Loading

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile spreylerin kullanımı için endikasyonlar

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.
İçindekiler ↑

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ile boğazda sprey

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Geksoral

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

Maxikold Lor

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

Novosept Forte

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Sepptolet Plus

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Stopangin

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Strepsils Plus

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Terraflu LAR

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Angina olan çocuklar için boğaz için sprey

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

iodinol

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

lugol

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Miramistin

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

oktenisept

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Tantum Verde

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Angina için bir antibiyotik ile boğaz için sprey

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Inhalipt (streptocide)

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Kamerun (klorobutanol);

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

oktenisept

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Boğaz için hangi sprey angina ile daha iyidir

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için etkili spreyler

Boğazdaki acı verici duygular bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, SARS, stomatit, larenjit, adenoidit gibi hastalıkların bir belirtisidir. Rahatsızlığın giderilmesine, enflamatuar sürecin kaldırılmasına, hiperemiye ve terlemeye katkıda bulunan birçok ilaç vardır.

Bunlar, etkilenen alanlar, şuruplar için tabletler, lolipoplar, inhalasyon çözeltileri ve yağlayıcılardır. Boğazdaki ağrı spreyleri en popüler olanlardır.

Bunlar basınç altında bir kutuda olan bir araçtır. Kolu bastırırken, terapötik madde boğaza girerek ağız boşluğuna püskürtülür.

İlaçların avantajı, orofarenksın tüm mukozasının tamamen sulama sırasında işlenmesidir.

Bundan sonra, çözüm hemen harekete başlar. Kompleks tedavide, terapötik etki kısa sürede gözlenir.

Spreyler çok kullanışlıdır: her yerde kullanılabilirler. Kontrendikasyonlar biraz kullanmak için. Bunların çoğu bitki bileşenlerine dayanmaktadır, bu nedenle hamile kadınlarda ve çocuklarda boğaz ağrısının tedavisi için reçete edilebilir.

içerik

Boğaz hastalıklarının tedavisi için spreyler

Vücudunda bileşimi ve etkisi göz önüne alındığında, boğaz ağrısı tedavisi için spreyler seçilmelidir. Bu tür ilaçlar hızlı bir iyileşmeyi uyarır, bu da şunları etkiler:

 • Enflamasyonu giderir, patojenlerin aktivitesini azaltır. Aynı zamanda orofarinkste kızarıklık ve şişme de ortadan kalkmaya başlar.
 • Acıyı ve tahrişi azaltın.
 • Enfeksiyonun tahrip olduğu antiseptik özelliklere sahiptir.
 • Etkilenen bölgeleri saflaştırınız, boğazdaki enfeksiyon patojenlerini temizleyiniz.
 • Mukoza zarını nemlendirin, kurumasını engelleyin.
 • Hastanın semptomlarını azaltarak hastanın durumunu uzun süre rahatlatın.

Maddenin sprey şeklinde seçimi, hastalığın nedenlerine bağlıdır.

Hastalık virüslerden kaynaklanıyorsa, iltihaplanma sürecini ortadan kaldıran ve anestetik bir etkiye sahip olan ilaçlar tedavi için uygundur: Strepsils, Bioparox.

Bakteriyel enfeksiyon ile antibiyotik veya antiseptik ilaçlar etkili olacaktır: "Hexoral", "Stopangin", "Colustan".

Otolaringolojik hastalıkların kronik formlarını tedavi etmek için, bir nemlendirici ve temizleyici etki ile boğazları spreyle sulamak daha iyidir: Ingalipt, Cameton.

Bazı ilaçlar, antibakteriyel, anti-inflamatuar, antiseptik, ağrı kesici, yatıştırıcı ve nemlendirici etkiye sahip olan bir birleştirilmiş bir bileşime sahip, "Joks", "Proposol", "Kamfomen", "Şişe".

Ancak, spreyin kendi kendine ilaçlanmışsa uygun etkiyi gösteremeyeceğini unutmamak önemlidir. Boğaz ağrısı tedavisi için ilaç sadece bir uzman tarafından reçete edilmelidir.

Spreylerin doğru kullanımı

Terapötik etkiyi hızlandırmak için, boğazın sulanması için aerosol uygun şekilde kullanılmalıdır.

 • Püskürtme işlemine başlamadan önce ürünü sprey şişesine almak için bir kaç kez teneke kutuya basmalısınız.
 • Ağız boşluğunda, sulama, orofarenksin sağında ve solunda dönüşümlü olarak yapılmalıdır.
 • Prosedür sırasında, nefesini tutmak önemlidir, böylece şifalı maddeler boğazın mukoza üzerinde olsun.
 • Sulama sonrası yemek ve içmek için yarım saat tavsiye edilmez. Yutulan tükürük bile daha az yaygındır.

Oral sulama için etkili aerosoller

Yetişkinlerde hedefte hiperemi ve ağrı belirtilerini tedavi etmek için, aşağıdaki spreyler reçete edilir.

Strepsils

Rezorpsiyon için bilinen pastillere ek olarak, bir aerosol formunda mevcuttur. Ağız ve yutak enfeksiyonları ve enflamatuvar süreçlerinin tedavisinde kullanılır.

Lidokain ve nane yağı içerir. Boğazları rahatlatır, yumuşatır ve tahrişleri giderir. Bu aerosol ile boğazı sulamak günde altı defadan fazla olmamalıdır. Kullanım süresi en fazla beş gündür.

Ayrıca diş eti ve ağız mukozasının hastalıklarında kullanılır.

Ingalipt

Aracın böyle bir etkisi var:

 • anaesthetises;
 • bakterileri ölüme götürür;
 • boğazda inflamatuar süreci kaldırır.

Ingalipta içerir:

 • streptocide - patojenik bakterilerin gelişimini önler;
 • nane yağı - ağrıyı hafifletir ve öksürük ile yardımcı olur;
 • Glycerol - boğazın kabuğunu yumuşatır, iliklerden gelen iliklerden temizler;
 • okaliptüs yağı - mukus boğazının hasarlı kısımlarını iyileştirir;
 • timol - antiseptik özelliklere sahiptir.

Bu aerosolün avantajı da nispeten ucuz bir fiyattır.

İlaç, bakteriyel ve viral enfeksiyonla mücadele etme yeteneğine sahip iyot, allantoin içerir. Aktif olarak mantarlarla başa çıkma. Sekiz yaşına kadar hamile kadınları ve çocukları almayın.

Boğaz boğazını günde iki ila dört kez püskürtün. Şiddetli hastalıkta, prosedür dört saat sonra tekrar edilebilir.

Proposol

Aerosol, patojenik mikropları aktif olarak yok eden doğal bir bileşene - propolis'e dayanmaktadır. Hızlı bir şekilde yaraları iyileştirir, anti-inflamatuar, fungisidal ve bakterisit özellikleri vardır.

