Loading

Şişmiş bir boğaz nasıl tedavi edilir

Genellikle inflamatuar süreçlere larinksin şişmesi eşlik eder. Bir boğazın şişmesi, bir semptomun ortaya çıkış nedenleri, teşhis yöntemleri ve tedavisi.

Makalenin içeriği

Boğazın şişmesinin nadiren bağımsız bir hastalık olduğu bilinmektedir. Çoğu zaman, insan vücudunda çeşitli patolojik süreçlerin gelişmesine işaret eder. Bu durumda, bu durum son derece tehlikelidir, çünkü ödemde hızlı bir artış ve larenkste lümenin daralmasıyla boğulmaya yol açabilir. Bu durumda, hızlı bir şekilde nefes alıp vermek için boğazın şişmesini neyin kaldırması gerektiğini bilmeniz gerekir. Boğazın ödemi tedavisinde, hem tıbbi yöntemler hem de geleneksel tıp yöntemleri kullanılmaktadır. En etkili tedaviyi bulmak için patolojik duruma neden olan sebeplerin belirlenmesi gereklidir.

nedenleri

Şişkinliğe neden olmak, hem inflamatuar hem de inflamatuar olmayan çeşitli faktörler olabilir. Boğazın şişmesini nasıl önleyeceğinizi anlamak için, hoş olmayan bir semptomun ortaya çıkmasının olası nedenlerini analiz etmelisiniz. Yani, boğazda hassasiyet ve şişme neden olabilir:

 • larenjitin;
 • bademcik iltihabı;
 • oral mukoza iltihabı;
 • dilin tabanının süpüratif iltihabı;
 • ilaçlara, gıdalara alerjik reaksiyonlar;
 • böbrek, karaciğer, kardiyovasküler sistemin organlarındaki çalışmalarda sapmalar;
 • lenf bezlerinin aşırı sıkışmasına bağlı olarak farenks kan dolaşımındaki sorunlar;
 • ameliyat sırasında mekanik hasar, mukus yanık.

Boğazda şişlik için doğru ve etkili tedaviyi belirlemek için, sadece nedenleri değil, hastalığın ana semptomlarını bilmelisiniz.

semptomataloji

Ödemin ana belirtileri arasında şunlar bulunabilir:

 • tükürük yutma ve yeme ile ağrı;
 • kuruluk, boğazda terleme;
 • gürültülü solunum;
 • boğazda lümenin şişmesi ve daralmasının artması sonucu nefes almada zorluk;
 • osplost, tam bir ses kaybına yol açar.

Patolojik süreç kötüleştikçe şişlik artar, nefes darlığı görülür, cilt solukluğu, hızlı nabız ve panik görülebilir.

Şişlik bölgesinde görsel incelemede epiglotisin kalınlaşması belirgin şekilde kalındır ve ayrıca şişlik aritenoid kıkırdağlarına yayılabilir.

İnflamatuar süreçlerin neden olduğu şişlik, mukozada belirgin bir kızarma, vazodilatasyon ile karakterizedir. İnflamatuar olmayan ödem hiperemiye eşlik etmez.

tedavi

Hastanın bir daralma hissi ve boğaz ağrısı hissi yaşaması durumunda, boğazda hızla şişmeyi rahatlatmak ve nefesi kesmek için derhal tedavi edilmelidir.

Önemli! Laringeal ödem için ilk yardım zamanında sağlanmazsa, komplikasyon riski, asfiksi ve boğulma riski vardır.

Boğazın şişmesine neden olmaktan mı? Kalifiye tıbbi bakım sunmadan önce, şişkinliği kendiniz azaltabilirsiniz.

 1. Boğazın şişmesi sırasında yapılacak ilk şey, oksijene erişimi kolaylaştırmaktır: yakayı gevşetmek, kişiyi temiz havaya çıkarmak.
 2. Ödem alerjiden kaynaklanıyorsa, alerjenin vücuda maruz kalmasını ve antihistaminikler (Suprastin, Diazolin) almalısınız. Ciddi durumlarda, laringeal ödemin giderilmesi için tedavi, kortikosteroidlerin (deksametazon, prednisolon) kullanımına dayanır.
 3. Şişliği azaltmak için burun damar tıkanıklığı ilaçlarına (Nazol, Nazivin) damlayabilirsin.
 4. Bir böcek ısırığı sonucu ödem gelişmesi ile, bir antihistamin almak için lezyon bölgesinden bir turnike veya bandaj uygulanması gereklidir.
 5. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan şişlik, enfeksiyon tipine bağlı olarak antiviral ilaçlar veya antibiyotiklerle tedavi edilir.
 6. Semptomları hafifletmek için, sıcak ayak banyoları kullanın, buzağıların üzerine hardal yeşillikleri koyun.

Hastanede tedavi öncelikle şişkinliği giderecek ve solunumu iyileştirecek prosedürleri gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu durumda, tedavi hem konservatif yollarla hem de cerrahi müdahale ile gerçekleştirilebilir.

Konservatif tedavi, hastanın durumunun hızlı normale dönmesini ve tam teşekküllü solunumun restorasyonunu amaçlayan bir dizi tedbir içerir. Bunun için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • antialerjik ajanlar;
 • antibiyotikler (Augmentin);
 • kortikosteroidler;
 • diüretikler (Furosemid);
 • Vücudu korumak için C vitamini, kalsiyum glukonat ve glukoz intravenöz uygulama;
 • yatıştırıcılar ve sakinleştiriciler (Apaureen, Diapam).

Ayrıca bir tedavi olarak adrenalin ve hidrokortizon ile inhalasyon kullanın, oksijen maskeleri kullanın.

Eğer konservatif tedavi yöntemleri pozitif sonuç vermezse ve şişlik sadece azalmaz, aynı zamanda ilerlemeye de devam ederse, bu durumda boğazın şişmesiyle ne yapacağınızı bilmelisiniz. Çoğu zaman, doktorlar acil cerrahi önlemlere başvurur - trakeotomi. Bu, boğazda, solunum yoluna engelsiz hava girmesine izin vermek için bir tüpün yerleştirildiği bir kesimdir.

Tüm tedavi süresince, aşağıdaki önerileri uygulayarak belirli önlemleri almalısınız:

 • Bir diyete bakmak için - sıvı veya püre halinde yalnızca sıcak yiyecekleri kullanmak, tüm baharatları ve baharatları tamamen ortadan kaldırmak;
 • yoğun fiziksel aktiviteyi hariç tut, hızlı yürüyüş;
 • bağ ve konuşma cihazındaki yükü azaltır.

Halk ilaçları ile tedavi

Eğer boğazın şişmesi ciddi rahatsızlığa ve nefes alma zorluğuna neden olmazsa, evde alternatif rahatsızlıklardan yararlanarak rahatsızlığı azaltmaya çalışabilirsiniz.

 1. Boğaz kabartma tozu çözeltileri (ılık su bardağı başına 1 çay kaşığı) ve şifalı otlar, örneğin, papatya, calendula çözeltileri ile durulayın. Soda çözeltisinde alerjilerin yokluğunda, birkaç damla uçucu yağ, örneğin okaliptüs ekleyebilirsiniz. Durulama prosedürünü günde birkaç kez şişlik, terleme ve farenkseki ağrı tamamen yok olana kadar tekrarlayın.
 2. Bulaşıcı olmayan hastalıkların neden olduğu ödemleri azaltmak için boğaz bölgesinde uygulanan soğuk komprese yardımcı olacaktır. Soğuk su veya bir havlu ile sarılmış buz parçaları ile sıcak su şişesi olabilir.
 3. Farinkste bulunan inflamasyon ve şişlik, ballı havuç suyunun yardımıyla azaltılabilir. Taze hazırlanmış solüsyonu günde üç kez, en az 100 ml bir seferde kullanmanız gerekir.
 4. Fazla sıvıyı vücuttan alın ve belirgin bir diüretik etkisi olan kuşburnu kaynatma ile şişmeyi azaltın. Bunu yapmak için, yabani gül meyveleri bir çorba kaşığı bir litre kaynar su içinde demlendi, birkaç saat boyunca ısrar etti ve yarım cam için gün boyunca kullanıldı.

