Loading

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.

En tehlikeli olanları çocukluktaki palatine bademcikler ve aktif çalışmaları güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Birçok hasta, bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğini bilmek için faydalı olacaktır, insan vücudundaki gelişiminin nedenleri ve geleneksel tıp için en etkili tarifler nelerdir?

Hastalığın özellikleri

Göğüs iltihabı, bulaşıcı bir hastalıktır, bu bulgu, palatine bademcik iltihabıdır.

Bakteriyel bir enfeksiyon insan vücuduna girdiğinde bademciklerde iltihaplanma süreci başlar. Bu bağışıklık sürecinin inhibisyonuna neden olur ve sonuç bademcik iltihabıdır. Bazı durumlarda, uygun şekilde tedavi edilmediğinde ve çok yüksek sıcaklıklarda antipiretikler alınırken vücudun koruyucu fonksiyonlarının oluşması ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı vakalarda, bademcik iltihabının nedeni, aşağıdaki patolojiler ile ortaya çıkan burun solunumu ile ilgili çeşitli problemlerdir:

Çoğu zaman, yerel bir doğanın bademcik iltihabının ortaya çıkmasının nedeni, birtakım yerleşmiş organlarda lokalize olan enfeksiyon odakları haline gelir.

Patoloji, kronik bir doğanın sinüziti veya adenoiditi varlığında gelişebilir.

Kronik doğada bademcik iltihabının seyrindeki son rol, vücudun koruyucu işlevlerinde, yani alerjik reaksiyonlarda azalmaya ait değildir. Bu, hem hastalığın gelişim nedeninin hem de kronik bir hastalığın bir sonucu olabileceği anlamına gelir.

Akut bademcik iltihabı için vücudun genel zehirlenmesi sendromu ile başlayan bir başlangıçtır:

 • vücut ısısı 40 dereceye yükselir
 • artan terleme
 • tüm organizmanın şiddetli zayıflığı
 • iştahın azalması veya tamamen yokluğu
 • Kas ve eklemlerde ağrı ve artrit
 • titreme gelişimi

Bu semptomlarla eşzamanlı olarak veya bir süre sonra, hasta boğazda ağrıyı hissetmeye başlar, bu yavaş yavaş artar. Zamanla ağrı, hastanın hiçbir şeyi yutmayacağı bir düzeye ulaşır ve uyku ile ilgili sorunlar vardır. Lenfatik sistemin boğazdaki iltihaplanma sürecine reaksiyonu lenf düğümlerindeki artış ve artmış ağrıdır.

Faydalı video - Akut tonsillitin ana belirtileri:

Kronik bademcik iltihabı, remisyon dönemlerinin hastalığın alevlenmesi ile yer değiştirmesi ile karakterizedir. Bu bademcik iltihabı ile karakteristik semptomlar vücut ısısında hafif bir artış, yutma ve hafif öksürük sırasında boğazda rahatsızlık hissidir. Hastalığın bu aşamasında teşhis, hastanın boğazının görsel muayenesinin sonuçlarına dayanır.

İnsan vücudunun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile ortaya çıkan solunum yolu viral hastalıklarının arka planına karşı, remisyon aşaması alevlenme ile yer değiştirir:

 • vücut ısısı 39 dereceye yükselir
 • Boğaz, rahatsızlık ve ağrıda yabancı bir vücut hissi var
 • Bir organizma zehirlenmesinin bir semptomatolojisi var
 • bademciklerin sırrı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur

Tonsillit'e canlı bir semptomatolojinin eşlik etmesi eşlik eder, bu nedenle bunu kaçırmak oldukça zordur. Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, hasta muayenesi yapacak ve en etkili tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Hastalığın ilaç tedavisi

Bademcillit ilaçları ortaya çıkma nedenine ve ek semptomlara bağlı olarak alınır.

Akut tonsilliti olan bir hastayı teşhis ederken çoğu durumda hastanede yatış gereklidir. Böyle bir hastalığın tedavisinin, sadece bir doktorun gözetiminde yapılması ve istenmeyen sonuçların ve komplikasyonların gelişmesinden kaçınılmasına yardımcı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tonsillit bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir, bu nedenle hastanın başkalarından izolasyonu gereklidir. Bir tıbbi kurumda, hasta bir bulaşıcı hastane kutusuna yerleştirilir ve evde tedavi edilirken ayrı bir oda tahsis etmesi gerekir.

Tedavinin tüm süresi boyunca, koruyucu bir diyet gözlemlemek ve mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmek gerekir. Ayrıca, hastalığın akut döneminde yatak istirahati gözlenmelidir.

İlaç tedavisi aşağıdaki alanları içerir:

 • Lozenges ve analjezik ve anti-inflamatuar etkilerin spreyleri: Trachsen, Decatilen, Tantum Verde, Teraflu, Inhalipt.
 • Ağzın antiseptik solüsyonlarla durulanması: Furacilin, Klorheksidin, Klorofil alkol.
 • Badem bölgesinin antiseptik ilaçlarla tedavisi: Lugol çözeltisi, Klorofililpt yağ çözeltisi.
 • Vücut ısısı yükseldiğinde antipiretik ilaçların atanması: Parasetamol, Ibuprofen.
 • Antihistaminiklerin bademciklerin artan ödemi ile kabul edilmesi: Cetrin, Loratadin.
 • Lenfadenit ile, Lenex düğümü bölgesine Dimexid ve anti-inflamatuar bileşenler ile kompreslerin uygulanması.

Bu hastalıkta etkisiz olduğu kanıtlanmış olan bademcik iltihabının tedavisinde kullanılan inhalasyonlar nadiren reçete edilmektedir. Bu veya bademcik iltihabı için terapi yönteminin seçimi, hastalık formuna göre belirlenir, yani tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir.

Hastalık için antibiyotikler

Antibiyotikler, hangi patojenin hastalığın gelişimini tetiklediğine bağlı olarak tamamen bireysel olarak seçilir.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, antibiyotik tedavisi zorunludur ve genellikle vücut ısısının normale döndürülmesinden 3-5 gün sonra ilaç çekilir. Çocuk ve yetişkinlerin tedavisinde aynı ilaçlar reçete edilir ve fark sadece dozajdadır.

Bademcik iltihabında antibakteriyel ilaçlarla yapılan tedavinin oldukça etkili olduğu düşünülse de, bu patolojiden kurtulmak ancak bademciklerin uzaklaştırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Yapılan antibakteriyel tedavinin istenen sonucu vermemesi durumunda, uzman bıldırcınları çıkarmak için operasyonu yapmaya karar verebilir.

Akut tonsillit tedavisinde hangi grup antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir:

 • Sefalosporinler: Cefodox, Cefix.
 • Penisilinler: Flemoclav, Amoxiclav, Augmentin.
 • Makrolidler: Klaritromisin, Josamisin, Azitral, Sumamed, Hemomisin.

Ek olarak, lokal antibakteriyel tedavi reçete edilir ve Bioparox en etkili ilaç olarak kabul edilir. Bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotik alırken, sindirim sisteminin mikroflorasını korumak için onlarla aynı anda içmeniz gerektiğini hatırlamak gerekir.

