Loading

Klorheksidin içerseniz ne olur?

Birçoğu, yetişkin bir kişiye Klorheksidin içerseniz ve bir çocuğun yanlışlıkla yutarsa ​​ne olacağı sorusuyla ilgilenir mi? Gerçek şu ki Klorheksidin, oldukça geniş kullanım alanlarına sahip evrensel bir antiseptik ilaçtır. Tıbbi ürün grubuna ait olduğu için, sadece ekli talimatlara uygun olarak kullanılması gereklidir. Aksi halde zehirlenme meydana gelebilir. Bu vakaları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Klorheksidin ne ve nasıl uygulanır

Bu ilaç, stomatit, gingivitis ve periodontitis şeklinde erişkinlerde KBB hastalıklarının tedavisi için oldukça talep ve dıştan uygulanır. Aynı zamanda, menşei cinsel bir doğası olan cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıklara karşı güçlü bir koruyucu önlem olarak da kullanılır.

Klorheksidin içmek tavsiye edilmez, çünkü bu genel refahı etkileyebilir.

Bir çok durumda, atanan klorheksidin yetişkin hastaların kullanımı üst solunum yollarında patolojik enflamatuar süreçlerin ilerlemesinin ve pürülansı gargara. İlaç anjin, larenjit, farenjit ve bademcik iltihabı tedavisinde oldukça etkilidir.

Klorheksidin çocuk durulama ve anginanın pürülan türü ile boğaz sulama, hem de cihaz içerisinde bulunan güçlü bir burundan soluma ile burun boşluğuna yıkama ve yapılacak tahsis.

Bebeğin durulamadan önce, antiseptik ilaç 1: 1 veya 1: 2 oranında sıcak kaynamış su ile seyreltilmelidir. Açık kaptaki bitmiş çözeltinin terapötik özelliklerinin 25-30 dakika sonra uçucu hale geldiği göz önünde bulundurulduğunda, çözüm başına bir porsiyon hazırlanması önerilmektedir.

Çocuk boğazını ılık suyla yıkadıktan sonra, hazırlanan durulama solüsyonunun bir çorba kaşığı üzerinde verilmelidir. Önce bebeğe “şifalı suyu” yutmanın mümkün olmadığını açıklamak gerekir.

Şans eseri çocuk Chlorhexidine yuttuysa, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Bebeği, mide çekilmek ve miden arındırmak için birkaç litre ılık su içmeye davet edin;
 • Sonra, bir tabletin 10 kg ağırlık için gittiği hesaplamadan kırıntı aktif kömürünü vermeniz gerekir;
 • Sonraki 2 saat boyunca, yemek için hiçbir şey vermeyin.

Çocuğun Klorheksidinin içtiği gargara ya da ağız boşluğu prosedürü sırasında içtiği gerçeğinden kaynaklanan ciddi sonuçlar bu ilaca sebep olmaz.

Araştırma verileri

Bilimsel literatürde materyaller Klorheksidin kazara içen hastaların durumundaki değişikliklerin gözleminin birkaç vakasını açıkladı.

Diş, küçük, öğrenci Fakültesi yanlışlıkla% 20 seyreltilmiş klorheksidin bir miktar sindirildiğinde İlk durumda terapötik amaçlar için kullanılan ilaçların izin verilen maksimum konsantrasyon ise,% 0.2, klinik durum tarif.

Klorheksidin bir öğrenciden alınmasının sonuçları şu şekildeydi:

 • baş ağrısı vardı;
 • Görsel kalitedeki geçici azalma ve tat tercihlerindeki değişiklikler;
 • kısmi öfori.

Aynı zamanda vücutta sistemik patolojik değişiklikler tespit edilmedi.

Başka bir durumda, aynı zamanda rastgele Chlorhexidine aldı, ancak% 0.06 bir konsantrasyon ile, çocukların çeşitli gözlemler açıklandı. Mide yıkandıktan ve aktif kömür alındıktan sonra, bebekler de sistemik bir rahatsızlık göstermedi.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın

Klorheksidin içerseniz ne olur?

klorheksidin Özellikle harici kullanım için bir dezenfektandır. Bu kullanım ile birlikte oral alım ve inhalasyon ile birlikte methemoglobinemi, cilt, mide, göz, karaciğer, nörolojik ve kardiyak reaksiyonlara neden olur. Ölümcül sonuçlar sabit değildir.

a) Yapı ve sınıflandırma. Klorheksidin heksametilen-bis- [5- (4-klorofenil) -biguanid] bis-biguanid, kendiliğinden, p-kloroanilin serbest bırakılması ile, oda sıcaklığında dağılabilir.

b) uygulama. Klorheksidin, bazı gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler, virüsler ve mantarlarla başa çıkmada etkilidir. Bakteriyel sporlarda işe yaramıyor.

c) Dozaj formları. Klorheksidin asetat, glukonat ve hidroklorür olarak satılmaktadır. Cildin ameliyat sonrası dezenfekte edilmesi ve temiz aletlerin acil dezenfeksiyonu için alkolde% 0.5'lik bir konsantrasyonla (% 70) bir glukonat veya asetat çözeltisi kullanılır. Yaraların dezenfekte edilmesi, gözlerin yıkanması ve 30 dakika boyunca (30 dakika batırılarak) dezenfekte edilmesi ve dezenfekte edilmesi için temiz bir% 0.05'lik çözelti kullanılır. % 0.02 ve% 0.01'lik bir konsantrasyona sahip çözeltiler de kullanılır.

Dezenfektanların bileşiminde, glukonat bazen setrimid ile birleştirilir. Bu madde ayrıca bir krem, tablet, toz, kulak damlası, ağız çalkalama, tampon, aerosol, jel ve sulama preparatları şeklinde salınır.

Marka isimleri arasında Bacticlens, Chlorsept 2000, Hibiclens ve Hibitane vardır. Bu dezenfektan en nötr veya hafif asidik bir ortamda aktiftir. Klorheksidin glukonat (% 0.005) bazen yumuşak ve gaz geçirgen kontakt lenslerin saklanması için solüsyonlarda koruyucu olarak kullanılır. Antiseptiklerin bir randomize karşılaştırmalı takip çalışmasında,% 2 klorheksidin, intravasküler alet uygulanmadan önce deri enfeksiyonunu önlemede en etkili olanıydı.

g) kaynak. Klorheksidin, sentetik bir bileşiktir.

e) Toksik doz klorheksidin. Erişkin bir adam ağzını% 4'lük klorheksidin glukonat çözeltisiyle yıkadı ve sonra yuttu. O iyileşti. Yeni doğan kız annesinin göğsüne serpilen klorheksidin yuttu. Kız hayatta kaldı. Klorheksidin glukonat (0.025 g / 100 mi), bu antiseptik maddenin ayrışması sırasında açığa çıkan parahloranilini soluyan yenidoğanlar ile inkübatör odasında ısıtıldı.

