Loading

Boğazın angina ile daha iyi yağlanması

Akut tonsillit bademcik iltihabı ile karakterizedir. Bu enfeksiyöz hastalığın yenilmesi durumunda, boğazın anjina ile nasıl yağlanacağı sorusu çok ilgili hale gelmektedir. Bu tedavi, özellikle hastalığın gelişiminin erken bir aşamasında etkilidir.

Avantajlar, Dezavantajlar ve Özellikler

Angina'nın ana semptomları, boğazda ağrı ve tahriş olup, yeme ve içme ile kuvvetli bir şekilde müdahale eder, normal olarak konuşur ve hatta bazen nefes almayı zorlaştırır. Bu durumda, bademcikler için lokal terapi hastanın durumunu önemli ölçüde artırabilir. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak önemlidir. Bu antibiyotiklere başvurmadan hastalığın belirtileri ile başa çıkmak için yardımcı olacaktır.

Bu tekniğin birçok avantajı vardır:

 1. Hafif hareket. Boğazı içten yağlamak için en basit ilaçlar veya halk ilaçları kullanılır. Nadiren yan etkiler ve komplikasyonlar verirler. Bu sayede, hamile kadınlar, emziren anneler ve çocuklar için uygun bir ilaç seçmek mümkün.
 2. Verimlilik. İlacın iltihaplı dokularla doğrudan teması, analjezik ve dezenfekte edici etkiyi güçlendirir. Bademciklerin yağlanmasının kestirici etkisi, enfeksiyonun yakın organlara yayılmasını önleyecektir.
 3. Kullanılabilirlik. Gerekli tüm ilaçlar eczanelerde serbestçe satılır ve ucuzdur. Ve halk ilaçlarını kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Bademciklerin temas tedavisinin dezavantajları şunları içerir:

 1. Tedavi süresi. Terapi süreci genellikle birkaç haftadır.
 2. Prosedürün göreceli acılığı. Özellikle küçük çocuklar için ilacı seçmek için özen gösterilmelidir.

Boğazın içten yağlanması, temas yöntemi ile ve spreyler, pastiller ve emici tabletler yardımıyla gerçekleştirilebilir. İlk durumda, prosedür daha etkili, ancak daha acı verici olacaktır. Bademcikleri yağlamak için dolaylı bir yöntem, tedavi ve keyfi birleştirmenize izin verdiği için çocuklar için iyidir.

Larinksin temas tedavisi bandaj veya pamuk yünden yapılmış bir tampon kullanılarak bir parmakla yapılabilir. Boğazın yağlanması, üst solunum yollarının tüm iltihaplı mukoza zarlarını tıbbi bir çözüm ile örtmeye çalışmanız gerekir. Bir cımbız, bir kalem veya sonunda bir çubukla başka bir uzun sert nesne de prosedür için uygundur.

İyodinol ve Lugol

Bu ilaçlar belirgin bir antiseptik etkiye sahiptir. Bu ilaçların ana aktif maddesi, bir moleküler formda iyodindir. Pürülan boğaz ağrısı ile, gliserol içermediği için iyotinol kullanılması tercih edilir. Bu viskoz madde bademciklerin lakunalarını tıkar ve bu da irin çıkarılmasını zorlaştırır.

Boğazın 5 gün boyunca günde birkaç kez iodinol ile yağlanması tavsiye edilir. Bademcikler ürün ile nemlendirilmiş bir tampon ile muamele edilir. Alternatif olarak, bir pamuklu çubukla birkaç dakika emebilirsiniz. İlaç ayrıca bir sprey şeklinde de mevcuttur. Üst solunum yollarının mukoz membranlarına günde birkaç kez püskürtülmelidir.

Lugol, çocukların tedavisi için bile kullanılabilecek daha hafif bir ilaçtır. Aynı zamanda iki şekilde de mevcuttur: gliserin ve sprey ile bir çözelti. Lugol çözeltisi, enflamasyonun tamamen ortadan kaldırılmasına kadar etkilenen bademcikleri günde 4-6 kez tedavi eder. İşlemden sonra 20-30 dakika boyunca yemeyin veya içmeyin. Alternatif bir yöntem bademciklerin lacunalarının bir şırınga ile yıkanmasını içerir. Her tedavi süreci 4-5 prosedürü içerir, bundan sonra 2-3 gün ara verilir.

Bazı hastalar parafin bademciklerinin anjina iyot ve zelenok ile yağlanması için kullanılır. Ancak, bunları kullanmanın yararı çok tartışmalıdır. Bu ilaçlar gerçekten güçlü antiseptikler ve ağrı sendromunu azaltabilir. Bununla birlikte, agresif olarak hareket ederler, üst solunum yolunun mukoza zarında ek tahriş görülebilir. Her durumda, bu ilaçların oral kullanımından önce bir doktora danışmalısınız.

Chlorophyllipt ve Ingalipt

Chlorophyllipt, okaliptüsün yeşilinden elde edilen özütler temelinde üretilir. Bu ağacın yapraklı antimikrobiyal etkiye sahip klorofilidir. Ayrıca, bu ilacın ayrıca bir anti-enflamatuar etkisi vardır.

Klorofilkil birçok formda üretilir. İlacın% 2'lik bir yağ çözeltisi bademciklerin hemen tedavisi için uygundur. Mukoza zarının yanmasını önlemek için alkol solüsyonu dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Püskürtme, ağrı ve boğaz ağrısını ortadan kaldırarak neredeyse anında hareket etmek ve kullanmak için çok uygundur. Emziren tabletlerin bileşimi ayrıca insan bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini içerir.

Sprey Ingalipt, boğaz tedavisi için en eski yerel antiseptik ajanlardan biridir. Ülkemizde yaklaşık 50 yıldır üretilmiştir. Çare çözeltisinin ana aktif maddeleri streptocid, sülfatiazol, timol, okaliptüs yaprağı yağı, nane yağıdır. Bu madde kompleksi bazen pürülan akıntı aşamasında bile boğaz ağrısını tedavi edebilir.

Sprey, belirgin bir antiseptik ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. İlaç günde üç kez, her 7-8 saatte bir boğaz mukozasına uygulanır. İşlemden sonra 20 dakika boyunca yemeyin. Talimat 3 yaşın altındaki çocuklar için fon kullanımını kısıtlamaktadır.

Propolis bazlı ürünler

Geleneksel olmayan tıp, boğaz ağrısı ile mücadele için kendi yöntemlerini geliştirmiştir. Terapide önemli bir yer propolis bazlı yemek tarifleri ile alınır. Peteklerin yapımı için arıların kullandığı bu madde, mükemmel dezenfekte edici özellikler ile karakterize edilir.

Boğazın yağlanması için propolis merhem, farklı şekillerde hazırlanabilir. İlk tarif, arı ürününü ve gliserin'i eşit miktarlarda karıştırmayı içerir. Alternatif olarak, propolis ve vazelin 30 dakika su banyosunda pişirilir. Daha sonra sıvı birleşir ve iyileştirici karışım koyu bir cam kabın içine yerleştirilir ve buzdolabında saklanır.

Etkili araç, propolisin bir alkol tentürüdür. 100 ml alkol için 10 g arı ürünü alın ve 7 gün karanlık bir yerde ısrar edin ve sonra süzün. Kullanmadan önce 1 tatlı kaşığı. tentür seyreltilmiş 3 tsp. su. Boğaz, gece günde bir kez yağlanır.

Propolis yağının hazırlanması için 1 adet arı hammaddesi ve 9 parça tereyağı alınır. Bileşenler tamamen çözünene kadar bir su banyosunda ısıtılır. Daha sonra karışım filtrelenmeli, koyulaştırılmış bir kaba konulmalı ve bir buzdolabına konulmalıdır.

Diğer halk ilaçları

Geleneksel şifacılar anjinada ateş yağını tavsiye ederler. Madde 5-6 saatte bir günde 4-5 kez bezleri yağlamak gerekiyor. Tedavi süresi 2-3 gündür. Köknar yağı lavanta veya başka bir ethereal analog ile değiştirilebilir.

Kronik bademcik iltihabında, iltihaplı bademciklerin aloe suyu ile yağlanması yararlıdır, bal ile 1: 3 oranında karıştırılır. Prosedür ilk 2 haftada ve sonraki 14 günde - her gün yapılmalıdır. Tüm manipülasyonların aç karnına yapılması önerilir.

Bir başka popüler ilaç leylak tentürüdür. Taze çekilmiş çiçekler votkayla dökülür ve gece boyunca bırakılır. Daha sonra infüzyon filtrelenir ve günde iki kez boğazları ile bulaşır. Bir prosedür için, birkaç damla almak yeterlidir.

Enflamasyonun ilk aşamasında taze tavuk yumurtası iyidir. Yumurtanın tepesinde küçük bir delik açın ve az miktarda tuzla doldurun. Tüm dikkatlice karıştırın. Bu bileşimin boğazı günde üç kez yağlaması gerekir.

Garnet merhem dezenfekte edici bir etkiye sahiptir. Bir meyvenin taze sıkılmış meyve suyu 3 yemek kaşığı ile karıştırılır. doğal bal. Bu bileşimde, iyi yıkanmış, parçalanmış bir nar kabuğu eklenir. Merhem, pişirildikten hemen sonra kullanılabilir.

Benzer şekilde, limon bazlı bir merhem yapılır. Böyle bir araç sadece iltihaplı bademcikler için değil, aynı zamanda yemek için de yararlıdır.

Boğazı çeşitli yollarla yağlayın, ancak komplikasyonları önlemek için bir doktora görünmelisiniz!

Kronik tonsillit belirtileri ve tedavisi, bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

Bugün birçok KBB doktoru arasında teşhis ve tedavi açısından tartışmalara ve tartışmalara neden olan bir konuya değinmek istiyorum. Şimdiye kadar, çeşitli kronik bademcik iltihabı formları arasında tanı koymak için açık bir strateji yoktur. Size biraz sonra kronik bademcik iltihabı formlarını anlatacağım. Bu bağlamda, bademcik iltihabı, hastalar ve doktorların kendileri gibi pek çok soru vardır. Çoğunlukla palatin bademciklerinin çıkarılmasının gerekli olduğu zamanı ve bademcik iltihabının konservatif olarak tedavi edilmesi gerektiğinde bunu belirlemek çok zordur.

içerik

Kronik tonsillit 50-80 yılda nasıl tedavi edildi?

Daha önceleri, 50'li yılların ortalarından beri, 80-biz bittiğinde, bu hastalığın tedavisinde çok popüler bir yön bademciklerin kaldırılmasıydı. Bu kelimenin tam anlamıyla insanlar, bademciklerin kaldırılması için bir operasyon için sıraya kaydedildi. Çalıştığım çok yetkili bir KBB doktorunun öykülerine göre kuyruklar çok büyüktü, bir operasyon günü için 30 tonsillektomi yaptı ve bence bu sınır değildi. Ve onun çizgisi bir ay boyunca oldu.

50-80'li yıllarda bademciklerin kaldırılması o kadar popülerdi ki doktorlar ameliyat için sıraya girdi

Günümüz dünyasında kronik bademcik iltihabı tedavisi tamamen değişmiştir. Şimdi, mümkün olduğunca palatine bademcikler üzerindeki cerrahi müdahaleleri sınırlandırmaya çalışıyorlar ve konservatif olarak tedavi etmeye çalışıyorlar. Ve sadece gerçekten gerekli olduğunda bademcikler kaldırılır. Bu taktikleri gayet makul buluyorum, doğa bizi bu kadar basit bir şeyle ödüllendirmedi ve onu çıkardı...

Kronik bademcik iltihabı bademciklerin kronik bir iltihabıdır.

Kronik bademcik iltihabı kavramını karıştırmayın ve akut tonsillit de anjina denir. Bir önceki makalede pürülan boğaz ağrısı hakkında yazmıştım.

Pirogov-Valdeier'in lenfoid halkası

Palatin bademcik kesişme (solunum) ve sindirim sistemi de orofarenks, solunum yan duvarlarına yerleştirilmiştir ve lenfoid Heinrich Wilhelm Gottfried von Waldeyer-Hartz Pirogov-halka birincil çalışma bağlantısı bulunmaktadır edilir. Palatine bademciklere ek olarak, bu anatomik halkada iki tubal bademcikler, farinks ve lingual bademcikler de bulunur.

Bademciklerin yüzeyinde ve derinliklerinde lakun vardır. Bunlar amigdalayı teşhir eden sözde tübüller. Bademciklerin lacunalarında, vücudumuzun birçok koruyucu maddesinin bulunduğu bir sır vardır. Bunlar lenfositler, lizozim, interferon, gama globulindir. Bütün bu maddeler vücudun yerel bağışıklığını destekler.