Patolojide operasyon

Bir hastada basit bir hastalık teşhisi konulduğunda, genellikle ilaç almak ve fizyoterapik prosedürler uygulamak gibi konservatif tedavi uygulanır. Konservatif tedavinin etkisiz kaldığı durumlarda, sadece bademcik iltihabının cerrahi tedavisini yapmak için başvurdu.

Palatine bademciklerin çıkarıldığı bilateral tonsillektomi yapılır. Böyle bir tedavi ile lenfoid dokunun tamamen veya kısmen çıkarılması mümkündür ve operasyon oldukça hızlıdır. Ertesi gün hasta eve dönüyor ve çalışma kapasitesi 10-12 gün sonra restore ediliyor.

Bademcik iltihabının cerrahi tedavisinin başka bir yöntemi de bademciklerin alınmadığı lacunotomidir. Böyle bir cerrahi müdahale, bir lazer yardımıyla gerçekleştirilir ve sonraki 5-7 yıl boyunca hasta daha iyi hisseder. Bademcikler önemli ölçüde azalır ve işlevlerini yerine getirmeye başlar, ayrıca akut solunum yolu patolojilerinin alevlenme riskini azaltır.

Tonsillit tedavisinde kullanılan etkili ve güvenli bir işlem kriyoterapi olarak kabul edilir.

Azot yardımı ile hasarlı dokuların donması sağlanır ve bağışıklık uyarılır. Bu tedavi yönteminin tek dezavantajı, hastanın boğazındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasıdır. Kriyoterapi, kanamanın gelişimini tamamen ortadan kaldırır ve yara izleri ve yara izleri oluşturmaz.

Hastalığa karşı halk tedavisi

Durulama boğazı bademcik iltihabı hızla tedavi yardımcı olacaktır

Hem bademcik iltihabı tedavisi hem ilaç tedavisi hem de cerrahi ve halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. En yaygın halk ilaçları, boğaz ağrısını çeşitli özümler ve infüzyonlarla durulamaktır.

Bu amaçla antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahip bitkiler kullanılabilir:

Bademcillit ile gargara hidrojen peroksit, tuz ve soda bir çözüm olabilir. Hastalığın tedavisinde iyi bir etki, şifalı bitkilerin solunması ile inhalasyon yoluyla verilir ve bal ve arı ürünleri güçlendirici maddeler olarak önerilmektedir.

Tonsillit ile durulamaya ek olarak, aşağıdaki prosedürler gerçekleştirilebilir:

 • bir tülbent içinde rendelenmiş sebze sarar sonra 2 saat lahana kompresleri için boğaz bölgesinde uygulanır
 • Soğan suyuyla, yani rendelenmiş sebzelerin üzerine soluyarak inhalasyon yapmak
 • salin solüsyonu ile emprenye edilmiş bandaj ve bez

Halk ilaçları tarafından gerçekleştirilen tedavinin istenilen sonucu vermemesi durumunda doktora başvurmalısınız.

Akut bademcik iltihabında, prognoz genellikle elverişlidir ve uygun tedavi ile hastanın tam iyileşmesi görülür. Bir hastanın bir doktor randevusunu görmezden gelmesi ve tedaviyi reddetmesi durumunda, akut patoloji şekli sonunda kronikleşir. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak neredeyse imkansızdır ve asıl görev, hastalığın kalıcı remisyon aşamasına girmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır. Çeşitli patojenler neden olur: streptokok, stafilokok, mikoplazmalar, klamidya, virüsler ve mantarlar. Hava damlası yolu, bulaşmanın ana yoludur ve aynı yemekleri sağlıklı ve hasta bir kişi tarafından kullanıldığında kontaminasyon oluşabilir. Bademciklerin mukoza zarına girdikten sonra, patojen çarpmaya başlar, bu da akut veya kronik enflamasyonun görünümünü destekler.

Tedavinin doğru ve zamanında başlaması önemlidir, böylece hastalık kronik bir forma girmez, komplikasyon vermez. Evde bademcik iltihabı tedavi etmek mümkündür. Bir doktor onu tayin ederse bu tedavi doğrulanır. Bir uzmana danışmanın ve muayenenin bir önkoşul olduğunu unutmayın.

Akut tonsillit tedavisi

Evde kullanmalısınız:

 • inhalasyon;
 • durulama;
 • ilaç almak;
 • boğazın sulanması.

Her an çok önemlidir, o olmadan tedavi eksik ve uzun olur.

soluk alma

İnhalasyon önlemleri için etkili araçlar bağımsız olarak yapılabilir.

Okaliptüs inhalasyonu. Derin bir kapta su kaynatın ve içine okaliptüs tentür dökün. 2 litre su - 40 gr okaliptüs. Buhar bir saat çeyrek boyunca soluklanmalıdır. Okaliptüsün ruhsal tentürü eczanede satılmaktadır.

John's wort'un tentüründen teneffüs edilmesi. Kaynama suyuna infüzyon infüzyonu, bundan sonra yaklaşık 15 dakika boyunca buharları solumak için tavsiye edilir. İnfüzyon kendi başınıza yapılması önerilir. Bunu yapmak için, koyu bir cam kapta 150 ml votka ve 25 gr kuru ot karıştırın. Kompozisyon 14 gün sürmelidir.

İnhalasyon adaçayı temel alır. Kaynar su 500 gr kaynar su 45 gr dökün ve 20 dakika bekletin. Tekrar süzün ve ısıtın. Konsantre et suyu bir saat dörtte bir nefes al.

Sarımsak inhalasyonu. Sarımsaklı karanfilleri ezin, mantarı alan suyu sıkın. Kaynar su ile seyreltin (1:10). Bir saat dörtte bir nefes al. Bu tür inhalasyonlar iki hafta boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

durulama

Mutlaka gargaraya ihtiyacım var. Bu manipülasyon, pürülan tıkaçları çıkarır, iltihabı giderir ve ağrılı hisleri azaltır.

 • Ballı bitkisel karışım. Meşe kabuğu, papatya ve kireç renginde bir kaynatma (2: 3: 1) demleyin. Bir kaşık dolusu bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Civanperçemi. 250 ml kaynar suya 25 gram bitki koyun. Gerinme ve boğazını durulayın.
 • John's wort votkayla karıştırıldı. Otlar 45 gr votka 250 ml dökün, 14 gün ısrar ediyorlar. Durulamadan önce infüzyonu ılık su ile karıştırın.

Çözelti ılık olmalı, boğaz durulamaları günde üç ila beş kez yapılır.

ilaçlar

Özel ilaç kullanmadan anjin tedavisi yapamazsınız. İlaçlar hastanede bir doktor tarafından reçete edilir, bunları evde de içebilirsiniz.
Akut tonsillit ile tedavi edilir:

 • antibiyotikler;
 • immünmodülatör ilaçlar;
 • antiviral ajanlar;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antibakteriyel ajanlar.

Yukarıdaki ilaçların hepsi vücudun gücünü geri kazanır ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.

Boğazın sulanması da ilaçlanmalıdır. İyi "Chrolofillipt", "Bioparox", "Geksoral", "Lugol", "Yoks", "Proposol", "Akvalor." Bu ilaçlar, patojenik mikroflorayı öldürür, anestezi, iltihabı rahatlatır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi daha az etkili değildir. Akut aşamada gargara durulanır, inhalasyon yapılmalı ve bağışıklık güçlendirilmelidir. Remisyon sırasında vücudu desteklemek de önemlidir.