Bütün çocuklar başka bir inkübatöre transfer edildikten sonra iyileşti. 89 yaşında bir kişi asemptomatik kaldı ve kazara 30 ml klorheksidin glukonat (% 4) yutularak hayatta kaldı. Aldığı doz, 1 kg vücut ağırlığı başına 15.18 mg'a karşılık geldi. Steril su ile aşılanmış bebeklere setriimid (% 1) ile klorheksidin (% 0,05) çözeltisinin kazara beslenmesi, şiddetli semptomlara yol açmıştır, ancak tüm çocuklar hayatta kalmıştır. Rastgele bir intravenöz enjeksiyon da ölümcül değildi. 7 gün boyunca 2000 mg klorheksidin hidroklorürün günlük dozu herhangi bir olumsuz etkiye yol açmadı. Bir hastada kan transfüzyonunu gerektiren hemoliz gelişti.

e) Toksikokinetik. Klorheksidin glukonat (% 4) cildin yüzeyi tarafından iyi emilir ve% 70 izopropil alkol ile uzaklaştırılmaz. Yenidoğanda, klorheksidin ile yıkandıktan 1 saat sonra, kan seviyesi 53 ile 607 ng / ml arasındadır. Annenin göğsüne serpilen klorheksidin yutmuş bir bebekte, maddenin serum konsantrasyonu 120 saatte 11 pg / l idi. Bu antiseptik kloranilinin insan ve hayvan idrarındaki ayrışma ürünü tespit edilmemiştir.

g) Hamilelik ve laktemi. Mastitisin önlenmesi için kadın memesinin püskürtülmesi sırasında klorheksidin dozu 430 μg idi. 24 saat içinde (6 besleme), bebeğe yutulabilen memeye 2,5 mg antiseptik uygulandı.

h) Kronik klorheksidin zehirlenmesi kliniği:

- Sindirim sistemi. Tekrarlayan kusmaya yol açan bir yetişkin tarafından% 4 klorheksidin glukonatın tekrarlanması. Fibrogastroskopi, midede ve duodenumda aktif atrofik gastritle çoklu erozyonlar gösterdi. Hasta iyileşti.

- kalp. mastitis olaylarında annenin göğsü üzerine kaplanan Yenidoğan, yutulması klorheksidin, atropin cevap siyanotik atakları ve sinüs bradikardi (elektrokardiyogram), işaretlenmiş. Klorheksidin spreyleri iptal edildi ve bebeğin durumu 6 gün sonra düzeldi (bradikardi durdu).

- Karaciğer. Yetişkinde, klorheksidin glukonat (30 g) içindeki bir çözeltisi sarhoş 150 mi, yutağın ödemini kan yaygın yağlı karaciğer ve lobüler hepatitte aminotransferaz düzeyleri artmıştır.

- akciğer. Bebeklerde yanlışlıkla muhtemelen kimyasal yanıklara, setrimid (% 1), yüzey geliştirilen eritem ve dudakların şişmesi, dil ve yanak duvarları ile klorheksidin (% 0,05) mideye. Çocuklar huzursuz ve huzursuz oldular. Bir çocuk ağızdan bol köpüklü pulmoner ödem geliştirdi. Bütün kurbanlar sonuçsuz kaldı.

- Alerjik reaksiyonlar. Klorheksidinin dışarıdan uygulanması kovanlara, kaşıntıya, döküntülere, mesleki astıma, dispne ve anafilaktik şoka yol açmıştır. Hastaların yaklaşık% 0.1'inde, cilt testinde hücresel bir bağışıklık tepkisi gözlenmiştir.

- gözleri. Klorheksidin glukonat (% 4) gözle temas halinde korneaya (büllöz keratopati, epitelyal defektler, bulanıklık) zarar verebilir.

- kulakları. Klorheksidin glukonat, delikli timpanik membrandan orta kulağa çarparak ilerleyici nöroensensiyel sağırlığa neden olabilir.

ve) Klorheksidin zehirlenmesinin laboratuvar verileri:

- Analitik yöntemler. Klorheksidin için serum analizi, çözücü ekstraksiyonu, asit hidrolizi, diazotizasyon ve iyodinasyondan sonra gaz-sıvı kromatografisi ile gerçekleştirilebilir. Yüksek performanslı bir sıvı kromatografi metodu da bulunmaktadır.

- Kan seviyeleri. Maternal memeye uygulanan aerosolün oral maruziyetinden 120 saat sonra klorheksidin serum konsantrasyonu 11 pg / l idi.

- carbohemia. Çocuklarda, p-kloroanilin antiseptik neden methemoglobinemiye prematüre bebekler kendiliğinden ayrışma ürünün kuluçka içine klorheksidin gluco-nata (0.025 g / 100 mi) bir nemlendirme sıvısı olarak kazara kullanımı. Para-kloroanilin içeren buharların perkütanöz emilmesi veya solunması sonucu ortaya çıkabilir.

kadar) Klorheksidin zehirlenmesinin tedavisi:

- Devletin istikrarı. Tedavi çoğunlukla destekleyici ve semptomatiktir. Oral maruziyet, kostik bir maddenin yutulması olarak düşünülmelidir. Ülsere bölgelerdeki rüptür riski nedeniyle gastrik lavaj önerilmemektedir. Bir süt diyetini atayın.

- Klorheksidin antidotları. Antidotlar bilinmemektedir.

- Ekskresyon Geliştirilmesi. Klorheksidinin zorla eliminasyon yöntemlerinin (aktif karbon, laksatifler, tam bağırsak yıkama, hemodiyaliz ve hemoperfüzyon) etkililiği hakkında bilgi veren veriler yoktur.

- Destekleyici terapi. Metilenoglobinemi, metilen mavisi ile klinik endikasyonlarla hafifletilebilir. Korneaya verilen hasar semptomatik olarak tedavi edilir. Transplante edilmesi gerekebilir.

- Profesyonel fuar. Solunum yolunun hiperreaktivitesi, maruziyeti durdurduğunda, akciğerlerin fonksiyonel bir çalışmasını yapmalı ve yeterli semptomatik tedaviyi reçetelemelidir.

Klorheksidin yutmak mümkün mü

Hava stokta soğuk vuruş için, tüm bileşenleri rüzgarı ısırma ve geçen hafta yağmur drizzling, sıfıra yakın, sıcaklık parlak değildi ve uzun değil gelme lihomanka. Boğazım yuttu ya da yutmamam için hastalandı, bir tedavi arayışı için mahkeme eczanesine gitmem gerekti.

Mahkeme uyuşturucu uzmanı avluda hasta olan herkesi tanır ve eşikten tanı koyar. Bunu hata ve benim durumumda, klorheksidin bir şişe sunulan ve dikkatle uygulanmalıdır nasıl, konuşmasının sonunda, o ilacın yutulması edilemez beni uyardı konuştu ama bu olursa, derhal bol su içmek ve aktif kömür almayın, ve bir doktora görünmek bile daha iyi.

İlaç gerçekten etkili olduğu ortaya çıktı, birkaç gün boyunca boğazımı yıkadıktan sonra tamamen iyileştim. Ama soru şu: Neden durulamayı sol açamazsın? Ama dedikleri gibi, size yardım etmek için arzu ve İnternet olacaktır. Bu sorudan çok uzaktaydım, bilginin sistemleştirilmesi için bir makale yazmaya karar verdim.

Neden klorheksidin yutmaz?