Sulama, günde iki kez olmak üzere iki saniyeye kadar yapılmalıdır. Tedavi süreci - maksimum sayı - bir hafta.

lugol

Oral kavite ve farinkste enfeksiyon ve enflamatuar süreçler için endikedir. Daha önce bu ilaç, hoş olmayan duyumların eşlik ettiği boğazla yağlandıysa, artık boğazınızı atmak mümkündür - ve antiseptik sonuç sağlanır.

kameton

Bu spreyde doğal bileşenler - okaliptüs yağı ve kafur bulunur. Antiseptik özelliklere sahipler, bu yüzden "Cameton", boğaz ağrısını tedavi etmek için uygun bir aerosoldür. Çocuklara ve yetişkinlere atandı.

TerraFlu Lar

Lidokain bazlı aerosol, ağrı ile iyi başa çıkabilir. Bununla birlikte, bu ilacı tedavi ederken, dozu sıkı bir şekilde takip etmek ve kullanmak için kontraendikasyonları tanımak gerekir.

Bu ilaçlar yetişkinlerin tedavisi için etkilidir. Kullanımlarına getirilen kısıtlamalar çocuğun yaşı ve gebelik süresidir. Bu durumlarda, bir doktor konsültasyonu gereklidir.

Hamileler için kullanılabilecek aerosoller

Gelecek anneler, ilk trimesterde, fetusun oluştuğu zaman, ilaç kullanmanın tavsiye edilmediğini hatırlamalıdır. Ama böyle bir ihtiyaç olsaydı, o zaman hamilelik sırasında boğaz ağrısı spreyleri kullanılabilir ne olduğunu bilmek gerekir.

Bu tür aerosoller etkili olmalı, ancak bir kadının vücudu için güvenli olmalı ve fetusu etkilememelidir. Gebe kadınlar iyot içeren spreyleri kullanmamalıdır. Aşağıdaki araçlar boğaz ağrısını tedavi etmek için en iyi yol olacaktır:

Stopangin

Ana eylem antiseptiktir. Ayrıca, sulamadan sonra bir süre sonra aerosol, boğazda ağrıyı hafifletir. Kullanım endikasyonları, diş hastalıkları ve solunum sisteminin üst organlarının hastalıklarıdır.

Gelecekteki anneler "Stopangin" hamileliğin onüçüncü haftasında reçete edilir. Yedikten sonra günde iki kez uygulayın. Etkilenen bölgeleri 1-2 kez püskürtün.

Hamilelik sırasında "Stopangina" kullanımı soğuk algınlığının istenmeyen sonuçlarını önler.

Tantum Verde

Bu dozaj spreyi genellikle ağız boşluğu ve orofarinkste enflamatuar süreçlerin çıkarılması için reçete edilir. Madde, etkilenen dokularda mukozal hücrelerin zarlarını stabilize eder. Sprey uygulamasının terapötik etkisi, ilaçların püskürtülmesinden sonra, bademcik bölgesinde yoğunlaşıp harekete devam etmesidir.

Bu spreyin bir başka avantajı - uzun süre dayanır, çünkü balondaki dozların kapasitesi 176'dır.

Hamilelikte, optimal doz dört enjeksiyondur. Maksimum tedavi süresi bir haftadır. Bireysel hoşgörüsüzlük gözlenirse, ilacın tedavisi durdurulur.

Orasept

İlaç, narin bir kiraz aromasına sahiptir. İlacın temeli fenol ve gliserindir. Bu bileşenler bakterileri yok eder. "Oracept", özellikle angina, farenjitte önemli olan mukoza zarını yumuşatır. Orofarenksin sulanmasından sonra, rahatlama gelir çünkü ağrı duyumları azalır.

Geksoral

Aerosol, mantarlar ve bakteriyel enfeksiyonlarla mükemmel bir şekilde baş eder. Özellikle boğazın şiddetli hastalıkları için kullanılır. Ayrıca, araç diş hekimliğinde kullanılır.

Sprey birkaç saniye olmalıdır. İlacın etkisi 10-12 saat sürdüğü için yemekten sonra 1-2 kez kullanılır. Tedavi süresi en fazla altı gündür.

"Hexoral" - pratikte kanın içine çekilmeyen güçlü bir ilaçtır, ancak farinksin duvarlarında kalır. Mukoza kurumasını önlemek için önerilen dozu aşmamak önerilir.

Aerosol, fetusu etkilemeyen bileşenler içerir, bu nedenle genellikle hamile kadınlar tarafından kullanılır.

Miramistin

Bu ürün gargara ve aerosol şeklinde bir çözelti biçiminde mevcuttur.

Enflamasyonu, boğaz ağrısı ortadan kaldırmada maksimum etkiye sahiptir. Miramistin'de bulunan maddeler, antibakteriyel tedavinin çalışmadığı patojen mikroorganizmaları aktif olarak yok eder.

Gebe kadınların Ingalipt kullanmasına izin verilir, ancak tedavi süreci ikiye katlanır. Zorunlu bir durum, bir uzmanın konsültasyonudur, çünkü spreyin bazı maddeleri bir kadının vücudunu ve bir fetüsü etkileyebilir.

Çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi için bir çare seçmek

Çocuklar için boğaz ağrısı spreyleri yaygın olarak pediatri kullanılır. Sonuçta, çok fazla sıkıntı yaşamadan, boğazınızı sıçrayabilir, bu da hasta bir çocuğa durulamadan ya da hoş olmayan bir yağlama prosedürü gerçekleştirmekten daha az çaba gerektirir.

Ek olarak, ilaç hızla iltihaplı bölgelere girer ve hemen harekete geçmeye başlar. Yutulduğunda ağrı, öksürük ve ses kısıklığı görünümü için bu formda ilaç reçete.

Bu türden tüm ilaçlar çocuklara tedavide kullanılamaz. Çocuğun yaşı göz önüne alındığında bir sprey gereklidir. Etkili bir ilaç seçmek için bir çocuk doktoruna danışmanız tavsiye edilir. Sonuçta, bazı aerosoller viral bir enfeksiyonla, diğerleri ile - bakteriyel bir enfeksiyonla savaşırlar.

Antiseptik, antimikrobiyal, analjezik etkiye sahip kombine maddeler de vardır. Doktor bebeğin bireysel özelliklerini dikkate alarak uygun bir ilaç tayin edecektir.

Çocukların tedavisinde en yaygın olarak aşağıdaki aerosoller kullanılır:

 • Tandum Verde
 • "Geksoral"
 • "Bioparox"
 • TeraFlu Lar
 • "Stopangin"
 • "İlk Yardım"
 • Ingalipt

Çocuk Spreyleri

Uzmanlar, üç yıldan beri böyle bir dozaj formu kullanmanızı tavsiye ediyorlar. Bununla birlikte, bir çocuğu bu yaştan önce tedavi edebilen sınırlı bir grup sprey vardır.