Evde, herkes çeşitli malzemelerin durulanması veya solunması için özel çözümler hazırlayabilir. En yaygın kullanılanlar:

 • iyot;
 • sarımsak;
 • bal;
 • adaçayı;
 • papatya;
 • John's wort;
 • civanperçemini;
 • kırlangıçotu;
 • patates;
 • meşe kabuğu vb.

Tüm bu bileşenler antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahiptir ve inflamasyonu ortadan kaldırır.

Gargara için tentür hazırlanması.

Kronik bir bademcik iltihabı olan gargara ve anjina tedavisinde amaçlanan bu çözümler de yardımcı olabilir. Ayrıca, ayrıca şunları kullanırlar:

 • Soda, tuz ve iyot karışımı. 200 ml su içinde 10 ml iyot, 10 g soda ve 10 g tuz karıştırın. Dört saat sonra durulanırsa yardımcı olacaktır.
 • Papatya ile adaçayı. Her otun 20 gramını 500 ml suya koyun. 35-37 derece kaynatmaya soğutulduğunda boğazınızı durulayın.
 • Infüzyon kırlangıçotu. Bu bitkinin yaprakları üzerinde kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin. Sıcak infüzyon ile durulayın.
 • Patatesin rengi. Çiçeklenme sırasında patates çiçeği toplamak ve kurulayın. Bademcik iltihabı sırasında, 350 g su içinde 20 g hammadde demleyin ve durulayın.

Boğaz ağrısı ne kadar çok durursa o kadar iyidir. İşlemi çok sıcak veya soğuk yapmayın.

soluk alma

Bu prosedür, yatmadan önce, akşam yapılmalıdır. Kolaylık için, özel bir eczane inhaler kullanabilirsiniz. Hiçbiri yoksa, fark etmez, o zaman pandan gelen buharı soluyun, ama kafanızı bir havluyla örtmeyi unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, akut tonsillit inhalasyonları sarımsak, St. John's wort, adaçayı ve okaliptüsden yapılır. Kronik bir hastalık sırasında onlar da tavsiye edilir. Herhangi bir nedenle onları yoksa, o zaman diğer tariflere dikkat edin.

 • Soda-iyodin çözeltisi. Sıcak suya (500 mi) 15 damla iyot ve 15 g soda ekleyin ve buharları soluyun.
 • Hrolofillipt. Suda, birkaç damla kolofililpt ekleyiniz, sonra bu çözeltiyi 10 dakika boyunca soluyunuz.
 • Propolis. Propolis tentürünü sıcak suya ekleyin. 250 ml - 5 ml.
 • Soğan suyu Bir çorba kaşığı suyu 250 ml kaynar suya dökün.
 • Uçucu yağlar. Sıcak suda, okaliptüs, rezene, köknar, ardıç, çay ağacı, anason ekleyebilirsiniz.

İnhalasyonlar hastanın durumunu kolaylaştırır. Buharın solunması 10 ila 15 dakika arasında arzu edilir.

Evde bademcik iltihabını hızlı ve etkili bir şekilde tedavi ediyoruz. Tüm gereklilikleri yerine getirmek ve önerileri dinlemek için birkaç gün içinde hastalık belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Evde bademcik iltihabı tedavisi için halk tarifleri

Önleyici tedbirleri takip ederseniz, bademcik iltihabını evde ve vücudun sonuçları olmadan hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edebilir. Hastalık kronik formda ortaya çıkarsa, çoğu uzman sentetik ilaçların yardımına başvurmayı tavsiye etmez. İlk 2-3 gün, geleneksel tıbbın popüler araçlarını test etmelidir. Her yaştan bir hastanın sağlığını olumsuz yönde etkileyen antibiyotiklerden kaçınmaya yardımcı olurlar.

Evde antibiyotik olmadan hızlı bir şekilde kronik tonsilliti tedavi edebilir miyim?

Tonsillit iki şekilde oluşur: akut veya kronik. Birincisi, çocuklara karşı daha savunmasız, ikinci yetişkinler. Günümüzde çocuk doktorları ve terapistler, evde bademcik iltihabının antibiyotik yardımı olmaksızın evde tedavi edilmesinin bazen gerekli olduğunu söylemeye başladılar. Dikkatli olmak öncelikle hastalığın kökeninin doğasıdır. Kronik bademcik iltihabı viral, fungal bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antibiyotik almak anlamsız olacaktır. Bakteri enfeksiyonu ile enfeksiyon durumunda yardımcı olabilirler.

Tanınmış doktor EO Komarovsky, ilk 2 gün boyunca herhangi bir ilacı almaya değmez. Enfeksiyonun kendisi ile savaşmak için vücudun koruyucu kuvvetler geliştirmesini sağlamak gereklidir. Yardım için, sadece ulusal tarifleri test edebilir ve havalandırma rejiminin organizasyonu için genel kurallara uyum sağlayarak odayı nemlendirebilirsiniz.

Bir doktorun tavsiyesi ve takipçileri sadece küçük çocuklara değil yetişkinlere de uygulanır. Herhangi bir kişi, bağışıklık sistemini enfeksiyonlarla savaşmaya öğretebilir. Kronik bademcik iltihabı hastalığın başlangıcında olası bir sıcaklığı korkutur, ahududu ve kireç rengi ile zengin bir çay içeceği yardımıyla kolayca elimine edilir. Geleneksel ilaçların bu basit tavsiyesi ve reçeteleri, sadece 2-3 gün içinde ilk aşamada hastalığın belirtilerini yönetmeyi mümkün kılar. Hasta çok daha kolay hale geliyor, terapi olumlu bir sonuca varıyor.

Halk ilaçları ile tonsillit tedavisi, yıllardır en iyi yemek tarifleri

Sadece bademcik iltihabının tedavisinde yer almakla kalmaz. Yaygın kullanım, her gün kullandıkları ilaç özelliklerini bilmeden kullandığımız arıcılık ürünlerinde, geleneksel gıdalarda bulunur.

propolis

Yaygın olarak arı tutkalı olarak adlandırılan ürün, kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere solunum sisteminin birçok patolojisini tedavi etmek için aktif olarak kullanılmaktadır. İlacı çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. En iyi tentür propolis ve iyileştirici bir karışım ile ek bir bileşen - tereyağı kullanımı en iyisidir. İlk seçenek yetişkin terapisi için harika, ikincisi - çocuklar için:

 1. Tentür için reçete, ürünün bir kahve değirmeni ile öğütülmesidir. Propolis, 1 ila 1 oranında votka veya alkolle (tıbbi) bağlandıktan sonra. Tıbbi hammaddelerin en az 5 gün boyunca sıkıca kapatılmış bir kapakla en iyi koyu renkli bir kapta ısrar edilmesi. Tentürün maksimum etkisi 7 gün birikmektedir. Bol su ile günde 3 kez 20 damla uygulayın. Haftalık bir mola ile 2 hafta için 3 ders olmalıdır. Böyle bir tedavi, kronik bademcik iltihabını uzun süre unutmayı sağlar. Soğuk mevsimde profilaksi olarak kullanılır.
 2. Çocuklar için ilaç aşağıdaki gibi hazırlanır. 1 ila 1 oranında, erimiş propolis ve tereyağı karıştırmak gerekir. Sıcak bir durumda olduklarında gıdaları karıştırmak gereklidir. Yaklaşık 36 dereceye kadar soğutulduğunda, yeni bir bileşen eklenir - az miktarda sıvı doğal bal. Elde edilen karışım bir buzdolabına konur, bir cam kaba aktarılır. Çocuğa günde 3 kez ilacın 1 çay kaşığı verilmelidir. Bebeğin, ilacı yavaş yavaş çözmesi ve sonuç vermesi gerekir.