Anti-inflamatuar ilaç Klorheksidin, Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterileri, protozoaları, herpes virüsünü baskılayabilir. Tıp, 1950 yılında İngiltere'de geliştirilen yirminci yüzyılın ellilerinden beri üretilmiştir.

kimyasal bileşiği olarak biguanid içeren bir dikloro türevidir. Hücre zarı osmoz hücreleri üzerinde fosfat gruplar üzerinde Klorheksidin davranır kabaca söylemek gerekirse, bozulur, hücre zarı, daha önce kaçırmış ama içini kaçırmadık maddeler şimdi hücreye girmesine serbesttir, onun hücreleri hayatta kalmak ve ölemez.

Klorheksidin elinizi bir süre yıkarsanız, hala antiseptik özelliklerini korur ve ellerinizin cildine girmeyen bakterileri yok eder. Enfekte olmuş olan yarada, özellikleri zayıflamış olmasına rağmen ilaç da hareket edecektir.

gargara larenjit için değil, aynı zamanda diş çürüklerinin önlenmesi için ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların antiseptik işyeri tedavisi ve yıkama yaralar için cerrahın el aleti ve önlenmesi için sadece bu çare uygulayın.

İlaç maddesi konsantre bir çözelti olarak üretilir, çözücü olarak su kullanılır. Kullanım için, uygulamaya bağlı olarak daha seyreltik bir çözelti alın, farklı oranlarda su veya alkol ile seyreltin.

Durulama için çok zayıf bir solüsyon alın, durulayın ılık su ile durulayın, daha sonra 15 mililitre solüsyon alın ve ağzın içindekiler tükürüldükten sonra yutmayın, birkaç saniye durulayın.

Durulama çok sık ise aşırı dozda kullanmayın. Durulamadan sonra, dişlerinizi fırçalayıp en az bir buçuk saat yiyemezsiniz.

İlaç hala mideye girerse, hemen bol miktarda su içmeli ve on beş tablet aktif kömür almalısınız. İlacın tarifinden daha önce anladığımız gibi, ilacın ana özelliği bakterileri öldürmektir, biz de cinayet mekanizmasını sıralarız.

İnsanların da dahil olduğu tüm hayvanların gastrointestinal sistemi, mikroorganizmalarla yoğun olarak doldurulur, içinde birçok besin bulunur, bu nedenle bakterilerin yaşaması için harika bir yerdir. Milyonlarca yıllık ortak varoluş için, hayvanlar ve mikroplar, karşılıklı yarar için mideleriyle birlikte var olmayı öğrendiler, hayvan yiyecek ve mikropların sindirilmesine yardım ediyor.

Bu simbiyoz o kadar uzun sürer ki hayvanlar kendi yiyeceklerini nasıl sindireceklerini unutmuşlardır. Gastrointestinal sistemin mikroflorasını çıkarırsanız, bir kişi sadece yiyeceklerini zehirleyecektir.

Bir antiseptik içtiyseniz, müttefikinizi yok ettiniz - gastrointestinal sistemin mikroflorası ve gerçek anlamda daha sağlıklı olmayacaksınız.

Klorheksidin bikarbonat: kullanım talimatları

Dezenfektanın aktif maddesi, biglukonat klorheksidindir. Çözeltideki konsantrasyonu% 20, yardımcı madde ise arıtılmış sudır.

Çözeltinin kokusu ve rengi yoktur. sadece harici kullanım için kullanılır. Farmakolojik etki, mikroorganizma hücreleri üzerindeki oksidatif ve klorlama etkisine dayanır. İlaç, zührevi hastalıkların patojenlerine karşı oldukça etkilidir.

Klorheksidin, pus ve kandaki aktivitesini kaybetmez. Fakat hiçbir hasar ve yara olmayan deriden nüfuz etmez. İlaç bakterileri sadece cildin yüzeyinde nötralize edebilir.

Ürün, cerrahi aletlerin ve tıbbi personelin ellerinin dezenfekte edilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır, ayrıca yaraları ve mesaneleri yıkamakta, zührevi hastalıkların acil olarak önlenmesini sağlamaktadır. Kullanım endikasyonları, cildin mikrotravmaları, yaralar, sıyrıklar, yanıklar, dokudaki pürülan-septik süreçlerdir. Çözeltideki klorheksidin, sulama ve durulama şeklinde, bazı durumlarda etkilenen bölgelerdeki uygulamalarda kullanılır. Cilt ve mukoza zarlarında kullanım için güvenlidir, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Klorheksidin, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi için iyi bir araç olduğunu kanıtlamıştır. Korunmasız ilişki durumunda, ilaç cinsel yolla bulaşan hastalıkların nedenlerini ortadan kaldırır. Dikkat lütfen! Çözümü cinsel ilişkiden sonraki 2 saat içinde kullanmak çok önemlidir - aksi takdirde ilaç güçsüz olur!

Erkeklerin idrar yoluna girmeleri, vajinadaki kadınlara girmeleri ve dış genital bölgeleri işlemeleri önerilir. Klorheksidin, bazı jinekolojik hastalıkların yanı sıra prostatit, sistit ve üretritin karmaşık tedavisine dahildir.

Klorheksidin kullanıldığında dikkatli olunmalıdır. Gözlere antiseptik bulaşırsanız, derhal bol su ile yıkanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Bir kişinin yanlışlıkla bir miktar para yutması durumunda, acilen mideyi durulamak ve doktora başvurmak gerekir. Semptomatik tedavi gerekebilir.

Klorheksidin: kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Bu durumlarda klorheksidin kullanılması tavsiye edilmez:

 1. Aktif maddeye karşı aşırı duyarlılık
 2. Yaş 12 yıl
 3. Alerjik reaksiyonlara eğilimi
 4. Viral deri lezyonları
 5. dermatit
 6. Büyük ve derin yaralar için
 7. İşitsel kanalın tedavisi için

Hamilelik ve emzirme sırasında klorheksidin kullanılması istenmeyen bir durumdur. Kategorik olarak, bebeği göğse koymadan kısa süre önce, memeyi tedavi etmek için ilacı kullanamazsınız!

Harici uygulama ile ilacın aşırı dozlanması mümkün değildir. Ancak içerideki ilacın büyük bir miktarının alınması, karaciğer ve böbreklerin işleyişinde geri dönüşü olmayan ihlallere ve bunun sonucunda da bir kişinin ölümüne yol açabilir.

Genel olarak, ilacın hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak alerjiye ve deri döküntülerine eğilimli kişilerde kaşıntı ve kuru cilt, güneş ışığına ve dermatite karşı cildin hassasiyeti artabilir. Bu belirtilerle karşılaşırsanız, antiseptik kullanmayı bırakın ve tıbbi yardım alın.

Klorheksidin: ilaçlarla etkileşim

 • Antiseptik mikroorganizmaları antibiyotik levomitsitinu, neomisin, kanamisin sülfat, sefalosporinlere daha duyarlı hale getirir.
 • İyot ve klorheksidin aynı zamanda kullanmayın: bunlar uyumsuz.
 • Dezenfektanı kullanmadan önce, cildi sabunla tedavi etmeyin - dermatite ve tahrişe yol açabilir.
 • Buna karşılık etil alkol, klorheksidinin antimikrobiyal etkisini arttırır.

