Loading

Kuru öksürük ile boğaz yumuşatma: ilaçlar ve halk ilaçları

Kuru öksürük ile boğazda hoş olmayan duyum sık görülen bir durumdur. Uzun bir süre uzayabilir. Öksürüğün bağımsız olarak ortaya çıkan bir hastalık olmadığını anlamak önemlidir. Bu, vücuttaki değişiklikleri gösteren semptomlardan sadece biridir. Bir hastada kuru öksürüğü ortadan kaldırmadan önce, görünüşünün kök nedenini belirlemek önemlidir. Bu temelde, birçok insanın kuru bir öksürük ile boğazın nasıl yumuşatılacağı hakkında bir soru var mı?

Kuru öksürük nedenleri

Bir kişinin kuru öksürüğü varsa, bu balgamın bronşlarda biriktiği anlamına gelir. Öksürük, kuruluk eşliğinde, vücudun üst solunum yolu rahatsızlıkları ile koruyucu bir reaksiyonudur. İnsan vücudu, mukozada bulunan tüm bakterileri ve mikropları yok etmeye çalışıyor.
Farenjit ile, balgam boğazın arkasında kalabilir. Böylece, mukozayı tahriş eder ve öksürüğe neden olur. Bu durumda balgam kurtulmak son derece zordur.
Bu tatsız bir fenomene neden olan sebepler değişebilir. Tedaviye başlamadan önce kuru öksürüğün temel nedeninin belirlenmesi gereklidir. Bunu sadece deneyimli bir uzman yapabilir.
Doğru tedavi sadece doktor tarafından reçete edilir. Evde ilaçları tamamlayıcı olan halk tariflerini kullanmak mümkündür.
Kuru öksürük eşlik eden hastalıklar:

Boğaz ağrısını iyileştirmek ve öksürükten kurtulmak için kapsamlı bir muayeneye başvurmalısınız. Faktör biliniyorsa rahatsızlığın üstesinden gelmek çok daha kolaydır. Öksürdüğünüzde boğazı yumuşatmak için halk yöntemlerini kullanabilir ve kullanmalısınız. Boğazın yumuşatılmasına, terlemeyi ortadan kaldırmaya ve balgamdan kurtulmaya yardımcı olurlar.

Boğazın yumuşatılmasına hangi yollar yardımcı olur?

Boğazın kuru bir öksürük ile yumuşatılması konusunda sadece bir uzman yardımcı olacaktır. Gerekli tüm tavsiyeleri ve tavsiyeleri verecektir. Tüm hastaların eylemleri doğrudan öksürüğün kendisine ve şiddetine bağlıdır. Hastanın durumunu hafifletmek ve kuru öksürüğü tedavi etmek için dört çeşit ilaç kullanılır:

 1. Çevresel eylemin hazırlıkları. Bu ilaçlar öksürük reflekslerini etkiler.
 2. Merkezi eylem araçları. Onlar temelinde üretilmektedir kodein ve pyridylpropionamide.
 3. Mukolitikler. İlaçlar kuruluğu ortadan kaldırmada etkilidir. Hızlı bir şekilde üretkenliğe dönüştürmeye yardımcı olurlar. Bu tür balgam varlığını artırmaz. Araçlar daha viskoz hale getirir.
 4. Balgam söktürücü ilaçlar. Bronş ile balgam üretimini artırın. Nemlendirilmiş öksürük hastalar tarafından çok daha kolay tolere edilir.

Her durumda, sadece uzman gerekli ilaçları seçmelidir.

ilaçların

Öksürüğün nasıl hafifletileceği sorusunu cevaplayan doktorlar her zaman ilaçları öneriyorlar. Bu ilaçların seçimi inanılmaz derecede büyüktür.

şuruplar

Böyle bir patolojinin tedavisi, ilk semptomun ortaya çıkmasıyla başlamalıdır. Bunu yapmak için, genellikle bileşimde sadece doğal bileşenlere sahip şuruplar kullanılır. En yaygın olanları şunlardır:

 1. Bronhikum. Boğazın yumuşatılması, balgam seyreltilir. Boğazdaki ağrının giderilmesine yardımcı olur, paroksismal öksürük ile aktif olarak mücadele eder.
 2. Bronholitin. Öksürük refleksini bastırır, solunum sistemi kaslarının spazmlarını ortadan kaldırır.
 3. Gerbion. Öksürmeyi yumuşatır, antiflojistik etkisi vardır.
 4. Codelac. Antitussif etkisi vardır.
 5. Linkus. Balgamın varlığını artırır ve geri çekilmesini teşvik eder.

Doz ve alım sıklığı sadece ilgili hekim tarafından reçete edilir.

tabletler

Kuru öksürük yumuşatmak ve hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için nasıl? Bu tür semptomları tedavi etmek için katı formdaki ilaçları aktif olarak kullanın. En sık atandı:

 1. Libeksin. Boğaz ağrısını ortadan kaldırır ve rahatlatır. Bronkodilatör etkisi vardır.
 2. Stoptussin. Mukusun viskozitesini azaltır ve hızlı ayrılmasını destekler.
 3. Ambroksol. Balgam seyreltisinde aktif olarak yer alır.

Bu ilaçlar böyle bir hastalıkta en etkilidir.

soluk alma

Boğazı yumuşatmak için inhalasyonlar gibi prosedürler gereklidir. Bu prosedür, özel bir aparatın - bir nebulizer - kullanımı ile etkilidir. Böyle bir cihaz, solunum sistemini nemlendirmeye, balgamı seyreltmeye, kaçışını teşvik etmeye yardımcı olur. Çoğu zaman, prosedür tuzlu su çözeltisi ile gerçekleştirilir.

Genellikle bir uzman her gün 6 kez inhalasyon yapmak için gösterir. 3 prosedür kullanılarak gerçekleştirilmelidir:

 • Flomax;
 • Lasolvan;
 • Ambroksol.

Böyle bir cihaz mevcut değilse ve satın alma imkanı yoksa, bu durumda buhar inhalasyonları belirtilir. Taze pişmiş patatesleri bir havluyla solumalısınız. Yüz yanık olmamak için uzak tutulmalıdır.

Sıradan bir su ısıtıcısı sayesinde bu tür prosedürleri gerçekleştirmek mümkündür. İçinde soda dökün veya uçucu yağlar bırakın. Keten tohumu yağı, alerjik reaksiyonlara neden olduğu için temiz olmalıdır.

durulama

Durulama, hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için daha az etkili bir prosedür değildir. Bu tür hareketler sayesinde sadece boğaz yumuşatılmaz, aynı zamanda patojenik organizmalar da elde edilir. Durulama evde yapılır. Bu şekilde hem çocuk hem de yetişkinleri kullanabilirsiniz. Terapi, ilk semptomların ortaya çıkışında etkilidir. İlk semptom öksürüktür. Genellikle boğaz aşağıdaki vasıtalarla durulanır:

 1. Furatsilina çözeltisi.
 2. Adaçayı, papatya, nergiz, anne ve üvey anne gibi otlar bir kaynatma.
 3. İyileştirici bir çözelti elde etmek için 5 damla iyot ve yarım çay kaşığı soda ve tuz ekleyiniz.
 4. Bir başka etkili yol da belirli bir ajan hazırlamaktır. Onu almak için, soğan kesmek, acı biber ekleyin, limon suyunu sıkın, 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Elde edilen kütle dondurucuya gönderilir. Sonuçta, filtreleyebilir ve bir yetişkinin tadını çıkarabilirsiniz.