Miramistin

Ev tedavisi yapmak sadece halk ilaçlarının yardımı ile değil, aynı zamanda bazı ilaçlara başvurmakla mümkündür. Bazen antiseptik olmadan tedavide yapmayın. İltihaplanma, şişme, pürülan birikimi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Miramistin, bademcik iltihabının tedavisinde olumlu yanından kendini kanıtlamıştır. 3 yaşından itibaren ilacı kullanabilirsiniz, ancak doktorlar reçete ve ciddi bademcik iltihabı bebekler.

Tedavi önermek için çocuklukta Miramistin sadece çocuk doktoru, ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkiler bir listesini içerir.

Yetişkinlerin boğaz suyla yıkaması veya bir solüsyonla durulanması önerilir. İlk yöntem için bir sprey uygundur. Sulama, şişeye üç kez basılarak yapılır. Her seferinde ilacın lezyonun yakın bölgesine uygulanması gerekir: sol, sağ bademcik, boğaz merkezi. Günde prosedür sayısı - 3.

Durulama için, seyreltilmemiş 15 ml'lik bir çözelti kullanılır. Yapılması gerekenler yemeklerden en az 3-4 kez olmalıdır. Nebülizördeki Miramistin çözeltisiyle inhalasyona yardım eder. İlaç 5 ml'lik bir miktarda kullanılır. Prosedür çocuklar ve yetişkinler için yapılabilir, ancak bir çocuk için ortalama süre 5-7 dakikadan fazla olmamalıdır, yetişkin - 10-15 dakika hatırlamakta fayda vardır.

klorheksidin

İlaç, Miramistin'in daha ucuz bir analoğudur. Klorheksidin, yetişkinlerde bademcik iltihabı tedavisi sırasında boğazını durulamak için kullanılır. Prosedür günde en az 3 kez yapılır. Bazı uzmanlar, sayıyı günde 5 defaya kadar artırmanızı önerir. Garsonluk, 7 yaşından büyükler için günde 3 kez bir yetişkinin gözetimi altında mümkündür. Seyreltilmiş Klorheksidin gerekli değildir.

Antiseptik ağrıyı hafifletir, şişlik, kuru öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur, terlemeyi ortadan kaldırır. Neredeyse kontrendikasyon yoktur ve nadiren bedenin alerjik reaksiyonuna yol açar.

gazyağı

Yöntem uzun bir geleneğe ve deneyime sahip, doktorlar tarafından meydan okudu ve birçok yetişkin tarafından sevildi. Tedavi yöntemi olağanüstü anlamına gelir, bu yüzden kullanımdan önce kontrendikasyonların listesini öğrenmeye değer. Prosedür aşağıdaki durumlarda yapılmamalıdır:

 • Ürüne karşı alerjik bir reaksiyona eğilim daha önce gözlenmiştir;
 • böbrek ve karaciğer patolojileri vardır;
 • emzirme ve hamilelik dönemi.

Kerosen asla saf formda kullanılmaz, temizlenmelidir. Bu yarım litre ürün ve benzer miktarda su gerektirir. Karışık bileşenler bir cam kaba yerleştirilir ve birkaç saat boyunca bırakılır. Bu süre zarfında, kavanozun içeriği ayrı olmalıdır. Çökelti çıkarıldıktan sonra 100 gram tuz saflaştırılmış sıvıya eklenir, dikkatlice çalkalanır ve bir gün boyunca bırakılır. Geçen zamandan sonra aktif karbon eklenir, solüsyon filtrelenmeye bırakılır. Sadece gerçekleştirilen eylemlerden sonra tedaviye başlamak mümkündür.

Metodun bazen pediatrik terapide kullanılmasına rağmen, riske girmeye ve çocuğu tehlikeye maruz bırakmaya değmez. Dikkatsiz bir eylem, feci sonuçlara yol açabilir.

Bir yetişkinin kerosen ile tedavisi aşağıdaki gibidir. 200 gr'lık bir barda 1 tatlı kaşığı kerosen ve benzer miktarda soda çözdürmek gerekir. Bir hafta boyunca günde 3-4 kez Gargara. Ayrıca bademciklerin alanını filtrelenmiş bir karışımla hafifçe yağlayabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit yardımıyla kronik bademcik iltihabından kurtulmanın birkaç yolu vardır. En temel şunlardır:

 • durulama (200 ml ılık su 1 yemek kaşığı peroksit için% 3);
 • Bezleri ovalamak (sıvıya batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak).

Durulama günde yaklaşık 3 defa yapılır. Bundan sonra bir saatliğine dışarı çıkamaz ve sonraki 60 dakikada yiyebilirsiniz. Bezleri her 4 saatten sonra silin.

Hidrojen peroksit, yetişkin terapisi için daha uygundur.

nergis

Çim, eski çağlardan beri yararlı özellikleri ile bilinir. Küçük çocukları ve yetişkinleri tedavi etmek için kullanılabilir. Calendula yara iyileştirici, anti-enflamatuar, antiseptik etkiye sahiptir.

Bitkinin kuru çiçek salkımının tedavisinde uygulanır. Ot 1 yemek kaşığı miktarında alınır, 250 mg (1 bardak) kaynar su ilave edilir. En az bir saat boyunca calendula üzerinde ısrar edilmesi tavsiye edilir. Günde 5 kez boğazınızı yıkadıktan sonra uygulayınız. Ürün, çocuklarda kronik tonsillit tedavisi için idealdir.

Tedavide daha etkili olan yetişkinler tentür olacaktır. Hazırlanması için prosedürü izleyin:

 • 100 ml alkol% 70 ve 2 yemek kaşığı taze çekilmiş çim hazırlayın;
 • emaye kaplarda sıkıca kapalı bir kapakla yerleştirin;
 • 10 gün boyunca ısrar etmek;
 • Filtrelenmiş tentür, reçeteye göre tüketilen buzdolabında saklanmalıdır.

İlaç, semptomlar ortadan kalkana kadar günde 4-5 kez durulama, 200 ml ılık su için 1 çay kaşığı olarak kullanılması tavsiye edilir.

Bademcik iltihabı iyotla tedavi etmek kolaydır. Bu bademcikler durulama veya ovalama olarak kullanılır. Her prosedürü doğru bir şekilde yapmak için aşağıdaki uzman tavsiyelerini takip etmek gerekir:

 • nişastayı suyla 1 çay kaşığı bir miktar sulandırınız (birkaç mililitre);
 • bıçağın ucundaki sitrik asit karışımına eklenir;
 • malzemeleri 200 ml su ile seyreltin ve jöleyi kaynatın;
 • soğuduktan sonra, 1 çay kaşığı iyot ekleyin.