Ağzımda klorheksidin ile durulayabilir miyim?

Antiseptik, ağız durulanması ve mukoza zarı tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli hastalıkların neden olduğu ağrının ağrısını etkili bir şekilde giderir. Uzmanlar, klorheksidin ile ağrının durulanması bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit, dişeti hastalığı, stomatit içinde iyileşme sürecini hızlandırdığını ileri sürüyorlar.

Durulama için klorheksidin kullanımı için kurallar:

 • Durulama yapmak için 1 çorba kaşığı seyreltin. l. 1 çorba kaşığı% 0.2-0.5 klorheksidin çözeltisi. oda sıcaklığında kaynatılmış su. Dişlerinizi iyice fırçalayın ve ağzınızı temiz su ile durulayın. Daha sonra ağzınıza bir solüsyon koyun, 30 saniye çalkalayın ve tükürün. İşlemden sonra 2 saat yemek ve içmek tavsiye edilmez, aksi halde etki zayıf olur. Optimum miktarda durulama - günde 2 kez. Dişleri temizledikten sonra sabahları ve akşamları yapmak daha iyidir. Boğaz ağrısı varsa, prosedürü gün boyunca yapabilirsiniz.
 • Çözümü yutmanız tavsiye edilmez! Klorheksidin yuttuğunuz ortaya çıktıysa, mide suyunu durulayın ve daha sonra birkaç tablet aktif kömür (10 kg vücut ağırlığı başına 1 tablet oranında) içirin. Aynı amaçla, yanmış magnezya (200 ml su başına 2 yemek kaşığı) içeren bir çözelti içebilirsiniz.

Hamilelik ve emzirme döneminde, klorheksidin ile ağız çalkalaması yasaktır! Alternatif durulama çözümlerini kullanmak daha iyidir.

İlacın ilaca karşı duyarlılığı artmışsa, başka çözümler kullanmamalı veya alternatif olarak kullanmamalılar. Klorheksidin, durulama ajanları ile değiştirilebilir: miramistin, manganez çözeltisi, kabartma tozu, furakilin çözeltisi, hidrojen peroksit, ayçiçek yağı.

Klorheksidin, bilinen en bilinen mikroorganizmaları yok eden etkili bir dezenfektandır. En çok cilt yüzeylerinin ve mukoza zarlarının tedavisi ve dezenfeksiyonu için kullanılır. Boğazdaki soğuk algınlığı ve ağrılarla birlikte, enflamasyonu ve ağrıyı belirgin şekilde hafifletir. Bu nedenle, bu ilaç her insanın ilaç dolabında olmalıdır.

Klorheksidin - Tahliye Formları

Eczane zincirinde Klorheksidin satın alabilirsiniz:

 • Alkollü ve su bazlı çözümler şeklinde;
 • bir jel formunda;
 • krem;
 • ve bir yama şeklinde.

Ilacın bu dozaj formları topikal harici uygulama için tasarlanmıştır.

Farklı bir alkol ve sulu solüsyon konsantrasyonu, ilacın bakteriyostatik ve bakterisit etkisini etkiler. % 0.01'lik bir konsantrasyonda, madde bakteriyostatik bir etkiye ve% 0.05'lik bir konsantrasyonda - fungisidal'a sahiptir. İlaç ayrıca, yüksek sıcaklıklarda bakteriyel sporlar üzerinde de etkilidir.

özellikleri

İlaç Klorheksidin, inflamasyon odaklarının, yaraların ve enfeksiyonların önlenmesinin tedavisi için terapötik ve profilaktik bir ajandır. Tıbbi çözüm, tıbbi aletlerin ve ellerin tedavisinde de kullanılır. Antibakteriyel etkisi, bir mikroorganizmanın hücre zarını değiştirme yeteneğine dayanır. Klorheksidin biglukonat tuzları, negatif bakterilerle etkileşime girer. Sonuç olarak, patojenik hücre potasyum ve fosfor kaybeder ve yaşama yeteneğini kaybeder.

İlaç bakterinin sitoplazmik membranı üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, hücrenin dengesi bozulur ve ölüm meydana gelir. Klorheksidin, bu tür bakterilere karşı etkili bir şekilde savaşır:

 • chlamydia;
 • gonokok;
 • Trikomonas;
 • ve herpes ile.

Bununla birlikte, preparasyon mantarlara ve virüslere karşı dayanıklıdır.

Klorheksidin çözeltisi, cildi ve mukoza zarlarını etkili bir şekilde dezenfekte eder. İlaç cilt, ağız mukozası, genital ve tıbbi aletlerin tedavisi için kullanılır. İlacın antibakteriyel etkisi oldukça uzundur, bu nedenle solüsyon ameliyathanede taban tedavisi için ve cerrahın ellerini dezenfekte etmek için kullanılır.

İlaç çözeltisinin bakteriye karşı aktivitesi, irin, kanın varlığında korunur. Bu nedenle, ilaç çeşitli yaraların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kullanım endikasyonları

İlaç çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi için, pürülan yaraların tedavisi için reçete ve jinekoloji ve obstetrik uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanım için talimatlar Klorheksidin, ilacın kullanımı için ana endikasyonların bir listesini içerir:

 • stomatit;
 • periodontit;
 • diş eti iltihabı;
 • cilt hastalıkları;
 • ameliyat sonrası korunma;
 • protez tedavisi;
 • boğaz ağrısı;
 • boğaz ağrısı;
 • bademcik iltihabı;
 • larenjitin;
 • üretrit;
 • çeşitli prosedürler altında cildin dezenfeksiyonu;
 • mukoza zarının dezenfeksiyonu;
 • cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi.

Klorheksidin solüsyonları diş hastalıklarında birçok hastalığı ortadan kaldırmak için kullanılır. Çok etkili bir şekilde, ilaç diş etlerinin iltihaplanmasını ve şişmesini ortadan kaldırır ve aynı zamanda ağız boşluğundaki iltihaplanmayı giderir.

Klorheksidin Biglukonat Çözeltisi

Jinekolojide uygulama

Jinekolojide, klorheksidin biglukonat 0.05 kullanımı ortadan kaldırmayı mümkün kılar:

 • genital herpes;
 • gonore;
 • trikomonas;
 • chlamydia;
 • Frengi.

Hastalıkların tedavisi için, genital organların harici işlenmesi yanı sıra, tıbbi çözelti ile şırıngalama yapılır. İlaç ayrıca yanık ve diğer cilt lezyonlarını tedavi etmek için enfekte yaraları tedavi etmek için de kullanılır.

İlaç, gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler üzerinde etkilidir, enfeksiyonu ve enflamasyonu etkin bir şekilde ortadan kaldırır. İlacın kullanımının üçüncü gününde, bu ilacın terapötik etkisi gözlemlenebilir. Çözüm ile tedavi, doktorun reçeteleri için günde birkaç kez yapılmalıdır.