Laringeal ödem nasıl kaldırılır

Boğazın mukoza zarı, sindirim sistemi ile kaplı olan epitele benzer. Oldukça geniş bir hastalık ve durum yelpazesi ile şişebilir. Bunların en yaygın olanları difteri, alerjik belirtiler, anafilaktik şok, iltihaplı lezyonlardır, şişkinlik ise vücudun hasara veya tahrişe verdiği yanıttır. Hava yollarının lümeninin daralması, akciğerlere normal hava akışını engeller. Durum yavaş yavaş büyür, bir ses, ağrı, bir gazap ses kısıklığı gibi belirtilerle birlikte. Doktorun yardımı gereklidir.

Boğaz neden şişer?

Birkaç nedenden ötürü hoş olmayan bir süreç meydana gelebilir. Ancak boyundaki ve boğaz içindeki ödemleri ayırt etmek önemlidir. Bu ileri terapötik eylemleri önceden belirleyecektir.

Boyun ile ilgili yapılar kaslar, büyük kan damarları, tiroid bezidir. Enflamasyonu veya hasarı çoğu zaman yanıltıcıdır, boğazda şişme ile ilişkilidir (örneğin, tirotoksik guatr oluştuğunda). Yanlış tanı konulmuş bir tanı yaşanmaya değerdir: Bir insanda meydana gelen ani alerjik reaksiyon söz konusu olduğunda, zamanın sayısı bir dakika alır. Zamansız yardımlardan dolayı davaların haysiyeti büyüktür. Boyun hastalığını dışlamak için, önemli noktayı bilmelisiniz: şişmiş bir boğaz asla yüzeysel olarak incelenmez.

Şişmiş bezlere neden olabilecek enfeksiyon türleri vardır:

 • Streptokok bakterilerin neden olduğu angina.
 • Firar veya apse.
 • Molluscum contagiosum gibi viral enfeksiyonlar, yuvarlak beyaz şişlik ile karakterize bir deri hastalığıdır; Bir taşıyıcı veya hasta bir kişiden, çoğu zaman çocuklarda veya bağışıklık fonksiyon bozukluğu olan erişkinlerde bulaşır.
 • Kızamıkçık.
 • Tavuk çiçeği.
 • Epidemik parotitis veya kabakulak.
 • AİDS.
 • Enfeksiyöz mononükleoz.
 • Lyme artriti.
 • Frengi.

Ayrıca, yabancı bir vücut girdiğinde farengeal mukoza şişer. Temel olarak, bu durum okul öncesi çocuklarda olur ve ebeveynlerden derhal harekete geçilmesini gerektirir.

Quincke'in ödemi: nedenleri, gelişim özellikleri, tedavisi

Quincke'in ödemi, dış veya iç uyaranların neden olduğu bir durumdur. Gelişme, alerjeni vücuda aldıktan sonra oluşur: birkaç saatten birkaç saniyeye. İlerleme, şişlik, ağız, dil, larinks, palatal kısım, farinksin tabanını kaplar. Bu acıya neden olur. Tıbbi yardımı zamanında sağlayamazsanız, boğulma sebebi şişmiş lenf bezleridir.

Bu duruma neden olabilecek birçok faktör vardır. Şunları içerir:

 • Bazı gıdalara veya ilaçlara karşı duyarlılık (ürünlerden - yumurta, çikolata, çilek, domates, fındık, ilaçlar genellikle antibiyotiklerle sunulmaktadır);
 • çevresel faktörlere maruz kalma - ısı veya soğuk (aşırı ısınma veya hipotermi);
 • oral mukozaya veya direkt olarak boğazda küçük bir hasar (sıklıkla bir teşhis muayenesi sırasında bile);
 • Grup veya Rh faktörü ile uyumsuz olan kan transfüzyonunun yanı sıra masif kan kaybının kompanse edilmesi ve prosedürün hızlandırılmış bir modda gerçekleştirilmesi.

Kan testi genellikle Quincke'in ödemini geliştirmeye yatkınlığı belirlemenin en iyi yoludur. Bu durumun tezahürleri - nefes darlığı (hasta kelimenin tam anlamıyla ağzıyla havayı kapar), mavi deri, soluk yüz, ter, göz küresi çıkıntısı, gözyaşı. Bu işaretlere ek olarak, ölüm korkusu gibi akılsal bir fenomen vardır.

Tedavi hemen izlenmelidir. Daha sık görüldüğü üzere, bu patolojik fenomen, bir kişinin bireysel bir tahammülsüzlüğüne sahip olduğu bir ilacın enjekte edilmesinden ötürü ortaya çıkmaktadır, ilacın uygulanmasını durdurmak gereklidir. Temiz havaya erişim sağlayın - gömlek yakasını açın, pencereyi açın, kapıyı açın. Zaman kaybetmeden hastaya antihistamin ilacı - dimedrol, suprastin verilir. Birkaç dakika sonra durumu normalleşti. Şişmanlık tezahürü derecesini azaltmak için bir diüretik ilacın tanıtımı yardımcı olacaktır - Furosemide, Lasix.

Kan basıncını arttırmak için, hormonal bir maddenin kas içi enjeksiyonu gerçekleştirin - Deksametazon veya Prednizolon. Doz, hastanın yaşı ve kilosu dikkate alınarak hesaplanır. Sistemi tuz çözeltileri ve vitaminlerle bağlayın. Daha sonra hastanede hastaneye yatmayı takip eder.

Angina (bademcik iltihabı)

Lenfatik faringeal halkanın iltihabı daima ağrılı bir şekilde ilerler: mukoza zarında yatan çok sayıda reseptörden kaynaklanır. Hastalık farenksin hipotermisi nedeniyle gelişebilir, ancak daha çok bakteriyel orijinlidir ve bir semptom kompleksi eşlik eder:

 • artan vücut ısısı;
 • artan bademcikler;
 • titreme;
 • farinksin şişmesi ve kızarması;
 • yutulduğunda ağrı;
 • ses kısıklığı.

Hastanın eylemleri bir KBB doktorunun kullanımıyla sınırlandırılmalıdır - sağlığa zarar verebileceğinden ve bir takım komplikasyonlara neden olabileceğinden izinsiz tedavi seçeneği hariç tutulur. Uzman, intramüsküler uygulama için antibakteriyel ilaçlar reçete edecek ve aynı zamanda sıcak bir gazoz veya başka bir antiseptik çözelti ile boğaz yıkamanızı tavsiye edecektir. Eğer bademcikler, pürülan film veya ülserlerle kaplıysa - doktor, cildini kullanarak cildin dezenfektanı ile lokal tedavisini yapar ve uygun kullanım için katlanmış gazlı bezle keser.

Terapi, poliklinik temelinde gerçekleştirilir, ancak hasta tedavi sırasında 5 günden fazla bir süre boyunca yüksek bir sıcaklığa sahipse, bir hastanede. Ödemenin giderilmesi ve sesin restorasyonu sadece yeterli tedaviyi alırken gerçekleşir.

larenjit

Larinks viral, soğuk algınlığı nedeniyle iltihaplıdır. Bir rahatsızlığın gelişmesi için, aşırı ısınmak, dumanlı bir odada olmak veya sigara içmek yasaktır. Yaygın bir neden, vokal aparat, difteri, kızıl ateş, boğmaca öksürüğünün gerilimidir. Bu durumda boğazın şişmesi akut veya kronik (iki haftadan daha uzun süre tedavi edilmezse) olacaktır. Hastalığa şu belirtiler eşlik eder:

 • Boğaz içindeki terleme, yabancı cismin hayali hissi.
 • Yutma sırasında ağrı.
 • Zayıflık, bozulma veya sesin tamamen yokluğu.
 • Kızarıklık ve faringeal mukozanın şişmesi, bazı durumlarda hafif kan akıntısıdır.
 • Öksürük - önce kuru, sonra - balgam bol deşarj ile.