Ayrıca bademciklerin lakunalarında mikroorganizmalar vardır. Ağız mukoza zarının yüzeyindeki normda bademcikler, farenks, sindirim kanalı milyonlarca mikroorganizma yaşarlar, bunlar vücudumuza kesinlikle zararsız, patojenik olmayan veya şartlı patojenik mikroplardır. Patojenik mikroorganizmalara gelince, daha sonra sadece palatine bademcikler, gözaltı, analiz ve kısmi nötrleştirme için ilk engel olarak hizmet ederler.

Yemlerken, çiğneme ve yutma sırasında, lacunasların içerikleri sıkılır ve yiyeceklerle yutulur.

Bademcikler herhangi bir uyarana çok iyi cevap verirler. Ani sıcaklık dalgalanmalarına, mikrop ve virüslerin etkilerine duyarlıdırlar. Olumsuz koşullar altında, koruyucu rolü keskin bir şekilde azalır ve iltihaplanmış lacuna enfeksiyonun odak noktası olur ve bu yüzden onun sabit kaynağı olur.

Kronik tonsillit belirtileri

Bademcikler Caseous fişler fotoğraf

Kronik bademcik iltihabının başlıca belirtileri şunlardır:

 1. Tonlu tıpaların veya sıvı pusun bademcikler halinde bulunması (kederli tıpaları anjin ile bademcikler üzerinde bir dokunuşla karıştırmayın);
 2. Ağızdan hoş olmayan koku;
 3. Palatine bademcikler ağrı, rahatsızlık;
 4. Vücut sıcaklığında uzun süreli artış 37-37.5 derece 2 hafta veya daha fazla;

Palatine bademciklerin anterior arkında hiperemi

Kronik bademcik iltihabının iki ana formunu ayırt etmek kabul edilir:

Telafi formu - bademciklerin kronik enflamasyonunun lokal bulgularının varlığı ile karakterize edilir, ancak aynı zamanda bademciklerin bağışıklık ve koruyucu işlevi korunur.

dekompanse şekil- Sadece kronik enflamasyonun lokal belirtileri değil, aynı zamanda başka belirtiler de vardır (komplikasyonlar). Bunlar anjina, paratonzillit, paratonsillar apsesi, diğer organ ve sistem hastalıkları (kalp, eklem, böbrek) içerir. Hastalığın bu aşamasında bademcikler artık işlevleriyle başa çıkamazlar. Bu, maruz kaldığı kronik bademcik iltihabıdır. cerrahlık tedavisi.

Kronik tonsillit tedavisi

İnternette, kronik bademcik iltihabının konservatif tedavisinin birçok şeması bulacaksınız. Size 5 yıllık tedavi rejimi için test ettim.

Kendiniz için anlamanız gereken ilk şey, bademcik iltihabı tedavisinin Karmaşık! Bu, birkaç etki faktörünü içerir. Boğazınızı almak ve durulamak size herhangi bir etki bırakmayacaktır.

İkincisi, kronik bir iltihapla uğraştığımız için, kronik bademcik iltihabının tedavisinin uzamış olduğunu ve birçok durumda çok kolay tedavi edilemez olduğunu kendiniz de anlamalısınız. Bedenimizi ve bademciklerimizi mümkün olan en iyi şekilde muhafaza etmek ve hastalığa neden olabilecek faktörlere izin vermemeye çalışmak önemlidir.

Tedavinin seyri 10-12 gündür. Hastalarımı atarım:

 • Bademciklerin lacunae yıkanması (vakum aspirasyon yöntemi ile);
 • Şemaya göre baskı izi (homeopatik preparasyon, en uygun yerel ve genel bağışıklık seviyesini geri yükler, bademciklerin lacunalarından daha iyi çıkmasını sağlar);
 • Evde antiseptik çözeltilerle durulama (klorofilit, givalex, furatsilin, konsantre deniz tuzu çözeltisi);
 • Bademciklerin Lugol çözeltisi ile yağlanması;
 • Fizyoterapik prosedürlerin seyri (bademcikler üzerinde ultrason, boğazda UFO);

Bu gibi olayların sertleşmesi, spor yapması, doğru çalışma biçimi ve dinlenmenin önemi gibi bir şey söylemeyeceğim. Her ne kadar onlar da çok somut bir etki verirler.

Ayrıca sonuçları izlemek ve konsolide etmek için, hastaları her 3-4 ayda bir gözlemlerim, yukarıdaki prosedürleri gerektiği gibi tekrarlarım.

Dr. Komarovsky'nin tonsillit hakkında söylediği videoyu izleyin:

Bunun üzerine ben her zamanki gibi size iyi sağlık diliyorum, tamamlayacağım!

Makaleyi beğendin mi?

Eğer öyleyse, arkadaşlarınızla sosyal ağlarda paylaşın ve twitter, size çok minnettar olacağım. İlginç bir şeyi kaçırmamak için yeni blog makalelerine abone olun. Ayrıca, herhangi bir sorunuz varsa, yorumlarda onlara sorun, cevap vermekten mutluluk duyarız. Yakında görüşürüz!

Saygılarımla, blogun yazarı, Samborsky Vladimir Igorevich.

Kronik tonsillit - Başarılı tedaviler

İstatistiklere göre, boğazın en sık görülen hastalığı kronik bademcik iltiğidir. Sonbaharda, alevlenme özellikle tehlikelidir, ancak yılın diğer zamanlarında yükselirse iyi bir şey yoktur.

Ağız boşluğunda, çeşitli virüsler ve bakteriler için nötrleştiriciler olarak hizmet veren palatine bademciklere sahibiz. Gözenekli kıvrımlarında, gıdalardan gelen patojenik maddelerin çoğu yakalanır.

Bununla birlikte, bademcikler kendileri de yorgunluk ve iltihaplara maruz kalırlar. Ve eğer aktivitelerinin koşulları son derece gergin ise, o zaman ilk fırsatta, kronik tonsillit oluşabilir. Bademciklerin koruyucu fonksiyonları önemli ölçüde zayıflar.

Bademcik iltihabı mekanizması

Bademciklerin gözenekli kıvrımlarında, sertleşmiş yara izleri oluşur, kırışıklıklar gibi kırışıklıklar oluşur ve içlerinde pus oluşumu süreci devam eder. Enfeksiyonların gelişimi için böyle uygun bir ortam. Kronik bademcik iltihabı neredeyse her zaman tedavi edilmez bademcik iltihabıdır. Ve bundan hemen sonra, çirkin dişler, rinitli farenjit ve sinüzit gibi risk faktörleri vardır.

Hastalık genellikle çoğumuzun dikkat etmediği basit bir boğaz ağrısından önce gelir. Ayrıca burun akıntısı da yakalayabilir - aynı zamanda nedenleri düşünmek için bir fırsat... Eğer vücut sıcaklığınız stabil bir şekilde 37 dereceye kadar dayanıyorsa, o zaman bu aynı zamanda bir problemdir ve vücutta iltihaplanma sürecinin gerçekleştiğine dair bir işarettir. Bu yüzden bademciklerin tedavisini geciktirmeyin!

Hipotermi için ilk eylemler

Aşırı ısınırsanız veya taslaklarda oturursanız, yağmurda soğuk ve benzeri bir yerde kalırsanız, o zaman hemen bir fırsat sunulacak, sıcak bir odaya giderken gecikmeyiniz. Eviniz yakınsa, tabiki sıcak su, sıcak bir battaniye ve sıcak bir içecek ile bir havzada ayağınızla tam ısınma. Ama eğer halka açık bir yerse, o zaman sadece ısın ve takip edin.

Evinize ulaştıkça, sıcak bir banyoya sahip olmanız, artı boğazını bir adaçayı ile okaliptüsün bir kaynatmasıyla yıkamanız gerekir. Ya da boğaz ağrısından benzer bir şey.

Hastalıktan ve Nurofen veya Coldroom tabletinden kaçınmaya yardımcı olacaktır - bunlar ve ağrı giderilecek ve sıcaklık düşürülecektir.

Yatmadan önce ayaklarımda hardal sıvaları koymanızı tavsiye ederim. Çoraplarda ve alt bacağın üzerinde. Yukarıdan tutmak için bir bandajla sarılabilirler. Ayrıca akşam yemeği için birkaç diş sarımsak dişi ye. Enflamasyona karşı bu tür kombine bir saldırı, onu asma üzerinde kirletmenizi sağlayacaktır.

Elma sirkesi ile kronik bademcik iltihabı tedavisinde başarılı bir yöntem

Bu en etkili tedavidir. Durulama çözeltisi 1 çay kaşığı içerir. bir bardak su üzerinde elma sirkesi. Sabahtan akşama kadar her saat durulanması tavsiye edilir. Çözeltinin bir kısmını alın, ağzınızı yıkayın ve sonra çözeltiyi yutun.

Yutulduğunda, çözelti, durulama sırasında çözeltinin ulaşmadığı boğazın arkasını temizler. Boğazdaki ağrı azaldıkça, durulamalar arasındaki aralık iki saate çıkarılabilir.

Bu şekilde, 24 saat içinde streptokokal anjini tedavi edebilirsiniz. Kural olarak, insanlar ilk 12 saat içinde hastalığın belirtileri kaybolur. Ama sonucu düzeltmek için, iki gün boyunca gargara yapmak daha iyidir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu?

Modern doktorlar önceki gibi kategorik değildir. Yani, zamanımızda inflamasyonu tedavi etmek ve kesmek için zaten tavsiye edilir. Enfeksiyon yolundaki bu engeli ortadan kaldırdıktan sonra, sadece vücudumuzdaki herhangi bir enfeksiyonun kapısını açarız. Yani biz davet ediyoruz. Ve buna izin verilmez.

Bademcikler kaydetmek için bir şans varsa, o zaman kullanın, ameliyat gitmek için acele etmeyin. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, soğuk mevsimde yürüyüş, koşma, fiziksel egzersizler ile boğazınızı kızdırmak en iyisidir. Yaz aylarında, suda yüzün.

Yumru bademciklerinden nasıl durulanır

Bağımsız olarak bademciklerin temizlenmesi için prosedürler yapabilirsiniz. Yaralanmamak için kök altında kırık bir iğne bulunan bir şırınga ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, antibiyotik ve antiseptik solüsyonlarına da ihtiyaç duyulmaktadır: - Okaliptüs, Dioksidin, Microcid, Klorophyllipt, Propolis, Novoimmanin.

Calendula veya Sophora Japanese alkol tentürüyle bademciklerin yıkanmasıyla mükemmel sonuçlar elde edilir. Oran 1 ila 4.

Yıkama işleminden sonra, bir kaç dakika sonra, boğaz arka duvar yağlamak ve alkollü propolis tentür bademcik, 2. Veya Betadine çözeltisi Yodditserina, kolloid gümüş, chlorophyllipt, Geksoral 1 ila seyreltilmiştir.

Daha dikkatli bir şekilde bademcikleri ve farenksin arka duvarını yağlayacaksınız, tedavi ne kadar etkili olacaktır. Bir prosedür için, yaklaşımlar arasında küçük duraklamalar ile üç kata kadar yağlanması tavsiye edilir.

Boğaz ve bademcikler durulama için araçlar

 • En eski ve uygun fiyatlı çözüm, ılık su ve bal ile durulanır. Çözelti, abseler ve bademcikler iltihabı kaldırılmasını teşvik eder.
 • Eğer boğazınızda şiddetli ağrı varsa, o zaman bir bardak çay kaşığı soda, bir damla iyot ve bir çay kaşığı tuz bir bardak ılık suda bir bardak alın. Boğazınızı bir seferde beş sette karıştırın ve durulayın.

Durulandıktan sonra antiseptik tableti ıslatın.

Prosedürlerin son darbesi size bir Tharyngept veya Hexalysis tabletini çözmenizi öneririm. Tedavi için zamandan pişman olmayın, aksi takdirde hastalık kronik bir form haline gelebilir ve bu tedavi için çok daha zordur. Öyleyse koşma.

İlgili Videolar

Diğer ilgili gönderiler

Oldukça bilgilendirici Ben tabi boğaz ağrısı üzerindeki makale - http://zoj.org.ru/pershenie-v-gorle/ - Her sonbahar ve ilkbahar insanlar gelip rahatsız duyumların kurtulmanın yöntemleri hakkında okuyun.

Bir başka yararlı not ise http://zoj.org.ru/propal-golos/ - sesin kaybolması durumunda ne yapılacağı.

Bu sorunun tedavisi için öneriler - http://zoj.org.ru/lechim-gorlo-hlebom/ - İşte konuda ve kısık boğaz malzeme taşımak için gereklidir.