Herhangi bir yumuşatıcı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Evde boğazını yumuşatmak

Evde kullanılabilecek çok sayıda azaltıcı vardır. Bu tarifler şunları içerir:

 1. Süt sütü ısıtıyor. Ancak özel bir tarife göre hazırlanmalıdır. Süt ürünü 50 dereceye kadar ısıtılmalı ve üzerine bal veya tereyağı ilave edilmelidir. Pişirirken, mukozayu tahriş edeceği için karabuğday balını yiyemezsiniz. Böyle bir çare de çocukları tedavi etmek için kullanılır.
 2. Bademcik iltihabı ile enfekte ederken gargara önemlidir. İyi kanıtlanmış soda. Çözelti yapmak için bir bardak sıvı, yarım çay kaşığı soda ve tuz, 5 damla iyot karıştırın. Yumuşatma etkisi vardır. Boğazdaki ağrı geçer, tüm patojenik bakteriler yok edilir. Prosedürler sadece yemeklerden önce yapılmalıdır.
 3. Alkali maden suyu etkili bir ilaçtır.

"alt =" ">
Rahatsız edici bir öksürük ile emilebilir pastiller kullanmak yasaktır.
Kuru öksürüğü olan herkes kurtarmaya gelir:

 1. Siyah turp. İnflamasyonu ortadan kaldırır, boğazdaki ağrıları bastırır, balgamı seyreltir ve aktif olarak patojenlerle savaşır. Turp üzerinde rendeleyin, suyu dökün, suyu dökün ve bir saat bekletin. Bundan sonra, 1 bardak sıcak sütte seyreltilmiş elde edilen kütlenin 1 çorba kaşığı. Küçük yudumlarda iç. Yetişkinlerin tedavisi için bu tarif en etkili olanıdır.
 2. Aloe suyu. Yumuşatma etkisi vardır. Bitkiden, bir çorba kaşığı bal ve aynı miktarda limon suyu ile karıştırılması gereken bir çay kaşığı meyve suyu elde edin. Küçük yudum alın, böylece ilaç boğazınızı korur. Uygulama sonrası boğazda ağrı geçer ve yanma hissi ortadan kalkar.

Kuru öksürük kolay bir durum değildir, bu nedenle erken aşamalarında tedavisine başlamak gerekir. Tüm bu tarifler yumuşatıcı bir etkiye sahiptir, bu nedenle sonuç ilk uygulamalardan sonra görülecektir.

Anginada boğaz yumuşatma

Angina çok tehlikeli ve hoş olmayan bir hastalıktır. Anjina ile birlikte, korkunç bir rahatsızlığa neden olan kuru bir öksürük ortaya çıkabilir. Bu durumda, hastalık için sadece karmaşık bir tedaviye ihtiyaç vardır. Bir çocuğun boğazını yumuşatmak için halk tarifleri yardımı ile mümkündür.
Boğaz ağrısı ile çocuk tıbbi bir macun gösterir. Mukoza zarını olumlu yönde etkiler, kesmez. Ihtiyacınız hazırlamak için:

 • 15 gram zencefil kökü;
 • 15 gram sarımsak;
 • 3 gram öğütülmüş acı biber;
 • 50 gram bal.

Zencefil ve sarımsak, homojen bir kütleye ezilmeli. Sonra diğer tüm bileşenleri ekleyin. Birkaç saat serin bir yerde bırakın. Malzemedeki bütün bileşenler boğazı yumuşatır. Ancak öksürükler ilacı yutmakta zorlandığından, biraz ılık sıvı ekleyebilirsin.
Hasta bir angina çocuğuna çok daha iyi geldi, yutkunırken acı çekmeyi bıraktı, inhalasyon önerdi. Boğazın üstesinden gelmek için, yetişkinler ve çocukların aşağıdakilerle inhalasyon yapması gerekir:

Her bir ham madde 1 kaşık al, karıştırın ve birkaç damla kurutma yağını ekleyin. Buharı 8 dakikadan fazla solumayın. Boğaz için, bu gibi inhalasyonlar yeri doldurulamaz. İlk işlemler sırasında, çocuk yanık yaşayabilir. Bunu önlemek için sıvı biraz soğutulmalıdır. Bu tür eylemlerden sonra boğaz ağrır, yanma hissi geçer. Bir yetişkinde, tedavi biraz daha uzun sürer.
Şimdi bir öksürüğün nasıl iyileştirileceği ve nasıl hafifletileceği bilinmektedir, boğaz yanma ve hoş olmayan duyulardan kurtulacaktır. Ancak herhangi bir ilaç veya ulusal ilaç reçetesi kullanmadan önce doktorunuza danışın. Kendi kendine ilaç kullanmak yasaktır, aksi takdirde sağlığa zarar verilir.
"alt =" ">

Evde farenjit halk tedavisi gereçleri

Farenjit ile iltihaplanma süreci farinksin mukoza zarını kaplar. Çocuklarda ve yetişkinlerde patoloji semptomları, ciddi hipotermi veya soğuk gıda tüketiminden sonra ARVI, influenza ile enfeksiyon halinde ortaya çıkabilir. Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi, boğaz ağrısını hızlı ve etkili bir şekilde hafifletmek, rahatsızlığı azaltmak ve orofarinkste enfeksiyondan kurtulmak için harika bir yoldur.

Halk hekimliği nasıl çalışır?

Her şeyden önce, geleneksel tıp semptomatik bir etkiye sahiptir. Enflamasyonun azalması nedeniyle hastalığın belirtileri de boşa çıkar. Evde kompresler, inhalasyonlar, durulamalar yaparsanız, diğer tedavi yöntemlerini uygularsanız mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Boğazın ev tedavisi yöntemleri farenjitin ana semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir:

 • cızırtılı;
 • boğazda rahatsızlık;
 • boğazda kızarma, palatine kemerler, arka faringeal duvar;
 • subfebril sıcaklığı (ARVI ve influenza ile, sıcaklık 38-39 dereceye kadar yükselir);
 • Sık sık - burun tıkanıklığı, burun akıntısı.

Farenjiti yanlış ve zamansız olarak tedavi ederseniz, hastalık genellikle kroniktir. Farenjit ile halk tedavisi, güçlü bir immün sistemi uyarıcı etki nedeniyle patolojinin kronik bir forma geçişini önlemeyi amaçlamaktadır. Otlar, bal, aloe, propolis ve diğer yöntemlerle yapılan terapi, boğazdaki mukoza zarının "kuvvetini" güçlendirmeye ve lokal immün savunmasını arttırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, yetişkinlerde ve çocuklarda, sadece farenjit semptomları tamamen kaybolmaz, aynı zamanda hastalığın tekrar oluşma riski de azalır.

Farenjit için halk ilaçları etiyotropik etkiye sahiptir - boğazın arkasına yerleşmiş patojen mikropların yok olmasına katkıda bulunurlar. Evde, ilaçların birçok bileşeni güçlü antiseptikler olduğu ve farmakolojik ürünlerden daha kötü olmadığı için, basit araçlar farenksiyi hızla dekontamine edebilir. Evde boğazın hızlı bir şekilde nasıl tedavi edileceğine ve çocuklarda farenjit tedavisine hangi ilaçların uygulanacağına dair daha fazla bilgi

Geleneksel tıp sunan boğaz tedavisi için endikasyonlar, farenjit - akut viral ve bakteriyel, kronik herhangi bir şeklidir ve çoğu yöntem yetişkinlerde ve çocuklarda kullanılabilir. Termal prosedürlere getirilen kısıtlamalar, ateşin yanı sıra bebeğin yaşı (bebeğin boğazını nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin) ile birlikte verilen şartlardır. Evde atrofik farenjit, boğazı kurutan bir hastalık ile tedavi edilemez.

