavisinde yağlı preparatlar kullanılmamalıdır. Solunum yollarının mukozasına yerleşirler ve nefes almayı engellerler.

İlaç tedavisi hakkında unutma. Bu mükemmel inhalasyon mukolitikler (Ambrobene), hormonal ajanlar (Pulmicort) için, maden suyu ve İnterferon gazsız. Ayrıca antihistaminikler almalı (Suprastin, Aerius, Tsetrin) kullanılan vazokonstriktör burun (Nazivin) düşer ve ekspektoranlar (asetilsistein, Lasolvan).

Tedavi sırasında, bazı öneriler gereklidir. Onlar vitamin bol içki (gazsız maden suyu, soda ile sıcak süt), kısıtlama fiznagruzki, uygun bir diyet ile ilgilidir ve gıda istisna, odalar, temizlik, nemlendirme düzenli havalandırmaya tahriş ve bağışıklık sistemini güçlendirerek.

Ne yazık ki, her yetişkin bir kişi olan çok yaygın bir hastalık. Her zamanki soğuk algınlığı diğer semptomlarla komplike hale gelir, yatakta kalır, planları kırar.

Bu larinks ve trakeanın üst kısımlarının inflamatuar bir lezyondur. Larinks ve trakea - üst solunum yolunun bir parçası. Fonksiyonları: Nazofarenksden bronşlara serbest hava akışı sağlanması, sürekli saflaştırılması ve vücut sıcaklığına kadar ısıtılması.

gırtlak - Sesin oluşumunda ve insan konuşmasının oluşumunda önemli bir rol oynayan bir organdır. Diğer insanlarla iletişim kurma fırsatı veren bedele atfedilebilir. Larinks ve trakeanın korunması, kıkırdak ve kas dokusunun yoğun bir çerçevesini sağlar, iç epitel tabakasıdır. Yabancı parçacıkların ve mikroorganizmaların bağlı olduğu mukus üretir.

Enflamasyon epitel tutulumu ile başlar. Hücreler aşırı miktarda mukus üretirler, büyütülmüş iltihaplı damarlar sıvı duvarlarından akar ve doku şişmesine neden olurlar.

Süreç akut ve kronik olabilir. Akut hastalık güvenli bir şekilde ilerler ve iki hafta içinde biter. Kronikleşme (lenf bezleri maksiller sinüs içinde nazofarenks, kronik bademcik iltihabı, herhangi bir nedene bağlı bronşit) gırtlak, enfeksiyonun başka kalıcı odaklarının varlığında iltihabı sıklıkla tekrar gelir.

İnflamasyon sürecinin lokalizasyonuna ve yenilginin derecesine bağlı olarak, farklı larinks enfeksiyonu klinik formları ayırt edilir:

 • larenjit veya "yanlış tahıl" - larenksin keskin ödemi ve daralması nedeniyle küçük çocuklarda alerjinin bir tezahürü olarak daha yaygındır;
 • akut laringotracheitis - solunum yolu viral hastalığının semptomlarının bileşenlerinden biri;
 • Larengotraheobronchitis'in tıkanması (stenosing), inflamatuar sürecin ciddi bir komplikasyonudur. larinkste travma, Mukus salgılanması solunum sıkıntısı ve oksijen açlık belirtileri nefes darlığı ile sonuçlanan, trakea, kas spazmı tamamlanmaktadır şişme, seropurulent karakteri değiştirir (Örneğin, yanıklar).

Tedavinin yokluğunda, inflamasyon trakea ve bronşları solunum sisteminin alt kısımlarına indirebilir ve pnömoniye (pnömoni) neden olabilir.

Okul öncesi çocuklarda, en yaygın patojen, büyük çocuklarda ve yetişkinlerde - influenza virüsleri, parainfluenza, adenovirüslerde hemofilik çubuktur. Bu difteri, streptokokların nedensel bir ajanı neden olabilir, kızıl ateş, boğmaca, kızamık ile oluşur. Yetişkinlerde, çoğu zaman hastalık akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza komplikasyonudur.