Kronik bademcik iltihabı - Başarılı tedaviler: 3 yorum

Anjina tedavisi sırasında halk yöntemleri almıyorum. Sadece a / b (Sumamed yarı uykulu, kısa bir giriş ve güçlü bir eylemi vardı). Doktor, boğaz ağrısının yanlış tedavi edildiği ve kronik bir aşamaya dönüştüğü vakaların olduğunu söylüyor!

Laura, bazen insanların çareleri çok yardımcı olur. Ve ilaçlar sürekli bir kimyadır. Kaşık sapına angina bağlı pamuk yünü ipliği tedavisi için buradayız ve iyotta bu tamponu batırdık. Bu çare ile bezleri yağlayın. Boğazdan kurtulmak için bir prosedür yeterli.

Arkadaşlarımdan biri sürekli kronik anjinadan muzdaripti. Glotala antibiyotikler ve diğer kimya ve hiçbir kullanım. Angina tekrar tekrar kendini hissettirdi. Ve sadece o reçete ile bademcikler iodine yağlamak için çalıştı, hastalık geçti ve şimdi üç yıldır anjina ile hasta olmamıştı. Sonuç olarak, kimya ile tedavi edilmek veya halk ilaçları kullanmak için sonuçlar çıkar.

ve kronik bademcik iltihabı ile iyot yardımında yardım? ya da sadece bademcik iltihabı ile? Her zaman tonsilotren ile tedavi edilir, ancak yardımcı olmaz.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Bir bademcik iltihabı yağlamaktan daha

Eğer bademcik iltihabı belirtileri bulunursa, günümüzde çok sayıda olan optimal tedavi yöntemini seçmelisiniz. En yaygın yöntemler arasında - çeşitli ilaçlarla bezlerin yağlanması.

Avantajları ve dezavantajları

Bir iyileşme süreci olarak bademciklerin yağlanmasının birçok avantajı vardır:

 1. Enflamasyon patolojilerinden yüksek kalitede bademcik temizlemesi ile anestezi ve dezenfeksiyon.
 2. Zararsızlık. Geleneksel ve iyi bilinen ilaçlar ve uygun uygulama ile halk ilaçları yan etkileri, komplikasyonları vermez.
 3. Verimlilik. Bazı yağlama solüsyonları lakunaya derinlemesine girer, onları irin ve bakterilerden arındırır.
 4. Antibiyotiklere gerek yok. Enflamasyon kaynağındaki temas eylemiyle, enfeksiyonun olumsuz sonuçları etkili bir şekilde ortadan kaldırılır.
 5. Yağlama hastalığın gelişme riskini azaltır. Bademcikler üzerindeki etkilenen dokular sadece dezenfekte edilmekle kalmaz, aynı zamanda yakındaki sağlıklı bölgelerin enfeksiyonunu önleyen koterize edilir.
 6. Prosedürün düşük maliyeti. Tüm ilaçlar kolayca mevcuttur ve eczanede mevcuttur.
 7. Bademciklerin hızlı bir şekilde çıkarılma olasılığını azaltmak.
 8. Her yaşta tedavi için uygun olan araçları seçmek için her zaman fırsat vardır, en son dönemlerde hamile kadınlar.

Boğazın yağlanmasıyla birlikte tedavi, iyileşmeyi hızlandırır.

Sadece üç dezavantajı var:

 • alerjik reaksiyon riskinden kaçınmak için bir kayganlaştırıcıyı dikkatli bir şekilde seçme ihtiyacı;
 • tedavi süresi - en az iki ila üç hafta;
 • çocuklarda kullanım için kontrendikasyonlar, örneğin klorofililpteki.

Ne uygulanır?

Seçilen ajanı yağlayın günde birkaç kez olmalıdır. Kural olarak, iki veya üç fon atanır, bu da alternatiftir. Örneğin, günde bir kez, bir kez şeftali yağı ile bir kez iyot-gliserin çözeltisi ile smear ve üçüncü bir kez huş katran ile tedavi gerekir.

Lugol, chlorophyllipt gibi bağımsız kullanım için araçlar vardır. Ancak geceleri boğazın kollajol, lapis solüsyonu ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Çare bulaştıktan sonra en az yarım saat boyunca içip yiyemezsiniz. Yemekten hemen sonra bezleri tedavi etmeyin. Kusma olabilir.

kolloid gümüş

Kollargol antiseptik bir etkiye sahiptir.

Bademciklerin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Hazırlık% 70 nano parçacıklı parçacıklardan oluşmaktadır. Bir yakıcı, antiseptik ve anti-inflamatuar ilaç olarak uygulanan collargol. Üst solunum yolunun mukoza zarlarına doğrudan uygulanır:

 1. Bezlerin ıslatılması için% 3-5'lik bir kolloidal tip çözeltisi tasarlanmıştır. Peçete ve ıslatılmış iltihaplı bölgelere günde bir kez uygulanır.
 2. Collargolum merhemlerinin% 15'i etkilenen bademcikler ile bulaşır: bir seferde yetişkinler 3 gram ve her biri bir gram çocuklar. Prosedür günde 4 kez tekrarlanır.

lugol

Bademcikler üzerinde enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlerde antiseptik olarak iodinol veya lyugolün etkinliği kanıtlanmıştır. Hazırlıklar çocuklar için, bademcik iltihabı, pürülan anjina, kronik ve akut tezahürde stomatitli yetişkinler için uygundur. Lugol ve iodinol ana aktif madde, kronik bademcik iltihabı içinde lokal irritan ve antiseptik olarak hareket eden, moleküler formda iyottur.

Yardımcı yardımcı bileşenler potasyum iyodür ve gliseroldür.

Lugol ve iodinol iltihabın ilk aşamaları ile tedavi edilir. Güçlü bir sıcaklıkta, bademcikler bir twinge ile kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı antibiyotik reçete edilir. Çare iki şekilde sunulmaktadır:

 1. İyotin çözeltisi. Boğazı yağlamak için, çözelti içinde nemlendirilmiş ve bademcikler üzerinde taşınan cımbız üzerinde bir pamuklu çubuk takmak gerekir. Alternatif olarak, ıslatılmış bir pamuklu çubuk birkaç dakika emilebilir. Yaraların bademcikler üzerindeki koterizasyonu daha azdır.
 2. Ağız, boğaz, bademcik ve farinks mukozasında lokal püskürtme için iodinol sprey. Islatma miktarı, hastalığın evresinden günde 2-6 defa değişebilir.

Herhangi bir şekilde liyolol veya iyodinol ile tedavi edildikten sonra, yarım saat kadar yememeniz veya içmemeniz tavsiye edilir.

karotolin

Bademcik iltihabı gidermek ve mukoza beslemek için karotolin atar. Bu çare, klasik kalçalar, doymamış yağ asitlerinin etinden elde edilen karotenoid yağ özü tokoferolüne dayanmaktadır.

İstenilen etki, bezleri yatağa gitmeden önce günde bir kez yağlarken elde edilir. Bunu yapmak için bir ürünle nemlendirilmiş bir bez kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgelere uygulanmaları gerekiyor. Carotolin ince yağ tabakası, enfekte olmuş kuru havanın etkilerinden koruyan lenfoid dokunun yüzeyini kaplar. Mukoza beslenmesinin bir sonucu olarak, iltihap gelişmez ve hiç geçmez.

Halk hekimliğinde kullanılan merhemler

Halk reçetesine göre doğal maddeler merhem sayesinde iltihabı rahatlatacaktır.

Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri geleneksel tıbbı içerir. Köknar ve diğer yağlara dayalı çok sayıda merhem tarifi vardır. Daha düşük bir verime sahiptirler, ancak hafif ve sakinleştirici bir etkiye sahiptirler. Çocuklar için uygun:

 • Leylak tentürü. Ağacın toplanan çiçekleri votkayla dökülür, gece boyunca bırakılır. Yağlama prosedürü iki kez tekrarlanır. Bir çiçek tentürü ve bir ağacın yapraklarını kullanabilirsiniz. Huş katran gibi kompres yapmak için uygundur.
 • Taze yumurta Enflamasyonun başlangıç ​​aşaması için uygundur. Çiğ yumurtanın tepesinde küçük bir delik açmanız gerekir. Bir tutam tuz serpin ve karıştırın. Boğazın içeriğini günde üç kez yağlayın. Geceleri kalan yumurtayı iç.
 • Nar Ezmesi. Etkilenen bölgeler üzerinde dekontaminasyon ve yatıştırıcı etki yapar. Bir meyvenin sıkılmış nar suyu karışımı hazırlanır. Etkisini arttırmak için bal eklenir.
 • Ballı limon karışımı. Aynı zamanda yağlama ve içme konusunda çok etkilidir. Hazırlamak için bir limon, kıyılmış kabuğu ve 3 çorba kaşığı suyu gerekir. l. bal.
 • Votkada tuz çözeltisi. Anti-tahriş edici bir etkiye sahiptir, katran gibi pürülan akıntı miktarını azaltır. Çare sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda tedavi eder. Büyük bir tuzun bir tutamı 50 gram votka içinde çözülür. Larinksi her 10 dakikada bir saatte yağlar.
 • Bir propolis karışımı. Bu ajanı elde etmek için propolis, gliserol ile eşit hacimlerde karıştırılır. Ağız boşluğunu tedavi etmek için araçlar kullanılır.
 • Köknar yağı ve çay ağacı yağı. Boğaz, göğüs ve ayaklar günde üç kez köknar ve çay ağacı özütü ile bulaşır.

diğer

Daha az etkili anjina, yukarıdaki ilaçların ve geleneksel ilacın diğer dozaj formları değildir:

Chlorophyllipt hızlı hareketiyle bilinir ve boğaz ağrısından kurtulmanızı sağlar.

 • Protargol, toz halinde mevcut. Su içinde% 1-5'lik bir çözelti konsantrasyonuna seyreltilir. İçindeki gümüşün içeriği% 7.8-8.3.
 • Klorofililptik alkol. Klorofillit, kalıcı stafilokok enfeksiyonları ile tedavi edilir.
 • Aloe ve propolisin sırasıyla 1: 3 oranında ekstrakte edilmiş suyu.
 • Meşe kabuğu ceviz ve tentür, ceviz yaprakları. Bu bitkiler büzücü özelliklere sahiptir. Etki altında bulunan bademcikler hacimsel olarak normlara düşer.
 • Propolis, ayçiçek yağında 1: 3 oranında pişirilir. Propolisli karışım hemen bir saat su banyosunda durur ve sonra ısrar eder ve süzülür.
 • Huş katranı, bir çay ağacı gibi güçlü böcek öldürücü, yerel tahriş edici ve antiseptik özelliklere sahip fenoller içerir. Bitmiş form eczanelerde satılmaktadır. Huş katranını dikkatle kullanmalısınız.

Boğazımı yeşil ve iyotla temizleyebilir miyim?

Angina'nın koterizasyon ile tedavisi radikal yöntemlere işaret eder. Hamile kadınlar ve çocuklar için kullanmak kesinlikle yasaktır.

Boğazını bu yollarla bulaştıranlar, acıyı azaltmaya yardımcı olduklarını bilirler. Aynı zamanda, ihale dokularının ciddi tahriş riski de yüksektir ve bu da yanıklara neden olabilir. Çok hızlı hareket ve yakı, hastalığı tamamen iyileştiremez, daha sonra iltihap daha ağır bir şekilde dönecektir.

Bu nedenle, lyugol, chlorophyllipt gibi daha fazla koruyucu solüsyon veya sprey kullanmak daha iyidir. Alternatif olarak, bu bileşene dayalı olarak kendi kendine hazırlanan bir çözelti kullanılabilir. Ilık suda, konsantre madde birkaç damla, bir çay kaşığı tuz ve soda boyunca tanıtıldı. Bir çözüm ile, boğazını olabildiğince sık durulayın. Bademciklerin pürülan bir çökeltiden temizlenmesi ve dokuların başka bir antiseptik ile yağlanması için hazırlanmasına yardımcı olur.

Uygulama kuralları

İyot veya zelenka'yı tedavi etmeyi seçerseniz, tedavi prosedürünü doğru bir şekilde yerine getirmeniz gerekir. Bir pamuklu çubuk, bir maşa veya bir kurşun kalemle kalın bir şekilde sarılır, daha sonra bir iyot veya yeşil ile boğaz bulaşır. Pamuk yününün dairesel hareketleri, bezlerin yüzeyinden beyaz kaplamayı çıkardı. Prosedür tampon değişimi ile iki kez tekrarlanır. Bu aşırıya kaçmamak önemlidir, çünkü boğazınızı ciddi şekilde yakabilir ve anjina ile olan problemi şiddetlendirebilirsiniz. Bu nedenle, klorofilkil veya başka bir geleneksel ilaç daha iyidir.

