Loading

Boğaz ağrısından türler ve spreylerin özellikleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.

Sprey işinin avantajları ve özellikleri

Boğaz için bir sprey tamamen hastalıkla baş edemez. Başlıca görevi, rahatsızlık verici semptomları ortadan kaldırmak ve ortadan kaldırmaktır; örneğin: boğazda ağrı, kuruluk, terleme ve yanma.

Antiseptik ve antifungal bileşenlere sahip spreyler, tonsil mukozasını dezenfekte eder ve patojenik mantarlar, bakteriler ve virüslerle savaşır.

Boğaz için spreyler 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Bu bebeğin mukoza zarının artan reaktivitesinden ve ödem riskinden kaynaklanır. Ebeveynler, spreyin bileşenlerinin çocuğa zarar vermediğinden eminseniz, ilacın küçük bir miktarını yanağın içine serpiştirebilir veya bir emziğe başvurabilirsiniz.

Sprey maksimum etkisini göstermesi için günde birkaç kez uygulanması önerilir. Kullandıktan sonra bir saat yemeyiniz, içmeyiniz veya sigara kullanmayınız.

Sulama derin bir nefeste tutulduktan sonra gerçekleştirilir. Spreyin bademcikler üzerinde ve farinksin arka yüzeyinde olduğunu kontrol edin.

Sprey avantajları şunlardır: etkinliği, kullanım kolaylığı, doğru bir dağıtıcı-püskürtücü varlığı nedeniyle aşırı doz yapmak neredeyse imkansızdır.

Durulamalardan farklı olarak, sprey birçok etkiyi aynı anda birleştirebilir: anestezik, antiseptik ve antifungal.

Sprey, anjin içinde sadece bir antibiyotik ile birlikte karmaşık bir tedavi şemasında kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde hafif anjin formları için bağımsız bir tedavi olarak antibakteriyel preparat içeren spreylerin kullanılması mümkündür.

Çeşitli spreyler

Bir şırınga spreyi antibakteriyel veya antiseptik olabilir, ayrıca bir anestetik bileşen içerebilir veya içermeyebilir. Bazı spreyler tıbbi bitkilerin doğal esansiyel yağlarını içerir. İlacın seçimi, tercihler ve istenen etki dikkate alınarak hasta tarafından yapılır.

Antibiyotik içeren bir sprey

bioparoks - Boğaz ve burun için sprey bileşimi içinde yerel antibiyotik fusafungin içerir. İlaç aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve catarrhal anjin için bağımsız bir terapi olarak kullanılabilir. Çoğu zaman karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır. 2.5 yıl sonra çocuklarda kullanılabilir.

Herhangi bir ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkilere neden olabilir: ağızda kuruluk ve yanma hissi, bir alerjik reaksiyon.

İlacın ortalama maliyeti 400-500 ruble.

Antiseptik ile spreyler

Bu ilaçların çoğu, klorheksidin, heksetidin, biklotimol ve diğerleri gibi çeşitli antiseptik maddeler içerir. Antiseptik etkisi doğal yağların ve diğer bileşenlerin özlerini artırır.

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

Viral veya fungal etiyoloji bademcik iltihabı vakaları daha az yaygındır. Bu hastalığın sınıflandırması birçok form içerir, ancak bunların en kolayı bile bir uzman gözetiminde yürütülen acil tedavi gerektirir.

Aksi takdirde, işlem uzun zaman alır ve kronik bir enfeksiyon odağının varlığı tüm organ ve sistemlerin işlerini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, boğazdaki en iyi spreyleri anjina ile antibakteriyel bileşenlerle ele alacağız. Bu ilaçlar genellikle tamamen doğru bir terminoloji olmayan antibiyotikli spreyler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kesinlikle bilimsel olma iddiasında bulunmayan bu yazı çerçevesinde, "antibiyotikler" ve antibakteriyel maddeler "terimlerini birbirinin yerine kullanacağız.

Angina ile spreylerin kullanımı için endikasyonlar

Angina ile boğaz spreyi acil yardım olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun odağına doğrudan bulaşan aktif maddeler, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde hafifletilmesine katkıda bulunur.

Anjinada bir antibiyotik içeren bir boğaz spreyi, tercih edilen dozaj formlarından biri gibi görünmektedir, çünkü antibakteriyel ilacın sistemik etkisi pratik olarak gözlenmemektedir.

Bu onların çocukluk, hamile ve emziren kadınlarda reçete edilmesine ve ayrıca sistemik antibiyotiklerin kullanılmasının mümkün olmamasına da izin verir. Ayrıca, angina ile boğaz spreyi diğer, daha az önemli olmayan avantajlara sahiptir:

 • ilacın doğrudan enfeksiyon kaynağına püskürtülmesi nedeniyle hızlı iyileşme etkisi;
 • Çocuklukta kolay uygulama;
 • küçük bir resorptif etki nedeniyle istenmeyen reaksiyonların minimum miktarı;
 • Çocuklarda angina ile bir boğaz spreyi kullanarak, sınırlayıcı dozu aşmak zor;
 • Çoğu hasta bu dozaj formunu iyi tolere eder.
İçindekiler ↑

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ile boğazda sprey

Son derece etkili olan ilaç seçimi, doktora emanet tavsiye edilir. Bunun nedeni, her bir patojenin antibiyotiklere karşı farklı duyarlılık göstermesi ve her spreyin uygun terapötik etkiye sahip olmaması gerçeğidir.

Boğaz için hangi spreyin angina ile daha iyi olduğu sorusunun kesin bir cevap alması olası değildir, ancak anjinin en etkili olanı aşağıdaki spreylerdir.

Geksoral

Bu ilacın aktif maddesi - hekzidin - antiseptik, antifungal ve kolay analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, hemostatik ve zarflama etkisine dikkat çekmeye değer. 12 saate kadar tek bir uygulama ile, yedikten sonra 2 r / d kullanmanız yeterlidir. Ağır akut tonsillit formlarında, dozaj artabilir. Ilaç kontrendikedir:

İlaçlama sırasında, ilacın solunması istenmeyen olduğundan, nefesinizi tutun.

Etkinlik, preparat - allantoin + povidon-iyodin içerisindeki komplekse bağlıdır. Mukoza zarı ile maddenin teması, antiseptik ve anti-inflamatuar etkilere neden olan iyodun salınmasına neden olur. JOX, protozoa, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı aktiftir. Topikal olarak, 4 saatten az olmayan bir aralık ile uygulanır. İlacın solunması veya yutulması yasaktır. Yetişkinlerde veya çocuklarda angina için bu boğaz spreyi diğer topikal preparatlarla birleştirilmemelidir.

Maxikold Lor

İç piyasada daha az popüler olan, aktif madde olan hekzidin olan spreydir. Uygulama alanı, dozaj ve kontrendikasyonlar Hexoral preparasyonu ile aynıdır.

Novosept Forte

İlacın ana aktif maddesi, gram-pozitif bakterilere karşı belirgin bir aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Farenks ve ağız boşluğunun günde 3-4 kez enflamatuar hastalıkları için reçete edilir. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. Bu sprey kontrendikedir:

 • gelecek ve emziren anneler;
 • çocuklukta;
 • Karaciğer ve böbreklerin ciddi ihlalleri ile.

Sepptolet Plus

Benzokain ve setilpiridinyum klorür içerir. Sprey, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı aktiviteye sahiptir. Benzokain anestezik etkisi olduğundan, yutulduğunda anında ağrıyı azalttığı için anjin kullanımı özellikle önemlidir. Temsilci atanmadı:

 • çocuk;
 • alkol bağımlılığı olan hastalar.

Hamile kadınlar sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir. 8 r / gün, 2 sprey uygulayın. Soluma tavsiye edilmez. Tedavi sırasında süt kullanımını sınırlamak gerekir - bu ilacın antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

Stopangin

Sadece üç etkin madde içerir - ilacın geniş kullanım alanı ve etkinliğine neden olan benzokain, heksetidin ve tirotrisin. İlaç tercihen yemekten sonra 4 r / gün'e kadar uygulanır. Çocukluk ve hamilelikte dikkatli olun.

