Loading

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur.

Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı türünden bağımsız olarak, anjina ile gargara yapmak, evde hastalıkla mücadele etmek için her zaman yararlı ve gerekli bir yol olacaktır.

Bununla birlikte, gargaraların boğaz ağrısını tamamen iyileştiremediğini unutmayın. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, antibiyotik reçete eden bir doktorun yardımı gereklidir. Evde, boğazın gargarası sadece ağrıyı azaltmaya ve bademcik iltihaplanmasını azaltmaya yöneliktir.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Prosedürün etkili olması için aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Sadece sıcak bir çözüm ile karıştırın.
 2. Bu prosedürü günde en az 2 kez uygulayın (her durulama prosedürü yaklaşık 3 - 5 dakika arasında yapılmalıdır).
 3. Durulama yaparken başını hafifçe geriye doğru eğmek en iyisidir, fakat solüsyon burun boşluğuna akmaz (oraya enfeksiyonu getirmek için henüz yeterli değildi). Durulama sırasında, dilin kökünü azaltmaya ve sorunlu alanların bir çözümü ile daha iyi yıkamasına yardımcı olduğu için, mektubun sürekli olarak telaffuz edilmesi gerekir.
 4. Durulama boğaz hastalığın seyri boyunca kullanılmalıdır.
 5. Durulama yutmayınız!
 6. Prosedürden sonra yarım saat kadar içmeyin ya da yemeyin, çünkü ilacın hareketi sadece durulama sırasında değil, aynı zamanda sonrasında da oluşur.

Bakterilerin çevredeki değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ve bu nedenle yok oldukları araçlara karşı dirençli olduklarını hatırlamak önemlidir. Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir. Bu sekans yararlıdır ve gereksiz ilaçlara gereksiz yere maruz kalmayacak olan boğazdır.

Daha çok angina ile gargara yapabilirsiniz: halk ilaçları

Evde, boğazınızı yıkamak için mevcut halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Popüler tarifleri düşünün, evde gargara yapmak daha iyi:

 1. Bir tuz, iyot ve soda çözeltisi. Bir bardak ılık kaynamış suya dökün, 5 damla iyot damlatın, bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyin. İyice karıştırın ve boğazı mümkün olduğunca sık su ile durulayın.
 2. Soda ve su. Bu durulama için geleneksel bir reçetedir. Bir bardak ılık sıvı içinde, bir çay kaşığı soda çözün. Daha fazla durulama yapılır, daha iyi.
 3. Pancar suyu Bu ürünün hazırlanması ve kullanılması kolaydır. Pancar suyunun ana etkisi anti-inflamatuardır. Boğazın durulanması sayesinde bu çözelti hızlı ve etkili bir şekilde ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilir. Taze pancar suyunun içinde, ayrıca sirke ekleyin: 200 ml meyve suyu için yaklaşık 20 ml sirke. Prosedür her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 4. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.
 5. Elma sirkesi. 1 çay kaşığı çözülür. bir bardak su içinde elma sirkesi. Her saatte gargara. Bir sirke çözeltisi yerine, bir çay mantarı infüzyonu alabilirsiniz.
 6. Propolis. Propolisin% 10'luk alkol çözeltisi - 2 çay kaşığı. 100 g sıcak su ekleyin. Günde 5 kez Gargara, çayın içine propolis (birkaç damla) bir çözüm ekleyin.
 7. Limon suyu Su ile karıştırılır. 2: 3 oranını gözlemlemek en iyisidir. Ağrıyı ortadan kaldırır ve iltihabı azaltır. Limon doğal bir antiseptiktir. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın.
 8. Ihlamur ağacı. Bitki anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Angina ile ıhlamur çiçekleri bir kaynatma yapmak. Kaynar su ile bir hammadde bir çorba kaşığı dökün. Sıcak et suyu ile, boğazınızı yıkayın.

Bu halk ilaçları, semptomları hafifletmek ve boğazda ağrıyı hafifletmek için pürülan anjinada olduğu gibi, ve hastalığın daha hafif biçimleri ile durulama için kullanılabilir.

Etkili ilaçlar ile boğaz yıkayın

İlaçların ve tentürlerin değiştirilmesi, sadece anjina sadece papatya veya peroksit ile gargara yapmaktan daha iyidir. En uygun ilaçlar şunlardır:

 1. Furatsilin. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 g furacilin ve 100 ml kaynatılmış sıcak su alın. Furatsilin daha iyi ezilme, böylece daha iyi çözülür. Bu paketin içinde yapılabilir, eğer ağır bir şeyle uğraşırsan. Daha sonra bir bardakta furacilini dökün, kaynar su ile dökün ve çözünene kadar karıştırın. Ortaya çıkan çözüm 20 ° C'ye kadar soğutulur ve gargaraya başlayabilirsiniz.
 2. Dioxidine. Gargara veya bitkisel infüzyonlar için bir soda solüsyonu yardımcı olmadığında en şiddetli enfeksiyon vakalarında kullanılır. Ampul (% 1) bir bardak su içinde çözülür, 5 güne kadar durulayın. Günde üç kez uygulanması tavsiye edilir.
 3. Chlorophyllipt. Hazır bir çözüm satın alabilir veya ilacı suda çözünebilir hale getirebilirsiniz. Bu madde, doğal bileşenler temelinde yapılan bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ilaç olarak etkilidir.
 4. Oka. İlaçla birlikte bir ölçü kabı satılır. Ilık su ile (sıcak ve soğuk kesinlikle yasaktır) yarısına kadar doldurun, bir solüsyon eklemek için şişenin üzerine bir sprey kullanın. Günde en az yarım dakika ila iki kez durulayın.
 5. Miramistin. Boğaz ağrısı üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlamak için oldukça etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir.

Unutmayın ki hiçbir zaman sistemik bir antibiyotik alımı yerine angina ile gargara yapamazsınız. Durulama sadece hastalığın temel tedavisine ek olarak kullanılabilir. Bu durumda, boğazın çeşitli yollarla durulanması, anjina ile farklı problemlerin çözülmesini sağlar.

Kontrendikasyonlar

Gargara kullanımının güvenliğine rağmen, bazı bileşenler sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki kontrendikasyonları gözlemlemeniz önerilir:

 • kurucu maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • durulama için tıbbi çözeltilere alerjik reaksiyon;
 • Bazı insanların doğru bir şekilde gargara yapamaması durumu sadece kötüleştirebilir.

Kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı ile boğaz durulayın

Angina boğazda akut ağrı ve genel ateşli durumun eşlik ettiği boğaz ve bademciklerin akut inflamasyonu olarak adlandırılır. Tonsillit, vücudumuzdaki boğaz ağrısından başka bir şey değildir. Yani, vücudumuzun iç koşulları, bu hastalığın kronik bir biçime dönüşebileceği şekilde ortaya çıktı. Bu nedenle, bademcik iltihabı ile savaşmaya karar verdikten sonra, bir bütün olarak yaşam biçiminin iyileştirilmesi, bağışıklığın güçlendirilmesi, beslenme prensiplerinin gözden geçirilmesi düşünülmelidir.