Çoğunlukla, hastadaki ses eksikliğiyle birlikte sadece laringoskopi ön tanı koymak için yeterlidir. Tedavi bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir, bir hastaya yalnızca hastalığın gelişiminin bulaşıcı süreçten kaynaklandığı durumlarda (sesin bozulması, soğuk içmenin banal kullanımı) değil, hastaneye yatırılması tavsiye edilir.

Tedavi antiviral ilaçların ve antitoksik serumların (difteri, kırmızı ateş, boğmaca öksürüğünün arka planında larenjit durumunda) atanmasını içerir. Hasta hiç konuşmaya izinli değildir - ses tellerini zorlamak kabul edilemez; Soğuk havada olmamanız önemlidir. Keskin, sıcak veya soğuk yemekler kullanmayın. Ağrısız balgam akıntısı için, antitüsifler reçete edilir.

Faydalı etki Bioparox'a sahip olacak - bir antibiyotik, bir sprey kullanımıyla elde edilen kolaylık ve etkinlik. Farinksin mukoza yüzeyine 10 gün boyunca günde 4 kez püskürtün. İlaç antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Laringospazm olasılığı yüksek olduğu için dikkatli kullanın. Ana randevulara ek olarak, hastaya fizyoterapi prosedürlerini ziyaret etmesi önerilir.

Genel tedavi prensipleri

Enfeksiyon tedavisinin başlangıcında, bakterinin kültürü, patojenin antibiyotiklere duyarlılığı üzerinde gerçekleştirilir. Bunu yapmak için, hasta bademciklerden bir flora sürüntüsü alır. Tespit edilen patojenik mikroorganizma, tedavi edilecek olan antibiyotiğin tipini ve sınıfını belirler. Hastalık viral ise - antimikrobiyal ilaçlar, doğal bağırsak mikroflorasını yok ettikleri için, sadece işe yaramaz, aynı zamanda zararlı değildir. Hastalık bakteriye neden olduğunda - uzman, geniş bir etki spektrumunun antibiyotiklerini reçete eder: intravenöz olarak veya kas içinden.

Sindirim sisteminin hayal kırıklığını önlemek için, KBB doktoru ilaçlar reçete edecek - Lineks, Atzilact, Nystatin, Polibacterin. Sindirim kanalının duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olurlar, muhtemel ishalin gelişmesine karşı korurlar.

Difteri tarafından oluşturulan farenksin şişmesi, özel bir antitoksik serumun uygulanmasıyla durdurulur. Etkilenen bölgenin lokal tedavisi olmaksızın pürülan plağın eliminasyonu imkansızdır. en iyi seçenek, sodyum klorür ve iyot üç damla ilavesi ile ılık su camı gargara olan bir çözelti (imalatında, madde miktarını mukozal yanıklara neden aşmayan bir tıbbi damlalık kullanmak önemlidir).

Enfeksiyon ile başa çıkmak için bir vitamin kompleksi, immünomodülatörler, yanı sıra bol sıcak içecek ve dengeli bir diyete yardımcı olacaktır. Su dengesinin normalleştirilmesi tedavinin önemli bir yönüdür: kullanılan sıvının günlük hacmi 2 litreye ulaşmalıdır.

Şişlik, boğazın mukoza zarının yabancı cisimle temasından kaynaklanıyorsa, bir ambulans çağırmanız gerekir ve varıştan önce yabancı bir cismi çıkarmaya çalışın. Acil bir aramaya ek olarak, hastaya antihistamin ilaç (suprastin, diazolin) verilir ve hava girişi sağlanır.

AIDS'li hastalarda farenksin şişmesi diüretikler uygulanarak tedavi edilir. Hastalığın gelişimi viral veya bakteriyel bir enfeksiyona bağlı değilse, o zaman antibiyotik veya antiviral ajanların reçete edilmesine gerek yoktur. İltihaplı bölgeyi antiseptik bir solüsyonla yıkamanız da önerilir.

Farinksin şişmesinin sağlıklı bir insanda asla oluşmayacağı unutulmamalıdır - işaret, vücutta bulunan bir ihlali gösterir. Bir uzmana danışmak ve boğazın durumu hakkında güvenilir bir bilgi almak, böylece rahatsızlığın kronik bir form almaması önemlidir.

Boğazın şişmesini gidermek için en etkili yollar

Boğazın şişmesi her yaşta ve birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Bu durum sadece rahatsızlık verici bir duyguya ve nefes almada zorluğa yol açmaz, aynı zamanda ölüme de yol açabilir.

Bu makalede, evde ve hastanede boğazın şişmesi için etiyoloji, semptomatoloji ve ana tedavi yöntemleri açıklanmaktadır.

etiyoloji

Boğazın şişmesine neden olan faktörler çoktur, ancak aralarında ana unsurlar şunlardır:

 • Gıda, ilaç veya böcek ısırıklarına alerjik reaksiyonlar - boğazın şişmesine neden olabilir

Nazofarenksin kızarıklığı.

 • Herhangi bir etiyolojinin yaralanması.
 • Sıcak sıvılar ile mukoza boğazında hasar.
 • Bronkoskopi, röntgen veya boyun radyoterapisinin sonuçları.
 • Gıda, ilaç veya böcek ısırıklarına alerjik reaksiyonlar.
 • Oral kavitede inflamasyonun varlığı ve farinksin pürülan odakları.
 • Kronik kalp hastalığı, böbrek hastalığı, hepatobilier sistem alevlenmesi.
 • Özellikle tehlikeli enfeksiyonların varlığı
 • Laringeal bölgenin kanseri
 • Venöz ve lenfatik damarların sıkışmasına bağlı kan akışındaki değişiklikler.
 • Larinksin kondroperikhondritisi.
 • Pürülan larenjit.
 • semptomlar

  Solunum organlarının şişmesi ile ilgili semptomatoloji, bu patolojik sürecin etiyolojisine bağlıdır. İlk aşamaya rahatsızlık hissi, yutma ile ağrı sendromu ve nefes alma zorluğu ile eşlik edilir.

  Laringeal ödemin ana belirtileri şu şekilde ortaya çıkar:

  • İlk aşamaya rahatsızlık hissi, yutma ile ağrı sendromu ve nefes darlığı eşlik eder.

  Ses kısıklığı.

 • Ses kaybı riski kısmen veya tamamen.
 • Yutma ile şiddetli bir ağrı sendromu.
 • Boğazda kaşıntı hissi.
 • Solunum aktivitesinin zorluğu.
 • Nazofaringeal mukoza kuruluğu hissi.
 • Kızarıklık ve farinksin şişmesi.
 • İnspirasyon ve son kullanma sırasında ıslık seslerinin görünüşleri.
 • Hipertermi.
 • Baş ağrısı.
 • Isteksizlik.
 • Kafayı yanlara doğru çevirirken servikal omurgada ağrı hissi.
 • Boyunun şişmesi ve başın yüz kısmı.
 • Kuru öksürük atakları.
 • Boğazın şişmesi nasıl rahatlatılır?

  Boğazın şişmesi etiyolojisine bağlı olarak, durumu hafifletmek için çeşitli yöntemler vardır. Bu devletin sinsiliği, hayat kurtarmak için acil yardım sağlama ihtiyacında yatıyor.

  Şişkinlik ve inflamasyonun azaltılmasından dolayı bir ilaç ve doğaçlama ilaç kitlesi vardır:

  Boğazın şişmesini rahatlatan ilaçlar

  Larinksin şişmesi için ilaçların kullanımı, şişkinliğin hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlayarak, nefes almayı geri kazandırır ve patolojik sürecin semptomlarını azaltır.