Strepsils Plus

Spreyün bir parçası olan amilmmetacresol, diklorobenzil alkol ve lidokain, ona aşağıdaki gibi karmaşık bir etki sağlar:

 • ödemde azalma;
 • ağrı sendromunun ortadan kaldırılması;
 • bakterisidal etki;
 • antimikotik etki.

İlaç çocukluk ve hamilelikte kullanılmamaktadır. Diğer durumlarda günde 6 defaya kadar uygulanır. Yan etkilerden, alerjik reaksiyonlar, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali not edilmelidir.

Terraflu LAR

Ilaç bileşimi nedeniyle bir lokal anestezik ve antiseptik etkiye sahiptir - benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür. İlacın neredeyse hiçbir sistemik etkiye sahip olmamasına rağmen, hamilelikte ve çocuklukta kullanılması önerilmez.

Günde 3 ila 6 kez 3 sprey için reçete edilir. Lokal alerjik reaksiyonlar olabilir.

Angina olan çocuklar için boğaz için sprey

Çocuk pratiğinde, ilaçların reçetesi daha ihtiyatlıdır. Yetişkinler için kullanılan her şey bir çocuğa güvenli bir şekilde yardım edemez.

Herhangi bir ilacın bebeğe kendi kendine uygulanması ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle bir çocuk doktorunun tavsiyesini ihmal etmemek daha iyidir.

Anjinda çocuklukta kullanıma uygun güvenli ve etkili ilaçlar sadece birkaç ilaçtır.

iodinol

İki aktif madde - iyot ve polivinil alkol nedeniyle antiseptik etkiye sahiptir. Bakteriyel etiyoloji bademcik iltihabı için endikedir ve günde en az 2 gün arayla 3-4 kez reçete edilir. Tiroid patolojileri için kullanılamaz. Doktor önerileri takip edildiğinde hiçbir yan etki gözlenmez.

lugol

Etkin bir madde olarak iyot ile antiseptik etkisi ile ilaç. Nefesinizi tutmanız gereken bir sprey için günde 3-4 kez reçete edilir. Uçucu yağlara dayanan inhalasyonlarla eş zamanlı olarak iyotlu ilaçların kullanılması arzu edilmez.

Miramistin

Çok geniş bir etki spektrumuna sahip antiseptik. Hastane suşları dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizma üzerinde antibiyotiklere dirençli zararlı bir etkiye sahiptir. İnsan immün yetmezlik virüsü de dahil olmak üzere karmaşık virüslerde de aktiftir. Yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Günde 5-6 kez kullanılabilir.

oktenisept

İlacın bir parçası olan Octenidin dihidroklorür ve fenoksietanol antiseptik etkisine neden olur. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmaksızın kullanılabilir, ancak iyot bazlı ilaçlarla eş zamanlı kullanım önerilmemektedir. Günde 2-4 kez dağılır.

Tantum Verde

Anti-inflamatuar ve anestezik etkisi olan benzidamin hidroklorür içerir. İyi bir hızlı iyileşme etkisi sağlayan iltihaplı dokulara nüfuz eder. 12 yıldan önce ilaç dikkatle kullanılır. Anjinli çocukların boğazına bu sprey, günde 8 defaya kadar 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilebilir. Kullanıldığında kuru ağız, yanma veya uyuşma meydana gelebilir.

Angina için bir antibiyotik ile boğaz için sprey

Yukarıda sıralananlar, piyasada nispeten yeni ortaya çıkan modern araçlardır. Bademcik iltihabı - akut veya kronik, daha fazla "eski" ilaçları atamak için uygundur.

Inhalipt (streptocide)

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sağlayan norsulfazol sodyum ve streptocide içerir. 3-4 r / gün tayin edilen sulama mukozasından önce ağzınızı temiz su ile yıkamanız tavsiye edilir. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Kamerun (klorobutanol);

Antiseptik etkiye sahip olduğundan bademcik iltihabı ve KBB organlarının diğer iltihapları için reçete edilebilir. Günde 3-4 kez kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasını mümkün kılan pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Sistemik hareketin olmaması, Cameton'u diğer ilaçlarla birleştirmenizi sağlar.

oktenisept

Oktenidin ve fenoksietanol içerir ve herpes ve hepatit virüsü de dahil olmak üzere mantar ve lipofilik virüslerin yanı sıra gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. KBB organlarının iltihabı, günde 3-4 kez ağız boşluğuna püskürtülür. Kontrendikasyonlar pratik olarak ortaya çıkmaz ve uygulamaya ağızda kısa bir yanma hissi eşlik edebilir.

Boğaz için hangi sprey angina ile daha iyidir

Eğer angina çocuklu boğaz için bir sprey seçerseniz, doktor tavsiyelerini dinlemek daha iyidir. Pek çok spreyi oluşturan antibakteriyel maddelerin patojene karşı etkisiz olabileceği ve en iyi zamanda değerli zamanın boşa harcanabileceği anlaşılmalıdır. Çocuklarda angina ile boğazda kendi kendine seçilen sprey uygun bir etkiye sahip değilse, akut enfeksiyon ince bir akıma sahip, kronik bir haline dönüşebilir.

Herhangi bir yaşta bir kişi için sürekli bir enfeksiyon odağı tehlikelidir - "banal" angina sıklıkla kardiyovasküler ve romatoid hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu neden olur. Çocuğun organizmasının zehirlenmesi genellikle kalıcı hastalığa, okul performansında düşüşe, yeni bilgilerin hatırlanmasında zorluklara neden olur. Akut bademcik iltihabı yeterince çabuk iyileşebilir - ana şey, yerel ilaçların (spreyler) sistemik antibiyotiklerle takviye edildiği doğru tedavi taktiklerini seçmektir.

Çocuklarda angina tedavisi için spreyler

Angina (bademcik iltihabı) - faringeal, lingual, palatal veya tubal bademcikler iltihaplandıran akut bir enfeksiyöz süreç. Bu hastalık bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Başlıca semptomu boğaz ağrısıdır. Angina, bebekler dahil olmak üzere her yaştan çocuğa saldırır, ancak çoğu zaman bu tanıya sahip hastalar - 3 yaşından büyük çocuklar. Çocukta bademcik iltihabı tedavisi sadece ağrı semptomlarını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığın etken maddesi ile aktif bir mücadelede de etkilidir.

Makalenin içeriği

Spreylerin etki mekanizması

Sprey formunda ilaç seçerken, bu ilacın tek başına hastalığı yenemeyeceğini anlamak önemlidir. Çocuklar için anginadan spreyler - yerel eylemin hazırlıkları. Etkileri enfeksiyonun çoğalmasını durdurmak, ağrıyı ve boğazda yanmayı azaltmaktır.

Spreylerde ilaç baskı altındadır. Kolu bastırırken aktif madde, amigdala ve boğazın yan duvarlarındaki mukoza zarının dikey kıvrımlarına püskürtülür. Sıvıdan bazıları yutulur. Bu yöntem, tüm etkilenen mukoza alanını tedavi etmenizi sağlar. Preparattaki aktif bileşenlerin yüksek içeriği anında analjezik etki sağlar ve tedavi sonuçlarını olumlu olarak etkiler.

İlaç mukoza üzerinde yoğunlaşır ve tüm vücudu etkilemeden minimal dozlarda kan dolaşımına emilir ve bu da şüphesiz ilaçların bu şekilde salınmasının önemli bir avantajıdır.

Spreyler, bileşenlere bağlı olarak, aşağıdaki etkiye sahiptir:

 • Antiseptik. İlaçların çoğunun geniş bir antimikrobiyal etki spektrumu vardır. Bileşenlerin kombinasyonu terapötik etkiyi artırır.
 • Bir anti-inflamatuar. Patojenik bakterilerin ve virüslerin aktivitesini azaltarak, bazı ilaçlar aynı anda şişlik, kızarıklık ve diğer iltihap belirtilerini azaltır.
 • Semptomatik. Vücutta ağrı kesici bulunan spreyler, boğazdaki hoş olmayan hisleri çabucak ortadan kaldırır, bu etki uzun süre devam eder.
 • Nemlendirici ve temizleyici. Bitkisel ve doğal içerikli müstahzarlar (otlar, deniz suyu) yıkanır ve mukozanın kurumasını önler, tahrişleri azaltır, enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlar.