Bu radikal acil değişiklikler ile ilgili değil, ancak uyku, açık hava aktiviteleri, spor (en azından rutin bir takviye ücreti olarak) miktarına dikkat etmeye değer. Gıda gerekli mineralleri ve vitaminleri içermeli, kolayca asimile edilmelidir.

Uygulamada, çoğu insan genellikle bu tür önerileri daha sonra yayınlar ve hasta olduklarında doktora başvururlar. Doktor, oral uygulama için hazırlıklara ek olarak, günde birkaç kez yapılması gereken durulama atar, daha sonra iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

Boğazın hızlı bir şekilde iyileşmesi için birçok reçete vardır, uygular ve kaynaştırır, bitkisel preparatlar ve ilaçlar. İyi kanıtlanmış halk tarifleri vardır. Kendiniz için en uygun olanı tek tek seçebilirsiniz.

Şifalı Otlar

Şifalı bitkilerin kullanımı, boğazın genel durumunu ve oldukça hızlı bir şekilde iyileşir.

Anjin ilk semptomlarında, bozulmayı beklemeden, adaçayı yapraklarını deniz tuzu ile hazırlamanız gerekir. Adaçayı yaprakları sıcak tuz deniz tuzu çözeltisi dökülür ve bir termos içinde infüze edilir veya bir su banyosunda tutulur. Günde 4-5 kez durulama için kullanılır.

Mükemmel bir araç - papatya eczane, belirgin bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Sadece gargara değil, aynı zamanda içeriye de uygulanabilir. Kutu, dozu ve papatya kullanma yöntemlerini gösterir.

Kuru civanperçemi bir bardak kaynar su (2 yemek kaşığı) demlemek, bir saat ısrar, bir alevlenme sırasında anjin ve bademcik iltihabı çok etkilidir. Günde 4-6 kez durulayın.

Dokuların restoratif fonksiyonlarını aktive eden plantain gibi şifalı bitkisel preparatlar ve sıkılaştırıcı ve anti-enflamatuar etkiye sahip meşe kabuğu da (ve ayrıca çok acı bir tat), boğaz ağrısının tedavisi için oldukça uygundur.

Vücudun genel morbid durumunu iyileştirmek ve boğazı arındırmak ve iyileştirmek için, rhodiola rosea ("altın kök") köklerinden bir tentür çözeltisi uygulamak için deneyebilirsiniz. Bunun için 1 çay kaşığı çözülür. 100 ml su içinde tentür. Diğer çözümlerde olduğu gibi, günde 5-6 kez durulayın.

Tentürü kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kuru rhodiola kökleri votka ile dökülür ve karanlık bir yerde 7 gün boyunca infüze edilir. Hazır tentür, sıkıca kapalı, karanlık bir yerde de olmalıdır. Bu harika bir çare, hatta mucizevi, ama hipertansiyondan muzdarip insanlar dikkatli kullanılmalı ve bir doktora danışmak daha iyidir.

Bitkisel preparatlar

Kireç, meşe kabuğu, papatya 1: 2: 3 oranındaki bir şifa koleksiyonu yapılır. Malzemeleri iyice karıştırın, sonra bir çorba kaşığı kaynar su dökün ve 5 dakika kaynatın. Daha sonra bir saat ısrar ederek, filtre, günde 3 kez kaynatma ile elde edilen et suyu ile durulayın. Durulamadan hemen önce 1 kaşık bal ilave edebilirsiniz. Kronik tonsillit için idealdir.

Ayrıca bir bitki topluluğu hazırlamak da iyidir. Yaklaşık 20 gram papatya, calendula, adaçayı ve St. John's wort. Bir kapaklı bir kapta toplama toplanır ve 200 g kaynar su dökülür. Bir termos şişesi uygulayabilirsiniz. Broth gargara günde 5-6 kez.

Tanınmış ulusal tarifler

Bal, bu büyülü doğal pankreas, genellikle boğaz hastalıkları için kullanılır. 2 tatlı kaşığı bal bir bardak ılık suda çözülür, gün boyunca 4-5 kez durulanır. Çok hızlı bir şekilde iltihap kaybolur ve apseler çözülür.

Pancar suyu bir çorba kaşığı eklediyseniz kurtarma daha hızlı gidecek. Eğer arı kovanından ilaç konusuna devam ederseniz, o zaman propolis tentürü (100 ml su başına 2 kaşık) içeren bir çözelti de hızla ağrı ve iltihabı rahatlatacaktır. Her iki ürün de, lezzetli ve kokulu, hasta bir çocuğun durulanması için uygun.

Kronik bademcik iltihabında boğazın profilaktik durulanması için bir bileşim olup, bu da tıkaçların kendi kendine ayrılmasına neden olur. Bileşimi 500 ml kaynamış suda hazırlamak için 1 çay kaşığı calendula çiçeği ve yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Kullanmadan önce 30 dakika termoda ıslatın.

Günde 5-8 kez bir hafta süren kurslardan sonra, LOR'a gidebilir ve boğazın temizliği garanti edildiğini kontrol edebilirsiniz. Alevlenmeyi beklemek gerekli değildir, bu durulama seyrinin düzenli tekrarı ile, hiç oluşmayabilir.

Ve anjina ile bile bir insanı eğlendirecek bir başka popüler (kanıtlanmış!) Reçete. Her saat, boğaz hafifçe ısıtılmış bir şampanya ile durulanır. Bu tür bir tedaviden 12 saat sonra hastalık ortadan kalkar.

Çeşitli kanıtlanmış uygulama çözümleri ile durulama

Boğaz ağrısı için en uygun, ucuz ve etkili yöntemlerden biri sıradan çay sodası ile durulamadır. 1 tatlı kaşığı soda için bir bardak su yeterlidir, günde 3-4 kez durulayın. Bu, inflamatuar odakta asidik ortamı nötralize etmek için yeterince yeterli olacaktır, bu durumun rahatlığı çok çabuk gelir. Çoğu patojenik bakterinin yaşam aktivitelerini alkali bir ortamda sürdüremeyeceğine dikkat edilmelidir, bu nedenle bu basit araç kullanılmalıdır.

Tuzlu su ile durulama (hem deniz tuzu hem de sıradan tuz ile) sadece akut durumlara yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel bir koruyucu araçtır. Bir bardak su üzerinde - 1 kaşık tuz. Eğer tuzu ve sodayı birleştirirseniz ve bir bardak suya 4 damla iyot eklediyseniz, iyi bilinen ve etkili bir anti-enflamatuar çözelti elde edersiniz, özellikle de ciddi iltihaplanma ile birlikte dikkate alınmamalıdır. Boğaz ağrınızı aşırı kurutmayın.

Hamilelik sırasında iyot çözeltilerinin kullanılmaması gerektiğini bilmek gerekir.