Arı Propolis

Böyle bir hastalık, akut farenjit gibi evde tedavi mutlaka propolis içermesi gerekir ve temelinde şu anlama gelir: Çeşitli mikroplardan temizlenmiş boğaz arı bu ürünün dezenfeksiyon özelliklerine sayesinde ve ayrıca enflamasyonu azaltırlar. Kronik farenjit propolis olarak aynı zamanda, ancak tercihen serbest alkol şeklinde, kullanılabilirler. Propolis reçeteleri uygulanabilir:

 • Önceden koyu bir cam tabak 30 g propolis dökün, biraz soğuk su dökün, böylece balmumu parçacıkları yüzeye yüzdendi. Propolisin dibinde yer alan votka 100 ml votka dökün, 7 gün ısrar edin. Ürün süzüldükten sonra, 1: 2 oranında gliserin ile karıştırılır. Boğazın 10 gün boyunca günde iki kez yağlanması için uygulayın. Gargara için propolis'i nasıl sulandıracağınızı öğrenin
 • Propolis ile eczane ve hazır tentür satın alabilirsiniz. Evde kronik catarrhal farenjit tedavisi için, tentürden bir yağ karışımı hazırlanır. Deniz topalak yağı ile 1: 1 propolis birleştirin, daha sonra bir ay boyunca günde iki kez yağlayarak boğaz yumuşatmak için uygulayın.
 • Akut farenjit ile, bir bardak ılık su içinde yetişkinler için 2 yemek kaşığı propolis tentürü yaymak, günde üç kez gargara gerekir. Propolisin çocuk dozaj tentürü yarıya kadar kesilmelidir.
 • Farenjit ile antiseptik etki sağlamak için, günde iki kez 3 dakika propolis parçasını çiğnemelisiniz.

Arıcılık ürünleri alerjendir, bu nedenle evde şiddetli alerjik reaksiyonlara yatkın olanlara ve ayrıca 4 yaşın altındaki çocuklara propolis ile boğaz tedavisi mümkün değildir.

Şeftali yağı

Alternatif tıp sunan farenjit tedavisi için halk ilaçları, genellikle şeftali tereyağı içerir. Evde, bu araç çok ekonomik, ekonomik, verimli. Boğazı mükemmel bir şekilde yumuşatır, dokuların yenilenmesine yardımcı olur, farenjit belirtilerini azaltır. Ayrıca, şeftali yağı, kandaki mikro dolaşımı ve metabolik süreçleri yerel düzeyde normalleştirir. Şeftali yağı bu şekilde kullanılır:

 1. 30 g yağ ve 10 g propolis ekstraktını birleştirin, karışıma çay ağacı yağı (5 damla) ekleyin. Bu karışım bir boğazla tedavi edilmeli ve herhangi bir farenjit formu ile günde iki kez buruna damlatılmalıdır.
 2. Saf formda kronik farenjit için şeftali yağı günde iki kez burun deliğine 4 damla burun gömülüdür. Yağı uygulamadan önce, mikropları ortadan kaldırmak için rumen su ve soda ile (bir bardak suya bir çay kaşığı) durulanmış olmalıdır.

Şeftali yağı sadece bireysel hoşgörüsüzlükle kontrendikedir.

Zencefilin iyileştirici özellikleri

Evde tedavi farenjit zencefil yardımcı olacaktır. Zencefil uygulayarak boğazını tedavi etmek, Çin'den gelen bir gelenek. Zencefil, anti-enflamatuar, antiseptik özelliklere sahiptir, boğazı ısıtır, lenf bezlerini temizler, orofarinksi yumuşatır, hastalığın semptomlarını azaltır. Geleneksel tıp, zencefilin bu şekilde kullanılmasını önerir:

 1. Zencefili küçük parçalara ayırın, bir bardak kaynamış su bardağı bir bardak dolusu zeytinyağı ekleyin ve bir dilim limon ekleyin. 15 dakika sonra süzün, bal ekleyin, küçük çayı sıcak çay içirin. Günde iki kez tekrarlayın.
 2. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kuru zencefil tozu ve aynı miktarda zerdeçal karışımı dökün, su banyosunda içeceği 5 dakika ısıtın. Günde yarım saat ısrar edin, zorlayın, günde bir kez çare içmeyin sıcak değildir.
 3. Akut farenjit öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtiler varsa, meyan kökü meyankökü ile birlikte kullanılabilir. Meyan kökü ve zencefil (bir çay kaşığı üzerinde), bir saat sonra filtrelenmiş ve sarhoş, günde 2 doz bölünmüş, 300 ml kaynar su demlendi.
 4. 10 gün bir bardak su ile demlenmiş bu içecek zencefil (bir tutam), kırmızı biber (tutam), bal (kaşığı), yeşil çay (bir çay kaşığı) içmek için günlük ihtiyaç kronik akıntılı farenjit bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirmek için, küçük içmek ısrar ettikten sonra sips.

Zencefil bir kan pıhtılaşmasında, bir aspirin gibi seyreltildiği için zencefil kontrendikedir. Ayrıca hamilelik sırasında, 3 yaşına kadar gastrit, ülser, mide ekşimesi için çok fazla zencefil tüketmek mümkün değildir.

Şifalı Otlar

Evde, yetişkinler ve çocuklar için farenjit önerilir. Geleneksel tıp sadece akut değil, aynı zamanda kronik farenjit de kurtulmaya yardımcı olacaktır. Fitokimyasallara dayalı popüler ilaçlar:

 1. Kaynar su yaprakları ve böğürtlen meyveleri (bir bardak su bir kaşık), bir saat ısrar ediyorlar. Yarım bardak içki içmek, kalanı da durulayın. Günde üç kez tekrarlayın. Benzer şekilde, farenjit, çilek, yaban mersini yapraklarının infüzyonu ile tedavi edilebilir.
 2. Farenjit için halk ilaçları, hastalığın akut ve kronik formunda içilen çeşitli ücretlerdir. Örneğin, eşit bir nane, bir dönüş, anne ve üvey anne alın, 300 ml su toplayan bir kaşık demleyin. Güne içkinin tüm dozunu al ve 3 kabul et.
 3. Okaliptüs, adaçayı, nane, kekik otu, elecampane kökleri, papatya çiçekleri, her şey öğütmek için eşit yaprakları bağlamak için. Bir termos 2 kaşık koleksiyonuna koyun, 0.5 litre kaynar su dökün. Gece boyunca ısrar edin, günde üç kez 50 ml içirin ve kalan sıvıyı olabildiğince sık bir boğazla durulayın.

10 yaşın altındaki çocuklar için bitkisel infüzyonların dozu yarıya indirilmelidir. Tedavinin kontrendikasyonları - bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü.

Aloe suyu

Akut farenjit varsa, halk ilaçları aloe temelinde hazırlanabilir. Evde, aloe'dan ilaç hazırlamak kolaydır: 5 yaş ve üstü bir bitki bulmak yeterlidir. Halk hekimliğinin tarif ettiği tarifler:

 1. İlk önce aloe yapraklarını ılık suda durulayıp suyu sıkın. 3 damla burunda aloe suyu iç, günde iki kez tekrarlayın. Böyle bir tavsiye, herhangi bir kronik farenjit formunu tedavi etmek için çok uygundur.
 2. Kuru öksürükten muzdaripseniz, aloe suyunu kızılcık suyuyla karıştırın (her biri 30 ml), bal ekleyin (15 g). Çare üzerinde günde dört kez bir kaşık iç.
 3. Saf aloe suyu ile, farenjit evde durulama ile tedavi edilir. Prosedür günde üç kez yapılmalıdır.
 4. Farenjit, bal (5 parça), aloe suyu (6 parça), ısırgan yaprakları, calendula çiçekleri, papatya (4 parça) karışımı birleştirmek gerekir. Hazırlandıktan sonra 2 gün sonra buzdolabında saklayın, günde üç kez bir kaşıkla kullanmaya başlayın.

Alerjiler ve aşırı duyarlılık ile, bu tür ilaçları alamazsınız. Ayrıca, aloe gebelikte kontrendikedir.

Süt ve bal

Bal ile süt içiyorsanız, hastalığın belirtileri hızla gider. Bal (1 çorba kaşığı),% 3.2 ya da daha fazla yağ içeriğine sahip bir bardak ılık sütün içine ilave edilmeli, karıştırılmalı, küçük yudumlarda içilmelidir. Arıcılık ürünlerinde alerji yoksa, evde süt ve bal günde 3-4 kez içilebilir. Hasta akut bir farenjit fazı geliştirirse, o zaman içeceğin içine küçük bir soda eklemesi tavsiye edilir. Bu boğaz yumuşatmak, yanı sıra enfeksiyonu yok etmek için yardımcı olacaktır.