Elde edilen karışım bir kissel formunda bademcikleri siler veya durulamak için ılık su ile seyreltilir. Ürünü günde 2'den fazla kullanmayın. İyot, bir dizi kontraendikasyona sahip olan ilaçları ifade eder. Hamilelik sırasında, 3 yaşın altındaki küçük çocuklarda, böbrek hastalığı, tiroid bezi, alerjik reaksiyonla birlikte solüsyonu kullanamazsınız.

gümüş

Metal uzun zamandır antibakteriyel özellikleriyle ünlüdür. Gümüşün tedavide antibiyotiğin yerini alabileceği düşünülmüştür. Kronik tonsillit tedavisi sırasında, bazı gümüş suyu kullanın. Bireysel olarak, bir kural olarak, eczaneden satın alabilirsiniz. Bu tedavi yönteminin maliyeti 1000 rubleden daha pahalıya mal olabilir.

Gümüş su, durulama, sulama için 35 ml / l'lik bir konsantrasyonda kullanılır. Prosedürden önce, su yaklaşık 36 dereceye kadar ısıtılmalıdır. Ortalama tedavi süresi 7 gündür, günlük işlemler 3 kez gerçekleştirilir.

zencefil

Ürün, soğuk algınlığı, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar için çeşitli tariflerde kullanılır. Zencefil, anti-enflamatuar, antiseptik, dezenfekte edici niteliklere sahiptir.

Zencefil çayı popülerdi. Bunu pişirmek zor değil. 2 cm'den daha uzun olmayan bir kök parçasının alınması gerekir. Bir rende üzerinde silin ve demlemek için demlik içine daldırın. Yarım litre kaynar su dökün ve bir havlu langu saat altında çürümeye bırakın. Gün boyunca doz aldıktan sonra. Bir parça limon veya bal ekleyebilirsin.

Bilmek önemlidir! Sıcak çay kullanamazsınız. Kaynar su mukus boğazına zarar verebilir, zaten iltihaplı bademcikler yakabilir.

sarımsak

Ürün, güçlü antiseptik ve dezenfektan nitelikleri sayesinde bademcik iltihabı ve solunum sisteminin diğer bozuklukları karşı halk hekimliğinde popülerlik kazanmaktadır. Sarımsak dayalı 5'ten fazla yemek tarifleri vardır. Herkes doğru durumu ve fırsatları seçebilecek.

Reçete 1. 5 diş sarımsak alın, suyu almak için bir preste tutun. Boğazın gömüldükten sonra doğrudan bademciklerin bulunduğu bölgeye gelir. Bir hafta boyunca, yatmadan önce, sabah ve akşamları günde 2 kez manipülasyon gerçekleştirin.

Reçete 2. Ürünün birkaç parçasını alınız, lezzetlendirmek için kesiniz ve inhalasyonlar şeklinde hareketleri gerçekleştirmenin kolay olduğu bir konteynere koyunuz. Nefes almak, bu kapasiteyi günde birkaç kez ağza getirmek gerekir. Seansın ortalama süresi 15 dakikadır.

Deniz topalak yağı

Deniz topalak yağı ile, inhalasyon veya durulama yapılır. Ürün hastalar arasında boşuna değildi. Küçük çocuklar tarafından kullanılabilir. Faydalı özellikler, boğazdaki ağrı hassasiyetini azaltmaya, şişkinliği gidermeye, kızarıklığı gidermeye, tahrişi azaltmaya ve kuru öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur.

Durulama için, 200 ml ılık su için 1 çay kaşığı deniz topalak yağı kullanın. Hastaların değerlendirmelerine göre, her saat işlemin günlük olarak yapılması, ilk günkü rahatlamayı kolaylaştırır.

İnhalasyonlar için normal bir çaydanlık veya tencere kullanın. Sarp kaynar suda 5 damla yağ eklenir. Prosedür 10 dakika, çocuklar - 5-7 dakika boyunca gerçekleştirilir. Günde iki kez inhalasyon, ağrının giderilmesine, ödem, kızarıklığın giderilmesine, nefes almanın rahatlatılmasına ve öksürüğün ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Dikkat edin! Pürülan bir scurf veya ateş varsa, inhalasyon yapmayın.

Dondurulmuş deniz topalak meyveleri de kullanabilirsiniz. Çaya eklenir veya tıbbi kompostoyla pişirilir.

adaçayı

Adaçayı - soluma dayalı en etkili ve kanıtlanmış reçete. Prosedür için modern bir nebulizatör aparatının kullanılması tavsiye edilir. Boğazını tahriş etmeden, etkilenen bölgeye ilacın daha doğru ve etkili bir şekilde verilmesini sağlar.

Prosedür için bu gereklidir:

 • 1 yemek kaşığı ot, dik kaynar su dökün ve 2 dakika demleyelim;
 • inhaler veya nebulizer için bir kaynatma kullanın;
 • ilacın buharını 10 dakika boyunca ağzınızla yavaşça soluyun.

Bir hafta boyunca, yetişkinler ve 2 çocuk için günde 3 kez tedavi uygulanması tavsiye edilir.

okaliptüs

Okaliptüs boğaz antiseptik, anti-inflamatuar, antibakteriyel özellikleri nedeniyle iyi tedavi edilir. Ürün uçucu bir yağ olarak kullanılır. Bu, en popüler tedavi yöntemidir.

İnhalasyon için nebülizatöre birkaç damla okaliptüs uçucu yağı eklenir. Bu gibi prosedürler, nefes almayı kolaylaştırmaya, spazmları çıkarmaya, öksürüğü ortadan kaldırmaya, kızarıklığı gidermeye yardımcı olur.

Okaliptüs kullanmadan önce, kontraendikasyonlara aşinadır. Ürünü aşağıdakilerle tedavide kullanmayın:

 • gastrointestinal hastalıkların alevlenmesi;
 • safra kesesi patolojisi;
 • alerjik reaksiyon.

Evde nebülizör yoksa, mendil üzerine birkaç damla uygulayabilir ve hastanın nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Kronik tonsillit tedavisinde bu tarif, önde gelen pozisyonlardan birini alır. Aloe suyu ve bal temelinde hazırlanan karışım boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmak için sadece yardımcı olduğuna inanılmaktadır, ancak daha düşük sıcaklık, inflamasyonu azaltmak ve genel durumunu rahatlatmak edilir.

Prosedür için bitkinin suyu, 1 tatlı kaşığı bal doğal üretmek için birkaç yaprak gerektirir. Karışık ürünler, günde iki kez amigdala üzerinde aç karnına muamele edilmesi gereken bir kütle oluştururlar. Tam iyileşme için ortalama ders 14 gündür.

limon

Ürün kronik bademcik, kızarıklık kaldırmak, ağrı kusur azaltmak, şişme kaldırmak bakteri ve hastalığa neden olan virüsleri öldürür, birkaç gün izin verir. Limonun içindeki C vitamini içeriği nedeniyle, ürünün vücut ısısını düşürdüğüne inanılır, bu nedenle soğuk algınlığı tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Unutmayın! Limona dayalı yemek tarifleri denemeyin. Doğa insan için herşeyi düşündü. En iyi tedavi yöntemi, basit bir narenciye yemeğidir.

Isıl işlem görüldüğünde, ürün iyileştirici özelliklerini kaybeder, bu nedenle sadece çayda kullanıldığında terapi açısından mantıklı değildir.