Geleneksel olmayan ancak hidrojen peroksitin boğaz için durulama olarak çok etkili kullanımı, sadece ıstırabı hızlı bir şekilde hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekte hastalığın önlenmesi için mükemmel bir yol olarak da hizmet eder. Su ile seyreltilmiş olağan eczane hidrojen peroksit, su başına 1 tatlı kaşığı standart bir oranda, düzenli olarak durulayın. Hidrojen peroksidin antiseptik özellikleri, hastalığın kalıntı fenomenlerinden hızla kurtulmaya ve tekrarlayan rahatsızlıkların olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Bir açık pembe manganez çözeltisinde (0.5 litre) 8 damla iyot ekleyin, karıştırın, üç saatte bir karıştırın, bir alevlenme sırasında ve anjina ile bademcik iltihabı ile.

ilaçlar

Genellikle güçlü antiseptik ve restoratif özellikleri ile bilinen, durulama yardımcısı "Furacilin", reçete oldukça güvenlidir. Hızlı bir şekilde pürülan yaraları iyileştirir ve bir çözelti şeklinde (100 ml su başına 1 tablet) iltihaplamayı durdurur ve boğazın iyileşmesine yardımcı olur. Her saat durulayın, daha sık yapabilirsiniz. Nötr bir tada sahip bu çözelti bebeğin boğazını durulamak için kullanılabilir.

Eczacılık, okaliptüs yapraklarının klorofillerinden yapılan bir çare olan "Chlorophyllipt" satıyor. Alkol solüsyonu, yağ ekstraksiyonu ve sprey formunda mevcuttur. Üç serbest bırakma biçimi boğazın iltihaplanması için kullanılabilir. Yağ ekstresi yavaşça burun içine gömülür, nazofarenks içine boşalır ve boğazdan yayılır, terapötik bir etkiye sahiptir. Alerjik reaksiyon mümkündür.

Antiseptik "Klorheksidin" aynı zamanda pürülan boğaz ağrısı ile bile oldukça etkili ve elverişlidir. Bu ilacın etki süresi 12 saattir, bu nedenle gargara günde 2-3 defadan fazla olmamalıdır, durulandıktan sonra 30 dakika boyunca hiçbir şey yememeniz tavsiye edilir.

Ayrıca diş hekimliği ve ameliyat için kullanılan, çok ucuz değil, nötr bir tat ve hızlı hareket ile kullanılan çok etkili antiseptik "Miramistin". Sprey formunda da mevcuttur.

"Lugol" çözeltisinin iyi kurulmuş olduğu kanıtlanmıştır, ayrıca bir sprey şeklinde üretilmektedir.

Ek olarak, gargaralar son zamanlarda patojenik bakterilerin aktivitesinin baskılanmış olduğu probiyotiklerle popülerlik kazanmıştır, mukoza boğazının mikroflorası doğal olarak normalleşmektedir. Bifido ve lactobacilli içeren "Normoflorin", "Trilactom" ile gargara yapmaya çalışabilirsiniz.

Doğru gargara nasıl

Boğazda irin ve bakteri birikmesine izin veremezsiniz, bu nedenle sadece durulama yapmak değil, gerektiği gibi durulamak önemlidir.

Kafa geri eğilir, dilin çözümü boğaz içine daha derin bir geçiş için maksimal çıkıntı yapar. Durulama en az 30 saniye olmalıdır, durulama sırasında "Y" sesini çekmelisiniz.

Durulama solüsyonları ılık olmalıdır. Durulama ve daha sık durulama, daha iyi durulamamalısınız (özellikle bademcik iltihabı ve akut bademcik iltihabı).

Daha çok kronik bademcik iltihabı ile gargara yapabilirsiniz

Kronik bademcik iltihabı, bademcik bademciklerini etkileyen kronik bir inflamatuar süreç ile karakterize bir hastalıktır. Hem yetişkinlerde hem de genç hastalarda hastalığın teşhisi. Bugün, kronik bademcik iltihabının tedavisi için, semptomlarını hafifletmek ve gerilemeyi sürdürebilen, cerrahi olmayan bir yöntem kitlesi bulunmaktadır. Tedavi rejimi mutlaka boğazın durulanması için bir prosedür içerecektir.

Yetişkinlerde tedavi

Yetişkinlerde bademcik iltihabı tedavi etmek için mi? Kronik bademcik iltihaplı yetişkinler, halk ilaçları veya satın alınan kimyacı ilaçlarını kullanabilirler. Ayrıca, maksimum sonucu elde etmek için bu iki yönü birleştirebilirsiniz.

Halk ilaçları

Halk ilaçları için olduğu gibi, bu tür tarifler etkili kalır:

 1. 2 diş sarımsak alın, ezin. Onlara 200 ml süt ekleyin. 30 dakika bekleyin, filtreleyin ve ürünü durulama için ılık bir biçimde kullanın.
 2. Sümüklü cildi geri yükleyin ve papatyadan elde edilen bir kaynatma ile inflamasyonu durdurun. 40 gram hammadde almak ve 1,5 bardak kaynar su ilave etmek gerekir. Konteynırı ateşe verin, kapakla kapatın ve 7 dakika pişirin. Et suyu 15 dakika soğumaya bırakın. Gazlı bezlerden süzün ve boğazınızı günde 3 kez yıkamak için kullanın.
 3. Suyu, calendula veya adaçayı baz alarak hazırlayın. Bunu yapmak için, 40 gr çim alın ve 300 ml kaynar su dökün. 20 dakika ısrar edin, filtreleyin ve belirtilen şekilde kullanın.
 4. En etkili olanlardan biri kabartma tozu bazında gargara için bir çözümdür. 20 g miktarında alın ve bir bardak ılık su ekleyin. Oluşturulan alkali ortam sayesinde, tüm patojenik organizmalar mukoza boğazından ayrılacak ve iltihap gider.

müstahzarlar

Evde, yetişkinler, farmasötik ürünler yardımıyla kronik bademcik iltihabı ile gargara yapabilirler. Ancak sadece bunları kullanmak, doktorun onayından sonra olabilir. En etkili olanları:

 1. Hlorgeksin. Bu çözelti, mikroorganizmaların tüm patojenik hücrelerini uzaklaştırmak için kısa bir süreye izin verecektir. Ve çözüm en güçlü boğaz ağrısı ile bile çalışır.

Foto-klorheksidin üzerinde

Boğaz için foto-hexoral üzerinde

Foto-furatsilin üzerinde

Çocuklarda tedavi

Küçük hastalarda, kronik formda bademcik iltihabı 2 yıldan etkilenir. Hastalığın gelişimini gözden kaçırmamak ve olası komplikasyonların oluşumunu ortadan kaldırmak çok önemlidir. Bunun için sadece bir doktoru ziyaret etmek ve bir ankete girmek değil, aynı zamanda mükemmel bakım ve yeterli beslenmeyi garanti altına almak için çocuğu sinirlendirmek de önemlidir. Küçük hastalar kanıtlanmış halk terapisi yardımıyla gargara yapabilirler.

Nazofarenksin iltihapla nasıl durulacağını ve en etkili araçların nasıl olduğunu anlamak isteyenler için, bu bağlantıya gitmeye ve makalenin içeriğini okumaya değer.

Ancak bu makalede, bezlerin iltihaplanmasıyla ve doğru aracı nasıl seçeceğinizle ilgili bilgiler verilmektedir.

Miramistin, angina ile nasıl durulanır ve bu ilaç ne kadar etkilidir: http://prolor.ru/g/lechenie/miramistin-pri-angine.html

Ama nasıl soğuk algınlığı için papatya ile gargara ve bu araç ne kadar etkili, bu makaleyi anlamak için yardımcı olacaktır.