Bunlardan biri "Oracept". Bebeğin kaprisli olabileceği için boğazdaki ağrıyı mükemmel bir şekilde giderir. Etkilenen bölgeler, preparasyonda az miktarda bulunan gliserin'i aktif olarak yumuşatır ve yatıştırır. İki yaşından itibaren çocukların tedavisi için tavsiye edilir. Bu yaşta dozaj bir doktor tarafından reçete edilir.

Boğaz ağrısı tedavisinde "Akvalor" yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanımı neredeyse altı aydan beri izin verilir. Ilacın etkisi:

 • şişliğin azaltılması
 • kızarıklık giderimi
 • patojenlerin çoğalmasının baskılanması
 • inflamatuar sürecin çıkarılması
 • pürülan plak kaldırma
 • artırılmış yerel bağışıklık
 • orofarinksin mukoza zarında hızlı iyileşme

Çocukların tedavisi için "Aqualor" avantajı, güvenli olmasıdır - içerikler doğal maddeler içerir: deniz suyu, aloe ve papatya özü.

Bir terapötik etki elde etmek için, preparat günde dört kez ağız boşluğu ve farenks ile sulanır.

Çocuklarda boğazdaki ağrıyı gidermek için, tedavi amaçlı kullanımda yaş sınırlaması yoktur. Ayrıca, istenmeyen sonuçların güvenliği ve önlenmesi için zorunlu bir koşul, dozajlarına uygunluktur.

 • Üç yıldan beri çocuklar "Geksoral" kullanabilir. Yemekten sonra günde iki kez etkilenen bölgelere püskürtülmelidir.
 • On dört yaşından itibaren "Tantum Verde" nin kullanımına izin verilir. İltihaplı alanı aşağıdaki oranlarda sulamak zorundadırlar: Bir çocuğun kilosunun dört kilogramında bir yağmurlama. Her üç saatte bir tekrarlayın.
 • "Stopangin", çocukları sekiz yaşından itibaren tedavi edebilir. Dozaj - iki sprey. Maksimum günlük gün sayısı günde üç defadır.
 • "Ingalipt" çocuklarını atayabilir. Bununla birlikte, kullanırken, günde iki sprey olan dozajı gözlemlemelisiniz. Kullanım süresi en fazla beş gündür.
 • "Cameton" beş yaşından itibaren kullanılabilir. Dozaj: iki ila üç sulama günde en fazla dört kez.
 • "TeraFlu Lar" - bu spreyi tedavi etmek için dört yaşından itibaren olabilir. İki doz için boğazını günde üç ila altı kez sulayın.

Enflamatuar süreci ortadan kaldırmak, boğazı yatıştırmak ve enfeksiyon gelişimini durdurmak için, aşağıdaki aerosoller çocukları tedavi etmek için kullanılır.

bioparoks

Fusafungin ile bu sprey topikal bir antibiyotiktir. Pratik olarak kanın içine çekilmez ve mukozanın yüzeyinde kalır, patojen mikroflorayı yok eder. Bu nedenle, inflamasyon orofarenksin mukoza zarında durur.

İlk yardım

Doğal maddeler içerdiğinden çocuklar için kesinlikle güvenlidir:

Bu maddeler etkilenen bölgeleri etkili bir şekilde etkilerler çünkü patojenik mikroorganizmalarla savaşırlar, inflamatuar süreci önlerler ve kızarıklık, şişlik ve ağrıları giderirler.

Çocukları tedavi ederken, kendi kendine ilaçlamanın bir takım istenmeyen sonuçlara neden olabileceğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, çocuğun gerekli aerosolü reçete edecek bir uzman tarafından muayene edilmesi önemlidir.

İlaç pazarında boğaz ağrısını tedavi eden spreyler, geniş bir seçenek: bitkisel bileşenler, antibiyotikler, anestezikler veya antiseptikler. Bununla birlikte, uygun bir aerosol sadece bir uzman tarafından reçete edilebilir. Ayrıca, bunların her derde deva olmadığını, ancak hastalık belirtilerini ortadan kaldırdıklarını hatırlamak gerekir. Karmaşık tedavi ile daha etkili bir sonuç gözlemlenir.

Komarovsky: Bu kai durulama boğaz ağrısı olan çocuklar için uygundur

 • Kullanıcının blogı - warwara
 • Yorum göndermek için giriş yap veya kayıt ol

Re: Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısından etkili spreyler

Bütün aileyi Ingaliptom boğazında bir boğaz ve kızarıklıkla kullanıyoruz. Kullanmaları çok kolay ve en önemlisi, etkili ve her yere götürülebiliyorlar, bu yüzden gün boyunca sizinle ve pshikaesh ile birlikte çekiliyor ve ilk aşamaların sürekliliği hızlı.

 • Yorum göndermek için giriş yap veya kayıt ol

Re: Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısından etkili spreyler

Genellikle, sprey "Geksoral" bize yardımcı olur. Talimatları net bir şekilde izlerseniz ve oldukça etkiliyse, bu genel olarak güvenli bir ilaçtır. Biz sadece boğazını değil aynı zamanda stomatiti de iyileştiriyoruz.

 • Yorum göndermek için giriş yap veya kayıt ol

Re: Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısından etkili spreyler

Ve aerosollerden daha fazla hap aldım. Tonzilotren anjinle baş edildikten sonra onları ilaç dolabında sürekli olarak tutuyorum. Boğazda rahatsızlık hissedersem hemen onları şemaya göre alırım: her 3 saatte bir tablet. Bir kaç gün için boğaz endişelenmeyi bırakıyor.

 • Yorum göndermek için giriş yap veya kayıt ol

Re: Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısından etkili spreyler

Biz her zaman, catarrhal hastalıkları ile, sprey Ingalipt kullanın, etkisi birkaç prosedürden sonra tezahür eder, rahatlama gelir ve hastalık hızla geçer. Tabii ki, bununla birlikte, tabletler de sarhoş olmalıdır.

 • Yorum göndermek için giriş yap veya kayıt ol

Re: Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısından etkili spreyler

Ben doktor Trachisan tarafından boğaz için reçete edildi. Bir hafta boyunca her 3 saatte bir tablet rassasyvala. Boğazımdaki ağrı, kabulün ikinci gününde öldü. Ayrıca inflamasyonu giderir ve boğazda enfeksiyonu rahatlatırlar. Böyle bir tedavi, bence, daha etkili.

