Loading

Çocuk öksürük tedavisinde siyah turp kullanımı inceliklerini

Solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları, çocukların tolere edilmesi özellikle zordur. Spazmın rahatlama getirmediği veya balgam salgınının eşlik ettiği durumlarda öksürükten çocuklara kadar olan siyah turp yararlı olacaktır. Kök suyu, bronşların ve akciğerlerin durumu üzerinde yararlı etkisi olan, vücudun virüslere ve bakterilere karşı direncini artıran maddeler içerir. Bununla birlikte, bu ürün yüksek biyolojik aktiviteye sahip olduğundan aşırı derecede dikkatli kullanılmalıdır.

Makalenin içeriği

Turp bileşimi

Kök kırpıntısı siyah renkli bir cilt ile güçlü bir ilaç olarak kabul edilir. Yüksek biyolojik aktivite, ürünün bileşiminden kaynaklanır. Öksürükten çocuklara kadar olan siyah turp, hastalığın daha kolay aktarılmasına yardımcı olur, iyileşmeyi hızlandırır ve patojenlerin solunum yollarını serbest bırakır. Faydalı çocuklar böyle bileşenler verecektir:

 • sodyum, potasyum, fosfor, demir, kalsiyum;
 • uçucu yağlar;
 • lizozim;
 • proteinler;
 • mineraller;
 • uçucu;
 • glikozidleri;
 • organik asitler;
 • B grubu ve C vitamini vitaminleri

Bir dizi besin, ürünü solunum yollarının tedavisinde doldurulamaz hale getirir. Hem soğuk algınlığı hem de daha ağır rahatsızlıklar için kullanılır.

Turp, pnömoni, plörezi, astım ve hatta akciğer tüberkülozu, turp suyu içtiğinizde veya ondan sıkıştırırsanız çok daha kolay olacaktır. İyileştirmeler 2-3 gün düzenli araç alımından sonra gerçekleşir.

Ürün öksürmeye nasıl yardımcı olur?

Turp'u oluşturan biyolojik olarak aktif bileşenlerin bir kısmı onu gerçek bir "şifacı" yapar. B grubunun vitaminleri, özellikle nazal öksürük ile kuru ise, hasarlı mukoza zarlarının iyileşmesi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Enzimler, hücresel düzeyde metabolik süreçleri hızlandırır, zayıflatılmış organizmanın gıda maddelerinden maksimum miktarda besin almasını sağlar. Askorbik asit toksinleri giderir ve bağışıklığı artırır.

Uçucu yağlar, kalsiyum, demir, potasyum ve çinko, kök mahsulü yüksek bakterisidal özellikler verir, üst solunum yollarının mukoza zarlarını dezenfekte eder. Lizotsim geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, patojen mikroorganizmaların hücrelerini tahrip eder, balgamı inceler ve iltihabı giderir. Glikozitler mikropları öldürür ve çoğalmasını engeller. Potasyum vücuttaki aşırı nemi giderir ve şişmeyi azaltır.

Siyah nadirdir - evrensel bir ilaçtır, viral, fungal ve bakteriyel enfeksiyonlarda yararlı olacaktır. Ayrıca, ürünün aktif maddeleri helmintleri ve kistlerini olumsuz yönde etkiler.

Kök sebzelerin yardımıyla sadece öksürüğü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda tüm vücudu iyileştirebilirsiniz. Halk hekimliğinde ve kozmetikte yaygın olarak kullanılmaktadır.

Uygulama özellikleri

Çocuklar için öksürüğünden siyah bir turp vermek, 1 yıldan daha erken olamaz. Bitki suyu çok bileşenli bir ajan olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ancak, çocuk zaten bir yaşında olsa bile, güçlü bir ilaçtan muzdarip olmayacağından emin olamazsınız.

Tedaviden önce, daima kişisel hoşgörüsüzlük için test edin, çocuğa birkaç damla meyve suyu verin ve 2 saat bekleyin. Negatif reaksiyonlar bulunmazsa, terapiye devam edebilirsiniz.

Çocuklara günde 3 kez 1 tatlı kaşığı meyve suyu verilir. Uzun süreli kullanımı olan turp, psişeyi olumsuz etkilediğinden tedavi 5 günden fazla sürmez.

Aşırı dozda ürünün depresyona neden olduğu, çünkü iç kullanım için asla alkolle karıştırılmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bir yılda 4 tedaviden fazla tedavi edilemez, aralarında en az 2 hafta ara vermeniz gerekir.

Neyin karıştırılacağı ile

Turp suyu oldukça nahoş acı bir tada sahiptir, çocukları memnun etmek mümkün değildir. "Hapı tatlandırmak" ve daha etkili hale getirmek için, kök sebzeleri balla karıştırabilirsiniz. Çocuğun arıcılık ürünleri için herhangi bir alerjisi olmaması koşulu ile bunu yapabilirsiniz. Bu bileşenlerin kombinasyonu güçlü bir antiviral ve antibakteriyel etki sağlayacaktır.

Balın bir fonksiyonu daha vardır - turptan suyu çıkarmaya yardımcı olur. Bileşenler karıştırıldığında, bir kimyasal reaksiyon meydana gelir, kök mahsulü sıvıyı bırakmak için aktif olarak başlar. Bu, arıcılığın doğal ürününde bol olan şekerin hidrofilik özellikleri ile açıklanmaktadır. Bu arada, tuz aynı özelliklere sahiptir, 400 moleküle kadar su bir tane toz şeker veya tuz molekülüne eklenebilir.

Değiştirme yöntemleri

Siyah turp güçlü bir doğal antibiyotik, antiseptik ve mukolitiktir. Vücutta hızla emilen birçok biyolojik olarak aktif madde içerir.

Bir çocuk için, geniş bir bileşen seti zararlı olabilir, yüksek konsantrasyondaki yararlı maddeler bile ona zarar verebilir. Dozaj yanlış seçilmişse, mide rahatsızlığı, deri döküntüleri, baş ağrısı gibi olumsuz reaksiyonlar görülebilir.

Bebeğinizin komplikasyonları varsa, bu tamamen tedaviyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece siyah turp'u beyaz veya yeşil ile değiştirin. Bu kök bitkileri aynı değerli maddeler grubunu içerir, ancak daha düşük bir konsantrasyonda, çünkü vücut üzerinde daha hafif bir etkiye sahiptirler.

Orta ve büyük boy ürünleri seçin, daha kullanışlı bileşenlere sahip olacaklar. Turp üzerinde çürütme belirtileri, renkli noktalar ve diğer şüpheli kapanımlar olmadığından emin olun.

Yasaklar ve önlemler

Bir çocuğun öksürüğünün turpla kürlenmesi etkilidir ve ürün alerjik değilse neredeyse güvenlidir. Bununla birlikte, sadece işe yaramaz olmakla kalmayıp vücuda zararlı olabilecek hastalıklar ve rahatsızlıklar vardır. Bunlar şunları içerir:

 • karaciğer hastalığı;
 • böbrek hastalığı;
 • peptik ülser ve gastrit;
 • pankreas iltihabı;
 • kişisel hoşgörüsüzlük.

Güçlü doğal ilaçların bile tıbbi tedavinin yerini tutamayacağını unutmayın. Bir çocuğun öksürüğünü ortadan kaldırmak için siyah turp kullanmaya başlamadan önce, doktora gitmeye değer.

Sadece uzman teşhislerinden sonra ve uygulamaya izin verdikten sonra, terapiye başlayabilirsiniz. Doktor tarafından reçete edilen ilaçları göz ardı etmeyin, aynı zamanda bebeğin hızlı iyileşmesi için de gereklidir.

Özetlemek gerekirse

Çocukları tedavi etmek için siyah turp kullanın, ancak bunu çok dikkatli yapmanız gerekir. Sözlü ve harici kullanım için farklı tarifler vardır, hepsi oldukça basittir ve malzemeler herkes tarafından kullanılabilir. Belirtilen dozajları aşmayın, bebeğin durumunu yakından izleyin ve istenen sonuca ulaşmak için tüm doktor tavsiyelerine uyun.

Turp ile çocuklarda öksürük tedavisi için Tarifler

Öksürükten çocuklara kadar olan siyah turp, haklı olarak bu hastalık ile mücadele etmek için en iyi yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Bu kök, yoğun sigara içenlerde sadece viral değil öksürüğün de ortadan kalkmasına katkıda bulunur.

Turp kullanarak geleneksel yemek tarifleri, aileler için popülerdir, çünkü mevcutlar, özel harcamalar gerektirmezler ve% 100 güvenlidirler. Çoğunlukla çocuklar zevkle tatlı ilacı kullanırlar ve genellikle takviyeleri isterler.