Yetişkinlerde kronik laryngotracheitis, tozlu odalarda çalışırken, deterjanların, gübrelerin üretiminde, fırınların yakınında sıcaklıkta keskin bir değişiklikle, galvanik dükkanlarda güçlü ve toksik maddelerle uzun süreli profesyonel temas halinde ortaya çıkar. Herkes, öğretmenlerin ve şarkıcıların sesinin yenilgisini bilir, burada önemli bir fonksiyonel aşırı yük faktörünün rolü rol oynar.

Şiddetli kronik laringotrakit akciğerlerde ve sifilizde tüberküloz sürecinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Bu durumlarda, tedavi genellikle çoğu zaman başarısız olan spesifik ilaçlar tarafından gerçekleştirilir. Sonuç olarak, kısmi veya tam bir ses kaybı meydana gelir.

Akut laringotracitin provoke edici faktörü, uzun süreli konuşma yükü olan ses tellerinin aşırı derecede tozlu bir odada bulunmasıyla süper soğutmadır.

Süreç, bir nazofarenks ile başlar, daha sonra larinksin tüm katmanlarını etkiler, trakeaya iner, şişmeye neden olur ve nefes almada zorluk.

Hastalık yutulduğunda 38-39 derece ateş, soğuk algınlığı, hüzün hissi, kaşıntı ve boğaz ağrısı ile keskin bir şekilde başlar. Sürecin daha da yayılmasıyla, semptomlar artar: sesin ses kısıklığı ortadan kaybolmadan önce, konuşma sırasında ağrı, önce yumuşak bir öksürük, sonra acı verici "havlayan" öksürük oluşur. Cilt soluk. Nefes darlığı arttıkça, ağız çevresindeki mavi dudaklar ve deri mavi görünür. Küçük çocuklarda hastalık paroksismal hale gelir. Saldırılardan sonra bol terleme.

Bir doktor tarafından atanan antibakteriyel ilaçlar içerir. Yetişkinlerde kronik süreçlerde, diğer inflamatuar odakları tedavi etmek için gerekli, mesleki tehlikeler ile teması durdurmak mümkündür. Sadece sesin tam bir restorasyonu ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Çoğu zaman, on gün içinde akut bir hastalıktan kurtulabilirsin.

Aşağıdaki genel tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Hastanın bulunduğu oda sadece havalandırılmalı, aynı zamanda nemlendirilmemelidir, bunun için normal ev tipi hava nemlendiricileri kullanabilir veya sadece bir sürahi veya bir kase su koyabilirsiniz;
 • sigarayı bırakmak;
 • konuşmaları bir veya iki gün boyunca yazılı iletişim ile fısıltı veya tam bir sessizliğe sınırlamak;
 • Bir diyet gözlemlemek - gıda alkollü içecekler, tüm çok sıcak veya soğuk, keskin soslar ve marinades hariç. Haşlanmış koruyucu gıda, süt ürünleri, çorba ve tahılları geçici olarak kullanmak gerekir.
 • Boğaz sıcak bir eşarp ile, yerel sabit ısı diğer anti-enflamatuar ilaçları destekleyecektir.

Alkali inhalasyonları kendiniz yapabilirsiniz:

 • haşlanmış patatesleri soluyun;
 • bir kaşık dolusu soda ile sıcak su üzerinde;
 • fitokitler (köknar, ardıç, okaliptüs, çay ağacı) içeren su iyileştirici yağlara ilave etmek iyidir.

Eczanede çeşitli spreyler alırken, kullanım talimatlarını dikkatle okuyun. İlacın bireysel duyarlılığına dikkat edin.

Eski anlamına gelir geleneksel tıp - soğan - antimikrobiyal etkiye sahip biyolojik olarak aktif fitotonitler veya küçük parçacıklar içerir. Solunum için ve et suyunu içeri almak için soğan kullanılması tavsiye edilir.