Otlar topluluğu

Aşağıdaki bileşenler konteynere yerleştirilmelidir:

 • calendula 15 g çiçeklenme;
 • papatya 10 g çiçeklenme;
 • meyan kökü 10 g;
 • Labrador çayı 10 g;
 • ıhlamur rengi 10 g;
 • kök elecampane 10 g;
 • Adaçayı 15 g;
 • okaliptüs yaprakları 20 g.

Hammadde 20 gram su 200 gramdır. Kabı soba üzerine yerleştirin ve 5 dakika orada pişirin. Suyu 6 saat süreyle karıştırın. Filtreleyin ve amaçlandığı gibi uygulayın.

Myrt suyu

Bu ilaç enflamatuar süreci mükemmel şekilde durdurur ve tüm bakterileri ortadan kaldırır. 10 mersin yaprağı almak, 1.5 su bardağı dökmek ve ateşe vermek gerekir. 5 dakika Tint, 20 dakika ısrar, filtre ve gargara mümkün olduğunca günde bir kez.

Fotoğrafta, boğaz için mersin suyu

Hypericum yağı

60 g çiçek salkımına ve St. John's wort yaprağı alın, 200 g ayçiçek yağı ekleyin. Konteynırı sıkıca kapatın. 20 gün boyunca ılık bir yerde ısrar edin. Bademcikler için filtreleme ve kullanım, ancak bundan önce, boğazın bir çözelti ile yıkanması ve 200 ml suya 10 g yağ ilave edilmesi gerekir.

Fotoğrafta - alıç yağı

Karmaşık infüzyon

Bunu yapmak için, frenk üzümü yaprakları, civanperçemi ve anaç gibi otlar eşit oranlarda almanız gerekir. 40 gram hammadde, 2 su bardağı kaynar su içerir. Karışımı 2 saat süreyle infüze edin, filtre edin ve talimatlara göre uygulayın.

Foto-kompleks infüzyonda

Akut pürülan hastalığın tedavisi

Akut pürülan tonsillit, semptomatolojinin belirgin bir karaktere sahip olduğu bir anjina türüdür. Bu sayede işaretleri zamanında tanıyabilir ve bunları ortadan kaldırmak için tüm eylemleri yönlendirebilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Bu ürün antiseptik ve dezenfektan etkiye sahiptir. Ovillit ile orofarenksin mukoza zarı ile temas ettiğinde, perhidrol oksijen salgılar ve ayrıca yüzey dokularını dezenfekte eder. Patojenik mikroorganizmaların ölümü nedeniyle, zehirlenme azalır, bunun sonucu olarak vücut enfeksiyon ile daha aktif başa çıkmaya başlar.

Akut pürülan anjinada aşağıdaki gibi perhidrol uygulayın: 200 ml su içinde 20 ml% 3 hidrojen peroksit yerleştirin. İkinci cam temiz su ile doldurulur. Boğazınızı yıkamak için bir çözüm kullanın ve ardından ilacın kalıntılarını durulamak için sade su kullanın. Bu tür eylemler gün içinde mümkün olduğunca sık yapılmalı ve pürülan birikimler orofarenksin mukoza zarından hızla ayrılmalıdır.

Bu araç akut iltihaplı bademcik iltihabının tedavisinde en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Düzenli olarak durulamak için bir soda solüsyonu kullanırsanız, tüm patojen mikroflorayı ortadan kaldırabilir ve çoğalmasını engelleyebilirsiniz. Anjin tedavisindeki sodanın özelliği, bakterilerin ona karşı direnç geliştirememesidir, böylece hastalığın kronik formunda bile uygulanabilir.

200 ml ılık suya 10 g soda yerleştirmek gerekir. Bebek için, soda dozu 5 g olacak.Koda çözeltisini kullandıktan sonra, boğaz biraz kuruyacak, böylece durulama günde en fazla 5 kez daha sık gerçekleştirilir. Ama öksürükten süt ve soda nasıl alınır, bu yazıda çok detaylı.

Akut pürülan anjinada, tuz çözeltisi ile gargara yapmak çok yararlıdır. Bu basit eylemleri hastalığın ilk aşamasında düzenli olarak gerçekleştirirseniz, boğazdaki iltihap ve terlemeyi çok çabuk halledebilirsiniz. Hastalığın pürülan gelişmesiyle birlikte, tuz dezenfekte eder ve ayrıca bezlerden plağı çıkartarak pürülan tıkaçları çıkarır.

Tuz çözeltisi aşağıdaki gibi olabilir: 200 ml ılık suda 10 gr sofra tuzu çözülür. Ağzı ve boğazı iyice durulayın ve yarım saat kadar yemekten vazgeçin. Burun bebeğe tuzla nasıl durulacağını öğrenmek de ilginç olacaktır.

Bitkisel decoctions

Pürülan akut tonsillit ile antibakteriyel ve büzücü etkisi olan bitkilerin kullanılması tavsiye edilir. Bu kategori bu tür bitkileri içerir:

Eğer adaçayı kullanırsanız, iyileşme etkisi vardır, burun boğazının arka planına karşı rinit geliştiğinde, mukustan mukus kaldırır. Ancak, nergiz, pürülan süreçlerle savaşmak için etkili bir araçtır. Papatya, bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Bir çözüm elde etmek için önerilen bitkilerden herhangi birini 40 g miktarında alın ve 200 ml kaynar su dökün. Soğutulmuş ve süzülmüş et suyu, boğazı durulamak için kullanılır. Ancak bitkisel çay bitkilerinin öksürükten nasıl kurtulacağı ve bitkinin en etkili olduğu makalede bu makalede belirtilmektedir.

Elma sirkesi

Akut pürülan anjinada, elma sirkesi ile durulama kullanılabilir. Bu ürün, eğer uygun şekilde uygulanırsa, günde pürülan plağı elimine edebilir. Bir çözelti elde etmek için, 200 ml ılık suda seyreltmek için 10 ml sirke alın. Boğazın arkasını tedavi etmek için bir çare yuturken, her saat durulayın.

Tüm semptomlar tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar tedaviye devam edin. Böyle bir tedaviden sonra, etkiyi pekiştirmek için ağzınızı otlar ile durulayın.

Eczacılık ürünleri

akut pürülan tonsilit Çalkalama boğaz (burun miramistinom çocuk yıkamak mümkündür, ve bunun nasıl yapılacağı bu durumda belirtilen olup olmadığını) ve klorheksidin Miramistin gibi çözümler bulaşık olabilir. Bu ilaçlar mükemmel bir dezenfekte edici etkiye sahiptir ve patojenik mikrofloranın çoğalmasını önler. Chlorophyllipt, Joks, Theraflu Lar (nasıl boğaz Geksoral için sprey kullanılması ancak bu makalede açıklar) bu tür Geksoral olarak uyuşturucu kullanırken alın güçlü antiseptik etkisi olabilir.

Boğaz için foto-hexoral üzerinde

Anjina tedavisi sırasında streptokok enfeksiyonunun antiseptik ilaçlara direnç geliştirdiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu nedenle, uygun bir tedaviden sonra değiştirilmeleri gerekir. 3-4 ay içinde tekrar iletişime geçebilirsiniz.

Furacelin bir bütçe ilacı. Tablet şeklinde üretilir. Tabletin 4 parçasını 200 ml su içinde çözmek gerekir.

Onun vergisi Nitrofural olacak. Ağız boşluğunu durulamak için kullanılabilir - 1 paket 200 ml su.