 • Yorum göndermek için giriş yap veya kayıt ol

Re: Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısından etkili spreyler

Tedavi edilecek zaman varsa halk ilaçları uygundur. Hiçbir zaman olmadığında, güçlü antiseptiklerle etkili bir ilaç almak gerekir. Eczane sprey grammidinde tavsiye edildi. Modern bir şey istedim.. verdi. Etkisi hoş oldu.

 • Yorum göndermek için giriş yap veya kayıt ol

Re: Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısından etkili spreyler

Makalede listelenen, hemen hemen her şey denendi. Bioparox iyiydi (herhangi bir yerde bulamıyorsunuz, geri kalanı ya iğrenç ya da tadı iyi.) Peki, Grammidin spreyi ortaya çıktı ve iyi tadı ve Bioparox kadar etkili!

Boğaz ağrısından türler ve spreylerin özellikleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.

Sprey işinin avantajları ve özellikleri

Boğaz için bir sprey tamamen hastalıkla baş edemez. Başlıca görevi, rahatsızlık verici semptomları ortadan kaldırmak ve ortadan kaldırmaktır; örneğin: boğazda ağrı, kuruluk, terleme ve yanma.

Antiseptik ve antifungal bileşenlere sahip spreyler, tonsil mukozasını dezenfekte eder ve patojenik mantarlar, bakteriler ve virüslerle savaşır.

Boğaz için spreyler 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Bu bebeğin mukoza zarının artan reaktivitesinden ve ödem riskinden kaynaklanır. Ebeveynler, spreyin bileşenlerinin çocuğa zarar vermediğinden eminseniz, ilacın küçük bir miktarını yanağın içine serpiştirebilir veya bir emziğe başvurabilirsiniz.

Sprey maksimum etkisini göstermesi için günde birkaç kez uygulanması önerilir. Kullandıktan sonra bir saat yemeyiniz, içmeyiniz veya sigara kullanmayınız.

Sulama derin bir nefeste tutulduktan sonra gerçekleştirilir. Spreyin bademcikler üzerinde ve farinksin arka yüzeyinde olduğunu kontrol edin.

Sprey avantajları şunlardır: etkinliği, kullanım kolaylığı, doğru bir dağıtıcı-püskürtücü varlığı nedeniyle aşırı doz yapmak neredeyse imkansızdır.

Durulamalardan farklı olarak, sprey birçok etkiyi aynı anda birleştirebilir: anestezik, antiseptik ve antifungal.

Sprey, anjin içinde sadece bir antibiyotik ile birlikte karmaşık bir tedavi şemasında kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde hafif anjin formları için bağımsız bir tedavi olarak antibakteriyel preparat içeren spreylerin kullanılması mümkündür.

Çeşitli spreyler

Bir şırınga spreyi antibakteriyel veya antiseptik olabilir, ayrıca bir anestetik bileşen içerebilir veya içermeyebilir. Bazı spreyler tıbbi bitkilerin doğal esansiyel yağlarını içerir. İlacın seçimi, tercihler ve istenen etki dikkate alınarak hasta tarafından yapılır.

Antibiyotik içeren bir sprey

bioparoks - Boğaz ve burun için sprey bileşimi içinde yerel antibiyotik fusafungin içerir. İlaç aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve catarrhal anjin için bağımsız bir terapi olarak kullanılabilir. Çoğu zaman karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır. 2.5 yıl sonra çocuklarda kullanılabilir.

Herhangi bir ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkilere neden olabilir: ağızda kuruluk ve yanma hissi, bir alerjik reaksiyon.

İlacın ortalama maliyeti 400-500 ruble.

Antiseptik ile spreyler

Bu ilaçların çoğu, klorheksidin, heksetidin, biklotimol ve diğerleri gibi çeşitli antiseptik maddeler içerir. Antiseptik etkisi doğal yağların ve diğer bileşenlerin özlerini artırır.

Bir anjinada boğaz atmak daha mı iyidir?

Anjin tedavisi, antibiyotik kullanımını gerektirir, ancak yerel eylem ilaçları da içermez. Ciddi ağrıdan kurtulmaya, plağın elimine edilmesine, normal gıda alımına izin vermelerine yardımcı olurlar. Bir anjinada boğaz atmaktan daha hoş olmayan, istenmeyen işaretleri unutmak mümkün olan en kısa sürede? Reklam veren fonlar ne kadar iyi, hepsi bir çocuk veya emziren anne için uygun mu? Etkinliklerinin temeli nedir?

Spreylerin ve aerosollerin amacı mukoza zarını nemlendirmek, patojenlerin büyümesini yavaşlatmaktır. Bazı formülasyonlarda az miktarda analjezik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ek olarak, yara iyileştirici, mukolitik bir etkiye sahip olabilirler. Her seferinde ilacın seçimi, durumun ciddiyetine, farklı semptomların varlığına, organizmanın özelliklerine, hastanın yaşına bağlıdır. Bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Spreyler ve aerosoller nasıl çalışır?

Uygun büyüklükte, ağız boşluğunun muntazam sulanması, yüksek verimli spreyler ve aerosoller boğaz için popüler bir ilaçtır. Çoğu zaman, insanlar yanlışlıkla spreyler gibi bazı müstahzarlara ve diğerleri de aerosol olarak söz ederler. Ne farklılar?

Ana fark, sıvının akmasına neden olan basınçtır. Spreylerde, bir mini pompa ile oluşturulur, bu yüzden şişenin içindeki basınç, onun dışındaki ile aynı kalır. Aerosollerin kaldırma kuvveti, ilacın sıvı veya katı parçacıklarının dağıldığı sıkıştırılmış bir gazdır. Ek olarak, bu iki form arasındaki fark, dağıtıcının çıkışındaki partikül büyüklüğüdür. Spreylerde, aerosollerde 2-5 mikrona kadar 5 mikrona ulaşırlar.

Boğazını soğutarak tedavi etmek çok fazla çaba gerektirecektir. Bazıları ilaç seçimi için harcamak zorunda kalacaklar. Eczanelerin rafları, hızlı bir iyileşme vaat eden çeşitli ilaçlarla dolu. Hangisini seçmek, boğazını 2-3 kez sıçramak ve acıyı unutmak mı? Her şey hastalığın tipine ve şiddetine bağlıdır. Akut hastalık biçimlerine, bir gün kurtulamayacağı belirgin semptomlar eşlik eder. Tehlikeli antibiyotiklerle uzun süredir mücadele eden bakteriyel enfeksiyonlar olarak kabul edilir.