 • İnhalasyon için, soğanı ince bir şekilde parçalamak, banyo havlusuyla kaplamak ve bir soğan kokusunu solumak gereklidir. Acı gözyaşları. Bu, soğan suyunun arındırıcı etkisinin bir sonucudur.
 • Et suyu hazırlanması: doğranmış soğana bir veya iki çay kaşığı şeker ekleyip öğütme, kaynar su dökün, kalınlaşana kadar pişirin. Her saat bir çay kaşığı al.

Balın iyileştirici anti-enflamatuar özellikleri uzun zamandır bilinmektedir. Bitki çayı ile yıkanarak günde birkaç kez kullanılabilir.

 • Diğer ilaçlarla, örneğin havuç suyu veya aloe ile karıştırabilirsiniz.
 • Özellikle öksürük için, bal siyah turp suyu ile kullanılır. Hazırlık yöntemi: büyük bir turptan "kapağını" kesip, iç kısımdan bir bardak gibi bir şey kesin ve iki çay kaşığı bal koyun. Kapağı kapatın ve iki saat boyunca demlenmesini bekleyin. Ne kadar turp suyu alacağınızı göreceksiniz. Balla iyice karıştırın. Günde üç kez bir çay kaşığı alın.
 • Laringotrakeitis ile bal ve zencefil kökü reçeli: 300 gr bal 100 gr ezilmiş kök için 5 dakika kısık ateşte pişirin. Sıcak çay ile gece iç.
 • Sesin erken iyileşmesi için yetişkinlerin gece yarısı bal ve limonlu bir bardak sıcak şarap içmeleri tavsiye edilir.

Halk tarifleri, anti-inflamatuar etkisi ile birbirlerini güçlendiren şifalı otların kombinasyonlarını kullanırlar. Tedavi için size en uygun olanı seçebilir ve hazırlayabilirsiniz:

 • Üç yemek kaşığı ot sarı kantaron veya kekik, muz kaynatma, biberiye üç ila dört saat boyunca (kaynar su bir bardak), yemeklerden önce yirmi dakika içinde bir yudum içmek bir termos içine ısrarla;
 • hatmi kökü, meyan kökü, mix ana Coltsfoot, tüm kuru formda mullein çiçekler, ilk olarak daha sonra bir gün boyunca suyu içecek, haşlanmış soğuk su dolu bir beher içinde iki saat çorba kaşığı karışımı aşılamak bırakır;
 • sarımsak beş diş sarımsak ve bir bardak süt ekleyin, kaynatın, karıştırın. Günde birkaç resepsiyonda bu ilacı iç. Yumuşatıcı ve anti-inflamatuar etkisi vardır, öksürük yatıştırır.
 • İyileştirici anti-enflamatuar etki, kuru kayısı çekirdeği tozuna sahiptir, herhangi bir sıcak içeceğin ½ çay kaşığı ile eklenir ve günde üç ila dört kez içilir.
 • Gargara yapmak için, bir yemek kaşığı üzerinde okaliptüs yaprakları ve papatya çiçeklerinin bir karışımını kullanın, kaynar su dökün ve iki saat boyunca bir termosta ısrar edin.
 • İyi bir etki patates suyunu verir: rende üzerine patatesleri rendeleyin ve suyu sıkın (sıkacağı kullanabilirsiniz), durulama için ılık suya ekleyin.

Hastalık geceleri aniden ortaya çıkar. Paroksismal öksürük ve nefes darlığı gösterir, bebeğin sesi kısıktır, çocuk korkutur ve heyecanlanır. Saldırı yarım saat kadar sürebilir ve uyuşukluk, uyuşukluk, terleme, öksürükte azalma ile yer değiştirebilir. Ebeveynler sakin olmamalı! Acil bir ambulans çağır.