  Laringeal şişkinlik etiyolojisini dikkate alarak tüm ilaç tedavisi, aşağıdaki ilaç gruplarının kabulüne dayanır:

  • Hızlı hareketin diüretik özellikleri.
  • Kafa yapar.
  • Sakinleştirici.
  • Antasitler.
  • Antihistaminikler.

  Genellikle yetişkinlerin bakımı sırasında, bu ilaçları kullanabilirsiniz:

  1. prednisolon - Antitoksik etkiye sahip iken anti-alerjik, anti-şok, inflamatuar etkisi vardır. Salımın farmakolojik formu - tabletli ve ampouled.
  2. difenhidramin - histamin uçlarının tıkanmasını sağlar, düz kasların spazmlarını giderir, şişmeyi durdurur.
  3. furosemid - şişkinliklerin giderilmesinde kullanılması zorunlu olan acil servikal tedavi.
  4. Suprastin, Claritin veya Loratadine - antialerjik ilaçlar. Histamin reseptörlerinin fonksiyonel aktivitesini askıya almak, boğazın şişmesini giderir, bu da küçük damarların duvarlarının geçirgenliğinde bir azalmaya yol açar ve boğazdaki kasların spazmı ortadan kaldırır.
  5. fenistil - antiserotonin ve anti-bradikinin etkileri olan bir antihistamin ilacı. Alerjilerin gelişmesini engelleyen kılcal damarların geçirgenliğini azaltmaya yardımcı olur. Hafif bir yatıştırıcı etkiye sahiptir.
  6. Nospanum - En etkili antispazmodiklerden biridir ve alımı düz kasların spazmının alınmasını sağlar. Diğer ilaçlarla kombinasyon halinde, boğulmayı anestezi eder ve önler.

  Ne durulanır?

  Durulama kullanılır ve sadece boğaz şişmesi tedavisinde kapsamlı bir yaklaşımla etkili olabilir. Patolojinin akut veya kronik bir form alması durumunda, bu tür manipülasyonlar semptomları giderebilir ve hastanın durumunu hafifletebilir.

  Geleneksel tıp arasında çözümler ve decoctions kullanır:

  • Sebze suları kullanırsanız, taze patates ve pancardan gelen yüksek terapötik etki

  Soda.

 • Tuz.
 • Doğal sebze sularından
 • Fito decoctions.
 • Bitkisel infüzyonların en popüler olanları gargara yapmak için yapılan toplantılardır:

  • Ara ve papatya kökleri.
  • Meşe kabuğu, adaçayı ve pamuk ağacı.
  • Calendula ile ısırgan otu.

  Eğer sebze suları kullanırsanız, taze patates ve pancardan gelen yüksek terapötik etkisi. Ödemenin acil olarak çıkarılması, elma sirkesi veya zerdeçal çözeltisine sahiptir.

  İlaçlı durulama maddeleri:

  Solunumdan daha mı nefes almalı?

  Larinksin şişkinliğinin giderilmesinde etkili manipülasyonlardan biri, inhalasyonların uygulanmasıdır.

  Patojenik süreçleri durdurur ve insan vücudunun sistemik organlarının doğal işlevlerini geri getirirler.

  Bu prosedürler sırasında, ilaç bileşenleri hızla solunum yoluna girer ve yüksek bir semptomatik etkiye sahiptir.

  Nefes almaktan mı? Aşağıdaki araçlar atandı:

  • Köknar yağı veya ardıç.
  • Eczane papatya, adaçayı, zhiroboynika ve calendula fito ürünleri.
  • Bir sodyum hidrojenkarbonat çözeltisi.
  • Deniz tuzu
  • Iodinol.
  • Maden suyu Borjomi.

  Farmakolojik ajanlardan ayırmak gereklidir:

  • Lasolvan.
  • Flomax.
  • Deksametazon.
  • Dioxidine.
  • Fluimucil.
  • Rotokan.
  • Malavi.
  • Furatsilin.

  Çocukta boğazın şişmesi

  Çocukta boğazın şişmesi KBB organlarının ve alerjilerinin iltihabı ile gelişir. Hastalığın şiddeti, nazofaringeal mukozanın durumu, çocuğun organizmasının bağışıklık güçleri, patolojiye ve ilaçlara verdiği yanıt ile belirlenir.

  Çocuklarda boğazın şişmesi ile birlikte görülür:

  • Aynı zamanda, bebeklerde, laringeal mukoza alerjilere ve şişmeye daha yatkındır; laringeal lümen, iki kat daha küçük hale gelir.

  Sık, nefes darlığı.

 • Sesin yavaşlığı.
 • Servikal kasların sertliği.
 • Scratchy.
 • Oksijen eksikliği hissi.
 • Boyunda keder var.
 • 1 ila 7 yaş arası çocuklarda boğazın ödeminin ana nedenlerinden biri, solunum yollarının darlığıdır.

  Aynı zamanda, bebeklerde, laringeal mukoza alerjilere ve şişmeye daha yatkındır; larenks lümeninde iki kat daha küçük hale gelir.

  Pediyatride, küçük bir çocukta boğaz şişmesi gelişimini doğrudan gösteren bir dizi faktör vardır:

  • Sık nabız ve düzensiz kalp atışı.
  • Yüz ve boyundaki cildin rengini değiştirin.
  • Sulu rinit ve konjonktivit varlığı.
  • Yoğun terleme.
  • Hışıltı ve öksürük dinleme.
  • Ağzın yanında burun, göz, dudak, dil ve alanın şişmesi.
  • Ağızda metal tadının tezahürü.
  • Baş dönmesi ve bayılma.
  • Psişikolojik belirtiler: konuşma bozukluğu, konvülsiyonlar, artan uyarılabilirlik.

  Evde halk yöntemleri

  Laringeal ödem, uzmanların gözetiminde bir hastanede tedavi edilmelidir, çünkü bu durum hızla gelişir ve ölüme yol açabilir. Özellikle çocuklar için evde tehlikeli tedavi.

  Halk ilaçları, temel tedaviye ek tedavi olarak ve sadece ilgili hekime danışılarak kullanılabilir.

  En büyük terapötik etki şunlara sahiptir:

  • Soda, Borjomi veya deniz tuzu buhar inhalasyon çözümleri

  Kalendula veya okaliptüs esansiyel yağlarının ilavesi ile soda çözeltisi ile durulayın.

 • Boğaz fito-vagallerinin eczane papatyası veya calenduladan sulanması.
 • Mayıs ballı taze havuç kullanımı.
 • Boğaza soğuk kompres uygulamak.
 • Kuşburnu içiyor.
 • Enfeksiyöz etiyolojide ise patates suyu kullanılır.
 • Soda, Borjomi veya deniz tuzu buhar inhalasyon çözümleri.
 • Beyaz huş ağacından yapraklardan infüzyon.
 • Larinks mukozasının deniz topalak yağı ile muamele edilmesi.
 • Hastane tedavisi

  Bir hastanede tedavi, konservatif yöntemlerle ve şiddetli ameliyat şekliyle gerçekleştirilir.

  Konservatif tedavi, bir ilaç rotasının ve enflamatuar süreçleri durduran, mukozayı şişiren ve nefes almayı yeniden başlatan bir dizi prosedürün uygulanmasına dayanır.

  Şişliğin giderilmesiyle birlikte, ödem etiyolojisine bağlı olarak, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

  • Fizyoterapötik prosedürler arasında, adrenalin ve hidrokortizon ile inhalasyonları vurgulamak önemlidir

  Antihistaminikler.

 • Antibakteriyel.
 • Kortikosteroidler.
 • Diüretikler.
 • Sakinleştirici.
 • Sakinleştiriciler.
 • Vücudu korumak için intravenöz askorbik asit, Ca glukonat ve% 5 glikoz solüsyonu.
 • Fizyoterapi prosedürleri arasında adrenalin ve hidrokortizon ile inhalasyon yapılmalıdır. Hastanın durumuna bağlı olarak, maskeler de kullanılabilir.

  Konservatif tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu ve boğazın şişmesi azalmadığı veya entübasyon veya trakeotominin ilerleyip ilerlemediği tespit edildiğinde.