Çocukta bademciklerin yağlanması süreci

Yetişkinler çok daha kolay: boğazlarını bulaştı ve her şey yolunda. Çocuğun hoş olmayan bir işlemden geçirmesi, özellikle de birkaç kez tekrarlanması daha zordur. Çocuk boğazını angina ile tedavi etmek için steril bir kalem, bandaj, ilaç (köknar yağı, lugol, huş katranı veya başkaları), bir çay kaşığı gerekir:

Çocuğu bir şekilde taşımaya çalışın, böylece prosedür çok tatsız değildir.

 1. Kalın bir tabakalı steril bir bandaj, bir kurşun kalem veya kendi parmağınızla sarılır. İkinci seçenek, annelerine güvenen çok küçük çocuklar için uygundur. Bint, çözelti veya et suyu içinde yoğun olarak ıslatılır. Bebeğin diline bir kaşıkla alt gökyüzüne bastırarak boğazı yağlayın. Bademcikler hızlı ve güvenli bir şekilde tedavi edilir. Oropharynks'in arkasını ve arkasını dikkat çekmeden bırakamazsınız.
 2. İşlem, yemeklerden bir saat önce ve sonra günde üç kez tekrarlanmalıdır.
 3. Çocuğunuz yüksek kusma refleksine sahipse, yağlamada ısrar edemezsiniz. Boğazın bir spreyle durulanması veya tedavi edilmesiyle bu yöntemin değiştirilmesi daha iyidir. Yağlar, örneğin, köknar veya katran ile işlenmek daha kolay, daha yumuşaktır.

Bu koruyucu mekanizmalardaki bademciklerin en büyük aktivitesi çocuklukta kendini gösterir ve bunlarda yer alan iltihap süreçleri, kalıcı bağışıklığın gelişmesine yol açar.

Bununla birlikte, bakteriyel enfeksiyona bağlı bademcikler sık ​​görülen iltihapları, bağışıklık gelişimini engeller ve kronik bademcik iltihabının gelişmesine neden olur. Buna ek olarak, bağışıklığın gelişmesi bazen yanlış uygulanan antibiyotik tedavisinin yanı sıra, vücut sıcaklığının yüksek olmadığı zaman vücut ısısını düşüren makul olmayan ilaç alımından dolayı gecikmektedir (37-37.5).

Kronik bademcik iltihabının gelişmesi, aynı zamanda, burun solunumu (çocuklarda adenoidler, nazal septumda eğrilik, aşağı nazal konkada bir artış, burun polipleri, vb.) Ile sürekli olarak bozulmaktadır. Yerel nedenler genellikle yakındaki organlarda enfeksiyöz odaklardır: çürük dişler, pürülan sinüzit, kronik adenoidit.

Kronik bademcik iltihabının gelişiminde ve akışında büyük bir önem, bağışıklıkta, vücudun koruyucu kuvvetlerinde ve alerjik bir durumun azalmasına neden olur, ki bu da kronik bademcik iltihabından önce gelebilir veya tam tersi olabilir.

Kronik iltihaplarında bademcikler ne olur? Değişiklikler sıklıkla bademciklerin lakunalarında lokalizedir, yumuşak lenfoid doku etkilenir, bunun yerini daha sert, bağ dokusu alır. Bademciklerde bademcikler, bademciklerin birazcık daralması ve kapanması izleri vardır ve sonuç olarak kapalı pürülan odaklar oluşur. Boşluklarda, lakun, gıda partikülleri, canlı ve ölü mikroplar, lökositlerin mukoza zarının tükenmiş epitelyumunun bir birikimi olan fişler olarak adlandırılır. Tapalara ek olarak, sıvı pürülan içerikler olabilir. Kronik bademcik iltihabında bademcikler artabilir, ancak küçük kalabilirler. Bademciklerin lakunalarında, patojenik mikropların korunması ve çoğaltılması için çok elverişli koşullar oluşur. Yaşamsal aktiviteleri ile bademciklerdeki enflamatuar süreci desteklerler. Mikroplar sıklıkla lenfatik yollara yayılır. Bu nedenle servikal lenf düğümlerindeki artış.

Kronik tonsillitin en güvenilir yerel belirtileri şunlardır: 1. Palatine kemerin kenarlarının hiperemi ve silindirik kalınlaşması.

2. Amigdala ve palatine kemer arasındaki sikatrisyel adezyonlar.
3. Gevşek veya yaralı modifiye ve sıkıştırılmış bademcikler.
4. Bademciklerin lacunalarında bulunan kaslı pürülan tıkaçlar veya sıvı pus.
5. Bölgesel lenfadenit - servikal lenf düğümlerinde artış.

Tanı, yukarıdaki lokal tonsillit semptomlarından iki veya daha fazlası ile yapılır.

İki temel formdaki bademcik iltihabını ayırt etmek kabul edilir: kompanse ve dekompanse.

Telafi edilmiş form ile, bademciklerin kronik iltihaplanmalarının sadece yerel belirtileri vardır, bunun bariyer fonksiyonu ve organizmanın reaktivitesi hala yerel iltihaplanma durumunu dengeleyecek ve eşitleyecektir, yani. Onu telafi et, bu yüzden vücudun belirgin bir tepkisi ortaya çıkmaz.

dekompanse ise kronik inflamasyon sadece yerel işaretler vardır ve boğaz ağrısı, paratonzillity peritonsiller apse, uzak organlara ve sistemlere (kardiyovasküler, üriner, cinsel vb) hastalıklardır.

Herhangi bir kronik bademcik iltihabı, tüm organizmanın alerjiye ve enfeksiyonuna neden olabilir. Uygun koşullarda (soğutma, vücudun direncini azaltma, vb.) Lakede bulunan bakteriler ve virüsler, anjina ve hatta paratonsillar apse şeklinde lokal alevlenmelere neden olurlar.

Kronik tonsillit ile ilişkili hastalıklar. Birçoğu var. Bu tür hastalıklar, doğrudan ya da dolaylı olarak bademcikler kronik enflamasyon ile ilişkili olabilir. Her şeyden önce, kolajen hastalıkları (romatizma, sistemik lupus eritematoz, periartrit nodosa, skleroderma, dermatomiyosit), cilt hastalıkları (sedef hastalığı, egzama, polimorfik eritem), nefrit, tirotoksikoz, periferal sinir lezyonu (Plex siyatik) arasında bir rakamdır. Uzun süreli tonzillogennaya zehirlenme trombositopenik purpura ve hemorajik vaskülit tanıtabilirsiniz.

Adenoid çoğu zaman uzun süreli artış, düşük sıcaklıkta (düşük dereceli ateş) nedenidir, patolojik işitsel hissi (tinnitus), fonksiyon bozukluğu ve ark vestibullyarnoy burun vazomotor fonksiyon bozukluğu, otonomik distoni, kötüleşir.

2. Kronik tonsillit tedavisi yöntemleri. Tedavi yönteminin seçimi bademcik iltihabı biçimine bağlıdır ve eğer ayrışırsa, o zaman dekompansasyon şeklini dikkate alınız.

Tedavinin başlangıcından önce, burun ve paranazal sinüslerde çürük dişleri ve enflamatuar süreçleri tedavi etmek gerekir.

İki ana tedavi yöntemi vardır: cerrahi ve konservatif. Her yöntemde, hala bazı çeşitleri varyantları vardır.

Cerrahi yöntemler Kısa bir süre cerrahi tedavi çeşitlerini düşünelim. Tipik olarak, işlem, dekompanse edilmiş bademcik iltihabı şeklinde reçete edilir ve tekrar tekrar konservatif tedavi uygulandığında bademciklerin durumlarını iyileştirmemiştir.

Sıklıkla bademcikler, konservatif tedavi olmaksızın, yukarıdakiler olmadan çıkarılır. Ve doğru ve karmaşık tedavinin etkinliği birçok bilimsel ve pratik kulak burun boğaz uzmanı tarafından kanıtlanmıştır. Bademciklerin çıkarılması tamamen doğrulanmalıdır. Ne de olsa, başımıza zarar vermezse bademcikler ile aynı şekilde, tedavi edilmeden derhal çıkardığımız kafalarımızla hareket etmiyoruz. Her şey aynı. Nedeni, acıları bulmaya ve ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Tonsillektomi (bademciklerin giderilmesi) hiç bir zaman acil bir operasyon olmamıştır ve hastaya, ameliyattan önce, eğer gösteriliyorsa, bademcik iltihabının karmaşık, konservatif tedavisini yapmak için zaman vardır. Ayrıca, sadece doktorun ve hastanın isteği de, fırsat da olurdu. Dikkatli ol, devam et.

Cerrahi tedavi bademciklerin tamamen çıkarılmasını (çoğu kez yapılır) veya büyük bademcikler ile kısmi olarak uzaklaştırmayı (daha az sıklıkla yapılır) içerebilir.

Cerrahi yöntemler arasında bademciklerin galvanik kostik ve diathermocoagulasyon (nadiren kullanılan) bulunmaktadır.

Son yıllarda, lazer lacunomisi veya tonsillektomi gibi cerrahi bir cerrahi kullanılarak yeni cerrahi tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Bademcikleri ve cerrahi ultrasonu etkiler. Kriyocerrahi yöntemi oldukça yaygındır, bademciklerin dondurulmasıdır. yöntem, küçük bademcikler donma donma doku tepkisinin azalmasını sağlamaktadır ve bademcik üzerine sarılır yüzeyin iyileşmesini artırmak için, daha fazla bademcik dile ve sonike önce önce bazı doktorlar kullanılır.

Tonsillektomi Kontrendikasyonları: Hemofili, şiddetli kardiyovasküler ve böbrek yetmezliği, diyabet şiddetli formu, tüberkülozun aktif formu olan akut bulaşıcı hastalıklar, gebeliğin son ayları, adet görme. Gün önce angina ise, o zaman 2-3 hafta içinde yapılmalıdır.

Konservatif tedavi yöntemleri.

Konservatif tedavi kompanse formda olduğu gibi dekompanse edilmiş, tekrarlayan anjina ile ortaya çıkar ve cerrahi tedavi için kontraendikasyonların olduğu durumlarda endikedir. Konservatif tedavi yöntemleri yeterli bir lot önerdi.

Kısaca ve şematik olarak, ana faaliyetlerinin doğası gereği, konservatif tedavinin araçları aşağıdaki gibi gruplanabilir. vücudun savunmasını güçlendirmek 1. Araçlar: Günün doğru modu, doğal vitaminler, egzersiz, sağlık tesisi ve iklimsel faktörlere biostimulants, gamma globulin, demir takviyeleri ve diğerleri yeterli miktarda kullanımı ile dengeli bir diyet.

2. Hipotansitize edici ajanlar: kalsiyum preparatları, antihistaminikler, askorbik asit, epsilon-aminokaproik asit, küçük alerjen dozları vb.
3. İmmüno düzeltmenin yolları: levamizol, tactivin, prodigiozan, tymalin, IRS-19, bronşöhün, ribomunil ve diğerleri. ve diğ.
refleks 4. maddeler: novokain blokajı, akupunktur servikal omurganın elle tedavi çeşitli (kronik bademcik iltihabı ve sık angina olan hastalar ile, oksiputa ve Atlas arasında, çoğu durumda, hareket travmatik servikal birleşme ihlal meydana gözlenmiştir Bu seviyede blokajı boyun ve bu kısa ekstansör spazmı) tekrarlayan bademcik iltihabı duyarlılığını artırır.
5. Palatine bademcikler ve bunların bölgesel lenf düğümleri üzerinde sterilize edici etkiye sahip olan fonlar (bunlar aktif, tıbbi manipülasyonlardır): Bademciklerin lakünlerinin yıkanması.

Bademciklerin (mantar, irin) patolojik içeriğini uzaklaştırmak için kullanılır. Genellikle çeşitli çözümler uygulayarak kanülden bir şırınga ile durulayın. Bu tür çözeltiler, uygun çamaşır bademcik boşlukları iltihabı azaltmak için yardımcı antiseptikler, antibiyotikler, enzimler, anti-mantar, anti-alerjik, imüno-uyarıcı, biyoaktif maddeler, vb olabilir, tonsil boyutu genellikle azalmaktadır..

Bademciklerin lacunae içeriğinin emilimi Elektrikli pompa ve kanül yardımıyla, sıvı pusu bademciklerin lakunalarından uzaklaştırmak mümkündür. Ve vakum kapaklı özel bir uç kullanarak ve bir ilaç çözeltisi ekleyerek, aynı anda lakunaları yıkayabilirsiniz.