Bağımsız bir araç olarak, örneğin, pürülan anjina ile, hiçbir sprey bakterilerle baş edemez. Bununla birlikte, kullanımları haklıdır, çünkü devleti büyük ölçüde kolaylaştırır. Bitki bileşenleri sayesinde, aerosoller bir anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir. Zayıf bademcik iltihabı veya bademcik iltihabında akut ağrı rahatlaması TeraFlu, Stopangin'e yardımcı olur. Çoğu zaman doktorlar, mükemmel bir antimikrobiyal etkiye sahip olan Tantum Verde'nin boğazını sıkışmalarını tavsiye eder. Hastalığın fungal bir formu oluşturulduysa, mantarlara karşı aktiviteye sahip preparatların kullanılması gerekir. Bu özellikler farklı ilaçlara sahiptir, Miramistin, Geksoral'ı boğaza atmanız önerilir.

Soğuk algınlığıyla boğaz ağrısı olan kişiler, hangi ilaçların en iyi şekilde yardımcı olduklarını iyi bilirler. Bununla birlikte, bu bir doktora danışmanız gerekmediği anlamına gelmez. İlk olarak, benzer belirtiler farklı hastalıklarla olabilir. İkincisi, eczacılar sürekli olarak uzman olmadan anlaşılması imkansız olan yenilikler sunmaktadır. Boğazın lokal tedavisi için genellikle farklı formlarda 1-2 tip fon kullanılır. Örneğin, emilim, aerosol ve antiseptik ile durulama için sprey ve tabletler.

Uyuşturucu seçimi, resepsiyon

Herhangi bir ilaç, özellikle, çocuğunuzun boğazını püskürtmeden önce, küçük bir dozla başlayarak, önce denemelisiniz. İlaçlamadan önce, hasta ağzını açmalı, dili indirmelidir. Püskürtme ucu, mümkün olduğu kadar bademciklere yakın ağız boşluğu içine sokulur. Kişi nefesini tutar, püskürtücünün valfine bastırır. İşlemden sonra, tercihen 1-2 dakika tükürük yutmamak, 1-1,5 saat yememelidir.

Birçok ilaca kontrendikasyonlar bireysel bir hoşgörüsüzlüktür. Vücudun böyle bir maddeyle karşılaşıncaya kadar, bir kişi böyle bir özelliği bilmeyebilir. Mukus yanaklarını ilk kez bir spreyle püskürtmek tavsiye edilir. Şişlik, kızarıklık, döküntü yoksa, uygulama devam edebilir.

Ciddi yanma, kuruluk ve hiperemi, herhangi bir çözümün kullanılmasını durdurmak için bir işarettir. Annenin olumsuz tepkilere tepki vermek için zamanında bebeğin şikayetlerini dinlemesi gerekir. Bir çare seçerken, talimatları dikkatlice incelemelisiniz. Aşağıdaki pozisyonlara dikkat edilmelidir:

 • yaş kısıtlamaları varlığı;
 • dayanılmaz bileşenlerin veya alerjenlerin bulunmamasını sağlamak için preparatın bileşimi;
 • farklı yaşlardaki insanlar tarafından alınan doz ve sıklık;
 • kullanım özellikleri.

Bu maddelerden herhangi biriyle ilgili sorularınız varsa, doktora danışmaktan çekinmeyin. Ilaç kullanımı belirtiler, döküntü, mide bulantısı, bir artış eşlik ediyorsa, bir doktor görmek, ilacı almayı durdurmak için gereklidir. Hasta, alerjilerin, kronik hastalıkların varlığı konusunda önceden doktoru bilgilendirmelidir. Çocuk hakkında bu bilgiler ebeveynleri tarafından verilmelidir.

Her sprey ve aerosol, kompozisyon tarafından koşullandırılmış belirli özelliklere sahiptir. En karakteristik göstergeyi şartlı olarak tahsis eden bazılarını göz önünde bulunduralım.

Antimikrobiyal Spreyler

En ünlü ilaç yerel bir antibiyotik fusafungin içeren Bioparox'dur. Katarrinal anjinin tedavisinde bağımsız bir ajan olarak kullanılabilir. Tabii ki, karar doktor tarafından yapılmalıdır. Maksimum tedavi süresi 10 gündür. Bu sprey 2,5 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Enjeksiyonlar çok çeşitlilikte yapılır:

 • 4 inhalasyon için her 4 saatte bir yetişkin;
 • çocuklar - 4 inhalasyon için 6 saatte bir.

Kuru ağız, hapşırma olabilir. Böyle bir reaksiyon, Bioporox kullanımının kesilmesini gerektirmez. Kullanılacak kontrendikasyon sadece bebeğin yaşı ve bileşen bileşenlerine karşı alerjik reaksiyonun varlığıdır.

Belirgin antiseptik etkisi ile anlamına gelir

Etkilerinde eşsiz olan Miramistin spreyi. Virüsler, bakteriler, mantarlar üzerinde antiseptik bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, yara iyileştirici bir etkiye sahiptir, yaraların yeniden enfeksiyonu önlemek için bir önleyici araç olarak kullanılır. Uygun nozul, küçük çocuklarda bile ağız boşluğunu niteliksel olarak sulamaya izin verir. İlaç nadiren bir alerjiye sahiptir, tahrişe neden olmaz.

Günde 3-4 kez miramistin ile boğaz sulayın. 3 yaşından küçük bir çocuk bir enjeksiyona, 6-14 yıl - 2 tıklamaya ve yetişkinlere - 4 enjeksiyona kadar yeterli olacaktır. Tedavi süresi 5-20 gündür. Miramistin hamilelikte, emzirmede kullanılabilir.

Farklı bir köken ya da mantar enfeksiyonundan kaynaklanan hastalıklarda, doktorlar genellikle Stopangin'i belirler. Bu, geniş eylem yelpazesi ile haklıdır. Ayrıca, amigdalayı sararak, ağrıyı azaltır. Ana bileşenleri, karanfil, mentol, okaliptüs esansiyel yağlarıdır. Heksetidin sayesinde, sprey küçük damarların kanamasını ortadan kaldırır. Metil salisilat mevcudiyeti mukoza üzerinde tahriş edici etki yapar, kan akışına neden olur, dokuların yenilenmesini arttırır.

Stopangin'e bağımlılık yoktur, uzun süreli etkisi ilacın bademciklerin yüzeyinde kalma yeteneğine dayanır. Bu durumda, kan içine emilmez. Ürün yemekten 2-3 saat önce badem püskürtüldü. 6 yaşın altındaki çocuklar atanmamaktadır. Hamilelik sırasında boğazlarını püskürtmek tavsiye edilmez, doktorun görüşüne göre, ilacın yararı fetusun olası riskinden daha büyük değildir.

Boğaz ağrısı için etkili bir ilaç Ingalipt'dir. Streptocid, okaliptüs yağı varlığı nedeniyle antiseptik, antienflamatuar, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Ek olarak, içsel soğutma etkisiyle mentolün varlığı, mukozanın ağrısını yumuşatır. Yetişkinlerde günde irrigasyon sayısı - çocuklarda 4'e kadar - en fazla 2 kez. Sprey bebeklere 2 yıldan itibaren uygulanmasına izin verilir. Sulamadan önce, yemeklerin arta kalanını durulamak için ağzı ılık su ile durulayın. Tedavi süresi bir hafta olabilir.