Kontrendikasyonlar

Spreyler henüz konuşmayı öğrenmemiş ve inhalasyon, ekshalasyon, tükürme isteğine cevap veremeyen küçük çocuklar tarafından kullanılamaz.

Bazı pediatristler laringospazm riski nedeniyle bu dozaj formunu 5 yaşın altındaki bebeklere önermezler. İyot içeren ilaçlar, mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş ettikleri için 2 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

3 yaşından büyük hastalar için tedaviye başlamadan önce, bu konuyu uzman hekimle tartışmak ve ilacın bileşenlerini dikkatlice değerlendirmek önemlidir. Spreyler aşağıdaki durumlarda kullanılması yasaktır:

 • Çocuk, ilacın bileşenlerini tolere etmez;
 • anjina, bronşlarda tıkanıklık ile komplike hale gelir;
 • En az bir kurucu madde alerjiye neden olur;
 • preparat, mukoza zarını aşırı dozlayan alkol ve diğer bileşenleri içerir;
 • Spreyde bulunan antibiyotik, 90 günden daha kısa bir süre önce tedavi için kullanılmıştı çünkü bakteriler bu antibakteriyel maddeye karşı direnç geliştirebilir ve tedavi etkisiz olur;
 • zaten boğaz ağrısından başka bir spreyle tedavi ediliyorsunuz (istisna terapiyi tamamlayan bitkisel ilaçlardır).

Bugün, eczane bademcik iltihabı tedavisi için geniş bir yelpazede sprey sunmaya hazırdır. Sprey seçerken, bir çocuk doktoruna danışmak ve açıklamayı dikkatlice incelemek önemlidir. Talimatlar aktif maddeleri, vücuttan çıkarılma yöntemini, önerilen dozajı ve kontrendikasyonları gösterir.

Çocuklar için anginadan ideal bir sprey yoktur, ilaçlar hastalığın klinik resmine ve çocuğun yaşına bağlı olarak kesinlikle ayrı ayrı reçete edilir.

Yüksek hızlı bir ilacın peşinde, maksimum dikkat. tüm ilaçlar çocuklara tedavi için kullanılmaz.

Kullanım için öneriler

İlaçtan en fazla faydayı sağlamak için boğaz spreyi doğru şekilde kullanılmalıdır:

 • Farinksin sulanmasından önce, mikrobik aktiviteyi pus ve mukus şeklinde yıkayarak ve iltihap bölgesini açmak için boğazı suyla durulayın.
 • Prosedürü almadan önce, ürünü şişe içine almak için ilaç şişesini birkaç kez tıklayın.
 • Püskürtmeden önce, çocuğa nefesini tutmasını isteyin. İlacın solunum yollarına girmemesine dikkat edin.
 • Ağzı ağız boşluğuna yerleştirin, iki kere basın. İlk sulamada, akışı soldan ikinci, sağa doğru yönlendirin.
 • Çocuğa tükürüğü birkaç dakika yutmaktan kaçınmasını isteyin. İçki ve yemek sadece 40 dakika sonra tüketilebilir, böylece ilacın iltihap odağı üzerinde hareket etme zamanı vardır.
 • Çıkarılabilir nozullar püskürtme işleminden önce ve sonra sıcak su ile temizlenmelidir.

Aynı ürünün bir sprey ve aerosol olarak üretilebileceğini unutmayın. Bunlar, aktif maddenin temini prensibinde farklı olan farklı dozaj formlarıdır.

Aerosol, en küçük parçacıklar ve itici gaz ile bir süspansiyondur. Solunduğunda spreylendiğinde, ajan orofarenks içine önemsiz bir miktarda yerleşir, bunun ana kısmı solunum yolunun alt kısımlarına girer. Sprey bileşimi daha büyük parçacıklar içerir, bu nedenle soluma tehlikesi asgari düzeye indirilir. Dozlama valfı ile hazırlıklar aşırı doza karşı korur.

3 yaşından küçük çocuklar için ilaçlar

Angina en küçük hastalar tarafından bile etkilenir. Bununla birlikte, bebeklerde spreylerin tedavisi fizyolojik nedenlerle sınırlıdır. Emziren bir emziğin üzerine püskürtülebilir veya yanak içinde bir ilaç ile sulanabilir. Bu gibi yöntemleri uygulayın:

 • "Akvalor Boğaz" - bir bakteri ve viral enfeksiyonun boğazını temizleyen bir ilaç, ağrıyı azaltır ve iltihabı durdurur. Akritamin, akut tonsillit tedavisinde endikedir. Yüksek miktarda tuz, aloe ve papatya ekstrelerinin antiseptik etkisi vardır ve şişlikleri azaltır. Bu ilaçla yapılan yıkamalar hızlı bir iyileşmeyi sağlar. 6 aylıktan itibaren çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.
 • "Lugol" iyot bazlı kanıtlanmış bir araçtır, iyot türevlerine karşı alerjisi için kontrendikedir. Sprey hem hastalığın başlangıç ​​aşamasında hem de uzun bir terapi süreci ile etkilidir. Sprey, saf çözeltiden daha kullanışlıdır. İlacın yararları arasında demokratik bir fiyat, tıbbi uygulamada geniş bir uygulama ve çok sayıda olumlu inceleme yer almaktadır. Ancak keskin kokusu, kusurlu bir reflekse neden olabilir. Küçük çocukların bir emziği bir solüsyonla yağlaması daha iyidir.
 • "Oracept" - antiseptik ve analjezik etki ile sprey. İlacın bir parçası olan fenol ve gliserin, mikropları ortadan kaldırır ve mukoza zarını yumuşatır. Boğaz ağrısı, farenjit, bademcik iltihabı, stomatit ve ağız boşluğunun diğer bakteriyel hastalıkları ile tedavi edilirler. İlaç çocuklar tarafından iyi tolere edilir, bir kiraz aroması vardır. 2 yaşın altındaki çocukların tedavisi sadece çocuk doktoru ile görüştükten sonra mümkündür.
 • "Chlorophyllipt" - stafilokok enfeksiyonunun neden olduğu hastalıkların tedavisi ve etkilenen dokuların sanitasyonu için etkili bir araçtır. Antibiyotiklere dirençli mikroplarla çalışır. Üst solunum organlarının iltihaplanma süreçlerinde etkili olan okaliptüs ekstresi içerir. İlacın bileşenlerine alerjinin yokluğunda doğumdan hastaların tedavisi için tavsiye edilir. Sprey, boğazın derinliklerinde bulaşıcı süreçler için vazgeçilmez olan "Chlorophyllipt" in tıbbi formlarından biridir.