Havuçlu turp

Bu tür kök bitkilerinin turp ve havuç olarak kombinasyonu, büyük miktarda beta-karoten nedeniyle vizyonu iyileştirmek için sıklıkla bir koruyucu ajan olarak kullanılır. Bununla birlikte, bu kombinasyon çocuklarda ve yetişkinlerde öksürük tedavisinde, geceleri şiddetli ve şiddetli davranışlarda da başarılı bir şekilde kullanılabilir. İşte çocuklar için öksürük turp tarifleri iki çeşidi vardır:

Tarif # 1

Çocuklarda öksürük tedavi etmek için turp, büyük bir rende ovuşturdu, sonra sıkılmış meyve suyu, 100 ml, daha az olmamalıdır. Aynı işlem havuçla yapılır ve ayrıca en az 100 ml olmalıdır. Şeffaf bir kapta, karıştırın, ardından 1 yemek kaşığı ekleyin. l. bal ve homojen bir kıvama gelinceye kadar iyice karıştırın. Çocuğa bir çorba kaşığı için her saat bir gün verin ve yatmadan önce iki kaşık almanız gerekir.

Tarif 2

Bu ürünü hazırlamak için, turp ve havuçlar aynı şekilde ayrı ayrı ovulur, bundan sonra meyve suyu sıkılır ve karıştırılır. Daha önce suda çözünmüş olan karışık meyve suyuna bal ve eşit miktarlarda süt eklenir. Hepsi de homojen olana kadar iyice karıştırılır. Altı kez, bir çorba kaşığı gerekli gün boyunca. Kullanmadan önce preparat sarsılmalıdır.

Şeker ile turp

Turp, diğer yararların yanı sıra, sadece öksürük için değil, aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmek amacıyla, bir terletici ve yatıştırıcı hipnotik olarak kullanıldığı için, bir vitamin depo deposu olarak da adlandırılabilir. Bu, bu harika kök ürününün bir parçası olan bir besin kompleksi sayesinde. Dikkatinizi basit ancak pozitif özelliklerini kaybetmeden aşağıdaki tarifi sunuyoruz:

Bir orta turp çok ince dilimler halinde parçalara ayrılır, sonra her bir dilim şeker içerisine çöker ve iki veya üç saat boyunca karanlık bir yere yerleştirilir. Bu süre boyunca tatlı meyve suyu turptan çıkarılır. Gün içinde bir saat içinde bir çorba kaşığı alınmalı ve yatmadan önce iki kaşık içilmeli ve tercihen tüm ılık sütü içilmelidir. Böyle bir çare kısa sürede ciddi bir öksürüğü tedavi edebilir.

Alternatif olarak, turpu kesebilirsiniz, ancak şu şekilde ilerleyiniz: büyük bir turp seçin, bir bıçakla derin bir delik açın ve sonra şeker veya balla doldurun. Şeker (veya bal) çözüldüğünde ve emerken, delik meyve suyu ile doldurulur. Bu meyve suyu 4-6 saat süreyle infüze edilmelidir. Çocuğun bir gün içinde beş ila yedi kez bir çay kaşığı alması ve en iyi şekilde yıkamaması gerekir.

Siyah turp için tarif

Ayrıca böyle bir tarif var:

Orta boy siyah turp, büyük bir rende üzerine ovalayın ve ardından suyu sıkın. Çocuklarda öksürük tedavisi için suyun içinde, balın doğal, tercihen sıvı, 5: 2 oranında eklenir. Hepsi homojen bir kıvama karışır. Çocuklara günde iki kez, bir çay kaşığı - akşam yemeğinden önce, diğeri yatmadan önce iki kez ihtiyaç duyun. Bu yöntem, genç çocuklarda ve yetişkinlerde eşit derecede iyileşir.

Ya da başka bir seçenek:

Yedi parça köklü kök mahsulü alıyoruz, kabuklarından soyup ince bir tabak içinde ince yemeklere döküyoruz ve hepsi şekerle uyum içinde uyuyor. Bütün bunlar güneşin altında, 7 ila 10 saatlik bir süre boyunca pencerenin altına yerleştirilir. Büyük ve küçük parçalar güneş ışınlarının altında kalmalıdır. Yemeklerin alt kısmında, turp ve şekerin etkileşimi sonucunda meyve suyu yavaş yavaş toplanmaya başlar. Çok küçük bir çocuğunuz varsa, o zaman bir çay kaşığı ve üç ila on iki yıl arası bir çocuk - bir tatlı kaşığı vermelidir. Bir gün için her saat kabul edilir. Böyle bir çare, bir çocuğun öksürüğüne çok yardımcı olur.

Fırında turp tarifi

Bu tarif, çocuklarda öksürüğü tedavi etmek için yeşil veya siyah bir turpun kullanıldığı en eski olarak kabul edilir. Bunu dikkatinize sunuyoruz:

Kabuğundan bir büyük kök soyunup ince dilimler halinde kesin, bir emaye tencereye koyun ve bolca şekerle doldurun, böylece turp tamamen kaplıdır. Elde edilen karışım fırına yerleştirilir ve iki saat 180-200 ° C'de pişirilir. Pişirme işlemi sırasında oluşan meyve suyu boşaltılmalı, ürün tülbentten iyice sıkılabilir ve atılabilir. Bu şekilde elde edilen turp suyu, günde üç ila dört kez ve her zaman yatmadan önce iki çorba kaşığı alınır. Her tür öksürüğün üstesinden gelmek için mükemmel bir araç.

Öksürük gelen bal ile turp nasıl yapılır

Turp ve bal iki doğal ve iyi uyumlu ürünlerdir, doğal özellikleri soğuk algınlığına etkili bir şekilde yardımcı olur. Bir öksürük ile savaşırlar ve boğazda ağrıyı giderirler, solunum sistemi hastalıklarını tedavi ederler ve viral hastalıkların mükemmel bir şekilde önlenmesini sağlarlar. Balı turp suyu, öksürük, bronşit ve zatürree için kullanılır.

Ayrıca çare bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun dayanıklılığını ve dayanıklılığını artırır, cesaret verir ve gücü destekler. Bu yazıda, bu ürünlerin kullanışlı özellikleri ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Çocuklar için öksürükten bal ile turp yapmayı öğreniyoruz.

Turp yararlı özellikleri

Turp bileşimi A ve D vitaminleri, yararlı esansiyel yağlar, kalsiyum, demir ve magnezyum içerir. Ayrıca öksürüğü tedavi etmek için çok önemli olan kükürt içerir. Kükürtün balgam söktürücü etkisi vardır. Turp bileşimlerindeki fitonitler, tehlikeli bakteriler ve virüslerle etkili bir şekilde savaşırlar.

Turp, aşağıdaki yararlı özellikleri gerçekleştirir:

 • Bağışıklığı güçlendirir (sadece turpgillerden elde edilen meyve suları değil, aynı zamanda taze sebze içeren vitamin salataları);
 • Soğuk algınlığı ile durumu rahatlatır ve iyileşmeyi hızlandırır;
 • Kabızlık ile yardımcı olur ve sindirimi artırır;
 • Safra ve toksinleri temizler;
 • Kolesterol ve fazla sıvı görüntüler, kanı temizler ve şişmeyi azaltır;
 • Diyabet ve alerjiler için kullanışlıdır;
 • Materyal değişimi ve endokrin sisteminin çalışması;
 • Sinir hücrelerini güçlendirir;
 • Görme gücünü arttırır.

Ancak, sebze hamilelik sırasında tüketilmemelidir, çünkü sebze uterusun tonunu ve düşük yapma riskini arttırır. Buna ek olarak, kalp ve kan damarları, böbrekler ve pankreas çalışmalarındaki sorunlar ile birlikte, kalp krizi sonrası ülser ve gastrit ile yemek için tavsiye edilmez. Hemşirelik anne, üç ila dört aylık emzirme döneminden daha erken olmayan küçük miktarlarda turp yiyebilir. 1.5-2 yaşından sonra bir çocuğa sebze verilebilir.

Doğal Balın Yararları

Bal da soğuk algınlığı ve öksürük için etkili bir ilaçtır. Ürün antibakteriyel etkiye sahiptir, güç ve enerji verir. Bal en şiddetli öksürüğü bile ortadan kaldırabilir. Ayrıca, mükemmel bir şekilde şeker yerine geçer ve emziren bir anne için önemli olan laktasyonu artırır. Ürün kolayca sindirilir ve sindirilir, sindirimi kötüleştirmez ve bağışıklığı geliştirir.