Ingaliptom'u bir emziren anneye boğazla püskürtmek mümkün mü? Açıkça cevap vermek zor. Ingalipt'in bileşenlerinin anne ve çocuk üzerindeki etkileri üzerine hiçbir çalışma yapılmadığı yönündeki talimatı takip etmektedir. Bu nedenle, karar doktor ile kalır. Bir kadın, hislerini kontrol etmelidir, bir yanma hissi oluştuğunda, döküntü atılır.

Analjezik etkisi olan ilaçlar

Anti-Angin, içindeki tetrakain sayesinde, hızlı bir şekilde akut ağrıyı giderir. Bu durumda, bileşime dahil edilen klorheksidin, bir antimikrobiyal etkiye sahiptir. İlaç günde 5-6 kez mukozaya püskürtülür. 10 yaşından küçük çocuklar günde 3 defaya kadar enjekte edilebilir. Hamile kadınlar tarafından kullanılması sadece bir doktora danıştıktan sonra mümkündür. Çok sık pshikat yaparsanız, o zaman larinksin spazmı gelişebilir. İlacın avantajları uygun bir fiyata yüksek verim içerir.

Tantoum Verde, mükemmel bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Ağrıyı ortadan kaldırarak dokulara derinlemesine nüfuz eder. İlaç 3 yaşından küçük çocuklar için kullanılmasına izin verilir, ancak sadece yetişkinlerin gözetimi altında. Dozaj ve uygulama sıklığı:

 • 3-12 yaş arası çocuklar - günde en fazla 6 kez, bir seferde maksimum enjeksiyon sayısı - 4;
 • yetişkinler, 12 yaşından büyük çocuklar - 4-8 enjeksiyon için günde 6 defa.

Genç yaştaki çocuklara (6 yıl öncesine kadar), vücut ağırlığından ilerleyen enjeksiyon miktarı önemlidir: 1 kg - 1 enjeksiyon. Üretici, ilacın aşırı dozunun neredeyse imkansız olduğunu, yan etkilerin nadir olduğunu vurguluyor.

İyot içeren ilaçlar

Tanıdık Lugol çözeltisi bir sprey şeklinde sunulmaktadır. Ana bileşeni, belirgin bir antiseptik etkiye sahip olan iyottur. Mukoza zarında günde 6 defaya kadar tek bir tıklamayla püskürtülmelidir. Patojenik mikroorganizmaların büyümesini aktif olarak baskıladığı için pürülan anjina ile etkilidir. Soru üzerinde: hamile kadınlara kullanmanın mümkün olup olmadığı, cevabın kesin olduğu - hayır. Talimatlar, ilacın fetus için potansiyel olarak tehlikeli olduğunu, annenin sütünün içine nüfuz ettiğini, dolayısıyla bebeğin üzerinde olumsuz bir etki yaratma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor.

Çoğu hasta Lugol'ün etkinliğine olumlu yanıt verir, ancak kullanımı hekime danışılmalıdır. İlaç kontrendikasyonlar, olası yan reaksiyonlar bir sürü var.

Oral mukozayı dezenfekte etmek için Yoks genellikle reçete edilir. Kullanırken belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Diğer antiseptik ajanlarla, özellikle hidrojen peroksitle birleşmeyin;
 • Eş zamanlı olarak klorheksidin ile ilaç almayın;
 • larenjit ile kullanım için önerilmez.

Bir kişi takma dişler giyerse, Joks kullanmadan önce çıkarılmalıdır.

Spreylerin ve aerosollerin kullanılabilirliğine ve çeşitliliğine rağmen, bunların ilaç olduğunu unutmamak gerekir. Kontrolsüz alımı ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, bir boğazın ne ve nasıl püskürtüleceği sorusu, doktorunuza sormanız gerekir. Tanıdıkların tavsiyelerini dinlemek gerekir, ancak son söz uzman ile kalmalıdır.

Çocuklarda angina tedavisi için spreyler

Angina (bademcik iltihabı) - faringeal, lingual, palatal veya tubal bademcikler iltihaplandıran akut bir enfeksiyöz süreç. Bu hastalık bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Başlıca semptomu boğaz ağrısıdır. Angina, bebekler dahil olmak üzere her yaştan çocuğa saldırır, ancak çoğu zaman bu tanıya sahip hastalar - 3 yaşından büyük çocuklar. Çocukta bademcik iltihabı tedavisi sadece ağrı semptomlarını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığın etken maddesi ile aktif bir mücadelede de etkilidir.

Makalenin içeriği

Spreylerin etki mekanizması

Sprey formunda ilaç seçerken, bu ilacın tek başına hastalığı yenemeyeceğini anlamak önemlidir. Çocuklar için anginadan spreyler - yerel eylemin hazırlıkları. Etkileri enfeksiyonun çoğalmasını durdurmak, ağrıyı ve boğazda yanmayı azaltmaktır.

Spreylerde ilaç baskı altındadır. Kolu bastırırken aktif madde, amigdala ve boğazın yan duvarlarındaki mukoza zarının dikey kıvrımlarına püskürtülür. Sıvıdan bazıları yutulur. Bu yöntem, tüm etkilenen mukoza alanını tedavi etmenizi sağlar. Preparattaki aktif bileşenlerin yüksek içeriği anında analjezik etki sağlar ve tedavi sonuçlarını olumlu olarak etkiler.

İlaç mukoza üzerinde yoğunlaşır ve tüm vücudu etkilemeden minimal dozlarda kan dolaşımına emilir ve bu da şüphesiz ilaçların bu şekilde salınmasının önemli bir avantajıdır.

Spreyler, bileşenlere bağlı olarak, aşağıdaki etkiye sahiptir:

 • Antiseptik. İlaçların çoğunun geniş bir antimikrobiyal etki spektrumu vardır. Bileşenlerin kombinasyonu terapötik etkiyi artırır.
 • Bir anti-inflamatuar. Patojenik bakterilerin ve virüslerin aktivitesini azaltarak, bazı ilaçlar aynı anda şişlik, kızarıklık ve diğer iltihap belirtilerini azaltır.
 • Semptomatik. Vücutta ağrı kesici bulunan spreyler, boğazdaki hoş olmayan hisleri çabucak ortadan kaldırır, bu etki uzun süre devam eder.
 • Nemlendirici ve temizleyici. Bitkisel ve doğal içerikli müstahzarlar (otlar, deniz suyu) yıkanır ve mukozanın kurumasını önler, tahrişleri azaltır, enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlar.