Fotonitrofural üzerinde

Eczanede durulama için antibiyotik satın alabilirsiniz - Dioksin. Ancak uygulamadan önce güçlü etkileri nedeniyle bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Tonsillit rahatsız edici bir hastalıktır, çünkü bir insan tam olarak yiyemez, konuşamaz. Acı ve boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı ve diğer bazı semptomlardan muzdariptir. Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antihistaminikler içerdiğinden angina tedavisi karmaşıktır. Hastanın durumunu kolaylaştırın ve durulama gibi bir prosedür kullanarak iyileşmeyi hızlandırın. Doğru çözümü seçerseniz ve boğazın yıkanmasını sık sık yaparsanız, o zaman pozitif sonuç uzun sürmez.

Bir bademcik iltihabı boğazlamaktan mı?

En iyi sonuca ulaşmak için, bademcik iltihabının antibiyotiklerle konservatif tedavisi, ağız boşluğu ve boğazda topikal preparatlar ve durulamalarla desteklenmelidir. Bu durumda durulamalar, bademcikler ve ağızları salgılardan ve zararlı mikroorganizmalardan temizlemeye yardımcı olan ek bir prosedür olarak hareket ederler.

Tıbbi bileşenler içeren sıvılar ile bademcik iltihabı ile boğazın durulanması en az 5 kez, ilaçlarla - en fazla 5 kez yapılmalıdır.

Çocuklar, çocuğun gerekli manipülasyonları kendisinden gerçekleştirebileceği zamandan itibaren gargara yapabilirler. Ancak, bir çocuk durulama yapsa bile, sindirimi önlemek için boğazını ilaçlarla yıkamanız tavsiye edilmez.

Kronik bademcik iltihabı ve anjina ile doğru ve etkili bir şekilde gargara yapmak, bu aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmektir:

 1. Ağızdaki sıvıyı toplayın, başınızı mümkün olduğu kadar uzağa, mümkün olduğu kadar ileriye doğru itin, dilin ileriye doğru uzamasını sağlayın, böylece solüsyon boğazına kadar uzar.
 2. Sıvı mutlaka sıcak olmalı ve tavsiyelere uymalıdır. Herhangi bir bileşenin miktarını arttırmak veya azaltmak tavsiye edilmez.
 3. 20 saniye boyunca "Y" sesini söyle.
 4. 5 set ile boğaz yıkama tekrarlayın.
 5. Özellikle ilaçların bulunduğu durulama solüsyonlarını yutmaya çalışmayın.

Tek soru kalır: bademcik iltihabı ile gargara ne?

Durulama çözeltileri için tarifler

Yani, gargara daha iyi?

Aşağıdakiler en güvenli ve en etkili tariflerdir.

Tuz, iyot ve soda

Zamana göre test edilmiş, en uygun fiyatlı ve kolay yol. Bir bardak kaynamış suya 5 damla iyot ve bir çay kaşığı soda ve tuz gerekir.

Her prosedür için yeni bir kompozisyon hazırlayın.

Sadece iyot alerjisi durumunda kullanılması yasaktır.

Ayrıca, iyot nedeniyle dişlerin boyanması ihtimali vardır, ağız boşluğunu böyle bir çözelti ile durulaması önerilmez.

Bir "manganez" çözümü

Yöntemin tehlikesi "aşırıya kaçma" olasılığına dayanır ve böylece bir yanmayı kışkırtır. Bu nedenle, manganez granülleri tamamen çözünmelidir, böylece mukozada kalmazlar. Boğazın kurumaması için, işlemden sonra deniz topalak ya da şeftali yağı ile yağlanmalıdır.

Ağzınızı böyle bir çözelti ile durulamayacaksınız, aksi takdirde dişlerinizi boyama tehlikesi vardır.

Güçlü çay

Bir çay kaşığı tuzu çözmeniz gereken, paketlenmiş, demlenmiş ve demlenmiş güçlü çaylar almayacaktır.

Bitkisel kaynatma veya Rotokan

Calendula, papatya, adaçayı veya okaliptüs uygun olacaktır. Bir bardak sıvı, bir çorba kaşığı karışık ot ya da tek bileşenli bir kuraklık gerektirir. Kaynar su ile kaynatılmış bir kap altında kaynatın veya kaynatın. Her işlem için, önceden taze infüzyonlar ve decoctions hazırlamak daha iyidir. Kullanmadan önce, sıvıyı dikkatlice süzün.

Ya da, ikinci seçenek, eczanede Rotokan durulama için hazır bir sebze çözümü satın. Kompozisyonunda papatya, calendula ve civanperçemi özleri. Bir bardak ılık suyla kaynatılmış suya 1 tatlı kaşığı su ile seyreltin ve tıbbi sıvı hazırdır.

Bu yöntem sadece otlar için bir alerji varsa kontrendikedir.

Hidrojen Peroksit

Peroksit veya hidrojen peroksit sadece seyreltilmiş suda kullanılır.

Yemek pişirmek için şunlara ihtiyacınız vardır:% 3 hidrojen peroksit, 2 yemek kaşığı ve bir bardak su. Bitmiş formülasyonu hemen kullanın, saklanması önerilmez.

İşlemden sonra, hidrojen peroksit kullanıldığında, boğaz daha sonra kaynamış su ile durulanır veya ayrıca uygun olmalıdır:

 • tuzlu çözelti;
 • "Deniz suyu" veya deniz tuzu ile su;
 • bitkilerin kaynatma veya infüzyonu.

En güvenilir durulama - tıbbi preparatlar

Bu amaç için,

Saf formda kullanılır, su ile seyreltilmez;

Durulama için uygun olan alkolik çözelti, 2 çay kaşığı miktarında bir bardak ılık, kaynamış suya seyreltilir;

İyi, zaman test edilmiş bir yöntem. Tüm serbest bırakma biçimleri uygundur: tabletler, toz ve çözelti. Tabletlerin kullanım için kırılması gerekiyorsa, toz ve çözelti kullanıma hazırdır. Bir bardak ılık su veya tuz çözeltisi, 1 tablet, 2 mg toz ve 1 çay kaşığı sıvı Furacilin çözeltisi ile değiştirilebilmektedir;

Yanı sıra, püskürtme miramistinom arasında uygun bir dozajda seyreltilmemiş formda kullanılan bir solüsyon, orada da: 6 yaşından küçük çocukların 14 yıl 3-5 ml yaklaşacak - 7.5 mi, yetişkin - 10-15 mi;

% 0.1 iyodin,% 0.9 potasyum iyodür ve polivinil alkolden oluşan koyu renkli bir şişede koyu mavi bir çözelti. Boğazınızı anjinle yıkamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı çözelti gerekir.

