Loading

Larenjit: Nasıl ve ne tedavi edilir?

Tedavi olmaksızın larenjit hastaya çok fazla sorun verir: ses kaybından normal nefes almamaya kadar. Tedavi edilmesi en zor olanı, hasta normal modda yaşamaya çalıştığında, hastalığın göz ardı edilmesi durumunda ihmal edilen larenjittir.

Larenjit: hastalığın doğası

Larenjit larinksin yenilgisidir: mukoza zarları, larinks ve ligamentlerin duvarlarıdır. Hastalık ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, larenksin o kadar çok kısmı kaplar. Mukoza zarı kırmızılaşır, tahriş olur, ülserler ve nodüler kalınlaşma görülebilir. Solunum yolunda biriken ve hastalığa neden olan balgamlara dönüşen balçık, yoğun bir şekilde salgılanır.

Küçük çocuklarda akut formdaki larenjit, yanlış krup semptomlarına neden olur. Boğazın lümeni o kadar dar ki, bebek nefes alamıyor. Tüm organların oksijen açlığı başlar, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Larenjit, solunum yolu hastalıklarının bir komplikasyonu olarak veya ses tellerinin ve boğazın mekanik tahrişinde oluşur.

Larenjitin görünümünü neye neden olabilir?

 • Viral enfeksiyonlar (grip, ARVI).
 • Bakteriyel enfeksiyonlar (streptococcus, staphylococcus).
 • Pnömoni.
 • Bronşit.
 • Alerji.
 • Gırtlakta mekanik hasar (sıcak yiyeceklerden, sıcak hava veya aşındırıcı kimyasallardan yanma).
 • Sigara içenlerin larenjitleri.
 • Lecter larenjiti.
 • Gastrointestinal reflü (mideden asit akıntısı larinkse yükselir ve mukoza zarını tahriş eder).
 • Sifiliz (larinksin duvarlarında karakteristik kalınlaşma ve ülserasyon vardır).

Larenjit: Belirtileri

Hastalığın başlangıcında, genel durum önemsiz derecede kötüleşir. Akut formda, hasta zayıf hisseder, sıcaklık 38 ° C'ye yükselir.

Tüm hoş olmayan belirtiler boğazda yoğunlaşır. Boğazda gıdıklama, terleme, kuruluk, kaşınma hissi var. Yutulması acı verici olur, bazen ses boşluğu daraldığı için nefes almak zordur.

Larenjitin önemli bir belirtisi seste bir değişikliktir. Ses sertleşir, kısır ve bazen tamamen kaybolur.

Hastalığın başında kuru öksürük görülür, daha sonra viskoz balgam ve ıslak öksürük görülür.

Larenjit: ne yapmalı

Larenjit tedavisi zordur, yoğun bir kompleks tedavi gerektirir. Larenjit ortaya çıktığı anda, KBB doktoru neyin tedavi edileceğini belirlemelidir.
Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak - viral veya bakteriyel bir enfeksiyon veya altta yatan hastalığı tedavi etmek (bronşit, pnömoni, gastrointestinal reflü, vb.) Gerekli olacaktır.

Tıbbi önlemler, inflamasyonun giderilmesi ve ses tellerinin restorasyonu ve larinks duvarlarının sağlıklı mukoza zarını hedefler. Eşzamanlı olarak, solunum organları hastalığa neden balgam çekilmesi gereklidir.

Larenjit: genel durumdaki iyileşme

Yatak istirahati

Akut larenjitde, diğer soğuk algınlığının arka planına karşı, doktor hasta için yatak istirahati yazacaktır, böylece vücut çeşitli hastalıklarla mücadele etmek için güç kazanır. Akut formda hastalık, hastanın olağan şekilde yaşayamayacağı kadar ağrılıdır.

Ses dinlenme

Enflamasyonlu ses telleri iyileşmek için tamamen dinlenmeye ihtiyaç duyar. 3-5 gün hasta daha iyi susar. Bir fısıltıyla yapılan bir konuşma sırasında, ses tellerinin normal bir konuşmayla aynı şekilde zorlandığını bilmelisiniz. Bu nedenle, doktorlar hastaya sadece notalarla iletişim kurmasını tavsiye eder. Bu tavsiyeyi ihmal etmeyin!

Nazik beslenme

Boğaz ağrısı ile yutmak için ağrılıdır. Ayrıca, bazı yiyecek ve içecekler boğazın iltihaplı mukoza zarlarına zarar verebilir.
Yumuşak sıcak yiyecekler keskin katkı maddeleri olmadan zarar vermez.

Diyetten nelerin dışlanması gerekir?

 • Sıcak yiyecek ve içecekler.
 • Soğuk yiyecek ve içecekler.
 • Baharatlı baharatlar ve soslar.
 • Katı gıda.
 • Alkol.

Binaların hazırlanması

Hasta daha çabuk iyileşir, odaya günlük ıslak temizlik yaparsanız günde 2-3 kez havalandırın. Havayı nemlendirirseniz daha kolay olur: Bir su havzası koyabilir veya radyatöre ıslak havlu asabilirsiniz.

Doktorlar kararlı: larenjit ile sigara içemezsiniz! Bu pasif sigara içmeye uygulanır.

Larenjit: ilaç

Ağrılı semptomları gidermek için larenjit nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Farinksin Sulanması

Genellikle bir hastanede yapılırlar. Sulama, günde 4-5 gün, günde 2-3 kez, bir seferde ilacın 50 ml'si için yapılır.

Etkili 200 ml salin ve 5 damla% 10 iyot tentür bileşimi yardımcı olur.

Hastanede tedavi sırasında, antiseptik ve yumuşatma çözeltilerinin larenksine infüzyonlar laringeal bir şırınga ile yapılır. İnfüzyon ile 10 gün kadar gerçekleştirilir, bir kez ilaç yaklaşık 2 ml tatbik: sandor yağı (% 1 yağ çözeltisi) rezorsinol (% 0.5 çözelti), Protargolum (% 2 çözelti), Collargol (2 % çözüm).

fizyoterapi

Larenjitin nöromüsküler sistemin bir atrofisi olduğu durumlarda, yaka bölgesi için elektroforez reçete edilir. 15-20 dakika boyunca% 5'lik bir kalsiyum klorür çözeltisi sokun. 10-15 prosedürlerini uygulayın. Acı verici ağrılar ile novokain ile elektroforez yapılır.

soluk alma

Poliklinik ortamında larenjit inhalasyon cihazları ile etkili bir şekilde tedavi edilir. Çeşitli ilaçlar kullanılır:

 • Gentamisin - Enjeksiyon için% 4'lük çözelti. İltihaplı larenksin patojenik florası üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. 3 ml salin içinde çözülmüş 2 ml genotoksin kullanın.
 • Dioksin% 0.5. İlaç akut ve kronik larenjit için etkili dezenfektan özelliklere sahiptir. Tek bir inhalasyon için 5 ml ilaç uygulayın.
 • Lasolvan. Teneffüs için Lazolvan, salin solüsyonunun eşit bir kısmı ile karıştırılır.
 • Fluimucil. İlaç kalın viskoz balgam seyreltmek ve kaldırmak için yardımcı olur. Kuru bir öksürükle Lazolvan sadece zarara uğrar.

Öksürük için hazırlıklar

İlacın seçimi öksürüğün doğasına bağlıdır.

Ağrılı kuru öksürük ile boğazı aşırı derecede zorlaştıran ve tahriş eden antitüsif ilaçlar yardımcı olacaktır. Sinecod, Coffex, Codeine: Refleks ve öksürük duraklarının baskılanmasına katkıda bulunurlar.

mukolitiks Viskoz balgam ve doğal deşarj seyreltilmesini teşvik edin: ACTS, Fluimutsil, Solvin, Ambrobene, Lazolvan, Fljuditik.
balgam söktürücü ilaçlar bronş aktivitesini aktive eder, öksürük artar, ancak daha üretken hale gelir: Gedelix, Prospan, Herbion, Evcabal, Mukaltin.
Mukus zarları hasara ve mikroorganizmalara daha dayanıklı iken, öksürüklerden pastil ve pastiller, larinksin nemlenmesine yardımcı olur. Birçok ilaç antimikrobiyal antiseptik etkiye sahiptir: Strepsils, Neo-angin, Isla, Travisil, Doktor Anne.
Alerjiden preparatlar
Larinksin güçlü bir şişmesi ile, nefes alması zorlaştığı zaman, antihistaminikler yazınız: Loratadin, Cetirizin.
antimikrobiyaller
Yerel ilaçlar, boğaz ağrısının patojenik mikroflorasına etkili bir şekilde antiseptik ve antibiyotikler içerir. Uygulamalı spreyler (Ingalipt, Teraflu, Camphogen), aerosoller (Bioparox).
antibiyotikler
Larenjit tedavisinde, hastalık bakteriyel kaynaklı olmadıkça, antibiyotikler nadiren reçete edilir.