Bir öksürük gelen kronik farenjit böyle bir ilaç içtiğinde: bal ile bir bardak süt, 2 tablet Mukaltina, 1 damla iyot eritin. İçecek, 10 gün boyunca uykudan bir saat önce bir bardak tüketilir.

durulama

Evde farenjit tedavisi için, gargara gerekli. Bu enfeksiyonun yıkanmasına yardımcı olur ve mukozal iyileşmeyi destekler. Durulama için bu gibi çözümleri kullanabilirsiniz:

 • 1 birim papatya çiçeği ve 4 parça ayrık marsh bir koleksiyon demlemek, 300 ml su başına 2 yemek kaşığı miktarını alarak. 2 saat ısrar edince, belirtilen şekilde kullanın.
 • Elm kabuğu yaprak şeklinde 200 ml kaynar suya 2 kaşık dökün, 4 saat demleyelim. Geleneksel tıp, günde 5 kez bu ilaç ile gargara önerir.
 • 400 ml suda bir yemek kaşığı deniz tuzu eritin, 36 dereceye kadar ısıtın. Akut ve kronik farenjit için günde 6 kez gargara.
 • Patateslerden suyu sıkın, iyice düzelene kadar, günde 4 kez iyileşene kadar boğazınızı yıkayın.

Gebe ve emzirmenin yanı sıra, prosedürü gerçekleştirme tekniğini zaten öğrenmiş olan çocuklar da dahil olmak üzere, herhangi bir hastayı durdurarak farenjiti tedavi edebilirsiniz. Bir istisna, çarelerin bileşenlerine sadece alerjik reaksiyonların öyküsüdür.

Inhalasyonlar için halk tarifleri

Ev tıbbı inhalasyonların tutulmasını içerir. Çoğunlukla, buhar inhalasyonları tavsiye edilir; bu, yalnızca hastanın vücut sıcaklığına ve bitkilere karşı alerjik reaksiyonlara sahip olmaması durumunda yapılabilir. Buhar inhalasyonları boğazı ısıtır, yumuşatır, şişliği ve iltihabı ortadan kaldırır. Bu prosedürler atrofik, subatrofik kronik farenjitlerde çok etkilidir. İnhalasyonlar için, bu tür çözümleri kullanabilirsiniz:

 • Patatesleri kaynatın, buhar çalışırken nefes alın (yaklaşık 15 dakika).
 • 20 g nane ve lavanta çiçekleri, 40 g meşe kabuğu, ürünü bir litre kaynar su ile 3 yemek kaşığı demlemek, bir termos ve ısıtmada infüzyondan sonra uygulayın. Buharın solunması 10 dakika sürüyor.
 • Anne-ve-üvey anne, nane, okaliptüs, civanperçemi kaşığı kaynatın, kaynar su 500 ml demleyin. Yukarıdaki gibi kullanın.
 • Bir kaşık civanperçemi ve papatya çiçekleri kaynar su 400 ml, aynı uygulayın.

Sıkıştırmalarla ısınma

Sıklıkla, kronik farenjit için kompresler reçete edilir, çünkü ısınma doku rejenerasyonunu iyileştirmeye yardımcı olur, durgunluğu giderir, öksürüğü ve terlemeyi ortadan kaldırır. Kronik farenjitin alevlenmesi de dahil olmak üzere hastalığın akut fazında, prosedürlerin yapılması imkansızdır. Sıkıştırmalar iki versiyonda gerçekleştirilebilir:

 1. Votkadaki pamuk bezini nemlendirin, tiroid bezinin bölgesinden kaçının, boğaza takın. Kapağı polietilen ile sıkıştırın, sıcak bir bezle bağlayın. Kompresörü 4 saat bekletin, 5 gün boyunca tekrarlayın.
 2. Bal al, bir paçavra uygula, boğazına bir kompres koy. Sıkışmayı en az 2 saat süreyle çıkarmayın. Bu prosedür 2 saat sürmeli ve bunu 10 gün içinde yapabilirsiniz. Boğazın doğru şekilde nasıl sıkıştırılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

İnsanların tedavisi yeterli olabilir mi?

kurtarma mümkün olduğunca çabuk oluştu ve hastalık hronizirovalas değil için, örneğin, gargara için, bitkisel infüzyon içmek, bir defada birden fazla tedaviler kullanmak teneffüs gerçekleştirmek ve sıkıştırır. Çoğu zaman, viral farenjit granül ve diğer hazırlıkları kullanarak daha kötü milli hiçbir yerde tedavi sırasında geçer.

Bakteriyel farenjit hemen her zaman olduğu boğaz spreyleri, gargaralar eczane antiseptikler antibiyotik kullanımını gerektirir ve bu durumda, komplikasyonları önlemek olamaz konservatif tedavi görmezden - trakeit, bronşit. Farenjit ile antibiyotiğin nasıl doğru kullanılacağını öğrenin.

Halk tedavisiyle aynı tedavinin eklenmesi, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya, enflamatuar reaksiyonu durdurmaya ve bakterileri yok etmeye yardımcı olacaktır.

Bu hipertrofik ve atrofik farenjit de ulusal tedavisi için yararlı olduğunu ve sık sık bağımsızdır. Petrol ve boğaz sulama araçları yağlama 2-3 hafta yılda birkaç kez yapmak otlar tentür durulama Ders uygulaması, farenks ve hastanın iyileşme mukoza zarı restorasyonuna katkıda bulunacaktır.

Vücudun tedaviye nasıl zarar vermemesi

Vücuda zarar vermemek için ve hastalığın komplikasyon aşamasına geçmediği için, tedaviye zamanında başlanmalıdır. Buna ek olarak, bu tür kurallara uymak ev terapisinin işe yaramaması ve hastanın “bir haksızlık” yapmamasıdır: “

 1. tedavi sırasında evde kalmaya çalışın, inhalasyonlar yaparak, kompresler koyarak sonra dışarı çıkmayın;
 2. iyi uykular, daha fazla vitaminli yemek yiyin;
 3. otlar dozu, yanı sıra durulama sayısı, et suyu, infüzyon günde bir kez doğru gözlemlemek;
 4. Tam iyileşmeden önce tedaviyi tamamlamayın;
 5. Ürünü sıcak veya soğuk ve durulama solüsyonlarını kullanmayın;
 6. Kronik atrofik farenjit akut farenjit tedavi etmek için ilaç kullanmayın;
 7. sigara içmeyin, terapi sırasında alkol içmeyin;
 8. Malzemeler alerjisi varsa halk tarifleri kullanmayın.

Konservatif tedavinin etkinliğini arttırmak veya kronik farenjitin halk ilaçlarıyla alevlenmesini azaltmak, her hasta için uygulanabilir bir görevdir. Ama 2-3 gün içinde sonuçların yokluğunda, özellikle de çocuğun sağlığı ile ilgili ise, bir doktora danışmalısınız.

Ve sonuç olarak, farenjit ile başa çıkmaya yardımcı olacak bitkisel koleksiyonlara kendinizi alıştırmanızı öneririz.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Farenjit hızlı bir şekilde tedavi etmek için nasıl: etkili tedaviler

Farenjit tedavisi için ne kadar çabuk - Böyle bir soru ilgi çekicidir, her şeyden önce, onlar hasta ve tabii ki, ebeveynler, eğer çocuk hasta ise. Mümkün mü, yoksa vücudun doğal güçlerine güvenmeli miyiz? Farenjit denilen farenksin iltihaplanması, Latin tarzında, hoş olmayan bir şeydir. Bu angina değil grip değil, ama sonuçları olabilir.

Akut farenjit hızlı başlar ve doğru şekilde yaklaşırsanız hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Doğru yaklaşım bir doktora danışmaktır, çünkü kendini tedavi etme tehlikesi yanlış bir öz tanıdır. Bir doktorun mesleğinin özgüllüğü, tedavi yöntemlerini kanıtlamış olmasıdır ve ortalama kişinin sahip olmadığı hastalık teşhisi için deneyime ve araçlara sahiptir.