Cinsel hastalıkların önlenmesi için kesintiye uğramış cinsel ilişkiden sonra, bir kloroheksidin solüsyonu kullanılarak yıkamanın ve şırıngalanması tavsiye edilir. Erkekler için, doktor üretra, vajinadaki kadınlara ve idrar kanalına ilaç reçete edebilir. Ayrıca tedavi edilenler, pubik deri, iç uyluklar, genital yapılardır. Üretrit ve üretroprostat ile, solüsyonun idrar kanalına uygulanması tavsiye edilir. İlaç her gün kullanılır. Tedavi süresi on günü geçmemelidir.

Klororexidine ağzınızı ve boğazınızı durulayabilir mi?

Gargara için klorheksidin kullanımı diş hastalıkları çeşitli enfeksiyonları ve iltihaplarını ortadan kaldırabilir. İlaç, diş ağrısı ve dişeti ağrısını etkili bir şekilde ortadan kaldırır, ödemleri hafifletir, tüm ağız boşluğunu dezenfekte eder. İlaç günde birkaç kez durulama için kullanılmalıdır. İlk uygulamadan sonra bu ilacın tedavisinin terapötik etkisini hissetmek mümkündür - ürün mukoza ve diş etlerinin şişmesini mükemmel bir şekilde anestezi eder ve azaltır.

Yüksek konsantrasyondaki ilaçlar, ağız boşluğunun durulanması sırasında yanmaya neden olabilir, bu nedenle hastalıkların tedavisi için% 0,05 ve% 0,02'lik çözeltiler kullanılır. Böyle bir çözelti, durulama sırasında mideye az miktarda girse bile toksik ve güvenli değildir.

KBB hastalıklarının tedavisi

KBB uygulamasında, postoperatif bir enfeksiyondan sonra boğazın sulanması ve durulanması için bir terapötik çözelti kullanılır. Ayrıca, ilaç, bazı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Boğaz için klorheksidin, aşağıdakilerin tedavisinde etkilidir:

 • boğaz ağrısı;
 • bademcik iltihabı;
 • alveolit;
 • ameliyattan sonra ayrılırken.

Boğaz solüsyonu ile gargaralar hızlı iyileşmeyi hızlandırır ve dokularda enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önler. Klorheksidin, tedaviden sadece birkaç gün sonra, boğazdaki patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırarak, herhangi bir şiddette KBB hastalığı ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. İlaç bademciklerin çeşitli inflamatuar süreçlerinin tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir boğazın çözümü ne kadar doğru bir şekilde yapılır? Durulama için, su ile ön seyreltme gerektirmeyen bir araç kullanılır. Bir - iki çorba kaşığı Klorheksidin% 0,05'i ağız boşluğu ile doldurulmalı ve boğazla yıkanmalıdır. Bir ilacı yutmak kesinlikle yasaktır. Durulama miktarı hastalığın seyrine bağlıdır ve günde üç ila dört kez olabilir.

Durulandıktan sonra, klorheksidin 18 saat çalışır. Bu süre zarfında, ağız boşluğunda mukus boğazındaki ve ağızdaki patojenik bakterilerin sayısı önemli ölçüde azalır. İlaç doku proteinlerine bağlanır ve yavaş yavaş vücuttan salınır. İyot veya diğer ilaçlarla durulamak için klorheksidin solüsyonu kullanmayın.

Günümüzde birçok ağız yıkama ve diş macuna klorheksidin dahildir. Pürülan anjina, larenjit, farenjit tedavisinde etkili bir şekilde kullanılır. Yan etkilerden, diş minesinin, ilaç çözeltisinin çok sık ve uzun süreli kullanımı ile hafif bir şekilde koyulaşması gözlemlenebilir.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde ilacı kullanırken, tada hafif değişiklikler, hafif bir karıncalanma hissi veya yanma hissi görülebilir. Klorheksidin ile tedavi sırasında dişler üzerinde kahverengi bir plak oluşmasını önlemek için kahve ve çay içmemelisiniz. Bir çözüm ile tedavi süreci iki hafta geçmemelidir.

Tedavi ve dezenfeksiyon

Klorheksidin Biglukonat% 1, medikal aletlerin ve yüzeylerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tıbbi çözelti ameliyathanenin dezenfeksiyonu için, ellerin dezenfeksiyonu için, cerrahın ellerini yıkamak için kullanılır. Ayrıca, ameliyat sonrası yaraların ve dikişlerin ve yanıkların giderilmesini önlemek için çözüm kullanılır.

Klorheksidin Biglukonat% 5 ve% 20 bir sulu, alkolik veya gliserin bazında tıbbi çözeltiler hazırlamak için kullanılır.

Gebelikte klorheksidin

İlaç güçlü bir antiseptik ve dezenfektandır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında, sadece özel endikasyonlarda bir doktor tarafından atanmalıdır. İlaç vajinal kandidiyaz veya diğer hastalıkların tedavisinde hamile bir kadına tavsiye edilebilir. Vajina ve rahim mikroflora ihlali olumsuz fetusun gelişimini etkileyebilir, bu nedenle, üreme yolu enfeksiyonları doğumdan önce giderilmelidir.

Hamilelik mum gibi bir dozaj formu kullanılması tavsiye edilir. Fitiller Hexicon klorheksidin içerir ve erozyon ile bakteriyel vajinozis, colpitis tedavisinde kullanılır. Hamilelik sırasında bir Klorheksidin çözeltisi ile dozlama yapılmasına izin verilmez! Gebelik dönemi boyunca, doktorların, enfeksiyonun vajinasına girme riskinden kaçınmaları için, douche prosedürleri yasaklanmıştır.

Klorheksidin ile vajinal fitiller fetal gebelik sırasında enfeksiyonla savaşmak için kabul edilebilir bir yoldur. Mumları oluşturan tıbbi bileşenler toksik ve tehlikeli değildir ve jinekolojik hastalıkların tedavisinde ve vajina mikroflorasının ihlali durumunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Mumların içeriği pratik olarak kan dolaşımına girmez ve fetüsün uterusunda gelişmeye zarar vermez.

Herhangi bir ilacın atanması sadece hamileliğin seyrini, olası komplikasyon risklerini ve hamile bir kadının sağlık durumunu bilen, ilgilenen doktor tarafından yapılmalıdır. Klorheksidin ile tedavi tıbbi gözetim altında yapılmalıdır.

Hamileliğe izin verildiğinde, diş eti hastalığı ve boğaz hastalıkları sırasında ağız gargarası ve boğazın yıkanması. Kuşkusuz, böyle bir tedavi, tıbbi reçetelere tam olarak uyulmalıdır. Ayrıca bir klorheksidin solüsyonu, alt solunum yolu hastalıklarının tedavisi için bir nebülizatörde kullanılabilir. Genellikle, üç gün sonra bir ilaç çözeltisi ile tedavi sırasında sağlık durumunda bir iyileşme gözlemlenir.

Çocuklar için klorheksidin

İlaç 7 yaşın altındaki çocuklar için reçete değildir. Bebeğin boğazını durulamak için, ilaç aşırı dikkatle kullanılmalıdır. İlacın sulu çözeltisi çok nazik davranır ve hoş olmayan hislere neden olmaz. Bununla birlikte, ilacın tam zararsızlığı onaylanmamıştır.