3 yaşından büyük çocuklar için ilaçlar:

 1. "Hexoral" - 3 yaşından büyük çocuklar için antiseptik, mantar enfeksiyonlarını yok eder. Ilacın özellikleri uzun süreli eylem (12 saate kadar) ve kan dolaşımında düşük bir emilim seviyesi içerir. Uzun süreli kullanımda, tat duyumlarında değişiklikler mümkündür. Boğaz, farinks ve ağız boşluğunda akut pürülan inflamatuvar süreçler için önerilir. Endikasyonları: boğaz ağrısı, farenjit, orofarinksin ciddi enfeksiyonları.
 2. "Ingalipt" 3 yaşın üzerindeki çocuklar için yaygın olarak bilinen bir ilaçtır. Analjezik soğutma etkisi ile anti-inflamatuar, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Orofarinkste inflamatuar süreçlerde kullanım için endikedir.
 3. Miramistin, 3 yaşından büyük çocuklar için antimikrobiyal bir maddedir. Ağzının akut iltihaplı hastalıkları ile mücadele, bir antifungal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. En iyi sonuç için antibiyotiklerle karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılması önerilir.
 4. "Tantum Verde" - 4 yaşındaki çocuklar için bir anti-inflamatuar analjezik. İlaç streptokok, stafilokok enfeksiyonu, kandidiyaz ve boğazın diğer bakteriyel hastalıklarında etkilidir. Uygulamadan sonra, alerjiler formunda istenmeyen reaksiyonlar ve mukoza kuruması mümkündür. İlaç nane aroması vardır.
 5. "Stopangin", uçucu yağlar içeren uzun süreli etkinin (12 saate kadar) antibakteriyel, antifungal bir ilaçtır. Mukoza zarına uygulandığında analjezik ve zarflama etkisi vardır. Etanol içerir. Bu ağız boşluğunda bademcik iltihabı ve Vincent, farenjit, ülser anjinası için reçete edilir. 8 yaşından büyük çocuklar için izin verilir.
 6. "Yoks", iyot içeren antiseptik bir ilaçtır. Anjina (katarr, foliküler, laküner), akut ve kronik tonsillit ve ağız boşluğunun diğer enflamatuar süreçleri için önerilir. Kompleks antibiyotik tedavisinde kullanılır. Kalp yetmezliği kontrendikedir, genitoüriner sistem ve 6 yaşından küçük çocukların ihlalleri.
 7. "Givalex", boğazdaki bakteriyel ve fungal enfeksiyon süreçlerinin tedavisi için geniş bir etki spektrumuna sahip bir antiseptiktir. Akut ve kronik tonsillit, farenjit, larenjit tedavisinde önerilmektedir. 12 yaşından büyük çocuklar için.

Antibiyotik Spreyleri

Antibakteriyel etkinin preparatları - çocuk vücudunda ciddi bir yük. Reçete yazın bu tür ilaçlar sadece bir doktor olmalı.

 • Angina erken bir aşamada yerel aksiyon spreyleri ile tedavi edilebilir. En iyi çocuk antibiyotik spreylerden biri Bioparox'dur. Nadiren alerjiye neden olur ve akut enflamatuar süreçleri tedavi etmeye yardımcı olur: boğaz ağrısı, larenjit, rinit. Çocukları 2,5 yaşından itibaren tedavi etmek mümkündür.
 • "Angina", bir zarflama, balgam söktürücü ve hafif analjezik etki sağlayan antiseptik, iltihap önleyici bir ilaçtır. Bitki özleri, mukoza boğazını karmaşık bir şekilde etkiler, iltihap ve ağrıyı hafifletir, ses kısıklığını ortadan kaldırır. Sprey bileşimi, gram-pozitif ve gram-negatif patojenleri ve mantarları aktif olarak etkileyen okaliptüsü içerir. Staphylococcus aureus, tüberküloz mikroorganizması, streptokok ve diğer mikropların tedavisinde endikedir. Sprey "Angina" 3 yaşından çocukları tedavi edebilir.

Çocuklarda sık görülen anjina, çoğunlukla enfeksiyonun hemen yayıldığı çocuk grupları ile ilişkilidir. Bu nedenle, ebeveynler sadece doğru antibiyotik seçimini değil, aynı zamanda çocuğun bedenini güçlendirmek, bağışıklığı arttırmak hakkında da düşünmelidir.

Kontrolsüz antibiyotik kullanımı, enfeksiyonun uyum göstermesine ve kimyasal maruziyet ve hastalıklarla baskılanan çocuğun organizmasının kendi başına hastalıkla baş edemeyeceğine yol açacaktır. Bu, yerel eylem spreylerinden çok daha ciddi ilaçlar şeklinde ek bir kimyasal yük gerektirecektir.

Sonuç

Anjina, antibiyotiklerin zorunlu kullanımını gerektiren sinsi bir hastalıktır. Her özel durumda, ilaç sadece bir çocuk doktoru veya KBB tarafından seçilmelidir. Tonsillitin farklı bir yapısı olabilir: bakteriyel, fungal veya viral. Boğaz ağrısı teşhisi ve doğru tedavi seçimi sadece bir hekim tarafından yapılabilir. Kendine ilaç tedavisi ciddi komplikasyonlarla kategorik olarak yasak ve tehlikelidir.

Patojenin türünü ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için kalitatif tanı gereklidir. Laboratuar verilerine dayanarak, doktor sprey de dahil olmak üzere genel ve yerel eylem antibakteriyel ilaçlar reçete edecektir.

Anjinada, çocuk boğazda şiddetli ağrı hisseder, bu nedenle hastanın yaşına izin verilen sprey bileşenlerinin analjezik bir etkiye sahip olması arzu edilir.

Tedavinin süresi bireysel olarak doktor tarafından belirlenir. Tüm terapi dönemi boyunca çocuk doktoru ile yakın temas halinde olun. Ev terapileri etkisiz olursa, derhal doktora bilgi vermeniz gerekir. Bu gibi durumlarda hastaneye yatma belirtilir.

Sprey (kalitesinden bağımsız olarak), boğaz ağrısının karmaşık tedavisi için sadece yardımcı bir preparat olduğunu unutmayın. Spreylere ek olarak, çocuğa, içeriden enfeksiyonla mücadele etmek için ihmal edilemeyen başka ilaçlar da reçete edilir.

Hızlı bir iyileşme için, küçük hastalara ayrıca barış, dengeli bir diyet (doktorunuzdan alabileceğiniz anjin için yetkili ürünler listesi), bol miktarda sıcak içecek, sevgi ve aile desteği gerekir.

Bir anjinada boğaz atmak daha mı iyidir?

Anjin tedavisi, antibiyotik kullanımını gerektirir, ancak yerel eylem ilaçları da içermez. Ciddi ağrıdan kurtulmaya, plağın elimine edilmesine, normal gıda alımına izin vermelerine yardımcı olurlar. Bir anjinada boğaz atmaktan daha hoş olmayan, istenmeyen işaretleri unutmak mümkün olan en kısa sürede? Reklam veren fonlar ne kadar iyi, hepsi bir çocuk veya emziren anne için uygun mu? Etkinliklerinin temeli nedir?

Spreylerin ve aerosollerin amacı mukoza zarını nemlendirmek, patojenlerin büyümesini yavaşlatmaktır. Bazı formülasyonlarda az miktarda analjezik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ek olarak, yara iyileştirici, mukolitik bir etkiye sahip olabilirler. Her seferinde ilacın seçimi, durumun ciddiyetine, farklı semptomların varlığına, organizmanın özelliklerine, hastanın yaşına bağlıdır. Bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Spreyler ve aerosoller nasıl çalışır?

Uygun büyüklükte, ağız boşluğunun muntazam sulanması, yüksek verimli spreyler ve aerosoller boğaz için popüler bir ilaçtır. Çoğu zaman, insanlar yanlışlıkla spreyler gibi bazı müstahzarlara ve diğerleri de aerosol olarak söz ederler. Ne farklılar?

Ana fark, sıvının akmasına neden olan basınçtır. Spreylerde, bir mini pompa ile oluşturulur, bu yüzden şişenin içindeki basınç, onun dışındaki ile aynı kalır. Aerosollerin kaldırma kuvveti, ilacın sıvı veya katı parçacıklarının dağıldığı sıkıştırılmış bir gazdır. Ek olarak, bu iki form arasındaki fark, dağıtıcının çıkışındaki partikül büyüklüğüdür. Spreylerde, aerosollerde 2-5 mikrona kadar 5 mikrona ulaşırlar.

Boğazını soğutarak tedavi etmek çok fazla çaba gerektirecektir. Bazıları ilaç seçimi için harcamak zorunda kalacaklar. Eczanelerin rafları, hızlı bir iyileşme vaat eden çeşitli ilaçlarla dolu. Hangisini seçmek, boğazını 2-3 kez sıçramak ve acıyı unutmak mı? Her şey hastalığın tipine ve şiddetine bağlıdır. Akut hastalık biçimlerine, bir gün kurtulamayacağı belirgin semptomlar eşlik eder. Tehlikeli antibiyotiklerle uzun süredir mücadele eden bakteriyel enfeksiyonlar olarak kabul edilir.