Tıbbi maddelerin lakunaya girmesi Enjeksiyon için bir kanülü olan bir şırınga kullanılır. Çeşitli emülsiyonlar, macunlar, merhemler, yağ süspansiyonları. Onlar daha uzun bir süre lacunada kalırlar, bu nedenle daha belirgin olumlu etki. Etki spektrumu üzerindeki ilaçlar, solüsyonlar şeklinde yıkamak için kullanılanlarla aynıdır.

Bademcikler içine enjeksiyonlar İğneli bir şırınga bademciklerin dokusunu veya etraftaki alanı çeşitli ilaçlarla emprenye eder. tek bir enjeksiyon iğnesine karşı bir süre önce, Harkov'daki bu, gerçekten bir ilaç ile emprenye bademcik dokusu, hiç kimse iğne, bir şekilde ve daha etkili olduğu kanıtlanmıştır, küçük iğnelerin, çok sayıda özel memesi enjekte etmek için önerilmiştir.

Bademciklerin yağlanması Yağlama için, yıkama preparatları ile ilgili olarak bir dizi etki ile çok sayıda farklı çözelti veya karışım önerilmektedir. En yaygın olarak kullanılan ilaçlar Lugol çözeltisi, collargol, klorofililpt yağ çözeltisi, propolis tentürü, vb.

Boğaz durulama Hasta tarafından bağımsız olarak gerçekleştirilir. Halk hekimliği tarafından sayısız durulama önerilmektedir. Eczanelerde, yeterli sayıda hazır solüsyon veya durulama için konsantre de bulabilirsiniz.

6. Fizyoterapi tedavi yöntemleri. Seçim de önemli. En çok reçete: ultrason, mikrodalga terapisi, lazer, mikrodalga, UHF, inductothermy, bademcik ultraviyole ışınlama, manyetik, elektroforez, "Vitaphon" (yaymalar cihaz), lamba "Yazının başına dön" çamur, inhalasyon, ve diğer yöntemler.

Kronik tonsillit tedavisinin seyri genellikle 10 ila 12 prosedürden, hem tıbbi manipülasyonlardan hem de fizyoterapi yöntemlerinden oluşur. Karmaşık derste tedavi, patolojik sürecin birçok bağlantısını etkileyen fonları içermelidir. Yıl boyunca, kurs genellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında olmak üzere 2 kez tutulabilir. Hastanın ailesinin diğer üyeleri incelendiğinde tedavinin etkinliği artar ve kronik tonsillite sahipse eşzamanlı olarak tedavi edilir.

3. Tedavi deneyiminiz. güvenilir, Kronik tonsillit konservatif tedavi hakkında otolaringolojide önerilmiştir ne çok değil, çok hasta yorucu, ama yeterince etkili sonuçlar veren bazı yöntemli gerçekleştirilen tanınan manipülasyonlara ve prosedürlerin uygulamada bıraktı.

1. Neredeyse her zaman bademciklerin lacunalarının mikroflorasını, neyle mücadele edeceğini bilmek için belirliyorum. Laboratuar yardımcısını laboratuara göndermeden kendime smear almayı deniyorum, laboratuvar asistanı içeriği daima lakunadan doğru bir şekilde alamıyor.

2. bademcikler Lacunas bir kanül ile bir şırınga ile değil, bir nebülizör (basınç bir kompresör tarafından oluşturulur) ile yıkanır, hangi çok daha uygun ve etkilidir. Bu şekilde, üçlü bir etki elde edilir: lakunanın patolojik içerikten kurtuluşu, bir ilaç maddesinin bademciklerin dokuları üzerindeki etkisi ve bademciklerin hidromasajı. Bu şekilde bademciklerin küçük bir çocuğa bile yıkanması mümkündür, ki bu da bir kanül ile bir şırınga ile yapılması güçtür.

çözeltileri ağırlıklı olarak yıkanması için kullanılan, son yıllarda antibiyotik gibi bir karışım, ya da bağımsız bir şekilde, :. Boşanmış alkolat Sophora japonica, nergis, chlorophyllipt, novoimmanina, okaliptüs, propolis, klorheksidin, etoniya, mikrotsida, dioksidina olabilir abstention Candidas çok sık ekilir. 1 prosedürde 15 ila 30 ml'lik bir çözelti kullanılır (hastanın yaşına bağlı olarak).

3. bademciklerin yağlanması. yıkama, gres bademcikler ve yutak çözümlerinin arka duvarına birkaç dakika sonra, yağ oldukça yoğun, hafif bir duraklama ile boğaz bezi ve üç kez daha girerek. Alkollü propolis eriyiğiyle Lugol çözeltisi (5 bir oranda: 1, çocuklar için ve 2: yetişkinlerde 1) yodditserina çözeltisi, tek başına veya eşit miktarda septadinom (Bulgar klorheksidin) Geksoral çözelti ile karışım halinde, çoğu durumda, bunların kullanımı çözeltiler ya da bunların karışımları içinde bir klorofililtil yağ çözeltisi, bir yakagol çözeltisi, klotrimazol, betadin vb.

4. Merhemlerin lakunalarına giriş. Önceden ısıtılmış merhem önceden şırıngaya doldurulur. Kural olarak, bademciklerin yağlanması, her gün, lakunaya hazır merhemin sokulmasıyla değişmektedir. Çoğu zaman bu merhemleri kullanırım: hyoxisone, propoceum, clotrimazole (mantar florası ile), flucinar, interferon merhem bazında, vb. Tüm lacunazlar doldurulur. Hasta uzun bir süre için mümkün olduğunca yutmaya çalışmaz.

5. Bir sonraki aşama 2 tip fiziksel prosedürdür. Tüm ders, her iki tarafta 6-8 dakika boyunca, bademciklerin izdüşümünde hareketsiz olarak sürekli fonoforez yapılır. (- neon, doğrudan bademcikler üzerinde, ya da topik olarak kızılötesi lazer helyum) ya da manyetik veya yaymalar maruz cihazı "Vitaphon" veya poz ışık "Yazının başına dön" lamba veya Darsonvalizasyon bademcik veya inductothermy ikinci prosedür bademcikler lazer ışını olabilir.

6. Fiziksel prosedürlerin bitiminden sonra hasta, bademciklerin ve yutakların arka duvarının konsantre bir bitki veya antiseptik karışımıyla sulanması ile tedavi edilir. Sulama zaten manuel bir püskürtücü ile gerçekleştirilmektedir. İşlemden bir süre sonra hasta dinlenir, en az 30 dakika boyunca yememeniz tavsiye edilir.

7. Tedavinin seyri genellikle 10 prosedürdür.

Tıbbi tedavi ile birlikte 8. hastalar evde harcamayı gargara kendi: sarımsak (ezilmiş sarımsak karanfil hiçbir yeşil sürgünler ile 2 büyük, haşlanmış ılık bir bardak süt dökün tahliye ve ısı formu durulama), sirke (bir bardak elma sirkesi 1 çay kaşığı. sıcak kaynatma. su), kırlangıçotu (1 çorba kaşığı. kaynar su bir cam chelidonii kaşık,), sıcak, sodyum yakın, çok sıcak durulama, filtre savunmak için yarım saat otlar bir buhar banyosu üzerinde 5-10 dakika tutun veya hazırlanmış konsantreleri, alkolat olabilirotları (Rotokan, elekasol) ve diğerleri. Başka bir örneğe göre çözümleri 2 çözeltisi ve alternatif gün boyunca ve bu yüzden tüm ders seçmek yukarıda bir örnek arasında sıralı olarak kullanılabilir, ancak bu mümkündür, bir çözelti, her biri 10 gün sonra 10 gün kullanımı ve diğer 10 gün üçüncü. Gündüz - üst üste 2-3 kez ve 3-4 hafta.

9. İlaveten, tedavinin ilk günü olan hastalar, 5 ila 10 gün boyunca, antiseptik sebidin kullanırlar. Yetişkinler günde 4 kez ağızda, çocuklarda daha az veya 1/2 tablette çözülür.

Günde iki kez, 10-14 gün boyunca, rezorpsiyon için bir karışım kullanılması önerilir: 2 yemek kaşığı. ince rendelenmiş havuç + 1 yemek kaşığı kaşık. Bir kaşık bal + 5-10-15 (miktarı yaşına bağlıdır) propolis alkol tentürü + 0.5 ml askorbik asit çözeltisinin 0.5 ml'si. Küçük bir kaşık dilin üzerine hazırlanan karışımın küçük bir kısmına konulur, damak üzerine bastırılır ve bir süre emilir ve yutulur, ardından bir sonraki servis yapılır. Çocuk dozu yarı yarıya azalır. Bu arada, 8 - 10 damla Lugol çözeltisi veya iyodiserin bu karışıma ve 1 tablet streptocid'e ekledikten sonra anjina ile - çok iyidir (yazarın gelişimi).

10. Bir çocuk bademciklerin hipertrofisi ile birlikte bademcik iltihabına sahipse, homotoksik ilaçların kullanılmasını tavsiye ederim: lenfomiyozit ve anjin-topuk. Kursu tamamladıktan sonra, hastanın bir ay boyunca homeopatik ilaç anjinası veya tonsilotren almasını öneriyorum.

11. izi (bir eser elementtir selenyum, özellikle mevcut) elemanları, ekinezya, Spirulina, damlacıklar + Beres ve ark multivitamin tavsiye alan organizmanın genel direncini artırmak için. (Tabii ki hepsi bir kerede).

12. Tedaviden sonra bademciklerin durumu önemli ölçüde artar, boyutları azalır, hiperemi, lacunlar tıkaçlardan veya sıvı pustan salınır, subfebril bir durumdan geçer. Anginas daha sonra sona erer ya da ortaya çıkar, ancak çok nadiren. Eşzamanlı hastalıkların durumunu iyileştirir.

4. Hastalar bağımsız olarak neler yapabilir?

Hastanın doktora başvurma şansı yoksa ve sahip olduğu teknikle kronik bademcik iltihabı tedavisi uygulamıyorsa, tedavi edilmeden bademcikler bırakılmamalıdır. Aşağıdaki seçeneği kullanmayı deneyin. Bu tür bir tedavi yılda 2 kez, erken sonbaharda ve ilkbaharda yapılmalıdır.

1. Boğazınızı durulayın. (.. ılık kaynatma bir bardak su içinde elma sirkesi 1 çay kaşığı) Sarımsak (2 büyük, hiçbir yeşil sürgünler ile, ezilmiş sarımsak karanfil, haşlanmış ılık süt, gerginlik bir bardak dökün ve ısı şeklinde durulama), sirke: Evde Hastalar aşağıdaki gargara yapabilirsiniz, kırlangıçotu (1 çorba kaşığı. kaynar su bir cam chelidonii kaşık, savunmak için yarım saat, filtre için bir buhar banyosu üzerinde 5-10 dakika tutmak çok sıcak sıcak çözeltiye yakın durulama). bitkisel konsantreleri alkollü-Ready veya hazır otlar (Rotokan, elekasol) tedavisi için çok az boş zaman var, özellikle de durulama için oldukça yararlıdır.

Çözümler birbirleri arasında, örneğin yukarıdan, 2 çözüm arasından seçim yapabilir ve bunları gün boyunca ve böylece tüm kursu değiştirebilirler, ancak bu ve bir başka örneğin, bir çözümün 10 gün, sonra 10 gün diğerine ve 10 gün daha üçüncü duruma kullanılması mümkündür. Gündüz - üst üste 2-3 kez ve 3-4 hafta.

2. Durulamadan sonra antiseptik tableti ıslatın, örneğin: eczanelerde bulunan sebidin, heksaliz, faringosepsi veya benzeri başka eylemler. Yetişkinler genellikle günde 4 kez, çocuk 2-3 hafta, 1 hafta boyunca.

3. Ağız boşluğu için antiseptik alındıktan sonra (nokta 2), karışımı absorbsiyona uygulamaya başlayabilirsiniz: 2 çorba kaşığı. ince rendelenmiş havuç + 1 yemek kaşığı kaşık. bal 5-10- + 15 (sayı yaşına bağlıdır) kaşığı eczane, alkollü propolis tentür Lugol solüsyonu + 3-5-8 damla veya bir ampul askorbik asit,% 5 çözelti yodditserina + 0.5 mi düşer.

Bu, bir resepsiyon için bir bölümdür. Küçük bir kaşık dil üzerine küçük bir miktar konulmalı, damağa bastırılıp emilmeli, ardından yutulmalı ve tüm porsiyon kullanılmalıdır. Çocuk dozu yarı yarıya azalır. 2 gün boyunca, 2-3 hafta sürebilir.
İkinci noktayı görmezden gelenler, yani. Bir antiseptik alımı, bu karışımı tedavinin en başından itibaren kullanabilir.

4. Arı ürünleri veya iyot preparatlarına karşı bir alerji varsa, yukarıdaki karışım yerine, aradaki kökü çiğnemek, bir seferde 0.5-1 gram miktarında, günde 3-4 kez ve ortalama 2 hafta boyunca kullanılabilir.