Kontrendikasyonlar

Spreyler henüz konuşmayı öğrenmemiş ve inhalasyon, ekshalasyon, tükürme isteğine cevap veremeyen küçük çocuklar tarafından kullanılamaz.

Bazı pediatristler laringospazm riski nedeniyle bu dozaj formunu 5 yaşın altındaki bebeklere önermezler. İyot içeren ilaçlar, mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş ettikleri için 2 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

3 yaşından büyük hastalar için tedaviye başlamadan önce, bu konuyu uzman hekimle tartışmak ve ilacın bileşenlerini dikkatlice değerlendirmek önemlidir. Spreyler aşağıdaki durumlarda kullanılması yasaktır:

 • Çocuk, ilacın bileşenlerini tolere etmez;
 • anjina, bronşlarda tıkanıklık ile komplike hale gelir;
 • En az bir kurucu madde alerjiye neden olur;
 • preparat, mukoza zarını aşırı dozlayan alkol ve diğer bileşenleri içerir;
 • Spreyde bulunan antibiyotik, 90 günden daha kısa bir süre önce tedavi için kullanılmıştı çünkü bakteriler bu antibakteriyel maddeye karşı direnç geliştirebilir ve tedavi etkisiz olur;
 • zaten boğaz ağrısından başka bir spreyle tedavi ediliyorsunuz (istisna terapiyi tamamlayan bitkisel ilaçlardır).

Bugün, eczane bademcik iltihabı tedavisi için geniş bir yelpazede sprey sunmaya hazırdır. Sprey seçerken, bir çocuk doktoruna danışmak ve açıklamayı dikkatlice incelemek önemlidir. Talimatlar aktif maddeleri, vücuttan çıkarılma yöntemini, önerilen dozajı ve kontrendikasyonları gösterir.

Çocuklar için anginadan ideal bir sprey yoktur, ilaçlar hastalığın klinik resmine ve çocuğun yaşına bağlı olarak kesinlikle ayrı ayrı reçete edilir.

Yüksek hızlı bir ilacın peşinde, maksimum dikkat. tüm ilaçlar çocuklara tedavi için kullanılmaz.

Kullanım için öneriler

İlaçtan en fazla faydayı sağlamak için boğaz spreyi doğru şekilde kullanılmalıdır:

 • Farinksin sulanmasından önce, mikrobik aktiviteyi pus ve mukus şeklinde yıkayarak ve iltihap bölgesini açmak için boğazı suyla durulayın.
 • Prosedürü almadan önce, ürünü şişe içine almak için ilaç şişesini birkaç kez tıklayın.
 • Püskürtmeden önce, çocuğa nefesini tutmasını isteyin. İlacın solunum yollarına girmemesine dikkat edin.
 • Ağzı ağız boşluğuna yerleştirin, iki kere basın. İlk sulamada, akışı soldan ikinci, sağa doğru yönlendirin.
 • Çocuğa tükürüğü birkaç dakika yutmaktan kaçınmasını isteyin. İçki ve yemek sadece 40 dakika sonra tüketilebilir, böylece ilacın iltihap odağı üzerinde hareket etme zamanı vardır.
 • Çıkarılabilir nozullar püskürtme işleminden önce ve sonra sıcak su ile temizlenmelidir.

Aynı ürünün bir sprey ve aerosol olarak üretilebileceğini unutmayın. Bunlar, aktif maddenin temini prensibinde farklı olan farklı dozaj formlarıdır.

Aerosol, en küçük parçacıklar ve itici gaz ile bir süspansiyondur. Solunduğunda spreylendiğinde, ajan orofarenks içine önemsiz bir miktarda yerleşir, bunun ana kısmı solunum yolunun alt kısımlarına girer. Sprey bileşimi daha büyük parçacıklar içerir, bu nedenle soluma tehlikesi asgari düzeye indirilir. Dozlama valfı ile hazırlıklar aşırı doza karşı korur.

3 yaşından küçük çocuklar için ilaçlar

Angina en küçük hastalar tarafından bile etkilenir. Bununla birlikte, bebeklerde spreylerin tedavisi fizyolojik nedenlerle sınırlıdır. Emziren bir emziğin üzerine püskürtülebilir veya yanak içinde bir ilaç ile sulanabilir. Bu gibi yöntemleri uygulayın:

 • "Akvalor Boğaz" - bir bakteri ve viral enfeksiyonun boğazını temizleyen bir ilaç, ağrıyı azaltır ve iltihabı durdurur. Akritamin, akut tonsillit tedavisinde endikedir. Yüksek miktarda tuz, aloe ve papatya ekstrelerinin antiseptik etkisi vardır ve şişlikleri azaltır. Bu ilaçla yapılan yıkamalar hızlı bir iyileşmeyi sağlar. 6 aylıktan itibaren çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.
 • "Lugol" iyot bazlı kanıtlanmış bir araçtır, iyot türevlerine karşı alerjisi için kontrendikedir. Sprey hem hastalığın başlangıç ​​aşamasında hem de uzun bir terapi süreci ile etkilidir. Sprey, saf çözeltiden daha kullanışlıdır. İlacın yararları arasında demokratik bir fiyat, tıbbi uygulamada geniş bir uygulama ve çok sayıda olumlu inceleme yer almaktadır. Ancak keskin kokusu, kusurlu bir reflekse neden olabilir. Küçük çocukların bir emziği bir solüsyonla yağlaması daha iyidir.
 • "Oracept" - antiseptik ve analjezik etki ile sprey. İlacın bir parçası olan fenol ve gliserin, mikropları ortadan kaldırır ve mukoza zarını yumuşatır. Boğaz ağrısı, farenjit, bademcik iltihabı, stomatit ve ağız boşluğunun diğer bakteriyel hastalıkları ile tedavi edilirler. İlaç çocuklar tarafından iyi tolere edilir, bir kiraz aroması vardır. 2 yaşın altındaki çocukların tedavisi sadece çocuk doktoru ile görüştükten sonra mümkündür.
 • "Chlorophyllipt" - stafilokok enfeksiyonunun neden olduğu hastalıkların tedavisi ve etkilenen dokuların sanitasyonu için etkili bir araçtır. Antibiyotiklere dirençli mikroplarla çalışır. Üst solunum organlarının iltihaplanma süreçlerinde etkili olan okaliptüs ekstresi içerir. İlacın bileşenlerine alerjinin yokluğunda doğumdan hastaların tedavisi için tavsiye edilir. Sprey, boğazın derinliklerinde bulaşıcı süreçler için vazgeçilmez olan "Chlorophyllipt" in tıbbi formlarından biridir.