Larenjit: ev tedavisi

Larenjit başladıysa, evde nasıl tedavi edilir? Halk ilaçları hasta alanını ısıtmayı ve boğazdaki boğazı yumuşatmayı amaçlamaktadır. Antiseptik özelliklere sahip araçlar farinkste patojenik mikroorganizmaları yok eder. İyi ve basit tarifler genel ve yerel bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur.

soluk alma

Evde, ağzınızla tencerenin üzerinde, büyük bir havluyla kaplı nefes alabilirsiniz. İnhalasyonları günde 2-3 kez yapın.
Ev inhalasyonları için ne anlama gelir?
patates. Patatesler kaynatılır, süzülür ve soğuyana kadar tavada teneffüs edilir.
et suyu. Şifalı bitkileri yaklaşık 10 dakika kaynatın ve et suyu soğuyana kadar buharını soluyabilirsiniz. Antiseptik özelliklere sahip uygun bitkiler: okaliptüs, papatya, adaçayı, St. John's wort, okaliptüs esansiyel yağı. Suda, kabartma tozu ekleyebilirsiniz - alkali ortam bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

tentürler

Orta soğan bir rende üzerine ovuşturulur ve 0.5 litre kaynar süt eklenir. İnfüzyon ateşe verilir ve çıkarılır, kaynamaya yol açmaz, süzülür, soğutulur. Bir bardak tentür, gece, sıcak bir formda, gece sarhoş.
Havuç 100 gram yarım litre sütte pişirilir, süzülür ve gün boyunca ılıktır.
Bal ile kuru elmanın kaynatılması, günde 2-3 kez yarım bardak içilir.

Boyun sıkıştırmak

Tıbbi alkolü su ile ikiye katlayın, katlanmış bir bandaj veya pamuk yünü ile nemlendirin, iyice sıkın ve boynuna sarın. Üstüne pamuklu yün, şal polietilen ve sıcak eşarp koyun. Kompres soğuyana kadar bırakılır. Soğuk kompres tutamazsın!

Ayak banyosu

Bağışıklığı güçlendirmek için, 15 dakika boyunca hardal tozu veya tuz ile sıcak ayak banyosu yapın. Ayak banyosundan sonra, kuru, sıcak çorap giymeli ve yatağa gitmelisiniz. Sıcak içeceklerin içilmesi ve kendini sarması tavsiye edilir.

Larenjit tedavisi çok zaman alacaktır ve hastalık çok fazla rahatsızlık hissi uyandırır. Bu nedenle, soğuk algınlığı soğuk algınlığı ve boğazda ilk hoş olmayan belirtileri ile izin vermeyin, hemen hızlı tedavi için basit araçlar uygulayabilirsiniz.

Larenjit nasıl tedavi edilir: geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olmak


larenjit Larinksin iltihaplanması. Bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde ve bağımsız bir hastalık olduğunda, bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Tedavi genellikle evde bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanının randevusu ile yapılır. Bazı ciddi vakalarda (difteri larenjitli) hastanede hastaneye yatış gerekli olmaktadır.

Tedavi: genel kurallar

Yetişkinlerde her tür larenjit tedavisine uyum için zorunlu olan birçok kural vardır:

 • Sessizlik rejimine uyum - Mümkün olduğunca az konuşmak gerekirse, tamamen sessiz olmak daha iyidir. Fısıltı kesinlikle yasaktır;
 • odada mikroiklim bakımı - Düzenli hava tahliyesi, hava sıcaklığını 20 - 25 С ± keep arasında tutun, havanın nemini% 50 - 60 oranında artırın;
 • boğazını sıcak tut - Sıcak bir eşarp yardımıyla;
 • sıcak ayak banyoları - laringeal ödemi azaltmak;
 • bol sıcak içecek - Bitkisel çaylar, maden suları, meyveli meyveli içecekler - günde 3 litreye kadar;
 • diyet - Yemekler sıcak olmalı, keskin, tuzlu ve kızarmış yiyecekler, çikolata, kahve;
 • her saat gargara - şişliği hafifletmek, iltihabı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için. Bir deniz tuzu ya da soda (250 ml su için kaşık), otlar suyu (papatya, ıhlamur, okaliptüs) ile durulayın;
 • alkol ve sigara kullanımının giderilmesi;
 • multivitaminler bir ders alarak.

Uzun zamandır boğucu bir öksürükle boğuluyorsunuz? Hastalık uzarsa, tracheitisin hangi komplikasyonlarına yakalandığınıza dair önemli bilgiler.

Sıcak ve soğuk havanın etkileri, bu makalede daha ayrıntılı olarak tarif edildiği gibi farenjitlere yol açabilir.

Akut bir kursa nasıl davranılır

Entegre, aşağıdakilerin kullanımını sağlar:

 • İnhalasyonlar - soda çözeltisi, maden suları (Essentuki Borjomi), otlar kaynatma (okaliptüs, papatya, adaçayı, nane), uçucu yağlar (okaliptüs, çam, mentol);
 • kuru öksürükten preparatlar - kodein, libeksin;
 • balgam söktürücü ve mukolitik ajanlar - mucaltin, ACC, bromhexine, ambroxol;
 • antipiretik tabletler - parasetamol, ibuprofen. Sadece uzun süreli yüksek zayıflatıcı sıcaklıkta atandı;
 • antiseptik ve analjezik ile spreyler ve pastiller - lizobakt, Geksoral, imudon sprey geksaliz;
 • Sadece bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler. en yaygın olarak reçete penisilinler (ampisilin, amoksisilin), kuinolonlar (siprofloksasin, levofloksasin), makrolidler (sumamed, azitromisin), sefalosporinler (sefotaksim, seftriakson), metronidazol;
 • antihistaminler - dimedrol, suprastin, diazolin;
 • proteolitik enzimler - inhalasyonlar şeklinde tripsin, kimotripsin.

Kolay derece

Genel kuralları takip ederseniz, yetişkinlerde akut larenjit kolay bir dereceye kadar akacak ve uzun sürmeyecektir. Zaten 5 - 7 gün içinde genellikle iyileşme geliyor, ancak daha karmaşık bir hastalık doktorları ile şunları ekleyin:

 • Kuru bir zayıflatıcı öksürük, kodein, libeksin;
 • Ne zaman ıslak öksürük - mukaltin, meyankökü şurubu, ACTS, bromhexine.

Orta ve ağır


Etkili tedavi için, aşağıdakiler dahil olmak üzere bir dizi tedbir gereklidir:

√Boyunda ısınma etkisi ile yarı-alkol sıkıştırır

√ Antihistaminikler ve bioparoks ile UHF;

 • antihistaminikler - laringeal ödemi azaltmak için;
 • antibiyotikler - bir penisilin grubu, daha iyi spreyler halinde (kameraton, heksoral, inhalipt, stopangin, kamphomene);
 • proteolitik enzimlerle inhalasyon;
 • semptomatik araçlar:

√bol viskoz balgam ile - ambroksol, termopsis, bromhexine;
√kuru öksürükte - öksürük hastalıkları;
√yüksek sıcaklıkta - parasetamol, ibuprofen;
√larinks - soda veya uçucu yağlar ile inhalasyonda kabuk birikimi ile.

Hastalık orta evreye geçtiğinde, amoksisilin ve siprofloksasin gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerle kullanılır. Ayrıca, doktor larenjit tedavisine karar verir ve ilacı patojen tipine göre reçete eder.