Bir doktorun gelişinden önce, çocuğu nemli bir odaya getirebilirsiniz (sadece banyoda sıcak suyu bırakın, daha fazla buhar olsun), sıcak ayak banyoları yapın. Hastalığın tedavisi sadece yatarakdır. Arzu edilen yardım ile nefes darlığı artar, ağız çevresindeki cildin siyanozu ortaya çıkar ve interkostal kaslar solumaya katılır. Bu durum larinks veya yalancı krupanın stenozundan kaynaklanır. Hastalığın bu aşaması, çocuğun hayatı için ciddi bir tehlikedir.

Küçük çocuklar ve ağır vakalar acil yatışa tabidir. Oksijen tedavisinin arka planında, laringeal ödemi hafifletmek ve solunum yetmezliğini azaltmak için damarın güçlü hormonal antienflamatuar ilaçları enjekte ederler.

Daha büyük çocuklar evde yetişkin olarak tedavi edilir. Çocuğun konuşmalarını sınırlamaya çalışmak gerekir. Oyunda onunla oynayın, elinizle bir şeyi nasıl açıklarsınız. Sıcak ve soğuk yiyecek vermeyin. Alkali inhalasyonları yapmak için, bebeği elinizde tutun ve bir havlu ya da çarşafla kaplı olarak onunla nefes alın. Şeftali, okaliptüs, çam iğneleri, çay ağacı ile alkali maden suyu, soda çözeltisi ile uygun inhalasyon. Havayı nemlendirmek için, sıcak su çalışırken banyoda çocukla oturun, pilleri ıslak havluyla kapatın.

Çocukların çoğu zaman yetişkin bir aile üyesinden gelen enfeksiyon bulaşmasından dolayı hastalandığını unutmayın. Hastanın uygun izolasyonunu organize edin, bu çocuğun sağlığını koruyacaktır. Yaz aylarında hastalığın önlenmesi, bunun için tüm koşullar vardır.

Sezon dışı, ARI veya ARVI sayısı artar. Bu hastalıkların olası sonuçları arasında, enfeksiyöz laringotrakitis yaygındır. Larinks ve trakea mukozasını tutan aktif inflamatuar süreçler ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Laringotracheitis tedavisi, doktor tavsiyelerinin derhal uygulanmasını gerektiren bir süreçtir.

Birçoğu ilgileniyor: Bu hoş olmayan bir hastalığı önlemek mümkün mü? Enfeksiyon havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, bu nedenle herkes hastalanabilir, ancak deneyimli bir organizma virüslere dayanabilir ve bakterilerin gelişimini durdurabilir. Laringotrakeitisin önlenmesi, vücudu sertleştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmekle oluşur. Bu nedenle, rasyonel beslenme, istirahat için yeterli zaman, yürüme ve sağlık iyileştirme egzersizinin ılımlı kullanımı sağlığın yoludur. Hastanın nüksetmeye yatkın olması durumunda, rahatsız edici faktörleri dışarıda bırakmaya dikkat etmek gerekir: uzun süre ses tellerini zorlamayın, güçlü alkol ve çok keskin bulaşıklar bırakın.

Doktorlar, kaydedilen vakaların mutlak çoğunluğunun, virüslerin veya bakterilerin aktivitesinin bir sonucu olduğunu belirtmektedir. Bu komplikasyon genellikle gripün akut aşamasından sonra adenovirüs enfeksiyonları ile görülür. Hastalık, kararsız bir bağışıklık sistemi olan risk gruplarına özellikle hassastır. Kızamıkçık, su çiçeği veya kızıl ateş ile zayıflamış çocuklarda vücut da kolayca enfekte olur.

Bu enfeksiyöz laringotrakit, bu serinin diğer bakterileri olan stafilokok, klamidya ve diğer bakterilerden kaynaklanabilir. Bakteriyel form, süper soğutmaya veya patolojik floranın aktivitesini artıran başka bir dış faktöre karşı bağışıklık reaksiyonu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca yetişkin hastalar, sifiliz veya tüberkül basilinin neden olduğu hastalık türlerinden ciddi şekilde etkilenmektedir.