  Boğazda dilin şişmesini ne engeller?

  Boğazda dilin şişmesi, ilaç almak suretiyle gerçekleştirilir:

  • İlacın alınması ishal bozukluklarına, baş ağrılarına, sinirliliklere ve uykuya neden olabilir.

  Anti-histamin grubu. Anti-alerjik ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olan suprastin. Peptik ülser kontrendike, kalp ritmi, bireysel hoşgörüsüzlük ihlali. İlacın alınması dispepsi, baş ağrısı, sinirlilik, uyku arzusuna neden olabilir.

 • Klarintin, Saldırının gelişimi sırasında alerjik reaksiyonları ortadan kaldırır. Boğazda kaşıntı, mukozal ödem, döküntüler, iltihaplanma süreçleri ile hızlı bir şekilde baş eder. Tablet formunda ve şurup halinde bulunur.
 • Glukokortikosteroid preparatları. Medrol, iyi bir immunodeprisantomdur ve antihistaminiklerden daha hızlı bir şekilde şişkinliği giderir. Alerjik ve inflamatuar koşulları rahatlatır. Serbest bırakma formu - tabletler.
 • diüretik, Fazla sıvıyı vücudun dokularından temizler, böylece şişmeyi azaltır. Bu grubun ilaçlarını almanın ana koşulu, Ca. Bunlar Trifas, Furosemide içerir. Diüretikler karmaşık tedavide kullanılır.
 • Antibakteriyel serisi, mukoza boğazını enfekte etmek için kısa sürede izin verilmesi. Etkileri altında inflamatuar süreç durdurulur ve patojenik mikroorganizmaların gelişimi önlenir.
 • Boğazın şişmesi, gelişimi asfiksi görünümünü destekleyen patolojik koşullara işaret eder. Doğru ya da zamansız olarak ortaya çıkarılan yardımlar, başka bir ölümcül sonuca sahip olan iç organların oksijen açmasına yol açar.

  Bu nedenle, birincil semptomatolojiyi tezahür ettirirken, kendi kendine ilaç kullanmak için gerekli değildir ve hemen bir ambulans çağırmalıdır.

  Boğaz şişmesi tedavisi

  Larinks dokularının şişmesi belirtileri olduğunda, bu reaksiyonun nedenini belirlemek gerekir. Boğazın şişmesi ile ne yapması, onu kışkırtan faktörlere bağlıdır. Boğulmanın ilk belirtilerinde, bir ambulans çağırmanız veya kendi doktorunuzu aramanız gerekir (eğer şişlik hafifse). Nefes almayı kolaylaştırmak için, odadaki havayı nemlendirmeniz ve ellerinizi ve ayaklarınızı nemli bir havluyla ovmanız tavsiye edilir.

  • Alerjik şişlik ile iltihap ve şişliği hafifletmek için ilacı kullanın.
  • Problem bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antiviral ve antibiyotik tedavisi yapılır.
  • Kritik durumlarda, trakeotomi veya entübasyon yapılır.

  Yani, boğazın şişmesi sırasında ne yapılacağı sorusuna verilen cevap, tıbbi yardım almak ve tahriş edici faktörleri ortadan kaldırmaktır. Kendi kendine ilaçlama, patolojik durumun ilerlemeye başlamasına, boğulmaya ve ölüme neden olmasına yol açar. İleri ödemde, tıbbi müdahale iktidarsız olabilir.

  Boğazın şişmesini kaldırmaktan mı?

  Larenks dokularının şişmesi yaşam için bir tehdit değilse, o zaman kötüleşmeye neden olan farklı tedavi yöntemleri kullanın. Örneğin, şişmeye boğaz ağrısı neden olursa, hastaya antibakteriyel tedavi verilir. Bundan önce, patojenin antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için burun ve larinksden alınan bir çubuk alınır. Tedavi patojeni, yani, ödem patogenezini etkiler.

  Semptomatik tedavi sadece ödem değil, aynı zamanda eşlik eden semptomların giderilmesidir. Sık sık şişlik, yutma, zehirlenme belirtileri ve diğer ağrılı belirtiler sırasında ağrı eşlik eder. Hasta, problemi ortadan kaldıran, nefes almayı kolaylaştıran ve genel sağlığı iyileştiren, yerel antiseptik solüsyonları ve spreyleri reçete eder.

  • Ödemede boğazda yabancı cisim varsa, ambulansın gelmesinden önce durumu hafifletmek için, mide üzerine birkaç kez göbek üzerinde 3-5 cm. Bu, sakinleşmeye ve kalp atış hızını geri kazanmaya yardımcı olacaktır.
  • Boğulma ile enfeksiyöz ödem olduğunda, boğaza soğuk kompres uygulamak ve buz parçasını yutmak tavsiye edilir. Güçlü ağrılarda, varıştan önce hızlı, ayaklar için sıcak bir banyo yapmak mümkündür.
  • Ödemin nedeni alerjiyse, antihistaminik enjeksiyonu veya ilacın dil altında bir ilacı gerekmektedir.
  • Kimyasal yanıkları gidermek için, yanığın nedenini nötralize eden bir çözelti ile durulayın.

  Boğazın şişmesi nedeni ne olursa olsun tıbbi bakım zorunludur. Boğulmanın hafif belirtileri bile hızla ilerleyebildiğinden, hayati organların ve sistemlerin oksijen açmasına neden olabilir.

  Tıbbi tedavi

  Boğazın erken dönemlerinde ödeminin giderilmesi, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyebilir, ancak ayırt edilmesini zorlaştırır. İlaçlar normal nefes alıp vermek ve ağrılı semptomları hafifletmek için kullanılır. Bunu yapmak için, aşağıdaki araçları kullanın: hızlı hareket diüretikler, sakinleştiriciler, buzağılar ve sıcak ayak banyoları, sakinleştiriciler ve antihistaminikler için hardal yeşili.

  Antimikrobiyal ajan bakterisidal ve bakteriyostatik etki. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere, anaerobik mikroorganizmalara karşı aktiftir. Resorpsiyon ve oral uygulama için enjeksiyonlar ve tabletler şeklinde üretilmiştir. Etkin bir ilaç uygulaması yöntemi, kas içi enjeksiyonudur. Aktif madde hızlı bir şekilde kana girer ve vücut boyunca dağılır. Oral olarak uygulandığında, bir kısmı mide suyunun etkisi altında tahrip olduğundan, antibiyotik zayıf bir şekilde emilir.

  • Endikasyonlar: ilaç, pnömoni, septisemi, menenjit, idrar, safra yolları enfeksiyona duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların tedavisi. Ampiyem, bademcik iltihabı, kızıl, difteri, mukoza zarı ve derinin irinli enfeksiyonları, jinekolojik ve göz hastalıkları, bel soğukluğu, frengi, KBB hastalıkları.
  • Uygulama ve dozaj yöntemi, kullanım şekli ve salınım biçimlerine bağlıdır. Enjeksiyonlar intravenöz, intramüsküler yolla ve spinal kanal içine uygulanır. Etkili tedavi için, dozaj 1 ml kan 0.1-0.3 ED penisilin için hesaplanır. İlaç her 3-4 saatte bir uygulanır. Tabletler, bir kural olarak, her 8 saatte bir 250-500 mg, maksimum günlük doz 750 mg alırlar.
  • Penisilinlere yüksek hassasiyetle kullanım için kontrendikedir. Bronşiyal astım, alerjik hastalıklar, ürtiker, polinosis hastaları için reçete yazmayın.
  • Yan etkiler alerjik reaksiyonlar, gastrointestinal bozukluklar, vajinanın kandidiyazı ve ağız boşluğu, uzuvların kas krampları ve anafilaktik şok şeklinde kendini gösterir. İlaç hamilelik sırasında kullanılırsa, o zaman fetal sensitizasyon olasılığı vardır. Doz aşımı durumunda mide bulantısı, kusma ve ishal görülür. İlaç böbrek yetmezliği olan hastalar tarafından alınırsa, o zaman hiperkalemi gelişme riski vardır.
  1. prednisolon

  Adrenal korteks tarafından salgılanan hormonlar hidrokortizon ve kortizonun sentetik analogları. İlaç, vücut tarafından salınan maddelere kıyasla 5 kat daha aktiftir. Anti-alerjik, anti-şok, anti-inflamatuar ve antitoksik etkisi vardır. Antialerjik etki, bazofillerin azalmasına, sekresyonun inhibisyonuna ve biyolojik olarak aktif maddelerin sentezine dayanır. Oral kullanım için tabletler, enjeksiyonlar için tüpler ve merhemler halinde tüpler mevcuttur.