Erişkinlerde kronik seyrin tedavisi

Vokal kordların hastalığının kronik formundan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Erişkinlerde kronik larenjit tedavisi, alevlenmelerin şiddetini ve sıklığını azaltmayı amaçlamakta olup, mutlaka kronik inflamasyon odaklarının sanitasyonunu da kapsamaktadır. Genel terapötik kurallara uyulmasıyla birlikte, ilaçlar kullanılır:

 • Yerel eylem antibiyotikler - Bioparox;
 • sistemik eylem antibiyotikler - amoksiklav, seftriakson, eritromisin;
 • emilim için spreyler ve tabletler lokal anestezik ve antiseptik etkisi ile - neo anjina lizobakt, Geksoral, spreyler Ingalipt Tera grip;
 • soda çözeltisi ile inhalasyon, uçucu yağlar, proteazlar (tripsin, kimotripsin);
 • soğuk hazırlıklar (Kodein);
 • söktürücüler (mucaltin, ATSTS, ambroksol);
 • immünomodülatörler - ribomunil, respiibron;
 • immunostimulantlar (IRC-19).

Hafif (Catarrhal) derece tedavisi

Catarrhal larenjit, tedavisi karmaşık bir yaklaşımda oldukça etkili olan kolay bir akış şekli ile karakterize edilir;

 • Soluma ve alkalin inhalasyonları - ana tedavi yöntemi;
 • lokal ve sistemik etki antibiyotikleri - doktor tarafından yönlendirildiği şekilde uygulanır;
 • spreyler ve emilim tabletleri.

Ek fonlar olarak immünomodülatörler ve immünostimulantlar atanır.

Regresyon sırasında fizyoterapi kullanılır:

 • UHF;
 • Novocaine ile elektroforez;
 • DDT (diadinamik tedavi).

Ortalama (atrofik) derece tedavisi

Atrofik larenjit tanısı, hafif derecede özdeş bir tedavi gerektirir. Ayırt edici özellik, aerosol inhalasyonlarının proteolitik enzimlerle ilave kullanımıdır. Bu prosedürler kabukları kaldırmak için atanır.

Şiddetli (hipertrofik) derece tedavisi

Doktorun reçeteleri veya önleyici tedbirleri gözlenmezse, hastalık ciddi bir aşamaya gider. Hipertrofik derecenin tedavisi hastanın durumuna bağlı olarak konservatif veya cerrahi olabilir.muhafazakâr - Buna benzer bir hastalık derecesine benzer.cerrahlık - Hiperplastik dokunun çıkarılması. Kaldırma lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hasarlı hücrelerin malign hücrelere dejenerasyonunu önler.

fizyoterapi

elektroforez - larenjitli ana fizyoterapi türü. Larinksin üzerinde novokain, kalsiyum ve diğer ilaçlar kullanılır. Oral oral elektroforez için özel bir elektrot kullanmak etkilidir. Prosedür 15-20 dakika sürer, kurs 10 - 12 prosedürleri
hiperfrekanslarinkste kan dolaşımını ve metabolizmasını iyileştirmek için kullanılır. 5 ila 10 dakika süren günlük prosedürleri uygulayın, 5 ila 10 prosedür.
DDT (diadinamik tedavi)30 dakikadan fazla olmayan bir prosedür süresi vardır, bir ders gereklidir - 3 ila 8 günlük prosedürler.

Halk ilaçları ile tedavi


Herhangi bir aşamada, tedavi sadece tıbbi preparatlarla değil, aynı zamanda halk ilaçlarıyla da mümkündür. Geleneksel tıp "yeşil eczane" den çeşitli ilaçlar sunmaktadır. Geleneksel tedavi, çeşitli durulama, kaynatma, boğazın yağlanmasını kullanır.

durulama:

 • Kırmızı pancar suyu (200 ml meyve suyu ve elma sirkesinin bir çay kaşığı);
 • çiğ patates veya lahana suyu;
 • bal (bir bardak su üzerinde 1 kaşık bal).

Boğazın yağlanması. Steril bir bandajla parmak sarın, gliserin ve iyodin (1: 1) karışımına daldırın ve farenksini mümkün olan maksimum derinliğe kadar yağlayın.
Ses kısıklığı ve ses kaybı ile, bu araçlar yardımcı olacaktır:

 • Fıstık, haşlanmış, kurutulmuş ve hafifçe kızartılmış ise;
 • tohumların bir kaynatma olarak anason. Bir bardak kaynar suya bir bardak anason, 15 dakika pişirin. Soğuk, bir kaşık bal ve konyak ekleyin. Her saat bir kaşıkla alın;
 • Ballı ılık süt, ses tellerini yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

Hafif burun akıntısı ile bile ilaç kullanmak ister misiniz? Makaleden rinitin halk ilaçlarını ne kadar hızlı iyileştireceğini öğrenin.

Bu hastalığın ana belirtileri hakkında daha fazla bilgi için, çok güçlü bir bağışıklığa sahip değilseniz, zatürre dengesiz değilseniz, bu makaleyi okuyun.

Profesyonel larenjit tedavisi

Mesleki hastalık, belirli mesleklerden insanlar için yaygınlaşır. Kendiniz yapmak mümkün olan çalışma modunda ses tellerini korumak için birkaç ipucu:

 • Düzenli kullanım Limon ve bal hamuru karışımı. Karışım ağızda birkaç dakika tutulur, sonra yutulur;
 • alkali çözelti. Maden suyunu ve sütü karıştırın (1: 1), önceden ısıtın, bir kaşık tereyağı, bal ve konyak ekleyin. Sıcak bir biçimde küçük yudumlarda içebilirsiniz;
 • sarımsak sütü. 1 - 2 diş sarımsak bir bardak süt kaynatın. 40 dakika boyunca boğazın üzerinde sıcak olarak iç. Gündüz, 2 - 3 kez tekrarlayın.
 • havuç sütü. 100 gr havuç temizlenmiş, rendelenmiş ve 500 gram sütte kaynatılmıştır. Sıcak, küçük yudum alın;
 • yanmış şeker. 2 yemek kaşığı şeker bir tavada eritin, 500 gram kaynar su ekleyin. Her saat 1 kaşık alın - bir buçuk.
İçindekiler ↑

önleme


Doktorlar her zaman ilaç tedavisinden ziyade larenjitin önlenmesindeki etkinlikte ısrar ederler.
Birincil önleme:

 • Vücudun sertleşmesi. Ayak banyoları ile başlayın, ovalara dönün ve kullanmayın;
 • alkol ve sigara içmeyi reddetme;
 • beslenme organizasyonu

Ikincil koruma:

 • İnflamatuar hastalıkların zamanında önlenmesi;
 • immün uyarıcıların alınması;
 • saunayu mümkün olduğunca ziyaret etmek;
 • inhalasyon periyodik kullanımı;
 • boğazınızı koruyun, aşırı yorulmadan, hipotermiden kaçının, tozlu odadaki solunum cihazlarını kullanın;
 • Konuşma süreçleri insanları için bir phoniatric doktor düzenli ziyaret.
İçindekiler ↑

görünüm

Zamanla, tam teşekküllü bir tedaviye başlandı, iyileşme için uygun bir prognoz verdi (bir veya iki haftada).

Kronik larinjit hipertrofik değişiklikler mukozal hücrelerin kanser öncesi durum olarak kabul edilebilir. Tedavi, doktor randevuları yetkili kombinasyonu ve geleneksel tıbbın Zamanında başlatma hızla komplikasyonları önlemek, akut larenjit tedavi kronik larenjit şiddetini azaltacaktır. Larenjit belirtileri bulunursa, hemen bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız.

Larenjitin özellikleri ve yetişkinlerde uygun şekilde tedavi edilmesi

Laryngitis - patolojik bir işlem olup, larenks (hastalığın yaygın bir şekilde) veya tek tek parçalar bütün mukozanın akut veya kronik enflamasyon tezahür - infraglottik duvar oyuğu veya vokal kat küçük dil.

Hastalığın nedenleri

Erişkinlerde larenjit gelişimi hem fizyolojik nedenleri hem de diğer çeşitli KBB hastalıklarını provoke edebilir

Larenjit gelişebilir ve bağımsız bir hastalık olarak görülebilmesine rağmen, çoğu zaman bu rahatsızlık solunum yolunun çeşitli bölümlerinin iltihaplanması sırasında "yan etki" olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, bronşları, akciğerleri, trakea, boğaz veya burun mukozasını etkileyen herhangi bir viral kökenli enfeksiyon, larinkste patolojik süreçleri tetikleyebilir.