Bal, sinir hücrelerinin işleyişini olumlu yönde etkiler, hafızayı iyileştirir, şiddetli stres ve uykusuzluk ile yardımcı olur. Değerli ürün uykuyu yatıştırır ve uyur, kan şekerini düzenler, ruh halini iyileştirir ve güç verir. Bal bileşimi çok sayıda H ve C, E ve K vitaminleri içerir. Ayrıca kalsiyum, demir ve potasyum, fruktoz ve glukoz içerir.

Balın ilk altı ayda bir anne karnı yememesi tavsiye edilmez, çünkü ürün küçük çocuklarda gıda alerjilerine veya zehirlenmelere neden olabilir. Ancak doğal gerçek bal nadiren olumsuz bir reaksiyona yol açar. Çocuklar 1,5-2 yaşından sonra küçük miktarlarda bal yapabilirler. Doğru ürünü seçmek ve tüketim oranını aşmamak çok önemlidir (günde bir çay kaşığından fazla değil).

Turp ile bal kullanımı için öneriler

Bugün birkaç çeşit turp var. En etkili olanı siyah, beyaz, kahverengi veya yeşil turp değil, öksürüğün ballı. Ses kısıklığını gideren ve öksürüğü ortadan kaldıran, soğuk algınlığı ve viral hastalıklara diğer çeşitlerden daha iyi yardımcı olan kişidir. Siyah turp daha fazla vitamin, faydalı element ve esansiyel yağ içerir. Zararlı bakterileri yok eder ve bağışıklığı artırır, hastalıktan sonra bedeni hızla geri getirir.

İçeriğin kimyasal maddeler, koruyucular ve diğer tehlikeli katkı maddeleri olmadan doğal olması önemlidir. Sadece taze sebzeyi zararsız ve çürümesiz kullanın. Mevcut bal, pul pul dökülmez ve saydam bir renge sahip değildir ve ürünün yüzeyi üzerinde sıvı oluşmaz. Kaliteyi kontrol etmek için tahta çubuğu alçaltın ve çıkarın. Doğal bal yavaşça ince bir iplik sarar. Yüksek kaliteli bir ürün zamanla daha kalın ve koyulaşır ve yabancı tonlar olmadan bir tada sahiptir. Ve bir litre doğal bal 1,5 kg'a kadar ağırlığındadır.

Her halükarda, çocuğunuzda öksürük ve soğuk algınlığı belirtileri varsa hemen doktora başvurunuz. Halk ilaçları tek başına hastalığa yardımcı olamaz. Ayrıca, doktor bir tanı koyacaktır ve uygun tedaviyi seçecektir. Kendi kendine ilaç bir bebeğe zarar verebilir ve hastalığı ağırlaştırabilir! Küçük bir çocuk üşüttüğünde ne yapmalı, buraya bakın. Ve sonra ballı siyah turp tarifleri sunuyoruz.

Ballı turp nasıl hazırlanır

1. yol

Bu, tedavi edici meyve suyu yanmadığı ve tadı hoşuna dönüştüğü için çocuklar için en uygun seçenektir. Büyük bir şalgam alın, durulayın, soyun ve küçük dilimler halinde kesin. Bir tencereye koyun, sıvı bal dökün ve fırına koyun. Yiyecekleri iki saat 100 derecede bekletin. Alınan çanaktan sadece meyve suyu alın ve çocuklara verin.

2. yöntem

Bir siyah turpun bir orta meyvesi ile, ucu kesip eti çıkarın. İçeride iki çay kaşığı bal koyun ve bir sebze ile üstünü kesin. Bu durumda 12 saat bekletin. Ortaya çıkan meyve suyu oral yoldan alınır. Hazırlanan sebze üç gün daha ilacın daha fazla hazırlanması için kullanılabilir.

3. yöntem

Siyah turpun büyük bir meyvesini alın, durulayın ve temizleyin. Sebzeler büyük bir rende üzerine sürülür ve elde edilen kütle gazlı bezle konulur ve daha sonra meyve suyu sıkılır. Sıvıya iki yemek kaşığı bal eklenir ve karıştırılır. Hemen almanız tavsiye edilir.

4. yöntem

Orta büyüklükte iki veya üç meyve alın, durulayın ve temizleyin. Sebzeleri küçük parçalara ayırın, bir kaba koyun ve sıvı bal ile doldurun. 12 saat bekletin ve daha sonra tedavi için suyu kullanın.

Öksürüğün böyle bir araçla tedavisi yetişkinler ve çocuklar için yapılabilir. Bal alerjisi ile, öksürükten elde edilen ballı turp reçetesinde aynı oranlarda bal yerine şeker ilave edilir. Bu arada, bu meyve suyu sadece öksürük ve soğuk algınlığı için yararlıdır. Böylece, ürolitiyazis ile anemi ve anemi ile yardımcı olur.

Çocuklar için öksürük turp: soğuk algınlığı tedavisi için yemek tarifleri

Turp'un tıbbi özellikleri üzerinde, bu kök bitkinin "büyü" olarak adlandırıldığı antik Yunan mitlerinde bir söz vardır. Eski Yunanlılar farklı sebze çeşitlerini yetiştirdiler ve soğuk algınlığı tedavisinde başarıyla kullandılar. Modern ilaç pazarı, öksürüğün eşlik ettiği soğuk algınlığı tedavisi için çok sayıda ilaç sunmaktadır. Birçok ebeveyn kanıtlanmış halk tariflerini tercih ediyor. Çocuklar için öksürük turp bunlardan biridir.

Öksürük turp tedavisi

İnsanlara sebze kraliçesi denir, doğanın eşsiz bir armağanıdır. 200'den fazla biyolojik olarak aktif madde içerir. Kök ürününde vitamin ve mineraller, organik asitler ve amino asitler, lif ve sodyum tuzları, eser elementler ve fitokitler bulunur. Çok miktarda iyot, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor içerir. Acı bir tat, yüksek miktarda amino asitler ve glikozitler tarafından eklenir.

Bitkisel besin değeri 100 g başına sadece 36 kcal iken protein, yağ, karbonhidrat ve vitamin miktarı dengelidir. Geniş spektrumlu bir antibiyotik özelliklerine sahiptir, şöyle kullanılır:

 1. mukolitik (balgam söktürücü);
 2. antibakteriyel;
 3. immüno-uyarıcı;
 4. ağrı kesici;
 5. anti-enflamatuar;
 6. yara iyileşmesi;
 7. restoratif.

Kök enzimleri, bakteri hücrelerinin kabuklarını çözer. Bitki, çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Bu liste şunları içerir:

 • bronşiyal astım;
 • bademcik iltihabı;
 • boğaz ağrısı;
 • bronşit;
 • pnömoni (veya pnömoni);
 • grip;
 • boğmaca öksürük.

Bir öksürükten ne tür bir turp kullanmak

Yüzlerce yıllık bir tarif - öksürük çocuklarından bir turp ile bal. Bir ilacı yapmak, farklı çeşitlerin kök bitkilerini kullanır. Halk hekimliğinde beyaz, yeşil, siyah turp uygulayın. Kompozisyonları farklıdır. Bu sadece tat kalitesinde değil, aynı zamanda bazı tıbbi özelliklerde de yansıtılmaktadır:

 • Öksürmekten çocuklara kadar siyah turp tercih edilir. Semptomdan kurtulmaya yardımcı olur, güçlü bir enfeksiyonla vücuttaki bir ağrıyı giderir. Sebzeler soğutulmuş bir şekilde iyi kullanılır - kan dolaşımını hızlandırır, ısıtır, bağışıklık savunmasını harekete geçirir.
 • Yeşil turp, Akdeniz'den getirilir, Margelan denir. Hardal yağları yoktur, koyu yeşil hamurunun hoş ve hassas bir tadı vardır. Bu tür küçük çocuklar için daha çok tercih edilir. Bir mucize sebzenin kontrendikasyonları vardır.
 • Beyaz turpta kontrendikasyon miktarı azdır ve yüksek oranda askorbik asit soğuk mevsimde vazgeçilmezdir.

Her çeşit kök bitkileri iyileştirici bir etkiye sahiptir. Doğru bir seçim için farklı çeşitlerin kök bitkilerinin biyokimyasal bileşiminin bazı özelliklerini hesaba katmak gerekir:

 1. Siyah. Büyük miktarda alylorgorichnogo yağı içeriği nedeniyle belirgin bir acı tadı vardır. İçinde, kanda yer alan yüksek konsantrasyonda B9 vitamini (folik asit) karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenler.
 2. Yeşil. Güçlü bakterisit özelliklere sahiptir. Çok miktarda demir içerir. Bu element hemoglobin düzeyini korumak için hayati önem taşır.
 3. Beyaz. A, B, C, N vitaminleri bakımından zengindir. Bağışıklığı uyarır, viral hastalıklara karşı mükemmel bir koruyucudır.