3 yaşından büyük çocuklar için ilaçlar:

 1. "Hexoral" - 3 yaşından büyük çocuklar için antiseptik, mantar enfeksiyonlarını yok eder. Ilacın özellikleri uzun süreli eylem (12 saate kadar) ve kan dolaşımında düşük bir emilim seviyesi içerir. Uzun süreli kullanımda, tat duyumlarında değişiklikler mümkündür. Boğaz, farinks ve ağız boşluğunda akut pürülan inflamatuvar süreçler için önerilir. Endikasyonları: boğaz ağrısı, farenjit, orofarinksin ciddi enfeksiyonları.
 2. "Ingalipt" 3 yaşın üzerindeki çocuklar için yaygın olarak bilinen bir ilaçtır. Analjezik soğutma etkisi ile anti-inflamatuar, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Orofarinkste inflamatuar süreçlerde kullanım için endikedir.
 3. Miramistin, 3 yaşından büyük çocuklar için antimikrobiyal bir maddedir. Ağzının akut iltihaplı hastalıkları ile mücadele, bir antifungal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. En iyi sonuç için antibiyotiklerle karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılması önerilir.
 4. "Tantum Verde" - 4 yaşındaki çocuklar için bir anti-inflamatuar analjezik. İlaç streptokok, stafilokok enfeksiyonu, kandidiyaz ve boğazın diğer bakteriyel hastalıklarında etkilidir. Uygulamadan sonra, alerjiler formunda istenmeyen reaksiyonlar ve mukoza kuruması mümkündür. İlaç nane aroması vardır.
 5. "Stopangin", uçucu yağlar içeren uzun süreli etkinin (12 saate kadar) antibakteriyel, antifungal bir ilaçtır. Mukoza zarına uygulandığında analjezik ve zarflama etkisi vardır. Etanol içerir. Bu ağız boşluğunda bademcik iltihabı ve Vincent, farenjit, ülser anjinası için reçete edilir. 8 yaşından büyük çocuklar için izin verilir.
 6. "Yoks", iyot içeren antiseptik bir ilaçtır. Anjina (katarr, foliküler, laküner), akut ve kronik tonsillit ve ağız boşluğunun diğer enflamatuar süreçleri için önerilir. Kompleks antibiyotik tedavisinde kullanılır. Kalp yetmezliği kontrendikedir, genitoüriner sistem ve 6 yaşından küçük çocukların ihlalleri.
 7. "Givalex", boğazdaki bakteriyel ve fungal enfeksiyon süreçlerinin tedavisi için geniş bir etki spektrumuna sahip bir antiseptiktir. Akut ve kronik tonsillit, farenjit, larenjit tedavisinde önerilmektedir. 12 yaşından büyük çocuklar için.

Antibiyotik Spreyleri

Antibakteriyel etkinin preparatları - çocuk vücudunda ciddi bir yük. Reçete yazın bu tür ilaçlar sadece bir doktor olmalı.

 • Angina erken bir aşamada yerel aksiyon spreyleri ile tedavi edilebilir. En iyi çocuk antibiyotik spreylerden biri Bioparox'dur. Nadiren alerjiye neden olur ve akut enflamatuar süreçleri tedavi etmeye yardımcı olur: boğaz ağrısı, larenjit, rinit. Çocukları 2,5 yaşından itibaren tedavi etmek mümkündür.
 • "Angina", bir zarflama, balgam söktürücü ve hafif analjezik etki sağlayan antiseptik, iltihap önleyici bir ilaçtır. Bitki özleri, mukoza boğazını karmaşık bir şekilde etkiler, iltihap ve ağrıyı hafifletir, ses kısıklığını ortadan kaldırır. Sprey bileşimi, gram-pozitif ve gram-negatif patojenleri ve mantarları aktif olarak etkileyen okaliptüsü içerir. Staphylococcus aureus, tüberküloz mikroorganizması, streptokok ve diğer mikropların tedavisinde endikedir. Sprey "Angina" 3 yaşından çocukları tedavi edebilir.

Çocuklarda sık görülen anjina, çoğunlukla enfeksiyonun hemen yayıldığı çocuk grupları ile ilişkilidir. Bu nedenle, ebeveynler sadece doğru antibiyotik seçimini değil, aynı zamanda çocuğun bedenini güçlendirmek, bağışıklığı arttırmak hakkında da düşünmelidir.

Kontrolsüz antibiyotik kullanımı, enfeksiyonun uyum göstermesine ve kimyasal maruziyet ve hastalıklarla baskılanan çocuğun organizmasının kendi başına hastalıkla baş edemeyeceğine yol açacaktır. Bu, yerel eylem spreylerinden çok daha ciddi ilaçlar şeklinde ek bir kimyasal yük gerektirecektir.

Sonuç

Anjina, antibiyotiklerin zorunlu kullanımını gerektiren sinsi bir hastalıktır. Her özel durumda, ilaç sadece bir çocuk doktoru veya KBB tarafından seçilmelidir. Tonsillitin farklı bir yapısı olabilir: bakteriyel, fungal veya viral. Boğaz ağrısı teşhisi ve doğru tedavi seçimi sadece bir hekim tarafından yapılabilir. Kendine ilaç tedavisi ciddi komplikasyonlarla kategorik olarak yasak ve tehlikelidir.

Patojenin türünü ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için kalitatif tanı gereklidir. Laboratuar verilerine dayanarak, doktor sprey de dahil olmak üzere genel ve yerel eylem antibakteriyel ilaçlar reçete edecektir.

Anjinada, çocuk boğazda şiddetli ağrı hisseder, bu nedenle hastanın yaşına izin verilen sprey bileşenlerinin analjezik bir etkiye sahip olması arzu edilir.

Tedavinin süresi bireysel olarak doktor tarafından belirlenir. Tüm terapi dönemi boyunca çocuk doktoru ile yakın temas halinde olun. Ev terapileri etkisiz olursa, derhal doktora bilgi vermeniz gerekir. Bu gibi durumlarda hastaneye yatma belirtilir.

Sprey (kalitesinden bağımsız olarak), boğaz ağrısının karmaşık tedavisi için sadece yardımcı bir preparat olduğunu unutmayın. Spreylere ek olarak, çocuğa, içeriden enfeksiyonla mücadele etmek için ihmal edilemeyen başka ilaçlar da reçete edilir.

Hızlı bir iyileşme için, küçük hastalara ayrıca barış, dengeli bir diyet (doktorunuzdan alabileceğiniz anjin için yetkili ürünler listesi), bol miktarda sıcak içecek, sevgi ve aile desteği gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Klorheksidin ile gargara nasıl

Her insan bazen boğaz için endişelenir. Bu durumda ilk yardım durulamadır. Doğaçlama araçlar (tuz, soda, iyot) veya eczane çözümleri yardımı ile gerçekleştirilebilir. Klorheksidin çok popüler ve etkilidir.

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.