Çoğu durumda, "öncüler" larenjit, akut solunum hastalığı haline - influenza, adenovirüs, kızamık, difteri ve boğmaca veya tüberküloz ve frengi gibi daha tehlikeli hastalıklar,. Daha az sıklıkta, ancak ve böylece gırtlak bakteri streptokok ve stafilokok alımının bir sonucu olarak iltihaplı hale gelmesi, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve SARS gibi fırsatçı enfeksiyonlar, gelişmesi için elverişli koşullar yaratmak olur.

Larenjit gelişimi her zaman viral olarak gerçekleşmez.

Bazen bu hastalık oluşur ve diğer olumsuz faktörlerin etkisi altında (hem dış hem de iç). Yani, örneğin, larinkste inflamatuar sürecin başlangıcının nedeni şu olabilir:

 • aşırı sigara
 • harici alerjenler (gıda, kimyasal veya bitkisel)
 • İlham edilen havadaki yabancı parçacıklar (toz, buhar, çeşitli gazların molekülleri)
 • doğrudan termal etkiler (örneğin, çok sıcak veya tersine, soğuk yiyecek ve içecek kullanımı nedeniyle)
 • ses aşırı
 • Sindirim sistemi bazı hastalıkları (özellikle, gastroözofageal reflü veya GÖRH)

Larenjitin viral formu ile bile, yukarıdaki faktörlerin herhangi birinin hastalığın akuttan kronik hastalığa geçişini provoke edeceği dikkate değerdir. Benzer bir etki, söz konusu hastalıktan muzdarip olan hasta, bir nedenden dolayı yeterli tedaviyi almamış olsa bile gözlemlenebilir.

Larenjit nasıl oluşur?

Kuruluk, terleme ve boğaz ağrısı, seste öksürük ve ses kısıklığı - larenjit belirtileri

Larenjit ile, larynks iltihabı organın mukoza zarına mekanik hasar nedeniyle oluşur. Yukarıda belirtildiği gibi, bu fenomenin nedeni bir enfeksiyon, bir alerjen veya başka bir travmatik faktör olabilir. Her durumda, larinksin hasarlı bölgesi kızarır ve şişer, bazen - kanar.

Bu sürece, mukusun ve karakteristik ağrı duyumlarının bolca bırakılması eşlik eder. Hastalığın mevcut aşamasına bakılmaksızın, larenjit spesifik semptomları nedeniyle kolaylıkla teşhis edilir.

Yani, bu hastalığın ana klinik belirtileri şunlardır:

 • yabancı bir cisim hissi veya boğazda gıdıklama, kuruluk ve terleme ve bazen larinkste yanma ile birlikte değil
 • yutma ağrısı
 • Sık görülen yüzeysel öksürük (ilk başta - kuru, daha sonra - balgam salımıyla)
 • kayıp - tam ses - ses, ses kısıklığı, ses kısıklığı
 • genel halsizlik ve yorgunluk
 • vücut ısısında artış (genellikle - 38 dereceye kadar)
 • sık baş ağrısı, migren

Akut larenjitde, semptomların aktif tezahür süresi genellikle 7-10 günü geçmez. kronik biçimine dönüştü - bu süre geçtikten sonra, söz konusu hastanın hastalık özelliklerini gözlemlenmeye devam etmektedir, bu hastalığı (nedeni yanlış seçilen tedaviye genellikle) herhangi bir nedenle olduğunu göstermektedir.

Genel olarak larenjit nedir?

Bugün, doktorlar birkaç farklı larenjit formunu ayırmaktadır. Hastanın özgül tipi genellikle larinksin mukoza zarında meydana gelen morfolojik değişiklikleri gözlemleyerek belirlenir:

 • Catarrhal larenjit. Larinksin mukus zarının sadece küçük etkilere maruz kaldığı hastalığın en yaygın ve "zararsız" sızıntı şeklidir. Bu hastalık genellikle ses kısıklığı, boğazda hafif terleme ve periyodik hafif öksürük şeklinde kendini gösterir.
 • Hipertrofik larenjit. Hastalığın bu formunun belirtileri, bir kural olarak, oldukça belirgindir. Hasta yoğun öksürük ve bariz ses kısıklığı çeker; Ses tellerinde oldukça büyük (iğne ucu büyüklüğünde) nodüller görebilirsiniz.
 • Atrofik larenjit. Bu hastalığın ana belirtisi, larinksin mukoza zarının kuvvetli bir incelmesidir, bunun sonucu olarak hasta ağızda kurumaya ve sürekli kurumaya neden olur. Hastalığın gelişimine genellikle ağrılı kuru öksürük eşlik eder (son aşamalarda - kan damarlarının balgam çıkarılmasıyla).
 • Hemorajik larenjit. Larinkste morfolojik değişikliklerin neredeyse yokluğu ile birlikte, bu hastalık formunun bir karakteristik semptomu vardır. Sadece bu tip larenjit ile etkilenen organın mukozasında kanama gibi bir fenomen gözlemlenebilir.
 • "Profesyonel" larenjit. Hastalığın isminden de anlaşılacağı gibi, sadece işi (veya diğer düzenli aktivitesi) ses tellerinin sürekli gerginliğini ima eden hastaları etkiler, sonuçta bunların yoğunlaşması ve düzenli ses kısıklığı ile sonuçlanır. Çoğu zaman, öğretmenler "profesyonel" larenjitden muzdariptir ve vokalde uzmanlaşmış müzisyenlerin acı çekmesi daha az olasıdır.

Larenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Ayrıca, farklı hastalık tiplerini sınıflandırmanın temeli, hastalığın başlangıcının temel nedeni hakkında bilgi olabilir. Bu temelde, doktorlar aşağıdaki larenjit tiplerini vurgular:

 • Kendisini boğma saldırıları olarak gösteren Diphtheria, bu da, bir film tarafından larinksin mukoza zarında oluşan solunum yolunun tamamen tıkanması sonucu ortaya çıkar.
 • Tüberküloz, epiglottis ve laringeal kıkırdağın tam tahribatını provoke etmek için uygun tedavi olmadığında yeteneklidir.
 • Sifiliz, iç organlarda bu hastalık için karakteristik ülser yaralanması nedeniyle larenks tam deformasyonunu tehdit eder.

Hastalığın teşhisi

Sadece tam bir muayeneden sonra doktor doğru tanıyı yapabilir ve etkili bir tedavi önerebilir

Eğer doğru bir teşhis deneyimli otolaringolojist önce larenjit şüpheleniyorsanız sadece hastanın tüm şikayetleri dikkatlice dinlemek ve tıbbi geçmişi toplamak değil, aynı zamanda dikkatle (belki laringoskopla) hastanın üst solunum yollarını inceleyin.

Bazen varsayımlarını doğrulamak için doktor hastayı genel kan testine gönderir. Bu tür bir araştırma sonucunda elde edilen bilgiler, diğerlerinin yanı sıra, hastalığın kaynağını belirlemeye olanak tanıyan teşhis sürecini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle, hastanın kanındaki enfeksiyöz larenjitle birlikte, lökositlerin sayısı artıyor ve alerjik - eozinofiller için.

Çalışma sırasında elde edilen veriler yeterli değilse, hastaya laringeal biyopsi başvurusu da yapılabilir.

Hiçbir durumda, tam bir muayene yapmadan ve hastayı etkileyen hastanın tipini doğru bir şekilde belirlemeden önce, doktor larenjit için ilaç reçete etmez.

ilaç

Larenjitin tıbbi tedavisi, hastalığın biçimine ve ciddiyetine bağlıdır

Larenjit akut formunu tedavi etmek için, doktor-KBB genellikle hastalara aşağıdaki grupların preparatlarını reçete eder:

 • Topikal kullanım için sprey şeklinde anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip olan ilaçlar, (Kamfomen Tera Grip, Ingalipt) ya da emilebilir pastiller (Strepsils, neo-anjin Isla)
 • bitkilere dayalı müstahzarlar (Mukaltin, Alteika, Prospan, Gedelix, Evkabal, Herbion)
 • balgam sıvılaşması için araçlar (Fljuditik, ATSTS, Fluimutsil, Solvin, Ambrobene, Lazolvan)
 • kodein veya butamirate dayalı kuru öksürük kontrolü için ilaçlar (sırasıyla Coffex ve Sinekod)
 • belirgin bir laringeal ödemin giderilmesi için antihistaminikler (Cetirizine, Loratadin)
 • larenjit gelişimini tetikleyen hastalığın nedenleri ve semptomları ile mücadele eden ilaçlar (her vaka için ayrı ayrı seçilir)

genellikle yaklaşık bir hafta süren hastane tedavisi, hasta doğrudan özel şırınga ile Larenkse (UHF ya da elektroforez novokain) ve ilaç yüklemesini fizeoprotsedury uygulanabilir. Bütün bu süre boyunca hasta sıkı bir ev ve ideal olarak - ve bir yatak istirahati, bir rejim gözlemlemek için üstlenir.