Laryngotracheitis, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Daha az sıklıkla kimyasal yanıkların veya organların mukoza zarında mekanik hasarın neden olduğu rahatsızlık ortaya çıkar. Bu türlerin tedavisi özel bir şemaya göre gerçekleşir.

Enfeksiyöz laringotrakit oluşabilir:

 • Akut basit formda - enflamatuar süreçlerin tedavisi için en fazla bir ay sürecektir.
 • Sahte bir krup şeklinde, bu seçenek stenoza laringotracheitis denir. Bu durumda, alt kısımdaki dokuların (vokal çatlakların altında) şişmesi söz konusudur. Dar geçişte biriken eksüda, kasların spazmı, hipoksiye neden olan, hastalığın seyrini kötüleştiren tedaviyi karmaşıklaştırır.
 • Kronik olarak - bu seçenek aylarca kendini hatırlatır ve genellikle uzun yıllar sürer.

Bu türlerin her biri, laringotrakeit tedavisi, özel bir yaklaşım ve farklı ilaçların atanmasını gerektirir. Stensling laringotrakit genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde kendini gösterir, akut - evrenseldir ve diğer tüm türler yetişkinler için karakteristiktir.

Laringotracheitis teşhisi genellikle bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından objektif semptomlar temelinde gerçekleştirilir. Görsel muayene yapılır, oskültasyon yöntemi etkilidir. Laringotrakeit tedavi edilmeden önce, tartışmalı vakalarda laboratuvar testleri ile nedensel bir ajan oluşturulmaktadır.

Birçok hastalık tipinin tipik belirtileri şunlardır:

 • Boğaz ağrısı ile birlikte yorucu, kuru öksürük. Böyle bir öksürük "havlama" denir, tedavi uzun olabilir.
 • Sesin değişmesi - ses kısıklığı, bazen tamamen ortadan kaybolması.
 • Genel zehirlenme: zayıflık, kaslarda duyu çekme, baş ağrısı.
 • Boğazda bariz bir rahatsızlık hissi, paroksismal öksürüğe neden olur.
 • Genellikle bir ateş vardır, 38 ve üstü akut inflamasyon için tipiktir, hipertermiye stenoza laringotracheitis eşlik eder.

Laringotrakeitis ile birlikte kronik semptomlar belirgin değildir, birçok tezahür bulanıktır. Ve birçok tezahürüne alışmış olan hastalar bunlara dikkat etmezler, durum kontrol altına alınana kadar tedaviye başlamazlar. Bu form yetişkinlerde daha sık görülür, tekrarlayan larenjit veya tracheitis yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltabilir. Hastalığın belirtileri:

 • Sürekli yorgunluk, halsizlik, terleme.
 • Boğazda istikrarlı rahatsızlık ve gün boyunca öksürük, bu tür belirtiler uykusuzluğa neden olabilir.
 • Monologdan önce hastanın boğazını temizlemesi gerekiyor.
 • Esasen sesleri kabalaştırmak, ya da kısık ve sessiz hale gelir.

Enfeksiyöz laringotrakeitis (ilt), eşlik eden eksternal faktörler ile komplike olabilir: örneğin, yüksek sesle konuşma, hipotermi, alerjene maruz kalma veya mukoza alkolü veya sigara içimi ile iltihaplanma.

Laringotracheiti tedavi etmek için mi? Doktorlar evrensel bir metodoloji olmadığını söylüyor. Bu nedenle doktor ziyareti ve randevularının yerine getirilmesi gereklidir.

Hemen antibiyotiklere başvurmayın. Bu tür ilaçlar, sadece patojenik mikrofloranın imhasını ima eden laringotrakitin bakteriyel formlarında gösterilmektedir. Bu tür fonların ardından, probiyotikler ile rehabilitasyon tedavisi reçete edilir.