Farenjit ve bir KBB uzmanının yetkinliğinde hızlı tedavi. Fakat kendimizi, gelecekte kendimizi rahatsız edici sonuçlardan korumak için boğazda olası iltihaplanma sebebinin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Diğer hastalıklar ile karıştırmamak için farenjit tezahürünü düşünün.

Farenjit belirtileri

Yemek yuttuklarında bir boğaz vardı, boğazdaki iktidarda, her zaman öksürmek istiyorum, ve genelde, bazı yumrular oluştu. Aynadaki boğaza bakarsanız, ağzınızı açarsanız, geniş kızarıklık ve çıkıntılı damarları görebilirsiniz.

Tüm bu belirtiler varsa, o zaman, yutak iltihabı akut akıntılı farenjit, var. Hızlı kür farenjit, tabii ki, dikkate değer rahatsızlık nedeniyle, düşük sıcaklık rağmen, ancak zayıflık, halsizlik gövdesinde, arzu edilmektedir.

Farenjit olduğunu söyleyen diğer işaretleri birleştirin:

 1. Boğazda mukoza zarının kuruması, kaşıntı ve terleme, ağrılı zayıf ağrı.
 2. Boğazda şişer, kulaklara verir.
 3. Öksürme dürtüsü, kuru, rahatlama getirmez. Boyundaki lenf düğümleri büyütüldü.
 4. Boğazdaki kızarıklık sırt ve bademcikleri kapsar. Bademcikler üzerinde pürülan bir scurf vardır (bkz. Boğazdaki irin ne kadar tehlikeli).

Böylece, nazofarenks boyunca yoğun eritem, kuru öksürük, bütün bu işaretler veya başka, boğaz ağrısı belirtileri kuru ve cızırtılı boğazda yumru, hissi. Farenjitin nasıl iyileştirileceği, tedavinin başlangıcının zamanlamasına göre değişir.

Hemen bir doktora danışırsanız, şüphesiz ilaç, gargara, nemlendirici spreyler ve rezorpsiyon tabletleri reçete edecektir. Her tıbbi ürün için detaylı bir talimat vardır.

Akut farenjit tedavisi

Farenjit böylesine nadir bir hastalık değildir, birçok mikroorganizmanın neden olduğu ve bağışıklığın zayıflaması durumunda enfeksiyon riski yüksektir. Bu makaledeki video, farenjit ile enfekte olabilir nasıl gösterir.

Farenjit nedeni:

Bir doktora ne zaman farenjit teşhisi kuracak, nasıl bu hastalık viral enfeksiyonlar daha sık görülür çünkü, çok önemli patojen bağlıdır, ancak antibiyotik ile tedavi edilmez, ve tersi, mikrobiyal nedeni olarak bu durumda daha az ve antibiyotik olduğunu çabucak tedavi zaman yardımcı olacaktır.

Tablo. Farenjit İlaç tedavisi:

Evde ilaç ve eczanelere ek olarak, bu tedaviyi kendi hazırladığınız halk ilaçlarıyla tamamlamanız gerekir. Fiyatları düşük ve faydaları şüphenin ötesindedir. Bu nedenle, hızlı bir şekilde tedavi edilen farenjit, tedavinin karmaşıklığına bağlıdır.

Kronik farenjit hastalığın akut fazında zayıf tedavisinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, bunun nedeni belirtilen rejim hasta davranışının ile muamele ya da olmayan uygun yöntemleri o kadar çok ihlaline kronik, akut enfeksiyon geçiş, ancak bağışıklık sistemi, genetik yatkınlık ve daha genel durumuna bağlı olduğu unutulmamalıdır

Farenjit tedavisinin halk yöntemleri

Farenjitin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi için halk yöntemleri basitçe vazgeçilmezdir, çünkü zaman testini geçmiş ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bu, her şeyden önce, inhalasyon, boğazın durulanması, mukoza zarının yağlanması, içme suyu, boğazın yumuşatılmasıdır:

 1. Çim anne ve üvey anneler nane ile birlikte demlenirler, bir saat ısrar ederler. İnhalasyonların yanı sıra boğazın yıkanması için bir kaynatma uygulayın.
 2. 1 ve soluma, mevcut inhalasyon nebulizer boyunca buhar kullanarak, infüzyon sonrası Karışım papatya ve civan perçemi 1 bir oranda demlenmiş. Kaynatma boğazınızı yıkamak için kullanılır.
 3. Kadife çiçeği yaprakları demlenir, kaynatılır, boğazda gargaralanırlar.
 4. Solunum ve gargara için, adaçayı ile papatya bir kaynatma kullanın.
 5. Çam tomurcukları demlenir ve boğazda iltihabı gidermek için bir çare olarak kullanılırlar.
 6. Boğazı durulamak için sudaki propolis tentürünü seyreltin.
 7. Bir bataklık infüzyonu kökü ile papatya bir kaynatma gargara için ısrar edilir.
 8. Kireç çiçekleri ve adaçayı çimi kaynar suyla demlendirilir ve boğazını ılık bir et suyu ile durulayın.
 9. Calendula ve ıhlamur çiçekleri eşit oranlarda demlenir ve elde edilen et suyu inhalasyon için kullanılır.
 10. Birkaç diş sarımsak, öğütülür, balla karıştırılır ve enflamasyonu hafifletmek için yemeklerden sonra bu karışımı alın.
 11. Çam tomurcuklarının kaynatılmasında bir kaşık propolis ekleyin, balla karıştırın ve yemeklerden sonra ilacı alın.

Farenjit tedavisi için inhalasyon

Solunum sistemi hastalıklarında inhalasyonların etkinliği hem tıp bilimi hem de halk pratiği tarafından onaylanmıştır. Her şey hastalığın ciddiyetine ve kullanılan çözümlere bağlıdır. Halk uygulamasında, buhar inhalasyonları sıcak çözeltilerle kullanılır.

Farenjit ile inhalasyon ile halk tedavisi

Buharı solumak geleneksel tıbbın uzun bir geleneğidir. Bu prosedür, yüksek sıcaklık yoksa ve hastanın genel durumu tatmin ediciyse yapılır.

Buhar solunum sistemine girdiğinde, mukozayı nemlendirir ve ısıtır, dolayısıyla öksürüğe daha az ihtiyaç duyulur. Buhar formundaki tıbbi maddeler boğaz ağrısını etkiler ve iltihaplanmasını azaltır.

 • kıyılmış meşe kabukları, nane ve lavanta çiçekleri kullanmak karışım demlendi ve ısrar ve soğuduğunda, ısıtılır ve 5-10 dakika da, buhar üzerinde nefes edilir;
 • Papatya ve civanperçemi çiçeklerinin bir kaynatılmasından önce ısıtılır ve bu buhar on dakika nefes alır;
 • kaynatın ve patates püresi, bir kabuğunda mümkündür ve bu buhar nefes alır, on dakikada bir havlu ile kaplanır;
 • otlar, anne ve üvey anne, nane, civanperçemi ve okaliptüs topluluğu su banyosunda demlemek, buhar günde birkaç kez nefes;
 • evrensel bir ilaç adaçayıdır, inflamasyonu hafifletmek için demlenmiş ve sıcak buhardan nefes alır;
 • Bitkisel özler, inhalasyon etkisini artırdığı için nane, pembe, adaçayı, okaliptüs gibi uçucu yağları damlatır.

Tanı sonrası - farenjit, çözümleri antienflamatuar boğaz, teneffüs ve homeopatik ve antihistaminik kullanımını durulama, tıbbi döngüsü dahil olmak üzere bu hastalığın kapsamlı bir tedavi yürüttük. Bu tedavi, kısa sürede farenjitin tedavi edilmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemeyi mümkün kılan halk ilaçları ile desteklenmektedir.