Yukarıdaki tüm tedavi yöntemlerinin sadece akut bir larenjitse etkili olacağını anlamak önemlidir. Bu durumda, hastanın tamamen iyileşmesi, ilacı kullanmaya başladıktan 7-10 gün sonra ortaya çıkar. Hastalık kronik bir forma transfer edildiğinde, hastalık tedavi edilemez hale gelir ve tarif edilen tıbbi preparatlar sadece özellikle parlak saldırılarını durdurmak için başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Halk tarifleri

Yetişkinlerde larenjit tedavisi için en iyi halk yöntemleri

Pratik olarak, kronik larenjit ataklarının yanı sıra, bu rahatsızlığın akut formdaki belirtileriyle birlikte, genel olarak ilaç tedavisine başvurmadan başarılı bir şekilde mücadele edilmesi mümkündür.

Bu nedenle, kulak burun boğazına gitmek istemeyenlere yardım etmek için hastalar on yıllardır kanıtlanmış "büyükannesinin" fonlarına geliyor:

 • Isınma ayak banyoları (ancak, hastanın sadece sıcaklık artışı olmadığı durumlarda kullanılabilir)
 • bitkisel inhalasyon (bir kaç dakika hasta sıcak suyu adaçayı, ısırgan, papatya veya nane ile havza üzerinde bir miktar buhar olsun, eğer boğaz ağrısı kurtulmak için ona yardım ve ağrılı kuru öksürük yumuşatır)
 • günlük - günde 5 defa - boğazla, çim veya sıradan pancar suyunun biraz üstünde belirtilen infüzyonları durulayın (kullanmadan önce, sıvı ısıtılır ve az miktarda sofralık sirke ilave edilir)
 • turp düzenli tüketim (onun parçaları olarak - şeker ve meyve suyu ile - arı bal ilavesi ile)

Yukarıda listelenen larenjitle mücadelede kullanılan halk yöntemlerinin hiçbirinin, tedavi sırasında hastanın belirli bir yaşam tarzını takip etmemesi durumunda yeterince etkili olmayacağını belirtmek gerekir. Bu nedenle, örneğin, bir koruyucu diyet (sadece alkol ve her türlü "soda" kullanımını reddetmek için sadece ılımlı sıcak yiyecek almak için) gözlemlemek gerekir.

Diğer şeylerin yanı sıra, hastalara cömert bir ılık içecek ve tabletlerde C vitamini alımının düzenli olarak yapılması önerilir.

Tedavinin mümkün olan en kısa sürede çalışması için, hasta tamamen sigarayı bırakmalıdır (en az 10 günlük süre boyunca) ve yatak istirahatine dikkat etmelidir.

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Larenjit nedenleri

Çoğu durumda, akut larenjit bağımsız bir hastalık olarak gelişmemiş ve diğer solunum yolu (burun, boğaz, soluk borusu, bronşlar ve akciğerler) ile paralel iltihabı - Bu akut viral solunum yolu enfeksiyonları (grip, nezle benzeri durumlar, adenovirüs enfeksiyonu) sebebidir. larinks kızamık, difteri, boğmaca gibi patolojik süreçte yer almakta, frengi ve tüberküloz bir komplikasyonu olabilmektedir.

Özellikle streptokok ve stafilokok bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu daha az akut gırtlak, - bunun nedeni SARS veya kronik enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ikincil enfeksiyon farenkse genellikle.

Enfeksiyöz ajanlara ek olarak, akut larenjit nedenleri şunlardır:

 • havada bulunan buhar, gaz ve toz partikülleri;
 • harici alerjenler (sebze, gıda, kimyasal);
 • laringeal mukoza (sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek) üzerindeki termal etki;
 • ses cihazında artan yük;
 • sigara.

Daha az akut gırtlak midenin asidik içeriği özellikle larinkste, üst solunum sistemine ait mukoz zarlarına ulaşmasını ve onları tahriş edici etkiye hale gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), bir arka plan üzerinde görüntülenebilir.

 • özellikle yeterli tedavi olmaksızın sık akut larenjit;
 • solunum yollarında kronik inflamatuar süreçler;
 • hipotermi;
 • ses aygıtında düzenli olarak artan yük (daha çok öğretmenlerde bulunur - sözde ders anlatımı laringit);
 • sigara içimi aktif (sigara içenlerin neredeyse% 100'ünde meydana gelir - "sigara tiryakisi larenjit") ve pasif;
 • alkol içmek;
 • kimyasallar ve tozla kirlenmiş havanın solunması.

Larenjit ile ne olur?

Arıza şişme meydana gelir ve ağrı (kızarıklık) ve kanama, yoğun tahsis mukus yıkama kısımlarda (bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan şekilde), devre dışı bırakır larinks, neden olan bir faktör mukozasına alma.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra, larenjit akut olarak kabul edilir, ancak belirtiler daha uzun bir süre devam ederse, süreç kroniktir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • kuruluk, terleme, gıdıklama, yanma, boğazda yabancı cisim hissi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • daha sonra yüzeysel ilk kuru, sonra kuru - balgam öksürüğü ile;
 • hızlı yorgunluk, ses kısıklığı, ses bozukluğuna kadar ses kısıklığı (sesin sonlanmaması);
 • sıcaklıkta subfebril (38 ° C'ye kadar) rakamlarında artış;
 • baş ağrısı, genel halsizlik, yorgunluk.

durum hayati organların içinde boğulma ve oksijen yoksunluğu, özellikle beyin var olduğu larinks mukozası ve düz kas spazmı, şişmesi nedeniyle - Küçük çocuklarda akut stenozan laringotrakeit veya yanlış krup bir riski vardır.

Faringeal mukozadaki nedenlere ve morfolojik değişikliklere bağlı olarak, larenjitin çeşitli formları ayrılır:

 • catarrhal (boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve periyodik kuru, daha sonra ıslak öksürük ile kendini gösteren en yaygın ve en kolay şekli);
 • hipertrofik (ses telleri üzerinde bir iğne ucunun boyutunda nodüller şeklinde filizlenme vardır, hastalığın belirtileri açıkça telaffuz edilir: güçlü bir ses kısıklığı, yoğun bir öksürük);
 • atrofik (larenks mukozası inceltilir, hastalar kuru ağız, kuru, kan damarları ile kabuğunun çıkarılması, acımasız ses kısıklığı ile heyecanlı öksürük hakkında endişe);
 • hemorajik (farinks mukozasındaki kanamalar, özellikleri olmayan semptomatoloji vardır);
 • profesyonel (ligamentler üzerinde kalınlaşmalar vardır - şarkıcının nodülleri denir, ses zamanla kısırlaşır);
 • difteri (larinksin mukus zarı, hava yolunu tıkayabilen ve boğulmaya neden olan beyaz bir filmle kaplıdır);
 • tüberküloz (tüberküloz prosesi akciğerlerden üst solunum yollarına yayıldığı zaman ortaya çıkar, larinkste tüberküloz tüberkülleri oluşturur, ciddi vakalarda epiglotis ve laringeal kıkırdaklar tahrip olur);
 • sifilitik (sifilizin bir komplikasyonu olup, larinks mukozasında ülserler ve spesifik plaklar oluşur, daha sonra larenks deforme yaralar).

tanılama

Doktor hasta şikayetleri, tarih ve üst solunum yollarının objektif muayenesinin sonuçları temelinde hastalıktan şüphelenir.

Genel kan testinde spesifik ölçümler mevcut değildir:

 • larenjit enfeksiyöz doğası ile, ESR ve lökosit sayıları artırılabilir;
 • alerjik larenjit ile - eozinofillerin sayısını artırdı.

Şüpheli durumlarda, ek hasta çalışmaları (- daha kapsamlı çalışmalar için biyopsi (anormal doku dilimleri) endoskop, gerekirse kullanılarak gırtlak inceleme), özellikle, laringoskopide olarak, tahsis edilebilir.

Erişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir

Akut larenjit tedavisi bir terapist veya bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir - çoğunlukla ayaktan - hastalığın bazı vakaları (örneğin, difteri larenjitleri) bir hastanede bir hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirir. Larenjit enfeksiyöz doğası durumunda, hasta geçici olarak yetersiz kalmaktadır, çünkü enfeksiyonla baş edebilmek için vücudun dinlenmesi gerekir - ev ya da yatak istirahati önerilir.

İyileşme oranını etkileyen en önemli faktör, ses dinlenmesinin gözlenmesidir - hastalığın tüm akut döneminde, hastanın fısıldayarak bile konuşması tavsiye edilmez ve başkalarıyla iletişim kurmak için notlar kullanılmalıdır.

Solunum sisteminin mukoza zarının iyileşmesini hızlandırmak için, bir diyet uygulamanız tavsiye edilir: sadece koruyucu yiyecekler yiyin - çok sıcak veya soğuk olmamalıdır; karbonatlı ve alkollü içecekler tamamen diyet dışıdır. Özellikle bal ile ılık süt kullanmayı tercih ederseniz (tabii ki, ikincisine alerjisi yoksa) ve alkali maden sularını (Borjomi, Polyana Kvasova) tercih etmeniz önerilir.

İlaç dışı tedavi önerilerinden de not edilmelidir:

 • Hastalık döneminde sigara içmeyi reddetme artı sonrası iyileşme döneminde (7-10 gün);
 • tütün dumanına bile pasif maruziyetin önlenmesi;
 • Soğuk, yağmurlu ve sisli havalarda açık havada olmayın;
 • Odada yeterli mikro klima sağlamak (hava sıcaklığı yaklaşık 20 ºº, nem - en az% 55), odanın sık sık havalandırılması;
 • lokal termal prosedürler (boyun bölgesinde yarı-alkol sıkıştırması, buharın solunması);
 • göğüs bölgesinde veya baldır kaslarında hardal sıvaları şeklinde rahatsız edici prosedürler, sıcak ayak banyoları.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi ilaçlarla veya ilaç tedavisi ile

Akut larenjit hastaları reçete edilebilir:

 • spreyler (Kamfomen, Ingalipt Tera Grip) ve pastil veya pastiller (Isla, Strepsils, neo-anjina) şeklinde, antimikrobik ve anti-iltihabik maddeler içeren topikal preparatlar;
 • altaltına göre balgam söktürücü ilaçlar Mukaltin, Alteika), sarmaşık (Prospan, Gedelix), muz (Eucabal, Herbion);
 • mukolitik hareket karbosistein temelinde (Flyuditek) asetilsistein (NAC Fluimucil), bromheksin (SOLVIN), ambroksol (Ambrobene, Mucosolvan®) ile (viskoz mukus inceltme) ilaçlar;
 • şiddetli kuru öksürük ile - kodein (Cofex) veya butamirate (Sinekod) ile antitüsifler;
 • larinks - antihistaminiklerin (Cetirizin, Loratadin) belirgin ödemi ile;
 • Hastalığın bakteriyel doğasından şüphelenildiğinde, lokal etki gösteren bir antibiyotiği içeren bir aerosol biçiminde bir preparat kullanılabilir - Bioparox;
 • Bir antibiyotik ve anti-enflamatuar ilaç çözeltilerinin bir hastane instilasyonları (larenks içine larenks içine tıbbi maddelerin infüzyonu) şartlarında kullanılabilir;
 • larenjitin subakut aşamasında, fizyoterapi (novokain ile elektroforez, UHF) kullanılır;
 • larenjit GERD'den kaynaklanıyorsa, ana hastalık olarak kabul edilir (diyete bağlılık, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçlar);
 • Erişkinlerde larenjit ile antibiyotikler, istisnai durumlarda reçete edilir - patojenin bakteriyel yapısı biliniyorsa veya önceki tedaviden etkilenmezse.

Kronik larenjit alevlenmelerini tedavi ederken, bu alevlenmeye katkıda bulunan kronik enfeksiyonların tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Aksi halde kronik tedavi, hastalığın akut formunun tedavisine benzerdir - kronik larinjit ve semptomlarının formuna bağlıdır.

Akut larenjit tedavisinin sonucu olumludur - iyileşme hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra gerçekleşir. Kronik bir tam iyileşme durumunda maalesef elde etmek mümkün değildir - hekimin çabaları hastaya uygunsuz semptomları en aza indirmeyi amaçlamalıdır.

Larenjitin profilaksisi

Önleyici tedbirler, bu hastalığa neden olabilecek faktörlerin vücut üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kaldırılması veya keskin sınırlandırılmasını hedeflemelidir.

Larenjit belirtileri, tedavisi ve önleme yöntemleri

Larenjit, laringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Böyle hasta uzun, sigara, soğuk algınlığı, akut solunum hastalığı, SARS, grip ve diğer kaldı odasında toz, kuru, bayat hava ile doldurulmuş kapalı bir mekanda hipotermi, aşırı gerilim ses telleri, uzun kalmak gibi birçok faktör tarafından provoke edilebilir.

Çoğu durumda, bu iltihap yaklaşık 1-2 hafta sürer, ancak uygun rejim takip edilmezse ve yeterli tedavi yoksa, larenjit komplikasyonları olabilir ve kronik hale gelir.

Bu nedir?

Laryngitis - Böyle kızamık, kızıl, boğmaca gibi soğuk algınlığı veya enfeksiyon hastalıklarının genellikle ilişkili boğazın mukozasında iltihaplanma. Hastalığın gelişimi ağız, tozlu bir hava aşırı gerilim larinks nefes, aşırı ısınma, aşırı soğumasını katkıda bulunur.

Laryngotracheitis, gırtlak iltihabı ve trakeanın ilk kısımları ile karakterize edilen, hastalığın gelişiminin bir çeşididir.

Larenjit ve laringotrakit ile ses kısıklığı, kuruluk, boğazda terleme, kuru havlama öksürüğüne kadar ses kısıklığı görülür. Solunumda zorluk olabilir, siyanotik bir cilt tonu görülür, yutulduğunda ağrı.

Larinksin fizyolojisi ve anatomisi

Larinks, farenks (çoğu durumda enfeksiyonun giriş kapısı) ile trakea arasında bulunan üst solunum yoludur. Larinks bir ses aparatı içerir. IV-VI servikal vertebra seviyesinde bulunan, farinks ve trakea ile doğrudan bir iletişime sahiptir. gırtlak eşleşmemiş veya büyük kıkırdak (cricoid, epiglottik, tiroid) ve bir çift ya da küçük (aritenoid, V, rozhkovidnye) de dahil olmak üzere kıkırdak hasarı iskelet oluşmaktadır.

Organın hareketliliği iki eklem tarafından sağlanır: halka dişli bir eklem ve parmak-tiroid eklemi. Larenkste tiroid ve aritenoid kıkırdaklara bağlı ses telleri ile temsil edilen insan ses cihazıdır. Seslerin oluşumu, ses tellerini titreştirerek hem inhalasyon hem de ekshalasyonda gerçekleşir. Onları germek ve glottisin şeklini değiştirmek, larinksin kaslı aparatı büzülüyorsa ortaya çıkar.

Larenjit nedenleri

Her spesifik vaka için yetişkinlerde larenjit nedenlerini tespit etmek her zaman mümkün değildir. Doktorlar, larinkste inflamasyonun gelişimine katkıda bulunan bazı ana faktörleri tanımlar.

 1. Alkollü içkilerin kötüye kullanılması, sigara içilmesi.
 2. Yanan bir soğuğun ya da tersine, sıcak havaların ağız yoluyla solunması.
 3. Subcooling - baş, bacaklar, vücudun diğer bölümleri veya tamamen vücut.
 4. Ses tellerinin sürekli veya tek seferlik güçlü gerginliği - özellikle bir önceki paragrafta belirtilen olumsuz koşullar söz konusu olduğunda, uzun bir sesli konuşma ve bir ağlama.
 5. Çeşitli tahriş edici maddelerin solunması - toz, is, hava kimyasalları ile kirlenmiş.
 6. Paranazal sinüsler, burun boşluğu, ağız boşluğu ve diğer yakın alanlardan enfeksiyonların yayılması.
 7. Larinks - cerrahi müdahale, mekanik (balık kemiği, zayıf çiğnenmiş yiyecekleri yutmaya çalışın, krakerler) mukoza zarının yüzeyinde hasar.
 8. Hastalar ile temas - boğmaca, suçiçeği, grip veya diğer akut solunum yolu viral enfeksiyonları. Enfeksiyöz kökenli larenjit inkübasyon periyodu, patojene bağlı olarak birkaç saatten birkaç güne kadar olabilir.