İlaç, soğuk algınlığı, sinüzit, burun iltihabı ve otit tedavisinde kullanılmaz. İlacı aldığınızda, timpanik membrana nüfuz edebilir, ki bu izin verilmez. Klorheksidin, KBB hastalıkları ile boğazda yıkamak, yanıkları ve çizikleri dezenfekte etmek, yanıkları ve cilt lezyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca bronşit tedavisi için bir nebulizatörde bir klorheksidin ilacı çözeltisi kullanılır.

Boğazınızı yıkadıktan sonra, su içmeyin ve yaklaşık bir saat kadar yiyin. Bu süre zarfında, çözeltinin tıbbi maddeleri vücudun dokularını tamamen etkiler ve terapötik etkilerine sahip olurlar.

Yan etkileri

Çok nadir durumlarda, nefes darlığı ve anafilaktik şok olabilir. Cilde alerjik reaksiyonun ortaya çıkması da mümkündür - veziküller, kovanlar, kaşıntılı deri olabilir. Yan etkiler ortaya çıkarsa, ilacın tedavisi kesilmelidir.

Kontrendikasyonlar

İlaç eğer varsa tedavi için kontrendikedir:

 1. ilaca bireysel duyarlılık artırıldı;
 2. dermatit;
 3. 7 yaşından küçük çocuklar.

Bakım ile, hamilelik sırasında ve ayrıca diğer antiseptik ajanlarla birlikte uygulanması gerekir. İlaç oftalmolojide kullanılmaz ve 7 yaşından sonra çocuklara ihtiyatlı olarak reçete edilir. Klorheksinin çocuk vücuduna etkisi tam olarak araştırılmamıştır.

Ilacın doğru kullanımı ile, ilacın aşırı dozda mümkün değildir. Yanlışlıkla çok miktarda tıbbi çözelti yutuyorsanız, mideyi iyice yıkamanız gerekir.

Ilaçlarla etkileşim

İlacın bakterisid etkisi etil alkolü artırır. İlaç anyonik bileşiklerle birleştirilemez, böylece ilaç çözeltisi sabunla birlikte kullanılmaz. Ayrıca, Klorheksidin fosfatlar, klorürler, sitratlar, sülfatlar, karbonatlar ile uyumlu değildir.

Klorheksidin biglukonat maddesi neomisin, sefalosporin, kloramfenikol, kanamisin reaksiyonunu arttırır.

analogları

İlaç pazarı bugün birçok farklı antiseptik ilaç sunmaktadır. Birçok ilaç bileşimlerinde klorheksidin içerir ve ana orijinalin analoglarıdır. Klorheksidin ve tuzları, çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yani, anjina çocuklara, klorheksadin içeren pastiller Anti-Angin reçete edilir. Boğaz için de bu gibi analogları kullanılabilir:

 • Eludril,
 • Sebidin,
 • Anzibel (emilim için tabletler).

Çözümler Geksikon, Amident ve Miramistin orijinal hazırlamanın ana analoglarıdır. Patojenik mikroorganizmalar üzerinde benzer bir etkiye sahiptirler ve etkililik açısından orijinalden hiçbir şekilde daha aşağı değildirler.

İlaç klorheksidin biglukonat düşük bir fiyattır. İlacın ortalama maliyeti 11-20 ruble. Fiyat, her eczanede çeşitli sınırlar içinde değişebilir.

Miramistin analogunun ortalama maliyeti 130 rubülden, hexicon (vajinal fitiller) 46 ruble.

İlacın veya analoglarının uygulanması sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. İlacın tedavisinde tıbbi önerileri tamamen takip etmek önemlidir.

Uygulama hakkında geri bildirim

Referans numarası 1

Bu antiseptik iyi biliyorum. Soğuk algınlığı sırasında sık sık boğaz yıkaması için alırım, ayrıca asfalt üzerinde diz çökmüş çocuklarda yara ve sıyrıklarla tedavi ederim.

Kocam bir araba kitinde bir klorheksidin çözeltisi taşır. Gerekli ve etkili anlamına gelir. Bazen pamukçuk sırasında şırınga için bir çözüm kullanırım. Pamukçuk çok hızlı geçer. Bu antiseptik çözümü evde tutmanızı öneriyorum.

Marina, 34 yaşındayım - Nizhny Novgorod

Referans numarası 2

Son zamanlarda, ağız boşluğundaki diş etleri kuvvetle iltihaplanmıştır. Aynı zamanda çok hastaydılar. Çiğnemek mümkün değildi. Doktorun reçetelenen klorheksidin çözeltisi, 4 gün içinde problemle başa çıkmamı sağladı.

Çare, ilaçların kullanımının ilk gününde geçti, diş etlerinin şişlikleri hemen azaldı. Ağzımı olabildiğince sık yıkadım ama bu ilaç ile kurtuldum. Bir hafta sonra, hastalığın izi yoktu.

Svetlana, 40 yaşında - Moskova

3 No.lu İnceleme

Hastanede klorheksidin üriner mesane ile yıkandı. Çeşitli iltihaplara yardımcı olan çok etkili bir araçtır. İlaç ucuzdur, bu yüzden herkese açıktır.

Evde, hidrojen peroksit yerine yaraları tedavi etmek için bir çözüm kullanıyorum. Herhangi bir aşınma veya kesim çok çabuk iyileşir ve enfeksiyon yoktur. İyi antibakteriyel ajan. Kızı da çocuklarda yaraları tedavi etmek için ailesinde klorheksidin kullanır.

Ivan, 59 yaşında - St. Petersburg

Klorheksidin: Açıklama

"Klorheksidin" - evrensel ilaç, Dermatoloji, kulak burun boğaz, jinekoloji ve diş hekimliğinde kullanılır. Bu antiseptik çözeltinin aktif bileşenleri, çeşitli mikroorganizmaların hücre zarını tahrip eder. "Klorheksidin", herpes virüsü, maya, dermatofitlere ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı iyi bir aktivite gösterir. Bu antiseptik hasarlı cildi iyi temizler. "Klorheksidin" çeşitli biçimlerde üretilir: çözelti, aerosol ve jel.

Klorheksidin avantajları:

 • Düşük fiyat
 • Çeşitli mikroplara karşı yüksek aktivite (Miramistin'den çok daha yüksek).
 • Uzun süreli etki (diş ve mukoza zarında durulama işleminden sonra uzun bir antiseptik etkiye sahip ince bir film vardır).

Klorheksidin Dezavantajları:

 • Acı tadı var.
 • Uzun süreli kullanımda, dilin ve dişlerin yüzeyinin geçici olarak karartılmasına neden olabilir.

Kullanım endikasyonları:

 • Derinin dezenfeksiyonu, yaraların tedavisi, yanıklar ve hasarlı yüzeyler.
 • Tıbbi personelin ellerinin ameliyat öncesi tedavisi.
 • Aletlerin, ekipmanın ve çalışma yüzeylerinin dezenfeksiyonu.
 • Kolpitis, bakteriyel vajinit tedavisi.
 • Obstetrik ve jinekolojide: çeşitli enfeksiyöz komplikasyonların önlenmesi (kürtaj, doğum, ameliyat öncesi).
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesi (sifiliz, gonore, trikomonasis, ureaplasma, klamidya ve diğerleri).
 • Ağız ve boğaz periodontitis, stomatit, bademcik iltihabı ile durulama.