Deneysel yöntem - probiyotik ilaçlar ile durulama

Özellikle önemli olan, kronik bademcik iltihabı ile boğazın deneysel durulanmasıdır. Bir probiyotik çözeltisi kullanırken, bilimsel araştırmalar, patojenik bakterilerin büyümesini önemli ölçüde azalttığını iddia ediyor. Bu bileşenle durulamalar hem akut bir aşamada hem de nükslerin önlenmesinde kullanılabilir. Uygun araçlar:

Bademcik iltihabı için boğaz çözümleri

Herhangi bir boğaz ağrısı, lokal ilaçlarla tedaviye çok uygundur. Hastalığın başlangıç ​​belirtilerinin ortaya çıkmasıyla bile, gargaraya başlanabilir ve daha sonra komplikasyon riski en aza indirgenir. Bademcik iltihabı ile gargara, evde kendi elleriyle hazırlanan eczane çözümleri veya bileşikler tarafından hazırlanabilir. Birçok durumda, doktorlar eczane ve halk hekimliği erkeklerin tarifleri satın alınan alternatif antiseptik çözümler öneririz.

Durulama verimi

Farklı bileşiklerle kronik bademcik iltihaplanması çok yararlıdır, çünkü bu ilkel prosedür ağrıyı ve iltihabı azaltabilir. Düzenli durulamalarla bu sonuçları elde edebilirsiniz:

 • Epitel tabakası hızlı bir şekilde restore edilir ve mukoza üzerindeki aşındırıcı lezyonların iyileşme süreci hızlanır.
 • Pürülan mantarın boğazını temizlemek ve yeni pürülan odak oluşumunu önlemek mümkündür.
 • Mukozanın sürekli saflaştırılması nedeniyle, patojenik bakterilerin daha fazla yeniden üretilmesi için uygun olmayan koşullar yaratılır.
 • Ağrı sendromunu azaltın ve boğaz duvarlarındaki küçük çizikleri ve yaraları iyileştirin.

Boğazın düzenli yıkanması ile hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunan patojen mikroflorayı yıkamak mümkündür.

Durulama için, her 2-3 saatte bir ihtiyaç duyduğunuz prosedüre başvurunuz.

Bir boğaz işlemek için

Kronik bademcik iltihabı ile karışma, farklı bileşimler olabilir. Onları satın alabilir ve kendiniz hazırlayabilirsiniz. Doktorlar durulama için iki tip tıbbi çözümü ayırt ederler:

 1. Eczane ağı üzerinden satılan ilaçlar. Bunlar Miramistin, Chlorophyllipt, salin ve diğer yöntemleri içerir.
 2. Evde hazırlanan çözeltiler - bir papatya ve adaçayı bir kaynatma yanı sıra, tuz ve kabartma tozu bir çözüm.

Boğazı tedavi etmek için kullanılabilecek birçok ilaç var. Gerekli kompozisyon, hastalığın seyrinin özellikleri dikkate alınarak, katılan hekim tarafından belirlenecektir.

Şifalı bitkilerin şifaları, alerjiden muzdarip kişiler için çok dikkatli kullanılmalıdır.

Geleneksel tıp tarifleri

Bademcik iltihabı ile gargara et suyu ve evde pişirilen çözümler olabilir. Halk tariflerinin bir parçası olarak sadece doğal maddeler içerir, bu nedenle nispeten güvenli sayılırlar. Birçok halk tarifleri yıllardır kendini kanıtlamıştır ve tüm yaş gruplarındaki hastaların tedavisi için reçete edilebilir.

papatya

İki yemek kaşığı doğranmış papatya bir termos içinde uyuyakalır ve bir bardak kaynar su dökülür ve yaklaşık yarım saat ısrar edilir. Elde edilen infüzyon ince bir süzgeçten geçirilerek süzülür ve boğazı günde birkaç kez durulamak için kullanılır. Papatya infüzyonu genç çocukları bile tedavi etmek için kullanılabilir.

Hasta küçük bir çözüm yutsa bile, sorun değil. Papatyaların kaynatılmasının içeri ve dışarı girmesine izin verilir.

Calendula ve adaçayı

Enflamasyon ve ağrıdan, nergiz ve adaçayı içeren çözüm yardımcı olur. Pişirme çimi tam olarak papatya ile aynı olmalıdır, sadece bir bardak su bir çorba kaşığı ve adaçayı üzerine alınır. Et suyunun etkinliğini arttırmak için bir tutam nane ve biraz gazoz ekleyebilirsiniz.

Çözeltiyi hazırlamak için taze sebze hammaddelerini alabilir ve kurutulabilir. Bu durumda oranlar değişmez.

Soda çözeltisi

Gargara ve soda pişirebilirsiniz. Bunu yapmak için, bir çay kaşığı soda alın ve bir bardak sıcak su içinde karıştırın. Kabartma tozu tamamen çözüldükten sonra çözelti, rahat bir sıcaklığa soğutulur ve boğazı günde 5 kez yıkamak için kullanılır.

Soda çözeltisi, pürülan çökelleri temizler ve patojenik mikroorganizmaların çoğalayamayacağı bir alkali ortam oluşturur. Bir keresinde bir yetişkin boğazını durulamak için bir bardak soda solüsyonu kullanmalıdır ve çocuğun yeterince ve yarım fincanları vardır.

Kabartma tozu her evde bulunan evrensel bir ilaçtır. Pişirme, leke çıkarma ve tıbbi amaçlı kullanılır.

Sarımsak infüzyonu

Bu ilaç şiddetli bademcik iltihabı için kullanılır. Bir küratif infüzyon hazırlamak için 2 büyük diş sarımsak alın, bunları ezilme haline getirin ve ılık suyla doldurun. 5 dakika ısrar edin, ardından filtreyi kaynatın ve boğazlarını dikkatlice durulayın. Prosedür günde 3 kez gereklidir, bu tür tedavi süresi 3 günü geçmemelidir.

Çocuklar genellikle boynunu böyle bir bileşimle yıkamayı reddederler, bu yüzden başka bir şeyleri almaları daha iyidir.

Tuzlu çözüm

Sünnet ve mukus boğazını tuz çözeltisi ile temizlemek mümkündür. Durulama için deniz tuzu ya da sofra tuzu çözeltisi alabilirsiniz. Bu tarifin formülünü hazırlayın:

 • Bir litre sıcak suda, tam bir çay kaşığı tuz uyuyun ve iyice karıştırın.
 • Elde edilen et suyu yaklaşık 50 derecelik bir sıcaklığa soğutuldu ve daha sonra süzüldü.
 • Bitmiş çözeltinin camını ölçün ve boğazı durulayın.

Eğer mutfak tuzu kullanılıyorsa, bir kaç damla iyotlu alkol tentürü eklenir. Bunu her iki saatte bir yapabilirsiniz. Böyle bir çözümün kullanımında neredeyse hiçbir kontrendikasyon yoktur.

Analog salin solüsyonu eczaneden satın alınan hazır bir salin olabilir.

Hidrojen Peroksit

Bu antiseptik mukusun pus ve mukustan temizlenmesine yardımcı olur ve yaraların hızlı iyileşmesini destekler. Bir şifa bileşimi hazırlamak için, bir bardak ılık su içinde çözülmüş% 3'lük bir hidrojen peroksitin sadece bir çay kaşığı.

Boğaz peroksid solüsyonu ile durulandıktan sonra ağız boşluğu temiz su ile yıkanmalıdır!

Gargara için sunulan çözümlerden hangisinin daha iyi olduğunu söylemek çok zor. Hepsi kendi yollarıyla etkilidir. Gün boyunca doktorların önerilerini iyileştirmek için farklı alternatif kompozisyonlar.