Bağımsız bir araç olarak, örneğin, pürülan anjina ile, hiçbir sprey bakterilerle baş edemez. Bununla birlikte, kullanımları haklıdır, çünkü devleti büyük ölçüde kolaylaştırır. Bitki bileşenleri sayesinde, aerosoller bir anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir. Zayıf bademcik iltihabı veya bademcik iltihabında akut ağrı rahatlaması TeraFlu, Stopangin'e yardımcı olur. Çoğu zaman doktorlar, mükemmel bir antimikrobiyal etkiye sahip olan Tantum Verde'nin boğazını sıkışmalarını tavsiye eder. Hastalığın fungal bir formu oluşturulduysa, mantarlara karşı aktiviteye sahip preparatların kullanılması gerekir. Bu özellikler farklı ilaçlara sahiptir, Miramistin, Geksoral'ı boğaza atmanız önerilir.

Soğuk algınlığıyla boğaz ağrısı olan kişiler, hangi ilaçların en iyi şekilde yardımcı olduklarını iyi bilirler. Bununla birlikte, bu bir doktora danışmanız gerekmediği anlamına gelmez. İlk olarak, benzer belirtiler farklı hastalıklarla olabilir. İkincisi, eczacılar sürekli olarak uzman olmadan anlaşılması imkansız olan yenilikler sunmaktadır. Boğazın lokal tedavisi için genellikle farklı formlarda 1-2 tip fon kullanılır. Örneğin, emilim, aerosol ve antiseptik ile durulama için sprey ve tabletler.

Uyuşturucu seçimi, resepsiyon

Herhangi bir ilaç, özellikle, çocuğunuzun boğazını püskürtmeden önce, küçük bir dozla başlayarak, önce denemelisiniz. İlaçlamadan önce, hasta ağzını açmalı, dili indirmelidir. Püskürtme ucu, mümkün olduğu kadar bademciklere yakın ağız boşluğu içine sokulur. Kişi nefesini tutar, püskürtücünün valfine bastırır. İşlemden sonra, tercihen 1-2 dakika tükürük yutmamak, 1-1,5 saat yememelidir.

Birçok ilaca kontrendikasyonlar bireysel bir hoşgörüsüzlüktür. Vücudun böyle bir maddeyle karşılaşıncaya kadar, bir kişi böyle bir özelliği bilmeyebilir. Mukus yanaklarını ilk kez bir spreyle püskürtmek tavsiye edilir. Şişlik, kızarıklık, döküntü yoksa, uygulama devam edebilir.

Ciddi yanma, kuruluk ve hiperemi, herhangi bir çözümün kullanılmasını durdurmak için bir işarettir. Annenin olumsuz tepkilere tepki vermek için zamanında bebeğin şikayetlerini dinlemesi gerekir. Bir çare seçerken, talimatları dikkatlice incelemelisiniz. Aşağıdaki pozisyonlara dikkat edilmelidir:

 • yaş kısıtlamaları varlığı;
 • dayanılmaz bileşenlerin veya alerjenlerin bulunmamasını sağlamak için preparatın bileşimi;
 • farklı yaşlardaki insanlar tarafından alınan doz ve sıklık;
 • kullanım özellikleri.

Bu maddelerden herhangi biriyle ilgili sorularınız varsa, doktora danışmaktan çekinmeyin. Ilaç kullanımı belirtiler, döküntü, mide bulantısı, bir artış eşlik ediyorsa, bir doktor görmek, ilacı almayı durdurmak için gereklidir. Hasta, alerjilerin, kronik hastalıkların varlığı konusunda önceden doktoru bilgilendirmelidir. Çocuk hakkında bu bilgiler ebeveynleri tarafından verilmelidir.

Her sprey ve aerosol, kompozisyon tarafından koşullandırılmış belirli özelliklere sahiptir. En karakteristik göstergeyi şartlı olarak tahsis eden bazılarını göz önünde bulunduralım.

Antimikrobiyal Spreyler

En ünlü ilaç yerel bir antibiyotik fusafungin içeren Bioparox'dur. Katarrinal anjinin tedavisinde bağımsız bir ajan olarak kullanılabilir. Tabii ki, karar doktor tarafından yapılmalıdır. Maksimum tedavi süresi 10 gündür. Bu sprey 2,5 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Enjeksiyonlar çok çeşitlilikte yapılır:

 • 4 inhalasyon için her 4 saatte bir yetişkin;
 • çocuklar - 4 inhalasyon için 6 saatte bir.

Kuru ağız, hapşırma olabilir. Böyle bir reaksiyon, Bioporox kullanımının kesilmesini gerektirmez. Kullanılacak kontrendikasyon sadece bebeğin yaşı ve bileşen bileşenlerine karşı alerjik reaksiyonun varlığıdır.

Belirgin antiseptik etkisi ile anlamına gelir

Etkilerinde eşsiz olan Miramistin spreyi. Virüsler, bakteriler, mantarlar üzerinde antiseptik bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, yara iyileştirici bir etkiye sahiptir, yaraların yeniden enfeksiyonu önlemek için bir önleyici araç olarak kullanılır. Uygun nozul, küçük çocuklarda bile ağız boşluğunu niteliksel olarak sulamaya izin verir. İlaç nadiren bir alerjiye sahiptir, tahrişe neden olmaz.

Günde 3-4 kez miramistin ile boğaz sulayın. 3 yaşından küçük bir çocuk bir enjeksiyona, 6-14 yıl - 2 tıklamaya ve yetişkinlere - 4 enjeksiyona kadar yeterli olacaktır. Tedavi süresi 5-20 gündür. Miramistin hamilelikte, emzirmede kullanılabilir.

Farklı bir köken ya da mantar enfeksiyonundan kaynaklanan hastalıklarda, doktorlar genellikle Stopangin'i belirler. Bu, geniş eylem yelpazesi ile haklıdır. Ayrıca, amigdalayı sararak, ağrıyı azaltır. Ana bileşenleri, karanfil, mentol, okaliptüs esansiyel yağlarıdır. Heksetidin sayesinde, sprey küçük damarların kanamasını ortadan kaldırır. Metil salisilat mevcudiyeti mukoza üzerinde tahriş edici etki yapar, kan akışına neden olur, dokuların yenilenmesini arttırır.

Stopangin'e bağımlılık yoktur, uzun süreli etkisi ilacın bademciklerin yüzeyinde kalma yeteneğine dayanır. Bu durumda, kan içine emilmez. Ürün yemekten 2-3 saat önce badem püskürtüldü. 6 yaşın altındaki çocuklar atanmamaktadır. Hamilelik sırasında boğazlarını püskürtmek tavsiye edilmez, doktorun görüşüne göre, ilacın yararı fetusun olası riskinden daha büyük değildir.

Boğaz ağrısı için etkili bir ilaç Ingalipt'dir. Streptocid, okaliptüs yağı varlığı nedeniyle antiseptik, antienflamatuar, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Ek olarak, içsel soğutma etkisiyle mentolün varlığı, mukozanın ağrısını yumuşatır. Yetişkinlerde günde irrigasyon sayısı - çocuklarda 4'e kadar - en fazla 2 kez. Sprey bebeklere 2 yıldan itibaren uygulanmasına izin verilir. Sulamadan önce, yemeklerin arta kalanını durulamak için ağzı ılık su ile durulayın. Tedavi süresi bir hafta olabilir.

Ingaliptom'u bir emziren anneye boğazla püskürtmek mümkün mü? Açıkça cevap vermek zor. Ingalipt'in bileşenlerinin anne ve çocuk üzerindeki etkileri üzerine hiçbir çalışma yapılmadığı yönündeki talimatı takip etmektedir. Bu nedenle, karar doktor ile kalır. Bir kadın, hislerini kontrol etmelidir, bir yanma hissi oluştuğunda, döküntü atılır.