Kronik larinjit tetikleyici alerjik reaksiyon can (toz, polen, koku ile), gırtlak, mide içeriği, kronik bademcik iltihabı, diş çürükleri, burun bölmesinin bir eğrilik mukozasında sürekli tahriş ile birlikte görülen kronik gastrointestinal hastalık varlığı. İltihaplı süreçlerin gelişimine, bağışıklığın zayıflamasına, hormonal bozukluklara önemli ölçüde katkıda bulunur.

sınıflandırma

Modern tıp pratiğinde, aşağıdaki larenjit tipleri ayırt edilir:

 1. Catarrhal - ses kısıklığı, hafif bir öksürük, boğaz ağrısı olan en kolay formu;
 2. Tüberküloz, tüberkülozun akciğerlerden larinks bölgesine yayılmasının bir sonucudur. Dokularda tüberküller şeklinde dokular oluşur;
 3. Atrofik - larinksin içindeki mukoza zarı zayıflar, farinksin arka duvarı etkilenir. Ağrılı öksürük, boğuk ses, ağız kuruluğu ile kendini gösterir;
 4. Hipertrofik - daha belirgin semptomlarla daha belirgin. Vokal kordonlarda, doku nodüllerinin oluşumu, bir maç başlığının büyüklüğü mümkündür;
 5. Sifiliz - frengi bir komplikasyon. Larinkste ülserler ve plaklar (ikinci aşama) oluşur ve daha sonra ses tellerini ve larenksini deforme eden skarlara dönüşür (evre 3);
 6. Difteri, bademciklerden larenkse enfeksiyonun yayılmasının bir sonucudur. Mukoza gırtlak beyaz bir kaplama ile kaplıdır, ki bu da koptuğunda, hava yollarını vokal kord seviyesinde tıkayabilir.

Kronik larenjit

Kronik larenjit aşağıdaki çeşitlere sahiptir:

 1. Kataraldan. Ses cihazında uzun süreli bir yük ile veya dış ortamın olumsuz faktörleri ile ortaya çıkar ve sesin tını ve periyodik öksürüğün değişmesiyle karakterizedir. Tedavi için yumuşak bir diyet, kötü alışkanlıkların reddedilmesi, yerel terapi ve ses dinlenmesini gösterir.
 2. Atrofik. Genellikle gastroözofageal reflü, kronik rinit nedeniyle gelişir. Karakteristik bir semptom olarak, bir öksürüğü balgamdaki kan çizgileriyle ayırt edebilirsiniz. Tedavi lokal tedaviyi kullanmayı ve sebebi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.
 3. Hiperplastik. Ana belirtiler, larinks, kalıcı ses kısıklığı, nadir bir nemli öksürük mukozasının büyümesidir. Tedavinin özellikleri alevlenme döneminde koruyucu ve standart tedavidir.

Akut larenjit

Akut larenjitin üç tipi vardır:

 1. Kataraldan. Ana semptomlar şişmiş ve hiperemik mukoza larenksindedir, sıcaklık normal veya subfebrildir. Tedavinin özellikleri diyet, ses dinlenme ve topikal uygulama için hazırlıklar.
 2. Alt çizgi (yanlış groats). Yenidoğanın çocuklarında 5-6 yaş arası çocuklarda, sıklıkla larenksin stenozu ile karakterizedir. Tedavinin özellikleri kortikosteroid ve yatıştırıcı ile inhalasyonlar oluşur.
 3. İnfiltratif (phlegmous). Ana semptomlar enflamatuar sürecin larinksin iç dokularına yayılmasıdır. Yutulduğunda, ses kaybında, balgamda pusun ayrılmasında çok güçlü bir ağrı vardır. Bu tip akut larenjitde, terapi hastane ortamında gösterilmiştir. Gerekirse, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu apselenin giderilmesi için bir operasyon gerçekleştirilir.

Semptomların şiddetine bağlı olarak, larenjitin üç aşaması vardır: başlangıç ​​evresi, hastalığın yüksekliği ve ters gelişim periyodu. Tedavinin etkinliği büyük ölçüde tedavinin başladığı aşamaya bağlıdır. Bu nedenle, ses kısıklığı ve öksürük havlaması olduğunda, hemen bir doktora danışmalısınız.

Yanlış kabuğu

yaş 6-8 yaş çocuklar akut larenjit özel bir formu, sahte krup yani oluşumunu geliştirebilir. Onun tezahürleri larinksin difteri tezahürlerine benzer - gerçek krup. nedeniyle sırayla, genellikle glottisin spazmı ile ilişkilidir, inflamasyon (şişme), için larinks lümeninin daralması sonucu nefes dramatik zorluk yol açabilir, çünkü bu komplikasyon tehlikelidir. Akut larenjitli yalancı kabuklu hayvanlar en sık eksüdatif diyatezi olan çocuklarda görülür.

Yanlış Krup hastalığı atak genellikle uyku sırasında geceleyin aniden ortaya çıktığında: Bir çocuk aniden, huzursuz, onun nefes dudakları maviye döner, daha yorucu ve gürültülü olma, "havlayan" öksürük Ter içinde uyanıyor. Bir süre sonra (20-30 dakika) çocuk sakinleşir ve uykuya dalar. Saldırı sırasında vücut ısısı normal veya biraz artar. Nöbetler bu veya sonraki gece tekrarlanabilir. Sahte krup belirtileri ortaya çıkarsa, hemen bir ambulans çağırmalı veya çocuğu yakındaki bir hastaneye götürmelisiniz.

Larenjit belirtileri

Erişkinlerde bu hastalığın ana semptomu - yutulduğunda keskin bir ağrı, boğaz ağrısı. Ciddiyete bağlı olarak, sıcaklık yükselebilir, bir bütün olarak durum daha da kötüleşebilir. Larenjit genellikle sesi değiştirdiğinde, çok daha fazla ses çıkarılabilir, ses susturulabilir.

Bu hastalık genellikle ağız ve burnun ağrısına neden olur, nefes almak zor olabilir. Larenjit ile öksürük de oluşabilir, hastalığın en başında genellikle kuru, daha sonra balgam akıntısı ile ıslanabilir. Geriye kalan semptomlar, larenjit geliştiği için eşlik eden hastalıklara bağlıdır.

Görsel olarak, larenjitin tanımlanması zordur, boğazda normal ağrı ile karıştırılabilir. Genellikle mukozada gözle görülür kızarıklık ve hafif şişlik görülür, berraklık için larenjit ile boğazın fotoğrafına bakmaya değer.

tanılama

Tanı sırasında, doktor başlangıçta tarihi inceler, fizik muayene yapar ve hastalığın başlangıcı ve gelişiminin doğası hakkında hastayı sorgular. Sesin sesinin yanı sıra ses tellerinin kapsamlı bir incelemesi, hastalığın tedavisine doğru yaklaşımın seçimini kolaylaştırır. Fizik muayenede mutlaka iltihap odağını tanımlamak için boğaz, ağız, burun muayenesi yapılır. Ayrıca, doktor iltihaplı lenf düğümlerini tespit etmek için boyunu hissedecektir. Bu muayeneler, larenjit tipinin ve diğer hastalıklarla ilişkisinin belirlenmesini mümkün kılar.

Ciddi sorunlar varsa, doktor ek testler yazabilir. Bazen bir hasta laringosun incelenmesi için esnek bir endoskop kullanılarak laringoskopiye gösterilir. Böyle bir araştırma yapılırken, sonraki biyopsi için bir doku örneği alınabilir. Biyopsi yardımıyla hastanın onkolojik süreçleri olup olmadığını belirlemek mümkündür. Video laringostroboskopii sürecinde vokal kordların titreşimini incelemekte. Diğer tüm çalışmalar larinksin zarar görmesine bağlı olarak reçete edilir.