Durulama için hazır ilaç

Boğazın tedavisi için alınabilecek ilaçlar, eczanelerde oldukça fazla bulunabilir. Ancak tüm ilaçlar, bir doktorun önceden ziyareti yapmadan ve test yapmadan başlatılamaz. Boğaz ağrısı için ilk yardım olarak kullanılabilecek birkaç ilaç vardır.

klorheksidin

Bu ilacın patojenik mikroorganizmalar üzerinde olumsuz bir etkisi vardır ve mukus ve mukustan mukus temizler. Klorheksidin, ekli talimatlara uygun olarak veya doktor tarafından verilen tavsiyelere göre kullanılır.

Rotokan

Bu ilacın bileşiminde, patojenik bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan şifalı bitkilerin ekstreleri bulunmaktadır. Rotokan daha önce bir bardak ılık su için 1 çay kaşığı ilaç hesaplamasından su ile seyreltilir. İlaç, Compositae ailesinin bitkilerine alerjisi olan kişileri tedavi etmek için dikkatle kullanılır.

Geksoral

Bu ilaç sıklıkla stenochek boğazını anjina, larenjit ve farenjit ile tedavi etmek için kullanılır. İlaç bir sprey şeklinde temin edilebilir. Bakterisidal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. İlaç kullanmak bir haftadan fazla olamaz, ancak gerekirse, doktor terapi süresini ayarlar.

Miramistin

Miramistin sadece durulamakla kalmaz, aynı zamanda boğazı da sulayamaz. Bu ilaç antiseptiklere aittir, bademcikleri pürülan bir kaplamadan hızla temizlemenizi ve iyileşmeyi hızlandırmanızı sağlar. Bu ilaç iltihabı ve yumuşak dokuların ödemi nedeniyle azalır.

Miramistin çocuklara ve hamile kadınlara verilebilir, ancak tedavi bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

furatsilin

En erişilebilir ve yaygın antiseptik Furacilin'dir. Eczanede hazır bir çözüm satın alabilirsiniz, ancak hapları almak, ezmek ve bir bardak sıcak suda eritmek daha ucuz olacaktır. Bir bardak su üzerinde 2 tablet Furacilin alın. Gargara bu çözüm ile 3 güne kadar bir gün olabilir.

Prosedürün özellikleri

Boğazın bademcik iltihabı ile yıkanması daha etkili oldu, bir takım tavsiyelere bağlı kalmaya değer:

 • Bir prosedür en azından bir bardak ilaç solüsyonu almalıdır.
 • Gargara sadece sıcak bir çözüm olabilir. Sıcak bir sıvı kullanıyorsanız, soğuk bir solüsyon ile mukozada yanık olabilir, iltihap sadece artacaktır.
 • Tıbbi çözümler hazırlamak için kaynatılmış veya arıtılmış suyu alın.
 • İlaç aynı anda birkaç prosedür için hazırlanabilir, geri kalanlar soğukta saklanır. Kullanmadan önce, gerekli hacim vücut sıcaklığına ısıtılır.

Tonsillit hemen hemen her zaman boğazda şiddetli ağrı ile akar, bu da durulama ile azaltılabilir. Bunu yapmak için eczanede satın alınan ya da bağımsız olarak hazırlanan farklı çözümleri kullanabilirsiniz. Bademcik iltihabı tedavisinde geleneksel tıp reçetelerine başvurulmasına izin verilir, ancak doktor tarafından reçete edilen ilaçları reddedemezsiniz.

Bir bademcik iltihabı ve bir boğaz gargara

Bademcik iltihabı ile durulama, bademciklerin enfekte olmuş dokuları üzerindeki karmaşık terapötik etkinin bir parçası olan fizyoterapötik prosedürlerin zorunlu unsurlarından biridir. Boğazın mukoza zarını yıkayarak yıkamak için çok sayıda reçete vardır, ayrıca bu prosedür için özel olarak tasarlanmış çözümler. Boğaz yıkamaktan daha ayrıntılı olarak düşünün, hastalığın gelişiminin farklı aşamalarında yapılabilir ve bu prosedürün tıbbi açıdan doğru bir şekilde nasıl gerçekleştirileceği.

İster bademcik iltihabı (kronik ve akut) bir boğaz yıkamak mümkün mü yoksa imkansız mıdır?

Kronik ve akut bademcik iltihabı formlarının tedavisi, doktorların otolaringologlarının, hastanın iyileşme sürecini en üst düzeye çıkarmak için bu karmaşık tedavi yöntemini kullanmasını tavsiye edecek şekilde geliştirilmiştir. Bu nedenle, hem akut bademcik iltihabında hem de hastalığın yavaş bir kronik forma geçişi durumunda, boğazın durulanmasıyla iltihaplı bademciklerin yıkanması önerilir.

Enfeksiyöz hastalık şiddetli bir evrede olduğunda, bezlerin epitelyal yüzeyi, patojenik enfeksiyonların sayısında sadece bol olan pürülan plaklar üretir.

İlaçlarla durulama, patojenik mikrofloranın çoğunu çıkarmak için doğrudan temas sağlar. Ek olarak, pürülan plaklar, lokal bağışıklığı güçlendiren, iltihaplanma sürecini azaltan ve hastalığın ciddiyetini hızla azaltan bademciklerin gevşetilmiş bölgelerinden yıkanır. Kronik bademcik iltihabının antiseptik ile durulanması ile tedavisi, hastalığın mevsimsel alevlenmesini önlemeyi ve hatta bazı durumlarda bademciklerin bulaşıcı bir hastalığından tamamen kurtulmayı mümkün kılar. Tabii ki, başarılı terapi için temel koşul, hasta bademcikler üzerinde antibakteriyel etkileri ek önlemler kullanılan bezlerin durulamaya ek olarak, kapsamlı bir yaklaşımdır.

Bir bademcik iltihabı ve ev koşullarında bademcikler yıkamak için nasıl bir boğaz gargara?

Evde olmak, çeşitli çözümlerle uğraşmak suretiyle her türlü bademcik iltihabını bağımsız ve aynı zamanda etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bademciklerin yüzeyini yıkamak için kullanılan her türlü araç etkilidir ve bireysel avantajlara sahiptir. Bezleri aşağıdaki terapötik solüsyonlarla yıkamanız tavsiye edilir:

Deniz tuzu ile Sanitasyon

Boğazı bu şekilde dezenfekte etmek için, bu maddenin 1 çorba kaşığı bir bardak ılık su içinde çözülmelidir. Bir dizi faydalı özelliğe sahip olan gerçek bir deniz suyu olan bir çözelti elde edilecektir. Bu nedeniyle mineral ve tuz hastalığın gelişimine yol bakterilerin en yok, deniz suyu içerdiği gerçeğine bademcik iltihabı tedavisinde olumlu bir terapötik etki sağlar ve iyot, lokal bağışıklık güçlendirir hücrelerin patojenik enfeksiyonuna karşı direncini arttırır. deniz oluşan yararlı eser elementler bademcik iltihabı ve kronik biçimlerinin sırasında yok edildi epitelyal dokuların yeniden oluşmasını hızlandıran tuzu.