Tuz mağarası ve lamba

Tuz mağarası ve lamba, kronik bademcik iltihabı - zayıf bağışıklığın kalıcı nüksü nedeni ile mükemmel bir şekilde rekabet etmeyi mümkün kılan, haloterapiye aittir. Ancak bu yöntem önleyici amaçlar için daha uygundur, patolojinin alevlenmesi sırasında kullanılması olası değildir.

Tuz mağarası ve lamba temiz, temiz hava, tuz iyonlarına batırılır. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Evdeki hastalık sırasında lambanın ek bir tedavi yöntemi olarak kullanılması önerilir. Çocuğun havadaki patojenik mikroorganizmaların sayısını azaltmak için, huzur içinde uyumaya, odadaki havanın dekontamine edilmesine, nefes almasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

katran

Huş katranı iyileştirici özelliklere sahip eşsiz bir üründür. Zararlı mikroorganizmaları bastırır, vücudun koruyucu işlevlerini geri yükler, virüslerle savaşmaya yardımcı olur. Katranın tedavisinde kullanmak için, adaçayı ve papatya bir kaynatma konusunda ısrar etmelisin, ona birkaç damla huş ekleyin. Böyle bir karışım 5-7 gün boyunca günde birkaç kez gargara yapmalıdır.

Birch tar, durulama için aşağıdaki ürünlerle mükemmel bir şekilde kombine edilir:

 • Aziz John'un,
 • meşe kabuğu
 • solucan otu,
 • meyan kökü,
 • çam tomurcukları,
 • ısırgan otu yaprakları.

Eğer tüm bileşenleri aynı oranda birleştirirseniz ve bir şifa kaynağı yaparsanız, boğazın durumunu rahatlatmak için birkaç gün içinde yardımcı olacaktır. Her saat manipülasyonu yap. Bu reçete çocukların tedavisi için uygun değildir, çünkü birçok bitki ciddi bir kontrendikasyon listesine sahiptir.

Ot toplama 37

Otların toplanması herhangi bir eczaneden satın alınabilir. adaçayı, okaliptüs, söğüt yosun İzlandalı kavak kabuğu, kökler bobinler, atlar GalanGal, çam atları Sanguisorba ve elecampane: Bu otlar bileşenleri içerir. Paketin maliyeti, bazı bileşenlerin egzotik doğasına bağlı olarak ortalama 500 rubledir.

Koleksiyon bunun sıcaklığını düşürmek için, genel geliştirmek, nefes almasını kolaylaştırmak, şişme rahatlatmak, kızarıklık kaldırmak, inflamasyonu azaltmak tonsillitli yardımcı olur, bitki arasında popülerdir.

Ürünü aşağıdaki gibi uygulayın:

 • Çay demlemek için koleksiyona 1 yemek kaşığı çay demlemek;
 • Sıcak bir bezle üst üste sarmak iyidir. (bir havlu ile);
 • 1 saat demleyelim;
 • drenaj;
 • 0,5 fincan (sıcak) için öğünlerden önce günde 3 kez içmek;
 • Dördüncü resepsiyon geceleri düşer.

Kurs 20 gün sürer.

Pancar suyu ve sirke

Akut form ve kronik bademcik iltihabının tedavisinde lider pozisyonlardan biri pancar, sirke ve bal bazlı bir reçete. Karışım aşağıdaki gibi hazırlanır:

 • 1 çorba kaşığı taze sıkılmış pancar suyu hazırlamak için gereklidir;
 • % 6 sirke 1 çay kaşığı;
 • 1 çorba kaşığı bal;
 • Tüm ürünü iyice karıştırın ve 200 ml ılık suyla seyreltin.

İlaç her saat durulamak için uygulanır. 10 yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için uygundur. Agregattaki komponent ağrıyı azaltmaya, ödemi azaltmaya, patojenik bakterileri ve virüsleri yok etmeye yardımcı olur.

İnsanların yorumları

Bugün, evde kronik bademcik iltihabı tedavisi hakkında birçok yorum yapabilirsiniz. Olguların% 70'inde her kişi, akraba, tanıdık vb. Çoğu hasta, folkoterapi yardımı ile bademcik iltihabı ve bademcik iltihabının (akut bademcik iltihabı) tedavi edilmesinin mümkün olduğunu kabul eder. Tedavide ana şey reçete, kontrendikasyonların tüm özelliklerini dikkate almaktır.

Değerlendirmeleri incelediğimizde, birçok hastanın papatya, adaçayı, ahududu yaprağı, ıhlamur çiçeği gibi bitkilere dayanan fon kullandığını söyleyebiliriz. Bunlar evrenseldir, çeşitli prosedürleri uygulamanıza izin verir: inhalasyon, durulama.

Hastalar pancar suyu, sirke, bal ve propolise dayalı yemek tarifleri konusunda iyi cevap verirler. Onlar, tıbbi spreyler ve antiseptiklerin yardımı olmadan bademcik iltihabı, temiz bademcikler ile pürülan formda yardımcı olurlar.

Özel bir niş eloe ve zencefil suyu tarafından alınır. Birçok kişi bu ilaçların etkinliği hakkında yalnızca terapinin kendisi değil, aynı zamanda kışın korunma konusunda da konuşmaktadır. Zencefil bazlı çay alabilir, aloe suyuyla durulayın. Bu, relapsın mükemmel bir şekilde önlenmesi görevi görür.

Halk ilaçlarının tedavisinde ana şey, dikkat kurallarını unutmamaktır. Hastanın ateşi varsa veya bademcikler üzerinde pürülan bir çalışma varsa, inhalasyon terapisinde ve çeşitli losyonlarda kullanmayın. Herhangi bir bileşeni kullanmadan önce, kontrendikasyonların listesini okumalısınız.

Evde geleneksel tıbbı kullanarak bademcik iltihabını nasıl tedavi edebilirsin?

Muhtemelen, her tıbbi kartta bir tanı var - tonsillit. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür, akut veya kroniktir ve formundan bağımsız olarak insanlar için hayatı mahveder. Ama kendinizi evde, bademcik iltihabı tedavisinde etkili ve hızlı bir şekilde korumak mümkün mü? Kişinin kendi sağlığı üzerinde ihmalin sonuçları ne olabilir? Bu sorular aşağıda bulunabilir.

Bu sinsi bademcik iltihabı

Hastalık bademciklerin patolojik iltihaplanmasıyla veya insanlar, bezler olarak adlandırılmalarıyla karakterize edilir. Çocuklarda böyle bir hastalık daha sık görülür. Benzer bir durum çağrılabilir:

 • bakteriler
 • virüsler
 • Mantarlar Candida
 • Mil şeklindeki çubuk ile ağız boşluğunun spiroketi

Her özel durumda nedensel ajanın doğru tanımı zaten yarısı başarıdır. Böyle bir çalışma sadece laboratuarda yapılabilir, bu nedenle küçük bir boğaz ağrısı durumunda bile bir doktora danışmak önemlidir. Sadece nitelikli bir uzman size tedaviyi reçete edecektir ve hatta daha çok antibiyotik kullanımı ile üretiliyorsa.