Analjezik etkisi olan ilaçlar

Anti-Angin, içindeki tetrakain sayesinde, hızlı bir şekilde akut ağrıyı giderir. Bu durumda, bileşime dahil edilen klorheksidin, bir antimikrobiyal etkiye sahiptir. İlaç günde 5-6 kez mukozaya püskürtülür. 10 yaşından küçük çocuklar günde 3 defaya kadar enjekte edilebilir. Hamile kadınlar tarafından kullanılması sadece bir doktora danıştıktan sonra mümkündür. Çok sık pshikat yaparsanız, o zaman larinksin spazmı gelişebilir. İlacın avantajları uygun bir fiyata yüksek verim içerir.

Tantoum Verde, mükemmel bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Ağrıyı ortadan kaldırarak dokulara derinlemesine nüfuz eder. İlaç 3 yaşından küçük çocuklar için kullanılmasına izin verilir, ancak sadece yetişkinlerin gözetimi altında. Dozaj ve uygulama sıklığı:

 • 3-12 yaş arası çocuklar - günde en fazla 6 kez, bir seferde maksimum enjeksiyon sayısı - 4;
 • yetişkinler, 12 yaşından büyük çocuklar - 4-8 enjeksiyon için günde 6 defa.

Genç yaştaki çocuklara (6 yıl öncesine kadar), vücut ağırlığından ilerleyen enjeksiyon miktarı önemlidir: 1 kg - 1 enjeksiyon. Üretici, ilacın aşırı dozunun neredeyse imkansız olduğunu, yan etkilerin nadir olduğunu vurguluyor.

İyot içeren ilaçlar

Tanıdık Lugol çözeltisi bir sprey şeklinde sunulmaktadır. Ana bileşeni, belirgin bir antiseptik etkiye sahip olan iyottur. Mukoza zarında günde 6 defaya kadar tek bir tıklamayla püskürtülmelidir. Patojenik mikroorganizmaların büyümesini aktif olarak baskıladığı için pürülan anjina ile etkilidir. Soru üzerinde: hamile kadınlara kullanmanın mümkün olup olmadığı, cevabın kesin olduğu - hayır. Talimatlar, ilacın fetus için potansiyel olarak tehlikeli olduğunu, annenin sütünün içine nüfuz ettiğini, dolayısıyla bebeğin üzerinde olumsuz bir etki yaratma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor.

Çoğu hasta Lugol'ün etkinliğine olumlu yanıt verir, ancak kullanımı hekime danışılmalıdır. İlaç kontrendikasyonlar, olası yan reaksiyonlar bir sürü var.

Oral mukozayı dezenfekte etmek için Yoks genellikle reçete edilir. Kullanırken belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Diğer antiseptik ajanlarla, özellikle hidrojen peroksitle birleşmeyin;
 • Eş zamanlı olarak klorheksidin ile ilaç almayın;
 • larenjit ile kullanım için önerilmez.

Bir kişi takma dişler giyerse, Joks kullanmadan önce çıkarılmalıdır.

Spreylerin ve aerosollerin kullanılabilirliğine ve çeşitliliğine rağmen, bunların ilaç olduğunu unutmamak gerekir. Kontrolsüz alımı ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, bir boğazın ne ve nasıl püskürtüleceği sorusu, doktorunuza sormanız gerekir. Tanıdıkların tavsiyelerini dinlemek gerekir, ancak son söz uzman ile kalmalıdır.

Angina'dan en iyi spreyler

Herkes anjinanın antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerektiğini bilir ve çoğu durumda akışının şiddetine bağlı olarak sadece 5-10 gün içerisinde içilmesine yardımcı olan sistemik ilaçlar yardımcı olur. Fakat anjinin lokal tedavisine de acilen ihtiyaç duyulur, çünkü ağrı ve diğer hoş olmayan semptomların azaltılmasına yardımcı olur ve ilacın inflamasyonun odak noktasına tam olarak verilmesini kolaylaştıracaktır. Örneğin, boğaz ağrısından bir sprey, boğazda rahatsızlıkların tedavi edilmesi için en iyi araçlardan biridir;

Aerosoller nasıl çalışır?

Anjinli bir sprey aldıktan sonra, bunun şu anda hasta için gerekli olan tek çaresi olmadığını unutmayın. Gerçek şu ki, akut bademcik iltihabı farenjitden çok daha ağır ilerler ve bazen bakterilerden kaynaklanan bir enfeksiyondan dolayı daha tehlikelidir. Tamamen yerel araçların patojenleri ortadan kaldırmak mümkün değildir, ancak üreme yavaşlatmak ve semptomları kaldırmak - oldukça gerçektir. Bu nedenle, anjin gelişirken bu tür ilaçlar satın almak için haklı çıkarlar, ancak vücuda zarar vermemek için ılımlı bir şekilde kullanılmalıdırlar.

Bitki bazlı boğaz ağrılarından boğaz için tıbbi maddelerle vücuda fazla yüklenmeyecek birçok sprey vardır, buna rağmen anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir. Genellikle bu tür spreyler, kataral iltihaplanma için boğaza sıçramasını tavsiye eder, ancak bir yardımcı olarak pürülan boğaz ağrısı için de iyidirler.

Akut bademcik iltihabı daha şiddetli bir şekilde ilerlediğinde ve boğazda keskin ağrılar görüldüğünde, örneğin, Stopangin, Teraflu Lar gibi antiseptikler ve anesteziklerle birlikte bir anjina spreyi yardım eder. Tantum Verde aerosol güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, bu nedenle viral anjiyomlar için önerilir. Boğaz ağrısı sonrası boğaz ağrısı rahatlatmak hakkında daha fazla bilgi

Fungal bademcik iltihabı ile bu hastalıkların (Hexoral, Miramistin) etken maddelerine karşı aktiviteye sahip olan fonlar yazılır. Genellikle anjinin semptomlarından sık sık muzdarip olanlar, daha önce hangi spreyi daha iyi ve daha hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçirdiler ki, bu da bir uzmanın tavsiyesini dinlemeye gerek olmadığı anlamına gelmez. Boğazda başka hastalıklarla ne sıçraması gerektiği, burada düşünülür.

Olası kontrendikasyonlar

Enfeksiyöz hastalıkların boğazına püskürmek, özellikle de larinksin alerjik şişmesi eğilimi olan 2-3 yıla kadar olan çocuklar için mümkün değildir. Laringospazmaya veya solunum yollarının hızla şişmesine neden olabilirler, bu nedenle çocuk doktorları acil bir ihtiyaç varsa, kukla üzerine spreylemeyi veya yanaklara hafifçe vurmalarını tavsiye eder.

Ayrıca, aktif bileşenlere bağlı olarak, hamile, emziren, astımlı, obstrüktif bronşit, şiddetli böbrek hastalığı ve karaciğerden muzdarip kişilerde anjina vakalarında spreyler kontrendikedir. Bu ilaçları alerjiler, bileşenleri için hoşgörüsüzlük için kullanmak yasaktır.

Yetişkinler için spreyler

Aşağıda, aerosol formunda üretilen yetişkinler için en çok satın alınan ilaçlar bulunmaktadır. Ancak, sprey ve sistemik tedavinin dışında, diğer tedavileri de kullanmanız gerektiğini unutmayın - gargara, bademciklerinizi çalkalayın, daha fazla sıvı içmeyin, vb. Angina ile gargara yapmak için en iyi olanı öğrenin.

lugol

İlacın bileşimi - iyot, gliserol, potasyum iyodür. Topikal kullanım için sprey, belirgin bir antimikrobiyal etkiye sahiptir ve ayrıca koterize edici bir etkiye sahiptir. İlaç kısmen kan dolaşımına emilir ve tiroid bezi tarafından emilir, bu nedenle bu organın hiperfonksiyonu eşlik eden hastalıklarda kontrendikedir. Boğaz boğazından iyot eylemi hakkında daha fazla bilgi

yorumlar:

"Bir boğazda sık sık ıstırap çekerim, bu yüzden zaten bilinen tüm yöntemleri denedim. Daha önce, çocukluk döneminde, herkes Ligol'un boğazını bulaştı ve şimdi bir sprey şeklinde satıldı. Onu aldım ve denemeye karar verdim. Muck, bana göründüğü gibi, liginin “aroması” nı sevmeyenler için Lugol'den daha da kötü bir formdadır. Tadı boğazında korkutucu olmasının yanı sıra, tadı sadece korkunç. Yardımın ilk gününde hiç tecrübe etmedim, ama sabah uyandıktan sonra sonuçlar farkedildi. Acı çok daha kolaydı, tamir edildim. Başka bir 4 gün boyunca ilacı uyguladıktan sonra iyileşti (kronik bademcik iltihabı vardı).