Ağzın durulanması: endikasyonlar

Diş etlerini açtıktan veya dişi çıkardıktan sonra.

Bu durumda, ağız boşluğu günde 3 kez durulanır. Banyo yapmak daha iyi olsa da, aktif durulama iltihaplanmaya neden olabilir. Sonuçta, diş çıkarıldıktan sonra, delik kalır ve durulandığında, bir kan pıhtısı dışarı çıkabilir ve iltihaplanma süreci başlayacaktır. Diş çekildikten sonra komplikasyonlar ortaya çıkarsa, antibiyotiklerle bile olsa bile, durulamalar tamamen işe yaramaz. Bu durumda, yaranın cerrahi tedavisini yapacak ve ilacı uygulayacak bir diş cerrahına başvurmalısınız.

Kanama ve dişeti iltihabı ile.

Diş etlerinin kanaması ve ödemi, dişlerde diş taşı ve mikrobik plağın neden olabileceği bariz inflamasyon belirtileridir. İnflamasyon nedenini ortadan kaldırmadan, herhangi bir tedavi (merhem, jel, durulama) tamamen etkisiz olacaktır. Tabii ki bir miktar iyileşme ortaya çıkacak, ancak hastalık çok belirsiz bir şekilde ilerleyebilir, bu da diş hareketliliğine ve diğer olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle periodontitis ve gingivitis ile durulama tamamen işe yaramaz. Öncelikle tüm dental birikintileri profesyonel olarak çıkaracak ve anti-inflamatuar tedavi önerecek bir diş hekimine başvurmalısınız.

Stomatit ile.

Herpes virüsü ile ilgili olarak, "Klorheksidin" oldukça iyi aktivite gösterir, ancak yine de herpetik stomatit ile birlikte, Miramistin solüsyonunu kullanmak daha iyidir. Bununla birlikte, bakterilerin neden olduğu stomatit formları vardır. Bunlar, örneğin, stomatitin aftöz formunu içerir. Bu durumda, "Klorheksidin" çözeltisi, ana tedaviye mükemmel bir katkı olacaktır. Ağzın bir çözelti ile durulanması günde 2 kez yapılır.

Önemli! Bu ilacın daha uzun bir kullanımı ağız boşluğunun disbakteriyozuna yol açabileceğinden, "Klorheksidin" çözeltisi ile durulama işlemi 12 günü geçmemelidir. Bazı kişilerde "Klorheksidin" alerjiye neden olabilir.

Kullanım talimatları

Birçok doktor, ağızları "Klorheksidin" ile yıkamanın, özellikle bademcik iltihabı, stomatit, farenjit ve boğaz ağrısında çeşitli iltihaplar için iyi bir şekilde çalıştığından emindir. Bu ilacın iyileşmeyi desteklemesi için belirli kurallara uyun kullanımı sırasında:

 1. "Klorheksidin" solüsyonu ile boğazın veya ağrının sulanması ve durulanması için bu ilacın% 0.2 ve% 0.5'lik solüsyonlarını uygulayın.
 2. Çözümü kullanmadan önce, gıda kalıntılarının dişlerini iyice temizlemelisiniz. Bu diş ipi veya fırça ile yapılabilir.
 3. Ağız boşluğu temizlendikten sonra, kaynamış su ile iyice durulanır.
 4. Sonra ağzına "Klorheksidin" (yaklaşık 1 çorba kaşığı) bir çözelti aramalısınız. Ağız boşluğunu en az 30 saniye çalkalayın, ardından çözeltiyi lavaboya tükürün.
 5. İşlemden sonra, 2 saat boyunca yemek ve su yemekten kaçınmalısınız.

Bu başvuru yolunun süresi 12 günü geçmemelidir. Bu süre zarfında görünür iyileştirmeler yapılmalıdır. Çözümü kullanın günde 2 kez önerilir, ve boğazda şiddetli ağrı ile günde 3-4 kez. dil ve diş boyama, dermatit, kaşıntı ve deri kuruluğu, eller ve diğer yapışma: bu yan etkiler ortaya çıkabilir, çünkü belirtilen oran tavsiye edilmez aşar.

"Klorheksidin" mide içine girdiğinde ne yapmalı?

Çoğu zaman, ağız ve boğazın yıkanması sırasında, insanlar "Klorheksidin" yutururlar. Ya çözüm vücuda girerse? Bu durumda, mide temiz su ile hemen yıkamak ve aktif karbon içmek (10 kg vücut ağırlığı başına 1 tablet). Kömür yerine yanmış manyeziyi kullanabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce, seyreltilmelidir (200 ml temiz su başına 2 yemek kaşığı).

Çocukların ve hamile kadınların tedavisi için "Klorheksidin"

Beş yaşın altındaki çocukların tedavisi için "Klorheksidin" reçete etmek kesinlikle yasaktır. Bu ilaç Yedi yaşın üzerindeki çocuklar için uygun. Ancak bu durumda bile, çocuğu yutabileceği için, çözümü aşırı dikkatle kullanın. Bu nedenle, ebeveynler durulama işlemini dikkatlice izlemelidir.

Gebe kadınlarda, anjin diğer insanlardan daha yaygındır. Ama onlar son derece tavsiye edilmez ağız çalkalaması için bir "Klorheksidin" solüsyonu kullanın. Eğer hala bu ilaç olmadan yapamazsanız, o zaman tüm işlemler sadece bir doktora danıştıktan sonra yapılabilir. Buna ek olarak, "Klorheksidin" formülasyonun bileşenlerine aşırı duyarlı olan annelerin yanı sıra hastaları lactating için önerilmez.

Çözelti "Klorheksidin" terimi, bir antiseptik, farklı bakteri, virüs ve mantarlara karşı iyi etkinliğe sahiptir. Ancak kullanmadan önce, kullanım talimatlarını okumalısınız ve ayrıca kontraendikasyonları dikkatlice değerlendirmelisiniz.

Dozaj formu

Antiseptik çözelti, 40, 80, 100 ve 200 ml hacimli plastik şişelerde gerçekleştirilir. Talimatlarla birlikte verilen şişeler karton ambalajlardadır.

İlaç, açık, sarımsı, kokusuz bir sıvıdır, tadı acıdır. Aktif madde bigluconate klorheksidin'dir.

40 ml 20 mg aktif bileşen, 80 ml 40 mg, 100 ml 50 mg ve 200 ml 100 mg içerir. Yardımcı bileşen damıtılmış sudır.

Farmakolojik eylem

Klorheksidin güçlü antiseptiklere aittir, patojenik bakterileri ve diğer mikroorganizmaları etkili bir şekilde yok eder. İlaç, bakteriyel hücrelerin zarlarının işleyişini baskılayarak, yapılarını tahrip eder. İlacın aktif maddesi ile temas halinde, bakteri kaplayan zarf imha edilir. Sonuç olarak, hücre minerallerini kaybeder ve ölür.