Öksürükten çocuklar için tıbbi ürünler hazırlamak, zarar görmeden geniş, kök bitkileri. Gübreleri suistimal etmeyen doğrulanmış satıcılardan kesinlikle ham madde satın almanız tavsiye edilir. Japonya'da, örneğin, bir sebze volkanik toprakta yetiştirilmektedir. Bu şekilde öğretilen kök bitkileri, eşsiz lezzet ve kullanışlı özelliklere sahiptir.

Hangi yaştan

Ebeveynler, çocuklara turp verilebileceği yaşları dikkate alır. Bitkisel yanma tadı vardır, bu küçük bir çocuğa zarar vermemek için dikkate alınır. Çocuklar için öksürükten gelen ballı turp, etkili bir ilaçtır, ancak özellikle siyah renk için 5 yaşından itibaren kullanmak daha iyidir. Kökleri hazırlamaya başlamadan önce, çocuğun balda alerjisi olmadığından emin olmalısınız. Belirtileri görülürse, çocuklar için şeker içeren bir turp kullanılır.

Bir öksürüğü tedavi etmek için halk tarifleri kullanmadan önce, onun ortaya çıkış nedenini bulmak önemlidir. Öksürük turpunun çocuklarda balla tedavisi, hastalığın zirveye ulaşmaması koşuluyla, öksürük ve bronşit tedavisinde etkilidir. Şiddetli hastalık durumunda, halk ilaçları en iyi ilaç preparatlarıyla birlikte kullanılır. Randevu, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır.

Kontrendikasyonlar

Öksürük için halk ilaçları kullanımı çocuk doktoru ile daha iyi koordine edilir. Tıbbi kökün suyu sindirim organlarının mukoza zarlarını tahriş eder, mide suyunun asitliğini arttırır. Kişinin öksürük ilacı, aralarında bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • mide ülseri ve duodenal ülser;
 • gastrit;
 • artan asitlik;
 • karaciğer disfonksiyonu;
 • enterokolit (küçük ve kalın bağırsağın eş zamanlı inflamasyonu);
 • alerji;
 • bağırsak kolik;
 • pankreatit (pankreas iltihabı);
 • böbrek disfonksiyonu;
 • piyelonefrit (böbrek ve renal pelvis iltihabı);
 • glomerülonefrit (renal glomerüllerin enflamasyonu);
 • acı çeken bir kalp krizi;
 • kanın pıhtılaşması ile ilgili problemler.

Turpların sınırsız miktarlarda tıbbi amaçlar için kullanılabileceğine inanmak bir hatadır. Bir dizi kurala uymak önemlidir, böylece sebze maksimum fayda sağlar:

 1. Kök sebzeleri haftada en fazla 2 kez tüketmek.
 2. Meyve suyu ile işlenen altı ay için 2'den fazla ders olamaz.
 3. Çocuklar bir haftadan daha fazla bir süre için şifalı meyve suyu verirler.
 4. Bir yıllık tedavi suyunun altındaki çocuklar kontrendikedir, larinksin yanmasına neden olabilir.
 5. Öksürük ilacı, çocuğa ilk kez kullanılıyorsa, vücudun tepkisini izlemek için verilir.
 6. Taze hazırlanmış meyve suyu tüketmek daha iyidir.

Sebzelerin kötüye kullanılması, sinirsel rahatsızlıklara, esansiyel yağların geniş içeriğine bağlı olarak depresyona neden olabilir. Bu turp - doğal bir antibiyotik, aşırı doz olumsuz sonuçlara yol açıyor unutmayın. İzole durumlarda, tıbbi bitkinin bazı aktif maddelerine karşı bireysel hoşgörüsüzlük, aşırı duyarlılık vardır.

Ballı turp nasıl hazırlanır

Çocuklar için öksürük turp hazırlamak için tarifler birkaç: standart, ekonomik, hızlı. Yemek pişirme seçeneklerinin tümü, iyileştirici özelliklerini korur:

 1. Standardı. Orta ölçekli bir kök ürünü ile, üst kısmı kesmeniz ve hamurun bir kısmını çıkarmanız gerekir. İçine bal (veya şeker) koyun, soğumaya bırakın.
 2. Ekonomik. Kökleri kökten temizleyin, temizleyin, plakalara kesin, bal dökün (ya da şekerle kaplayın), soğumaya bırakın.
 3. Hızlı. Kök kök, rendeleyin, suyu sıkın, bal veya şeker ile karıştırın. Öksürük ilacı hazır.

Kara turp

Geleneksel tıp, balın miktarı ve infüzyon süresi açısından farklılık gösteren tıbbi öksürük şurubu hazırlanması için birkaç reçete önerir. Çocuklar için bal ile tarifi aşağıdaki gibi hazırlanmıştır:

 • Kökleri akan su ile iyice durulayın;
 • ucu kesmek;
 • sebzenin ortasına bir oluk yapmak;
 • oluğa 2 çorba kaşığı bal dökün;
 • 4-6 saat infüzyon;
 • Kökün çevrilemeyeceği, bir bardağa veya bir bardağa konabilir;
 • Yemeklerden yarım saat önce 1 çay kaşığı alın (yarım su, kaynamış suyla seyreltilebilir).

yeşil

Bir yeşil turp, bir çocuk, bir yetişkin için bal öksürük yardımcı olacaktır: hatta hastalığın eski formu kurtulmak için yardımcı olur. Bir ilacın hazırlanması için gereklidir:

 1. birkaç orta kök sebzeler iyice yıkanmalıdır;
 2. kabuğu soyulmuş sebzeler;
 3. derin bir kasede ince bir rende rendeleyin;
 4. suyu sıkmak için gazlı bez yardımı ile;
 5. Suyu bal ile karıştırın, cam başına 2 çorba kaşığı oranında;
 6. Günde 3 kez 1 tatlı kaşığı bal enfüzyonu yapın.

beyaz

Üst solunum yolu hastalıkları iyi işlenmiş beyaz turp. Ondan hazırlanan ilaçlar, kronik öksürük tedavisinde ve bronşitin başlangıç ​​belirtilerinin ortaya çıkmasında etkilidir. Tıbbi karışımı aşağıdaki gibi hazırlayın:

 1. orta ölçekli kök sebzeler yıkanır;
 2. soyulmak;
 3. sebzeyi orta dereceli bir rende ovalayın;
 4. bal ekle;
 5. iyileştirici yulaf ezmesi yemeklerden önce günde 3 defa alınır;
 6. irade, deniz topalak, ahududu ve süt ekleyebilirsiniz.

Şeker ile

Kökten gelen terapötik şurup öksürük tedavisinde çok etkilidir. Balın çocuğa alerjisi varsa, şekerli tatlı su kullanılır. İşi bırakmamak için hazırlayın:

 1. orta ölçekli kök sebzeler yıkanır ve sıyrılır;
 2. büyük bir rende üzerine sürtün veya plakalara kesin;
 3. şekerli uykuya dalmak;
 4. 5 saat serin bir yerde bırakın;
 5. salgılanan suyu sıkmak için;
 6. günde 3 kez bir çay kaşığı al.

sıkıştırmak

Tıbbi bitki sadece şurupların, tıbbi karışımların hazırlanması için kullanılmaz. Harici kullanım için kullanılabilir. Siyah almak daha iyidir - çok miktarda uçucu yağ içerir. Havlayan, kuru veya ıslak öksürüğü tedavi etmek için bir turp paketi kullanabilirsiniz. Uygun uygulama ile, bu prosedür tıbbi tedavinin yerini alabilir. Eylem sırası şöyledir:

 1. kök, yıkama, kabuğu soyma, ince rendeleyin üzerinde rendeleyin;
 2. Hastayı sırtına ya da çürüklere ayırın, ayçiçek yağı ile yağlayın ve bir bezle örtün;
 3. onun üzerine hazırlanan yassı bir pasta şeklinde yumuşatın, bir bezle örtün;
 4. sıkıştırılmış polietilen ve bir havlu ile örtülür;
 5. vücudu 20 dakikadan fazla tutmayın;
 6. izin verilebilir hafif yanma, dayanılmazsa, kompres çıkarılmalıdır;
 7. Prosedür, haftada bir kez, haftada bir kez, göğsün ve sırtın sıkıştırılmasıyla gerçekleştirilir.