"Bana göre, Lugol kullanmak işkenceye benziyor, ama bu araç gerçekten yardımcı oluyor. Başlangıçta hafta sonlarında hastalandı ve doktora gittiğinde kocasına taburcu edildi. Önce kendini kullandı, sonra sıçramak için çok elverişli olduğunu söyledi, ona yardım etmemi istedi. Sonra kocamdan sonra hastalandım, ayrıca sıçramalıydım. Prosedür sadece işkencedir, bebeği bu ilacı hiçbir şey için sulamamış olurdum! Gözyaşları, gözlerden ve boğazdan akacak gibi yanar. Ama tedavi edilmem gerekiyor, bu yüzden devam etmeliydim. Boğaz ikinci gün kırmızıydı, ama daha az acı verdi. Bir sonraki hafta sonu, ikimiz de iyileştik, ama tüm doktor reçetelerini tamamen takip ettik. "

"Zaten Lugol spreyini 2 kere kullandım, memnun oldum. Bu çok ucuz ve angina sprey olmadan çok daha hızlı geçer. Tabii ki, boğazı çok sert yakar ve inhalasyon ile değil, sulamak gerekir, ancak aynı zamanda solunum yoluna girecek ve orada her şeyi yakacaktır. Lugol'un boğazının yağlanmasına kıyasla sıçramasına - çocukların eğlencesine, daha yumuşak bir his var. Ama bence, bu şekilde tedavi edilmeli, her hastalıkta antibiyotikleri yutmaktan daha iyidir. Bu arada, arkadaşım Lugol'a karşı bir alerjisi vardı, vücudunun iyotu tolere etmediğini unuttu, bu yüzden sağlığınıza daha fazla dikkat etmelisin. "

Anti-Angın

İlaç belirgin bir lokal anestezik, antimikrobiyal etki verir, bu nedenle KBB pratiğinde ve diş hekimliğinde kullanım için endikedir. Bileşimde - klorheksidin biglukonat, tetrakain hidroklorür, gliserol. İlaç, boğazdaki tüm ağrı reseptörlerinin uyarılabilirliğini inhibe eder ve aynı zamanda en ünlü anjina patojenlerine karşı da aktiftir.

yorumlar:

"Genellikle, bu ilacı her zaman ciddi anjinaya sahip olduğum boğazda şiddetli ağrıyla alıyorum. Tetrakaine sahip olduğu için, sprey farenksini mükemmel bir şekilde uyuşturur, ancak etki çok uzun sürmez, 2-3 saat sürer. Bu yemek ya da uyku için zamana sahip olmak için yeterli, yanı sıra, neredeyse anında anestezi ile anestezi. Spreyin tadı çok hoş, nane, içinde şeker yok, ki bu bazı hastalar için önemli olabilir. Ayrıca çok uygun nebulizatör, kendisi ile almak mümkün, az yer kaplar. Genel olarak, ilacın kalitesi kanıtlanmıştır, ancak kesinlikle antibiyotiklerin yerini almayacaktır. "

"Anti-Angin, diğer maddeler gibi, tabletler, haplar ve sprey formunda salınır. En son formu almayı tercih ederim, bana göre daha verimli çalışıyor. Herhangi bir eksiklik görmedim, bir çocuk için başka bir ilaç almanın gerekli olduğu durumlar hariç, bu sadece ergenlerde kullanılabilir. Avantajları - çok kompakt bir balon, bir nebulizatör gibi kendini kese içinde basmaz, sert, dozlar zaten boşalır, fazlalık boğaza düşmez. Eh, sonuçlar iyi - ağrı hızla geçer, iltihap azalır, bu ilaç tavsiye ederim. "

"Benim için Anti-Angin'in boğazını kurutmaması önemlidir, çünkü kronik farenjitim var ve benim için bu ilaçların kalitesi pratik olarak belirleyicidir. Genellikle, angina farenjit alevlenmesi eşlik eder, bu yüzden korkunç acıya ek olarak, ayrıca boğazda terleme ve kaşıntı da vardır. Anti-Angin, antibiyotik alımını mükemmel bir şekilde tamamlar, gargara yapar, anestetik olarak çalışır, mikropları öldürür, vücuttan yayılmasını engeller. ”

NovoSept

Bileşimde - çinko sülfat monohidrat, tetrakain hidroklorür, setilpiridinyum klorür, okaliptüs yağı, gliserol. Novosept, antifungal, analjezik, bakterisidal özelliklere sahiptir. Boğazdaki ağrıyı hızlı bir şekilde azaltır ve ayrıca immünomodülatör bir etkiye sahiptir.

yorumlar:

"Bu benim için bir yeniliktir, daha önce hiç bir eczanede görmedim. Şimdi Novosept her zaman ecza dolabımdadır ve bunu sadece anginadan değil aynı zamanda stomatitden de ve diş etlerinin ağrısına da uygularım. Birkaç çeşninin varlığından dolayı tadın çok hoş olduğu ortaya çıktı, ama dil uzun bir süre için örtüldü. Anestezi verir, hemen daha iyi hissedebilirsiniz. Eksiklikler, ağız boşluğunun sulanması için daha uygun olan rahatsız edici bir dağıtıcıya işaret etti. Boğazını ve bademcikleri düzgün bir şekilde sulamak için ağzını çok geniş açmalısın, sonra çenelerin ağrıyor. "

"Novosept'in boğazında bir arkadaşım var, o ve kocası da onlara yardım ediyorlar, nasıl yardım ettikleri gibi. Ama kişisel olarak bu sprey bana uygun değildi. Sadece boğazda 2 kez, şiddetli bulantıda ve kusmada kusar. Nasıl denediğim önemli değil, hiçbir şey işe yaramadı, ancak diğer spreyler bana mükemmel uyuyordu. Ayrıca, boğazını biraz yaktığı noktaya kadar sarhoş oldu, böylece ikinci gün bademcikler çok kırmızı değildi, ama yumuşak gökyüzünde bir yanık vardı. "

“Novosept'in anjinli yetişkinler için iyi bir araç olduğunu düşünüyorum. Bu ucuzdur, ancak 2 gün kullanımdan sonra bademciklerin durumunu iyileştirdim, mukoza daha az kırmızı oldu. Tadı tolere edilebilir, doğru, çok nane veya bir şey, biraz yanar. Biraz rahatsız edici püskürtücü, daha uzun olması istenir. Bu ilacın şu anda tüm eczanelerde satıldığından ve aynı markanın tabletlerini üretmeye başlamasından memnunum. Bazen hap alırım ve işe almak için yanımda götürürüm. "

Çocuk Spreyleri

Çocukluk çağındaki anjina ile boğaz için spreyler, herhangi bir ilaç gibi, dikkatli uygulayın. Paralel olarak akut bademcik iltihabı sırasında, çocuğa ilaçlara karşı alerjiyi önlemek ve dokuların şişmesini azaltmak için antihistaminikler verilir. Çocuk boğazlarının spreyleri arasında, en yaygın olarak kullanılanlar aşağıda ele alınmıştır. Boğazın boğazından bir çocuğa sıçramaktan fazlasını oku

bioparoks

Aerosol Bioparox, lokal olarak etki eden ve ek olarak anti-enflamatuar özelliklere sahip olan bir antibiyotik fusafungini içerir. İlaç Candida mantarlara karşı, streptococci, pneumococci, staphylococcus, neisseria, bazı anaeroblar, mikoplazmalar, her türlü karşı etkindir.

yorumlar:

"Bioparox oğlu akut tonsillit nedeniyle taburcu edildi. Oldukça pahalıdır, uygun bir sprey formunda mevcuttur. Rinit, sinüzit (burun, boğaz için komple set nozulunda) dahil olmak üzere üst solunum yolu hastalıklarına karşı kullanılmasına izin verilir. Ne yazık ki, bu ilaç laringospazmı kışkırttı, acilen bir ambulans çağırmalı ve hastaneye gitmeliydik. Bioparoks'u 3 yıldan önce kullanmanın istenmeyen bir şey olduğu ortaya çıktı ve biz 1,5 yıldır ona atandık ve doktor böyle bir tehlike hakkında bir şey söylemedi. Oyundaki mumyalar neredeyse tüm bu ilacı övmüş, pek çok insanın bunu ayrım gözetmeksizin yazdığı ortaya çıktı, ama yardım ediyor gibi görünüyor. ”

"İğrenç kokusuna rağmen, Bioparox kokusu hala kendiniz ve bebeğiniz için test edilmiş anjina ve bakteriyel farenjit ile gerçekten yardımcı oluyor. Bütün aşıklar her fırsatta reklamı Bu spreyi kullanmak uyarmak istiyorum: SARS bir sezonda boğazının hemen hemen tüm hastalıkların virüslerinin neden olduğu, ve öyle - bir antibiyotik, bu yüzden o zaman yardımcı olmuyor öyle söyleme. Ayrıca, doktorun bana söylediği gibi, kendi bakterilerinin antibiyotiklere karşı daha dirençli hale gelmesi ve daha sonra sadece yerel yollarla alınamaması gibi acıyor. Ama bademcik iltihabı Bioparox ile - ideal bir araç, kullanımı, güvenilir, uygundur. "

"Ben kendim için keşfedilen avantajları ve dezavantajları Bioparox listelemek istediğiniz (biz bütün aile kullanmak, ilacı değerlendirmek zamanı gelmişti). Böylece, profesyoneller - hamile kadınları, çocukları, çok ince sprey damlalarını serpebilirsiniz, böylece larinkste bile iltihaplı bir sıcak yatağa girerler. Diğer bir avantaj - boğazın tüm bakteriyel hastalıkları ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur, "tüm durumlar için" ekleri vardır. eksileri - ağrı tedavisi bahsediyoruz (evet o zaman bile gerek yoktur), sen değil, (sistemik antibiyotikler içmek ve uzun) 5 gün daha erken sprey ek etkisi tedaviyi kesme olamaz penisilinler ile birlikte aracını uygulamak mümkün değildir Boğazın nemlendirilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi vb. "

Chlorophyllipt

Sprey Chlorophyllipt ana bileşenlerden oluşur: ısırgan ekstresi, okaliptüs, triklosan, gliserin. KBB hastalıkları ve ağız boşluğunun lezyonları için yardımcı antiseptik olarak kullanılır, 3 yıldan beri çocuklukta kullanıma izin verilir.

yorumlar:

"Sadece makul para için harika bir araç! Doğumdan sonra ilk 2 yıl, neredeyse hiç incitmedi, sonra her nasılsa biraz boğaz bela, anjina (ama irin olmadan şükür) o boğaz ağrısı haline geldi. İlk yardım çantası kademeli olarak çeşitli ilaçlar ile doldurulmaya başlandı, orada Chlorophyllipt satın alındı ​​ve kız kardeşinin tavsiyesi üzerine. Son kez, boğaz ağrısı hariç, sürgünler akmaya başladı, boğaz çok kırmızıydı, hepsi şişmişti. Doktor çağırdılar, ona spreyimizi gösterdiler, onay aldılar. Doktor zarar vermeyeceğini söyledi, günde 3 kez serpiştirmeniz gerekiyor. Bunu söyleyeceğim: kızarıklık hızla gitti, boğaz tam anlamıyla 4 günde iyileşti! Hoş tadıyla çok memnun olan çocuk su içmeye çalışmadı, kendi başına büyük bir artı olan kusmuk yapmadı. ”

"Mükemmel özellikleri hakkında Chlorophyllipt spreyini bilmeyen herkese söylemek istiyorum. Bu, 2 yıldan beri yılda en az bir kez göründüğü oğlu olduğu için, anjinadan kurtuluşumuzdur. Garanti, her türlü anjin spreyi ile size yardımcı olacak yüz yüzde! Kendime tekrar tekrar test oldum, koca, evlat. Bu arada, ekimden sonraki yeğen, bu spreyi boğaz için kullandı, ardından testler normaldi, bu da kesin olarak bakterisid bir ilaç olarak yardımcı olur. Tabii ki, lezzet özeldir, ancak çocuklar gözyaşları ve çığlıkları olmadan sakin bir şekilde tolere ederler. "

"Sprey Chlorophyllipt'in hiç bir eksiği yok, artı artılar - bir sürü demet. Bu boğazın tüm hastalıkları için kullanılabilir, şişenin büyüklüğü, uzun bir süre için yeterince büyük, fiyat sadece gülünç. Çocuğum, anjina ve stomatit ile çok etkili ve yan etkilere neden oldu. "

Miramistin

En ye karşı aktif olarak orofarenks ve burun herhangi Miramistin enfeksiyon hastalıklarında kullanılan aynı aktif maddenin bir sprey biçiminde topikal uygulama için bir çözelti, bu patolojilerin patojenleri. Bakterilerin dirençli hastane suşları ile başa çıkmaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere, bakterisidal bir etkiye sahiptir.

yorumlar:

"Yeni doktorun, Myramistin'in boğazından bir spreyi reçete ettiği gibi, bir çocuk doktoru tarafından değiştirildiğimiz iyi." Genel olarak, sadece boğazdan etkili olmakla kalmaz, dişi çıkardıktan sonra herhangi bir kesik, sürtünme ile başarılı bir şekilde başa çıkmak mümkündür, kocanın ağzını durulamak için atandı. Ailenin çocukları varsa ve anaokuluna giderlerse, o zaman mutlaka bir sürü enfeksiyon olacak ve düzenli olarak. Miramistin aslında sümüklü ve sümüklüdür ve anjin, farenjit ile burnunuza ve boğazınıza sıçrayabilirsiniz. Tabii ki ucuz değil, Chlorhexidine çok daha ucuz, ama her zaman Miramistin almayı tercih ederim. "

"Evrensel bir ilaç her zaman ilaç dolabındadır. Bir anaokulunda grup olarak bize hemen hemen tüm mumyalar - "fanatki" bu ilacı farklı durumlarda yardımcı olur. Boğaz ağrısı ile boğazlarını sulamak harikadır, ikinci günde iltihap belirgin şekilde giderilir, ağrı dindirir. Ağrıyı dondurmak ya da güçlü nane, bal, dut lezzet hissetmek istiyorsanız, o anestezi yapmadan ve farklı tatlar ve parfümler gerek yok, Miramistin hakkında kesinlikle değil. "

"Miramistin spreyinin tek dezavantajı fiyatıdır. Ve gerçekten, inanıyorum ki, 400 ruble için boğazda bir sprey almak, bu kadar etkili olsa da, biraz pahalı. Buna rağmen, reddetmeyeceğim, sık sık kızımın boğazını tedavi etmek için kullanırım. Ancak doktor, bu kadar etkili ve modern araçlar için bile, bakterilerin alışılagelmiş hale gelebileceğini, yani tepki vermeyi durduracağı konusunda uyardı. Bu nedenle, ben Miramistin kötüye tavsiye etmiyoruz: onlar 5-6 gün serpilir, sonra en az 3 ay bir mola ".

Spreyler ve inhalasyonlar boğazı tamamen iyileştiremez, ancak sadece ağrıyı hafifletir. Komarovsky, anjinada antibiyotik alıp almayacağını anlatıyor.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi nasılAngina, KBB organlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları grubuna aittir. Hamilelik her zaman annenin bağışıklık sistemi tarafından fetusun reddedilmesini önlemek için bağışıklık bastırmaya yol açar, bu nedenle hamile kadınlarda anjin sorunu çok acildir.

Boğazın propolis ile tedavisi

Öksürük ve boğaz ağrısı eşlik eden kataral hastalıklar, çoğu yılın sonbahar-kış-bahar döneminde en sık görülen sağlık problemi olarak adlandırılabilir, yani yılın büyük bir kısmı.