Bigluconate chlorhexidine çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılır:

 • Trikomonas;
 • Bacteroides;
 • gardnerellami;
 • chlamydia;
 • gonokok;
 • Treponema;
 • Bakteri üreaplazmalar.

Klorheksidin ile Durulama Endikasyonları

Antiseptik ilaç, medikal aletlerin ve cerrahi eldivenlerin sterilizasyonu, yaralı ve iltihaplı mukoza zarlarının ve cildin tedavisi için kullanılır.

Ama boğaz klorheksidin ile durulanır mı? Ve durulama prosedürü hangi durumlarda yapılır?

Ağız boşluğu ilk olarak patojenlerin saldırısından muzdariptir, bakteriyel enfeksiyon vücutta çoğaldığında, boğaz ilk önce ağrmaya başlar, sonra kalan semptomlar sıkılır.

Bu nedenle, aşağıdaki hastalıklarda boğaz antiseptik ile durulanır:

Gargara için Klorheksidin üreme kuralları

yetişkinler

İlacın nasıl seyreltileceği ve yapılmasının gerekip gerekmediği, ilacın ne kadar konsantre olduğuna bağlıdır. Aktif madde konsantrasyonu klorheksidin paketinde% 0.05 ise, ilacın suda seyreltilmesi gerekmez. Doymamış çözeltiye su eklenirse, iyileştirici özelliklerini kaybedecektir.

Ancak, ilacın% 0.2'si seyreltilmelidir, çünkü konsantre bir sıvı iltihaplı ağrının tahrişini arttırabilir.

Boğazın tüm hastalıklarının tedavisi için, çözüm eşit olarak hazırlanır:

 • Bir çorba kaşığı% 0.2 ilaç bir bardağa dökülür;
 • Bileşim, kaynatılmış ve tercihen damıtılmış su olmak üzere iki çorba kaşığı ile seyreltilir.

çocuklar

Küçük çocuklu gargaraya sadece% 0,05 Klorheksidin çözeltisi seyreltilir. Lütfen şunları unutmayın:

 1. Altı yıla kadar olan bebekler için ilacın bir çay kaşığı iki çay kaşığı kaynamış su ile seyreltilir;
 2. Altı yaşın üzerindeki çocuklar için, ilacın bir çorba kaşığı bir çorba kaşığı su ile seyreltilir.

Elde edilen tıbbi sıvı, boğazın tüm bulaşıcı hastalıklarını tedavi eder. Talimatlara göre, durulama için çocuk günde iki kez olmalıdır: sabah ve akşam. Ebeveynler, prosedür sırasında çocuğun yanlışlıkla yutmayacağından emin olmalıdır. Eğer bebek nasıl gargara yapılacağını bilmezse, sıvıyı yutarsa, boğulursa, ağız boşluğunu bir ilaçla nemlendirilmiş bir pamuklu pedle dikkatlice tedavi etmek daha iyidir.

Sağır için talimat

Durulama kuralları

Ağzın mukoza yüzeyinde yaşayan patojenik bakterilerin maksimum sayısını yok etmek için, prosedürü yarım dakika, daha az değil, daha fazla gerçekleştirmeniz gerekir.

Potansiyel ilaç, mukoza zarları üzerinde agresif bir şekilde hareket ettiğinden, 30 saniyeden fazla süredir gargara yapmak imkansız değildir. İşlemden önce, ağız boşluğu temizlenmeli ve böylece ilaç daha etkili bir şekilde çalışmalıdır.

Bu böyle yapılır:

 • Dişler diş macunu ile iyice temizlenir;
 • İnterdental alanlar bir diş ipi ile tedavi edilir;
 • Ağız boşluğu ılık su ile durulanır;
 • Boğaz ılık kaynamış su ile durulanır;
 • Ağız boşluğu tekrar durulanır.

Yukarıdaki tüm manipülasyonlar ağız boşluğunun dezenfekte edilmesi, patojenlerin etkilerinden korunmak için gerçekleştirilir. Ağzın mukoza zarını dezenfekte ettikten sonra, güvenli bir şekilde boğazınızı yıkayabilirsiniz. Bigluconate klorheksidine iyi davrandığından, işlemden iki saat sonra yiyecek ve içecek almamanız tavsiye edilir.

Çözümü yutmam durumunda ne yapmalıyım?

Bazen gargara yapanlar bile yanlışlıkla bir tıbbi sıvı yutarlar. Klorheksidin sindirim sistemine girerse ne olur?

Endişelenmek gerekli değildir: ilacın aktif maddesi midede ve bağırsakta, pratik olarak değişmeden, ayrılmadan ve kan içine emilmeden geçer.

Yaralı kişi sadece dört bardak kaynamış su ve çocuk - iki bardak içmelidir. Bundan sonra kusma neden olur. Aktif odun kömürü almak için zarar vermez: 10 kg vücut ağırlığı başına bir tablet.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Klorheksidin kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız. İlaç bademcik iltihabını, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit ve üst solunum yolunun diğer bulaşıcı hastalıkları ile boğazdaki ağrı ve iltihapları etkin bir şekilde giderir, ancak tüm insanlara uygulanmasına izin verilmez.

Kontrendike durulama boğaz antiseptik ile:

 • Alerjilere olan eğilimler;
 • Diğer antibakteriyel ilaçların kullanımı;
 • Oral kavitenin mukozasının kimyasallara aşırı duyarlılığı.

Çözüm tam teşekküllü bir ilaçtır ve ağız bakımı için kozmetik bir preparat değildir. Bu nedenle ağızlarını durulamak, diş ve diş etlerini temizlemek günlük olarak yasaktır. Klorheksidin her gün doktorunuzun onayı olmadan kullanırsanız, disbiyoz ve alerjiler kazanabilirsiniz.

Hamilelik ve emzirme döneminde boğaz yıkayın

Hamile kadınlar ve emziren anneler bir boğaz durulama kullanabilir, ancak sadece bir doktora danıştıktan sonra.

Hamilelik sırasında ilacın yetkisiz ve kontrolsüz kullanımı ile, bebeğin rahminde zarar görme riski vardır. Emzirme döneminde, cildin meme bezlerindeki deri ile tedavi edilmesi yasaktır.

Depolama kuralları ve raf ömrü

Mağaza Chlorhexidine, çocukların ilk yardım çantasına + 25 ° C'nin altındaki bir hava sıcaklığında erişilemez. Tıbbi ürünün raf ömrü iki yıldır. Şımarık preparat kullanılamaz, geri dönüştürülebilir. Eczanelerde ilaç reçetesiz satılmaktadır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjin içinde ilaç Lizobakt kullanımı için talimatlar

Lizobakt, ağzın boğaz, larenks ve mukoza zarlarının hastalıklarında immünomodülatör ve terapötik özellikler sergileyen bir ilacı ifade eder. Ama Lysobact anjinle yardım edebilir mi?

Ilk doktor

Artan bademcikler nasıl tedavi edilirTonsil hipertrofisinin gelişiminde herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır? Her ne kadar bu lenfoid formasyonların büyüklüğündeki artış çocuklukta daha sık görünse de, yetişkin hastalarda hipertrofik süreçler geliştirme olasılığı göz ardı edilemez.