Terapötik kökün ezilmesinden kompreslerin kullanımı kontrendikasyonlara sahiptir. Prosedür gerçekleştirilemez:

 • kompresin olması gereken yerde cilt yaralanmaları veya tahrişleri varsa;
 • artan sıcaklık ile;
 • bitkiye alerjik reaksiyon varsa.

video

yorumlar

Екатерина, 28 yaşında

Oğlum 6 yaşında, genellikle hasta. Büyükannem tarafından bal ile turp tavsiye edildi. Risk almadı, bölge çocuk doktoruna başvurdu. Bu araç güvenilir ve basittir. Bir öksürük göründüğü anda, hemen bal ile bir turptan suyu hazırlarım. Bir hafta boyunca her şey geçer. Bebeğin balgamı iyi gider ve hızla iyileşir.

Yedi yaşındaki kızım ballı turp suyunu içmeye zorlamazsınız, ama transferleri iyi sıkıştırır, püskürme mevcut değildir. Isınma prosedürü çocuğu hızlı bir şekilde ayağa kaldırır. Bronşit tedavi ettikleri zaman, ek bir ilaç olarak kompresler kullandılar. İlaç içmemiz gerekti, ciddi bir şekilde hastalandık, ama gece için sıkışmaları hızlandırmak gece için iyileşmeyi hızlandırdı.

Ballı nadir bir meyve suyu - doğal bir ilaç, ama her zaman yardımcı olmaz. Oğlumla halk ilaçları tedavi etmeye çalıştım. Bir hafta sonra, öksürük sadece yoğunlaştı. Doktora gitmem gerekti, ondan aldık. Hastalığa başladık, ama tedavi görmedik. Bu ilaç ilk aşamalarda veya ilaçlara ek olarak yardımcı olur.

Svetlana, 35 yaşında

Tecrübe ile, çocuklar için öksürükten elde edilen meyve suyunun iyi bir ilaç olduğunu biliyorum. Soğuk havaların gelişiyle birlikte çocukların hastalanmasını beklemiyorum. Bu sebzeden meyve suyu alıp bir hafta içinde bir içki içiyorum. Geçen sene kızlarım bir kez hastalandı. Bal ile şurup bağışıklığı güçlendirmek için mükemmel bir araçtır. Doğal, güvenli, uygun fiyatlı. Hastalık uyarmak daha iyidir.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Öksürük gelen bal ile kara turp: her zaman ilaç

Öksürük tedavisi için doğal ve zaman test fonlarının popülerliği zayıflamamaktadır. Vücut güvenliği, verimlilik, yan etkilerin olmaması ve iyi tolere edilebilirlik (çoğu durumda) tüm yıl boyunca talep görmektedir. Doğal kökenli immunostimulanlar ve bakterisit ilaçlar arasında, ballı siyah turp özel bir yer kaplar. Bu reçete, mükemmel bir sonuç veren hızlı bir tedavi sağlayan, üretimden nesile değişmeden aktarılır.

Siyah turp bal ile iyileştirici özellikleri

İyileştirme karışımının bileşimi, spesifik özelliklerini belirler. Siyah turp, bal ile birleşerek, soğuk ve kronik bir bronşit ile öksürme ve öksürme yeteneğine sahiptir. Boğmaca, ses kısıklığı, üst solunum yolunun işleyişindeki diğer bozukluklar da bu ilacın kullanımının bir göstergesidir.

Siyah turp, bakterisit etkisini belirleyen çok miktarda kalsiyum, potasyum, demir ve uçucu yağ içerir. Lizozim bazı mikroorganizmaların hücre duvarlarını yok eder, iltihabı giderir, balgamı seyreltir ve aynı zamanda atılımını destekler. C ve B6 vitaminleri öksürük ile baş etmede yardımcı olur ve soğuk algınlığının seyrini kolaylaştırır.

Bal, iyi bilinen ve tanınan bir doğal immünmodülatördür, antioksidan ve antimikrobiyal etkileri reklam gerektirmez. Nazofarenksin duvarında yumuşama etkisi olan tükürük ve mukusun ayrılmasını aktive edebilir. Glikoz ayrıca öksürüğün kaynağını baskılayan opioid maddelerin geliştirilmesine de yardımcı olur.

Öksürüğün tedavisi için, iyi bir anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahip olduğu için, Mayıs bal satın almak en iyisidir. Turp taze olmalı, yeni bir ürün, ideal olarak - özel çiftliklerde, endüstriyel dozlarda gübre, herbisit ve diğer sentetik kimyasal bileşikler kullanılmadan yetiştirilmelidir.

Öksürük ile savaşmaya ek olarak, bal ile kara turp, antihelmintik ve sütlü bir madde olarak kullanılır, aynı zamanda iyileştirme ve diğer sağlık bozukluklarına yardımcı olur:

 • anemi;
 • mesane taşları, böbrekler;
 • ödem;
 • gut;
 • karaciğer hastalığı;
 • mide gazı;
 • malign neoplazmların gelişmesini önler.

Siyah turp hazırlanması için yemek tarifleri ve kurallar

Lezzetli ve etkili ilaçlar yapmak için tüm tarifler taze turp suyu elde etmek ve bal ile belirli bir oranda seyreltmek için kaynar. İnsan vücudunu destekleyen terapötik özelliklere sahip başka aktif maddeler veya gıda maddeleri eklenmesine izin verilir.

Siyah turp için klasik tarif

Malzemeler:
Turp - 1 adet.
Bal - 2 yemek kaşığı. l.

Uygulama:
Turp'u iyice yıkayın, su kökü aşağıya doğru küçük bir kap içine koyun. Ucu kesin, çekirdeği kısmen alın, suyu meyve suyu için yer olacak şekilde girintiye dökün. Üstünü kesmek yerine kapağını kullanarak turpun üstüne koyun. 12 saat sonra ilaç hazır olacak. Kuyuda tüketilen miktarın periyodik olarak eklenmesi gereklidir. Kök kullanımı 3 gün sürebilir, bundan sonra yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Siyah turp için ekonomik tarif

Uygulama:
Kökünü kabuktan soyun ve küçük parçalara ayırın, bir seramik veya cam kavanoz içine koyun, bal dökün ve hafifçe karıştırın. 8-10 saat sonra turp, suyu boşaltmak için yeterli miktarda meyve suyu tahliye etmeli ve kalan kütleye tekrar bal dökün. Ürün 3 günden fazla olmamak üzere buzdolabında saklanabilir. Bu şekilde pişirilmiş turp, kurumaz ve çok fazla meyve suyu verir.

Video: Bal ilavesi ile turp suyunun hazırlanması

Ballı turp için hızlı yemek tarifi

Malzemeler:
Turp - 1 adet.
Bal - 2 çay kaşığı.

Uygulama:
Turp iyi yıkanmış, soyulmuş ve en iyi rende üzerinde rendelenmiş. Meydana gelen kütleden suyu sıkmak için gazlı bez kullanarak, bal ile karıştırın. İçecek tamamen çözüldüğünde, ilaç kullanıma hazır olarak kabul edilebilir.

Turp, ahududu ve bal ile reçete antitusif

Malzemeler:
Orta boy turp - 1 adet.
bal
ahududu

Uygulama:
Turp yıkama, en küçük rende hafifçe temizleyin ve ovalayın. Elde edilen kütle ve ahududu 1 çay kaşığı karıştırın, 2 tatlı kaşığı bal ekleyin, iyice karıştırın.

Fırında turp dan öksürük ilaçları için Reçete

Malzemeler:
Turp - 1 adet.
şeker

Uygulama:
Turp yıkama, soyma ve küçük küpler halinde kesilmiş; bir tencereye koyun ve şeker serpin. Tencereyi bir kapakla sıkıca kapatın, içeriği yaklaşık 110 ° C sıcaklıkta 120 dakika pişirin. Turpu soğutun, suyunu süzün, günde üç kez yemeklerden önce 1-2 çay kaşığı kullanın.

uyarı: Turp suyu ve ballı bir öksürüğü tedavi ederken dozajı kesinlikle uygulamak ve aşmamak önemlidir: Bu ciddi sonuçlar doğurabilir.

Yetişkin şurup 1 yemek kaşığı, bebek - 1 çay kaşığı yemeklerden önce günde üç kez miktarını gösterir. Ahududu ile anlamına gelen yemekler günde 3-4 kez yemeklerden önce veya hemen sonra tüketilir, doz 1 çay kaşığıdır. Tedavi süresi yetişkinler için üst üste 21 gün, çocuklar için 1 haftadan fazla olmamalıdır.

Küçük çocuk diyetinde turp suyunun bal ile tanıtımı

Küçük bir çocukta öksürük olduğunda, ebeveynlerin ilk önce bir pediyatristin tavsiyesi almaları gerekir. Tanı konulduktan ve doktorun tedavi için halk ilaçları kullanma fikrinin onaylanmasından sonra bir şifa içeceği hazırlanabilir. Çocuklar hoş bir tatlı tadı olduğu için turp ve baldan yararlı bir şurubu almayı kolayca kabul ederler.