  • Oral uygulama, gastrointestinal kanallarını hızla emdiğinde ve vücudun dokuları boyunca yayıldığında. Kan plazmasındaki maksimum konsantrasyon, uygulamadan 1.5 saat sonra gözlemlenir. Biotransformiruetsya ve karaciğerde metabolize, idrar ve dışkı ile metabolitler şeklinde atılır. Plasenta bariyerinden nüfuz eder ve anne sütüne geçer.
  • Kullanım için endikasyonlar: Kolajen, astım, enfeksiyonlu mononükleosis, egzama ve nörodermatit, çeşitli alerjik hastalıklar, pankreas iltihabı, çökme ve şok, alerjik konjunktivit, travma ve ameliyat sonrası dönem naklinde organ reddini önlemek için kullanılırlar.
  • Doz ayrı ayrı seçilir. Akut durumların rahatlatılması için günde 20-30 mg alın ve günde 10 mg'lık bir doz elde edilir. Enjeksiyonları kullanırken, 30-60 mg intramüsküler veya intravenöz olarak kullanın. Terapi süresi 10-14 gündür. Tedavi sırasında, tansiyon, idrar, kan ve dışkıyı kontrol etmek gerekir.
  • Yan etkiler ilacın uzun süreli kullanımı ile ortaya çıkar. Çoğu zaman obezite, hirsutizm, akne, adet düzensizlikleridir. Mide bağırsak yolunun olası patolojisi, kanın pıhtılaşabilirliği ve bağışıklık sisteminin koruyucu özelliklerinin zayıflaması. Aşırı doz durumunda, yan etkilerde bir artış olabilir. Terapi semptomatiktir.
  • Prednizolon, hipertansiyon, diyabet, gebelik sırasında, akut endokardit, psikoz, mide ülseri ve duodenal ülser ile kontrendikedir. Sifiliz, aktif tüberküloz ve yaşlılıkta olan hastaları tedavi etmek için kullanılmaz.
  1. difenhidramin

  Antihistamin, antialerjik, hipnotikler ve topikal anestezik. Histamin reseptörlerini bloke eder, düz kasların spazmlarını azaltır, doku ve mukoza zarından şişmeyi giderir. Enjeksiyon, ampul, fitil ve dış kullanım için jel için toz formunda mevcuttur.

  • Uygulamadan sonra hızlı ve iyi emilir. % 99'a kadar plazma proteinlerine bağlanma. Maksimum konsantrasyona oral alım yoluyla 1-4 saat içinde ulaşılır. Aktif bileşenlerin çoğu karaciğerde metabolize edilir. Yarı ömrü 1-4 saattir. Anne sütü ile atılan plasental ve kan-beyin bariyerinden geçer. Maksimum terapötik etki, uygulamadan bir saat sonra gelişir ve 4-6 saat devam eder.
  • İlaç bu tür hastalıkların tedavisi için reçete edilir: ürtiker, rinit, alerjik konjonktivit, kaşıntı dermatoz, anjioödem. Difenhidramin, kan transfüzyonlarında alerjik komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur. Bronşiyal astım, mide ülseri, gastrit, soğuk algınlığı, ciltte ve yumuşak dokuda geniş çaplı yaralanmalarda kullanılır.
  • Yetişkin yaş hastalar için günde üç kez 30-50 mg atar, tedavi süresi 10-14 gündür. Maksimum tek doz 100 mg, günlük 250 mg'dır. 2-6 yaş arası çocuklar için her 6-8 saatte 12-25 mg, 6-12 yaş, 25-50 mg atar. Maksimum günlük dozaj 150 mg'ı ve tek bir 50 mg'ı geçmemelidir.
  • Yan etkiler tüm organlar ve sistemler tarafından ortaya konmaktadır. Çoğu zaman, hastalar sedatif bozukluklar, genel halsizlik ve halsizlik, baş ağrısı, uyuşukluk hali. Taşikardi, hipotansiyon, trombositopeni, bulantı, kusma, ishal olası gelişimi. Nadir durumlarda, cilt alerjik reaksiyonlar, sık ya da zor idrara çıkma, boğaz ve burun kuruluğu, artan terleme ve titreme vardır.
  • Gebelik ve emzirme döneminde aktif bileşenlere aşırı duyarlılıkta kontrendikedir. Bronşiyal astımı olan hastaları, duodenum ülseratif lezyonlarını, zakratougolnoy glokomu ve mesane boynunun stenozu olan hastaları atama.
  • Doz aşımı durumunda, ağız kuruluğu, yüz hiperemi, konfüzyon, konvülziyon ve hatta ölüm belirtileri vardır. Doz aşımı tedavisi semptomatiktir. Kusmayı indüklemek, mideyi yıkamak ve emici almak önerilir.
  1. furosemid

  Diüretik, bu bir diüretik. İntravenöz ve intramüsküler uygulama için ampuller ve oral uygulama için tabletler mevcuttur. İlaç, kalp yetmezliği ile ilişkili büyük ve küçük kan dolaşım döngüsündeki durgun fenomenleri ortadan kaldırmak için reçete edilir. Böbrek yetmezliği, akciğerlerin ve beynin ödemi için kullanılır. Ağır hipertansiyon formlarının tedavisinde yardımcı olur.

  • İçeride günde bir kez 40 mg atar, maksimum günlük doz 320 mg'dır. Şişliği azalttıktan sonra, dozaj kademeli olarak en düşük seviyeye indirilir. Kas içine veya damar içine uygulama ile günde 1-2 kez 20-60 mg kullanılır, izin verilen maksimum doz 120 mg'dır. Tedavi süresi 7-10 gündür.
  • Gebelik ve emzirme, hipokalemi, böbrek yetmezliği, hepatik koma, idrar yolunun mekanik tıkanıklığı sırasında kullanılması kontrendikedir.
  • Yan etkiler birçok organ ve sistem tarafından ortaya konmaktadır. Çoğu zaman bu, bulantı, cildin kızarıklığı, kaşıntı, kan basıncının düşmesi, böbreklerdeki iltihaplanma, artmış diürez ve baş dönmesidir. Hipokalemi, ürikoz, hiperglisemi ve hiperürisemi olası gelişimi. Advers reaksiyonlar tersine çevrilebilir, bunları ortadan kaldırmak için dozaj azaltılmalıdır.

  suprastin

  Anti-alerjik, antihistaminik. Aktif madde sedatif etkisi olan tripelenaminin klorlanmış bir analogudur. Hareketinin mekanizması histamin H1 reseptörlerinin bloke edilmesine dayanır, bu nedenle ajan çeşitli alerjik reaksiyonlar için kullanılır. Eylem, hipersensitivite reaksiyonlarını önlemeyi amaçlamaktadır. İki serbest bırakma formuna sahiptir: ampullerde enjeksiyonlar için tabletler ve çözelti.