5. Ev fizyoterapisi. Evin bir Bioptron lambası varsa, bunu uygulayarak alt çenenin bir açısını aydınlatabilirsiniz. Çocuklar her tarafta 6 dakika, yetişkinler 8-10 dakika, günde 1-2 kez, iki hafta üst üste. Evde bir vibro-akustik Vitafon varsa, talimatlara göre, en az 10 seans geçirerek uygulayabilirsiniz. Bu magnitofor tabaka (manyetik kauçuk) elde etmek mümkündür, durumda çapı yaklaşık 3-4cm dilimleri kesmek mümkündür ve bir flaster aktif tarafı açıları (projeksiyon bademcik) en alt çeneye bağlı. İşlem yatmadan önce yapılır, kaset kaydediciler gece boyunca bırakılmalı, sabah çıkarılmalı ve yapışkan sıvadan yapıştırıcı ile silinmelidir. 10 gün içinde başvurunuz.

Yine de, bir hastane fizikabinetini ziyaret etmek için bir fırsat varsa, o zaman ev prosedürlerine paralel olarak bademcikler ve 10 seans lazer tedavisi için 10 ultrason seansına girmek daha iyidir.

6. Vücudun savunmasını artırmak için, eczaneler kullanılabilir, örneğin: günde iki kez aerosol hazırlama IRS-19, günde 2 kez, her bir yarısında 2-3 sprey, 2 ila 4 hafta arasında uygulanır ( genellikle hasta).

Aynı amaçlar için, sabahları 7 mg'lık yetişkinler, 10 gün boyunca, 3 ay üst üste, her ay 10 gün boyunca, bir bronş-munal preparat kullanılabilir.
Bir sonraki ilaç ribomunil, o talimatlara göre kesinlikle uygulamak için oldukça karmaşık bir resepsiyon şeması vardır. Başka ilaçlar da vardır, ancak kulak burun boğazda daha az görülür.

7. Vücudun savunmasını geliştirmek için hazır eczane ürünlerini kullanamayanlar, ev yapımı müstahzarların aşağıdaki karışımlarını uygulayabilirler:

2 yemek kaşığı. kırmızı pancar suyu kaşığı + 0.25 litre kefir + 1 çay kaşığı kuşburnu şurubu + 1/2 limon suyu. Bir yetişkini ve okul çağındaki bir çocuğu günde 1 kez alın ve küçük çocuğu iki bileşene indirin ve iki öğün için, sabah ve akşamları, 10 günlük üç ders, her kurs arasında on günlük bir mola verin.

Elma sirkesi hayranları, "enerji karışımı" olarak adlandırılabilir: 1 çay bardağı kaynatılmış suya 1 tatlı kaşığı bal ekleyin, iyice karıştırın ve bir damla Lugol çözeltisi ekleyin. Genellikle yemeklerden sonra günde 10 kez alın, genellikle 10 gün. Gerekirse, bu tür kurslar tekrarlanabilir. Bu karışım, KBB organlarının diğer kronik hastalıkları için uygundur. Elma sirkesi satışa çıktı, ancak kendinizi pişirebilirsiniz.

Elma sirkesi pişirme yöntemi Elmalar (çürük ve solucan delikleri olmadan) çekirdek ile birlikte kaba bir rende üzerine sürülür. Bir cam kaba koyun ve ılık, kaynamış su ekleyin (her 400 gram elma gruel için 0.5 litre su). Her litre su için 100 gram bal veya şeker ve 10 gram ekmek mayası (veya 20 gram kuru bayat ekmeği) ilave edin. Bu karışımın bulunduğu kap 20-30 derece arasında ve tercihen karanlıkta, 10 gün boyunca açık olarak saklanır, içeriği günde 2-3 kez bir tahta kaşıkla karıştırılır. Daha sonra, yulaf kabuğu bir gazlı bez poşetine aktarılır ve süzülür, gazlı bezle kapatılan ve fermentasyona devam etmek için bırakılan başka bir cam kavanoza dökülür. Elma sirkesi genellikle 40-60 günde olgunlaşır. Bu sırada sıvı sakinleşir ve temizlenir. Tapaları olan şişelere dökün ve bunları balmumu ile tıkayın.

Eleutherococcus özü de vücudun savunmasını artırmak için iyidir. Sabahları 10 - 20 damla aç karnına 1/3 fincan kaynamış suda alın.

Aşağıdaki karışım uyarıcı ve tonik özelliklere sahiptir: ısırgan yaprakları + papatya çiçeği + civanperçemi otu, karıştırın ve 1 bardak kaynar su başına 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Bal veya çilek ile çay şeklinde alın.

Bağışıklık ve bitki çayını güçlendirir: 15 g anason, 10 gr limon melisaği, 10 gr limon çiçeği ve 15 gr papatya, her şeyi karıştırın. Bir kaşık 0, 5 litre kaynar su üzerinde ısrar eder. Günde üç kez yarım fincan iç.

Ve burada aynı amaçlar için başka harika bir tarif: 1/2 sarımsak başı ince doğranmış ve yarım limon, sonra iki bardak kaynar su dökün ve bir gün için bırakın. Buzdolabında saklayın ve ekim ayından, her sabah bir çorba kaşığı üzerinde aç karnına alın. Çocuk, dozunu yarıya indirebilir. Ana şey, yutmadan önce boğazını aynı çözelti ile yıkamanız gerekir.

8. Sertleşmeyi unutmayın. Bu aynı zamanda bedeni sağlıklı bir halde tutmak için de önemlidir.

Hastalar için not: Zararsız ilaçlar bile alerjiye neden olabilir ve vücut tarafından zayıf bir şekilde tolere edilir. Bu nedenle, kullanmadan önce, her zaman ilacın kullanımı için talimatlar, kabul için kontraendikasyonları bakın. Aynı şey, bitki kullanımı ve arı ürünlerinin preparatları için de geçerlidir. Fizyoterapinin de kendi kontrendikasyonları var, dikkatli olun, bir fizyoterapiste danışın.

Sana hızlı bir iyileşme diliyorum.

Hasta olmayın lütfen!

Anatoly Dmitrievich Lobko,
doktor - en yüksek kategori herpes.ru otolaryngologist

İstatistiklere göre, boğazın en sık görülen hastalığı kronik bademcik iltiğidir. Sonbaharda, alevlenme özellikle tehlikelidir, ancak yılın diğer zamanlarında yükselirse iyi bir şey yoktur.

Ağız boşluğunda, çeşitli virüsler ve bakteriler için nötrleştiriciler olarak hizmet veren palatine bademciklere sahibiz. Gözenekli kıvrımlarında, gıdalardan gelen patojenik maddelerin çoğu yakalanır.

Bununla birlikte, bademcikler kendileri de yorgunluk ve iltihaplara maruz kalırlar. Ve eğer aktivitelerinin koşulları son derece gergin ise, o zaman ilk fırsatta, kronik tonsillit oluşabilir. Bademciklerin koruyucu fonksiyonları önemli ölçüde zayıflar.

Bademcik iltihabı mekanizması

Bademciklerin gözenekli kıvrımlarında, sertleşmiş yara izleri oluşur, kırışıklıklar gibi kırışıklıklar oluşur ve içlerinde pus oluşumu süreci devam eder. Enfeksiyonların gelişimi için böyle uygun bir ortam. Kronik bademcik iltihabı neredeyse her zaman tedavi edilmez bademcik iltihabıdır. Ve bundan hemen sonra, çirkin dişler, rinitli farenjit ve sinüzit gibi risk faktörleri vardır.

Hastalık genellikle çoğumuzun dikkat etmediği basit bir boğaz ağrısından önce gelir. Ayrıca burun akıntısı da yakalayabilir - aynı zamanda nedenleri düşünmek için bir fırsat... Eğer vücut sıcaklığınız stabil bir şekilde 37 dereceye kadar dayanıyorsa, o zaman bu aynı zamanda bir problemdir ve vücutta iltihaplanma sürecinin gerçekleştiğine dair bir işarettir. Bu yüzden bademciklerin tedavisini geciktirmeyin!

Hipotermi için ilk eylemler

Aşırı ısınırsanız veya taslaklarda oturursanız, yağmurda soğuk ve benzeri bir yerde kalırsanız, o zaman hemen bir fırsat sunulacak, sıcak bir odaya giderken gecikmeyiniz. Eviniz yakınsa, tabiki sıcak su, sıcak bir battaniye ve sıcak bir içecek ile bir havzada ayağınızla tam ısınma. Ama eğer halka açık bir yerse, o zaman sadece ısın ve takip edin.

Evinize ulaştıkça, sıcak bir banyoya sahip olmanız, artı boğazını bir adaçayı ile okaliptüsün bir kaynatmasıyla yıkamanız gerekir. Ya da boğaz ağrısından benzer bir şey.

Hastalıktan ve Nurofen veya Coldroom tabletinden kaçınmaya yardımcı olacaktır - bunlar ve ağrı giderilecek ve sıcaklık düşürülecektir.

Yatmadan önce ayaklarımda hardal sıvaları koymanızı tavsiye ederim. Çoraplarda ve alt bacağın üzerinde. Yukarıdan tutmak için bir bandajla sarılabilirler. Ayrıca akşam yemeği için birkaç diş sarımsak dişi ye. Enflamasyona karşı bu tür kombine bir saldırı, onu asma üzerinde kirletmenizi sağlayacaktır.

Elma sirkesi ile kronik bademcik iltihabı tedavisinde başarılı bir yöntem

Bu en etkili tedavidir. Durulama çözeltisi 1 çay kaşığı içerir. bir bardak su üzerinde elma sirkesi. Sabahtan akşama kadar her saat durulanması tavsiye edilir. Çözeltinin bir kısmını alın, ağzınızı yıkayın ve sonra çözeltiyi yutun.

Yutulduğunda, çözelti, durulama sırasında çözeltinin ulaşmadığı boğazın arkasını temizler. Boğazdaki ağrı azaldıkça, durulamalar arasındaki aralık iki saate çıkarılabilir.

Bu şekilde, 24 saat içinde streptokokal anjini tedavi edebilirsiniz. Kural olarak, insanlar ilk 12 saat içinde hastalığın belirtileri kaybolur. Ama sonucu düzeltmek için, iki gün boyunca gargara yapmak daha iyidir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu?

Modern doktorlar önceki gibi kategorik değildir. Yani, zamanımızda inflamasyonu tedavi etmek ve kesmek için zaten tavsiye edilir. Enfeksiyon yolundaki bu engeli ortadan kaldırdıktan sonra, sadece vücudumuzdaki herhangi bir enfeksiyonun kapısını açarız. Yani biz davet ediyoruz. Ve buna izin verilmez.

Bademcikler kaydetmek için bir şans varsa, o zaman kullanın, ameliyat gitmek için acele etmeyin. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, soğuk mevsimde yürüyüş, koşma, fiziksel egzersizler ile boğazınızı kızdırmak en iyisidir. Yaz aylarında, suda yüzün.

Yumru bademciklerinden nasıl durulanır

Bağımsız olarak bademciklerin temizlenmesi için prosedürler yapabilirsiniz. Yaralanmamak için kök altında kırık bir iğne bulunan bir şırınga ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, antibiyotik ve antiseptik solüsyonlarına da ihtiyaç duyulmaktadır: - Okaliptüs, Dioksidin, Microcid, Klorophyllipt, Propolis, Novoimmanin.

Calendula veya Sophora Japanese alkol tentürüyle bademciklerin yıkanmasıyla mükemmel sonuçlar elde edilir. Oran 1 ila 4.

Yıkama işleminden sonra, bir kaç dakika sonra, boğaz arka duvar yağlamak ve alkollü propolis tentür bademcik, 2. Veya Betadine çözeltisi Yodditserina, kolloid gümüş, chlorophyllipt, Geksoral 1 ila seyreltilmiştir.

Daha dikkatli bir şekilde bademcikleri ve farenksin arka duvarını yağlayacaksınız, tedavi ne kadar etkili olacaktır. Bir prosedür için, yaklaşımlar arasında küçük duraklamalar ile üç kata kadar yağlanması tavsiye edilir.

Boğaz ve bademcikler durulama için araçlar

 • En eski ve uygun fiyatlı çözüm, ılık su ve bal ile durulanır. Çözelti, abseler ve bademcikler iltihabı kaldırılmasını teşvik eder.
 • Eğer boğazınızda şiddetli ağrı varsa, o zaman bir bardak çay kaşığı soda, bir damla iyot ve bir çay kaşığı tuz bir bardak ılık suda bir bardak alın. Boğazınızı bir seferde beş sette karıştırın ve durulayın.