Farenjit - halk tedavisi

Halk ilaçları ve farenjit tedavisi yöntemleri anestezi, boğazın yumuşatılması, iltihaplanmanın giderilmesidir. Ana halk yöntemleri, farenks, inhalasyon ve durulama yağlanmasıdır. halk ilaçları tedavisinde genellikle anne (bir yumuşatma, balgam söktürücü) Coltsfoot, papatya, kadife çiçeği, okaliptüs (sahiptirler antiviral, anti-enflamatuar özellikleri), nane, melisa (analjezikler, ekspektoranlar özellikleri) içerir.

Duru ve inhalasyonlar şeklinde farenjit için halk ilaçları

durulama farinks, günde 200 ml su başına 10 g şifalı bitkilerin hesaplanmasından hazırlanan sıcak infüzyonlarla günde 3-4 kez geçirir.

soluk alma Akut farenjit ile günde 4 kez, 5 dakika süren. Evde yapılan inhalasyonlar ve durulama için, aynı infüzyonları kullanabilirsiniz. bir ağız sokma kağıt sıkarak ve nefes: İnhalasyon için bir havlu veya kullanım su ısıtıcısı ile kaplanmış, su ile bir kase üzerinde nefes çok sıcak su 300-500 g şifalı otlar ve sonuçların infüzyon 100 g alınmış. Özel inhalerleri kullanabilirsiniz. Solunum hali hazırda boğazını yakmamak için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sıcaklığı ve infüzyona olan yakınlığı düzenlemek için, sadece rahat bir his uyandırmak için.

Farenjit - halk tedavisi

Anne-ve-üvey anne nane koleksiyonu

Anne ve üvey annenin 2 parçasında 1 kısım nane alınır. 1 çorba kaşığı. l. bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur

Papatya ve civanperçemi topluluğu

1 çorba kaşığı. l. Papatya ve 1/2 çay kaşığı. Civanperçemi bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur

Evde farenjit tedavisi için nane

1 çorba kaşığı. l. nane bir bardak kaynar su dökün. Farenjit için bu çok basit halk ilaç ağrı ve boğaz ağrısı rahatlatacaktır. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın. Nane, aynı sonuçla, adaçayı, okaliptüs, papatya, calendula yaprakları ile değiştirilebilir. Papatya ve calendula iltihabı rahatlatır. Bu bitkileri toplamada kullanmak daha iyidir. Bu koleksiyondan infüzyonun iyileştirici özellikleri ona biraz bal eklerseniz artacaktır. Durulama yaparken, 2-3 yemek kaşığı infüzyon yutunuz. 3-4 işlemden sonra ağrı kaybolur. Bu, herhangi bir tür farenjit tedavisi anlamına gelir.

Akut farenjit tedavisi için iğne yapraklı böbrekler

20 gram böbrek veya sadece iğneler alın, bir bardak kaynar su dökün, ısrar edin. Akut farenjit ile inhalasyon için kullanın.

Akut farenjit için propolis ile ev tedavisi

0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi akut farenjit tedavisi için kullanılır.

Amire ve papatya ile farenjit nasıl tedavi edilir

1 çorba kaşığı. l. kök ayrmak marsh, kaynar su iki bardak dökün 10 dakika kaynatın, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. papatyalar, ısıdan çıkarın. 1 saat ısrar et. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın. Faringinin bu halk ilaçlarında aura'nın kökü, boğazı yumuşatır, mukoza zarını güçlendirir ve papatya iltihabı giderir, patojenik mikropların büyümesini bastırır. Bu halk ilaç özellikle kronik farenjit için iyidir.

Mukoza yumuşatılması ve nemlendirilmesi için koleksiyon

Kireç ve kadife çiçeği renklerinin 1 parçasını karıştırın, 2 parça adaçayı. 1 çorba kaşığı. l. 200 ml kaynar su toplayın, 1 saat ısrar edin, 1 inhalasyon için 20-30 ml infüzyon kullanın. Bu araç kronik farenjit için daha iyidir.

Evde farenjit tedavisi için bal ve sarımsak

Yarım bir bardak gevelden sarımsak ve yarım bardak bal karıştırın, karıştırın. Bitene kadar 1 çay kaşığı her saat var.

Çam tomurcukları ile farenjit nasıl tedavi edilir

0.5 kg çam tomurcuğu 1.5 litre su dökülür. 20 dakika kaynatın. Soğumadan önce ısrar, süzün. 1 litre broth için 1 kg bal alın, 10 g% 30 propolis ekleyin, karıştırın. Buzdolabında saklayınız. Herhangi bir farenjit formu için günde üç kez bir çorba kaşığı alın.

Sıcak bira en keyifli halk ilaçtır

Yavaşça bir bardak sıcak bira içmeyi, yatağa gitmeyi, kapağı iyi almayı.

Kronik atrofik farenjit tedavisi

Kronik atrofik farenjit tedavisinde halk ilaçları kendi özelliklerine sahiptir.
Sık sık birkaç inhalasyon ve durulama kullanılması istenmeyen bir durumdur - zaten kurutulmuş ve inceltilmiş mukoza zarını kuruturlar. Bu durumda, bal ilavesi ile nane, melissa, muz, anne ve üvey anne ile sıcak şifalı çaylar içmek için tavsiye edilir.

Lugol çözeltisi ile farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit ile iyi bir etki, Lugol çözeltisi ile boğazın yağlanmasını sağlar. Atrofik formda yardımcı olur

Evde farenjit tedavisinde bitkisel yağ

Kronik farenjitin atrofik formunda, aşağıdaki halk tedavisi yöntemi kullanılır: rafine edilmemiş bitkisel yağın tuz ile karıştırılması. Bu bileşimi, ön ve yanlarda boğaz ve boyun ile yağlayın, masaj - günde iki kez.

Deniz tuzu ile kronik farenjit tedavisi nasıl

Bir litre ılık suda eritin bir çorba kaşığı tuz (kaymaz). Günde 5-7 kez bir çözüm ile gargara. Kurs - bir hafta. Farenjit için bu halk ilacı, ikinci günde rahatlama getirecektir, ancak kurs sonuna kadar yapılmalıdır.

Kronik farenjit tedavisi için petrol inhalasyonları

Bir bardak kaynar suya 10 damla yağ (zeytin, şeftali, mentol, köknar, deniz topalak, lavanta ve portakal yağları) ilave edin. Bir huni şeklinde bir tüp (veya bir inhalasyon yoluyla) 5-10 dakika günde 2 kez nefes alın.

Propolis ile yağlama

Lütfen, kronik farenjit boğaz 2 parça şeftali, sandor yağı ya da yağ, gliserol ile karıştırılır,% 10 propolis tentürü 1 kısım

Bychkova ve Nepomnyashchaya doktorlarının farenjit tedavisi tekniği

Çoğu durumda geleneksel ilaçlarla KBB doktorlarının kronik farenjit tedavisinde tedavi, pozitif sonuçlara yol açmaz. Şifacılar Byczkova ve Nepomnyashchia, sürekli bir pozitif sonuç veren farenjit tedavisi için bir yöntem geliştirdi.

1 aşama. Yeşil sürgünler olmadan iki büyük, güçlü, diş sarımsak, ince bir rende rendeleyin, yaklaşık 50 derece bir sıcaklık ile haşlanmış süt bir bardak dökün, 40 derece, soğuğa kadar soğuyana kadar bekleyin. Arkada yatan, günde 5-6 kez boğazda derin bir gargara yapmak. Bir anda en az bir infüzyon camı kullanmanız gerekir. Sahne - 10 gün

2 aşamalı. 1 çorba kaşığı. Bir bardak kaynar su ile calendula çiçekleri kaşık. Israr 20 dakika, boşaltma. Sıcak bir infüzyon ile, günde 4-6 kez gargara. Bir durulama için - en az bir adet infüzyon Aşaması kullanın - 10 gün

Aşama 3. 1 çorba kaşığı. Bir bardak kaynar su ile kuru patates çiçeklerini kaşıkla. Düşük ateşte beş dakika kaynatın. Yarım saat ısrar edin, boşaltın. Arkada yatan, günde 4 kez boğazda derin bir gargara yapmak. Bir seferde en az bir bardak et suyu kullanın. Aşama - 10 gün. Ardından 1. adıma geçin.