Son yıllarda, yerel bir antibiyotik olan Bioparox, virüslerin ve bakterilerin gelişimini baskılayan, fagositozu destekleyen bir yöntemdir. Bu ilaç doğrudan etkilenen bölgeler üzerinde etkilidir, gastrointestinal yolu atlayarak ve risk grubunda bile alerjik reaksiyon riskini azaltır.

Oslt veya stenosing laryngotracheitis, nadiren yenidoğanlarda gelişir ve 8 yıl sonra hemen gerçekleşmez. Tedavisi, balgam deşarjını kolaylaştırarak inflamasyonu hafifletmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde, hastane koşullarında aeroterapi seansları, nemlendirici inhalasyonlar, sedatif ve spazmolitik tedavi ile bronşların spazmlarını rahatlatmaktadır. Şişme antihistaminleri giderir.

Bir bebekte laringospazm için ilk yardım hemen sağlanmalıdır. Bir doktor çağırmak ya da bir ambulans çağırmak için acil, ancak değerli dakika kaybedemezsiniz. Hemen temiz havaya erişim sağlamak, dilin köküne doğaçlama bir güvenli nesne (örneğin bir kaşık) ile basmak faydalı olacaktır. "Suprastin" veya başka benzer bir preparat enjeksiyonu yapılması tavsiye edilir. Ve bir miktar kabartmadan sonra, birkaç yudum alkali maden suyu veya% 2'lik soda çözeltisi (bir çay kaşığının ucundaki soda artı bir bardak sıvı) verin, sütte olabilir. Yetişkinlerin çocuklarda panik ataklara neden olmamak için sakin kalmaları gerekir. Uyanan laryngotracheitis'i nasıl tedavi edeceğini bilen doktor tarafından ileri tedbirler alınacaktır.

Laryngotracheitis tedavisine başlamadan önce kesin tanısını belirlemeniz gerekir. Semptomatik ölçümler basit bir akut farenjit formu için etkilidir:

 • Geleneksel sıcak içecek - bir yetişkinin günde yaklaşık iki litre sıvıya ihtiyacı olacaktır.
 • Odanın düzenli havalandırması da genel durumu kolaylaştıracaktır.
 • 38o üzerinde bir sıcaklıkta, bir antipiretik almak gereklidir.
 • Bir nebulizatör kullanarak inhalasyonlar kullanılması arzu edilir. Fizrastvor - universal, yoğun tedavi ile birkaç damla "Lazolvan" veya "Budesonide" ekleyebilirsiniz.
 • Zorlayıcı antitusif ve mukus inceltici ilaçlar - mukolitikler. Örneğin, doktorlar sık ​​sık "Ambroksol" ile "Mukholtin" veya şurup "Gerbion" ile plankana göre birleştirme önerisinde bulunurlar.

Patojen bir virüs ise, hastalığın ilk gününde antiviral bir ilaç almaya başlamak ihtiyatlıdır. Genellikle "Anaferon", "Arbidol" veya "Amizon" atar. Fakat tıp toplumunda başka bir bakış açısı vardır: bu tür ilaçların etkinliği kanıtlanmamıştır ve belki de bir “banal” ile ilgileniyoruz.

Bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahip olan farklı bileşimlerin aerosol ve spreylerinin kullanımı gösterilmiştir. Ancak çoğu doktor bu tür ilaçları hastalığın akut aşamasında reçete etmek için acele etmemektedir: hemen hemen hepsi alkol içerir, keskin etkisi laringizme yol açabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için calendula Tentürü: çözüm ve gargara nasıl hazırlanır

Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, phytopreparations sıklıkla kullanılır. Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için bu etkili ilaçlardan biri, kalendula tentürüdür.

Boğaz için yağlı Chlorophyllipt kullanımı

Chlorophyllipt - antimikrobiyal etkinliğinde benzersiz ve insan tıbbı için güvenlidir. İlaç Sovyet uzmanlarının bir gelişmedir.Sadece Rusya ve Ukrayna'da, alkol, yağ ve emilim için tabletler şeklinde bir çözelti şeklinde üretilmektedir.