İlk kez küçük çocukları tedavi etmek için turp ve balla öksürükten büyük bir özenle yapılmalıdır. Günde üç kez bir damla ilaç ile başlayın. Her gün meyve suyuna iyi bir toleransla, tedavi süresince 1 damla damlatılarak, günlük olarak 1 çorba kaşığı tüketilir.

Video: Dr. Komarovsky'nin okulu. Öksürük: Tedavisinin anlamı ve yöntemleri

Kontrendikasyonlar

Herhangi bir reçete ile hazırlanan öksürük için ballı turp, güçlü bir ilaçtır. Kullanılmasında ve olası kontrendikasyonların gözlenmesinde dikkatli olunmalıdır:

 • karışım bileşenlerine karşı alerji;
 • erken bebeklik (1 yıla kadar);
 • duodenum ülseri, mide;
 • gastrointestinal sistemin duvarının inflamasyonu;
 • akıl hastalığı, depresyon eğilimi;
 • Böbreklerin çalışmalarında bozukluklar;
 • gebelik.

Çoğu zaman, karışımın bir parçası olarak arıcılık ürünleri üzerinde bir alerjik reaksiyon meydana gelir. Bu durumda, şekerlemeyi pişirilmiş turptan bal ya da meyve suyu yerine reçellerde kullanmanıza izin verilir.

Öksürük gelen bal ile kara turp. Tarifler. Yemek pişirmek ve almak nasıl

Pencereler soğuk sonbahar havaları, bulutlu, rüzgarlı ve yağmurludur. Böyle ıslak havalarda, hepimiz bir soğuğu kolayca yakalayabiliriz ve bir soğuk algınlığının sonucu öksürüktür. Bugün konuşmamızın teması, yıllardır denenmiş ve test edilmiş, öksürük için halk ilaçları bal ile turptur. Elbette kendiniz bir kez tedavi edilmez.

Çocukluğumda nasıl tedavi edildiğini, ballı turp ilacı, büyükannemi hatırlıyorum. Evet ve yetişkin olmak için birçok kez kullandım, çünkü yıllardır eski, kanıtlanmış yemek tarifleri iyi, doğal ve vücuda tamamen zararsızdır.

Sonbahar ve kış aylarında, yaşlı büyükannenin kataral hastalıkları için tarifleri çok yararlı olabilir ve hastalıkların hızlı, verimli ve gereksiz kimyanın kullanımı olmadan tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Bir öksürükten ballı siyah bir turp hakkında size hatırlayalım, tedavi için nasıl kullanacağınız ve kontrendikasyonlar hakkında bilmeniz gerekenler hakkında ayrıntılı olarak konuşacağız.

Siyah turp - sağlık yararları

Tavladaki siyah turp, saygıdeğer bir şekilde sebze kraliçesi olarak adlandırılır. Ve bu isim ona yanlışlıkla değil. Eski çağlardan beri, kök bitkileri çeşitli hastalıkları iyileştirmek için bitkisel ve şifacılar tarafından kullanılmıştır. Bu harika bitkinin tarihi gri çağlara dayanmaktadır.

Dünya boyunca, bu iddiasız ve verimli kök mahsulün köleler tarafından beslendiği Mısır'dan seyahat etmeye gitti. Ve sonra bitkinin güçlü iyileştirici özelliklere sahip olduğu ortaya çıktı.

Rusya'da, turp da özellikle oruç günlerinde talep ve saygıyla karşılandı. Rus bir insan için, birçok hastalığa yardım eden uygun fiyatlı bir gıda ve ucuz bir ilaçtı.

Kök sebzelerin sağlığa yararlılığı, eşsiz bileşiminden kaynaklanır. Turp dikkat çekicidir, çünkü insan vücudunun tam işleyişi için gerekli olan önemli vitaminler, eser elementler ve besinlerin sadece bir deposudur.

Siyah turp bileşimi

 • Mineral maddeler - iyot, kükürt, demir, fosfor, potasyum, magnezyum. çinko ve diğerleri;
 • proteinler, enzimler, folik asit, şekerler, esansiyel ve hardal yağları;
 • Vitaminler - vücuttaki birçok önemli sürecin normalleşmesi için hayati olan A, C, E, K, PP ve B grubu.

100 gram siyah turp içerir: yaklaşık 2 g protein, 2.1 g lif, 0.2 g yağ, 6.7 g karbonhidrat, su, organik asit, mono ve disakkaritler ve nişasta. Vitamin bileşimi ile: C - 29 mg, beta-karoten - 0.02 mg, A vitamini - 3 µg, PP - 0.3 mg, B1 (tiamin) - 0.03 mg, B2 (riboflavin) - 0.03 mg B5 (pantotenik asit) 0.2 mg, B6 (piridoksin) 0.06 mg.

Büyükannelerimiz bile, tıbbi suların hazırlanmasında sadece siyah turpun alınması gerektiğini biliyorlardı. Bunun nedeni, diğer kök bitki türlerine kıyasla, maksimum miktarda vitamin, mineral ve uçucu yağ içeren siyah turptur.

 1. Uçucu yağlar zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olur, çünkü bunlar antibiyotiklerin etkisine benzer, yararlı bir bakterisit etkisiyle tedavi edilir.
 2. Büyük miktarlarda turpda bulunan çeşitli grupların vitaminleri, vücuda çeşitli iltihaplı süreçlere karşı mücadelede yardımcı olur.
 3. Kök ekin birçok C vitamini içerir ve hastalığın ardından bir kişinin hızlı toparlanmasını ve iyileşmesini sağlar.

Turp suyu bu tür hastalıkların tedavisi için alınır: öksürük, bronşit, boğmaca ve hatta pnömoni, bronşiyal astım, tüberküloz gibi ciddi rahatsızlıklarla birlikte.

Neden bal ekle

Bilindiği gibi bal da yararlı maddeler açısından çok zengindir. A, C, E, H, K, B2, B3, B5, B6, B9, insan vücudunu glikoz, fruktoz, önemli mikro elementler ve temel vitaminler ile doyurur.

Bal, soğuk algınlığı ve öksürüğün tedavisinde vazgeçilmezdir, bu yüzden doğa özel iyileştirici özelliklere sahiptir:

 • antibakteriyel;
 • anti-enflamatuar;
 • immün sistemi uyarıcı;
 • tonik.

Kişiye virüslere ve enfeksiyonlara karşı savaşmak için gerekli vitamin ve enerjiyi verir.

Köküne bal eklerken, turp suyunu çıkarır, ki bu da kendi başına başlaması oldukça zordur. Ayrıca, turp suyunun balla karıştırılması sırasında, insanlar için gerekli tüm vitaminler ve mikro elementlerle doymuş çok faydalı bir ilaç elde edilir.

Böylece, ballı turp suyu sadece öksürüğü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu tüm vitaminler ile doyurur ve vücudun tüm organlarını ve sistemlerini besleyen faydalı maddeler, sağlıklı bir metabolizmayı sürdürür.

Bal ilacı nasıl hazırlanır

Tedaviye başlamak için, halkımızın mucize ilaçlarını bal ve turplardan nasıl hazırlayacağınızı bilmelisiniz. Öksüzden gelen ballı siyah turp tariflerini, nasıl düzgün pişirileceğini, böylece hastalığın tedavisinin başarılı olmasını sağladım.

Bu tatlı ilacı yapmak için çeşitli seçenekler var. Başlamak için klasik tarifle tanışacağız.

Siyah turp suyu öksürükten bal ile

 • bal - 50 gram;
 • Turp orta veya biraz daha büyük.

Büyük bir turpta bir oluğu kesmek ve daha fazla şifalı meyve suyu elde etmek uygundur.

 1. Önce siyah turpun iyice ve iyice yıkamasını ve onun üstünü kesmelisin.
 2. Daha sonra turpun merkezini kesip, kabuktan 3 santimetre pulp bıraktık. Küçük bir varil olmalı.
 3. Ortaya çıkan delikte, doğal bal ekliyor ve fıçıyı, daha önce kestiğimiz turptan bir şapka ile kapatıyoruz.
 4. Ayrılacak olan meyve suyuna ihtiyaç duyulduğundan, turpayı balla taşmayın.
 5. Hazırlanan kökü, 12 saat boyunca karanlık bir yerde, tedavi için ihtiyaç duyduğumuz yararlı bal suyu oluşturmak için koyuyoruz.

Herhangi bir sorunuz olmadığından, bir öksürükten bal ile siyah bir turp nasıl düzgün bir şekilde hazırlanacağı konusunda küçük bir video izlemenizi öneririm.