  • Oral olarak uygulandığında, ilaç sindirim sisteminden emilir. Terapötik etki 15-30 dakika içinde gelir ve 6 saat sürer. Karaciğerde metabolize, böbrekler tarafından atılır.
  • Çeşitli alerjik reaksiyonları (şişlik, kurdeşen, kaşıntı, konjonktivit) tedavi etmek için kullanılır. Sinüzit ve orta kulak iltihabı ile orta kulak mukozasının şişmesine ve burun sinüslerinin şişmesine yardımcı olur. Kalıcı hiperemi azaltmak için, ilaç Analgin ve No-shpa ile birlikte kullanılır.
  • Dozaj ve tedavi süresi, alerjik reaksiyonun şiddetine bağlıdır. Kural olarak, ilaç 5-7 gün içinde alınır. 6 yaşın altındaki çocuklar için, 6-14 yaş arası çocuklar, yetişkinler için 1-1.5 tablet, 2 tablet için günde 2 kez ½ tablet atayın. Doz aşımı durumunda halüsinasyonlar, anksiyete, nöbetler, atetoz, ataksi ve hareketlerin bozulmuş koordinasyonu vardır. Tedavi için tıbbi yardım alın.
  • kontrendike Uygulanan hipersensitif aktif madde, akut astım atağı, miyokard enfarktüsü, aritmi, ülser, kapalı açılı glokom, idrar tutma, prostat hiperplazisi ve etilendiamin türevleri karşı duyarlılık artışı bulunmaktadır.
  • Suprastinin yan etkileri birçok organ ve sistemden kaynaklanmaktadır. İlaç, artan yorgunluk, baş dönmesi ve baş ağrısı, azalmış görme, konvülziyonlara neden olur. Olası taşikardi ve aritmi, epigastrik bölgede ağrı, bulantı, kusma, ishal, şişkinlik, iştahta değişiklikler. Nadir durumlarda hematopoietik sistemdeki patolojik değişiklikler ve bağışıklık sisteminin ilaca verdiği yanıt gözlenir.

  Boğaz şişmesi ile Fenistil

  Solunum organlarının şişmesinin tedavisi için, etkinlik ve etki için çeşitli ilaçlar kullanılır. Boğazın şişmesi ile Fenistil özel ilgiyi hak ediyor. Antialerjik ajan, H1 histamin reseptörlerini bloke eder, bir antiserotonin ve anti-bradikinin etkiye sahiptir. Alerjik reaksiyonları önleyerek kılcal damarların geçirgenliğini azaltır. Hafif bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Dış kullanım için damla ve jel şeklinde mevcuttur.

  • Ajan alerjik hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için reçete edilir: ürtiker, ilaç ve gıda alerjisi, rinit. Böcek ısırıkları, atopik dermatit ve suçiçeği ile kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur.
  • Yetişkin hastalara günde 3 kez 20-40 damlalık reçete edilir. İlacın uyuşukluğa neden olması halinde, dozaj, sindirim yoluyla azaltılmalı veya daha büyük bir sayıya bölünmelidir. Çocuklar için dozaj, üç doz için günde 0.1 mg / vücut ağırlığı ile hesaplanır. Bir yıla kadar çocuklar 3-10 damla günde 3 kez, 1-3 yıl 10-15 damla ve 3-12 yıl 15-20 damla verir.
  • Yan etkiler erken öğleden sonra artan uyuşukluk gibi kendini gösterir, ağız kuruluğu, dispepsi, bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı hissi.
  • Doz aşımı belirtileri: konvülsiyonlar, ateş, kalp çarpıntısı, halüsinasyonlar, genel halsizlik. Nadir durumlarda, idrarda gecikme, vazomotor ve solunum merkezlerinin baskısı vardır. Fenistil, 1 yaşın altındaki hastalarda, gebelik ve emzirme döneminde bileşenlerine karşı toleranssız olarak kontrendikedir.

  Boğazın şişmesi ile solunum

  Solunum sisteminin şişmesinin çoğu, solunduğunda veya alerjenlerin kullanılmasından kaynaklanır. Boğazın şişmesi ile solunması patolojik süreci durdurabilir ve vücudun normal çalışmasını sağlayabilir. Solunduğunda, terapötik maddeler solunum sistemine nüfuz eder ve terapötik bir etkiye sahiptir. Soğuk, sinüzit, palatine bademcikler, farenjit, pnömoni ve bronşit iltihabı için prosedür önerilir.

  Lokal terapinin ana etkisi:

  • Solunum sisteminin üst kısımlarındaki iltihapların giderilmesi ve mukoza zarının şişmesi.
  • Balgam ve mukus kaldırılması.
  • Güçlü öksürük ile oluşan spazmların giderilmesi.
  • Normal solunumun restorasyonu.

  Prosedür burun, boğaz ağrısı, şiddetli solunum güçlüğü, hafif ateş, kardiyovasküler sistem ve akciğer hastalıkları için eğilimi kontrendikedir. Buhar inhalasyonları, üst solunum yollarının mukozasının şişmesinde etkilidir. Bu yöntem larenjit, tracheitis ve rinitin semptomatolojisini kolaylaştırır.

  İnhalasyonlar için köknar, çam ve ardıç esansiyel yağlarını kullanmak daha iyidir. Papatya, calendula, adaçayı veya St. John's wort'un tıbbi infüzyonu da tedaviye uygundur. Şiddetli şişlik ve acıyı gidermek için bir soda çözeltisi, deniz tuzu veya iyot kullanabilirsiniz.

  Tedavi, yemekten 1-2 saat sonra yapılır. Teneffüs etmeden nefes alıp verin. Solunduğunda bir saat içinde, yemeyin ve konuşmamaya çalışın. Kaynama suyunun solunması yanıklara yol açabileceğinden, suyun sıcaklığına özellikle dikkat edilmelidir. Yetişkinler için prosedür süresi 1-3 dakikadır, çocuklar için bir dakikadan fazla değil, günde 3-5 kez.

  vitaminler

  Ödemin tedavisi kombine edilmelidir, yani ağrılı semptomları ve bozukluğun temel nedenini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bağışıklık sisteminin koruyucu özelliklerini güçlendirmeye özellikle dikkat edilir. Bu amaçlar için vitamin kullanın.

  • Ödemli alerjik doğanın tedavisi için, alerji belirtilerini en aza indirdiği ve alerjik reaksiyonların gelişimini yavaşlattığı için, vitamin PP almak tavsiye edilir. B vitaminleri burun tıkanıklığı, deri döküntüleri, bazı alerjenlere karşı duyarlılığı azaltır. C vitamini mevsimsel alerjilerin semptomlarını ortadan kaldırır ve anafilaktik şok ve boğulma gibi ciddi alerjik reaksiyonların gelişmesini önler. E vitamini, cilt üzerindeki alerjik belirtiler için etkilidir.
  • Yaralanmadan sonra larinksin şişmesi, operasyonlar - grup B (B12) vitaminleri, kalsiyum, amino asitler ve demir.
  • Ödem, enflamatuar veya enfeksiyöz uyaranlardan kaynaklanıyorsa, A, B, C, çinko preparatları ve beta-karoten kullanılması tavsiye edilir. Faydalı mikrobesinler, virüse karşı mücadelede yer alır, metabolizmayı normalleştirir, tüm organ ve sistemlerin durumunu ve işleyişini iyileştirir.

  Fizyoterapik tedavi

  Boğaz ödemini ortadan kaldırmak için sadece ilaç değil, aynı zamanda fizyoterapi tedavisi kullanılır. Bu yöntem fiziksel faktörlerin kullanımına dayanmaktadır: ultrason, lazer, akımlar, manyetik alanlar. Tedavi kan ve lenf dolaşımını iyileştirir, etki alanındaki metabolik süreçleri hızlandırır.