Tedavi çoğunlukla evde gerçekleştirilir, bu nedenle, ilaçların harikalarına ek olarak, geleneksel tıbbı kendi yönteminde kullanmak da iyidir. Antibiyotik tedavisinin uygunluğu ve seçimleri sadece bir KBB doktoru tarafından yapılabilir.

Tonsillit akut (boğaz ağrısı) ve kroniktir. Hastalığın başlangıcı hakkında konuşabileceğiniz belirtiler:

 • Yutulduğunda boğaz ağrısı
 • Genel sağlık durumu kötüleşmesi
 • Bezlerin şişmesi
 • Bezlerdeki grimsi-sarı kaplama
 • Bademcikler üzerinde pürülan mevduat
 • Submandibular lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları
 • Vücut sıcaklığındaki artış (bazı durumlarda akut tonsillit ile 41 dereceye kadar ulaşabilir)

Evde bademcik iltihabı hızla tedavi nasıl

Tedavi süreci geçmeye değer. Bu hastalık başlatılamaz çünkü olası komplikasyonlar hayatınızın geri kalanında dinlenemez. Gargaralama, inhalasyon, antimikrobiyallerin kullanımı, antibiyotik kullanımı, bağışıklığın korunmasından kaynaklanan karmaşık bir darbe, etkili bir iyileşme sağlayacaktır. Tedavide, aerosol, sprey, tabletler veya pastiller formunda üretilen lokal antiseptikler yaygın olarak kullanılmaktadır.

durulama

 • furatsilin
 • % 1 borik asit çözeltisi
 • Potasyum permanganat çözeltisi (% 0.1)
 • Soda veya tuz
 • Bal, ılık suda çözünmüş
 • Papatya çiçekleri ve lindenslerin 3: 2 oranında infüzyonu
 • Rezene, papatya, nane, adaçayı şifalı parçalar 1: 3: 3: 3 sırasıyla infüzyonu hazırlar.
 • Marigold İnfüzyonu

Tonsilor aparatı

Durulamaya bir alternatif, Tonsilor aparatı ile ultrason tedavisidir. Ev içi bir gelişmedir. Tonsillor-MM aparatı olarak da bilinir. Çocuklar ve yetişkinler tarafından kullanılabilir, kullanımın etkinliği tamamen kanıtlanmıştır.

Kullanmadan önce önemlidir, aynı zamanda bir doktora danışın ve ultrasonun kendi kendine tedavisine girmek için hiçbir durumda değil. Buna ek olarak, Tonzilor cihazını kullanmadan önce, sadece talimatı okumakla kalmayıp, aynı zamanda buna uymak da faydalı olacaktır.

soluk alma

Tatsız belirtilerden ve inhalasyondan kurtulmaya katkıda bulunun:

Evde atrofik tonsilliti tedavi edebilen yağlar:

 • Fesleğen (bir bardak kaynamış suda birkaç damla ekleyin, günde 3-4 kez gargara yapın)
 • Deniz topalak (14 gün boyunca günde birkaç kez bezleri sulamak)
 • Köknar (haftada 5 kez, bademcikler üzerinde pamuklu çubuk uygulayın)

Halk yöntemleri

Halk ilaçları anjina ile tedavi tamamen haklı. Genel güçlendirme amaçları ve boğaz ağrısı üzerindeki yerel etkiler arıcılık mükemmel ürünlerdir: bal, propolis, arı sütü. Ancak, dikkatli olmanız gerekir. Geleneksel tıp reçetelerinden herhangi bir bileşenin bireysel hoşgörüsüzlüğü söz konusu olduğunda, sözlerin ve tavsiyelerin ne denli etkili olduğuna bakılmaksızın kullanılmamalıdır, aksi takdirde ilave edilen alerji durumu sadece daha da kötüleştirecektir.

Küçük çocuklar ve sürücüler için değil, göz ardı edilemeyecek açık sonuçlar getiren geleneksel tıp için bir başka harika tarif:

Eşit oranlarda, kırmızı şarabı (seyreltilmiş konyağı ikame edebilirsiniz), soğan suyu ve anne-üvey annenin yapraklarını karıştırın ve buzdolabına gönderin. Günde 3 kez 1 çorba kaşığı alın, ön sallayın. Rölyef beklemek uzun sürmez.

Geleneksel tıpın farklı yöntemlerini ve yemek tariflerini deneyin, ama içlerinde asla kerosen ve formalin kullanmayın. Kötü huylu neoplazmlar oluşturma şeklinde tehlikeli sonuçlar bir buluş değil, bir gerçekliktir.

Tonsillit ile radikal mücadele

Bademcikler önemli bir hematopoetik ve koruyucu organ olmasına rağmen, bazen doktorlar basit terimlerle - çıkarılmalarıyla - konservatif bir tedavi yönteminde ısrar etmektedirler. Bu karar aşağıdaki durumlarda tavsiye edilir:

 • Angina sık arkadaşlarınızdır (yılda 4 veya daha fazla kez)
 • yerel özellikler kronik sızan hastalığı ile birlikte yüksek vücut sıcaklığı ile sık akut bademcik iltihabı, (boğazda rahatsızlık, anjin sık tarihi, küçük, sarımsı noktası alevlenme periyodudur ve submandibuler lenf artışı servikal bademcikler baskı ile pis kokulu pürülan akıntı ortaya düğümleri)
 • Hastalığın kronik belirtileri ile birlikte kalp, eklem, vb. Komplikasyonlar gelişti.

Bu tür bir cerrahi müdahaleye ek olarak, bademcik donması ve lazerle tonsillit tedavisi de kullanılabilir.

Bu yöntemlerin kontrendikasyonları vardır. Örneğin, diyabet, kalp yetmezliği, tüberküloz, gebeliğin 3. trimesteri vb.

Önemli bir gözlem, daha önce sözü edilen Tonzilor aparatının yardımı ile muamele edildiğinde, palatine bademciklerin çıkarılması için bir işlem ihtiyacının 4 kez düşmesidir.

Boğazda hafif rahatsızlıktan kaynaklanan olası komplikasyonlar

Bazen bu cerrahi prosedürler gerekli gibi görünmektedir. İlk bakışta, zararsız bir hastalıktan kurtulma, neredeyse kendini en çok tahmin edilemeyen komplikasyonlara sokma:

 • kolesistit
 • romatizma
 • poliartrit
 • yeşim taşı
 • Karaciğer disfonksiyonu
 • Geçici iktidarsızlık
 • Saç dökülmesi
 • Büyüme gecikmesi
 • Sinirlilik ve kronik yorgunluk

Tonsillit ve gebelik

Ayrı açıklamalar, herhangi bir kadının ve bu hastalığın yaşamında ana ve önemli devletin ilişkisini birleştirir. İdeal olarak, bilinen tüm kronik yaralar planlama aşamasında, ortadan kaldırılmalıdır. ve bademcik iltihabı. Herhangi bir nedenden dolayı bu olmadıysa, iltihaplı bademcikler cerrahi yöntemini kullanabilirsiniz, ancak 1 ve 2 trimesterde. Hastalığın göz ardı edilmesinin sonuçları:

 • Artan toksisite olasılığı
 • Erken teslimat olasılığı
 • Azaltılmış adaptif kapasite
 • Düşük yapma tehdidi

sonuçlar

 • Tedavi bademcik iltihabı sadece deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanının gözetiminde mümkündür. Onun ziyaretini ve daha da önemlisi tavsiyesini ihmal etmeyin.
 • Tıbbi tedavi yöntemleri ile birlikte, hem yerel hem de genel restoratif eylemin halk yöntemlerini kullanmak iyidir. Kimse ev tariflerini iptal etmedi.
 • Yabancı analogları olmayan cihaz Tonzilor, KBB hastalıkları ile mücadelede kurtarıcı olabilir, çocukların tedavisinde kullanılabilir.

video

Dr. Komarovsky, bademcik iltihabı tedavisi konusundaki deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşmaya hazırdır. Bu videoyu izlediğinizden emin olun:

Evde bademcik iltihabı tedavisi

yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik ve irinli formlarının tedavisi, varsa Lacunae, irinli fişler kaldırılmasını yıkıyor tonsillit etkenini doğasını belirlemek için alınan testlerin sonuçlarına bağlı olarak, otolaringolojist tarafından atanır antibiyotik ve lokal antiseptik, kullanımı. Tedavinin etkili olmadığı durumda bademciklerin çıkarılması için bir işlem öngörülür. Sıklıkla, birçok hasta Tonsillor MM ile ambulatuar yıkama ile kurtarılır.

Bademcik iltihabını antibiyotiklerle tedavi etmek için, sadece bakteriyel bademcik iltihabı ve komplikasyonlar söz konusu olduğunda, viral boğaz ağrısının antiviral ajanların yardımı ile tedavi edilebilmesine izin verilir.

Bakteriyel bademcik iltihabı için geleneksel ilaç tamamen güçsüzdür. Yetişkinlerin tedavisi için, doktor penisilin Amoxil, Ospamox, Amoksisilin reçete eder. Penisiline alerjisi durumunda, Sumamed, Azitromisin formunda Macrolides ile değiştirilir. Bademcikleri yerel olarak tedavi etmek Bioparox, Angilex, Oracet olabilir. Tedavide ödemin giderilmesi için antihistaminikler eklenir.

Kür çocuk randevu veya Azimed Ormaks antibiyotik ve lokal antiseptik Chlorophyllipt, Faringosprey ve erişkinlerin tedavisinde tahsis edilen fonların üzerinde mümkün olacaktır. Hoş tadı olan resorpsiyon için uygun başka tabletler Faryngosept veya Lizak'dır.

Bademcik iltihabını tedavi etmek, sadece ilaçlar için değil, aynı zamanda doktor tarafından ayrı ayrı reçete edilen vitamin kompleksleri ve immüno-uyarıcıların desteği ile daha yararlı olacaktır.

Evde bademcik iltihabı tedavisi mümkündür, ancak doktorun tavsiyesine göre. Yatarak ya da poliklinik prosedürleri uygulandıktan sonra, evde ve tedavinin bağışıklığını güçlendirerek tedaviye devam edebilirsiniz.

durulama

Yetişkinlerde boğaz ağrısını çabuk bir şekilde tedavi edin ve çocuklar ya bir evde ya da evde çalışmayacaktır. Bu durumda, önerilen tüm ilaçları alarak, sabırlı ve özenle tedavi edilmelidir. Tedavi süresi, bir komplikasyon olmaksızın, bir haftadan 10 güne kadardır., Kuruluk tahliye ilk semptomların ortaya çıkması ile amigdala temizleyin ve antibakteriyel ilaçların Klorheksidin Rotokan veya bal, papatya özü, meşe kabuğundan, yarrow ve calendula ile durulayın Kronik bademcik iltihabı önlenmesini yaparlar. Doğal malzemelerden daha az yararlı ve vitaminli içecekler pişirebilirsiniz. Tabii ki, onlar tedavi edilemez, ancak zehirlenme kurtulmak için sıvı miktarını artırmada yararlı olacaktır.

Tentürler de çabuk pişer, çalışmaz, infüzyon süresi 2 saatten birkaç güne kadar sürebilir. Günde üç kez durulamak için, meşe kabuğu ile infüzyon güçlü kurutma özelliği ile ünlüdür, bu nedenle kullanımı günde 2 kez ile sınırlıdır.

Durulama tarifleri

Bir çorba kaşığı miktarındaki papatya çiçeği, kaynar suyla kaynatılıp durulanabilir, tam soğutma, ağız ve boğazdan sonra günde üç kez durulanır, gerekirse yeni bir çözelti hazırlanır.

Meşe kabuğu tozu 2 çorba kaşığı kaynama noktasına getirilmiş su yarım litre, dökün ve 5 dakika verecek kaynamaya, bir eczane satın alınabilir, daha sonra, 12 saat boyunca demlenmeye ısınmaya bırakılmıştır.

Yetişkinler için, alkollü tentürlü durulama maddeleri de uygundur, bunlar ayrıca satın alınabilir veya bağımsız olarak da yapılabilir. Ana bileşenin 2 yemek kaşığı, örneğin, calendula, 200 ml alkol gerekir, tentür karanlıkta ve soğuk olmayan bir yerde 2 hafta boyunca yalnız kalır ve sonra süzülür. Bir bardak suya en fazla 20 damla bir miktarda alkol tentürü uygulayın.

Ballı Tarifler

Bal, ılık suda (cam başına 1 çay kaşığı) çözünmesi için yeterlidir ve bu hızlı pişirme solüsyonu ile günde üç kez ağız ve boğaz yıkayın.

Genellikle bal, zencefil, papatya, kireç çayı gibi vitamin içeceklerinde, cam başına 1 çay kaşığı miktarında kullanılır. Ayrıca köpek güllerinden içeceklere ekleyin.

Güçlendirilmesi bağışıklık

Kronik bademcik iltihabındaki bağışıklığı güçlendirmek ve nüksetmeyi önlemek için propolis ya çiğnenmesi gereken, ancak yutulmaması gereken ya da aynı ağız ve boğazda durulama için bir tentür olarak yardımcı olacaktır.

Balla doldurulması gereken rendelenmiş limon ve zencefil kökünden bir vitamin karışımı hazırlayabilirsiniz.

Kronik tonsillit aloe suyundaki etkinliği ile ünlüdür. O tavsiye edilir:

 1. boş bir karnına bir çay kaşığı üzerinde saf formda almak
 2. bademciklere doğrudan başvurunuz,
 3. 10 gün boyunca bal ile vitamin içecekleri ekleyin.

Doktorlar ayrıca, sadece bağışıklıktaki delikleri tedavi etmekle kalmayan, aynı zamanda virüsleri de yenebilen interferon bazlı bağışıklık uyarıcı preparatları önermektedir. Avonex, Viferon, Inter, Inferon'u içerir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Soda, tuz ve iyot ile gargara

Soda, tuz ve iyot kullanılarak hazırlanan bir bileşik ile durulanması herkese aşinadır. Bunlar etkilidir ve hızlı bir şekilde hastanın durumunda aşağıdaki hastalıklarla iyileşmeye yol açar:
larenjitin; soluk borusu iltihabı; boğaz ağrısı; farenjit.

Çocuklarda bademcikler iltihabı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Bademcikler veya bademcikler koruyucu bir işlev yapan lenfoid dokulardır. Büyük miktarlarda lenfositler içerirler, bu da zararlı mikroorganizmaların hava solumasıyla vücuda girmesini önler.