Durulandıktan sonra antiseptik tableti ıslatın.

Prosedürlerin son darbesi size bir Tharyngept veya Hexalysis tabletini çözmenizi öneririm. Tedavi için zamandan pişman olmayın, aksi takdirde hastalık kronik bir form haline gelebilir ve bu tedavi için çok daha zordur. Öyleyse koşma.

İlgili Videolar

Diğer ilgili gönderiler

Boğazda persheniya konusunda çok bilgilendirici bir yazı var - her sonbaharda ve baharda insanlar rahatsız edici hislerden kurtulma teknikleri hakkında bilgi ediniyorlar.

Bir başka yararlı not - sesin kaybolması durumunda ne yapılacağıdır.

Aynı zamanda boğaz boğazına ait materyalden söz edilmeye değer - bu problemin tedavisine dair öneriler verilir.

Ayrıca bu yayının bağlantısını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Daha tehlikeli bademcik iltihabıdır. Hastalık ne kadar sürer? Hastaya yemek yemek mümkün. Hastanın yaşam tarzı. Tonsillit tedavisi yöntemi.

Her saniye insan solunum organları olumsuz çevresel faktörlere maruz kalmaktadır: duman, toz, toksinler, alerjenler, virüsler, bakteriler, mantarlar. Böyle bir etkiyi direnmek kolay ve bazen imkansız değildir. Bu nedenle hastalık.

Fakat vücutta bir kişi ve koruyucu bir sistem var - bağışıklık, organları bademcik olan, lenfoid dokudan oluşan, spesifik hücreler, lenfositler üreten. Fakat eğer kendileri iltihaplı hale gelirlerse, bir kişinin bademcik iltihabı hastalığı vardır. Her zamanki ORVI'dan ayırt edebilmek ve doğru bir şekilde tedavi edebilmek gerekir.

Akut ve kronik tonsillit nedir?

Bademcik iltihabı alerjik ve bulaşıcıdır. Hastalık, semptomların periyodik solması ve yeniden başlamasıyla birlikte, akut ve canlı semptomlarla seyredebilir. Buna göre, bademcik iltihabı ayırt:

Hastalığın bu formlarının belirtileri, geleneksel ve halk yöntemleri ile tedavilerinin özellikleri bu yazıda bulunabilir.

ÖNEMLİ: Göğüs iltihabı da tubal ve lingual bademcikler iltihabı olarak adlandırılır. Nadiren teşhis edilirler. Nazofaringeal tonsillerin iltihaplanması adenoid olarak adlandırılır.

Bademcillit nereden gelir, nasıl bulaşır? Kronik tonsillit mi?

Akut tonsillit, genellikle, bulaşıcı bir hastalıktır. Yani, enfeksiyöz ajanları tarafından kışkırtır:

 • virüs (rinovirüs, enterovirüs, grip ve parainfluenza virüsleri)
 • bakteri (streptokok, daha az sıklıkla stafilokok, pnömokok ve diğer mikroplar)
 • Mantar (genellikle, Candida cinsi)

Bademcik iltihabı: beta - hemolitik streptokok.

Tonsillit patojen: mantar Candida.

Ancak bu, bu mikroorganizmaların herhangi birinin ilk alımında, bezlerin hemen iltihaplandığı anlamına gelmez. Akut formda bademcik iltihabı gelişimi için, önkoşullar vardır:

 • sık soğuk algınlığı nedeniyle bağışıklığın azalması
 • antibiyotiklerle sık tedaviye bağlı bağışıklık oluşumunun inhibisyonu ve 38.5 derecenin altındaki sıcaklıklarda antipiretiklerin kullanımı
 • alerji
 • adenoidler, kronik sinüzit (sinüzit, frontal sinüzit), kavisli nazal septum nedeniyle vücutta kronik enfeksiyonlar
 • kirlenmiş alanlarda yaşamak
 • toz ve zehirli maddelerin solunması ile ilgili zararlı çalışma
 • sigara içme
 • yetersiz beslenme
 • hipotermi

Tonsillit faktörleri.

Bu durumların birleşmesiyle birlikte, bademcik iltihabı oluşması için, gerçekleşir:

 1. Havadaki damlacıklar tarafından dışarıdan enfeksiyon, iletişim, ev ya da yemek yolları.
 2. Samoinfitsirovanie. Burada iki durum mümkündür. Vücudun bir enfeksiyon odakları varsa, bakteriler vücutta lenf ve kanla hareket eder, bezlere “yerleşebilir”. Ya da, zayıflamış bağışıklık veya diğer olumsuz faktörler nedeniyle, kendi koşullu patojenik mikroflora aktive edilir.

ÖNEMLİ: Genellikle, bademcik iltihabı bir hastalıktır. Bademcik iltihabı, mononükleoz, kızıl ateş, difteri, sifilizin semptom veya komplikasyonudur. Tanı bademcik iltihabı ve kan, lösemi ciddi bir hastalıktır.

VİDEO: Kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı

Kronik tonsillit mi?

Kronik bademcik iltihabı, vücutta, özellikle boğazda veya nazofarenkste tedavi edilmeyen bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Remisyon aşamasında kronik tonsillit bulaşmaz, enfekte olamaz. Fakat eğer bir alevlenme varsa veya hasta anjinadan muzdaripse, enfeksiyonun “taşıyıcısı” dır ve başkalarına tehlike oluşturur.

Tonsillit ne kadar sürer, ne kadar süre tedavi edilir?

Bademcik iltihabı süresi bir dizi faktöre bağlıdır:

 • hastalığın formları
 • zamanlama ve tedavi doğruluğu
 1. Zamanında antibiyotik tedavisi verilen bakteriyel ve pürülan tonsillit (akut tonsillit) 3-5 gün sürer. Viral akut tonsillit yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Hastalığın nedeni tamamen kurtulmak için bir mantar ise, 10-14 gün olan tedavi süreci, modern antimikotik (antifungal ilaçlar) almak gereklidir. Bazen tekrarlanan dersler gereklidir.
 2. Kronik bademcik iltihabı maalesef nadiren tamamen iyileşebilir. Fakat kararlı bir remisyon elde etmek için, alevlenme her 3 yılda bir ve daha az sıklıkta gerçekleştiğinde, bu oldukça mümkündür.

ÖNEMLİ: Akut tonsillitin prognozu olumludur. Ancak, zamansız tedavi, yanlış tanımlanmış patojen, yanlış seçilmiş ilaç, doktor tavsiyelerinin ihmalinden dolayı, hastalık genellikle kronik bir form alır. Hatırlanmalıdır: bademcik iltihabı şüphesi varsa, kesinlikle bir sağlık kurumuna gitmeli ve nitelikli yardım almalısınız.

Uygun tedavi - akut bademcik iltihabından hızlı iyileşme veya kronik alevlenmeler.

Bundan daha tehlikeli bademcik iltihabı: sonuçları. Tonsillit sonrası komplikasyonlar

Hem akut hem de kronik bademcik iltihabı kendi içlerinde ciddi olan ve sonuçlarıyla tehlikeli olan hastalıklardır.
Örneğin, yanlış bakteriyel formu tedavi etmemeniz veya tedavi etmiyorsanız, yani anjina, bu tür komplikasyonlar mümkündür:

 1. Kronik hastalık.
 2. Antibiyotik tedavisinin yokluğunda, kalp acı çekebilir. Akut romatizmal ateş gelişir. Bunun en tehlikeli tezahürü, nefes darlığı, çarpıntı, basıncın düşmesi, göğüsteki ağrılarla kendini gösteren kardittir. Kardit tedavisi, hastanın antibiyotik, kortikosteroid, kardiyak ilaç aldığı hastanede görülür.
 3. Bezlerdeki bakteriyel enfeksiyonun sönmemesi durumunda, kandaki patojenler eklemlere taşınır, iltihaplanmaya neden olur, yani septik artrit.
 4. Akut bademcik iltihabı da böbrek yetmezliği nedenlerinden biri olan akut glomerülonefrit şeklinde böbreklere komplikasyonlar verir.

ÖNEMLİ: Antibiyotik çağında akut bakteriyel bademcik iltihabında ihmal edilemez. Yukarıda listelenen komplikasyonlar günümüzde antibakteriyel tedavi almayan hastalarda çok nadirdir.

Kronik bademcik iltihabı daha az tehlikeli değildir, çünkü vücutta sürekli bir enfeksiyon odağı vardır. Enfeksiyonun kan ve lenf yoluyla yayılmasından dolayı, patolojilerin ortaya çıkması meydana gelebilir:

Ek olarak, bademciklerin kronik iltihaplanmasından muzdarip kişilerde, şunları keşfederler:

 • adenoidler (14-15 yaş arası çocuklarda)
 • kronik farenjit
 • kronik rinit
 • alerji
 • lenfadeniti
 • tiroid bezi ile ilgili sorunlar
 • dermatozlar (sedef hastalığı, nörodermatit)
 • göz hastalıkları (miyopi, Behçet hastalığı)
 • Vücudun bakterilerle zehirlenmesi ve hayati fonksiyonlarının ürünleri nedeniyle karaciğer hastalıkları

ÖNEMLİ: Kronik tonsillit ve obezite arasındaki ilişki not edilir. Aşırı kilo, hastalığın bu formunun hipofiz bezini, böbreküstü bezlerini ve metabolizmadan sorumlu diğer endokrin bezleri etkilemesi nedeniyle birikir.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir?

Hem farenjit, bademcik iltihabı hem de bademcik iltihabı üst solunum yollarının hastalıklarıdır ve genellikle enfeksiyöz bir yapıya sahiptir. Her üç hastalığın ortak belirtisi boğaz ağrısıdır. Ama aynı şeyi mi kastediyorlar?

 1. Başlangıç ​​olarak, modern tıpta akut tonsillit ve bademcik iltihabının eş anlamlı olduğunu anlamak gerekir. Buna ek olarak, palamin bademciklerinin akut enflamatuar bir prosese sahip olduğu durumlarda, anjin genellikle kronik bademcik iltihabının alevlenmesi olarak adlandırılır.
 2. Farenjit, boğazda mukoza zarının iltihaplandığı ayrı bir hastalıktır.

Angina ve tonsillit: Bir karşılaştırma.

ÖNEMLİ: Farenjit veya akut bademcik iltihabı ile, hasta boğazda akut bir ağrı hisseder, bu da yutulduğunda daha yoğun hale gelir, persenia. Kendisine bir tanı koymamalı ve dahası, kendisi için bir tedavi öner. Sadece farenjitleri boğaz ağrısından sadece bir doktora ayırın.

Kendiniz için, nedenleri ve klinik bir tablo için bu hastalıkların bazı farklılıkları ve benzerlikleri biliyor olabilirsiniz.

 1. Farenjit ile boğazın arka duvarı iltihaplıdır. Kızarır, şişer, gevşer. Boyutu anormal artış ile, şiş, yaralarla kaplı ve bademcik bir dokunuşla.
 2. Angina genellikle bir bakteri streptokok tarafından kışkırtır, bu hastalık daha sonra antibiyotiklerle tedavi edilir.
  Aksine, farenjit çoğunlukla virüslerden kaynaklanır. Terapötik olarak, bağışıklık uyarıcıları veya antiviral ilaçlarla tedavi edilir.
 3. Farenjit ile, sıcaklık her zaman değildir veya subfebril'e yükselir. Angina, özellikle bakteriyel, 38 - 39 derece ve bazen 40-41 derece sıcaklıkta bir artış eşlik eder.

ÖNEMLİ: Angina (akut tonsillit) ve farenjit sıklıkla birbirine eşlik eder. Daha sonra hastaya faringotonzillit teşhisi konur.

Tonsillit için analizler: ne almalıyım?

Akut veya kronik tonsillit tanısı zor değildir. Genellikle, doktorun hastayı muayene etmesi ve şikayetlerini dinlemesi yeterlidir.

 1. Akut tonsillitte, semptomatoloji parlaktır. Muayenede, hiperemi, ülsere veya kaplı bezler vardır.
 2. Enstrümental muayene yapılan kronik bademcik iltihabı, palatine bademciklerin lakunalarında patolojik içeriğin bulunmasıyla belirlenir.

Bademcillit nedenini belirlemek için bademciklerden bakteriyolojik bir analiz verin.

Hastalığın tedavisini doğru bir şekilde atamak için, doğasını belirlemek gerekir. Bunun için hasta bir dizi test verir:

 • genel kan testi
 • Orofarinksin bakteriyolojik incelemesi (bademciklerin yüzeyinden yayma)
 • serolojik muayene

Bademcikler bademcik iltihabı ile nasıl yıkanır?