Kronik farenjit atrofik formu ile diyet

Sıcak yemek, sıcak içecekler içmeyin. Yemekler baharatlı, baharatsız ve baharatsız olmalı. Sıvıları mümkün olduğunca, tercihen balla içirin. Boğazınızı ve bacaklarınızı aşırı soğutmayın.

Kronik hipertrofik farenjit için halk ilaçları

Kronik hipertrofık ​​farenjit tedavisi için halk ilaçları, boğaz durulama için durulama ve tanenler içeren bitkiler (mısır, meşe, söğüt, St. John's wort, vb) kullanılır. Bu hipertrofik formun tedavisinin tuhaflığıdır. Ayrıca, diğer farenjit tedavisi kategorilerinden uygun tarifleri kullanabilirsiniz. Tam iyileşme elde etmek için kronik formlar en az 10-12 ay tedavi edilmelidir.

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk? - En iyi ipuçları, teknikler ve tarifler

Boğaz ağrısı genellikle uygun ve zamanında tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde kronik bir forma dönüşen farenjit sonucu oluşur. Hastalığın tehlikesi de ciddi komplikasyonların gelişmesidir.

Farenjit tedavisi için, birçok yöntem vardır - bu boğaz, durulama, inhalasyon, antibakteriyel tedavi, iç ilaç püskürtme.

Farenjit ana nedenleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Genellikle, farenjit hipotermiden veya boğazın aşırı ısınmasından dolayı ortaya çıkar. Bu, esas olarak ağızdan nefes almanın yanı sıra çok soğuk veya sıcak yiyecekler tüketmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Farenjit bakteriyel ve viral enfeksiyonlara neden olur. Çoğu durumda, hastalığın nedensel ajanı streptokok, stafilokok, pnömokok, virüsler arasında - rinovirüs, adenovirüs, influenza virüsüdür. Bu patolojiyi kışkırtmak bazen mantar olabilir.

Hastalık aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Zayıf bağışıklık sistemi.
 • Yorucu uzun süreli bir ses nedeniyle boğazda kuruluk.
 • Diş hastalıkları.
 • Kronik formda kulak burun boğaz hastalıkları.
 • Burun septumunun eğriliği.
 • Rahatsız duruş.
 • Sindirim organlarının patolojik süreçleri.
 • Hormonal sistemin çalışmasında başarısızlıklar.

Bazen farenjitin başlangıcı alerjik reaksiyonlardan etkilenir. Bu nedenlerden dolayı, çoğu durumda akut bir farenjit seyri vardır. Zamansız tedavi ya da yanlış seçilmiş tedavi taktikleriyle, hastalık kronik bir hal alabilir.

Hastalığın gelişimini tetikleyen faktörler şunlardır:

 • Hasta iklimi için elverişsiz.
 • Tütün içimi.
 • Alkollü içeceklerin sık kullanımı.
 • Ekolojik faktör.

Nadiren farenjit, cerrahi müdahale veya yabancı cisimlerin boğaza girmesi sonucu oluşur.

Doğru tedavi taktiklerini seçmek için, uzmanlığın hastalığın temel nedenini oluşturması gerekir. Örneğin, patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit tedavisi için antibiyotik almanız gerekir.

Hastalığın belirtileri

Boğaz ağrısı, bademcikler kızarıklık, kuru öksürük ve sıcaklık - olası farenjit belirtileri

Farenjitin ana semptomu boğazda ağrı, özellikle de uykudan sonra sabahtan sonra hissedilir. Ek olarak, bir patolojik durumun ifade edilen belirtileri şöyledir:

 • Baş ağrısı.
 • Yüksek sıcaklık.
 • Boğaz ağrısı kuruluğu ve hissi.
 • Genel yorgunluk.
 • Beyaz bir dokunuşla bademciklerin kızarması.
 • Mukoza boğazının şişmesi.
 • Mide bulantısı veya kusma.
 • Boyundaki büyümüş lenf düğümleri.
 • Balgamsız öksürük.
 • Boğazda yumru hissi.
 • Yutulduğunda ağrı.
 • Dilde - gri bir kaplama.

Bazen öksürük sırasında hasar gören orofarenkseki zayıf damarlarla, balgam veya tükürükte kanın safsızlıkları gözlenebilir. Buna ek olarak, farenjit ile, hastanın yutma hissi, sanki boğazda ağrıyı giderirmiş gibi. Ayrıca, hastalığa kas ve burun akıntısı ağrı eşlik edebilir.

Farenjit tanısı koymak için, bir uzmanı incelemeye ek olarak, bazen bir boğaz swabı gerekebilir.

Hastalığın belirtilerinin, iki farenjit tipine bağlı olarak farklılık gösterebileceğini belirtmek önemlidir: akut ve kronik. Akut formda farenjit oluştuğunda, semptomlar daha belirgindir, hasta ciddi rahatsızlık hisseder. Kronik farenjit klinik belirtilerin minimal bir tezahürü ile karakterizedir.

Ayrıca hastalığın belirtileri üzerine farenjit formunu belirleyebilirsiniz:

 • Mukoza boğazında hipermi, kataral farenjit gösterir.
 • Artan lenf düğümleri, hastalığın hipertrofik bir formunu gösterebilir.
 • Atrofik farenjit ile, uzamış enflamatuar süreç nedeniyle mukoza daha incedir.
 • Alerjenlerin solunması ile tetiklenen farenjit, kuru öksürük, posterior farenksin hiperemi, mukozal ödem, boğaz şişmesi eşlik eder.

Yukarıdaki semptomları bulursanız, bademcik iltihabı veya larenjit ile karışabilen hastalığın kesin tanısı için bir uzmana danışmalısınız. Muayeneden sonra doktor gerekli tedaviyi reçete edecektir.

ilaç

Farenjit tedavisi entegre bir yaklaşımla yapılmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon sonucu ortaya çıkan akut hastalık durumunda antibakteriyel tedavi zorunludur.

Bunlar aşağıdaki grupların antibiyotik olabilir:

 • Penisilin grubu. Etkili olarak, bu ilaçlar stafilokokları etkiler. Klavulanik asit ve amoksisilin içerir. Farenjit tedavisinde popüler Augmentin, Trimafoks, Flemoksin, Flemoklav, Amoksisilin, Ecoclave kabul edilir.
 • Makrolidler. Bu ilaçlar sıklıkla kullanılırlar, çünkü enfeksiyöz odağa hızla nüfuz etme kabiliyetine sahiptirler, birçok patojen bakteriye karşı etkilidirler. Ayrıca, penisilinlere karşı toleranssızlık için kullanılırlar. Makrolid grubu Azitromisin, Eritromisin, Zitrolid, Sumamed, Spiramisin içerir.
 • Sefalosporin serileri. Etkili ajanlar, Cefrioxone, Suprax, Cefabol, Zinnat, Cefalexin, Sefuroksim'dir. İhmal edilen farenjit ve komplikasyon gelişimi ile birlikte kullanılırlar.
 • Tetrasiklin grubu. Nadir durumlarda, mikroorganizmaların diğer grupların antibiyotiklerine direnci gözlendiğinde atandı. Bu ilaçların çocuklarda farenjit tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez.
 • Bazen yerel aksiyonun antibakteriyel ajanları reçete edilebilir. Bunlar Fusofungin veya Bioparox gibi ilaçlardır.

Antibiyotik alırken, antibiyotik tedavisinden gelişen dysbiosis'in önlenmesini unutmamalısınız. Bunu yapmak için probiyotikler - Lactobacterin, Linex, Bifiform.

Viral farenjit ile antiviral ilaçlar, örneğin Anaferon, Neovir, Arbidol, Isoprinosin almak gereklidir.

Farenjit tedavisi için modern ve etkili ilaç Imudon olarak kabul edilir.

Farenjitin uygun tedavisi sadece bir doktor tarafından ortaya çıkmasının nedenine bağlı olarak reçete edilebilir.