Temizlik soda

İltihaplı bademciklerin durulanması için bu yöntem, kimyasal formülü soda olan gıda alkalisinin, boğazdaki asitlik seviyesini azalttığı ve bakterilerin çoğunu öldürdüğü gerçeğine dayanır. Boğazın durulanması için bir gazoz çözeltisinin hazırlanması evde çok kolaydır. Bunu yapmak için, 1 çay kaşığı kabartma tozunu 250 gr. ılık su. Durulama çözeltisi, tüm soda parçacıkları çözünene kadar dövülmelidir. Ancak bundan sonra bademcik iltihabından etkilenen bademcikleri yıkayabilirsiniz.

papatya

Hem akut hem de kronik tonsillitle mücadelede en basit, doğal ve etkili anti-enflamatuarın yanı sıra antiseptik olarak kabul edilir. Bir terapötik çözüm olarak tıbbi bir papatya bir kaynatma kullanın. Çok fazla çaba harcamadan evde yemek pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için, eczanede bir paket kuru papatya satın almanız, bu şifalı bitkinin 1 çorba kaşığı almanız ve 1 litre suda düşük ısıda kaynatmanız gerekir.

Boğazın durulanması için çözeltinin kaynatma süresi 15 dakikadır.

Ev tıbbını soğutduktan sonra bademcik iltihabına başlayabilirsiniz. Papatya suyu ile durulama, bezlerin lakunalarından pürülan plakların yıkanmasını sağlar, akut enflamatuar süreci giderir, bakteriyel mikrofloranın bastırılmasını sağlar. Bıldırcınların papatya suyu ile yıkanması, sentetik bileşenli ilaçlara doğuştan veya edinsel olarak alerjik reaksiyona eğilimi olan hastalar için özellikle yararlıdır. Papatya suyu tamamen doğal ve hipoalerjenik, bademcik iltihabı tedavisi için tasarlanmıştır.

furatsilinom

Bu çözeltiyi hazırlamak için, bu ilacın 1 tabletini bir bardak ılık su içinde çözmeniz gerekir. Sıvı dikkatli bir şekilde dövülür, böylece kabın dibinde kalan ilacın hiçbir partikülü yoktur. Bundan sonra bademciklerin durulamaya başlayabilirsiniz. Furatsilina çözeltisi, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, birçok bakteri türünden bademcikleri hafifletir, hasar görmüş bademcik dokularının rejenerasyon sürecini hızlandırır. Bu ilaç bir antibiyotik olduğundan, boğaz tedavisinin furakilin solüsyonu ile süresi 5-7 günü geçmemelidir. Belirtilen tedavi dönemlerine bağlılık, antiseptiklerin aktif bileşenlerine bulaşma alışkanlığından kaçınacaktır.

Calendula Tentürü

Evde bademcik iltihabı tedavisi için bu yöntem aynı zamanda uygulama kolaylığı ile karakterizedir. 200 gram ılık su almak ve 30 damla alkol tentürü calendula eklemek gerekir. Bundan sonra, boğazın iltihaplı yüzeyini yıkamak için prosedürlere devam edebilirsiniz. Terapötik manipülasyonlar 10 ila 15 dakika sürer.

Bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından doktor tarafından tavsiye edilen diğer antiseptik solüsyonları kullanmasına izin verilir. Bu nedenle, tedavi prosedürlerinin uygulanmasını bir uzman ile koordine etmek son derece önemlidir.

Çocuklar ve hamile kadınlar için yıkama özelliği

Hamileler, emziren çocuklar ve küçük çocuklar, sadece zararlı kimyasal bileşenleri içermeyen doğal tıbbi çözümlerle durulayarak bademcik iltihabı tedavisi almalıdırlar. Bu durumda, bu hasta kategorisi, küçük çocuğun henüz tam olarak oluşturulmamış bağışıklık sisteminin yanı sıra, fetusun gelişimini olumsuz yönde etkilediğinden, antibiyotiklere dayalı çözümlerin kullanımını terk etmek zorunda kalacaktır.

Hamile kadınlar ve çocuklar en iyi şekilde, bitkisel soğumaya dayalı çözeltilerle boğazın yıkanmasıyla gerçekleştirilir. Papatya, anne ve üvey anne, St. John's wort, muz, kekik olabilir. Bir boğaz gargarası için et suyu hazırlanacak bir çeşit şifalı bitki almak için, doktor-kulak burun boğaz uzmanı yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda küçük çocuklarda tonsillit tedavisi için de geçerlidir. Çocuğun, boğazını durulama tekniğini öğrenmesi, havayı geri almayı öğrenmesi ve sıvının solunum sistemine girmemesi özellikle önemlidir. Bebek henüz bu becerileri kazanmamışsa, iğneli olmayan 20 ml'lik bir şırınga ile iltihaplı bezleri tedavi ederek bademciklerini yıkamak daha iyidir.

Bademcik iltihabı tedavisinde durulama avantajları

Kronik ve akut bademcik iltihabının bağımsız bir tedavi yöntemi olarak durulama, aşağıdaki tıbbi özelliklerin birtakım avantajlarına sahiptir.

Hızlı iyileşme oranları

İlacın direkt olarak bademciklerin iltihaplı yüzeyi ile temas etmesi nedeniyle, iltihap daha hızlı odaklanır ve epitel doku geri yüklenir. Boğazda ortaya çıkan erozyonlar kısa sürede iyileşir.

Pürülan fişlerin çıkarılması

Pürülan plakların oluşumu bademcik iltihabının işaretlerinden biridir. Enfeksiyöz mikroorganizmaların patojenik aktivitesi sonucu oluşurlar. Durulama prosedürü sırasında, tüm pürülan tıkaçları en derin lakünlerden bile tamamen yıkamak mümkündür. Bir başka bademcik iltihabı tedavi yöntemi bu işlevi yerine getirebilir ve bademciklerin gevşetilmiş yapısını temizleyebilir.

Plak oluşumu önlenmesi

Enfeksiyöz doğanın iltihaplanma süreci boyunca, boğazın mukus zarı ve salgı bezlerinin kendisi beyazımsı veya sarımsı bir kaplama ile kaplanır. Onun varlığı, vücudun bu kısmında aşırı bir bakteri konsantrasyonunun olduğunu düşündürmektedir. şifalı çözümlerle ile gargara mümkün sadece birkaç dakika içinde bakteriyel plak ortadan kaldırmak ve hastanın sağlık durumunun bozulmasını önlemek için yapar.

anestezi

anti-enflamatuar ve antiseptik özellikler ile bağlantılı olarak, gargara yoluyla bademcik iltihabı tedavisi için bir yöntem olup, ağrıyı azaltır ve çevresel kas ve kronik enfeksiyonların bir bölgenin çok yakınında bulunan tükürük bezleri stabilize eder.

Hekim işitme uzmanı bademcik dokusunun durumunda belli bir enfeksiyon, klinik tezahürlerini maksimum etkili olması için, durulama için ilaç çözeltisinin seçmek mümkün olacak bademcik boğaz yüzeyinin yıkama işlemi yönteminin avantajları ele alındığında, iki katına çıktı. Gelecekte, ilacı reçete ettikten sonra, gargara, evde yapılabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır.

Evde anjin tedavisi nasıl - evde tedavi

Hastalığın semptomlarıyla hızlı bir şekilde başa çıkmak için boğaz ağrısının tedavisini hızlandırmak, evde bademcik iltihaplanmasını iyileştirmekten daha mı iyidir?