  Solunum yollarının şişmesine neden olan, bu fizyoterapi prosedürleri reçete edilir:

  • UHF - ultra yüksek frekansın elektrik alanından etkilenen lezyonda. Tedavi bakteriyostatik etkiye sahiptir, şişlikleri azaltır, mikrodolaşımı geri yükler. Prosedür 5-6 gün boyunca günlük olarak gerçekleştirilir.
  • Magnetoterapi - boyunda alternatif bir düşük frekanslı manyetik alandan etkilenir. Kılcal damarlarda dolaşımı iyileştirir, iltihabı hafifletir, doku ve mukoza zarının şişmesini azaltır.
  • Elektroforez - prosedür anti-ödem ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir. Tedavi günlük, tedavinin seyri 10-15 seanstır.
  • Decimetrik fizyoterapi - şişmeyi ve iltihabı azaltmak için kullanılır, akciğerlerdeki durgunluğu giderir. Tedavi süreci 10 prosedürdür.
  • Soluma - aerosol terapisi nefes almayı iyileştirir, bronşları temizler ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

  Fizyoterapinin bozukluğun ilk günlerinden itibaren uygulanması önerilir. İyileşmeyi hızlandırırlar ve tüm vücut üzerinde onarıcı bir etki yaparlar.

  Halk tedavisi

  Üst solunum yollarının şişmesi olan semptomlardan biri olan hastalıkların tedavisi için hem klasik hem de halk yöntemleri kullanılmaktadır. Hızlı ağrılı semptomlara izin veren geleneksel olmayan tedavinin birkaç reçetesini düşünün:

  • Bir bardak kaynamış suya bir kaşık soda serpin, solüsyona birkaç damla esansiyel yağı veya okaliptüs yağı ekleyin. Durulamalar, ağrıyı hafifletir ve şişmeyi azaltır.
  • Bal veya süt alerjisi yoksa, süt, bal veya ahududu ile bir fincan sıcak çay kullanabilirsiniz. Sadece lezzetli değil, aynı zamanda hızlı bir şekilde normal nefes almayı da sağlar.
  • Şişmeye bulaşıcı maddeler neden olur ise, tedavi için patates suyu kullanılır. Bu ajan bakterisidal özelliklere sahiptir.
  • Solunum sistemini yıkamak için, bir deniz tuzu çözeltisi kullanılabilir. Ürünün bir çay kaşığı 500 ml ılık suda çözülür. Solüsyon burun sinüslerini ve buhar inhalasyonlarını yıkamak için uygundur.
  • Durulama burun ve boğazda kuruluk ve tahriş olmasına neden, durulama ve inhalasyon zaman, ihtiyaç sandor yağı kullanımı. İlaç bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve hasarlı mukoza zarlarının onarılmasına yardımcı olur.

  Yukarıdaki halk tedavisi yöntemlerinin hiçbiri nefes almayı azaltmamışsa ve şişme giderek artarsa, tıbbi yardım istemeniz gerekmektedir. Bu etkisiz kendi kendine tedavi, boğulmaya ve ölüme yol açabilir.

  Bitkisel Arıtma

  Birçok ilaç kullanımında kısıtlamalar vardır. Otlar ile tedavi, minimal kontrendikasyonlar ve yan etkileri olduğu için güvenlidir. Tedaviye başlamadan önce, nefes darlığının sebebini belirlemek için bir doktor görmelisiniz. Ödemi tedavi etmek için diüretikler ile aynı etkiye sahip diüretik bitkileri kullanabilirsiniz:

  • Beyaz huş ağacı yaprakları kaynar su dökün ve 10-15 dakika kısık ateşte pişirin. Soğutulduktan sonra süzün ve ½ bardak günde 3-4 kez alın.
  • Bearberry sıradan yaprakları bir bardak kaynar su üzerinde ısrar olmalı ve 1 kaşık al.
  • Ödem, kardiyovasküler sistem patolojilerinden kaynaklanıyorsa, bal ile birlikte mısır stigmalarının infüzyonu buna uyacaktır.

  Otlardan inhalasyon ile hazırlanabilir. Bu amaçla papatya, adaçayı veya calendula kullanıyorum. Bitkiler anti-enflamatuar, yatıştırıcı ve antiseptik etkiye sahiptir. Çimen 1 bardak su başına 1 kaşık hammadde oranında demlendirilir. Madde su banyosunda kaynatılmalı, infüze edilmek için gerekli olana kadar demlenmeli, süzülmeli ve ısıtılmalıdır. Bu amaçlar için uygun esansiyel yağlar. Okaliptüs yağı, köknar, çam, şeftali, kuşburnu, anason veya badem yağının iyi solunumu ve anti-ödemli etkisi.

  homeopati

  Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin kullanımı, vücut üzerinde minimal bir olumsuz etki olduğu, ancak kalıcı bir terapötik etki olduğu kanıtlanmıştır. Homeopati bu gibi yöntemleri ifade eder. Yürütülmeden önce, uygun preparatları ve dozlarını alabilecek olan homeopathist doktora danışmak gerekir.

  • Spongia - güçlü kuru öksürük ve nefes darlığı eşlik eden larinksin şişkinliğini gidermek için yardımcı olur.
  • Gepar Sülfür - iltihaplı veya enfeksiyöz hastalıklara bağlı mukozanın şişmesi için uygundur. Burun solunumu hafifletir, öksürük ataklarını ve ses kısıklığını ortadan kaldırır.
  • Aconite - çözüm, solunum yetmezliğinin ilk belirtilerinde etkilidir. Kaygı ve endişe duygularını hafifletir, ateşi, öksürük ataklarını ortadan kaldırır.
  • C30 - hızla nefes alıp verir ve sağlığını normalleştirir. Şiddetli nefes darlığı ve ağrıyla, 30 dakika sonra bir sonraki alımda 3 bezelye alın. Yani, refahına kadar her yarım saatte bir dönüşümlü olarak. Bu araç klasik terapi yöntemleri ile eşzamanlı olarak kullanılması önerilmez.

  Tek tek dozları seçerken çoğu homeopatik ilacın kullanıldığını unutmayın. Bu, istenen etkiyi hızlı bir şekilde elde etmenize ve normal nefesleri geri kazanmanıza ve olumsuz belirtilerin gelişmesini önler.

  Ameliyat tedavisi

  Solunum sisteminin hızla ilerleyen şişmesi boğulmaya yol açabilir. Bu durumun önlenmesi ve normal solunumun sağlanması için operatif tedavi kullanılır.

  • Trakeotomi - kritik semptomlarla gerçekleştirilir. Boynun ön yüzeyinde küçük bir insizyon oluşur ve tüp solunum yolunun boşluğuna sokulur. Bu saldırıyı ortadan kaldırır ve özgürce nefes almanızı sağlar.
  • Entübasyon - bu yöntem bir hastanede gerçekleştirilir. Lümeni genişleten ve oksijene normal erişim sağlayan larinkse özel bir tüp yerleştirilir. Tüp, 3 günden fazla beklememeli, bundan sonra yan etkileri mümkün olduğu için çıkarılması gerekir.
  • Kronik bir akıma sahip olan ifade edilen şişkinlikte, sikatrisyel ve neoplazmların larinks kapanma solunumunun bir boşluğunda eksizyonunu geçirir. Operasyon sırasında bir tarafta kıkırdak ile ses telleri çıkarılabilir.

  Yukarıda tarif edilen yöntemler yanı sıra, cerrahi müdahale sırasında trakeotomi sonra gortanotrahei kurulması için implantasyon allohryaschey ve hatta protez traheoplastika gerçekleştirilebilir.

  Tıp uzmanı editörü

  Portnov Alexey Alexandrovich

  Eğitim: Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi. AA Bogomolets, uzmanlık - "Tıbbi iş"

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğazın okaliptüsün uçucu yağları ile tedavi edilmesi

  Okaliptüs Avustralya'dan geliyor, ancak günümüzde her yerde yetiştiriliyor - hem ılıman iklimlerde hem de sıcak kıtalarda. Bu ağacın yaprakları, tıbbi amaçlar için kullanılmasına izin veren eşsiz bir bileşime sahiptir.

  Yetişkinlerde pansumanın kaldırılması

  Kronik bademcik iltihabı ile yıpranmış, bazı hastalar bademciklerin kaldırılmasına karar verir. Hangi durumlarda gösterilen operasyonda, nasıl yapılır ve bundan ne gibi sonuçlar beklenebilir?