Bademcik iltihabının yardımcı yöntemlerinden biri bademciklerin yıkanmasıdır. Bu gerçekleştirilir:

 • Kavisli bir kanül ve künt bir iğne ile özel bir şırınga
 • vakum
 • evde özel bir irrigator cihazı kullanarak

Prosedürün özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz: link

VİDEO: Bademciklerin yıkanması

Bir tonsillitte bademcik yaymaktan mı?

Bademcik iltihabı ile, ilaç ve halk ilaçları ile tonsil yağlama iyileşmesi hızlanır. Bunlar şunları içerir:

 • lugol
 • Miramistin
 • klorheksidin
 • furatsilin
 • Chlorophyllipt
 • ballı aloe suyu
 • sarımsak suyu
 • siyah turp suyu bal ile

İlacın nemlendirilmiş bademciklerini günde 2-3 kez pamuklu çubukla veya pamuklu çubukla yağlayın.

ÖNEMLİ: Yağlama bezlerine alternatif olarak ilaçları sprey veya emici antiseptik tabletlere püskürtülür. Amigdalanın yağlanmasının çok hoş olmamasına rağmen, bu yöntem günümüzde en etkili olmaya devam etmektedir.

Bir bademcik iltihabında boğaz ısıtmak, banyo yapmak mümkün mü?

Bir bademcik iltihabında ısınmak ya da ısınmak için, onun formuna ya da formuna bağlıdır:

 1. Eğer bademcik iltihabı akut ise, yani hastanın boğaz ağrısı varsa boğazını ıslatamaz. Isınma sadece enfeksiyonun yayılmasını teşvik edecektir. Buna ek olarak, yüksek sıcaklıkta termal prosedürler ve onsuz, boğaz ağrısı kategorik olarak yasak değildir.
 2. Kronik tonsillitte, etkili fizyoterapik tedavi yöntemleri UHF ve UHF'yi ısıtmaktadır.

Tonsillit ile UHF bademcikler.

Aynı hamam için de geçerlidir, anjinle birlikte yürümek imkansızdır. Kronik bademcik iltihabında, banyoya geziler mümkündür:

 • Diğer organlardan ve vücut sistemlerinden ziyareti için kontrendikasyon yoktur.
 • adam ve hastalıktan önce buhar odasındaydı
 • banyodan sonra kişi süper soğutulmayacak

ÖNEMLİ: Kronik bademcik iltihaplı bir hastayla sauna veya sauna ziyaret etme fırsatı doktorla görüşülmelidir. Uzman iyi verirse, onun durumunu iyileştirmek için orada ne tür otlar ve yağların solunabileceğini ona sormak da iyidir.

Kronik tonsillit ile ne yiyemezsiniz?

Tonsillit, boğaz ağrısı ile birlikte bulaşıcı bir hastalıktır. Bu acı yutma ve yeme ile artar. Hasta, aşağıdakiler için terapötik diyete uymalıdır:

 • hastalığın belirtilerinin tezahürünü azaltmak
 • Enfeksiyon ve ilaçlardan zehirlenmeyi azaltın
 • bağışıklığı korumak
 • iyileşmeyi hızlandırmak

ÖNEMLİ: bademcik iltihabı olan hastalar tavsiye edilen tedavi tablosu 13.

Diyet beslenme temel prensipleri şunlardır:

 • günlük enerji değeri 2500 kcal
 • Kesirli (günde 5-6 öğün)
 • tüketilen sıvı miktarında artış
 • haşlanmış, pişirilmiş veya pişmiş yemeklerde tercih edilen yemekler
 • yemek için çok sıcak veya çok soğuk

Bademcik iltihabı ile yenmesi mümkün olmayan ürünler.

Hastalık döneminde, belirli yemekler ve yiyecekler yasağın altına düşer, yani:

 • alkol
 • baharatlı yiyecekler ve ürünler
 • kızarmış gıdalar ve ürünler
 • baharatlı sebzeler
 • yüksek lifli sebzeler
 • ekşi meyve
 • zengin et ve balık suyu, çorbalar ve üzerlerinde pancar çorbası
 • sosis ve füme ürünler
 • fırında pişirme
 • nabız
 • konserve ürünler
 • makarna
 • dondurma
 • sıcak soslar
 • meyve suları

Kronik bademcik iltihabı ile boğaz nasıl?

Kronik bademcik iltihabına yardımcı olmak ve ARI ile nadiren hasta olmak için doktorlar, özellikle tüm organizmayı ve boğazını güçlendirmeyi amaçlayan prosedürleri uygulamak için temperli olmalarını önermektedir.

Genel söndürme prosedürleri şunlardır:

 • fiziksel aktivite
 • temiz havada yürür
 • su prosedürleri

Boğazı sertleştiren prosedürler şunlardır:

 • buzdolabından yiyecek ve içecek yemek
 • dondurma yemek
 • kontrast durulayın ve soğuk su ile durulayın
 • buz küplerinin emilimi

ÖNEMLİ: Gargara için minimum su sıcaklığı yetişkinler için 10 derecedir ve çocuklar için 15 derecedir.

Tonsillit, ağızdan koku: nasıl dövülür, nasıl kurtulur?

Kronik bademcik iltihabı sıklıkla kötü nefese neden olur. Lakten oluşan çürük, çürük pus kokusunu alıyorlar. Kötü koku kaldırılmaz, sadece kısa süreli diş macunu, nane şekeri, çiğneme sakızı, sıradan ağız durulamaları için mattır. "Parfümün" eylemi sona erdiğinde kokusu geri gelir.

Göğüs iltihabı kötü nefesin sebebidir.

Peki nasıl kurtulacaksın?

 1. Öncelikle, tedavi edilmeli, yani kronik bademcik iltihabının oluşması için gerekli tüm önlemleri almalısınız.
 2. İkincisi, yukarıda tarif edilen yollardan biriyle, bademciklerin lacunalarından tıkaçların yıkanması gerekmektedir.

Tonsillit: psikosomatik

Bir kişinin psiko-duygusal durumunun kendi sağlık durumuna yansıdığına inanan uzmanlar, bademcik iltihabının bir sebebi daha olduğunu - psikosomatik.

 1. Onlar bademcik iltihaplanmasını aşırı derecede kısıtlama ile bağlarlar. Sanki, görüşlerini ifade etmekten korkan ya da utanan biri, sürekli olarak içindeki duyguları tutar, kronik bademcik iltihabı çeken ilk kişi.
 2. Ebeveynleri kendi görüşlerini ifade etmelerine izin vermeyen çocuklarda bademcikler ile ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Psikologlar, bademcik iltihabı için hızlı bir tedavi için hastanın açılmasının, kendine inanması, korkularının üstesinden gelmesi ve düşüncelerini ve duygularını başkalarıyla paylaşmayı öğrenmesi gerektiğine inanıyor.

VİDEO: Psikosomatik: Boğaz. Anjin. nedenleri

Gebe kadınlarda tonsillit: Hastalık fetusu nasıl etkiler?

Gebelik döneminde bir kadının vücudunun savunması zayıflar. Vitamin ve minerallerden yoksun, hormonal, dolaşım ve diğer organ sistemleri yeniden inşa edilir, kalp yükü artar. Hamile kadın, anjina dahil akut enfeksiyöz hastalıklara karşı hassastır.

Ayrıca, gelecekteki bir anne hamilelik öncesi veya hamilelik sırasında elde ettiği kronik hastalıklarla ağırlaşabilir. Örneğin kronik bademcik iltihabı.

Hastalığın her iki formu da kadının durumunu en iyi şekilde etkilemez, üstelik anne karnındaki çocuk için tehlikelidir. Gebelikte tonsillit aşağıdakilerle doludur:

 • Gelecek annenin kalbi ve böbreklerinden komplikasyonların ortaya çıkışı
 • erken toksikoz artışı
 • gebeliğin sonunda gestosisin görünümü
 • düşük yapma tehdidi
 • emeğin patolojik seyri
 • Anne sağlığı problemlerine bağlı hipoksiye ve malnütrisyona bağlı intrauterin fetal acı
 • fetusun intrauterin enfeksiyonu

ÖNEMLİ: Gelecekteki bir anneyi akut veya kronik iltihaplanma ile savaşmak çok zordur, çünkü bu durumda bademcik iltihabı ile geleneksel olarak tedavi edilen ilaçların çoğu için imkansızdır. Herhangi bir eylem doktor ile tartışılmalıdır.

VİDEO: Kronik tonsillitte kalıtım ve gebelik

Bademcik iltihabı için fizyoterapiye ihtiyacım var mı?

İlaç tedavisi ile birlikte, kronik tonsillitte iltihaplı bademciklerin giderilmesinde tek seçenek fizyoterapi olarak kabul edilmektedir. Hasta, hastanedeki ya da klinikteki özel bir ofisteki yöntemlerinden yararlanabilir.

Onu atayabilirler:

 1. Bademciklerin kuru ısınması. Lazer, ultraviyole, elektrik, patojen titresini azaltmaya katkıda bulunur, bademcik iltihabı azaltır. Bunlar mikrodalga ve UHF - ısıtma, elektroforezdir.
 2. Dalga Terapisi. Ultrason, pürülan tıkanıklıkların tahribatına ve bademdeki lakunadan uzaklaştırılmasına, bademciklerin ödeminin giderilmesine katkıda bulunur.
 3. Bir nebülizör yoluyla ıslak inhalasyon ve inhalasyon. Enfekte ve iltihaplı bezlere ilaç maddesinin taşınmasına yardımcı olun. Islak buhar, aynı zamanda, pürülan işlemin yanı sıra sıcaklıkta da şiddetlenirken kullanım için kontrendikedir.

Kronik bademcik iltihabında bademcik kaldırmak zorunda mıyım? Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması: sonuçları

Ne var ki, kronik bir bademcik iltihabı ya da bu önemli bağışıklık sistemini kurtarmaya çalışmak için tüm güçler tarafından bademciklerin silinmesi için, doktorlar ateşli anlaşmazlıklar yürütürler. Bir yandan, vücuttaki kronik enfeksiyon odakları bir zaman bombasıdır. Öte yandan, çıkarılmış bezler ile yakalanan ilk virüs ile bronşit kazanma riski artar.
Bademciklerin çıkarılması sorunu her zaman bireysel olarak kararlaştırılır. Hasta ameliyat için sıkı bir şekilde belirtilmelidir:

 • bademcik iltihabı veya kronik tonsillitin yılda 4 defadan fazla alevlenmesi
 • Yılda 4 kez ve daha fazla antibiyotik tedavisi
 • Solunumun bozulmasından dolayı bezlerin genişlemesi ve şişkinliği
 • Hastalığın arka planına karşı zayıf bir bağışıklık zayıflaması
 • bademcik iltihabı komplikasyonlarının ortaya çıkışı
 • bademcik sık sık
 • bademcik iltihabının konservatif tedavisinin pozitif bir sonucunun olmaması

Eğer tonsillektomi önlenmezse, doktor hem operasyondan hemen sonra hem de uzaktaki olası olumsuz sonuçları rapor etmelidir. Bunlar şunları içerir:

 • kanama
 • Cerrahi müdahale ile ilişkili vücut için stres
 • ağrı
 • açık bir yaranın enfekte olmaması için antibiyotik almanın gerekliliği

Operasyonun uzak bir olumsuz sonucu, patojenik mikroorganizmaların solunum sistemine girmesini engelleyen bariyerlerden birinin ortadan kalkmasıdır.

Bezleri çıkarmak için ameliyat hakkında daha fazla bilgi burada okunabilir:

VİDEO: bademcik kaldırılması: ameliyat sonuçları

Bir kez ve her şeyden önce bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Bir kez boğaz ağrısı tedavi ettikten sonra, hayatında asla hastalanmayacağınızı garanti edemezsiniz.
Eğer bademcik iltihabı kronik bir biçime geçtiyse, alınan tüm önlemlere rağmen, şiddetlenme er ya da geç olacaktır. Konservatif bir yöntem, bu hastalığı sonsuza kadar tedavi etmenize izin vermez.

Bademcik iltihabı ile hastalığa yakalanmanın tek yolu palatine bademcik kaldırmaktır. Ancak, diğer solunum sistemi hastalıklarının riski artacaktır.

VİDEO: Boğazın sertleşme yöntemi olarak durulanması

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda streptokokların semptomları ve tedavisi nelerdir?

Doğuştan, bir kişi sürekli olarak çevre mikrokozmos ile etkileşime girer. Bakteriler bu dünyanın ana sakinleridir. Ve yapacakları şeylerle yaşamak için yapacak bir şeyimiz yok.

Larenjit tedavisi, nedenleri ve hastalığın semptomları

Boyunda bulunan larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır.Daha sıklıkla, çocuklukta, olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ve çocuğun vücudunun anatomik yapısının özellikleri nedeniyle patoloji ortaya çıkar.