Gördüğünüz gibi, tıbbi şurubun hazırlanmasında karmaşık bir şey yoktur ve evde turptan kolayca ilaç hazırlayabilirsiniz.

Basit bir tarif

Turp ve bal için bir tarif hazırlamak için daha basit ve daha hızlı bir yol var.

 1. Kök, yıkanır, soyulur ve büyük bir rende üzerine soyulur.
 2. Sonra tereyağından turp suyunu sıkarız.
 3. Elde edilen meyve suyu bal ile karıştırılır - 2 yemek kaşığı.

Malzemeyi iyice karıştırın ve öksürüğün içinden ballı günlük turp suyu alın.

Ekonomik tarifi

Size hazırlığın daha basit ve daha ekonomik bir versiyonunu sunuyoruz:

 1. Turp yıkama, soyma ve küçük küpler halinde kesilir.
 2. Her şeyi küçük bir seramik tencereye bir kapakla koyup bal döküyoruz.
 3. İlaçlarımızı 12 saat boyunca infüze etmeye bırakın, bu süre boyunca turp çok fazla meyve suyu başlamalıdır.

Meydana gelen meyve suyu günde üç kez, yemek yedikten 20 dakika sonra bir çorba kaşığı üzerinde tüketilmelidir.

Tatlı bir ilaç diğer rahatsızlıklarda yardımcı olur ve iyileştirici etkileri vardır:

 • anemi;
 • mesane ve böbreklerdeki taşlar;
 • malign tümörler;
 • mide gazı;
 • Antihelmintik ve diüretik olarak kullanılır.

Şifalı meyve suyu nasıl alınır

Şimdi, tatlı bir tıbbı doğru bir şekilde nasıl hazırlayacağınızı biliyorsunuz, bu halk çözümünün nasıl doğru bir şekilde alınacağını, hangi meyve suyu dozlarının optimal olduğunu anlamanın zamanı geldi.

 1. Yetişkinler için, ballı turp suyu, 1 yemek kaşığı için günde en az 6 kez alınmalıdır.
 2. İlacı yemeklerden önce iç, ancak zayıf bir karın varsa ve mukusun tahrişinden korkuyorsanız, yemekten 30 dakika sonra bu ilacı almak çok arzu edilir.
 3. Alış zamanı üç haftadan fazla değildir.

Çocuklar için öksürük tedavisi

Öksürük için bu harika halk ilaçları, anneannelerimiz ve annelerimiz tarafından öksürüğün bebeklerine tedavi edilmesinde kullanılmıştır. Küçük çocukların bulunduğu herhangi bir ailede, sadece öksürmeye başlarlar, bu tatlı ilacı hazırlarlar. Tam olarak yetişkinler için aynı tariflere göre hazırlanmış, çocuklar için bal ile turp. Yukarıda verilen tarifleri seçebilirsiniz.

Tedavinin en başında, meyve suyu çok büyük bir dikkatle verilmelidir, sadece bir damla, sonra birkaç damla. Bebeğin alerjisi olup olmadığını görmek önemlidir. Eğer çocukta bu ilaca karşı alerjiniz varsa, bu durumda, bal yerine normal şekeri ekleyin.

Bebeğinizin alerjisi yoksa, çocuğunuza daha fazla verin, günde üç kez bir çay kaşığı, öğünlerden yarım saat önce.

Bebekler genellikle bu tatlı ilacı severler. Bununla birlikte, çocuklarına üç haftadan fazla bir süre vermek gerekli değildir, böylece uzun bir alım midenin mukoza zarına zarar vermez.

Kontrendikasyonlar

Ne yazık ki, bal ile bir turp gibi böyle harika bir çare, onun kontrendikasyonları vardır. Her şeyden önce, bu, turpun kan akışını uyarabildiği gerçeğidir ve bu kırılgan damarları olan insanlar için güvensizdir.

İnme geçiren insanlar, öksürük için bal ve turp kullanmamalıdır. Ayrıca bu ilaç, uzun süre alınırsa, mideye zarar verebilir.

Diğer kontrendikasyonlar şunlardır:

 • gut;
 • alerji;
 • gastrit;
 • pankreas iltihabı;
 • enterokolit;
 • bozulmuş karaciğer fonksiyonu;
 • gastrik asitliği azalttı;
 • mide ülseri;
 • kalp hastalığı (miyokardiyal enfarktüs, angina pektoris).

Şeker ile turp tarifi

Balla alerjisi olan kişiler için, turp ile doldurulabilir ve bir öksürük şurubu yapabilir, basit bir şekilde, yukarıda tarif edildiği gibi veya kök sebzeyi fırında pişirebilirsiniz.

 1. Kök kök iyi yıkanır, soyulur ve küçük parçalar halinde kesilir.
 2. Hazırlanan hammaddeleri bir tencereye koyarız ve üstüne serpin şekeri serpiştiririz.
 3. Tencereyi bir kapakla kapatın ve fırına koyun.
 4. 100 derecelik bir sıcaklıkta şekerle turp pişiriyoruz, pişirme süresi yaklaşık 2 saattir.
 5. Yemek soğuduktan sonra, şifalı suyu toplamanız gerekir ve geri kalanlar atılabilir.

Bu şekilde hazırlandı, bir çare, 2 çay kaşığı için öksürük, yemekten üç gün önce.

Hamilelikte

Annenin sağlığı, gelecekteki çocuğun sağlığının garantisidir. Bir kadın bebeği beklerken hastalanırsa, iyileşmek için çeşitli halk ilaçlarının kullanımı hakkında uygun tedavi konusunda ondan tavsiye almak için bir doktora gitmeniz gerekir. Hamilelik sırasında bir öksürükten bal ile turp almak mümkün olup olmadığını doktordan öğrenin. Bu halk ilaçlarının vücudunuz için kesinlikle uygun olduğundan emin olmanız önemlidir.

Sonuç

Öksürüğü halk ilaçlarıyla tedavi ederken, öksürük uzun bir süre uzaklaşmaz ve ağrılı hale gelirse, doktora başvurmak gerekir.

Uzman, doğru tanı koyacaktır ve bu, gerekli tüm önlemleri almaya ve hastalığın komplikasyonlarını önlemek için uygun tedaviye başlamaya ve başlamamasına yardımcı olacaktır. Öksürük, solunum sistemi ihlallerini gösteren endişe verici bir semptomdur ve ciddi olabilir.
Yazımızın sonunda, bir öksürükten bal ile bir video-tarifi turp görmek öneririz.

Çocuklar için öksürük gelen siyah turp yemek tarifleri

Çocukların catarrhal hastalıkları bebekler ve ebeveynler için sorun yaratır. Soğuk algınlığı için hoş olmayan semptomlardan biri öksürüktür. Mücadele etmek için birçok ilaç oluşturuldu: tozlar, şuruplar, iksirler, tabletler.

Ancak çoğu anneler, doğal ilaçlar, lezzetli ve sağlıklı tedavi tercih ederim. Bu alanda lider konum gururla acı bir turp tutar. Öksürük çocuklarından siyah turp nedir?

Redkina'nın Sırları

Milenyumun siyah (ya da acı) turp, çocuk ve yetişkinlerde öksürük tedavisinde halk hekimliğinde başarıyla kullanılmıştır. Kabuğun koyu rengi nedeniyle "siyah" bitki ismi elde edildi. Bu kökten elde edilen şifalı ürünler, çocukların tedavisinde özellikle önemli olan, hazırlanması kolay, kokulu ve tatlıdır.

Doğal bir ürünün gücü

Acı turp, yüksek protein içeriği, karbonhidratlar, glikozitler, C ve B grubu vitaminler ve sağlıklı vücut çalışması için gerekli mineraller ile ünlüdür. Esansiyel yağların miktarı (fitokitler) açısından, kök bitki, yaban turpu ve soğan ile rekabet eder.

Bir kokulu bitkinin uçucu yağları antiseptik ve bakterisit özelliklere sahiptir. Etkileri üzerinde, mükemmel antibiyotiklerin yerini alırlar. Lizozim (antibakteriyel madde) nedeniyle patojenik mikroorganizmalar yok edilir. Lizozim, anti-enflamatuar ve mukolitik özelliklere sahiptir.

Kokulu bitkinin şifalı ilaçları, çocuklarda öksürükle mücadelede özellikle etkilidir:

 • Tonsillit.
 • Grip.
 • Tracheitis.
 • Bronşit.
 • Boğmaca öksürüğü.
 • Pnömoni.
 • Bronşiyal astım.

Öksürükle savaşmanın yanı sıra, kök, çocuğun bağırsak mikroflorasını iyileştirmek için yararlıdır (sebzenin bileşimde diyet lifinin yüksek bir içeriği vardır). Soğuk algınlığı ile mide bağırsak sistemi çeker, bebek genellikle bir dysbacteriosis geliştirir.