Gelişmekte olan larenjitden şüphelenen bir kişinin, iki hafta boyunca semptomlar ortadan kalkmadığı, kulakta ağrı görüldüğü, yutulması zor olduğu, kanın öksürdüğü durumlarda mutlaka bir doktora başvurması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

komplikasyonlar

Tekrarlanan akut larinjit, hastalığın kronik formuna dönüşebilir. Akut larenjitin ana komplikasyonu ödem, apse oluşumu veya epiglotisin infiltrasyonu üzerine stenozdur. Böyle bir komplikasyonla, hastalar sabit bir KBB bölümünde acil yatışa ihtiyaç duyarlar.

Larenjit evde nasıl tedavi edilir?

Akut formlar kapsamlı bir şekilde tedavi edilir, başlıca çabalar larenjitin nedenini ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Yetişkinlerde ilaç, çeşitli ilaç gruplarının atanmasını içerir.

 • Viskoziteyi azaltmak ve balgam deşarjını arttırmak için, tedavi edici ilaçlara dayalı olanlar da dahil olmak üzere, müstahzarlara mukolitikler reçete edilir.
 • Alerjinin semptomlarını hafifletmek, şişliği azaltmak ve stenoz gelişimini önlemek için antihistaminikler reçete.
 • Ağrılı verimsiz kuru öksürüğü durdurmak için, beynin belirli bir merkezinde hareket eden antitüsif ilaçlar atar.
 • Kabukların çıkışını etkin bir şekilde yumuşatmak ve kolaylaştırmak için proteolitik ilaçlar kullanılır.
 • Larenjitin bakteriyel yapısı belirlenirse, antibiyotikler reçete edilir. Genellikle sprey şeklinde bir lokal eylem antibiyotik reçete.

Ayrıca evde, larenjit evde organize edilebilen gargara, inhalasyon yardımı ile tedavi edilir. Genel olarak, aşağıdaki yöntemler yaygın olarak kullanılır:

 • Çevre. Uygun bir iç mekan mikro iklimini korumak gereklidir. Odayı havalandırmak iyidir, 20 ° -26 ° C'lik optimum sıcaklığı koruyun, hava nemi seviyesini izleyin (% 50 -% 60). Kuru hava microscratch laringeal mukozasını yardımcı olur ve bu hastalığı şiddetlendirir ve sıcak boğazını tutmak vosstanovleniya.Sleduet yavaşlatır gibi, bir eşarp veya sıcak kompres yapmak daha sıcak boyun sarmak için daha iyidir. Özellikle soğuk havalarda dışarıya çıkmaktan kaçının, bu durum durumu daha da kötüleştirebilir.
 • Rejimin gözetimi. Her şeyden önce, ses modunu takip etmelisiniz. Konuşmak mümkün olduğunca az, ama tam bir sessizlik gözlemlemek daha iyidir. Bu koşullar altında, laringeal mukozanın iyileşme ve iyileşme süreçleri daha hızlı ilerler. Hiçbir durumda bir fısıltıyla konuşmamalı. Bu tür bir konuşma ile, ses tellerinin gerginliği ve travması normal konuşmaya göre birkaç kat daha fazladır.
 • Su veya içme rejimi. Hastanın vücuttaki toksinleri hızlı bir şekilde uzaklaştırmak, balgamın viskozitesini azaltmak ve laringeal mukozanın gerekli nemini korumak için bol miktarda içkiye ihtiyacı vardır. Nemlendirilmiş vokal kıvrımlar o kadar travmatize edilmezler ve içlerinde hasarlı doku onarımı daha olasıdır. Günde 2-3 litre sıvıya kadar içilir. Sıcak bitkisel çaylar (papatya, melissa, kekik, adaçayı, vb.), Berry meyvesi şeklinde sıvı kullanmak daha iyidir. İyi süt ve maden suyu (Borzhomi, Essentuki vb.) Sıvılaşma ve balgam atılımında yardımcı olur.
 • Sıcak ayak banyoları, baldır kaslarındaki hardal buzağı, mukus larenksinin şişmesine yardımcı olur ve iyi oluşu kolaylaştırır. Esas olarak bu etki, kanın üst vücuttan alt olana yeniden dağılımı nedeniyle elde edilir.
 • Sigara ve alkol kullanmaktan kaçının. Dumanın larinks mukozasına nüfuz etmesi koruyucu ve onarıcı kabiliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Tedavi ederken ve özellikle evde iken, vücudunuzu dinlemek önemlidir! Eğer rahatsızlık hissederseniz ve semptomların kötüleştiğini düşünüyorsanız, kaderi test etmemek ve tedavi yöntemini daha çok test edilen bir yöntemle değiştirmek daha iyidir. Veya daha da iyisi, uzman yardım için bir uzmana başvurmalısınız.

soluk alma

Larenjitin evde tedavi edilmesi için harika bir yöntem inhalasyondur. Bunun için karmaşık cihazlar ve pahalı ilaçlar gerekli değildir. Bir inhaler olarak, sıradan bir çaydanlık kullanılabilir, bunun için boyuna bir kalın kâğıttan yapılmış olan bir huni, iyileşme işleminin gerçekleştirildiği boyuna eklenir. Tabii ki, kendinizi sadece bir havlu ile kaplayabilir ve tencerenin üzerinde soluyabilirsiniz.

Soluma için çözümler olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • Soda alkali çözeltisi
 • Maden suyu (Borjomi, Essentuki vb.)
 • Bitkisel kaynatma (papatya, nane, kekik, adaçayı, ayr vb.)
 • Soluma için birkaç damla uçucu yağ eklenir (mentol, okaliptüs, vb.).

Nefes alan gözenekler, su kaynatıldıktan sonra en az 10 dakika olmalıdır. Prosedürün olabildiğince rahat olmasını ve ağrı vermemesini sağlamak önemlidir. Gözeneklerin laringeal mukozayı yakmasına izin vermeyin.

durulama

Larenjitin evde tedavi edilmesinin bir başka etkili yolu. Önerilen durulama yardımcısı:

 1. Bir deniz tuzu çözeltisi (500 ml'de 1-1.5 çay kaşığı)
 2. Bir soda çözeltisi (200 ml başına 1 çay kaşığı),
 3. Bitkisel kaynatma (papatya, adaçayı, ıhlamur, calamus kökü, ahududu, okaliptüs yaprakları,
 4. Pancar suyu, ılık su ile seyreltilmiş taze patates suyu,
 5. Havuçlu ılık süt (500 ml sütte 1 havuç kaynatın, sonra bu sütle durulayın),
 6. Soğan kabuğu vb.

Sık sık en az günde 5-7 kez durulama, ödem azaltmak, inflamasyonu azaltmak, iyileşme sürecini hızlandırmak.

Profilaksi ve prognoz

Etkin önleme entegre bir yaklaşım sağlar:

 • sigara ve alkolün reddi;
 • Kataral hastalıkların önlenmesi - ENT organlarının inflamatuar hastalıklarının zamanında tedavisi, üst ve alt solunum yollarının sanitasyonu, hijyen standartlarına bağlılık, hipotermiden kaçınma ve hasta insanlarla temas;
 • genel bağışıklığın artması - sağlıklı bir yaşam tarzı, sertleşme, beden eğitimi, beslenme ve uyku;
 • oda mikro iklimi iyileştirilmesi - artan nem, hava arıtma, düzenli havalandırma, zamanında temizlik;
 • sesi iş için bir araç olan insanlar için, rasyonel bir ses moduna bağlı kalmak ve aynı zamanda fonosatörlerin tavsiyelerini takip etmek çok önemlidir.

Uygun şekilde reçete edilen tedavi ile, iyileşme 5-10 gün içinde gerçekleşir ve komplikasyon riski en aza indirilir. Bununla birlikte, hastalığın kronik bir forma geçişine izin verilmemelidir, çünkü hipertrofik ve atrofik aşamadaki larenjit kendi kendini tedavi etmeye yeterli değildir, ancak hastalık seyrinin semptomlarını mümkün olduğu kadar azaltmak mümkündür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır.

Boğazdaki tıkaçlar nasıl çıkarılır? "Temizlik" birçok şekilde yapılabilir

Yazar: Alexey Shevchenko 16 Ekim 2017 23:39 Kategori: Daha uzun süre sağlık nasıl korunur? Günün vakti, blogun Alexey Shevchenko sevgili okuyucular "Yaşamın sağlıklı yolu." Herkes, günlük ağız hijyeni olmadan sağlığın korunamamasını bilir.