Boğazda rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için, bu tür tabletlerin kullanılması mümkündür:

 • Falimint
 • Strepsils
 • Grammidin
 • Lizobakt
 • Faringosept
 • Geksoral Küvetler
 • Sebidin
 • Septolete
 • Neo-angin
 • İyot içeren ilaçlar reçete edilebilir: Yoks, Vokadin, İyodinol

Farenjit tedavisinde vazgeçilmez bir yöntem gargaralıktır. Prosedür için Furacilin, Miramistin, Klorheksidin veya Chlorophilipta'nın tıbbi çözümleri mükemmeldir.

Enflamatuar süreci kaldırın ve ağrıları azaltacak ağrıları azaltın:

Öksürük, eşlik eden farenjit, balgam sıvılaşması teşvik şurup kullanımı önerilir. Birçoğu tıbbi bitkilerin özlerini içerir: Gedelix, Alteika, Doktor Anne, Gerbion, Linkas. Özellikle bu şuruplar çocuklarda farenjit tedavisi için uygundur. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.

Anti-histaminler, alerjenlerin yutulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık için reçete edilir: Cetrin, Tavegil, Claritin, Suprastin, Loratadin. Boğazın şişlik ve kızarıklıklarının giderilmesine yardımcı olurlar.

Evde farenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Boğaz ve ısıdaki ağrıyı azaltmak için Analgin, Acetaminophen, Ibuprofen, Paracetamol gibi ağrı kesiciler alabilirsiniz.

Bağışıklığı arttırmak için B vitaminleri ve askorbik asit içeren vitamin-mineral kompleksleri kullanılmalıdır. İmmünomodülatörler de örneğin, Viferon olarak reçete edilir.

Hastalıkta Geleneksel Tıp

Evde farenjit tedavisi için en iyi halk tarifleri

Farenjit tedavisinin yardımcı bir yöntemi olarak, boğazın yıkanması için şifalı bitkilerin şifreleri kullanılır.

Bu anlamda etkili araçlar şunlardır:

 • Siyah mürver çiçekleri, Veronica ve nane.
 • Huş ağacı yaprakları ve meşe kabuğu.
 • Aira ve papatya kabuğu.
 • Atkuyruğu alanı, ahududu (yapraklar), rengi bozulmayan çiçek.

Bitkiler eşit oranlarda alınır. Bir bardak kaynar suya toplayın (çorba kaşığı). Yaklaşık iki saat bekletin. Boğaz, sıcak et suyu ile durulanmış olmalıdır. Ayrıca, hem bireysel olarak hem de koleksiyonlarda, papatya, okaliptüs, nane, nergis, yaprak şeklindeki kararanın kabuğu ile işlem yapabilirsiniz.

Prosedür için taze, ancak su, beyaz lahana ve lahana suyu veya pancar ile seyreltilmiş kullanabilirsiniz. Etkili, uygun fiyatlı ve durulama için güvenli bir mutfak, ama tercihen deniz tuzu bir çözümdür. Boğaz durulama boğazda ağrı ve rahatsızlık azaltmaya yardımcı olacaktır.

İnsanların yöntemi inhalasyon.

Etkili eylem bal bazlı inhalasyon ile sağlanır. Bu arıcılık ürünü uygulamalar için de kullanılabilir. Bu tür ajanların farenjit için olası uygulama:

 • Sarımsaklı bal şurubu.
 • Böbrek tomurcukları balda.

Halk ilaçları çok etkili kabul edilir. Bununla birlikte, bunlar sadece yardımcı tedavi yöntemleridir ve başvuruları bir uzman ile anlaşılmalıdır.

Nebülizör ile solunum

Farenjit ile inhalasyon nebulizer hastalığın tedavisinde en iyi yöntemlerden biridir

Soluma prosedürünü önemli ölçüde basitleştirmek ve bu yöntemin terapötik etkisini artırmak için özel bir cihaz - bir nebülizatör kullanılabilir.

İlaç pazarında, bu tür aparatların birkaç çeşidi vardır. Kullanmak için yeterince basit - sadece nebulizer rezervuar bir tıbbi çözüm ile doldurun ve bir maske kullanarak, yaklaşık 15 dakika şifa çiftler solu. Nebülizörün çocuklarda ve gebe kadınlarda otolaringolojik ve catarrhal hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez olduğunu belirtmek önemlidir.

Anti-inflamatuar, bakterisidal ve analjezik etkileri olan otların farenjit infüzyonları ile inhalasyon için uygundur:

İnhalasyon yöntemi için, farengeal mukozayı nemlendirmeye ve patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını ve büyümesini azaltmaya yardımcı olan aşağıdaki esansiyel yağlar kullanılabilir:

 • şeftali
 • pembe
 • zeytin
 • nane
 • okaliptüs
 • adaçayı

Öksürdüğünde, inhale edilen tıbbi solüsyonlar kullanılabilir - Flumucil, Acetylcysteine.

Faydalı ipuçları: ne yapılmaz ve bir hastalık durumunda ne yapılmalı?

Farenjit ile, iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlamak için belirli kuralları izlemelisiniz.

Uzmanlar, hastaya doğru içme rejimi sağlanmasını şiddetle tavsiye eder. Bu, dehidrasyonu önlemek ve boğazı nemlendirmek için gerekli olan, içindeki acı verici duyguların azaltılmasına yardımcı olur. Ek olarak, ılık bir sıvı, tahriş olmuş bir boğazı önemli ölçüde rahatlatır. Bir içecek olarak, su gelir, ballı yeşil çay, mors, kompostolar.

Farenjitli bir hastanın keskin, asidik, tuzlu, salamura edilmiş yiyecekleri yememesi tavsiye edilmez. Diyette mukus boğazını tahriş etmeyecek yumuşak yemeyi içermesi arzu edilir. Ayrıca, sıcaklık değişimleri ile içmeyi ve yemek yemeyi kesmelisiniz.

Sigara ve alkollü içeceklerin bir hastalık durumunda kabul edilemez olduğunu hatırlamak önemlidir.

Farenjit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, tekrar hastalanmamak ve hastalığın yayılmasını önlemek için kişisel hijyen kurallarına uyulmalıdır.

Farenjitin olası komplikasyonları

Hastalığın komplikasyonlarını önlemek için, zamanında farenjit tedavisine başlamak gerekir

Farenjitin olası istenmeyen etkileri arasında, bu hastalıklar ayırt edilir:

 • Böbrek yetmezliği.
 • Scarlet ateşi.
 • Faringeal veya peritonosilerin apsesi.
 • Eklemleri, kalp kaslarını, sinir sistemini etkileyen romatizma.
 • Laryngitis.
 • İç kulak veya işitsel tüpün inflamatuar süreçleri.
 • Kronik formda bronşit.
 • Tükrük bezi iltihabı.
 • Servikal lenfadenit.

Akut farenjit komplikasyonları da patolojik durumun kronik formda taşmasıdır.

Önleyici tedbirler

Farenjit gelişimini önlemek için, bu tür önleyici kurallara uymak gerekir:

 1. Vücudun alt soğutmasına izin vermeyin.
 2. Vücudu batırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Çoğu zaman taze meyve ve sebze yerler.
 4. Arıcılık ürünlerine yiyecek katın.
 5. Yiyeceklerde sıcaklık dalgalanmalarından kaçının.
 6. Tuzlu, baharatlı ve ekşi yiyecek tüketimini sınırlayın.
 7. Alkol ve sigara içmeyi reddedin.
 8. Sıcak buharların ve kirli havanın solunmasından kaçının.

Farenjit ve iyot buharı ve deniz havasını önlemeye yardımcı olun. Bu nedenle, yaz aylarında denize bir gezi sağlamak istenmektedir. Bu mümkün değilse, periyodik olarak iyot eklenmesi ile deniz tuzu ile profilaktik inhalasyon yapabilirsiniz.

Bu koruyucu önlemleri uygularsanız, farenjit gelişimini birkaç kez azaltabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.