Doğal bir balgam söktürücünün yardımıyla (bir ilacın uygun şekilde hazırlanmasıyla), çocuk bronşlarda biriken balgamdan hızla kurtulabilir. Siyah turp, bebeğin iyileşmesi zor balgamlı bir ıslak öksürük geliştirmesi durumunda faydalıdır.

Dikkat! Çocuklarda öksürük sendromunu tedavi ederken, genç siyah bir turp kullanmamak daha iyidir, ancak filizlenmiş, büyük boy. Böyle bir kök kırpma
En fazla iyileştirici madde içerir.

Siyah turp kontrendikasyonları

Acı turpta hangi yaşta para alabilirsin? Yakın geçmişte, bu sebze 10 yaşın altındaki çocuklar için mide rahatsızlık verici etkileri ve alerjik reaksiyonlar olasılığı nedeniyle daha iyi olmadığına dair yanlış bir düşünceye vardı.

Sulu kök bitkileri nadiren alerjiye neden olur. Fakat siyah turp çocuklarını tedavi etmek için güçlü agresif eylemden dolayı 3 yaşında daha iyi. Bir yıldan 3 yıla kadar olan çocuklar yeşil veya beyaz turptan şifalı ilaçlar hazırlayabilirler (bu sebzeler naziktir, fakat bir kara kız kardeşin yararlı özelliklerinden daha az değildir).

Bir yıla kadar turp veremezsiniz - sulu kök bebeğin midesi için çok ağırdır. Herhangi bir rengin kontrendike turpu ve aşağıdaki durumlarda:

 • Böbreklerle ilgili problemlerin varlığında.
 • Kalbinde bir arıza varsa.
 • Düşük asitli gastrit ile.
 • Alevlenme döneminde gastrointestinal hastalık.

Çocuklarda öksürüğe karşı mücadelede siyah bir turp kullanmaya karar vermeden önce, önceden bir çocuk doktoruna başvurduğunuzdan emin olun!

Sağlık Tarifler

Kök sebzelerin öksürükten kullanılmasının en ünlü, klasik yolu balla pişirmektir. Bir ilaç nasıl hazırlanır: Siyah bir turpun büyük bir meyvesini alın ve sebzenin tepesini dikkatlice kesin. Delik 3-4 cm'lik bir uca ulaşmadan bıçakla kazındı (daha fazla kesmeyin, aksi halde meyve biraz nektar verecektir).

Hole deliği 2 yemek kaşığı miktarındaki herhangi bir doğal balla doldurun ve üst kapağı kapatın. 10-12 saat sonra, turp, karanlıkta ısrar ettikten sonra, meyve suyu verecek ve ilaç hazır olacak.

Görünen nektar çocuklara günde bir çay kaşığı 4-5 kez yemeklerden önce alınmalıdır. Üç gün boyunca ballı bir turp suyu kullanılır, sonra yeni bir ilaç hazırlamak gerekir.

Bal ve siyah turptan ünlü tarifine ek olarak, çocuklar için öksürük için başka yollar da hazırlanır:

Havuçlu. Bu lezzetli ilaç, geceleri bebeği rahatsız eden sert ve şiddetli öksürüğe karşı mücadelede iyi bir yardımcıdır. Şifalı ilaç üç şekilde yapılabilir:

 1. Turp ve havuçlar büyük talaşlarla ovalanır. Her iki malzemeyi de karıştırın (her biri 100 ml) ve doğal bal ekleyin (çorba kaşığı). Kitle iyice karıştırın ve çocuğa iki kez bir tatlı kaşığı verin, iki adet yemek kaşığı yatağa gitmeden önce.
 2. Ayrı ayrı, rendeleyin havuç ve turp (her biri 100 ml). Malzemeleri karıştırın ve suda çözünmüş süt ve bal ekleyin. İlaç, bir çorba kaşığı üzerinde günde 5-6 kez alınmalıdır (masaj yapmadan önce, iyice çalkalayın).
 3. Bir havuç ve bir çift orta boy redek eziyet. Meydana gelen kütle suyu sıkarak (marnechka kullanabilirsiniz). Ürüne ahududu (100 g) ve eritilmiş baldan birkaç çorba kaşığı ekleyin. Bir tatlı kaşığı günde 5 kez içmek için lezzetli bir ilaç.

Şeker ile. Çocuğun arı ürünlerine karşı alerjisi varsa, bal şekerle değiştirilebilir. Böyle bir ilaç, ciddi, paroksismal bir öksürüğü bile iyileştirmeye yardımcı olur. Tıbbi iksir için iki tarif var:

 1. Kök orta boy ince tabaka halinde doğranmış. Her dilim şekerin içinde yuvarlanır. Şekerlenmiş ürün 2-3 saat karanlık bir yere konulmalıdır. Öksürdüğünüzde, çocuklara her gece 1 saat önce bir nektar 1-1.5 yemek kaşığı verin, bir gece dinlenmeden önce - 2 yemek kaşığı.
 2. Olgun sebzeleri soyun ve derin bir kaba iyice doğrayın, cömertçe şekerle karıştırın ve karıştırın. Bulaşıkları güneşe koyun ve 10-12 saat bekletin. Şekerli turp suyu her 50-60 dakikada bir tatlı kaşığı alır.

Turp pişirilir. Çocuklarda öksürük tedavisi için en eski reçete. Kabuğu büyük bir sebzeden çıkarın ve şeritler halinde kesin. Tüm bitkinin şeker ile köftelenmesi ve 2-2.5 saat + 180-200⁰ C sıcaklığa kadar ısıtılmış bir fırına sürülmesi. Ortaya çıkan meyve suyu süzülür - bu ilaçtır. Kokulu ilaç, çocuklara günde 3-4 kez 1,5-2 yemek kaşığı içki içirir.

Multifruit içecek. Aynı miktarlarda turp, havuç ve pancar suyu karıştırın. Bitmiş üründe (doğrudan içmeden önce), ısıtılmış süt veya krema ekleyin (eşit oranlarda). Bir tatlı kaşığına günde 4-5 kez ilaç içmeniz gerekir. Bu ilaç kuru öksürük için iyidir.

Horseradish ile. Bu tarif büyük çocuklar ve ergenler için uygundur. Kara turp kökü ve siyah turpun meyvesini ince bir şekilde rendeleyin. Bitkisel karışıma eritilmiş balı 2x1 oranında ekleyin. Bir saat ve bir buçuk dakika boyunca infüzyon için bırakın ve bir saat sonra yedikten sonra 2 çay kaşığı alın.

Siyah turp ile tedavi seyri 2.5-3 haftayı geçmemelidir. Aksi halde, bebeğin ihale mukus mide muzdarip olabilir. Pişirilmiş şifa iksirlerinin her birini, pişirildikten sonra serin bir yerde 24 saate kadar saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce, ürün ısıtılmalıdır.

Harici uygulama. Acı turp, aynı zamanda, çocuklarda öksürük-hardal sıvaları biçiminde bir dış ilaç olarak da kullanılır. Böyle bir olayı gerçekleştirmek basittir: siyah turpun kabuklarından temizleyin ve kavun rendesi üzerine rendeleyin.

Çocuğun göğsü ya da arkası yağla (sebze ya da zeytinyağı) önceden yağlanır ve pamuklu bir bezle örtülür. Sebze kütlesi eşit olarak uygulanır ve gazlı bezle kaplanır. Sargıyı bir bandajla sabitleyin ve yünlü bir atkı ısıtın.

Prosedür süresi 15-20 dakikadır. Sıkıştırma neden hafif yanma - bu normal bir reaksiyon. Fakat bebeğin cildi çok ısınırsa, sarı kart hemen çıkarılmalıdır.

Dikkat lütfen! Isınma egzersizi yapmadan önce, bebeğin herhangi bir kızarıklık, sıyrık ve çizik olmadığından emin olun. Dermatit veya dış alerjilerle, siyah turptan kompresler öksürük ile yapılamaz.

Eski bir şifa ilacının yararları, annelerin sayısız yorumu. Siyah turp, yüzyıllar boyunca etkili oldu. Sadece çocuk doktorunun desteğiyle kendinizi kollamak ve kullanım talimatlarına tam olarak uymak yeterlidir. Ve sonra soğuk ve öksürük, çocuğu çabucak ve acısız bırakır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kulağa vuruyor. Evde ne yapmalı

Sevgili okuyucular, bugün blogda kulağa vuruyorsa ne yapacağımızı konuşacağız. Elbette çoğunuz buna rastladınız. Bir insanın böyle bir "lumbago" sahibi olabileceği birçok sebep vardır.

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.